PDA

Επιστροφή στο Forum : πιστωτική καρτα για αγορες στο web



Σελίδες : 1 2 3 [4]

Gordito
04-04-07, 01:49
Παιδια οταν κανουμε μεταφορες μεσω ebank απο ενα λογαριασμο σε αλλο (ιδιας τραπεζας.)
1)Υπαρχει αμεση ενημερωση? Μπορω δηλαδη να παω κατευθειαν στο αΤΜ να σηκωσω ας πουμε?
2)Τουλαχιστον για online αγορες? Να μεταφερω λεφτα απο απλο λογαριασμο σε εκεινον που εχω τη χρεωστικη και να κανω αμεσα Online αγορα

ranger
04-04-07, 01:58
μιλώντας πάντα για alpha bank που χρησιμοποιώ, γίνεται αν έχεις προδηλωμένο τον λογαριασμό που πάνε τα λεφτά.

johnkall69
04-04-07, 02:22
Απο Εθνική > Πειραίως που κάνω εγώ μεταφορές πάντως δυστηχώς όχι.
Απ'ότι έχω καταλάβει μόνο οι μεταφορές που γίνοντε στην ίδια τράπεζα είναι real time. Δηλαδή Alpha bank > Alpha bank , Εθνική > Εθνική κτλπ

dba
04-04-07, 10:36
Καταρχήν ευχαριστώ τον ranger για απάντηση...



Απο Εθνική > Πειραίως που κάνω εγώ μεταφορές πάντως δυστηχώς όχι.
Απ'ότι έχω καταλάβει μόνο οι μεταφορές που γίνοντε στην ίδια τράπεζα είναι real time. Δηλαδή Alpha bank > Alpha bank , Εθνική > Εθνική κτλπ

Όταν κάνεις τις μεταφορές (Εθνική <> Πειραιώς) χρεώνεσαι τίποτα ?
Πληρώνεις τίποτα (σαν συνδρομή) για να έχεις e-banking στην Εθνική ?
Έχει τίποτα άλλες χρεώσεις το e-banking της Εθνικής ?

Ευχαριστώ

gr_cthulhu
04-04-07, 14:06
Για μεταφορές από Εθνική προς Πειραιώς (έμβασμα δηλαδή) έχει κερατιάτικα €1,70.
Αναλυτικά η Εθνική παίρνει €0,43 , ο ΔΙΑΣ €0,07 και η Πειραιώς €1,20. Αυτές οι χρεώσεις είναι για 300 κάτι €, που είναι το μέγιστο που έχω μεταφέρει. Για μεγαλύτερα ποσά δεν ξέρω, όπως και δεν ξέρω τι χρεώσεις έχει η ανάποδη μεταφορά.

dba
04-04-07, 14:47
Για μεταφορές από Εθνική προς Πειραιώς (έμβασμα δηλαδή) έχει κερατιάτικα €1,70.
Αναλυτικά η Εθνική παίρνει €0,43 , ο ΔΙΑΣ €0,07 και η Πειραιώς €1,20. Αυτές οι χρεώσεις είναι για 300 κάτι €, που είναι το μέγιστο που έχω μεταφέρει. Για μεγαλύτερα ποσά δεν ξέρω, όπως και δεν ξέρω τι χρεώσεις έχει η ανάποδη μεταφορά.

Άρα όπως καταλαβαίνω καλύτερα είναι τα έχεις όλα σε 1 τράπεζα (κανονικός λογαριασμός, μηδενικός λογαριασμός + χρεωστική κάρτα Electron, e-banking για να κάνεις ανέξοδα τις μεταφορές σου)

Ελπίζω όλα τα παραπάνω να τα έχει η Εθνική (με 0 κόστος), αλλιώς παίρνω τα χρήματα μου και φεύγω και φαλιρίζει η Εθνική… :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (ειναι πολλά τα λεφτά adslιτες σας λέω)

ranger
04-04-07, 14:53
από Εθνική έχω φύγει εδώ και καιρό.
Μακριά!

(BTW, σήμερα που έπρεπε να πάω, είχαν κολλήσει ένα χαρτί απ'έξω και έλεγαν "Συναλλαγές μέχρι τις 11:15" και φυσικά δεν άφηναν να μπει κανείς μέσα. Έχουν μπει στο κλίμα της Μ. Εβδομάδας για τα καλά.:evil: )

Η Εθνική δίνει maestro για τα ΑΤΜ της, δεν ξέρω αν δίνει και electron.
Εγώ έχω δύο λογαριασμούς στην Alpha. Ένα κανονικό και ένα internetικό, μόνο για αγορές κτλ.

bill2003
04-04-07, 16:16
Η Εθνική δίνει maestro για τα ΑΤΜ της, δεν ξέρω αν δίνει και electron.
Εγώ έχω δύο λογαριασμούς στην Alpha. Ένα κανονικό και ένα internetικό, μόνο για αγορές κτλ.

Όχι η Εθνική δεν έχει electron... Ο μόνος λόγος που μένω ακόμη εκεί είναι η μισθοδοσία μου, το λογιστήριο μόνο με Εθνική συνεργάζεται....

Εκτός και αν αλλάξω δουλειά :p

alwaysalone
04-04-07, 19:22
Η Εθνική έχει Visa Electron. Αλλά δεν την προτείνω. Περισσότερα εδω www.ethnokarta.gr

Doxaios
04-04-07, 20:39
Εγώ πάντως με την Πειραιώς έχω σωθεί!

johnkall69
04-04-07, 22:06
Η Εθνική έχει Visa Electron. Αλλά δεν την προτείνω. Περισσότερα εδω www.ethnokarta.gr (http://www.ethnokarta.gr)

Πρέπει να είναι πιστωτική απ'ότι κατάλαβα και όχι χρεωστική ..

bill2003
04-04-07, 22:54
Πρέπει να είναι πιστωτική απ'ότι κατάλαβα και όχι χρεωστική ..

Ναι, είναι πιστωτική. Καμία σχέση με την Electron της Alpha π.χ ;)

alwaysalone
05-04-07, 21:50
Πρέπει να είναι πιστωτική απ'ότι κατάλαβα και όχι χρεωστική ..

Απάντησα στο αν εχει visa electron γενικα (=οχι μονο να συνδέεται με λογαριασμο ταμιευτηριου οπως η ethnocash maestro που ειχα παλιά, αλλά και να δινει τη δυνατότητα αγορών με χρεωση του λογαριασμου, χωρις να εχει προηγηθει αναληψη!!) και οχι αν ειναι πχ μονο χρεωστική ή χρεωστικη/πιστωτική μαζι (αρα θεωρείται πιστωτική).

Αλλωστε η visa electron στις περισσοτερες τραπεζες -οχι σε ολες- θεωρείται πιστωτική κάρτα και αυτο φαίνεται απο την ημερομηνία λήξης της που δεν ειναι 5 χρονια. (πχ η visa electron του Ταχυδρομικου ταμιευτηριου που εχω ληγει, σε 5 χρονια και ειναι μονο χρεωστική, η visa electron της Eurobank που εχω λήγει σε 1 ή 2 χρονια δε θυμαμαι και ειναι δυστυχώς και πιστωτική αλλά δυνητικά, όχι εν ενεργεία. Το ιδιο ισχυει και στην Visa electron της Εθνικής που ειχα για ενα φεγγάρι.

Γενικά πιστεύω, οτι η Visa electron ειναι το αλλοθι των Τραπεζων να βγαζουν πιστωτική καρτα -εστω και δυνητικα- χωρις προϋποθέσεις εισοδήματος. Αν ομως την χρησιμοποιήσεις την visa eletron και με την credit ιδιοτητα της, σου ερχεται το μανικάκι της συνδρομής με εξαίρεση πχ τη probank.

Η Εθνική ειναι η πιο χάλια τράπεζα που εχω ερθει σε συναλλαγή ever. Συνδυάζει τέλεια τη βαρεμαρα +ασχετοσύνη των υπαλλήλων , με χαλια υπηρεσίες.

:down:

k_koulos
05-04-07, 21:52
Η Εθνική ειναι η πιο χάλια τράπεζα που εχω ερθει σε συναλλαγή ever. Συνδυάζει τέλεια τη βαρεμαρα +ασχετοσύνη των υπαλλήλων , με χαλια υπηρεσίες.

:down:

:oneup: αν και έχω σταματήσει τα τελευταία χρόνια να είμαι πελάτης, μέχρι πριν απο 3 χρόνια ήταν χάλια, μακάρι να έχει διορθωθεί!

ranger
05-04-07, 22:56
:oneup: αν και έχω σταματήσει τα τελευταία χρόνια να είμαι πελάτης, μέχρι πριν απο 3 χρόνια ήταν χάλια, μακάρι να έχει διορθωθεί!

Ξέρεις πολλούς δημόσιους υπαλλήλους να βελτίωσαν τις υπηρεσίες τους τα τελευταία χρόνια;

InVADeR
06-04-07, 03:03
Τελικα ξερει κανεις σιγουρα απο ιδια τραπεζα οταν μεταφερεις ποσο σε λογαριασμο με webanking αν ειναι real time ? Γιατι εγω πχ στην πειραιως εαν καταθεσω λευτα την μερα που εκανα την καταθεσει δεν μπορω να κανω αμεσα αγορα αλλα θελει 1 μερα...

alexgreat
21-04-07, 17:38
Συνήθως παίρνει 2 και 3 μέρες. Η μια μέρα είναι μια χαρά. Real time είναι μόνο αν μεταφέρεις χρήματα ανάμεσα σε δυο λογαριασμούς της ίδιας τράπεζας.

greg21
13-05-07, 21:18
γεια σας.ξερετε καποια πιστωτικη που να βγαινει γρηγορα?visa ή mastercard oποιασδηποτε τραπεζας.

2arcoudi
06-03-08, 19:50
Paysafecard, η εναλλακτική κάρτα για τις online αγορές σας!

Δοκιμάσατε ποτέ να ψωνίσετε online αλλά δεν τα καταφέρατε επειδή δεν διαθέτατε πιστωτική κάρτα ή διστάζατε να τη χρησιμοποιήσετε; Αν η περίπτωση αυτή σας θυμίζει κάτι, τότε η paysafecard αποτελεί τη λύση για τις καθημερινές online αγοραστικές σας ανάγκες. Χάρη στην paysafecard είστε πια σε θέση να πληρώσετε για αγορές προiόντων ή υπηρεσίες, στο internet χρησιμοποιώντας μετρητά!

Η paysafecard.com είναι μια πλατφόρμα προπληρωμένων καρτών που αναπτύχθηκε από την IBM προκειμένου να προσφέρει λύσεις στις σημερινές ανάγκες των καταναλωτών που θέλουν να χρησιμοποιούν το internet για τις αγορές τους χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να δώσουν τα στοιχεία της πιστωτικής τους κάρτας ή του τραπεζικού τους λογαριασμού.

Με την paysafecard μετατρέπετε απλά τα χρήματα σας σε μια προπληρωμένη κάρτα και ψωνίζετε online γρήγορα, εύκολα και με ασφάλεια!

Πού μπορείτε να την αποκτήσετε? Η paysafecard διανέμεται σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες μέσω 90.000 τερματικών προπληρωμένων καρτών και/ή αυτόματων πωλητών. Στην Ελλάδα, η paysafecard διανέμεται σε περισσότερα από 2.600 κομβικά εμπορικά σημεία πώλησης, όπως mini-market, supermarket, περίπτερα κτλ.

Πώς χρησιμοποιείται? Για την πραγματοποίηση μιας πληρωμής σε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι το εξής:

1.Εισάγετε τον 16ψήφιο κωδικό PIN στο πεδίο πληρωμής. Αν χρειάζεστε μεγαλύτερα ποσά, μπορείτε εύκολα να συνδυάσετε έως και δέκα κάρτες της paysafecard – εισάγετε απλά τον κωδικό PIN κάθε κάρτας ανάλογα με το ποσό που χρειάζεστε.
2.Στην συνέχεια, κάντε κλικ στην ένδειξη «Πληρωμή», το «ΟΚ» ώστε να επιβεβαιώσετε την πρόθεση σας, και η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί!

Πού μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε? Μπορείτε να πληρώσετε με την paysafecard σε περισσότερα από 2.000 ηλεκτρονικά καταστήματα σε όλη την Ευρώπη. Ορισμένοι από τους συνεργάτες μας δραστηριοποιούνται στο downloading μουσικής καθώς και στα διαδικτυακά παιχνίδια (P2P) και ΒΕΤ Παρακάτω παρουσιάζονται μερικοί από τους συνεργάτες μας.

**Μακραν η καλυτερη επιλογη για αγορες μεσω Web.

*Τις προπληρωμενες καρτες τις αγοραζεις ακομα και απο τα περιπτερα (στην ελλαδα) χωρις κανενα δικαιολογητικό!

πηγη http://www.cosmo.gr/Finance/162632.html

Link http://www.paysafecard.com/gr/

@ ADSLgr.com All rights reserved.