PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Anasazi
12-12-12, 02:55
Ημαστε 5 φανταροι,οχι 5 ολοι κι ολοι! Οι ΕΠ.ΟΠ. ηταν απειρως περισσοτεροι απο εμας,γιατι εμεις ουτε περιπολο μπορουσαμε να κανουμε,ουτε να φυλαξουμε την πυλη.

Τελος παντων,τι συζηταω τωρα,ευτυχως που τελειωσε και ξεφυγα απο το καρναβαλι.

Hodad
12-12-12, 03:46
Με το συμπάθειο αλλά σε ποιά μονάδα ήσουν Anasazi;

Anasazi
12-12-12, 03:51
Δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια.

Sovjohn
12-12-12, 04:07
Έχεις ένα λάθος σε όλα τα παραπάνω. Το να καθαρίζεις τουαλέτες, το θάλαμο, να πλένεις πιάτα δεν είναι στρατιωτική εκπαίδευση αλλά ανάγκη. Τι θέλεις δηλαδή; Υπηρέτρια;
Όποιος λογικός άνθρωπος έχει πάει στρατό, καταλαβαίνει. Τα ζώα χέζουν παντού χωρίς να τραβάνε καν καζανάκι (για να χρησιμοποιήσουν το βουρτσάκι - πιγκάλ ούτε λόγος), ξαπλώνουν με τα άρβυλα σε όποιο κρεβάτι βρουν κοκ
Θα γίνει πόλεμος και θα χρειαζόμαστε υπηρετικό προσωπικό στην 1η γραμμή για να επιζήσουν τα παλικάρια μας. Αν δεν υπήρχαν οι καραβανάδες να μας χώνουν, ασθένειες που έχουν εξαφανιστεί εδώ και δεκαετίες θα επανεμφανίζονταν στο Ελληνικό στρατό.

Το να σφουγγαρίσεις το δωμάτιό σου ή να πλύνεις το πιάτο σου, δεν είναι ούτε αγγαρεία ούτε δουλειά της μάνας σου.

Μμμ. Δίκιο έχεις σε αυτό, αλλά μονάχα εν μέρει δίκιο.

Για παράδειγμα:

Γιατί να πλένουν οι φαντάροι τους χάλια μαύρα δίσκους των αξιωματικών, με βάση την παραπάνω λογική? Θα τους έπεφτε το πωπουλίνι να το έκαναν μόνοι τους? Ή έστω (ζητάω πολλά, το ξέρω...) να τους έδιναν για πλύσιμο όπως κάνουν οι περισσότεροι φαντάροι, δηλαδή χωρίς περιττά υπολείμματα και στ @@ μου όλα?

Επίσης: Στο στρατόπεδο της παραμεθορίου όπου ήμουν, κάποτε, τα παλιά χρόνια, δεν ξέρω πότε, η κάθε μονάδα είχε το δικό της μαγειρείο / κτλ. Όντως συνέβαινε αυτό γιατί η μονάδα είχε κουζίνα (κλειστή και παροπλισμένη). Όμως, βρίσκονταν εκεί 4 μονάδες:

Η δική μου (Διαβιβάσεις), μία με τεθωρακισμένα (μικρή σχετικά), μία με πυροβολικό (υπερτριπλάσια των υπόλοιπων σε κόσμο) και μία Υγειονομικού. Τα ίδια μαγειρεία εξυπηρετούσαν και τη Μεραρχία απέναντι, που είχε κάτι Λόχους Στρατηγείου, αξιωματικούς, κι άλλους αξιωματικούς, και κάποιους άλλους φαντάρους.

Με ποια λογική ακριβώς μία μονάδα που δεν είναι ούτε η πολυπληθέστερη ούτε αυτή με την αντικειμενική ευθύνη για όλους (Διότι "Λόχους Διοικήσεως" και τέτοια, παντού είχαν και έχουν), έπρεπε να πάρει επ' ώμου τα μαγειρεία του στρατοπέδου, και να ασχολείται με αγγαρειομαχίες κάθε μέρα, όλη μέρα, για όλο το χρόνο, για όλο το στρατόπεδο? Και την ίδια στιγμή η πολυπληθής μονάδα πυροβολικού που αναφέραμε να έχει σαν μόνη ευθύνη της τα 2-3 άτομα του κεντρικού ΚΨΜ?

Αυτά που λες θα έστεκαν αν υπήρχε αντικειμενικό μοίρασμα των αρμοδιοτήτων και των αγγαρειών και του οτιδήποτε ανάλογα με την μονάδα, και τις δυνατότητες της (σε κόσμο). Αλλά όσο καλή σχέση και αν είχα με τους μάγειρες μας, δεν βρίσκω κανένα λόγο να χώνονται τα ίδια, μα τα ίδια, ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟ 5-10 άτομα σε αέναη αγγαρειομαχία για να εξυπηρετηθούν 200 νοματαίοι.

Ή να ήταν όλοι οι 200 στο rotation αυτό που λες, ή bite me.

Φυσικά δεν είναι το μόνο παράδειγμα, αλλά νομίζω ότι το τόνισα: Το να υπηρετεί κάποιος και να έχει αποκτήσει σαν "πρόσθετες δεξιότητες" τη λάντζα και το σφουγγάρισμα δεν σημαίνουν ότι υπηρετεί. Καλύτερα να καθόταν σπίτι του. Θα μπορούσε, με τα όσα προανέφερα, να γίνεται πολύ ουσιαστικότερη δουλειά, και τότε θα είχε νόημα η υποχρεωτική θητεία.

Τώρα, απλά συζητάμε για να συζητάμε, εφόσον νόημα δεν υφίσταται στο 95% των περιπτώσεων (εξαιρώ περιπτώσεις όπου κάποιος μπορεί να ήθελε να...γίνει σεφ στη ζωή του και τον έκανε μάγειρα ο στρατός κατά τύχη*, ή κάτι τέτοιο).

*Σουρεάλ: Στο κέντρο έδωσαν ειδικότητα μάγειρα, με την δοκιμασμένη μέθοδο του random, στον πιο στρατοκα*μπιπ* που είχε ο λόχος μου, τον πρώτο εθελοντή σε εκπαιδεύσεις και ασκήσεις, τον πιο καμένο τέλοσπάντων. Κάποιον που αν τον κάνανε χειριστή όλμου ή δεν ξέρω τι, θα ήταν φοβερός. Κουτάλα prevails.

Hodad
12-12-12, 04:08
Δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια.

Θα σου εξηγήσω γιατί μπορεί και να έχει σημασία.

Υπάρχουν πολλοί που λένε για 2-3 μήνες στρατό 'κανονικό'. Αυτό σημαίνει κατα πρώτον ασκήσεις και εκπαίδευση.
Μέσα σε όλη τη διαδικασία προφανώς υπάρχει και η σκοπιά και η υγιεινή, γιατί π.χ. στον πόλεμο (λέμε τώρα...) δε θα έχει καθαρίστρια στο στρατόπεδο (μάλλον δηλαδή, ας ρωτήσουμε κανα Αμερικάνο για σιγουριά).
Και ερωτούμαι τώρα εγώ, εδώ όλοι κάνουν ότι είναι δυνατόν να αποφύγουν ασκήσεις και εκπαίδευση, πώς θα είναι σύμφωνοι άμα τους πουν να το κάνουν αυτό για 3 μήνες; Θα αξίζει περισσότερο τότε ή απλά θα κάνουν υπομονή για να γλυτώσουν, κατα κάποιο τρόπο, ένα εξάμηνο με τα σημερινά δεδομένα;

Το στρατόπεδο το ρώτησα γιατί το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησες και η σειρά σου παραπέμπουν σε νησί με έντονη δραστηριότητα στις ασκήσεις οπότε αν έχεις θητήσει εκεί οι 2 βδομάδες εκπαίδευσης που έκανες είναι περιέργως λίγες. Προφανώς εικασία κάνω, δε σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Anasazi
12-12-12, 04:14
Θα σου εξηγήσω γιατί μπορεί και να έχει σημασία.

Υπάρχουν πολλοί που λένε για 2-3 μήνες στρατό 'κανονικό'. Αυτό σημαίνει κατα πρώτον ασκήσεις και εκπαίδευση.
Μέσα σε όλη τη διαδικασία προφανώς υπάρχει και η σκοπιά και η υγιεινή, γιατί π.χ. στον πόλεμο (λέμε τώρα...) δε θα έχει καθαρίστρια στο στρατόπεδο (μάλλον δηλαδή, ας ρωτήσουμε κανα Αμερικάνο για σιγουριά).
Και ερωτούμαι τώρα εγώ, εδώ όλοι κάνουν ότι είναι δυνατόν να αποφύγουν ασκήσεις και εκπαίδευση, πώς θα είναι σύμφωνοι άμα τους πουν να το κάνουν αυτό για 3 μήνες; Θα αξίζει περισσότερο τότε ή απλά θα κάνουν υπομονή για να γλυτώσουν, κατα κάποιο τρόπο, ένα εξάμηνο με τα σημερινά δεδομένα;

Το στρατόπεδο το ρώτησα γιατί το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησες και η σειρά σου παραπέμπουν σε νησί με έντονη δραστηριότητα στις ασκήσεις οπότε αν έχεις θητήσει εκεί οι 2 βδομάδες εκπαίδευσης που έκανες είναι περιέργως λίγες. Προφανώς εικασία κάνω, δε σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Επειδη εχω ξαδερφο στον αμερικανικο στρατο,απο τα λιγα που μου εχει πει...οταν κανεις ασκησεις,κανεις ασκησεις....δεν ειναι οπως εδω που βγηκαμε για πορεια και περπατησαμε 1 χιλιομετρο και επειδη βαρεθηκαν οι ανωτεροι γυρισαμε πισω. Το θεμα ειναι ομως οτι εκει τα κανει οποιος γουσταρει γιατι ειναι επαγγελματιας,αν σε δουν και σερνεσαι,σου λενε " Μεγαλε,τραβα σπιτι σου,δε κανεις για εδω ". Εδω ισχυουν τα εξης :

1) Οι ΕΠ ΟΠ σερνονται ενω πληρωνονται επειδη δε τους ελεγχει ΚΑΝΕΙΣ.

2) Οι φανταροι προσπαθουν να λουφαξουν οσο περισσοτερο μπορουν ( και καλα κανουν ) γιατι τους σερνουν με το ζορι.

Hodad
12-12-12, 04:22
Θα σου απαντήσω σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία/οπτική για το στρατό, γιατί ως γνωστόν όλοι το βλέπουν διαφορετικά

Υπάρχουν στρατόπεδα στην Ελλάδα που κάνουν ασκήσεις.

Για τους Επ.Οπ., κατά συντριπτικό ποσοστό, έχεις δίκιο.

Οκ, οι περισσότεροι θέλουν να λουφάξουν αυτό είναι δεδομένο, τί καλό τότε θα κάνει ο τρίμηνος στρατοκ@*λ*τικός στρατός;
Άμα σου πουν έλα τρεις μήνες να σε κάνω κομμάντο χωρίς αγγαρίες δηλαδή θα πας οικιοθελώς;

Anasazi
12-12-12, 04:26
Αφου ουτως η αλλως ειναι υποχρεωτικο,ας προσφερει κατι τουλαχιστον για το διαστημα που θα ειναι....!

Hodad
12-12-12, 04:32
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται να του προσφερθεί αυτό το κάτι παραπάνω που αναφέρεις για τη διάρκεια της θητείας του μπορεί να κοιτάξει κάτι σε Ειδικές Δυνάμεις, Προεδρική Φρουρά και μάχημες μονάδες παραμεθορίου, άντε και καμιά Στρατονομία άμα του αρέσουν kinky καταστάσεις.
Βέβαια εγώ όταν μπήκα δεν είδα να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον παρα μόνο στα δύο πρώτα και το τελευταίο και φυσικά ένα σεβαστό ποσοστό όχι για να μάθουν κάτι παραπάνω αλλά για να μην τους στείλουν παραμεθόριο.

Just_Nikos
12-12-12, 13:23
Πάντως παρατηρώ, ότι εκείνοι που εκφράζουν βαθειά δυσαρέσκεια για το στρατό, είναι και οι ποιο ευαισθητούληδες.....:lol:

Anasazi
12-12-12, 13:35
Πάντως παρατηρώ, ότι εκείνοι που εκφράζουν βαθειά δυσαρέσκεια για το στρατό, είναι και οι ποιο ευαισθητούληδες.....:lol:

Ωχ αρχισαν κι εδω τα posts οι Ραμπο? :violinplay

DSLaManiaC
12-12-12, 13:55
Πάντως παρατηρώ, ότι εκείνοι που εκφράζουν βαθειά δυσαρέσκεια για το στρατό, είναι και οι ποιο ευαισθητούληδες.....:lol:

Σιγά μεγάλε πρόσεχε μη τα πατήσεις και πέσεις.

Just_Nikos
12-12-12, 15:17
Ωχ άρχισαν κι εδώ τα posts οι Ραμπο? :violinplay

Πως φάνηκαν οι ψαρουληδες ε? (και εσύ και ο dslmaniac αν έχετε την μύγα, φέρτε την πίσω) :lol:
Εγώ ήμουν Δ.Ε.Α στο στρατό, 4 μήνες η εκπαίδευση περιλάμβανε πέρα από τα πρωινά μαθήματα, στα οποία δεν επιτρεπόταν να πας περπατώντας αλλά τρέχοντας (γενικά τα εκανες όλα τρέχοντας εκεί) και 3 σκοπιές ημερησίως, και καθαριότητες , και πρωινές αναφορές, καθώς και πορείες 5 χιλιομέτρων σε θερμοκρασίες 40 βαθμών, και τέλος τρέξιμο 1 χιλιόμετρου στην ανωτέρω θερμοκρασία φορώντας στολή βιοχημικού πολέμου όπου κυριολεκτικά έβγαινες 1 κιλό ελαφρύτερος από το χάσιμο τρελής ποσότητας ιδρώτα.

Χρόνος για ύπνο δεν υπήρχε παρά μόνο για maximum 3 ώρες την ημέρα ;)
Τα χωσίματα (εκτός προγράμματος υπηρεσιών) ήταν επίσης καθημερινό φαινόμενο.
45 Αλφάδες στο στρατόπεδο, 51 υπηρεσίες να γίνουν , καθώς το στρατόπεδο ήταν μεγάλο, μας πήγαινε 6 μέσα , 1 έξω. Αν έτρωγες καμπάνα, που η καμπάνα ερχόταν πάντα σε ανύποπτο χρόνο, μπορούσε να σε πάει και 18 μέρες μέσα καθώς ο διοικητής έδινε 3 ΣΕΞ (στέρηση εξόδου) για να σπάσει τυχόν τσαμπουκάδες. Στα καψόνια από τους βηταδες καλύτερα να μην αναφερθώ καθώς είναι λίγο hardcore :twisted:

Με είδες πουθενά στο thread να παραπονιέμαι?:rolleyes:
Εσένα σε χώσανε για ένα πλύσιμο πιάτων επειδή ένας ΕΠΟΠ δε γούσταρε να το κάνει, και το μας το κοπάνας εδώ μέσα (μετά από κάμποσα χρόνια υποθέτω) βάζοντας και θαυμαστικό στο τέλος , σαν να λες omg πως μπορέσανε να μου το κάνουνε αυτό :lol:

Σε τελική ανάλυση,
Όταν παρουσιαστήκατε σας ρώτησαν :
Ποιοι από εσάς θέλουν να γίνουν δόκιμοι?
Ποιοι από εσάς θέλουν να πάνε στις ειδικές δυνάμεις?
Η συντριπτική πλειοψηφία δε γούσταρε γιατί τι θα κάνουμε 5 μήνες παραπάνω στο στρατό? Η τι θα πάμε να γίνουμε ειδικοδυναμητες και να μας τρέχουν μετά σε ασκήσεις και να τρελαθούμε στα σκηνακια? Όχι προτιμώ να παραμείνω απλός φαντάρος!

Όπως και στην κοινωνία έτσι και στο στρατό αν δε γίνεις κάτι θα πλένεις πιάτα, θα καθαρίζεις τουαλέτες, και θα κάνεις σκοπιές. Τόσο απλά!
Οπότε μην παραπονιέσαι εσύ και κάτι άλλοι εδώ μέσα περί αγγαριων,αυτό μπορούσες να προσφέρεις στο στρατό, αυτό πρόσφερες, δεν θέλησες να εκπαιδευτείς για κάτι παραπάνω.



Σιγά μεγάλε πρόσεχε μη τα πατήσεις και πέσεις.
Τουλάχιστον εγώ έχω, και ας παραπατάω κάποιες φορές αν αντιθέσει με σένα. ;)

Anasazi
12-12-12, 15:20
Θα σου το πω οσο πιο απλα μπορω.

Ειτε παραπονιεσαι ειτε οχι,ξερεις που γραφω την αποψη σου,ειδικα οταν προσβαλλεις.

Και το αν εχεις κατι,φαινεται απο τον τροπο γραφης σου. Ειδικα απο το " αν αντιθεσει " .

Αντε να φυλαξεις τα συνορα,γιατι οπου να'ναι θα μπουν οι Τουρκοι. Αντε αγορι μου....

Hodad
12-12-12, 15:21
Προσωπικά δε με ενδιαφέρει κάποιος να είναι 'ευαίσθητος', βύσμα, λουφαδόρος κτλ ας κάνει ότι θέλει αλλά αν τυχόν είναι κάτι από αυτά είναι είναι οξύμωρο να λέει 'Άμα ο στρατός ήταν 2-3 μήνες ασκήσεις τότε όλα οκ'.

Δηλαδή κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας. Εκτός από τους λίγους πορωμένους όλοι οι άλλοι δεν θέλουν να πάνε στρατό.
Αυτός που γουστάρει να μάθει κάτι μπορεί να πάει σε διάφορες σχολές εκπαίδευσης και να μάθει ότι γουστάρει. Αυτός που θέλει να είναι σε κάποιο συγκεκριμένο όπλο ή σώμα σε περίπτωση που νομίζει ότι μπορεί να γίνει πόλεμος και θέλει να πολεμήσει ας διαλέξει ένα 'μαύρο' σπό ασκήσεις στρατόπεδο που ναι μεν δε θα γλιτώσει αγγαρίες, τουαλέτες, κρεβάτια κτλ αλλά θα μάθει περισσότερα από το να γίνει επίτηδες άοπλος σε βυσματικό λόχο διοικήσεως και να τον πάει 10 έξω 1 μέσα.

DSLaManiaC
12-12-12, 15:38
Τουλάχιστον εγώ έχω, και ας παραπατάω κάποιες φορές αν αντιθέσει με σένα. ;)

Απάντηση που αρμόζει σ αυτό:

Ουυυυ καθρεφτάκι. Πάω στη μαμά μου να το πω.

- - - Updated - - -


Δεν υπάρχουν μαγικές λέξεις, αν φοβάσαι να πλύνεις το πιάτο ενός άλλου ενώ δεν έχεις πρόβλημα να πλένουν το δικό σου, είσαι ο κλασσικός Ελληνάρας.

Σώπα ρε.

Το να μη γουστάρεις να πλένεις το πιάτο ενός άγνωστου επειδή είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις χωρίς να είναι καν η εργασία σου ή να αμείβεσαι γι αυτό ενώ θα το έκανες σε ένα σπίτι φίλου σου πχ σου πέρασε απ το μυαλό?
Εγώ το πιάτο σου όχι φίλε δε γουστάρω να το πλύνω, ούτε να καθαρίσω τα σκατά σου απ τη τουαλέτα.

WAntilles
12-12-12, 16:04
Πάντως παρατηρώ, ότι εκείνοι που εκφράζουν βαθειά δυσαρέσκεια για το στρατό, είναι και οι ποιο ευαισθητούληδες.....:lol:

Και οι "άντρακλες", στατιστικά αποδεδειγμένα, είναι οι πλέον "ελληναράδες", κάφροι και γαϊδούρια.

Και φοροφυγάδες κλπ.

Διότι once/somewhere γαϊδούρι, always/everywhere γαϊδούρι.

HELL_pegaSOS
12-12-12, 16:05
Τώρα, απλά συζητάμε για να συζητάμε, εφόσον νόημα δεν υφίσταται στο 95% των περιπτώσεων (εξαιρώ περιπτώσεις όπου κάποιος μπορεί να ήθελε να...γίνει σεφ στη ζωή του και τον έκανε μάγειρα ο στρατός κατά τύχη*, ή κάτι τέτοιο).


Εχω ξάδελφο που του δώσανε ειδικότητα μάγειρα.
Δεν έγινε μάγειρας μετά, ακολούθησε το αντικείμενο σπουδών του αλλά έμαθε αρκετά... Οταν είναι ΣΚ και μαζεύεται κόσμος για φαγοπότι (σε οποιδήποτε σπίτι), είναι εγγύηση ότι θα φάει η παρέα καλά. ;)
Σε αυτό βοήθησε βέβαια και το ότι στην μονάδα υπηρετούσε και συνεργαζόταν με επαγελματία ΣΕΦ.




*Σουρεάλ: Στο κέντρο έδωσαν ειδικότητα μάγειρα, με την δοκιμασμένη μέθοδο του random, στον πιο στρατοκα*μπιπ* που είχε ο λόχος μου, τον πρώτο εθελοντή σε εκπαιδεύσεις και ασκήσεις, τον πιο καμένο τέλοσπάντων. Κάποιον που αν τον κάνανε χειριστή όλμου ή δεν ξέρω τι, θα ήταν φοβερός. Κουτάλα prevails.

Εχω πιο σουρεάλ.
Παιδικοί φίλοι κολλητάρια.
Στο κέντρο τους βάλανε στον ίδιο λόχο και μάλιστα στην ίδια διμοιρία.
Ο ένας επαγγελματίας οδηγός ο άλλος απόφοιτος σχολής μαγειρικής.
Οταν ανακοινώναν τις μεταθέσεις, στείλανε τον μάγειρα στα Γιάννενα και τον οδηγό στην Σπάρτη(?) που είναι η σχολή μαγείρων!
Ο τύπος δεν ήξερε να βράσει ούτε αυγό!
:rofl::rofl::rofl:

kontinos
12-12-12, 17:11
Πως φάνηκαν οι ψαρουληδες ε? (και εσύ και ο dslmaniac αν έχετε την μύγα, φέρτε την πίσω) :lol:
Εγώ ήμουν Δ.Ε.Α στο στρατό, 4 μήνες η εκπαίδευση περιλάμβανε πέρα από τα πρωινά μαθήματα, στα οποία δεν επιτρεπόταν να πας περπατώντας αλλά τρέχοντας (γενικά τα εκανες όλα τρέχοντας εκεί) και 3 σκοπιές ημερησίως, και καθαριότητες , και πρωινές αναφορές, καθώς και πορείες 5 χιλιομέτρων σε θερμοκρασίες 40 βαθμών, και τέλος τρέξιμο 1 χιλιόμετρου στην ανωτέρω θερμοκρασία φορώντας στολή βιοχημικού πολέμου όπου κυριολεκτικά έβγαινες 1 κιλό ελαφρύτερος από το χάσιμο τρελής ποσότητας ιδρώτα.

Χρόνος για ύπνο δεν υπήρχε παρά μόνο για maximum 3 ώρες την ημέρα ;)
Τα χωσίματα (εκτός προγράμματος υπηρεσιών) ήταν επίσης καθημερινό φαινόμενο.
45 Αλφάδες στο στρατόπεδο, 51 υπηρεσίες να γίνουν , καθώς το στρατόπεδο ήταν μεγάλο, μας πήγαινε 6 μέσα , 1 έξω. Αν έτρωγες καμπάνα, που η καμπάνα ερχόταν πάντα σε ανύποπτο χρόνο, μπορούσε να σε πάει και 18 μέρες μέσα καθώς ο διοικητής έδινε 3 ΣΕΞ (στέρηση εξόδου) για να σπάσει τυχόν τσαμπουκάδες. Στα καψόνια από τους βηταδες καλύτερα να μην αναφερθώ καθώς είναι λίγο hardcore :twisted:

Με είδες πουθενά στο thread να παραπονιέμαι?:rolleyes:
Εσένα σε χώσανε για ένα πλύσιμο πιάτων επειδή ένας ΕΠΟΠ δε γούσταρε να το κάνει, και το μας το κοπάνας εδώ μέσα (μετά από κάμποσα χρόνια υποθέτω) βάζοντας και θαυμαστικό στο τέλος , σαν να λες omg πως μπορέσανε να μου το κάνουνε αυτό :lol:

Σε τελική ανάλυση,
Όταν παρουσιαστήκατε σας ρώτησαν :
Ποιοι από εσάς θέλουν να γίνουν δόκιμοι?
Ποιοι από εσάς θέλουν να πάνε στις ειδικές δυνάμεις?
Η συντριπτική πλειοψηφία δε γούσταρε γιατί τι θα κάνουμε 5 μήνες παραπάνω στο στρατό? Η τι θα πάμε να γίνουμε ειδικοδυναμητες και να μας τρέχουν μετά σε ασκήσεις και να τρελαθούμε στα σκηνακια? Όχι προτιμώ να παραμείνω απλός φαντάρος!

Όπως και στην κοινωνία έτσι και στο στρατό αν δε γίνεις κάτι θα πλένεις πιάτα, θα καθαρίζεις τουαλέτες, και θα κάνεις σκοπιές. Τόσο απλά!
Οπότε μην παραπονιέσαι εσύ και κάτι άλλοι εδώ μέσα περί αγγαριων,αυτό μπορούσες να προσφέρεις στο στρατό, αυτό πρόσφερες, δεν θέλησες να εκπαιδευτείς για κάτι παραπάνω.


Τουλάχιστον εγώ έχω, και ας παραπατάω κάποιες φορές αν αντιθέσει με σένα. ;)



Συγχαρητηρια. Εγινες κατι,καλυτερος ανθρωπος ας πουμε. :whistle:

Btw, εχω ενα γεματο νεροχυτη κι ενα σκυλι που χαθηκε στον Παρνασσο αν ενδιαφερεσαι, κομμαντο..

megahead13
12-12-12, 17:31
Σήμερα θα τις μετρήσουμε! (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CrJJDKqERw4) :rolleyes: :whistle:

Anasazi
12-12-12, 17:36
Συγχαρητηρια. Εγινες κατι,καλυτερος ανθρωπος ας πουμε. :whistle:

Btw, εχω ενα γεματο νεροχυτη κι ενα σκυλι που χαθηκε στον Παρνασσο αν ενδιαφερεσαι, κομμαντο..

:rofl: Μολις κερδισες το Ιντερνετ....! Ελιωσα!!

yiapap
12-12-12, 18:33
Χρόνος για ύπνο δεν υπήρχε παρά μόνο για maximum 3 ώρες την ημέρα ;)
Τα χωσίματα (εκτός προγράμματος υπηρεσιών) ήταν επίσης καθημερινό φαινόμενο.
45 Αλφάδες στο στρατόπεδο, 51 υπηρεσίες να γίνουν , καθώς το στρατόπεδο ήταν μεγάλο, μας πήγαινε 6 μέσα , 1 έξω. Αν έτρωγες καμπάνα, που η καμπάνα ερχόταν πάντα σε ανύποπτο χρόνο, μπορούσε να σε πάει και 18 μέρες μέσα καθώς ο διοικητής έδινε 3 ΣΕΞ (στέρηση εξόδου) για να σπάσει τυχόν τσαμπουκάδες. Στα καψόνια από τους βηταδες καλύτερα να μην αναφερθώ καθώς είναι λίγο hardcore :twisted:ΔΕΑ που κοιμόταν 3 ώρες και έβγαινε και έξοδο... ως ΑΛΦΑ!!!
Χάλασε ο στρατός, τελείως όμως... :evil:

Zus
12-12-12, 20:02
Πάντως παρατηρώ, ότι εκείνοι που εκφράζουν βαθειά δυσαρέσκεια για το στρατό, είναι και οι ποιο ευαισθητούληδες.....:lol:

Θα απαντούσα, αλλά έχω βάλει μια ταινία να παίζει (https://www.youtube.com/watch?v=B_sbRG38XCQ). :princess2

Νikosanagn
12-12-12, 22:52
Σε ενα τέτοιο νήμα δεν περιμένατε να βρωμίσει τεστοστερώνη απο μερικούς; :p

Αλλά εμένα μην μου δίνεται σημασία, δεν έχω πάει καν στρατό! τσκ τσκ τσκ :oops:

Kύριε μοδεράτορα; Πως μπορώ να αλλάξω το Nickname μου σε Just_Nikosanagn, για να δείχνω πιο σκληροπυρινικός;:lol:

senkradvii
13-12-12, 00:24
Eγώ που είμαι Έφεδρος Ανθυποσμηναγός περνάω ή και εγώ.. :princess2 ;

:what:

megahead13
13-12-12, 01:02
Eγώ που είμαι Έφεδρος Ανθυποσμηναγός περνάω ή και εγώ.. :princess2 ;

:what:
Ανθυποσμηναγός;; Δηλαδή αεροπορία; Μοδίστρα!! :lol: :p

senkradvii
13-12-12, 01:05
Ανθυποσμηναγός;; Δηλαδή αεροπορία; Μοδίστρα!! :lol: :p

Damn.. To ήξερα.. :cry:

Φανερός Πράκτωρ
13-12-12, 01:12
Damn.. To ήξερα.. :cry:

Καλά μην κάνεις έτσι. Εγώ όπως τα βλέπω τα πράγματα με βλέπω να μην πηγαίνω καθόλου. Μάλλον δε θα γίνω "άντρα" τελικά...

mrsaccess
13-12-12, 01:18
Εγώ ήμουν Δ.Ε.Α στο στρατό, 4 μήνες η εκπαίδευση περιλάμβανε πέρα από τα πρωινά μαθήματα, στα οποία δεν επιτρεπόταν να πας περπατώντας αλλά τρέχοντας (γενικά τα εκανες όλα τρέχοντας εκεί) και 3 σκοπιές ημερησίως, και καθαριότητες , και πρωινές αναφορές, καθώς και πορείες 5 χιλιομέτρων σε θερμοκρασίες 40 βαθμών, και τέλος τρέξιμο 1 χιλιόμετρου στην ανωτέρω θερμοκρασία φορώντας στολή βιοχημικού πολέμου όπου κυριολεκτικά έβγαινες 1 κιλό ελαφρύτερος από το χάσιμο τρελής ποσότητας ιδρώτα.

Χρόνος για ύπνο δεν υπήρχε παρά μόνο για maximum 3 ώρες την ημέρα ;)
Τα χωσίματα (εκτός προγράμματος υπηρεσιών) ήταν επίσης καθημερινό φαινόμενο.
45 Αλφάδες στο στρατόπεδο, 51 υπηρεσίες να γίνουν , καθώς το στρατόπεδο ήταν μεγάλο, μας πήγαινε 6 μέσα , 1 έξω. Αν έτρωγες καμπάνα, που η καμπάνα ερχόταν πάντα σε ανύποπτο χρόνο, μπορούσε να σε πάει και 18 μέρες μέσα καθώς ο διοικητής έδινε 3 ΣΕΞ (στέρηση εξόδου) για να σπάσει τυχόν τσαμπουκάδες. Στα καψόνια από τους βηταδες καλύτερα να μην αναφερθώ καθώς είναι λίγο hardcore :twisted:

Με είδες πουθενά στο thread να παραπονιέμαι?:rolleyes:

Λολ! Σπαταλάς δύο ολόκληρες παραγράφους να παραπονιέσαι για το πόσο άσχημα πέρασες ως ΥΕΑ Α και μετά μας ρωτάς αν σε είδαμε να παραπονιέσαι.
Σε πήγε λέει 6 - 1 για 4 μήνες. Κάποια παιδιά στην παραμεθόριο και στην Κύπρο να ρωτήσεις πόσο τα πήγε...


Όπως και στην κοινωνία έτσι και στο στρατό αν δε γίνεις κάτι θα πλένεις πιάτα, θα καθαρίζεις τουαλέτες, και θα κάνεις σκοπιές. Τόσο απλά!
Οπότε μην παραπονιέσαι εσύ και κάτι άλλοι εδώ μέσα περί αγγαριων,αυτό μπορούσες να προσφέρεις στο στρατό, αυτό πρόσφερες, δεν θέλησες να εκπαιδευτείς για κάτι παραπάνω.

Δηλαδή η μάνα σου και η γυναίκα σου που πλένουν το πιάτο σου και καθαρίζουν την τουαλέτα σου, δεν έγιναν τίποτα στην κοινωνία;
Βέβαια και εσύ που έγινες κάτι, τι έγινες; Δημόσιος Υπάλληλος έγινες. Επέλεξες 5 μήνες εκπαίδευση για να είσαι μετά 7πμ-3μμ.

senkradvii
13-12-12, 01:30
Καλά μην κάνεις έτσι. Εγώ όπως τα βλέπω τα πράγματα με βλέπω να μην πηγαίνω καθόλου. Μάλλον δε θα γίνω "άντρα" τελικά...

A καλά εσύ μου φαίνεται είσαι για τα τρέναααααααααααααααα! :lol:

Anasazi
13-12-12, 01:32
Βέβαια και εσύ που έγινες κάτι, τι έγινες; Δημόσιος Υπάλληλος έγινες. Επέλεξες 5 μήνες εκπαίδευση για να είσαι μετά 7πμ-3μμ.

Ναι αυτο το ξεχασα....! Εμεις ειχαμε 1 εφεδρο και τον λυπηθηκε η ψυχη μου...εμεις βαρουσαμε σκοπιες κι αυτος η μοναδικη υπηρεσια που ειχε ηταν ΑΥΔΜ!!

Α ρε Just_Nikos , τελικα ειχες δικιο....πρεπει να εφαγες τρελο πακετο,τι παραπονιεμαι κι εγω...

senkradvii
13-12-12, 01:35
Εντάξει μη λέμε και ότι θέλουμε οι πεζικάριοι δόκιμοι στο κέντρο τρώνε μια πίκρα.

Φανερός Πράκτωρ
13-12-12, 01:37
Όπως και στην κοινωνία έτσι και στο στρατό αν δε γίνεις κάτι θα πλένεις πιάτα, θα καθαρίζεις τουαλέτες, και θα κάνεις σκοπιές. Τόσο απλά!
Οπότε μην παραπονιέσαι εσύ και κάτι άλλοι εδώ μέσα περί αγγαριων,αυτό μπορούσες να προσφέρεις στο στρατό, αυτό πρόσφερες, δεν θέλησες να εκπαιδευτείς για κάτι παραπάνω.
π.χ. για ρουφιάνος; :p

- - - Updated - - -


A καλά εσύ μου φαίνεται είσαι για τα τρέναααααααααααααααα! :lol:

και εδώ που είμαι έχει και γρήγορα... :p

Anasazi
13-12-12, 01:41
Εντάξει μη λέμε και ότι θέλουμε οι πεζικάριοι δόκιμοι στο κέντρο τρώνε μια πίκρα.

Αυτο δε το ξερω...λεω για μετα το κεντρο. Στο κεντρο εμεις δε καναμε απολυτως τιποτα,δεν εχω κομπλεξ να μην το παραδεχτω.

senkradvii
13-12-12, 01:54
Αυτο δε το ξερω...λεω για μετα το κεντρο. Στο κεντρο εμεις δε καναμε απολυτως τιποτα,δεν εχω κομπλεξ να μην το παραδεχτω.

Στο λέω που το ξέρω. Όχι από προσωπική εμπειρία μιας και εγώ ήμουν ΠΑ αλλά από φίλους που ήταν δόκιμοι στο πεζικό. Και εννοώ στο κέντρο εκπαίδευσης των δοκίμων.

HELL_pegaSOS
13-12-12, 03:48
Εχει διαφορά να είσαι δόκιμος σε στρατόπεδο πάνω από την Ορεστιάδα(ή καμία Σαμοθράκη) από το να είσαι στο Γ' Σώμα Στρατού, λιγο κάτω από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Στο ένα βλέπεις και ζεις πράγματα που σου πέφτουν τα μαλλιά (και τα μυαλά), ενώ στο άλλο την βγάζεις "τούφα".
Στο ένα εκτος των άλλων αγγαρειών να βαράνε συναγερμοί σχεδόν κάθε μέρα και στο άλλο να βαριέσια να κάθεσαι με θέα το ΠαΜακ και τον πύργο του ΟΤΕ...

senkradvii
13-12-12, 03:55
Well και αυτό αλήθεια είναι αλλά μάλλον ισχύουν για όλους τους φαντάρους και όχι απλά τους δόκιμους. :p

Anasazi
13-12-12, 04:00
Και για να προλαβω οποιον τρεξει να υπερασπιστει το θεσμο του Ε.Σ. σα κορη οφθαλμου , θυμιζω το παρακατω που εγινε το 2010 :

" ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ (;) του υπουργού Εθνικής Αμυνας κ. Ευάγγελου Βενιζέλου ο γιος της κυρίας Μαριάννας Λάτση, Πάρις Κασιδόκωστας, ζει τη δική του «Λούφα και απαλλαγή». Την ώρα που ο υπουργός δηλώνει σε όλους τους τόνους «τέλος τα ρουσφέτια» και υπόσχεται «δίκαιη θητεία για όλους», ο «ναύτης των σαράντα ημερών» κ. Πάρις Κασιδόκωστας απολαμβάνει ειδυλλιακές διακοπές στο εξωτικό Saint Barths της Καραϊβικής!! "

Καταλαβατε? Αδεια ορκομωσιας και εφυγε απο τη χωρα ο μαγκας!! :worthy:

Hodad
13-12-12, 04:10
Εντάξει αυτά είναι γνωστά εξ αρχής.
Πλέον το θέμα δεν είναι ποιός έχει βύσμα αλλά τί βύσμα έχει.

Το παιδί έπηξε ρε συ, να μην πάει ένα ταξιδάκι να ξεσκάσει;

KLG
13-12-12, 15:55
Ανθυποσμηναγός;; Δηλαδή αεροπορία; Μοδίστρα!! :lol: :p

Εεεπ οχι και μοδίστρες οι σμηνιτες... τι να πουμε και εμεις οι μαχιμοι σκουποσκοπιοδιαβιβαστες? Learn your jargon mate

megahead13
13-12-12, 16:05
Εεεπ οχι και μοδίστρες οι σμηνιτες... τι να πουμε και εμεις οι μαχιμοι σκουποσκοπιοδιαβιβαστες? Learn your jargon mate
Σε παρακαλώ! Σε παρακαλώ! Εμείς είμαστε οι γραμματείς, τηλεφωνήτριες, εεεε... υπεύθυνοι για τις επικοινωνίες στο στρατό. Τί να μας που τα γατάκια της αεροπορδίας και του ναυτικού! :p

pelasgian
13-12-12, 16:07
Πάντως, μπορεί κανείς να κάνει ενδιαφέρουσες στατιστικές με βάση τις απαντήσεις εδώ:

π.χ. ΗΛΙΚΙΑ, ΕΚΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΣΤΡ/ΥΠΟΧ, ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.

Αυτοί που πήγαν συνήθως λένε: "εγώ μλκς ήμουν;"
Αυτοί που δεν πήγαν έχουν διχασμό αν είναι της ΧΑ.
Αυτοί που δεν πήγαν δεν έχουν διχασμό αν δεν είναι.

Πάντως, μπορούμε να μειώσουμε τις στρατιωτικές ανάγκες αν δεν βάζουμε Τσοχατζοπουλέους στο ΥΠΕΘΑ, όχι μη πηγαίνοντας.

Κατά τη γνώμη μου, δέχθηκα και πρόταση για υποψήφιος της ΧΑ που εξετάσω (άραγε να βάλω smiley; ), καλό θα ήταν να πηγαίνουν ΟΛΟΙ στρατό για τρία τρίμηνα όσο είναι κάτω των 25.

Επίσης, θα ήθελα η ΧΑ να αλλάξει ΣΗΜΑ και να το αντικαταστήσει με βαθμονομημένο dartboard ειδικά στις μπλούζες της.
Παραλλήλως θα ήθελα να επιτραπεί η οπλοχρησία. (Πλάκα κάνουμε, οκ; )

HELL_pegaSOS
13-12-12, 22:07
Ευτυχώς ή δυστυχώς, αν ξέρεις ένα μέρος της προσωπικότητας του άλλου και ιδίως στα πολιτικά σε συνδυασμό με την ηλικία του και τον τρόπο που στηρίζει τις θέσεις του, μπορείς να προσεγγίσεις την τοποθέτηση του και σε πολλά άλλα θέματα. Εξ όνυχος τον λέοντα που λένε.
Ο εναγγαλισμός με αποκρυσταλωμένες πολιτικές απόψεις, δυστυχώς δημιουργεί οπαδούς με απόψεις και τρόπους ζωής "φασόν".

Βέβαια παντού υπάρχουν εκπλήξεις, ευχάριστες , απρόσμενες, ενδιαφέρουσες ή και δυσάρεστες...

- - - Updated - - -


Εεεπ οχι και μοδίστρες οι σμηνιτες... τι να πουμε και εμεις οι μαχιμοι σκουποσκοπιοδιαβιβαστες? Learn your jargon mate


Εμείς του πεζικού τους λέγαμε B] διαβυσματίες ή διαβυσματές[/B]. Αν και σε σχέση με το τεχνικό ή τους νοσηλευτές "σας τρέχανε".
Αμα είσαι σε μηχανοκίνητο πεζικό στην North Gatzolia, κλαύτα χαράλαμπε...
Μετράς μέρες για την μετάθεση... και τελευταία είχαν κάνει αμετακίνητη την μετάθεση μετά το κέντρο.
Οποιον τον στέλνανε στην πινέζα, έκλεγε με μαύρο δάκρυ.

pelasgian
13-12-12, 22:33
Αν και σε σχέση με το τεχνικό ή τους νοσηλευτές "σας τρέχανε".



Μπαρντόν;;;;
Τώρα, τι να πω; Εργοστάσιο βάσεως αρμάτων; Αφαίρεση φόρτιση επανατοποθέτηση εξάδες μπαταριών σε 15 άρματα; Αφαίρεση κινητήρων από Μ113 με επιφερόμενο γερανό και ξεφόρτωμα ... κιβωτίων από καρότσα με το ... χέρι (μέχρι που έσκασε ένα στο πόδι του λοχία και μετά φέρναμε το γερανάκι.)

Εξαρτάται που θα πέσεις.

Σαν μηχανικός δεν στεναχωρήθηκα καθόλου, μάλιστα επειδή με βάλαν σε ηλεκτρολογικά ηλεκτρονικά πήγα και έκανα μεταπτυχιακά στη συνέχεια στη βάση αυτών, αλλά πέρασα καλά όχι επειδή η δουλειά ήταν λίγη, αλλά επειδή μου άρεσε.

Νορθερν Γκατζολίαν ρουλζ ρε στραβάδια! Όποιος έκανε Θράκη «κοινωνικό τουρισμό» θεωρείται ότι πήγε διακοπές. Μούσια σας λένε για να μην πάτε, διότι δεν έχει θέσεις για όλους!


Ο διοικητής μας ήταν ψυχάρα όσον αφορά το στρατιωτικό μέρος (μπύρες, βότκες και αραλίκι, πήρα αναρωτική λόγω ... μέθης με ευθύνη του διοικητή μου για να μην κάνω σκοπιά) αλλά στο τεχνικό μέρος ήταν κέρβερος. Μαλακία σου δικαιολογούσε μόνο αν την διόρθωνες χωρίς κόστος για το λόχο, αλλιώς έπαιρνες άδεια και έφερνες αυτό που έσπασες.

Ευτυχώς δεν ήταν τσομπάνης, είχε πτυχίο μηχανολόγου ο άνθρωπος και ήξερε.

Στο τέλος της εβδομάδας ήθελα ράψιμο από τις τρύπες των οξέων και τα γράσσα έβγαιναν στην άδεια μόνο :lol:.

Με την ευκαιρία ένα μήνυμα προς αυτόν που σχεδίασε την μίζα των mercedes:
«Η μ...α σου έκανε πιάτσα στα λαδάδικα και την είδαν με τρεις ναύτες.»
(εφιάλτες θα δω πάλι σήμερα!)

megahead13
13-12-12, 23:01
Μάγκες είναι να μη σου κάτσει ανεξαρτήτως όπλου. Κι εγώ διαβίβας ήμουν χωρίς βύσμα, κτλ. Καλαμάτα πέρασα ζάχαρη. Από τις καλύτερες διακοπές της ζωής μου! :oneup: Είχε λίγο τρέξιμο σαν ΚΕΝ που ήταν με τους ψαράδες (και φαντάρους και ανθυπολοχαγούς που μόλις είχαν αποφοιτήσει από τη σχολή), αλλά ΟΚ (στο διπλανό λόχο τους είχαν σκίσει όμως). Ως διαβιβαστές είχαμε κάνει πιο πολλές βολές από τους πεζικάριους (μέχρι και ρίψη χειροβομβίδας κάναμε). Και μετά από τις διακοπές στην Καλαμάτα -> Κύπρο... Απ' όλους τους Ελδυκάριους ΔΒ της σειράς μου ήμουν ο ένας από τους 2 τυχερούς που μας έβαλαν σε μονάδα της ΕΦ με όλα τα μαλακισμένα και με όλους τους κομπλεξικούς να τρέχουμε σαν τους μαλάκες σχεδόν για τα πάντα. Μέχρι και ο καλαμαράς λοχαγός είχε φρικάρει με αυτά που έβλεπε εκεί μέσα. Από την άλλη οι ΔΒ στην ΕΛΔΥΚ κι αυτοί έπηζαν μέχρι να έρθει η επόμενη σειρά λόγω έλλειψης δύναμης (πήγαινε η τριπλοϋπηρεσία σύννεφο). Όλοι οι άλλοι ήταν στο χαλαρό στο συγκεκριμένο στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ. Ήταν που μας έλεγαν θα σας πηγαίνει 2-1 η έξοδος και δεν έχετε να κάνετε με τις κυπριακές μονάδες. :down:

Μια μαλακία και μισή είναι αυτό το πράγμα που θέλουν να λένε Ελληνικός Στρατός! :down: Προσωπικά μου έδωσε 3 πολύ καλούς φίλους (ίσως και παραπάνω από φίλους, ο ένας στην Κύπρο), μια γνωριμία με το νησί της Αφροδίτης και μερικούς χαμένους μήνες που έκανα την τηλεφωνήτρια κι έστελνα τάχα μου κρυπτογραφημένα φαξ. :rolleyes:

Φανερός Πράκτωρ
14-12-12, 00:00
Πάντως, μπορούμε να μειώσουμε τις στρατιωτικές ανάγκες αν δεν βάζουμε Τσοχατζοπουλέους στο ΥΠΕΘΑ, όχι μη πηγαίνοντας.

Μπορούμε επιπλέον να πληρώσουμε τον μισθό για να την κάνει ένας καραβανάς που είναι και του επαγγέλματος. Για να μην βαρύνει και όλο τον πληθυσμό ας είναι και κατά περίπτωση αυτό. Όποιος θέλει πάει και κάνει όλη τη θητεία, όποιος δεν θέλει κάνει μια βασική εκπαίδευση και εξαγοράζει το υπόλοιπο.

Απλά πράγματα.

DSLaManiaC
14-12-12, 00:28
Μπορούμε επιπλέον να πληρώσουμε τον μισθό για να την κάνει ένας καραβανάς που είναι και του επαγγέλματος. Για να μην βαρύνει και όλο τον πληθυσμό ας είναι και κατά περίπτωση αυτό. Όποιος θέλει πάει και κάνει όλη τη θητεία, όποιος δεν θέλει κάνει μια βασική εκπαίδευση και εξαγοράζει το υπόλοιπο.

Απλά πράγματα.

Γιατί τους τα χρώσταγες?

Φανερός Πράκτωρ
14-12-12, 00:31
Γιατί τους τα χρώσταγες?

Στο πνεύμα της ισότητας. Προσωπικά δεν θα με πειράζε

PopManiac
14-12-12, 21:58
Πώς τα καταφερατε και από νήμα συζήτησης / κριτικής για προτάσεις τρόικα το κάνατε νήμα βετερανων μπαρουτοκαπνισμενων σε γρασσα και σκοπέτα μόνο εσείς γνωρίζετε :lol:

megahead13
14-12-12, 23:13
Έτσι είμαστε εμείς τα κομμάντα φιλλλαράκι! Έχεις αντίρρηση; :hit: :gun: :shoot:

http://doctorbulldog.files.wordpress.com/2012/03/gay-military.jpg

@ ADSLgr.com All rights reserved.