PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μηχανή να πάρω;



Σελίδες : 1 2 [3]

aesir
18-06-04, 11:49
EvilHawk ασε να μην πιάσουμε το θέμα του πράσινου γιατί είναι αααλλη πονεμένη ιστορία και θα ξεφύγουμε από το θέμα. Εγώ που είμαι κοντά στο κέντρο και ανοίκω στον Δήμο Αθηναίων ευχαριστώ την Ντόρα που μέρα νύχτα το ξύνει...

sotiriskakos
18-06-04, 13:15
Εντάξει ρε Dantouan, τώρα μη μου λες για harley του 99 τι χρόνο κάνει εκει μέσα.Δε νομίζω πια να είναι αυτές οι πιο γρήγορες μηχανές...Αυτά τα νούμερα είναι τρελά!Άκου εκεί 6.5 και 7!Αν είναι να βάλoυμε και το type-r μέσα, θα είναι πιο γρήγορο από τις μισές εκεί πέρα.Τέλοςπάντων, μη το κάνουμε μείζον θέμα, δεν ξέρω τι κάνουν οι ιστοσελίδες, εγώ γενικά σε κάθε είδους μετρήσεις δεν τις πολυεμπιστεύομαι (είτε είναι για αμάξια είτε για υπολογιστές είτε για οτιδήποτε άλλο).Προτιμώ τα περιοδικά.Δηλαδή όταν σου λέω για το moto, τι έχεις να μου πεις, ότι λέι ασχετοσύνες, αλλά τα ξέρει καλύτερα η ιστοσελίδα αυτή που βάζει ανάμεσα στις 50 πιο γρήγορες μηχανές όλα τα σάπια;Κρίμα που δεν έχω κρατήσει και παλαιότερα περιοδικά να σου δείξω.

stavpal
18-06-04, 14:08
Το ξέρω (δυστυχώς). Στην Αθήνα δεν πάω ποτέ με το ποδήλατο (μένω Πεντέλη). Πάω μόνο στο βουνό σε χωματόδρομους (που δεν μπορούν να παν αμάξια) (π.χ. από Πεντέλη > Νέα Μάκρη από χωματόδρομο μόνο...)




Άσχετο λίγο, πάντως οι ποδηλάτες είναι είδος υπό εξαφάνιση στην Ελλάδα και κανείς δεν τους σέβεται. Όπως είναι η κατάσταση μόνο σε χωματόδρομους σε βουνά μπορεί να πάει κανείς με το ποδήλατο. Όταν προλαμβαίνω πηγαίνω (Σαββατοκύριακα) 70-80km (ένα πρωί αυτό) εκτός δρόμου στο βουνό με το mountain bike.


Αααα οι ποδηλάτες ανήκουν στην ίδια "προνομιούχα" κατηγορία μαζί με τους πεζούς, τα παιδία, και τους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα! Σε μια χώρα με το μικρότερο ποσοστό πράσινου στίς πόλεις της "λογικό" δεν είναι? Εδώ υπάρχουν συνοικίες στην Αθήνα που για να δείς λίγο χώμα πρεπει να ψάχνεις με το μικροσκόπιο!

dantouan
18-06-04, 14:10
Εντάξει ρε Dantouan, τώρα μη μου λες για harley του 99 τι χρόνο κάνει εκει μέσα.Δε νομίζω πια να είναι αυτές οι πιο γρήγορες μηχανές...Αυτά τα νούμερα είναι τρελά!Άκου εκεί 6.5 και 7!Αν είναι να βάλoυμε και το type-r μέσα, θα είναι πιο γρήγορο από τις μισές εκεί πέρα.Τέλοςπάντων, μη το κάνουμε μείζον θέμα, δεν ξέρω τι κάνουν οι ιστοσελίδες, εγώ γενικά σε κάθε είδους μετρήσεις δεν τις πολυεμπιστεύομαι (είτε είναι για αμάξια είτε για υπολογιστές είτε για οτιδήποτε άλλο).Προτιμώ τα περιοδικά.Δηλαδή όταν σου λέω για το moto, τι έχεις να μου πεις, ότι λέι ασχετοσύνες, αλλά τα ξέρει καλύτερα η ιστοσελίδα αυτή που βάζει ανάμεσα στις 50 πιο γρήγορες μηχανές όλα τα σάπια;Κρίμα που δεν έχω κρατήσει και παλαιότερα περιοδικά να σου δείξω.

Φιλε εισαι σιγουρος οτι ξερεις τι να πατησεις ετσι ωστε να σου βγαλει τις πιο γρογορες μοτοσυκλετες :?:
Για δες το ξανα..... :wink:
Οσο για περιοδικα ελα να σου δειξω εγω, εχω οτι θελεις και οποιας χρονιας θελεις :twisted:

Slay
18-06-04, 15:53
Αυτή τι σας λέει ρε παιδιά;

http://www.bikez.com/bike/index.php?bike=4400

Μοιάζει με τη Fazer, αλλά δεν είναι, είναι;

οχι ειναι οι παλιες YZF , και οχι δεν μοιαζει με την fazer ποιο πολυ θα ελεγα οτι μοιαζει με τα CBR600F

Slay
18-06-04, 16:00
Φιλε εισαι σιγουρος οτι ξερεις τι να πατησεις ετσι ωστε να σου βγαλει τις πιο γρογορες μοτοσυκλετες :?:
Για δες το ξανα..... :wink:
Οσο για περιοδικα ελα να σου δειξω εγω, εχω οτι θελεις και οποιας χρονιας θελεις :twisted:

Εχει δικιο, του εδωσα τις 10 ταχυτερες στα 0-100 για χρονιες 2003-2004 στα σπορ, και εβγαλε 0 αποτελεσματα, το σιτε ειναι τουλαχιστον ελλειπες.

runnerma
18-06-04, 16:16
Aν και hondoβιος ... το απόλυτο όπλο είναι: http://www.bikez.com/bike/index.php?bike=20460

EvilHawk
18-06-04, 16:29
Αν και Hondoβιος αυτό μου αρέσει πιο πολύ http://www.aprilia.com/models03/road/eng/modello.phtml?id=25 :wink:

runnerma
18-06-04, 17:02
bliah..... Ιταλικό μηχανάκι δεν θα έπαιρνα ακόμη και αν μου το χαρίζανε....
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dantouan
18-06-04, 18:07
Φιλε εισαι σιγουρος οτι ξερεις τι να πατησεις ετσι ωστε να σου βγαλει τις πιο γρογορες μοτοσυκλετες :?:
Για δες το ξανα..... :wink:
Οσο για περιοδικα ελα να σου δειξω εγω, εχω οτι θελεις και οποιας χρονιας θελεις :twisted:

Εχει δικιο, του εδωσα τις 10 ταχυτερες στα 0-100 για χρονιες 2003-2004 στα σπορ, και εβγαλε 0 αποτελεσματα, το σιτε ειναι τουλαχιστον ελλειπες.

Αν ομως βαλεις "any year" σου βγαζει αρκετα αποτελεσματα, με δευτερο ενα μοντελο 2004 8), το οποιο μαλιστα δεν ειναι και μηχανακι παραγωγης :wink:

dantouan
18-06-04, 18:10
Aν και hondoβιος ... το απόλυτο όπλο είναι: http://www.bikez.com/bike/index.php?bike=20460

Απλα τελειο..... 8) 8) 8)

Υ.Γ.: Αρκει να μην κανεις ταξιδια :wink:

dantouan
18-06-04, 18:11
Αν και Hondoβιος αυτό μου αρέσει πιο πολύ http://www.aprilia.com/models03/road/eng/modello.phtml?id=25 :wink:

Πολυ καλο μηχανακι αλλα με ενα σημαντικοτατο μειονεκτημα...ειναι Ιταλικο... :cry: :cry: :cry:

EvilHawk
18-06-04, 23:10
Βρέ ξεκολλήστε τα Ιταλικά είχαν διάφορα πρόβληματα προ 20ετίας. Αλλά μήπως τα γιαπωνέζικα δεν είχαν τότε! Να περιγράψω ταξιδάκια που αναγκαστικά παίρναμε μαζί μία τσάντα ανταλλακτικά και ευτυχώς γιατί ακόμα και λύσιμο κυλινδροπίστονου σε πάρκινγ της εθνικής έχω κάνει!!! Σήμερα δεν διαφέρουν σε ποιότητα κατασκευής τίποτα πια τα γιαπωνέζικα! Ασε που τα ιταλικά ηταν και πάντα πιο όμορφα!

runnerma
18-06-04, 23:17
Μπα δε με πείθεις... τα Ιταλικά "κλωτσανε", βαράνε οι μίζες τους, χτυπάνε οι ταχ/τες, κτλ.
Τα Honda από την άλλη έχουν βελούδινη λειτουργία.
Τα Kawasaki βελτιώθηκαν κατα πολύ τα τελευταία 2 χρόνια με το ΖΧ1200R πρώτα και τώρα με το Ζ1000...

EvilHawk
18-06-04, 23:25
Τα Honda από την άλλη έχουν βελούδινη λειτουργία.

Τα Honda δεν είναι γιαπωνέζικα!!! Είναι δικιά τους κατήγορία, μόνα τους. Είναι η χλιδή σε σχέση με το χάος. Ειναι άδικο να συγκρίνεις οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα μαζί τους! :wink:

runnerma
18-06-04, 23:43
I agree 100% !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dlog1968
19-06-04, 07:56
τελικα....μετα απο 2 εβδομαδες posts .... κατεληξες?? τι μηχανη θα παρεις ??? η μπερδευτηκεσ περισσοτερο ??

τελικα οσο περισσοτερο σκεφτεται κανεις καποιος τοσ μενει μακρια του μοθ φαινεται ....

NeK
19-06-04, 13:10
τελικα....μετα απο 2 εβδομαδες posts .... κατεληξες?? τι μηχανη θα παρεις ??? η μπερδευτηκεσ περισσοτερο ??

τελικα οσο περισσοτερο σκεφτεται κανεις καποιος τοσ μενει μακρια του μοθ φαινεται ....

:D :D :D

Μάλλον καρα-μπερδεύτηκα!

Τελικά θα πάρω αυτοκίνητο μου φαίνεται! :D :D

dantouan
19-06-04, 14:17
τελικα....μετα απο 2 εβδομαδες posts .... κατεληξες?? τι μηχανη θα παρεις ??? η μπερδευτηκεσ περισσοτερο ??

τελικα οσο περισσοτερο σκεφτεται κανεις καποιος τοσ μενει μακρια του μοθ φαινεται ....

:D :D :D

Μάλλον καρα-μπερδεύτηκα!

Τελικά θα πάρω αυτοκίνητο μου φαίνεται! :D :D

Χαχαχαχαχαχαχ........ :evil:

sdikr
19-06-04, 14:53
Τελικά θα πάρω αυτοκίνητο μου φαίνεται!

καλύτερα αρμα!!! :shock:

EvilHawk
19-06-04, 15:09
ΛΧ/ΤΘ EvilHawk ευπυθώς αναφέρω ότι στην Αθήνα είναι χρήσιμο!

sdikr
19-06-04, 15:12
ΛΧ/ΤΘ EvilHawk ευπυθώς αναφέρω ότι στην Αθήνα είναι χρήσιμο!

Διατάξτε Κ. Λοχια!!! :mrgreen:

AsGoodAsItGets
23-06-04, 02:15
Πάρε κάτι ενδιάμεσο, ένα Hummer!

http://www.hummer.com/

:mrgreen:

dantouan
23-06-04, 02:52
Πάρε κάτι ενδιάμεσο, ένα Hummer!

http://www.hummer.com/

:mrgreen:

Χαχαχαχα....ειναι και ευελικτο μεσα στην κινηση :lol: :lol: :lol:

AsGoodAsItGets
02-07-04, 15:18
Ρε παιδιά, για την Kawasaki Z750 τι γνώμη έχετε; Πως θα τη συγκρίνατε με την Fazer600;

dantouan
02-07-04, 15:41
Πολυ καλο μηχανακι, και πολυ γρηγορο, απλα δεν εχει καθολου φαιρινγκ, δηλαδη στα πολλα (και τα πιανει τα πολλα :wink:), δεν εχει καλη προστασια απο τον αερα... :?

AsGoodAsItGets
02-07-04, 16:15
Σε φωτό που το είδα, δε μου φάνηκε να έχει μεγάλη διαφορά από τη Fazer στο φέρινγκ, η Fazer έχει λίγο ψηλότερο ανεμοθώρακα μόνο.
Στα οικονομικά (κόστος, ανταλλακτικά, κλπ.) τι λέει, σε σχέση πάντα με τη Fazer;

dantouan
02-07-04, 16:27
Εχει μεγαλη διαφορα στο φερινγκ φιλε (οσο και αν οι φωτογραφιες σε ξεγελανε), οσο για το κοστος του, νομιζω οτι πωλουνται σε παραπλησιες τιμες... 8)

AsGoodAsItGets
03-07-04, 16:57
Το ερώτημα dantouan είναι αν είχες να διαλέξεις μια από τις δύο, ποια θα διάλεγες και γιατί;
Ξέρεις επίσης πόσο περίπου κοστίζουν καινούριες;

mavlok
03-07-04, 18:36
nah...ενα ειναι το απολυτο dream machine...

8) :wink:

AsGoodAsItGets
03-07-04, 21:03
Φίλε mavlok προφανώς δεν είμαστε όλοι εντουράδες! :lol:

dantouan
03-07-04, 21:06
Φιλε mavlok το KLR 650 ειναι ενα αρκετα ξεπερασμενο μοντελο, απο οποια αποψη και αν το δεις 8)

dantouan
03-07-04, 21:11
Ξέρεις επίσης πόσο περίπου κοστίζουν καινούριες;


Η FAZER 600 κανει 7,700 ευρω αντιπροσωπειας και γυρω στα 7,200-7,500 ευρω απο ανεξαρτητους εισαγωγεις, και το KAWASAKI Z750 κανει 7,990 ευρω αντιπροσωπειας και γυρω στα 7,700 απο ανεξαρτητους εισαγωγεις :mrgreen:

AsGoodAsItGets
03-07-04, 21:28
dantouan δεν απάντησες στο ερώτημά μου όμως... :roll:

mavlok
03-07-04, 22:08
Φιλε mavlok το KLR 650 ειναι ενα αρκετα ξεπερασμενο μοντελο, απο οποια αποψη και αν το δεις 8)

:cry: :cry: :cry:
Μπραβο ρε dantouan, αυτο ηθελα να ακουσω. Τωρα θα περασουν ακομα πιο ευκολα οι 30 μηνες που θα την πληρωνω.... :roll:

Seriously παντως, ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος, ουτε υπερβολικα αγρια ειναι, και δυναμη εχει οταν τη χρειαζεσαι, ΠΟΛΥ ανετη, και ειναι πολυ πιο ομορφη απο οσο φαινεται στην φωτο. 8) Και το γεγονος οτι εχει μεινει λιγο πολυ ιδια ολα αυτα τα χρονια, νομιζω οτι δειχνει οτι ειναι επιτυχημενο μοντελο. Και στο φιναλε, ελεος, πηξαμε στα XT πια...


ps. Αντε ρε κανονιστε τιποτα, πρεπει να τελειωνω με το στρωσιμο οσο γινεται πιο γρηγορα... :twisted:

dantouan
04-07-04, 03:25
Το ερώτημα dantouan είναι αν είχες να διαλέξεις μια από τις δύο, ποια θα διάλεγες και γιατί;


Ειναι αρκετα παραπλησια μηχανακια, με σχεδον ιδια δυναμη, σχεδον ιδιους χωρους και οδικη συμπεριφορα, με λιγες σχετικα διαφορες.
Απλα το Yamaha ειναι πολυ πιο εμπορικο με οτι συνεπαγεται αυτο(ανταλλακτικα , μεταπωληση), εχει πιο φτηνα ανταλλακτικα, και εχει και πολυ καλυτερη προστασια απο τον αερα στις υψηλες ταχυτητες,
Το Kawasaki εχει καλυτερη ροπη (λογω περισσοτερων κυβικων), και ειναι και λιγο πιο δυνατο, ισως και λιγο πιο μουρατο (οχι βεβαια σαν το 1000 που μαμαει :wink:)

dantouan
04-07-04, 03:32
Φιλε mavlok το KLR 650 μπορει να μην εχει την τελευταια λεξη της τεχνολογιας πανω του, αλλα ειναι ενα ΤΙΜΙΟ μηχανακι, το οποιο κανει ολα τα πραγματα σχετικα ικανοποιητικα.
Παντως σε αυτη την κατηγορια ,ενα ειναι το απολυτο μηχανακι :Suzuki V-Strom 650 :!: :!: :!:

dantouan
04-07-04, 03:34
ps. Αντε ρε κανονιστε τιποτα, πρεπει να τελειωνω με το στρωσιμο οσο γινεται πιο γρηγορα...


Ο chief Evilhawk ειπε κατα Αυγουστο μερια... :cry: :cry: :cry:
Αν μαζευτουμε παντως, ειμαι μεσα και για νωριτερα :wink:

mpouf
04-07-04, 05:30
Αν βρεις καπου μια kabasaki samurai 900 για μεταχιρισμενι μιλαμε παντα γατι εχει καταργιθη εδω και 10 χρονια και βαλε.

dantouan
04-07-04, 05:58
Αν βρεις καπου μια kabasaki samurai 900 για μεταχιρισμενι μιλαμε παντα γατι εχει καταργιθη εδω και 10 χρονια και βαλε.

Παναγια μου... :shock: :shock: :shock:

mavlok
04-07-04, 08:52
Παντως σε αυτη την κατηγορια ,ενα ειναι το απολυτο μηχανακι :Suzuki V-Strom 650 :!: :!: :!:

Λογικο ειναι, εχει γυρω στα 2500 ευρω παραπανω!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.