PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

WAntilles
21-07-04, 13:31
Όσο για το Λονδίνο - Λόντον, κακώς ελληνοποιήθηκε η λέξη.


Έτσι όπως το λες, σημαίνει ότι όλες οι γλώσσες είναι λάθος. Γιατί τα ξένα ονόματα σε κάθε γλώσσα προσαρμόζονται, ώστε να μιλάνε οι άνθρωποι πιό εύκολα. Και όχι μόνο τα κύρια. Έτσι οι αγγλόφωνοι λενε Perikles και όχι Periklis και hypnosis ( με τόνο στο ο ) και όχι ipnosis με τόνο στο i. Επίσης symmetrical και όχι symmetrikos! Πώς θα μπορούσαν, άλλωστε, αφού δεν έχουν γένη στη γλώσσα τους. Η προσαρμογή της δανεισμένης λέξης είναι ανάγκη πολλές φορές.

Το Παρίσιοι έχει να κάνει με τον πληθυντικό. Ο ggeorgan, νομίζω, είχε αναφερθεί στον πληθυντικό των ονομάτων των πόλεων. Όπως όμως πιά λέμε απλοποιημένα η Αθήνα και όχι οι Αθήνες (φαντάζομαι αυτό θα είναι το ανάλογο του Αι Αθήναι) έτσι λέμε Παρίσι. Και πάλι όμως, δεν λέμε Πάρις. Λέμε ωστόσο Βρυξέλλες. Φυσικά όχι Μπράσελς ή Γκουαντελούπε, Μαντρίντ, κ.ο.κ.

Ξανά υπεκφεύγεις.

Μίλησα για κύρια ονόματα και τοπωνύμια ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΟΧΙ για άλλες λέξεις.

lazar
21-07-04, 13:43
Ξανά υπεκφεύγεις.

Μίλησα για κύρια ονόματα και τοπωνύμια ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΟΧΙ για άλλες λέξεις.


Έλα βρε WAN, ... μεταξύ μας; Αφού κι εσύ ξέρεις πολύ καλά ότι το Αθήνα το έκαναν Athens αυτοί οι αχρείοι παλιοάγγλοι και το Ηράκλειο Herakleion (Χεράκλιον) και τον φίλο μου το Γιώργο George.

Ααααα και τον περικλή Perίkles. Δεν το έγραψα παραπάνω; Ποιός υπεκφεύγει;

lazar
21-07-04, 13:44
Προσωπικά πιστεύω, πως ο λόγος που "απλουστεύτηκε" η γραφή μας πέρα από όσα έχουν γραφεί και αναλυθεί έως τώρα,δεν έχει να κάνει με το "απλό" του πράγματος , αλλά αυτή η άποψη είναι εξόχως "επικίνδυνη" και μπορεί να συζητηθεί μόνο μετά από κατανάλωση (οινο)πνευμάτων !!

Μην ξεχάσουμε να έχουμε μαζί μας και το μέλος του forum Konspir (ή κάπως έτσι)! Κάτι θα ξέρει παραπάνω :lol:

Νικαετός
21-07-04, 13:59
Δυστυχώς υπάρχει εδώ και πολλές δεκαετίες και δεν μπορεί να αλλάξει.



WAn , μάλλον πιάστηκες !!!!

Τότε και όλες οι λέξεις ,κακώς άλλαξαν ορθογραφία !!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Τώρα για τον ζύθο !! Απαράδεκτος !!!



Μπα, προσωπικά με φουσκώνει η μπίρα και ποτέ δεν μ' άρεσε.


Αλλά αφήστε βρε τον κόσμο να κάνει καμμιά βουτιά , 2 ώρες (ούτε) έλουζα την κορμάρα μου (Ουχαχαχα) και γεμίσατε πάλι δύο σελίδες ?? Σας είπα 56Κ είναι αυτά και οι κόρες φωνάζουν !! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Νικαετός
21-07-04, 14:03
Γιατί εκείνο το απίθανο greece??
Και μη μας πείτε για το γραικοί !!!

lazar
21-07-04, 14:13
Γιατί εκείνο το απίθανο greece??
Και μη μας πείτε για το γραικοί !!!


Γιατί όχι; Δεν κατάλαβα τι εννοείς;

Νικαετός
21-07-04, 14:54
Γιατί όχι; Δεν κατάλαβα τι εννοείς;


Η επίσημη ονομασία του ελληνικού κράτους είναι ΕΛΛΑΣ HELLAS , όχι GREECE ! Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε !!!

Αυτό το όνομα μας το έβγαλαν οι Εγγλέζοι αν δεν κάνω λάθος, από το Γραικός, που ήταν η ονομασία που μας έδιναν οι Τούρκοι, και από τότε έμεινε και δεν άλλαξε ποτέ !

lazar
21-07-04, 15:02
NIKOSEAGLE, αυτό είναι μια λανθασμένη άποψη, που δεν ξέρω πώς, αλλά έχει περαστεί σε πολλούς έλληνες. Βλέπω μάλιστα ότι στο internet πολλοί γράφουν: π.χ. my country is Hellas (Greece), νομίζοντας πως το Greece είναι προσβλητικό.

Το γραικός είναι τόσο αρχαίο όσο και το έλληνες, μπορεί και αρχαιότερο. Τιμή μας λοιπόν, να είμαστε γραικοί. Καμμία σχέση με τούρκους (μήπως το μπερδεύεις με το ραγιάς;)

Και ένα link που βρήκα με search στο google. Λέει αρκετά πράγματα.
http://www.xfe.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=152

Από που προήλθε αυτή η παρεξήγηση πολύ θα ήθελα να ξέρω, πάντως. :guitar

zouzouni
21-07-04, 15:15
NIKOSEAGLE Συμφωνώ με τον lazar....έχω παρακολουθήσει παλαιότερα σχετική συνέντευξη της κας. Γλύκατζη-Αρβελλέρ, στην οποία εξηγούσε ακριβώς αυτό που λέει κι ο lazar/
Άλλο Γραικός κι άλλο Ραγιάς
Graecia oνομάζουν οι Ρωμαίοι την Ελλάδα σε όλα τους τα κείμενα, κι αν θυμάμαι καλά τα λεγόμενα της κας. Αρβελλέρ, έχει να κάνει με παραφθορά της λέξης "Αχαϊα"/"Αχαιοί" (δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό)

Σημ. Δεν είχα κοιτάξει το link που έδωσε ο lazar όταν τα έγραφα αυτά.
Για την ετυμολογία τους Γραικός, αυτό που ανέφερα παραπάνω, ήταν ένας από τους πολλούς λόγους που είχε παραθέσει η κα. Αρβελλέρ ( :oops: αυτόν θυμόμουν μόνο :oops: ) αλλά κι τα όσα αναφέρονται στο link που έδωσε ο lazar[/list]

lazar
21-07-04, 15:21
zouzouni, δες το link που παρέθεσα, εξηγεί αρκετά πράγματα. Επίσης, εάν έχεις μιά σχετικά παλιά εγκυκλοπαίδεια (πού φτάσαμε :shock: ) θα βρεις στοιχεία ιστορικά για το γραικός. Του "Ελευθερουδάκη" έχει πολλά και για το έλληνας. Δυστυχώς δεν έχω καμμία στο σπίτι μου (πρόβλημα χώρου), θα κοιτάξω όμως στους γονείς μου, όπου τις άφησα, με πρώτη ευκαιρία.

zouzouni
21-07-04, 15:32
lazar δες την σημείωσή μου (απέφυγα να κάνω νέο post :oops: )

Νικαετός
21-07-04, 15:34
Lazar , τα νεύρα μου με την 56άρα. Αυτά ακριβώς έγραφα στο προηγούμενο ποστ , που δεν έφτασε ποτέ.

Έλεγα λοιπόν πως όση ώρα περίμενα να ανοίξει το link που εδωσες , άνοιξα μία εγκυκλοπαίδεια του 1955 (της πρωίας)που υπήρχε εδώ στο εξοχικό και διάβασα ακριβώς αυτό. Αλλά πάλι υπάρχουν ενστάσεις . Το όνομα αυτό ούτως ή άλλως μας το έδωσαν . Το επίσημο όνομα του ελληνικού κράτους είναι HELLAS .

Βέβαια και άλλα κράτη έχουν το ίδιο πρόβλημα ,βλέπε Γερμανία, Αλλεμάνιε ή κάπως έτσι Αυστρία -τάδε κλπ.

και κάτι ακόμα δεν μπερδεύτηκα με το ραγιάς αλλά με το Γιουνάν !

Billis
21-07-04, 15:57
Βέβαια και άλλα κράτη έχουν το ίδιο πρόβλημα ,βλέπε Γερμανία, Αλλεμάνιε ή κάπως έτσι Αυστρία -τάδε κλπ.
και κάτι ακόμα δεν μπερδεύτηκα με το ραγιάς αλλά με το Γιουνάν !

Αυτό μάλλον έχει να κάνει με το ποιους Έλληνες, Γερμανούς κτλ. συνάντησαν κατά την μετακίνησή τους οι λαοί τότε. Οι πρώτοι Έλληνες που συνάντησαν οι Τούρκοι κατά την μετακίνησή τους δυτικά ήταν αυτοί της Ιωνίας στη Μικρά Ασία γι'αυτό το Ιώνιος έγινε Γιουνάν. Το ίδιο και με τους Αλεμάνους που ήταν αυτοί οι Γερμανοί που κατά πάσα πιθανότητα βρήκαν μπροστά τους οι Γάλλοι (που για τους Γερμανούς είναι Φράγκοι, η Γαλλία στα Γερμανικά είναι Frankreich = η αυτοκρατορία των Φράγκων). Γενικώς χωρίς κάποιο ψάξιμο χάνεται εύκολα κανείς.

lazar
22-07-04, 10:31
Μην ξεχνάμε ότι και οι Άγγλοι γερμανικό φύλο είναι. Άσχετο με τους παραπάνω συλλογισμούς, αλλά μιά που λέμε τα φυλετικά. Δεν ξέρω πόσο το γνωρίζει αυτό ο μέσος άγγλος και πόσο θα του άρεσε να του το αναφέρεις.

zouzouni
22-07-04, 11:30
lazarH βασιλική οικογένεια της Αγγλίας είναι Γερμανοί!...οι Άγγλοι είναι μείγμα Κελτών, Νορμανδών, Σαξόνων, έχουν κι κάτι ελάχιστο από Βίκινγκς, κι όπως ισχυρίζονται με πολύ υπερηφάνεια, είναι κι απόγονοι των Ρωμαίων. :lol:

lazar
13-08-04, 15:16
Επειδή μου αρέσουν οι Ολυμπιακοί έχω την ατυχία να βλέπω τελευταία πολύ τηλεόραση.

Το τι ακούω καθημερινά είναι απερίγραπτο. Τι θα γίνει με αυτό το χάλι; :evil:

Τα κρατικά κρατικά και τα γνωστά ιδιωτικά με μαργαριτάρια του στυλ:

"την τριήρης" ή "της τριήρης"

"...την δεκαπενταμελής επιτροπή"

Άκλιτες, όπως οι ξένες λέξεις, δηλαδή. :evil: :P

Μετά μου λέτε για τη γλώσσα. Πώς θα απλοποιηθούν αυτά; Με το να μην κλίνονται; Σαν τα αγγλικά θα την κάνουμε τη γλώσσα!

Αρχαία ελληνικά και μόνο, από την πρώτη δημοτικού θα έβαζα! :twisted:

aesir
13-08-04, 15:23
lazar, Χαχαχα!!! Να'σαι καλά!!! την τελευταία εβδομάδα που παρακολουθώ ειδήσεις παραπάνω λόγω των Αγώνων, αναρωτιέμαι διαρκώς πώς τους βάζουν να κάνουν τέτοια ρεπορτάζ και τι σόι Ελληνικά τους μαθαίνουν στις "σχολές" δημοσιογραφίας.

Παλιά ο δημοσιογράφος/ρεπόρτερ "έπαιζε" την γλώσσα στα δάχτυλα, τώρα μόνο γέλιο και συνάμα απογοήτευση προκαλεί...

Νικαετός
14-08-04, 00:30
Lazar, μαζί σου ,γερά !!!

lazar
14-08-04, 02:56
Πώς το 'πε η δικιά μας στον όρκο; "του ευγενούς άμυλου"; Πεινούσε και σκεφτόταν πατάτες; :evil:

Δεν έβαζαν τον Ρογκ να τον πει. Πιό σωστά ήταν τα ελληνικά του.

opimis
14-08-04, 03:17
Πώς το 'πε η δικιά μας στον όρκο; "του ευγενούς άμυλου"; Πεινούσε και σκεφτόταν πατάτες; :evil: ...

Πάντως όπως κι αν έχει, χάρηκα που ο κόσμος την ενθάρρυνε με χειροκρότημα, όταν έχασε τα λόγια της… :wink:

lazar
14-08-04, 03:43
Το ότι έχασε τα λόγια της είναι κατανοητό. Δεν μιλάω γι' αυτό. Πώς να μην έχει τρακ;

Νικαετός
14-08-04, 11:35
Λάζαρε , είσαι αυστηρός !! Είναι φανερό πως κατάλαβε τι πατάτα έκανε και γιαυτό τα έχασε ! Εγώ δεν θα μπορούσα να πω ούτε μία λέξη !!
:oops: :oops: :oops:

Δεν την ξέρω την αθλήτρια , αλλά πιστεύω πως ξέρει τι είναι η άμιλλα ! :roll: :roll: :roll:

Πάντως ,αυτό δεν αλλάζει την λεξιπενία της νέας γενιάς,ούτε την αδιαφορία της για την γλώσσα !

lazar
14-08-04, 13:21
Πάντως ,αυτό δεν αλλάζει την λεξιπενία της νέας γενιάς,ούτε την αδιαφορία της για την γλώσσα !


Δεν κρίνω την κοπέλλα, ούτε φταίει η νέα γενιά. Είδες που είσαι αυστηρότερος;

Η κλίση "η ευγενής άμιλλα" "της ευγενούς άμιλλας"
δεν είναι σε καθημερινή χρήση πλέον, ούτε επεξηγείται με πληρότητα στις ...νέες γραμματικές.
Βάλε και το τρακ...

Το πρόβλημα τελικά ποιό είναι; Αφού τα αλλάξαμε όλα, θα έπρεπε να βρουν άλλες λέξεις να χρησιμοποιήσουν. Ποιές όμως; Υπάρχουν κάποιες με το ίδιο νοηματικό βάρος;

opimis
17-08-04, 14:28
συνδαιτημόνας η συνδαιτυμόνας τι σημαίνει; Και πιο από τα δυο είναι σωστά γραμμένα;

Νικαετός
17-08-04, 14:44
Αυτός που τρώει μαζί μας !!! Συν + διαιτώμαι !!! .Πιστεύω πως η σωστή γραφή είναι με η ! Αλλά λεξικό δεν έχω εδώ στον Ωρωπό ! Κάποιος που έχει ας μας πει !

opimis
17-08-04, 14:49
Μάλιστα! Θα μπορούσε μια ταβέρνα να έχει τέτοια ονομασία η έχει την έννοια ότι καλώ κάποιο, ας πούμε στο σπίτι για να φάμε;

WAntilles
17-08-04, 14:59
Αρχαία ελληνικά και μόνο, από την πρώτη δημοτικού θα έβαζα! :twisted:

Αυτό σε συνδυασμό με το "μάτι" που είπες για το Beach Volley (όπου είναι τελείως υποκριτικό αφού στις παραλίες όπου και να πας έχει πολύ περισσότερο μάτι, ειδικά σε νησιά) με κάνει να πιστεύω ότι είσαι πολύ πιο συντηρητικό άτομο απ' ό,τι νόμιζα αρχικά.


...ούτε επεξηγείται με πληρότητα στις ...νέες γραμματικές.

Μια χαρά επεξηγείται.

Μην κρίνεις γραμματικές που ποτέ δεν μπήκες στον κόπο καν να ξεφυλλίσεις.


Αφού τα αλλάξαμε όλα, θα έπρεπε να βρουν άλλες λέξεις να χρησιμοποιήσουν. Ποιές όμως; Υπάρχουν κάποιες με το ίδιο νοηματικό βάρος;

Τίποτα δεν αλλάξαμε, ισοπεδωτικέ κινδυνολόγε.

Μόνο τα περιττά πνεύματα και περισπωμένες πετάξαμε.

Οι λέξεις αυτές υπάρχουν ακόμα και κλίνονται όπως κλίνονταν ανέκαθεν.

lazar
17-08-04, 15:04
Θα μπορούσε μια ταβέρνα να έχει τέτοια ονομασία η έχει την έννοια ότι καλώ κάποιο, ας πούμε στο σπίτι για να φάμε;


Όχι. Αναφέρεται σε πρόσωπα. Εάν εγώ κι εσύ τρώμε κάπου παρέα, τότε είμαστε συνδαιτυμόνες. Τρώμε μαζί. Ομοτράπεζος είναι μία συνώνυμη λέξη.

lazar
17-08-04, 15:11
Τίποτα δεν αλλάξαμε, ισοπεδωτικέ κινδυνολόγε.


Αδιόρθωτε

... και ...

αδιόρθωτε.

Γιατί το γράφω δύο φορές;

Διότι, αλλάξαμε κάτι (όχι τίποτε) και διότι συνεχίζεις να χαρακτηρίζεις τους συνομιλητές σου (προς δημιουργία εντυπώσεων, ίσως;)

Έχω μία ερώτηση κρίσεως δι' εσέ, WAntilles. Πρόσεξε πώς θα απαντήσεις, διότι μπορεί να στραφεί εναντίον σου. Είναι, ας πούμε, Ολυμπιακή Άσκηση:

Εφ' όσον, όπως λες, τα πνεύματα είναι περιττά, άχρηστα, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική γραφή των πρώτων χρόνων κλπ., ερωτώ: δεν πρέπει να καταργηθούν, επομένως και στην γραφή των αρχαίων ελληνικών; Δεν είναι περιττή η διδαχή τους στα αρχαία ελληνικά; Δεν συμφωνείς να αλλάξει η γραφή των αρχαίων και να γίνει μονοτονική; Ή γιατί όχι και ατονική;

ggeorgan
17-08-04, 15:22
Εκτός από το ευγενές άμυλο (είχε γίνει χαμός ακριβώς με την λέξη αυτή στην έκθεση των εισαγωγικών εξετάσεων του 1985 νομίζω) ο εκπρόσωπος των κριτών είπε «τηρώντες» αντί τηρούντες και κάπως κόμπιασε κι αυτός. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε. Κατά τα άλλα την θέση μου την ξέρετε. Το μονοτονικό το φέραμε γιατί είμαστε τεμπέληδες. Έλα, όμως, που και το μονοτονικό θέλει δουλειά, οπότε ούτε κι αυτό ακόμη δεν μπορούμε να το διδάξουμε. Το πρόβλημα είναι η τεμπελιά, όχι το τονικό σύστημα.

WAntilles
17-08-04, 15:29
Εφ' όσον, όπως λες, τα πνεύματα είναι περιττά, άχρηστα, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική γραφή των πρώτων χρόνων κλπ., ερωτώ: δεν πρέπει να καταργηθούν, επομένως και στην γραφή των αρχαίων ελληνικών; Δεν είναι περιττή η διδαχή τους στα αρχαία ελληνικά; Δεν συμφωνείς να αλλάξει η γραφή των αρχαίων και να γίνει μονοτονική; Ή γιατί όχι και ατονική;

Δευτερεύον, τετριμμένο (trivial) και ήσσονος σημασίας θέμα είναι η διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών.

Όπως έχω γράψει εδώ πολλάκις, πρώτιστο μέλημα θα πρέπει να είναι η σωστή διδασκαλία της νέας ελληνικής και του αντίστοιχου συντακτικού.

Τότε και μόνον τότε μπορεί κάποιος να προσεγγίσει τα αρχαία ελληνικά με αξιώσεις.

lazar
17-08-04, 15:35
Εφ' όσον, όπως λες, τα πνεύματα είναι περιττά, άχρηστα, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική γραφή των πρώτων χρόνων κλπ., ερωτώ: δεν πρέπει να καταργηθούν, επομένως και στην γραφή των αρχαίων ελληνικών; Δεν είναι περιττή η διδαχή τους στα αρχαία ελληνικά; Δεν συμφωνείς να αλλάξει η γραφή των αρχαίων και να γίνει μονοτονική; Ή γιατί όχι και ατονική;

Δευτερεύον, τετριμμένο (trivial) και ήσσονος σημασίας θέμα είναι η διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών.

Όπως έχω γράψει εδώ πολλάκις, πωτιστο μέλημα θα πρέπει να είναι η σωστή διδασκαλία της νέας ελληνικής και του αντίστοιχου συντακτικού.

Τότε και μόνον τότε μπορεί κάποιος να προσεγγίσει τα αρχαία ελληνικά με αξιώσεις.

Η ερώτηση ήταν σαφέστατη. Γιατί δεν απαντάς;

lazar
17-08-04, 15:37
Το μονοτονικό το φέραμε γιατί είμαστε τεμπέληδες. Έλα, όμως, που και το μονοτονικό θέλει δουλειά, οπότε ούτε κι αυτό ακόμη δεν μπορούμε να το διδάξουμε. Το πρόβλημα είναι η τεμπελιά, όχι το τονικό σύστημα.


Πολύ αγνά το βλέπεις. Εσύ, ο ίδιος, αναφέρθηκες στη διαπλοκή που οδήγησε στην επιλογή του μονοτονικού. Εάν αληθεύει αυτό που ισχυρίστηκες, τότε έχουμε να κάνουμε με εξαπάτηση εκ μέρους των πολιτικών. Δηλώνουμε ότι θα φέρουμε ένα καλύτερο σύστημα, πιό εύκολο και άρα δημιουργικότερο (sic) για τους μαθητές, ενώ η πραγματική αιτία είναι άλλη.

Έχεις υπ' όψιν σου τις αντίστοιχες μεταρρυθμίσεις των γερμανών. Κι εκεί η τεμπελιά φταίει;

EvilHawk
17-08-04, 15:42
Δευτερεύον, τετριμμένο (trivial) και ήσσονος σημασίας θέμα είναι η διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών.

Όπως έχω γράψει εδώ πολλάκις, πωτιστο μέλημα θα πρέπει να είναι η σωστή διδασκαλία της νέας ελληνικής και του αντίστοιχου συντακτικού.

Τότε και μόνον τότε μπορεί κάποιος να προσεγγίσει τα αρχαία ελληνικά με αξιώσεις.
Xmmm να και μία φορά που θα συμφωνήσουμε απόλυτα WAntilles!
:wink: :wink:

WAntilles
17-08-04, 15:48
Εφ' όσον, όπως λες, τα πνεύματα είναι περιττά, άχρηστα, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική γραφή των πρώτων χρόνων κλπ., ερωτώ: δεν πρέπει να καταργηθούν, επομένως και στην γραφή των αρχαίων ελληνικών; Δεν είναι περιττή η διδαχή τους στα αρχαία ελληνικά; Δεν συμφωνείς να αλλάξει η γραφή των αρχαίων και να γίνει μονοτονική; Ή γιατί όχι και ατονική;

Δευτερεύον, τετριμμένο (trivial) και ήσσονος σημασίας θέμα είναι η διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών.

Όπως έχω γράψει εδώ πολλάκις, πωτιστο μέλημα θα πρέπει να είναι η σωστή διδασκαλία της νέας ελληνικής και του αντίστοιχου συντακτικού.

Τότε και μόνον τότε μπορεί κάποιος να προσεγγίσει τα αρχαία ελληνικά με αξιώσεις.

Η ερώτηση ήταν σαφέστατη. Γιατί δεν απαντάς;

Μα απάντησα σαφέστατα.

Δεν το κατάλαβες;

lazar
17-08-04, 15:53
Μα απάντησα σαφέστατα.

Δεν το κατάλαβες;


Έλα ρε συ. Γιατί το κάνεις; Για να γεμίζουμε σελίδες;

Συμφωνείς με το μονοτονικό στα αρχαία ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

ggeorgan
17-08-04, 16:09
lazar
Η εξαπάτηση από τους πολιτικούς (και όχι μόνο στο μονοτονικό) εγκρίθηκε σε διαδοχικές εκλογές από τον Ελληνικό λαό που ήταν και παραμένει σε μεγάλη πλειοψηφία κακομαθημένος και τεμπέλης. Με δημοκρατία είναι φυσικό οι αξίες του λαού, όσο βλαβερές και να είναι για τον ίδιο, να γίνονται πολιτική πράξη.
Οι Γερμανοί έχουν πολύ διαφορετική προσέγγιση στην γλώσσα, εμπειρική θα την ονόμαζα, οπότε και η δική τους μεταρρύθμιση δεν είναι κάτι δραστικά διαφορετικό απ' ότι κάνουν τακτικά. Μια και το' φερε η συζήτηση, πολλοί ξένοι θαύμασαν τους Ναζί διότι κατήργησαν την γοτθική καλλιγραφία που έκανε την Γερμανική γραφή πολύ δυσανάγνωστη για τους ξένους που δεν είχαν εξοικειωθεί μαζί της από μικροί.

lazar
17-08-04, 16:50
Η εξαπάτηση από τους πολιτικούς (και όχι μόνο στο μονοτονικό) εγκρίθηκε σε διαδοχικές εκλογές από τον Ελληνικό λαό που ήταν και παραμένει σε μεγάλη πλειοψηφία κακομαθημένος και τεμπέλης. Με δημοκρατία είναι φυσικό οι αξίες του λαού, όσο βλαβερές και να είναι για τον ίδιο, να γίνονται πολιτική πράξη.


Αυή είναι η τοποθέτηση που οδήγησε στο νόμο περί μη ποινικοποιήσεως της πολιτικής. Δεν με βρίσκει σύμφωνο. Ο πολιτικός δεν απαλλάσσεται των ευθυνών του, επειδή η πλειοψηφία τον επέλεξε ως διαχειριστή των κοινών.

Νικαετός
17-08-04, 19:10
Άντε πάλι , φτου και από την αρχή!!! Ούτως ή άλλως έτσι γίνεται Wan , ξεκινάμε από τα νέα ελληνικά και στο Γυμνάσιο αρχίζουν τα αρχαία !! Τώρα αν διδάσκονται σωστά και τα μεν και τα δε , μια ματιά στο φόρουμ θα σε πείσει !!!

Το να κάνεις ένα λάθος είτε ορθογραφικό ή συντακτικό έστω και γραμματικό είναι κατανοητό !!! Το να μη μπορείς να διαβάσεις όμως ολόκληρα ποστ ,γιατί σου βγαίνουν τα μάτια κυριολεκτικά και μεταφορικά είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία !!

Νικαετός
17-08-04, 19:12
Αυή είναι η τοποθέτηση που οδήγησε στο νόμο περί μη ποινικοποιήσεως της πολιτικής. Δεν με βρίσκει σύμφωνο. Ο πολιτικός δεν απαλλάσσεται των ευθυνών του, επειδή η πλειοψηφία τον επέλεξε ως διαχειριστή των κοινών.



Και όμως Lazar εδώ έχεις λάθος !!! Απαλλάσεται όταν εσύ τον επανεκλέγεις !!! :mrgreen: :mrgreen:

ggeorgan
17-08-04, 19:37
Ναι lazar
Απαλλάσσεται πανηγυρικώς !
Και μήπως πιστεύεις ότι ο πολιτικός πρέπει να σώζει τον λαό, παρά την θέληση του ίδιου του λαού που μπορεί και να μην θέλει να σωθεί ; Αυτό, αν προσέξεις, δεν αναλαμβάνει να το κάνει ούτε ο Θεός ο ίδιος ! Υποτίθεται ότι ο Θεός το μπορεί, αλλά, πάντως, δεν το κάνει. Περιμένει να το θελήσεις και συ για να σε σώσει.
Εκπρόσωπος είναι ο πολιτικός όχι υπέρθεος.

lazar
17-08-04, 19:38
Δεν συμφωνώ με το "εμείς φταίμε γιατί αυτούς ψηφίζουμε". Εάν σε εκλέξω πρόεδρο στην εταιρεία μου, δεν σημαίνει ότι θα φταίω εγώ που την φούνταρες. Θα φταίω που έκανα κακή επιλογή. Το φουντάρισμα όμως θα το χρεωθείς εσύ, γιατί εσύ θα το έχεις άμεσα προκαλέσει.

Αναλογικά, φταίμε, αφού το θες, που ψηφίσαμε/ζουμε λάθος πολιτικούς και όχι τους σωστούς (ποιοί είναι αυτοί αλήθεια;). Για τις κακές πολιτικές αποφάσεις όμως, φταίνε εκείνοι και όχι εμείς. Όταν μάλιστα υπάρχει δόλος, όπως στην παραπάνω περίπτωση, τότε οι πράξεις αυτές θα έπρεπε να είναι ποινικώς κολάσιμες. Αυτοί έχουν θεσπίσει νομικώς την a priori απαλλαγή τους.

Δεν νομίζω να διαφωνείς.

lazar
17-08-04, 20:05
Και μήπως πιστεύεις ότι ο πολιτικός πρέπει να σώζει τον λαό, παρά την θέληση του ίδιου του λαού που μπορεί και να μην θέλει να σωθεί ; Αυτό, αν προσέξεις, δεν αναλαμβάνει να το κάνει ούτε ο Θεός ο ίδιος ! Υποτίθεται ότι ο Θεός το μπορεί, αλλά, πάντως, δεν το κάνει.


Η διαφορά έγκειται στο ότι ο Θεός δεν το κάνει από προσωπικό συμφέρον. Θεωρώ τη σύγκριση ατυχέστατη.
Έτσω και αν δεχτώ να μην επέμβουν διορθωτικά οι πολιτικοί εφ' όσον δεν το επιθυμεί το "ποίμνιο", όπως το θέτεις φιλοσοφικά, αυτό δεν τους δικαιολογεί να κάνουν κομπίνες, παράνομες κινήσεις με μοναδικό γνώμονα το στενό, προσωπικό τους συμφέρον.

Μην είστε τόσο κατηγορηματικοί με τον κόσμο. Γνωρίζω πάρα πολλούς που θέλουν να μορφωθούν, να δουλέψουν, να κάνουν ένα σωρό πράγματα, αλλά απλούστατα δεν γίνεται. Δηλαδή για το χάλι στην εκπαίδευση, που λέγαμε, φταίνε οι μαθητές;

lazar
17-08-04, 20:07
NIKOSEAGLE, το θέτεις σε θέμα εκλογών. Δεν γνωρίζεις το αδιέξοδο; Απάντησε τότε σε αυτό που είπα παραπάνω



τους σωστούς (ποιοί είναι αυτοί αλήθεια;)

lazar
17-08-04, 20:16
Οι Γερμανοί έχουν πολύ διαφορετική προσέγγιση στην γλώσσα, εμπειρική θα την ονόμαζα,


Μπορείς να το εξηγήσεις; Πιο εμπειρική απ' όσο η δική μας; Δεν το καταλαβαίνω.

Νικαετός
17-08-04, 20:49
Δεν συμφωνώ με το "εμείς φταίμε γιατί αυτούς ψηφίζουμε". Εάν σε εκλέξω πρόεδρο στην εταιρεία μου, δεν σημαίνει ότι θα φταίω εγώ που την φούνταρες. Θα φταίω που έκανα κακή επιλογή. Το φουντάρισμα όμως θα το χρεωθείς εσύ, γιατί εσύ θα το έχεις άμεσα προκαλέσει.



Πρόσεξε τώρα Lazar , μέχρι εδώ τέλεια !! Όταν όμως τον βάζεις πρόεδρο και στην επόμενη εταιρεία σου ????? Τον απαλλάσεις και ΦΤΑΙΣ εσύ !!!



NIKOSEAGLE, το θέτεις σε θέμα εκλογών. Δεν γνωρίζεις το αδιέξοδο; Απάντησε τότε σε αυτό που είπα παραπάνω



Ήλπιζα πως μιας και το έχω γράψει πάνω από 200 φορές θα το είχες πλέον εμπεδώσει !! Δεν είναι θέμα πολιτικών είναι θέμα πολιτικής και αλαζονείας της εξουσίας ! Όταν δώσεις 87% πλειοψηφία σε μία συγκεκριμένη πολιτική , τους επιτρέπεις να κάνουν ό,τι θέλουν και να μη δίνουν λογαριασμό σε κανένα .΄

Άστους στο 60% δώσε στο ΚΚ 15-20% άλλα τόσα στα υπόλοιπα ,ή δεν θέλεις ΚΚ δώσε στον συνασπισμό ή στον Μήτσο ένα ποσοστό τέτοιο που θα υποχρεώσεις το πρώτο κόμμα να έχει την υποστήριξη ενός φιλολαϊκού κόμματος(?) για να μπορεί να ασκήσει εξουσία και βλέπουμε μετά αν θα έχει τέτοιες σκέψεις για το ασφαλιστικό ,ή για την παιδεία κλπ !!!

Δεν θέλει κόπο,θέλει τρόπο lazar ,δεν χρειάζονται λαϊκές επαναστάσεις , μυαλό χρειάζεται και ωριμότητα από τον λαό !! (Τι ζητάω τώρα !!!)

lazar
17-08-04, 20:53
Υπάρχει διαφορά ατομικής και συλλογικής σκέψης, για να μην πω ομαδικής και ατομικής ψυχολογίας. Εκεί βρίσκεται η διαφορά και σε αυτό οφείλεται αυτό που συμβαίνει, το δυσνόητο για εσένα. Αυτοί το γνωρίζουν πολύ καλά.

Εκτός αυτού δεν μπορεί να γίνει και πρακτικά αυτό που λες:



Άστους στο 60% δώσε στο ΚΚ 15-20% άλλα τόσα στα υπόλοιπα ,ή δεν θέλεις ΚΚ δώσε στον συνασπισμό ή στον Μήτσο ένα ποσοστό τέτοιο που θα υποχρεώσεις το πρώτο κόμμα να έχει την υποστήριξη ενός φιλολαϊκού κόμματος


θα συννενοηθούμε μεταξύ μας, ποιός θα ψηφίσει ποιόν, ώστε να βγουν τα ποσοστά που λες; Ή προτείνεις να ψηφίζουμε αυτόν που πιστεύουμε ότι δεν θα βγει; Μα... τότε θα βγεί!

Νικαετός
17-08-04, 21:12
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ,όποιος και αν βγει !Άρκεί να μην μπορεί να είναι αυτοδύναμος. Με τη λογική αυτή ας βγει και το ΚΚ ή ο συνασπισμός no problem !

Ξέρεις Λάζαρε , κάποτε θα γίνει αυτό !! Νομοτελειακά ! Ή θα βγει κάποιο άλλο κόμμα και θα τα σαρώσει όλα .

Ελπίζω να μην είναι αργά !!

Άλλωστε κάποτε θα καταλάβουμε ότι μας δουλεύουν που θα πάει ! Όσους και αν διορίσουν πάλι οι απέξω θα είναι περισσότεροι !

ggeorgan
18-08-04, 08:09
Συμφωνώ με τον NIKOSEAGLE οτι όσο έχουμε δώσει τέτοιες εξουσίες στην πολιτική ηγεσία μας θα πληρώνουμε κέρατα. Η δική μου λύση δεν είναι να έλθει ένας Έλληνας Ερντογκάν και να σαρώσει τον δήθεν παλαιοκομματισμό, αλλά να πάρει ο λαός πίσω μερικές εξουσίες με, λόγου χάριν, δημοψηφίσματα. Πληρώνει που πληρώνει τους βιολιτζήδες, ας βάζει και τον χαβά.
Θεωρώ την δικαστική διερεύνηση της τυχόν κακοδιαχειρίσεως που κάνουν οι πολιτικοί αδύνατη. Δεν μπορεί ο λαός να αθωώνει και να περιμένει να κάνουν την βρωμοδουλειά οι δικαστές, οι οποίοι ελέγχονται και κάπως από τους πολιτικούς. Δεν είδατε τι έγινε στην Ιταλία ;
Για την Γερμανική γραμματική, αν κάποιος λέει, για παράδειγμα, «ο κύριος Πετροχείλος» επειδή άκουσε προηγουμένως «του κυρίου Πετροχείλου», ο φιλόλογος της Γερμανικής γλώσσης θα εξετάσει να το θεωρήσει σωστό στην επομένη αναθεώρηση της γραμματικής. Εμείς κατά κανόνα προτιμάμε να το δούμε γραμμένο από κάποιον συγγραφέα ή δημοσιογράφο, κάποιον δηλαδή επαγγελματία της γλώσσας.

lazar
18-08-04, 09:13
Ποτέ δεν είχε δημοψηφίσματα το νεώτερο Ελληνικό Κράτος. Μπορεί να προβλέπονται από το Σύνταγμα, αλλά ποτέ δεν υπήρξε σαφής νόμος εφαρμογής τους, όπως, για παράδειγμα, γίνεται στην Ελβετία.

Η δικαστική εξουσία θα έπρεπε να είναι διαχωρισμένη από τις υπόλοιπες και να μπορεί να δρα ανενόχλητη. Οι όσες προσπάθειες έγιναν για εισαγγελική έρευνα σε βουλευτές προσέκρουσαν σε περιοριστικές διατάξεις, όπως γνωρίζετε. Ακόμη και όταν τους έστειλε ο λαός στο σπίτι τους όλες οι πράξεις τους είχαν παραγραφεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.