PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εισιτήριο-διαβατήριο για ταξίδι στην αγγλία!!



Σελίδες : [1] 2 3

puzzle
10-01-07, 09:35
Εχω κλείσει εισητήρια me easyjet για να ταξιδέψω απο αθήνα για γκλασκώβη μέσω λονδίνου..
Το ταξίδι είναι για το μάρτιο και έπρεπε να το κλείσω νωρίς λόγω προσφοράς..
Το θέμα ειναι οτι δεν έχουμε βγάλει ακόμα διαβατήρια..
Τώρα το πρόβλημα:
Η φίλη μου λέγεται Γκοτσιρη στο επώνυμο και έχω κλείσει το εισητήριο ως Gotsiri..υπάρχει όμως ένα θέμα στο διαβατήριο να αναγράφεται ως Gkotsiri..
Η easyjet ζητάει 150 ευρω Online για αλλαγή των στοιχείων..Αν ισχύσει το Gkotsiri λέτε να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στο ταξίδι μου?
Σας ευχαριστώ!

Νικαετός
10-01-07, 10:29
Δεν κατάλαβα , γιατί ζητάει η easy jet χρήματα ? Δεν μπορεί από τώρα έως το Μάρτιο να προσθέσει ένα Κ ? Μήπως δεν κατάλαβαν τι ακριβώς συμβαίνει και νομίζουν πως θέλεις και τρίτο εισιτήριο ? Καλύτερα πήγαινε από κοντά ... Με + 150 euro , παύει να είναι προσφορά

Σε άλλες εποχές , δεν νομίζω πως θα υπήρχε πρόβλημα με το διαβατήριο , αλλά στις μέρες μας με την τρομο-υστερία που κυριαρχεί , είναι πολύ πιθανόν .

Υπάρχουν αρκετά μέλη του φόρουμ , που είτε είναι στην Γλασκώβη , είτε αλλού στο ΗΒ , που πιστεύω πως μπορούν να σε κατατοπίσουν ..

manoulamou
10-01-07, 12:08
Δυστυχως προβλημα εαν διαφωνει το ονομα στο εισιτηριο
με αυτο του διαβατηριου ή της ταυτοτητας
ακριβως λογω της τρομοϋστεριας των ΑγγλοΑμερκανων
σιγουρα θα μπορουσε να υπαρξει, ακομα και ευρωβουλευτης ειχε προσφατα!
Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να ζηταει εστω κι ενα ευρω
η Easyjet για την διορθωση ενος συμφωνου στο ονομα.
Σιγουρα ο/η υπαλληλος παρεξηγησε...

bill2003
10-01-07, 12:48
Πιστεύω ότι ο υπάλληλος κατάλαβε ότι θες να ταξιδέψει ένα τελείως διαφορετικό άτομο και όχι μία απλή διόρθωση του ονόματος στο ήδη υπάρχον εισιτήριο... Βέβαια αυτός ο διαχωρισμός φαίνεται λογικός για εμάς αλλά ίσως όχι και για τις εταιρίες ;)

Πάντως αν υπάρχει λάθος στο επώνυμο ίσως υπάρξει πρόβλημα... Εγώ πετάω τέλος του μήνα για Κωνσταντινούπολη και υπάρχει λάθος στο μικρό. VASILIOS το εισιτήριο VASILEIOS στο (παλιό) διαβατήριο (το νέο θα το παραλάβω αύριο). Δεν πιστεύω να με κρατήσουν στα ξένα :lol:

manoulamou
10-01-07, 18:01
Ο .. Kωστετσος πως γραφεται αραγε
Vasilios ή Vaselo (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=943086&postcount=880)s;)
...

KLG
10-01-07, 20:06
Aπο βρετανικό αεροδρόμιο δεν υπαρχει περίπτωση να ταξιδέψεις. Απο ελληνικό καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο, αλλά και πάλι δεν έχει νόημα. Αφενος είναι δύσκολο αφετέρου κάπως πρέπει να γυρίσεις.

Το λάθος βαρύνει εσένα δυστυχως. Τα ονόματα μας στο εξωτερικό είναι αυτά που γράφει το διαβατήριο. Τι να πω και εγω που υπογράφω Athanasios ? :p

Οι πρακτικές της easyjet γνωστες και μη εξαιρεταίες, είναι ελεεινοι κερδοσκόποι, αλλά και φτηνοί. Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνα, να χρησιμοποιησεις το ελληνικό μας ταμπτεραμέντο που λατρευουν να μισούν, να πετάξεις κανα μπινελίκι (έξυπνο, οχι βρισιές γιατι ηχογραφείσαι) να τα χρεωσεις ολα στην ελλ.κυβερνηση και στο τελος σαν παραχωρηση να δεχτεις την ακύρωση με πειστροφή τιμήματος. Επίσης ψάξε τους όρους που κάπου θα υπαρχουν να δεις αν τιμολογείται η αλλαγή στοιχείων. Αν όχι βρες και καμια ένωση καταναλωτών. Ψάξε κάτι σε watchdog...

Eννοειται οτι θα τους απειλήσεις και για αυτό. Καλή τυχη :)

cassidy
10-01-07, 21:16
Συνάντησα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με την easyjet. Στο site ζητάει τόσα λεφτά για να μεταβιβάσεις το εισιτήριο. Για ορθογραφικό λάθος (που ήταν και η περίπτωσή μου), ξεμπέρδεψα με ένα τηλέφωνο στο 210 353 0300, χωρίς καμία χρέωση.


Το τηλεφωνικό μας κέντρο είναι ανοιχτό και στη διάθεσή σας από τις 08:00 έως τις 20:00 καθημερινά (ώρα ΗΒ). Μπορείτε να επικοινωνήσετε με έναν από τους υπαλλήλους μας στα ακόλουθα τηλέφωνα:

* στην Ελλάδα, 210 353 0300

manoulamou
10-01-07, 22:01
Με λιγα λογια τωρα πρεπει αν θελω να παω Ηνωμενο Βασιλειο(usa ουτε το συζητω)
να βγαλω καπακι μαζι νεα ταυτοτητα και νεο διαβατηριο.
Μετα να φροντισω να ταιριαζουν απολυτα
τα φραγκολεβαντινικα (σορι λατινικα ηθελα να πω)τους
με τα εισιτηρια καθε easyjet μπας και με περασουν για terrorist
:lol: :lol: Αυτα για ολες τις εντος της ΕΕ ισχυουν? για Σεγκεν? ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ?:hmm:

kennyyy
10-01-07, 22:45
Με λιγα λογια τωρα πρεπει αν θελω να παω Ηνωμενο Βασιλειο(usa ουτε το συζητω)
να βγαλω καπακι μαζι νεα ταυτοτητα και νεο διαβατηριο.
Μετα να φροντισω να ταιριαζουν απολυτα
τα φραγκολεβαντινικα (σορι λατινικα ηθελα να πω)τους
με τα εισιτηρια καθε easyjet μπας και με περασουν για terrorist
:lol: :lol: Αυτα για ολες τις εντος της ΕΕ ισχυουν? για Σεγκεν? ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ?:hmm:

τίποτα από όλα αυτά. Απλά όπως γράφεται το όνομά σου στο διαβατήριο, έτσι πρέπει να είναι και στο εισητήριο. Απλά πράγματα, απορώ πως γίνεται να κλείνεις εισητήριο χωρίς να ξέρεις πως γράφεται το όνομά σου στο διαβατήριο...:Ο!!
Αυτά πρέπει να ισχύουν για όλες τις σοβαρές χώρες του κόσμου. Δεν γίνεται να σε λένε μλκα και να βγάζεις εισητήριο σαν μλκαρας ή οτιδήποτε...Και δεν έχει να κάνει μόνο με τρομοκρατία προφανώς.
No offence φυσικά προς οποιοδήποτε αλλά το εισητήριο αεροπλάνου δεν είναι κτελ που κάνει 10-20-30 ευρώ, πρέπει να είμαστε στοιχειωδώς σοβαροί με τόσα λεφτά (εκτός αν μας περισσεύουν, οπότε πληρώνουμε το fee αλλαγής και δεν μας χαλάει καθόλου).

manoulamou
10-01-07, 23:12
Δεν σκοπευω να τα ακουμπησω σε καμμια easyjet ή Helios.
Αμα μου τελειωσει η Ελλαδιτσα απο ομορφες γωνιες
και περισσεψει κανενα ευρω ισως το ξανασκεφτω για εξωτερικο!
Η ερωτηση κλειδι (ακαδημαϊκη τελειως) αφορουσε μονο τον τομεα
ποιες ακριβως χωρες στην γηραια Ηπειρο δεν σε δεχονται με την νεα ταυτοτητα
αλλα απαιτουν να εχεις το νεο διαβατηριο. Ξερετε με σιγουρια ?
ή να επιδοθω στο αγαπημενο μου σπορ: Internet searching?:rolleyes:


υγ
αυτο με τα συνορα και τα διαβατηρια ανεκαθεν μου την εσπαγε, ειπαμε
να τα καταργησουμε και κινδυνευουμε να τα θελουμε και για την Ναξο:mad::

panajotisp
10-01-07, 23:27
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα....
Εγώ ταξιδεύω χρόνια με εισιτήριο που με γράφει Papadopoulos και διαβατήριο Papadopulo....

Και πηγαινοερχόμουνα Εδιμβούργο....

sdikr
10-01-07, 23:31
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα....
Εγώ ταξιδεύω χρόνια με εισιτήριο που με γράφει Papadopoulos και διαβατήριο Papadopulo....

Και πηγαινοερχόμουνα Εδιμβούργο....

Νομίζω πως είναι απλά αδύνατο ελληνικό διαβατήριο να σε έχει σαν papadopoulo

panajotisp
10-01-07, 23:34
¨οχι ελληνικό. είμαι Ιταλός πολίτης...

sdikr
10-01-07, 23:38
¨οχι ελληνικό. είμαι Ιταλός πολίτης...

Συγνώμη αλλά εδώ μιλάμε για ατόμα με ελληνικό διαβατήριο

panajotisp
10-01-07, 23:42
Το ίδιο είναι...... τί διαφορά έχει να πετάξεις απο Αθήνα για Λονδίνο...άμα έχεις ελληνικό ή ιταλικό διαβατήριο... και τα δύο με λατινικούς χαρακτήρες είναι γραμμένα... και εμένα το όνομα μου είναι ελληνικό και μεταφρασμένο διαφορετικά στο εισιτήριο και στο διαβατήριο... και είναι το ίδιο άγνωστα ονόματα για έναν Άγγλο, Γερμανό κοκ...

Gina
10-01-07, 23:48
Λοιπόν...

Για το Gotsiri/Gkotsiri καλά θα κάνεις να πάρεις ένα τηλεφωνάκι την easyJet και να ζητήσεις ευγενικά να στο διορθώσουν. Δε νομίζω να σου πουν όχι, ούτε να σε χρεώσουν. Και στο μέλλον να φροντίσεις να έχεις πρώτα στα χέρια σου το διαβατήριο και μετά να κλείνεις αεροπορικά εισιτήρια. ;)

Για το μικρό όνομα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όπως και να το έχουν γράψει. Το μόνο που κοιτάζουν είναι το αρχικό. Άμα σε λένε Βασίλη, τότε είτε σε γράφει Vasilios είτε Vassilios είτε Vasileios είτε Vasel είτε σκέτο V, ταξιδεύεις μια χαρά.

Για Αγγλία κανονικά χρειάζεσαι διαβατήριο, αλλά εγώ έχω ακούσει να ταξιδεύουν και με ταυτότητες. Στις μέρες μας πάντως καλύτερα διαβατήριο για να είσαι μέσα. Στις χώρες τις Σένγκεν πας και με ταυτότητα.

Η Helios έχει κλείσει. :p

Νικαετός
11-01-07, 10:11
Με πρόλαβες Gina , ναι οι χώρες εκτός Σέγκεν ακόμα και όσες είναι στην ΕΕ (και το ΗΒ ανήκει σε αυτές) απαιτούν διαβατήριο . Στις υπόλοιπες (εντός ΕΕ) πηγαίνεις μόνο με την ταυτότητά σου , αλλά από 1-1-07 μόνο με τις νέου τύπου (όπως και διαβατήρια)

BlindG
11-01-07, 10:17
:hmm:
Αφού την πιάσατε την κουβέντα, ξέρει κανείς αν ισχύουν ακόμα τα περισυνά διαβατήρια "νέου" τύπου, ή μήπως πρέπει να αντίκατασταθούν και αυτά από .... "πιό νέου τύπου" ? :whip: :whip: :angryr: :whip:

Gina
11-01-07, 11:18
Τα περσυνά νέου τύπου, αυτά που έχουν την φωτό σκαναρισμένη και τις ομορφιές της Ελλάδας μας διάκοσμο στις σελίδες, ισχύουν κανονικά. :)

Kiwi
11-01-07, 11:28
Όπως τα είπαν cassidy και Gina. Με ένα τηλέφωνο στην εταιρία, ή ακόμα και μία επίσκεψη στο ticket office (όχι στο check-in!!) την ημέρα της πτήσης, δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με πτήση της Delta προς την πλέον τρομούστερίζουσα χώρα των ΗΠΑ. Απλά πήγα στο ticket office και έβαλαν σημείωση στην καρτέλα μου με το σωστό όνομα ώστε κατά το check in να υπάρχει σημείωση στο boarding pass. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε στην Ελλάδα ούτε στις ΗΠΑ.

BlindG
11-01-07, 11:41
Thank you Gina :D
Γιατί ακούω εδώ κι'εκεί οτι θέλουν να τα καταργήσουν ΚΑΙ αυτά για τα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ που θα είναι ΝΕΟΥ ΝΕΟΥ τύπου.... :angryr:

ssonic
11-01-07, 11:49
Με πρόλαβες Gina , ναι οι χώρες εκτός Σέγκεν ακόμα και όσες είναι στην ΕΕ (και το ΗΒ ανήκει σε αυτές) απαιτούν διαβατήριο . Στις υπόλοιπες (εντός ΕΕ) πηγαίνεις μόνο με την ταυτότητά σου , αλλά από 1-1-07 μόνο με τις νέου τύπου (όπως και διαβατήρια)

ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ!!! ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!!!

Σε όλες τις χώρες Ε.Ε./Σενγκεν/Ελβετία πηγαίνεις με ταυτότητα. Η διαφορά μεταξύ χωρών Ε.Ε. εκτός Σένγκεν (δηλ. ΗΒ, Ιρλανδία και τα 12 νέα κράτη μέλη) είναι ότι κατά την είσοδο στις μεν Σενγκεν/Ελβετία δεν σου γίνεται κανένας έλεγχος, ενώ στις άλλες σου γίνεται απλά έλεγχος ταυτότητας και όχι υποχρεωτικά διαβατηρίου!

Για περισσότερα δείτε πρόσφατη συζήτηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66095) από το μύνημα #13 και μετά.

bill2003
11-01-07, 11:50
ναι οι χώρες εκτός Σέγκεν ακόμα και όσες είναι στην ΕΕ (και το ΗΒ ανήκει σε αυτές) απαιτούν διαβατήριο

Είσαι σίγουρος για αυτό? Άλλα λέει εδώ το πΥπουργείο Εξωτερικών...
http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/VISAs/ForGreeks/

manoulamou
11-01-07, 11:52
Μπορεις να πας τυφλουλη με τα νεα νεου τυπου διαβατηρια στις USA
αλλα για να μην ξεχναμε την μπανανια μας
επιμενουν ειδικα για την Ελλαδα να ζητουν και ΒΙΖΑ!
Ισως το νεο χρονο 007 να γινουν πιο ελαστικοι:lol: :rolleyes: Μπααα...

bill2003 πολυ καλο το link :oneup: λεει καπου και τι ισχυει για USA και βιζα?
ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜ: Κατάσταση ενημερωμένη μέχρι 1.6.2004 βάσει απαντήσεων
όλων των Αρχών της Εξωτερικής Υπηρεσίας

Kiwi
11-01-07, 11:58
Α όχι μανούλαμου. Δεν είδες πρόσφατα που πήγε η Πάλι-Πετραλια; στο Γιου Ες Έι και ο Κος Μπερνς της έκανε πατ πατ στην πλάτη ότι "έεελα τσώωωπα κάτι θα κάνουμε και για την κατάργηση της βίζα"

ssonic
11-01-07, 12:08
Είσαι σίγουρος για αυτό? Άλλα λέει εδώ το πΥπουργείο Εξωτερικών...
http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/VISAs/ForGreeks/

Τι διαφορετικό λέει η σελίδα του Υπ. Εξ.;


Όλοι οι πολίτες της Ε.Ε. έχουν το δικαίωμα να διακινούνται ελεύθερα εντός του Ενιαίου Ευρωπαϊκού Χώρου με απλή επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας ή του εν ισχύι διαβατηρίου τους.

Όσον αφορά στο Ηνωμένο Βασίλειο, την Ιρλανδία, καθώς και τα δέκα νέα κράτη-μέλη, οι Έλληνες πολίτες δύνανται να ταξιδέψουν σε αυτά με απλή επίδειξη εν ισχύι διαβατηρίου ή αστυνομικής ταυτότητος κατά τους προβλεπόμενους διαβατηριακούς ελέγχους.

Αυτά που ακριβώς λέει και στην επίσημη σελίδα (http://europa.eu/abc/travel/doc/index_el.htm) της η Ε.Ε.

Με λίγα λόγια, με ταυτότητα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ σε καμία από τις 27 χώρες της Ε.Ε. + Ισλανδία, Νορβηγία (λόγω Σένγκεν) + Ελβετία, Λιχτενστάιν (λόγω ειδικής συμφωνίας με την Ε.Ε.)

Απλά πράγματα. Ο καθένας επιλέγει είτε να ασκήσει τα δικαιώματά του σαν ευρωπαίος πολίτης ή να πάει να σκάσει 100€ για να βγάλει διαβατήριο για χώρες που δεν χρειάζεται ;)

bill2003
11-01-07, 12:14
Τι διαφορετικό λέει η σελίδα του Υπ. Εξ.;

Δεν πρόσεξες ότι έχω κάνει quote τα γραφόμενα του Nikoseagle και οχι τα δικά σου ;) Τα ίδια λέμε :)

ssonic
11-01-07, 12:18
Δεν πρόσεξες ότι έχω κάνει quote τα γραφόμενα του Nikoseagle και οχι τα δικά σου ;) Τα ίδια λέμε :)

:OOPS: :stunned: :wall: :wall: :wall:

manoulamou
11-01-07, 15:09
Οταν λενε βαλτε Opera και Linux μαλλον κατι ξερουν:rolleyes: :wall:
ΣΤο θεμα μας τωρα: εντος ΕΕ plus ακομη 4 δεχονται προφανως και
παλιοτερες ταυτοτητες αρκει να αναγραφεται στα λατινικα
η ... επωνυμια :p του φεροντος το εισιτηριο, ετσι?:)

ssonic
11-01-07, 15:22
εντος ΕΕ plus ακομη 4 δεχονται προφανως και παλιοτερες ταυτοτητες αρκει να αναγραφεται στα λατινικα η ... επωνυμια :p του φεροντος το εισιτηριο, ετσι?:)

Αρκεί η ταυτότητα να είναι σε καλή κατάσταση, να μην είναι κομμένη και να αναφέρει πως έχεις ελληνική υπηκοότητα/ιθαγένεια.

Δεν τίθεται θέμα αν είναι γραμμένη στα ελληνικά, λατινικά, τσέχικα ή βουλγάρικα, από τη στιγμή που τα ελληνικά είναι επίσημη γλώσσα της Ε.Ε. Το "πρόβλημα" πιθανής ανάγνωσης ελληνικών είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ. Εσύ απλά μπορεί να έχεις μαζί ένα παλιό διαβατήριο αν θες να διευκολύνεις τον υπάλληλο της αεροπορικής κατά το check-in. Αλλωστε δεν γίνεται πουθενά διαχωρισμός περί ελληνικών ή ελληνολατινικών ταυτοτήτων στην ιστοσελίδα της Ε.Ε. Απλά έγκυρη ταυτότητα!

Είστε ευρωπαίοι πολίτες και έχετε και κάποια δικαιώματα εκτός από υποχρεώσεις :)

Νικαετός
11-01-07, 15:22
Παιδιά στην Αγγλία δεν πας χωρίς διαβατήριο ... ας μας πουν οι φίλοι μας που ήδη βρίσκονται εκεί . Αυτό άκουσα αυτό σας λέω . Στη Γερμανία πήγα ,την γύρισα και επέστρεψα χωρίς να μου ζητήσει κανείς τίποτα . Μου έλεγαν για μεταφρασμένη ταυτότητα , για διαβατήρια (λόγω 11/9 κλπ ) εγώ , πήγα σκέτος με την ταυτοτητούλα μου (πολύ πολύ αρχαία ταυτότητα) και δεν μου την ζήτησε κανείς πουθενά . (Μόνο εδώ στο ΕΛ-ΒΕΝ , για να ελέγξουν πως όντως είμαι εγώ - που γράφει στο εισιτήριο)

Για τα υπόλοιπα , οσοι ταξιδεύουν Αγγλία συχνά (δεν λέω ποιοι είναι :p ) ας μας πουν !

Οβελίξ
11-01-07, 16:06
Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στην Ιταλία έκανα μια γύρα (τηλεφωνική) σε εταιρίες και υπηρεσίες και μου είπαν τα εξής:

1) Aegean Airlines: "Από 1/1/2007 ταξιδεύετε μόνο με νέα ταυτότητα ή ολοκαίνουριο διαβατήριο (δλδ εκδοθέν απο 1/1/2006).

2) Aegean Airlines (δεύτερο τηλεφώνημα): "Ταξιδεύετε και με την παλιά σας ταυτότητα αρκεί να είναι λιγότερο από δεκαετίας και σε καλή κατάσταση".

3) Air France: "Υπάρχει μια ανοχή αυτές τις μέρες, ταξιδεύετε και με την παλιά σας ταυτότητα. Ο κανονισμός, ωστόσο, ζητά νέο διαβατήριο ή ταυτότητα"

4) Αστυνομικό Τμήμα Χαλανδρίου. Τοιχοκολημένη ανακοίνωση: "Για τις χώρες της ΕΕ μπορείτε να ταξιδέψετε και με την παλιά σας ταυτότητα".

5) Αλιτάλια (πριν λίγο): "Μπορείτε με την παλιά σας ταυτότητα αρκεί να είναι από το 1990 και μετά και σε καλή κατάσταση. Δεν χρειάζεστε διαβατήριο αλλά ΑΝ το έχετε πρέπει να είναι το νέο".

Συμπέρασμα: Ο καθένας τα λέει (ελαφρώς) διαφορετικά αλλά όλοι συμπίπτουν στο ότι οι παλιές ταυτότητες ισχύουν κανονικά.

Άλλωστε, ποιος βλέπει την ταυτότητά μας όταν πάμε πχ στην Ιταλία ή τη Γαλλία; Ο υπάλληλος στο τσεκ ίν και ο υπάλληλος στη θύρα επιβίβασης. Στην άφιξη δεν κοιτά κανείς τίποτε. Συνεπώς αν οι αεροπορικές εταιρίες λένε ότι μπορείς να ταξιδέψεις τότε μπορείς. End of story.

mankats
11-01-07, 16:07
H easyjet και οι αλλες low cost εταιριες αλλαξαν το 2007 πολιτικη και στην ουσια σου καταργουν τις αλλαγες σε πτησεις η ονοματα
Αυτα που χρεωνουν ειναι σαν να αγοραζεις το εισητηριο ξανα
Αρα προσοχη - οχι αλλαγες

Wolverine
11-01-07, 16:17
Για ΗΒ ταξιδεύεις κανονικά με ταυτότητα (άμα είναι και καινούρια είναι και πιο εύκολο αλλά και η παλιά κάνει). Στο ΕλΒελ σε έναν φίλο γκρίνιαξαν για το παλιό διαβατήριο αλλά είχε την ταυτότητα και κανένα πρόβλημα. Στο Άμστερνταμ και στην Γλασκόβη γκρίνιαξαν για το παλιό διαβατήριο γιατί ήταν ελαφρά φθαρμένο (όχι γιατί ήταν παλιό) αλλά με το που είδαν την ταυτότητα όλα καλά (απλά είδαν ότι υπήρχε). Όλα τα διαβατήρια νέου τύπου (και νέου νέου τύπου) ισχύουν κανονικά, τα πιο παλιά έχουν πρόβλημα αλλά ακόμα υπάρχει ανοχή.

steli0s
11-01-07, 16:38
Να επαληθευσω και εγω αυτο για την Αγγλια.
Φιλος μου εφυγε προχτες μονο με ταυτοτητα νεου τυπου για Λονδινο και ολα ΟΚ, καθως επισης και ενας ακομα φιλος φιλου την προηγουμενη βδομαδα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Καινουρια ταυτοτητα να εχει κανεις και ειναι ΟΚ για ΕΕ.

ssonic
11-01-07, 16:46
Καινουρια ταυτοτητα να εχει κανεις και ειναι ΟΚ για ΕΕ.

Και με "παλιά" εξίσου ΟΚ είσαι! Επίσημο έγγραφο της Ελλάδας είναι που δεν μπορούν να αρνηθούν ;)

ubick
11-01-07, 16:48
Μπορείς να ταξιδεύεις παντού στην Ε.Ε. μόνο με ταυτότητα νέα ή παλιά (το έχω κάνει πολλές φορές). Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να εγκύψει (παρατραβηγμένο ίσως) είναι σε πιθανή εξακρίβωση στοιχείων θα πρέπει να περιμένεις στο τμήμα για μετάφραση των στοιχείων σου από την πρεσβεία.

Καλό πάντως είναι να υπάρχει τουλάχιστον η νέα ταυτότητα, άλλωστε σε 2, 3 μέρες την βγάζεις.

ssonic
11-01-07, 16:56
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να εγκύψει (παρατραβηγμένο ίσως) είναι σε πιθανή εξακρίβωση στοιχείων θα πρέπει να περιμένεις στο τμήμα για μετάφραση των στοιχείων σου από την πρεσβεία.

Σε τέτοιες παρατραβηγμένες περιπτώσεις (που μπορεί να σου τύχουν ακόμα και με διαβατήριο), μπορείς απλά να έχεις ένα παλαιό διαβατήριο για να δουν το όνομά σου με λατινικούς χαρακτήρες άμεσα και χωρίς πρόβλημα.


Καλό πάντως είναι να υπάρχει τουλάχιστον η νέα ταυτότητα, άλλωστε σε 2, 3 μέρες την βγάζεις.

Αυθημερόν βγαίνει :)

sdikr
11-01-07, 17:02
Σε τέτοιες παρατραβηγμένες περιπτώσεις (που μπορεί να σου τύχουν ακόμα και με διαβατήριο), μπορείς απλά να έχεις ένα παλαιό διαβατήριο για να δουν το όνομά σου με λατινικούς χαρακτήρες άμεσα και χωρίς πρόβλημα.



Αυθημερόν βγαίνει :)

Αν κατάφερεις να κλείσεις ραντεβού ;)

κλεισμένα όλα, από 27/1 θα δέχονται ραντεβού για τον Φεβρουάριο :p

ubick
11-01-07, 17:05
Αυθημερόν βγαίνει :)

Αν πας στο ίδιο αστυνομικό τμήμα που εκδόθηκε. Πάντως τι αυθημερόν, τι 2 μέρες, Ελλάδα ήμαστε. ;)

Gina
11-01-07, 21:46
Με λίγα λόγια, με ταυτότητα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ σε καμία από τις 27 χώρες της Ε.Ε. + Ισλανδία, Νορβηγία (λόγω Σένγκεν) + Ελβετία, Λιχτενστάιν (λόγω ειδικής συμφωνίας με την Ε.Ε.)

Απλά πράγματα. Ο καθένας επιλέγει είτε να ασκήσει τα δικαιώματά του σαν ευρωπαίος πολίτης ή να πάει να σκάσει 100 για να βγάλει διαβατήριο για χώρες που δεν χρειάζεται ;)

Είναι πολύ δύσκολο να ασκήσεις τα δικαιώματά σου ως (όχι σαν) Ευρωπαίος πολίτης όταν σου λένε "please follow me" και σε πάνε συνοδεία στο χώρο που γίνεται η εξακρίβωση στοιχείων επειδή η ταυτότητα ή το διαβατήριο δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Άντε και τα άσκησες και σε αφήσαν να περάσεις, τα νεύρα σου όμως θα είναι τσαντάλια και μπορεί να έχεις χάσει και την πτήση σου. Αν συμβεί αυτό μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το γεγονός ότι ταξίδεψες με επίσημο έγγραφο του Ελληνικού κράτους, δεν θα σε παρηγορήσει ιδιαίτερα!

Το θέμα είναι ότι οι κανονισμοί της ΕΕ λένε πώς πρέπει να είναι δυνατή η διαπίστωση της ταυτοπροσωπίας από το έγγραφο που παρουσιάζεις. Επίσης οι κανονισμοί των περισσότερων χωρών λένε πως πρέπει το έγγραφο να φαίνεται (και να είναι) γνήσιο. Οι περισσότερες ταυτότητες παλαιού τύπου που έχω δει είναι κομμένες/ξεσκισμένες/παλιομένες, και όσο για την ταυτοπροσωπία... άμα έχεις βγάλει την ταυτότητα πριν από 20 ή 30 χρόνια, για τι ταυτοπροσωπία μιλάμε? Συνεπώς το να λέμε "ταξιδεύεις άνετα με παλιά ταυτότητα" σε κάποιον που δεν τον ξέρουμε και του οποίου την ταυτότητα δεν έχουμε δει, είναι τουλάχιστον αφελές.

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι πριν από ένα χρόνο πήγα να βγάλω καινούριο διαβατήριο και με την ευκαιρία είπα να βγάλω και ταυτότητα, μιας που κόντευε να κλείσει 20ετία. Στην αστυνομία μου είπαν να μην ασχοληθώ αφού με το διαβατήριο βολεύομαι για εσωτερικό και εξωτερικό, και να περιμένω να βγουν οι νέες νέες ταυτότητες (μεγέθους πιστωτικής κάρτας). Την ίδια εποχή πήγε μια φίλη μου να βγάλει διαβατήριο, επίσης με ταυτότητα 20ετίας. Με το που την είδαν οι αστυνομικοί της είπαν ότι δεν διαπιστώνεται πλέον η ταυτοπροσωπία από την φωτογραφία της ταυτότητας και ότι όχι μόνο έπρεπε να αλλάξει διαβατήριο, αλλά ΚΑΙ ταυτότητα.

Προσωπικά έχω το διαβατήριό μου και είμαι κυρία. Και προκειμένου να ξαναζήσω τις στιγμές απείρου κάλλους με την εξακρίβωση στοιχείων στο αεροδρόμιο, δίνω και 100 και 200 ευρώ πολύ ευχαρίστως. :)

sdikr
11-01-07, 21:53
Σε 10 μέρες θα ξέρω να σας πω, έτσι όπως τα κατάφερα :oops: , (παλιό διαβατήριο που δεν έχει λήξει ακόμα, παλιά ταυτότητα καταπονημένη), αν δεν ακούσετε απο εμένα μάλλον θα με έχουν σε κάνα μπουντρούμι :p

nrg_polini
11-01-07, 22:05
Στην Αγγλια και σε ολη την ΕΕ πας κανονικα με ταυτοτητα ειτε παλια ειτε καινουρια http://europa.eu/abc/travel/doc/index_el.htm#passports .&-

Σε χωρες Σεγκεν οταν φτανεις δεν σου γινεται κανενας ελεγχος (δεν ειναι η Αγγλια μια απο αυτες).

Οποτε σδικρ μη φοβασαι, και εγω στη δικη σου θεση ημουν. 14/12 κατεβηκα Ελλαδα, 15/12 πηγα στο Α.Τ. Τουμπας , ραντεβου 30/1 ενω εγω εφευγα 6/1! Πεταξα απο Θεσσαλονικη για Ρωμη χωρις προβλημα, στη πυλη στη Ρωμη τους εδωσα την ελληνικη ταυτοτητα ακουσα το "ευκαριστω πουλι" και εφυγα. Στο Heathrow (γινοταν ΠΑΝΙΚΟΣ!!) εδειξα επισης τη ταυτοτητα με τους ελληνικους χαρακτηρες και παλι κανενα προβλημα. Βεβαια καλου κακου ειχα μαζι μου το παλιο-ακυρο διαβατηριο που εχει το ονομα με λατινικους χαρακτηρες.

Εχω πεταξει αρκετες φορες με ταυτοτητα, μονο μια φορα μου ζητησαν στο Gatwick "proper id" :rofl: της ειπα οτι αυτη ειναι proper id, ηρθε μια ανωτερη της και της ειπε οτι ειναι greek id και εφυγα.

Οποτε no 100 Euros for passport for me...στη χειροτερη βγαζω μια νεα ταυτοτητα.

Gina
11-01-07, 22:11
Σε 10 μέρες θα ξέρω να σας πω, έτσι όπως τα κατάφερα :oops: , (παλιό διαβατήριο που δεν έχει λήξει ακόμα, παλιά ταυτότητα καταπονημένη), αν δεν ακούσετε απο εμένα μάλλον θα με έχουν σε κάνα μπουντρούμι :p

Αφού το παλιό διαβατήριο δεν έχει λήξει ακόμα είσαι άνετος.

nrg_polini
11-01-07, 22:13
Μα απο 1/1 δεν ισχυουν τα παλια διαβατηρια, δωσανε παραταση;

sdikr
11-01-07, 22:16
Στην Αγγλια και σε ολη την ΕΕ πας κανονικα με ταυτοτητα ειτε παλια ειτε καινουρια http://europa.eu/abc/travel/doc/index_el.htm#passports .&-

Σε χωρες Σεγκεν οταν φτανεις δεν σου γινεται κανενας ελεγχος (δεν ειναι η Αγγλια μια απο αυτες).

Οποτε σδικρ μη φοβασαι, και εγω στη δικη σου θεση ημουν. 14/12 κατεβηκα Ελλαδα, 15/12 πηγα στο Α.Τ. Τουμπας , ραντεβου 30/1 ενω εγω εφευγα 6/1! Πεταξα απο Θεσσαλονικη για Ρωμη χωρις προβλημα, στη πυλη στη Ρωμη τους εδωσα την ελληνικη ταυτοτητα ακουσα το "ευκαριστω πουλι" και εφυγα. Στο Heathrow (γινοταν ΠΑΝΙΚΟΣ!!) εδειξα επισης τη ταυτοτητα με τους ελληνικους χαρακτηρες και παλι κανενα προβλημα. Βεβαια καλου κακου ειχα μαζι μου το παλιο-ακυρο διαβατηριο που εχει το ονομα με λατινικους χαρακτηρες.

Εχω πεταξει αρκετες φορες με ταυτοτητα, μονο μια φορα μου ζητησαν στο Gatwick "proper id" :rofl: της ειπα οτι αυτη ειναι proper id, ηρθε μια ανωτερη της και της ειπε οτι ειναι greek id και εφυγα.

Οποτε no 100 Euros for passport for me...στη χειροτερη βγαζω μια νεα ταυτοτητα.

Βρε δεν ειναι τα 100 euro, λογο τρεξίματος δεν το είχε δει καθόλου, για το οτι περνώ αδεία το έμαθα τελευταία στιγμή, πήγα να δώ και τα ραντεβού είναι για 2 μήνες μετά

Σε ευχαριστώ πάντως!! μου άλλαξες την διάθεση! :oneup:


Αφού το παλιό διαβατήριο δεν έχει λήξει ακόμα είσαι άνετος.
Μιλάμε για το πολύ παλιό (νομαρχίας)

manoulamou
11-01-07, 22:17
EUROPA > Η ΕΕ με μια ματιά > Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη > Τα έγγραφα (http://europa.eu/abc/travel/doc/index_el.htm) που θα χρειαστείτε:worthy:

Καποιες στοιχειωδεις ερωτο-απαντησεις για την εκδοση νεων (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=2183&lng=EL) διαβατηριων.

Επισης καποιες πληροφοριες δινονται στο 1564.

ΥΓ
Καλα ουτε συνεννοημενοι να ειμαστε:rolleyes:

nrg_polini
11-01-07, 22:24
Κατι σχετικο αλλα και ασχετο μαζι... Ξερει κανεις γιατι μπορει να μου κατεσχεσαν το κρεας+φετα που ειχα σε ενα ψυγειακι; (εχετε δει τη διαφημηση της pitsos;;; :rofl: ) . Δυστυχως δεν ημουν μπροστα καθως φροντισε η ΑλΗταλια να αφησει στη Ρωμη το ψυγειακι. Η κατασχεση εγινε στο Heathrow και οταν το εφεραν στο σπιτι σε ενα φακελο ειχε το χαρτι της κατασχεσης και ενα φυλλαδιο που ελεγε οτι εντος ΕΕ μπορω να φερω οτι θελω αρκει να ειναι για προσωπικη χρηση! Στανταρ ο τελωνιακος μας εχει για εκτος ΕΕ (τι πρωτοτυπο). Το θεμα ειναι οτι αυτο το καιρο δεν εχω χρονο να το ψαξω αλλα και απ'οτι διαβασα μονο σε δικαστηριο μπορω να παω (για 5 κιλα φετα και 3 κιλα κρεας :rofl: ).

sdikr
11-01-07, 22:26
Κατι σχετικο αλλα και ασχετο μαζι... Ξερει κανεις γιατι μπορει να μου κατεσχεσαν το κρεας+φετα που ειχα σε ενα ψυγειακι; (εχετε δει τη διαφημηση της pitsos;;; :rofl: ) . Δυστυχως δεν ημουν μπροστα καθως φροντισε η ΑλΗταλια να αφησει στη Ρωμη το ψυγειακι. Η κατασχεση εγινε στο Heathrow και οταν το εφεραν στο σπιτι σε ενα φακελο ειχε το χαρτι της κατασχεσης και ενα φυλλαδιο που ελεγε οτι εντος ΕΕ μπορω να φερω οτι θελω αρκει να ειναι για προσωπικη χρηση! Στανταρ ο τελωνιακος μας εχει για εκτος ΕΕ (τι πρωτοτυπο). Το θεμα ειναι οτι αυτο το καιρο δεν εχω χρονο να το ψαξω αλλα και απ'οτι διαβασα μονο σε δικαστηριο μπορω να παω (για 5 κιλα φετα και 3 κιλα κρεας :rofl: ).

Υπάρχει αν δεν κάνω λάθος λόγω τρελής αγελάδας όρος για τα φαγητά που ερχόνται απο τέτοια είδη

Πάντως 5 κιλά φέτα είναι πολυ πράγμα για την Αγγλία :p

Gina
11-01-07, 22:29
Μα απο 1/1 δεν ισχυουν τα παλια διαβατηρια, δωσανε παραταση;

Όχι, αλλά άμα έχεις ταυτότητα και σου κάνουν σου-μου-που ότι είναι παλιά ή γραμμένη στα ελληνικά, μπορείς να τους δείξεις το (ληγμένο) διαβατήριο για να διαπιστωθεί η ταυτοπροσωπία.

Υ.Γ. Νομαρχίας ήταν όλα τα παλιά. Τώρα αν το δικό σου είναι από παλαιοτάτων χρόνων... καλύτερα να βγάλεις καινούριο και να'σαι μέσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.