PDA

Επιστροφή στο Forum : πιστωτική καρτα για αγορες στο web



Σελίδες : [1] 2 3 4

selinunte
04-01-07, 17:15
Θελω μια πηστωτικη καρτα για αγορες στο internet,μια απο αυτες τις επαναφορτιζομενες (στις οποιες βαζεις καθε φορα το ποσό που χρειαζεσαι για τις αγορες),οχι μια κανονικη πηστωτικη διλαδι!
Ποια τραπεζα δεινει το καλυτερο προιων? Δεν θα ηθελα να εχει μεγαλο κοστος επαναφορτισης η επιπλεων κοστους συντιρισης...
Εσεις με τι κανετε τις αγορες σας στο web?

bill2003
04-01-07, 17:20
Εγώ έχω έναν λογαριασμό στην Alpha Bank και μία χρεωστική κάρτα (Electron Visa) συνδεδεμένη με αυτόν. Επομένως βάζω στο λογαριασμό (μέσω ATM, e-banking κλπ) όσα χρήματα χρειάζομαι και κάνω τις αγορές μου.

Visa Electron μπορείς να βγάλεις στην Πειραιώς, στην Eurobank, στην Εμπορική, στην Εγνατίας, στη Nova Bank... Σίγουρα και σε άλλες (εκτός από την Εθνική :evil: )....

ranger
04-01-07, 17:23
και εγώ το ίδιο σου προτείνω.
δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=192867&postcount=9)

έχεις τη βέλτιστη ασφάλεια.

selinunte
04-01-07, 17:46
και εγω εχω μια visa electron της alpha bank..δεν ηξερα οτι γινεται ναι την χρησημοποιησω και για αγορες στο internet! :(
μονο που ο λογαριασμος με την οποια ειναι συνδεδεμενη ειναι ο κανονικος λογαριασμος οπου εχω τα λευτά μου,τα οποια δεν ειναι πολλα... :p αλλα φοβαμαι μη γυνει καμια σταβη!:(
Αν ανοιξω αλλο λογαριασμο και χρισημοποιησω την ιδια καρτα? δεν νομιζω να συμφερει ομως...
Ισως το αλλο που μπορω να κανω ειναι να βαλω οριο στο ποσο που μπορω να χρισημοποιησω...τι λετε εσεις?
Ευχαριστω :)

mikeone
04-01-07, 17:49
προσωπικά έχω attica gift card! (Visa electron είναι) Κόστος επαναφόρτισης 1 ευρώ (μέχρι τα 200 ευρώ νομίζω---μετά από εκεί είναι 2 ευρώ)! ελαχιστη επαναφόρτιση 30 ευρώ! πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και εκδόθηκε και γρήγορα:)(3 μέρες ;))

bill2003
04-01-07, 17:52
μονο που ο λογαριασμος με την οποια ειναι συνδεδεμενη ειναι ο κανονικος λογαριασμος οπου εχω τα λευτά μου,τα οποια δεν ειναι πολλα... :p αλλα φοβαμαι μη γυνει καμια σταβη!:(
Αν ανοιξω αλλο λογαριασμο και χρισημοποιησω την ιδια καρτα? δεν νομιζω να συμφερει ομως...
Ισως το αλλο που μπορω να κανω ειναι να βαλω οριο στο ποσο που μπορω να χρισημοποιησω...τι λετε εσεις?
Ευχαριστω :)

Άνοιξε έναν νέο λογαριασμό (άρα και μία νέα electron). Έτσι δεν θα έχεις να φοβάσαι τίποτα και θα μπορείς να μεταφέρεις από τον κανονικό σου λογαριασμό (μέσω ATΜ ή ebanking) το ποσό που θες στον νέο λογαριασμό (για αγορές).

Σε αντίθεση με την gift card, ούτε κόστος/όρια 'επαναφόρτισης' ούτε τίποτα ;)

ranger
04-01-07, 18:01
όχι μόνο δεν έχει κόστος επαναφόρτισης αλλά δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα για να την "γεμίσεις". Κάνω μεταφορά μέσω e-banking από άλλο λογαριασμό της Alpha και την επόμενη έχει η κάρτα λεφτά. χωρίς καν να βγω από το σπίτι.;)

thomasx
04-01-07, 19:19
Αν κατάλαβα καλά μιλάτε όλοι για κάρτες ανάληψης από λογαριασμό. Όταν χρειάστηκα να κάνω το ίδιο, σε κάποια sites δεν την δεχόντουσαν. Θέλανε μόνο πιστωτική.

ranger
04-01-07, 19:25
αν είναι αναλήψεως και visa-electron την δέχονται κανονικά.
αν είναι απλή αναλήψεως όχι (πχ maestro της Εθνικής).
Έχω κάνει αγορές από αρκετά sites και από paypal.

bill2003
04-01-07, 20:00
Επιβεβαιώνω αυτά που λέει ο ranger. Με Visa Electron έχω κάνει τα πάντα. Έχω κάνει αγορές σε ξένα και Ελληνικά e-shops, έχω χρησιμοποιήσει το paypal, έχω κάνει κράτηση σε ξενοδοχείο στο εξωτερικό και ένας γνωστός έχει παίξει στο bwin και έχει πάρει τα κέρδη κανονικά πίσω μου είπε. Χρήμα να έχεις για ξόδεμα :p

Η Εθνική πρέπει να είναι η μόνη τράπεζα που δεν έχει πλέον visa electron και δυστυχώς εκεί έχω και τη μισθοδοσία μου (γι' αυτό και η αναφορά στο πρώτο μου post...)

ranger
04-01-07, 20:04
έχω παίξει στοίχημα στο bwin και έχω πάρει τα κέρδη κανονικά πίσω.


Αυτά δε τα λέμε...:lock:

bill2003
04-01-07, 20:11
Αυτά δε τα λέμε...:lock:

Οκ, διορθώθηκε. Αν κρίνει κάποιος mod πως πρέπει να πέσει και κανένα delete σε posts, no prob :)

frap
04-01-07, 20:31
Γιατι?? :confused:

Γιατί μπορεί να διαβάζει κανάς εισαγγελέας...
Είναι παράνομο ευρισκόμενος στην Ελλάδα να στοιχιματίζεις οπουδήποτε εκτός των συγκεκριμένων και εγκεκριμένων από το κράτος "υπηρεσιών".

ranger
04-01-07, 20:32
γιατί στην Ελλάδα είναι παράνομο. Ο ΟΠΑΠ έχει το μονοπώλιο και κινείται (προσπαθεί τουλάχιστον) δικαστικά. Προσπαθεί να πείσει και τις τράπεζες να μην δέχονται χρήματα από τέτοιες εταιρίες.
1 (http://www.opap.gr/pressdetails.asp?pressid=284&ptype=NEWS&txtid=&langID=1)
2 (http://www.opap.gr/pressdetails.asp?pressid=313&ptype=NEWS&txtid=&langID=1)
3 (http://www.opap.gr/pressdetails.asp?pressid=312&ptype=NEWS&txtid=&langID=1)
4 (http://www.opap.gr/pressdetails.asp?pressid=309&ptype=NEWS&txtid=&langID=1)
5 (http://www.opap.gr/pressdetails.asp?pressid=296&ptype=NEWS&txtid=&langID=1)
6 (http://www.opap.gr/pressdetails.asp?pressid=287&ptype=NEWS&txtid=&langID=1)

(κυρίως 5-6)

GoG
04-01-07, 20:49
προσωπικά έχω attica gift card! (Visa electron είναι) Κόστος επαναφόρτισης 1 ευρώ (μέχρι τα 200 ευρώ νομίζω---μετά από εκεί είναι 2 ευρώ)! ελαχιστη επαναφόρτιση 30 ευρώ! πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και εκδόθηκε και γρήγορα:)(3 μέρες ;))

Θα συμφωνησω...Τη χρησιμοποιουσα για ενα χρονο χωρις προβλημα..Μετα εμπλεξα με κανονικη πιστωτικη και τωρα μαντεψτε ποσα χρωσταω: Οριο φυσικα!!

selinunte
05-01-07, 01:51
όχι μόνο δεν έχει κόστος επαναφόρτισης αλλά δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα για να την "γεμίσεις". Κάνω μεταφορά μέσω e-banking από άλλο λογαριασμό της Alpha και την επόμενη έχει η κάρτα λεφτά. χωρίς καν να βγω από το σπίτι.;)


αυτό μου ακούγεται πολύ καλό!! :oneup:
εφ' όσον έχω είδη λογαριασμό στήν alpha μάλλον θα ανοιξω καινούργιο και θα βάζω λευτά απο το κανονικό μέσο web.μου φαινεται πολύ βολική λύση... :)

Μια ερωτηση μονο, e-banking κανεις με secure protocol,με κοδικούς που σου δίνουν αυτοί?

thanks

ranger
05-01-07, 01:55
e-banking έχω στην Alpha 3-4 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Απ' ότι θυμάμαι κάνεις αίτηση από το site και επιλέγεις ένα κατάστημα από το οποίο θα περάσεις να πάρεις τους κωδικούς σου. 5-6 μέρες αν θυμάμαι καλά.

Xguru
05-01-07, 02:03
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι,

Δεν είναι άλλο πράγμα η Visa με τη Visa Electron από πλευράς αποδοχής σε συναλλαγές;;;;
Ένα κατάστημα που έχει σήμα Visa δέχεται ΣΙΓΟΥΡΑ Visa και ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ Visa electron.
Καλά τα λέω;

ranger
05-01-07, 02:07
ναι αλλά τα ηλεκτρονικά καταστήματα δέχονται κατά 99% visa electron.

αλλά και τα "κανονικά" καταστήματα δέχονται σιγά σιγά και την elecron. έχουν και το ανάλογο σήμα.

Xguru
05-01-07, 02:09
ναι αλλά τα ηλεκτρονικά καταστήματα δέχονται κατά 99% visa electron.

αλλά και τα "κανονικά" καταστήματα δέχονται σιγά σιγά και την elecron. έχουν και το ανάλογο σήμα.

Και γιατί δεν το γράφουν μετά; Ποιά είναι η συμφωνία με τις τράπεζες; Και πως μπορώ να ξέρω αν ένα on-line κατάστημα που γράφει Visa θα δέχεται και Visa Electron; Δεν θέλω να εισάγω αριθμούς κάρτας αν δεν είμαι σίγουρος ότι την δέχεται...και νομίζω ότι είναι λογικό.

civil
05-01-07, 02:13
προσωπικά έχω attica gift card! (Visa electron είναι) Κόστος επαναφόρτισης 1 ευρώ (μέχρι τα 200 ευρώ νομίζω---μετά από εκεί είναι 2 ευρώ)! ελαχιστη επαναφόρτιση 30 ευρώ! πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και εκδόθηκε και γρήγορα:)(3 μέρες ;))

Αυτη προτεινω κι εγω!!
:oneup:

ranger
05-01-07, 02:15
το 99% το έγραψα για να είμαι καλυμμένος. Στην πραγματικότητα δεν έχω τύχει ούτε έχω ακούσει κάποιο κατάστημα να μη δέχεται electron.
Από την στιγμή που δέχεται το paypal μπορείς να κάνεις αγορά όπου δέχονται paypal. και είναι αρκετά τα συνεργαζόμενα sites.

Antonis_B
05-01-07, 03:05
Με τη χρεωστική κάρτα από Πειραιώς τι παίζεται με τις χρεώσεις;
Ξέρει κανείς;

bill2003
05-01-07, 10:35
Με τη χρεωστική κάρτα δεν υπάρχει καμία χρέωση. Για κάθε συναλλαγή που κάνεις, η τράπεζα κερδίζει ένα ποσοστό το οποίο κρατάει όμως από το κατάστημα, όχι από εσένα ;)

Όπου υπάρχει το σήμα Visa, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την Visa Electron πάντα! H μόνη περίπτωση που δεν ισχύει αυτο είναι αν το (φυσικό) κατάστημα διαθέτει εκείνα τα πανάρχαια μηχανήματα που βγάζουν, μηχανικά, ένα αποτύπωμα της κάρτας... Άλλωστε πλέον αρκετές πιστωτικές έχουν το σήμα Visa Electron και όχι Visa.

selinunte
07-01-07, 22:18
ευχαριστω για ολες τις χρησημες συμβουλες! :)

Xguru
07-01-07, 22:28
Κι εγώ ευχαριστώ που με βοηθήσατε να ξεκαθαρίσω τι συμβαίνει με τις Visa Electron.:)

selinunte
09-01-07, 18:27
εμαθα σημερα οτι οποια καρτα και να διαλεξω,ειτε χρεωστικη,ειτε πιστοτικη,για να την συνδεσω με τον υποτιθεμενω καινουργιο λογαριασμο που θα ανοιγα (για alphabank μηλαμε),πρεπει παντοτε να υπαρχει στον λογαριασμο αυτο,ενα ελαχηστο ποσο 300 ευρω.Εαν το συνολικο υπολυπο του λογαριασμου πεσει κατο απο τα 300,ο κατοχος του λογ. θα πρεπει να πληρωσει ενα μηνιαιο(?) ποσο των 10 ευρω περιπου (αν θυμαμαι καλα).
Επισης,οποιος,σαν και εμενα,εχει ηδη εναν λογαριασμο με συνδεδεμενη μια χρεωστικη καρτα visa electron,δεν μπορει να ανοιξει καινουργιο λογαριασμο και να εχει αλλη μια visa electron για αυτο τον λογαριασμο...πρεπει να διαλεξει μεταξη χρεωστικη MAESTRO και πιστοτικη.
Κατα τα αλλα,δεν καταλαβα αν ο καινουργιος λογαριασμος εχει εξοδα συντηρισης η αλλες αναλογες χρεωσεις....και δεν καταλαβα σε ποιες περιπτοσεις υπαρχει επιτοκιο.
Παντως,αλλες χρεωσεις δε υπαρχουν,εκτος απο τη προτη που ανεφερα,και μια επιβαρυνση στην πεμπτη μηνιαια αναλυψη μεσω υπαλληλου της τραπεζας (δεν θυμαμαι πως ονομαζεται ακριβως αυτος ο τροπος αναλυψης... :p )
@ ranger,υσχιουν αυτα που εγραψα? Ρωταω εσενα γιατι εχεις δυο λογ. στην alpha,κατασταση στην οποια θα βρισκομουν και εγω αν ανοιγα καινουργιο λογαριασμο.

Και κατι τελευταιο: φανταζομαι οτι και η αττικα gift card,εφ'οσον ειναι χρεωστικη,χρειαζεται εναν λογαριασμο "απο πισω"....η ερωτηση ειναι: υπαρχει ελαχιστο οριο συνολικου υπολυπου του λογαριασμου οπος και στην alphabank (τα 300 ευρω που αωεφερα προιγουμενος)?
Ευχαριστω (και συγγνομη για τα λαθοι,οπος επισημαινει και η υπογραφη!:oops: )

ranger
09-01-07, 18:37
Αν ανοίξεις λογαριασμό 1-2-3 στην Alpha δεν έχει έξοδα κίνησης ούτε χρειάζεται κάποιο ποσό για αρχή. Ανοίγει χωρίς ευρώ.
Ούτε ισχύει αυτό για τις δύο κάρτες. Όσες θες έχεις. Έχω ήδη δύο από Alpha.

manoulamou
09-01-07, 21:14
Ο γιος μου εβγαλε μια μεσω της Eurobank (ιδεα δεν εχω ποια)
και το βιβλιαριο δεν εμφανιζει καποιο υπολοιπο.
Ομως ξερω πως η Attica gift card ηταν η αγαπημενη καρτα οσων φιλων του
ασχολουνταν με το World of Warcraft, ιδιως οταν πρωτοκυκλοφορησε:)

selinunte
09-01-07, 22:08
Αν ανοίξεις λογαριασμό 1-2-3 στην Alpha δεν έχει έξοδα κίνησης ούτε χρειάζεται κάποιο ποσό για αρχή. Ανοίγει χωρίς ευρώ.
Ούτε ισχύει αυτό για τις δύο κάρτες. Όσες θες έχεις. Έχω ήδη δύο από Alpha.

Ολα αυτα που εγραψα ειναι πληροφοριες που πηρα απο υπαλληλο της alpha...:(
Οποτε για να καταλαβω, εσυ εχεις 2 λογαριασμους, και ο δευτερος,ας πουμε,ειναι αυοτς που χρησημοποιεις για internet...αυτος ο λογαριασμος,ειναι αδειο?Δεν πληρωνεις τυποτα για τον κρατησεις αδειο? Επισεις,εχεις και στους δυο λογαριασμους visa electron?


αναρωτιεμαι γιατι μου ειπανε μπουρδες τοτε...:evil:

bill2003
10-01-07, 00:46
Την λεπτομέρεια για τους δύο λογαριασμούς δεν την ξέρω... Πάντως εγώ αυτή τη στιγμή έχω έναν λογαριασμό με υπόλοιπο μικρότερο του 1Ε! καθώς κάθε φορά καταθέτω το ποσό που χρειάζομαι και το ξοδεύω μέσα σε λίγες μέρες...

Επομένως και να θέλουν να με χρεώσουν 10Ε (ποσό που ακούγεται υπερβολικό) δεν μπορούν!

Για τον λογαριασμό 1-2-3 (που απευθύνεται σε εφήβους και νέους) υπάρχει κάποιο ηλικιακό όριο? Απαιτείται πάσο ή κάτι άλλο?

Xguru
10-01-07, 00:54
Κάθε φορά θα πρέπει να κάνεις νέο λογαριασμό τότε. Η λογική είναι... έμεινε κάτω από 300 ευρώ; Σου αφαιρώ 2 ευρώ το δίμηνο. Δεν έχεις 2 ευρώ; Αντίο λογαριασμέ, ξαναφέρε ταυτότητα και κάνε τη χαρτούρα ξανά για νέο λογαριασμό. Τώρα πώς δεν στον έχουν καταργήσει ακόμα δεν ξέρω...

bill2003
10-01-07, 01:03
Ο λογαριασμός από τότε που άνοιξε δεν έχει πάει ποτέ πάνω από 300Ε! Τον είχα ανοίξει για να πάρω κάποια χρήματα από μία part time δουλειά κάποτε. :confused:

Ο κανονικός μου λογαριασμός (μισθοδοσίας) είναι στην Εθνική, δηλαδή δεν τίθεται θέμα ότι είμαι 'καλός πελάτης' της Alpha... Anyway, αφού υπάρχει ακόμη δεν το ψάχνω καθόλου ;)

steli0s
10-01-07, 01:36
Να πω και γω την απορια μου! ;)

Περσι που εκανα πρακτικη στη σχολη μου, επρεπε να ανοιξω λογαριασμο στην Εμπορικη για να μου βαζουν τα λεφτα της πρακτικης. Τοτε μαζι με τον νεο λογαριασμο, μου ειχαν δωσει και μια καρτα Maestro. Τον λογαριασμο γενικα δεν τον χρησιμοποιησα και απο περσι που σταματησα, ειχε μεσα 30-40 €.

Την προηγουμενη βδομαδα μου ηρθε σπιτι νεα καρτα απο την Εμπορικη (χωρις να ζητησω) με σηματακι Visa πανω (οχι Electron Visa). Σ'αυτην την καρτα μπορω να βαζω λεφτα σε ΑΤΜ και να κανω αγορες απο το internet; ή υπαρχει περιπτωση η καρτα να χρεωνεται και χωρις να εχω λεφτα στον λογαριασμο κ να μου ερθει καμια λυπητερη στο σπιτι καμια μερα;

cyberp
10-01-07, 01:48
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι,

Δεν είναι άλλο πράγμα η Visa με τη Visa Electron από πλευράς αποδοχής σε συναλλαγές;;;;
Ένα κατάστημα που έχει σήμα Visa δέχεται ΣΙΓΟΥΡΑ Visa και ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ Visa electron.
Καλά τα λέω;
λάθος.. η visa είναι μια.. δεν έχει διαφορά στην αποδοχή..
η διαφορά είναι ότι η μεν είναι πιστωτική και η δε χρεωστικη

steli0s
10-01-07, 01:53
λάθος.. η visa είναι μια.. δεν έχει διαφορά στην αποδοχή..
η διαφορά είναι ότι η μεν είναι πιστωτική και η δε χρεωστικη

Δηλαδη, οι καρτες με το σηματακι http://www.merchant-account-quotes.com/images/visa_credit-card-logos/visa_logo_2.gif ειναι ολες πιστωτικες;

ranger
10-01-07, 04:35
λάθος.. η visa είναι μια.. δεν έχει διαφορά στην αποδοχή..
η διαφορά είναι ότι η μεν είναι πιστωτική και η δε χρεωστικη

Λάθος. η διαφορά είναι στον τρόπο που περνάει το κατάστημα την κάρτα. Η electron θέλουν το καινούργιο μηχάνημα, που έχουν προμηθευτεί πάρα πολλά μαγαζιά πλέον. Η electron μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν πιστωτική αν το θες. Στην κάρτα που έχω στον 1-2-3, αν και τώρα έχει μέσα 2-3 Ευρώ, έχω πιστωτικό όριο 1000 Ευρώ. Για αγορές από internet όμως αν δεν έχεις λεφτά δεν ολοκληρώνεται η αγορά. Μόνο σε κανονικά καταστήματα.

Έχω δύο λογαριασμούς στην Alpha. Ο ένας είναι αυτός που έχει γενικά λεφτά μέσα και στον οποίο έχω e-banking και Visa Electron . Αργότερα άνοιξα και έναν λογαριασμό 1-2-3 (εφηβικός, φοιτητικός, νεανικός) στον οποίο έχω βγάλει μία δεύτερη Visa Electron. Όταν άνοιξα τον δεύτερο λογαριασμό έβαλα μέσα 50 Ευρώ, και αυτό γιατί είχα σκοπό να αγοράσω κάτι από έξω. Ρώτησα την ταμία και δεν ήταν υποχρεωτικό να βάλω λεφτά. Και άλλοι φίλοι που έκαναν το ίδιο μετά από εμένα δεν έβαλαν τίποτα.

Όσον αφορά αυτό για τις κάρτες, όχι μόνο δεν "απαγορεύεται" να έχεις δύο κάρτες, αλλά όταν άνοιξα τον δεύτερο λογαριασμό μου είπε η ταμίας ότι μπορώ να βάλω στην νέα κάρτα και τους δύο λογαριασμούς (όπως και έκανα) έτσι ώστε να έχω την δεύτερη κάρτα σπίτι, να μην την κουβαλάω συνέχεια μαζί μου. Έτσι με τη νέα κάρτα διαχειρίζομαι και τους δύο λογαριασμούς και η άλλη είναι στο συρτάρι για ώρα ανάγκης.

Ο λογαριασμός 1-2-3 δεν έχει ανεβεί πάνω από τα 10 Ευρώ για διάστημα πάνω από 3 μέρες και δεν έχει έξοδα. Δεν μου αφαιρούν λεφτά. Είναι στους όρους του 1-2-3 ότι δεν έχει έξοδα κίνησης. Για τον άλλο λογαριασμό (δεν είναι 1-2-3) δεν ξέρω, δεν έχει μείνει χωρίς λεφτά.

(μπορείτε να δείτε και εδώ (http://www.alpha123.gr/page/default.asp?la=1&id=17) για τον 1-2-3, λέει και για άλλες προσφορές που έχει, όπως εκπτώσεις κτλ)

blizard
10-01-07, 05:04
όχι μόνο δεν έχει κόστος επαναφόρτισης αλλά δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα για να την "γεμίσεις". Κάνω μεταφορά μέσω e-banking από άλλο λογαριασμό της Alpha και την επόμενη έχει η κάρτα λεφτά. χωρίς καν να βγω από το σπίτι.;)

Μπορείς να πας στο menu και να γράψεις εκεί τον άλλο σου λογαριασμό με ένα nick , πχ "λογαριασμός 2" , και μετά θα μεταφέρει τα χρήματα επιτόπου χωρίς καμιά καθυστέρηση και χωρίς να πρέπει να γράφεις κάθε φορά τον αριθμό λογαριασμού .
(είναι η καλύτερη λύση σίγουρα... βάζεις μόνο όσα θες κάθε φορά και σε λίγα λεπτά που κάνεις την αγορά έχει αδειάσει πάλι)

ranger
10-01-07, 05:19
μιλάς για alpha; εννοείς να κάνω τον λογαριασμό προδηλωμένο για μεταφορά; δεν έχω τέτοια επιλογή από το menu, ίσως γιατί δεν έχω μπει στη διαδικασία να πάρω την συσκευή πρόσθετης ασφάλειας.

blizard
10-01-07, 05:24
Ναι αυτό λέω... νόμιζα ότι η συσκευή πρόσθετης ασφάλειας ήταν υποχρεωτική για όλες τις μεταφορές οπότε θα την είχες..

ranger
10-01-07, 05:40
όταν ξεκίνησα το e-banking δεν υπήρχε καν και αργότερα δεν μπήκα στον κόπο να πάω από εκεί να την πάρω. Για τους παλιούς δεν είναι υποχρεωτικό. Εξάλλου, τις συναλλαγές που την απαιτούν δεν τις χρησιμοποιώ.

Αλήθεια, πόσο κάνει και πως την προμηθεύομαι αν χρειαστεί;

blizard
10-01-07, 05:50
Πρέπει να κάνει 6-7 ευρώ και σου έρχεται σπίτι ... κάπου στα menu είναι μια επιλογή που τους το ζητάς, δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα.

Πάντως είναι καλό γιατί ακόμα και αν κάποιος καταφέρει να μάθει τους κωδικούς σου δεν μπορεί να κάνει καμιά συναλλαγή με το alpha bank χωρίς την συσκευή και τον διαφορετικό αριθμό που κάθε φορά βγάζει.

cyberp
10-01-07, 13:01
Λάθος. η διαφορά είναι στον τρόπο που περνάει το κατάστημα την κάρτα. Η electron θέλουν το καινούργιο μηχάνημα, που έχουν προμηθευτεί πάρα πολλά μαγαζιά πλέον
Ας μην μπερδεύουμε τον κόσμο... έχω να δω μαγαζί με το χειροκίνητο μηχάνημα πάνω από 5 χρόνια...Η ουσία είναι ότι αν έχει το σηματάκι VISA το μαγαζί θα παίρνει και την electron (αρκεί να έχει το ηλεκτρονικό μηχάνημα, δηλαδή τουλάχιστον το 99% των επιχειρήσεων)

Η electron μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν πιστωτική αν το θες. Στην κάρτα που έχω στον 1-2-3, αν και τώρα έχει μέσα 2-3 Ευρώ, έχω πιστωτικό όριο 1000 Ευρώ. Για αγορές από internet όμως αν δεν έχεις λεφτά δεν ολοκληρώνεται η αγορά. Μόνο σε κανονικά καταστήματα.
Απο τη στιγμή που είναι συνδεμένη με λογαριασμό είναι χρεωστική...αυτός είναι ο ορισμός της electron :rtfm:
Τώρα αυτο που λες μηπως είναι κάτι σαν δικαίωμα υπερανάληψης αυτά τα 1000€? με λίγα λόγια στο χρεώνουν στο συνδεμένο λογαριασμό σαν δάνειο με επιτόκιο κλπ?

bill2003
10-01-07, 13:08
@ranger:
Μάλλον δεν μιλάς για πιστωτικό όριο αρά για όριο αγορών/αναλήψεων...
Δηλαδή αν έχεις 2000Ε μες στο λογαριασμό σου, μπορείς να ξοδέψεις μέσω αγορών ή να πάρεις μέσω ATM 1000Ε/24ωρο...
Το πιστωτικό όριο αφορά αποκλειστικά πιστωτική κάρτα.

ranger
10-01-07, 14:42
Ας μην μπερδεύουμε τον κόσμο... έχω να δω μαγαζί με το χειροκίνητο μηχάνημα πάνω από 5 χρόνια...Η ουσία είναι ότι αν έχει το σηματάκι VISA το μαγαζί θα παίρνει και την electron (αρκεί να έχει το ηλεκτρονικό μηχάνημα, δηλαδή τουλάχιστον το 99% των επιχειρήσεων)

το ίδιο πράγμα λέμε.

έχω κάνει αγορές από κατάστημα στην Ελλάδα με την κάρτα χωρίς ο λογαριασμός να έχει μέσα τίποτα. Η αγορά ακολούθησε τους όρους για αγορά μέσω πιστωτικής (όσον αφορά την αποπληρωμή της).
Επίσης κάθε μήνα παίρνω σπίτι ανάλυση των κινήσεων τις κάρτας.

Επειδή μία κάρτα είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό (άρα χρεωστική) δεν σημαίνει ότι, αν θέλει ο πελάτης και μόνο τότε, να την χρησιμοποιήσει ως πιστωτική δεν μπορεί (για την συγκεκριμένη κάρτα).

bill2003
10-01-07, 14:53
έχω κάνει αγορές από κατάστημα στην Ελλάδα με την κάρτα χωρίς ο λογαριασμός να έχει μέσα τίποτα

Ακριβώς εδώ βρίσκεται η διαφορά! Με την χρεωστική δεν θα γινόταν καθόλου συναλλαγή, θα επέστρεφε απόρριψη ;)

ranger
10-01-07, 15:21
άρα τι; είναι πιστωτική;
αν ήταν θα μπορούσα να κάνω και μέσω Internet αγορές όταν ο λογαριασμός είναι άδειος. δεν θα μου επέστρεφε απόρριψη.
όταν η κάρτα είναι άδεια δεν μπορώ να κάνω τίποτα από inernet. μόνο να αγοράσω από κάποιο κανονικό κατάστημα.

bill2003
10-01-07, 15:25
Ειναι μπασταρδεμένη! Πάντως η κλασική χρεωστική δεν είναι :p

ranger
10-01-07, 15:53
πιθανόν.
Πάντως με έχει βολέψει γιατί μπορώ χωρίς κανένα επιπλέον έξοδο (η πιστωτική έχει και συνδρομή) να κάνω αγορές από internet με απόλυτη ασφάλεια καθώς ακόμα και να μου πάρουν τα στοιχεία της κάρτας, τους κωδικούς κτλ, η κάρτα δεν έχει λεφτά μέσα και αν δεν έχει δεν χρεώνεται όπως η πιστωτική.

Τώρα αν θέλει κάποιος να την χρησιμοποιήσει ως "πιστωτική" (δηλαδή να ψωνίσει χωρίς να έχει υπόλοιπο ο λογαριασμός και να τα βάλει μετά) σε κάποιο κατάστημα είναι στο χέρι του. Ακόμα και τότε δεν έχει τα έξοδα της πιστωτικής (όπως ετήσια συνδρομή)

selinunte
10-01-07, 22:21
Έχω δύο λογαριασμούς στην Alpha. Ο ένας είναι αυτός που έχει γενικά λεφτά μέσα και στον οποίο έχω e-banking και Visa Electron . Αργότερα άνοιξα και έναν λογαριασμό 1-2-3 (εφηβικός, φοιτητικός, νεανικός) στον οποίο έχω βγάλει μία δεύτερη Visa Electron.

για web-banking,κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις κανει μια αιτιση για να ενεργοποιηθει η υπηρεσια,και η αιτιση να αφορα και τους δυο λογαριασμους?

Σε ευχαριστω για την διευκρινηση για τους λογαριασμους! Οποτε οι βλακες δεν μου ειπανε για το 1|2|3,για κανονικο λογαριασμο μου μιλαγανε,ενω τους ειχα εξηγησει τη ειδους λογαριασμο χρειαζομουν (ακριβος το 1|2|3!!!!!)

Τελος παντων...

Κατι αλλο, μπορειτε να δοσετε καποιες περισσοτερες πληροφορειες για την συσκευή πρόσθετης ασφάλειας? Πως χησημοποιειται?

Και παλη ευχαριστω. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.