PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί χρησιμοποιείς αυτό το nick name ; E ; Γιατί ;;;



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Xenios
17-09-05, 13:40
Πριν πολλά χρόνια στην AcroBase κάναμε μια έρευνα για τους λόγους που μας ώθησαν στην επιλογή του ψευδωνύμου (ID ή login name).

Ομολογώ ότι εγώ ψάχτηκα πολύ για την επιλογή του ψευδωνύμου Xenios.
Πρώτη μου απαίτηση ήταν να είναι το ψευδώνυμο Ελληνικό. Μετά ήθελα να το συνδυάσω με το ότι εγώ ήμουν αυτός που φιλοξενούσα τους χρήστες και τελευταίο γιατί ήθελα να το συνδέσω μ΄ ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο.

Μετά από πολλές αναζητήσεις κατέληξα στο Ξένιος, από το Ξένιος Δίας ο θεός της φιλοξενίας, όνομα ελληνικότατο και από το Ξένια που ήταν το όνομα της αγαπημένης μου Μητέρας.

Στην συζήτηση που κάναμε τότε βγήκαν ενδιαφέρουσες απόψεις για το πώς διαλέγει ο καθένας το ψευδώνυμο του. Τι θα λέγατε να το συνεχίσουμε και εδώ;

xabikos
18-09-05, 01:24
Για όποιον είναι πόντιος είναι πολύ εύκολο να το καταλάβει!
Για τους υπόλοιπους ο Χαράλαμπος (το όνομα μου δλδ) στα ποντιακά είναι Χάμπος αλλά δεν μ' αρέσει και πολύ(μ' αρέσει όμως που είμαι ΠΟΝΤΙΟΣ) οπότε το έκανα χαμπίκος και μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά οτι δεν κυκλοφορεί άλλος χαμπίκος στο νετ!

George978
18-09-05, 01:26
δε νομιζω οτι χρειαζεται και πολυ σκεψη , το ονομα μου με το ετος γεννησεως (τα 3 τελευταια ψηφια)

Προφέσσορας_Χάος
19-09-05, 17:37
southpark butters for ever :)

Nantia
28-09-05, 00:10
Το όνομά μου :thumb_dup :cool:

AddictedToChaos
28-09-05, 13:41
Το δικο μου nick ειναι απο τραγουδι της μπαντας που γουσταρω, τους Megadeth. Και επειδη ο τιτλος ειναι φανταστικος σαν νοημα για μενα (οπως και το συγκεκριμενο τραγουδι), Ειπα να βαλω αυτο.

alfisti
28-09-05, 14:56
Alfa Romeo ...
that's all

Hengeo
28-09-05, 14:57
Hengeo = Henioxous + George. Το πρώτο είναι το όνομα ενός αστερισμού, η αστρονομία είναι μία από τις ασχολίες μου και το δεύτερο το ονομά μου...

mentor
06-10-05, 09:40
Είναι ένα νικ που το χρησιμοποιώ εδώ και κάτι χρόνια

Papilion
18-10-05, 10:57
Εμενα παιδια μου αρεσει παρα πολυ η ταινια (papillon ο πεταλουδας) ομως ο γιος μου τον ελεγε
papilion και ετσι το χρησιμοποιω και εγω πλεον!:cool:
α και κατι αλλο ειμαι και εγω ποντιος!

Aramil
18-10-05, 23:20
To nick αυτό ξεκίνησε απο τον χαρακτηρα μου στο DnD.Από εκει και πέρα μπαινει σε οτι account έχω φτιάξει μέχρι στιγμής.....:D

paketwmenh
19-10-05, 11:52
δεν υπάρχει ερώτηση για το nick μου, είναι πασιφανές....
Έφαγα πακέτο....:rotfl:

GusHAF
20-10-05, 08:07
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το Nickname όλα τα χρόνια που ασχολούμε με το Internet και απλά δεν το έχω αλλάξει. Αποτελείται από το Gus=Κώστας και το HAF=Hellenic Air Force (ουδεμία σχέση έχω με την πολεμική αεροπορία σε επαγγελματικό επίπεδο). Προφέρεται σαν Γκάς Χάφ, και όχι σαν Γκούσαφ όπως νομίζουν όσοι γνωρίζω από Middle East :P

tsourekia
20-10-05, 16:02
απλώς πολλές φορές μας τα κάνουν τσουρέκια...από εκεί και το nick...

hadderakk
20-10-05, 16:26
hadderakk: στον κοσμο του Dune (αιωνια δοξα και τιμη στον Frank Herbert) ο Paul Atreides, μοναδικος κληρονομος του θρονου των Atreides, ανακαλυπτει οτι ειναι ο Kwizats Hadderakk ή M'huad'Dib (για τους Fremen, λαος του πλανητη Dune-Arrakis), δηλαδη ο Μεσσιας και το "Υπερτατο Ον του Συμπαντος", που ελευθερωνει τους Fremen.

poromenos
26-10-05, 14:01
εγω αν σας πω την αληθεια δεν ξερω γιατι διαλεξα αυτο το nick.οταν εκανα την εγγραφη μου ηρθε στο μυαλο αυτο ακι ετσι το εγραψα

Bhaal
28-10-05, 03:33
Παρότι το PlaneScape:Torment υπήρξε το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών, κατά την άποψή μου, και είναι το αγαπημένο μου (όσα χρόνια και να περάσουν) κυκλοφορούν τόσοι πολλοί Nameless One στο διαδίκτυο ώστε πέρασα στο δεύτερο κατά σειρά αγαπημένο μου: το Baldur's Gate II. Λόγω κεκτημένης ταχύτητας έβαλα Bhaal --θεός του πολέμου και του θανάτου-- αντί για τον αγαπημένο μου χαρακτήρα, τον Keldorn --Ιεροεξεταστής ιππότης, του οποίου ο χαρακτήρας, όπως διαμορφώνεται μέσα από την πλοκή, δεν έχει καμία σχέση με τα όσα ξέρουμε για τους Ιεροεξεταστές. Μάλλον οι σχεδιαστές του παιχνιδιού αλλού το πήγαιναν και αλλού κατέληξαν. :D

waste
30-10-05, 11:59
χα χα αυτα τα thread στυλ αγαπημενο μου ημερολογιο πολυ πλακα εχουν. και μιας και το διαβασα ας απαντησω κι εγω οτι το nick μου προέρχεται από ένα βιβλίο του Pynchon (the crying of lot 49) νομίζω η ελληνικη μεταφραση ηταν (η συλλογη των 49 στο σφυρι) ή κατι τέτοιο. το αλλο nick που χρησιμοποιω είναι το gravrainy απο το gravitys rainbow του ιδιου. μαλλον μου εκανε εντυπωση ο τυπος τότε που τον διαβαζα και μου εμεινε ;-) κι επειδη τα Nick εχουν πλακα οταν σου μενουν απο καποια αλλη εποχη δεν σκεφτηκα ποτε να το αλλαξω

freddy
03-11-05, 22:57
γιατι στο σχολειο με φωναζαν freddy απο freddy kruger λες και ειμαι τρομαχτικη δηλαδη!!! :( χαχαχ

paketwmenh
04-11-05, 15:28
γιατι στο σχολειο με φωναζαν freddy απο freddy kruger λες και ειμαι τρομαχτικη δηλαδη!!! :( χαχαχ

Αν είσαι τόσο τρομακτική σαν το avatar σου...τι να πώ...:what:

hadderakk
04-11-05, 17:15
:offtopic:
μμμ...μηπως να παιξει κανενα νεο θρεντ μονο με φωτο προσωπου του καθενος ;;;, :cool:
[εχω περιεργεια να δω ποσο krueger ειναι η freddy, ρε αδερφε !]:death:whip:
</drooling>;)

sdikr
04-11-05, 22:24
:offtopic:
μμμ...μηπως να παιξει κανενα νεο θρεντ μονο με φωτο προσωπου του καθενος ;;;, :cool:
[εχω περιεργεια να δω ποσο krueger ειναι η freddy, ρε αδερφε !]:death:whip:
</drooling>;)

Να έρθεις στις συναντήσεις :p

freddy
05-11-05, 22:11
:offtopic:
μμμ...μηπως να παιξει κανενα νεο θρεντ μονο με φωτο προσωπου του καθενος ;;;, :cool:
[εχω περιεργεια να δω ποσο krueger ειναι η freddy, ρε αδερφε !]:death:whip:
</drooling>;)


για να με φωναζαν ετσι φανταζεσαι ποσο πολυ τρομαχτικη ειμαι!!!!;)
ασε που ακομα και οι φωτογραφιες καιγονται αρνουνται να βγουν αμα ειμαι εγω μεσα...

paketwmenh
07-11-05, 00:23
για να με φωναζαν ετσι φανταζεσαι ποσο πολυ τρομαχτικη ειμαι!!!!;)
ασε που ακομα και οι φωτογραφιες καιγονται αρνουνται να βγουν αμα ειμαι εγω μεσα...


χαχαχαχαχαχαχα!ψέματααααααααααααααααααααααααααααα!:cool:

gorgio1
07-11-05, 00:28
το έβαλα τυχαία όταν έφτιαξα το πρώτο μου mail και απο τότε έμεινε έτσι.....

aroutis
07-11-05, 20:05
Το normal nick μου είναι Aris που το χρησιμοποιώ είτε σε fora είτε στο IRC (dalnet/nullusnet etc) εδώ και ΧΡΟΝΙΑ. Για κάποιο μυστήριο λόγο, σε 2 fora , εδω και σε ένα άλλο, αποφάσισα να το κάνω διαφορετικα, και πάει με βάση αναγραμματισμό του ονοματεπώνυμου...

Απλά πράγματα

Thm@
08-11-05, 17:07
το δικο μου βγηκε απο το battlenet επι εποχης starcraft ( ουτε καν broodwar ) μαζι με δυο φιλαρακια που εβγανα αντιστοιχα nicks :)

gastone_21
08-11-05, 17:40
Τον θυμάσται τον Γκαστόνε απο τα μικι-μάους ?
Ο τύπος ήταν το πρότυπο στην ζωή μου ... δεν έκανε τιποτα και όμως δεν ξέμενε απο λεφτά ή τυχη :))) ... τώρα βέβαια καμιά σύγκριση με την πραγματικότητα αλλα λέμε .
Οι πιο ψαγμένοι θα με βρούν σαν Lemachos (=αναγραμματισμός γνωστής μάρκας τσιγάρων που κάπνιζα πριν απο 12 χρόνια . Θυμάμαι έφτιαχνα έναν paladin στο Dragonlance (AD&D) και δεν μπορούσα με τίποτα να βρώ όνομα).

apok
08-11-05, 17:43
Να έρθεις στις συναντήσεις :p

Nαι ναι να έρχεσαι

( κάποιοι πρέπει να πληρώνουν κιόλας:twisted: :twisted: )


Υ.Γ :offtopic: αλλά δεν άντεξα:D

FestoNero
09-11-05, 15:40
Εεε.. το Νero ειναι απο το NIΡΟ.. που προερχεται απο το ΝΙκος-ομηΡΟς..
Δ το σκεφτηκα εγω.. μια συμμαθητρια μ το κατεβασε..
Κ το Festo πηγαινε για Femto, που ειναι πιο μικρο απο το Pico.. σαν μοναδα μετρησης..
Αλλα δεν ηξερα ποιο ηταν απο τα 2.. Ρωτησα κ τον φυσικο μ, κ δεν ηξερε ουτε αυτος..
Δ πειραζει, το Festo ακουγεται καλυτερα απο τοFemto..
το Pico προεκυψε απο το pico's School.. απο το www.newgrounds.com.. Τρελο παιχνιδακι..

freddy
09-11-05, 18:53
χαχαχαχαχαχαχα!ψέματααααααααααααααααααααααααααααα!:cool:



:offtopic: και ομως ειναι αληθεια και το ξερεις....
χαχαχαχα:thumb_dup

skyman
11-11-05, 11:04
Από το 1996 που έκανα τα πρώτα μου βήματα στο διαδίκτυο και βασικά στις BBS τότε χρησιμοποιώ αυτό το nickname κυρίως. Έτσι απλά.

astral
17-11-05, 16:11
Μια παραφραση του ψευδώνυμου ενός πληκτρά(keyboards-synthesizers) μιας μπαντας (dimmu borgir).

zafx
12-12-05, 00:05
Τα αρχικά από το επίθετο μου (ZaF) και Χ το αρχικό του ονόματος της κοπελιάς μου στην Αγγλική.
Και το avatar επειδή ο πατέρας μου είναι ίδιος ο Gordon Freeman και στην εμφανιση, και είναι και φυσικός (καθηγητής).

mitsobill
12-12-05, 15:39
απο ένα αμάξι που είχα παλιά καρμπυρατεράτο και έκανε φοβερό θόρυβο!

MariaTs.
15-12-05, 03:13
Να ρωτήσω τον νονό μου! http://www.langkawi.dk/smileys/u178.gif

daffy
16-12-05, 03:44
Μάλλον το όλο θέμα άρχισε από μια διαφωνία μεταξύ του υποφαινόμενου και της κοπέλας του για το ποίος είναι καλύτερος, ο bugz ή ο daffy. Και όταν έπεσα τυχαία πάνω στο avatar έιπα εδώ είμαστε. Αλλά ίσως και να είναι έμμεση αναφορά στον χαρακτήρα daffy στην ταινία the beach. (ναι ναι αυτόν τον τρελό μισάνθρωπο :-k )

Tagami
28-12-05, 19:31
L5R
Tsuruchi
Nick από RPG, λογοπαίγνιο Ta-gami. Όλα.

WoosH
01-01-06, 16:10
Επειδή ΜΠΟΡΩ ;) Σας κάλυψα; :p

NoYmErOs
03-01-06, 09:03
Επειδή ΜΠΟΡΩ ;) Σας κάλυψα; :p

oxi..:-k

ypopto_mpifteki
03-01-06, 16:01
Είμαι επίκαιρο! :p

WoosH
05-01-06, 19:36
oxi..:-kΕσύ παλιο-νούμερο τι μιλας; ε; Ε; ε; Ε;;; κι εσύ εδώ; τστστς... όπου και να πάω σε βρίσκω!!! τι γκαντεμιά και αυτή :scared:

Ireth
17-01-06, 02:40
Επειδή αυτό χρησιμοποιώ παντού:cool:
Και επίσης επειδή ξεχνώ πολύ εύκολα nicknames&passwords... :cry:

octap
17-01-06, 22:11
Γιατί ειναι παγκοσμίως γνωστό !!! :thumb_dup

donis
21-01-06, 11:37
Έτσι λένε στο χωριό μου τους Αντώνηδες

Tar-Aldarion
21-01-06, 11:37
Το πρώτο μου nick σε MMORPG (Dark Age of Camelot). Ο πρώτος βασιλιάς των ανθρώπων που είχε φιλικές σχέσεις με τους Elves κατά τον J.R.R. Tolkien.

milton
21-01-06, 13:16
Το όνομα του σκύλου μου, ένα κουτάβι Jack Russell (από πρωτοτυπία σκίζω)

logan11
22-01-06, 04:55
logan11:

Logan είναι το πραγματικό όνομα του Wolverine. Μ'αρέσει σαν χαρακτήρας των comics. Και επειδή άρχισα να το χρησιμοποώ όλο και πιο συχνά, σε κάποια mail,forums,... δέν δεχόταν το απλό logan (το είχαν προλάβει άλλοι) και έτσι έβαλα και ένα 11 για παρέα.

mairoula
22-01-06, 11:35
is just a name!;)

logan11
22-01-06, 20:32
@ marioula

1--Wellcome to the Forum.
2--Ωραίο Αvatar. Είσαι fan τoυ Starcraft?
Εμένα ήταν το πρώτο Strategy παιχνίδι που έπαιξα και πραγματικά κόλλησα.
Είναι All Time Classic.
Και η υπογραφή μου είναι ατάκα από το Starcraft.

@ ADSLgr.com All rights reserved.