PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17

raspoutiv
02-01-13, 22:08
Sorry αλλα θεωρω αυτη την αντιληψη αρτηριοσκληρωτικη. Με την λογικη αυτη ουτε ο γιατρος μπορει να ενδιαφερεται πραγματικα για την υγεια σου γιατι πληρωνεται ουτε ο εκπαιδευτικος για την παιδεια σου...


ολοκληρωτική είναι η άποψη πως ο επαγγελματίας είναι πιο φιλόπατρις από τον οπλίτη θητείας γιατί πήγε μόνος του
άλλο ο επαγγελματισμός, άλλο ο πατριωτισμός


Κατα βαση ΟΛΟΙ θα πρεπει να εχουν εξειδικευση καποια σε συστηματα που συνεχως θα εξελισσονται. Ακομη και ο απλος πεζικαριος (αλλωστε δεν υπαρχει πλεον μη μηχανοκινητο πεζικο).

μακάρι και να μπούμε στη φάση του πολέμου με εικόνες, και να στρατευόμαστε μαθαίνοντας gimp
στο Ιράκ και τη Συρία πάντως άλλου τύπου μάχη βλέπουμε. την παραδοσιακή που οι τυφεκιοφόροι μετράνε

Burning Skies
02-01-13, 22:20
Ποιά στρατεύματα παγκοσμίως έγιναν επαγγελματικά ;
Χωρών που απειλούνται ;
Εδώ υπάρχουν Αλβανοί επίσημοι που αναφέρονται ανοικτά σε σύνορα μέχρι την Πρέβεζα και εμείς θα... καταργήσουμε τον Στρατό ;
Που ζείτε ορισμένοι ;

Το Ισραήλ που διατηρεί εφεδρικό Στρατό και το οποίο επίσης κινδυνεύει απ΄όλες τις πλευρές του ορίζοντα, λες ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ;
Τρία δις ευρώ παίρνει βοήθεια κάθε χρόνο απ' τις ΗΠΑ, αγύριστα...

Τι ακριβώς χρειάζεται να καταλάβετε κάποιοι ότι τα νούμερα απλούστατα δεν βγαίνουν και χρειάζεται ναι μεν κλείσιμο στρατοπέδων που διατηρούνται για τοπικιστικούς λόγους, αλλά αύξηση της θητείας και καλύτερη επάνδρωση των Μονάδων στην παραμεθόριο ;

Ενω ολες οι χωρες που τον εκαναν επαγγελματικο ειναι γιατι δεν ηθελαν αξιομαχο στρατο. :oneup:

Επιασες το Ισραηλ που τους κανουν πολεμοχαρεις απο γεννησιμιου τους και που γαλουχουνται σε τελειως λαθος προτυπα και το κανεις σημαια.

Συνεχισε να τρως τις χαζομαρες των κομπλεξικων αποστρατων στρατηγων.

- - - Updated - - -


ολοκληρωτική είναι η άποψη πως ο επαγγελματίας είναι πιο φιλόπατρις από τον οπλίτη θητείας γιατί πήγε μόνος του
άλλο ο επαγγελματισμός, άλλο ο πατριωτισμός

Κανεις δεν το ειπε αυτο. Εσυ ομως υπονοεις το αντιθετο (γιατι η εννοια μισθοφορος ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ τον πατριωτισμο).



μακάρι και να μπούμε στη φάση του πολέμου με εικόνες, και να στρατευόμαστε μαθαίνοντας gimp
στο Ιράκ και τη Συρία πάντως άλλου τύπου μάχη βλέπουμε. την παραδοσιακή που οι τυφεκιοφόροι μετράνε

Αδερφε αυτα που σου λεω στα γραφω μετα απο 12ετη εμπειρια στα ελληνικα στρατα. Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω να περιμενεις οτι θα αλλαξω γνωμη...

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
02-01-13, 22:23
Εννοείς το ότι σου υπόσχονται χρηματοδότηση των πανεπιστημιακών διδάκτρων αν καταταχτεις;
Αν πας ναι. Επιλογη ειναι, δεν υποσχονται


αυτή είναι η απάτη του αμερικάνικου στρατού
επειδή οι σπουδές είναι ακριβές και δεν είναι για όλους, τάζουν στους απόστρατους δωρεάν δίδακτρα

Απατη δεν ειναι, ολες οι χωρες εχουν πλουσιους και φτωχους, σου δινει την επιλογη.Προσωπικα εχω φτησει αιμα για να μαθω καποια πραγματα στη ζωη μου και επρεπε να δουλεψω για να υπαρχουν τα χρηματα, να παρω το πτυχιο μου, και να συντηρω το σπιτι μου.Διαλεξα να το κανω αλλιως θα ειχα μεινει στα τις γνωσεις του λυκειου (πληροφοριακα)

raspoutiv
02-01-13, 22:28
Κανεις δεν το ειπε αυτο. Εσυ ομως υπονοεις το αντιθετο (γιατι η εννοια μισθοφορος ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ τον πατριωτισμο).

Αδερφε αυτα που σου λεω στα γραφω μετα απο 12ετη εμπειρια στα ελληνικα στρατα. Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω να περιμενεις οτι θα αλλαξω γνωμη...

δε λέω πως ένας μισθοφόρος δε μπορεί να αισθάνεται και πατριωτισμό. ίσα ίσα, υπήρχαν αρκετά εθνίκια στο στράτευμα. το ωθεί ο ίδιος ο στρατός
λέω πως δεν είναι πιο πατριώτες από τους φαντάρους.
το να κάνεις μια εργασία δε σε κάνει και πωρωμένο με το αντικείμενο

12ετή εμπερία;! πριν σε πέρασα πριν για δόκιμο. τώρα με μπέρδεψες, όχι όσον αφορά το θέμα αλλά γενικότερα :p
δεν περιμένω να αλλάξεις γνώμη. περιμένω από τον κόσμο να αφήσει λίγο το παρτακισμό του, να σταματήσει να αποφεύγει τη στράτευση με κάθε τρόπο και να κάνει 1 φορά το καθήκον του, ακόμα κι αν πρόκειται για 9 μήνες.

οι καιροί είναι ύπουλοι και καλό θα είναι να αποφύγουμε άλλη 1 εθνική καταστροφή

qwertyuiop
02-01-13, 22:30
καλά συζητιέται ακόμα το αν οι "Σύμμαχοι" κέρδισαν τη Γερμανία;
εδώ ακόμα και μετά τη μάχη του Κουρσκ, και δε μπορούσαν να σπάσουν τις γερμανικές γραμμές άμυνας
οι Αμερικάνοι απλά τρέξανε να προλάβουνε να στήσουνε μια ζώνη επιρροής τους στην Ευρώπη, βλ. πακέτα Μάρσαλ έπειτα, και να μη γίνει όλη η γηραιά ήπειρος Σοσιαλιστική
σαφώς τότε η εξέλιξη της ΕΣΣΔ και της παγκόσμιας ιστορίας θα ήταν πολύ διαφορετική

Φυσικά και δυσκολεύτηκαν, αφού οι Γερμανοί πέρασαν στην άμυνα.
Τις έσπασαν όμως, κι αν δεν είχαν σπεύσει να κάνουν δυτική απόβαση οι σύμμαχοι, ο Κόκκινος Στρατός θα ελευθέρωνε σύντομα το Παρίσι, τις Βρυξέλλες, κλπ.

Burning Skies
02-01-13, 22:32
δε λέω πως ένας μισθοφόρος δε μπορεί να αισθάνεται και πατριωτισμό. ίσα ίσα, υπήρχαν αρκετά εθνίκια στο στράτευμα. το ωθεί ο ίδιος ο στρατός
λέω πως δεν είναι πιο πατριώτες από τους φαντάρους.

Ευνοητο...


το να κάνεις μια εργασία δε σε κάνει και πωρωμένο με το αντικείμενο

Αυτο παιζει. Σαφωες και μπορει να σε κανει...


12ετή εμπερία;! πριν σε πέρασα πριν για δόκιμο. τώρα με μπέρδεψες, όχι όσον αφορά το θέμα αλλά γενικότερα :p
δεν περιμένω να αλλάξεις γνώμη. περιμένω από τον κόσμο να αφήσει λίγο το παρτακισμό του, να σταματήσει να αποφεύγει τη στράτευση με κάθε τρόπο και να κάνει 1 φορά το καθήκον του, ακόμα κι αν πρόκειται για 9 μήνες.

οι καιροί είναι ύπουλοι και καλό θα είναι να αποφύγουμε άλλη 1 εθνική καταστροφή

Λοχαγος εφυγα :p

Βασικα θεωρω οτι εισαι ρομαντικος χωρις αντικρυσμα στο συγκεκριμενο. Ετσι που λειτουργει ο ελληνικος στρατος εφεδρων το τελευταιο πραγμα που του κανει ζημια ειναι το οτι κοιταει ο κληρωτος να την σκαπουλαρει...;)
Αντιθετα ολοι αυτοι οι αποστρατοι στρατηγοι που τωρα το παιζουν υπερμαχοι του αξιομαχου και ζητανε 18μηνα οντας πολιτικα φερεφωνα οταν υπηρετουσαν τον αποδομουσαν καθημερινα και τον διαλυσαν.

raspoutiv
02-01-13, 22:38
Αν πας ναι. Επιλογη ειναι, δεν υποσχονται



Απατη δεν ειναι, ολες οι χωρες εχουν πλουσιους και φτωχους, σου δινει την επιλογη.Προσωπικα εχω φτησει αιμα για να μαθω καποια πραγματα στη ζωη μου και επρεπε να δουλεψω για να υπαρχουν τα χρηματα, να παρω το πτυχιο μου, και να συντηρω το σπιτι μου.Διαλεξα να το κανω αλλιως θα ειχα μεινει στα τις γνωσεις του λυκειου (πληροφοριακα)

τη δική σου επιλογή θα προτιμούσαν να κάνουν όλοι αυτοί οι ταλαίπωροι που κατατάσσονται στα τάγματα κατοχής των ΗΠΑ
το ότι αυτή είναι η καλύτερη επιλογή γι αυτούς, επειδή η χώρα των ευκαιριών δεν τους δίνει ούτε 1 ας προβληματίσει τους υπέρμαχους του φιλελευθερισμού και του δυτικού "ελεύθερου" κόσμου
και ναι είναι απάτη. γιατί από όλους αυτούς που ονειρεύονται πτυχίο και ζωή μεσοαστού μετά από τη θητεία στη Μ.Ανατολή απλά κοιμούνται βαθιά. η ευκαιρία που τους δίνεται είναι πρακτικά ανύπαρκτη για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα
όσον αφορά γενικά το στρατό πάντως των ΗΠΑ, μην κάνουμε ατυχείς συγκρίσεις με εμάς

- - - Updated - - -


Λοχαγος εφυγα :p

Βασικα θεωρω οτι εισαι ρομαντικος χωρις αντικρυσμα στο συγκεκριμενο. Ετσι που λειτουργει ο ελληνικος στρατος εφεδρων το τελευταιο πραγμα που του κανει ζημια ειναι το οτι κοιταει ο κληρωτος να την σκαπουλαρει...;)
Αντιθετα ολοι αυτοι οι αποστρατοι στρατηγοι που τωρα το παιζουν υπερμαχοι του αξιομαχου και ζητανε 18μηνα οντας πολιτικα φερεφωνα οταν υπηρετουσαν τον αποδομουσαν καθημερινα και τον διαλυσαν.

Λοχαγέ μου! :)
έτσι λέγανε και στις αρχές του 20ου αιώνα και τρέχανε όλοι να πάρουν απαλλαγή. έλα που ο Τρικούπης έμασε τα φίδια, διπλασίασε(!!!) το στράτευμα κι όταν ήρθε η ώρα των Βαλκανικών είχαμε κόσμο να παρελάσει και να πάρει χωρίς καν μάχη τόσα εδάφη.
ο φαντάρος πάντα θα χρειάζεται, έστω και για να παίζει το ρόλο του κατοχικού ΜΑΤατζή

καταλαβαίνεις βέβαια πως εγώ με τους μισάνθρωπους πατριωταράδες είμαι απέναντι
μια στάλα λογική αρκεί αλλά αν μπει η λογική στο στρατό, θα πρέπει να αμφισβητηθεί η βλακεία των διοικούντων
άλλωστε κάτι τέτοιοι βάλανε και τη χώρα στο γύψο κι έπειτα βγήκε κουτσουρεμένη

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
02-01-13, 22:46
Συγγνωμη αλλα εισαι απολυτος.Το καπιταλιστικο τους συστημα το ειχαν ανεκαθεν.Καλα κανουν αν ονειρευονται ζωη μεγαλοαστου γιατι αυτα μπορει να στα προσφερει ο καπιταλισμος. Ο κουμμουνισμος δε μπορει, το ελληνικο συστημα εν μερει στο προσφερει γιατι οι μισοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι(απο κει γινεσαι πλουσιος) αν ειχες το βυσμα εμπαινες στο δημοσιο, αλλα κοβεται αυτο (κριμα θα γεμισουν κοριους τα κρεβατια των τεμπελιδων στο σπιτι τουςκαι θα αναδειχθουν πραγματικα οι ανθρωποι που δουλευουν στο δημοσιο-δε το λεω καθολου κοροιδευτικα-)
και σου ειπα και παλι σε ολες τις χωρες υπαρχουν τα κοινωνικα στρωματα απο κει και περα οπως στρωνει κοιμαται ο καθεις. Και για μενα οτι θελει ο θεος

agrelaphon
02-01-13, 22:50
...
Αδερφε αυτα που σου λεω στα γραφω μετα απο 12ετη εμπειρια στα ελληνικα στρατα. Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω να περιμενεις οτι θα αλλαξω γνωμη...

Απ'όλους εσύ θα έπρεπε να ξέρεις οτι μια πιθανή μακροχρόνια σύραξη Ελλάδας - γείτονα θα παιχτεί με στρατιωτικές πρακτικές παρελθόντων ετών... βασικά θα πέσει κουβάλημα και σκάψιμο. Αυτό απαιτεί αδρό ανθρώπινο δυναμικό. Δεν πιστεύω να περιμένεις ράμπο καταστάσεις?

raspoutiv
02-01-13, 22:56
Συγγνωμη αλλα εισαι απολυτος.Το καπιταλιστικο τους συστημα το ειχαν ανεκαθεν.Καλα κανουν αν ονειρευονται ζωη μεγαλοαστου γιατι αυτα μπορει να στα προσφερει ο καπιταλισμος. Ο κουμμουνισμος δε μπορει, το ελληνικο συστημα εν μερει στο προσφερει γιατι οι μισοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι(απο κει γινεσαι πλουσιος) αν ειχες το βυσμα εμπαινες στο δημοσιο, αλλα κοβεται αυτο (κριμα θα γεμισουν κοριους τα κρεβατια των τεμπελιδων στο σπιτι τουςκαι θα αναδειχθουν πραγματικα οι ανθρωποι που δουλευουν στο δημοσιο-δε το λεω καθολου κοροιδευτικα-)
και σου ειπα και παλι σε ολες τις χωρες υπαρχουν τα κοινωνικα στρωματα απο κει και περα οπως στρωνει κοιμαται ο καθεις. Και για μενα οτι θελει ο θεος

που είμαι απόλυτος;
στο ότι πέφτουνε θύματα οι φτωχοί κι οι μετανάστες του αδηφάγου Αμερικανικού δημοσίου, με ότι αυτό πρεσβεύει;
γιατί πλέον το δημόσιο δεν ταυτίζεται με τους πολίτες του αλλά με τους νταβάδες της χώρας που συντηρούν τις κυβερνήσεις

δε σου μίλησα για κομμουνισμό. μίλησα όμως για τις ακραίες συνθήκες που έφερε ο φιλελευθερισμός. και τις έφερε αβίαστα και ηθελημένα. μόνος του παίζει μπάλα 25 χρόνια τώρα

επίσης να με συγχωρείς αλλά το βύσμα δεν κόβεται. απλά περιορίζεται στους πιο ισχυρούς και ανοίγει η ψαλίδα.
κόβεται θα πούμε όταν πλούσιοι και φτωχοί έχουν την ίδια αντιμετώπιση από το νόμο

τέλος είσαι πολύ άδικος με τους φτωχότερους για να είσαι ένας εξ αυτών. ο πλούτος δεν είναι φυσική συνέπεια μιας επιλογής σου, ούτε συνάδει με την εργατικότητα
άλλωστε οι πιο σκληρά εργαζόμενοι είναι οι πιο φτωχοί. αυτοί είναι που πάνε και στα σύνορα

Burning Skies
02-01-13, 22:59
Απ'όλους εσύ θα έπρεπε να ξέρεις οτι μια πιθανή μακροχρόνια σύραξη Ελλάδας - γείτονα θα παιχτεί με στρατιωτικές πρακτικές παρελθόντων ετών... βασικά θα πέσει κουβάλημα και σκάψιμο. Αυτό απαιτεί αδρό ανθρώπινο δυναμικό. Δεν πιστεύω να περιμένεις ράμπο καταστάσεις?

Δεν παιζουν μακροχρονιες συρραξεις πλεον... ;)

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
02-01-13, 23:12
Απ'όλους εσύ θα έπρεπε να ξέρεις οτι μια πιθανή μακροχρόνια σύραξη Ελλάδας - γείτονα θα παιχτεί με στρατιωτικές πρακτικές παρελθόντων ετών... βασικά θα πέσει κουβάλημα και σκάψιμο. Αυτό απαιτεί αδρό ανθρώπινο δυναμικό. Δεν πιστεύω να περιμένεις ράμπο καταστάσεις?

Σχετικο ειναι το οτι μπορει να ειναι μακροχρονιος και πλεον πολεμος. Ειδικα ελλαδος - τουρκια. Ειναι τι συμφερει τα μεγαλυτερα κρατη απο εμας και οχι εμας καθ' αυτου. Τοσα μεμωνωμενα επεισοδια εχουν γινει με θυματα και απο τις δυο πλευρες

- - - Updated - - -


που είμαι απόλυτος;
στο ότι πέφτουνε θύματα οι φτωχοί κι οι μετανάστες του αδηφάγου Αμερικανικού δημοσίου, με ότι αυτό πρεσβεύει;
και στο ελληνικο κρατος πεφτουνε θυματα


δε σου μίλησα για κομμουνισμό
σου μιλαω εγω, οπως εσυ μιλας για καπιταλισμο.Δεν ειχαν χαρτι τουαλετας να σκουπιστουν


έλος είσαι πολύ άδικος με τους φτωχότερους για να είσαι ένας εξ αυτών. ο πλούτος δεν είναι φυσική συνέπεια μιας επιλογής σου, ούτε συνάδει με την εργατικότητα
άλλωστε οι πιο σκληρά εργαζόμενοι είναι οι πιο φτωχοί. αυτοί είναι που πάνε και στα σύνορα
οχι δεν ειμαι αδικος.Εχω μαθει να ζω με την πραγματικοτητα σου αρεσει η οχι ειναι σκληρη, και αυτη ειναι.Πολλα συναδουν με τις επιλογες μας, και ο πλουτος μεσα.Και τζοκερ να κερδισεις πλουσιος λεγεσαι- απο καποιο ποσο και πανω σιγουρα- και ας μην εχεις δουλεψει σκληρα.

3χρονια κλεινω το μαρτιο ως ανεργος, και με ζει η μανα μου με 700 ευρω.Δεν ειναι για λυπηση, αλλα την πληρωνουμε και εμεις που δε φταιμε δυστηχως.Και παλι ευτηχως λεω γιατι ειμαι μια χαρα εχω, δει και χειροτερα και διαβασει τη χρονικη περιοδο που διανυουμε(οπως ολοι)

Anasazi
02-01-13, 23:15
περιμένω από τον κόσμο να αφήσει λίγο το παρτακισμό του, να σταματήσει να αποφεύγει τη στράτευση με κάθε τρόπο και να κάνει 1 φορά το καθήκον του, ακόμα κι αν πρόκειται για 9 μήνες.

Ετσι οπως ειναι ο στρατος τωρα,το μονο καθηκον που εχει ο καθε νεος ειναι να τον αποφευγει.

Μακαρι να μπορουσα να μη παω χωρις συνεπειες. Ειλικρινα μακαρι.

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
02-01-13, 23:18
Μακαρι να μπορουσα να μη παω χωρις συνεπειες. Ειλικρινα μακαρι.
οκ, απλα ελεος. 3 μηνες κεντρο θα εισαστε και μετα ενα 6μηνο οπου πατε.

Φανερός Πράκτωρ
02-01-13, 23:24
Αν πας ναι. Επιλογη ειναι, δεν υποσχονται

Ναι, επιλογή είναι. Αλλά είναι από τις χειρότερες μορφές καπιταλισμού το να σε κάνουν μισθοφόρο για να σου δώσουν το δικαίωμα να σπουδάσεις (κάτι το οποίο πρέπει να το είχες αυτόματα και χωρίς να πρέπει να γίνεις φονιάς). Βέβαια αν γυρίσεις πίσω ολόκληρος αλλά και ψυχικά υγιής από τους φόνους που θα έχεις διαπράξει θα μπορέσεις και να σπουδάσεις μια που θα έχεις "πληρώσει" για τα δίδακτρα σε είδος.

Άσχετο αλλά και συνάμα σχετικό: Είναι ενδιαφέρον ότι οι κάθε φορά που γίνεται ένα φονικό στην Αμερική σχεδόν όλοι εστιάζουν στην οπλοχρησία και όχι στο πόσο αδίστακτα ταξικό και ανταγωνιστικό είναι το περιβάλλον που μεγαλώνουν και ζουν.

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
02-01-13, 23:28
Δε διαφωνω μαζι σου, απλα υπαρχει σαν επιλογη

Φανερός Πράκτωρ
02-01-13, 23:29
Μακαρι να μπορουσα να μη παω χωρις συνεπειες. Ειλικρινα μακαρι.
Δεν γίνονται όλα σε αυτή τη ζωή. Μπορείς όμως να ζυγίσεις τις συνέπειες/κυρώσεις και να δεις τι προτιμάς.

raspoutiv
02-01-13, 23:33
και στο ελληνικο κρατος πεφτουνε θυματα

σε αυτό τον τομέα το ελληνικό κράτος δε σε εκμεταλλεύεται. πάνε ΟΛΟΙ 9μήνες κι όχι οι πιο κακομοίρηδες για όσα χρόνια τους πούνε


σου μιλαω εγω, οπως εσυ μιλας για καπιταλισμο.Δεν ειχαν χαρτι τουαλετας να σκουπιστουν
ας συγκρίνουμε εφόσον θες ένα βαλλόμενο και σκληρά ανταγωνιζόμενο κομμουνισμό με ένα άκρατο και αδιαφιλονίκητο καπιταλισμό
η τόσο έντονη φτώχεια του καπιταλισμού δεν υπήρχε στον κομμουνισμό. σκελετωμένα παιδιά μέσα στην αφθονία αγαθών, κόσμος στο περιθώριο, μαζικές άτακτες μεταναστεύσεις, αμύθητες περιουσίες και ατέλειωτη φτώχεια, μαφιόζικα καρτέλ, αθέμιτος ανταγωνισμός κι άλλα πολλά είναι αποκλειστικά προνόμια του καπιταλισμού
επιμένω πάντως πως δε σου πρότεινα να γίνεις κομμουνιστής. υπάρχουν άλλα πράγματα πέρα από αυτά τα 2 και με πολλές κλιμακώσεις

κοινωνική συνοχή, ισοκατανομή πόρων, σύγκλιση αξιών, ισοβαρής ανάπτυξη, τέλος αναλφαβητισμού και υποσιτισμού είναι άπιαστες έννοιες για τη Wall Street
τα στραβά του τα είχε και ο κομμουνισμός. απλά οι αντικομμουνιστές βλέπουν μόνο αυτά και μόνο του κομμουνισμού. τα δικά τους τα παραβλέπουνε πετόντας το παραμύθι των ευκαιριών που έχει ο κάθε ένας


οχι δεν ειμαι αδικος.Εχω μαθει να ζω με την πραγματικοτητα σου αρεσει η οχι ειναι σκληρη, και αυτη ειναι.Πολλα συναδουν με τις επιλογες μας, και ο πλουτος μεσα.Και τζοκερ να κερδισεις πλουσιος λεγεσαι- απο καποιο ποσο και πανω σιγουρα- και ας μην εχεις δουλεψει σκληρα.

3χρονια κλεινω το μαρτιο ως ανεργος, και με ζει η μανα μου με 700 ευρω.Δεν ειναι για λυπηση, αλλα την πληρωνουμε και εμεις που δε φταιμε δυστηχως.Και παλι ευτηχως λεω γιατι ειμαι μια χαρα εχω, δει και χειροτερα και διαβασει τη χρονικη περιοδο που διανυουμε(οπως ολοι)

είσαι άδικος. με τον εαυτό σου πάνω από όλα αλλά και με αυτούς που δε φταίνε όπως λες
είσαι εξαιρετικά επιεικής από την άλλη με αυτούς που σε τυραννάνε και σε ψήνουνε πως γενικά φταίνε όλοι και τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή, θα καούν και τα χλωρά μαζί με τα ξερά
γιατί κρίνεις με 2 μέτρα και 2 σταθμά;

nfotis
02-01-13, 23:36
έτσι λέγανε και στις αρχές του 20ου αιώνα και τρέχανε όλοι να πάρουν απαλλαγή. έλα που ο Τρικούπης έμασε τα φίδια, διπλασίασε(!!!) το στράτευμα κι όταν ήρθε η ώρα των Βαλκανικών είχαμε κόσμο να παρελάσει και να πάρει χωρίς καν μάχη τόσα εδάφη.
ο φαντάρος πάντα θα χρειάζεται, έστω και για να παίζει το ρόλο του κατοχικού ΜΑΤατζή


Πάντως στους Βαλκανικούς χύθηκε πολύ ελληνικό αίμα, δεν πήρανε οι πρόγονοί μας τη Μακεδονία/Ήπειρο δια περιπάτου...

Ν.Φ.

raspoutiv
02-01-13, 23:43
Ετσι οπως ειναι ο στρατος τωρα,το μονο καθηκον που εχει ο καθε νεος ειναι να τον αποφευγει.

Μακαρι να μπορουσα να μη παω χωρις συνεπειες. Ειλικρινα μακαρι.

δλδ αν ο στρατός ήταν πιο στρατοκαυλικός θα είχαν καθήκον να πάνε οι νέοι;

όσο για τις συνέπειες, όλοι τις έχουνε. όλοι όσοι πήγαν άφησαν την καριέρα τους για λίγο. (κι οι αθλητές που δεν πατάνε ποτέ, έπρεπε να παρουσιάζονται μετά το τέλος της καριέρας τους - με κάποιο ηλικιακό όριο. όχι με το επαγγελματικό πρόσχημα να την κάνουνε)
για τις πολύ ειδικές περιπτώσεις, προστάτες οικογένειας, ασθενείς, ιεχωβάδες κτ, υπάρχει πρόβλεψη

- - - Updated - - -


Πάντως στους Βαλκανικούς χύθηκε πολύ ελληνικό αίμα, δεν πήρανε οι πρόγονοί μας τη Μακεδονία/Ήπειρο δια περιπάτου...

Ν.Φ.

το αίμα χύθηκε πριν τους βαλκανικούς με τους Μακεδονομάχους και τους Κομιτατζήδες
μετά ήταν ένας υγιής περίπατος, για τα στρατιωτικά δεδομένα

nfotis
02-01-13, 23:49
το αίμα χύθηκε πριν τους βαλκανικούς με τους Μακεδονομάχους και τους Κομιτατζήδες
μετά ήταν ένας υγιής περίπατος, για τα στρατιωτικά δεδομένα

Sure, με μία μάχη μόνο (Κιλκίς-Λαχανάς) να έχει σχεδόν 9 χιλιάδες νεκρούς και τραυματίες από κάθε πλευρά ήταν όντως περίπατος... :twisted:

Ν.Φ.

raspoutiv
02-01-13, 23:52
Sure, με μία μάχη μόνο (Κιλκίς-Λαχανάς) να έχει σχεδόν 9 χιλιάδες νεκρούς και τραυματίες από κάθε πλευρά ήταν όντως περίπατος... :twisted:

Ν.Φ.

διπλασιασμό εδαφών σε 1 χρόνο κάναμε
αν αυτό ήταν δύσκολες στρατιωτικές επιχειρήσεις τότε το 21 ήταν απλά πολύ κακό για το τίποτα. 2 χρόνια μάχες για ελευθερωθεί το Ναύπλιο...

επίσης μιλάς για το Β' Βαλκανικό ο οποίος ουσιαστικά ήταν ο μόνος Βαλκανικός

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
02-01-13, 23:56
1)οσοι εχουν να πληρωσουν τη θητεια δε πανε
2)Για την ιστορια ο καπιταλισμος εχει νικησει.Β. Κορεα λιμοκτονανε, στην πρωην Σοβιετικη ενωση στιβαγμενους τους ειχαν σε δωματια οσοι δεν ηταν κομμουνιστες, και αλλους τοσους δε,κυνηγαγαν, δε στα εχουν πει ολα
3)Επιεικης δεν ειμαι με αυτους που με τυραννανε αλλα αυτοι που τους υποσχονται λεφτα και πανε και τους ψηφιζουν.Παρτο χαμπαρι ο νεοελληνας ειναι μεν πανεξυπνος, αλλα οκνηρος, τεμπελης,ζηλοφθονος και για μενα μπασταρδος.
Ποσα πραγματα μπορω να αλλαξω μονος μου σε αυτη τη χωρα? Αδικος δεν ειμαι αυτη ειναι η πραγματικοτητα και ειναι ετσι.Ποτε δε σταματησα να παλευω και ουτε εχω σκοπο αλλα θελω να βλεπω τα πραγματα οπως ειναι και οχι οπως θελω


Αρχικό μήνυμα από raspoutiv
έτσι λέγανε και στις αρχές του 20ου αιώνα και τρέχανε όλοι να πάρουν απαλλαγή. έλα που ο Τρικούπης έμασε τα φίδια, διπλασίασε(!!!) το στράτευμα κι όταν ήρθε η ώρα των Βαλκανικών είχαμε κόσμο να παρελάσει και να πάρει χωρίς καν μάχη τόσα εδάφη.
ο φαντάρος πάντα θα χρειάζεται, έστω και για να παίζει το ρόλο του κατοχικού ΜΑΤατζή


και στους ναπολεοντιους πολεμους χρειαζοσουν πολλλλλλλλη στρατο.Τα δογματα και οι φιλοσοφιες αλλαζουν.

raspoutiv
03-01-13, 00:05
έχουν πεθάνει πολλοί από πείνα στη Β.Κορέα;
στο Λονδίνο πόσοι με PHD μένουν στο ίδιο διαμέρισμα ξέρεις;
ο Έλληνας είναι τεμπέλης. ο Έλληνας μετανάστης είναι εργατικός;

αυτά δεν τα ρωτάει ο Μπουμπούκος;

τέλος πάντων, κάνε ότι νομίζεις. αρκεί να έχεις τις συνέπειες των πραξεών σου - χωρίς να παίρνει η μπάλα και τα χλωρά

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
03-01-13, 00:17
έχουν πεθάνει πολλοί από πείνα στη Β.Κορέα;
Σοβαρα μιλας τωρα?διαβαζε και τιποτα εξωτερικες ειδησεις


στο Λονδίνο πόσοι με PHD μένουν στο ίδιο διαμέρισμα ξέρεις;
τι θες να πεις?


ο Έλληνας είναι τεμπέλης. ο Έλληνας μετανάστης είναι εργατικός;
πριν δεκαετιες εφευγε για ενα καλυτερο μελλον.ποσοι φευγουν τωρα?


αυτά δεν τα ρωτάει ο Μπουμπούκος;
Αναλυσετο λιγο, δε σε καταλαβαινω


τέλος πάντων, κάνε ότι νομίζεις. αρκεί να έχεις τις συνέπειες των πραξεών σου - χωρίς να παίρνει η μπάλα και τα χλωρά
θα μου το αναλυσεις και αυτο γιατι δε σε καταλαβαινω πραγματικα

raspoutiv
03-01-13, 00:37
οι ειδήσεις που ακούμε λένε λίγο πολύ αυτά που πιστεύεις. εκεί μιλάει κι ο Μπουμπούκος που υπερθεματίζει υπέρ του καπιταλισμού και αναπολεί νοσταλγικά τον εμφύλιο.

πως η Β.Κορέα είναι γραφική επειδή κλαίγανε με το ζόρι για το θάνατο του ηγέτη τους αλλά ξέχασαν να πούνε πως στη Ν.Κορέα στήσανε μεγαλύτερο σόου, με χορευτές, παιδικές χορωδίες, τεχνητούς κήπους κι όλο το λαό να χορεύει ρυθμικά στην κηδεία του θρησκευτικού της ηγέτη πέρυσι

από πείνα δεν πέθαιναν στην ΕΣΣΔ του 1985. στην Ελλάδα του 2012 πεθαίνουν, όπως και στην Αμερική κι όχι μόνο στην "αναπτυσσόμενη" Αφρική που εδρεύουν δυτικές πολυεθνικές

όσον αφορά την υποχρεωτική συγκατοίκηση εκ των συνθηκών ακόμα και των διδακτόρων στην Ευρώπη τι άλλο να σου πω; 4-7 άτομα σε 1 διαμέρισμα. όχι οικογένεια. άγνωστοι. δε βγαίνουν αλλιώς οικονομικά.
πόσο αστείο σου φαίνεται τώρα το θέμα της συστέγασης οικογενειών της ΕΣΣΔ τότε;

για τη μετανάστευση σήμερα, ουδέν σχόλιο. δε μπορεί να μιλάμε χωρίς να το γνωρίζεις. εκτός κι αν νομίζεις πως οι τεμπέληδες πτυχιούχοι μας που περνάνε κι από αξιολόγηση έξω, είναι τεμπέληδες που τρώνε τα λεφτά των γονιών τους σε τουρισμό στας Ευρώπας όταν η Ελλάδα χάνεται.

μην το σκαλίσουμε άλλο, δε μπορεί άλλωστε μια συζήτηση λίγων μηνυμάτων να αντιπαρατεθεί σε 24/7 μιντιακή προπαγάνδα

να συμφωνήσουμε λοιπόν πως "εμείς οι ίδιοι φταίμε για όλα"
επειδή είμαστε διεφθαρμένοι τεμπέληδες για σένα
επειδή έχουμε ακόμα τηλεοράσεις για μένα

καλή συνέχεια
και με αλλαγές στη στρατιωτική δομή για να επιστρέψουμε κι on topic

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
03-01-13, 01:03
Παλληκαρι μου οι ανθρωποι στη βορειο κορεα λιμοκτονουν, και το μονο που τους νοιαζει ειναι να φτιαχνουν πυραυλους.Τι δε μπορεις να καταλαβεις απο αυτο?
Στη ρωσσια τους πηγαιναν στη σιβηρια σου αρεσει η οχι το αν καταφερνα να ζουσουν εγω δε το γνωριζω
Σου ειπα ο ελληνας ειναι πανεξυπνος, αλλα τον εχεις φαει ο ευκολος πλουτισμος εχουν παρει τα μυαλα του αερα-δεν ειναι ολοι οι ελληνες αλλα σε πολυ μεγαλο ποσοστο-
Και για το οσο πανε και στριμωχνονται δε γινεται ολοι να εχουν master , θελουμε και καποιον υδραυλικο, φουρναρη, μαναβη κτλ.Αυτο δε μπορει να καταλαβει ο νεοελληνας.Πραγματικα εαν δουλευεις και εχεις επαφη με ανθρωπου θα δεις τι ειναι ο νεοελληνας.Εχει μαθει κακιες νοοτροπιες που τις εισειγαγε δυστηχως ο ανδρεας παπανδρεου απλα. Το οτι υπαρχουν ανθρωποι αξιολογοι και αξιοσεβαστει εννοειται πως ναι.Και αν θες παραδειγμα κρατους ειναι τι ισραηλ σε πολλους τομεις

Ο κομμουνισμος σα θεωρια ειναι πολυ καλος αλλα στην πραξη δεν.....

raspoutiv
03-01-13, 01:12
Να σαι καλά! :oneup:
το μήνυμά σου θα το διαβάζω σε όποιον μου ξαναπεί πως η τηλεόραση δεν κέρδισε τις προηγούμενες εκλογές

καλά κουράγια

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
03-01-13, 01:17
οκ μαζι σου :respekt:

Nozomi
03-01-13, 01:52
@Burning Skies
Να μην λάβουμε υπόψιν προτάσεις επίσημων φορέων όπως ο Σύνδεσμος Εφέδρων και εξαιρετικών αξιωματικών όπως ο αείμνηστος Δημ. Δήμου και να λάβουμε υπόψιν εσένα, ο οποίος δηλώνεις λοχαγός εν αποστρατεία και μας λες τι ;

Ότι τα στρατεύματα παγκοσμίως γίνονται επαγγελματικά.

Σου εξηγώ ότι αυτό το πράττουν χώρες οι οποίες ΔΕΝ απειλούνται, και εσύ συνεχίζεις το δικό σου τροπάριο.

Btw, γιατί δεν σχολιάζετε τους Ισραηλινούς, στους οποιους προφανώς δεν λείπουν τα μπικικίνια ;

Αυτοί απειλούνται, εσωτερικώς και εξωτερικώς, και παρατάσσουν ίσως το πλέον αξιόμαχο στράτευμα παγκοσμίως (όλοι οι αναλυτές μελετούν προσεκτικά τις επιλογές των IDF).

Ενεργός σύνθεση 176,000 άνδρες και γυναίκες, επιστρατεύομενοι σχεδόν μισό εκατομμύριο.

ΔΕΝ έχουν Σχολή Ευελπίδων, όποιος θέλει να γίνει αξιωματικός, το δηλώνει και επιλέγεται απ΄την θητεία του, και συνεχίζει στα κατάλληλα σχολεία.
Έχουν άριστο σύστημα επιστράτευσης, με σύστημα που στέλνει SMS στους εφέδρους.
Οι στρατιώτες υπηρετούν ολόκληρη την θητεία τους στην ίδια Μονάδα, και όταν απολύονται συνεχίζουν να ανήκουν σε αυτήν σε περίπτωση επιστράτευσης.

Καταλαβαίνει κανείς πόσο ισχυροί δεσμοί αναπτύσσονται ανάμεσα σε αυτούς τους άνδρες.

Υπάρχει δυνατότητα υπηρεσίας στην Συνοριακή Αστυνομία, δίπλα σε επαγγελματίες, επανδρώνοντας check-points και κάνοντας ελέγχους.

Για τους Ισραηλινούς είναι τιμή η στρατιωτική θητεία, και θα δεί κανείς νέους να σταματούν ακαδημαϊκές καριέρες στο εξωτερικό για να υπηρετήσουν την θητεία τους.

Αποκορύφωμα αυτής της νοοτροπίας που διακατέχει την κοινωνία τους, ο Yonatan Netanyahu (http://en.wikipedia.org/wiki/Yonatan_Netanyahu), αδερφός του σημερινού πρωθυπουργού, ο οποίος άφησε ακαδημαϊκή καριέρα στο Cornell, προκειμένου να ηγηθεί της ομάδας των κομμάντος που εκτέλεσαν την επιχείρηση στο Έντεμπε, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί σε ηλικία μόλις 30 χρονών.

Αυτή είναι και η θεμελιώδης διαφορά μας.

Αυτοί εκλέγουν στα ανώτατα αξιώματα, πρώην στρατιωτικούς, Ειδικοδυναμίτες οι περισσότεροι, μπαρουτοκαπνισμένοι, και εμείς μπουχέσες με θητείες σε Αεροπορία, Ναυτικό, με τρελόχαρτα κτλ.

Είναι οι διαφορετικές αξίες που έχει κάθε κοινωνία που κάνουν την διαφορά.

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
03-01-13, 02:17
Μα το θεμα με μας ειναι το οτι η θητεια ειναι χωρις νοημα, και σιγουρα δεν εχουμε αυτα που εχει το ισραηλ απο εξωτερικους κινδυνους.Εκει ειναι που εχω ενστανση στο θεμα της θητειας. Ξερουμε οτι εχουμε προβλημα με τους τουρκους και μικροτερη απειλη απο Αλβανια και Σκοπια.Θα μπορουσαμε να προσαρμοσουμε αυτα που κανει το ισραηλ στα δικα μας δεδομενα.Πραγματικα εαν εκαναν μια μελετη το κατα ποσο χρειαζεται ενας επαγγελματικος στρατος -σοβαρος- θα βλεπαμε και το κατα ποσο αξιζει να δημιουργηθει

Burning Skies
03-01-13, 07:24
@Burning Skies
Να μην λάβουμε υπόψιν προτάσεις επίσημων φορέων όπως ο Σύνδεσμος Εφέδρων και εξαιρετικών αξιωματικών όπως ο αείμνηστος Δημ. Δήμου και να λάβουμε υπόψιν εσένα, ο οποίος δηλώνεις λοχαγός εν αποστρατεία και μας λες τι ;


Λαβε υποψη σου οτι γουσταρεις (μου αρεσει παντως ποτι συνεχιζεις να εκφραζεσαι σε α' πληθυντικο). Αμα σου κανουν οι γραφικοι ενω ταυτοχρονα θεωρεις το Ισραηλ προτυπο κοινωνιας (και δεν βλεπεις πως τους εχει διαφθειρει και αναισθητοποιησει ο τροπος που γαλουχουνται) και εξυμνεις τις αξιες τους καλα κανεις. Ευχαριστω ομως αλλα δεν θα παρω.

qwertyuiop
03-01-13, 10:47
Μ' αρέσει που εκλαμβάνετε ως απειλές Βαρδαρία και Αλβανία. Κάποιοι δεν έχετε χωνέψει πως η μόνη πιθανότητα σύρραξης στην περιοχή είναι διαμάχη με την Τουρκία για την ΑΟΖ. Εκεί χρειάζεται ικανή αεράμυνα κι αεροπορία (μια και μάλλον οι Τούρκοι θα είναι οι επιτιθέμενοι) για να καμφθεί η αριθμητική υπεροχή τους σε αεροσκάφη και ναυτικό για να αποκλείσει κάθε αποβατική ενέργεια. Ο Έβρος είναι τόσο στενό πέρασμα, που μια ανάπτυξη του Στρατού εκεί δε χρειάζεται να είναι και πολύ μεγάλη.

Τα παραμύθια για αλβανίες και σκόπια τα ακούω βερεσέ, μιλάμε για ολιγάριθμους στρατούς δίχως αεροπορία = Ταλιμπάν δίχως αριθμητική υπεροχή = τίποτα.

Nozomi
03-01-13, 13:00
@qwertyuiop
Δεν είναι το κατάλληλο νήμα, αλλά εμφανίζεσαι υπερβολικά σίγουρος ότι π.χ δεν θα αξιοποιήσουν το timing μιας ένοπλης αναμέτρησης με την Τουρκία άτακτοι Αλβανοί εξτρεμιστές.

Όταν έχει αναφερθεί η ύπαρξη πυρήνων και κρυπτών με οπλισμό.

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι στρατηγική εφεδρεία Ειδικών Δυνάμεων και low tech αεροσκάφη που θα τους υποστηρίξουν.

Αυτή την δουλειά θα την έκαναν θαυμάσια επιστρατεύομενες Μοίρες Καταδρομών με την υποστήριξη Α-7 (κατ΄εμέ λάθος που τα αποσύρουν, θα έπρεπε να τα αποθηκεύσουν).

Zus
03-01-13, 13:03
παδιά, μόλις είδα τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας και τα χασα

με συγχωρείτε που δε διαβάζω το νήμα πριν τοποθετηθώ αλλά η κατάργηση της στράτευσης μου φαίνεται εξωφρενική
σε περιόδους κρίσης, που πρέπει να θυμόμαστε που καταλήγουν συνήθως, μια χώρα σαν την Ελλάδα αν βρεθεί χωρίς στράτευμα απλά εξασφαλίζει μια εθνική τραγωδία

ανεξάρτητα του αν στο στρατό γινόμαστε ράμπο ή όχι, η κατάργηση εντελώς της θητείας μειώνει την αποτρεπτικότητά μας, καθιστώντας μας απροετοίμαστους απέναντι σε κάθε εχθρική βούληση (που σίγουρα θα υπάρξουν)

Εγώ πάλι δεν τα χασα, από τα όχι, και αυτούς που πιστεύουν πως είναι έτοιμοι να υπερασπιστούν την πατρίδα.

Το είχα σίγουρο πως κάποιοι κολλημένοι δεν θέλουν αλλαγές. Τους διαβάσαμε παραπάνω. Αρκεί που οι ίδιοι πιστεύουν, ότι η στράτευση αποτελεί ιερό καθήκον, είναι θεσμός, χώμα, μπλα μπλα, σημαία, μπλά μπλά, Τουρκαλβανοί μπλα μπλα. Τους αρκεί μία φωτογραφία στα χακί και ένα λελεδόμετρο στο facebook, αν γίνει και κανας πόλεμος δεν βαριέσαι θα πουλήσουν λάδι μετά. Εκτός από τους κολλημένους βέβαια, είναι σίγουρο ότι πολλά άτομα θα μπερδέψουν την αίσθηση ασφάλειας από την πραγματικότητα. Σε περίπτωση πολέμου, εάν δεν υπάρξει η χρονική δυνατότητα για εκπαίδευση αυτής της μάζας είμαστε χαμένοι.

Από αυτά που έχω μάθει και έχω διαβάσει είμαι σίγουρος ότι θα επιβεβαιωθώ όταν με το καλό έρθει η ώρα μου. Αν και από τα επιχειρήματα που διάβασα νωρίτερα από τους υπέρμαχους της τωρινής θητείας, που προσπάθησαν να περάσουν τις αγγαρείες και το ξεσκάτισμα ως σοβαρό επιχείρημα δεν χωρά καμία αμφιβολία. Ναι, εν καιρώ πολέμου καταλαβαίνω ότι χρειάζονται μαθήματα υγιεινής και οργάνωσης, αλλά σίγουρα δεν απαιτούνται 9 μήνες για να τα μάθει κάποιος αυτά.

Edit.

Δέχομαι να μου πεις ότι χρειάζονται αλλαγές, όποιες και αν είναι αυτές, αλλά δεν δέχομαι να λες ότι σου φαίνονται παράξενα τα νούμερα. Εάν λάβουμε υπόψιν την τωρινή δομή τα Όχι είναι τα παράλογα νούμερα. Αν και νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να υπήρχε επιλογή στο poll, να μην καταργηθεί αλλά να υπάρξουν σοβαρές αλλαγές.:hmm:

hemlock
03-01-13, 13:05
Απορώ πως σας άφησαν να πάρετε σύνταξη Nozomi με όλλα αυτά που βγάζετε απο το στομάχι σας...ΛΟΛ

no_logo
03-01-13, 13:12
αποτυχημένοι wannabe καραβανάδες, στρατηγοί χωρίς στρατό

Nozomi
03-01-13, 13:17
Απορώ πως σας άφησαν να πάρετε σύνταξη Nozomi με όλλα αυτά που βγάζετε απο το στομάχι σας...ΛΟΛ
Ω, ναι, το... στομάχι μας !
«Θα διαβάσω εδώ, ενώπιων σας, τα λίγα αυτά λόγια που έγραψα σ΄ αυτή την περγαμηνή: Στην Αυλώνα, στους πολίτες της, στον Ισμαήλ Κεμάλι Βλόρα και τους άλλους άνδρες του έθνους, οι οποίοι ανακήρυξαν στην αιώνια αυτή πόλη, στις 28 Νοεμβρίου 1912, την ανεξαρτησία της Αλβανίας, την ανεξαρτησία της Εθνικής Αλβανίας, της Αλβανίας όλων των αλβανικών εδαφών από την Πρέβεζα μέχρι το Πρέσεβο, από τα Σκόπια μέχρι την Ποντγκόριτσα. Αιώνιος ο σεβασμός για τον πατέρα της ανεξαρτησίας της Αλβανίας, τον Ισμαήλ Κεμάλ Βλόρα, τους άνδρες που υπέγραψαν την πράξη ανακήρυξης της ανεξαρτησίας, τους πολίτες της Αυλώνας και όλης της Αλβανίας! Χρόνια πολλά για την 100η επέτειο!».
Πρωθυπουργός της Αλβανίας Σαλί Μπερίσα
28/11/12

Υ.Γ
Αφιερωμένο στους ντεμέκ αναρχικούς του πληκτρολογίου.

hemlock
03-01-13, 13:23
Ω, ναι, το... στομάχι μας !
«Θα διαβάσω εδώ, ενώπιων σας, τα λίγα αυτά λόγια που έγραψα σ΄ αυτή την περγαμηνή: Στην Αυλώνα, στους πολίτες της, στον Ισμαήλ Κεμάλι Βλόρα και τους άλλους άνδρες του έθνους, οι οποίοι ανακήρυξαν στην αιώνια αυτή πόλη, στις 28 Νοεμβρίου 1912, την ανεξαρτησία της Αλβανίας, την ανεξαρτησία της Εθνικής Αλβανίας, της Αλβανίας όλων των αλβανικών εδαφών από την Πρέβεζα μέχρι το Πρέσεβο, από τα Σκόπια μέχρι την Ποντγκόριτσα. Αιώνιος ο σεβασμός για τον πατέρα της ανεξαρτησίας της Αλβανίας, τον Ισμαήλ Κεμάλ Βλόρα, τους άνδρες που υπέγραψαν την πράξη ανακήρυξης της ανεξαρτησίας, τους πολίτες της Αυλώνας και όλης της Αλβανίας! Χρόνια πολλά για την 100η επέτειο!».
Πρωθυπουργός της Αλβανίας Σαλί Μπερίσα
28/11/12

Υ.Γ
Αφιερωμένο στους ντεμέκ αναρχικούς του πληκτρολογίου.
Μας έπεισες...
Πάρε το μπιστόλι σου και τράβα να κάνεις δολιοφθορές επι Αλβανικού εδάφους ή σου είναι δυσκολάκι τώρα που έχει μπλέξει η πολιτική με τον στρατό...:whistle:

Nozomi
03-01-13, 13:30
Μας έπεισες...
Πάρε το μπιστόλι σου και τράβα να κάνεις δολιοφθορές επι Αλβανικού εδάφους ή σου είναι δυσκολάκι τώρα που έχει μπλέξει η πολιτική με τον στρατό...:whistle:
Πω πω αδερφέ, καταπληκτικό ποστ, συνεισφέρει στην συζήτηση.
Το αν έπεισα εσένα ή όχι, ποσώς με ενδιαφέρει. ;)

hemlock
03-01-13, 13:33
Πω πω αδερφέ, καταπληκτικό ποστ, συνεισφέρει στην συζήτηση.
Το αν έπεισα εσένα ή όχι, ποσώς με ενδιαφέρει. ;)
Ναι βρε...Όσο πείθει και το α πληθυντικό που χρησιμοποιείς...Απόσταγμα σκέψης ντεμεκ "πατριωτών"...

Anasazi
03-01-13, 14:25
Ω, ναι, το... στομάχι μας !
«Θα διαβάσω εδώ, ενώπιων σας, τα λίγα αυτά λόγια που έγραψα σ΄ αυτή την περγαμηνή: Στην Αυλώνα, στους πολίτες της, στον Ισμαήλ Κεμάλι Βλόρα και τους άλλους άνδρες του έθνους, οι οποίοι ανακήρυξαν στην αιώνια αυτή πόλη, στις 28 Νοεμβρίου 1912, την ανεξαρτησία της Αλβανίας, την ανεξαρτησία της Εθνικής Αλβανίας, της Αλβανίας όλων των αλβανικών εδαφών από την Πρέβεζα μέχρι το Πρέσεβο, από τα Σκόπια μέχρι την Ποντγκόριτσα. Αιώνιος ο σεβασμός για τον πατέρα της ανεξαρτησίας της Αλβανίας, τον Ισμαήλ Κεμάλ Βλόρα, τους άνδρες που υπέγραψαν την πράξη ανακήρυξης της ανεξαρτησίας, τους πολίτες της Αυλώνας και όλης της Αλβανίας! Χρόνια πολλά για την 100η επέτειο!».
Πρωθυπουργός της Αλβανίας Σαλί Μπερίσα
28/11/12

Υ.Γ
Αφιερωμένο στους ντεμέκ αναρχικούς του πληκτρολογίου.

Και επειδη το ειπε ο Μπερισα κινδυνευουμε? Αρκει μια δηλωση δηλαδη? Καλα,εδω εμεις λεμε οτι θα ξαναπαρουμε την Istanbul.... :rofl:

ntoremi
03-01-13, 14:36
Να καταργηθει και επισημως. Ετσι κι αλλιως, ηδη οποιος δεν θελει βρισκει τροπο να μην παει.
Θα φανουν τοτε πιο ξεκαθαρα και τα αχρηστα στρατοπεδα και οι αχρηστοι καραβαναδες που υπαρχουν και εχουν τιτλους και αξιωματα επειδη εχουν προβατα-φανταρους να διαταζουν σε αχρηστες δουλειες.

qwertyuiop
03-01-13, 17:30
@qwertyuiop
Δεν είναι το κατάλληλο νήμα, αλλά εμφανίζεσαι υπερβολικά σίγουρος ότι π.χ δεν θα αξιοποιήσουν το timing μιας ένοπλης αναμέτρησης με την Τουρκία άτακτοι Αλβανοί εξτρεμιστές.

Όταν έχει αναφερθεί η ύπαρξη πυρήνων και κρυπτών με οπλισμό.

Οι άτακτοι είναι άτακτοι. Δεν είναι τακτικός εχθρικός στρατός, δεν ξέρει το Ελληνικό έδαφος, δεν έχει αεροπορική υποστήριξη. 500 στρατιώτες αρκούν για να σταματήσουν το όποιο "κύμα" ατάκτων.

Έστω ότι υπάρχουν άτακτοι, που κομματάκι δύσκολο, γιατί πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Υπάρχουν αποδείξεις;

rigas
03-01-13, 17:59
κι εγώ προοδευτικό με θεωρώ αλλά αυτό δεν έχει να κάνει
η αριστερά δεν απορρίπτει τα όπλα, όπως δεν τα απορρίπτει κανείς πέραν των χίππηδων και των πραγματικών ιερέων πάσας θρησκείας

άλλο να μη θες να πέσεις θύμα εσύ πολεμώντας για τα υπάρχοντα του νταβατζή σου, κι άλλο το να μαδάς λουλούδια όταν οι άλλοι σου ρίχνουν στο ψαχνό

Φυσικα δεν τα απορριπτει, τοσες επιθετικες επεμβασεις εχει κανει με τα οπλα και τοσες επαναστασεις εχει πνιξει στο αιμα.
Οπως παντου και παντα, "τα καλα και συμφεροντα"...
Τι εννοεις "προοδευτικος"?


Ο πόλεμος στην Ευρώπη κρίθηκε στη Ρωσία πάντως. Ο κόκκινος στρατός απέδειξε στην άμυνα της Μόσχας και του Λένινγκραντ πως χωρίς καμία εξωτερική βοήθεια μπορούσε να ανατρέψει το γερμανικό στράτευμα, για πρώτη φορά σε ευρείας κλίμακας επιχείριση.

Χωρις τη βοηθεια απο τους δυτικους η ρωσσοι δεν θα εβγαζαν το 1941.



καλά συζητιέται ακόμα το αν οι "Σύμμαχοι" κέρδισαν τη Γερμανία;
εδώ ακόμα και μετά τη μάχη του Κουρσκ, και δε μπορούσαν να σπάσουν τις γερμανικές γραμμές άμυνας
οι Αμερικάνοι απλά τρέξανε να προλάβουνε να στήσουνε μια ζώνη επιρροής τους στην Ευρώπη, βλ. πακέτα Μάρσαλ έπειτα, και να μη γίνει όλη η γηραιά ήπειρος Σοσιαλιστική
σαφώς τότε η εξέλιξη της ΕΣΣΔ και της παγκόσμιας ιστορίας θα ήταν πολύ διαφορετική

Η μαχη του Κουρσκ εγινε το '43 βαθεια σε σοβιετικο εδαφος, οι συμμαχοι(αμερικανοι βασικα) αποβιβαστηκαν στην Ευρωπη το '44.
Χρονια τους παρακαλουσε ο Σταλιν να επεμβουν για να τον ανακουφισουν.
Μετα τη νικη τους οι συμμαχοι φυσικο ηταν να μοιρασουν σφαιρες επιρροης, τσαμπα πολεμουσαν τοσα χρονια?
Χαμενοι αποδειχτηκαν οι βρετανοι, αφου στη συνεχεια εχασαν σχεδον ολες τις αποικιες τους. Αυτοι πολεμησαν τσαμπα.

qwertyuiop
03-01-13, 18:35
Χωρις τη βοηθεια απο τους δυτικους η ρωσσοι δεν θα εβγαζαν το 1941.

Η μαχη του Κουρσκ εγινε το '43 βαθεια σε σοβιετικο εδαφος, οι συμμαχοι(αμερικανοι βασικα) αποβιβαστηκαν στην Ευρωπη το '44.
Χρονια τους παρακαλουσε ο Σταλιν να επεμβουν για να τον ανακουφισουν.
Μετα τη νικη τους οι συμμαχοι φυσικο ηταν να μοιρασουν σφαιρες επιρροης, τσαμπα πολεμουσαν τοσα χρονια?
Χαμενοι αποδειχτηκαν οι βρετανοι, αφου στη συνεχεια εχασαν σχεδον ολες τις αποικιες τους. Αυτοι πολεμησαν τσαμπα.

1) Yπάρχουν στοιχεία γι' αυτό; Εγώ νομίζω το αντίθετο, αν ο Χίτλερ ήταν αρκετά έξυπνος ώστε να μην επιτεθεί στην ΕΣΣΔ, θα νικούσε με ευκολία σε Ελ Αλαμέιν κλπ και θα ισχυροποιούσε τις θέσεις του σε όλη την Ευρώπη, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να νικηθεί. Αντίθετα, η δυτική βοήθεια στην ΕΣΣΔ ήταν μηδενική έως το 1943. Θα έλεγα ότι ο μόνος άξονας εντός των συμμάχων ήταν η αρχή του arsenal of democracy, κατά την οποία οι ΗΠΑ πορμήθευαν όπλα τους εμπολέμους "δημοκράτες" (κυρίως την Αγγλία).

2) Η απόβαση όμως έγινε αφού οι σύμμαχοι άφησαν την ΕΣΣΔ να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, μόνο και μόνο για να μην καταλάβει ο κόκκινος στρατός τη Δύση. Καθοριστικό σημείο σε όλα αυτά στάθηκε το Τ-34, η εκμετάλλευση γερμανικής τεχνολογίας που είχε καταληφθεί και η κινητοποίηση δεκάδων - εκατοντάδων Σιβηριακών Μεραρχιών που έφτασαν στο τσακ στη Μόσχα για να την υπερασπιστούν - με αποτέλεσμα τη νίκη.

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
03-01-13, 19:23
Το θεμα ειναι οτι ο χιτλερ καιγοταν για το πετρελαιο, και μονο επι σοβιετικου εδαφους υπηρχαν τοτε.Αναγκαστικα θα επρεπε να πολιορκιση την ρωσσια.Δεν ηταν τοσο θεμα εξυπναδας αλλα αναγκης για να συνεχισει τον πολεμο.Η ρωσσια ειχε τα πιο πολλα θυματα στο Β παγκοσμιο πολεμο.+ του οτι ο σταλιν ειχε τσακισει πολλα κεφαλια ανωτατων αξιωματικων για το φοβο μηπως του παρουν την εξουσια.Καταλαβε καπου το λαθος και ηρεμησε καπως αργοτερα αλλιως θα εχανε ολη τη ρωσσια

HELL_pegaSOS
03-01-13, 19:35
Χαμενοι αποδειχτηκαν οι βρετανοι, αφου στη συνεχεια εχασαν σχεδον ολες τις αποικιες τους. Αυτοι πολεμησαν τσαμπα.

Σχετικά χαμένοι σε σχέση με όσα είχανε.
Οι Βρετανοί σε σχέση με μία συμπαγή πολιτική δύναμη με ισχυρό ιδεολογικό μανδύα και πανίσχυρη πολεμική μηχανή που θα μονοπωλούσε τις εξελίξεις στην κεντρική ευρώπη προτίμησε να υποβιβάσει την δική της πρωτοκαθεδρία και τα κεκτημένα της (οικονομικά είναι κυρίαρχη στις περισσότερες αποικίες ενώ πολιτικά η βασίλισσα εχει έστω συμβολική συμμετοχή) προκειμένου ο Καρλομάγνος να είναι ο τελευταίος που επιχείρησε και καταφερε να ενώσει την ευρώπη υπό μία απόλυτη εξουσία. Από τότε όποιος άλλος δοκίμασε τους βρήκε απέναντι.
Γεωγραφία... ;)

Να μην αναφέρω το γλείψιμο που έπεφτε στους Αγγλους για συμμαχία που έφτασε μέχρι το μνημείο πολιτικής εμμονής και στρατιωτικής ηλιθιότητας ή θαύμα της Δουνκέρκης (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CF%87%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%94%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%BA%CE%B7%CF%82)!
Οι Βρετανοί εδώ και αιώνες ηλίθιοι στις σημαντικές αποφάσεις δεν υπήρξαν ποτέ αλλά μάλλον προνοητικοί (πλην Chamberlain?)

ΠΑΝΓΙΩΤΗΣ
03-01-13, 19:46
Να μην αναφέρω το γλείψιμο που έπεφτε στους Αγγλους για συμμαχία που έφτασε μέχρι το μνημείο πολιτικής εμμονής και στρατιωτικής ηλιθιότητας ή θαύμα της Δουνκέρκης!
Οι Βρετανοί εδώ και αιώνες ηλίθιοι στις σημαντικές αποφάσεις δεν υπήρξαν ποτέ αλλά μάλλον προνοητικοί (πλην Chamberlain?)

Τι εννοεις δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου?

HELL_pegaSOS
03-01-13, 20:57
Εκτός του ότι τους θαύμαζε στο βιβλίο του (παπα-αριές) και τους ήθελε συνοδοιπόρους σε μία παντοδύναμη πανευρωπαϊκή ένωση αρίων vs the world) τους την χάρισε στην μάχη της Δουνκέρκης ενώ μπορούσε να έχει εξοντώσει ένα μεγάλο και πολύ εμπειροπόλεμο μέρος του βρετανικού και συμμαχικού στρατού. Σφαγή ανελέητη μπορούσε να γίνει ή παράδοση άνευ όρων. Τετρακόσιες χιλιαδες στρατιώτες σε ελάχιστο χώρο χωρίς διαφυγή πέρα από τα επίκίνδυνα νερά της Μαγχης.
Αυτός δηλαδή τους έκλεισε το μάτι για συνεργασία ή έστω εκεχειρία αλλά ο Τσώρτσιλ δεν ήταν καθόλου αφελής σαν τον μουστάκια τον Αδόλφο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.