PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εισιτήριο-διαβατήριο για ταξίδι στην αγγλία!!



Σελίδες : 1 [2] 3

ubick
11-01-07, 22:33
Σε 10 μέρες θα ξέρω να σας πω, έτσι όπως τα κατάφερα :oops: , (παλιό διαβατήριο που δεν έχει λήξει ακόμα, παλιά ταυτότητα καταπονημένη), αν δεν ακούσετε απο εμένα μάλλον θα με έχουν σε κάνα μπουντρούμι :p

Αν δεν είσαι σκουρόχρωμος με μούσι και τουρμπάνι δεν έχεις πρόβλημα.

Gina
11-01-07, 22:34
Πάντως 5 κιλά φέτα είναι πολυ πράγμα για την Αγγλία :p

Χαχαχαχα έτσι!

Προφανώς νόμιζαν ότι τα πας για πούλημα. Πού να φανταστούν ότι 5 κιλά φέτα σε βγάζουν δε σε βγάζουν μέχρι τις απόκριες.

Gina
11-01-07, 22:35
Αν δεν είσαι σκουρόχρωμος με μούσι και τουρμπάνι δεν έχεις πρόβλημα.

Σαφώς. Παίζει κι αυτό μεγάλο ρόλο. Όπως επίσης αν ψάχνουν κανένα που να σου μοιάζει.

nrg_polini
11-01-07, 22:43
Χαχαχαχα έτσι!

Προφανώς νόμιζαν ότι τα πας για πούλημα. Πού να φανταστούν ότι 5 κιλά φέτα σε βγάζουν δε σε βγάζουν μέχρι τις απόκριες.

Ποιες αποκριες βρε, ενα μπαρμπεκιου να κανεις να ψησεις λιγη φετουλα και αλλη μια φορα να καλεσεις ενα φιλο παει!! :rofl: Για του λογου (μου) το αληθες, οτι δηλαδη παιρνεις οτι θελεις δειτε εδω http://www.defra.gov.uk/animalh/illegali/pdf/hindi_leaflet.pdf . Ενταξει αμα τα 7-8 κιλα ειναι για εμποριο να παω να πνιγω.

Το πιο πιθανο ειναι να πηγαν το καλοκαιρι στη corfu ή στη zante να φαγανε μια villatz salant και να βγαζουν γουστα τωρα με τη φετα μου :rtfm::closed: Ή το αλλο σεναριο ειναι να μην θυμοντουσαν οτι ειμαστε ΕΕ.

sdikr
11-01-07, 22:45
Όχι, αλλά άμα έχεις ταυτότητα και σου κάνουν σου-μου-που ότι είναι παλιά ή γραμμένη στα ελληνικά, μπορείς να τους δείξεις το (ληγμένο) διαβατήριο για να διαπιστωθεί η ταυτοπροσωπία.

Υ.Γ. Νομαρχίας ήταν όλα τα παλιά. Τώρα αν το δικό σου είναι από παλαιοτάτων χρόνων... καλύτερα να βγάλεις καινούριο και να'σαι μέσα.

εκδόση το 2003, ληξη το 2008



Αν δεν είσαι σκουρόχρωμος με μούσι και τουρμπάνι δεν έχεις πρόβλημα.

Ωχ αμάν, τζάμπα η ηλιοθεραπεία :p

Gina
11-01-07, 22:52
Το πιο πιθανο ειναι να πηγαν το καλοκαιρι στη corfu ή στη zante να φαγανε μια villatz salant και να βγαζουν γουστα τωρα με τη φετα μου :rtfm::closed: Ή το αλλο σεναριο ειναι να μην θυμοντουσαν οτι ειμαστε ΕΕ.

Μάλλον τους μπέρδεψε το ψυγειάκι, γιατί τόση φέτα πού να την φάνε - εκτός αν έπεσες σε κανέναν Κύπριο και την πήγε πεσκέσι στο σπίτι του, τι να σου πω! Πάντως ό,τι θες φέρνεις, δεν υπάρχει περιορισμός. Εγώ έφερα 3 κιλά μελομακάρονα. :)

nrg_polini
11-01-07, 22:55
Α παραπονο δεν εχω, 2 κιλα τουλουμπακια μου τα εφεραν και τα εφαγα μια χαρα ας περασαν 3 μερες σε καποιο μπουντρουμι :p:

Και για να μην ειμαστε τελειως οφ τοπικ, τα τουλουμπακια ταξιδεψαν μαζι μου που ειχα ταυτοτητα ελληνικη η οποια ισχυει κανονικα. Τερμα τα οφ τοπικ :whistle:

manoulamou
11-01-07, 23:00
Μηπως ειχαν συγγενεις που παρηγαγαν "λευκο τυρι"?
Δεν ειδες την διαφημιση της Μιλνερ για το ΕΝΛΕΥΚΩ?
Σιγουρα επεσες σε ανταγωνιστη της manoulasou:p

Απ ο,τι φαινεται σε λιγο το συντομωτερο ανεκδοτο θα ειναι <<Ελληνας ταξιδιωτης χωρις φαγητο ανα χειρας>>
εννοω οτι με τοσους ελεγχους, ακομη κι εγω κατι για την υπογλυκαιμια θα το ηθελα:lol:

Hengeo
12-01-07, 04:05
:blink: Δηλαδή άδικα έσκασα 100 ευρώ και έβγαλα νέο διαβατήριο για να πάω Αγγλία; Σημειωτέων ότι η ταυτότητά μου είναι από τις πρώτες με λατινικούς χαρακτήρες :wall:

Τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκα με ουρές και στο μέλλον όλο και κάπου μπορεί να χρειαστεί...

ssonic
12-01-07, 13:48
Είναι πολύ δύσκολο να ασκήσεις τα δικαιώματά σου ως (όχι σαν) Ευρωπαίος πολίτης όταν σου λένε "please follow me" και σε πάνε συνοδεία στο χώρο που γίνεται η εξακρίβωση στοιχείων επειδή η ταυτότητα ή το διαβατήριο δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Άντε και τα άσκησες και σε αφήσαν να περάσεις, τα νεύρα σου όμως θα είναι τσαντάλια και μπορεί να έχεις χάσει και την πτήση σου. Αν συμβεί αυτό μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το γεγονός ότι ταξίδεψες με επίσημο έγγραφο του Ελληνικού κράτους, δεν θα σε παρηγορήσει ιδιαίτερα!

Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει όσες φοβίες θέλει. Τις σέβομαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει να φοβόμαστε όλοι για κάτι που δεν υπάρχει λόγος. Follow me or Don't follow me, μπορεί να σου πουν για οποιονδήποτε λόγο. Συνεπώς καλύτερα νηφάλιοι παρά γεμάτοι φοβίες μπας και μας κάνουν ντα.


Το θέμα είναι ότι οι κανονισμοί της ΕΕ λένε πώς πρέπει να είναι δυνατή η διαπίστωση της ταυτοπροσωπίας από το έγγραφο που παρουσιάζεις. Επίσης οι κανονισμοί των περισσότερων χωρών λένε πως πρέπει το έγγραφο να φαίνεται (και να είναι) γνήσιο. Οι περισσότερες ταυτότητες παλαιού τύπου που έχω δει είναι κομμένες/ξεσκισμένες/παλιομένες, και όσο για την ταυτοπροσωπία... άμα έχεις βγάλει την ταυτότητα πριν από 20 ή 30 χρόνια, για τι ταυτοπροσωπία μιλάμε? Συνεπώς το να λέμε "ταξιδεύεις άνετα με παλιά ταυτότητα" σε κάποιον που δεν τον ξέρουμε και του οποίου την ταυτότητα δεν έχουμε δει, είναι τουλάχιστον αφελές.

Οι κανονισμοί περί ταξιδίου εντός Ε.Ε./Σένγκεν/Ελβετίας βρίσκονται εδώ (http://europa.eu/abc/travel/doc/index_el.htm) και μπορείς να επιλέξεις από τη μπάρα να τους διαβάσεις σε όλες τις επίσημες γλώσσες της κοινότητας. Το "οι κανονισμοί των περισσότερων χωρών" είναι κάτι το γενικό και αόριστο και δεν μπορώ να ξέρω από που προκύπτει. Από τη στιγμή όμως που το έγγραφο είναι σε πολύ καλή κατάσταση (αυτό ισχύει και για ταυτότητα και για διαβατήριο) δεν υπάρχει πρόβλημα. Ασε εμάς τους τουλάχιστον αφελείς να πηγαίνουμε με ταυτότητα και εσύ που δεν είσαι αφελής να βγάζεις διαβατήριο ενώ δεν χρειάζεται.


Δηλαδή άδικα έσκασα 100 ευρώ και έβγαλα νέο διαβατήριο για να πάω Αγγλία;

Δυστυχώς ναι :( Αρκούσε και η υπέροχη ταυτοτητούλα σου ;)

Βγάζει μάτι το εισητήριο στον τίτλο :oops:

KLG
12-01-07, 17:09
Αυτό το alleged plot (http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4801183.stm) μου πήρε το λαδάκι μου στο ELBENI. Πήγα και εγω για αναγνωριστική με λίγο λάδι σε 0.5ml ΑΥΡΑ μπουκαλάκι, αλλά :nono !

Πάντως κανείς δεν ξέρει τι γίνεται ακριβώς, τι ισχύσει και τι όχι. Διαφορετικές εκδόσεις της γραφειοκρατίας. !!! Τελικά η λύση είναι να κάνεις οτι θες και να πεις οτι αυτό σου είπανε, και οτι δεν ξέρω τι μου λές, και τι να κάνω τώρα? Και χάνω την πτήση μου! Και δεν έχω και λεφτά! Και αυτα μου είπε ο officer John Dimitropoulos at Patisia PD!!! και μετά απο λίγο... νο ιγκλις !!!

Διαβατήριο έβγαλα τον Σεπτέμβρη αλλα επειδή δεν προλάβαινα το άφησα εκει. Στο τμήμα μου είπαν οτι έχω μια βδομάδα, μετά θα λήξει και για την Ελληνική Δημοκρατία θα είναι σαν να μην έχω. Μπορείτε να ταξιδέψετε με δική σας ευθύνη επειδή στα χαρτιά λήγει το 2010.

Ok, αγχωθηκα ο ψαρας και πήρα την πρεσβεία μας στο Λονδίνο όταν ήταν να παω Πορτογαλλία. Μετα απο 7 ώρες αναμονή μου βγήκε και μια Γκυμπραίαν..

-Χαίρεται έχω παλιο διαβατήρια και θέλω ν...
-Ναι φυσικάν γκαι εδών μπορείτεν να βγάλετε διαβατήριον. Καλησ.. (:p @ κύπριους)
-Μισο μισο, δεν καταλάβατε ...
-4
-5
-6
-7
-8
-9
.
.
-20
-Α! για αυτό δεν έχομεν ενημέρωση, δοκιμάστε να ταξιδέμψεντεν με την παλαιαν ταυτότηταν...

Αν δεν ήθελε να με γειώσει ίσως και να βρίσκαμε άκρη..

Πάντως στο Heathrow την έχουν κάνει επιστήμη την ταυτοπροσωπία!!
Is this your passport?
--- μισο λεπτό να πάρω ένα τηλεφώνημα :p ---

Xouzouris
15-01-07, 02:31
Εχω κλείσει εισητήρια me easyjet για να ταξιδέψω απο αθήνα για γκλασκώβη μέσω λονδίνου..
Το ταξίδι είναι για το μάρτιο και έπρεπε να το κλείσω νωρίς λόγω προσφοράς..
Το θέμα ειναι οτι δεν έχουμε βγάλει ακόμα διαβατήρια..
Τώρα το πρόβλημα:
Η φίλη μου λέγεται Γκοτσιρη στο επώνυμο και έχω κλείσει το εισητήριο ως Gotsiri..υπάρχει όμως ένα θέμα στο διαβατήριο να αναγράφεται ως Gkotsiri..
Η easyjet ζητάει 150 ευρω Online για αλλαγή των στοιχείων..Αν ισχύσει το Gkotsiri λέτε να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στο ταξίδι μου?
Σας ευχαριστώ!
Mπορεις να ζητησεις ειδικη γραφη στα Λατινικα για το διαβατηριο oπως θες εσυ και να μην εχεις κανενα προβλημα.;)

Tyx
15-01-07, 04:52
Mπορεις να ζητησεις ειδικη γραφη στα Λατινικα για το διαβατηριο oπως θες εσυ και να μην εχεις κανενα προβλημα.;)

Δεν είναι τόσο απλό, για να ζητήσεις γραφή ειδική στα λατινικά πρέπει να τους δώσεις δικαιολογητικά ότι έτσι γράφεται το όνομά σου στα λατινικά. Παρόλα αυτά και χωρίς αυτό, δε νομίζω να σου πούνε τίποτα... Το'χω κάνει κι εγώ, να πάω με μικρό λάθος στο όνομα, και ούτε που μου είπανε τίποτα.

manoulamou
15-01-07, 13:23
Για το πως θα αναγραφεται το ονομα, παρ ολο που εχει συζητηθει εκτενως
διαβαστε και επισημως απο το ΚΕΠ (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=2054&lng=EL):
5. Ταξιδιωτικό ή άλλο έγγραφο ημεδαπής ή αλλοδαπής Αρχής, από το οποίο να προκύπτει προηγούμενη εγγραφή των στοιχείων «ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ και ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ» των ενδιαφερόμενων, με λατινικούς χαρακτήρες (εφόσον επιθυμείτε αναγραφή των ανωτέρω στοιχείων διαφορετική του προτύπου ΕΛΟΤ 743***, υποβάλλοντας παράλληλα και σχετική υπεύθυνη δήλωση)
***Μετατροπή του ελληνικού αλφαβήτου με λατινικούς (http://www.teiher.gr/users/kutrulis/Ergalia/ELOT743.htm) χαρακτήρες

Απο εκει και περα πως αντιμετωπιζουν σε καθε εταιρια και χωρα τα δικαιωματα και
τις διαφορες στα ονοματα, επαφιεται στην @#$ των επιτοπιων παραγοντων:whistle:

puzzle
17-01-07, 14:25
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε απλά..
Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά έλειπα αυτές τις ημέρες..Πήρα τηλ στο αεροδρόμιο και μίλησα με easyjet..Μου είπαν οτι το site δεν είναι σε θέση να καταλάβει ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο και έτσι το χρεώνει λες και μεταβιβάζεις αλλού το εισητήριο..Μου έιπαν απλά να πάω απο εκεί πριν to ckeck in με το ίδιο άτομο και θα κάνουν την αλλαγή δίχως χρέωση...
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοηθειά σας..

Υ.Γ έκλεισα το εισητήριο πρίν βγάλω διαβατήριο γιατί ήταν προσφορά και όντως όπως αποδείχτηκε μετά απο 2 μέρες που τελείωσε η προσφορά η αξία του δρομολογίου μου είχε ανέβει κατα 50 ευρωπουλακια..

cprotopapas
17-01-07, 14:57
Δεν σκοπευω να τα ακουμπησω σε καμμια easyjet ή Helios.
Αμα μου τελειωσει η Ελλαδιτσα απο ομορφες γωνιες
και περισσεψει κανενα ευρω ισως το ξανασκεφτω για εξωτερικο!
Η ερωτηση κλειδι (ακαδημαϊκη τελειως) αφορουσε μονο τον τομεα
ποιες ακριβως χωρες στην γηραια Ηπειρο δεν σε δεχονται με την νεα ταυτοτητα
αλλα απαιτουν να εχεις το νεο διαβατηριο. Ξερετε με σιγουρια ?
ή να επιδοθω στο αγαπημενο μου σπορ: Internet searching?:rolleyes:

ΣΕ ΟΛΗ την ΕΕ δέχονται την νέα ταυτότητα.

υγ
αυτο με τα συνορα και τα διαβατηρια ανεκαθεν μου την εσπαγε, ειπαμε
να τα καταργησουμε και κινδυνευουμε να τα θελουμε και για την Ναξο:mad::
ΣΕ ΟΛΗ την ΕΕ δέχονται την νέα ταυτότητα.Τουλάχιστον στις αρχικές 15 χώρες.

Lord_British
20-01-07, 04:37
Η νεα ταυτοτητα γινεται αποδεκτη ΠΑΝΤΟΥ στην ευρωπαϊκη ενωση και οχι μονο...
Την κυριακη ταξιδεψα με easyjet για Μιλανο και τη δευτερα εκανα εκδρομη στο Λουγκανο της Ελβετιας μονο με την αστυνομικη μου ταυτοτητα.

Οσοι διαδιδουν οτιδηποτε αλλο ειναι απλα ανακριβες.

manoulamou
20-01-07, 13:52
Κανεις δεν διαδιδει τπτ ανακριβες, περαν των ΜΜΕ;) :p
Απλα με ολα αυτα που ακουγονται οτι γινονται
σχετικ με τους ελεγχους και τις τρομοϋστεριες
η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι η σωστη ενημερωση!
Ασε που πολλοι δεν εχουν καν ορεξη να τρεχουν για διαβατηρια,
αποδειξη τα 44775 ... αζητητα στις αρμοδιες υπηρεσιες:twisted:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_7_18/01/2007_178800
http://www.in.gr/news/QuickNews.asp?lngEntityID=771203

sdikr
20-01-07, 14:00
Κανεις δεν διαδιδει τπτ ανακριβες, περαν των ΜΜΕ;) :p
Απλα με ολα αυτα που ακουγονται οτι γινονται
σχετικ με τους ελεγχους και τις τρομοϋστεριες
η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι η σωστη ενημερωση!
Ασε που πολλοι δεν εχουν καν ορεξη να τρεχουν για διαβατηρια,
αποδειξη τα 44775 ... αζητητα στις αρμοδιες υπηρεσιες:twisted:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_7_18/01/2007_178800
http://www.in.gr/news/QuickNews.asp?lngEntityID=771203


Βγάζεις ταυτότητα σε 1 ημέρα........................ ΑΝ καταφέρεις να εχειις ραντεβού, στο δικό μου ΑΤ θα δέχονται αιτήσεις μετά της 27/1

ποια ενημέρωση ;
ποια εξυπηρέτηση;

Θέλω να βγάλω ταυτότητα σε μια ημέρα................. ΔΕΝ μπορώ

Lord_British
20-01-07, 14:28
Η ολη ιστορια με τα ραντεβου για να βγαλεις αστυνομικη ταυτοτητα πρεπει να ειναι εντελως ΠΑΡΑΝΟΜΗ και πρεπει να ισχυει μονο σε ορισμενα αστυνομικα τμηματα.

Εγω πηγα στις 29/12 με ολα τα δικαιολογητικα στο χερι για να βγαλω νεα ταυτοτητα (με λατινικους χαρακτηρες) στο αστυνομικο τμημα τουμπας θεσσαλονικης και μου ειπαν να περασω μετα απο 3-4 μερες κατα τις 7!!!! το πρωϊ ωστε να γραψω το ονομα μου σε λιστα και να μπορεσω να βγαλω ταυτοτητα 2-3 μερες αργοτερα.Η πλακα ειναι οτι την ωρα που πηγα δεν υπηρχε ΚΑΝΕΝΑΣ που περιμενε για ταυτοτητα και οι "αρμοδιοι" καθονταν.


Εκανα μια ωραιοτατη φασαρια,πηγα στον αστυνομο στον δευτερο οροφο και του ειπα οτι θα καλεσω τα καναλια και σε 10 λεπτα ειχα στα χερια μου τη νεα ταυτοτητα...

Ελπιζω να μην ειναι αυτος ο κανονας του τι συμβαινει στα ΑΤ αλλα η εξαιρεση...

Φιλικα

sdikr
20-01-07, 14:32
Η ολη ιστορια με τα ραντεβου για να βγαλεις αστυνομικη ταυτοτητα πρεπει να ειναι εντελως ΠΑΡΑΝΟΜΗ και πρεπει να ισχυει μονο σε ορισμενα αστυνομικα τμηματα.

Εγω πηγα στις 29/12 με ολα τα δικαιολογητικα στο χερι για να βγαλω νεα ταυτοτητα (με λατινικους χαρακτηρες) στο αστυνομικο τμημα τουμπας θεσσαλονικης και μου ειπαν να περασω μετα απο 3-4 μερες κατα τις 7!!!! το πρωϊ ωστε να γραψω το ονομα μου σε λιστα και να μπορεσω να βγαλω ταυτοτητα 2-3 μερες αργοτερα.Η πλακα ειναι οτι την ωρα που πηγα δεν υπηρχε ΚΑΝΕΝΑΣ που περιμενε για ταυτοτητα και οι "αρμοδιοι" καθονταν.


Εκανα μια ωραιοτατη φασαρια,πηγα στον αστυνομο στον δευτερο οροφο και του ειπα οτι θα καλεσω τα καναλια και σε 10 λεπτα ειχα στα χερια μου τη νεα ταυτοτητα...

Ελπιζω να μην ειναι αυτος ο κανονας του τι συμβαινει στα ΑΤ αλλα η εξαιρεση...

Φιλικα

Οχι στα αλλά είναι χειρότερα!! (ραντεβου μετα της 27/1)

steli0s
22-01-07, 18:44
Εγω πηγα στις 29/12 με ολα τα δικαιολογητικα στο χερι για να βγαλω νεα ταυτοτητα (με λατινικους χαρακτηρες) στο αστυνομικο τμημα τουμπας θεσσαλονικης και μου ειπαν να περασω μετα απο 3-4 μερες κατα τις 7!!!! το πρωϊ ωστε να γραψω το ονομα μου σε λιστα και να μπορεσω να βγαλω ταυτοτητα 2-3 μερες αργοτερα.

Ακριβως τα ιδια γινονται και στο τμημα Νεάπολης. Ειμαι δημοτης Συκεων και ταυτοτητα ειχα βγαλει στο τμημα Νεαπολης, μια και το τμημα στις Συκιες δεν εβγαζε ταυτοτητες μεχρι τωρα. Παω στις 15/12 να βγαλω νεα ταυτοτητα στο τμημα Συκεων και μου λενε "μονο με ραντεβου, στις 7/2".

Παω να δω αν μπορω να βγαλω ταυτοτητα στο τμημα Νεαπολης. Εκει μου λενε "ελα απο το βραδυ, γραψε το ονομα σου σε μια λιστα και στις 7:30 το πρωι παιρνουμε απο την λιστα τους 15 πρωτους και τους κλεινουμε ραντεβου μετα απο 2-3 μερες!!" Ε πηγα και εγω στις 6 το πρωι, ημουν 17ος (εγραφες ονομα και ωρα αφιξης) και οι πρωτοι ειχαν ωρα αφιξης ~ 01:00 το βραδυ! Αλλα για κακη μου τυχη, απο τις 6/12 και μετα οι δημοτες Συκεων μπορουν να βγαλουν νεα ταυτοτητα μονο στις Συκιες και οχι πλεον στο τμημα Νεαπολης.

Τι να κανεις.. Τελικα στο τμημα Συκεων βρηκαν μια ελευθερη ωρα στις 26/1 και θα βγαλω τοτε..

lazar
22-01-07, 20:08
Ερώτηση κρίσεως:

για να βγάλει κανεις διαβατήριο, χρειάζεται να έχει ταυτότητα νέου τύπου ή ...είναι συμβατές και οι παλαιότερες;

sdikr
22-01-07, 20:12
Ερώτηση κρίσεως:

για να βγάλει κανεις διαβατήριο, χρειάζεται να έχει ταυτότητα νέου τύπου ή ...είναι συμβατές και οι παλαιότερες;

Ανάλογα με το σε τι διάθεση είναι αυτός που παίρνει τα χαρτιά, μπορεί και ναί, μπορεί και όχι, σύμφωνα με την απόφαση, ταυτότητες που είναι παλιού τυπού πριν απο κάποια ημερομηνία είναι κανονικά εγκυρες (πριν 1-11-2005)

σχετικά εδώ (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=2054&lng=EL)

Ασε μεγάλο μπέρδεμα

manoulamou
22-01-07, 20:26
Καλα δηλαδη εαν αυτα γινονται τωρα, που περασαν οι γιορτες με αδειες προσωπικου και ταξιδια στα χιονια ...
Τοτε απο Πασχα και μετα εν οψει καλοκαιριου πως θα προχωρουν οι διαδικασιες:
αιτηση τωρα ===> δημοσια εγγραφα του χρονου?
Αυτα ουτε στην παλαιολιθικη εποχη την δικη μου προ μηχανοργανωσης δεν συνεβαιναν!!!

lazar
22-01-07, 20:27
Ανάλογα με το σε τι διάθεση είναι αυτός που παίρνει τα χαρτιά, μπορεί και ναί, μπορεί και όχι, σύμφωνα με την απόφαση, ταυτότητες που είναι παλιού τυπού πριν απο κάποια ημερομηνία είναι κανονικά εγκυρες (πριν 1-11-2005)

σχετικά εδώ (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=2054&lng=EL)

Ασε μεγάλο μπέρδεμα


Τι εννοείς; Να έχει εκδοθεί η ταυτότητα πριν από κάποια ημερομηνία ή μέχρι κάποια ημερομηνία;

sdikr
22-01-07, 20:28
Τι εννοείς; Να έχει εκδοθεί η ταυτότητα πριν από κάποια ημερομηνία ή μέχρι κάποια ημερομηνία;


Αν έχεις βγάλει ταυτότητα πρίν απο τις 1-11-2005 τότε δεν έχεις υποχρεώση να την αλλάξεις λόγο του ότι περάσαν 10 χρόνια, ή λογο του οτι δεν έχει λατινικά

το λινκ μια χαρά είναι

lazar
22-01-07, 20:41
Αν έχεις βγάλει ταυτότητα πρίν απο τις 1-11-2005 τότε δεν έχεις υποχρεώση να την αλλάξεις λόγο του ότι περάσαν 10 χρόνια, ή λογο του οτι δεν έχει λατινικά

το λινκ μια χαρά είναι



Το βρήκα το λινκ. 10 χρόνια από πότε βρε Σπύρο, αφού 2007 έχουμε.:hmm:

sdikr
22-01-07, 20:44
Το βρήκα το λινκ. 10 χρόνια από πότε βρε Σπύρο, αφού 2007 έχουμε.:hmm:

Να στο πω απλά, η δικια μου πχ που ειναι του 1991 ισχύει μια χαρά, αν κάποιος έχει τους 2006 και δεν έχει λατινικά δεν ισχύει (ή αν περάσουν 10 χρόνια πχ τον 2017)

οι ταυτότητες πριν το 2005 δεν έχουν περιορισμό, σύμφωνα με το διάταγμα πάντα

andz
22-01-07, 21:01
Κατι αλλο τωρα αν βγάλεις τη νεα ταυτότητα το νουμερο της αλλάζει, ή κρατάς το παλιο?
Γιατι έχω ενα απο τα πιο ευκολομνημονευτα

lou.nick
22-01-07, 21:03
Το νούμερο αλλάζει σίγουρα.

manoulamou
22-01-07, 21:09
Ο ΑΔΤ αριθμος δελτιου ταυτοτητας ειναι αυτο που λεει
οχι ο δικος μας ατομικος αριθμος για χρηση του μεγαλου αδελφου ή του Αδολφου :scared:
Αρα σε καθε νεο δελτιο ταυτοτητας μπαινει ενας νεος αριθμος
(κατι σαν αριθμος καταχωρησης στο πρωτοκολλο )...
νουμερα ειμαστε ετσι κι αλλιως

andz
22-01-07, 21:16
Μωρε νουμερα ειμαστε ετσι και αλλιώς αλλά τυχαίνει να είμαστε "ωραια" νουμερα και θελουμε να το διατηρήσουμε.
Δηλαδή θα εχω νεο :cry: κριμα
Ετσι οπως τα διβαζω μάλλον με βλεπω για Ιταλια (εχω 2 περιπτωσεις Λονδινο και Σιεννα)

cassidy
23-01-07, 15:25
νουμερα ειμαστε ετσι κι αλλιως


- Who are you?
- The new Number 2.
- Who is Number 1?
- You are Number 6.
- I am not a number — I am a free man!

http://www.youtube.com/watch?v=15IsnXgtuVU

lazar
01-02-07, 19:08
Τελικά, πηγαίνουμε όπου θέλουμε για να βγάλουμε διαβατήριο ή στην περιοχή όπου κατοικούμε;

sdikr
01-02-07, 19:21
Τελικά, πηγαίνουμε όπου θέλουμε για να βγάλουμε διαβατήριο ή στην περιοχή όπου κατοικούμε;

εδώ θα δείς που πάς http://www.diavatiria.gr/
πχ εγώ που είμαι στο ντεπώ (κανονικά Α.ατ) πρέπει να πάω στην τούμπα (που καλύπτει το διαμέρισμα του ντεπώ και σχεδόν όλο τον δημό θεσ/νικής)


ΥΓ ξέχασα να αναφέρω, μια χαρά πετάξα με ταυτότητα εκδόσεως του 1991, και περάσα και απο Heatrhow, gatwick, zurich

lazar
01-02-07, 20:59
ΥΓ ξέχασα να αναφέρω, μια χαρά πετάξα με ταυτότητα εκδόσεως του 1991, και περάσα και απο Heatrhow, gatwick, zurich

Η ταυτότητα τι χαρακτήρες είχε, ελληνικούς ή λατινικούς;

andz
01-02-07, 22:08
Η απαντηση βρίσκεται στο μήνυμα σου, όπως ανφέρει στο quote την έβγαλε το '91 άρα χωρίς λατινικούς.

@sdikr να υποθέσω ότι διαβατήριο δεν χρησημοποίησες?

sdikr
01-02-07, 23:16
Η ταυτότητα τι χαρακτήρες είχε, ελληνικούς ή λατινικούς;

Ελληνικά και μαθητής λυκείου :p


Η απαντηση βρίσκεται στο μήνυμα σου, όπως ανφέρει στο quote την έβγαλε το '91 άρα χωρίς λατινικούς.

@sdikr να υποθέσω ότι διαβατήριο δεν χρησιμοποίησες?

Οχι δεν χρειάστηκε

lazar
02-02-07, 02:25
Ποτε δεν το κατάλαβα αυτό βρε παιδια. Δηλ. ο άγγλος στο Χήθροου και ο Ελβετός διάβασαν την ταυτότητα με τους ελληνικούς χαρακτήρες;

sdikr
02-02-07, 02:57
Ποτε δεν το κατάλαβα αυτό βρε παιδια. Δηλ. ο άγγλος στο Χήθροου και ο Ελβετός διάβασαν την ταυτότητα με τους ελληνικούς χαρακτήρες;

Ειναί υποχρεωμένοι να μάθουν, ;)
Και απο ότι φαίνεται το μάθαν, αυτό που του ενδιαφέρει ποιο πολύ είναι το πρόσωπο (αν μοιαζείς δηλάδη)

ssonic
02-02-07, 14:46
ΥΓ ξέχασα να αναφέρω, μια χαρά πετάξα με ταυτότητα εκδόσεως του 1991, και περάσα και απο Heatrhow, gatwick, zurich

Τα έλεγα ή δεν τα έλεγα sdikr και κάποιοι έπεσαν να με φάνε; :p

Ταυτότητα που είναι έγκυρη στο κράτος μέλος που εκδόθηκε (και σε καλή κατάσταση βέβαια) είναι δεκτή σε όλες τις χώρες Ε.Ε./Σένγκεν/Ελβετία ανεξαρτήτως της γλώσσας.



Ποτε δεν το κατάλαβα αυτό βρε παιδια. Δηλ. ο άγγλος στο Χήθροου και ο Ελβετός διάβασαν την ταυτότητα με τους ελληνικούς χαρακτήρες;

Αυτό που ποτέ δεν καταλάβετε είναι πως επίσης ο Έλληνας δεν είναι υποχρεωμένος να καταλαβαίνει λατινικούς ή αγγλικούς ή γαλλικούς χαρακτήρες ;)

Η συμφωνία περί ελεύθερης μετακίνησης των πολιτών της Ε.Ε. σε συνδυασμό με το ότι η Ε.Ε. έχει περισσότερες από 20 επίσημες γλώσσες, καθιστά την ελληνική, λετονική, βουλγάρικη, ισπανική κλπ ταυτότητα απολύτως έγκυρη. Την ευθύνη της όποιας μετάφρασης πιθανώς (απίθανο) χρειαστεί τη φέρει αυτός που θέλει να διαβάσει αλλά δεν μπορεί. Εσύ δεν φταις τίποτα που το έγκυρο ταξιδιωτικό σου έγγραφο είναι σε επίσημη γλώσσα της Ε.Ε. την οποία δεν γνωρίζει. Απλά πράγματα. Μην ψαρώνετε... Διαβατήριο μόνο για άλλες χώρες πλην των Ε.Ε./Σένγκεν/Ελβετίας :cool:

ΥΓ: Κάποιος moderator θα μπορούσε να αλλάξει τον τίτλο σε κάτι άλλο πιο συναφές, γιατί με το θέμα του λάθους ονόματος στο εισιτήριο ασχοληθήκαμε ελάχιστα :oops:

lazar
03-02-07, 18:11
Πάω Γερμανία/Ελβετία με ελληνική ταυτοτητα, αναλαμβάνετε την ευθύνη;

sdikr
03-02-07, 18:37
Πάω Γερμανία/Ελβετία με ελληνική ταυτοτητα, αναλαμβάνετε την ευθύνη;

Ελβετία, πέρασα απο ζυριχη με την παλιά ταυτότητα

Πάρε ενα τηλέφωνο αν θέλεις στο τμήμα διαβατηρίων του αεροδρομίου που φέυγεις

manoulamou
03-02-07, 22:43
Αυτο που δεν θελουμε να παθουμε ειναι να βρεθουμε με ανοιχτα τα ποδια
-αν οχι κατι αλλο- μπρουμυτα επειδη καποιος υπερευαισθητος σεκιουριτας
μας ειδε λιγο σκουροχρωμους, τρομαξε και ξεχασε οτι ανηκομεν εις την ΕΕ:p
Οι περισσοτεροι ξερουν και τι ισχυει και τα δικαιωματα που εχουν;) ου μπλεξεις ομως!

lazar
03-02-07, 23:16
Για τις ταυτότητες τι ισχύει, βγαίνουν ευκολώτερα; Σκέφτομαι να βγάλω την καινούρια που θα έχει και λατινικά γράμματα, ώστε να είμαι περισσοτερο εξασφαλισμενος. Στο κάτω κάτω γιατί να δώσω 80-100 ευρώ χωρίς λόγο;

Μήπως να ανοίξουμε άλλο θέμα για τις ταυτότητες;

sdikr
03-02-07, 23:24
Για τις ταυτότητες τι ισχύει, βγαίνουν ευκολώτερα; Σκέφτομαι να βγάλω την καινούρια που θα έχει και λατινικά γράμματα, ώστε να είμαι περισσοτερο εξασφαλισμενος. Στο κάτω κάτω γιατί να δώσω 80-100 ευρώ χωρίς λόγο;

Μήπως να ανοίξουμε άλλο θέμα για τις ταυτότητες;

Σε εμένα πάντως (γιατί πρέπει να πας στο τμήμα της περιόχης σου), είχε ενα χαρτάκι που έλεγε, για ταυτότητες ραντεβού μετά τις 27/1 (πετούσα στις 20, τελικά πέταξα στις 25 λόγο βλακίας μου), σε αλλά τμήματα πρέπει να πάς απο το πρώι (πριν τις 6) και να προλάβεις να βάλεις το ονομά σου σε μια λίστα, και μετά περιμένεις να σε φωνάξουν

(μου αρέσει που βγαίνουν την ίδια μέρα......ναι καλά )

Αυτό που μου είπαν εμένα στον ελεγχό διαβατηρίων είναι, να μην είναι κομμένη λόγο γάμου, να μπορεί να διαβαστεί (να μην είναι σβησμένα δηλαδή στοιχεία) και να μπορεί απο την φωτογραφία να πούνε ναί αυτός είναι

Η δικιά μου είναι φωτογραφία του 91 και δεν είχα πρόβλημα

Ακόμα στην Ελβετία δεν μου ζήτησαν ταυτότητα για να μπώ στην χώρα, (Σενγκεν,) μου ζήτησαν για την πτήση απο Ελβετία - Αγγλία και πάλι την δέχτηκαν κανονικά, το ίδιο και στο heathrow στον έλεγχο διαβατηρίων

lazar
04-02-07, 00:09
Ευχαριστω, Σπύρο με κατατόπισες. Για μία ακόμη φορά ισχύει, εδώ είναι Ελλάδα δεν ξέρεις τι σε περιμένει. Πάω από Δευτέρα στο Αστ. Τμήμα να μετρήσω πόση ουρά έχει και να κόψω τα κεφια του Αξ. υπερεσίας. Μπορεί να είμαι τυχερός....

( Λες να βγάλω One-way εισιτήριο; )

blend
04-02-07, 03:22
http://www.mopo.gr/main/Section.jsp?SectionID=12856

Εδώ οι καλές λεπτομέρειες για τις ταυτότητες...

Makiaveli
29-03-07, 11:12
Με Ουγγαρια εχει κανεις καποια εμπειρια ? Σκοπευω να κανω ταξιδι ολλανδια κ ειναι μεσω Βουδαπεστης, γιατι παρόλο που ανηκει στους 25 δεν ειδα καπου να εχει προσχωρησει ρητα στην Schengen .
Δε βλεπω να προλαβαινω να βγαζω ταυτοτητα με Λατινικους χαρακτηρες (εχω ομως ενα λιγμενο διαβατηριο παλιο με λατινικους)

@ ADSLgr.com All rights reserved.