PDA

Επιστροφή στο Forum : θελω να βγαλω προπληρωμενη καρτα για να πληρωνω μεσω paypal,ποια η διαδικασια???



bill27
29-12-12, 21:49
καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!
οπως λεω και στον τιτλο,θελω να βγαλω προπληρωμανη καρτα για να κανω αγορες μεσω paypal,
επειδη ειμαι πολυ ασχετος με αυτα θα ηθελα να μου εξηγησετε απο την αρχη βημα-βημα τι ακριβως πρεπει να
κανω απο την στιγμη που θα παω στην τραπεζα να εκδοσω την καρτα μεχρι και το τελος της αγορας.
οι τραπεζες που με βολευουν και ειναι κοντα στο σπιτι μου ειναι η alpha bank και η eyrobank αλλα αν
υπαρχει καποια αλλη που εχει λιγοτερη προμηθεια η ειναι πιο συμφερον για μενα,δεν θα ειχα προβλημα να παω.

ευχαριστω

8anos
30-12-12, 10:27
σε πιο σημείο δυσκολεύεσαι;
να πας στη τραπεζα να ρωτησεις;
να κανεις αναζητηση στο φορουμ ή στις ιστοσελίδες των τραπεζών;

bill27
30-12-12, 10:44
σε πιο σημείο δυσκολεύεσαι;
να πας στη τραπεζα να ρωτησεις;
να κανεις αναζητηση στο φορουμ ή στις ιστοσελίδες των τραπεζών;

αν εχεις να πεις κατι επι του θεματος,καλως
διαφορετικα μην κανεις τον εξυπνο...
ρωταω γιατι υπαρχει καποια διαδικασια για να κανεις αγορες μεσω paypal

alani42
30-12-12, 11:41
Βγάζεις μια prepaid απο μια τράπεζα και αφου την εχεις στα χερια σου την φορτωνεις με ενα μικρο ποσον.
Μετα πας στην ιστοσελιδα της paypal κανεις εγγραφη και συνδεεις την καρτα με την paypal.
Υπαρχει μια διαδικασια για να εγκριθει οποτε περιμενεις γι αυτο...

8anos
30-12-12, 12:57
αν εχεις να πεις κατι επι του θεματος,καλως
διαφορετικα μην κανεις τον εξυπνο...
ρωταω γιατι υπαρχει καποια διαδικασια για να κανεις αγορες μεσω paypal

εισαι σε καλο δρόμο κανε ακομα μια προσπάθεια να ειναι πιο συγκεκριμενη η ερωτηση σου.

σε πιο σημείο ακριβώς βρίσκεις τη δυσκολία;
να βγάλεις τη κάρτα;
να τη συνδέσεις με το παυπαλ;
να κανεις την αγορα με το παυπαλ;

bill27
30-12-12, 14:59
Βγάζεις μια prepaid απο μια τράπεζα και αφου την εχεις στα χερια σου την φορτωνεις με ενα μικρο ποσον.
Μετα πας στην ιστοσελιδα της paypal κανεις εγγραφη και συνδεεις την καρτα με την paypal.
Υπαρχει μια διαδικασια για να εγκριθει οποτε περιμενεις γι αυτο...

δηλ.παω στην τραπεζα βγαζω την καρτα,την φορτονω με 10 ευρω ας πουμε,μετα παω στη ιστοσελιδα της paypal και κανω εγγραφη...

μετα τι διαδικασια πρεπει να κανω???

8anos
30-12-12, 15:12
αφου βγάλεις τη καρτα και την φορτώσεις θα μπεις στη σελιδα του παυπαλ, θα κάνεις εγγραφή και θα δηλώσεις τη κάρτα.
το παυπαλ θα σου τραβηξει ενα μικρο ποσο, το οποιο θα συνοδευεται απο ενα κωδικο που μπορεις να δεις στην αναλυτική κινηση του λογαριασμού.
ο κωδικος αυτος χρειαζεται για να επιβεβαιώσεις οτι η καρτα ειναι δικια σου.
στη τραπεζα ρωτα αν συνεργαζεται με το παυπαλ και με πιο τρόπο θα μπορεσεις να δεις την κινηση (πιθανον να πρέπει να πας ξανα στο καταστημα).

αντι για προπληρωμενη μπορεις να χρησιμοποιησεις και χρεωστική δες και το διπλανο νημα. (http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-Χρεωστικές-Τι-είναι-Ποια-τράπεζα-να-επιλέξετε-(μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα-e-banking))

bill27
30-12-12, 15:16
ευχαριστω να στε καλα

8anos
30-12-12, 15:18
καλή χρονιά!

goku
30-12-12, 15:28
Σε όποια τράπεζα και να πας συνήθως ζητάνε ΑΦΜ και ταυτότητα, να τα έχεις αυτά μαζί σου και πήγαινε σε κάποια τράπεζα να βγάλεις προπληρωμένη. Όταν θα την έχεις στα χέρια σου πες μας να σε βοηθήσουμε και για το paypal. Εγώ προσωπικά έχω προπληρωμένη της Αγροτικής, αν πας και την ζητήσεις στην δείνουν μέσα σε 5 λεπτά και μπορείς να ξεκινήσεις άμεσα τις αγορές σου. Η προμήθεια είναι 3 ευρώ αν την φορτώσεις στο γκισέ της τράπεζας και 1 ευρώ αν την φορτώσεις από το ΑΤΜ της τράπεζας. Να τονίσω όμως ότι για να την φορτώσεις από το ΑΤΜ πρέπει να έχεις και λογαριασμό στην Αγροτική και να έχεις βγάλει και την απλή κάρτα αναλήψεων. Τεχνικά εισάγεις στο ΑΤΜ την κάρτα αναλήψεων και από το μενού επιλέγεις να στείλεις όσα χρήματα θες στην προπληρωμένη κάρτα, και η μεταφορά γίνεται άμεσα. Είναι πολύ χρήσιμο γιατί μπορείς να πας ότι μέρα και ώρα θες, ακόμη και αν είναι κλειστές οι τράπεζες.

stefp
02-01-13, 05:44
προπληρωμένη Κύπρου-Κύπρου οεοεοε!! τόσες φορές που το έχω γράψει, θα νομίσει κανείς ότι παίρνω μίζα..
1 ευρώ (περίπου) η φόρτιση από atm, και δε χρειάζεται ούτε λογαριασμό να έχεις εκεί ούτε τίποτε άλλο.
Στην αρχή για να τη βγάλεις θα ζητήσουν κι αυτοί όμως ΑΦΜ,ταυτότητα..
Φθηνότερες χρεώσεις σε σχέση με όλες, αλλά οφείλω να πω ότι στο θέμα άμεσης ενημέρωσης, όπως αυτό που αναφέρει ο goku, υστερεί. Αν δηλαδή βάλεις σήμερα τα λεφτά στο ATΜ, θα τα δεις αύριο, κι αν είναι παρασκευή και μεσολαβεί σ/κ... μάλλον πας για δευτέρα... Αλλά παρέχει webbanking Π.χ. ακόμη κι αν δεν έχεις λογαριασμό στην τράπεζα, δωρεάν, κι όπως είπα φθηνότερες χρεώσεις από όλες..

cranky
02-01-13, 06:04
Διάβασα κάπου εδω μέσα (δεν θυμάμαι σε ποιό νήμα), οτι δεν ζητάνε απλώς το ΑΦΜ, αλλα εκκαθαριστικό.

Αληθεύει ;

tsioy
02-01-13, 11:20
Δε καταλαβαίνω την προτίμηση σε προπληρωμένη έναντι της χρεωστικής. Γιατί να χάνετε τη προμήθεια στη τράπεζα σε κάθε γέμισμα; Ανοίξτε έναν λογαριασμό, συνδέστε τη χρεωστική με το λογαριασμό αυτό και κάντε τη δουλειά σας.

@cranky
Κανονικά το εκκαθαριστικό το θέλουν σε περίπτωση πιστωτικής, για να δουν το εισόδημά σου. Σε άλλες περιπτώσεις (άνοιγμα λογ/μου κτλ.) αρκεί η βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ.

goku
02-01-13, 12:34
Δε καταλαβαίνω την προτίμηση σε προπληρωμένη έναντι της χρεωστικής. Γιατί να χάνετε τη προμήθεια στη τράπεζα σε κάθε γέμισμα; Ανοίξτε έναν λογαριασμό, συνδέστε τη χρεωστική με το λογαριασμό αυτό και κάντε τη δουλειά σας.

@cranky
Κανονικά το εκκαθαριστικό το θέλουν σε περίπτωση πιστωτικής, για να δουν το εισόδημά σου. Σε άλλες περιπτώσεις (άνοιγμα λογ/μου κτλ.) αρκεί η βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ.Η χρεωστική συμμφέρει μόνο αν έχεις και λογαριασμό με όλα τα χρηματά σου στην ίδια τράπεζα που βα ανοίξεις και τον 2ο λογαριασμό για να συνδέσεις την χρεωστική, ώστε να μεταφέρεις τα χρήματα από τον έναν λογαριασμό στον άλλο. Διότι δεν λέει να πηγαίνεις στην μία τράπεζα να βγάζεις τα χρήματα και μετά να πηγαίνεις στην άλλη για να τα φορτώνεις.

Όσον αφορά το εκαθαριστικό, εμένα προσωπικά στην Αγροτική για την προπληρωμένη δεν μου ζήτησαν. Μόνο ΑΦΜ και ταυτότητα.

tsioy
02-01-13, 13:29
Γιατί; Η πίστωση της προπληρωμένης γίνεται πιο εύκολα από το να βάλεις μέσω ATM χρήματα στο λογαριασμό που έχεις συνδέσει τη χρεωστική;

goku
02-01-13, 14:10
Γιατί; Η πίστωση της προπληρωμένης γίνεται πιο εύκολα από το να βάλεις μέσω ATM χρήματα στο λογαριασμό που έχεις συνδέσει τη χρεωστική;Τι εννοείς ακριβώς μέσω ΑΤΜ; Δηλαδή να έχεις τα χρήματα σε χαρτονομίσματα και να τα καταθέσεις στο μηχάνημα από την ειδική υποδοχη που έχει; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει την επόμενη ΕΡΓΑΣΙΜΗ μέρα που θα ανοίξει το κατάστημα να πάει κάποιος υπάλληλος να ελέγξει τα χρήματα και να τα φορτώσει μετά στον λογαριασμό σου. Ενώ αν έχεις και τον κύριο λογαριασμό σου στην ίδια τράπεζα και έχεις βγάλει κάρτα αναλήψεων, μπορείς να πας με την κάρτα αναλήψεων και από το μενού του ΑΤΜ να επιλέξεις να μεταφερθούν όσα χρήματα θες από τον λογαριασμό Α (τον βασικό που έχεις τα λεφτά) στον λογαριασμό Β (στον οποίο έχεις συνδέσει την χρεωστική). Και αυτό γίνεται άμεσα.

sdikr
02-01-13, 14:30
Τι εννοείς ακριβώς μέσω ΑΤΜ; Δηλαδή να έχεις τα χρήματα σε χαρτονομίσματα και να τα καταθέσεις στο μηχάνημα από την ειδική υποδοχη που έχει; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει την επόμενη ΕΡΓΑΣΙΜΗ μέρα που θα ανοίξει το κατάστημα να πάει κάποιος υπάλληλος να ελέγξει τα χρήματα και να τα φορτώσει μετά στον λογαριασμό σου. Ενώ αν έχεις και τον κύριο λογαριασμό σου στην ίδια τράπεζα και έχεις βγάλει κάρτα αναλήψεων, μπορείς να πας με την κάρτα αναλήψεων και από το μενού του ΑΤΜ να επιλέξεις να μεταφερθούν όσα χρήματα θες από τον λογαριασμό Α (τον βασικό που έχεις τα λεφτά) στον λογαριασμό Β (στον οποίο έχεις συνδέσει την χρεωστική). Και αυτό γίνεται άμεσα.

αν έχεις τράπεζα με Online atm (που δέχεται χρήματα και όχι φάκελο) τότε τα χρήματα είναι διαθέσιμα άμεσα στην χρεωστική ακόμα και στις 3 τα ξημερώματα.
Πχ Πειραιώς, στην Αlpha σε εργάσιμες ώρες έχει τα μηχανάκια αυτόματων συναλλαγών μέσα στο κατάστημα.
Και φυσικά για μεταφορά μεταξύ λογαριασμών υπάρχει το webbanking

Ακόμα πιστεύεις οτι η προπληρωμένη είναι καλύτερη; (δεν έχεις χρέωση για να βάλεις χρήματα στον λογαριασμό μέσω ΑΤΜ)

tsioy
02-01-13, 14:37
Αναφέρθηκα σε αυτό το μήνυμα.

Η χρεωστική συμμφέρει μόνο αν έχεις και λογαριασμό με όλα τα χρηματά σου στην ίδια τράπεζα που βα ανοίξεις και τον 2ο λογαριασμό για να συνδέσεις την χρεωστική, ώστε να μεταφέρεις τα χρήματα από τον έναν λογαριασμό στον άλλο. Διότι δεν λέει να πηγαίνεις στην μία τράπεζα να βγάζεις τα χρήματα και μετά να πηγαίνεις στην άλλη για να τα φορτώνεις.


Με την προπληρωμένη τι διαφορετικό/γρηγορότερο μπορείς να κάνεις;

karetsos
02-01-13, 15:05
Η προπλήρωμένη είναι μόνο για να την κάνεις δώρο ή να την χρησιμοποιεί ανήλικος. για όλους τους άλλους χρεωστική.

καλή χρονιά!

goku
02-01-13, 16:54
αν έχεις τράπεζα με Online atm (που δέχεται χρήματα και όχι φάκελο) τότε τα χρήματα είναι διαθέσιμα άμεσα στην χρεωστική ακόμα και στις 3 τα ξημερώματα.
Πχ Πειραιώς, στην Αlpha σε εργάσιμες ώρες έχει τα μηχανάκια αυτόματων συναλλαγών μέσα στο κατάστημα.
Και φυσικά για μεταφορά μεταξύ λογαριασμών υπάρχει το webbanking

Ακόμα πιστεύεις οτι η προπληρωμένη είναι καλύτερη; (δεν έχεις χρέωση για να βάλεις χρήματα στον λογαριασμό μέσω ΑΤΜ)
Κοίτα, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την επιλογή για το να βγάλει κάποιος χρεωστική ή προπληρωμένη. Για παράδειγμα εγώ προσωπικά παλιά είχα λογαριασμό στην Εθνική γιατί εκεί μου έβαζαν τον μισθό μου από όταν δούλευα (εκεί είχα λογαριασμό με όλα τα λεφτά μου) οπότε τότες είχα ανοίξει και ebanking στην Εθνική γιατί έτσι με βόλευε τότες. Όταν έληξε η σύβαση εργασίας μου στην επειχήρηση που δούλευα και μιας και δεν είχαμε κατάστημα Εθνικής Τράπεζας στο χωριό μου, αποφάσισα να μεταφέρω όλα τα χρήματα στην Αγροτική τράπεζα της οποίας υπάρχει υποκατάστημα στο χωριό μου. Οπότε με συμφέρει να βγάλω την προπληρωμένη της Αγροτικής, στην οποία έχω και τον λογαριασμό μου με όλα τα χρήματα και η οποία είναι δίπλα μου οπότε αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι (πχ ρουφήξει την κάρτα μου το ΑΤΜ) να μπορώ να εξυπηρετηθώ άμεσα. Αν είχα ακόμη λογαριασμό στην Εθνική, ακόμη και αν έδεινε χρεωστική και δεν χρεωνόμουν προμήθειες, αν χρειαζόμουν να αξυπηρετηθώ από το κατάστημα θα έπρεπε να πληρώσω βενζίνα για να πάω στην γειτονική πόλη όπου υπάρχει υποκατάστημα της Εθνικής.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι οι χρεωστικές είναι καλύτερες επειδής δεν έχουν προμήθειες, αλλά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Αν μένεις σε μεγάλη πόλη και έχεις εύκολη πρόσβαση σε πολλές τράπεζες τότες δεν υπάρχει πρόβλημα.


Αναφέρθηκα σε αυτό το μήνυμα.


Με την προπληρωμένη τι διαφορετικό/γρηγορότερο μπορείς να κάνεις;
Με την προπληρωμένη δεν έχεις καμιά διαφορά, το ίδιο και το αυτό είναι ως προς την ευκολία φόρτωσης χρημάτων.

sdikr
02-01-13, 16:56
Κοίτα, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την επιλογή για το να βγάλει κάποιος χρεωστική ή προπληρωμένη. Για παράδειγμα εγώ προσωπικά παλιά είχα λογαριασμό στην Εθνική γιατί εκεί μου έβαζαν τον μισθό μου από όταν δούλευα (εκεί είχα λογαριασμό με όλα τα λεφτά μου) οπότε τότες είχα ανοίξει και ebanking στην Εθνική γιατί έτσι με βόλευε τότες. Όταν έληξε η σύβαση εργασίας μου στην επειχήρηση που δούλευα και μιας και δεν είχαμε κατάστημα Εθνικής Τράπεζας στο χωριό μου, αποφάσισα να μεταφέρω όλα τα χρήματα στην Αγροτική τράπεζα της οποίας υπάρχει υποκατάστημα στο χωριό μου. Οπότε με συμφέρει να βγάλω την προπληρωμένη της Αγροτικής, στην οποία έχω και τον λογαριασμό μου με όλα τα χρήματα και η οποία είναι δίπλα μου οπότε αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι (πχ ρουφήξει την κάρτα μου το ΑΤΜ) να μπορώ να εξυπηρετηθώ άμεσα. Αν είχα ακόμη λογαριασμό στην Εθνική, ακόμη και αν έδεινε χρεωστική και δεν χρεωνόμουν προμήθειες, αν χρειαζόμουν να αξυπηρετηθώ από το κατάστημα θα έπρεπε να πληρώσω βενζίνα για να πάω στην γειτονική πόλη όπου υπάρχει υποκατάστημα της Εθνικής.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι οι χρεωστικές είναι καλύτερες επειδής δεν έχουν προμήθειες, αλλά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Αν μένεις σε μεγάλη πόλη και έχεις εύκολη πρόσβαση σε πολλές τράπεζες τότες δεν υπάρχει πρόβλημα.


Με την προπληρωμένη δεν έχεις καμιά διαφορά, το ίδιο και το αυτό είναι ως προς την ευκολία φόρτωσης χρημάτων.

Δεν έχει η αγροτική χρεωστική visa; (αν και λογικά τωρα που έγινε πειραιώς θα έχει)
η Εθνική δεν έχει χρεωστική visa, οπότε δεν μας κάνει

goku
02-01-13, 16:59
Δεν έχει η αγροτική χρεωστική visa; (αν και λογικά τωρα που έγινε πειραιώς θα έχει)
η Εθνική δεν έχει χρεωστική visa, οπότε δεν μας κάνει

Ναι, η Αγροτική έχει χρεωστική Visa, αλλά είναι μόνο για χρήση στο ΑΤΜ και για αγορές με φυσική παρουσία της κάρτας στο κατάστημα (την βάζουν στο ειδικό μηχανάκι και πληκτρολογείς το πιν σου). Αλλά δεν μπορώ να κάνω αγορές από το ίντερνετ παρότι πάνω στην κάρτα γράφει visa. Τώρα με την συγχώνευση με την Πειραιώς δεν το έχω ψάξει αν έχει αλάξει κάτι, αλλά εντελώς τυχαία την δοκίμασα πρόσφατα να κάνω αγορά μέσω ίντερνετ (αντί να βάλω τον 16ψήφιο αριθμό της προπληρωμένης έβαλα καταλάθος τον αριθμό της χρεωστικής) και δεν έγινε τίποτα, δεν μου την αναγνώρισε.

---Update---

Τώρα που το κοιτάω η Αγροτική την αναφέρει σαν Debit, δεν ξέρω αν έχει συμασία αυτό.

malawi
11-01-13, 11:37
Διάβασα κάπου εδω μέσα (δεν θυμάμαι σε ποιό νήμα), οτι δεν ζητάνε απλώς το ΑΦΜ, αλλα εκκαθαριστικό.

Αληθεύει ;

Αληθευει... Το ζητουν κανονικα... Και πρεπει να ειναι και το πιο προσφατο... Εβγαλε την περασμενη βδομαδα συναδελφος εκει και εγινε αυτο ακριβως!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.