PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Κουζινας

etphonehome
15-12-12, 20:14
Λοιπόν κάνω μια ανακαίνιση στο σπίτι και έφτασε το πέρασμα του χρόνου να κοιτάξω για ηλεκτρικές συσκευές.

Κάνοντας μια ερευνα αγοράς μέσω internet έχω καταλήξει στους 2 παρακάτω συνδυασμούς. Πρόκειται για εντοιχισμενες ηλεκτρικές συσκευές κουζίνας (χωρίς ψυγείο) από miele και bosch.

Δεν έχω πάει από κοντά ακόμα να τις δω παρολαυτά αφού βρίσκομαι σε ένα τεχνολογικό forum θα με ενδιέφερε η άποψη σας για τους 2 παρακάτω συνδυασμούς.

MIELE

ΦΟΥΡΝΟΣ
MIELE H 5241 E
€1059,00
http://web-electric.gr/shop/product.php?productid=18333
--------------------------------------------------------
ΦΟΥΡΝΟΣ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ
MIELE M8261 2 CL-S
€716,00
http://web-electric.gr/shop/product.php?productid=17792
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ
Miele G 4600 SCi
€999,00
http://web-electric.gr/shop/product.php?productid=18436
ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑΣ
MIELE DA 249-4 EDSL INOX
€1.032,00
http://web-electric.gr/shop/product.php?productid=18074
ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΕΣΤΙΑ
MIELE KM6115 INOX
€1.070
http://web-electric.gr/shop/product.php?productid=18448

ΣΥΝΟΛΟ €4876

BOSCH

ΦΟΥΡΝΟΣ
Bosch HBG73B550
660,00 €
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=7343
-----------------------------------------------
ΦΟΥΡΝΟΣ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ
Bosch HMT85ML53
500,00 €
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=1264
-----------------------------------------------
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ
Bosch SPI69T25EU
710,00 €
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=9065
----------------------------------------------
ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑΣ
Bosch DWA09E750
575,00 €
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5473
ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΕΣΤΙΑ
Siemens EH675ME21E
780,00 €
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=1383

ΣΥΝΟΛΟ €3225

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

sdikr
15-12-12, 20:32
αν έχεις τα χρήμματα για πέταμα, θα πήγαινα στην Miele.

nyannaco
15-12-12, 20:41
Προσωπικά τη Miele τη θεωρώ υπερτιμημένη (κυριολεκτικά). Οχι ότι δεν είναι καλές οι συσκευές, αλλά δεν πείθομαι ότι δικαιολογούν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής.

etphonehome
15-12-12, 20:42
Κοίταξε η διαφορα αναμεσα στους 2 συνδιασμους είναι 1650 euro και κάτι είχα ακούσει για 10 χρονια εγγύηση που δίνει η Miele (δεν ξέρω περισσότερα μέχρι να μιλήσω εκτος από το κατάστημα και με την ίδια την Miele).

Τωρα πεταμενα λεφτά δεν νομίζω ότι έχει κάποιος που μπαίνει να ζητήσει πληροφορίες εδώ, παρολαυτά το budget μου αντέχει. Η αλήθεια είναι πως η μητέρα μου έχει 2 πλυντήρια πιάτων ένα miele και ένα bosch και το miele μου λέει από άποψη εργονομίας είναι έτη φωτός μπροστά (πχ τα συρταρωτά κάνιστρα που έχει για τα μαχαιροπίρουνα κλπ). Την διαφορα αυτή των 1650 euro προσπαθώ να βρω λόγους για να την δικαιολογήσω για αυτό χρειάζομαι απόψεις ανθρώπων που είτε τις έχουν σπίτια τους ειτε εχουν ηδη μπει στην παραπανω διαδικασια συγκρισης που αναφέρω και μπορούν να με βοηθήσουν να επιλέξω σωστότερα.

sdikr
15-12-12, 20:44
Προσωπικά τη Miele τη θεωρώ υπερτιμημένη (κυριολεκτικά). Οχι ότι δεν είναι καλές οι συσκευές, αλλά δεν πείθομαι ότι δικαιολογούν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής.

Και εγώ μαζί σου, αλλά όπως είπα αν είχα λεφτά για πέταμα.....

alexasso
15-12-12, 22:05
Να σου κανω μια ερωτηση πρεπει να ειναι ολα miele ή ολα μιας συγκεκριμενης εταιριας ?

οπως ειπαν και αλλοι , γενικα την Miele την θεωρω και εγω υπερτιμημενη , ομως παρολαυτα πιστευω οτι οι συσκευες τους ειναι πολυ καλες , εχουν καποιες λεπτομεριες οπως ανεφερες και εσυ που τις κανουν να ξεχωριζουν και να σε κανουν στην συνεχεια να λες οτι τα λεφτα σου πιασαν τοπο , ειδικα σε τετοιες αγορες που δεν ειναι και φτηνες.

Για την εγγυηση που λες δεν ξερω αν ισχυει , αλλα αν ειναι ετσι σιγουρα αξιζουν τα παραπανω χρηματα.. δεν ειναι και φτηνες οι επισκευες σε αυτα τα ειδη.
Εχω και εγω σχεδον το ιδιο παραδειγμα με αυτο που ανεφερες και εσυ , οτι εχουμε παρει σε miele εχει κρατησει , οτι αλλο ειχαμε παρει σε αλλες εταιριες το εχουμε αντικαταστησει σιγα σιγα σε miele , το ψυγειο μας εχει μεινει μονο που δεν ειναι αλλα οπου να ναι το βλεπω και αυτο να παραδιδει πνευμα.
Δεν ξερω ποιος ειναι ο λογος και εχει να κανει με την ποιοτητα των υλικων και την κατασκευη , αλλα αυτα τα πανακριβα ρημαδια τα miele μας εχουν μεινει.Ισως εκει να σου ανταποδιδουν την υψηλοτερη τιμη

Θα σου προτεινα συσκευες που χρησιμοποιεις πιο πολυ , πχ πλυντηριο πιατων και κουζινα να ειναι miele , μιας και αυτα πιστευω εχουν την πιο μεγαλη συχνοτητα χρησης..και θα σου αντεξουν σε πιο μεγαλη περιοδο χρονου..Παντως πιστευω οτι και στις ηλεκτρικες συσκευες κουζινας ισχυει τις περισσοτερες φορες το "οτι πληρωνεις περνεις"

etphonehome
15-12-12, 23:23
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Ναι ο φούρνος και το πλυντήριο πιάτων είναι τα πρώτα 2 που κοιτάω αλλα μετά εστίες αυτόνομες επαγωγικές που με ενδιαφέρουν δυστυχώς δεν υπάρχουν σε μεγάλο ευρος στην ελληνική αγορά. Οποτε ουσιαστικά μένει ο απορροφητήρας και ο φούρνος μικροκυμάτων όπου αν πάρω αυτά της bosch γλιτώνω 700 euro περίπου. Τώρα βεβαια για 7 κατοστάρικα και εφόσον ισχύει αυτό που έχω ακούσει για την εγγυηση δεν θα χαλάσω το σύνολο και θα προτιμήσω να τα πάρω όλα miele όπως πιστεύω και εσύ θα έκανες. Επίσης υπάρχει και η bauknecht που σου δίνει 8 χρονια εγγύηση αλλα οι τιμές της είναι στο επίπεδο της miele σχεδόν. Θα πάω αυτή την βδομάδα από miele να μάθω αν ισχύουν τα 10 χρονια εγγύησης miele (http://miele.gr/gr/household/company/12947_13107.htm).

Αν χρειαστείς ψυγείο εγώ σου προτείνω αυτό που έχω πάρει στην μάνα μου liebherr CBN 3733 (http://www.euragora.gr/product2394-LIEBHERR+CBN+3733.htm) το μοναδικο με A+++ καταναλωση. Απλο βεβαια (οχι side by side με 2 μοτερ ή ντουλαπα κλπ) παρολαυτα το προτίμησα καθαρα για λογους ποιοτικής κατασκευής και ελαχιστης κατανάλωσης.

alexasso
16-12-12, 10:54
thanks για την πληροφορια του ψυγειου :oneup:

homo_digital
16-12-12, 12:15
Για κουζίνες κοιτα και τις ΙΖΟΛΑ.
Ειναι πολυ καλες

humanious
16-12-12, 12:32
Στην Miele στην Μεσογείων έχουν κάποια κομμάτια που είναι από επιστροφές (άλλαξαν γνώμη) ή έχει κάποιο σημάδι η κούτα κλπ, τα οποία τα δίνουν λίγο φτηνότερα.

Ρώτησε τους.

nyannaco
16-12-12, 12:48
Εγώ πάλι προτιμάω οικομικότερες συσκευές (επώνυμες, όχι putsotronic) που ΔΕΝ θα κρατήσουν πολλά χρόνια παραπάνω. Θα τις αντικαταστήσω κάποια χρόνια νωρίτερα με αντίστοιχες, θα είμαι στα λεφτά μου πάνω-κάτω και ΔΕΝ θα έχω δεινόσαyρους στο σπίτι, χάνοντας τις τεχνολογικές εξελίξεις, επειδή κάποτε τα πλήρωσα μία περιουσία και δεν λενε να χαλάσουν. Εχουν περάσει οι εποχές που αγοράζαμε κάτι για μια ζωή, η τεχνολογία καλπάζει.

sdikr
16-12-12, 14:11
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Ναι ο φούρνος και το πλυντήριο πιάτων είναι τα πρώτα 2 που κοιτάω αλλα μετά εστίες αυτόνομες επαγωγικές που με ενδιαφέρουν δυστυχώς δεν υπάρχουν σε μεγάλο ευρος στην ελληνική αγορά. Οποτε ουσιαστικά μένει ο απορροφητήρας και ο φούρνος μικροκυμάτων όπου αν πάρω αυτά της bosch γλιτώνω 700 euro περίπου. Τώρα βεβαια για 7 κατοστάρικα και εφόσον ισχύει αυτό που έχω ακούσει για την εγγυηση δεν θα χαλάσω το σύνολο και θα προτιμήσω να τα πάρω όλα miele όπως πιστεύω και εσύ θα έκανες. Επίσης υπάρχει και η bauknecht που σου δίνει 8 χρονια εγγύηση αλλα οι τιμές της είναι στο επίπεδο της miele σχεδόν. Θα πάω αυτή την βδομάδα από miele να μάθω αν ισχύουν τα 10 χρονια εγγύησης miele (http://miele.gr/gr/household/company/12947_13107.htm).

Αν χρειαστείς ψυγείο εγώ σου προτείνω αυτό που έχω πάρει στην μάνα μου liebherr CBN 3733 (http://www.euragora.gr/product2394-LIEBHERR+CBN+3733.htm) το μοναδικο με A+++ καταναλωση. Απλο βεβαια (οχι side by side με 2 μοτερ ή ντουλαπα κλπ) παρολαυτα το προτίμησα καθαρα για λογους ποιοτικής κατασκευής και ελαχιστης κατανάλωσης.

Για την Bosch, δες και την Pitsos, ίδιο εργοστάσιο, ίδια κατασκευή, απλά αλλάζει ο κωδικός και η μάρκα θα σου βγούνε ποιο φθηνά.

etphonehome
16-12-12, 14:22
Tα Bosch, Siemens και Pitsos νομιζω βγαινουν μαζι υπο την επωνυμια BSP.

Αντιστοιχα για ψυγεια η Μiele με Liebherr.

Sovjohn
16-12-12, 22:24
Εγώ έχω να κάνω απλά ένα σχόλιο στα παραπάνω:

Πάρε ό,τι θες (δεν είμαι ειδικός, πόσο μάλλον στα εντοιχιζόμενα, για να σε συμβουλεύσω - ξέρω βέβαια αυτά που προαναφέρθηκαν για 'κοινά εργοστάσια' μεταξύ εταιρειών στον ίδιο όμιλο)...αλλά...

For what is good and holy, ΔΕΝ θα έδινα 700+ (!!!) ή έστω 500+ (!) για φούρνο μικροκυμάτων. Κοροϊδία, από τη φύση της συσκευής καθαρά. Δεν λέω να πάρεις yoshimitsu nagashaki 20 Ε, αλλά ξέρω γω, για τη συγκεκριμένη συσκευή, δεν μπορεί, ακόμα και εντοιχιζόμενο κάποιος θα βγάζει σε μια πιο φυσιολογική τιμή!

Για τις υπόλοιπες συσκευές, ότι λένε οι παραπάνω =)

etphonehome
16-12-12, 22:32
Δεν διαφωνω και εγώ τον κοστολογώ MAX έως 500 euro και αυτό διότι είναι 900W εντοιχισμένος INOX.

Απλά αν μου δοθεί από miele 10 χρονια εγγύηση για όλα θα δώσω 700 euro για τον φούρνο μικροκυμάτων χωρίς δεύτερη σκέψη..

Εναλλακτικά εχω ξεκινησει και κοιτάω για bauknecht που ξέρω πως δίνει 8 χρονια εγγύηση στα προϊόντα της.

kontinos
17-12-12, 16:00
Για οτι εχει σχεση με κουζινα παρε Kueppersbusch, για ψυγειο/πλυντηριο δες προς Miele, Pitsos κατα τη γνωμη μου.
Εχε υποψη οτι δεν κανουν ολα τα σκευη για επαγωγικες εστιες, και ισως αυτο να ειναι ενα επιπλεον κοστος που ισως θα πρεπει να πληρωσεις.
Παντως αν ειχα τη δυνατοτητα θα γυρνουσα σε φυσικο αεριο, εφοσον θες να ξοδεψεις τοσα πολλα.

Phobus
17-12-12, 20:18
θα σου προτεινα aeg ,σε ψυγειοκαταψυκτη aeg τα κασερια και τα σαλαμια τα αφηνω ξεσκεπαστα και δεν παθαινουν τιποτα , και ειναι και No frost . σε αντιθεση με το comfort no frost της liebherr
και φυσικα inox παντου ,οχι μονο μπροστα και βαμενο στα πλαγια

Salamandras
22-12-12, 22:07
Τσέκαρε και εδω να δείς, έχει μεγάλη γκάμα σε ηλεκτρικές κουζίνες (http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=21). Εγω πάντος θα σου πρότεινα να δείς Zanussi και Indesit. Εχουν πολύ καλή αναλογία τιμής απόδοσης και υπάρχει και καλό after sales support.

alexasso
22-12-12, 23:16
δεν θα συμφωνησω για zanussi , ναι μεν εχουν καλη τηλεφωνικη εξυπηρετηση αλλα ως εκει ..

Sebu
23-12-12, 00:32
Οτι αγορασεις φροντισε να εχει καλο after sales και εγγυηση αλλιως παρε κατι "φθηνο" να την βγαλεις μερικα χρονια και τοτε αν προκυψει κατι το αλλαζεις με κατι αντιστοιχο. Μεσομακροπροθεσμα θα εισαι αρκετα χαμηλοτερα σε κοστος. Πχ μπορεις να παρεις ενα ωραιο ψυγειο LG με ωραια εγγυηση. Αν παρεις κατι ακριβο γερμανικο το οποιο ομως την δυσκολη ωρα θα σου ζηταει 300-400 ευρω εξοδα ανταλλακτικου, ασ'το καλυτερα.
Οπως ειπωθηκε ολα τα λευκα ειδη πλεον βγαζουν ανετα μια 5ετια με νορμαλ χρηση.
Ξεχνα τις συσκευες με τις οποιες μεγαλωσαμε και ηταν σκυλια (το 1ο μας ψυγειο που θυμαμαι σαν παιδι αντεξε 17+ χρονια, το 1ο πλυντηριο 20 χρονια). Το 2ο πλυντηριο με ηλεκτρονικα και τσιπακια χαλασε στα 4 χρονια και το ανταλλακτικο (ηλεκτρονικη πλακετα) κοστιζε 300 ευρω. Φυσικα πεταχτηκε και αγοραστηκε απλο πλυντηριο για να πλενει χωρις φωτακια, λαμπακια και φωτοσπαθα.

etphonehome
23-12-12, 01:36
Από miele αν πάρεις όλα τα είδη από εκεί (δηλαδή ψυγείο, φούρνος, εστίες, πλυντήριο πιάτων, απορροφητήρας) σου δίνουν 10 χρονια εγγύηση αυτα απο την αντιπροσωπεία στην μεσογείων που ρώτησα προηγουμενη βδομάδα. Θα πάω δευτερα σε ένα miele store να μάθω και από εκεί αναλυτικά τιμές για το πακέτο που έχω αναφερει στο πρωτο post. Θα δω ποσο θα πάει συνολικά το μαλλί και θα κοιτάξω έπειτα για bauknecht επειδη δινουν 8 χρονια εγγυηση να μαθω και εκει τι παιζει. Αν δεν καταφερω να βγαλω ακρη με μια καλη τιμη για ολο το πακετο θα παω σε κατι αρκετα φθηνο σε συνδιασμο bsp οπως προαναφερθηκε.

Sebu
23-12-12, 12:18
Επισης οταν ρωτησεις για τις εγγυησεις (πχ 10 χρονια miele) ζητα να δεις τη συμβαση της εγγυησης, τα ψιλα γραμματα, τι δλδ σου καλυπτουν αυτα τα 10 χρονια.
Μπορει πχ να εξαιρειται το κοστος των εργατικων ή να εξαιρουνται συγκεκριμενα μηχανικα ή μη μερη που να τα βαφτιζουν φυσιολογικη φθορα/χρησης.
Το λεω για να μην βρεθεις προ απροοπτου καποια στιγμη στο μελλον και τελικα ενω νομιζεις οτι εχεις 10 ετη εγγυηση κληθεις να πληρωσεις τα μαλλιοκεφαλα σου σε μια επισκευη (οπου μαλλιοκεφαλα = αξια νεας συσκευης εκεινη τη στιγμη).

etphonehome
30-12-12, 16:18
Λοιπόν έχω καταλήξει σε miele διότι από το miele store δίνουν ατομική εγγύηση σε ότι αγοράσεις από εκεί 10 χρονια (δεν χρειάζεται δηλαδή να τα πάρεις όλα miele) και εκτος αυτού οι τιμές που μου δίνουν (για μια και εξω εξοφληση) είναι συνολικά περίπου 80 ευρώ παραπάνω από αυτές που βρήκα ηλεκτρονικά στην αγορά.

Ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι έχει 2 βδομάδες περίπου χρόνο παραδοσης και επειδή του είπα ότι μέσα φλεβάρη θα είναι έτοιμη η κουζίνα που φτιάχνω θα το συνδιασει ώστε να γίνει μαζί με την εγκατάσταση της κουζίνας και αυτή των συσκευών. Η εγκατάσταση γίνεται από δικό τους τεχνικό (+40 ευρώ αν δεν κάνω λάθος) οποτε και εκεί πιστοποιείται ότι η εγκατάσταση είναι εντάξει άρα και παίρνεις την εγγύηση. Από εκεί και πέρα δεν μπήκα στα μικρά γράμματα που αναφέρεις Sebu διότι ακριβώς δεν γνωρίζω τι μπορεί να περιλαμβάνεται σε αυτά (αν θες γραψε μου τι θα μπορουσα να τον ρωτησω). Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι αν δεν έχει δημιουργηθεί προβλημα από δικια σου κακή χρήση πχ να καθαρίζεις το φούρνο με ακατάλληλα υλικά κλπ δεν έχεις κανένα πρόβλημα και τα αναλαμβάνουμε εμείς όλα για 10 χρονια.

Εγώ προσωπικά έχω μείνει κατευχαριστημένος από αυτά που αντιμετώπισα οποτε λέω να προχωρήσω με την αγορά των miele.

Η μονη μου απορία που έχω και αν το γνωρίζει κανεις εδώ (θα το ψάξω βεβαια περισσότερο) είναι όσον αφορά τις επαγωγικές εστίες και πόση απόσταση πρέπει να υπάρχει από το από κάτω ακριβώς ράφι. Έχει κανεις γνώση για το συγκεκριμένο?!?

HELL_pegaSOS
30-12-12, 22:25
δεν θα συμφωνησω για zanussi , ναι μεν εχουν καλη τηλεφωνικη εξυπηρετηση αλλα ως εκει ..

Εχω καταψύκτη Zanussi. Στην ελληνική ιστοσελίδα πλασάρεται ως Ιταλική. Οχι ακριβώς...

Zanussi (http://en.wikipedia.org/wiki/Zanussi) is an Italian producer of home appliances that in 1984 was bought by Electrolux
Στο βιβλιαράκι εγγύησης δείχνει ως αντιπροσωπεία την Electrolux.

Η άχρηστη πληροφορία (http://en.wikipedia.org/wiki/Electrolux) της ημέρας:

In the 1960s the company successfully marketed vacuums in the United Kingdom with the slogan "Nothing sucks like an Electrolux"

Οσο αναφορα την Miele και τις εγγυήσεις της καλό θα ήταν να εξετεστεί ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ καλύπτει. Οτιδήποτε λειτουργικό πρόβλημα ή υπάρχει βαρβάτη λίστα από εξαιρέσεις?

Ξέρω από γνωστό παθόντα πχ. πολλά για την εργοστασιακή εγγύηση αυτοκινήτων που ΔΕΝ προβλέπει ένα κατεβατό από προβλήματα και ιδίως ηλεκτρονικά τα οποία κοστίζουν ο κούκος αηδόνι.

Τεσπα.
Εγώ είμαι της γνώμης των επώνυμων v4m συσκευών με χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση.
Ειδικά στα ψυγεία ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ σύγκριση κατανάλωσης σε KWh.
Πχ. "Κατανάλωση Ενέργειας σε kwh : 281"

Για κάποιον που γνωρίζει την τιμή KWh που πληρώνει(ανάλογα το τιμολόγιο που ανήκει) μπορεί να βρει ανά έτος την διαφορά κατανάλωσης σε ευρώ. (η οποία θα αυξηθεί από του χρόνου)
Και να την πολλαπλάσιάσει επί τα τα ελάχιστα χρόνια τα οποία θα πιστεύει πως θα κρατήσει την συσκεύη!

Οι ενδείξεις Α+, Α++ μπορεί να είναι ενδεικτικές αλλά και παραπλανητικές και να κρύβουν σημαντικές διαφορές στην κατανάλωση!

etphonehome
31-12-12, 00:04
Οσο αναφορα την Miele και τις εγγυήσεις της καλό θα ήταν να εξετεστεί ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ καλύπτει. Οτιδήποτε λειτουργικό πρόβλημα ή υπάρχει βαρβάτη λίστα από εξαιρέσεις?

Απότι κατάλαβα πρόκειται για επέκταση της εγγύησης από 2 χρονια στα 10. Ότι ακριβώς περιλαμβάνει η κανονική εγγύηση θα περιλαμβάνεται και στην επέκταση.

Βεβαια αυτό πριν πάω για αγορά θα το διπλοτσεκαρω αλλα γράφω ότι μου είπαν προφορικά.

Ξέρω από γνωστό παθόντα πχ. πολλά για την εργοστασιακή εγγύηση αυτοκινήτων που ΔΕΝ προβλέπει ένα κατεβατό από προβλήματα και ιδίως ηλεκτρονικά τα οποία κοστίζουν ο κούκος αηδόνι.

Φιλε μου σε ποια εταιρία λαμβάνουν χωρα αυτά που αναφέρεις ?!?

Διότι και γω γνωρίζω παρα πολλούς φίλους μου που έχουν βαρβάτα air condition πχ mitsubishi με τρομερη αποδοση αλλα οταν χαλασει μια πλακετα τραβανε τα μαλλια τους αν είναι εκτος εγγύησης! Το ιδιο εχω δει σε TV, πλυντήρια ρούχων και η λίστα δεν έχει τελειωμό! Είναι προφανές όμως ότι αν η εγγύηση δεν σου καλύπτει τα ηλεκτρονικά είναι σαν να μην έχεις εγγύηση αφού εκεί θα εστιαστεί η βλάβη.

Η δικια μου προοπτική είναι ότι παίρνω κάτι ποιοτικό με 10 χρονια εγγύηση και το πληρώνω ακριβότερα απότι ας πούμε αν έπαιρνα κάτι από BSP αλλα έχω το κεφάλι μου ήσυχο για το διάστημα αυτό. Εναλλακτικά πάω σε BSP και γλιτώνω 1800 ευρώ και μετά τα 2 χρονια κάνω το σταυρο μου να μην χτυπήσει τίποτα όπως συμβαίνει συνήθως.

Εγώ είμαι της γνώμης των επώνυμων v4m συσκευών με χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση.
Ειδικά στα ψυγεία ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ σύγκριση κατανάλωσης σε KWh.
Πχ. "Κατανάλωση Ενέργειας σε kwh : 281"

Στα miele υπάρχει η ενεργό ισχύς των συκευων αλλα και η ετησια καταναλωση σε kwωρες.

Για κάποιον που γνωρίζει την τιμή KWh που πληρώνει(ανάλογα το τιμολόγιο που ανήκει) μπορεί να βρει ανά έτος την διαφορά κατανάλωσης σε ευρώ. (η οποία θα αυξηθεί από του χρόνου)
Και να την πολλαπλάσιάσει επί τα τα ελάχιστα χρόνια τα οποία θα πιστεύει πως θα κρατήσει την συσκεύη!

Προφανως!

Οι ενδείξεις Α+, Α++ μπορεί να είναι ενδεικτικές αλλά και παραπλανητικές και να κρύβουν σημαντικές διαφορές στην κατανάλωση!

Εννοείς ότι μπορεί πχ ενα ψυγειο liebherr να έχει ενεργειακή σήμανση A+++ αλλα να καταναλώνει περισσότερο από ένα πχ samsung A++ ;

Τεσπα αν εχεις την ετησια καταναλωση πραγμα που στην δινει η miele το προσπερναμε αυτο.

Για τις επαγωγικες εστιες που με ενδιαφερει αμεσα τωρα εχεις καποια αποψη;

Δηλαδη ποσο χωρο πρεπει να αφεθει κατω απο την εστια ωστε να εχει περιθωριο ασφαλειας? Μου ανέφεραν 15cm και με εχει προβληματισει. Εγω εχω 5cm το παγκο και απο κατω το πρωτο συρταρι με τα μαχαιροπιρουνα.

HELL_pegaSOS
31-12-12, 17:51
Ο φίλος μου πήρε κορεάτικο αμάξι. KIA Ceed.

Εμφάνισε ηλεκτρονική βλάβη ελάχιστα μετά από την λήξη της εγγύησης. Διετία τριετία να σε γελάσω.
Τα 5-7 χρόνια εγγύηση που διαφημίζουν είναι αυστηρά για ορισμένα μηχανικά μέρη και με μία λίστα από προυποθέσεις...
(φυσικά Νο1 να τα σκας πάντα στην αντιπροσωπεία και πουθενά αλλού)

Οσο αναφορά το ποια προσέγγιση έιναι καλύτερη μεταξύ υποτιθέμενα ποιοτικότερου και προσιτότερου επώνυμου, πραγματικά δεν ξέρω... είναι θέμα Τζακ ποτ.
Μπορεί να πας στην καλύτερη ποιτικά λύση και να σου χαλάσει μετα από λίγο καιρό το πιο άκυρο εξάρτημα που δεν καλύπτεται ή που καλύπτεται αλλα χρειάζεται κανα μήνα για να έρθει το ανταλλακτικό από Γερμανία/Γαλλια/Ιταλία...

Εννοείς ότι μπορεί πχ ενα ψυγειο liebherr να έχει ενεργειακή σήμανση A+++ αλλα να καταναλώνει περισσότερο από ένα πχ samsung A++ ;

Δεν έχω καλοκαταλάβει τον τρόπο με τον οποίο δίνουν τις σημάνσεις και ως ένα βαθμό ΔΕΝ με ενδιαφέρει.
Κοιτάω πόσο καταναλώνει πραγματικά σε KWh (έστω και με τις ιδανικές συνθήκες που μετράνε εργαστηριακά) κι όχι συγκριτικά σε A+++, A++, A+, A, B, C...

Στην περίπτωση μου κοιτούσα καταψύκτες 200-250 λίτρων.
Ειχε επιλογές με Α είχε και με Α+. Με μικρές διαφορές στην τιμή απόκτησης αλλα και στην τιμή κατανάλωσης.
Τελικά επέλεξα έναν Zanussi 300 λίτρα για κάπου 30 KWh επιπλέον κι ας ήταν χαμηλότερης ενεργειακής κλάσης.
Με μόλις 40 ευρώ από 250 που είχε ο 200άρης κέρδισα 50% μεγαλύτερη χωρητικότητα!!! Και με την κατανάλωσης της ΔΕΗ η επιβάρυνση θα είναι άλλο ένα 50άρι στα 10 χρόνια όταν πια ο καταψύκτης θα έχει βγάλει τα λεφτα του και ενδεχομένως ήδη πιάνει θέση μπαούλου στο μπαλκόνι.
(μακάρι να δουλεύει μετα από 10 χρόνια αλλα μπα)
Το καλύτερο?
Ο Κωτσόβολος έδινε μεγαλύτερη τιμή KWh σε αυτόν που έδινε η Zanussi και το manual!

Οπότε τα Α, ΑΑ, ΑΑΑ των καταστημάτων είναι παραπλανητικά. Χρειάζεται προσοχή στα manuals. Ακομη και οι πληροφορίες των καταστημάτων μπορεί να έιναι λάθος.

etphonehome
31-12-12, 19:50
Ο φίλος μου πήρε κορεάτικο αμάξι. KIA Ceed.

Εμφάνισε ηλεκτρονική βλάβη ελάχιστα μετά από την λήξη της εγγύησης. Διετία τριετία να σε γελάσω.
Τα 5-7 χρόνια εγγύηση που διαφημίζουν είναι αυστηρά για ορισμένα μηχανικά μέρη και με μία λίστα από προυποθέσεις...
(φυσικά Νο1 να τα σκας πάντα στην αντιπροσωπεία και πουθενά αλλού)

Oπως τα περιγραφεις ομως τα πραγματα δείχνουν ότι ο φίλος σου έκανε την αγορά επιπόλαια. Ας πούμε στην περίπτωση του το site της αντιπροσωπείας εχω την αισθηση οτι γραφει ξεκάθαρα τι ισχυει με το θέμα εγγύησης (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/ceed_FL/guarantee.html). Υποθέτω ότι μπορεί να έκανε πάνω από 150.000 χιλιόμετρα οποτε η εγγύηση του να έληξε τα πρώτα 3 χρονια.

Τελοσπάντων αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις για αυτό κιόλας ρωτάω και εγώ εδώ πέρα ενώ ταυτόχρονα συνεχίζω και κάνω ερευνα αγοράς μονος μου. Σίγουρα μερικά αυτιά παραπάνω θα με βοηθούσαν διότι μονος σου ότι και αν ρωτήσεις ότι και αν σε πληροφορήσουν όλο και κάποιος θα βρίσκεται ένα βήμα μπροστά σου και μπορεί να συνεισφέρει με χρήσιμες πληροφορίες.

Στην περίπτωση μου κοιτούσα καταψύκτες 200-250 λίτρων.
Ειχε επιλογές με Α είχε και με Α+. Με μικρές διαφορές στην τιμή απόκτησης αλλα και στην τιμή κατανάλωσης.
Τελικά επέλεξα έναν Zanussi 300 λίτρα για κάπου 30 KWh επιπλέον κι ας ήταν χαμηλότερης ενεργειακής κλάσης.
Με μόλις 40 ευρώ από 250 που είχε ο 200άρης κέρδισα 50% μεγαλύτερη χωρητικότητα!!! Και με την κατανάλωσης της ΔΕΗ η επιβάρυνση θα είναι άλλο ένα 50άρι στα 10 χρόνια όταν πια ο καταψύκτης θα έχει βγάλει τα λεφτα του και ενδεχομένως ήδη πιάνει θέση μπαούλου στο μπαλκόνι.
(μακάρι να δουλεύει μετα από 10 χρόνια αλλα μπα)
Το καλύτερο?
Ο Κωτσόβολος έδινε μεγαλύτερη τιμή KWh σε αυτόν που έδινε η Zanussi και το manual!

Κοίταξε να δεις γενικά και εγώ δεν ψωνίζω από κωτσόβολο διότι οι τιμές τους είναι απαράδεκτες παρολαυτά τις προάλλες πήρα ένα καταψύκτη στο πατέρα μου Liebherr GTP3656 (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106817). Η τιμή του ήταν αρκετά καλή και έχει ενεργειακή σήμανση A+++, χωρητικότητας 354 λίτρα και κόστισε 661€. H διαφορα λόγω ενεργειακής σήμανσης από έναν άλλο siemens 15ετίας που είχε βγάζει σε χρόνο dt το κόστος του καταψύκτη.

Οπότε τα Α, ΑΑ, ΑΑΑ των καταστημάτων είναι παραπλανητικά. Χρειάζεται προσοχή στα manuals. Ακομη και οι πληροφορίες των καταστημάτων μπορεί να έιναι λάθος.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που αναφέρεις, αλλα δεν μπορείς να κατηγορήσεις ένα ιντερνετικό μαγαζί για κάτι που έχει αντιγράψει από κάπου αλλου. Οι μηχανές αναζήτησης και τα site των αντιπροσωπειών είναι φίλοι μας. Για την δικια μου περίπτωση η ελλειπής ενημέρωση για θέματα κατανάλωσης που είχε το site του κωτσόβολου όσον αφορά τον καταψύκτη που με ενδιέφερε λύθηκε κάνοντας μια επίσκεψη στο site του κατασκευαστή (http://www.liebherr.com/HG/en-GB/region-DE/products_hg.wfw/id-565585-0_37229-0).

Πχ Energy efficiency class A+++
Energy consumption in 365 days [kWh/a]: 152
Energy consumption in 24 h [kWh / 24h]: 0,414

CptBill
01-01-13, 15:51
Εγώ πάλι προτιμάω οικομικότερες συσκευές (επώνυμες, όχι putsotronic) που ΔΕΝ θα κρατήσουν πολλά χρόνια παραπάνω. Θα τις αντικαταστήσω κάποια χρόνια νωρίτερα με αντίστοιχες, θα είμαι στα λεφτά μου πάνω-κάτω και ΔΕΝ θα έχω δεινόσαyρους στο σπίτι, χάνοντας τις τεχνολογικές εξελίξεις, επειδή κάποτε τα πλήρωσα μία περιουσία και δεν λενε να χαλάσουν. Εχουν περάσει οι εποχές που αγοράζαμε κάτι για μια ζωή, η τεχνολογία καλπάζει.

+1000
Οπως τα λες. Εδω οταν μπηκα στο νεο μου διαμερισμα πριν περιπου 7 ετη έριξα λεφτα για οικιακες συσκευες που θα ηταν τουλαχιστον ενεργειακης κλασης Α. Τα ψυγεια τοτε επαιζαν περισσοτερο σε κλαση Β (ελαχιστα και πανακριβα μοντελα ηταν κλαση Α).
Πλεον οι νεες συσκευες εχουν ριξει ακομα περισσοτερη τη καταναλωση, σε καποιες περιπτωσεις οι ενεργειακες διαβαθμισεις (κλαση Α, Β κτλ) εχουν ανανεωθει και πλεον μπορεις να παρεις ψυγειο με Α+++ κλαση και με χαμηλοτερες σταθμες θορυβου (πλεον τα db εμφανιζονται υποχρεωτικα στις ενεργειακες σημανσεις).

Δεν περιμενω να περασω το υπολοιπο της ζωης μου με την ιδια οικιακη συσκευη.

Sebu
02-01-13, 17:08
Καλα δεν ειναι και υπολογιστης να αλλαζουμε τις λευκες συσκευες καθε 2-3 χρονια :p

Απλα λογω των ραγδαιων αλλαγων στην τεχνολογια δεν αγοραζεις μια λευκη συσκευη να την βρουν τα εγγονια σου. Αν αντεξει 5-7+ χρονια εχει βγαλει τα λεφτα της. Απο ενα σημειο και μετα το κοστος συντηρησης και επισκευης (αν χαλασει) ειναι "μεγαλυτερο" απο τα οφελη και το κοστος αγορας μιας καινουριας.

jmk5
08-10-14, 22:18
επειδη ειδα οτι υπαρχει σχετικο θεμα, ειπα να μην ανοιξω καινουργιο και να συνεχισω σε αυτο.

προκειται να αγορασω κουζινα φουρνο με κεραμικες εστιες κατα προτιμηση inox.

ποσο πιστευετε οτι αξιζει να δωσω σε χρηματα για ενα αξιοπρεπες προιον
και κυριως ποιες μαρκες να αποφυγω? το ξερω οτι εχω ξανακανει μια τετοια ερωτηση αλλα τωρα πηρα την αποφαση για την αγορα και ειπα να κανω ενα update..

kontinos
09-10-14, 01:50
Μεινε μακρυα απο ηλεκτρονικα πινακακια με περιεργα κουμπια και ρυθμισεις, κουμπια αφης και τετοια, οπως αυτο (https://www.skroutz.gr/s/2946763/AEG-E-6100-1-M-61000-M.html), εκτος αν σου δινουν καμια τρελη εγγυση για τα ηλεκτρονικα. Μην δοσεις πανω απο ενα 500αρικο, και πολλα λεω νομιζω.

HELL_pegaSOS
18-10-14, 13:59
Ισχύει ότι οι πολλές ηλεκτρονικές λειτουργίες και ειδικά σε φθηνότερες μάρκες είναι λόγος για να φοβάσαι.

Εγώ με Ariston είμαι δυσαρεστημένος.
2 φορές αλλαγή θερμοστάτη εντός εγγύησης, 1 φορά ακόμη εκτός κι αλλαγή ανεμιστήρα λόγω σκουριάς(!?).

Συνεχίζει και τώρα να δίνει παραπάνω θερμοκρασία η μία αντίσταση παρά τις επισκεύες, οπότε θέλει πατέντες για νορμάλ ψήσιμο και -40 με -50 βαθμούς θερμοκρασία κάτω από όσο λένε οι συνταγές! :lol::rolleyes:

Άποψη μου είναι πως σε ψυγεία καταψήκτες μπορείς να κάκεις τσιγκουνιά, σε φούρνο καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω.
Οχι Μίλε του χιλιαπεντακοσαφεύγα γιατί όπως και τα μήλα στα κινητά είναι υπερτιμημένες και δεν θες να σου καεί καμία πλακέτα, ηλεκτρονικό εκτός εγγύησης.
Άουτς!

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.