PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

EvilHawk
22-06-04, 20:54
Καλα ρε λιγη δουλιτσα πλακωσε και χασαμε το νημα

Εγώ να δείς !!! Πλάκωσε δουλειά και έπαθα πλάκα με το πόσες σελίδες γεμίσατε!
Εχασε και ένα σύμμαχο ο lazar τόσες ημέρες! :wink:

Νικαετός
22-06-04, 21:42
Εγώ μπήκα να κάνω μπάνιο και στη συνέχεια ήπια μια μπύρα με τον παππού (τον πατέρα μου εννοώ, προς αποφυγή παρεξηγήσεων) και γέμισαν τρεις σελίδες ...

Θα τις διαβάσω και θα επανέλθω . LOL

lazar
22-06-04, 23:13
Και τώρα βλέπετε το ματς, υποθέτω.

lazar
22-06-04, 23:14
Δεν πειράζει. Δεν είχα τον Hawk, αλλά είχα τον Eagle.

Νικαετός
22-06-04, 23:22
ZOUZOUNI η τιμωρία των απογόνων των Ρωμαίων , θα έλθει σήμερα από τους απογόνους των Βίκιγκς. :mrgreen: :mrgreen:

FORZA Sweden and Denmark!!!

Νικαετός
22-06-04, 23:31
Δεν πειράζει. Δεν είχα τον Hawk, αλλά είχα τον Eagle


:D :D :D :D

Μαρία έγραψε :



Για τους Ναιτες που αναφερθηκαν:εκει να δειτε θεωριες συνομωσιας!!!Μην το αρχισουμε γιατι θα βγαλω βιβλιογραφια


Μαρία εκεί υπήρχε όντως συνωμοσία όχι απλές θεωρίες !!! Γιαυτό και ο Πάπας τους "ξεπάστρεψε" σε χρόνο ρεκόρ .

Σχετικά με την συνάντηση "over beer or wine ή και ρακί :twisted: " δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει Αθήνα ...

WAntilles
22-06-04, 23:55
Καλα ρε λιγη δουλιτσα πλακωσε και χασαμε το νημα

Εγώ να δείς !!! Πλάκωσε δουλειά και έπαθα πλάκα με το πόσες σελίδες γεμίσατε!
Εχασε και ένα σύμμαχο ο lazar τόσες ημέρες! :wink:

Μα δεν είμαστε αντίπαλοι με τον lazar.

Μαζί είμαστε -> να μάθουν οι έλληνες τη γλώσσα τους.

Απλά διαφωνούμε ως προς τη μέθοδο. :mrgreen:

Papous
22-06-04, 23:58
Μαρία έγραψε :

Παράθεση:

Για τους Ναιτες που αναφερθηκαν:εκει να δειτε θεωριες συνομωσιας!!!Μην το αρχισουμε γιατι θα βγαλω βιβλιογραφια



Μαρία εκεί υπήρχε όντως συνωμοσία όχι απλές θεωρίες !!! Γιαυτό και ο Πάπας τους "ξεπάστρεψε" σε χρόνο ρεκόρ .


Ο Φίλιππος ο Ωραίος την έκανε τη δουλειά, o Κλημέντιος ακολουθούσε αλλά ήδη το thread έχει τόσα θέματα με κοινό χαρακτηριστικό το ελληνικό ενδιαφέρον.
Αν μπλέξουμε και ένα άσχετο το μαμήσαμε. :mrgreen: Πολιτικές Βατικανού, σύστημα επιταγών, Roslyn, fringe masonry, baphomet και και και… Οι συνωμοσίες ας πάνε σε άλλο thread!!8)

Εγώ πάντως πάω για ύπνο. Να δω πόσες σελίδες θα έχει το πρωί! :)

lazar
23-06-04, 00:25
Καλα ρε λιγη δουλιτσα πλακωσε και χασαμε το νημα

Εγώ να δείς !!! Πλάκωσε δουλειά και έπαθα πλάκα με το πόσες σελίδες γεμίσατε!
Εχασε και ένα σύμμαχο ο lazar τόσες ημέρες! :wink:

Μα δεν είμαστε αντίπαλοι με τον lazar.

Μαζί είμαστε -> να μάθουν οι έλληνες τη γλώσσα τους.

Απλά διαφωνούμε ως προς τη μέθοδο. :mrgreen:

Ἀκόμα δέν ἒχεις πειστεῖ; Μέχρι καί τά εἰς -ῶμαι ἐπιστράτευσα. Θά σοῦ βρῶ καί ἂλλα.

(μήπως τά πολυτονικά διαγράφονται μαζί μέ τά greeklish;)

Νικαετός
23-06-04, 00:33
Ἀκόμα δέν ἒχεις πειστεῖ; Μέχρι καί τά εἰς -ῶμαι ἐπιστράτευσα. Θά σοῦ βρῶ καί ἂλλα.


lazar τώρα θα σε κουφάνω ...οι τόνοι που χρησιμοποιείς είναι βαρείες όχι οξείες :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

lazar
23-06-04, 00:46
Ἄσε πού μᾶς μαμ... νά τά μάθουμε καί μετά μᾶς εἶπαν: μπουουουου, πλάκα σᾶς κάναμε. Τώρα θά γράφετε χωρίς τόνους.

(Γμτ... τἄχω ξεχάσει. Βρῆκα πάντως τήν οξεῖα)

WAntilles
23-06-04, 00:59
lazar ζαλίστηκα.

Είναι σαν να έχω να κάνω parsing σε κώδικα με πάμπολλα σχόλια (δηλαδή περιττά) με // ή {}.

Πά να πάρω ασπιρίνες :mrgreen:

Νικαετός
23-06-04, 00:59
lazar : LOL

lazar
23-06-04, 01:00
Και μια απορία για το μονοτονικό. Γιατί τα μονοσύλλαβα δεν τονίζονται; Αυτό πάλι τι λογική έχει;

Η φράση "ο Θεός του είπε" δεν προκαλεί σύγχιση; Ο δικός του Θεός ή ο Θεός είπε σε αυτόν;

JohnGR
23-06-04, 01:04
Ο δικός του Θεός -> ο Θεός του, είπε

ο Θεός είπε σε αυτόν -> ο Θεός, του είπε
-----------------------------------------
Πως σου φαίνεται έτσι; (Όχι ότι συμφωνώ)

Νικαετός
23-06-04, 01:04
LAZAR άλλη απορία , αλλά άσχετη και αυτή όπως και αρκετά άλλα με το thread:

Από πού και ως πού το ποιος είναι μονοσύλλαβη λέξη ???? Δεν θυμάμαι τώρα , είναι και αργά βλέπω και τον Πανούτσο , άλλα πλέον τρανταχτά, παραδείγματα του φόνου με θύμα την ελληνική γλώσσα !! :shock:

WAntilles
23-06-04, 01:05
Και μια απορία για το μονοτονικό. Γιατί τα μονοσύλλαβα δεν τονίζονται; Αυτό πάλι τι λογική έχει;

Η φράση "ο Θεός του είπε" δεν προκαλεί σύγχιση. Ο δικός του Θεός ή ο Θεός είπε σε αυτόν;

Μα αυτό το έθιξα αναλυτικά σε προηγούμενο post για τους κανόνες τονισμού στο μονοτονικό.

Με γράφεις lazar; :mrgreen:

Λοιπόν:

Εάν ΔΕΝ το τονίσεις, είναι κτητικό:

Ο Θεός του, είπε... (ο δικός του Θεός είπε κάτι)

Εάν δεν θέλεις να είναι κτητικό, ΠΡΕΠΕΙ να το τονίσεις:

Ο Θεός, τού είπε... (ένας οποιοσδήποτε Θεός, απευθύνθηκε σε αυτόν και του μίλησε)

WAntilles
23-06-04, 01:07
Ο δικός του Θεός -> ο Θεός του, είπε

ο Θεός είπε σε αυτόν -> ο Θεός, του είπε
-----------------------------------------
Πως σου φαίνεται έτσι; (Όχι ότι συμφωνώ)

Πολύ σωστά βάζεις τα κόμματα (όπως και εγώ) προς όφελος της σαφήνειας.

Αλλά στη 2η περίπτωση οφείλεις να τονίσεις το (του).

xxxxx
23-06-04, 01:07
lazar,

Τα μονοσύλλαβα ΤΟΝΙΖΟΝΤΑΙ όταν πρέπει να
τονιστούν για να μην υπάρξει σύγχυση.
(αυτός ακριβώς που λες). Μια δεδομένη λέξη
μπορεί άλλες φορές να τονίζεται κι άλλες όχι.

Π.χ.
Πώς σε λένε;
Μου είπε πως δεν θα έρθει.

lazar
23-06-04, 01:08
Κι όμως δεν λένε να βάζεις σχόλια στον κώδικα γιατί βοηθάει να φτιάχνεις πιο σωστά δομημένο πρόγραμμα; Παντού ίδια είναι βλέπεις, ακόμα και στις γλώσσες των υπολογιστών.

Νικαετός
23-06-04, 01:10
Λοιπόν:

Εάν ΔΕΝ το τονίσεις, είναι κτητικό:

Ο Θεός του, είπε... (ο δικός του Θεός είπε κάτι)

Εάν δεν θέλεις να είναι κτητικό, ΠΡΕΠΕΙ να το τονίσεις:

Ο Θεός, τού είπε... (ένας οποιοσδήποτε Θεός, απευθύνθηκε σε αυτόν και του μίλησε)


WAN : το του ειδικά δεν τονίζεται σε καμμία περίπτωση !!!!! :twisted:

xxxxx
23-06-04, 01:13
Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται τόνος στη δεύτερη περίπτωση πάντως.

Ο Θεός, του είπε

Αυτό δεν είναι σωστό δηλαδή;

JohnGR
23-06-04, 01:13
Πολύ σωστά βάζεις τα κόμματα (όπως και εγώ) προς όφελος της σαφήνειας.

Αλλά στη 2η περίπτωση οφείλεις να τονίσεις το (του).


Τι να λέγω σε, πολλά κι ξέρω (μαθαίνω ακόμη, γι' αυτό μη με κράξετε :!: )

WAntilles
23-06-04, 01:17
Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται τόνος στη δεύτερη περίπτωση πάντως.

Ο Θεός, του είπε

Αυτό δεν είναι σωστό δηλαδή;

xxxx, αν προσέξεις πολύ και τον τρόπο που το λες, δίνεις έμφαση στο (του), το τονίζεις λιγάκι παραπάνω από τα υπόλοιπα.

Εξάλλου με τον τόνο είσαι πλήρως καλυμμένος ακόμα και αν ξεχάσεις το κόμμα (που καλό θα είναι βέβαια να το βάλεις και αυτό).

lazar
23-06-04, 01:20
Απαντήσατε πολλοί μαζί και διαφορετικά ο καθένας.

Δεν σε γράφω WAntilles αλλά αυτό που λες με τα κτητικά πρώτη φορά το ακούω.

Τα που-πού και πως-πώς έχουν να κάνουν με το αν είναι αναφορικά ή ερωτηματικά. Αυτό με τη σύγχυση επίσης πρώτη φορά το ακούω και μάλιστα δεν το καταλαβαίνω. Τι πάει να πει σύγχιση, δηλ. πώς ορίζεται; Υποκειμενικά;

Το κόμμα στο "ο Θεός του, είπε" είναι λάθος. Δεν μπορείς να βάλεις κόμμα και να χωρίσεις το υποκέιμενο από το ρήμα σε καμμία περίπτωση και σε καμμία γλώσσα.

Γενικώς, δεν ρωτάω τι θα μπορούσε να σκαρφιστεί κάποιος ώστε να κάνει το κείμενο του κατανοητό, αλλά τι μέριμνα έχει πάρει η γραμματική για αυτήν την περίπτωση.


NIKOSEAGLE: εγώ γράφω "ποιός, ποιά" και να πάνε να κουρεύονται όσοι τα σκέφτηκαν (πώς τους ονόμασε; Τετράποδα;) :lol:
Μην τα λες σε εμένα γιατί θα ξαναρχίσω τους τόνους και θα έχουμε ...threado-ναυτίες

WAntilles
23-06-04, 01:20
Λοιπόν:

Εάν ΔΕΝ το τονίσεις, είναι κτητικό:

Ο Θεός του, είπε... (ο δικός του Θεός είπε κάτι)

Εάν δεν θέλεις να είναι κτητικό, ΠΡΕΠΕΙ να το τονίσεις:

Ο Θεός, τού είπε... (ένας οποιοσδήποτε Θεός, απευθύνθηκε σε αυτόν και του μίλησε)


WAN : το του ειδικά δεν τονίζεται σε καμμία περίπτωση !!!!! :twisted:

Όχι Νίκος.

Οποιαδήποτε αντωνυμία μπορεί να εκληφθεί ως κτητική, ή μή κτητική, εάν δεν είναι κτητική οφείλεις να την τονίσεις για να προσδώσεις νοηματική σαφήνεια.

xxxxx
23-06-04, 01:22
Νομίζω ότι το κομμά μας καλύπτει παιδιά.

Ο Θεός του, είπε
Ο Θεός, του είπε

JohnGR
23-06-04, 01:24
μή κτητική


Το "μη" τονίζεται :?:

WAntilles
23-06-04, 01:28
Δεν σε γράφω WAntilles αλλά αυτό που λες με τα κτητικά πρώτη φορά το ακούω.

Αστειεύομαι.


Τα που-πού και πως-πώς έχουν να κάνουν με το αν είναι αναφορικά ή ερωτηματικά.

Σωστά. Επίσης εάν είναι ειδικά (μπορούν να αντικατασταθούν από ότι) πάλι δεν τονίζονται.

π.χ. Μου είπε πως θα πάει ταξίδι.


Το κόμμα στο "ο Θεός του, είπε" είναι λάθος. Δεν μπορείς να βάλεις κόμμα και να χωρίσεις το υποκέιμενο από το ρήμα σε καμμία περίπτωση και σε καμμία γλώσσα.

Και όμως μπορείς, και θα σου αναφέρω και άλλη μία περίπτωση:

Να παρεμβάλλεις παράθεση μεταξύ υποκειμένου και ρήματος (εξ' ορισμού η παράθεση περιβάλλεται από κόμματα):

π.χ. Ο Ότο Ρεχάγκελ, ο προπονητής της ομάδας, είναι ο βασικός υπαίτιος για την μέχρι τώρα ανέλπιστη πορεία της.

Και φυσικά έγραψα Ότο και όχι Όττο.


Γενικώς, δεν ρωτάω τι θα μπορούσε να σκαρφιστεί κάποιος ώστε να κάνει το κείμενο του κατανοητό, αλλά τι μέριμνα έχει πάρει η γραμματική για αυτήν την περίπτωση.

Μα όλα αυτά δεν τα σκαρφίστηκα. Τα λέει η γραμματική.


NIKOSEAGLE: εγώ γράφω "ποιός, ποιά" και να πάνε να κουρεύονται όσοι τα σκέφτηκαν (πώς τους ονόμασε; Τετράποδα;) :lol:
Μην τα λες σε εμένα γιατί θα ξαναρχίσω τους τόνους και θα έχουμε ...threado-ναυτίες

Ωχ-ωχ ! :shock:

Νικαετός
23-06-04, 01:30
wan επιμένω , δεν τονίζεται το "του, της κλπ" αν επιμένεις ..σε καλώ σε μονομαχία ...όπλα όλες οι γραμματικές , πεδίο μάχης οποιοδήποτε ουζερί επιλέξεις !!!!

JohnGR
23-06-04, 01:31
πεδίο μάχης οποιοδήποτε ουζερί επιλέξεις !!!!


Αν είναι έτσι θέλω κι εγώ :!:
Σοβαρά τώρα, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν το "μη" τονίζεται;

Νικαετός
23-06-04, 01:38
Ο johngr έγραψε

[/quote]
Αν είναι έτσι θέλω κι εγώ
Σοβαρά τώρα, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν το "μη" τονίζεται;
[/quote]

Φυσικά οποιαδήποτε "μονομαχία" απαιτεί και μάρτυρες.

Το μη δεν τονίζεται !!!!!

Αύριο ,που θα ξυπνήσει η συμβία (φιλόλογος) θα είμαι και απόλυτος :mrgreen: :mrgreen:

lazar
23-06-04, 01:38
Νομίζω ότι το "μη" δεν τονίζεται, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μπας και υπάρχει κανένας κανόνας για έμφαση ή κάτι που θα σκέφτηκαν εκείνα τα τετράποδα που λέγαμε. Παλιά, στην παλαιολιθική εποχή που λέμε, έπαιρνε οξεῖα.

lazar
23-06-04, 01:40
Ο johngr έγραψε


Αν είναι έτσι θέλω κι εγώ
Σοβαρά τώρα, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν το "μη" τονίζεται;
[/quote]

Φυσικά οποιαδήποτε "μονομαχία" απαιτεί και μάρτυρες.

Το μη δεν τονίζεται !!!!!

Αύριο ,που θα ξυπνήσει η συμβία (φιλόλογος) θα είμαι και απόλυτος :mrgreen: :mrgreen:[/quote]

Χα, την πάτησες WAN. δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Αλήθεια η συμβία τι θέση παίρνει επί του θέματος; Είναι δικιά μας ή των εκσυγχρονιστών; (γχ έτσι!)

JohnGR
23-06-04, 01:44
Αύριο που θα ξυπνήσει και η ξαδέρφη (φιλόλογος) θα είμαι κι εγώ απόλυτος :mrgreen:
Την έβαλα να διαβάσει κάποια από αυτά και έπαθε πλάκα! Δεν περίμενε τέτοιο ενδιαφέρον!

Νικαετός
23-06-04, 01:44
Αλήθεια η συμβία τι θέση παίρνει επί του θέματος; Είναι δικιά μας ή των εκσυγχρονιστών; (γχ έτσι!)


ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΜΤ !

Αυτό δεν μας ανησυχεί όμως , το κάνει για αντίπραξη σε μένα .

Εμείς γερά!

lazar
23-06-04, 01:46
Και όμως μπορείς, και θα σου αναφέρω και άλλη μία περίπτωση:

Να παρεμβάλλεις παράθεση μεταξύ υποκειμένου και ρήματος (εξ' ορισμού η παράθεση περιβάλλεται από κόμματα):

π.χ. Ο Ότο Ρεχάγκελ, ο προπονητής της ομάδας, είναι ο βασικός υπαίτιος για την μέχρι τώρα ανέλπιστη πορεία της.

Και φυσικά έγραψα Ότο και όχι Όττο.


Αυτό έχει δύο προτάσεις. Στο "ο Θεός του είπε" δεν μπορείς να το κάνεις. Όπως δεν κάνεις "His God, said". No WAY!

Ενώ παλαιότερα τι είχαμε;
Ὁ Θεός του εἶπε
ή
Ὁ Θεός τοῦ εἶπε

Οι ασπιρίνες έχουν ήδη επιδράσει ελπίζω.


last but not least
Otto Rehhagel. Επομένως: Οττο ...Ρεχχάγκελ :lol: :lol:

Νικαετός
23-06-04, 01:46
Λοιπόν βάζω στοίχημα,για να γελάσουμε λιγάκι μιας και είναι αργά ότι ο WAn έχει κατεβάσει τις γραμματικές και αναζητά απαντήσεις :twisted: :twisted: :twisted:

lazar
23-06-04, 01:50
Αύριο που θα ξυπνήσει και η ξαδέρφη (φιλόλογος) θα είμαι κι εγώ απόλυτος :mrgreen:
Την έβαλα να διαβάσει κάποια από αυτά και έπαθε πλάκα! Δεν περίμενε τέτοιο ενδιαφέρον!

Τι νόμισε, ότι μιλάμε όλο για cpu και ram;;;


άσχετο: ε, ρε γέλιο ο Μαυρομμάτης με το Ρομπέρτο Μπαααατζιοοοοο (ευρωβουλευτής παρακαλώ, για να βλέπετε που φτάσαμε) :cry:

Νικαετός
23-06-04, 01:54
Αθάνατος ΜΑνώληςςςςςς και γκοοοοοοοοοολλλλλλλλλλ! Καλά να τον ακούσω να περιγράφει συνεδρίαση του ευρωκοινοβουλίου και ας πεθάνω !!!!!

Νικαετός
23-06-04, 01:56
Το τελευταίο΄κι αν ήταν τελείως άσχετο .

Wan και σε μπυραρία δεν έχω πρόβλημα . :D

Νικαετός
23-06-04, 01:58
Λοιπόν η συνέχεια αύριο (δεν κέρδισα την CANON LOL) ...καλό βράδυ σε όλους .

lazar
23-06-04, 01:59
Ο yiapap που είναι; Μήπως κατεβαίνει για τη συνάντηση;

Νικαετός
23-06-04, 02:01
LOL , μάλλον για ύπνο όλοι . Nikoseagle signing off !

JohnGR
23-06-04, 02:08
NIKOSEAGLE, καληνύχτα... Σίγουρα δεν θέλεις να περιμένεις τον Wan; Θα επιστρέψει με επιχειρήματα!

lazar, η συνάντηση δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Φαντάζομαι εσένα και τον Wan στο ίδιο τραπέζι να τα πίνετε και να του κάνεις μάθημα, με τον κακογέρακα από πίσω να διευθύνει τη συζήτηση!

yiapap
23-06-04, 03:05
Ο yiapap που είναι; Μήπως κατεβαίνει για τη συνάντηση;

Ναι, αλλά σταμάτησα λαχανιασμένος σε ένα καφέ στη Λάρισα για να δω πόσες σελίδες γράψατε... :D

Πάντως, για τα μονοσύλλαβα, αν θυμάμαι καλά, αυτό που λέει ο WAntilles ίσχυσε περίπου για ένα χρόνο από την εγκαθίδρυση του μονοτονικού. Μετά όλοι οι τόνοι στις μονοσύλλαβες λέξεις καταργήθηκαν.

WAntilles
23-06-04, 07:39
... ή των εκσυγχρονιστών; (γχ έτσι!)

Και όπως είδλατε (σαρδάμ-1), ούτε και το μονοτονικό έμεινε "μακέτο". Υπλοποιήθηκε (σαρδάμ-2) λπήρως (σαρδάμ-3). Και αυτό, ήταν δέσμευση. :mrgreen:

WAntilles
23-06-04, 07:41
Λοιπόν βάζω στοίχημα,για να γελάσουμε λιγάκι μιας και είναι αργά ότι ο WAn έχει κατεβάσει τις γραμματικές και αναζητά απαντήσεις :twisted: :twisted: :twisted:

Ο WAn κοιμόταν.

Νικαετός
23-06-04, 07:49
Καλημέρα και πάλι !!!

WAntilles
23-06-04, 07:49
lazar, η συνάντηση δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Φαντάζομαι εσένα και τον Wan στο ίδιο τραπέζι να τα πίνετε και να του κάνεις μάθημα, με τον κακογέρακα από πίσω να διευθύνει τη συζήτηση!

Τί λες. Θα του βάλω τα 2 πόδια σ' ένα παππούτσι.

Ανάποδο κατακόρυφο ο lazar στηριζόμενος στο ένα χέρι, το ένα πόδι κεκλιμένο για σκόπιμη έλλειψη ισορροπίας, και να "σηκώνει" (hover) γύρω-γύρω σε διάφορα σημεία 10 λεξικά "Μπαμπινιώτου" (όπως έλεγε και ο Ζουράρις-Μητσικώστας) και 30 Γραμματικές Τριανταφυλλίδη, όλα μονοτονικά, ενώ γύρω του θα βουΐζουν τα έντομα του Dagobah που μοιάζουν με δασείες και περισπωμένες. :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.