PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

JohnGR
04-07-04, 20:55
Να τον χαίρεσαι ρε συ!

Ο δικός μου είναι στο Κόσοβο και δεν μπορώ να περιμένω τις 13 που θα έρθει, έστω και για μια εβδομάδα... :cry:

wintech2003
04-07-04, 20:58
JohnGR,

Αστα να πανε και εσυ παθητικη αγαπη για τον αδελφο σου? :)

Μπορω να παω στην αλλη ακρη του κοσμου αν χρειαστει για αυτον!

Και εγω την αλλη εβδομαδα θα παω Ροδο να τον δω επιτελους :)

JohnGR
04-07-04, 21:00
wintech2003 σοβαρά τώρα.

Όταν έρθει υπάρχει πιθανότητα 99% να πάει Ρόδο!!! Γι' αυτό σε ρωτούσα!
Αν έρθει και μπορώ θα τρέξω!

Μεγάλη τρέλα, άστα να πάνε!

wintech2003
05-07-04, 18:08
Και να πάμε και για κάνα μπάνιο, όχι μόνο καφέδες και μπουρμπουρ!


Ας αρχίσουμε από τα πνεύματα και τα οινοπνεύματα και μετά πάμε μέχρι και για ...ράφτιγκ ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Πες τα :)

runnerma
05-07-04, 18:27
Στο σχολειο ειναι μαθητης του 19-20 και σπιτι ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.


:D :D :D Οι πραγματικά έξυπνοι μαθητές, δεν έχουν ανάγκη το διάβασμα. Συγχαρητήρια, για τον αδελφό σου!

tvelocity
05-07-04, 18:37
wintech2003, πραγματικά τον τάπωσε η κ___ολα η καθηγήτρια; Πάντως που έχει 19-20, πάλι καλά να λές, γιατι συνήθως άτομα με τέτοια ταλέντα το σχολείο αποτυγχάνει παταγωδώς να τα 'εντοπίσει' και να τα ενθαρύνει. Εύγε πάντως!

sdikr
05-07-04, 18:53
Και αναρωτιεμαι.. τι σοι καθηγητες ειναι αυτοι?

εκδικητικοί! (να μήν πώ τίποτα άλλο)

wintech2003, μπραβο του παιδιού και μπράβο και στους δυο σας που έχετε αυτή την αγάπη μεταξύ σας!

ggeorgan
06-07-04, 18:19
WAntilles, wintech2003 και ποιοί άλλοι (NIKOSEASGLE ίσως με καθυστέρηση λόγω ταξιδιού).
Ισχύει για την ταράτσα που έχει το «Φίλoιστρον» στην Αποστόλου Παύλου την Τετάρτη, 7 Ιουλίου 2004, ώρα 19:30. Αν όχι γράψτε εδώ πρίν από τις 14:00 αύριο, Τετάρτη, 7 Ιουλίου 2004. Όποιος άλλος θέλει, ας γράψει εδώ επίσης.
Ευχαριστώ.

runnerma
06-07-04, 18:24
ggeorgan, http://www.adslgr.com/forum/thread7770.html&highlight=

Νικαετός
07-07-04, 03:42
ggeorgan δες στο thread !


http://www.adslgr.com/forum/thread7770.html&highlight=

Νικαετός
17-07-04, 13:54
Τι έγινε βρε παιδιά, γιατί "στερεψε " το θέμα ?? Μάλλον πρέπει κάποιος να μας τσιγκλίσει μου φαίνεται :mrgreen: :mrgreen: .

Λοιπόν, για να συνεχίσω λίγο και επειδή WAn αναφέρθηκες στους καθηγητές . Η πλειοψηφία είναι ακριβώς αυτοί... Ο φωτισμένος καθηγητής είναι ένας και αυτός είναι ζήτημα ,αν υπάρχει σε κάθε σχολείο. Και μάλλον είμαι πολύ αισιόδοξος !!!!

Από την στιγμή που ο διορισμός έγινε στόχος ζωής των αποφοίτων των πανεπιστημίων και όχι αγάπη για τό λειτούργημά τους και το σχολείο πάρεργο και όχι χώρος γνώσης και διαμόρφωσης χαρακτήρων, ατύχησε η παιδεία.

sdikr
17-07-04, 15:26
NIKOSEAGLE, εγραψε:


Από την στιγμή που ο διορισμός έγινε στόχος ζωής των αποφοίτων των πανεπιστημίων και όχι αγάπη για τό λειτούργημά τους και το σχολείο πάρεργο και όχι χώρος γνώσης και διαμόρφωσης χαρακτήρων, ατύχησε η παιδεία.


αυτό γίνεται και σε άλλες χώρες, (ονειρό τους να διοριστούν), αλλά το σύστημα με τους ελέγχους των δασκάλων/καθηγητών δουλέυει,

Νικαετός
17-07-04, 15:51
Sdikr επέτρεψέ μου να σου πω ,πως αυτή η πάλη για μια "θεσούλα" στο δημόσιο είναι καθαρά ελληνικό φρούτο και τριτοκοσμικό ,(άποψή μου)

Άλλωστε έξω ,η "μονιμότητα" των δημοσίων υπαλλήλων δεν υπάρχει. Οπότε εκεί όλοι δουλεύουν και δεν δουλεύουν τον κόσμο !!

Παλιά γινόσουν δάσκαλος - καθηγητής ΜΟΝΟ αν πραγματικά το ήθελες (εμάς μας υποχρέωναν κάθε χρονιά να κάνουμε αίτηση εφόσον θέλαμε να διοριστούμε γιατί κανείς δεν δεχόταν τον διορισμό του παρά μόνο όσοι πραγματικά το ήθελαν) . Τώρα , μόνο αν είσαι φυτό ή τσάτσος ή απλά τυχερός διορίζεσαι και μάλιστα χωρίς καν ποτέ να έχεις διδάξει. (Βλ. ΑΣΕΠ).

Το λειτούργημα του δάσκαλου - καθηγητή είναι τελείως ιδιαίτερο και δεν έχει καμμία σχέση με κανένα άλλο. ΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ! Μπείτε στην τάξη με 25 έφηβους, γεμάτους απορίες ,ερωτηματικά για τη ζωή (όχι για το μάθημα) και ελάτε να ξανασυζητήσουμε !!

sdikr
17-07-04, 16:00
Sdikr επέτρεψέ μου να σου πω ,πως αυτή η πάλη για μια "θεσούλα" στο δημόσιο είναι καθαρά ελληνικό φρούτο και τριτοκοσμικό ,(άποψή μου)

Άλλωστε έξω ,η "μονιμότητα" των δημοσίων υπαλλήλων δεν υπάρχει. Οπότε εκεί όλοι δουλεύουν και δεν δουλεύουν τον κόσμο !!


ναι το καταλαβαίνω οτι η "μονιμοτητα" δεν υπάρχει έξω, αλλά ασχετα με αυτό πάλι ο κόσμος θέλει μια "θεσούλα" για λόγους σταθερότητας εργοδοτη.

EvilHawk
17-07-04, 16:08
Το λειτούργημα του δάσκαλου - καθηγητή είναι τελείως ιδιαίτερο και δεν έχει καμμία σχέση με κανένα άλλο. ΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ! Μπείτε στην τάξη με 25 έφηβους, γεμάτους απορίες ,ερωτηματικά για τη ζωή (όχι για το μάθημα) και ελάτε να ξανασυζητήσουμε !!

Ετσι, έτσι! Συμφωνώ απόλυτα!
NIKOSEAGLE, ή αξιολόγηση βοηθάει καθόλου την κατάσταση ή φτιάχτηκε για να μείνει ανεφάρμοστη;
Προσωπικά θα ήθελα να αξιολογούνται και τα σχολεία σαν σύνολο και όχι μονο οι καθηγητές και οι δάσκαλοι!

Νικαετός
17-07-04, 16:23
NIKOSEAGLE, ή αξιολόγηση βοηθάει καθόλου την κατάσταση ή φτιάχτηκε για να μείνει ανεφάρμοστη;


Δεν υπάρχει αξιολόγηση!!! Η ΟΛΜΕ δεν την δέχεται !

Σαφώς και θα έπρεπε να υπάρχει και στα σχολεία, αν και το τελευταίο είναι συζητήσιμο !

lazar
17-07-04, 16:58
Η παιδαγωγική επιστήμη δίνει ένα ποσοστό 5% από τους διδάσκοντες, οι οποίοι κάνουν για αυτήν την δουλειά. Οι υπόλοιποι δεν έχουν το ταλέντο, με όσα αυτό απαιτεί. Πολύ δύσκολο λειτούργημα.

Θα επιμείνω όμως στην άποψη μου ότι "το ψάρι βρωμά απ' το κεφάλι". Ακόμα και οι σωστοί και ταλαντούχοι δάσκαλοι δεν μπορούν να κάνουν καλή δουλειά τα σχολεία, ξεκινώντας από το άσκοπα υπερφορτωμένο, στεγνό και ανούσιο πολλές φορές πρόγραμμα του γνωστού μας ΥΠΕΠΘ. (Αλήθεια αυτό το "Θ" πότε θα φύγει;)

Νικαετός
17-07-04, 20:31
Συμφωνούμε . Και στο πρώτο και στο δεύτερο σκέλος. :) :) :wink: :wink:

lazar
20-07-04, 06:07
Ένα τελευταίο:
Μαθητής δημοτικού γυρνά στο σπίτι και η γιαγιά του κοιτάει στα τετράδια του τη λέξη "τρένο" (με έψιλον).
Την διορθώνει και την επομένη βρίσκη το "τραίνο" με μία κοκκινιά και ...διορθωμένο ως "τρένο", ξανά.

Τα παίρνει η γηραιά κυρία, πάει και βρίσκει τη δασκάλα, η οποία της απαντά ότι το τραίνο γράφεται "τρένο" με έψιλον, γιατί προέρχεται από το ...τρέχω!

Ευτυχώς η γιαγιά του μικρού είχε χιούμορ και της απάντησε "δηλαδή, όταν τρέχει γράφεται με έψιλον, ενώ όταν είναι στο σταθμό με αι, έτσι;"

Βλέπετε, η ελληνική σκέψη ψάχνει για ετυμολογίες, μόνον που αυτές είναι πολλές φορές ...random.

Φαντάσου τώρα το παιδάκι με τα "τρένο" και "τρέχω", όταν μεθαύριο θα είναι δάσκαλος και θα διδάσκει άλλα παιδάκια.

Δυστυχώς, η ζημιά είναι αθροιστική (πού 'σαι βρε WAN, να με συγκρατήσεις, ώστε να μην κινδυνολογώ). :mrgreen:

WAntilles
20-07-04, 10:19
Ένα τελευταίο:
Μαθητής δημοτικού γυρνά στο σπίτι και η γιαγιά του κοιτάει στα τετράδια του τη λέξη "τρένο" (με έψιλον).
Την διορθώνει και την επομένη βρίσκη το "τραίνο" με μία κοκκινιά και ...διορθωμένο ως "τρένο", ξανά.

Τα παίρνει η γηραιά κυρία, πάει και βρίσκει τη δασκάλα, η οποία της απαντά ότι το τραίνο γράφεται "τρένο" με έψιλον, γιατί προέρχεται από το ...τρέχω!

Ευτυχώς η γιαγιά του μικρού είχε χιούμορ και της απάντησε "δηλαδή, όταν τρέχει γράφεται με έψιλον, ενώ όταν είναι στο σταθμό με αι, έτσι;"

Βλέπετε, η ελληνική σκέψη ψάχνει για ετυμολογίες, μόνον που αυτές είναι πολλές φορές ...random.

Φαντάσου τώρα το παιδάκι με τα "τρένο" και "τρέχω", όταν μεθαύριο θα είναι δάσκαλος και θα διδάσκει άλλα παιδάκια.

Δυστυχώς, η ζημιά είναι αθροιστική (πού 'σαι βρε WAN, να με συγκρατήσεις, ώστε να μην κινδυνολογώ). :mrgreen:

Εκμεταλλεύεσαι την προφανή ασχετοσύνη και επικίνδυνη ημιμάθεια μιας συγκεκριμένης δασκάλας, για να στοιχειοθετήσεις τις απόψεις σου.

Το τρένο σωστά γράφεται με έψιλον, και όχι με άλφα-γιώτα, αλλά προφανώς όχι για το λόγο που λέει η εν λόγω κυρία.

Το τρένο είναι ξένη λέξη (το θέμα είναι ξένο - το ότι της δώσαμε καταλήξεις προσαρμόζοντάς την σε μία από τις κλίσεις της γραμματικής μας - δεν έχει καμμία σημασία), και ως εκ τούτου γράφεται με τον απλούστερο δυνατό τρόπο. Άρα ορθώς γράφεται με έψιλον.


...του γνωστού μας ΥΠΕΠΘ. (Αλήθεια αυτό το "Θ" πότε θα φύγει;)

Αυτό θα πρέπει να φύγει πακέτο-καροτσάκι-σούμπιτο μαζί με τα θρησκευτικά.

Νικαετός
20-07-04, 10:42
Το τραίνο WAn γραφόταν με αι ,από τότε που ήλθε στην Ελλάδα !! Τώρα αν οι "αθάνατοι" αποφάσισαν ότι πρέπει να γράφεται με ε ,γιατί κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους και τον (παχυλό) μισθό τους, δεν σημαίνει πως εμείς πρέπει να το δεχτούμε αδιαμαρτύρητα. Η ορθογραφία του παραπέμπει απευθείας στην ξένη λέξη. (οπότε και ετυμολογικά είναι πιο εύκολο να αναγνωρίσουμε τη λέξη. ) (και μην αρχίσεις πάλι να γράφεις για κανονισμούς το ..εμπεδώσαμε :lol: :lol: ) .

Η λέξη τραίνο γράφόταν με αι για 100 + χρόνια και με ε τα τελευταία 15 -20 !! Προφανώς η προγενέστερη γραφή (με το αι) θα είχε αρκετά πιο λογική αιτιολόγηση ,από αυτό "τον απλούστερο τρόπο" του σήμερα.

WAntilles
20-07-04, 10:58
Το τραίνο WAn γραφόταν με αι ,από τότε που ήλθε στην Ελλάδα !! Τώρα αν οι "αθάνατοι" αποφάσισαν ότι πρέπει να γράφεται με ε ,γιατί κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους και τον (παχυλό) μισθό τους, δεν σημαίνει πως εμείς πρέπει να το δεχτούμε αδιαμαρτύρητα. Η ορθογραφία του παραπέμπει απευθείας στην ξένη λέξη. (οπότε και ετυμολογικά είναι πιο εύκολο να αναγνωρίσουμε τη λέξη. ) (και μην αρχίσεις πάλι να γράφεις για κανονισμούς το ..εμπεδώσαμε :lol: :lol: ) .

Η λέξη τραίνο γράφόταν με αι για 100 + χρόνια και με ε τα τελευταία 15 -20 !! Προφανώς η προγενέστερη γραφή (με το αι) θα είχε αρκετά πιο λογική αιτιολόγηση ,από αυτό "τον απλούστερο τρόπο" του σήμερα.

Γραφόταν όπως λες, κατά τρόπο λανθασμένο για 100+ χρόνια.

Διόρθωσαν επιτέλους το λάθος τους.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Θέματα ετυμολογίας όταν αλλάζει η γλώσσα, και ειδικά καί το αλφάβητο δεν έχουν καμμία λογική βάση.

Το τρένο ΟΛΟΣΩΣΤΑ γράφεται τρένο.

Ducklord
20-07-04, 11:31
Εγώ, πάντως, τραίνω.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Νικαετός
20-07-04, 15:08
Εγώ, πάντως, τραίνω.


:D :D :D

wan...το ίδιο πιστεύω και εγώ !!!! Τα 20 τελευταία χρόνια γράφεται ΛΑΘΟΣ lol !!

Φιλάκια ! Η Θάλασσα είναι φοβερή !!! Και οι γοργόνες το ίδιο !!!!

aesir
20-07-04, 15:28
Οντως εγώ το τραίνο την εποχή του πολυτονικού στο δημοτικό το έγραφα με "αι", όπως επίσης το αυγό τώρα έχει γίνει αβγό, και πολλές άλλες λέξεις.

lazar
20-07-04, 16:19
Γραφόταν όπως λες, κατά τρόπο λανθασμένο για 100+ χρόνια.

Διόρθωσαν επιτέλους το λάθος τους.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.


Μ' αρέσει που τα λες και με στόμφο! Το τρένο ετυμολογικά δεν εξηγείται (εκτός ίσως από το ...τρέχω), ενώ το τραίνο εξηγείται. Αλλά σίγουρα θα βρεις κάποια διαφορετική ερμηνεία, ώστε να υποστηρίξεις τα λεγόμενα σου.

Επίσης, εάν σε ενοχλεί η λατινογενής ρίζα μπορείς να λες συρμός.

Υποστηρίζεις ότι όλες οι αλλαγές που έγιναν τα τελευταία 20 χρόνια έγιναν προς το σωστό, προσθέτοντας μάλιστα το "ατράνταχτο" επιχείρημα ότι όλα ήταν λάθος και σωστά διορθώθηκαν.

Εδώ λυπάμαι, αλλά μία λέξη ταιριάζει: Άραξε!

(βρε μπας και είσαι κάποιος από τους υπουργούς παιδείας των αλλαγών;)

Και btw WAntilles, για να δεις πόσο απόλυτος είσαι και συνεπώς συχνά λανθασμένος: στα ελληνικά, ποιά είναι η πρωτεύουσα της Μ. Βρεττανίας; Το Λονδίνο ή το Λόντον; Εσύ όταν μιλάς λες "μόλις γύρισα από το Λόντον"; Αυτό θυμίζει έλληνες μετανάστες, που θέλουν να δείξουν ότι μιλούν τόσο καλά αγγλικά, που ξέχασαν τα ελληνικά τους.

Το Λονδίνο, λοιπόν, του Λονδίνου και το τραίνο, του τραίνου και όχι το τρένο, του τρένου (ή μήπως θα το έλεγες του τρένο;)

Billis
20-07-04, 16:31
Λογική εξήγηση: Επειδή το τραίνο προέρχεται από το train κρατήθηκε όσο το δυνατόν πιστότερος ο τρόπος γραφής του. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι και η σωστή μεθοδολογία σε τέτοιες περιπτώσεις και όχι η λογική του "τα κάνουμε απλά για να μπορούν και οι αγράμματοι".

Χώρια που ο απλούστερος τρόπος γραφής χωράει πολλές διαφορετικές ερμηνείες. Π.χ. γιατί να μη γράφουμε βόλλεη αντί για βόλλεϋ ή βόλλεϊ, κώρνερ αντί για κόρνερ, μπήρα ή μπίρα αντί για μπύρα;

Ευτυχώς που οι "βάρβαροι" ξένοι δε σκέφτονται έτσι όταν χρησιμοποιούν ελληνικές λέξεις. Πώς σας φαίνονται τα istory, misteri, olimpic, fisikal, κτλ; Μέχρι και τη δασεία έκαναν Η στις αρχές των λέξεων (γι'αυτό και είναι "Hagia Sofia" και όχι "Agia Sofia").

Είναι λοπόν τραίνο όπως και κρεββάτι και αυγό; Για αρκετό κόσμο ναι, πολύ απλά επειδή οι καινούργιοι κανόνες δεν έπεισαν, φαίνονται να έχουν φτιαχτεί χωρίς ιδιάιτερη σκέψη. Γρήγορα και πρόχειρα, όπως αρκετά πράγματα στην Ελλάδα... :x

lazar
20-07-04, 16:45
Εκμεταλλεύεσαι την προφανή ασχετοσύνη και επικίνδυνη ημιμάθεια μιας συγκεκριμένης δασκάλας, για να στοιχειοθετήσεις τις απόψεις σου.


Καταλαβαίνεις, τουλάχιστον, WAntilles, ότι η δασκάλα θα ήταν λιγότερο ημιμαθής, όπως την αποκαλείς, εάν αφήναμε το τραίνο όπως ήταν; Έτσι με λιγότερο κόπο θα γνώριζε τη σωστή ετυμολογία της λέξεως και επομένως το "τρένο" που εσύ θεωρείς πιό έυκολο, καταντά πιό δύσκολο.

Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει και μην αντιδράς μόνο. Δεν θέλει και ιδιαίτερη σοφία. Από πού προέρχεται η ημιμάθεια της; Από την τεμπελιά της θα πεις. Γιατί όμως, να της βάλουμε μία ξεκάρφωτη ορθογραφία, θα ρωτήσω; Όχι μόνο δεν κέρδισε κάτι, αλλά έχασε, τελικά, όπως φαίνεται.

Και όπως είπα, το πρόβλημα έχει αθροιστικό όγκο.

Αναρωτιέμαι, όμως, γιατί τα κάνουν αυτά οι ...εγκέφαλοι των υπουργείων; Όλα τυχαία είναι;

WAntilles
20-07-04, 17:52
Γραφόταν όπως λες, κατά τρόπο λανθασμένο για 100+ χρόνια.

Διόρθωσαν επιτέλους το λάθος τους.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.


Μ' αρέσει που τα λες και με στόμφο! Το τρένο ετυμολογικά δεν εξηγείται (εκτός ίσως από το ...τρέχω), ενώ το τραίνο εξηγείται. Αλλά σίγουρα θα βρεις κάποια διαφορετική ερμηνεία, ώστε να υποστηρίξεις τα λεγόμενα σου.

Ξανά δεν παρέθεσες καθόλου ετυμολογικά επιχειρήματα. Πές μου 1 λόγο ετυμολογικό στα Ελληνικά, και όχι στα αγγλικά ή στα λατινικά, για τον οποίο δεν πρέπει να το γράψουμε με τον απλούστερο δυνατό τρόπο "ε", αλλά πρέπει να βάλουμε "αι".


Επίσης, εάν σε ενοχλεί η λατινογενής ρίζα μπορείς να λες συρμός.

Μην υπεκφεύγεις. Μιλάμε για την ξένη λέξη "τρένο" και όχι για την ελληνική "συρμός".


Υποστηρίζεις ότι όλες οι αλλαγές που έγιναν τα τελευταία 20 χρόνια έγιναν προς το σωστό, προσθέτοντας μάλιστα το "ατράνταχτο" επιχείρημα ότι όλα ήταν λάθος και σωστά διορθώθηκαν.

Εδώ λυπάμαι, αλλά μία λέξη ταιριάζει: Άραξε!

Εσύ να αράξεις.

Είπα ότι όλες οι αλλαγές ήταν σωστές;

Για το τρένο μιλάμε εδώ.

Μη γενικοποιείς και μη βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν έχω πει.


Και btw WAntilles, για να δεις πόσο απόλυτος είσαι και συνεπώς συχνά λανθασμένος: στα ελληνικά, ποιά είναι η πρωτεύουσα της Μ. Βρεττανίας; Το Λονδίνο ή το Λόντον; Εσύ όταν μιλάς λες "μόλις γύρισα από το Λόντον"; Αυτό θυμίζει έλληνες μετανάστες, που θέλουν να δείξουν ότι μιλούν τόσο καλά αγγλικά, που ξέχασαν τα ελληνικά τους.

Αστοχότατο παράδειγμα γιατί πρόκειται για κύριο όνομα.

Εξ' άλλου, λες η Ουάσιγκτον. Δεν λες η Βάσινγκτον, της Βασιγκτώνος.


Το Λονδίνο, λοιπόν, του Λονδίνου και το τραίνο, του τραίνου και όχι το τρένο, του τρένου (ή μήπως θα το έλεγες του τρένο;)

Υποτιμάς τη νοημοσύνη μου;

Τί σχέση έχει η ορθογραφία μιας λέξης με την κλίση μιας άλλης;

Άλλο πράγμα το αν θα εντάξεις μία ξένη λέξη σε ελληνική κλίση ή θα την αφήσεις άκλιτη, και άλλο πράγμα πώς θα γράψεις το θέμα της λέξης (είτε την κάνεις κλιτή, είτε την αφήσεις άκλιτη).

Αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση σκόπιμα με άσχετα στοιχεία.


Λογική εξήγηση: Επειδή το τραίνο προέρχεται από το train κρατήθηκε όσο το δυνατόν πιστότερος ο τρόπος γραφής του. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι και η σωστή μεθοδολογία σε τέτοιες περιπτώσεις και όχι η λογική του "τα κάνουμε απλά για να μπορούν και οι αγράμματοι".

Εγώ που σου λέω ότι ο σωστός είναι ο απλός τρόπος, με θεωρείς αγράμματο;

Αγράμματοι είναι όσοι ξέρουν πολύ καλά ελληνικά και καθόλου οποιαδήποτε γλώσσα με λατινικό αλφάβητο;

Η γνώμη σου είναι αυτό απλά. Γνώμη σου.

Αυτός ο τρόπος είναι λάθος. Και δεν το λέω εγώ. Το λέει ο Τριανταφυλλίδης.


Χώρια που ο απλούστερος τρόπος γραφής χωράει πολλές διαφορετικές ερμηνείες. Π.χ. γιατί να μη γράφουμε βόλλεη αντί για βόλλεϋ ή βόλλεϊ, κώρνερ αντί για κόρνερ, μπήρα ή μπίρα αντί για μπύρα;

Τα σωστά είναι:

- βόλεϊ
- μπίρα
- κόρνερ


Ευτυχώς που οι "βάρβαροι" ξένοι δε σκέφτονται έτσι όταν χρησιμοποιούν ελληνικές λέξεις. Πώς σας φαίνονται τα istory, misteri, olimpic, fisikal, κτλ; Μέχρι και τη δασεία έκαναν Η στις αρχές των λέξεων (γι'αυτό και είναι "Hagia Sofia" και όχι "Agia Sofia").

Συγκρίσεις τέτοιου είδους μεταξύ γλωσσών δεν έχουν καμμία λογική βάση.

Άλλο τα ελληνικά, άλλο τα αγγλικά, άλλο τα γαλλικά, άλλο τα γερμανικά κ.ο.κ.


Είναι λοπόν τραίνο όπως και κρεββάτι και αυγό; Για αρκετό κόσμο ναι, πολύ απλά επειδή οι καινούργιοι κανόνες δεν έπεισαν, φαίνονται να έχουν φτιαχτεί χωρίς ιδιάιτερη σκέψη. Γρήγορα και πρόχειρα, όπως αρκετά πράγματα στην Ελλάδα... :x

Είσαι γλωσσολόγος για να τους κρίνεις;

Εγώ δεν είμαι πάντως, και δεν κάνω τέτοιου είδους σχόλια.

Είναι λοιπόν:

- τρένο (ξένη λέξη)
- κρεβάτι (ξένη λέξη -> εβραϊκή)

αλλά:

- αυγό (ελληνική λέξη)

lazar
20-07-04, 18:07
Μην λες ότι αποπροσανατολίζω, δεν σε παίρνει, όταν μάλιστα προσθέτεις το σκόπιμα!

Η ετυμολογία δεν είναι τέχνη για την τέχνη. Είπαμε η γλώσσα είναι τρόπος σκέψης. Καλώς ή κακώς, η λέξη έχει λατινογενή ρίζα. Το να καταργηθεί είναι μία πρόταση σοβαρή. Το να υπάρχει όμως με μία ρίζα από το πουθενά (τρεν-) είναι χειρότερο. Ούτε σε αυτό συμφωνείς;

lazar
20-07-04, 18:12
Το Λονδίνο είναι άσχετο με το τραίνο, αλλά θυμήθηκα που υποστηρίζεις με απόλυτο τρόπο ότι οι ξένες λέξεις δεν ελληνοποιούνται. Απευθυνόμουν στο απόλυτο που διακρίνει (όχι πάντα) τα λεγόμενα σου και νομίζω ότι αυτό το έπιασες (γιατί σαφώς και δεν υποτιμώ τη νοημοσύνη σου).

Και πιστεύω ότι θα λες Λονδίνο και όχι Λόντον;Είναι λάθος, λοιπόν, όταν λέμε Λονδίνο;

lazar
20-07-04, 18:14
...χάσαμε και τις Θερμοπύλες...

Ducklord
20-07-04, 18:19
Wan, έχεις δίκιο μεν (το "τραίνω" το έγραψα σαν... ρήμα, για πλάκα, όχι επειδή υποστηρίζω το "αι" στην γραφή του) μα έχεις και ένα μικρό άδικο: στο μανία με τα "απλά".

Αν πρέπει το απλό να είναι και το σωστό, τότε γιατί έγραψες:

"Ξανά δεν παρέθεσες καθόλου ετυμολογικά επιχειρήματα. Πές μου 1 λόγο ετυμολογικό στα Ελληνικά, και όχι στα αγγλικά ή στα λατινικά, για τον οποίο δεν πρέπει να το γράψουμε με τον απλούστερο δυνατό τρόπο "ε", αλλά πρέπει να βάλουμε "αι" "

Και όχι
"Κσανά, δεν παρέθεσες καθόλου ετημολογηκά επηχηρήματα. Πές μου 1 λόγο ετημολογηκό στα Εληνηκά, κε όχη στα αγγληκά ή στα λατηνηκά, γηα τον οπήο δεν πρέπη να το γράψουμε με τον απλούστερο δηνατό τρόπο "ε", αλά πρέπη να βάλουμε "αι" "

... :-)
Υπερβάλω, διότι μιλάς για λέξεις που μεταφέρονται στην Ελληνική απο την Αγγλική (και το ξαναλέω: πιστεύω πως έχεις, ως ένα βαθμό, δίκιο). Διαφωνώ όμως με την αλλαγή (έστω για... διόρθωση) όρων που χρησιμοποιούνται για χρόνια. Δεν αλλάζει πρακτικά η κατάσταση με μια τέτοια επέμβαση, ούτε βελτιώνεται σημαντικά. Με άλλα λόγια, το "αι" ή το "ε" στο τρένο ή το τραίνο μας μάραναν. Αυτό που πρέπει να μην ισχύει είναι, απλά, καταστάσεις τύπου "Σακεσπύρος" (που έχουμε θίξει στο παρελθόν) μα και να παρουσιάζεται, στο σχολείο, ένα πλήρες λεξιλόγιο απο καθηγητές που να ξέρουν να μιλούν - και όχι να σου δίνουν την αφορμή μελλοντικής χρήσεως της λέξεως "μαλάκας" και των παράγωγών της ως "οικοδομικής βάσης" για την καθημερινή σου συνομιλία με τους γύρω σου.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Νικαετός
20-07-04, 18:24
Παιδιά , πιο ήρεμα !!!! :D :D :D
Κουβεντούλα κάνουμε!!!!!

Wan , το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό .Σίγουρα έτσι είναι τα σωστά σήμερα , αυτοί είναι οι κανόνες . Έτσι πρέπει (δυστυχώς) να τα γράφουμε . Τώρα εγώ επιμένω όμως ότι οι κανόνες αυτοί είναι πρόχειροι και σίγουρα λάθος , αργά ή γρήγορα πρέπει να αλλάξουν !! Θα αναγκαστώ να διαβάζω την Εστία (κυκλοφορεί ακόμα ? κάπου την πηρε το μάτι μου αν δεν κάνω λάθος !) για να διαβάζω ελληνικά !! :lol: :lol:

Και πάλι λοιπόν coooolllll !!!!

lazar
20-07-04, 18:25
Η δασκάλα που λέει ότι το τρένο προέρχεται από το τρέχω δεν έχει καθόλου άδικο. Το ίδιο πιθανόν να σκεφτόμουν και εγώ, εάν δεν το είχα δει ποτέ ως τραίνο. Από που να καταλήξει ότι προέρχεται από το train; Αυτό λέω τόσην ώρα.

lazar
20-07-04, 18:28
Θα αναγκαστώ να διαβάζω την Εστία (κυκλοφορεί ακόμα ? κάπου την πηρε το μάτι μου αν δεν κάνω λάθος !) για να διαβάζω ελληνικά !!

Κι όμως έχει και σοβαρή πλευρά αυτό που λες. Αυτά κάνουν και εμφανίζονται στη συνέχεια ακρότητες (δεν εννοώ εσένα φυσικά, ξέρω ότι αστειεύεσαι). Μήπως έχει estia.gr; :lol:

Νικαετός
20-07-04, 18:37
...χάσαμε και τις Θερμοπύλες


Λάζαρε , μέχρι και το κινητό μου άφησα για να έλθω όπου θέλετε !! :lol: :lol: :lol:

Νικαετός
20-07-04, 18:40
Λογικά πρέπει να έχει , θα το δω !!

lazar
20-07-04, 18:46
Αυτός ο ggeorgan πού χάθηκε τελευταία; Λες να εμφανιστεί με την αναζωπύρωση (κάνει και ζέστη) της συζήτησης;

Νικαετός
20-07-04, 20:23
γεγονός, έχω μέρες να τον δω ! Και ο sotiriskakos έχει εξαφανιστεί τελευταία !

Δυστυχώς δεν έχει estia.gr :mrgreen:

Οι διακοπές άρχισαν για όλους μου φαίνεται και αυτοί τουλάχιστον είναι πιο "υγιείς" από εμένα που πήρα και το laptop μαζί μου !! :oops: :oops:

όπου και νάναι εύχομαι να περνάνε καλά !

lazar
20-07-04, 21:28
Και μια είδηση από Γερμανία. Άρθρο στο τελευταίο γερμανικό "Focus" αναφέρεται σε υπουργικό συμβούλιο για το θέμα στην αλλαγή της γραφής των γερμανικών. Μιλάμε για λεπτομέρειες του στυλ να φύγει το παλιό γράμμα ες-τσετ και να αντικατασταθεί με δύο s. Δηλ. ss αντί για ß (ελπίζω το unicode να κάνει τη δουλειά του σωστά).

Και όμως γίνεται ολόκληρο θέμα, τη στιγμή που εμείς τα ξεσκίσαμε σε μιά νύχτα (και συνεχίζουμε) και λέμε ότι όλα ...βαίνουν καλώς. Μάλιστα, κάποιοι πρότειναν επιστροφή στην παλιά γραφή, άλλοι παραδέχτηκαν ότι δεν υιοθέτησαν τη νέα γραφή, αλλά φοβούνται μήπως η επιστροφή προκαλέσει μεγαλύτερο χάος!

Με τι σοβαρότητα, όμως, αντιμετωπίζουν αυτό το παλιό γραμματάκι. Μετά απορούμε, γιατί εμείς είμαστε πιό πίσω...

Και ενώ μοιάζει για λεπτομέρεια φαίνεται ότι τελικά δεν είναι και τόσο επουσιώδες, αφού εμφανίζονται περιπτώσεις λέξεων όπως η Schlußszene που με τη νέα γραφή έγινε Schlussszene (τρία s στη σειρά), Paßstraße που έγινε Passstrasse και απ' ότι λέει το "Focus" είναι δυσανάγνωστες. Εμ, δεν είναι;

Billis
21-07-04, 09:46
Εγώ που σου λέω ότι ο σωστός είναι ο απλός τρόπος, με θεωρείς αγράμματο;

Αγράμματοι είναι όσοι ξέρουν πολύ καλά ελληνικά και καθόλου οποιαδήποτε γλώσσα με λατινικό αλφάβητο;

Η γνώμη σου είναι αυτό απλά. Γνώμη σου.

Αυτός ο τρόπος είναι λάθος. Και δεν το λέω εγώ. Το λέει ο Τριανταφυλλίδης.


Τον τρόπο σκέψης μου εξήγησα και τη γνώμη μου εξέφερα. Αν θεωρείς τον εαυτό σου αγράμματο είναι κάτι στο οποίο δεν εχω καμμία απολύτως επιρροή.



Τα σωστά είναι:

- βόλεϊ
- μπίρα
- κόρνερ


Γιατί; Και οι άλλες εναλλακτικές έχουν τον ίδιο αριθμό γραμμάτων ανά λέξη, χώρια που στο βόλλεη δε χρειάζονται και διαλυτικά.



Συγκρίσεις τέτοιου είδους μεταξύ γλωσσών δεν έχουν καμμία λογική βάση.

Άλλο τα ελληνικά, άλλο τα αγγλικά, άλλο τα γαλλικά, άλλο τα γερμανικά κ.ο.κ.


Λυπάμαι, αλλά η αναλογία μου είναι σαφέστατη και λογικότατη, άλλο αν εσύ δεν την αντιλαμβάνεσαι ή δεν τη δέχεσαι.



Είσαι γλωσσολόγος για να τους κρίνεις;

Εγώ δεν είμαι πάντως, και δεν κάνω τέτοιου είδους σχόλια.


Συνεπώς στην περίπτωσή σου (όπως και σ'αυτές όλων σχεδών των υπολοίπων μελών του forum) έχουμε να κάνουμε με ιδιοφυίες που είναι ταυτόχρονα κοινωνιολόγοι, προγραμματιστές, τεχνικοί τηλεπικοινωνιών, φιλόλογοι καθώς και άλλα πολλά πράγματα. Αλλιώς πώς επιτρέπεται όλος αυτός ο κόσμος να κάνει σχόλια και κριτική πάνω σε θέματα DSL συνδεσιμότητας, ελληνικής γραμματικής και ορθογραφίας, προβλημάτων σε λειτουργικά συστήματα και software και άλλα πολλά; Απλώς είμαστε όλοι μας χρήστες (με τη γενική έννοια) και ως εκ τούτου έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε και να σχολιάζουμε ό,τι θεωρούμε σωστό ή λάθος. Αυτή αν δεν απατώμαι είναι και η βασική αρχή και λόγος ύπαρξης αυτού του forum.
Υποθέτω πως αντιλαμβάνεσαι το ατυχές της τελευταίας παρατήρησής σου.

Το θέμα της γλώσσας είναι τόσο μεγάλο που δε θα μπορούσε καν να χωρέσει σε ένα forum αποκλειστικά δικό του γεμάτο με ειδήμονες και ακαδημαϊκούς, ας μην τρωγόμαστε μεταξύ μας επειδή δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για τραίνα και καράβια και για το πώς γράφεται η μπύρα. Ο ζύθος είναι προς απόλαυση, έτσι; :wink:

lazar
21-07-04, 10:19
Για όσους ξέρουν γερμανικά και ενδιαφέρονται υπάρχει αυτό:
http://rechtschreibreform.de/PDF/Sehstoerungen.pdf

Στη δεύτερη σελίδα έχει ενδιαφέρον, γιατί αναφέρεται στα προβλήματα που προέκυψαν από τους νεωτερισμούς.

Ενδεικτικά: ενώ ο στόχος ήταν όλα να γίνουν απλούστερα και ευκολότερα και στο μάθημα να περισσεύει χρόνος για ουσιαστική μάθηση, τελικά όλα είναι πιό περίπλοκα, γιατί αναγκαστηκαν να εισαγάγουν περισσότερους νέους κανόνες.

Ενώ ο στόχος ήταν τα παιδιά στο δημοτικό να κάνουν λιγότερα λάθη, απεδείχθη ότι στην πράξη οι νέοι μαθητές κάνουν περισσότερα λάθη. Επίσης, παρατηρούνται πολλά λάθη στούς ενήλικες όπου, ενώ πίστευαν ότι θα είναι κάτι εύκολο και απλό γι' αυτούς, φάνηκε ότι δεν κατέχουν τους νέους κανόνες. Πολλά λάθη παρατηρούνται ακόμα και στις σοβαρές εφημερίδες και τα περιοδικά.

Με άλλα λόγια, τα ίδια τραβάνε και αυτοί.

lazar
21-07-04, 10:23
Ο δανεισμός λέξεων από άλλη γλώσσα σε όλον τον κόσμο ακολουθεί τους ίδιους κανόνες. Επειδή γλώσσα σημαίνει γραφή (και όχι ομιλία - εκεί βρίσκεται το μυστικό) τηρείται κατά το δυνατόν η ορθογραφία.

Έτσι το volley το έκαναν οι έλληνες βόλλεϋ και το ὕπνωσις το έκαναν οι άγγλοι hypnosis, κρατώντας τη δασεία με το h.

Δεν αποκλείται να μπερδέψουμε όλον τον κόσμο τελικά με την κατάργηση των πνευμάτων :mrgreen:

Billis
21-07-04, 10:53
Ο δανεισμός λέξεων από άλλη γλώσσα σε όλον τον κόσμο ακολουθεί τους ίδιους κανόνες. Επειδή γλώσσα σημαίνει γραφή (και όχι ομιλία - εκεί βρίσκεται το μυστικό) τηρείται κατά το δυνατόν η ορθογραφία.

Έτσι το volley το έκαναν οι έλληνες βόλλεϋ και το ὕπνωσις το έκαναν οι άγγλοι hypnosis, κρατώντας τη δασεία με το h.

Δεν αποκλείται να μπερδέψουμε όλον τον κόσμο τελικά με την κατάργηση των πνευμάτων :mrgreen:

Κατά τη γνώμη μου η γλώσσα αποτελείται και από γραφή και από ομιλία, ειναι ορθότατος όμως ο διαχωρισμός που αναφέρεις και ο οποίος πιθανόν να εξηγεί τις διαφορετικές απόψεις ορισμένων από εμας σε αυτήν τη συζήτηση.

Νικαετός
21-07-04, 11:25
Και φυσικά Λάζαρε , δεν χρειαζόταν να μας το πουν οι Γερμανοί, είναι κάτι που το βλέπουμε καθημερινά και στο σχολείο αλλά και εδώ στο forum!!

Όταν αποσυνδέεις τη γλώσσα ,από τη λογική μετά είσαι υποχρεωμένος να θέτεις διαρκώς κανόνες ,για να εξηγήσεις τα ανεξήγητα οπότε τελικά αντί να απλοποιείς τα πράγματα τα δένεις κόμπο. :? :?

Προσωπικά πιστεύω, πως ο λόγος που "απλουστεύτηκε" η γραφή μας πέρα από όσα έχουν γραφεί και αναλυθεί έως τώρα,δεν έχει να κάνει με το "απλό" του πράγματος , αλλά αυτή η άποψη είναι εξόχως "επικίνδυνη" και μπορεί να συζητηθεί μόνο μετά από κατανάλωση (οινο)πνευμάτων !!

WAntilles
21-07-04, 12:28
Εγώ που σου λέω ότι ο σωστός είναι ο απλός τρόπος, με θεωρείς αγράμματο;

Αγράμματοι είναι όσοι ξέρουν πολύ καλά ελληνικά και καθόλου οποιαδήποτε γλώσσα με λατινικό αλφάβητο;

Η γνώμη σου είναι αυτό απλά. Γνώμη σου.

Αυτός ο τρόπος είναι λάθος. Και δεν το λέω εγώ. Το λέει ο Τριανταφυλλίδης.


Τον τρόπο σκέψης μου εξήγησα και τη γνώμη μου εξέφερα. Αν θεωρείς τον εαυτό σου αγράμματο είναι κάτι στο οποίο δεν εχω καμμία απολύτως επιρροή.

Εδώ τώρα ή δεν κατάλαβες τί λέω ή κάνεις την πάπια.




Τα σωστά είναι:

- βόλεϊ
- μπίρα
- κόρνερ


Γιατί; Και οι άλλες εναλλακτικές έχουν τον ίδιο αριθμό γραμμάτων ανά λέξη, χώρια που στο βόλλεη δε χρειάζονται και διαλυτικά.

Πές μου ένα λόγο για τον οποίο οφείλεις να γράφεις το βόλεϊ με ήτα στο τέλος. Ένα λόγο.




Συγκρίσεις τέτοιου είδους μεταξύ γλωσσών δεν έχουν καμμία λογική βάση.

Άλλο τα ελληνικά, άλλο τα αγγλικά, άλλο τα γαλλικά, άλλο τα γερμανικά κ.ο.κ.


Λυπάμαι, αλλά η αναλογία μου είναι σαφέστατη και λογικότατη, άλλο αν εσύ δεν την αντιλαμβάνεσαι ή δεν τη δέχεσαι.

Καθόλου λογική.

Είναι όπως στις μεταφράσεις από γλώσσα σε γλώσσα.

Το πρώτο που σου λένε όταν πας σε ένα σοβαρό φροντιστήριο να μάθεις μια ξένη γλώσσα, είναι ξέχνα τις μεταφράσεις από γλώσσα σε γλώσσα. Δεν λειτουργεί γιατί κάθε γλώσσα έχει τη δική της λογική και δομή.



Είσαι γλωσσολόγος για να τους κρίνεις;

Εγώ δεν είμαι πάντως, και δεν κάνω τέτοιου είδους σχόλια.


Συνεπώς στην περίπτωσή σου (όπως και σ'αυτές όλων σχεδών των υπολοίπων μελών του forum) έχουμε να κάνουμε με ιδιοφυίες που είναι ταυτόχρονα κοινωνιολόγοι, προγραμματιστές, τεχνικοί τηλεπικοινωνιών, φιλόλογοι καθώς και άλλα πολλά πράγματα. Αλλιώς πώς επιτρέπεται όλος αυτός ο κόσμος να κάνει σχόλια και κριτική πάνω σε θέματα DSL συνδεσιμότητας, ελληνικής γραμματικής και ορθογραφίας, προβλημάτων σε λειτουργικά συστήματα και software και άλλα πολλά; Απλώς είμαστε όλοι μας χρήστες (με τη γενική έννοια) και ως εκ τούτου έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε και να σχολιάζουμε ό,τι θεωρούμε σωστό ή λάθος. Αυτή αν δεν απατώμαι είναι και η βασική αρχή και λόγος ύπαρξης αυτού του forum.
Υποθέτω πως αντιλαμβάνεσαι το ατυχές της τελευταίας παρατήρησής σου.[/quote]

Δεν είναι καθόλου ατυχές.

Εγώ, δεν είμαι γλωσσολόγος, αλλά λέω ότι γράφονται έτσι γιατί το λέει ο Τριανταφυλλίδης, η επίσημη γραμματική του ελληνικού κράτους που διδάσκεται και στα σχολεία.

Εσύ από την άλλη, λες ότι γράφονται αλλιώς επειδή "έτσι σου κάπνισε" χωρίς να είσαι γλωσσολόγος.

Τώρα το κατάλαβες γιατί δεν είναι ατυχές;


Το θέμα της γλώσσας είναι τόσο μεγάλο που δε θα μπορούσε καν να χωρέσει σε ένα forum αποκλειστικά δικό του γεμάτο με ειδήμονες και ακαδημαϊκούς, ας μην τρωγόμαστε μεταξύ μας επειδή δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για τραίνα και καράβια και για το πώς γράφεται η μπύρα. Ο ζύθος είναι προς απόλαυση, έτσι; :wink:

Μπα, προσωπικά με φουσκώνει η μπίρα και ποτέ δεν μ' άρεσε.

WAntilles
21-07-04, 12:34
Όταν αποσυνδέεις τη γλώσσα ,από τη λογική μετά είσαι υποχρεωμένος να θέτεις διαρκώς κανόνες ,για να εξηγήσεις τα ανεξήγητα οπότε τελικά αντί να απλοποιείς τα πράγματα τα δένεις κόμπο.

Πού είδατε την απουσία λογικής;

Ο κανόνας είναι λογικότατος.

Όλες οι ξένες λέξεις γράφονται με το απλούστερο δυνατό τρόπο.

Όσο για το Λονδίνο - Λόντον, κακώς ελληνοποιήθηκε η λέξη. Δυστυχώς υπάρχει εδώ και πολλές δεκαετίες και δεν μπορεί να αλλάξει.

Και αν το δούμε το θέμα ενδελεχώς, στην ουσία πρόκειται για 2 ξεχωριστές λέξεις. Η μία είναι ξένη και άκλιτη και αναφέρεται στην πρωτεύουσα του UK και η άλλη είναι δική μας επινόηση και κατασκευή, ελληνοποιημένη και κλιτή, που καταχρηστικά έχουμε δεχτεί να έχει την ίδια σημασία με το Λόντον.

Έτυχε και έμεινε γιατί δεν ήταν τόσο ακραία και συνάμα γελοία όπως η Βάσιγκτων, της Βασιγκτώνος, Παρίσιοι κλπ.

lazar
21-07-04, 13:01
Όσο για το Λονδίνο - Λόντον, κακώς ελληνοποιήθηκε η λέξη.


Έτσι όπως το λες, σημαίνει ότι όλες οι γλώσσες είναι λάθος. Γιατί τα ξένα ονόματα σε κάθε γλώσσα προσαρμόζονται, ώστε να μιλάνε οι άνθρωποι πιό εύκολα. Και όχι μόνο τα κύρια. Έτσι οι αγγλόφωνοι λενε Perikles και όχι Periklis και hypnosis ( με τόνο στο ο ) και όχι ipnosis με τόνο στο i. Επίσης symmetrical και όχι symmetrikos! Πώς θα μπορούσαν, άλλωστε, αφού δεν έχουν γένη στη γλώσσα τους. Η προσαρμογή της δανεισμένης λέξης είναι ανάγκη πολλές φορές.

Το Παρίσιοι έχει να κάνει με τον πληθυντικό. Ο ggeorgan, νομίζω, είχε αναφερθεί στον πληθυντικό των ονομάτων των πόλεων. Όπως όμως πιά λέμε απλοποιημένα η Αθήνα και όχι οι Αθήνες (φαντάζομαι αυτό θα είναι το ανάλογο του Αι Αθήναι) έτσι λέμε Παρίσι. Και πάλι όμως, δεν λέμε Πάρις. Λέμε ωστόσο Βρυξέλλες. Φυσικά όχι Μπράσελς ή Γκουαντελούπε, Μαντρίντ, κ.ο.κ.

Billis
21-07-04, 13:04
Εδώ τώρα ή δεν κατάλαβες τί λέω ή κάνεις την πάπια.


Λίγα λόγια για τις πάπιες, έχουμε και παπιάρχοντες εδώ μέσα!



Πές μου ένα λόγο για τον οποίο οφείλεις να γράφεις το βόλεϊ με ήτα στο τέλος. Ένα λόγο.


Επειδή με το στυλό είναι δύσκολο να πετύχεις με την πρώτη και τις δύο τελίτσες των διαλυτικών, χώρια που χρειάζεται να σηκώσεις το στυλό από το χαρτί δύο φορές περισσότερο. Άρα απλούστερο.
Στο πληκτρολόγιο είναι έτσι κι αλλιώς το ίδιο.
Ορίστε τρεις λόγοι που είναι αντιληπτοί από τον καθένα χωρίς κάποια σχετική επιστημονική κατάρτιση (π.χ. να είναι γραφολόγος)!



Καθόλου λογική.

Είναι όπως στις μεταφράσεις από γλώσσα σε γλώσσα.

Το πρώτο που σου λένε όταν πας σε ένα σοβαρό φροντιστήριο να μάθεις μια ξένη γλώσσα, είναι ξέχνα τις μεταφράσεις από γλώσσα σε γλώσσα. Δεν λειτουργεί γιατί κάθε γλώσσα έχει τη δική της λογική και δομή.


Αχά, εδώ είναι εμφανής η παρανόηση εκ μέρους του συνομιλητή μου. Δε μιλάμε για μεταφράσεις ή αποδόσεις κειμένων ή ομιλιών! Ασχολούμαστε με ορθογραφία! Είναι διαφορετικά τα πράγματα εδώ. Δίαβασε και το σχετικό σχόλιο του lazar λίγο πιο πριν με το οποίο συμφωνώ.



Δεν είναι καθόλου ατυχές.

Εγώ, δεν είμαι γλωσσολόγος, αλλά λέω ότι γράφονται έτσι γιατί το λέει ο Τριανταφυλλίδης, η επίσημη γραμματική του ελληνικού κράτους που διδάσκεται και στα σχολεία.

Εσύ από την άλλη, λες ότι γράφονται αλλιώς επειδή "έτσι σου κάπνισε" χωρίς να είσαι γλωσσολόγος.

Τώρα το κατάλαβες γιατί δεν είναι ατυχές;


Δυστυχώς δεν πείθεις. Επίσης είναι δικαίωμά μου να έχω τις αντιρρήσεις μου για κάτι που θεωρώ λάθος. Και δεν είμαι καπνιστής, τα επιχειρήματά μου τα έθεσα.



Μπα, προσωπικά με φουσκώνει η μπίρα και ποτέ δεν μ' άρεσε.

Τώρα τί να πει κανείς μετά από αυτό! Χρειάζομαι μια Beck's για να συνέλθω!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.