PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

teacake
21-06-04, 23:18
Ο WAntilles είναι ένας agent provocateur της μιαρής κάστας των Sith... :evil:
(Φωνή Jabba the Hut) -Καταψύξτε τον...
(Φωνή κας Λουκά) Είναι του σατανά κύριε Θέμο μου...
Μπζζτ... Χρστ... (...παράσιτα)
Αστειεύομαι, έτσι;
Φαίνεται ότι η γλώσσα, η ιστορία, η Εκκλησία - θρησκεία, η επιστήμη και η πολιτισμική συνέχεια απασχολούν πολύ κόσμο και ευτυχώς που είναι έτσι. Ας ηρεμήσουμε όμως ρε παιδιά και ας προσπαθήσουμε να μην στολίζουμε τόσο εύκολα ο ένας τον άλλον με επίθετα. Είναι καλό να παθιάζεσαι με τις ιδέες σου, άλλα δε χρειάζεται να ταμπουρώνεσαι πίσω από αυτές γιατί τίποτα καινούργιο δεν πρόκειται να μάθεις έτσι.
Συγγνώμη για τη διακοπή. Παρακαλώ συνεχίστε!

Papous
21-06-04, 23:19
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ πέρα θεωρούν το Βυζάντιο από τις πιο πεφωτισμένες περιόδους;


Δεν νομίζω ότι ισχύει σ’ αυτό το thread. Υπάρχουν απόψεις που το υποστηρίζουν αλλά λίγο-πολύ αυτή είναι η εκπαίδευση που πήραμε από το σχολείο. Δεν είναι εύκολο να δεχτείς ότι μετά από μια εκπληκτική πορεία αιώνων ήρθε τέτοια στασιμότητα. Το Βυζάντιο δεν ήταν τερατούργημα, ήταν όμως τμήμα του Ευρωπαϊκού μεσαίωνα με ότι αυτό συνεπάγεται. Η διατήρηση των κειμένων (όσων διατηρήθηκαν) ήταν βασικό στοιχείο στην Αναγέννηση.

Η δικιά μου ευχάριστη έκπληξη ήταν ότι στο σύνολο τα posts λέγανε κάτι σαν “Ναι μεν αλλά έγινε και αυτό η εκείνο”. Η δυναμική της συζήτησης όμως ήταν τέτοια που το “Ναι” έμενε στην άκρη και το “Αλλά” γινόταν θέμα του επόμενου post. Δεν είναι καθόλου κακό για την εκπαίδευση του νου όταν συνοδεύεται από δομημένη επιχειρηματολογία. Είναι ένα brainstorming (μετάφραση παρακαλώ :!:) προς όφελος όλων. Go on τώρα με τη γραμματική γιατί δεν το κατέχω το θέμα. :roll:

WAntilles
21-06-04, 23:28
Ο WAntilles είναι ένας agent provocateur της μιαρής κάστας των Sith... :evil:
(Φωνή Jabba the Hut) -Καταψύξτε τον...
(Φωνή κας Λουκά) Είναι του σατανά κύριε Θέμο μου...
Μπζζτ... Χρστ... (...παράσιτα)
Αστειεύομαι, έτσι;
Φαίνεται ότι η γλώσσα, η ιστορία, η Εκκλησία - θρησκεία, η επιστήμη και η πολιτισμική συνέχεια απασχολούν πολύ κόσμο και ευτυχώς που είναι έτσι. Ας ηρεμήσουμε όμως ρε παιδιά και ας προσπαθήσουμε να μην στολίζουμε τόσο εύκολα ο ένας τον άλλον με επίθετα. Είναι καλό να παθιάζεσαι με τις ιδέες σου, άλλα δε χρειάζεται να ταμπουρώνεσαι πίσω από αυτές γιατί τίποτα καινούργιο δεν πρόκειται να μάθεις έτσι.
Συγγνώμη για τη διακοπή. Παρακαλώ συνεχίστε!

Μα δεν χρειαζόταν να βάλεις και τους 2.

Αρκούσε μία σύνθεσή τους που θα είναι και αληθοφανέστατη.

Λουκά the Hutt :D

Νικαετός
21-06-04, 23:35
Απ' το πρωί, μες στη βροχή,
και μέσα στο λιοπύρι
για μια μπουκιά κι ένα ποτήρι
και Δόξα τω Θεώ.


Wan , οκτώβρης του 73 (ένα μήνα πριν το πολυτεχνείο) παρέα με τον κολλητό μου τον Τάκη στο δρόμο για το Όγδοο Γυμνάσιο της Αθήνας ...Νομίζαμε ότι κάναμε αντίσταση :oops: :oops:
Αχ τι μου θύμισες , νάσαι καλά !!

WAntilles
21-06-04, 23:37
Άρα, για να επανέλθουμε σε ένα από τα αρχικά μας θέματα:



- Ότι οι Βυζαντινοί ήταν κατακτητές της Ελλάδας!


Κατά κάποιο τρόπο (from a certain point of view όπως έλεγε και ο σοφός Obi-Wan Kenobi) είναι σωστό, διότι οι επίσημοι Βυζαντινοί (Αυτοκράτορες Μεγάλοι και Άγιοι Κωνσταντίνος και Θεοδόσιος) συστηματικά και εντεταλμένα κατέστρεψαν (αρχαίο) ελληνικό πολιτισμό.



- Ότι η Βυζαντινή περίοδος ήταν περίοδος υποχώρησης του ελληνικού πολιτισμού.


Σκοταδιστική και καταπιεστική Galactic Empire με τα όλα της, με Palpatine την ορθόδοξη εκκλησία και Vader την πολιτική εξουσία (αυτοκράτορα).

lazar
21-06-04, 23:40
εν βρασμώ ψυχής, εν θερμώ κλπ.

Το εν ψυχρώ βέβαια έγινε "στη ψύχρα", το εν θερμώ όμως πώς θα γίνει; Στην θέρμα, θέρμη, ...θερμάστρα... Εμπρός, έχουμε δουλειά! Είναι πάρα πολλά.

zouzouni
21-06-04, 23:45
.....Δε διαφωνώ σε τίποτα στο σύνολο των απόψεων που εξέφρασες αλλά ο λόγος σου γίνεται συχνά ισοπεδωτικός και απόλυτος. Το να πεις ότι στα 1000+ χρόνια ζωής του Βυζαντίου έγινε ελάχιστη πρόοδος σε σχέση με τη παραγωγή γνώσης του παρελθόντος είναι σωστό. Όχι όμως ότι δεν υπήρχε καθόλου πολιτισμός. Αυτή η απόλυτη στάση είναι που δημιουργεί την κόντρα. :roll:

WAntilles, αυτό που αναφέρει ο Papous, ότι μιλάς ισοπεδωτικά κι απόλυτα, ήταν που με ώθησε στο να σου παραθέσω τα όσα σχόλια έκανα.
Κι όπως γράφει μεταξύ άλλων ο Papous κι σου ανέφερα κι εγώ πολλές φορές, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για εποχές με διαφορετική κοσμοθεωρεία, δομές, κι συστήματα σε κάθε τομέα.

Δεν υπεραμύνομαι του Βυζαντίου, αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω ότι ήταν ήταν 0 όπως ανέφερες.
Γι'αυτό τα όσα εξέφρασα, κι ανέφερα τα περί γενίκευσης & υπερ-απλούστευσης.

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία?
(μιας κι το ανέφερε ο Papous, αλλά μιας κι αναφέρθηκε κι από άλλους εδώ ότι το Βυζάντιο δεν έχει σχέση/συνέχεια του Ελληνικού πολιτισμού)
"... το Βυζάντιο δεν είναι συνέχεια του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού αλλά του Ρωμαϊκού μοντέλου...".
Οι ίδιοι οι Ρωμαίοι, δηλώνουν, ότι "δεν κατέκτησε η Ελλάδα την Ρώμη, αλλά η Ελλάδα την Ρώμη" (εννοώντας το Ελληνικό πνεύμα κι πολιτισμό).
Αν λοιπόν ισχύει αυτό που λένε οι ίδιοι οι Ρωμαίοι, κι ισχύει η αρχή της αφομοίωσης, τότε δεν υπάρχει συνέχιση, τροποποίηση, προσαρμογή & εξέλιξη του Ελληνικού πολιτισμού μέσα στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία?
Αν ισχύει αυτό, από την στιγμή που η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, εξελίσσεται σε Ανατολική & Δυτική Βυζαντινή αυτοκρατορία, δεν συνεχίζει αυτή η εξέλιξη & αφομοίωση του Ελληνικού πολιτισμού - παρόλες τις καταστροφές που συμβαίνουν κι δεν αμφισβητώ? Κι ειδικά όταν επικρατεί η Ελληνική γλώσσα κι όχι η Λατινική ως επίσημη γλώσσα της νέας αυτοκρατορίας?

Σε τι στηρίζεται αυτή η θεώρηση ότι δεν υπάρχει συνέχεια του Ελληνικού πολιτισμού μέσα από το Βυζάντιο? Πώς το δικαιολογείτε?

(Κι ρωτάω με πραγματικό ενδιαφέρον, κι όχι δεικτικά ή ειρωνικά, για να μην υπάρξεί παρεξήγηση!)

Νομίζω, ότι άλλα έχω ακούσει & διαβάσει από την κ. Γλύκατζη-Αρβελλέρ.

WAntilles
21-06-04, 23:46
εν βρασμώ ψυχής, εν θερμώ κλπ.

Το εν ψυχρώ βέβαια έγινε "στη ψύχρα", το εν θερμώ όμως πώς θα γίνει; Στην θέρμα, θέρμη, ...θερμάστρα... Εμπρός, έχουμε δουλειά! Είναι πάρα πολλά.

Μην ανησυχείς lazar.

Η γλώσσα μας, όπως και όλες οι γλώσσες, σαν Borg nanoprobes προσαρμόζονται (we will adapt) στις ανάγκες των κοινωνιών που εξυπηρετούν. Στο χέρι μας είναι να τη γνωρίζουμε καλά ώστε να την τροφοδοτούμε με σωστούς αλγόριθμους για αυτό το adaptation. Και τότε πραγματικά, resistance is futile. You will be assimilated.

ΥΓ: Εν ευθέτω χρόνω

Papous
21-06-04, 23:47
Λουκά the Hutt


http://www.adslgr.com/forum/thread6047.html :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

lazar
21-06-04, 23:58
WAntilles: η ατομική ή συλλογική πρωτοβουλία αρκεί μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο. Με άλλα λόγια το αποτέλεσμα που θα επιφέρει είναι πεπερασμένο. Στις οργανωμένες κοινωνίες χρειάζεται και η κρατική ...αρωγή... Θυμάται κανείς τι είχε γίνει με αυτήν τη λέξη στις πανελλήνιες εξετάσεις κάποια χρονιά; Πολύ γέλιο.

Στους υπόλοιπους θα υπενθυμίσω ότι χάρη κυρίως στον WAntilles φτάσαμε εδώ που βρισκόμαστε στο thread. Έμοιαζε κάποια στιγμή να του την πέφτουμε όλοι μαζί για πολλαπλά θέματα, όμως εγώ τουλάχιστον βρήκα ευκαιρία να αναπτύξω κάποια ζητήματα που με απασχολούν και ήθελα να τα πω.

Μπορεί να υπερβάλλει μερικές φορές, αλλά είναι πολύ καλός στη διαλεκτική.

WAntilles
22-06-04, 00:02
WAntilles, αυτό που αναφέρει ο Papous, ότι μιλάς ισοπεδωτικά κι απόλυτα, ήταν που με ώθησε στο να σου παραθέσω τα όσα σχόλια έκανα.
Κι όπως γράφει μεταξύ άλλων ο Papous κι σου ανέφερα κι εγώ πολλές φορές, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για εποχές με διαφορετική κοσμοθεωρεία, δομές, κι συστήματα σε κάθε τομέα.

Δεν υπεραμύνομαι του Βυζαντίου, αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω ότι ήταν ήταν 0 όπως ανέφερες.
Γι'αυτό τα όσα εξέφρασα, κι ανέφερα τα περί γενίκευσης & υπερ-απλούστευσης.

Όπου εμπλέκεται η Εκκλησία Corp. μου ανάβουν τα λαμπάκια.


Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία?
(μιας κι το ανέφερε ο Papous, αλλά μιας κι αναφέρθηκε κι από άλλους εδώ ότι το Βυζάντιο δεν έχει σχέση/συνέχεια του Ελληνικού πολιτισμού)
"... το Βυζάντιο δεν είναι συνέχεια του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού αλλά του Ρωμαϊκού μοντέλου...".
Οι ίδιοι οι Ρωμαίοι, δηλώνουν, ότι "δεν κατέκτησε η Ελλάδα την Ρώμη, αλλά η Ελλάδα την Ρώμη" (εννοώντας το Ελληνικό πνεύμα κι πολιτισμό).
Αν λοιπόν ισχύει αυτό που λένε οι ίδιοι οι Ρωμαίοι, κι ισχύει η αρχή της αφομοίωσης, τότε δεν υπάρχει συνέχιση, τροποποίηση, προσαρμογή & εξέλιξη του Ελληνικού πολιτισμού μέσα στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία?
Αν ισχύει αυτό, από την στιγμή που η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, εξελίσσεται σε Ανατολική & Δυτική Βυζαντινή αυτοκρατορία, δεν συνεχίζει αυτή η εξέλιξη & αφομοίωση του Ελληνικού πολιτισμού - παρόλες τις καταστροφές που συμβαίνουν κι δεν αμφισβητώ?

Αυτό λέω. Θεωρώ πως όχι γιατί διέλυσε τα πάντα η χριστιανική λαίλαπα.


Κι ειδικά όταν επικρατεί η Ελληνική γλώσσα κι όχι η Λατινική ως επίσημη γλώσσα της νέας αυτοκρατορίας?

Ζουζούνι, αυτό δεν γνωρίζω πότε ακριβώς έγινε. Έχω την εντύπωση ότι έγινε πολύ αργά, μετά το 1100, όταν η αυτοκρατορία είχε ήδη αρχίσει να πνέει τα λοίσθια.


Σε τι στηρίζεται αυτή η θεώρηση ότι δεν υπάρχει συνέχεια του Ελληνικού πολιτισμού μέσα από το Βυζάντιο? Πώς το δικαιολογείτε?

(Κι ρωτάω με πραγματικό ενδιαφέρον, κι όχι δεικτικά ή ειρωνικά, για να μην υπάρξεί παρεξήγηση!)

Συνοψίζω:

1. Συστηματική καταστροφή και δίωξη (με κρατική ευλογία, εποπτεία, οργάνωση και σχεδιασμό) ο,τιδήποτε μή χριστιανικού (ιδέες, σκέψεις, θεωρήσεις, τέχνη, άνθρωποι) ακριβώς όπως στα φεστιβάλ Άρειου πολιτισμού του 3ου Ράιχ

2. Πρακτικά ανυπαρξία σύνθεσης νέας γνώσης σε θετικές επιστήμες και τεχνολογία

3. Ολόκληρο το think tank του βυζαντίου χαραμίζεται κυριολεκτικά σε ηλιθιότατα θέματα σκοπιμοτήτων και μικρότητας (αιρέσεις, εικονομαχία, σχίσμα)

4. Εξαιρετικά περιορισμένη από κάθε άποψη (μορφές, θεματολογία, τεχνοτροπία) έκφραση στην τέχνη

Νικαετός
22-06-04, 00:03
Lazar , εάν δεν υπάρχει διαφωνία δεν υπάρχει διάλογος / Έτσι είναι .

Νικαετός
22-06-04, 00:08
3. Ολόκληρο το think tank του βυζαντίου χαραμίζεται κυριολεκτικά σε ηλιθιότατα θέματα σκοπιμοτήτων και μικρότητας (αιρέσεις, εικονομαχία, σχίσμα)


WAn είχαν ήδη "μετακομίσει" (ή ήταν υπό μετακόμιση) στη Δύση !

sdikr
22-06-04, 00:08
Αυτό λέω. Θεωρώ πως όχι γιατί διέλυσε τα πάντα η χριστιανική λαίλαπα.

για να μην μπερδέυουμε πράγματα, ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι η πιο σωστή θρησκεία, η πιο παλία και υπάρχουν οι αποδείξεις.
τα καθολικά, αγγλικανικά κλπ είναι απλά κάτι που κάποιοι θέλαν να κάνουν.
Ενα πράγμα μόνο, η εκλησία δεν είναι απαραίτητα η ορθόδοξή πίστη

Νικαετός
22-06-04, 00:12
για να μην μπερδέυουμε πράγματα, ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι η πιο σωστή θρησκεία, η πιο παλία και υπάρχουν οι αποδείξεις.



skdir Μην τρελλαθούμε κιόλας !!

Μην μπερδεύετε όμως τη θρησκεία με την εκκλησία ή πιο σωστά με την ηγεσία της.

WAntilles
22-06-04, 00:13
WAntilles: η ατομική ή συλλογική πρωτοβουλία αρκεί μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο. Με άλλα λόγια το αποτέλεσμα που θα επιφέρει είναι πεπερασμένο. Στις οργανωμένες κοινωνίες χρειάζεται και η κρατική ...αρωγή...

Πολύ σωστό lazar.

Strong we are with the Force. But not that strong. :D


Θυμάται κανείς τι είχε γίνει με αυτήν τη λέξη στις πανελλήνιες εξετάσεις κάποια χρονιά; Πολύ γέλιο.

Ναί όντως. Πολύ γέλιο.

"Ευδοκίμηση και αρωγή"


Στους υπόλοιπους θα υπενθυμίσω ότι χάρη κυρίως στον WAntilles φτάσαμε εδώ που βρισκόμαστε στο thread. Έμοιαζε κάποια στιγμή να του την πέφτουμε όλοι μαζί για πολλαπλά θέματα, όμως εγώ τουλάχιστον βρήκα ευκαιρία να αναπτύξω κάποια ζητήματα που με απασχολούν και ήθελα να τα πω.

Και αντιστάθηκα θα έλεγα αρκετά καλά, και τίμια, χωρίς Jedi mind tricks. :D


Μπορεί να υπερβάλλει μερικές φορές, αλλά είναι πολύ καλός στη διαλεκτική.

Βρε lazar, 3η φορά σήμερα που με αναγκάζεις να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια. Θα νομίσουν οι όποιοι κακεντρεχείς (ουκ ολίγοι) ότι λειτουργείς σαν αβανταδόρος. :D

ΥΓ: Αρκεί να ξέρεις για ποιό σημείο και ποιόν ακριβώς να τσιγκλίσεις λιγουλάκι, ίσα-ίσα για να ξανανάψει (με την καλή έννοια ο διάλογος). :D

WAntilles
22-06-04, 00:16
3. Ολόκληρο το think tank του βυζαντίου χαραμίζεται κυριολεκτικά σε ηλιθιότατα θέματα σκοπιμοτήτων και μικρότητας (αιρέσεις, εικονομαχία, σχίσμα)


WAn είχαν ήδη "μετακομίσει" (ή ήταν υπό μετακόμιση) στη Δύση !

Πολύ αργότερα, μετά το 1100. Όχι την εποχή που μιλάμε (400-1100).

lazar
22-06-04, 00:18
3. Ολόκληρο το think tank του βυζαντίου χαραμίζεται κυριολεκτικά σε ηλιθιότατα θέματα σκοπιμοτήτων και μικρότητας (αιρέσει

που να δεις τα think tanks στην Αμερική με τι ασχολούνται. Έτσι είναι οι αυτοκρατορίες.

Δεν διαφωνώ σε πολλά από αυτά που λες, σκέψου όμως τη μεγάλη συμβολή του Βυζαντίου στον ελληνισμό με τη διατήρηση της ελληνικής γλώσσας.

Papous
22-06-04, 00:23
zouzouni, η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία είχε την ακμή της και την φυσική παρακμή της. Η Ελληνική σκέψη και ο πολιτισμός είχε τεράστια επιρροή στη Ρώμη, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το συζητήσουμε αυτό. Όμως η Ρώμη είχε έναν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα που ενσωμάτωσε τα στοιχεία που την βόλευαν. Δεν μεταμορφώθηκε σε Αθήνα, και στη παρακμή της δεν είχε και πολλά να επιδείξει. Και σήμερα οι ΗΠΑ έχουν αρχαιοελληνικά κτίρια και μιλάν για δημοκρατία και ορθολογική σκέψη αλλά…

Όταν γίνονταν ο καυγάς για το αυτοκρατοριλίκι ο Κωνσταντίνος είπε ξαφνικά In Hoc Signo Vinces και με την συμμετοχή των καταδιωγμένων μέχρι τότε χριστιανών γεννήθηκε Βυζάντιο. Η δομή του κράτους ήταν καθαρά Ρωμαϊκή και τα θύματα έγιναν θύτες. Εφ’ όσον λοιπόν έχεις μια Ρωμαϊκή εν αρχήν διοίκηση που διαμορφώνει τη κρατική δομή, την αντικατάσταση του Ρωμαϊκού ιερατείου από ένα χριστιανικό με παρόμοια όμως συμπεριφορά, και δαιμονοποίηση του τοπικού πολιτισμού με ανάλογους διωγμούς δεν μπορείς να έχεις και συνεχεία αυτού του πολιτισμού.

Σαφώς και αφομοιώθηκαν πολιτισμικά στοιχεία και μετά τις καταστροφές των πρώτων αιώνων έγινε διατήρηση των μνημείων αλλά αυτό δεν κάνει το Βυζάντιο φυσικό συνεχιστή της αρχαίας Ελληνικής παράδοσης. Πες ότι έγινε αναγκαστικά ο συνεχιστής αυτής της παράδοσης :wink:

Η Ελληνική ως επίσημη γλωσσά του κράτους καθιερώθηκε τον 7ο αιώνα.

lazar
22-06-04, 00:25
Βρε lazar, 3η φορά σήμερα που με αναγκάζεις να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια. Θα νομίσουν οι όποιοι κακεντρεχείς (ουκ ολίγοι) ότι λειτουργείς σαν αβανταδόρος.

Πρέπει να τηρούνται κάποιες ισορροπίες. Πάντως ό,τι λέω είναι ειλικρινές. Άλλωστε δεν κολακεύω, όπου χρειαστεί στην λέω. :wink:

sdikr
22-06-04, 00:26
skdir Μην τρελλαθούμε κιόλας !!

βρε δεν ντρέπεστε!! SDIKR είναι ΟΧΙ skdir!!

αυτό που λέω έχει να κάνει με το ότι η μόνη θρησκεία που ακολουθεί κατα γράμα τις γραφες (που ναι ξέρω ανθρώποι τις γράψανε) είναι ο ορθόδοξος χρηστιανισμός (προσοχή δεν λέω ελληνικός ορθοδοξος χριστιανισμος edit απο χρηστιανισμος)

lazar
22-06-04, 00:29
βρε δεν ντρέπεστε!! SDIKR είναι ΟΧΙ skdir!!


κι εγώ το έγραψα mkdir και έκανε άλλα αντ' άλλων στο computer μου :lol: :lol:

WAntilles
22-06-04, 00:30
η πιο παλία

Σίγουρα όχι. Βούδας και Κομφούκιος είναι μακράν παλιότεροι. Ακόμα και οι Εβραϊκή θρησκεία είναι παλιότερη.


για να μην μπερδέυουμε πράγματα, ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι η πιο σωστή θρησκεία

Σου έχουνε πλύνει (indoctrination) τον εγκέφαλο ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είναι η πιο σωστή θρησκεία.

Τώρα μίλησες ακριβώς σαν οπαδός ομάδας που έχει κλείσει συνάντηση με αντίπαλους οπαδούς για να αλληλοσπαστούνε στο ξύλο (πού' ναι ο kadronarxis :D ).


τα καθολικά, αγγλικανικά κλπ είναι απλά κάτι που κάποιοι θέλαν να κάνουν.

Θα σου αραδιάσω αμέσως απαράδεκτα της ορθοδοξίας:

- η απαράδεκτη θέση της γυναίκας που θεωρείται κάτι το ποταπέστατο (όργανο του σατανά και μπαρμπούτσαλα), απαγορεύεται η χειροτόνηση των γυναικών κλπ.

- οι παπάδες να φοράνε μονίμως τα ράσα ακόμα και όταν κυκλοφορούν έξω το καλοκαίρι με 40C.

- λειτουργία στις 7:00 -> το 100 μ.Χ. π.χ. οι γεωργοί πήγαιναν και όργωναν με τα βόδια το χωράφι στις 5:00 και λίγο πριν τις 7:00 είχαν τελειώσει και πήγαιναν στη λειτουργία. Σήμερα ούτε γεωργοί είμαστε και πηγαίνουμε στο χωράφι στις 5:00, ούτε στις 7:00 έχουμε τη δυνατότητα να πάμε στην εκκλησία. Τί έκανε η εκκλησία γι' αυτό; Τίποτα. Αγρόν αγοράζει όπως πάντα.

Τέλος, είναι μόνο δική μου άποψη ότι οι καθολικές εκκλησίες είναι μακράν εκπληκτικότερες από άποψη τέχνης (τοιχογραφίες, βιτρό, γλυπτά, εκκλησιαστικά όργανα) από τις ορθόδοξες;

Θές να πω και γενικά για τον χριστιανισμό;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα.

sdikr
22-06-04, 00:33
Σου έχουνε πλύνει (indoctrination) τον εγκέφαλο ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είναι η πιο σωστή θρησκεία.

Τώρα μίλησες ακριβώς σαν οπαδός ομάδας που έχει κλείσει συνάντηση με αντίπαλους οπαδούς για να αλληλοσπαστούνε στο ξύλο (πού' ναι ο kadronarxis ).

συγνώμη λάθος μου ήθελα να πώ σε σύγκριση με τις διάφορε θρησκειες που βασίζονται στον χριστιανισμό

Νικαετός
22-06-04, 00:34
Πολύ αργότερα, μετά το 1100. Όχι την εποχή που μιλάμε (400-1100)


Δεν συμφωνώ , από την εποχή του θεοδοσίου του "Μεγάλου" (390 μΧ) είχαν αρχίσει τα "πολιτικά άσυλα" ,με τους διωγμούς των ειδωλολατρών .
Δυστυχώς τότε όλα τα "φωτισμένα" μυαλά των εθνικών δολοφονήθηκαν με αποτέλεσμα να εξαφανισθεί κάθε τι το ελληνικό από τις επιστήμες και τις τέχνες στο Βυζάντιο.

Τα "κρυφά σχολειά" όμως συνέχισαν τη δουλειά τους , μελετώντας τους αρχαίους κλασσικούς μακριά όμως από την αυλή.

WAntilles
22-06-04, 00:37
skdir Μην τρελλαθούμε κιόλας !!

βρε δεν ντρέπεστε!! SDIKR είναι ΟΧΙ skdir!!



C:\>skdir

Bad user or nickname.


:D


αυτό που λέω έχει να κάνει με το ότι η μόνη θρησκεία που ακολουθεί κατα γράμα τις γραφες (που ναι ξέρω ανθρώποι τις γράψανε) είναι ο ορθόδοξος χρηστιανισμός (προσοχή δεν λέω ελληνικός ορθοδοξος χρηστιανισμος)

sdikr, (και προς όλους αυτό) δές με πολύ κριτικό μάτι αλλά και ταυτόχρονα με πολύ ανοιχτό μυαλό και χωρίς προκατάληψη την ταινία DOGMA του Kevin Smith.

Λέει κάποιες μεγάλες αλήθειες μέσα.

Στις γραφές πάντως που λες, και που πολύ σωστά λες ότι τις έγραψαν άνθρωποι, έχουν γραφτεί σωρεία συστηματικών και εκούσιων ανακριβειών, έως και ψεμμάτων.

sdikr
22-06-04, 00:38
Θα σου αραδιάσω αμέσως απαράδεκτα της ορθοδοξίας:

- η απαράδεκτη θέση της γυναίκας που θεωρείται κάτι το ποταπέστατο (όργανο του σατανά και μπαρμπούτσαλα), απαγορεύεται η χειροτόνηση των γυναικών κλπ.

- οι παπάδες να φοράνε μονίμως τα ράσα ακόμα και όταν κυκλοφορούν έξω το καλοκαίρι με 40C.

- λειτουργία στις 7:00 -> το 100 μ.Χ. π.χ. οι γεωργοί πήγαιναν και όργωναν με τα βόδια το χωράφι στις 5:00 και λίγο πριν τις 7:00 είχαν τελειώσει και πήγαιναν στη λειτουργία. Σήμερα ούτε γεωργοί είμαστε και πηγαίνουμε στο χωράφι στις 5:00, ούτε στις 7:00 έχουμε τη δυνατότητα να πάμε στην εκκλησία. Τί έκανε η εκκλησία γι' αυτό; Τίποτα. Αγρόν αγοράζει όπως πάντα.

Τέλος, είναι μόνο δική μου άποψη ότι οι καθολικές εκκλησίες είναι μακράν εκπληκτικότερες από άποψη τέχνης (τοιχογραφίες, βιτρό, γλυπτά, εκκλησιαστικά όργανα) από τις ορθόδοξες;


ξεχνάς κάτι, τι λένε οι γραφές; πιστεέυει η εκλησία σε αυτές; αν ναι δεν μπορει ο καθε ένας οποτε θέλει να τις αλάζει, και εμένα μου αρέσαν οι αγγλικανικές , κυρίως η μουσική που έχουν και το λιγότερο λιβάνι, αλλά το οτι μου άρεσε δεν πάει να πεί οτι έιναι σωστή!

lazar
22-06-04, 00:42
Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

και

Ουδέν καλόν αμιγές κακού.

Συνεπώς η κατάργηση του πολυτονικού είχε και καλά και ανεπιθύμητα στοιχεία-επιπτώσεις. Το θέμα είναι τί βγάζει το ισοζύγιο (το balance) αυτών.

Και μέχρι τώρα δεν έχω πειστεί ότι είναι αρνητικό. Απεναντίας ακόμα πιστεύω ότι είναι θετικό.

Εξάλλου, εξαρχής για ισοζύγιο μιλούσα, διαφορά, ratio, όχι απόλυτες τιμές.

Χα! Τώρα σ'έπιασα. Και σε παίνεψα...
:)

Δεν θα επιμείνω. Ελπίζω μόνο να σας είναι ξεκάθαρη η έννοια του γλωσσικού ελλείμματος. Το πόσο σημαντικό είναι το αφήνω στη κρίση του καθενός. Δεν ισχύει, αφού είχαμε ένα έλλειμμα δεν πείραζε να δημιουργήσουμε και άλλο. Όσο για τους διφθόγγους WAntilles μην λες ότι είναι σημαντικοί. Το ίδιο είναι. Τι λιτός, τι λυτός. Καταλαβαινόμαστε από τα συμφραζόμενα, όπως γίνεται με τα greeklish.

Μόνο που εγώ δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η ευκολία με το μονοτονικό. Πού βρίσκεται;

WAntilles
22-06-04, 00:42
Πολύ αργότερα, μετά το 1100. Όχι την εποχή που μιλάμε (400-1100)


Δεν συμφωνώ , από την εποχή του θεοδοσίου του "Μεγάλου" (390 μΧ) είχαν αρχίσει τα "πολιτικά άσυλα" ,με τους διωγμούς των ειδωλολατρών .
Δυστυχώς τότε όλα τα "φωτισμένα" μυαλά των εθνικών δολοφονήθηκαν με αποτέλεσμα να εξαφανισθεί κάθε τι το ελληνικό από τις επιστήμες και τις τέχνες στο Βυζάντιο.

Τα "κρυφά σχολειά" όμως συνέχισαν τη δουλειά τους , μελετώντας τους αρχαίους κλασσικούς μακριά όμως από την αυλή.

Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε οι "Μεγάλοι" και "Άγιοι" έκαναν πολύ εκτενέστερη ζημιά απ' ό,τι νόμιζα.

Σε ευχαριστώ. Μου άνοιξες τα μάτια.

sdikr
22-06-04, 00:43
Στις γραφές πάντως που λες, και που πολύ σωστά λες ότι τις έγραψαν άνθρωποι, έχουν γραφτεί σωρεία συστηματικών και εκούσιων ανακριβειών, έως και ψεμμάτων.

το οτι είναι ψέματα ή όχι, καλυτερα να μήν το αναλύσουμε (δεν μας φτάνει ό ΄χώρος στον δίσκο τους server)
απο την άλλη απο την στιγμή που όλες οι χριστιανικές θρησκείες λένε εγώ βασίζομαι σε αυτές τις γραφές θα πρέπει να το κάνουν
και όχι ααα δεν μου άρεσε αυτό το κομάτι το βγάζω, ας πούνε τέλος πάντως οτι την αγία γραφή την γράψαν άσχετοι και ας κάνουν την δικιά τους!

zouzouni
22-06-04, 00:43
Papous Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Όπως κι εσένα WAntilles, και κρίμα που δεν είχαν εκτεθεί αυτές οι απόψεις έτσι από την αρχή του διαλόγου, ώστε να υπάρχει καλύτερη συνέχεια κι μεγαλύτερη συνοχή στα επιχειρήματα του καθενός μας!

Δεν υποτίθεται έστω, ότι το ξεκίνημα για την νέα αυτοκρατορία έγινε σε διαφορετικό τόπο, όχι μόνο για να ξεφύγει ακόμη και γεωγραφικά από την επιρροή του παλιού μοντέλου της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, αλλά κι για να είναι επίσης πλησιέστερα, και από γεωγραφική άποψη, κι να επιρρεάζεται κι να στηριχθεί στον Ελληνικό πολιτισμό? (και ξεκαθαρίζω ότι μιλάω για την αρχική πρόθεση, κι όχι για την απαράδεκτη εξέλιξη που υπήρξε λόγω θρησκευτικού φανατισμού, απωθημένου, φόβου, ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το).

Μια κι έχει αναφερθεί ο Κωνσταντίνος τόσες φορές, για όσους δεν το γνωρίζουν, ήταν Τέτραρχος στο York της Αγγλίας, κι από εκεί, ξεκίνησε την όλη του πορεία για την απόλυτη εξουσία, μετά την δολοφονία κατ'εντολή του της γυναίκας του κι του γιού του, ως συνομότες εναντίον του! (Τώρα που το σκέφτομαι οι Άγγλοι λένε "absolute power corrupts absolutely", μια γενίκευση που όμως ισχύει σε αρκετούς τομείς. :roll: )

Έχω ακούσει κι μια πολύ "αιρετική" άποψη, σχετικά με την καταστροφή του Ελληνικού πολιτισμού, που θα ήταν ίσως ενδιαφέρουσα η σημειολογία της, αλλά θα ρίξω πάλι λάδι στη φωτιά. :oops:

Νικαετός
22-06-04, 00:44
βρε δεν ντρέπεστε!! SDIKR είναι ΟΧΙ skdir!!

αυτό που λέω έχει να κάνει με το ότι η μόνη θρησκεία που ακολουθεί κατα γράμα τις γραφες (που ναι ξέρω ανθρώποι τις γράψανε) είναι ο ορθόδοξος χρηστιανισμός (προσοχή δεν λέω ελληνικός ορθοδοξος χρηστιανισμος)


SDIKR συγγνώμη το έγραψα 500 φορές για τιμωρία . Ξεκίνα όμως και εσύ να γράφεις τη λέξη ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ σωστά ! :twisted: :twisted:

Και πάλι όμως δεν συμφωνώ μαζί σου. Τι σημαίνει ακριβώς πως είναι η μόνη θρησκεία που ακολουθεί ακριβώς τις γραφές ??? Μήπως οι πιστοί ? Οι παπάδες? Η ηγεσία της ? ποιος ακριβώς? Και ποιες είναι οι γραφές ? Οι επιστολές του Παύλου μήπως ? Αν δεν κάνω λάθος αυτός δεν ήταν καν μαθητής του Ιησού . (Αν μου τα έχουν μάθει λάθος διόρθωσέ με ).

WAntilles
22-06-04, 00:47
Θα σου αραδιάσω αμέσως απαράδεκτα της ορθοδοξίας:

- η απαράδεκτη θέση της γυναίκας που θεωρείται κάτι το ποταπέστατο (όργανο του σατανά και μπαρμπούτσαλα), απαγορεύεται η χειροτόνηση των γυναικών κλπ.

- οι παπάδες να φοράνε μονίμως τα ράσα ακόμα και όταν κυκλοφορούν έξω το καλοκαίρι με 40C.

- λειτουργία στις 7:00 -> το 100 μ.Χ. π.χ. οι γεωργοί πήγαιναν και όργωναν με τα βόδια το χωράφι στις 5:00 και λίγο πριν τις 7:00 είχαν τελειώσει και πήγαιναν στη λειτουργία. Σήμερα ούτε γεωργοί είμαστε και πηγαίνουμε στο χωράφι στις 5:00, ούτε στις 7:00 έχουμε τη δυνατότητα να πάμε στην εκκλησία. Τί έκανε η εκκλησία γι' αυτό; Τίποτα. Αγρόν αγοράζει όπως πάντα.

Τέλος, είναι μόνο δική μου άποψη ότι οι καθολικές εκκλησίες είναι μακράν εκπληκτικότερες από άποψη τέχνης (τοιχογραφίες, βιτρό, γλυπτά, εκκλησιαστικά όργανα) από τις ορθόδοξες;


ξεχνάς κάτι, τι λένε οι γραφές; πιστεέυει η εκλησία σε αυτές; αν ναι δεν μπορει ο καθε ένας οποτε θέλει να τις αλάζει, και εμένα μου αρέσαν οι αγγλικανικές , κυρίως η μουσική που έχουν και το λιγότερο λιβάνι, αλλά το οτι μου άρεσε δεν πάει να πεί οτι έιναι σωστή!

Μα οι γραφές, φίλε μου sdikr, γράφτηκαν την εποχή εκείνη, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΩΜΑΤΩΣΗ της εποχής εκείνης, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ.

Σήμερα (εδώ και αιώνες δηλαδή, όχι σήμερα) όλα αυτά έχουν αλλάξει άρδην.

Αναπροσαρμόστηκαν οι γραφές;

Όχι. Μέχρι να σβήσει ο Ήλιος σαν άστρο θα πηγαίνουμε να οργώνουμε με τα βόδια στις 5:00 και στις 7:00 για λειτουργία.

sdikr
22-06-04, 00:53
1ον είμαι άθεος (τουλάχιστον δεν πιστέυω σε αυτά που μας λένε να πιστέψουμε)


Μα οι γραφές, φίλε μου sdikr, γράφτηκαν την εποχή εκείνη, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΩΜΑΤΩΣΗ της εποχής εκείνης, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ.

το θέμα είναι, όλη ή δομή της κάθε εκλήσιας βλέπει αυτές τις γραφές, ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να τις αλλάξει, ΟΧΙ δεν τα πιστέυω (για να μην ρωτάτε μετα) αλλά η οποιά θρησκεία έχει τον jesus απο πίσω τα πιστέυει, το οτι είπα οτι ο ορθοδοξός χριστανισμός είναι ο πιο σωστός έχει να κάνει με το ότι πιστέυει και τηρει αυτές τις γραφές.


Όχι. Μέχρι να σβήσει ο Ήλιος σαν άστρο θα πηγαίνουμε να οργώνουμε με τα βόδια στις 5:00 και στις 7:00 για λειτουργία.

οχι εγώ μάλλον είμαι αλεργικός στο λιβάνι !! :twisted:

WAntilles
22-06-04, 00:53
Έχω ακούσει κι μια πολύ "αιρετική" άποψη, σχετικά με την καταστροφή του Ελληνικού πολιτισμού, που θα ήταν ίσως ενδιαφέρουσα η σημειολογία της, αλλά θα ρίξω πάλι λάδι στη φωτιά. :oops:

Πές την. :D

Συνήθως αυτές είναι οι πιο αληθινές, αλλά κι αν δεν είναι, θα είναι σίγουρα όλα τα λεφτά. :D

Εξάλλου οι λεγόμενες πιο αιρετικές απόψεις είναι που φοβίζουν κάποια κέντρα εξουσίας να ακούγονται (αλλιώς δεν θα λεγόντουσαν και αιρετικές). Και τα κέντρα εξουσίας συνήθως τρέμουν κάτι το οποίο είναι αλήθεια.

Νικαετός
22-06-04, 00:54
Δεν σας προλαβαίνω όμως LOL . Οι απόψεις διαδέχονται η μία την άλλη με απίστευτη ταχύτητα .

Για να τελειώνουμε : στο όνομα του χριστιανισμού ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ έχουν διαπράξει τα μεγαλύτερα εγκλήματα . Σίγουρα δεν φταίει ο χριστιανισμός γιαυτό ,αλλά οι χριστιανοί σίγουρα . Όλα είναι θέμα εξουσίας . Δείτε τι συμβαίνει με τον θρησκευτικό φανατισμό των Ισλαμιστών και θα καταλάβετε τι περίπου συνέβαινε και στο Βυζάντιο την εποχή των "Μεγάλων" .

Πιστεύω πως η πίστη είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου ,όπως και η θρησκεία που πιστεύει . Το να προσπαθεί όμως να την επιβάλλει ή να πείσει ότι είναι η καλύτερη ή η ορθότερη είναι ό,τι χειρότερο.

WAntilles
22-06-04, 00:55
1ον είμαι άθεος (τουλάχιστον δεν πιστέυω σε αυτά που μας λένε να πιστέψουμε)


Μα οι γραφές, φίλε μου sdikr, γράφτηκαν την εποχή εκείνη, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΩΜΑΤΩΣΗ της εποχής εκείνης, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ.

το θέμα είναι, όλη ή δομή της κάθε εκλήσιας βλέπει αυτές τις γραφές, ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να τις αλλάξει, ΟΧΙ δεν τα πιστέυω (για να μην ρωτάτε μετα) αλλά η οποιά θρησκεία έχει τον jesus απο πίσω τα πιστέυει, το οτι είπα οτι ο ορθοδοξός χριστανισμός είναι ο πιο σωστός έχει να κάνει με το ότι πιστέυει και τηρει αυτές τις γραφές.


Όχι. Μέχρι να σβήσει ο Ήλιος σαν άστρο θα πηγαίνουμε να οργώνουμε με τα βόδια στις 5:00 και στις 7:00 για λειτουργία.

οχι εγώ μάλλον είμαι αλεργικός στο λιβάνι !! :twisted:

OK. ΑΚΥΡΟ.

Τώρα που το διευκρίνισες το λεπτό σημείο, και γω μαζί σου.

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ (ούτε να ψήφιζα προϋπολογισμό στη βουλή :D ).

Συμφωνώ απολύτως και απ' άκρη σ' άκρη μαζί σου.

sdikr
22-06-04, 00:55
SDIKR συγγνώμη το έγραψα 500 φορές για τιμωρία . Ξεκίνα όμως και εσύ να γράφεις τη λέξη ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ σωστά !

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
ευχαριστώ για το tip!!

Papous
22-06-04, 00:56
Έχω ακούσει κι μια πολύ "αιρετική" άποψη, σχετικά με την καταστροφή του Ελληνικού πολιτισμού, που θα ήταν ίσως ενδιαφέρουσα η σημειολογία της, αλλά θα ρίξω πάλι λάδι στη φωτιά.


Δεν αντέχει ο παππούς άλλο, έχει δουλειά αύριο.:?

Αλλά ρίξε την άποψη. Ότι πέφτει στη κουβέντα καλό είναι. Προκαταβολικά λέω πάντως ότι δεν θεωρώ ότι ο Ελληνικός πολιτισμός καταστράφηκε. Μετασχηματίστηκε, έπεσε σε λήθαργο, ατόνησε ίσως… Αλλά όχι καταστράφηκε αφού είμαστε εδώ να το συζητάμε.

Ο πολιτισμός δεν είναι στα μνημεία ή τα συγγράμματα. Βρίσκεται στο νου του καθενός.

Νικαετός
22-06-04, 00:56
Ζουζούνι , περιμένουμε !!

WAntilles
22-06-04, 00:57
Δεν σας προλαβαίνω όμως LOL . Οι απόψεις διαδέχονται η μία την άλλη με απίστευτη ταχύτητα .

Για να τελειώνουμε : στο όνομα του χριστιανισμού ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ έχουν διαπράξει τα μεγαλύτερα εγκλήματα . Σίγουρα δεν φταίει ο χριστιανισμός γιαυτό ,αλλά οι χριστιανοί σίγουρα . Όλα είναι θέμα εξουσίας . Δείτε τι συμβαίνει με τον θρησκευτικό φανατισμό των Ισλαμιστών και θα καταλάβετε τι περίπου συνέβαινε και στο Βυζάντιο την εποχή των "Μεγάλων" .

Πιστεύω πως η πίστη είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου ,όπως και η θρησκεία που πιστεύει . Το να προσπαθεί όμως να την επιβάλλει ή να πείσει ότι είναι η καλύτερη ή η ορθότερη είναι ό,τι χειρότερο.

Συμφωνώ απόλυτα.

Όσο για τις 500 sdikr, δεν έβαζες ένα for...do begin...end; :D

sdikr
22-06-04, 01:02
Και πάλι όμως δεν συμφωνώ μαζί σου. Τι σημαίνει ακριβώς πως είναι η μόνη θρησκεία που ακολουθεί ακριβώς τις γραφές ??? Μήπως οι πιστοί ? Οι παπάδες? Η ηγεσία της ? ποιος ακριβώς? Και ποιες είναι οι γραφές ? Οι επιστολές του Παύλου μήπως ? Αν δεν κάνω λάθος αυτός δεν ήταν καν μαθητής του Ιησού . (Αν μου τα έχουν μάθει λάθος διόρθωσέ με ).

πρώτα η βάσεις της ορθόδοξης εκλησίας, μετά η υγεσία και αναγκαστικά οι κάτω απο την υγεσία.
οι γραφές είναι η παλιά και η καινή διαθήκη (μάλον το μαμησα έδω) και ή αγία γραφή.

teacake
22-06-04, 01:03
Όσο για τις 500 sdikr, δεν έβαζες ένα for...do begin...end; Very Happy

Α ρε Delphiνε WAntilles...

sdikr
22-06-04, 01:03
Όσο για τις 500 sdikr, δεν έβαζες ένα for...do begin...end;

έε οχι και σε basic !! :twisted:

Νικαετός
22-06-04, 01:04
Όσο για τις 500 sdikr, δεν έβαζες ένα for...do begin...end;

:D :D :D

zouzouni
22-06-04, 01:06
η πιο παλία

Σίγουρα όχι. Βούδας και Κομφούκιος είναι μακράν παλιότεροι. Ακόμα και οι Εβραϊκή θρησκεία είναι παλιότερη.

Βουδισμός, Κομφουκιανισμός είναι φιλοσοφικά κινήματα, κι δεν θεωρούνται ούτε από τους ίδιους τους ακολούθους τους θρησκείες.
Σε αντίθεση με τον Ινδοϊσμό κι την Εβραϊκή θρησκεία.



Θα σου αραδιάσω αμέσως απαράδεκτα της ορθοδοξίας:
- η απαράδεκτη θέση της γυναίκας που θεωρείται κάτι το ποταπέστατο (όργανο του σατανά και μπαρμπούτσαλα), απαγορεύεται η χειροτόνηση των γυναικών κλπ.

Άμα μου πεις μια θρησκεία στον πλανήτη που δεν ισχύει αυτό? :roll:
Σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό συμβαίνει σε όλες.

Στο Βυζάντιο, υπήρξε κι μια διαφορά σε σχέση με την Δύση.
Ακόμη κι γι'αυτή την θέση που προσπάθησαν (κι σε πολλές περιπτώσεις κατόρθωσαν) να εδραιώσουν κάποιοι, χρησιμοποιώντας κομμάτια ειδικά από τις επιστολές του Παύλου, πάλι υπήρξαν πατέρες της Εκκλησίας, που τους αντέκρουσαν, κι τους πολέμησαν.
Κι όχι μόνο πατέρες της Εκκλησίας.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η ιστορία της Κασσιανής.
Το γιατί δεν την επέλεξε ο αυτοκράτειρας τελικά για σύζυγό του.
Εξέφρασε την γνώμη της ελεύθερα, χωρίς φόβο, κι με άριστο θεολογικό επειχήρημα, το οποίο όχι μόνο του ανέτρεψε, αλλά κατατρόπωσε το δικό του!
Κι είναι ένα επιχείρημα το οποίο δεν προσπάθησε να το αποσιωπήσει η Εκκλησία, αλλά αντιθέτως το εκθιάζει.
Εδώ πέφτουμε στο επιχείρημα της παραποίησης μιας ιδεολογίας, όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενα σχόλια περί άστοχης αναγωγής ευθυνών.

Κι σαν άμεση ενδιαφερόμενη, κι νέα, πρωτίστως με απασχολεί το ότι μόλις πριν λίγα χρόνια έγινε νομοθετικά αποδεκτή από την πολιτεία κι το κράτος η ισότητα των 2 φύλων! κάτι που έπρεπε να είχε γίνει πολύ ενωρίτερα, ειδικά εφόσον θεωρούμε ότι υπάρχει διάκριση μεταξύ πολιτικής & θρησκευτικής εξουσίας. :evil:


Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουνε με θέματα παράδοσης, τελετουργικού, όπου δυστυχώς έχουν σοβαρές διαφορές το πως έχουν διασωθεί κι διατηρηθεί (ανάλογα την περιοχή, κλπ,κλπ) κι υπάρχουν αρκετές διαφορές ακόμη κι το τελετουργικό που ακολουθούν πχ. στο Α.Όρος, ή στα Ιεροσόλυμα, ή αλλού.

Κι υπάρχουν πολλές φωνές που ζητούν τον συγχρονισμό όλων αυτών με τις σημερινές συνθήκες ζωής.



Τέλος, είναι μόνο δική μου άποψη ότι οι καθολικές εκκλησίες είναι μακράν εκπληκτικότερες από άποψη τέχνης (τοιχογραφίες, βιτρό, γλυπτά, εκκλησιαστικά όργανα) από τις ορθόδοξες;

Νομίζω ότι είναι κι θέμα γούστου.
Έχω δει πολλές όλων των δογμάτων......Ελληνορθόδοξες, Ρώσσικες, Σλάβικες, Αραβικές, Ελληνοκαθολικές, Καθολικές, Προτεσταντικές, Αγγλικανικές....κι πάει λέγοντας.
Εξαρτάται πάντα σε ποιά ιστορική περίοδο έχει γίνει η κάθε μια, κι αν αυτό του αρέσει, κι άλλους παράγοντες.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η ποικιλλομορφία που παρατηρεί κανείς, π.χ. στην Φλωρεντία!
Μου'χει τύχει να μπω σε εκκλησία κι να μη μου αρέσουν οι τοιχογραφίες που είδα, κι 4-5 τετράγωνα παρακάτω, σε άλλη εκκλησία, να χαζεύω αρκετή ώρα τις τοιχογραφίες της που ήταν της ίδιας περίπου περιόδου.
Το ίδιο κι σε δικές μας εκκλησίες, παλαιές αλλά κι σύγχρονες.

Νικαετός
22-06-04, 01:09
Κάνεις λάθος λοιπόν αν πιστεύεις πως η ορθόδοξη εκκλησία εφαρμόζει τις γραφές !!! (Τουλάχιστον αυτές που αναφέρεις !!) Σε έχουν πείσει και εσένα ,ασχετα με τη δήλωση περί αθεΐας.

zouzouni
22-06-04, 01:09
Δεν σας προλαβαίνω όμως LOL . Οι απόψεις διαδέχονται η μία την άλλη με απίστευτη ταχύτητα .

Για να τελειώνουμε : στο όνομα του χριστιανισμού ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ έχουν διαπράξει τα μεγαλύτερα εγκλήματα . Σίγουρα δεν φταίει ο χριστιανισμός γιαυτό ,αλλά οι χριστιανοί σίγουρα . Όλα είναι θέμα εξουσίας . Δείτε τι συμβαίνει με τον θρησκευτικό φανατισμό των Ισλαμιστών και θα καταλάβετε τι περίπου συνέβαινε και στο Βυζάντιο την εποχή των "Μεγάλων" .

Πιστεύω πως η πίστη είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου ,όπως και η θρησκεία που πιστεύει . Το να προσπαθεί όμως να την επιβάλλει ή να πείσει ότι είναι η καλύτερη ή η ορθότερη είναι ό,τι χειρότερο.

Συμφωνώ κι τα πιστεύω ακράδαντα αυτά!
Κι η όποια προσπάθεια "υπεράσπισης" πρέπει να γίνεται με σεβασμό προς τις ιδέες κι τα πιστεύω του συνανθρώπου, κι με όσο το δυνατό περισσότερη αντικειμενικότητα.΄

Δεν σας προφταίνω ούτε εγώ βρε παιδιά!
Τώρα σε λίγο....θα σας φυτιλιάσω! :twisted: :lol:

sdikr
22-06-04, 01:10
Κάνεις λάθος λοιπόν αν πιστεύεις πως η ορθόδοξη εκκλησία εφαρμόζει τις γραφές !!! (Τουλάχιστον αυτές που αναφέρεις !!) Σε έχουν πείσει και εσένα ,ασχετα με τη δήλωση περί αθεΐας.

μιλάω για τους κανονισμούς όχι για το τί κάνει ο κάθε αρχιεπίσκοπος

WAntilles
22-06-04, 01:11
Όσο για τις 500 sdikr, δεν έβαζες ένα for...do begin...end;

έε οχι και σε basic !! :twisted:

Για λίγος σεβασμός παρακαλώ. :evil: :evil: :evil:

Αυτό δεν είναι basic. :evil: :evil: :evil:

Είναι Delphi (Object Pascal).

Κανονική, σοβαρή και πλήρης γλώσσα προγραμματισμού με:

- classes
- inheritance
- pointers
- typecasts
- referencing & dereferencing
- memory allocation

και πραγματικό compiler.

@ ADSLgr.com All rights reserved.