PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μηχανή να πάρω;



Σελίδες : 1 [2] 3

dlog1968
15-06-04, 07:49
" χαροι " υπαρχουν σε ολες τις κατηγοριες... κανεις δεν ειναι τελειος, ξεχνατε τα σαββατοκυριακα που βγαινουν οι " ευκαιριακοι " οδηγοι που κουνανε το αυτοκινητο μονο τοτε ?? κατι γεροι που τους εχει ξεχασει ο αγιος Πετρος ? που δεν εχουν αισθηση του περιβαλλοντος?? τι αντανακλαστικα μου λετε ..(situational awareness ) χαχαχα...ρε Wantilles βαζουν την κεφαλα κατω και πανε και οποιον παρει... καποιοι που οδηγουν μονο κυριακες και αργιες... και τον υπολοιπο χρονο ξεσκονιζουν το αυτοκινητο στο πεζοδρομιο...

και μην ξεναμε και ολους/ες αυτους που παιρνουν τα διπλωματα με τον "γνωστο" τροπο... και βγαινουν μετα εξω και ...μην βρεθεις στον δρομο τους...


σιγουρα τα μηχανακια/μηχανες φαινονται οτι προκαλουν ομως αυτο φαινεται ετσι μονο στους οδηγουσ των ΙΧ και αυτο γιατι το να ξεφευγεις στην κυκλοφορια ...εεεε πως να το κανουμε ειναι προκληση για τα "κουτια" ....

συνεση

aesir
15-06-04, 08:47
Τους ταρίφες που τους βάλατε; Αυτοί και αν αγνοούν και αδιαφορούν παντελώς για όποιον είναι πάνω σε μηχανή.

Slay
15-06-04, 14:56
Όχι sdikr γιατί όλα τα αμάξια έχουν καθρέφτες και μάλιστα 3 με πλήρη πανοραμική κάλυψη.

έχω δεί αμάξια μόνο με τον μεσαίο καθρέφτη, αμάξια που πηγαίνουν στον δρόμο με του πλαίνους κλειστούς, και οδηγούς που και 40 καθρέφτες να είχαν πάλι δεν θα τους έβλεπαν!


μην ξεχαμε οτι πολλοι ειναι αυτοι που στριβουν χωρις flash, και οποιον παρει ο χαρος, εγω ειμαι μαλακας δηλαδη που αναβω το φλας απο την προηγουμενη διασταυρωση για την επομενη που θα στριψω, και μετα βγαινουν στις εθνικες και σκοτωνονται, προσπερνανε χωρις φλας βγαινοντας αντιθετο ρευμα πανω σε στροφη, και εγω νιωθω βλακας που εχω αναμενο φλας οταν προσπερναω και ας μην βγαινω αντιθετο ρευμα για να το κανω (μικρος ογκος μηχανης). Το λυπηρο ειναι οτι για να γινουν ποιο ασφαλεις οι μοτοσυκλετιστες πρεπει να μαθουν να οδηγουν καλυτερα οι αυτοκινητιστες.

Shaman
15-06-04, 15:20
σιγουρα τα μηχανακια/μηχανες φαινονται οτι προκαλουν ομως αυτο φαινεται ετσι μονο στους οδηγουσ των ΙΧ και αυτο γιατι το να ξεφευγεις στην κυκλοφορια ...εεεε πως να το κανουμε ειναι προκληση για τα "κουτια" ....

συνεση

Από την άλλη βέβαια μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε την ελλιπή εώς ανύπαρκτη παιδεία και των περισσοτέρων οδηγών δικύκλων...Καλώς ή κακώς πραγματική παιδεία αποκτάς μόνο όταν "καβαλήσεις" μεγάλη μηχανή - και αυτο το λέω απο προσωπική εμπειρία..Με τα παπάκια και τα σκουτεράκια κάτι μαθαίνεις αλλά όχι αρκετά!
Όταν, για να γλυτώσεις την κίνηση, κάνεις σφήνες, προσπερνάς απο τα δεξιά και άλλα πολλά (τα οποία παραδέχομαι ότι τα έχω κάνει κι εγώ στα νιάτα μου) αυτό δείχνει ότι δεν σέβεσαι πρώτα απ΄ολα τον εαυτό σου και δεν έχεις συναίσθηση του πόσο εκτεθιμένος είσαι. Πως περιμένεις να καταλάβει ένας τρίτος - ο οποίος μπορεί να μην έχει καβαλήσει ούτε ποδήλατο - ότι δεν μπορείς να καταλάβεις εσύ??

kubiak
15-06-04, 16:24
σιγουρα τα μηχανακια/μηχανες φαινονται οτι προκαλουν ομως αυτο φαινεται ετσι μονο στους οδηγουσ των ΙΧ και αυτο γιατι το να ξεφευγεις στην κυκλοφορια ...εεεε πως να το κανουμε ειναι προκληση για τα "κουτια" ....

συνεση

για κάτσε ρε παιδί, από την κυκλοφορία πως "ξεφεύγεις"; περνώντας στα 10 εκατοστά από τον καθρέπτη μου; εμένα και των άλλων οδηγών ξέρεις τι αγχος προκαλείς; γιατί αυτά τα 10 εκατοστά μπορεί να με κάνουν (από το ξάφνιασμα) να στρίψω ελάχιστα το τιμόνι και να πετύχω τον άλλο δικυκλιστή που είναι στην απέναντι πλευρά του αυτοκινήτου 10 εκατοστά μακρύτερα από τον άλλο καθρέπτη. Και όταν πάω να ξεκινήσω από το φανάρι και αρχίζω να κινούμαι γιατί να έχω το πόδι μου στο φρένο για τη σφήνα της
τελευταίας στιγμής; και το άγχος ανεβαίνει κατακόρυφα όταν βλέπω δίκυκλο γιατί με τα αυτοκίνητα ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ, αλλά αν πέσει ο αναβάτης του δίτροχου ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ μέχρι να δεις το αποτέλεσμα.

φυσικά, δεν κατακρίνω όλους τους δικυκλιστές αλλά αυτούς που έχουν τέτοια οδική συμπεριφορά.



Από την άλλη βέβαια μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε την ελλιπή εώς ανύπαρκτη παιδεία και των περισσοτέρων οδηγών δικύκλων...

Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα, αλλά δεν είναι μόνο η ανύπαρκτη παιδεία. Πολλοί γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν αλλά δεν το κάνουν γιατί γνωρίζουν ότι η μη τήρηση του ΚΟΚ δεν θα επιφέρει κυρώσεις.
Πάρε για παράδειγμα όλα αυτά τα πιτσιρίκια με τα "φτιαγμένα" παπάκια που πολλαπλασιάζονται σα μέλισσες. Χωρίς δίπλωμα, άδεια, ασφάλεια. Και μη μου πείτε ότι είναι λίγα. Και ας μην ξεχνάμε τα δίκυκλα που κυκλοφορούν μέσα στο σκοτάδι χωρίς φώτα (εμπρός, πίσω ή και τα δύο).
Πολλοί κατηγορούν την Ελλ. Αστυνομία ότι "γράφει" για εισπρακτικούς λόγους. Όμως από τότε που πολλαπλασίασαν τα μπλόκα για κράνος έχουν μειωθεί σαφώς αυτοί που δε συμμορφώνονται. Εδώ να πω και για την απαράδεκτη φορολόγηση του κράνους σαν είδος πολυτελείας (ή κάνω λάθος;), σα δε ντρέπονται.

Κάτι άλλο ακόμα, θα έπρεπε ΟΛΟΙ οι δικυκλιστές να κυκλοφορούν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ με το φως αναμμένο και τη μέρα, γιατί λόγω του μικρού όγκου ο εντοπισμός τους είναι σαφώς πιο δύσκολος ακόμα και κάτω από το φως του ήλιου τόσο σε αστικές περιοχές όσο και σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, αυτοκινητόδρομους κλπ.


φιλικά...

dantouan
15-06-04, 16:30
Έκανα και μια αναζήτηση στο δίκτυο για photo της Fazer και κόλλησα... είναι τρέλα!!!


Ετσι ειπα κι εγω γι'αυτο την πηρα :D :D :D

sdikr
15-06-04, 17:47
Από την άλλη βέβαια μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε την ελλιπή εώς ανύπαρκτη παιδεία και των περισσοτέρων οδηγών δικύκλων...Καλώς ή κακώς πραγματική παιδεία αποκτάς μόνο όταν "καβαλήσεις" μεγάλη μηχανή - και αυτο το λέω απο προσωπική εμπειρία..Με τα παπάκια και τα σκουτεράκια κάτι μαθαίνεις αλλά όχι αρκετά!

δυστηχώς δεν έχουμε παιδεία οδικής συμπεριφοράς, (δικυκλά, αυτοκίνητα, φορτηγά, κλπ)
το γνωρίζετε φυσικά οτι στο εξωτερικό τα αυτοκίνητα σταματάνε στην διάβαση που δεν έχει φανάρια μόλις δουν πεζό να πλησιάζει, αλλά ταυτόχρονα δεν βλέπεις και πεζο να βγαίνει στην μέση του δρόμου για να περάσει απέναντι.

οσο για μικρές ή μεγάλες μηχανές, μεσα στην κίνηση μια μεγάλη μηχανή είναι κούραση.

dantouan
15-06-04, 18:29
το γνωρίζετε φυσικά οτι στο εξωτερικό τα αυτοκίνητα σταματάνε στην διάβαση που δεν έχει φανάρια μόλις δουν πεζό να πλησιάζει, αλλά ταυτόχρονα δεν βλέπεις και πεζο να βγαίνει στην μέση του δρόμου για να περάσει απέναντι.


Στο εξωτερικο ομως, εκτος απο τους οδηγους ,κυκλοφοριακη αγωγη εχουν και οι πεζοι, οχι σαν εδω που ο καθενας περναει οποτε θελει και απο οπου θελει :evil: :evil: :evil:

Deimos
15-06-04, 18:50
Ρε παιδες εχετε σκεφτεί και το κόστος ανταλακτικών - σέρβις , καθε πόσα χλμ. πρέπει να κάνεις σέρβις? το Fazer που λέτε ή το KLE 500 ή όποια μηχανή έχετε προτίνη δεν μας λέτε τι χρήματα σας τρώει ?

dantouan
15-06-04, 18:59
Ρε παιδες εχετε σκεφτεί και το κόστος ανταλακτικών - σέρβις , καθε πόσα χλμ. πρέπει να κάνεις σέρβις? το Fazer που λέτε ή το KLE 500 ή όποια μηχανή έχετε προτίνη δεν μας λέτε τι χρήματα σας τρώει ?

Λοιπον φιλε Deimos οι καινουργιες μηχανες δεν ειναι οπως παλια.
Το Fazer κανει service καθε 10.000-12.000 χιλ. χιλιομετρα και το κοστος του service ειναι 90 ευρω.
Επισης αλλαζεις λαδια καθε 5.000 km και πληρωνεις αλλα 24 ευρω.
Απο εκει και περα μονο βενζινη που οπως ανεφερα με 10 ευρω κανει γυρω στα 200 km.
Δεν νομιζω οτι μου τρωει και τοσα πολλα οπως λες... :D

Deimos
15-06-04, 20:35
φιλε dantouan αυτο τον καιρο ψαχνω και εγω να παρω μηχανη και θελω να ξέρω το κοστος συντήρησης . ευχαριστό πάντος για τις πληροφορίες σου ;)

dantouan
15-06-04, 20:56
φιλε dantouan αυτο τον καιρο ψαχνω και εγω να παρω μηχανη και θελω να ξέρω το κοστος συντήρησης . ευχαριστό πάντος για τις πληροφορίες σου ;)

Ναι εισαι καλα ρε φιλε ,οτι αλλο χρειαστεις για Fazer,CB 400,ZZR,Bros, πες μου να σε βοηθησω :wink:

EvilHawk
15-06-04, 21:05
dantouan, μήπως μπορείς να μαντέψεις απο που έχω πάρει το nickname μου? 8)

sdikr
15-06-04, 21:09
απο τον κακό αετό;;; :roll:

dantouan
15-06-04, 21:11
dantouan, μήπως μπορείς να μαντέψεις απο που έχω πάρει το nickname μου? 8)

Δεν νομιζω να το βρω με την πρωτη αλλα ας προσπαθησω....
Απο τον σουπερ ηρωα της Μarvel που ειναι και "Intergalactic crimelord" :?:

Υ.Γ.: Εχω και αλλη ευκαιρια.. :wink:

EvilHawk
15-06-04, 21:27
Απο τον σουπερ ηρωα της Μarvel που ειναι και "Intergalactic crimelord"

Σωστό αυτό! Αλλά το thread είναι για μοτοσυκλέττες! Τα Bros οι αμερικάνοι τα ξέρουν σαν Hawk, έχω ένα καραφτιαγμένο Bros 650 που του αρέσει να κάνει πλάκες σε fazer και αλλα 600 supersport που το νομίζουν εύκολο στόχο!!! :twisted:

dantouan
15-06-04, 21:48
Μη μου πεις οτι εχεις το YELLOW FEVER I... :shock: :shock: :shock:

EvilHawk
15-06-04, 21:58
To yellow fever δεν κάνει τίποτα μπροστά σε αυτό που έχω! Trust me! Οι αμερικάνοι στην σχετική λίστα είχαν πάθει πλάκα, ειδικά για το μικρό κόστος μετατροπής σε σχέση με την απόδοση που πέτυχα και δεν σταμάτησα μόνο στον κινητήρα αλλά έχει στηθεί και απο αναρτήσεις, φρένα, εμφάνιση! :wink:

dantouan
15-06-04, 22:00
:shock: :shock: :shock:Ποτε θα τα πουμε απο κοντα ρε φιλε;
Να παμε και καμμια βολτα προς Σουνιο μερια... :wink:

EvilHawk
15-06-04, 22:06
Μέχρι τέλη Ιουλίου δεν βλέπω δυστυχώς να υπάρχει δυνατότητα για βολτα! Απο αρχές Αυγούστου και μετά να κανονίσουμε και με τους υπόλοιπους του και με τον Νεκτάριο που μέχρι τότε θα έχει πάρε Fazer :wink:

potis21
15-06-04, 22:10
Τα Bros οι αμερικάνοι τα ξέρουν σαν Hawk, έχω ένα καραφτιαγμένο Bros 650 που του αρέσει να κάνει πλάκες σε fazer και αλλα 600 supersport που το νομίζουν εύκολο στόχο!!!

Να δω avatar με το μηχανακι σου κι ας πεθανω...

Εχω ενα παπι που κανει αναλογες πλακες σε 400ρια bros (αλλα μονο στις εκκινησεις)

Τα λατρευω τα bros!

NeK
15-06-04, 22:16
Ρε παιδιά γιατί όμως εγώ έχω κολήσει με αυτές τις CBR RR;

Fazer ε; Χμμμμμμ....... Μεταχειρισμένες λένε;

EvilHawk
15-06-04, 22:17
Me too !! Οι Αμερικάνοι έχουν μεγάλη τρέλλα !!! Βέβαια έχουν και τοπικά πρωταθλήματα που τους βολέυουν και οι κανονισμοί! Αλλά έχουν μηχανικούς που κάνουν θαύματα! Εχετε ακούσει για bros με 78+ άλογα στον τροχό? :wink:

dantouan
15-06-04, 22:18
Μέχρι τέλη Ιουλίου δεν βλέπω δυστυχώς να υπάρχει δυνατότητα για βολτα! Απο αρχές Αυγούστου και μετά να κανονίσουμε και με τους υπόλοιπους του και με τον Νεκτάριο που μέχρι τότε θα έχει πάρε Fazer :wink:

Οποτε ειναι πειτε το να το οργανωσουμε :wink:
Να εχει μαθει να οδηγει και ο Νεκταριος :P

EvilHawk
15-06-04, 22:32
Ρε παιδιά γιατί όμως εγώ έχω κολήσει με αυτές τις CBR RR

Ειδικά το 400 που θέλεις να πάρεις δεν λέει! Αν μπορείς να πάρεις Fazer καινόυργιο δεν θα το μετανιώσεις!

Αντε να σας φτιάξω λιγάκι μαντέξτε τί είναι κάτω απο το κουστούμι!!Κυρίες και κύριοι το DuHawki :lol: :lol:

http://www.hawkland.de/beatty/DH-1.jpg

ps.Δεν είναι βέβαια το δικό μου έτσι αλλά είναι απο τίς πιο όμορφες μετατροπές που έχω δεί!

NeK
15-06-04, 22:45
Ρε παιδιά γιατί όμως εγώ έχω κολήσει με αυτές τις CBR RR

Ειδικά το 400 που θέλεις να πάρεις δεν λέει! Αν μπορείς να πάρεις Fazer καινόυργιο δεν θα το μετανιώσεις!

Αντε να σας φτιάξω λιγάκι μαντέξτε τί είναι κάτω απο το κουστούμι!!Κυρίες και κύριοι το DuHawki :lol: :lol:

http://www.hawkland.de/beatty/DH-1.jpg

ps.Δεν είναι βέβαια το δικό μου έτσι αλλά είναι απο τίς πιο όμορφες μετατροπές που έχω δεί!

Πω πω!!!!!!!!! πόσο πάνε αυτές;;

EvilHawk
15-06-04, 22:56
Ενα ταπεινό Bros είναι, με ιδιοκτήτη με μεράκι!!!

dantouan
15-06-04, 22:58
Πω πω!!!!!!!!! πόσο πάνε αυτές;;


Ποιες ρε φιλε Νεκταριε;

sotiriskakos
17-06-04, 00:24
Απ την αρχή δηλώνω πως δεν έχω και πολύ σχέση με μηχανές.Μόνο σκούτερ έχω οδηγήσει 1 φορα ( 8) ), άρα η εμπειρία μου είναι μόνο θεωρητική.Και πάλι όμως δεν ασχολούμαι και πολύ.Πιο παλιά ήξερα πιο πολλά, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι: πώς είανι δυνατόν το Bros αυτό που λέτε που αν κατάλαβα καλά δεν ξεπερνά τα 75 με 80 άλογα να βγάζει 600ρια supesport με 110 άλογα και με 2,2 δεύτερα π.χ για τα 0-110;Πόσο φτιαγμένο είναι πια στα άλλα σημεία;Αλλά και πάλι 30 άλογα είναι 30 άλογα.Εδώ στα αυτοκίνητα κάνουν διαφορα.

dantouan
17-06-04, 01:30
να βγάζει 600ρια supesport με 110 άλογα και με 2,2 δεύτερα π.χ για τα 0-110


Φιλε δεν υπαρχει μηχανη παραγωγης που να κανει τα 0-100 σε λιγοτερο απο 3 sec
8) 8) 8)

EvilHawk
17-06-04, 09:36
δυνατόν το Bros αυτό που λέτε που αν κατάλαβα καλά δεν ξεπερνά τα 75 με 80 άλογα να βγάζει 600ρια supesport με 110

Κατω απο συγκερκιμμένες καταστάσεις όχι μόνο είναι δυνατό αλλά έχει και μεγάλη πλάκα!
Πχ διαδρομή Παλ.Φώκαια - Σούνιο και ανάποδα! Το bros με 50+ έχει μια ρεπρίζ 50-100 που θα την ήθελαν 1000cc και ροπή αντίστοιχη+ τα καλύτερα 600+ρια θα καρφώσει μία 5η και θα κινείται μόνο με αυτή απο τα 80 μέχρι τα 150 χαλαρά & σε ένα φάσμα στροφών που βγάζει την μέγιστη ροπή του, τα superport θα παλεύουν με τα κιβώτια τους και τα φρένα τους!
Συντάκτες Ελληνικού περιοδικού που έκαναν δοκιμές σε 600 του 2002 με ένα ακόμα 600 του 2000 και ένα 750 του 2000, πιθανά θα θυμούνται ακόμα το bros που τους είχε κολλήσει σαν βδέλα και αφού είδαν οτι δεν μπορούν να ξεκολλήσουν έκαναν στην άκρη! Μόλις μάλιστα όταν είδαν τι ήταν αυτό που τους πέρασε σκύλιασαν και τον πέρασε ένας σε μια μικρή ευθεία και με πολύ επικίνδυνο τρόπο μπαίνοντας στην γραμμή του! :twisted:
Σε συνθήκες αγώνα τα bros με τα 78+ άλογα στην Αμερική έχουν πάρει επανειλημένα πρωταθλήματα στην κατηγορία super light weight & με αντιπάλους Ducati 748 ακόμα χαχαχα
Συμπέρασμα δεν είναι μόνο τα άλογα που μετράνε!
Θα προτιμούσα στην Ελλάδα να έχω μια μοτοσυκλέτα 1000cc στενό και με μόνο 100+ άλογα και 11 χιλογραμμόμετρα ροπή σε ένα φάσμα 5000 στροφών, πχ Honda Firestorm παρά τα SuperDupper τάδε!

Στην πραγματικότητα αυτό που θέλω έιναι ένα Bros 750-800cc me 80+ άλογα, ντεπόζιτο που να βγάζει καμμια 200+ χιλιόμετρα και το επιθετικό look της παραπάνω φωτογραφίας, αλλά η Honda μ@@@@@ζεται και έχει αφήσει τον ανταγωνισμό να οργιάζει στην κατηγορία με κάτι πανάθλιες αισθητικά μοτοσυκλέττες σαν το SV!

dantouan
17-06-04, 13:19
με κάτι πανάθλιες αισθητικά μοτοσυκλέττες σαν το SV!


Το καινουργιο SV εχει φτιαξει αρκετα σε σχεση με τον παλιο ταφο... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sotiriskakos
17-06-04, 15:07
Καλά δεν είπα πως μετράνε μόνο τα άλογα.Αν είναι δυνατόν.Μόνο πιο ελαφριά να είναι κατά 50 κιλά π.χ. φτάνει...Απλά μου φάνηκε αρκετά σημαντική διαφορά στη δύναμη.Και πάλι όμως κάτι θα ξέρετε, εγώ σας λέω μόνο ένα nrg 50ρι οδήγησα μια φορά από ένα φίλο!
Πάντως Dantouan απ' όσο ξέρω τα cbr, r6, zx-6r και γενικά τα υπόλοιπα της ίδιας κατηγορίας βγάζουν 2,2 έως 2,45 για τα 100, μετρημένα από περιοδικά και όχι εργοστασιακά.

RRunner
17-06-04, 15:14
Χμμμ... πολύ ενδιαφέρον thread.

Απορώ όμως, μιά που ο Νεκτάριος προσανατολίζεται σε 400-600άρι μεταχειρισμένο, πώς κανείς δεν πρότεινε το CBR600 (όχι το RR).

Κατά την προσωπική μου άποψη πρόκειται για καταπληκτικά μηχανάκια, είτε πρόκειται για τα πρώτα μοντέλα (1992), είτε για τα τελευταία (2002). Πέρασαν 2 απο τα χέρια μου -- 1992 (απο χέρι) και 1998 (καινούργιο) -- τα οποία κράτησα για 2 περίπου χρόνια το καθένα, και με τα οποία έγραψα αρκετές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα στην πόλη, σε γρήγορες βόλτες (Tourist Trophy of Sithonia :wink: ) και σε ταξείδια εντός Ελλάδας και στην Ευρώπη.

Πλεονεκτήματα:

* Πολύ καλή οδική συμπεριφορά. Το CBR600 σε μαθαίνει να οδηγάς σωστά.
* Καλή ιπποδύναμη (80-100 άλογα, ανάλογα με το μοντέλο).
* Υψηλή ποιότητα κατασκευής. Κακά τα ψέματα, η Honda δεν πιάνεται σε αυτόν τον τομέα.
* Κάνει τα πάντα: καθημερινές μετακινήσεις στην πόλη, ταξείδια (μικρά και μεγάλα) με 1 ή 2 άτομα, και άμα γουστάρεις και καμιά γυροβολιά κατά Σέρρες μεριά :wink:.
* Αξιοπιστία - δεν σπάει δεν χαλάει.
* Service κάθε 24K km κατά την Honda (πέρα απο λάδια, ξύδια, κλπ). Στο δικό μου ανοίξαμε το καπάκι της κεφαλής στα 24Κ km για να τσεκάρουμε τις βαλβίδες, είδαμε οτι τα διάκενα ήταν μιά χαρά, και το ξανακλείσαμε.

Το γεγονός οτι είχαν πουληθεί πάνω απο 250.000 κομάτια παγκόσμια μέχρι το 2000 νομίζω οτι επιβεβαιώνει τα παραπάνω.

Τα μόνα μελανά σημεία κατα τη γνώμη μου:

* Λίγο τσουχτερό κόστος ανταλλακτικών, ιδιαίτερα των πλαστικών του fairing (οπότε προσοχή :wink: ).
* Προβληματικοί μανίσιοι ανορθωτές στα πρώτα μοντέλα που υπερθερμαίνονται και καίγονται. Υπάρχουν όμως πατέντες/hacks.
* Sarakakis - δεν είναι και η καλύτερη Ελληνική αντιπροσωπεία στον τομέα εξυπηρέτησης πελατών.

Δεν έχω κοιτάξει πρόσφατα αγγελίες κλπ, αλλά έχουν κυκλοφορήσει τόσα πολλά 600άρια CBR που πάντα κάποια καλά ματαχειρισμένα πωλούνται απο ιδιώτες και μαγαζιά.

Νεκτάριε, κατά τη γνώμη μου ξέχνα τα 400άρια και προσανατολίσου σε κανένα 600άρι. Έχεις δει πολλά απο τα 400άρια που κυκλοφορούν να είναι σε αποδεκτή κατάσταση? Εγώ πάντως κανένα! Τα περισσότερα είναι ξεβράκωτα, με διαλυμένα fairings, σπασμένα μοτέρ, και ξεσκισμένα λάστιχα δεκαετίας. Εμφανή σημάδια οτι πέρασαν απο χέρια μαρσιποφόρων και ερυθρόδερμων :). Αντίθετα, σχεδόν όλα τα CBR600 που κυκλοφορούν σήμερα -- ακόμη και τα πρώτα μοντέλα -- βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση.

-RRunner

P.S. Guess what my current bike is :-)

EvilHawk
17-06-04, 15:14
Μόνο πιο ελαφριά να είναι κατά 50 κιλά π.χ. φτάνει...

O οδηγός τότε ήταν 30 κιλά λιγότερα απο ότι είναι σήμερα στα σίγουρα :lol: :lol: :lol:

dantouan
17-06-04, 15:23
Καλά δεν είπα πως μετράνε μόνο τα άλογα.Αν είναι δυνατόν.Μόνο πιο ελαφριά να είναι κατά 50 κιλά π.χ. φτάνει...Απλά μου φάνηκε αρκετά σημαντική διαφορά στη δύναμη.Και πάλι όμως κάτι θα ξέρετε, εγώ σας λέω μόνο ένα nrg 50ρι οδήγησα μια φορά από ένα φίλο!
Πάντως Dantouan απ' όσο ξέρω τα cbr, r6, zx-6r και γενικά τα υπόλοιπα της ίδιας κατηγορίας βγάζουν 2,2 έως 2,45 για τα 100, μετρημένα από περιοδικά και όχι εργοστασιακά.

Δεν υπαρχει πουθενα τετοια μετρηση φιλε, απο κανενα περιοδικο, το λιγοτερο που εχει μετρηθει ειναι 2,87 sec και αυτο σε 1000αρια, οχι σε 600αρια (παραγωγης παντα.. :wink: )

dantouan
17-06-04, 15:29
Τα μόνα μελανά σημεία κατα τη γνώμη μου:

* Λίγο τσουχτερό κόστος ανταλλακτικών, ιδιαίτερα των πλαστικών του fairing (οπότε προσοχή ).


Γι'αυτο τον λογο φιλε δεν προτεινα στον Νεκταριο μηχανη με full fairing, αλλωστε ειπε οτι δεν εχει εμπειρια οδηγησης μεγαλης μηχανης, και προτεινα το Fazer 600....το CBR 600 RR δεν ξερω πως του κολησε...... :shock:

sotiriskakos
17-06-04, 16:48
Έλα ρε Dantouan ηρέμησε, δεν είναι κάρα τα 600ρια!Το τελευταίο περιοδικό που έπεσε στα χέρια μου είναι το moto του Μαίου, τεύχος 327.Έχει σύγκριση στα 600 supesport.Θες νούμερα για τα 100;Έως 2,85 το πιο αργό (εκτός από τη ducati 749 που φαίνεται να ναι σε όλα 1 σκαλί πιο αργή).Και πιο παλιά πάντως θυμάμαι τέτοια νούμερα έβλεπα.Μη μου λες δηλαδή ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Δηλαδή π.χ. το r1 που απ όσο ξέρω θα έχει κάτω από 1 κιλό στον ίππο δε μπορεί να πέσει κάτω απ' τα 3 δεύτερα;Ε δε νομίζω πια.

Evilhawk αυτό με τους οδηγούς έγραψε!Μάλλον πρέπει να αυξηθούν οι ιπποδυνάμεις!

dantouan
17-06-04, 18:26
Έλα ρε Dantouan ηρέμησε, δεν είναι κάρα τα 600ρια!Το τελευταίο περιοδικό που έπεσε στα χέρια μου είναι το moto του Μαίου, τεύχος 327.Έχει σύγκριση στα 600 supesport.Θες νούμερα για τα 100;Έως 2,85 το πιο αργό (εκτός από τη ducati 749 που φαίνεται να ναι σε όλα 1 σκαλί πιο αργή).Και πιο παλιά πάντως θυμάμαι τέτοια νούμερα έβλεπα.Μη μου λες δηλαδή ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Δηλαδή π.χ. το r1 που απ όσο ξέρω θα έχει κάτω από 1 κιλό στον ίππο δε μπορεί να πέσει κάτω απ' τα 3 δεύτερα;Ε δε νομίζω πια.

Evilhawk αυτό με τους οδηγούς έγραψε!Μάλλον πρέπει να αυξηθούν οι ιπποδυνάμεις!

Αυτο ειπα κι εγω φιλε ,οτι μονο τα 1000αρια κανουν τα 0-100 σε λιγοτερο απο 3 sec, και οχι 2,2 sec τα 0-110 οπως ανεφερες σε προηγουμενο post σου 8)

sotiriskakos
17-06-04, 18:41
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τι είπα και τι εννοούσα.

dantouan
17-06-04, 18:43
Απ την αρχή δηλώνω πως δεν έχω και πολύ σχέση με μηχανές.Μόνο σκούτερ έχω οδηγήσει 1 φορα ( 8) ), άρα η εμπειρία μου είναι μόνο θεωρητική.Και πάλι όμως δεν ασχολούμαι και πολύ.Πιο παλιά ήξερα πιο πολλά, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι: πώς είανι δυνατόν το Bros αυτό που λέτε που αν κατάλαβα καλά δεν ξεπερνά τα 75 με 80 άλογα να βγάζει 600ρια supesport με 110 άλογα και με 2,2 δεύτερα π.χ για τα 0-110;Πόσο φτιαγμένο είναι πια στα άλλα σημεία;Αλλά και πάλι 30 άλογα είναι 30 άλογα.Εδώ στα αυτοκίνητα κάνουν διαφορα.

Εσυ δεν τα εγραψες αυτα; :?:

sotiriskakos
17-06-04, 19:40
Ναι εγώ τα είπα προφανώς...Κατ αρχήν τα 110 καν' τα 100.Εκ παραδρομής αυξήθηκαν λιγάκι.Εγώ ρε dantouan δε συμφώνησα μαζί σου, μη με τρελαίνεις!Εγώ είπα ότι όντως τα 600 έχουν πέσει κάτω από τα 3 δεύτερα, ενώ εσύ έλεγες το αντίθετο και γι αυτό σου έφερα και ένα παράδειγμα.Μην το ψειρίζουμε άλλο το θέμα και δεν έχει και σχέση με αυτά που ζήταγε ο άνθρωπος...Απλά ή δέχεσαι ότι τα σημερινά 600ρια είναι πιο γρήγορα απ' ότι νομόζεις ή όχι.

EvilHawk
17-06-04, 21:11
-RRunner

P.S. Guess what my current bike is

Xmmmm the most difficult guessing so far rrrrrrrr :wink:

EvilHawk
17-06-04, 21:19
Βρε μην τσακώνεσται άδικα, τα σημερινα supersport σε οποιαδήποτε κατηγορία κυβικών ξεπερνούν κατα πολύ τίς δυνατότητες του μέσου αναβάτη !!

pelasgian
18-06-04, 01:07
Είδα μία silverwing σήμερα. Ο ορισμός της οδηγικής χλίδας, άπλας, ξάπλας κλπ κλπ. Έχει και πολύ όμορφη γραμμή η σκασμένη, με βάζει σε πειρασμό και εμένα!

dantouan
18-06-04, 04:03
Ναι εγώ τα είπα προφανώς...Κατ αρχήν τα 110 καν' τα 100.Εκ παραδρομής αυξήθηκαν λιγάκι.Εγώ ρε dantouan δε συμφώνησα μαζί σου, μη με τρελαίνεις!Εγώ είπα ότι όντως τα 600 έχουν πέσει κάτω από τα 3 δεύτερα, ενώ εσύ έλεγες το αντίθετο και γι αυτό σου έφερα και ένα παράδειγμα.Μην το ψειρίζουμε άλλο το θέμα και δεν έχει και σχέση με αυτά που ζήταγε ο άνθρωπος...Απλά ή δέχεσαι ότι τα σημερινά 600ρια είναι πιο γρήγορα απ' ότι νομόζεις ή όχι.

Παλι εισαι λαθος φιλε, και για να σου το αποδειξω ,παρε κι αυτο το link:
http://www.bikez.com/statistics/index.php
Αν παλι δεν πειστεις, εδω θα ειμαι... :twisted:

AsGoodAsItGets
18-06-04, 10:46
Αυτή τι σας λέει ρε παιδιά;

http://www.bikez.com/bike/index.php?bike=4400

Μοιάζει με τη Fazer, αλλά δεν είναι, είναι;

stavpal
18-06-04, 10:51
Άσχετο λίγο, πάντως οι ποδηλάτες είναι είδος υπό εξαφάνιση στην Ελλάδα και κανείς δεν τους σέβεται. Όπως είναι η κατάσταση μόνο σε χωματόδρομους σε βουνά μπορεί να πάει κανείς με το ποδήλατο. Όταν προλαμβαίνω πηγαίνω (Σαββατοκύριακα) 70-80km (ένα πρωί αυτό) εκτός δρόμου στο βουνό με το mountain bike.

EvilHawk
18-06-04, 11:27
Είδα μία silverwing σήμερα.

Βλιαχχχχ προτιμότερο καλλυτερα να οδηγήσω αυτοκίνητο! Μου αρέσει καλύτερα να μουδιάζει ο κώλος μου απο την σκληρή τόσο δα μικρή σέλλα και να ακούω τους ήχους απο το μοτέρ και την εξάτμιση παρά αυτό το πράγμα! :wink:

EvilHawk
18-06-04, 11:36
Άσχετο λίγο, πάντως οι ποδηλάτες είναι είδος υπό εξαφάνιση στην Ελλάδα και κανείς δεν τους σέβεται. Όπως είναι η κατάσταση μόνο σε χωματόδρομους σε βουνά μπορεί να πάει κανείς με το ποδήλατο. Όταν προλαμβαίνω πηγαίνω (Σαββατοκύριακα) 70-80km (ένα πρωί αυτό) εκτός δρόμου στο βουνό με το mountain bike.


Αααα οι ποδηλάτες ανήκουν στην ίδια "προνομιούχα" κατηγορία μαζί με τους πεζούς, τα παιδία, και τους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα! Σε μια χώρα με το μικρότερο ποσοστό πράσινου στίς πόλεις της "λογικό" δεν είναι? Εδώ υπάρχουν συνοικίες στην Αθήνα που για να δείς λίγο χώμα πρεπει να ψάχνεις με το μικροσκόπιο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.