PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

WAntilles
22-06-04, 02:29
WAntilles συμφωνώ με τον odd για το avatar!

Αυτό πώς σας φαίνεται;

JohnGR
22-06-04, 02:31
Φαίνεται πολύ καλύτερα η ασχημόφατσα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Να το κρατήσεις :!:

Γιάννης, ο ΑρχιΣκοταδιστής :twisted:

odd
22-06-04, 02:32
Αυτό πώς σας φαίνεται;

Υποφερτό... :lol: Πάντως θυμίζει WAntilles.... Καλύτερο από το προηγούμενο

zouzouni
22-06-04, 02:33
Είναι ένα γενικότερο μπέρδεμα, μιας κι ήταν σαν brain-storming, αλλά να υπενθυμίσω, ότι εκφράζονται ειλικρινείς απορίες, κι όχι αμετάκλητες απόψεις, μιας κι δεν υπήρχε βαθύτερη γνώση σχετικά με αυτά τα σημεία.
Κι εγώ δυστυχώς εξακολουθώ να μην έχω βαθύτερη γνώση, αυτών των σημείων. :(

lazar
22-06-04, 02:35
NIKOSEAGLE συμφωνώ στα δύο τελευταία σου περί Ελλάδος και εκδοτών. Ντροπή τους! Ντροπή μας δεν ξέρω γιατί ήμουν ...μικρότερος. Μάλλον είμαι από τους τελευταίους που πρόλαβαν.

WAntilles, άλλαξες και υπογραφή μαζί με το avatar. Τι έγινε; Σε κλονίσαμε;

zouzouni
22-06-04, 02:35
WAntilles συμφωνώ με τον odd για το avatar!

Αυτό πώς σας φαίνεται;

Thumbs up! :D

WAntilles
22-06-04, 02:36
Αυτό πώς σας φαίνεται;

Υποφερτό... :lol: Πάντως θυμίζει WAntilles.... Καλύτερο από το προηγούμενο

:shock: Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. :shock:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lazar
22-06-04, 02:37
Πολύ γερο-guru φέρνει. μμμμ.... δεν ξέρω αν σου ταιριάζει.

.... αν είχες κάνει σχολείο με πολυτονικό θα το συζητούσα .... αλλά μονοτονικό και guru ??

WAntilles
22-06-04, 02:38
Γιάννης, ο ΑρχιΣκοταδιστής :twisted:

Θα σε κάνω να πλαντάξεις με σπασμούς ώσπου να αναφωνήσεις:

- Απεταξάμην τη Dark Side :lol: :lol: :lol:

WAntilles
22-06-04, 02:40
Πολύ γερο-guru φέρνει. μμμμ.... δεν ξέρω αν σου ταιριάζει.

.... αν είχες κάνει σχολείο με πολυτονικό θα το συζητούσα .... αλλά μονοτονικό και guru ??

Θα ξαναφτιάξω κάποια στιγμή το παλιό αλλά σε μέγιστη ανάλυση (100x100) αυτή τη φορά για να με βλέπετε THX. :D

WAntilles
22-06-04, 02:41
WAntilles, άλλαξες και υπογραφή μαζί με το avatar. Τι έγινε; Σε κλονίσαμε;

Όχι.

Απλά πρέπει σιγά-σιγά ο κόσμος να μαθαίνει μία-μία τις πάνσοφες ρήσεις με τεράστια αλήθεια που έχει εκστομίσει αυτό το πλάσμα που λέγεται Yoda.

Και το εννοώ πολύ σοβαρά αυτό.

zouzouni
22-06-04, 02:42
Σας λέω την καληνύχτα μου, κι περιμένω σχόλια για το κατεβατό! :wink:
Πολλά! :wink:
Αλλιώς τί? Τσάμπα κόπο έκανα κι το'γραφα? :wink: :lol: :lol:

zouzouni
22-06-04, 02:44
WAntilles, άλλαξες και υπογραφή μαζί με το avatar. Τι έγινε; Σε κλονίσαμε;

Όχι.

Απλά πρέπει σιγά-σιγά ο κόσμος να μαθαίνει μία-μία τις πάνσοφες ρήσεις με τεράστια αλήθεια που έχει εκστομίσει αυτό το πλάσμα που λέγεται Yoda.

Και το εννοώ πολύ σοβαρά αυτό.

Κι avatar, κι υπογραφή, κι τοποθεσία...όλα?....χμμμμ......... :roll:
:lol: :lol: :lol:

Νύχτα καλή! :wink: :D

xxxxx
22-06-04, 09:11
Ο Αρχιεπίσκοπος προσπαθεί να προστατεύσει τον
ελληνισμό και την ορθοδοξία. Δεν καταλαβαίνω γιατί
αυτό είναι κατακριτέο. Το ότι στο θέμα το περιουσιακό
έχει ξεφύγει η εκκλησία είναι σαφές. Όλοι όμως έχουν
αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν: πολιτικοί, ιατροί,
μαθητές κλπ.

Αντί να κατηγορείς τον Αρχιεπίσκοπο wantilles, θα
ήθελα να γνωρίζω ποιά είναι η άποψή σου για τους
Ariel Saron, Simon Vizental.

Αυτό που με ενοχλεί σε σένα είναι ότι έχεις τάση
να κάνεις αρνητικά σχόλια για κάτι που οι άλλοι
θεωρούμε σημαντικό (όχι τέλειο, με τα ελαττώματά του
βεβαίως).

ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΟΥ ΕΣΤΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΟΥ.
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ:
1. ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ
2. ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΦΕΛΕΙΑ

lazar
22-06-04, 09:17
Ο Αρχιεπίσκοπος προσπαθεί να προστατεύσει τον
ελληνισμό και την ορθοδοξία. Δεν καταλαβαίνω γιατί
αυτό είναι κατακριτέο.

Κι όλα αυτά που έγιναν με το Φανάρι πρόσφατα; Τι προστάτευε με αυτόν τον τρόπο; Θα πεις ότι έφταιγε ο Πατριάρχης; Μήπως γίνεσαι εσύ τώρα απόλυτος;

WAntilles
22-06-04, 09:59
ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΟΥ ΕΣΤΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΟΥ.

Έχεις πρόβλημα με ταμπού και θεωρείς ότι κάποια πράγματα ή πρόσωπα πρέπει να μένουν στο απυρόβλητο κι ας μας γ***νε στο παρασκήνιο θέλοντας να καταλύσουν στοιχειώδη ατομικά μας δικαιώματα οριζόμενα και προστατευόμενα μάλιστα από το ίδιο το Σύνταγμα (τα δικαιώματα).


ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ:
1. ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ
2. ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΦΕΛΕΙΑ

1. Η σωστή λέξη είναι δόλος και όχι πρόθεση.

Σαφώς και γίνεται με πρόθεση. Με πρόθεση να θίξω κάποια κακώς κείμενα ώστε να βελτιωθούν/εκλείψουν.

Αν έγραφα δίχως πρόθεση (τελικό σκοπό) θα ήμουν τρελός.

2. Ξέρω πολύ καλά τί γράφω ένα προς ένα.


Ο Αρχιεπίσκοπος προσπαθεί να προστατεύσει τον
ελληνισμό και την ορθοδοξία. Δεν καταλαβαίνω γιατί
αυτό είναι κατακριτέο. Το ότι στο θέμα το περιουσιακό
έχει ξεφύγει η εκκλησία είναι σαφές. Όλοι όμως έχουν
αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν: πολιτικοί, ιατροί,
μαθητές κλπ.

Ο αρχιεπίσκοπος προσπαθεί να αυξήσει την προσωπική του δύναμη (power) και πολύ θά 'θελε να ήταν και πρωθυπουργός.

Επιμελέστατα απέφυγες να πάρεις θέση για τα 2 ζητήματα που έθιξα και που καίνε γιατί κινδυνεύουν άμεσα τα ατομικά μας θεμελιώδη δικαιώματα και πολλά άλλα μαζί με αυτά - δικαιώματα οριζόμενα και προστατευόμενα μάλιστα από το ίδιο το Σύνταγμα.

Δεν έθιξα ποτέ θέμα εκκλησιαστικής περιουσίας διότι αυτό είναι μακράν το λιγότερο επικίνδυνο απ' όλα με αυτόν που έχουμε στο θρόνο της ελλαδικής εκκλησίας.


Αντί να κατηγορείς τον Αρχιεπίσκοπο wantilles, θα
ήθελα να γνωρίζω ποιά είναι η άποψή σου για τους Ariel Saron, Simon Vizental.

Άσχετο με το θέμα μας.

Τον 2ο δεν τον ξέρω.

Για τον 1ο και την κυβέρνησή του έχω ήδη εκφέρει άποψη εδώ. Είχα πει ότι κάνουν στους Παλαιστίνιους πολύ χειρότερα απ' αυτά που οι πρόγονοί τους υπέστησαν από τον Χίτλερ.

Είναι εγκληματίες πολέμου (και όχι μόνο).


Αυτό που με ενοχλεί σε σένα είναι ότι έχεις τάση
να κάνεις αρνητικά σχόλια για κάτι που οι άλλοι θεωρούμε σημαντικό (όχι τέλειο, με τα ελαττώματά του βεβαίως).

α. Είναι αυτό που λέω παραπάνω. Έχεις κάποια ταμπού και θεωρείς ότι κάποιοι έχουν το αλάθητο και πρέπει να μένουν στο απυρόβλητο, όταν οι ίδιοι αυτοί λόγω υπέρμετρης προσωπικής φιλοδοξίας έχουν σκοπό να καταπατήσουν θεμελιώδη ατομικά σου δικαιώματα.

β. Εάν ξαναγίνουμε Θεοκρατικό κράτος θα γυρίσουμε χιλιετίες πίσω.

zouzouni
22-06-04, 10:08
Βλέπω είμαστε ορεξάτοι σήμερα! Νωρίς-νωρίς ξεκινήσαμε! :lol:

Υπενθυμίζω ότι το κατεβατό με την "αιρετική" άποψη βρίσκεται στην σελίδα 41. :wink: :twisted:
Ουδεμία ευθύνη φέρω για τις επιπτώσεις που θα έχει! :oops: :twisted: :lol:

lazar
22-06-04, 10:37
Simon Vizental.

Γράφεται Simon Wiesentahl και προφέρεται "Βίζενταλ". Διάσημος κυνηγός Ναζί. Το επίθετο είναι γερμανικής προέλευσης. Wiese είναι το λιβάδι (αφού βρισκόμαστε στο γλωσσολογικό thread)

lazar
22-06-04, 11:24
μιλάμε για κράτος εν κράτη (ελπίζω να το έγραψα σωστα!)


Κράτος εν κράτει !

Δοτική Σπύρο , Δοτική !

Κι όμως άθελά του μεν, ορθότερα το έθεσε δε.

Διότι η Εκκλησία Corp. (R) είναι "κράτος" μέσα (εν) σε όλα τα "κράτη" (πληθυντικός).

Εύγε φίλε μου sdikr.

Διορατικότατο πνεύμα.

Τότε θα έπρεπε να πει: εν κράτοις, για να έχει το "σε όλα τα"

Νικαετός
22-06-04, 11:25
WAn εδώ σε πιάνω αδιάβαστο !!! Δεν γνωρίζεις τον Βίζενταλ? Που σκόπιμα ή άθελα του (δεν έχει καμμία σημασία) σε λίγο θα σε συλλαμβάνουν σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου αναφέρεις πως η κυβέρνηση του Ισραήλ αποτελείται από εγκληματίες πολέμου? (Κοίταξες έξω από την πόρτα σου σήμερα ? Υπάρχουν τίποτε περίεργοι τύποι? -του ιδρύματος Βίζενταλ θα είναι :twisted: )

LAZAR μακάρι να ήταν αυτό μόνο ο κύριος !!!

Τουλάχιστον το κάθαρμα Χίτλερ δεν τους κυνηγούσε κρυφά είχε τους (παρανοϊκούς) λόγους του. Ετούτοι εδώ σκοτώνουν εν ψυχρώ (άλλη δοτική) και το παίζουν και θύματα από επάνω.

ΖΟΥΖΟΥΝΙ , οι απόψεις σου έχουν βάση αλλά δεν το πιστεύω , εννοώ πως αν υπήρχε κάποιο σχέδιο όπως αναφέρεις θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί σε λίγα χρόνια , δεν θα είχε "βάθος χρόνου" αιώνων. Παραείναι "θεωρία συνωμοσίας"

Αυτά σαν πρώτο σχόλιο, θα επανέλθω . (πληροφοριακά αν ακούσεις τις θεωρίες συνωμοσίας που δημιουργήσαμε (και συνεχίζουν υποθέτω να δημιουργούν) ως φοιτητές στα Γιάννενα (που επίσης ο καιρός είναι χάλια) θα αλλάξεις όλη την κοσμοθεωρία σου ...LOL.

xxxx μπερδεύεις τις θρησκείες με τους εκπροσώπους τους- καμμία σχέση. Ο χριστόδουλος έχει τόση σχέση με το χριστιανισμό όσο ο διάολος με το λιβάνι.
Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η κοσμική εξουσία . Οι ενέργειες της κυβέρνησης εγκληματιών του Ισραήλ δεν έχει επίσης καμμία σχέση με τον Ιουδαϊσμό ως θρησκεία.

Έγραψα πιο πριν πως τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ιστορία της ανθρωπότητας έγιναν και γίνονται στο όνομα της θρησκείας, από ανθρώπους που εκμεταλλεύονται αμαθείς και χαζούς ,που έχουν σκόπιμα οι ίδιοι φανατίσει για να εξυπηρετήσουν δικούς τους σκοπούς ...Βυζάντιο- σταυροφορίες τα πιο περίτρανα παραδείγματα -υπάρχουν χιλιάδες.

Αυτά για καλημέρα.

yiapap
22-06-04, 12:07
@zouzouni
The ancient conspiracy theory

Λοιπόν, καλή η θεωρία αλλά όπως τα λες... θεωρία!
Όπως και όλες οι θεωρίες συνομωσίας στηρίζονται σε ένα σύνολο δεδομένων, μύθων και εικασιών από τους οποίους παίρνονται επιλεκτικά τμήματα, συνδέονται αυθαίρετα και δημιουργούν μια νέα θεωρία.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα του παραπάνω είναι η αναφορά που κάνεις στην Τροία το συσχετισμό με την Κωνσταντινούπολη και τον Όμηρο.

Για τη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας και την καταστροφή της θα χρειαστούμε πάρα πολύ χώρο, οπότε απλά δίνω ένα link με την πιο αντικειμενική μελέτη που έχω δει μέχρι τώρα:
http://www.bede.org.uk/library.htm

Τώρα σχετικά με την εκτενέστερη καταστροφή των αρχαιοελληνικών μνημείων στην ανατολή, νομίζω ότι αυτό είναι προφανές αφού:
1. Υπήρχαν ΠΟΛΥ περισσότερα μνημεία!!! (duh!)
2. Υπήρχε οργανωμένο κράτος με ιδιαίτερο συμφέρον στην "εξαφάνιση" του Ελληνικού και Ελληνιστικού πολιτισμού (ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ του Ελληνιστικού), σε αντίθεση με τη δυτική πλευρά που όταν εμφανίστηκαν οργανωμένα κράτη δεν είχαν πλέον την ανάγκη να επιβάλλουν το χριστιανισμό.

Συνοψίζοντας:
Εκτιμώ, ότι σε απόλυτους αριθμούς είναι πολύ λογικό να υποθέσουμε ότι στην ανατολική πλευρά έγιναν πολλές περισσότερες καταστροφές. Αυτό οφείλεται σε ιστορικές συγκυρίες (χριστιανισμός+βυζαντινή αυτοκρατορία+παρακμή δυτικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας).

@lazaar:
Χάρηκα όταν επικράτησε το μονοτονικό γιατί έπαψα πλεόν να προβληματίζομαι για το αν ο "ύπνος" θέλει δασία/περισπωμένη, ψιλή/περισπομένη, δασία/οξεία, δασία περισπωμένη. Γιατί ως γνωστόν ενώ υπάρχουν κανόνες, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις (συγχωρέστε με αν ο "ύπνος" δε συγκαταλέγεται στις εξαιρέσεις).
Αντί λοιπόν τα παιδιά του Δημοτικού να ξοδεύουν τις ώρες τους μαθαίνοντας τα παραπάνω, μπορούν (άλλο αν δε γίνεται!) να τις χρησιμοποιούν μαθαίνοντας π.χ. συντακτικό που είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ χρήσιμο για την άρθρωση και γραφή του λόγου. Άλλωστε, θυμάμαι από τα τετράδιά μου, τα περισσότερα "κοκκινάδια" να βρίσκονται πάνω από τις λέξεις και όχι ΣΤΙΣ λέξεις. :wink:
Όσο για το αν είναι πιο απλή η διαδικασία εκμάθησης των Ελληνικών, ας μας απαντήσει ο NIKOSEAGLE, που κινείται επαγγελματικά στο χώρο της παιδείας. Νίκο;

@όλοι οι άλλοι
Την Παλιά Διαθήκη, δεν τη συζητάμε καθόλου προφανώς. Άλλωστε και οι μεγάλες Εκκλησίες έχουν αρχίσει εδώ και καιρό να την παραγκωνίζουν.
Η Καινή Διαθήκη, είναι μια μίξη διαφορετικών εξιστορήσεων, μπολιασμένη με το έργο και την επιρροή του Παύλου/Σαούλ μετά την Πεντηκοστή. Ίσως τα πιο χτυπητά παραδείγματα είναι η απουσία της ανάστασης του Λαζάρου από όλα πλήν ενός (ή δυο) ευαγγελιών, η απαράδεκτη μοιρολατρεία (π.χ. μακαρισμοί), όπως και η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ θέση των γυναικών και στα ευαγγέλια αλλά και, κυρίως, στις επιστολές του Παύλου.
Και μη μου πείτε για τις "συγκυρίες της εποχής" και το "πνεύμα της περιόδου", γιατί αυτές οι συγκυρίες μπουρεί να ίσχυαν στην Παλαιστίνη του 1ου αιώνα μΧ, ΔΕΝ ίσχυε όμως ούτε η μοιρολατρεία, ούτε η ανισότητα (σε τέτοιο βαθμό) των φύλων στην Ελληνιστική παιδεία.
Συνεπώς, θα έπρεπε (κατά την ταπεινή μου γνώμη), οι Γραφές να ΜΗ θεωρούνται από την Εκκλησία ως τυφλοσούρτης άλλα να αντιμετωπίζονται περισσότερο ως οδηγίες για τον τρόπο ζωής και θεώρησης του "ποίμνειου". Όπως έκαναν οι Προτεστάντες και ακόμη περισσότερο.
Φυσικά αυτό, όπως και τόσα άλλα ακούγεται εύκολο σήμερα (ή την περίοδο του Διαφωτισμού), αλλά δε θα ήταν εύκολη η εφαρμογή του στη Βυζαντινή Αυτοκρατορία.
Γι αυτό λοιπόν συμπαρατάχθηκα με τον WAntilles και όλους τους υπόλοιπους και λέμε ότι η Βυζαντινοχριστιανική περίοδος ήταν τελείως διαφορετική από ότι αρέσκονται να μας τη μαθαίνουν τα βιβλία ιστορίας μας.

Αναφορικά με το χρονικό πλαίσιο του "Μεσαίωνα" με το οποίο συγκριτικά θέλουμε να κρίνουμε το Βυζάντιο: Στο ίδιο χρονικό πλαίσιο δεν κινούνται τα Αραβικά βασίλεια; Τα βασίλεια της Ινδίας; Της Λατινικής και Νότιας Αμερικής; Της Νοτιοανατολικής Ασίας;
Όχι ότι αυτά ήταν λίκνα του πολιτισμού, αλλά κάτι προσέφεραν (ή θα μπορούσαν αν δεν τα καταπατούσαν(-αμε ως ευρωπαίοι) ).
Για το Βυζάντιο έχουμε γράψει 30 σελίδες διαφωνώντας για την προσφορά του, αλλά ακόμη δεν έχω διαβάσει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ παραδείγματα στο που/πως επιτέλους το χιλιετές (προσέξτε λίγο το χρονικό διάστημα) Βυζάντιο προσέφερε στην ανθρωπότητα. Μπορούμε (εμείς οι κακοί, ανθέλληνες, αντίχριστοι κτλ.κτλ.) να έχουμε μερικά παραδείγματα;

Νικαετός
22-06-04, 12:41
yiapap έγραψε


Όσο για το αν είναι πιο απλή η διαδικασία εκμάθησης των Ελληνικών, ας μας απαντήσει ο NIKOSEAGLE, που κινείται επαγγελματικά στο χώρο της παιδείας. Νίκο


Δυστυχώς , δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα παιδιά μας φθάνουν στο Λύκειο ΑΓΡΑΜΜΑΤΑ εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων . Η ελληνική γλώσσα έχει την όποια αξία της γιατί πρώτα και πάνω από όλα είναι ΔΟΜΗΜΕΝΗ γλώσσα , έχει δηλαδή αρχές και κανόνες . Είναι πολύ ευκολότερο πιστέψτε με να μάθεις 5 εξαιρέσεις και έναν κανόνα παρά 100.000 λέξεις χωρίς κανένα κανόνα. Η κατάσταση παραείχε γίνει τραγική με την κατάργηση των αρχαίων ελληνικών στο γυμνάσιο, εκεί, είτε το θέλετε είτε όχι, υπήρχαν μαθητές που δεν έγραφαν ΟΥΤΕ το όνομά τους σωστά. Τώρα τα πράγματα είναι λίγο και τονίζω το λίγο καλύτερα.

Συνεχίζοντας ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ : ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ να βλέπετε παντού "συνωμοσίες" εναντίον της Ελλάδας . ΔΕΝ υπάρχουν. Οι ευρωπαίοι μηχανικοί, αρχιτέκτονες ,μηχανολόγοι ερευνητές έχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα να κάνουν από το να ασχολούνται με την παραχάραξη της ιστορίας . Όσοι το κάνουν, το κάνουν είτε από αγνοια είτε από συμφέρον, μιας και ξέρουν πως τουλάχιστον στην ελλάδα θα ακουστεί το όνομά τους και θα έχουν μια κάποια οικονομική επιτυχία.

Οι αρχαίοι είχαν τον Πλάτωνα αλλά και τον Αριστοτέλη ,τον Πυθαγόρα ,τον Δημόκριτο. Εμείς (και φταίει η παιδεία μας γιαυτό ) ακολουθούμε μόνο τον Πλάτωνα και τον Σωκράτη...μόνο λόγια και θεωρίες. Άριστα όλα αυτά αλλά είναι για τους αργόσχολους . Μπείτε στα εργαστήρια (όσα υπάρχουν) και δείξτε τι μπορεί να κάνει η ελλάδα (η σύγχρονη) όπως κάνουν τόσοι και τόσοι έλληνες στο εξωτερικό. Μετά, να είστε σίγουροι γιαυτό, οι όποιες φωνές που σήμερα θεωρούμε ανθελληνικές απλά ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ .

Υ.Γ. Συγγνώμη (με ΔΥΟ Γ) για το "δασκαλίστικο" ύφος μου αλλά πρέπει κάποτε να ξυπνήσουμε την ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ και να την απομακρύνουμε από το νεοελληνικό τρίπτυχο --φραπεδάκι- αραλίκι- δεν βαριέσαι.

Εμείς οι παλαιότεροι έχουμε χαράξει την πορεία μας και δεν γλυτώνουμε από αυτήν . Τα παιδιά μας όμως πρέπει να ξυπνήσουν ... και να δουλέψουν, να μάθουν να δουλεύουν και όχι να βολεύονται. Από τη στιγμή που το όνειρο και οι όποιες φιλοδοξίες των νεοελλήνων είναι μια θεσούλα στο Δημόσιο ,το μέλλον για την ελλάδα έχει ηδη προδιαγραφεί και είναι...ΜΑΥΡΟ .

Νικαετός
22-06-04, 12:51
Εντελώς πληροφοριακά και για να γυρίσουμε σε εύθυμο και αισιόδοξο κλίμα ξέρετε ποιοι είναι οι κυριότεροι εκφραστές των θεωριών συνωμοσίας?
1. Οι νυκτερινοί ρεσεψιονίστ των επαρχιακών ξενοδοχείων
2. Οι φοιτητές και
3. Οι συνταξιούχοι

Γιατί άραγε???

(Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις μετά από έπαφές-συζητήσεις 32 ετών και με τις τρεις προηγούμενες κατηγορίες .

Α! ίσως πρέπει να προσθέσω και τους πυροσβέστες στα Γιάννενα LOL !!!(χωρίς πρόθεση να τους θίξω αλλά όλα τα χρόνια που ήμουν φοιτητής εκεί , δεν υπήρξε ούτε μία φωτιά !!!!)

lazar
22-06-04, 13:08
@lazaar:
Χάρηκα όταν επικράτησε το μονοτονικό γιατί έπαψα πλεόν να προβληματίζομαι για το αν ο "ύπνος" θέλει δασία/περισπωμένη, ψιλή/περισπομένη, δασία/οξεία, δασία περισπωμένη. Γιατί ως γνωστόν ενώ υπάρχουν κανόνες, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις (συγχωρέστε με αν ο "ύπνος" δε συγκαταλέγεται στις εξαιρέσεις).
Αντί λοιπόν τα παιδιά του Δημοτικού να ξοδεύουν τις ώρες τους μαθαίνοντας τα παραπάνω, μπορούν (άλλο αν δε γίνεται!) να τις χρησιμοποιούν μαθαίνοντας π.χ. συντακτικό που είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ χρήσιμο για την άρθρωση και γραφή του λόγου. Άλλωστε, θυμάμαι από τα τετράδιά μου, τα περισσότερα "κοκκινάδια" να βρίσκονται πάνω από τις λέξεις και όχι ΣΤΙΣ λέξεις. :wink:
Όσο για το αν είναι πιο απλή η διαδικασία εκμάθησης των Ελληνικών, ας μας απαντήσει ο NIKOSEAGLE, που κινείται επαγγελματικά στο χώρο της παιδείας. Νίκο;


Το αφυπνίζω όμως τι είναι; Πώς θα εξηγηθεί; Εάν πρέπει να εξηγηθεί ότι το π του "από" γίνεται φ γιατί το ύπνος ...κάποτε έπαιρνε δασεία, τότε ποιός ο λόγος της κατάργησης των πνευμάτων; Ξέρεις πόσο πολλές είναι αυτές οι λέξεις;

Για το άλλο θα σε ρωτήσω: μήπως σε αλλάξανε στα μέσα του σχολείου (κοινώς σου αλλάξανε τα φώτα); Όσοι τελείωσαν το σχολείο με πολυτονικό δεν το βρίσκουν τόσο βάσανο. Προσωπικά ακόμα θυμάμαι πολλά πράγματα και ας μη τα χρησιμοποιώ πιά. Και πάλι σήμερα, ύστερα από 24 χρόνια, μπορώ να γράψω, με κάποιες απορίες βέβαια μερικές φορές, κυρίως όσον αφορά την περισπωμένη, γιατί δεν θυμάμαι. Και δεν έκανα κλασσικό λύκειο.

Δεν θα μπορούσες να βρεις απλούστερο παράδειγμα για τα πνεύματα. Όλες οι λέξεις από υ παίρνουν δασεία. Εξ' άλλου η δασεία είναι το h στα αγγλικά, hypnos, hypnotism, hypnosis. Ελλάς=Hellas κλπ.

Και αν ακόμη δεν έχεις καταλάβει το έλλειμμα, στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι υπάρχει κάτι αλλά λείπει η εξήγηση του και η ερμηνεία/κατανόηση του. Αυτό λείπει από μία γλώσσα η οποία λειτουργεί συνδυαστικά, και δεν είναι όπως τα αγγλικά. Μοιάζει με τα γερμανικά, όπου λέξη+πρόθεση φτιάχνει άλλη λέξη. Προσωπικά με βοήθησε αφάνταστα να μάθω ευκολότερα γερμανικά η σωστή (με την έννοια της πλήρους) διδαχή των ελληνικών. Άλλο πρόσθετο κέρδος, λοιπόν.

Εκεί παιδεύονται σήμερα τα παιδιά και κάνουν συνεχώς ορθογραφικά λάθη. Στους συνδυασμούς, γιατί τους λείπει ο συνδετικός κρίκος. Χρειάζεται να μάθουν την ορθογραφία απ' έξω, για λέξεις που δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό, γιατί είναι λέξεις που προέρχονται από άλλες.

Δυσκολεύονται επίσης να διαβάσουν νοηματικά πλούσια κείμενα και φυσικά βιβλία με πνεύματα και περισπωμένη. Κουράζονται. Άξιζε η θυσία για την απλούστευση στα χρόνια του δημοτικού; Αργότερα δυσκολεύονται στην υπόλοιπη ζωή τους. Έτσι λένε οι ίδιοι οι έλληνες, όσους συναντώ και συζητάμε, δεν τα λέω εγώ. Τους δίνω να διαβάσουν κάτι γιατί ενδιαφέρονται και το παρατούν.

Τέλος, για να φύγουμε από το "προοδευτικός" και επειδή πιστεύω αξίζει να αναφερθεί ξανά, ένα σημείο από τα λόγια του Καστοριάδη (γνωστού αριστερού φιλοσόφου) που ο EvilHawk παρέθεσε σε προηγούμενο post. Προσωπικά με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο και συνοψίζουν σε πέντε γραμμές αυτά που λέμε εγώ και άλλοι σε αρκετές σελίδες.



Αυτοί, οι Κριαράς και οι άλλοι, τα κτήνη τα τετράποδα που έκαναν αυτές τις μεταρρυθμίσεις - αυτό παρακαλώ να γραφεί στις εφημερίδες- δεν ξέρουν τι είναι γλώσσα. Δεν ξέρουν αυτό που γνώριζε η κόρη μου στα τρία της χρόνια. Μάθαινε μία λέξη και μετά έψαχνε για τις συγγενείς της. Αυτό είναι μια γλώσσα. Ενα μάγμα, ένα πλέγμα, όπου οι λέξεις παράγονται οι μεν από τις δε, όπου οι σημασίες γλιστράνε από τη μία στην άλλη, είναι μια οργανική ενότητα από την οποία δεν μπορείς να βγάλεις και να κολλήσεις πράγματα, δυνάμει μιας ψευτοκυβερνήσεως, καθισμένος σ' ένα γραφείο στο υπουργείο Παιδείας. Η κατάργηση των τόνων και των πνευμάτων είναι η κατάργηση της ορθογραφίας, που είναι τελικά η κατάργηση της συνέχειας.


Εάν αφαιρέσετε τα πολιτικά σχόλια, στη μέση ακριβώς βρίσκεται το "ζουμί". Και, βέβαια, πολύ περισσότερο, σε μία μόνο πρόταση, την τελευταία.

Ολόκληρο το post βρίσκεται στη σελίδα 14 του thread λίγο πιο κάτω από τη μέση, για όσους ενδιαφέρονται και δεν θέλουν να ψάχνουν. Αξίζει να το μελετήσετε. Thanks to EvilHawk.
http://www.adslgr.com/forum/thread7437-0-asc-195.html

Μήπως έχει συμβεί η κατάργηση της ορθογραφίας που προέβλεψε; Προχθές μπήκα στο site της ΕΡΤ (www.ert.gr) και είδα λάθη που βγάζουν μάτι. Το ίδιο συναντάς σε περιοδικά και στις εφημερίδες, που φυσικά έχουν διορθωτή. Γενικώς ήμουν πάντα ορθογράφος και τελευταία συλλαμβάνω τον εαυτό μου να έχει απορίες στην ορθογραφία. Και κάποια στιγμή που θα είμαστε όλοι ανορθόγραφοι, μήπως θα πρέπει να καταργήσουμε και τους διφθόγγους, τα η, υ και όλα τα υπόλοιπα, με το επιχείρημα ότι έτσι γράφει όλος ο κόσμος πιά;

Μα τότε τα ελληνικά θα είναι μία διάλεκτος και όχι μία γλώσσα. Έχω ζήσει στην Ελβετία, όπου οι κάτοικοι έχουν μία γερμανόφωνη διάλεκτο (πολλές για την ακρίβεια) με την οποία φυσικά συννενοούνται στα καθημερινά, αλλά γράφεται φωνητικά και όπως γουστάρει ο καθένας. Δεν είναι όμως γλώσσα.

Νικαετός
22-06-04, 13:14
Και να σκεφτείς LAzAR ότι υποτίθεται πως οι δεξιοί ήταν υπέρμαχοι του πολυτονικού και η κατάργησή του θεωρήθηκε πρόοδος και εκσυγχρονισμός !!! (Κούνια που μας κούναγε !!!)

Papous
22-06-04, 13:20
zouzouni, οπως γράφεις σε άλλο post είναι ένα brainstorming που μπορεί να είναι απολύτως σωστό ή απολύτως λάθος καθώς δεν είναι εύκολο να αποδειχθεί κάτι υπέρ ή κατά των θέσεων που αναφέρεις. Ας δούμε τι μπορούμε να βρούμε.

Δεν καταλαβαίνω το δυτική και ανατολική Βυζαντινή αυτοκρατορία. Αναφέρεσαι στην ανατολική και δυτική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία? Αν ναι, τότε Οι καταστροφές είναι σαφώς μεγαλύτερες στον Ελλαδικό χώρο καθώς εκεί βρίσκονταν τα μνημεία. Η Ρώμη αντέγραψε πολλά έργα του ελληνικού πολιτισμού, αυτό είναι γεγονός, ποσοστά της καταστροφής όμως πώς να βρεθούν?! :roll:

Δεν νομίζω ότι υπήρχε τέτοιο ρωμαϊκό μένος κατά του ελληνισμού διότι και άλλες κουλτούρες καταστραφήκαν κατά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες. Η μοίρα του αρχαίου ελληνικού κόσμου ήταν όμοια με αυτή των υπολοίπων. Γι’ αυτό και χωρίς να έχω άλλες πηγές θεωρώ ότι δεν υπήρχε ένα οργανωμένο σχέδιο καταστροφής του ελληνικού πολιτισμού. Αν ήμασταν η εξαίρεση τότε η θεώρηση μου θα άλλαζε.

Οποίος πολιτισμός μπορεί να παρουσιάσει τα επιτεύγματα ενός άλλου σαν δικά του θα το κάνει! Όπως και όποιος καθηγητής μπορεί να παρουσιάσει το κόπο του φοιτητή σαν δικό του έργο. :twisted:

Είναι πολύ προβληματικό θέμα η καταστροφή της βιβλιοθήκης. Μια καταστροφή από το Καίσαρα το 48 ΠΧ, μια από το Θεοδόσιο το 389 ΜΧ (Τότε εκτελέστηκε και η Υπατία με εντολή του Πατριάρχη Αλεξανδρείας Κύριλλου), και η τελευταία από τον Χαλίφη Umar κάπου το 640 ΜΧ. Οι δυο τελευταίοι δήλωσαν ότι το έκαναν γιατί ήταν άχρηστη η ύπαρξη της βιβλιοθήκης αφού είχε η βρεθεί η σωστή πίστη άρα μπορεί και ο Καίσαρας να το έκανε γιατί ήταν άχρηστη στη Ρώμη(!). Δεν είναι απίθανο, αλλά πάλι δεν νομίζω ότι ήταν μέρος σχεδίου.
Πολλές ακόμα βιβλιοθήκες καταστράφηκαν και πολλά χειρόγραφα “χάθηκαν” στις κρύπτες του Βατικανού, πολλά δε εξ’ αυτών μη ελληνικά.

Δεν έχω ακούσει ξανά την άποψη ότι ήθελαν να είναι κοντά στη Τροία. Οι ρωμαίοι ήταν πάρα πολύ πρακτικοί άνθρωποι. Οι περιοχή ήταν άψογη στρατηγικά και έδινε πλεονεκτήματα άμυνας της κεντρικής διοίκησης και ελέγχου του εμπορίου. Έχω διαβάσει μια θεωρία ότι ο Κωνσταντίνος είχε σκεφτεί να κάνει τη Τροία πρωτεύουσα αλλά την απέρριψε.

Γενικά νομίζω ότι η νέα θρησκεία ηρθε με τόση ορμή που δεν άφησε τίποτα στο διάβα της. Οι αρχικοί της εκφραστές ήταν άνθρωποι απλοί, αμόρφωτοι και φανατικοί. Ότι δεν το κατανοούσαν το ονόμαζαν σατανικό. Καθώς άρχισε να εδραιώνεται ένα ιερατείο, δοκίμασαν και τη γλύκα της εξουσίας και το διαφορετικό γινόταν πλέον και επικίνδυνο. Εάν ήταν προσχεδιασμένο δεν θα ξανα-ανακάλυπταν την ελληνική σκέψη χιλιάδες χρόνια μετά στην Ευρώπη, και μάλιστα με τόσο ενθουσιασμό. Είχαν κάθε δυνατότητα να την εξαφανίσουν. Άλλωστε οι ηγέτες της εποχής δεν ήταν διαφορετικοί από τους σημερινούς. Τους έχεις ικανούς για τόσο μακρόπνοα σχεδία? Από τη μια λούμπα στην άλλη πέφτουν! :mrgreen:

Μπορεί να υπάρχουν ομάδες που έκαναν τόσο βαθιά σενάρια αλλά ήταν διαφορετικής δόμησης. Πχ, οι Ναϊτες που ανέμεναν τη δίωξη πολύ πριν την εκτέλεση του Molay και είχαν ορίσει σημεία συνάντησης ανά δεκαετία για να μην χαθεί ο κύκλος. (Καλό φυτιλιασμα για κουβέντα?!) :twisted:


ΥΓ. Έχω ένα πρόβλημα στη παράθεση κειμένου σ’ αυτόν το υπολογιστή… :(

Νικαετός
22-06-04, 13:27
Γενικά νομίζω ότι η νέα θρησκεία ηρθε με τόση ορμή που δεν άφησε τίποτα στο διάβα της. Οι αρχικοί της εκφραστές ήταν άνθρωποι απλοί, αμόρφωτοι και φανατικοί. Ότι δεν το κατανοούσαν το ονόμαζαν σατανικό. Καθώς άρχισε να εδραιώνεται ένα ιερατείο, δοκίμασαν και τη γλύκα της εξουσίας και το διαφορετικό γινόταν πλέον και επικίνδυνο. Εάν ήταν προσχεδιασμένο δεν θα ξανα-ανακάλυπταν την ελληνική σκέψη χιλιάδες χρόνια μετά στην Ευρώπη, και μάλιστα με τόσο ενθουσιασμό. Είχαν κάθε δυνατότητα να την εξαφανίσουν. Άλλωστε οι ηγέτες της εποχής δεν ήταν διαφορετικοί από τους σημερινούς. Τους έχεις ικανούς για τόσο μακρόπνοα σχεδία? Από τη μια λούμπα στην άλλη πέφτουν!



Απόλυτα σωστός. !!!!!

JohnGR
22-06-04, 13:28
Papous, δοκίμασε με τον παλιό κλασσσσικό τρόπο: Αντιγραφή του κειμένου και επικόλληση μέσα σε [*quote][*/quote]

lazar
22-06-04, 13:50
Η κατάσταση παραείχε γίνει τραγική με την κατάργηση των αρχαίων ελληνικών στο γυμνάσιο, εκεί, είτε το θέλετε είτε όχι, υπήρχαν μαθητές που δεν έγραφαν ΟΥΤΕ το όνομά τους σωστά. Τώρα τα πράγματα είναι λίγο και τονίζω το λίγο καλύτερα.


Νομίζω κράτησε 3 χρόνια και τελικά το πήραν πίσω, δηλώνοντας ότι τα παιδιά βγαίνουν αγράμματα. Άσε το ζόρι μετά για όσους ήθελαν να σπουδάσουν στη φιλοσοφική. Μεταφορά των προβλημάτων στο πανεπιστήμιο.

Σημ: έκαναν αρχαία κείμενα αλλά μόνον από μετάφραση.

ggeorgan
22-06-04, 13:55
Μήπως ξέρει κανείς τι αναγνωστικό χρησιμοποιούσαν οι δάσκαλοι στα χρόνια της Ανατολικής Ρωμαϊκής (όχι Βυζαντινής, δεν λέμε τους Γάλλους Λουτεσιανούς, από το ρωμαϊκό όνομα του Παρισιού) αυτοκρατορίας για να διδάσκουν τα παιδιά την Ελληνική γλώσσα ; Τα Ομηρικά έπη, το ίδιο, δηλαδή αναγνωστικό που είχε ο Θουκυδίδης. Αυτό για την πολιτιστική συνέχεια ή όχι.
Πότε ακριβώς οι άνθρωποι, ιδίως οι φτωχότεροι, στην Δύση απέκτησαν αντίστοιχες ευκαιρίες μορφώσεως με αυτές που είχαν στην Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία ; Γύρω στις αρχές του 20ού αιώνος.
Ποιό σύγχρονο κράτος σας πείθει ότι θα ζήσει 1100 χρόνια ; Κανένα.
Ποιό σύγχρονο κράτος διατήρησε σταθερό το νόμισμά του για πάνω από 50 χρόνια ; Κανένα και, πάντως, θέλουν 750 χρόνια ακόμα για να φθάσουν τον σολδίο του Κωνσταντίνου.
Σε ποιόν αιώνα της Ευρωπαϊκής ιστορίας οι λαοί της Ευρώπης πίστευαν λιγότερο σε Θεό ; Στον ίδιο κατά τον οποίο σκοτώθηκαν οι περισσότεροι άνθρωποι σε πολέμους ή με άλλα βίαια μέσα απ' ότι σε όλους μαζί τους μεταχριστιανικούς αιώνες μαζί, στον 20ό.

JohnGR
22-06-04, 13:56
lazar, κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα. Αν θυμάμαι καλά μόνο μια χρονιά διδάχτηκα αρχαίο κείμενο...

Προσωπική άποψη είναι βέβαια πως για να μάθεις πρέπει να το θέλεις και να προσπαθήσεις σκληρά. Η (υποχρεωτική) διδασκαλία δεν είναι ποτέ η λύση.

yiapap
22-06-04, 14:11
Δυστυχώς , δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα παιδιά μας φθάνουν στο Λύκειο ΑΓΡΑΜΜΑΤΑ εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων . Η ελληνική γλώσσα έχει την όποια αξία της γιατί πρώτα και πάνω από όλα είναι ΔΟΜΗΜΕΝΗ γλώσσα , έχει δηλαδή αρχές και κανόνες . Είναι πολύ ευκολότερο πιστέψτε με να μάθεις 5 εξαιρέσεις και έναν κανόνα παρά 100.000 λέξεις χωρίς κανένα κανόνα. Η κατάσταση παραείχε γίνει τραγική με την κατάργηση των αρχαίων ελληνικών στο γυμνάσιο, εκεί, είτε το θέλετε είτε όχι, υπήρχαν μαθητές που δεν έγραφαν ΟΥΤΕ το όνομά τους σωστά. Τώρα τα πράγματα είναι λίγο και τονίζω το λίγο καλύτερα.

1. Και στρατό πήγαμε και όλοι- οι περισσότεροι είδαμε με τα μάτια μας το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ποσοστό αναλφαβητισμού στην Ελλάδα, σε αντίθεση με την εικονική πραγματικότητα που επικρατεί γύρω σε ΟΛΟΥΣ εμάς με τον προσωπικό μας υπολογιστή, την πρόσβαση στο Διαδίκτυο και βεβαίως την οικονομική άνεση = την άνεση χρόνου να γράφουμε κατεβατά εδώ.

2. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι την τελευταία δεκαετία περίπου στην Ελλάδα έφθασαν πολλοί πληθυσμοί με ελάχιστη ή και καθόλου γνώση της γλώσσας. Ήταν επόμενο ότι στον τομέα της παιδείας θα περνούσαμε μια περίοδο κρίσης έως ότου η 1η γενιά μεταναστών μπορέσει να αφομειωθεί τουλάχιστον στο επίπεδο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

3. Θα κάνω μια μίξη εδώ μαζί με την απάντηση στον lazaar: Καταρχήν, είπα ότι δεν είμαι φανατικά υπέρ ή κατά του μονοτονικού. Είπα ότι προσωπικά μου άρεσε. Πιθανών να έχει δίκιο ο lazaar και να συνέβει επειδή συνέπεσε κάπου κατά τη διάρκεια του Δημοτικού για μένα. Από την άλλη, νομίζω ότι και εσύ και ο lazaar (πιθανώς κι εγώ) κρίνουμε εξ'ιδίων τα αλλώτρια (είδες τι μου κάνετε; :wink: ) και αντί να επικεντρωνόμαστε στο σύνολο του πληθυσμού, συγκεντρωνόμαστε στο 5~10% αυτών που έχουν τριτοβάθμια+ εκπαίδευση, με τις ξένες γλώσσες μας και την χρονική πολυτέλεια να βελτιώνουμε συνέχεια το γνωστικό επίπεδο μας.
Όσο για τους κανόνες και το "αφύπνιση":
Δεν κατάλαβα τι να εξηγήσεις; Γιατί είναι "φ"; Μα δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι να μάθεις στα παιδάκια ότι το "αφύπνιση" γράφεται με "υ". Εκεί ο τόνος δεν έχει καμία μα καμία σημασία.
Όσο για τους 5 κανόνες και τις εξαιρέσεις τους, μα με το μονοτονικό ΔΕΝ υπάρχουν ΟΥΤΕ 5 κανόνες και εξαιρέσεις. Υπάρχουν 1-2 κανόνες και τέλος. Θέλεις να μου πεις ότι δεν είναι πιο εύκολο να διδάξεις το μονοτονικό;;; :shock:
Ναι, το είπα ότι ο ύπνος δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα... Αν και ακόμη δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε περισπωμένη (νομίζω). Υπήρχαν όμως πολύ καλύτερα παραδείγματα... όπως εκείνο το ρημάδι το "α" που όποτε ήθελε ήταν βραχύ και άρα ΔΕΝ περισπώτανε και όποτε ήθελε ήταν μακρύ (?) και μετά έπρεπε να δεις τη λήγουσα!

4. Θεωρώ πολύ πιο σημαντικό στοιχείο την Παιδεία ("Π") που στηρίζεται στην διάπλαση του χαρακτήρα και όχι στην απομνημόνευση κανόνων- ακόμη και για τη γλώσσα. Στην Ελλάδα, ότι και να λέμε έχουμε την ευτυχία να αμπελοφιλοσοφούμε με την πρώτη ευκαιρία, ακόμη και σε άσχετους χώρους/χρόνους (δείτε πόσες δημοσιεύσεις έχει αυτό το νήμα σε σχέση με τα τεχνικά). Ακόμη και αν είμαστε ξενοδοχοϋπαλληλικό πρσωπικό, φοιτητές, πυροσβέστες, μπακάληδες κλπ. Προσωπικά και χωρίς εθνικιστικές εξάρσεις, το συγκεκριμένο γνώρισμα της Ελληνικής Παιδείας (και όχι εκπαίδευσης) το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον, σαφέστατα πιο σημαντικό από το αν ο ύπνος παίρνει περισπωμένη και ίσως τη μεγαλύτερη ελπίδα για το μέλλον.

Μιας και αναφέρθηκα στο μέλλον, είναι γνωστό ότι η κάθε γενιά κατηγορεί την επόμενη (όπως και την προηγούμενη) για τα μύρια όσα.
Θυμάμαι πριν από χρόνια ένα ντοκυμαντέρ που έλεγε για κάποιο μνημείο της Αιγύπτου, που ανάμεσα στα ιερογλυφικά, ο γραφέας/γλύπτης της εποχής είχε γράψει:
"Αυτή η νέα γενεά είναι απόλυτα βάρβαρη και θα οδηγήσει στον αφανισμό μας"

(και επειδή μου αρέσει να αυτοαναιρούμαι)
Στην επόμενη σκηνή ο παρουσιαστής, χαριτολογώντας, έλεγε ότι η επόμενη γενιά ήταν αυτή που κατακτήθηκε από τους Ρωμαίους :wink:

lazar
22-06-04, 14:12
lazar, κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα. Αν θυμάμαι καλά μόνο μια χρονιά διδάχτηκα αρχαίο κείμενο...

Προσωπική άποψη είναι βέβαια πως για να μάθεις πρέπει να το θέλεις και να προσπαθήσεις σκληρά. Η (υποχρεωτική) διδασκαλία δεν είναι ποτέ η λύση.

Το σχολείο είναι ούτως ή άλλως υποχρεωτικό. Δεν είναι λοιπόν προτιμώτερο, αφού σου τρώνε χρόνια από τη ζωή σου, να σου μαθαίνουν και πέντε πράγματα; Δέστο και έτσι.

Γιατί να πρέπει να κυνηγήσεις εκ των υστέρων τη γνώση μόνος σου;

Και σκέψου, τι γίνεται σήμερα; Τα παιδιά δεν προλαβαίνουν ...να φτύσουν. Διαγωνίσματα και ξανά διαγωνίσματα. Δεν μαθαίνουν όμως.

lazar
22-06-04, 14:14
Ποιό σύγχρονο κράτος διατήρησε σταθερό το νόμισμά του για πάνω από 50 χρόνια ; Κανένα και, πάντως, θέλουν 750 χρόνια ακόμα για να φθάσουν τον σολδίο του Κωνσταντίνου.

Τι εννοείς ακριβώς με το σταθερό;

Νικαετός
22-06-04, 14:15
ggeorgan έγραψε :




Σε ποιόν αιώνα της Ευρωπαϊκής ιστορίας οι λαοί της Ευρώπης πίστευαν λιγότερο σε Θεό ; Στον ίδιο κατά τον οποίο σκοτώθηκαν οι περισσότεροι άνθρωποι σε πολέμους ή με άλλα βίαια μέσα απ' ότι σε όλους μαζί τους μεταχριστιανικούς αιώνες μαζί, στον 20ό


Απλά θέμα μέσων (ατομική βόμβα)

Αλλά και στον αιώνα μας φίλε ggeor οι περισσότεροι πόλεμοι και εμφύλιοι (αν εξαιρέσεις τους παγκόσμιους) είχαν θρησκευτικές αιτίες (μεταξύ άλλων)... Γιουγκοσλαβία - Ιράν και αλλού. Δεν έχει νόημα να παραθέσω άλλα.

Η θρησκεία ΕΙΝΑΙ το όπιο των λαών (όποτε χρειαστεί!)

JohnGR
22-06-04, 14:16
lazar, συμφωνούμε απόλυτα! Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι κανένας δεν μπορεί να μάθει αν δεν το θέλει, και φαντάζομαι δε θα διαφωνήσεις...



Και σκέψου, τι γίνεται σήμερα; Τα παιδιά δεν προλαβαίνουν ...να φτύσουν. Διαγωνίσματα και ξανά διαγωνίσματα. Δεν μαθαίνουν όμως.


Τα πρόλαβα κι εγώ αυτά φίλε μου. Ξύπνημα στις 7, σχολείο 8 με 1, φροντιστήριο 3 με 9, διάβασμα 10 με 3 και τούμπαλιν! Να γράψω κι άλλα; Δεν θέλω ούτε να τα θυμάμαι!

yiapap
22-06-04, 14:18
Είναι πολύ προβληματικό θέμα η καταστροφή της βιβλιοθήκης. Μια καταστροφή από το Καίσαρα το 48 ΠΧ, μια από το Θεοδόσιο το 389 ΜΧ (Τότε εκτελέστηκε και η Υπατία με εντολή του Πατριάρχη Αλεξανδρείας Κύριλλου), και η τελευταία από τον Χαλίφη Umar κάπου το 640 ΜΧ. Οι δυο τελευταίοι δήλωσαν ότι το έκαναν γιατί ήταν άχρηστη η ύπαρξη της βιβλιοθήκης αφού είχε η βρεθεί η σωστή πίστη άρα μπορεί και ο Καίσαρας να το έκανε γιατί ήταν άχρηστη στη Ρώμη(!). Δεν είναι απίθανο, αλλά πάλι δεν νομίζω ότι ήταν μέρος σχεδίου.


Μάλλον δε διάβασες το link :wink: .
Καταρχήν η μερική καταστροφή από τον Καίσαρα έγινε κατά τη διάρκεια πολεμικών επιχειρήσεων και όχι ηθελημένα. Συνεπώς ήταν, σύμφωνα με τη "μοντέρνα" φρασεολογία "παράπλευρη απώλεια"
Η δέυτερη έγινε από τον Πατριάρχη Θεόφιλο, ήταν ηθελημένη και στα πλαίσια ενός γενικότερου πογκρόμ (Σ.τ.Μ. δίωξης) κάθε τι μη Χριστοανικού (=Ελληνιστικού). Στην ίδια δίωξη όπως σωστά αναφέρεις δολοφονήθηκε η ΓΥΝΑΙΚΑ φιλόσοφους (και κατά κάποιους αρχιβιβλιοθηκάριος) Υπάτια (επειδή κάτι λέγαμε για τη θέση των γυναικών).
Η τρίτη καταστροφή απορρίπτεται, από τους περισσότερους, ως κατασκευασμένη από τους μετέπειτα πεφωτισμένους "Χριστιανούς" εξουσιαστές για να καλύψει τον Θεόφιλο.

Υ.Γ. Έξυπνη υπογραφή :D

yiapap
22-06-04, 14:34
Πότε ακριβώς οι άνθρωποι, ιδίως οι φτωχότεροι, στην Δύση απέκτησαν αντίστοιχες ευκαιρίες μορφώσεως με αυτές που είχαν στην Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία ; Γύρω στις αρχές του 20ού αιώνος.

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό; Γιατί η δική μου γνώση (όχι απαραίτητα σωστή) ήταν ότι εκπαίδευση έπαιρναν είτε αυτοί που είχαν την οικονομική δυνατότητα να την αγοράσουν, είτε αυτοί που βρισκόταν εντός του κύκλου της εκκλησίας.


Ποιό σύγχρονο κράτος σας πείθει ότι θα ζήσει 1100 χρόνια ; Κανένα.
Δε νομίζω ότι ο χρόνος ζωής ενός κράτους/βασιλείου/αυτοκρατορίας έχει καμία σχέση με την προσφορά του στην ανθρωπότητα! Εκτός και αν πιστεύεις ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και άρα καλά κάνανε στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και κρατηθήκανε στην εξουσία με τα μέσα που προαναφέραμε/συζητήσαμε!


Ποιό σύγχρονο κράτος διατήρησε σταθερό το νόμισμά του για πάνω από 50 χρόνια ; Κανένα και, πάντως, θέλουν 750 χρόνια ακόμα για να φθάσουν τον σολδίο του Κωνσταντίνου.
Όπως παραπάνω. Συν το ότι συγκρίνεις τελείως διαφορετικά οικονομικά συστήματα. Τι θα πει "σταθερό"; Σταθερό ως αξία σε σχέση με τι; Με τον χρυσό; Πως ορίζεις την "ισοτιμία" του; Με τον αγρότη που πλήρωνε 1 σόλδιο για ένα πρόβατο επί 50 χρόνια; Το πρόβατο από που το αγόραζε; Ποια ήταν η παγκόσμια διακύμανση στην αξία του προβάτου; Καταλαβαίνεις που το πάω, να μη συνεχίσω...


Σε ποιόν αιώνα της Ευρωπαϊκής ιστορίας οι λαοί της Ευρώπης πίστευαν λιγότερο σε Θεό ; Στον ίδιο κατά τον οποίο σκοτώθηκαν οι περισσότεροι άνθρωποι σε πολέμους ή με άλλα βίαια μέσα απ' ότι σε όλους μαζί τους μεταχριστιανικούς αιώνες μαζί, στον 20ό.
Μα για όνομα!!! :shock:
Καταρχήν, σε ποσοστό πληθυσμού το συμπέρασμά σου είναι λάθος. Αν δεις το ξεκλήρησμα των γηγενών πληθυσμών της Αμερικής, στο όνομα της θρησκείας από τους Ευρωπαίους, έχεις την απάντηση στο ερώτημα.
Μην ξεχνάς ότι ακόμη και στον 20ο αιώνα, ένας πολύ μεγάλος αριθμός θυμάτων ΕΙΝΑΙ αποτέλεσμα της προσπάθειας επιβολής της ΜΙΑΣ και ΑΛΗΘΙΝΗΣ θρησκείας.
Και για να το προεκτείνω και λίγο ακόμη.
Σύμφωνα με τη δική σου θεωρία δηλαδή το ότι η μεγαλύτερη πρόοδος στην επιστήμη έγινε τον 20ο αιώνα είναι αποτέλεσμα της λιγότερης θρησκείας. Αυτά που δεν κατάφερε η θρησκεία, όπως ο μεγαλύτερος μέσος όρος ζωής, η καλύτερη ποιότητα ζωής συμβαίνει σε αυτούς τους "άπιστους" καιρούς! Για να μη σου πω ότι συμβαίνουν κατά βάση σε περιοχές όπου η θρησκεία έχει τη μικρότερη επιρροή!

WAntilles
22-06-04, 14:41
Δυστυχώς , δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα παιδιά μας φθάνουν στο Λύκειο ΑΓΡΑΜΜΑΤΑ εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων . Η ελληνική γλώσσα έχει την όποια αξία της γιατί πρώτα και πάνω από όλα είναι ΔΟΜΗΜΕΝΗ γλώσσα , έχει δηλαδή αρχές και κανόνες . Είναι πολύ ευκολότερο πιστέψτε με να μάθεις 5 εξαιρέσεις και έναν κανόνα παρά 100.000 λέξεις χωρίς κανένα κανόνα. Η κατάσταση παραείχε γίνει τραγική με την κατάργηση των αρχαίων ελληνικών στο γυμνάσιο, εκεί, είτε το θέλετε είτε όχι, υπήρχαν μαθητές που δεν έγραφαν ΟΥΤΕ το όνομά τους σωστά. Τώρα τα πράγματα είναι λίγο και τονίζω το λίγο καλύτερα.

Επειδή λοιπόν ήμουν από εκείνα τα παιδιά που δεν έφτασε στο Λύκειο αγράμματο, θα πω εδώ ότι διαφωνώ μαζί σου.

Θεωρώ ότι απαραίτητη προϋπόθεση για να μάθει κάποιος αρχαία είναι πρώτα να έχει μάθει καλά συντακτικό της νέας ελληνικής.

Διάβασε το εκτενές μου post που είχα γράψει για αυτό.

Έλεγα εκεί ως ανάλογο τις γλώσσες προγραμματισμού.

Εδώ θα χρησιμοποιήσω ανάλογο από το χώρο σου.

Δεν μπορείς να "βυθίσεις" κατευθείαν κάποιον σε σχετικιστική Φυσική αν δεν του μάθεις πρώτα κάποιες έννοιες Newtonian (και όχι Νευτώνεια) Φυσικής.

π.χ. πρέπει πρώτα να του μάθεις:

- θεμελιώδη μεγέθη: m, t κλπ.
- στοιχειώδη στοιχεία περί κινήσεων
- στοιχειώδη στοιχεία περί ενέργειας

Και μετά να τον αρχίσεις σε μάζα ηρεμίας, μάζα αδράνειας, e=mc^2 κλπ.

Έτσι και με τη γλώσσα.

Πρέπει πρώτα να μάθεις συντακτικό νέας ελληνικής και μετά να πας στα αρχαία.

Και σαν παράδειγμα ότι το σύστημα αυτό λειτουργεί σωστά, φέρω τον γράφοντα.


Οι αρχαίοι είχαν τον Πλάτωνα αλλά και τον Αριστοτέλη ,τον Πυθαγόρα ,τον Δημόκριτο. Εμείς (και φταίει η παιδεία μας γιαυτό ) ακολουθούμε μόνο τον Πλάτωνα και τον Σωκράτη...μόνο λόγια και θεωρίες. Άριστα όλα αυτά αλλά είναι για τους αργόσχολους . Μπείτε στα εργαστήρια (όσα υπάρχουν) και δείξτε τι μπορεί να κάνει η ελλάδα (η σύγχρονη) όπως κάνουν τόσοι και τόσοι έλληνες στο εξωτερικό. Μετά, να είστε σίγουροι γιαυτό, οι όποιες φωνές που σήμερα θεωρούμε ανθελληνικές απλά ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ .

Στα χρόνια του σχολείου (και ακόμα και τώρα) μου άρεσε πάρα πολύ η Φυσική και ειδικά η θεωρητική φυσική.

Βιβλία των Hawking, Penrose, Davies κλπ. τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα στο πρωτότυπο.

Γι' αυτό και λέω ότι είναι διατυπωμένη κατά τρόπο λανθασμένο η αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg.

lazar
22-06-04, 14:45
Δεν κατάλαβα τι να εξηγήσεις; Γιατί είναι "φ"; Μα δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι να μάθεις στα παιδάκια ότι το "αφύπνιση" γράφεται με "υ". Εκεί ο τόνος δεν έχει καμία μα καμία σημασία.


Εδώ κάνεις το λάθος! Είναι πολύ δύσκολο για οποιονδήποτε να μάθει ότι αφύπνιση, ύπνος, καθολικός, ολικός, ήμερος, εφήμερος είναι λέξεις με ίδια ορθογραφία χωρίς να ξέρει από που προέρχονται. Γνώση της γλώσσας σημαίνει κατανόηση της λειτουργίας της. Εάν γνωρίζεις ότι αφύπνιση βγαίνει από το από+ύπνος, δεν χρειάζεται να ξέρεις την ορθογραφία της λέξης αφύπνιση.

Επομένως είναι πολύ δυσκολώτερο αλλά και λάθος ως λειτουργία. Η ετυμολογία δεν είναι για τους γλωσσολόγους. Είναι για αυτόν που θέλει να μάθει να εκφράζεται και να καταλαβαίνει μέσα από μία γλώσσα. Αδυνατώ να καταλάβω πώς διδάσκονται τα ελληνικά στο σχολείο χωρίς πνεύματα. Είναι πάρα πολλές οι λέξεις που προκύπτουν και αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα για την ανάγκη γνώσης τι δασύνεται και τι όχι, που οδηγεί τελικά στη χρήση των πνευμάτων.

Έγραψες "αλλώτρια". Συγνώμη, δεν κάνω τον έξυπνο, ούτε έχει να κάνει με εσένα, αλλά το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα. Φευγαλέα κοιτώντας το γραπτό σου έπεσε το μάτι μου επάνω και αμέσως ήξερα ότι προέρχεται από το "άλλος" και όχι από το "άλωση".

Επομένως, δεν μου χρειάζεται να θυμάμαι, πώς στην ευχή γράφεται αυτή η λέξη. Το ελληνικό λεξιλόγιο είναι γεμάτο παράγωγα. Ξαναλέω συγνώμη, δεν είναι προσωπικό, μπορεί άλλωστε να σου ξέφυγε όπως συμβαίνει και εμένα. Έτσι όμως ακριβώς λειτουργεί η ελληνική γλώσσα. Και έτσι θα πρέπει να μιλάμε και εν τέλει να σκεφτόμαστε. Το ερώτημα είναι: οι σημερινοί μαθητές λειτουργούν έτσι;

Ή οι λέξεις ύπνος, αφύπνιση και όλες οι άλλες που σου παρέθεσα, και ΟΛΕΣ τελικά, ολοένα και συνδυάζονται δυσκολώτερα στο μυαλό των ελλήνων. Η γλώσσα είναι και άσκηση ξέρεις!
Σίγουρα πάντως η δική σου φουρνιά ωφελήθηκε περισσότερο από το λίγο πολυτονικό απ' ότι οι χωρίς πνεύματα. Αυτό καταλαβαίνω από τις ηλικίες που συναντώ στην ...έξω ζωή.

Δεν κατηγορώ καμμία γενιά. Ούτε καν την προηγούμενη. Και δεν νοιώθω τους 30-35 ως άλλη γενιά. Είμαι 41, δεν είναι μεγάλη η διαφορά, ούτε στη νοοτροπία. Κατηγορώ όμως την πολιτεία και αυτούς που πήραν αυτήν την εγκληματική για τη γλώσσα και, κατά συνέπεια για εμάς τους πολίτες της χώρας, απόφαση.

Μην σου φαίνεται πάντως τόσο βουνό το πολυτονικό. Εάν τόχες "φάει στη μάπα" σε όλα τα μαθήματα όπως εμείς, για όλα τα σχολικά χρόνια, δεν θα το έβλεπες έτσι σήμερα. Δες πώς γράφουν οι κινέζοι τα "δικά τους" και με τι ευκολία και πόσο αδύνατο φαντάζει για εμάς αυτό.


Θα επανέλθω για το ταξικό ζήτημα που έθεσες, αργότερα (αν και στο μεταξύ θα υπάρξουν απαντήσεις και ανταπαντήσεις).

Νικαετός
22-06-04, 14:46
yiapap έγραψε :



. Θα κάνω μια μίξη εδώ μαζί με την απάντηση στον lazaar: Καταρχήν, είπα ότι δεν είμαι φανατικά υπέρ ή κατά του μονοτονικού. Είπα ότι προσωπικά μου άρεσε. Πιθανών να έχει δίκιο ο lazaar και να συνέβει επειδή συνέπεσε κάπου κατά τη διάρκεια του Δημοτικού για μένα. Από την άλλη, νομίζω ότι και εσύ και ο lazaar (πιθανώς κι εγώ) κρίνουμε εξ'ιδίων τα αλλώτρια (είδες τι μου κάνετε; ) και αντί να επικεντρωνόμαστε στο σύνολο του πληθυσμού, συγκεντρωνόμαστε στο 5~10% αυτών που έχουν τριτοβάθμια+ εκπαίδευση, με τις ξένες γλώσσες μας και την χρονική πολυτέλεια να βελτιώνουμε συνέχεια το γνωστικό επίπεδο μας.
Όσο για τους κανόνες και το "αφύπνιση":
Δεν κατάλαβα τι να εξηγήσεις; Γιατί είναι "φ"; Μα δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι να μάθεις στα παιδάκια ότι το "αφύπνιση" γράφεται με "υ". Εκεί ο τόνος δεν έχει καμία μα καμία σημασία.
Όσο για τους 5 κανόνες και τις εξαιρέσεις τους, μα με το μονοτονικό ΔΕΝ υπάρχουν ΟΥΤΕ 5 κανόνες και εξαιρέσεις. Υπάρχουν 1-2 κανόνες και τέλος. Θέλεις να μου πεις ότι δεν είναι πιο εύκολο να διδάξεις το μονοτονικό;;;
Ναι, το είπα ότι ο ύπνος δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα... Αν και ακόμη δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε περισπωμένη (νομίζω). Υπήρχαν όμως πολύ καλύτερα παραδείγματα... όπως εκείνο το ρημάδι το "α" που όποτε ήθελε ήταν βραχύ και άρα ΔΕΝ περισπώτανε και όποτε ήθελε ήταν μακρύ (?) και μετά έπρεπε να δεις τη λήγουσα



Κατ'αρχήν yiapap , αυτό που εννοεί ο LAZAR είναι ότι αν ο ύπνος δεν έπαιρνε δασεία θα έπρεπε να λέμε απύπνιση όχι αφύπνιση.. Ίσως πεις βέβαια πως τη λέξη την ξέρουμε και τη χρησιμοποιούμε , αλλά για πόσο ακόμα?

Ξέρεις η ταυτότητα και η εθνική συνείδηση έχει σχέση με τη γλώσσα , αν χάσουμε την επαφή μας με αυτήν...

Όσο για τις μειονότητες, αυτές ήλθαν αργότερα από τις εποχές που αναφέρομαι εγώ δεν έχουν σχέση. Αν είμασταν σοβαρό κράτος θα καναμε μειονοτικά σχολεία, δεν θα καθυστερούσαμε τη μόρφωση ή αν θέλεις τους ρυθμούς μόρφωσης των ελλήνων για να δείξουμε (που άραγε;) πως δεν είμαστε ρατσιστές!!!

Στη Γερμανία τα ελληνόπουλα,παιδιά των μεταναστών έκαναν (ιδιαίτερα) μαθήματα στη Γερμανική γλώσσα όσα δεν γεννήθηκαν εκεί για να προλάβουν τους ρυθμούς των εκεί σχολείων.

Το νόημα αγαπητέ yiapap είναι πολύ βαθύτερο από το αν ο ύπνος γράφεται με υ ή όχι με το αν παίρνει περισπωμένη ή όχι. Πρέπει να διδάξεις τον τρόπο που το παιδί θα το θυμάται για πάντα όσα χρόνια και αν περάσουν και θα μπορεί να σκεφτεί μόνος του πως γράφεται και γιατί !

Μετά θα μπορείς να του ζητήσεις να σου φτιάξει και έναν αλγόριθμο γιατί θα έχει μάθει τη επαγωγική σκέψη. Όλα σήμερα γίνονται μηχανικά και εύκολα , αλλά η πρωτότυπη σκέψη και η δημιουργία νέων ιδεών και εφαρμογών , να είσαι σίγουρος πως δεν πρόκειται ποτέ να γίνει από αυτούς που έμαθαν απέξω την ορθογραφία!!!!

Η Παιδεία σίγουρα είναι πολύ σοβαρή υπόθεση . Και επειδή ξέρω ότι το ελληνικό κράτος δείχνει σε αυτήν ΜΗΔΕΝΙΚΗ σημασία αυτός είναι ο λόγος της απαισιοδοξίας που ανέπτυξα προηγουμένως.

Αυτό που με ανησυχεί , και εδώ θέλω την άποψη του φίλου WAn, είναι ότι κανείς δεν σχολίασε το προηγούμενο post σχετικά με το δημόσιο και τις αμπελοφιλοσοφίες μας εκτός ίσως από τον yiapap έμμεσα ...

yiapap
22-06-04, 15:01
Μου αρέσει να απαντάω με ένα post σε δύο. Αν σας δυσκολεύει, πείτε μου:
1. @lazaar+nikoseagle
Συνεχίζετε να μου εξηγείτε γιατί είναι αφύπνιση και όχι απύπνιση... Και σας ξαναλέω ότι είναι αΦύπνιση... γιατί απλά έτσι λέμε τη λέξη. Το να λες φίλε Νίκο και lazaar ότι αύριο μπορεί να πάψει να είναι έτσι και να αλλοτριωθεί ( :wink: ) και να γίνει απύπνιση μου φαντάζει ΤΕΛΕΙΩΣ εξωπραγματικό ότι το στηρίζετε στην ύπαρξη ή την απουσία των πνευμάτων!

2. @lazaar
Προφανώς και μου ξέφυγε το "αλλώτρια". Άλλωστε σιγά μη θυμάμαι πως γράφεται η άλοση :wink:. Είναι προφανές από το νόημα της λέξης η προέλευσή της.
Είπες "εφήμερος": Άρα το ήμερος γραφόταν με δασεία; Γιατί;;;

Επίσης, αν τα 8 χρόνια διαφοράς οδηγούσαν τον έναν από τους δύο να πιστεύει ότι ανήκει σε διαφορετική γενιά... Μάλλον θα ήταν λόγος απύπνισης γι αυτόν τον έναν :mrgreen:

3. @nikoseagle
Να κάνουμε έρευνα όπως κάνουνε οι Έλληνες στο εξωτερικό;;; Σε ποια ιδρύματα; Με ποια χρηματοδότηση; Με τι προσωπικό όφελος; Να φάει κάποιος διδακτορικός 5-6 χρόνια από τη ζωή του στην έρευνα για να πάρει τι; Το πτυχίο που θα του εξασφαλίσει μια θέση Π.Ε. στο δημόσιο;;;
ΟΚ, είναι λίγο άσχετο με τη συζήτηση οπότε αν θέλεις μην το σχολιάζεις.

lazar
22-06-04, 15:10
WAntilles δεν μιλάμε για αρχαία και νέα. Η γλώσσα είναι μία, άλλο αν φροντίζουμ(ν)ε να ξεμακραίνουν.

Γλωσσικά πάντως έχεις ελλείψεις συγκριτικά με εμένα. Κι εσύ ήσουν καλός μαθητής, όπως έχει φανεί, ενώ εγώ τους έγραφα. Αυτό δεν έχει να κάνει με εμάς τους δύο αλλά με το σύστημα που διδαχθήκαμε. Και προφανώς δεν το εννοώ ως προσωπική αντιπαράθεση, αλλά ως σύγκριση γενιών ή φουρνιών.

teacake
22-06-04, 15:13
Μία παρατήρηση για τα ξένα ονόματα. Ποιό είναι το πρόβλημα όταν λέμε Νεύτωνας αντί για Νιούτον (Newton); Και εφόσον χρησιμοποιούμε τη λατινική γραφή γιατί να μη το κάνουμε και για τους Κινέζους και τους Ινδούς με τη κινέζικη ή την ινδική γραφή; Από τα αρχαία χρόνια, όλοι οι λαοί αλλάζουν τα ξένα προς αυτούς ονόματα έτσι ώστε να τα προφέρουν ευκολότερα. Για παράδειγμα οι αρχαίοι έλληνες έλεγαν τον Khshayarsha Ξέρξη. Οι βρετανοί λένε τον Kǒng Fūzǐ Confucius, εμείς Κον(γκ)φούκιο. Οι άγγλοι λένε τον Οδυσσέα Ulysses ή Odysseus. Καμμία σχέση η προφορά με τα Ελληνικά. Γιατί να επιμένουμε δηλαδή στην αρχική μορφή ενός ονόματος. Το αρχικό όνομα ας υπάρχει στις βιογραφίες, στα λεξικά ή σε παρένθεση την πρώτη φορά που εμφανίζεται στο κείμενο. Γιατί να το χρησιμοποιούμε αναγκαστικά;

Νικαετός
22-06-04, 15:18
Φίλε WAn , προφανώς είσαι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις , που αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο post.

ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφωνία όμως . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ !!!!!

Οι κανόνες και η σύνταξη είναι των αρχαίων ελληνικών, αυτά ακολουθούμε και σήμερα, αυτές είναι οι πηγές από εκεί προέρχονται όλα .

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι αν δεν διαβάσει ο καθένας μας δεν καταφέρνει τίποτε.

Το παράδειγμα που ανέφερες μάλλον ενισχύει-στηρίζει τις δικές μου απόψεις :twisted:

Ο Newton και ο Galilei προϋπήρξαν ...και όλοι οι άλλοι δεν θα πήγαιναν πουθενά αν δεν στήριζαν , ακόμα και για να καταρρίψουν ή να συμπληρώσουν (!!!!!!)τις δικές τους θεωρίες στις αρχαιότερες !!!

ANYWAY η διαφωνία μου μαζί σου είναι ότι η δομή και η οργάνωση των αρχαίων ελληνικών ακολουθούν την αυστηρότητα των ΝΕWTON και Galilei , ενώ η χαλαρότητα και η ελευθερία των νέων ελληνικών την απροσδιοριστία και το χάος .

Για να "γκρεμίσεις" πρέπει πρώτα να χτίσεις !!

WAntilles
22-06-04, 15:30
Γενικώς ήμουν πάντα ορθογράφος και τελευταία συλλαμβάνω τον εαυτό μου να έχει απορίες στην ορθογραφία.

Και εγώ ήμουν πάντα ορθογράφος, και μάλιστα αυτό που λέμε "οπτικός τύπος".

Αλλά για το πολυτονικό θα επιμείνω.

Με την κατάργησή του υπάρχει απόκρυψη της αιτίας για τις πολύ λίγες αυτές περιπτώσεις μετάπτωσης συμφώνων.

Αλλά ξανά λέω lazar, εστιάζετε στο δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος.

Πώς να γράψει ο μαθητής σήμερα σωστά την αφύπνιση αφού δεν ξέρει να γράψει τον ύπνο σωστά και τον γράφει "ίπνο";

Πώς να γράψει σωστά τη διαφήμιση (που τη γράφει "διαφήμηση") όταν δεν ξέρει ότι όλα τα ρήματα σε -ίζω γράφονται με γιώτα και επομένως το ίδιο και όλες οι παραγόμενες από αυτά λέξεις;

π.χ. διαφημίζω

Πώς να γράψει σωστά τα ρήματα σε -ώνω όταν δεν ξέρει ότι αυτά γράφονται με ωμέγα;

π.χ. καταναλώνω

Πώς να γράψει σωστά τα ρήματα σε -ομαι -ώμαι όταν δεν ξέρει ότι όταν το (ο) τονίζεται θα γραφτεί με ωμέγα:

π.χ. ονομάζομαι, κατακτώμαι

Πώς να γράψει σωστά τις μετοχές ενεστώτα όταν δεν ξέρει ότι όταν το (ο) τονίζεται θα γραφτεί με ωμέγα:

π.χ. αγναντεύοντας, κοιτώντας

Και 2 από τα μακράν χοντρότερα και συχνότερα λάθη:

Το παρόν "κατεδαφίζετε". Πληροφορίαι εντός.

Φυσικά και ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ έτσι ο Σακελλάριος στη γνωστή ταινία.

κατεδαφίζετ(ε) -> 1ο πληθυντικό ενεστώτα ενεργητικής φωνής (του κατεδαφίζω δηλ.)

κατεδαφίζετ(αι) (αυτό είναι το σωστό για το "παρόν") -> 3ο ενικό ενεστώτα μέσης/παθητικής φωνής (του κατεδαφίζομαι δηλ.)

Το σωστό είναι λοιπόν:

Το παρόν κατεδαφίζετ(αι). Πληροφορίαι εντός.

και όχι με (ε).

Από την άλλη αν πούμε:

Κύριοι, θα το κατεδαφίσετε; (από το Κύριοι, θα μονομαχήσετε του φτωχαδάκια + λεφτάδες) φυσικά θα βάλουμε (ε).

2ο συχνότατο λάθος:

"Αντέγραψε αυτό το αρχείο τώρα."

ΛΑΘΟΣ

Το σωστό είναι αντ(ί)γραψε και όχι αντ(έ)γραψε.


Η Προστακτική δεν παίρνει ΠΟΤΕ αύξηση.

Έτσι αν πεις:

Αντ(ί)γραψε αυτό το αρχείο.

είναι προστακτική και σημαίνει ότι σου δίνω εντολή να αντιγράψεις αυτό το αρχείο.

Αν από την άλλη πεις:

Αντ(έ)γραψε αυτό το αρχείο.

Είναι κανονικότατος αόριστος.

Κάποιο άτομο κάποια στιγμή στο παρελθόν, αντέγραψε αυτό το αρχείο.

3ο συχνότατο (μια που μου ήρθε):

Για όλα τα ρήματα που πριν από το τελικό (ω) έχουν 2πλο σύμφωνο (καταβάλλω, πράττω κλπ.) στους εξακολουθητικούς χρόνους το κρατούν 2πλο, ενώ στους στιγμιαίους γίνεται μονό.

π.χ.

Επί μήνες κατέβαλλα μεγάλη προσπάθεια για να φτάσω εδώ που έφτασα.

βάζοντας 2 (λ) δηλώνω διάρκεια, εξακολουθητικό χρόνο (παρατατικός).

Εάν δεν καταβάλεις το πρόστιμο εντός της προθεσμίας, πας δικαστήριο.

εδώ 1 (λ) γιατί δηλώνω στιγμιαία δράση (μια φορά θα πληρώσεις το πρόστιμο).

Όλα αυτά τα έφερα ως παράδείγματα, για να δείτε lazar, ότι εστιάζετε στο δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος.

Δηλαδή, για όλα τα θεμελιώδη παραπάνω, φταίει το μονοτονικό;

Περιμένω αναλυτικά σχόλια επί του θέματος.

Νικαετός
22-06-04, 15:30
@nikoseagle
Να κάνουμε έρευνα όπως κάνουνε οι Έλληνες στο εξωτερικό;;; Σε ποια ιδρύματα; Με ποια χρηματοδότηση; Με τι προσωπικό όφελος; Να φάει κάποιος διδακτορικός 5-6 χρόνια από τη ζωή του στην έρευνα για να πάρει τι; Το πτυχίο που θα του εξασφαλίσει μια θέση Π.Ε. στο δημόσιο;;;
ΟΚ, είναι λίγο άσχετο με τη συζήτηση οπότε αν θέλεις μην το σχολιάζεις.


Ίσα ίσα yiapap αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας . Ρωτάς με τι προσωπικό όφελος? Το όφελος είναι πρώτα και πάνω από όλα κοινωνικό και έμμεσα προσωπικό. Εγώ είπα ότι αντί να είμαστε αραχτοί και light πρέπει να δουλεύουμε . Ρωτάς σε ποια εργαστήρια και με ποια χρηματοδότηση ...Μα εκεί ακριβώς πρέπει να στρέψουμε την ενεργητικότητα μας να πιέσουμε όσο μπορούμε εμείς και οι φοιτητές του φραπέ (αναγκαστικά γιατί δεν έχουν και άλλες επιλογές) να υπάρξουν και τα εργαστήρια και η χρηματοδότηση Και αν δεν γίνει, να ψηφίσουμε αυτούς που θα το κάνουν και όχι αυτούς που θα μας "βολέψουν" στο δημόσιο .

Οι λύσεις είναι ορατές και αυτονόητες φίλε yiapap. Εμείς όμως βλέπουμε μόνο το δέντρο και θεωρίες συνωμοσίας και χάνουμε το δάσος .

lazar
22-06-04, 15:33
1. Και στρατό πήγαμε και όλοι- οι περισσότεροι είδαμε με τα μάτια μας το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ποσοστό αναλφαβητισμού στην Ελλάδα, σε αντίθεση με την εικονική πραγματικότητα που επικρατεί γύρω σε ΟΛΟΥΣ εμάς με τον προσωπικό μας υπολογιστή, την πρόσβαση στο Διαδίκτυο και βεβαίως την οικονομική άνεση = την άνεση χρόνου να γράφουμε κατεβατά εδώ.

2. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι την τελευταία δεκαετία περίπου στην Ελλάδα έφθασαν πολλοί πληθυσμοί με ελάχιστη ή και καθόλου γνώση της γλώσσας. Ήταν επόμενο ότι στον τομέα της παιδείας θα περνούσαμε μια περίοδο κρίσης έως ότου η 1η γενιά μεταναστών μπορέσει να αφομειωθεί τουλάχιστον στο επίπεδο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

4. Θεωρώ πολύ πιο σημαντικό στοιχείο την Παιδεία ("Π") που στηρίζεται στην διάπλαση του χαρακτήρα και όχι στην απομνημόνευση κανόνων- ακόμη και για τη γλώσσα. Στην Ελλάδα, ότι και να λέμε έχουμε την ευτυχία να αμπελοφιλοσοφούμε με την πρώτη ευκαιρία, ακόμη και σε άσχετους χώρους/χρόνους (δείτε πόσες δημοσιεύσεις έχει αυτό το νήμα σε σχέση με τα τεχνικά). Ακόμη και αν είμαστε ξενοδοχοϋπαλληλικό πρσωπικό, φοιτητές, πυροσβέστες, μπακάληδες κλπ. Προσωπικά και χωρίς εθνικιστικές εξάρσεις, το συγκεκριμένο γνώρισμα της Ελληνικής Παιδείας (και όχι εκπαίδευσης) το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον, σαφέστατα πιο σημαντικό από το αν ο ύπνος παίρνει περισπωμένη και ίσως τη μεγαλύτερη ελπίδα για το μέλλον.


Αυτό είναι επιχείρημα το οποίο οδηγεί πού; Δηλαδή αν κάποια στιγμή οι αναλφάβητοι στην Ελλάδα είναι 60%, πρέπει να πάρει απόφαση η κυβέρνηση να καταργηθούν τα σχολεία, ώστε όλοι να έχουν την ίδια μόρφωση; Εάν οι περισσότεροι μιλούν λάθος, γιατί δεν έχουν τη δυνατότητα να μορφωθούν (κατανοητό!), πρέπει το κράτος να φροντίσει να μη μορφώνονται και οι υπόλοιποι; Όπως είπα να καταργήσουμε και τις διφθόγγους, αφού έτσι κι αλλοιώς γράφει ο καθένας όπως γουστάρει; Γιατί όχι και greeklish; Η απάντηση είναι γιατί υπάρχει η νοηματική συνέχεια. Μοιάζει λίγο αλλά είναι η ουσία. Δεν πρόκειται για ξερά γράμματα, το ένα πίσω απο το άλλο.

Όσο για την πολυτέλεια χρόνου, υπάρχουν άνθρωποι που λένε όλη μέρα μ****, στα καφενεία, στα τηλέφωνα ή όπου αλλού, χάνουν τη ζωή τους και το χρόνο τους. Φυσικά δικαίωμα τους και άποψη μου. Δεν θεωρώ όμως ότι αυτό που κάνουμε στο forum είναι τόσο πολυτέλεια, άσκοπο ή κάτι παρεμφερές. Εκτός αυτού βοηθά και στην ψυχική μας υγεία, όπως έχεις πει εσύ yiapap σε παλαιότερο post σου. Έχω και μνήμη εκτός των άλλων...

Όσο για το 2) που αναφέρεις, θα σου πω ότι έχω υπ' όψη μου "ίδια κιλά" όταν συγκρίνω. Παιδιά "σημερινά καλών οικογενειών" που έχουν γλωσσικές ελλείψεις και δεν τους φταίνε τα nintendo ή τα PS2, όπως πολλές φορές πιστεύουν οι γονείς τους, αλλά το σαθρό εκπαιδευτικό σύστημα, ένα μέρος μόνο του οποίου αποτελεί η επιβολή του μονοτονικού.
Σαφώς υπάρχουν κι άλλα. Βλέπεις, οι διάφοροι κύριοι αντιγράφουν μοντέλα από το εξωτερικό και τα εφαρμόζουν σε μία γλώσσα εντελώς διαφορετική. Παρόμοια λάθη γίνονται και στις επιχειρήσεις, όπου αγνοείται η διαφορετική νοοτροπία του έλληνα και την πατάνε στις προβλέψεις τους. Όμως στην περίπτωση της παιδείας, το κόστος το πληρώνει ολόκληρο το έθνος.

Πολύ σημαντικό δε, στην προκειμένη περίπτωση της "απλούστευσης" της γλώσσας μπορούμε να πούμε ότι η εξουσία ξεγέλασε τους ασθενέστερους ταξικά. Αντί να τους παρέχει πληρέστερη μόρφωση, την έκοψε από όλους. Και μετά τους είπε, "ορίστε, τώρα δεν διαφέρετε". Ουσιαστικά όμως, δεν έκανε τίποτα για αυτούς, τους άφησε στο ίδιο σημείο που βρισκόντουσαν και πρωτύτερα.

WAntilles
22-06-04, 15:35
Ποιό σύγχρονο κράτος σας πείθει ότι θα ζήσει 1100 χρόνια ; Κανένα.

Ένα κράτος που είναι σκοταδιστικό τί να το κάνω ακόμα και αν ζήσει 10.000 χρόνια;


Ποιό σύγχρονο κράτος διατήρησε σταθερό το νόμισμά του για πάνω από 50 χρόνια ; Κανένα και, πάντως, θέλουν 750 χρόνια ακόμα για να φθάσουν τον σολδίο του Κωνσταντίνου.

Είμαι πολύ αντι-αμερικάνος και το ξέρετε, αλλά το δολάριο υπάρχει εδώ και 250 χρόνια. Η στερλίνα προφανώς πολύ περισσότερα.


Σε ποιόν αιώνα της Ευρωπαϊκής ιστορίας οι λαοί της Ευρώπης πίστευαν λιγότερο σε Θεό ; Στον ίδιο κατά τον οποίο σκοτώθηκαν οι περισσότεροι άνθρωποι σε πολέμους ή με άλλα βίαια μέσα απ' ότι σε όλους μαζί τους μεταχριστιανικούς αιώνες μαζί, στον 20ό.

Καλά τώρα για βλάκες μας περνάς;

Για να τους έδινες στο μεσαίωνα και το Βυζάντιο, έξυπνες βόμβες, στελθ μαχητικά, αεροπλανοφόρα και πυρηνικά να δεις τί θα γινότανε.

Κανένας μας δεν θα υπήρχε τώρα.

Νικαετός
22-06-04, 15:38
Όλα αυτά τα έφερα ως παράδείγματα, για να δείτε lazar, ότι εστιάζετε στο δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος


Μου πήρες την έκφραση LOL ...

Το μονοτονικό WAn είναι σίγουρα η κορυφή του παγόβουνου (ελπίζω να μην προλάβεις να το γράψεις ΚΑΙ αυτό)

Σίγουρα τα προβλήματα είναι πολλά αλλά μου φαίνεται πως και εσύ εστιάζεις σε άλλο δέντρο αλλά όχι στο δάσος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.