PDA

Επιστροφή στο Forum : πιστωτική καρτα για αγορες στο web



Σελίδες : 1 2 [3] 4

sdikr
15-03-07, 23:18
Παίδες,

Μόλις χρησιμοποίησα την ΑΤΤΙΚΑ gift card VISA για voipdiscount & Paypal και δουλεύει άψογα!

Την φορτίζεις (όσο θέλεις) μέσα από το αττικα ιντερνετ banking ( 1 Ευρω χρέωση ανα φόρτιση) .

+1 Στην Τράπεζα Αττικής !!!

1 ευρώ αν φόρτιση είναι tooo much

k_koulos
15-03-07, 23:21
χωρίς συνδρομή / με όριο που το φτιάχνουν τα λεφτά που έχεις βάλει και μόνο / με πλήρη συμβατότητα με internet, ε δεν είναι και τόσο πολλά τα +1 Ε [για τα Ελληνικά δεδομένα πάντα]

αν κάνω λάθος διορθώστε με φυσικά:)

Crosstalk
19-03-07, 12:13
Εβγαλε και η Κυπρου προπληρωμενη καρτουλα

http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=2&langID=1

InVADeR
19-03-07, 16:32
χωρίς συνδρομή / με όριο που το φτιάχνουν τα λεφτά που έχεις βάλει και μόνο / με πλήρη συμβατότητα με internet, ε δεν είναι και τόσο πολλά τα +1 Ε [για τα Ελληνικά δεδομένα πάντα]

αν κάνω λάθος διορθώστε με φυσικά:)

Αν ρήξης μια ματια εδω http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955 θα δεις ότι αυτό συμφέρει ακόμα περισσότερο με μηδενική χρέωση

Της κυπρου είναι ακόμα ακριβότερη από την Attica

k_koulos
19-03-07, 17:24
Αν ρήξης μια ματια εδω http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955 θα δεις ότι αυτό συμφέρει ακόμα περισσότερο με μηδενική χρέωση


Μα αυτό που λες προϋποθέτει άνοιγμα λογαριασμών, έστω και με μηδενικά υπόλοιπα και χωρίς έξοδα τήρησης,

Εγώ μίλησα για το πλεονέκτημα της giftcard και κάθε μορφή τέτοιας προπληρωμένης κάρτας, που είναι η μή ύπαρξη τίποτα άλλου εκτός απο την κάρτα.

Είναι διαφορετική η φιλοσοφία των προϊόντων, εγώ σας έχω πει την λύση που χρησιμοποιώ και που δεν ξέρω αν μπορούν να την υιοθετήσουν άλλοι, είναι καθαρή πιστωτική για να μην έχω ασυμβατότητες και ούτε να πονοκεφαλιάζω αν έχω λεφτά για να κάνω την κάθε αγορά την στιγμή που θέλω [το ebay δεν περιμένει να ρθει δευτέρα;) ], με γελοίο πιστωτικό όριο [για τα δεδομένα μου πάντα], για να μην κλαίω, και με δωρεάν συνδρομή, επειδή είμαι καλός πελάτης και μου την κάνουν δώρο.

Κάθε λύση είναι πάντα σωστή για αυτόν που την δουλεύει,:oneup:

alwaysalone
20-03-07, 17:03
Παίδες,

Μόλις χρησιμοποίησα την ΑΤΤΙΚΑ gift card VISA για voipdiscount & Paypal και δουλεύει άψογα!

Την φορτίζεις (όσο θέλεις) μέσα από το αττικα ιντερνετ banking ( 1 Ευρω χρέωση ανα φόρτιση) .

+1 Στην Τράπεζα Αττικής !!!

Κοίτα να το χαρείς οσο προλαβαίνεις γιατι θα κλείσει η Τράπεζα Αττικής βασει της εκτίμησης του προέδρου της :twisted: :twisted: :twisted:

Η prepaid της κύπρου οντως απλησίαστη... :down:

kostasgr75
20-03-07, 21:38
Πάντως διαβάζοντας όλα αυτά δεν έχω καταλάβει κάτι. Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς μία pre-paid κάρτα πληρώνοντας κάθε φορά 1 ή 2 ευρώ για να την γεμίσεις και να μην έχεις μία κάρτα τύπου wincard Visa Electron όπου δεν πληρώνεις ποτέ τίποτα, και μπορείς να βάζεις όσα λεφτά θέλεις στον λογαριασμό σου και έτσι ασφαλίζεσαι και πάλι για τυχόν προβλήματα. Δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα να ανοίξεις έναν λογαριασμό σε μία τράπεζα αφού είναι δωρεάν και μάλιστα χωρίς κατώτερο όριο χρημάτων...

k_koulos
20-03-07, 21:57
πρώτον δεν είναι παντού δωρεάν/χωρίς χρήματα, δεύτερον και σημαντικότερο δεν είναι παντού αποδεκτή η wincard visa electron της Χ τράπεζας, και τρίτον [σημαντικότερο για μένα] η pre-paid σου δίνει μια σχετική ανωνυμία, αφού δεν σε δεσμεύει με λογαριασμούς που μπορεί να φτάσουν σπίτι σου σε λάθος χέρια, δεν δίνει στην τράπεζα την συμπεριφορά σου σαν πελάτης για να σε φακελώνει σε βάθος, και είναι γενικά πιο free.

Τώρα από τα παραπάνω ποία σε ενδιαφέρουν και ποια θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν, είναι θέμα άλλου νήματος νομίζω.

ranger
20-03-07, 22:40
ναι αλλά για τα δύο πρώτα αρκεί η σωστή επιλογή τράπεζας για να έχεις δωρεάν κάρτα που έιναι παντού αποδεκτή.
Όσο για το τρίτο, γνώμη μου είναι πως αν θέλει η τράπεζα να σε φακελώσει κτλ θα το κάνει και με την προπληρωμένη...

sdikr
20-03-07, 23:24
πρώτον δεν είναι παντού δωρεάν/χωρίς χρήματα, δεύτερον και σημαντικότερο δεν είναι παντού αποδεκτή η wincard visa electron της Χ τράπεζας, και τρίτον [σημαντικότερο για μένα] η pre-paid σου δίνει μια σχετική ανωνυμία, αφού δεν σε δεσμεύει με λογαριασμούς που μπορεί να φτάσουν σπίτι σου σε λάθος χέρια, δεν δίνει στην τράπεζα την συμπεριφορά σου σαν πελάτης για να σε φακελώνει σε βάθος, και είναι γενικά πιο free.

Τώρα από τα παραπάνω ποία σε ενδιαφέρουν και ποια θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν, είναι θέμα άλλου νήματος νομίζω.


Μια χαρά φακέλωμα (http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=311) βλέπω

k_koulos
20-03-07, 23:34
Μια χαρά φακέλωμα (http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=311) βλέπω

χα χα καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς :lol:

Τεσπα δεν θα υπερασπιστώ τις pre-paid απλά έχουν και αυτές κάποια + [ίσως και κάποια που αν αναφερθούν θα πάψουν να είναι + ;) ]

Εξάλλου πάντα ο καλύτερος τρόπος να κάνεις οτι δεν θές να μαθευτεί είναι να μην το κάνεις εσύ :cool:

sdikr
20-03-07, 23:43
χα χα καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς :lol:

Τεσπα δεν θα υπερασπιστώ τις pre-paid απλά έχουν και αυτές κάποια + [ίσως και κάποια που αν αναφερθούν θα πάψουν να είναι + ;) ]

Εξάλλου πάντα ο καλύτερος τρόπος να κάνεις οτι δεν θές να μαθευτεί είναι να μην το κάνεις εσύ :cool:

Προσωπικά έχω βρεί την υγεία μου με μια electron της alpha, έως τώρα δεν είχα πουθενά πρόβλημα (Εσωτερικό - εξωτερικό) κρατάω και μια κανονική πιστωτική για τις άτοκες δόσεις

Αυτό που είπες ποιο πάνω για 1 ευρώ εμένα πάντως με χάλασε, δηλαδή αν κάνω 10 αγορές μέσα στον μήνα θα δώσω 10 ευρω; λογικά δεν θα δέχεται και άτοκες δόσεις ακόμα ενα -

(βάζω μέσα μόνο όσα χρήματα χρείαζεται)


Οσο για αυτό που λες, η κάρτα σύμφωνα με την αίτηση μιλά για δώρητη και δικαιούχο, αν ο δωρήτης δεν ήξερα αυτά τα περι προσωπικών δεδομένων και εβάλε τα δικα του και μετά στην εδώσε δεν κάνει την κάρτα καλύτερη, και εγώ πχ μπορώ να παρω τις αδερφής μου (ωχ τώρα που το λέω που είναι η κάρτα μου :p )

k_koulos
20-03-07, 23:46
σε καλό δρόμο είσαι, :oneup:

Και γώ είπα σε άλλο ποστ τι χρησιμοποιώ, όσο για τις 10 αγορές, υπάρχει και ο προγραμματισμός, την φορτώνεις μια και για τις 10 αγορές [πόσο γκαντέμης να είσαι να σε κλέψουν πία;) ]

sdikr
20-03-07, 23:50
σε καλό δρόμο είσαι, :oneup:

Και γώ είπα σε άλλο ποστ τι χρησιμοποιώ, όσο για τις 10 αγορές, υπάρχει και ο προγραμματισμός, την φορτώνεις μια και για τις 10 αγορές [πόσο γκαντέμης να είσαι να σε κλέψουν πία;) ]

Καλά το γκαντέμης αστό πονεμένη ιστόρια :p
Απλά δεν ξέρω πότε θα μου κάνει κλικ κάτι, όταν μου το κάνει εε ξέρεις δεν μπορώ να περιμένω πολύ, (και είναι πρόβλημα το να πρέπει να παω στην τράπεζα λόγο ώρων εργασίας)

k_koulos
20-03-07, 23:58
μα γιαυτό και δεν καταφεύγω στις χρεωστικές:down: , τώρα για την pre-paid απο eurobank, μπορείς να την φορτώσεις και απο e-banking, αν και δεν ξέρω πόσο άμεσο είναι:hmm:

Πάντως το νήμα είναι αρκετά καλό και γεμάτο πληροφορίες, δεν πιστεύω να υπάρχει ακόμα άτομο με απορίες που να μην βρίσκει απαντήσεις εδώ!

contime
21-03-07, 15:05
Παιδια κοιταξα λιγακι στο σαιτ της Αttica για την gift card και ειδα τα εξης:
ποσο 30-200, εξοδα εκδοσης:3 ευρω, επαναφορτιση:1 ευρω
ποσο 201-500, εξοδα εκδοσης:5 ευρω, επαναφορτιση:2 ευρω
ποσο 501-3000, εξοδα εκδοσης:9 ευρω, επαναφορτιση:4 ευρω
Εξοδα αναληψης απο ατμ της τραπεζας 1,5 ευρω!
Τσουχτεροτατες οι προμηθειες!:evil:

nrg_polini
21-03-07, 23:01
Αφου δεν καταλαβενει ας πληρωνει! Δεν υπαρχει λογος να βγαλει καποιος τη gift card αντι μιας electron visa πχ της ALPHA.

k_koulos
21-03-07, 23:17
Παιδια κοιταξα λιγακι στο σαιτ της Αttica για την gift card και ειδα τα εξης:
ποσο 30-200, εξοδα εκδοσης:3 ευρω, επαναφορτιση:1 ευρω
ποσο 201-500, εξοδα εκδοσης:5 ευρω, επαναφορτιση:2 ευρω
ποσο 501-3000, εξοδα εκδοσης:9 ευρω, επαναφορτιση:4 ευρω
Εξοδα αναληψης απο ατμ της τραπεζας 1,5 ευρω!
Τσουχτεροτατες οι προμηθειες!:evil:

αν κοίταγες και λίγο ποιο κάτω θα έβλεπες
έξοδα χρέωσης με χρήση e-banking

Επαναφόρτιση κάρτας Attica GIFT CARD (1) πάγιο € 1,00
(Ανεξαρτήτως ποσού επαναφόρτισης)

1) Ελάχιστο ποσό επαναφόρτισης 30€

Αλλά όπως είπα και χθές άλλη η λειτουργικότητα της pre-paid, δεν την συνιστώ για γενική χρήση, εκεί συμφέρουν τα μέσω λογαριασμού/χρεωστικά πακέτα που έχουν πει οι φίλοι.

contime
22-03-07, 00:12
Αφου δεν καταλαβενει ας πληρωνει! Δεν υπαρχει λογος να βγαλει καποιος τη gift card αντι μιας electron visa πχ της ALPHA.
polini και η αλφα δεν παει πισω απο χρεωσεις ;)


αν κοίταγες και λίγο ποιο κάτω θα έβλεπες
έξοδα χρέωσης με χρήση e-banking

Επαναφόρτιση κάρτας Attica GIFT CARD (1) πάγιο € 1,00
(Ανεξαρτήτως ποσού επαναφόρτισης)

1) Ελάχιστο ποσό επαναφόρτισης 30€

Αλλά όπως είπα και χθές άλλη η λειτουργικότητα της pre-paid, δεν την συνιστώ για γενική χρήση, εκεί συμφέρουν τα μέσω λογαριασμού/χρεωστικά πακέτα που έχουν πει οι φίλοι.

Ασχετα με τη χρηση της οι προμηθειες ειναι πολυ μεγαλες, γενικοτερα το ανεφερα...
Και στις αλλες χωρες ρε παιδια ετσι ειναι?:hmm:

ranger
22-03-07, 00:19
contime, εδώ και 4 χρόνια, δεν έχω δώσει ούτε ένα ευρω-λεπτό στην Alpha για την κάρτα.

sdikr
22-03-07, 00:22
polini και η αλφα δεν παει πισω απο χρεωσεις ;)



Ασχετα με τη χρηση της οι προμηθειες ειναι πολυ μεγαλες, γενικοτερα το ανεφερα...
Και στις αλλες χωρες ρε παιδια ετσι ειναι?:hmm:

Δεν έχω πλήρωσει κάτι στην Alpha λόγο χρήσης της κάρτας,

Δωρεάν ebanking, δωρεάν κινήσεις σε Ευρώ, όπως και σε δολάριο (Online), δωρεάν ανάληψη χρήμματων απο ΑΤΜ alpha

Στο μόνο που εχω πλήρωσει είναι απο ανάληψη απο αλλή τράπεζα

k_koulos
22-03-07, 00:26
την γεννήτρια κωδικών στην κάνανε δώρο;

sdikr
22-03-07, 00:30
την γεννήτρια κωδικών στην κάνανε δώρο;


οχι κόστισε 7 ευρώ, αλλά μετά απο 6 χρόνια που έχω webbanking ούτε καν το σκέφτηκα, (πρόσφατα πήρα την συσκέυη)


Ακόμα αν θέλω να κάνω μεταφορά απο τον 1ο λογαριασμό στον λογαριασμό της κάρτας είναι δωρεάν (δεν θέλει την συσκευή)

Απο τις 1/1/2007 έχω βάλει χρήμματα μέσω ΑΤΜ κοντά στις 20 φόρες, απο την μια έχω 7 ευρώ απο την αλλή χαλάρα 20 ;)

k_koulos
22-03-07, 00:32
οι μη χρεώσεις που λές αναφέρονται σε χρήση χρεωστικών ή πιστωτικών καρτών για on-line αγορές; Γιατι μέχρι τώρα μηδενικές χρεώσεις έχουν αναφερθεί για χρήση χρεωστικών καρτών, ελπίζω να έγινα πιο ξεκάθαρος:)

sdikr
22-03-07, 00:33
τελικά χρεωστικές ή πιστωτικές έχεις βάλει online;

Δεν κατάλαβα την ερώτηση

nrg_polini
22-03-07, 01:29
polini και η αλφα δεν παει πισω απο χρεωσεις ;)



Ασχετα με τη χρηση της οι προμηθειες ειναι πολυ μεγαλες, γενικοτερα το ανεφερα...
Και στις αλλες χωρες ρε παιδια ετσι ειναι?:hmm:

Καμια απολυτως χρεωση/προμηθεια η electron της ALPHA. Στην Αγγλια σιγουρα ΔΕΝ ειναι ετσι. Κανεις δωρεαν αναληψεις απο οποιοδηποτε ΑΤΜ και ας ειναι αλλης τραπεζας, κανεις δωρεαν καταθεση σε λογαριασμο τριτου. Αναφερω αυτες τις δυο συναλλαγες γιατι ειναι οι δυο που γινονται πιο συχνα στην Ελλαδα και το κρατος επιτρεπει να κρατανε προμηθεια σε τετοια πραγματα. Σκεφτειτε ποσα Δις Ευρω κερδιζουν οι τραπεζες μονο απο τη προμηθεια για τη καταθεση σε λογαριασμο τριτου.

etsouk2000
22-03-07, 01:52
Πολλη φασαρια για το τιποτα μου φαινεται...
Οι χρεωτικες καρτες electron ειναι παντα δωρεαν, χωρις αλλες χρεωσεις, αφου ειναι χρεωστικες, δηλαδη ξοδευεις λεφτα που εχεις ηδη στο λογαριασμο σου. Δεν προκειται για πιστωτικες καρτες, δηλαδη δεν λειτουργουν ως πιστωτικα-καταναλωτικα δανεια, δηλαδη δεν δανειζεσαι απο την τραπεζα λεφτα που δεν εχεις. Εχω χρεωστικη visa electron alpha bank και τις λιγες φορες που την χρησιμοποιησα για αγορες σε μαγαζια και ιντερνετ δεν χρεωθηκα ποτέ. Την χρησιμοποιησα λιγες φορες γιατι εχω αλλη πιστωτικη που εξηγω παρακατω.

Εξαιρεση αποτελουσε η ΑΤΜ χρεωστικη καρτα της eurobank, που οσο την χρησιμοποιουσες ως ΑΤΜ ηταν ολα καλα, αλλα με την πρωτη αγορα σε καταστημα μετατρεποταν αυτοματα σε πιστωτικη και ΑΤΜ μαζι, και σε χρεωναν ετησια συνδρομη πιστωτικης καρτας οι απατεωνες. Ηταν στα ψιλα γραμματα που υπεγραφες οταν ανοιγες λογαριασμο. Επρεπε να ζητησεις ξεκαθαρα εσυ ο ιδιος η χρεωστικη της eurobank να μην μπορει να μετατραπει σε πιστωτικη. Πολλοι φιλοι μου την ειχαν πατησει. Αισχος.

Οσο αφορα τις πιστωτικες καρτες, εγω τις χρησιμοποιω αφοβα στο ιντερνετ (εννοειται οτι προσεχω να την χρησιμοποιω σε σοβαρες ιστοσελιδες, οχι στο καθε τυχαρπαστο site) και δεν ειχα ποτέ κανενα προβλημα με τοσα sites: amazon, ταξιδιωτικα, ηλεκτρονικα κλπ

Προσωπικα χρησιμοποιω καθημερινα (και στα μαγαζια και στο ιντερνετ) την dynamic visa, που εκδιδεται απο τα carrefour και την alpha bank. Ειναι η καλυτερη πιστωτικη καρτα που ειχα ποτέ. Ειναι με δωρεαν συνδρομη τον πρωτο χρονο και μετα δωρεαν συνδρομη για καθε επομενο χρονο, αρκει τον προηγουμενο χρονο να εκανες αγορες 1500€. 1500€ το χρονο ειναι 125€ το μηνα, δηλαδη πανευκολο να το πετυχεις: λιγο σουπερμαρκετ, λιγη βενζινη, κανα ρουχαλακι, το λογαριασμο του κινητου, του ιντερνετ, την ασφαλεια του αυτοκιντηου, κανα ταξιδακι, κανα δωρο, κανα ηλεκτρονικο κλπ και τα 125 ευρω τον μηνα μαζευονται αμεσως πανευκολα. Την εχω εδω και 4 χρονια και ποτέ δεν πληρωσα συνδρομη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Επισης, για καθε αγορα εχεις επιστροφη χρηματων απο 1% και ανω. Σε πολλες επιχειρησεις ειναι 2%,3%,5%,10%, ως και 36%. Σχεδον καθε μηνα μου ερχεται δωροεπιταγη απο 10€ ως και 40€ (ακομα και 50€ θυμαμαι μια φορα) που εξαργυρωνω στα carrefour, μαρινοπουλο, marks and spencer, beauty shop κλπ. Η ευκολια του πλαστικου χρηματος ειναι αναμφισβητητη και βεβαια για τα τοσα ψωνια που κανω δεν με χαλαει καθολου να μου δινουν και μερικα ευρω πισω ως δωρο. Αν πληρωνα με μετρητα, δεν θα μου τα εδινε κανενας αυτα τα ευρω ως δωρο-επιστροφη.

Τελος εννοειται οτι φροντιζω παντα να εξοφλω αμεσως ολο το υπολοιπο, ετσι δεν πληρωνω ποτέ ουτε ενα ευρω τοκους. Η πιστωτικη καρτα μπορει να σε καταστρεψει αν αφησεις τα χρεη να μαζευονται...

contime
22-03-07, 16:23
contime, εδώ και 4 χρόνια, δεν έχω δώσει ούτε ένα ευρω-λεπτό στην Alpha για την κάρτα.


Δεν έχω πλήρωσει κάτι στην Alpha λόγο χρήσης της κάρτας,

Δωρεάν ebanking, δωρεάν κινήσεις σε Ευρώ, όπως και σε δολάριο (Online), δωρεάν ανάληψη χρήμματων απο ΑΤΜ alpha

Στο μόνο που εχω πλήρωσει είναι απο ανάληψη απο αλλή τράπεζα


Καμια απολυτως χρεωση/προμηθεια η electron της ALPHA. Στην Αγγλια σιγουρα ΔΕΝ ειναι ετσι. Κανεις δωρεαν αναληψεις απο οποιοδηποτε ΑΤΜ και ας ειναι αλλης τραπεζας, κανεις δωρεαν καταθεση σε λογαριασμο τριτου. Αναφερω αυτες τις δυο συναλλαγες γιατι ειναι οι δυο που γινονται πιο συχνα στην Ελλαδα και το κρατος επιτρεπει να κρατανε προμηθεια σε τετοια πραγματα. Σκεφτειτε ποσα Δις Ευρω κερδιζουν οι τραπεζες μονο απο τη προμηθεια για τη καταθεση σε λογαριασμο τριτου.
Παιδια οταν μιλησα για χρεωσεις, αναφερομουν γενικοτερα και οχι στην καρτα...
Π.χ εμενα προσωπικα μου φαινεται νταβατζιλικι να χρεωνεις καποιον αν κανει περισσοτερες απο 3 ή 4 αναληψεις το μηνα, απο το καταστημα, με ενα ευρώ...
Ακομα και στον νεανικο 1 2 3 ισχυει αυτο και μαλιστα αν κανεις περισσοτερες απο 2 αναληψεις απο το καταστημα!
Ή για παραδειγμα αν δεν κρατησεις το μεσο υπολοιπο στο επιπεδο που σου εχει πει η τραπεζα σε ορισμενους λογαριασμους, να σε χρεωνει 9ευρω για εξοδα διαχειρισης το εξαμηνο...
Επειδη εμεις ειμαστε νεοι, ψαχνομαστε συνεχεια και ειμαστε κατι παραπανω απο μεσοι χρηστες του ιντερνετ, δε σημαινει οτι ειναι και ολοι οι αλλοι...
Το γεγονος λοιπον οτι η αλφα και καθε αλφα, εκμεταλλευεται την μικρη εξοικείωση του κοσμου στην Ελλαδα με την τεχνολογια και το βλεπει σαν ευκαρια για να επιβαλλει χρεωσεις που σε αλλες χωρες δε νοουνται, δεν την τιμα...
Δεν ξερω αν ακουσατε για το θεμα που βγηκε προσφατα, σχετικα με τις χρεωσεις των τραπεζων οι οποιες σε πολλες περιπτωσεις βρεθηκαν καταχρηστικες (π.χ χρηση ΔΙΑΣ), ειπαν οτι αυτα θα αλλαξουν, μενει να το δουμε...

etsouk2000
22-03-07, 17:27
H alpha bank εχει ελαχιστο υπολοιπο 300 ευρω που πρεπει να εχεις στο λογαριασμο σου για να μην σε χρεωνει. Σιγουρα θα προτιμουσα να μην υπαρχει τετοιος ορος και τετοια χρεωση, αλλα θεωρω οτι ειναι πανευκολο για σχεδον ολους μας να εχουμε 300 ευρω στον λογαριασμο μας.

Σχετικα με τη χρεωση για συναλλαγες στο γκισε της alpha bank, εχεις δικαιωμα να κανεις μεχρι και 4 δωρεαν συναλλαγες ανα ημερολογιακο μηνα. Χρεωνεσαι απο την 5η και μετα. Και παλι θα προτιμουσα να μην υπηρχε αυτη η χρεωση, αλλα δεν εχω χρειαστει ποτέ να κανω πανω απο 4 συναλλαγες στο γκισε ανα μηνα. Κανω τα παντα στο ΑΤΜ: αναληψεις, καταθεσεις κλπ. Μονο εκδοση τραπεζικης επιταγης εχει χρειαστει να κανω στο γκισε.

Η χρεωση για αναληψη απο ΑΤΜ αλλης τραπεζας ειναι ενα θεμα. Ομως, ειναι κυριως προβλημα για μικροτερες τραπεζες που εχουν λιγα καταστηματα και ΑΤΜ. Οι μεγαλες τραπεζες εχουν δικο τους καταστημα και δικο τους ΑΤΜ σεχδον σε καθε γωνια. Εθνικη, Eurobank και Alpha, για παραδειγμα, υπαρχουν παντου! Με λιγο προγραμματισμο, δεν εχει χρειαστει ποτέ να σηκωσω λεφτα απο αλλο ΑΤΜ. Επισης βολευει το οτι εχω λογαριασμους και στις 3 παραπανω τραπεζες.
Στην Αγγλια οι αναληψεις απο ΑΤΜ αλλης τραπεζας ειναι δωρεαν. Στην Αμερικη δεν ειναι. Μονο καποιες τραπεζες, κυριως διαδικτυακες τραπεζες (βλεπε etrade) με λιγα καταστηματα και ΑΤΜ το προσφερουν αυτο. Στην Ελλαδα η Probank αρχισε να το προσφερει και εχει βγαλει και σχετικη διαφημιση στην τηλεοραση.

ranger
22-03-07, 22:32
H alpha bank εχει ελαχιστο υπολοιπο 300 ευρω που πρεπει να εχεις στο λογαριασμο σου για να μην σε χρεωνει. Σιγουρα θα προτιμουσα να μην υπαρχει τετοιος ορος και τετοια χρεωση, αλλα θεωρω οτι ειναι πανευκολο για σχεδον ολους μας να εχουμε 300 ευρω στον λογαριασμο μας.


Εξαρτάται από τον λογαριασμό.
Στον Alpha 1-2-3 δεν υπάρχει κανένα όριο. Ανοίγει χωρίς να βάλεις λεφτά μέσα και μπορείς να τον αφήσεις άδειο χωρίς να σε χρεώνει.

contime
23-03-07, 03:40
H alpha bank εχει ελαχιστο υπολοιπο 300 ευρω που πρεπει να εχεις στο λογαριασμο σου για να μην σε χρεωνει. Σιγουρα θα προτιμουσα να μην υπαρχει τετοιος ορος και τετοια χρεωση, αλλα θεωρω οτι ειναι πανευκολο για σχεδον ολους μας να εχουμε 300 ευρω στον λογαριασμο μας.

Σχετικα με τη χρεωση για συναλλαγες στο γκισε της alpha bank, εχεις δικαιωμα να κανεις μεχρι και 4 δωρεαν συναλλαγες ανα ημερολογιακο μηνα. Χρεωνεσαι απο την 5η και μετα. Και παλι θα προτιμουσα να μην υπηρχε αυτη η χρεωση, αλλα δεν εχω χρειαστει ποτέ να κανω πανω απο 4 συναλλαγες στο γκισε ανα μηνα. Κανω τα παντα στο ΑΤΜ: αναληψεις, καταθεσεις κλπ. Μονο εκδοση τραπεζικης επιταγης εχει χρειαστει να κανω στο γκισε.

Η χρεωση για αναληψη απο ΑΤΜ αλλης τραπεζας ειναι ενα θεμα. Ομως, ειναι κυριως προβλημα για μικροτερες τραπεζες που εχουν λιγα καταστηματα και ΑΤΜ. Οι μεγαλες τραπεζες εχουν δικο τους καταστημα και δικο τους ΑΤΜ σεχδον σε καθε γωνια. Εθνικη, Eurobank και Alpha, για παραδειγμα, υπαρχουν παντου! Με λιγο προγραμματισμο, δεν εχει χρειαστει ποτέ να σηκωσω λεφτα απο αλλο ΑΤΜ. Επισης βολευει το οτι εχω λογαριασμους και στις 3 παραπανω τραπεζες.
Στην Αγγλια οι αναληψεις απο ΑΤΜ αλλης τραπεζας ειναι δωρεαν. Στην Αμερικη δεν ειναι. Μονο καποιες τραπεζες, κυριως διαδικτυακες τραπεζες (βλεπε etrade) με λιγα καταστηματα και ΑΤΜ το προσφερουν αυτο. Στην Ελλαδα η Probank αρχισε να το προσφερει και εχει βγαλει και σχετικη διαφημιση στην τηλεοραση.
O συλλογισμος σου ειναι λιγο περιεργος...και στις τρεις παραγραφους αναγνωριζεις το προβλημα και απλα εχεις βρει καποιους τροπους για να τη γλιτωνεις και καλα κανεις. Ετσι ομως δε λυνεται το προβλημα...

Εξαρτάται από τον λογαριασμό.
Στον Alpha 1-2-3 δεν υπάρχει κανένα όριο. Ανοίγει χωρίς να βάλεις λεφτά μέσα και μπορείς να τον αφήσεις άδειο χωρίς να σε χρεώνει.
Οντως ο 1 2 3 δεν εχει καποιο οριο απλα σε χρεωνουν το 1 ευρω απο την 3η αναληψη απο το γκισε, ενω στους αλλους λογαριασμους απο την 5η...;)
Μαλλον ετσι σε τιμωρουν επειδη αν και νεος ανθρωπος δε χρησιμοποιεις τις νεες τεχνολογιες οπως το ατμ και το e-banking...:p

nrg_polini
23-03-07, 04:05
Στον 1-2-3 για νεους χρεωνουν 1 Ευρω/μηνα απο τη 5η αναληψη ή καταθεση στη γκισε και μετα. Αν ηταν μονο για αναληψη θα ελεγα να χρεωνουν και απο τη 1η, αλλα οταν προκειται για καταθεση ειναι αλητεια γιατι εγω μπορω να τα βαλω στο ΑΤΜ αλλα στους αλλους τι να λεω; Μη βαζετε;Ασε που πληρωνουν και αυτοι προμηθεια (χαρατσι). Ελλαδαρα!!

Δειτε τις χρεωσεις εδω http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=27

etsouk2000
23-03-07, 11:50
O συλλογισμος σου ειναι λιγο περιεργος...και στις τρεις παραγραφους αναγνωριζεις το προβλημα και απλα εχεις βρει καποιους τροπους για να τη γλιτωνεις και καλα κανεις. Ετσι ομως δε λυνεται το προβλημα...


Γιατι ειναι περιεργος ο συλλογισμος μου;;; Παρεθεσα 3 προβληματα για τα οποια ομως υπαρχουν ευκολες λυσεις, αρα τα προβληματα αυτα δεν ειναι και τοσο σοβαρα, αντιμετωπιζονται ευκολα.
Αντιθετως, θεωρω πολυ πιο σοβαρο προβλημα το να σου προσφερονται ελαχιστες υπηρεσιες μεσω e-banking και να αναγκαζεσαι να πας στο καταστημα για να εξυπηρετηθεις. Επισης θεωρω πολυ πιο σοβαρο προβλημα το να χρεωνεσαι 9ευρω (ή και παραπανω) προμηθεια για εμβασμα μεταφορας χρηματων στο εξωτερικο κλπ κλπ, γιατι για αυτο δεν υπαρχει αλλος τροπος να το παρακαμψεις.
Και τι εννοεις με το "ετσι δεν λυνεται το προβλημα";; Πώς θα λυθει δηλαδη το προβλημα;; Με το να μην βρισκω τροπους να τη γλιτωνω;;; Οχι βεβαια. Για να λυθει το προβλημα χρειαζονται ισχυρες καταναλωτικες οργανωσεις και σωστοι νομοι.

contime
23-03-07, 14:52
Στον 1-2-3 για νεους χρεωνουν 1 Ευρω/μηνα απο τη 5η αναληψη ή καταθεση στη γκισε και μετα. Αν ηταν μονο για αναληψη θα ελεγα να χρεωνουν και απο τη 1η, αλλα οταν προκειται για καταθεση ειναι αλητεια γιατι εγω μπορω να τα βαλω στο ΑΤΜ αλλα στους αλλους τι να λεω; Μη βαζετε;Ασε που πληρωνουν και αυτοι προμηθεια (χαρατσι). Ελλαδαρα!!

Δειτε τις χρεωσεις εδω http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=27

polini στην παραγραφο "1 Καταθεσεις σε ευρώ" αναφερει:
"ALPHA 1 2 3 για παιδια, ALPHA 1 2 3 για νεους
Για καθε αναληψη περαν των δυο καθε μηνα, χρεωση καθε μηνα ενα ευρώ."
Επισης δεν καταλαβαινω πως λες οτι θα ηταν απολυτα λογικο να χρεωνουν την αναληψη ακομα και απο την πρωτη φορα...:hmm:

Γιατι ειναι περιεργος ο συλλογισμος μου;;; Παρεθεσα 3 προβληματα για τα οποια ομως υπαρχουν ευκολες λυσεις, αρα τα προβληματα αυτα δεν ειναι και τοσο σοβαρα, αντιμετωπιζονται ευκολα.
Αντιθετως, θεωρω πολυ πιο σοβαρο προβλημα το να σου προσφερονται ελαχιστες υπηρεσιες μεσω e-banking και να αναγκαζεσαι να πας στο καταστημα για να εξυπηρετηθεις. Επισης θεωρω πολυ πιο σοβαρο προβλημα το να χρεωνεσαι 9ευρω (ή και παραπανω) προμηθεια για εμβασμα μεταφορας χρηματων στο εξωτερικο κλπ κλπ, γιατι για αυτο δεν υπαρχει αλλος τροπος να το παρακαμψεις.
Και τι εννοεις με το "ετσι δεν λυνεται το προβλημα";; Πώς θα λυθει δηλαδη το προβλημα;; Με το να μην βρισκω τροπους να τη γλιτωνω;;; Οχι βεβαια. Για να λυθει το προβλημα χρειαζονται ισχυρες καταναλωτικες οργανωσεις και σωστοι νομοι.
Θελω να πω οτι το θεμα δεν ειναι κυριως να βρουμε καποια λυση απλα για να τη γλιτωσουμε, αλλα ολοι μας να αναπτυξουμε καταναλωτικη συνειδηση και να εναντιωθουμε σε αυτο νταβατζιλικι, γιατι για αυτο προκειται και οχι για προμηθεια...;)
Και αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι αυτες τις χρεωσεις, μας εχουν κανει να τις βλεπουμε φυσιολογικες...
Π.χ βλεπω τον polini απο πανω να λεει οτι κανονικα θα επρεπε να μας χρεωνουν την αναληψη και απο την πρωτη φορα...βαζουμε τα χερακια μας και βγαζουμε τα ματακια μας...:whistle:

etsouk2000
23-03-07, 16:10
Θελω να πω οτι το θεμα δεν ειναι κυριως να βρουμε καποια λυση απλα για να τη γλιτωσουμε, αλλα ολοι μας να αναπτυξουμε καταναλωτικη συνειδηση και να εναντιωθουμε σε αυτο νταβατζιλικι, γιατι για αυτο προκειται και οχι για προμηθεια...;)
Και αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι αυτες τις χρεωσεις, μας εχουν κανει να τις βλεπουμε φυσιολογικες...
Π.χ βλεπω τον polini απο πανω να λεει οτι κανονικα θα επρεπε να μας χρεωνουν την αναληψη και απο την πρωτη φορα...βαζουμε τα χερακια μας και βγαζουμε τα ματακια μας...:whistle:

Ναι συμφωνω απολυτα!

nrg_polini
23-03-07, 19:37
polini στην παραγραφο "1 Καταθεσεις σε ευρώ" αναφερει:
"ALPHA 1 2 3 για παιδια, ALPHA 1 2 3 για νεους
Για καθε αναληψη περαν των δυο καθε μηνα, χρεωση καθε μηνα ενα ευρώ."
Επισης δεν καταλαβαινω πως λες οτι θα ηταν απολυτα λογικο να χρεωνουν την αναληψη ακομα και απο την πρωτη φορα...:hmm:



Αυτο που λες ειναι για παιδια και εφηβους, για νεους απο τη 5η και μετα, ξανα κοιταξε το. Ναι θα ηθελα να χρεωνουν απο τη 1η αναληψη γιατι δεν μπορω αλλο τις ουρες. Απο τη στιγμη που εχουν τη καρτα του ΑΤΜ γιατι να πανε στο ταμειο;;;

etsouk2000
24-03-07, 02:36
Αυτο που λες ειναι για παιδια και εφηβους, για νεους απο τη 5η και μετα, ξανα κοιταξε το. Ναι θα ηθελα να χρεωνουν απο τη 1η αναληψη γιατι δεν μπορω αλλο τις ουρες. Απο τη στιγμη που εχουν τη καρτα του ΑΤΜ γιατι να πανε στο ταμειο;;;

Να σου πω εγω εναν λογο:
επειδη φοβαμαι μηπως καποιος μου επιτεθει, με βαλει κατω με ενα πιστολι, μου κλεψει την ΑΤΜ καρτα μου (και ισως με αναγκασει να του πω και το πιν μου), εχω ορισει ενα σχετικα χαμηλο ημερησιο οριο αναληψης, μολις 250 ευρω, στην ΑΤΜ καρτα μου. Αν ειναι να μου κλεψουν λεφτα, τουλαχιστον ας μου κλεψουν μονο 250 ευρω μεχρι να προλαβω να ειδοποιησω την τραπεζα.
Πολλες φορες, ομως, χρειαζομαι να σηκωσω περισσοτερα χρηματα, πχ 400, 500 κλπ ευρω. Με το ημερησιο οριο αναληψης που εχω δεν μπορω να παρω τοσα λεφτα απο το ΑΤΜ μονομιας. Η μια μου επιλογη ειναι να κανω διαδοχικες αναληψεις μεχρι 250 ευρω σε 2 ή περισσοτερες διαδοχικες μερες. Αυτο προϋποθετει να εχω οργανωθει, να ξερω απο 1-2 μερες πριν οτι θα χρειαστω τοσα λεφτα κλπ. Αν ομως το θεμα ειναι επειγον, τοτε η μονη μου επιλογη για να κανω μεγαλη αναληψη ειναι να παω στο γκισε.
Σε καλυψα;;

contime
24-03-07, 02:49
Αυτο που λες ειναι για παιδια και εφηβους, για νεους απο τη 5η και μετα, ξανα κοιταξε το.
Εχεις δικιο αν και δεν καταλαβαινω τι σημασια εχει...και στις 2 περιπτωσεις, νταβατζιλικι μου φαινεται, ειδικα απο τη στιγμη που μιλαμε για λογαριασμους νεων, οπου η τραπεζα θα μπορουσε να δειξει μια καλυτερη διαθεση...

Ναι θα ηθελα να χρεωνουν απο τη 1η αναληψη γιατι δεν μπορω αλλο τις ουρες. Απο τη στιγμη που εχουν τη καρτα του ΑΤΜ γιατι να πανε στο ταμειο;;;
Το εγραψα και πριν, αλλα το παραθετω ξανα:


Επειδη εμεις ειμαστε νεοι, ψαχνομαστε συνεχεια και ειμαστε κατι παραπανω απο μεσοι χρηστες του ιντερνετ, δε σημαινει οτι ειναι και ολοι οι αλλοι...
Το γεγονος λοιπον οτι η αλφα και καθε αλφα, εκμεταλλευεται την μικρη εξοικείωση του κοσμου στην Ελλαδα με την τεχνολογια και το βλεπει σαν ευκαρια για να επιβαλλει χρεωσεις που σε αλλες χωρες δε νοουνται, δεν την τιμα...

nrg_polini
24-03-07, 04:14
Να σου πω εγω εναν λογο:
επειδη φοβαμαι μηπως καποιος μου επιτεθει, με βαλει κατω με ενα πιστολι, μου κλεψει την ΑΤΜ καρτα μου (και ισως με αναγκασει να του πω και το πιν μου), εχω ορισει ενα σχετικα χαμηλο ημερησιο οριο αναληψης, μολις 250 ευρω, στην ΑΤΜ καρτα μου. Αν ειναι να μου κλεψουν λεφτα, τουλαχιστον ας μου κλεψουν μονο 250 ευρω μεχρι να προλαβω να ειδοποιησω την τραπεζα.
Πολλες φορες, ομως, χρειαζομαι να σηκωσω περισσοτερα χρηματα, πχ 400, 500 κλπ ευρω. Με το ημερησιο οριο αναληψης που εχω δεν μπορω να παρω τοσα λεφτα απο το ΑΤΜ μονομιας. Η μια μου επιλογη ειναι να κανω διαδοχικες αναληψεις μεχρι 250 ευρω σε 2 ή περισσοτερες διαδοχικες μερες. Αυτο προϋποθετει να εχω οργανωθει, να ξερω απο 1-2 μερες πριν οτι θα χρειαστω τοσα λεφτα κλπ. Αν ομως το θεμα ειναι επειγον, τοτε η μονη μου επιλογη για να κανω μεγαλη αναληψη ειναι να παω στο γκισε.
Σε καλυψα;;

Αν σου παραστουν 5 μεγαλες αναγκες σε ενα μηνα τι να πω!!

@contime δεν μιλαμε για online banking αλλα για ΑΤΜ, νομιζω πως οι σχεδον ολοι ξερουν να το χρησιμοποιουν. Το νταβατζιλικι νταβατζιλικι, αλλα και ο τεχνολογικος μας αναλφαβητισμος ειναι αλλο πραμα!

contime
24-03-07, 12:15
@contime δεν μιλαμε για online banking αλλα για ΑΤΜ, νομιζω πως οι σχεδον ολοι ξερουν να το χρησιμοποιουν. Το νταβατζιλικι νταβατζιλικι, αλλα και ο τεχνολογικος μας αναλφαβητισμος ειναι αλλο πραμα!

Aν αναφερεσαι στους νεους, ναι, οι πιο πολλοι ξερουν...δε συμβαινει ομως το ιδιο και με τις μεγαλυτερες ηλικιες...
Ο πατερας μου για παραδειγμα ειναι σχεδον 60 χρονων, 2 φορες εχω επιχειρησει να του μαθω, ακομ α δεν τα εχω καταφερει...παντα καποια λαλακια θα κανει...:evil:
Το ιδιο εχω παρατηρησει και σε αλλους σαρανταρηδες και ο λογος δεν ειναι οτι ειναι χαζοι η κατι τετοιο, απλα ειναι θεμα νοοτροπιας...
Για τον τεχνολογικο μας αναλφαβητισμο εχεις δικιο, απλα αυτο που λεω ειναι οτι σε καμια περιπτωση αυτο, δεν πρεπει να το βλεπουν οι τραπεζες σαν ευκαιρια για επιβολη χρεωσεων...
Θα μου πεις, βρισκουν και τα κανουν, στην μπανανια που ζουμε, που δεν ερχεται ο αρμοδιος υπουργος να τους κοψει τον κωλο...Εδω ουτε για την τεραστια ψαλιδα μεταξυ επιτοκιων δανεισμων και καταθεσεων δε μιλησαν...για την προστασια του καταναλωτη, θα ενδιαφερθουν...:whistle:

etsouk2000
24-03-07, 17:21
Αν σου παραστουν 5 μεγαλες αναγκες σε ενα μηνα τι να πω!!


Ποιες 5 μεγαλες αναγκες;!;!;!;! Εσυ προτεινες να χρεωνομαστε απο την ΠΡΩΤΗ κιολας αναληψη απο γκισε! Σε αυτο σου απαντουσα.

nrg_polini
25-03-07, 02:41
ΟΚ, στη μεγαλη αναγκη το 1 Ευρω θα σε νοιαξει; Μπορεις να βαλεις μεγαλο οριο στη καρτα του ΑΤΜ (μεχρι 3000 νομιζω), οι προβληματισμοι σου για το πιστολι κτλ νομιζω πως εχουν λιγο επιστημονικη φαντασια μεσα :p

aris21
26-03-07, 01:43
Να σου πω εγω εναν λογο:
επειδη φοβαμαι μηπως καποιος μου επιτεθει, με βαλει κατω με ενα πιστολι, μου κλεψει την ΑΤΜ καρτα μου (και ισως με αναγκασει να του πω και το πιν μου), εχω ορισει ενα σχετικα χαμηλο ημερησιο οριο αναληψης, μολις 250 ευρω, στην ΑΤΜ καρτα μου. Αν ειναι να μου κλεψουν λεφτα, τουλαχιστον ας μου κλεψουν μονο 250 ευρω μεχρι να προλαβω να ειδοποιησω την τραπεζα.
Πολλες φορες, ομως, χρειαζομαι να σηκωσω περισσοτερα χρηματα, πχ 400, 500 κλπ ευρω. Με το ημερησιο οριο αναληψης που εχω δεν μπορω να παρω τοσα λεφτα απο το ΑΤΜ μονομιας. Η μια μου επιλογη ειναι να κανω διαδοχικες αναληψεις μεχρι 250 ευρω σε 2 ή περισσοτερες διαδοχικες μερες. Αυτο προϋποθετει να εχω οργανωθει, να ξερω απο 1-2 μερες πριν οτι θα χρειαστω τοσα λεφτα κλπ. Αν ομως το θεμα ειναι επειγον, τοτε η μονη μου επιλογη για να κανω μεγαλη αναληψη ειναι να παω στο γκισε.
Σε καλυψα;;

να σε ρωτησω κατι. η ληστεια θα γινει στις 2 το μεσημερι? μπροστα σε ολο το κσμο? γιατι μεχρι τις 2 ειναι ανοιχτες οι τραπεζες για το κοινο.:p

etsouk2000
26-03-07, 02:28
να σε ρωτησω κατι. η ληστεια θα γινει στις 2 το μεσημερι? μπροστα σε ολο το κσμο? γιατι μεχρι τις 2 ειναι ανοιχτες οι τραπεζες για το κοινο.:p

Δεν εχεις ακουσει ληστειες να γινονται μερα-μεσημερι;;;; Πρωτη φορα το ακους, ε;;;;:rolleyes:

Εξαλλου, το σχολιο σου ειναι παντελως ασχετο με τα λεγομενα μου. Εγω δεν ειπα πουθενα οτι χρειαζεται να ειναι μεσημερι για να μου κλεψει καποιος την ΑΤΜ καρτα μου. Και πρωι και μεσημερι και βραδυ μπορει να μου την κλεψει. Εγω ειπα οτι εχω θεσει μικρο ημερησιο οριο αναληψης επειδη φοβαμαι μηπως καποιος μου την κλεψει οποιαδηποτε ωρα της μερας. Τι σχεση εχει τι ωρα θα κλαπει η καρτα μου;;
:rolleyes:

etsouk2000
26-03-07, 02:32
οι προβληματισμοι σου για το πιστολι κτλ νομιζω πως εχουν λιγο επιστημονικη φαντασια μεσα :p

Οι τσαντακηδες που κλεβουν τσαντες και πορτοφολια ειναι επιστημονικη φαντασια, ε;;
Στην pleasantville που ζεις, ισως ναι. Εδω στην Αθηνα παντως ειναι καθημερινο φαινομενο...

Gordito
26-03-07, 02:33
Eισαι υπερβολικος etsouk2000.Να σου αναγκασει καποιος να πει το Pin σου ειναι
"one in a million", ενω εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να χρειαστες παραπανω μετρητα σε καποια αναγκη
Το καλυτερο ειναι αυτο που εχει αναφερει ο invader,
δηλαδη δευτερος λογαριασμος και μεταφορα online του ποσου σε αυτον.

sdikr
26-03-07, 02:37
Οι τσαντακηδες που κλεβουν τσαντες και πορτοφολια ειναι επιστημονικη φαντασια, ε;;
Στην pleasantville που ζεις, ισως ναι. Εδω στην Αθηνα παντως ειναι καθημερινο φαινομενο...

Ναι αλλά δεν σου πέρνουν και το pin ;)

Στην τελική βάζεις ενα δύσκολο πιν και καθαρίζεις,

etsouk2000
26-03-07, 17:21
Ναι αλλά δεν σου πέρνουν και το pin ;)

Στην τελική βάζεις ενα δύσκολο πιν και καθαρίζεις,

Ενταξει! Αυριο κιολας θα κανω ολα οσα μου ειπατε!
Ετσι απο μεθαυριο θα μπορουν οι τραπεζες να μας χρεωνουν απο την πρωτη κιολας αναληψη στο γκισε (αυτο ηταν το θεμα μας)!!!! Ενταξει, φχαριστηθηκατε;;;;;:lol:

dba
04-04-07, 01:27
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω (φιου), κατέληξα πως μια χρεωστική είναι ότι πρέπει για τις online αγορές μου ...

Όπως συμπέρανα οι χρεωστικές της Probank και της Πειραιώς δεν έχουν καμία επιβάρυνση (μπορείς να έχεις 0 πόσο για απεριόριστο διάστημα , δεν κρατούν προμήθεια, είναι δωρεάν και κατά 99% θα δουλεύουν στο Internet)

Επίσης εφόσον η Probank δεν έχει e-banking, καταλήγω στην Πειραιώς που με 5 Euro ενεργοποιώ το e-banking εφάπαξ. Και τώρα οι απορίες μου:

1)Τότε τι κερδίζουν οι τράπεζες, εφόσον για μια αγορά 20 Euro θα πληρώνω μόνο 20 Euro ? Δηλαδή μήπως υπάρχουν κρυφές χρεώσεις ? (ναι είμαι καχύποπτος)

2)Αν κάνω μια αγορά θα πρέπει από πριν να βάλω το πόσο ? (εφόσον έχω μόνο χρεωστική και όχι πιστωτική για να έχω την μορφή δανεισμού – την οποία και δεν επιθυμώ-)

3)Αν όχι το παραπάνω, τότε απλώς μου έρχεται κάποιος λογαριασμός στο σπίτι και πάω και τον πληρώνω στην τράπεζα και καθαρίζω ?

4) Οι συναλλαγές μέσω e-banking Πειραιώς έχουν κάποια χρέωση ή κρατούν προμήθεια ?

5)Η μεταφορά χρημάτων από το e-banking της εθνικής (που έχω τον κύριο όγκο των χρημάτων μου -είναι πολλά τα λεφτά :p ) προς το e-banking της Πειραιώς και το αντίστροφο έχουν καμία χρέωση ? (αν είναι για να ενεργοποιήσω το e-banking της εθνικής να κάνω μεταφορές στην χρεωστική κάρτα)

Ευχαριστώ

ranger
04-04-07, 01:35
χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό χρεωστική της alpha, η οποία επίσης δεν έχει χρεώσεις.

1) δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις, μην φοβάσαι.

2) ναι, πρέπει τα λεφτά να είναι μέσα (χρεωστική)

3) όχι, ισχύει το 2

4) δεν το γνωρίζω, αλλά δεν νομίζω. Στην alpha είναι απολύτως δωρεάν.

5) δεν το γνωρίζω, δεν το θεωρώ και απίθανο πάντως. Εθνική είναι αυτή, μην την εμπιστεύεσαι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.