PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

vgiozo
15-12-12, 16:09
Δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα των αμυντικών δαπανών και πώς/αν θα μπορούσε να διατηρηθεί ή να ενισχυθεί το "αξιόμαχο" μειώνοντας τους υπηρετούντες, αλλάζοντας την εκπαίδευση, τη δομή, στρατηγικά πλάνα κοκ.

Αυτό που ξέρω είναι ότι θα πήγαινα έτσι κι αλλιώς, εν μέρει από περιέργεια, εν μέρει γιατί δεν είμαι οπαδός της πλήρους "επαγγελματοποίησης" και γιατί δεν θα ήθελα να παραδοθεί ένας θεσμός είτε στους στρατόκ***ς είτε σ' αυτούς που θα πήγαιναν μόνο για τα λεφτά, όσα παίρνουν τέλος πάντων...

Από και πέρα, μπορώ να καταθέσω δύο-τρία πράγματα σε σχέση με λειτουργικές σπατάλες που αντιμετώπισα και ήταν περιττές.

Ως νεοσύλλεκτος υπηρέτησα στο 547ΤΠ στο Ρέθυμνο (πλέον έχει γίνει της αεροπορίας στρατού θαρρώ στρατόπεδο) και σε μεγάλο ποσοστό μας έστειλαν στην ΕΛΔΥΚ.
Όταν τελειώσαμε την αρχική εκπαίδευση μας έστειλαν στο στρατόπεδο Αυλώνας, όχι για περαιτέρω εκπαίδευση, απλώς ως ενδιάμεσο σταθμό κι από κει πήραμε άδεια για κάποιες μέρες πριν τη μεταφορά μας.
Το κουλό είναι ότι ο στρατός πλήρωσε το ταξίδι για όλους εμάς και ένα μικρό χαρτζηλίκι (θα ήμασταν λίγο πάνω από 200 σε κείνη τη φάση, αν θυμάμαι καλά) μέχρι το στρατόπεδο, όπου απλώς κατέγραψαν ξανά τα στοιχεία μας και μας έστειλαν στο καλό (με τους Κρήτες να μένουν και ξεκρέμαστοι να πρέπει να πληρώσουν την επιστροφή τους την ίδια μέρα της άφιξης), κι όλα αυτά για να πάνε οι φάκελοι των στρατιωτών στο στρατόπεδο. Κατά τη γνώμη μου πλήρως περιττά έξοδα, για το τίποτα.

Στην ΕΛΔΥΚ, στο στρατόπεδο που ήμουν, όπως και αλλού, οι στρατιώτες χρησιμοποιούσαν υπνόσακο για να μην στρώνουν και ξεστρώνουν συνέχεια το κρεβάτι. Παρόλαυτά, το στρατόπεδο πλήρωνε κάθε μήνα για καθαρισμό των κλινοσκεπασμάτων σε κάποια σχετική επιχείρηση...όταν άλλαξε ο διοικητής του λόχου στα μέσα της θητείας μας, έδωσε μια φορά διαταγή να πλυθούν τα σκεπάσματα και μετά για όσο καιρό ήμουν εκεί δεν επαναλήφθηκε...

Την ίδια περίοδο ξέσπασε ένα σκάνδαλο με τις αγορές αεροπορικών εισιτηρίων για τις άδειες των φαντάρων (όχι στο δικό μας στρατόπεδο, αν και συνεργαζόμασταν κι εμείς με ένα γραφείο τουλάχιστον που μετείχε στη κομπίνα). Φαίνεται πως οι επικεφαλής του 1ου γραφείου λόχου - στο ένα από τα τρία στρατόπεδα της ΕΛΔΥΚ στη Λευκωσία, κι ίσως και στο δεύτερο - έκαναν συμφωνία με πρακτορεία ταξιδίων να αγοράζονται οι ακριβές θέσεις των αεροπλάνων, αλλά να δίνονται οι πιο φτηνές, με το κέρδος να το μοιράζονται αξιωματικοί και πρακτορεία.

Στο στρατόπεδο του Ρεθύμνου, δε, όλα τα αυτόματα μηχανήματα πώλησης νερών, καφέδων, κοκ ανήκαν σε έναν ιδιώτη, ο οποίος είχε παράλληλα και την αποκλειστικότητα στη φωτογράφηση και βιντεοσκόπηση των μνημειωδών στιγμών της εκπαίδευσής μας (και τις μοσχοπούλαγε και πανάκριβα ο φούστης). Θα έλεγε κανείς ότι θα ήταν καλύτερα τα έσοδα αυτά να αποδίδονται στον δήμο κι όχι σε κάποιον ιδιώτη με "πλάτες".

Αυτά τα ολίγα, τίποτε φοβερό, αλλά παραδείγματα περιπτώσεων όπου θα μπορούσαν να μειωθούν λειτουργικά έξοδα (που μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι κι αρκετά χρήματα) ή να ενισχυθούν οι επιμέρους δήμοι περισσότερο από τη παρουσία των στρατοπέδων.


Όσον αφορά τη θητεία και την εκπαίδευση, αυτό που με ενόχλησε ήταν η αναξιοκρατία αλλά και η απουσία οποιουδήποτε κινήτρου για τη προαγωγή των ικανοτήτων των στρατιωτών, που θα μπορούσε να έχει οφέλη για το στράτευμα και ηθικές ανταμοιβές για τους στρατιώτες.
Παράδειγμα, αρκετοί από εμάς που πήγαν στο Διοικητήριο της ΕΛΔΥΚ - συγκριτικά με τον πληθυσμό των άλλων στρατοπέδων - ήταν λίγο μεγαλύτερης ηλικίας κι είχαν οι περισσότεροι πτυχία. Το περίεργο ήταν ότι από αυτούς έγιναν δεκανείς αρκετοί δεν είχαν πάρει ακόμη το πτυχίο του ΙΕΚ ενώ αρκετοί άλλοι είχαν 1-2 πτυχία και μεταπτυχιακά.
Η απόδοση δε του στρατιώτη ήταν πλήρως αποσυσχετισμένη και από τα "αξιώματα" και από την περαιτέρω εκπαίδευση. Θα υπέθετε κανείς, πως αν ο στρατός έβλεπε ως επένδυση την εκπαίδευση των στρατιωτών, θα την εξειδίκευε κάπως σε επιμέρους κατηγορίες για εκείνους που είχαν καλή απόδοση σε κάποια πεδία. Αν πχ έφερνε κανείς πολύ καλά αποτελέσματα στις βολές, να τον δοκίμαζαν με περισσότερα όπλα και να του δινόταν, ενδεχομένως η ευκαιρία να αλλάξει σώμα ή να του δώσουν άλλα καθήκοντα. Δεν μπορεί να αποκλειστεί η πιθανότητα κάποιος που δεν είχε σκεφθεί πριν σταδιοδρομία στο στρατό να το επέλεγε κατά τη θητεία του ή μετά το πέρας αυτής, αν και ο στρατός ενδιαφερόταν να αναδείξει και να συγκεντρώσει τα ικανότερα στελέχη του.
Αλλά στο στρατό μαθαίνεις ότι δεν έχει νόημα να προσπαθείς για κάτι παραπάνω γιατί αυτό δεν επιφέρει κάποια αλλαγή, ούτε ανταμοιβή για τον στρατιώτη, πέρα ίσως από κάποιες παραπάνω μέρες άδειας, κι αυτό πάλι γινόταν είτε γι αυτούς που είχαν "πλάτες" είτε γι αυτούς που είχαν "κιμπάρηδες" διευθυντές γραφείων, με τρόπο έτσι που η διαφορική αντιμετώπιση γινόταν μόνο με όρους αρνητικής διάκρισης...

HELL_pegaSOS
16-12-12, 07:17
Οι μίζες ακόμη και στα μικρότερα στρατόπεδα είναι εμφανέστατες.
ΤΟ περιστατικό με τον φωτογραφο το γνωρίζουμε όλοι κι ας μην το σχολιάζει κανείς.

Συγκεκριμένοι φωτογράφοι, χάρις τα κονέ τους εχουν αποκλειστικότητα στην εκμετάλευση των νεοσύλλεκτων και παίρνουν 3-4-5 ευρώ την φωτογραφία και πολλαπλάσια για βίντεο ορκομωσίας... Επίσης μία από τα ίδια με τους προμηθευτές πάσης φύσεως, ειδικά σε ΚΨΜ, αυτόματους πωλητές.
Αλλα τα ίδια ισχύουν γενικά για το δημόσιο-προμηθευτές του.


Αλλά στο στρατό μαθαίνεις ότι δεν έχει νόημα να προσπαθείς για κάτι παραπάνω γιατί αυτό δεν επιφέρει κάποια αλλαγή, ούτε ανταμοιβή για τον στρατιώτη, πέρα ίσως από κάποιες παραπάνω μέρες άδειας, κι αυτό πάλι γινόταν είτε γι αυτούς που είχαν "πλάτες" είτε γι αυτούς που είχαν "κιμπάρηδες" διευθυντές γραφείων, με τρόπο έτσι που η διαφορική αντιμετώπιση γινόταν μόνο με όρους αρνητικής διάκρισης...

Θα έλεγα ότι στις περισσότερες περιπτώσεις το να προσπαθείς να είσαι καλύτερος σημαίνει ότι θα σε έχουν μπαλάκι του πινπονγκ.
"Α, εσύ Παπαδόπουλε είσαι καλός σε αυτό... Έλα εδώ τώρα."
Παραδείγματα που τα βίωσα έχω αρκετά και απο συζητήσεις με άλλους φαντάρους από άλλα στρατόπεδα οδηγούσαν στο ίδιο συμπέρασμα.
Στον ελληνικό στρατό πρέπει να είσαι ΑΦΕΛΗΣ ώστε να θες να ξεχωρίζεις.
Αντίθετα η μόνη τακτική που μαθαίνεις είναι να γίνεσαι ΑΟΡΑΤΟΣ... Δεν εννοώ τακτικές ελεύθερου σκοπευτή ή cover ops αλλά αυτό που όλοι ξέρουμε σαν φίδιασμα, δηλαδή αφενός "να μην σε ξέρει ή θυμάται κανείς ανώτερος" ούτε για καλό ούτε για κακό και να είσαι χαμένος στο πλήθος αφετέρου να επιδιώκεις να εξαφανίζεσαι ή να προσποιείσαι πως είσαι άσχετος/απασχολημένος/άρρωστος σε οποιαδήποτε τυχόν εργασία ή αρμοδιότητα επιθυμήτουν να σου αναθέσουν.
Τα περιστατικά ασθενείας/αδιαθεσίας/υποχρεωτικής κατάκκλισης μία μέρα πριν τα σκηνάκια (στο χιόνι) ήταν πρωτοφανή. Σαπουνόπερα...
:lol:


Ειδικά το θέμα με την απόκρυψη των δεξιοτήτων είναι από τα πιο αστεία φαινόμενα στην θητεία. "Κάλυψη κι απόκρυψη" μπορεί να μην έμαθα πρακτικά κανείς αλλά "λούφα κι απόκρυψη δεξιοτήτων" την τελειοποιήσαν οι περισσότεροι. Ολοι εμφανίσαν προβλήματα στο γόνατο, στην μέση ενώ σχεδόν όλοι (ακόμη και με μεταπτυχιακό πληροφορικής) κάναν τις πάπιες σχετικά με τις δεξιότητες τους στο χειρισμό word /excel για να μην τους χώσουν στο γραφείο...:lol:

ΥΓ.
Στο στρατόπεδο που υπηρέτησα, το να είσαι σε γραφείο σήμαινε ότι έκανες οοοοοόλα τα άλλα που κάναν οι υπόλοιποι αλλά τις ελεύθερες ώρες κατάκλισης-καθαρισμού του προσωπικού οπλισμού(μεσημέρι) ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις αγγαρείες στο γραφείο...
Από δακτυλογράφηση, μέχρι ταξινόμηση ή καταστροφή-πυρπόληση εγγράφων...
Οσοι πρώτοι που νόμιζαν ότι θα λουφάρουν καλοπεράσαν. Οι επόμενοι κάναν διαγωνισμό ποιος έιναι ο πιο αδέξιος χρήστης H/Y για να μην τους πάρουν! :rolleyes: :lol:
ΥΓ.2
Εκτός από το γραφείο που έβγαζε τις υπηρεσίες, Εκεί έπαιζε καλό καβάτζωμα και μηδέν "γερμανικά".

vgiozo
16-12-12, 14:19
Στο στρατόπεδο που υπηρέτησα, το να είσαι σε γραφείο σήμαινε ότι έκανες οοοοοόλα τα άλλα που κάναν οι υπόλοιποι αλλά τις ελεύθερες ώρες κατάκλισης-καθαρισμού του προσωπικού οπλισμού(μεσημέρι) ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις αγγαρείες στο γραφείο...
Από δακτυλογράφηση, μέχρι ταξινόμηση ή καταστροφή-πυρπόληση εγγράφων...
Οσοι πρώτοι που νόμιζαν ότι θα λουφάρουν καλοπεράσαν. Οι επόμενοι κάναν διαγωνισμό ποιος έιναι ο πιο αδέξιος χρήστης H/Y για να μην τους πάρουν!
Ε δεν είναι έτσι ακριβώς...οπωσδήποτε όταν είσαι σε γραφείο (του λόχου τουλάχιστον, γιατί σε μας του Διοικητηρίου ήταν οι καλύτεροι, έκλειναν τα γραφεία το μεσημερι, έκλειναν κι οι υπολογιστές/δίκτυο και δεν είχε αγγαρείες/υπερωρίες) στις πλείστες των περιπτώσεων δεν γλιτώνεις κάτι, αντιθέτως προσθέτεις ευθύνες και καθήκοντα...επίσης καταδικάζεσαι σε 3-4ο νούμερο σκοπιά ακόμα και στα ΛΕΛΕ σου, γιατί δεν προλαβαίνεις τα πρώτα...
Πάντως, επειδή ο στρατός έχει τέτοια επανάληψη καθηκόντων, για μένα το γραφείο, όσο κι αν το σιχαινόμουν στην αρχή (τέτοια διεκπεραιωτική/μη παραγωγική εργασία δεν είχα κάνει ποτέ), στο τέλος ήταν αυτό που με στήριζε ψυχολογικά και μου έδινε την εντύπωση ότι έκανα κάτι πέρα από τη σήψη της καθημερινής καθαριότητας και του σκοπέτου...για μένα ήταν η προτιμητέα ρουτίνα σε σχέση με τις άλλες
Επίσης δεν νομίζω ότι θα ήταν ειλικρινής κάποιος αν έλεγε ότι πήρε θέση σε γραφείο ή σε άλλα συγκεκριμένα καθήκοντα και δεν γλίτωσε κάποιες αγγαρείες και τρέξιμο...

Έχω την εντύπωση πάντως, ότι παρά τις μεγάλες ομοιότητες στην εμπειρία στρατιωτών διαφορετικών στρατοπέδων και διαφορετικών σειρών, το στρατόπεδο κι ο διοικητής του μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά...
πχ σε μας ο πρώτος διοικητής για μια δουλειά που χρειαζόταν 5 ανθρώπους, έστελνε 10 κι δεύτερος 3...αυτή αλλαγή ήταν αρκετή για την ανατροπή της δυναμικής της καθημερινότητας του στρατοπέδου, με μεγαλύτερη ταλαιπωρία όταν υπήρχε αγγαρεία, αλλά και λίγο περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

Στο δικό μας στρατόπεδο -και γενικά στην ΕΛΔΥΚ θαρρώ- όπου υπήρχε ισχυρό σύστημα "παλαιότητας", τη "κάλυψη-απόκρυψη" την εφαρμόζαμε περισσότερο προς τις παλαιότερες σειρές, παρά προς τους αξιωματικούς...εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ παρά να τοποθετώ και τον εαυτό μου και στη θέση των άλλων, και να βρίσκεσαι αντιμέτωπος με έναν λόχο που σέρνεται ή είναι απρόθυμος και να έχεις να κάνεις μια δουλειά δεν είναι κι εύκολο πράγμα. Εξάλλου αυτού του τύπου η λούφα δεν σε απαλλάσσει από τον περιορισμό του στρατοπέδου...προσωπικά μιλώντας, προτιμώ να κάνω κάτι, παρά να μη κάνω τίποτε...
...έβλεπα κάτι σάπιους που στη σκοπιά ή στο περίπολο ή στις αγγαρείες το πρώτο που προσπαθούσαν να κάνουν ήταν να βρουν μια κρυψώνα να τη πέσουν κι αρρώσταινα...εξάλλου αυτή η συμπεριφορά δεν ξεγελά τον αξιωματικό, παρά μόνο επιβαρύνει τους άλλους στρατιώτες...δεν είναι τυχαίο ότι τα μεγαλύτερα φίδια είναι τελικά οι μεγαλύτεροι παρτάκηδες και καταλήγουν πάντοτε οι πιο μισητές φιγούρες του στρατοπέδου...

Βέβαια εγώ έκανα τη θητεία μου χωρίς να συναντήσω ποτέ ΕΠΟΠ ή ΥΕΑ (πολλοί μου έχουν επισημάνει πόσο τυχεροί ήμασταν) και τύχαινε με λοχαγούς να έχουμε την ίδια περίπου ηλικία ή να μας χωρίζουν λιγότερα χρόνια σε σχέση με τους νεώτερους των στρατιωτών κι αυτό αλλάζει πολλά πράγματα...

Anasazi
16-12-12, 16:29
Θα έλεγα ότι στις περισσότερες περιπτώσεις το να προσπαθείς να είσαι καλύτερος σημαίνει ότι θα σε έχουν μπαλάκι του πινπονγκ.
"Α, εσύ Παπαδόπουλε είσαι καλός σε αυτό... Έλα εδώ τώρα."
Παραδείγματα που τα βίωσα έχω αρκετά και απο συζητήσεις με άλλους φαντάρους από άλλα στρατόπεδα οδηγούσαν στο ίδιο συμπέρασμα.

Επειδη ηξερα απο υπολογιστες,εκτος απο τις στανταρ σκοπιες κτλ οπου δε γλυτωσα ΚΑΜΙΑ,πηγαινα τα πρωϊνα,οταν οι αλλοι τα εξυναν στο ΚΨΜ,μεχρι το μεσημερι στο 2ο γραφειο για να βοηθαω σε κατι πραγματα που περνουσαν στους υπολογιστες.

Και οταν ηρθε η ωρα να παρω την αδεια ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ,χωρις καμια τιμητικη κτλ ( δε ζητησα γιατι πιστευα οτι δε ζητας τιμητικη απλα επειδη πας σε ενα γραφειο ) ξερεις τι γυρισε και ειπε ο διοικητης στην πρωϊνη αναφορα μπροστα σε ολους?

" Εσυ απο Δευτερα παιρνεις αδεια ε? Ναι βεβαια....εκανες πολλα για τη μοναδα και θες και αδεια!! Τελος παντων.... "

:clap:

sdikr
16-12-12, 17:18
Επειδη ηξερα απο υπολογιστες,εκτος απο τις στανταρ σκοπιες κτλ οπου δε γλυτωσα ΚΑΜΙΑ,πηγαινα τα πρωϊνα,οταν οι αλλοι τα εξυναν στο ΚΨΜ,μεχρι το μεσημερι στο 2ο γραφειο για να βοηθαω σε κατι πραγματα που περνουσαν στους υπολογιστες.

Και οταν ηρθε η ωρα να παρω την αδεια ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ,χωρις καμια τιμητικη κτλ ( δε ζητησα γιατι πιστευα οτι δε ζητας τιμητικη απλα επειδη πας σε ενα γραφειο ) ξερεις τι γυρισε και ειπε ο διοικητης στην πρωϊνη αναφορα μπροστα σε ολους?

" Εσυ απο Δευτερα παιρνεις αδεια ε? Ναι βεβαια....εκανες πολλα για τη μοναδα και θες και αδεια!! Τελος παντων.... "

:clap:

Μάλλον είχες πάει σε μονάδα με βίσματιές, εκεί την πατάς
ΥΓ το να λουφάρεις στο κψμ μέχρι το μεσημέρι δεν προβλέπεται

Anasazi
16-12-12, 17:19
Μάλλον είχες πάει σε μονάδα με βίσματιές, εκεί την πατάς
ΥΓ το να λουφάρεις στο κψμ μέχρι το μεσημέρι δεν προβλέπεται

Ναι,εγω τι φταιω ομως? Οχι να με κανει και ρομπα μπροστα στους ΕΠ.ΟΠ. , τους χειροτερους κηφηνες της Ελλαδας....

sdikr
16-12-12, 17:22
Ναι,εγω τι φταιω ομως? Οχι να με κανει και ρομπα μπροστα στους ΕΠ.ΟΠ. , τους χειροτερους κηφηνες της Ελλαδας....

Δεν υπάρχει λογική στον Στράτο, απλά.

Οσο για την κατάργηση, θα σας γελάσω, πριν πάω φαντάρος δούλευα, πήγα, έμαθα πως να λουφάρω, και ήταν θα έλεγα απο τις ποιο ανέμελες εποχές της ζωής μου.

Κάποια πράγματα που εμάθα εκεί, είναι χρήσιμα ακόμα και σήμερα (πχ πότε μην αποκαλύπτεις όλα αυτά που ξέρεις να κάνεις)

vgiozo
16-12-12, 19:11
Πώς δεν έχει λογική ο στρατός; Κυριαρχεί η λογιστική και η γραφειοκρατία και κατά τ' άλλα συντήρηση....λίγο το έχετε;

Για τους φαντάρους, που είναι περαστικοί, η μεγαλύτερη πρόκληση είναι η επανάληψη και η βαρεμάρα, η ψυχολογική κούραση δλδ...πέρα από την υπερβολική έμφαση στα παραγγέλματα, βηματισμούς και σκατά (κι όμως είναι εκπληκτικό - ή και καταθλιπτικό - να βλέπεις ανθρώπους να τελειώνουν τη θητεία τους και να μην έχουν μάθει καλά τα στοιχειώδη που κάνουν κάθε μέρα)...
Μέσα στο πλαίσιο της επανάληψης και της άχρηστης τυπικότητας εκλείπει στο τέλος η λειτουργική πειθαρχία και λίγα πράγματα φαίνεται να έχουν πλέον νόημα.
Οι σπάνιες έξοδοι, επίσης δεν βοηθούν καθόλου (ανάλογα πού πάς....εμάς την καλύτερη εποχή μας πήγανε 3-1, για κανά μήνα, κι από κει και μέρα 4/5-1 και δύο τρεις περίοδο με πάνω από δεκα μέρες συνεχείς υπηρεσίες....σε άλλα στρατόπεδα πήγαινε 1-1, έως 3-1...στην ΕΛΔΥΚ οι καλύτεροι είναι της 3/1)

Αν θέλετε να δείτε τρέξιμο πρέπει να είστε σε κανά γραφείο όταν πιάνει "κόκκινος" οικονομικός έλεγχος από ΓΕΣ...

megahead13
16-12-12, 19:50
Οι σπάνιες έξοδοι, επίσης δεν βοηθούν καθόλου (ανάλογα πού πάς....εμάς την καλύτερη εποχή μας πήγανε 3-1, για κανά μήνα, κι από κει και μέρα 4/5-1 και δύο τρεις περίοδο με πάνω από δεκα μέρες συνεχείς υπηρεσίες....σε άλλα στρατόπεδα πήγαινε 1-1, έως 3-1...στην ΕΛΔΥΚ οι καλύτεροι είναι της 3/1)
Μιλάς προφανέστατα για τους «μαύρους» στο Μαθιάτη. Γιατί κι εγώ ΕΛΔΥΚ 3/1 ήμουν, αλλά στην ΕΦ.

bxenos
16-12-12, 20:15
Επειδη ηξερα απο υπολογιστες,εκτος απο τις στανταρ σκοπιες κτλ οπου δε γλυτωσα ΚΑΜΙΑ,πηγαινα τα πρωϊνα,οταν οι αλλοι τα εξυναν στο ΚΨΜ,μεχρι το μεσημερι στο 2ο γραφειο για να βοηθαω σε κατι πραγματα που περνουσαν στους υπολογιστες....
όταν παρουσιάστηκα στη μονάδα, με ειδικότητα τεχνίτη από τη ΣΕΤΗΛ, ένας Δραμινός αρχιλοχίας, με ίδια ειδικότητα με μένα με ρώτησε αν ξέρω από υπολογιστές.
Έ... κάτι λίγα ξέρω του είπα! :p
Σκάει χαμόγελο και λέει: "Να τα ξεχάσεις! Από εδώ και πέρα δεν ξέρεις τίποτα από υπολογιστές!"

Να ναι καλά ο άνθρωπος, όπου κι αν είναι...
(βέβαια εκείνος κοίταγε να γίνει η δικιά του δουλειά, αλλά άλλο να φτιάχνεις κανένα ασύρματο, μερικά τηλέφωνα -και μερικές τηλεοράσεις, κλπ- και άλλο αυτό που θα μάθαινα αργότερα)

2 μήνες μετά ήρθε κάποιος που είχε τελειώσει σε ΙΙΕΚ κάτι με υπολογιστές και έκανε το λάθος να πει "ξέρω".:twisted:
Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 2 το μεσημέρι και από τις 3 έως τις 8 το βράδυ περνούσε τα 15000 είδη της αποθήκης στρατοπέδου σε ένα καβουρτιστήρι! Όταν ερχόταν για ύπνο, τα μάτια του ήταν τετράγωνα και κόκκινα:cry:

vgiozo
16-12-12, 22:01
Μιλάς προφανέστατα για τους «μαύρους» στο Μαθιάτη. Γιατί κι εγώ ΕΛΔΥΚ 3/1 ήμουν, αλλά στην ΕΦ.
Σε ποιά στρατόπεδα ήταν η 3/1; Να πω την αλήθεια όσο ήμασταν Κύπρο δεν γνωρίσαμε κανέναν από 3/1, παρά μόνο στον επαναπατρισμό γνώρισα κανά δυό παληκάρια που όπως μου τά'πανε συγκριτικά περνούσαν καλύτερα από τους άλλους. Πιο συχνές έξοδοι και μεγαλύτερης διάρκειας και λιγότερο πήξιμο σε αγγαρείες (αν και για την επιθεώρηση της Παρασκευής μου περιέγραφε ένας σκηνικά παρόμοια με τα -καθημερινά- δικά μας).
Μου έλεγαν πχ ότι όλες τις καθημερινες είχαν έξοδο 3:30...
Εμείς 3:30 είχαμε έξοδο μόνο Τετάρτη και Παρασκευή και τις υπόλοιπες καθημερινές 6:30. Μέχρι να φτάσουμε και Λευκωσία από Μαλούντα ήταν γεματο μισάωρο. Αν έπρεπε να κάνουμε και καμιά δουλειά στη πόλη (κούρεμα πχ) τότε ούτε για παρηγοριά δεν έφτανε η έξοδος...
Κι όσον αφορά τα σαββατοκύριακα, εγώ από τις πρώτες μέρες Ιουλίου που έφτασα στο νησί και μετά την βδομάδα προσαρμογής πήγε μέσα Οκτώβρη για να ξαναβγώ στο διήμερο...
Κάθε μέρα δε, ειδικά με τον πρώτο διοικητή, είχαμε επιθεώρηση Παρασκευής...κάθε μέρα...έμπαινε μέσα ο Διοικητής στους θαλάμους, ήλεγχε κρεβάτια, φοριαμούς, τσάντες, για σκόνη μέχρι και στους διακόπτες και τέτοια κι έκανε και μερικές ερωτήσεις γνώσεων...ο δεύτερος ήταν πιο χαλαρός στη καθαριότητα, αλλά μας έβγαζε από τα γραφεία και μας έτρεχε ξανά για εκπαίδευση στο 1ο τάγμα, ήθελε "δραστηριότητες" (δλδ γυμναστική) μετά τις απογευματινές καθαριότητες και τέτοια...
Εχω κλαδέψει δέντρα κι εχω πλύνει το μνημείο εκεί και γω δεν ξέρω πόσες φορές...οι Διαβιβαστές δε που ήταν δίπλα τη βγάζανε πιο άνετα, μέχρι και μηχάνημα-φυσητήρα/απορροφητήρα είχαν για τα φύλλα, εμείς λιώναμε (με) τις σκούπες...είχαν τη "δύσκολη" σκοπιά στη πύλη και κλαίγονταν οι χλέμπουρες!
Η αρχική εκπαίδευση δε ήταν ίδια με του 1ου τάγματος όπου μας έστελναν για τα μαθήματα...φυλάκια και τέτοια δεν είχαμε

megahead13
17-12-12, 00:11
3/1 είναι όσοι ανήκουν στην ΕΦ. Οι μαύροι στο Μαθιάτη, όπως και τα κομμάντα ΕΔ, αν και καθαρά Ελληνικά στρατόπεδα ανήκουν στην 3/1. Λόγω των διεθνών συνθηκών που έχουν υπογραφεί η Ελλάδα «απαγορεύεται» και καλά να έχει αυτά τα όπλα στην Κύπρο, γι' αυτό και φαίνονται σαν ΕΦ. Στον επαναπατρισμό πέτυχα 2 παιδιά του υγειονομικού που τους είχαν στο στρατιωτικό νοσοκομείο. Ο ένας κτηνίατρος (έλεγχε τα τρόφιμα) και ο άλλος νοσηλευτής. Αυτή πέρασαν ζάχαρη, εμείς σκατά (ούτε βδομάδα προσαρμογής δε μας έδωσαν τα τσογλάνια :mad:). Το ρουφιανιλίκι από μικρούς και μεγάλους πήγαινε σύννεφο (όπως μου είχε πει μια φορά ο Ελλαδίτης λοχαγός του τάγματος «και να στραβοκατουρήσεις θα το έχει μάθει όλη η Λευκωσία σε 1'»). Και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος. Όπως είπα είναι τελικά τι θα σου κάτσει. Πχ, εσύ λες οι ΔΒ στο διοικητήριο ήταν χλίδα και οι άλλοι τρέχατε, στη δική μου σειρά ήταν το ανάποδο, γιατί οι ΔΒ είχαν έλλειψη δύναμης και είχαν φτύσει αίμα μέχρι να έρθει η επόμενη σειρά. Τεσπά είμαστε πολύ :offtopic:

emeliss
17-12-12, 00:15
Δεν υπάρχει topic, δεν υπάρχει είδηση.

vgiozo
17-12-12, 00:47
3/1 είναι όσοι ανήκουν στην ΕΦ. Οι μαύροι στο Μαθιάτη, όπως και τα κομμάντα ΕΔ, αν και καθαρά Ελληνικά στρατόπεδα ανήκουν στην 3/1. Λόγω των διεθνών συνθηκών που έχουν υπογραφεί η Ελλάδα «απαγορεύεται» και καλά να έχει αυτά τα όπλα στην Κύπρο, γι' αυτό και φαίνονται σαν ΕΦ. Στον επαναπατρισμό πέτυχα 2 παιδιά του υγειονομικού που τους είχαν στο στρατιωτικό νοσοκομείο. Ο ένας κτηνίατρος (έλεγχε τα τρόφιμα) και ο άλλος νοσηλευτής. Αυτή πέρασαν ζάχαρη, εμείς σκατά (ούτε βδομάδα προσαρμογής δε μας έδωσαν τα τσογλάνια :mad:). Το ρουφιανιλίκι από μικρούς και μεγάλους πήγαινε σύννεφο (όπως μου είχε πει μια φορά ο Ελλαδίτης λοχαγός του τάγματος «και να στραβοκατουρήσεις θα το έχει μάθει όλη η Λευκωσία σε 1'»). Και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος. Όπως είπα είναι τελικά τι θα σου κάτσει. Πχ, εσύ λες οι ΔΒ στο διοικητήριο ήταν χλίδα και οι άλλοι τρέχατε, στη δική μου σειρά ήταν το ανάποδο, γιατί οι ΔΒ είχαν έλλειψη δύναμης και είχαν φτύσει αίμα μέχρι να έρθει η επόμενη σειρά. Τεσπά είμαστε πολύ :offtopic:
Τα παιδια που είχα γνωρίσει εγώ του πυροβολικού ήταν και υπάγονταν στην 3/1 δεν ήταν σε τάγμα τεθωρακισμένων, αλλά σε κάποιο στρατόπεδο που μοιράζονταν με την Εθνική Φρουρά...
Ενιγούεη, άλλη συζήτηση αυτή....

megahead13
17-12-12, 01:19
Τα παιδια που είχα γνωρίσει εγώ του πυροβολικού ήταν και υπάγονταν στην 3/1 δεν ήταν σε τάγμα τεθωρακισμένων, αλλά σε κάποιο στρατόπεδο που μοιράζονταν με την Εθνική Φρουρά...
Ενιγούεη, άλλη συζήτηση αυτή....
Ναι, υπήρχαν κάποιοι 3/1 και στο πυροβολικό της ΕΦ.

vgiozo
17-12-12, 01:43
Κοίτα να δεις που με έπιασε μελαγχολία για τη Λευκωσία και την ΕΛΔΥΚ βραδιάτικα...
...Καφέ Οκτάνα, εκείνο το εναλλακτικό (αλά λίγο Εξάρχεια) καφενείο σε ένα στενάκι της Λήδρας (πως το λένε γαμώτ'), το ξακουστό New Miami (αυτό δεν ξεχνιέται), τα καμμένα τραγούδια "Ακούω, ακούω τουρμπίνες και δεν κατάλαβα πως πέρασαν οι μήνες" ή το άσμα "**μησα Ρωσίδες και Φιλιππινέζες, μου πήρανε **μπούκι πενήντα Ουκρανέζες" και τα ρέστα...
...λέγαμε πως θα πηγαίναμε ξανά η παρέα Κύπρο αλλά με τη κρίση πού να βρεθούν τα χρήματα, το κέρατό μου...

megahead13
17-12-12, 02:15
Οκτάνα! :worthy:

costa
17-12-12, 13:46
Έτσι είμαστε εμείς τα κομμάντα φιλλλαράκι! Έχεις αντίρρηση; :hit: :gun: :shoot:

http://doctorbulldog.files.wordpress.com/2012/03/gay-military.jpg
Eιναι τυχαίο που τα παιδιά παραπάνω επέλεξαν να φορούν μόνο την "κολαρινα"?:p

boombastic
19-12-12, 03:28
NEA ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ

Την κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας και τη μετάβαση σε έναν επαγγελματικό στρατό θέτει εκ νέου στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Ειδικότερα στην έκθεση που δημοσιοποιήθηκε χθες η Επιτροπή αναφέρεται στη... “συνεισφορά των δαπανών της Άμυνας, στη δημοσιονομική προσαρμογή”, σημειώνοντας ότι τη δεκαετία 2000 – 2009, η Ελλάδα είχε σταθερά τις υψηλότερες δαπάνες ως προς το ποσοστό του ΑΕΠ ανάμεσα στις 27 χώρες της Ε.Ε.

Παρουσιάζει δε το σχέδιο μείωσης των λειτουργικών δαπανών κατά 62% και κατά 41% των μισθών και των συντάξεων των ενόπλων δυνάμεων, για την περίοδο 2009 – 2016, σημειώνοντας ότι περαιτέρω εξορθολογισμός των δαπανών θα μπορούσε να επιτευχθεί, αλλά κάτι τέτοιο θα απαιτούσε την επέκταση της χρήσης των ηλεκτρονικών προμηθειών (e-procurement) και την κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας με τη μετάβαση σε έναν επαγγελματικό στρατό.

ΠΗΓΗ:greece-salonika.blogspot.com

Anasazi
19-12-12, 03:37
NEA ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ

Την κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας και τη μετάβαση σε έναν επαγγελματικό στρατό θέτει εκ νέου στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Ειδικότερα στην έκθεση που δημοσιοποιήθηκε χθες η Επιτροπή αναφέρεται στη... “συνεισφορά των δαπανών της Άμυνας, στη δημοσιονομική προσαρμογή”, σημειώνοντας ότι τη δεκαετία 2000 – 2009, η Ελλάδα είχε σταθερά τις υψηλότερες δαπάνες ως προς το ποσοστό του ΑΕΠ ανάμεσα στις 27 χώρες της Ε.Ε.

Παρουσιάζει δε το σχέδιο μείωσης των λειτουργικών δαπανών κατά 62% και κατά 41% των μισθών και των συντάξεων των ενόπλων δυνάμεων, για την περίοδο 2009 – 2016, σημειώνοντας ότι περαιτέρω εξορθολογισμός των δαπανών θα μπορούσε να επιτευχθεί, αλλά κάτι τέτοιο θα απαιτούσε την επέκταση της χρήσης των ηλεκτρονικών προμηθειών (e-procurement) και την κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας με τη μετάβαση σε έναν επαγγελματικό στρατό.

ΠΗΓΗ:greece-salonika.blogspot.com

Για να δουμε τωρα ποσο "πατριωτες" ειναι ολοι οι ΕΠ.ΟΠ. ! Απο τοτε που ημουν εγω ελεγαν οτι με την πρωτη μειωση " σιγα μη κατσουν στο στρατο " και κατα τα αλλα ηταν μεσα στην περηφανια και το πατριωτικο καθηκον....

gsenso
20-12-12, 11:57
Εμείς που πήγαμε και χάσαμε τόσο χρόνο δεν πρέπει να αποζημιωθούμε; Να αποφασίσει ο Άρειος Πάγος.

sdikr
20-12-12, 12:09
Εμείς που πήγαμε και χάσαμε τόσο χρόνο δεν πρέπει να αποζημιωθούμε; Να αποφασίσει ο Άρειος Πάγος.
εμάς θα μας ζητήσουν, να επιστρέψουμε το 40% απο τους μισθούς που λάβαμε

tsavman
20-12-12, 12:20
Και γιατί να μην μας αποζημιώσουν με το 100% των μισθών που θα παίρναμε αν δουλεύαμε;
Τι είπα τώρα.. :lol:

aroutis
21-12-12, 16:16
εμάς θα μας ζητήσουν, να επιστρέψουμε το 40% απο τους μισθούς που λάβαμε
Ξέρεις πόσους μήνες δεν πήρα μία από τα 980 δρχ. που έπρεπε να παίρνω..; Αστα...:lol:

SouthDog
21-12-12, 17:19
Ξέρεις πόσους μήνες δεν πήρα μία από τα 980 δρχ. που έπρεπε να παίρνω..; Αστα...:lol:

Kαλά γ@μσετα, και γω μόνο τον πρώτο μήνα ειδα το χρώμα του χρήματος, μετά.... κάποιοι δημόσιοι ίσως τα τσέπωσαν!
είχε γίνει θέμα σε κάποια φάση με μια κομπίνα που είχε στηθεί και παλιότερα, τεσπα ασυνήθιστα πράματα για την Ελλαδάρα :p

και θυμάμαι δικαιολογία για το τρελο ποσό που δίναν : ο ΕΣ δεν παρέχει ξυριστικά και μ αυτα τα λεφτά παίρνετε τα ξυριστικά σας! αχα καλό εεεεεε?!

manicx
21-12-12, 17:28
Βασικά, εμείς που πήγαμε, το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν, είναι να μας το λογίσουν σε 2 χρόνια εργασίας (ή όσο έχουμε πάει) και όχι να μας ζητούν να το εξαγοράσουμε για τη σύνταξη μας. Χώρια ότι μιλάμε για βαρέα και ανθυγιεινά, γόπιγκ, καλλιόπη, σκουπιδιάρα και αρκετά άλλα....

emeliss
21-12-12, 17:51
Και τα λεφτά στα ταμεία ποιος θα τα δώσει;

sdikr
21-12-12, 18:09
Και τα λεφτά στα ταμεία ποιος θα τα δώσει;

Λεφτά υπάρχουν!
Άλλωστε σε τόσους και τόσους που δώσανε πολλά παραπάνω απο 2 χρόνια που τα βρήκανε;

emeliss
21-12-12, 18:19
Από αυτούς που εξαγόρασαν τον στρατό για αρκετές χιλιάδες ευρώ.

alexgk
21-12-12, 19:51
Ξέρεις πόσους μήνες δεν πήρα μία από τα 980 δρχ. που έπρεπε να παίρνω..; Αστα...:lol:
Εγώ τους έδινα ένα 20αρικο και έπαιρνα το χιλιάρικο!!!

emeliss
21-12-12, 19:53
Εγώ πήρα 2700€ :p

Link
30-12-12, 13:11
Και ενω η Ουκρανία είχε ανακοινώσει ότι θα καταργηθεί μέχρι το 2017 τελικά:

Defense Ministry Projects Suspension Of Military Conscription In 2013

Defense Minister Pavlo Lebedev says military conscription will be suspended in 2013.
Ukrainian News learned this from a letter of congratulations on the occasion of New Year holiday.
"In 2013, the structure and the system of management of the Armed Forces will be revised, military conscription will be suspended simultaneously with the transfer to the recruitment of army under contracts as in leading countries of the world," the press service of the Defense Ministry quoted Lebedev as saying.
As Ukrainian News earlier reported, the Defense Ministry of Ukraine said it intended to end military conscription in 2014.
President of Ukraine Viktor Yanukovych appointed Pavlo Lebedev the Defense Minister of Ukraine.
Πηγή (http://un.ua/eng/article/428087.html)

boombastic
31-12-12, 03:22
Εγώ πήρα 2700€ :p

kfor να φανταστω? :oneup:

Spyridon
31-12-12, 04:51
Πάντως, το πιθανότερο είναι ότι οι Ευρωπαίοι "φίλοι" προτείνουν την στρατιωτική αποδυνάμωση της χώρας, προκειμένου να "συρθούμε" σε συνεκμετάλλευση με τους Τούρκους, των κοιτασμάτων φυσικού αερίου και πετρελαίου στο Αιγαίο. Η αλήθεια είναι ότι τίποτα δεν ανήκει σε κάποιον αν δεν μπορεί να το προστατέψει. Και δεν αναφέρω κάτι για την Θράκη γιατί το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο...

Anasazi
31-12-12, 05:00
Μα σε λιγο καιρο δε θα χρειαζονται καν στρατο οι Τουρκοι. Θα ερθουν και θα μας αγορασουν μονοκομματα.

emeliss
31-12-12, 08:48
kfor να φανταστω? :oneup:
Απλά ΕΛΔΥΚ. Γιουγκοσλαβία μόνο σε εποχή ειρήνης.

haniabal
31-12-12, 13:44
Είναι απλό. Ας γίνει επαγγελματικός ο στρατός και πάνε όσοι τους αρέσει. Οι υπόλοιποι έχουν να οργανώσουν την ζωή τους. Εξάλλου στους σύγχρονους πολέμους είναι σημαντικό η δύναμη πυρός και όχι το έμψυχο δυναμικό που το μόνο που κάνει σήμερα είναι να βαράει σκοπιές και αγγαρείες.

Rebel Scum
31-12-12, 13:48
Άσχετο λίγο με το θέμα αλλά πολλοί έχετε μπερδέψει το πλεονέκτημα που σου δίνει η τεχνολογία (αεροπλάνα, πύραυλοι κτλ) με το ότι ο πόλεμος έχει γίνει playstation. Αν δεν πατήσουν ανθρώπινα ποδαράκια έδαφος πόλεμο δεν κερδίζεις.

Anasazi
31-12-12, 13:52
Άσχετο λίγο με το θέμα αλλά πολλοί έχετε μπερδέψει το πλεονέκτημα που σου δίνει η τεχνολογία (αεροπλάνα, πύραυλοι κτλ) με το ότι ο πόλεμος έχει γίνει playstation. Αν δεν πατήσουν ανθρώπινα ποδαράκια έδαφος πόλεμο δεν κερδίζεις.

Ναι αλλα αν στο εδαφος που θα πατησεις εχουν πεσει 500 χιλιαδες βομβες,ποσοι θα εχουν μεινει για να αμυνθουν?

emeliss
31-12-12, 14:02
Από τον πόλεμο πήγαμε στην ολική γενοκτονία. Αχ...

Καλή χρονιά να έχουμε με ειρήνη και υγεία.

Rebel Scum
31-12-12, 14:33
Ναι αλλα αν στο εδαφος που θα πατησεις εχουν πεσει 500 χιλιαδες βομβες,ποσοι θα εχουν μεινει για να αμυνθουν?

Δεν ρίχνεις μια πυρηνική καλύτερα να τελειώνουμε;

Εγώ απλά σημειώνω ότι στη συζήτηση περί χρησιμότητας της στρατιωτικής θητείας το επιχείρημα "οι πόλεμοι γίνονται πλέον αλλιώς" δεν στέκει.

Οι ανθρώπινες απώλειες των Αμερικάνων(της πιο εξελιγμένης πολεμικής μηχανής αυτή τη στιγμή) μόνο στους πρόσφατους πολέμους αυτών αρκούν ως απόδειξη.

Anasazi
31-12-12, 14:38
Δεν ρίχνεις μια πυρηνική καλύτερα να τελειώνουμε;

Εγώ απλά σημειώνω ότι στη συζήτηση περί χρησιμότητας της στρατιωτικής θητείας το επιχείρημα "οι πόλεμοι γίνονται πλέον αλλιώς" δεν στέκει.

Οι ανθρώπινες απώλειες των Αμερικάνων(της πιο εξελιγμένης πολεμικής μηχανής αυτή τη στιγμή) μόνο στους πρόσφατους πολέμους αυτών αρκούν ως απόδειξη.

Το 500 χιλιαδες δεν ηταν κυριολεκτικο. :p

Επισης,προσφατα που αρχισαν να στελνουν τα drones,ειδες ποσους εχουν καθαρισει με μηδενικες απωλειες?

Θα ερθει κατι τετοιο κι εγω τι θα κανω? Θα ξαπλωσω και θα σημαδευω με το G3 οπως μου ελεγαν στο στρατο? :lol:

Rebel Scum
31-12-12, 16:41
Ξαναλέω ότι όλα αυτά είναι υποστηρικτικά του τακτικού στρατού. Παρά τα drones και ιστορίες για να ελέγξουνε μια περιοχή έχουν στρατό κατοχής. Αν αύριο επιτεθούν στο Ιράν να είσαι βέβαιος ότι δεν θα πάνε με drones μόνο.

Ίσως έρθει μια μέρα που θα γίνονται όλα αυτά από μηχανές αλλά σίγουρα δεν είναι σύντομα και ειδικά για την Ελλάδα. Εκτός αν έχουμε καμιά κρυφή βιομηχανία transformers.

Τέλος πάντων ξεφεύγουμε, το θέμα της θητείας δεν συζητιέται σε τέτοια βάση κατά τη γνώμη μου. Αν είχαμε τα ρομπότ να κάθονται σε καμιά αποθήκη να το βλέπαμε.

rigas
31-12-12, 18:49
Εγώ απλά σημειώνω ότι στη συζήτηση περί χρησιμότητας της στρατιωτικής θητείας το επιχείρημα "οι πόλεμοι γίνονται πλέον αλλιώς" δεν στέκει.

Οι ανθρώπινες απώλειες των Αμερικάνων(της πιο εξελιγμένης πολεμικής μηχανής αυτή τη στιγμή) μόνο στους πρόσφατους πολέμους αυτών αρκούν ως απόδειξη.

Oι απωλειες αυτες φιλε μου δεν ειναι στο πεδιο της μαχης. Ειναι απο δολιοφθορες που υφιστανται ως στρατος κατοχης.
Η μαχη οπως σωστα ειπωθηκε γινεται απο αερα, εκ του ασφαλους. Οι βομβες σε ισοπεδωνουν και μετα εισβαλει ο στρατος κατοχης να καθησει για χρονια...
Ετσι κανει πλεον τους πολεμους η πιο εξελιγμενη πολεμικη μηχανη.

Just_Nikos
31-12-12, 19:11
Η μαχη οπως σωστα ειπωθηκε γινεται απο αερα, εκ του ασφαλους. Οι βομβες σε ισοπεδωνουν και μετα εισβαλει ο στρατος κατοχης να καθησει για χρονια...
Ετσι κανει πλεον τους πολεμους η πιο εξελιγμενη πολεμικη μηχανη.

Αυτά όταν έχεις να κάνεις με μηδενική αντίπαλη πολεμική αεροπορία... ;)
Παραδείγματα?
Γιουγκοσλαβία,Αφγανιστάν,Ιράκ,Λιβύη..

Όταν δεν ισχύουν οι παραπάνω προϋποθέσεις η "εξελιγμένη πολεμική μηχανή" κάνει το κορόιδο...η της χακευουν τα drones και τα προσγειώνουν για reverse engineering :rofl:

rigas
31-12-12, 19:22
Ποια πολεμικη αεροπορια (πλην υποθετω της ρωσικης) θα μπορουσε να αντισταθει στην αμερικανικη αεροπορια?

Οι γερμανοιαπωνες εχασαν το Β'ΠΠ γιατι ουσιαστικα δεν ειχαν αεροπορια μετα το 1943 και οι αμερικανοι καναν παρτυ βομβαρδιζοντας ανενοχλητοι τις πολεις και τις εγκαταστασεις τους.

tsavman
31-12-12, 19:34
Οι γερμανοιαπωνες εχασαν το Β'ΠΠ γιατι ουσιαστικα δεν ειχαν αεροπορια μετα το 1943 και οι αμερικανοι καναν παρτυ βομβαρδιζοντας ανενοχλητοι τις πολεις και τις εγκαταστασεις τους.

Είμαστε offtopic, αλλά ειδικά για τους Ιάπωνες φαντάζομαι ότι το πρόβλημα ήταν η έλλειψη καυσίμων ώστε να επιτύχουν χτυπήματα εις βάρος της Αμερικής, και να επιστρέψουν. Έτσι ξεκίνησαν και οι καμικάζι, από ανάγκη.

rigas
31-12-12, 19:37
Μετα το midway αντιστραφησαν τα πραγματα και η υπεροπλια σε ναυτικο και αεροπορια που ειχε ως τοτε η Ιαπωνια, εγειρε προς στους αμερικανους.
Οι αμερικανοι ειχαν περισσοτερους πορους(φυσικους και ανθρωπινους) και ηταν θεμα χρονου η επικρατηση τους.
Οι καμικαζι ειναι μερος της ιαπωνικης παραδοσης.

emeliss
31-12-12, 19:45
Καλά ήταν τα αμερικανάκια αλλά οι κίτρινοι κιτρίνισαν (κάπου εδώ με βγάζετε ραστιστή) όταν οι κόκκινοι μπήκαν στο παιχνίδι.

Rebel Scum
01-01-13, 02:48
Δεν είναι μόνο δολιοφθορες αλλά έστω. Εγώ δεν είπα ότι ο αέρας δεν σου δίνει το πλεονέκτημα. Ούτε είπα ότι ο μοντέρνος πόλεμος κερδίζεται με καραούλι στο ρουπελ. Είπα ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο οπλίτης θα είναι απαραίτητος για κάμποσο καιρό ακόμα. Αν είναι απαραίτητος για να κρατήσει μια περιοχή ή να την καταλάβει λίγη σημασία έχει.

Όχι φυσικά ο Έλληνας αγγαρειομαχος. Αυτός θα αυτοπυροβοληθει την πρώτη ώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.