PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Νικαετός
29-06-04, 08:58
Εγώ θα είμαι εκεί !

lazar
30-06-04, 03:40
Ούτε για μπάνιο δεν μπορεί να πάει κανείς. Μιάμιση μέρα έλειψα και ...ψοφήσατε.

Μερικές διευκρινΙσεις: δεν έχω πρόβλημα με τις διορθώσεις, αντιθέτως. Διαμαρτυρήθηκα για τα σχόλια που τις συνόδευαν...

Dearest WAntilles,
ο λόγος που επέμεινα σε ορισμένα σημεία, όπου με κατηγόρησες για στείρα αντιπολίτευση, ...ε... συγνώμη, αντιπαράθεση, δεν ήταν ότι ήθελα σώνει και καλά να σε πείσω. Άθελα σου, έπαιξες για εμένα τον συνήγορο του διαβόλου και επέμεινα ώστε να το ξεζουμίσουμε το θέμα, όσο δεν πάει άλλο. Τελικά, κάτι έγινε. Ένας παρέθεσε κεφάλαιο από βιβλίο με προβληματισμούς για τη γλώσσα, κάποιος άλλος ποίημα του Καβάφη με απόψεις του και ερωτήματα.

Έχω να πω ότι θέτοντας λεκτικά επιχειρήματα, δηλ. αυτό έχει δύο λέξεις έναντι μίας κλπ., χάνει κανείς το γλωσσικό νόημα. Το αστειότερο όλων είναι πως έτσι ακριβώς δουλεύουν και οι γλώσσες των υπολογιστών. Για παράδειγμα, η C++ είναι πιο δύσκολη στην σύλληψη και την κατανόηση της από την C. Από τη στιγμή όμως που κάποιος την μάθει και την κατανοήσει μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερα προγράμματα, καλύτερα δομημένα, αποφεύγοντας ευκολώτερα τα λάθη. Κι εδώ ακόμη, το απλό δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο.

Ακόμα ψάχνω μία ψηφιακή κόπια του 1984, για να δω τα περί γλώσσας...

Και βέβαια πρέπει να πω ότι εν τω μεταξύ, ελλείψει Θερμοπυλών και εν μέσω πανηγυρισμών για την "Ελλαδάρα" (πόσες δοτικές μπορεί να βάλει κανείς στη σειρά, αλήθεια) δεν βρήκα κάτι καλύτερο να κάνω, από το να καταθέσω τις σκέψεις και τις απόψεις μου για τη γλώσσα.

Εν πάσει περιπτώσει (yes! again!) περισσότερα ...εν Θερμοπύλαις (μα, το παράκανα)


Συμπέρασμα: η διδασκόμενη γραμματική είναι ελλειπής. Δεν με απασχολεί πώς θα ονομάζεται η γλώσσα (καθαρεύουσα, αρχαΐζουσα, καθομιλουμένη, κοινή, δημοτική ή δημοτικιά), δεν επιτρέπεται όμως να μην διδάσκεται τύπος, μέρος του λόγου, που υπάρχει, λέγεται και κυρίως γράφεται. Προβλήματα αντιμετωπίζουν και όσοι διδάσκουν ελληνικά σε ξένους. Τους πηγαίνουν ένα απόκομμα από εφημερίδα και αρχίζουν τις ερωτήσεις, γιατί "εν τω μεταξύ" και όχι "εν το μεταξύ". Συν τα "αφύπνηση" και όσα αναφέραμε. "Το συντακτικό που είπαν κάποιοι ότι είναι σημαντικότερο δεν μπορεί να καλύψει τα γραμματικά κενά. Δεν είναι δική του δουλειά να το κάνει.

Υπ' όψιν: η γραμματική του Τριανταφυλλίδη που διδάχθηκα από την Γ' γυμνασίου και στη συνέχεια όριζε τότε ότι τα θηλυκά όπως "η πόλη" έχουν γενική της "πόλης" ή "πόλεως". Επομένως "της πόλεως, της αποφάσεως" δεν είναι λάθος στη δημοτική. Δεν ξέρω σήμερα εάν έχει αλλάξει γιατί η τάση φαίνεται είναι να κάνουμε το απλούν απλούστερο. Συγγνώμη για το απλούν, αλλά τι είναι το "Άλμα Τριπλούν", στη γλώσσα της γενέτειρας των Ολυμπιακών Αγώνων που μάλιστα θα τους φιλοξενήσει σε ένα μήνα; Ή μήπως πρέπει να το λέμε "Τριπλό πήδημα";

Σήμερα είδα απ' ευθείας σκηνές από Πορτογαλία. Η λεζάντα στην τηλεόραση έγραφε "ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ... ". Φαίνεται ότι για να μην παιδευόμαστε με τις περιττές αποστρόφους, αποφασίστηκε να καταργηθούν και αυτές. Βλέποντας το αισιόδοξα, λέω ότι δεν αποκλείεται αυτό να αποτελεί την αρχή της επιστροφής στον τρόπο γραφής τον αρχαίων και κάποια στιγμή ΝΑΓΡΑΦΟΥΜΕΧΩΡΙΣΝΑΧΩΡΙΖΟΥΜΕΤΙΣΛΕΞΕΙΣΜΕΤΑΞΥΤΟΥΣ.

Και μιας που είπα παραπάνω πήδημα, εάν σας ενδιαφέρει να γοητευτείτε από την ελληνική γλώσσα, δεν έχετε παρά να παρακολουθήσετε τους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες. Επειδή τυγχάνω λάτρης του στίβου, παρακολούθησα χθές λίγο τα Βενιζέλεια, όπου άκουσα για το ποιός "πήδησε" και τα "μερικά δημοσιεύματα που ακούμε".


Το άσχημο νέο είναι ότι οι Θερμοπύλες μου πέφτουν χρονικά μακριά. Μόνον μετά τα μέσα Ιουλίου, γιατί από μεθαύριο θα λείψω. Ηλεκτρονικώς η παρακολούθηση είναι πάντα εφικτή, φυσικά.

ggeorgan
30-06-04, 07:23
Ιδού το κείμενο για την Newspeak του Όργουελ :
http://www.newspeakdictionary.com/ns_frames.html
Αξίζει τον κόπο να το διαβάσει κανείς γιατί περιγράφει πολύ καλά αυτά τα εκφυλιστικά της γλώσσης και της σκέψεως φαινόμενα που συζητούμε στο thread αυτό.

lazar
30-06-04, 09:23
Για ποιό «Φίλιον» μιλάτε, στη Σκουφά;

Νικαετός
30-06-04, 09:33
Ιδού το κείμενο για την Newspeak του Όργουελ :
http://www.newspeakdictionary.com/ns_frames.html
Αξίζει τον κόπο να το διαβάσει κανείς γιατί περιγράφει πολύ καλά αυτά τα εκφυλιστικά της γλώσσης και της σκέψεως φαινόμενα που συζητούμε στο thread αυτό.


ggeorgan , μας βάζεις δύσκολα !! Εννοώ χρονικά . Σίγουρα έχει ενδιαφέρον ,θα προσπαθήσω να το διαβάσω .
Δώσε συντεταγμένες plz για το Φίλιον .

ggeorgan
30-06-04, 16:49
Όχι, όχι δεν εννοώ αυτό στην Σκουφά. Συγγνώμην και, χαράς ευαγγέλια για τον lazar, συλλαμβάνομαι αμελέτητος. Πρόκειται για το «Φίλοιστρον». Είναι στην Αποστόλου Παύλου στο Θησείο στο οικοδομικό τετράγωνο (πεντάπλευρο) που περικλείεται από τις οδούς Οτρυνέων, Πνυκός, Δημητρίου Αιγινήτου και Ιουλίου Σμίθ εκτός, φυσικά, και της Αποστόλου Παύλου. Στην ταράτσα ανεβαίνεις με σκάλα από είσοδο στην Οτρυνέων ή την Πνυκός. Θα περάσω το απόγευμα να δω αν λειτουργεί, γιατί με κλονίσατε. Η θέα, πάντως, που έχει δεν παίζεται.

Ο Όργουελ αξίζει και για τα αγγλικά του. Καταπληκτική ευαισθησία δείχνει και στο δοκίμιο Politics and the English Language που επίσης φιλοξενείται στο site που παρέθεσα. Τα παραδείγματα είναι ξεκαρδιστικά, όπως αυτό : «Το χταπόδι του φασισμού είπε το κύκνειο άσμα του»

ggeorgan
01-07-04, 00:32
Το κατάστημα λειτουργεί, αλλά για να πάρεις καλό τραπέζι σου συνιστούν να κάνεις κράτηση. Γράψτε, λοιπόν, όσοι θέλετε να έλθετε Τετάρτη, 7 Ιουλίου 2004, ώρα 19:30.

pelasgian
01-07-04, 00:47
Αν μπορούσαμε να συνδυάσουμε την αγωνιστικότητα των
αριστερών με την ΕΘΝΟΠΡΕΠΕΙΑ των δεξιών να είστε σίγουροι
ότι θα πηγαίναμε πολύ μπροστά. Όλοι σας πρέπει να καταλάβετε
ότι πάνω από όλα είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και δεν μπορούμε να τα
ισοπεδώνουμε όλα.


Ωραίο πράγμα η εθνική συνείδηση, κακό πράγμα η εθνική υπερηφάνeια (όπως και κάθε άλλη υπερηφάνεια). Την τελευταία φορά που συνδιάστηκε ο δεξιά «εθνοπρέπεια» με την αριστερή «αγωνιστικότητα» προέκυψε ο εθνικοσοσιαλισμός ή nationale sozialismus ή ΝΑΖΙ. Δεν είμαι σίγουρος ότι μας άρεσε.

παρεπιπτόντως οι επτά θανάσιμες αμαρτίες:
Pride is excessive belief in one's own abilities, that interferes with the individual's recognition of the grace of God. It has been called the sin from which all others arise. Pride is also known as Vanity.

Envy is the desire for others' traits, status, abilities, or situation.

Gluttony is an inordinate desire to consume more than that which one requires.

Lust is an inordinate craving for the pleasures of the body.

Anger is manifested in the individual who spurns love and opts instead for fury. It is also known as Wrath.

Greed is the desire for material wealth or gain, ignoring the realm of the spiritual. It is also called Avarice or Covetousness.

Sloth is the avoidance of physical or spiritual work.

και οι επτά αρετές:

The Cardinal Virtues:
prudence, temperance, courage, justice

Classical Greek philosophers considered the foremost virtues to be prudence, temperance, courage, and justice. Early Christian Church theologians adopted these virtues and considered them to be equally important to all people, whether they were Christian or not.

The Theological Virtues:
love, hope, faith

St. Paul defined the three chief virtues as love, which was the essential nature of God, hope, and faith. Christian Church authorities called them the three theological virtues because they believed the virtues were not natural to man in his fallen state, but were conferred at Baptism.

Άρα, ο Χριστιανισμός και η Ελληνικότητά μας, απαιτεί να ΜΗΝ είμαστε εθνικά υπερήφανοι. Αν είμαστε άξιο έθνος, αυτό θα πρέπει να φαίνεται από τις πράξεις μας, την ομόνοιά μας, τη συνεργασία μας και το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. (Κανείς δε παίρνει «δεκάρια» για τη προσπάθεια.) Οι δε κριτές, θα πρέπει να είναι οι ξένοι. Προς το παρών «δεν τους κερδίσαμε», όπως οι πρόγονοί μας.

sdikr
01-07-04, 01:49
pelasgian,


Χριστιανισμός

μόλις έβαλες λάδι στην φωτια!!

WAntilles
01-07-04, 02:00
...Χριστιανισμός...

Format Bible:

sdikr
01-07-04, 02:20
Format Bible:

makeext2 /dev/hda1
:mrgreen:

lazar
01-07-04, 02:52
Πώς θα γνωριστούμε; Εγώ μόνον τον WAntilles γνωρίζω (από το avatar)

JohnGR
01-07-04, 02:55
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lazar
01-07-04, 03:03
Ο τόπος του εγκλήματος... (ΠΡΟΣΟΧΗ: για να μην είστε "off-topic". Πρόκειται για ειδική συνάντηση που αφορά στον τίτλο του thread)

Το Σύνταγμα βρίσκεται προς τα δεξιά.

(ακούστηκε κάτι για επισκέψεις από μακρυνές πολιτείες)

ggeorgan
01-07-04, 07:30
Ελάτε εσείς, και θα αναγνωρισθούμε. Δεν είναι δα και τόσο μεγάλο το μαγαζί. Πάντως, συμφωνώ ότι ο WAntilles καλό είναι να έλθει 5 λεπτά νωρίτερα. Έχει αναγνωρισιμότητα χάρη στο avatar.

ggeorgan
01-07-04, 07:32
Τώρα για τα λεγόμενα «επτά θανάσιμα αμαρτήματα», στην διδασκαλία της καθ' ημάς ανατολικής ορθοδόξου εκκλησίας είναι οκτώ και περιγράφονται ένα, ένα αναλυτικώς στον λόγο του Αγίου Κασσιανού του Ρωμαίου (εορτάζει την 29η Φεβρουαρίου κάθε δισέκτου έτους και την 28η Φεβρουαρίου των υπολοίπων ετών) «Περί των οκτώ της κακίας λογισμών» και περιλαμβάνουν την λύπη, που λείπει από τον κατάλογο των δυτικών. Η διαφορά αυτή της Ανατολής με την Δύση είναι πολύ χαρακτηριστική. Στην Ανατολή η λύπη είναι αμάρτημα ! Φυσικά, δεν λογίζεται «θανάσιμο», όπως δεν λογίζονται και τα υπόλοιπα, τουλάχιστον με την πολύ στενά πρακτική έννοια που αποδίδει στην λέξη η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία.
Ο λόγος «Περί των οκτώ της κακίας λογισμών» περιλαμβάνεται στην περίφημη «Φιλοκαλία των ιερών νηπτικών». Η συλλογή αυτή περιέχει πατερικά κείμενα που γράφηκαν από τον τρίτο μέχρι και τον δέκατο έβδομο αιώνα.

wintech2003
01-07-04, 12:24
Παιδια οχι μονο θα έρθω αλλα ήθελα να προτείνω και την ίδια μερα που προτείνατε εσεις συνάντηση :)

Λοιπον 7 Ιουλίου. Θα έρθω και εγω.
Ειδικός απεσταλλμένος απο χαλκιδα.

Μηπως να ανοιξουμε καινουργιο thread να αρχισει ο κοσμος να δηλώνει συμμετοχη και να μαζεψουμε καλύτερα τα στοιχεια?

Επίσης να γινει ποστ στα νιους της κεντρικης σελιδας..

wintech2003
01-07-04, 12:27
Διαβαζοντας λιγο παραπάνω είδα οτι δεν προκειτε για συναντηση ADSLgr.com (κριμα) αλλα για συζήτηση περι Ελληνικής γλώσσας.
Οπότε ακυρο... :)

Παντως ενα ADSLgr.com meeting πρεπει να γίνει γμτ..

lazar
01-07-04, 12:42
Προσέθεσα στον τίτλο το "Θέμα" της προτεινόμενης συνάντησης, για να μην υπάρξουν παρανοήσεις.

Όπως είπα δεν μπορώ τη συγκεκριμένη ημέρα, βασίζομαι όμως στην ελληνική ανοργανωσιά, που σημαίνει ότι μπορεί να υπάρξει χρονική παράταση.

WAntilles
01-07-04, 12:55
Διαβαζοντας λιγο παραπάνω είδα οτι δεν προκειτε για συναντηση ADSLgr.com (κριμα) αλλα για συζήτηση περι Ελληνικής γλώσσας.
Οπότε ακυρο... :)

Παντως ενα ADSLgr.com meeting πρεπει να γίνει γμτ..

Μα meeting κανονικό θα είναι για να γνωριστούμε. Δεν θα ασχοληθούμε με γλώσσα και βλακείες. Αυτά μπορούμε να τα κάνουμε και εδώ (στο φόρουμ).

Νικαετός
01-07-04, 14:48
Συμφωνούμε , meeting κανονικό. Απλά μπορεί να αργήσω λίγο γιατί θα γυρίζω από Μύκονο εκείνη την ημέρα .... αλλά θα έλθω !!
Θέλω να πω μην παρεξηγηθεί η αργοπορία μου !!!!!!!!

runnerma
01-07-04, 14:55
Κι εγώ θα ήθελα να έρθω, αλλά είναι λίγο δύσκολο από Ρόδο. Ανεβαίνω συχνά Αθήνα για δουλειές οπότε καποιά αλλή φορά.

aesir
01-07-04, 14:59
Nα κάνουμε ένα κατάλογο με λέξεις taboo για να μην προκύψει και κανένα flame... πχ linux :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Νικαετός
01-07-04, 15:14
Nα κάνουμε ένα κατάλογο με λέξεις taboo για να μην προκύψει και κανένα flame... πχ linux


lol !!!!

Νικαετός
01-07-04, 15:17
Κι εγώ θα ήθελα να έρθω, αλλά είναι λίγο δύσκολο από Ρόδο. Ανεβαίνω συχνά Αθήνα για δουλειές οπότε καποιά αλλή φορά.


Eλπίζω , να είναι η πρώτη και όχι η τελευταία !!!!

Προσπαθώ να πείσω και τη σύζυγο να έλθει ,τη φιλόλογο ντε , αν τα καταφέρω θα σας πω !! (Μου κάνει τη δύσκολη -λόγω Μυκόνου αλλά που θα πάει , θα πέσει :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

ggeorgan
01-07-04, 16:29
Η γλώσσα είναι η αφορμή, ο στόχος είναι να γνωρισθούμε.
Ο WAntilles παραπάνω τα γράφει σωστά, όχι τα της γλώσσης (λέω, τώρα), αλλά τα της συναντήσεως.

WAntilles
01-07-04, 16:31
Καμμιά γυναίκα θα έρθει;

Ζουζούνι, είσαι δω; :D

Θα έρθεις;

Ξέρω ότι μένεις Αθήνα.

wintech2003
01-07-04, 16:44
Ok! Τότε θα έρθω! :)

Οπότε επιμένω να ανοίξουμε νεο thread. pinned. και στην home page.
με ώρα, το σχεδιαγραμμα, και το οδηγίες προσέλευσης και για μη αθηναιους (π.χ. ηλεκτρικους, μετρο κτλ)

pelasgian
01-07-04, 17:25
Nα κάνουμε ένα κατάλογο με λέξεις taboo για να μην προκύψει και κανένα flame... πχ linux :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Α!!! Μουστάκια έχεις; :mrgreen:

zouzouni
01-07-04, 18:30
Καμμιά γυναίκα θα έρθει;

Ζουζούνι, είσαι δω; :D

Θα έρθεις;

Ξέρω ότι μένεις Αθήνα.

Παρούσα! :)
Δεν ξέρω παιδιά αν θα το κατορθώσω να έρθω γιατί υπάρχουν διάφορες εκκρεμμότητες αυτό το διάστημα κι δεν μπορώ να προγραμματίσω κάτι. :(
Πόσοι/ποιοί μαζευόμαστε τελικά? (δεν αποκλείω τον εαυτό μου ακόμη, αλλά δεν υπόσχομαι και τίποτα)

Νικαετός
01-07-04, 19:30
ggeorgan έγραψε :


Η γλώσσα είναι η αφορμή, ο στόχος είναι να γνωρισθούμε


Σωστός !!

Ζουζούνι , ωραίος ο Μαίανδρος !

Νικαετός
01-07-04, 19:35
Το Αίολος κάτι, φεύγει από Μύκονο 3.45 ελπίζω να είμαι ontime !!

EvilHawk
03-07-04, 17:08
Ελληνική, η γλώσσα των Αγγέλων .

Η Ελληνική γλώσσα

Όταν κάποτε φύγω από τούτο το φως
θα ελιχθώ προς τα πάνω όπως ένα
ρυακάκι πού μουρμουρίζει.
Κι αν τυχόν κάπου ανάμεσα
στους γαλάζιους διαδρόμους
συναντήσω αγγέλους, θα τους
μιλήσω ελληνικά, επειδή
δεν ξέρουνε γλώσσες. Μιλάνε
μεταξύ τους μέ μουσική.

~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!

Ο Αγρός των λέξεων

Όπως η μέλισσα γύρω από ένα άγριο
λουλούδι, όμοια κ' εγώ. Τριγυρίζω
διαρκώς γύρω απ' τη λέξη.

Ευχαριστώ τις μακριές σειρές
των προγόνων, που δούλεψαν τη φωνή,
την τεμαχίσαν σε κρίκους, την κάμαν
νοήματα, τη σφυρηλάτησαν όπως
το χρυσάφι οι μεταλλουργοί κ' έγινε
Όμηροι, Αισχύλοι, Ευαγγέλια
κι άλλα κοσμήματα.
Με το νήμα
των λέξεων, αυτόν το χρυσό
του χρυσού, που βγαίνει απ' τα βάθη
της καρδιάς μου, συνδέομαι" συμμετέχω
στον κόσμο.
Σκεφτείτε:
Είπα και έγραψα, «Αγαπώ».

~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!~!

Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική


Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική.
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου...

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Εκεί σπάροι και πέρκες
ανεμόδαρτα ρήματα
ρεύματα πράσινα μες στα γαλάζια
όσα είδα στα σπλάχνα μου ν' ανάβουνε
σφουγγάρια, μέδουσες
με τα πρώτα λόγια των Σειρήνων
όστρακα ρόδινα με τα πρώτα μαύρα ρίγη...

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου, με τα πρώτα μαύρα ρίγη...

Εκεί ρόδια, κυδώνια
θεοί μελαχροινοί, θείοι κ' εξάδελφοι
το λάδι αδειάζοντας μες στα πελώρια κιούπια.
Και πνοές από τη ρεμματιά ευωδιάζοντας
λυγαριά και σχίνο
σπάρτο και πιπερόριζα
με τα πρώτα πιπίσματα των σπίνων
ψαλμωδίες γλυκές με τα πρώτα-πρώτα Δόξα Σοι...

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου, με τα πρώτα-πρώτα Δόξα Σοι!..

Εκεί δάφνες και βάγια
θυμιατό και λιβάνισμα
τις πάλες ευλογώντας και τα καριοφίλια
στο χώμα το στρωμένο με τ' αμπελομάντιλα ,
κνίσες, τσουγκρίσματα
και Χριστος Ανέστη
με τα πρώτα σμπάρα των Ελλήνων!
Αγάπες μυστικές με τα πρώτα λόγια του Ύμνου...

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου, με τα πρώτα λόγια του "Υμνου !..


Του Βρεττάκου καί του Ελύτη.

sdikr
03-07-04, 18:09
Ελληνική, η γλώσσα των Αγγέλων .

κάθε λαός πιστέυει το ίδιο, ότι η γλώσσα τους είναι ή γλώσσα των αγγέλων, και ναί παλίοτερα που δεν ξέραν πχ οι κινέζοι οτι υπήρχαν οι έλλήνες εντάξει, εσείς πιστέυετε οτι κάτι τέτοιο υπάρχει ακόμα (οι άγγελοι μιλάν ελλήνικα;;)

WAntilles
03-07-04, 18:24
Ελληνική, η γλώσσα των Αγγέλων .

κάθε λαός πιστέυει το ίδιο, ότι η γλώσσα τους είναι ή γλώσσα των αγγέλων, και ναί παλίοτερα που δεν ξέραν πχ οι κινέζοι οτι υπήρχαν οι έλλήνες εντάξει, εσείς πιστέυετε οτι κάτι τέτοιο υπάρχει ακόμα (οι άγγελοι μιλάν ελλήνικα;;)

Άστους sdikr.

Όλα αυτά τα άτομα είναι στον κόσμο τους του σκοταδιστικού Μεσαίωνα.

Ό,τι και να πούμε εμείς, δεν μπορούν να βγουν από την κοσμάρα τους των παρωπίδων.

JohnGR
03-07-04, 18:29
WAntilles, εκτός αυτών που εκφράζουν ακραίες απόψεις, πιστεύεις πραγματικά ότι:

Χριστιανός = Σκοταδιστής;

Νικαετός
03-07-04, 19:16
johngr , Φανατικός χριστιανός,μουσουλμάνος,εβραίος,ινδουιστής κλπ = Σκοταδιστής ...

EvilHawk
03-07-04, 19:26
WAntilles, εεε καλά το να λές τώρα και τον Βρεττάκο σκοταδιστή πάει νομίζω πολύ! Αγαπητέ ενώ στα περισσότερα πράγματα συμφωνούμε ή θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε με τον απόλυτο τρόπο που γράφεις χάνεις τους συνομιλητές σου! Και το χειρότερο ακόμα και αυτούς που θα μπορούσες να κερδίσεις με την λογική των επιχειρημάτων σου!

JohnGR
03-07-04, 19:26
Θα συμφωνήσω, το έγραψα άλλωστε.

Φανατισμένοι και Ακραίοι είναι εκτός συζήτησης.

Φιλικά,
Γιάννης

WAntilles
03-07-04, 19:34
WAntilles, εεε καλά το να λές τώρα και τον Βρεττάκο σκοταδιστή πάει νομίζω πολύ! Αγαπητέ ενώ στα περισσότερα πράγματα συμφωνούμε ή θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε με τον απόλυτο τρόπο που γράφεις χάνεις τους συνομιλητές σου! Και το χειρότερο ακόμα και αυτούς που θα μπορούσες να κερδίσεις με την λογική των επιχειρημάτων σου!

Επειδή κάποιοι με έχουν χαρακτηρίσει "απόλυτο" θα πω το εξής:

Σε μία διαλογική συζήτηση όπου ο(οι) συνομιλητής(ές) σου είναι πρόσωπο με πρόσωπο έχεις τη δυνατότητα με εναλλάξ να μιλά ο ένας και ο άλλος, να "χτίσεις" σταδιακά, ομαλά, την άποψή σου με επιχειρήματα στον άλλον. Η άποψή σου είναι σαν μια νοητή ανηφοριά, πολλές φορές με έντονη κλίση που πρέπει να ανέβει ο άλλος, με τον νου του, όταν στην αρχή είναι αρνητικός απέναντι σε αυτήν και δεν τη δέχεται. Τον ανεβάζεις λοιπόν σιγά-σιγά, ομαλά-ομαλά, σταδιακά, από το Α μέχρι π.χ. το Ω.

Εδώ πέρα, που είναι forum, όπου γράφουμε, και δεν υπάρχει άμεση επικοινωνία, είναι πολύ χρονοβόρο και αντιπαραγωγικό να ανεβάσεις τον άλλον ομαλά. Πολλές φορές λοιπόν σας "εκφενδονίζω" κατευθείαν στο π.χ. Π ή Σ (ή ίσως και στο Ω) οπότε η μετάβαση για εσάς είναι πολύ ανώμαλη και απορρίπτετε αυτό που λέω.

Αλλά πολλές φορές δεν γίνετε αλλιώς. Διότι μπορεί αν πάω βήμα-βήμα τελικά να τον πείσω τον άλλον, αλλά τότε θα ξημεροβραδιαστούμε.

EvilHawk
03-07-04, 20:04
Αυτά είναι δικαιολογίες και το ξέρεις!
Χρονοβόρο και αντιπαραγωγικό είναι να εκφραζόμαστε με τετοιο τρόπο ώστε να παρασύρουμε τον αλλο σε μια συζήτηση ανευ ουσίας, με σημεία αιχμής αρνητικά, απόλυτα και συνήθως εριστικά σχόλια! Και ο απέναντι σου αντιδρά αρνητικά και διαφορα "κοράκια" θα σταθούν εκεί για να αποπροσανατολίσουν την συζήτηση και το έχεις ήδη δεί! Το μόνο λοιπόν που εκσφενδονίζεις είναι τα φαντάσματα που εισπράτουν την άρνηση των υπόλοιπων και τους κάνεις ισότιμους συνομιλητές!

WAntilles
03-07-04, 20:06
Αυτά είναι δικαιολογίες και το ξέρεις!

Δεν είναι καθόλου δικαιολογίες.

Εκ φύσεως και χαρακτήρα, είμαι ευθύς άνθρωπος.

EvilHawk
03-07-04, 20:16
Μην πάς να μου ξεφύγεις! :wink:

WAntilles
03-07-04, 21:16
Μην πάς να μου ξεφύγεις! :wink:

Κοίτα EvilHawk, εάν σε ένα διάλογο δεν παίρνεις τοις μετρητοίς όσα λέει ο συνομιλητής σου, τότε δεν έχει κανένα νόημα εξαρχής, να κάνεις τον διάλογο.

opimis
03-07-04, 21:27
Αυτά είναι δικαιολογίες και το ξέρεις!
Χρονοβόρο και αντιπαραγωγικό είναι να εκφραζόμαστε με τετοιο τρόπο ώστε να παρασύρουμε τον αλλο σε μια συζήτηση ανευ ουσίας, με σημεία αιχμής αρνητικά, απόλυτα και συνήθως εριστικά σχόλια! Και ο απέναντι σου αντιδρά αρνητικά και διαφορα "κοράκια" θα σταθούν εκεί για να αποπροσανατολίσουν την συζήτηση και το έχεις ήδη δεί! Το μόνο λοιπόν που εκσφενδονίζεις είναι τα φαντάσματα που εισπράτουν την άρνηση των υπόλοιπων και τους κάνεις ισότιμους συνομιλητές!

Λέω τώρα εγώ… μήπως κάνεις αυτό, που υποτίθεται συμβουλεύεις να μην κάνει ο WAntilles;
Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ, αν δεν είχες σκοπό να είσαι εριστικός, γιατί όλο αυτό δεν ήταν σε προσωπικό μήνυμα προς τον WAntilles, ώστε να μην δώσεις την ευκαιρία παρακάτω να σου «επιτεθούν» τα «φαντάσματα» η τα «κοράκια» που λες;

Νικαετός
04-07-04, 14:48
Παιδιά μη στενοχωριέστε, θα έχετε την ευκαιρία να αντιπαραθέσετε τις απόψεις σας ,στη συνάντηση ! Αφού ξέρουμε και ξέρετε , ότι στο βάθος όλοι συμφωνούμε σε βασικά πράγματα, γιατί κουράζεστε ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Η διαλογική συζήτηση είναι το παν. Ελάτε να γνωριστούμε κατ'αρχήν και βλέπουμε στη συνέχεια.

Φιλικά προς όλους και όλες

Νίκος

EvilHawk
04-07-04, 14:56
ώστε να μην δώσεις την ευκαιρία παρακάτω να σου «επιτεθούν» τα «φαντάσματα» η τα «κοράκια» που λες;

Ισως γιατί τα έχω νοιώσει στο πετσί μου και τα αντιμετώπισα ? Ισως γιατί ποτέ δεν με τρομάξανε?

pelasgian
04-07-04, 16:11
Και να πάμε και για κάνα μπάνιο, όχι μόνο καφέδες και μπουρμπουρ!

Νικαετός
04-07-04, 19:20
Και να πάμε και για κάνα μπάνιο, όχι μόνο καφέδες και μπουρμπουρ!


Ας αρχίσουμε από τα πνεύματα και τα οινοπνεύματα και μετά πάμε μέχρι και για ...ράφτιγκ ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

wintech2003
04-07-04, 20:48
Λοιπον ασχετο με τα ελληνικά, αλλα θα μιλήσω για τα αγγλικα.
Σημερα μου εστειλε ενα link ο αδελφος μου (για αυτον θα μιλήσω κυριως) ο οποιος ειναι (αριστος) μαθητης και μολις τελειωσε την 1η Λυκειου.
Ειναι 15 χρονων. Έχει Proficiency του Cambridge απο περσυ, Kleines Sprach Diplom απο φετος στα Γερμανικα, και τωρα ξεκινησε τα Γαλλικα όπου ήδη έχει παρει δύο διπλώματα. Στο σχολειο ειναι μαθητης του 19-20 και σπιτι ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Ειναι ακριβως το αντιθετο του μαθητη-φυτου, ειναι ολη μερα στο γήπεδο και παιζει ποδοσφαιρο, αχολειτε ωρες με το PC, τις γυναικες, τα μηχανακια/αυτοκινητα και διαβαζει εξοσχολικα βιβλια ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ..

Χαρακτηριστικα πριν 1/2 μηνα περιπου σαν μεγαλος αδελφος του εκανα δωρο 8 βιβλια (αγγλικα) απο το amazon.co.uk της επιλογης του, για τους καλους του βαθμους.
Σε 5 απο αυτα έχει γραψει και review στο amazon.co.uk.
Ριξτε μια ματια!
http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/tg/cm/member-reviews/-/A34JBNVWFUXUOO/026-3932417-2007632?desc=full

Όταν σημερα μου έδειξε το site, δεν πιστευα στα ματια μου!.
15 χρονων.. γραφει με χαρακτηριστικη ευκολια αγγλικα κειμενα (κοιταξτε το λεξιλογιο που χρησιμοποιει) για την ηλικια του.. και έχει δημιουργήσει ήδη άποψη σε τοσο εξιδεικευμενα θεματα... οπως βλεπετε την "λεει" και στον συγγραφεα του A Short History of Byzantium!

Περσυ είχε ερθει διακοπες στην Χαλκιδα όπου σπουδαζω και εργαζομαι, και ειχαμε βρεθει με κατι φιλους... οι οποιοι μειναν μ@λ@κες απο αυτα που τους ειπε..
Νομιζαν οτι μιλουσανε με καθηγητη πανεπιστημιου! Τους μιλουσε επι δυο ωρες για την Βυζαντινη αυτοκρατορια, γνωριζε απ'εξω χρονολογιες, αυτοκρατορες, στρατηγους, μαχες, τι εκανε ο ενας και τι εκανε ο αλλος...

Το αποτελεσμα? Η καθηγήτρια του του εβαλε 18 στην Ιστορια. Γιατι? Διοτι της την ελεγε.. Η ιδια δεν ηξερε τα μισα απο εκεινον και αυτος μετα απο καποια στιγμη απλα την αγνοουσε. Και αυτη τον "εκδικηθηκε" με αυτον τον τροπο.. Του εδωσε στο καλύτερο του μαθημα τον χειροτερο βαθμο του Τετραμηνου. Και αναρωτιεμαι.. τι σοι καθηγητες ειναι αυτοι?

Εγω αυτη τη στιγμή επειδη θελω πραγματικά να τον βοηθησω να κανει σωστες επιλογες σκεφτομαι να του πω να παει εκτος Ελλαδος για σπουδες. Αν και ειμαστε η χωρα με τον σπουδαιοτερο πολιτισμο.. ειμαι σιγουρος πως κανεις δεν θα δωσει σημασια στις γνωσεις του και στην ιδιοφυια του (διοτι ειναι ιδιοφυια) και θα παει χαμενος.

Θα μου πειτε, ασχετο με την συζητηση, απλα ηταν το πιο κοντινο thread στο θεμα, και ειμαι τοσο ενθουσιασμενος που ηθελα να το μοιραστω με καποιους. Και ήθελα να ακουσω γνωμες απο οσους έχουν σπουδασει εκτος Ελλαδας, όσο αφορα Πανεπιστημια Ιστοριας-Αρχαιολογιας.

Α! Σημερα μου ζήτησε αλλα 6 βιβλια :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.