PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

boombastic
01-12-12, 01:16
Την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας, ως μέσο για να πέσουν οι αμυντικές δαπάνες, προτείνει μεταξύ άλλων η τρόικα στην έκθεση αξιολόγησης της ελληνικής οικονομίας.

Όπως αναφέρει, η κατάργηση της θητείας σε συνδυασμό με την καθιέρωση συστήματος ηλεκτρονικών προμηθειών, μπορεί να προκαλέσει σημαντική μείωση των αμυντικών δαπανών της χώρας.

«Η στρατιωτική θητεία είναι και θα παραμείνει υποχρεωτική», τονίζουν πηγές του υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

ΠΗΓΗ: skai.gr

Συμφωνείτε με την τρόικα? Ποια η γνώμη σας όσον αφορά την κατάργηση της στρατιωτικής θητείας?

Gordito
01-12-12, 01:18
Αμην και ποτε.

atj++
01-12-12, 01:27
Χωρίς αναστολές "επειδή το λέει η τρόικα" μια σαφώς θετική πρόταση που όμως δεν μπορώ να δω πως η σημερινή κυβέρνηση που στηρίζεται στο συντηρητικό κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας θα δεχόταν κάτι τέτοιο.
Ένα ερώτημα είναι γιατί παίζει απόψε το βράδυ ξαφνικά σε όλα τα site όταν είναι μια απλή παρατήρηση σε προσχέδιο κειμένου που αμφιβάλλω αν είναι καν κοστολογημένη.

DSLaManiaC
01-12-12, 02:34
Ουυυυυυυυυ 666.

Θέλουμε στρατά ωρέ. Εδώ ο Μπερίσα θα πάρει τη Πρέβεζα (http://www.newsnow.gr/article/289840/synexizei-o-mperisa-megali-alvania-meso-evropaikis-enosis.html)!

Ingenius
01-12-12, 02:40
Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν; ;)

DSLaManiaC
01-12-12, 02:44
Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν; ;)

Ενώ τώρα είσαι ανεξάρτητος και θες τα Ελληνικά στρατά να σε προστατεύουν απ τους οχτρούς :oneup:

Το ότι έχεις πολιτικούς στα 4 (σχετικά με τα εθνικά ζητήματα) και ζεις σε ένα προτεκτοράτο είναι απλώς μια λεπτομέρεια..

Ingenius
01-12-12, 02:54
Ενώ τώρα είσαι ανεξάρτητος και θες τα Ελληνικά στρατά να σε προστατεύουν απ τους οχτρούς :oneup:

Το ότι έχεις πολιτικούς στα 4 (σχετικά με τα εθνικά ζητήματα) και ζεις σε ένα προτεκτοράτο είναι απλώς μια λεπτομέρεια..

Μα το λεω ότι είμαι "δορυφόρος των Αμερικάνων" δεν το παραβλέπω! Να βάλουμε και άλλους "φίλους" πάνω από το κεφάλι μας; Ε δε λέει :)

kostarcng
01-12-12, 02:56
Τόσες αλλαγές, τόσο γρήγορα, μα καλά τι τρέχουν να κάνουν τόσες αλλαγές οι τροικανοί ; Μήπως όντως έρχεται το τέλος του κόσμου ; Όσο για τον στρατό και εμένα δεν μου άρεσε όταν πήγα αλλά όπως και να το κάνουμε είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Ελλάδας απο τα αρχαία χρόνια.

Νikosanagn
01-12-12, 03:04
Αγαπάμε τρόϊκα...

Sovjohn
01-12-12, 03:06
Η άποψη μου συνοψίζεται στα εξής:

Ναι, να καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία ως χάσιμο χρόνου. Αλλά πρώτα (και αυτό κάνει τζιζ), να μετατραπεί η FRONTEX σε μόνιμη δύναμη ασφαλείας των εξωτερικών συνόρων της Ε.Ε. και όχι σε "κάτι-που-κάνει-2-3-μήνες-"intelligence gathering operations ho ho ho"-κάθε-2-χρόνια-λολ) και να συμμετέχουν εκεί μέλη / στρατός απ' όλες τις χώρες ισότιμα.

Εκτός αν μου πει κάποιος ότι έχει κάποιο πρακτικό θέμα...το Βέλγιο...να φυλάει τα εσωτερικά του σύνορα εντός Ε.Ε. και...αδυνατεί.

Το αυτό και με την παράνομη μετανάστευση.

Και μετά army: rm -rf, δεν με νοιάζει.

Νikosanagn
01-12-12, 03:08
Kαι μόνο που θα λυσάξουν τα χρυσά αυγά, εγώ το χαίρομαι αλήθεια.

Link
01-12-12, 04:11
Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν; ;)

Δεν προτεινε η Κομισιον να καταργηθει ο στρατος αλλα ο θεσμός της υποχρεωτικής θητείας. Στρατός θα υπάρχει και θα είναι αμιγώς επαγγελματικός. Οι "φίλες χώρες" με τις αλυτρωτικές βλέψεις ΔΕΝ έχουν υποχρεωτική θητεία. Μόνο η Τουρκία και σε αυτήν σε λίγα χρόνια η υποχρεωτική θητεία καταργείται και ο στρατός θα είναι πλήρως επαγγελματικός οπότε άκυρος ο συλλογισμός σου. Ναι καταργηση λοιπόν της υποχρεωτικής θητείας καθώς και χάσιμο χρόνου είναι αλλά και χρήματος.

cca
01-12-12, 08:52
Κατάργηση, χάσιμο χρόνου και χρημάτων του δημοσίου. Ο μοντέρνος στρατιώτης χρειάζεται συνεχή εκπαίδευση κι εξάσκηση στα νέα οπλικά συστήματα, τι να σου κάνει ο κληρωτός που θα πάει για μερικούς μήνες και μετά είτε θα ξεχάσει την εκπαίδευση η απλά θα αλλάξει ο εξοπλισμός; Δεν έχει νόημα να έχεις μεγάλο αριθμό στρατιωτών αλλά αυτοί να μην ξέρουν που παν τα τέσσερα, καλύτερα λιγότεροι αλλά επαγγελματίες.

Gordito
01-12-12, 09:15
Η αληθεια καπου στη μεση ειναι, σε περιπτωση πολεμου, ολοι οι πολιτες τι θα κανουν, αχρηστοι θα ειναι;

George_GPS
01-12-12, 10:48
Η αληθεια καπου στη μεση ειναι, σε περιπτωση πολεμου, ολοι οι πολιτες τι θα κανουν, αχρηστοι θα ειναι;

Θα μπορούσαν να το κάνουν -λέω εγώ τώρα- 3 μήνες υποχρεωτική εκπαίδευση και πολύ θα είναι μη σου πω, γιατί μη μου πείτε ότι ένας απλός φαντάρος κάνει άσκηση πέρα απο τους πρώτους 1-2 μήνες.

Κατά μένα, 3 μήνες --> Εκπαίδευση. Να ρίξεις τις βολές σου, να κάνεις το έρπινγκ σου, να μάθεις την ιεραρχία και σπίτι σου. Όποιος θέλει μπορεί-γουστάρει και θέλει παραπάνω μπορεί να μένει και για 9 ή 12 μήνες και να έχει και εισόδημα άμα λάχει.

PopManiac
01-12-12, 11:15
Δεν θα καταργηθεί η στρατιωτική θητεία και όχι για λόγους αμυντικών αναγκών της χώρας (Πλάκα μου κάνετε ρε σεις, εδώ πλέον δεν πετάνε αεροσκάφη για λόγους οικονομίας ή δεν αγοράζουμε οβίδες για τανκς και μιλάμε για στρατό;;;;;;; :evil:) αλλά διότι η ανεργία των νέων θα φτάσει ξαφνικά στο 60% :-k

Νικαετός
01-12-12, 12:07
Ε, ωρέ Ποπ, τι 60% τι 50% που είναι σήμερα (μιλάμε για τους νέους). Τι θα αλλάξει? Μακάρι να καταργηθεί να ξεμπερδεύουμε με δαύτη.

Οβελίξ
01-12-12, 12:19
Με τρόικα ή όχι, η άποψή μου πάντα ήταν να έχουμε επαγγελματικό στρατό χωρίς υποχρεωτική θητεία. Το να μαζεύεις τον νέο στα 20 του και να τον βάζεις να παριστάνει τον λατζέρη και την καθαρίστρια το βρίσκω απαράδεκτο. Όπως απαράδεκτο βρίσκω να βγαίνει ο άντρας εκτός παραγωγικής διαδικασίας για ένα χρόνο (τόσο δεν είναι σήμερα; ενάμιση ήταν στην εποχή μου) και το γελοίο μας κράτος να επικαλείται κινδύνους επίθεσης από ένα μέλος του ΝΑΤΟ, ένα της ΕΕ και από δύο ακόμα που μαζί έχουν πληθυσμό λιγότερο από όσο ο νομός Αττικής.
Σοβαρευτείτε.

emeliss
01-12-12, 12:42
Πρέπει να έχουμε επαγγελματικό στρατό αλλά και υποχρεωτική θητεία εκπαίδευσης τόσο για τους άνδρες όσο για τις γυναίκες. Επίσης πρέπει να ξαναδούν το σώμα της εθνοφυλακής που έχει χάσει το αληθινό του νόημα.

gsenso
01-12-12, 13:01
Μια ευκαιρεία έχουμε για διακοπές και θέλουν να μας την κόψουν κι αυτή. Γ@μω την τροικα

aroutis
01-12-12, 13:22
Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν; ;)

Ετσι ακριβώς.

- - - Updated - - -


Δεν θα καταργηθεί η στρατιωτική θητεία και όχι για λόγους αμυντικών αναγκών της χώρας (Πλάκα μου κάνετε ρε σεις, εδώ πλέον δεν πετάνε αεροσκάφη για λόγους οικονομίας ή δεν αγοράζουμε οβίδες για τανκς και μιλάμε για στρατό;;;;;;; :evil:) αλλά διότι η ανεργία των νέων θα φτάσει ξαφνικά στο 60% :-k
Τι στιγμή που κόβουν από τα φάρμακα, κάποιοι εδώ μιλάνε για επαγγελματικό στρατό.

Τρικυμία εν κρανίω.

lalenium
01-12-12, 13:29
Οβελίξ


και το γελοίο μας κράτος να επικαλείται κινδύνους επίθεσης από ένα μέλος του ΝΑΤΟ, ένα της ΕΕ και από δύο ακόμα που μαζί έχουν πληθυσμό λιγότερο από όσο ο νομός Αττικής.
Σοβαρευτείτε.

Τι σχέση ακριβώς έχει ότι οι Τούρκοι είναι μέλος του ΝΑΤΟ; Αποτελεί εγγύηση δηλαδή;

Τώρα κατά τα άλλα εγώ είμαι υπερ επαγγελματικού στρατού ,όμως η Ελλάδα λόγο μεγέθους και γεωγραφικής
θέσης δεν μπορεί να καταργήσει τελείως την υποχρεωτική θητεία ,μπορεί όμως να την αναβαθμίσει σε ουσιαστική
εκπαίδευση ,να την μειώσει στο πεντάμηνο ,και να γίνει υποχρεωτική η στράτευση στα 18 με την προυπόθεση βέβαια
να μειωθεί η θητεία στους πέντε μήνες.

emeliss
01-12-12, 13:34
Τι στιγμή που κόβουν από τα φάρμακα, κάποιοι εδώ μιλάνε για επαγγελματικό στρατό.
Δυο λάθη σε μια αράδα. Τα φάρμακα μας βάζουν να τα πληρώσουμε από επιλογή. Λεφτά υπάρχουν.
Ο επαγγελματικός στρατός έχει λιγότερα έξοδα από την θητεία.

Οβελίξ
01-12-12, 13:38
Οι καιροί έχουν αλλάξει, τα δεδομένα έχουν αλλάξει, ο γεωπολιτικός μας ρόλος έχει αλλάξει και ο στρατός πρέπει πια να γίνει μια επαγγελματική επιλογή για όσους το επιθυμούν, όχι ένα «πατριωτικό καθήκον».

Όποιος φοβάται εισβολή από την Αλβανία να πάει να κοιταχτεί. Όποιος φοβάται εισβολή από την Τουρκία είναι εκτός πραγματικότητας.

Phobus
01-12-12, 14:03
Καλυτερα φιλε να ρωτουσες ποσες φορες την εβδομαδα κανετε μπανιο
Προφανως και το μονο που εχει απομεινει στον τοπο ειναι ο στρατος.

H τουρκια σε λιγο θα εχει τα f35 και εμεις ακομα με τα f16 αν εχουμε πετρελαιο να τα ταισουμε.
Οστοσω Ο στρατος της ελλαδος ειναι ο πρωτος των βαλκανίων και αρκετα υπολογισιμος σε συνδιασμο με τη γεω-στραγική μας θεση.
Εκτος και αν θελετε να γινουμε Puppet state της χιτλερικης Γερμανιας

Link
01-12-12, 16:14
Τι στιγμή που κόβουν από τα φάρμακα, κάποιοι εδώ μιλάνε για επαγγελματικό στρατό.

Τρικυμία εν κρανίω.
Την έκθεση της Κομισιον την διάβασες που αναφέρει ότι καταργώντας την θητεία θα υπάρξει μείωση των δαπανών; Τι τρικυμία εν κρανίω λες;Ο επαγγέλματικός στρατός είναι φτηνότερος και αποτελεσματικότερος.
Απλά είναι τα πράγματα.Καταργώντας την θητεία κλείνεις αμέτρητα άχρηστα στρατόπεδα με τεράστιο κόστος συντήρησης που υπάρχουν καθαρά και μόνο για να εξυπηρετούν ρουσφέτια των πολιτικών για ευνοικές μεταθέσεις με αντάλλαγμα ψήφους στις εκλογές. Εδώ πλέον δεν έχουν να ταίσουν τους φαντάρους και να πληρώσουν πετρέλαιο για θέρμανση...

DSLaManiaC
01-12-12, 16:19
Απλά είναι τα πράγματα.Καταργώντας την θητεία κλείνεις αμέτρητα άχρηστα στρατόπεδα με τεράστιο κόστος συντήρησης που υπάρχουν καθαρά και μόνο για να εξυπηρετούν ρουσφέτια των πολιτικών για ευνοικές μεταθέσεις με αντάλλαγμα ψήφους στις εκλογές. Εδώ πλέον δεν έχουν να ταίσουν τους φαντάρους και να πληρώσουν πετρέλαιο για θέρμανση...

Πιο συγκεκριμένα: Καλύπτεις τα συμφέροντα του κάθε μπουρτζόβλαχου ταβερνιάρη στο κολοχώρι του X στρατοπέδου, που μετά δε θα είναι καλό στρατιωτάκι γιατί δε θα χει φαντάρους να ταΐζει.

lalenium
01-12-12, 16:31
. Όποιος φοβάται εισβολή από την Τουρκία είναι εκτός πραγματικότητας.

Αυτό που το στηρίζεις; Μπορείς να προβλέψεις ποιες θα είναι οι διεθνείς συγκυρίες σε ένα ή σε δυο ή σε δέκα
χρόνια;

DSLaManiaC
01-12-12, 16:34
Αυτό που το στηρίζεις; Μπορείς να προβλέψεις ποιες θα είναι οι διεθνείς συγκυρίες σε ένα ή σε δυο ή σε δέκα
χρόνια;

Μπορώ εγώ.
Ακόμα θα γλύφεις το ΔΝΤ για λεφτά ως ζητιάνος, ακόμα δε θα έχεις εθνική κυριαρχία ενώ ταυτόχρονα θα έχεις προδότες στην εξουσία και αυτά στη καλύτερη των περιπτώσεων.

Μάλλον το 'Τουρκία' και το 'Αλβανία' και γενικά -ξέρεις- οι κακοί γείτονες είναι το πρόβλημα. Το ότι είμαστε σε κατοχή απ τους δανειστές και την εσωτερική χούντα δε μας ενοχλεί τόσο.

WAntilles
01-12-12, 16:34
Μπράβο, εύγε τους.

Άλλο ένα πράγμα, από τα (προφανή, στοιχειώδη, και αυτονόητα)*, που προτείνουν, και (που έπρεπε να είχαν γίνει εδώ και 38 χρόνια από τη μεταπολίτευση)*.



(*) Άλλα τέτοια, που επιτέλους ισχύουν με το τελευταίο μνημόνιο από 1-1-2013, για όλες τις ΔΕΚΟ:
- οφείλει να έχει προϋπολογισμό κατατεθειμένο μέχρι 31-1
- οφείλει να μην υπερβαίνει τον προϋπολογισμό
- σε περίπτωση υπέρβασης δεν θα πάρει €-λεπτό παραπάνω
- σε περίπτωση υπέρβασης υπάρχουν μισθολογικές ποινές (ή και παύσεις-απολύσεις) του Διοικητή και των μελών του ΔΣ

Πράγματα προφανή, στοιχειώδη, και αυτονόητα που έπρεπε να είχαν γίνει πριν 38 χρόνια.

Link
01-12-12, 16:37
Πιο συγκεκριμένα: Καλύπτεις τα συμφέροντα του κάθε μπουρτζόβλαχου ταβερνιάρη στο κολοχώρι του X στρατοπέδου, που μετά δε θα είναι καλό στρατιωτάκι γιατί δε θα χει φαντάρους να ταΐζει.
Χαχα!Κάπως έτσι. Στην Ελλάδα είμαστε άλλωστε, τίποτα δεν είναι τυχαίο.


Αυτό που το στηρίζεις; Μπορείς να προβλέψεις ποιες θα είναι οι διεθνείς συγκυρίες σε ένα ή σε δυο ή σε δέκα
χρόνια;

Kαι εντος πραγματικοτητας να ηταν παλι ο επαγγελματικος στρατος ειναι πιο αποτελεσματικος οποτε λιγη σημασια εχει.

WAntilles
01-12-12, 16:47
Αν ήμουν Σουηδία και είχα για γείτονες χώρες "τύπου Σουηδίας" δε θα με ένοιαζε! Ούτε κι εμένα μ αρέσει να γίνονται τόσες δαπάνες σε στρατιωτικές δυνάμεις και θα ήθελα να τα χρήματά μου να αξιοποιούνται αλλού αλλά δε θα ήθελα να γίνω πχ "δορυφόρος" της Τουρκίας! Μου φτάνουν οι Αμερικάνοι! Όταν όμως έχεις γύρω σου τόσες "φίλες" χώρες με αλυτρωτικές βλέψεις τις οποίες φροντίζουν να τις εκδηλώνουν με κάθε τρόπο μήπως να το ξανασκεφτόμασταν; ;)

Ενώ τώρα, με τη θητεία, έχεις "διαστημική" αμυντική ικανότητα, ε;

- - - Updated - - -


...όπως και να το κάνουμε είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Ελλάδας απο τα αρχαία χρόνια.

Το ίδιο και η τριήρης και η πεντηκόντορος. Βλέπεις να χρησιμοποιούνται σήμερα για ακτοπλοϊκές συνδέσεις των νησιών;

- - - Updated - - -


Τι στιγμή που κόβουν από τα φάρμακα, κάποιοι εδώ μιλάνε για επαγγελματικό στρατό.

Ο επαγγελματικός στρατός, σε σχέση με τον κληρωτό, είναι 10άδες φορές:

- φθηνότερος
- αποτελεσματικότερος

- - - Updated - - -


Καταργώντας την θητεία κλείνεις αμέτρητα άχρηστα στρατόπεδα με τεράστιο κόστος συντήρησης που υπάρχουν καθαρά και μόνο για να εξυπηρετούν ρουσφέτια των πολιτικών για ευνοικές μεταθέσεις με αντάλλαγμα ψήφους στις εκλογές.

Συν για να μασάνε/συντηρούνται οι τοπικές κοινωνίες, σε βάρος των δουλοφαντάρων.

- - - Updated - - -


...ακόμα δε θα έχεις εθνική κυριαρχία.

Δεν την χάσαμε τώρα.

Δεν την αποκτήσαμε ποτέ, γιατί δεν φτιάξαμε ποτέ ελεγκτικούς μηχανισμούς και τιμωρία. Κυβερνούν οι μεγαλοφοροφυγάδες και οι λαδωνόμενοι ΔΥ.

lalenium
01-12-12, 16:56
Μπορώ εγώ.
Ακόμα θα γλύφεις το ΔΝΤ για λεφτά ως ζητιάνος, ακόμα δε θα έχεις εθνική κυριαρχία ενώ ταυτόχρονα θα έχεις προδότες στην εξουσία και αυτά στη καλύτερη των περιπτώσεων.

Μάλλον το 'Τουρκία' και το 'Αλβανία' και γενικά -ξέρεις- οι κακοί γείτονες είναι το πρόβλημα. Το ότι είμαστε σε κατοχή απ τους δανειστές και την εσωτερική χούντα δε μας ενοχλεί τόσο.

Το ότι είμαστε σε κατοχή από τους δανειστές φταίνε η σπατάλη ,η πολιτική "τσοβόλα δώστα όλα" ,οι κομματικοί
στρατοί που διορίζονταν στο δημόσιο ,οι εργατοπατέρες συνδικαλιστές , η διαφθορά της Ελληνικής κοινωνίας (δεν εννοω τους πολιτκούς εννοώ τους πολίτες) κτλπ ,κτλπ. Το ότι ότι γλύφουμε τώρα το Δ.Ν.Τ. για δανεικά οφείλεται επειδή 30 χρόνια γλύφαμε τους πολιτικούς για να μας διορίσουν στην γη της επαγγελίας ,το Ελληνικό δημόσιο.
Επίσης τους "προδότες" στην εξουσία εμέις τους ψηφίζουμε δεν κατέβηκαν από το υπερπέραν ,και έχουμε διεφθαρμένους πολιτικούς γιατί ο Έλληνας είναι διεφθαρμένος και δεν μποούσε να έχει τίποτα άλλο από διεφθαρμένους πολιτικούς γιατί οι πολιτικοί είναι σώμα της κοινωνίας και με λίγα λόγια ο κάθε λαός έχει τους κυβερνώντες που του αξίζουν.

- - - Updated - - -



Kαι εντος πραγματικοτητας να ηταν παλι ο επαγγελματικος στρατος ειναι πιο αποτελεσματικος οποτε λιγη σημασια εχει.

Συμφωνώ ο επαγγελματικός στρατός είναι πιο αποτελεσματικός ,αλλά η Ελλάδα δεν είναι ούτε Η.Π.Α. ,ούτε Ρωσία ,ούτε Τουρκία ώστε να μπορεί να στηριχθεί αποκλειστικά σε επαγγελματικό στρατό.

DSLaManiaC
01-12-12, 17:01
Συμφωνώ ο επαγγελματικός στρατός είναι πιο αποτελεσματικός ,αλλά η Ελλάδα δεν είναι ούτε Η.Π.Α. ,ούτε Ρωσία ,ούτε Τουρκία ώστε να μπορεί να στηριχθεί αποκλειστικά σε επαγγελματικό στρατό.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1#.CE. A7.CF.89.CF.81.CE.AF.CF.82_.CF.85.CF.80.CE.BF.CF.87.CF.81.CE.B5.CF.89.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AE_.CE.B8.CE.B7.CF.84.CE.B5.C E.AF.CE.B1

lalenium
01-12-12, 17:25
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1#.CE. A7.CF.89.CF.81.CE.AF.CF.82_.CF.85.CF.80.CE.BF.CF.87.CF.81.CE.B5.CF.89.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AE_.CE.B8.CE.B7.CF.84.CE.B5.C E.AF.CE.B1

Οι περισσότερες από αυτές τις χώρες είναι χώρες του τρίτου κόσμου ,άλλες δεν έχουν καν στρατό ,άλλες λόγο πλυθισμού δεν χρειάζονται κληρωτούς κτλπ η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα σε μια δύσκολη περιοχή δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες ,ακόμα και η φιλανδία και η Ελβετία έχει υποχρεωτική θητεία δεν θα έχει η Ελλάδα;
.

Rebel Scum
01-12-12, 17:26
Κοίτα να δεις που τσιμπήσανε πολλοί αντιμνημονιακοί.

Καλά λένε μερικοί όταν βάλτου ένα πενηντάρικο στην τσέπη και δεν θα μιλάει.

Το επιχείρημα δε, που τα τα τερματίζει όλα είναι "αφού έχουμε πουλημένους πολιτικούς τι να τον κάνουμε τον στρατό, ας καταργηθεί". Αφού ρε παιδί μου το ΙΚΑ δεν λειτουργεί σωστά, δεν προσφέρει επαρκείς υπηρεσίες, είναι σπάταλο, ας καταργηθεί.

ΥΓ. Ο επαγγελματικός στρατός πληρώνεται ε; Από φόρους ε;

DSLaManiaC
01-12-12, 17:30
Οι περισσότερες από αυτές τις χώρες είναι χώρες του τρίτου κόσμου ,άλλες δεν έχουν καν στρατό ,άλλες λόγο πλυθισμού δεν χρειάζονται κληρωτούς κτλπ η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα σε μια δύσκολη περιοχή δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες ,ακόμα και η φιλανδία και η Ελβετία έχει υποχρεωτική θητεία δεν θα έχει η Ελλάδα;
.

Ένοπλη θητεία μεγαλύτερη των 18 μηνών, χωρίς επιλογή άοπλης θητείας
Αίγυπτος
Αρμενία
Βιετνάμ
Βόρεια Κορέα
Γουινέα
Ιράν
Ισημερινή Γουινέα
Ισραήλ
Καζακστάν
Κιργιζία
Κονγκό
Κούβα
Λιβύη
Μοζαμβίκη
Μπουρκίνα Φάσο
Σάο Τόμε και Πρίνσιπε
Σομαλία
Σουδάν
Συρία
Τατζικιστάν
Ταϋλάνδη
Τουρκμενιστάν

Sovjohn
01-12-12, 18:05
Είναι γνωστό ότι πολλά στρατόπεδα ανά τη χώρα (και τα δεκάδες σε ορισμένα νησιά ή σε απομακρυσμένες περιοχές) δεν έχουν δημιουργηθεί για λόγους εθνικής ασφάλειας, αλλά για λόγους... πελατειακής λογικής με τις τοπικές κοινωνίες, καθώς στρατόπεδο = πηγή εσόδων, για πολλά-πολλά χρόνια.

Είχαμε κάτσει και είχαμε υπολογίσει, στο στρατόπεδο στη Μυτιλήνη που είμασταν, και είχε και χάλια / χαλασμένη περίφραξη σε ορισμένα σημεία, τι θα γινόταν εάν, δεν σου λέω έκαναν επίθεση οι Τούρκοι, απλά 1 (ένα) απλό βανάκι έμπαινε το βράδυ εκεί με τη λογική του να βάλει, ξέρω γω, βόμβα στην αποθήκη πυρομαχικών και σε καίρια σημεία του στρατοπέδου, και να σηκωθεί να φύγει.

Το συμπέρασμα μας ήταν ότι λόγω των κανονισμών, της διαδικασίας ειδοποίησης από τον σκοπό σε αξιωματικό, κτλ κτλ, η όλη διαδικασία από τη στιγμή που ο, θεωρητικά, άγρυπνος και σε ετοιμότητα σκοπός ενημέρωνε για το φορτηγάκι, μέχρι το να σηκωθούν οι φαντάροι από το κρεβάτι και να βγουν έξω ντυμένοι και έτοιμοι να "αναχαιτίσουν την απειλή" μέσα στο ίδιο τους το στρατόπεδο, με τα όσα προηγούνται, θα έπαιρνε εύκολα 20-30' με βάση "το γράμμα του νόμου".

Εκτός αν ήταν στρατόπεδο με ειδικές δυνάμεις, όπου θα έπαιρνε...5' ή λιγότερο. Τώρα βέβαια, δεν συζητάμε κάτι που δεν ξέρουμε, εδώ έχουν γεμίσει με κάμερες ορισμένα στρατόπεδα και ο σκοπός...φυλάει την κάμερα μην του το σκάσει.

Με την παραπάνω λογική, η υποχρεωτική θητεία μάλλον αστεία ακούγεται, τουλάχιστον με την τωρινή δομή του στρατού. Όμως το γεγονός παραμένει - Σε θέματα άμυνας, μόνιμης φύλαξης εξωτερικών συνόρων της Ε.Ε. καθώς και λαθρομετανάστευσης (Πως νομίζετε απέκτησε απήχηση η Χ.Α., μαγικά? Τόσα χρόνια υπάρχει και δεν είχε μπει στην Βουλή ούτε κατά λάθος!) η Ε.Ε. όχι μόνο δεν έχει βοηθήσει χώρες όπως η Ελλάδα / Ιταλία / κτλ, αλλά με τις τιμωρητικές συμφωνίες (Δουβλίνο ΙΙ, σύντομα Δουβλίνο ΙΙΙ, κτλ) απλά παριστάνει ότι το πρόβλημα δεν υπάρχει.

Γιατί όπως ξαναείπα - Χέστηκε το Βέλγιο ή η Γαλλία για το θέμα της πύλης εισόδου στην Ε.Ε. και τα όσα αυτό προκαλεί. Εκείνοι συνορεύουν αποκλειστικά με πολιτισμένες εντός Ε.Ε. χώρες και δεν τους νοιάζει. Κακώς.

Link
01-12-12, 18:07
Συμφωνώ ο επαγγελματικός στρατός είναι πιο αποτελεσματικός ,αλλά η Ελλάδα δεν είναι ούτε Η.Π.Α. ,ούτε Ρωσία ,ούτε Τουρκία ώστε να μπορεί να στηριχθεί αποκλειστικά σε επαγγελματικό στρατό.

Δεν σε καταλαβαίνω. Από την μία λες ότι ο επαγγελματικός στρατός είναι πιο αποτελεσματικός και από την άλλη λες η Ελλάδα δεν μπορεί να στηριχθεί σε αποκλειστικά επαγγελματικό στρατό.Αφού είναι πιο αποτελεσματικός γιατί όχι;


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1#.CE. A7.CF.89.CF.81.CE.AF.CF.82_.CF.85.CF.80.CE.BF.CF.87.CF.81.CE.B5.CF.89.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AE_.CE.B8.CE.B7.CF.84.CE.B5.C E.AF.CE.B1
Το ελληνικό άρθρο στην wikipedia με μια γρήγορη ματιά είναι outdated. Η θητεία εχει καταργηθεί και στις Αλβανία, Σερβία και Πολωνία.


Συν για να μασάνε/συντηρούνται οι τοπικές κοινωνίες, σε βάρος των δουλοφαντάρων.

Ναι ο δεύτερος λόγος είναι αυτός. Και τα δύο εξίσου κατάπτυστα! Κατα τα άλλα η θητεία υπάρχει για την άμυνα της χώρας...

Οι περισσότερες από αυτές τις χώρες είναι χώρες του τρίτου κόσμου ,άλλες δεν έχουν καν στρατό ,άλλες λόγο πλυθισμού δεν χρειάζονται κληρωτούς κτλπ η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα σε μια δύσκολη περιοχή δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες ,ακόμα και η φιλανδία και η Ελβετία έχει υποχρεωτική θητεία δεν θα έχει η Ελλάδα;

Στην Ελβετία και στην Φινλανδία αν θέλεις διαλέγεις κοινωνική θητεία και δεν ασχολείσαι με το στρατό οπότε μόνο υποχρεωτική δεν την λες.Ενώ όσο κάνεις την θητεία σου πληρώνεσαι κιόλας. Οχι σαν εδώ που σου δίνουν 8 ευρώ το μήνα.Δουλία κανονική.

Πως μερικοί μπορούν να νομίζουν ότι θα μας κάνει ντου η Τουρκία δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν βλεπουμε τι γίνεται για να μας κρατήσουν στην ευρωζώνη γιατί πιθανή εξοδός θα τους επηρρεάσει και αυτούς; Τι σας κάνει λοιπόν να πιστέυετε ότι η Τουρκία μπορεί να μας επιτεθεί; Έπίθεση σε χώρα της Ε.Ε. και ιδιαίτερα της ευρωζώνης σημαίνει τα ίδια και χειρότερα από πλευράς επιπτώσεων στις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες από ότι απλή πιθανή εξοδό μας από το ευρώ. Επίσης η Τουρκία τρέχει με τρελούς ρυθμούς ανάπτυξης. Είναι αστείο να πιστεύουμε ότι θα τα θυσιάσει όλα αυτά για να επιτεθεί στην Ελλάδα και να τα χάσει όλα.

Phobus
01-12-12, 18:29
Άρθρο 6 παρ. 4

«Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων»

Άρθρο 120



Το Σύνταγμα αυτό, που ψηφίστηκε από την Ε' Αναθεωρητική Βουλή των Ελλήνων, υπογράφεται από τον Πρόεδρό της, δημοσιεύεται από τον προσωρινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με διάταγμα που προσυπογράφεται από το Υπουργικό Συμβούλιο και αρχίζει να ισχύει από τις ένδεκα Ιουνίου 1975.


Ο σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων.

Ο σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.


Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.

Οβελίξ
01-12-12, 18:31
Ναι, μας έκανες τα μούτρα κρέας με το εδάφιο. Το «σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων» ξέρεις τι σημαίνει?

Phobus
01-12-12, 18:34
Άρθρο 110 παρ. 6

«Δεν επιτρέπεται αναθεώρηση του Συντάγματος πριν περάσει πενταετία από την περάτωση της προηγούμενης»

Οβελίξ
01-12-12, 18:36
Ρε φίλε τι το παλεύεις? Αν αύριο ψηφιστεί νόμος που λέει «καταργείται η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία», πώς έρχεται αυτό σε αντίθεση με το Σύνταγμα;

Η φράση «είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας» δεν σημαίνει απαραίτητα υποχρεωτική θητεία. Ελπίζω να κατανοείς τη διαφορά, αλλιώς τι να συζητάμε;

psytransas
01-12-12, 18:40
Ρε φίλε τι το παλεύεις? Αν αύριο ψηφιστεί νόμος που λέει «καταργείται η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία», πώς έρχεται αυτό σε αντίθεση με το Σύνταγμα;

Η φράση «είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας» δεν σημαίνει απαραίτητα υποχρεωτική θητεία. Ελπίζω να κατανοείς τη διαφορά, αλλιώς τι να συζητάμε;
Και με τι θα αμυνθει αν δεν εχει πιασει ποτε οπλο στη ζωη του ? Με σουγια ή φυσοκαλαμο ?

Οβελίξ
01-12-12, 18:42
Έχεις δίκιο. Διότι οι πόλεμοι γίνονται με φαντάρους που φωνάζουν ΑΕΡΑ τρέχοντας ο ένας προς τον άλλον.

psytransas
01-12-12, 18:47
Έχεις δίκιο. Διότι οι πόλεμοι γίνονται με φαντάρους που φωνάζουν ΑΕΡΑ τρέχοντας ο ένας προς τον άλλον.
Τοτε ας καθιερωθει μαζι με το ΕCDL και combat simulation (by Electronic Arts :p).

DSLaManiaC
01-12-12, 18:59
Έχεις δίκιο. Διότι οι πόλεμοι γίνονται με φαντάρους που φωνάζουν ΑΕΡΑ τρέχοντας ο ένας προς τον άλλον.

Οβελίξ, μιας και αντιλαμβάνομαι ότι είσαι απ αυτούς που δε θέλουν να πάρουν τη πόλη, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μη συζητάς με δηλωμένους ακροδεξιούς τέτοια θέματα. Δε θα βγάλεις άκρη. ;)

Νikosanagn
01-12-12, 19:21
Οβελίξ, μιας και αντιλαμβάνομαι ότι είσαι απ αυτούς που δε θέλουν να πάρουν τη πόλη, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μη συζητάς με δηλωμένους ακροδεξιούς τέτοια θέματα. Δε θα βγάλεις άκρη. Ποιο + δεν πάει.

Και επίσης χαίρομαι πάρα πολύ που γίνεται κάτι τέτοιο και θα αρχίσουν οι ασχετοάσχετοι να λένε την αγαπημένοι μου έκφραση "Καλα, όταν μας την πέσουνε οι Τούρκοι..." :lol:

emeliss
01-12-12, 19:24
Και επίσης χαίρομαι πάρα πολύ που γίνεται κάτι τέτοιο...
Τι γίνεται;

Νikosanagn
01-12-12, 19:31
Mε τις λέξεις θα παίζουμε; Που βγήκε μια τέτοια είδηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.