PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

xxxxx
22-06-04, 01:11
Αλήθεια,

Ποια είναι η μεγαλύτερη ενότητα που έχει
αναπτυχθεί από δημοσιεύσεις μελών στο adslgr.com ;

Πόσες σελίδες;

Νικαετός
22-06-04, 01:12
Το δωδεκάθεο WAn πως σου ξέφυγε ? Το ξέχασες σκόπιμα ? Πολύ αρχαιότερη θρησκεία από τον χριστιανισμό . Δεν χρειάζεται να τρέχουμε μακρύτερα :) :)

WAntilles
22-06-04, 01:13
μιλάω για τους κανονισμούς όχι για το τί κάνει ο κάθε αρχιεπίσκοπος

Πάντως το φχαριστήθηκα τρομερά όταν για ένα διάστημα ο δικός μας αρχιεπίσκοπος είχε φάει "καμπάνες" από το Φανάρι, "φυλακές" και στέρηση λειτουργίας. :D

sdikr
22-06-04, 01:14
Αλήθεια,

Ποια είναι η μεγαλύτερη ενότητα που έχει
αναπτυχθεί από δημοσιεύσεις μελών στο adslgr.com ;

Πόσες σελίδες;

μπορεί το linux να γίνει desktop (more than 100 pages!!)


Για λίγος σεβασμός παρακαλώ.

Αυτό δεν είναι basic.

Είναι Delphi (Object Pascal).

Κανονική, σοβαρή και πλήρης γλώσσα προγραμματισμού με:

- classes
- inheritance
- pointers
- typecasts
- referencing & dereferencing
- memory allocation

και πραγματικό compiler.

WAntilles, ολα και όλα εμεις μάθαμε cobol και gwbasic στο σχολείο αυτό δεν το ξέρω!! :D

WAntilles
22-06-04, 01:15
Το δωδεκάθεο WAn πως σου ξέφυγε ? Το ξέχασες σκόπιμα ? Πολύ αρχαιότερη θρησκεία από τον χριστιανισμό . Δεν χρειάζεται να τρέχουμε μακρύτερα :) :)

Απλά το ξέχασα.

Έχεις δίκιο.

Προς xxxxx:

Πήγαινε στο thread για το εάν το Linux είναι έτοιμο για το desktop και θα βρεις αυτό που ζητάς. :D

100+ σελίδες.

xxxxx
22-06-04, 01:16
Ο Αρχιεπίσκοπος σίγουρα κάνει πράγματα πέρα από το πεδίο δράσης του,
αλλά αυτό γίνεται ως άμυνα στις προκλήσεις άλλων.

lazar
22-06-04, 01:17
Για λίγος σεβασμός παρακαλώ.

Αυτό δεν είναι basic.

Είναι Delphi (Object Pascal).

Κανονική, σοβαρή και πλήρης γλώσσα προγραμματισμού με:

- classes
- inheritance
- pointers
- typecasts
- referencing & dereferencing
- memory allocation

και πραγματικό compiler.

WAntilles, ολα και όλα εμεις μάθαμε cobol και gwbasic στο σχολείο αυτό δεν το ξέρω!! :D

Το μονοτονικό φταίει! :lol:

Νικαετός
22-06-04, 01:18
μιλάω για τους κανονισμούς όχι για το τί κάνει ο κάθε αρχιεπίσκοπος

΄Μα και εγώ γιαυτούς μιλάω . Καμμία σχέση !!!

sdikr
22-06-04, 01:18
Ο Αρχιεπίσκοπος σίγουρα κάνει πράγματα πέρα από το πεδίο δράσης του,
αλλά αυτό γίνεται ως άμυνα στις προκλήσεις άλλων.

θα έλεγα για να καλύψει την γούνα του (αυτή μωρε με τα 500.000 ευρω!)
το ότι μια φορεσιά του κάνει 2 εκατομύρια δραχμές τι σου λέει;

Νικαετός
22-06-04, 01:21
Το θέμα μας νομίζω είναι πολύ σοβαρότερο από τον Αρχιεπίσκοπο και τον κάθε αρχιεπίσκοπο sdikr (Φίλε Σπύρο) !

xxxxx
22-06-04, 01:21
Καλά, το θέμα της διαχείρισης της περιουσίας της εκκλησίας είναι τεράστιο...
Μιλάμε σίγουρα για ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά.

sdikr
22-06-04, 01:23
Καλά, το θέμα της διαχείρισης της περιουσίας της εκκλησίας είναι τεράστιο...
Μιλάμε σίγουρα για ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά.

μιλάμε για κράτος εν κράτη (ελπίζω να το έγραψα σωστα!)

Νικαετός
22-06-04, 01:23
Πάντως το φχαριστήθηκα τρομερά όταν για ένα διάστημα ο δικός μας αρχιεπίσκοπος είχε φάει "καμπάνες" από το Φανάρι, "φυλακές" και στέρηση λειτουργίας


Είδες όμως πόσο γρήγορα τα ξαναβρήκαν ? Για το καλό δήθεν της ορθοδοξίας ? :mrgreen: :mrgreen:
Τι άλλο θα ακούσουμε !!!!

sdikr
22-06-04, 01:24
Παράθεση:

μιλάω για τους κανονισμούς όχι για το τί κάνει ο κάθε αρχιεπίσκοπος


΄Μα και εγώ γιαυτούς μιλάω . Καμμία σχέση !!!

NIKOSEAGLE, αν μιλάς για τον κανονισμό, ναι αυτός είναι απο την παλια αγια γραφή

WAntilles
22-06-04, 01:24
Ο Αρχιεπίσκοπος σίγουρα κάνει πράγματα πέρα από το πεδίο δράσης του,
αλλά αυτό γίνεται ως άμυνα στις προκλήσεις άλλων.

Τί λες σοβαρά;

Από πότε αποτελεί η αστυνομική ταυτότητα, που είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ, πεδίο δράσης του αρχιεπίσκοπου;

Και οι απαράδεκτες δηλώσεις του προεκλογικά και μετεκλογικά που αναμιγνυόταν κατά τρόπο ποταπό στα της Πολιτείας ("Η Δεξιά του Κυρίου" κλπ.);

Αυτά ήταν άμυνα;

Ή πλήρως αδικαιολόγητο γιουρούσι, και μάλιστα σε θέματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΙΕΡΟΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ;

Νικαετός
22-06-04, 01:26
μιλάμε για κράτος εν κράτη (ελπίζω να το έγραψα σωστα!)


Κράτος εν κράτει !

Δοτική Σπύρο , Δοτική !

lazar
22-06-04, 01:29
μιλάμε για κράτος εν κράτη (ελπίζω να το έγραψα σωστα!)


Κράτος εν κράτει !

Δοτική Σπύρο , Δοτική !

Ααχχ! Νάτα, νάτα!

sdikr
22-06-04, 01:30
Κράτος εν κράτει !

Δοτική Σπύρο , Δοτική !

adslgr.com !!!
σε ευχαριστώ NIKOSEAGLE, (γενικώς με τα ελλήνικά δεν τα πάω καλα!)

WAntilles
22-06-04, 01:31
μιλάμε για κράτος εν κράτη (ελπίζω να το έγραψα σωστα!)


Κράτος εν κράτει !

Δοτική Σπύρο , Δοτική !

Κι όμως άθελά του μεν, ορθότερα το έθεσε δε.

Διότι η Εκκλησία Corp. (R) είναι "κράτος" μέσα (εν) σε όλα τα "κράτη" (πληθυντικός).

Εύγε φίλε μου sdikr.

Διορατικότατο πνεύμα.

Νικαετός
22-06-04, 01:31
Το τι κάνει ο αρχιεπίσκοπος δεν έχει σχέση με το θέμα μας WAn

Φίλοι διαβάστε και ΚΛΑΨΤΕ !!!!!!!
Εν όσω εμείς ασχολούμαστε με τους χριστόδουλους , ακούστε τι έκαναν οι "Ανθέλληνες" βάρβαροι .

http://world.flash.gr//cosmosl/2004/6/21/22031id/

Γιατί τώρα μελαγχολώ που ζω στην Ελλάδα gmt !!!!

Νικαετός
22-06-04, 01:33
Διορθώνω , μελαγχολώ μεν δεν την αλλάζω με τίποτε άλλο δε !!

sdikr
22-06-04, 01:34
Το τι κάνει ο αρχιεπίσκοπος δεν έχει σχέση με το θέμα μας WAn

Φίλοι διαβάστε και ΚΛΑΨΤΕ !!!!!!!
Εν όσω εμείς ασχολούμαστε με τους χριστόδουλους , ακούστε τι έκαναν οι "Ανθέλληνες" βάρβαροι .

http://world.flash.gr//cosmosl/2004/6/21/22031id/

Γιατί τώρα μελαγχολώ που ζω στην Ελλάδα gmt !!!!

μα αυτό δεν έχει να κάνει με την εκλησία (η εκλησια δεν δέχεται το ταξίδι στο διάστημα)

Νικαετός
22-06-04, 01:35
Άντε και τώρα καληνύχτα , αύριο πάλι.

Ελπίζω ζουζούνι να μοιραστείς μαζί μας τις αιρετικές απόψεις σου.

WAntilles
22-06-04, 01:35
Το τι κάνει ο αρχιεπίσκοπος δεν έχει σχέση με το θέμα μας WAn

Ναι αλλά επροκλήθην περί αρχιεπίσκοπου και πάλι μου άναψαν τα λαμπάκια.


ακούστε τι έκαναν οι "Ανθέλληνες" βάρβαροι .

http://world.flash.gr//cosmosl/2004/6/21/22031id/

Γιατί τώρα μελαγχολώ που ζω στην Ελλάδα gmt !!!!

Εντάξει βρε NIKOSEAGLE.

Μέχρι να φτάσουν το τσακιστερό Millennium Falcon σε ταχύτητα, έχουμε καιρό. :D

Άραγε είπε και engage :D αυτός εκεί μέσα, με νεύμα του χεριού τη σωστή στιγμή;

sdikr
22-06-04, 01:35
Διορθώνω , μελαγχολώ μεν δεν την αλλάζω με τίποτε άλλο δε !!

ελλαδάρα rules!!!!!

Νικαετός
22-06-04, 01:37
Μέχρι να φτάσουν το τσακιστερό Millennium Falcon σε ταχύτητα, έχουμε καιρό.

Άραγε είπε και engage αυτός εκεί μέσα, με νεύμα του χεριού τη σωστή στιγμή;




Wan .. φοβερός !!! σε παραδέχομαι !

Ατελείωτες ώρες ...

sdikr
22-06-04, 01:37
Άραγε είπε και engage αυτός εκεί μέσα, με νεύμα του χεριού τη σωστή στιγμή;

μπα δεν το είδε, γιατί η ελλήνικη τηλεόραση το έπαιζε οποτέ ήθελε (εδώ μπορεί να γίνει το έπαιζε και τον έπαιζε)

Νικαετός
22-06-04, 01:39
μα αυτό δεν έχει να κάνει με την εκλησία (η εκλησια δεν δέχεται το ταξίδι στο διάστημα)


Τελικά δεν βλέπω να πηγαίνω για ύπνο LOL .

Τουλάχιστον εγώ είμαι σε διακοπές ... έστω σε ημιδιακοπές . Καθηγητής (φυσικός) γαρ . Εσείς ?

lazar
22-06-04, 01:41
http://world.flash.gr//cosmosl/2004/6/21/22031id/

Αυτό εννοούσε ο NIKOSEAGLE ;

Επιτυχής η πρώτη ιδιωτική διαστημική πτήση!
:?: :?:

zouzouni
22-06-04, 01:44
WAntilles Σε επαναφέρω στο θέμα.. :wink: :lol: Σχόλια για τα όσα σου έγραψα τελευταία για την θρησκεία, κλπ.

Στο μεταξύ εγώ γράφω το κατεβατό της αιρετικής άποψης..... :oops: έχετε να διαβάσετε...... :roll: :twisted: :lol:

sdikr
22-06-04, 01:44
Τελικά δεν βλέπω να πηγαίνω για ύπνο LOL .

Τουλάχιστον εγώ είμαι σε διακοπές ... έστω σε ημιδιακοπές . Καθηγητής (φυσικός) γαρ . Εσείς ?

εμείς δουλεία αυριο!! (εχω αγώνα αύριο!!)

Νικαετός
22-06-04, 01:47
Αυτό εννοούσε ο NIKOSEAGLE ;

Επιτυχής η πρώτη ιδιωτική διαστημική πτήση!



Αυτό ακριβώς LAzAR
Με αρκετές προεκτάσεις όμως !!! Εννοώντας πως οι άνθρωποι στον κόσμο έχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα θέματα να ασχοληθούν από τον ανθελληνισμό .Εμείς που δεν έχουμε ασχολούμαστε με αυτά και αφήνουμε τις τύχες μας να τις διαχειρίζονται άνθρωποι άχρηστοι άσχετοι και επικίνδυνοι , που δεν αγαπούν την τεχνολογία την μισούν πιο σωστά . Δεν ενισχύουν την έρευνα στα πανεπιστήμια και στα πολυτεχνεία , την σαμποτάρουν γιατί έτσι δεν κινδυνεύουν να δούμε την ασχετοσύνη τους. Τους βολεύει να βλέπουμε παντού ανθέλληνες , λες και εμείς (αυτό δεν ήθελα να το πω αλλά δεν αντέχω) έχουμε καμμιά σχέση με τους αρχαίους έλληνες πέρα από το ότι μένουμε στην ίδια γη και μιλάμε (?) την ίδια γλώσσα . Για να δικαιολογούν την δική τους σκόπιμη ανικανότητα (αλλά και τη δική μας μιας και εμείς τους ψηφίζουμε )και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι μέσα στην 'αγνοιά μας.

Συγγνώμη για το ξέσπασμα αλλά δεν άντεξα άλλο. 20 χρόνια αυτά φωνάζω στους μαθητές μου . Δυστυχώς μόνος μου !

odd
22-06-04, 01:50
από ότι βλέπω ψιλο-ηρέμησαν τα πράγματα. Καλό αυτό.
Μαρία sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry! :D :D
Σε μπέρδεψα με τη Νίκη

υγ. Sorry είπα;
υγ2. Δεν έγραψα το sorry στα ελληνικά γιατί φοβάμαι μην ξεκινήσει συζήτηση για το αν θέλει δύο "γ" ή ένα :D
υγ3. Αλλά από την άλλη επειδή είμαι και λίγο κολοπαιδάκι θέλω να συνδέσω το ζήτημα της εκκλησίας μ' αυτό του διαστήματος. Είναι αλήθεια ότι την εποχή που θα έφτανε o Άμστρονγκ στο φεγγάρι, βγαίναν κάτι παπάδες και λέγαν ότι θα καταστραφεί η γη, επειδή θα φτάσουν στο Θεό και κάτι τέτοια;

lazar
22-06-04, 01:52
Άντε και τώρα καληνύχτα , αύριο πάλι.

Ελπίζω ζουζούνι να μοιραστείς μαζί μας τις αιρετικές απόψεις σου.

Ψοφάς κι εσύ για φασαρίες :lol:

sdikr
22-06-04, 01:53
υγ3. Αλλά από την άλλη επειδή είμαι και λίγο κολοπαιδάκι θέλω να συνδέσω το ζήτημα της εκκλησίας μ' αυτό του διαστήματος. Είναι αλήθεια ότι την εποχή που θα έφτανε o Άμστρονγκ στο φεγγάρι, βγαίναν κάτι παπάδες και λέγαν ότι θα καταστραφεί η γη, επειδή θα φτάσουν στο Θεό και κάτι τέτοια;

δεν είσαι (αστεράκια!!) το έχει κάνει πολλές φορές η εκλησία, πιο πολλές παροπίδες!

lazar
22-06-04, 02:03
υγ2. Δεν έγραψα το sorry στα ελληνικά γιατί φοβάμαι μην ξεκινήσει συζήτηση για το αν θέλει δύο "γ" ή ένα :D


Εσύ το λες για πλάκα, εγώ όμως θα σου πω:

μην ανησυχείς, όλοι μας έχουμε πάθει σύγχιση. Κι εγώ αμφιβάλλω πολλές φορές για το τι είναι σωστό και τι όχι.

Νικαετός
22-06-04, 02:04
Ψοφάς κι εσύ για φασαρίες


Ω ΝΑΙ !!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

lazar
22-06-04, 02:09
Για τα πρακτικά θέματα, ύψιλον και γιώτα αυτή τη στιγμή (λόγω διαλυτικών) έχουμε 8 (για έκαστο) δυνατούς συνδυασμούς στο πληκτρολόγιο. Εάν έμπαιναν μέσα στο παιχνίδι, ψιλές δασείες και περισπωμένες, θα είχαμε 5 δυνατά bits on ή off, άρα 2^5 συνδυασμούς, επί 2 για πεζά κεφαλαία, βγάζουμε 64. Και πριν πέσετε να με φάτε, ξέρω ότι από αυτούς πρέπει να αφαιρέσουμε εκείνους όπου συνυπάρχουν ψιλή-δασεία και οξεία-περισπωμένη γιατί θα είναι ή το ένα, ή το άλλο. Αυτοί οι μή επιτρεπτοί συνδυασμοί είναι μεν αρκετοί, αλλά πόσο νομίζετε θα τους ρίξουν τους συνδυασμούς από 64; 30 άντε 24. Πιο κάτω αποκλείεται. Τώρα έχουμε 8. Φανταστείτε τί πανικός θα γινόταν με 24. Θα χρειαζόμασταν 15 shift στο πληκτρολόγιο κι άλλα τόσα alt για να βγουν όλα αυτά.



Ξέρω ότι σας χαλάω τον ειρμό στα θεολογικά, αλλά να δώσω μιαν απάντηση στο WAntilles σχετικά με το παραπάνω που μου ξέφυγε.

Βάλε Greek Polytonic keyboard στα XP που έχεις (φαντάζομαι και στα 2003 θα υπάρχει) και θα δεις ότι για ψιλές, δασείς, περισπωμένες και τους συνδυασμούς τους χρησιμοποιούνται 5 πλήκτρα συνολικά. Είναι η ίδια ακριβώς διάταξη με την γραφομηχανή παλιότερα. Ο λόγος για την αλλαγή είπαμε ότι βρίσκεται αλλού. Τεχνικά είχαν λυθεί όλα πρωτύτερα.
Σε linux έγραφα επί εποχής win98, με τις γνωστλές "λινουξικές" αντιξοότητες.

Και όπως είπε κάποιος στο thread, οι Κινέζοι γράφουν κάπου 10.000 kanji με ένα QWERTY πληκτρολόγιο. Για φαντάσου!!!!

Νικαετός
22-06-04, 02:11
Αντιγράφω από το IN.GR
«Λίαρτζετ» για το Διάστημα
Το SpaceShipOne περνά στην Ιστορία ως το πρώτο ιδιωτικό διαστημόπλοιο


Το σκάφος χρησιμοποίησε πυραυλοκινητήρα στην άνοδο, αλλά επέστρεψε ως ανεμοπλάνο



Προηγούμενο άρθρο:
Τη Δευτέρα η ιστορική εκτόξευση του πρώτου ιδιωτικού διαστημικού σκάφους (19/6/2004)

Ένα διαστημικό σκάφος κατασκευασμένο από ιδιώτες πέταξε τη Δευτέρα για πρώτη\φορά έξω από τη γήινη ατμόσφαιρα. Ο 62χρονος πιλότος Μάικ Μέλβιλ απόλαυσε 3,5 λεπτά σε μηδενική βαρύτητα σε ύψος 100 χιλιομέτρων πάνω από την έρημο Νεβάδα.

Το SpaceShipOne, ένα μικρό, άσπρο σκάφος με κινούμενες πτέρυγες, αρχικά μεταφέρθηκε σε ύψος 15 χλμ, προσδεδεμένο κάτω από το αεροσκάφος WhiteKnight. Εκεί, αποδεσμεύτηκε και πυροδότησε για 80 δευτερόλεπτα τον πυραυλοκινητήρα του, επιταχύνοντας μέχρι τα 3 ΜAX σχεδόν κατακόρυφα.

Η πτήση, διάρκειας 90 λεπτών, ήταν υποτροχιακή, δηλαδή είχε ταχύτητα ελαφρώς μικρότερη από αυτή που απαιτείται για να μπει το σκάφος σε τροχιά ή να ξεφύγει εντελώς από τη βαρύτητα της Γης.

Το SpaceShipOne αναπτύχθηκε από την εταιρεία ScaledComposites, με έδρα στην Καλιφόρνια, την οποία χρηματοδοτούν ο συνιδρυτής της Microsoft Πολ Αλεν και οι ιδρυτές του Google, μεταξύ άλλων.

Tο σκάφος αναμένεται να εγκαινιάσει τον διαγωνισμό για το Βραβείο Χ, που θα απονεμηθεί στο πρώτο ιδιωτικό όχημα που πραγματοποιήσει δύο υποτροχιακές πτήσεις σε διάστημα δύο εβδομάδων. Το βραβείο, ύψους 10 εκατ. δολαρίων, θεσμοθετήθηκε ως κίνητρο για να έρθουν τα διαστημικά ταξίδια πιο κοντά στο ευρύτερο κοινό. Το SpaceShipOne δείχνει η ότι θέληση, ίσως και η τεχνολογία, για ευκολότερη πρόσβαση στο Διάστημα υπάρχει.

Το σκάφος σχεδιάστηκε από τον Μπερτ Ράταν, ιδρυτή της Scaled Composites και δημιουργό του Voyager, του πρώτου αεροπλάνου που πέταξε το γύρο του κόσμου χωρίς στάση και χωρίς ανεφοδιασμό.



news.in.gr

Όπως βλέπετε έχουμε συνεισφέρει και εμείς οι χρήστες των windows το κάτι τις μας !! (οι νόμιμοι εννοώ :mrgreen: )

WAntilles
22-06-04, 02:13
Αυτό εννοούσε ο NIKOSEAGLE ;

Επιτυχής η πρώτη ιδιωτική διαστημική πτήση!



Αυτό ακριβώς LAzAR
Με αρκετές προεκτάσεις όμως !!! Εννοώντας πως οι άνθρωποι στον κόσμο έχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα θέματα να ασχοληθούν από τον ανθελληνισμό .Εμείς που δεν έχουμε ασχολούμαστε με αυτά και αφήνουμε τις τύχες μας να τις διαχειρίζονται άνθρωποι άχρηστοι άσχετοι και επικίνδυνοι , που δεν αγαπούν την τεχνολογία την μισούν πιο σωστά . Δεν ενισχύουν την έρευνα στα πανεπιστήμια και στα πολυτεχνεία , την σαμποτάρουν γιατί έτσι δεν κινδυνεύουν να δούμε την ασχετοσύνη τους. Τους βολεύει να βλέπουμε παντού ανθέλληνες , λες και εμείς (αυτό δεν ήθελα να το πω αλλά δεν αντέχω) έχουμε καμμιά σχέση με τους αρχαίους έλληνες πέρα από το ότι μένουμε στην ίδια γη και μιλάμε (?) την ίδια γλώσσα . Για να δικαιολογούν την δική τους σκόπιμη ανικανότητα (αλλά και τη δική μας μιας και εμείς τους ψηφίζουμε )και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι μέσα στην 'αγνοιά μας.

Συγγνώμη για το ξέσπασμα αλλά δεν άντεξα άλλο. 20 χρόνια αυτά φωνάζω στους μαθητές μου . Δυστυχώς μόνος μου !

Αυτό λέει και ο Μητσικώστας-Λεβέντης με μία μόνο λέξη:

ΜΠΟΥΛΟΥΚΗΔΟΝ !!! :D

Μετά βέβαια έπονται οι μούντζες και τα διάφορα x-ποδα (όπου x>=4 πάντα). :D

WAntilles
22-06-04, 02:15
υγ2. Δεν έγραψα το sorry στα ελληνικά γιατί φοβάμαι μην ξεκινήσει συζήτηση για το αν θέλει δύο "γ" ή ένα :D


Εσύ το λες για πλάκα, εγώ όμως θα σου πω:

μην ανησυχείς, όλοι μας έχουμε πάθει σύγχιση. Κι εγώ αμφιβάλλω πολλές φορές για το τι είναι σωστό και τι όχι.

Όλες οι ξένες λέξεις γράφονται με τον απλούστερο δυνατό τρόπο.

sorry -> σόρι

WAntilles
22-06-04, 02:18
Για τα πρακτικά θέματα, ύψιλον και γιώτα αυτή τη στιγμή (λόγω διαλυτικών) έχουμε 8 (για έκαστο) δυνατούς συνδυασμούς στο πληκτρολόγιο. Εάν έμπαιναν μέσα στο παιχνίδι, ψιλές δασείες και περισπωμένες, θα είχαμε 5 δυνατά bits on ή off, άρα 2^5 συνδυασμούς, επί 2 για πεζά κεφαλαία, βγάζουμε 64. Και πριν πέσετε να με φάτε, ξέρω ότι από αυτούς πρέπει να αφαιρέσουμε εκείνους όπου συνυπάρχουν ψιλή-δασεία και οξεία-περισπωμένη γιατί θα είναι ή το ένα, ή το άλλο. Αυτοί οι μή επιτρεπτοί συνδυασμοί είναι μεν αρκετοί, αλλά πόσο νομίζετε θα τους ρίξουν τους συνδυασμούς από 64; 30 άντε 24. Πιο κάτω αποκλείεται. Τώρα έχουμε 8. Φανταστείτε τί πανικός θα γινόταν με 24. Θα χρειαζόμασταν 15 shift στο πληκτρολόγιο κι άλλα τόσα alt για να βγουν όλα αυτά.



Ξέρω ότι σας χαλάω τον ειρμό στα θεολογικά, αλλά να δώσω μιαν απάντηση στο WAntilles σχετικά με το παραπάνω που μου ξέφυγε.

Βάλε Greek Polytonic keyboard στα XP που έχεις (φαντάζομαι και στα 2003 θα υπάρχει) και θα δεις ότι για ψιλές, δασείς, περισπωμένες και τους συνδυασμούς τους χρησιμοποιούνται 5 πλήκτρα συνολικά. Είναι η ίδια ακριβώς διάταξη με την γραφομηχανή παλιότερα. Ο λόγος για την αλλαγή είπαμε ότι βρίσκεται αλλού. Τεχνικά είχαν λυθεί όλα πρωτύτερα.
Σε linux έγραφα επί εποχής win98, με τις γνωστλές "λινουξικές" αντιξοότητες.

Και όπως είπε κάποιος στο thread, οι Κινέζοι γράφουν κάπου 10.000 kanji με ένα QWERTY πληκτρολόγιο. Για φαντάσου!!!!

Αμέ. Δεν τολμώ να φανταστώ.

Ακόμα και ο πολύς Pierce Brosnan έκανε τον έξυπνο στην (πάντα ωραία) Michelle Yeoh, αλλά όταν είδε το πληκτρολόγιο με τα Mandarin, πήρε εκείνο το γνωστό cool υφάκι και είπε:

-Hmm, on second though, you'd better type.

Νικαετός
22-06-04, 02:19
Lazar , το 1978 - 79 -ίσως και λίγο αργότερα που εφαρμόστηκε το μονοτονικό δεν ήταν διαδεδομένη πιο σωστά ήταν ανύπαρκτη η χρήση υπολογιστών στην Ελλάδα . Το μονοτονικό επέβαλλαν οι μεγαλοεκδότες (Λαμπράκης - Τεγόπουλος και λοιποί) γιατί τους εξυπηρετούσε στην ταχύτερη στοιχειοθέτηση των εφημερίδων ΚΑΙ για τους λόγους που αναφέρεις εσύ ,στην τότε κυβέρνηση,χωρίς καμμία (σχεδόν) αντίδραση από τους σοφούς Γέροντες της Ακαδημίας Αθηνών . (ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ .)

JohnGR
22-06-04, 02:19
Όλες οι ξένες λέξεις γράφονται με τον απλούστερο δυνατό τρόπο.

sorry -> σόρι


Εννοούσε συγνώμη - συγγνώμη

odd
22-06-04, 02:21
όχι ρε συ Wen, έλεγα για το συγγνώμη ή το συγνώμη;
btw πιο πιασάρικο το νέο σου avatar αλλά σε έχω συνηθίσει με το άλλο. Ήταν σήμα κατατεθέν....

zouzouni
22-06-04, 02:22
......το'χει η μοίρα αυτού του θέματος κι όλο ξεφεύγουμε! :lol: :lol:
Αλλά γίνεται ωραία συζήτηση νομίζω!

Λοιπόν.....η "αιρετική" άποψη που ανέφερα πριν......δεν ανήκει σε κάποιο συγκεκριμμένο άτομο, απλά διαμορφώθηκε κατά την διάρκεια μιας τέτοιας παρόμοιας συζήτησης με διάφορους φίλους* κι μπορεί να μοιάζει λίγο ως πολύ με conspiracy theory, αλλά νομίζω ότι είναι ενδιαφέρουσα.

Σύμφωνα με όλα όσα είχαμε συζητήσει τότε, με ίδιων θέσεων κι απόψεων επιχειρήματα μ'αυτά που έχουν εκφρασθεί μέχρι τώρα εδώ, θεωρούμε δεδομένο κι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι μνημεία του Ελληνικού πολιτισμού καταστράφηκαν λόγω θρησκευτικού φανατισμού των χριστιανών.

Προέκυψαν τα ακόλουθα ερωτήματα-απορίες, μια κι κανείς μας δεν είχε μεγαλύτερη γνώση του θέματος.

Γνωρίζουμε κι μπορούμε να συγκρίνουμε έκταση των καταστροφών τόσο την Ανατολική όσο κι στην Δυτική Βυζαντινή αυτοκρατορία?

Οι καταστροφές που συνέβησαν ήταν ίδιας έκτασης, ή μήπως μικρότερης στο Δυτικό τμήμα της αυτοκρατορίας?

Αν ισχύει το προηγούμενο, ότι δηλαδή ότι οι καταστροφές ήταν μικρότερης έκτασης στο Δυτικό τμήμα της αυτοκρατορίας, μήπως είχε κάποια σχέση με το γεγονός ότι σ'αυτό το τμήμα βρισκόντουσαν ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ κι όχι πρωτότυπα Ελληνικά έργα?

Να σημειώσω ότι στην Ιταλία π.χ. την εποχή που ο Da Vinci μεγαλώνει, κι είναι στην ουσία στην αρχή της λαμπρής σταδιοδρομίας του, σχεδιάζει τα διάφορα αγάλματα που υπάρχουν στα παλάτια των κυβερνούντων της εποχής του, κι τα οποία πολύ χαρακτηριστικά παντού αναφέρονται ότι είναι Ρωμαϊκά ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ Ελληνικών! (Σχεδόν ελάχιστα αυθεντικά & πρωτότυπα Ρωμαϊκά αγάλματα υπάρχουν νομίζω μέχρι κι σήμερα.)

Υπάρχει ή όχι, δυσαρέσκεια, θυμός, αγανάκτηση, ακόμη κι μίσος κι φθόνος μπορεί να πει κανείς, που ξαφνικά η πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας παύει να είναι η Ρώμη, αλλά μεταφέρεται σε σημείο που υπάρχει/υπήρχε παλαιότερα Ελληνική αποικία?

Υπάρχει κάποιος συσχετισμός (όσο κι αν μας φαίνεται αστείος) με το γεγονός ότι η νέα πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας ξαφνικά μεταφέρεται σε μια περιοχή που γεωγραφικά είναι πλησιέστερη προς την κατεστραμμένη από τους Έλληνες, Τροία?
Υπάρχει κάποια σχέση ότι από αυτή την κατεστραμμένη Τροία, με την άδεια των Ελλήνων, φεύγει ο Αινίας (αν θυμάμαι καλά το όνομα?), γιατί τον "πιάνουν οι Έλληνες, την ώρα που γίνεται η λεηλασία της πόλης, αντί να προσπαθεί να σώσει τον εαυτούλη του, να σώσει τον γέρο, ανήμπορο πατέρα του, κι το ξώανο κάποιας θεότητας, κι θαυμάζοντας τις αρχές του, τον αφήνουν να φύγει, κι ότι ο Αινίας τελικά καταλήγει στην Ιταλία, κι εγκαθίσταται στην περιοχή της μέχρι τότε μη ιδρυθείσας Ρώμης?
(Μη μου πείτε ότι πρόκειται για μύθους, γιατί οι μύθοι κίνησαν πολλές φορές τα νήματα της ιστορίας σε εκείνες τις περιόδους!)

Υπάρχει ή όχι μια γενικότερη αντιμετώπιση των Ελλήνων από τους Ρωμαίους με ζήλια, φθόνο, αντιπαλότητα, όπως θέλετε πείτε το σχετικά με τα επιτεύγματα του πολιτισμού τους συγκριτικά με τα δικά τους?

Εκδηλώνεται ίσως αυτό με κυριαρχικό/επεκτατικό χαρακτήρα?

Υπάρχει πιθανότητα, αυτό ακόμη να εκδηλωθεί/έχει εκδηλωθεί με την επί τούτου καταστροφή της Βιβλιοθήκης της Αλεξανδείας, κατά την πολιορκία της πόλης από τον Ιούλιο Καίσαρα (τον οποίο χαρακτηρίζει γενικά μια υπεροψία/αλλαζονεία σχετικά με κάθε τι Ρωμαϊκό έναντι των άλλων πολιτισμών, κι ακόμη κι σε θέματα στρατηγικής αντιμετωπίζει μειωτικά τους Έλληνες συγγραφείς, ιστορικούς, στρατηγούς, κλπ?)

Το ξέρω, παρατραβάει το πράγμα, αλλά σας προειδοποίησα! :twisted:

Να σημειώσω, ότι η καταστροφή της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας δεν είναι ολοκληρωτική, αλλά κατά περίεργη, κι εδώ χωρούν πολλά ερωτηματικά, σύμπτωση, καταστρέφεται το μεγαλύτερο μέρος της Ελληνικής Γραμματείας που φυλάσσεται εκεί, κι όχι της Ρωμαϊκής (που βέβαια κατελάμβανε κι λιγότερο χώρο, για να είμαστε δίκαιοι).

Η καταστροφή αυτή αναφέρεται από τους τότε & μετέπειτα πνευματικούς ανθρώπους & ιστορικούς της Ρώμης ως το μεγαλύτερο πλήγμα στον ανθρώπινο πολιτισμό, κι υπάρχει κατακραυγή!
Σύντομα όμως σιγούν οι φωνές τους (τώρα σίγησαν ή τις σίγησαν δεν το ξέρουμε).

Υπάρχει μια γενικότερη τάση των Ρωμαίων όχι απλώς να αφομοιώνουν, αλλά ακόμη κι να αντιγράφουν απόλυτα κάποια τεχνολογικά κι όχι μόνο επιτεύγματα του Ελληνικού πολιτισμού, κι μετά να τα παρουσιάζουν ως αποκλειστικά δικά τους?

Αν όλα λοιπόν τα παραπάνω ισχύουν, σε μεγαλύτερο ίσως βαθμό από ότι έχουμε μάθει ως σήμερα,
κι αν όλα αυτά σχετίζονται, όσο παράδοξα ή ασύνδετα αρχικά να φαίνονται, υπάρχει τότε μήπως η πιθανότητα....
να είναι εσκεμμένη η χειραγώγιση των πληθυσμών ειδικά στο Ανατολικό τμήμα της αυτοκρατορίας κι ο υποδαυλισμός του θρησκευτικού τους φανατισμού, ώστε να τους στρέψουν ενάντια σε κάθε τι Ελληνικό, ώστε όχι μόνο να μειωθεί, ακόμη κι να εξαλειφθεί ο Ελληνικός πολιτισμός, (με το σκεπτικό ότι απόλυτη κυριαρχία έναντι του αντιπάλου μου έχω μόνο όταν τον εκμηδενίσω απόλυτα)
ΚΑΙ ταυτόχρονα....
σε μια απέλπιδα προσπάθεια, να καταρρεύσει όλη αυτή η προσπάθεια αλλαγής της αυτοκρατορίας κι της πρωτεύουσας, ώστε να επανέλθει η Ρώμη κι όλα τα σχετικά με αυτή τις δομές κι τις εξουσίες της, ως το κέντρο του κόσμου της αυτοκρατορίας, κι να επανέλθει το κατεστημμένο?

Μήπως τα συμφέροντα της τότε εξουσίας της Ρώμης ήταν πολύ μεγαλύτερα απ'ότι μπορούμε να φανταστούμε, κι χρησιμοποιήσε την θρησκευτική ζέση των ανθρώπων εκείνης της εποχής, καθοδηγώντας την μετατροπή της σε φανατισμό, για δικούς της σκοπούς, ίσως κι ακόμη πιστεύοντας ότι έτσι θα πετύχαινε την επαναφορά του ως τότε status quo?

Μήπως βλέπουμε μόνο αυτό που μας επιτρέπουν να δούμε, κι αυτό βολεύει κάποιους, για διάφορους λόγους, να μετατοπίζουν εσκεμμένα το βάρος της ενοχής για λόγους αποσκοπώντας στην παραπληροφόριση, κι διαστρέβλωση υπέρ τους της ιστορικής αλήθειας?
Ένα απλό παράδειγμα τέτοιας διαστρέβλωσης, είναι το στυλ...."ορίστε οι "κακοί, απολίτιστοι, αμόρφωτοι", Ανατολικοί, τι έκαναν, κι εμείς οι "καλοί, μορφωμένοι, πολιτισμένοι" Δυτικοί δεν το κάναμε αυτό, αλλά τα σώσαμε για την ανθρωπότητα" ?

Ένα σημείο σε όλους μας είχε κάνει εντύπωση, είναι ότι κανένας μας δεν θυμόταν να έχει διαβάσει κάπους να κατηγορείται, τουλάχιστον τόσο πολύ, κι ελεύθερα, χωρίς σχετική λογοκρισία, η Δυτική εκκλησία για καταστροφές των μνημείων του Ελληνικού πολιτισμού, ή του Ρωμαϊκού. Σαν να την "σκαπούλαρε" κατά κάποιο περίεργο τρόπο.

Το έγραψα το κατεβατό - δεν ξέρω κατά πόσο βγάζει νόημα :roll: :oops: , ειδικά τέτοια ώρα που έχει πάει, κι ουδεμία ευθύνη φέρω πλέον μια κι σας προειδοποίησα ότι είναι αιρετική άποψη, για να μην πω "conspiracy theory" :wink: :twisted: :lol:

*(τι κάνουν οι φοιτητές στην Αγγλία το καλοκαίρι, όταν δεν μπορούν να πάνε πουθενά λόγω καιρού κι δεν έχουν όρεξη να ασχοληθούν με το διάβασμα κι τις εργασίες του! :wink: :lol: )

Νικαετός
22-06-04, 02:23
c u αύριο . :twisted: :mrgreen: :D

WAntilles
22-06-04, 02:23
όχι ρε συ Wen, έλεγα για το συγγνώμη ή το συγνώμη;
btw πιο πιασάρικο το νέο σου avatar αλλά σε έχω συνηθίσει με το άλλο. Ήταν σήμα κατατεθέν....

Ε τότε να μη σας χαλάσω το χατήρι.

Σαν τον kadronarxi που έβγαλε τον Δαλματό. :D

zouzouni
22-06-04, 02:24
WAntilles συμφωνώ με τον odd για το avatar!

Κι να ζητήσω συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά στο κατεβατό, αλλά δεν βλέπω σχεδόν μπροστά μου πλέον, για να τα εντοπίσω.

Άρξατε πυρ! :wink:

Ελπίζω να σας "φυτίλιασα"! :twisted: :lol:

odd
22-06-04, 02:28
ομολογώ το χασα κάπως...
zouzouni κι οι φοιτητές στην Ελλάδα που έχει καλό καιρό το ίδιο πρόβλημα έχουν με το διάβασμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.