PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

esquellot
07-08-06, 17:33
H γλώσσα εξελίσσεται σαν τους ζωντανούς οργανισμούς. Δεν εξελίσσεται με υπουργικές αποφάσεις! Η νεοελληνική ειναι εξελιξη της ελληνιστικής, που είναι εξέλιξη της αρχαίας (αττικης διαλέκτου). Η αρχαία δεν έχει πεθάνει έχει εξελιχθεί στη νεοελληνική.


Λυπάμαι που σε στεναχωρώ αλλά δεν είναι έτσι όπως τα αναφέρεις.
Μην ξεχνάς την εισβολή και την παρουσία κατακτητών στον ελλαδικό χώρο που επηρέασαν και γέμισαν την ελληνική γλώσσα με πολλές λέξεις από τις δικές τους γλώσσες.
Η νέα ελληνική γλώσσα δεν έχει μόνο μετεξελιγμένες αρχαιοελληνικές λέξεις όπως νομίζεις.
Και μην ξεχνάς: ΓΛΩΣΣΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΙΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΕΣ

PiFd
08-08-06, 09:55
Λυπάμαι που σε στεναχωρώ αλλά δεν είναι έτσι όπως τα αναφέρεις.
Μην ξεχνάς την εισβολή και την παρουσία κατακτητών στον ελλαδικό χώρο που επηρέασαν και γέμισαν την ελληνική γλώσσα με πολλές λέξεις από τις δικές τους γλώσσες.
Η νέα ελληνική γλώσσα δεν έχει μόνο μετεξελιγμένες αρχαιοελληνικές λέξεις όπως νομίζεις.
Και μην ξεχνάς: ΓΛΩΣΣΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΙΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΕΣ

Αυτό που περιγράφεις είναι μέσα στο πρόγραμμα της εξέλιξης (η προσθήκη ξένων λέξεων). Η αρχαία ελληνική δεν είναι νεκρή. Ειναι σαν τον ανθρωπο των σπηλαίων(που δεν υπάρχει τώρα:) ) που η εξέλιξη του είναι ο σημερινός άνθρωπος.
πχ η κινέζοι δεν καταλαβαίνουν τπτ από τα αρχαία κινέζικα. Ένας Έλληνας μπορεί να καταλάβει τα περισσότερα!

esquellot
08-08-06, 10:07
Αυτό που περιγράφεις είναι μέσα στο πρόγραμμα της εξέλιξης (η προσθήκη ξένων λέξεων). Η αρχαία ελληνική δεν είναι νεκρή. Ειναι σαν τον ανθρωπο των σπηλαίων(που δεν υπάρχει τώρα ) που η εξέλιξη του είναι ο σημερινός άνθρωπος.
πχ η κινέζοι δεν καταλαβαίνουν τπτ από τα αρχαία κινέζικα. Ένας Έλληνας μπορεί να καταλάβει τα περισσότερα!

Αυτά που λες δεν αντέχουν σε κριτική. Όταν μπορέσεις και πεις προφορικά στα αρχαία ελληνικά αυτά που μόλις έγραψες πιο πάνω,τότε θα δούμε αν είναι νεκρή γλώσσα ή όχι τα αρχαία ελληνικά.

μερικές νεκρές γλώσσες: αρχαία ελληνικά, λατινικά, old norse, yiddish,aramaic etc.

Ζωντανές γλώσσες: Οι γλώσσες π.χ. των ινδιάνων Κέτσουα και Αυμάρα της Ν. Αμερικής που μιλιούνται μέχρι σήμερα απο μεγάλο μέρος του πληθυσμού παρόλο που δεν είχαν γραφή και σήμερα οι φθόγγοι τους αναπαριστούνται με γράμματα του λατινικού αλφαβήτου.

PiFd
08-08-06, 10:15
Έσυ παίρνεις τα αρχαία ελληνικά σαν ξεχωριστή γλώσσα και διαφορετική απο τα νεοελληνικά. Εκει πιστεύω είναι το λάθος. πχ οι αρχαίες θρακικές γλώσσες έχουν πεθάνει. δε μιλιούνται σήμερα ούτε υπάρχει μια εξελιγμένη γλώσσα απο αυτές τις αρχαίες γλώσσες.
Θα στο παρουσιαάσω τεχνικά (μηχανικός τηλεπικοινωνιών :)) : Ειναι σαν να έχεις ένα σύστημα με συγκεκριμένη κρουστική αποκριση. Οτι και να παράγει αυτό το σύστημα αυτο που το χαρακτηρίζει είναι η παραπάνω απόκριση.

esquellot
08-08-06, 10:25
Θες να σου παραθέσω αρχαιοελληνικές λέξεις που δεν χρησιμοποιούνται καθόλου στα νέα ελληνικά; δε με νοιάζει αν θα πειστείς αλλά είναι λάθος να θεωρείς τα νέα ελληνικά ίδια με τα αρχαία. Μάθε λοιπόν ότι έχουν τελείως διαφορετική σύνταξη, δομή προτάσεων, χρήση απαρεμφάτου από τα νέα ελληνικά.
Επειδή ίσως δεν τα θυμάσαι καλά από το σχολείο ή δεν σου τα δίδαξαν καλά οι δάσκαλοί σου καλό θα είναι να ψαχτείς λίγο παραπάνω.

για δες ένα απλό παράδειγμα:
π.χ. ὅτι = αντικειμενική γνώμη π.χ. εὖ οἶδα ὅτι......
ὡς = υποκειμενική γνώμη π.χ. λέγει ὡς ὑβριστής εἰμί

Για πες μου, στα νέα ελληνικά υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός;
ή δεν αρχίζουν ειδικές προτάσεις με ως;

PiFd
08-08-06, 14:51
Πολύ το ειδίκευσες το 'πράμα'. Ως καλός συζητητής όμως θα σου αναφέρω και πάλι ότι άλλο σου λέω.

YiannisM
12-08-06, 15:47
Ενδιαφέρουσα συζήτηση έχετε πιάσει εδώ, αν και δεν προλαβαίνω τώρα να τα διαβάσω όλα...

Προσωπικά είμαι υπέρ του πολυτονικού! τελεία και παύλα
Και επίσης είμαι εναντίον των παπάδων, της χούντας, και των εκοφιτών - αν αυτό έχει κάποια σχέση με το θέμα.


Η αλήθεια είναι ότι το 80τόσο που έγινε το πυροτέχνημα (έτσι το βλέπω σήμερα) του μονοτονικού, μου άρεσε πολύ σαν ιδέα διότι απλοποιούσε κάποια πράγματα, αλλά το αποτέλεσμα σε μένα τουλάχιστον ήταν μετά απο χρόνια να απομακρυνθώ αρκετά περισσότερο απ τη γλώσσα... Ίσως και για περισσότερους λόγους από το μονοτονικό - δεν ξέρω - αλλά σίγουρα και απ αυτό...

Πιστεύω ότι ήταν πυροτέχνημα της εποχής του Ανδρέα που ήθελε να προβάλει μάλλον νοηματικούς παραλληλισμούς με την παλαιότερη διαμάχης των Δημοτικιστών, ή κάτι τέτοιο...
Το θεωρώ πυροτέχνημα (επί της ουσίας) γιατί δε νομίζω ότι συνέτρεχαν αντίστοιχοι λόγοι για την αλλαγή αυτή στη γλώσσα, ανάλογοι με τους λόγους των παλαιών Δημοτικιστών, κι αυτό βέβαια είναι προσωπική εκτίμηση...

esquellot
12-08-06, 16:21
Προσωπικά είμαι υπέρ του πολυτονικού! τελεία και παύλα

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος γι' αυτό; Γίνεται να μας αιτιολογήσεις αυτή σου την προτίμηση (αν θέλεις);

Ξέρω να γράφω πολυτονικά αλλά το εφαρμόζω μόνο όταν παραθέτω αποσπάσματα αρχαιοελληνικών κειμένων, κι αυτό επειδή έτσι τα είδα γραμμένα και τα έμαθα.
Οι λόγοι που είμαι κατά του πολυτονικού στη γραφή των νέων ελληνικών είναι ότι οι τόνοι και τα πνεύματα δεν λειτουργούν όπως στα αρχαία ελληνικά μιας και στα νέα ελληνικά δεν υπάρχει διαφορά στην προφορά των λέξεων και των διφθόγγων όταν έχουν σημειωμένα τονικά σημάδια.

YiannisM
13-08-06, 01:58
Ο λόγος είναι αυτός που ανέφερα παραπάνω, ότι μπορούσα να εξηγήσω καλύτερα την πηγή των λέξεων (από τους κανόνες τους) απ ότι τώρα που τους έχω πια ξεχάσει... Οι τόνοι και τα πνεύματα δεν είχαν να κάνουν τόσο με την προφορά στη νέα ελληνική αλλά και με την πηγή τους ή τη σημασία τους.

Το μονοτονικό ήταν μάλλον υπερβολική απλοποίηση που μας ξέκοψε ακόμα περισσότερο από την πηγή της γλώσσας. Όπως είπε κάποιος παραπάνω, τι σημαίνει πια "καλησπέρα";;

esquellot
13-08-06, 08:10
Ο λόγος είναι αυτός που ανέφερα παραπάνω, ότι μπορούσα να εξηγήσω καλύτερα την πηγή των λέξεων (από τους κανόνες τους) απ ότι τώρα που τους έχω πια ξεχάσει... Οι τόνοι και τα πνεύματα δεν είχαν να κάνουν τόσο με την προφορά στη νέα ελληνική αλλά και με την πηγή τους ή τη σημασία τους.
Το μονοτονικό ήταν μάλλον υπερβολική απλοποίηση που μας ξέκοψε ακόμα περισσότερο από την πηγή της γλώσσας. Όπως είπε κάποιος παραπάνω, τι σημαίνει πια "καλησπέρα";

Δηλαδή πόσο κοντά στην πηγή της γλώσσας θες να είσαι;
Μήπως θες να χρησιμοποιείς δίγαμμα (F) και γιοτ (j), δύο γράμματα της αρχαίας ελληνικής γλώσσας που χάθηκαν στο πέρασμα του χρόνου;
Κάνεις το ίδιο και σε άλλες γλώσσες που γνωρίζεις; Δε νομίζω να ψάχνεις την ετυμολογία των λέξεων και στ' αγγλικά π.χ.;

Οι κανόνες είναι μεταγενέστεροι και εφαρμόστηκαν για να βοηθιούνται οι μελετητές και αυτοί που μάθαιναν τη γλώσσα στα σχολεία. Δεν είναι ανάγκη να τους γνωρίζεις επακριβώς για να μιλάς σωστά. Ούτε κάθε φορά πριν ξεστομίσεις κάτι αρχίζεις να εξετάζεις τους κανόνες για να δεις αν θα το πεις σωστά. Όλα αυτά λόγω συνήθειας και επανάληψης (τα 'χεις πει πολλές φορές) έρχονται από μόνα τους. Άσε που πολές φορές μιλάς και γράφεις σωστά αλλά δεν μπορείς να διατυπώσεις τον αντίστοιχο κανόνα.
Θεωρώ ότι η μηχανιστική αποστήθιση κανόνων μόνο κακό κάνει και τελικά μισείς τη γλώσσα γι' αυτό ακριβώς το λόγο. Εμμένεις στούς τύπους και χάνεις την ουσία.

YiannisM
13-08-06, 08:22
Έχω την αίσθηση ότι όσο πάμε και καταλήγουμε σε περισσότερη "μηχανιστική αποστήθιση κανόνων" με αυτές τις απλοποιήσεις...

Για τις άλλες γλώσσες που ρωτάς, στα Αγγλικά και Ιταλικά συγκεκριμένα, πολλές φορές με βοηθά να ξέρω την ρίζα μιας λέξης...
Κι ένα από τα πράγματα που έχω μετανιώσει είναι ότι δεν έμαθα Λατινικά πριν απ την οποιαδήποτε ξένη γλώσσα (απ τις ευρωπαϊκές)!

manoulamou
13-08-06, 09:02
Γι αυτο μερικοι επιμενουν οτι καποιες γλωσσες δεν ειναι νεκρες.
Ισως πιο σωστος θα ηταν ο ορισμος τους ως ανενεργες, κατι σαν τα ηφαιστεια δλδ.
Δεν χρησιμοποιουνται αυτουσιες, αλλα εχουν αφησει εντονα τα χναρια τους
στις νεωτερες, που αποτελουν τους διαδοχους τους, μια μετεξελιξη τους...

esquellot
13-08-06, 09:58
Κι ένα από τα πράγματα που έχω μετανιώσει είναι ότι δεν έμαθα Λατινικά πριν απ την οποιαδήποτε ξένη γλώσσα (απ τις ευρωπαϊκές)!

Ενώ αρχαία ελληνικά γνωρίζεις;


Ισως πιο σωστος θα ηταν ο ορισμος τους ως ανενεργες, κατι σαν τα ηφαιστεια δλδ.

Καλός ο παραλληλισμός αλλά δεν με πείθει. Ο ανενεργός μπορεί κάποτε να ενεργοποιηθεί αλλά ο νεκρός δεν ανασταίνεται.

Αν κάποιοι επιμένουν στην εξ όψεως μόνο εξέταση κάποιων λέξεων που είναι αρχαιοελληνικές αλλά χρησιμοποιούνται και σήμερα είτε αυτούσιες, είτε μερικώς αλλαγμένες θεωρώ ότι σφάλλουν.

Η δομή της γλώσσας (δηλ. η χρήση απαρεμφάτου, μετοχής , ευκτικής = έγκλιση που δεν υπάρχει στα νέα ελληνικά, η συντακτική σειρά των λέξεων) είναι τελείως διαφορετική στα νέα ελληνικά επομένως δεν μπορούμε να μιλάμε έτσι απλοϊκά
λέγοντας ότι τα νέα ελληνικά απλά είναι η ίδια γλώσσα με τα αρχαία ελληνικά που υπέστη μετεξέλιξη. Είναι κάτι παραπάνω.
Που είναι η προσωδία των μακρών και βραχέων συλλαβών στα νέα ελληνικά;
Γιατί προφέρουμε το ίδιο το ι, το οι, το υι, το ει;
Οι αρχαίοι δεν τα πρόφεραν το ίδιο.

Οι διαφορές είναι πολύ περισσότερες από ό,τι φαντάζεστε και δεν έχουν καμμία σχέση με την λεγόμενη απλοποίηση του μονοτονικού, το οποίο είναι απλά ένα σύστημα τονισμού και τίποτε άλλο και που για να εφαρμοστεί έπρεπε να αλλάξουν και οι κανόνες τονισμού.

YiannisM
13-08-06, 10:24
Ενώ αρχαία ελληνικά γνωρίζεις;
Όχι βέβαια!
Εδώ ξεχάσαμε το πολυτονικό, ενώ τα αρχαία φαντάζουν ξένη γλώσσα κάποιες φορές...

Δεν είναι όμως, κι εδώ κάθεσε και λές "γαμώτο"!

esquellot
13-08-06, 10:26
Τα αρχαία ελληνικά όπως και τα λατινικά τα γνωρίζουμε μόνο από γραπτά κείμενα και δεν τα έχουμε ακούσει να μιλιούνται ποτέ. Κι ούτε πρόκειται.
Το να προφέρουμε τα αρχαία ελληνικά με τη σημερινή νεοελληνική προφορά ή με την ερασμιακή προφορά είναι σοβαρό λάθος. Αναγκαστικά και μόνο για λόγοτς κατανόησης γίνεται κάτι τέτοιο.

Επειδή δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν κάποιοι από αυτούς που γράφουν εδώ και υποστηρίζουν ένθερμα ότι τα αρχαία ελληνικά ζουν (κάτι σαν τη Γοργόνα με το βασιλιά Αλέξανδρο), γνωρίζουν ικανοποιητικά την αρχαία ελληνική γλώσσα και μπορούν να μελετούν αρχαιοελληνικά κείμενα και να διακρίνουν τους γραμματικούς τύπους και τη συντακτική δομή του αρχαιοελληνικού λόγου δεν θα επιμείνω περισσότερο. Θα τους συστήσω μόνο να μην είναι απόλυτοι στις απόψεις τους και να μην παρασύρονται από την παρελθοντολογία και την προγονοπληξία.
Ας είμαστε περήφανοι για τα δικά μας τωρινά επιτεύγματα κι ας αφήσουμε τα μνημόσυνα. Μόνο κακό κάνουν.

YiannisM
13-08-06, 10:43
Είναι άλλο θέμα η προγονολατρεία και ο σχετικός εθνικισμός, και άλλο η ανάγκη συνοχής και αιτιολόγησης των συμβόλων της γλώσσας στα σημεία όπου πηγάζει από την αρχαία ελληνική, τη λατινική, ή ό,τι άλλο!
Κατά τη γνώμη μου η ανάγκη αυτής της συνοχής και της αιτιολόγησης παραγνωρίζεται...

Χωρίς αυτή τη συνοχή και την δυνατότητα αιτιολόγησης των συμβόλων (π.χ. τί είναι το "ε-σπερα" στην καλησπέρα; - οεο) η γλώσσα καταλήγει ένα τσούρμο ασύνδετα κι αναιτιολόγητα σύμβολα που πρέπει να αποστηθίζει κανείς χωρίς συνδετική φόρμουλα...



Επίσης, λένε κάποιοι ότι η αρχαία ελληνική είχε μαθηματικό τρόπο δόμησης, κι ότι αυτό είναι ορατό σε κάποιους γραμματικούς τύπους...
Με το να ξεκόβουμε όλο και περισσότερο και να απλοποιούμε τους "μαθηματικούς τύπους" της γλώσσας, εγώ νομίζω ότι χάνουμε ακριβώς τον τρόπο συνοχής της και καταλήγουμε να πρέπει να αποστηθίζουμε περισσότερα, ενώ ταυτόχρονα η γλώσσα καταλήγει πιο δύσκαμπτη και φτωχή...

esquellot
13-08-06, 11:29
Με το να ξεκόβουμε όλο και περισσότερο και να απλοποιούμε τους "μαθηματικούς τύπους" της γλώσσας, εγώ νομίζω ότι χάνουμε ακριβώς τον τρόπο συνοχής της και καταλήγουμε να πρέπει να αποστηθίζουμε περισσότερα, ενώ ταυτόχρονα η γλώσσα καταλήγει πιο δύσκαμπτη και φτωχή...

Πιστεύεις ότι αυτό γίνεται ηθελημένα από κάποιους ή είναι αποτέλεσμα του χρόνου που περνά και των εποχών που αλλάζουν; Δηλαδή δεν θα γινόταν έτσι ή αλλιώς κάτι τέτοιο; Δεν είναι κάτι το φυσιολογικό αυτό;
Τόσες και τόσες γλώσσες έχουν απλοποιηθεί; Γιατί αυτό πρέπει απαραίτητα να είναι κακό;

YiannisM
13-08-06, 12:00
Πιστεύεις ότι αυτό γίνεται ηθελημένα από κάποιους ή είναι αποτέλεσμα του χρόνου που περνά και των εποχών που αλλάζουν; Δηλαδή δεν θα γινόταν έτσι ή αλλιώς κάτι τέτοιο; Δεν είναι κάτι το φυσιολογικό αυτό;
Τόσες και τόσες γλώσσες έχουν απλοποιηθεί; Γιατί αυτό πρέπει απαραίτητα να είναι κακό;
Κάποια πράγματα είναι φυσιολογικό ν αλλάζουν για διάφορους λόγους μετά από καιρό...
Τους Δημοτικιστές ας πούμε τους καταλαβαίνω απολύτως...

Το μονοτονικό πάντως δεν το θεωρώ αλλαγή που ήρθε φυσιολογικά.
Μπορώ να σου πώ μάλιστα ότι την εποχή που θεσπίστηκε πέρασε καιρός μέχρι να το συνηθίσω, και στην αρχή μου φαινόταν περίεργο σύστημα (ήμουν μαθητής τότε...)
Με άλλα λόγια δηλαδή μάλλον επιβλήθηκε στη γλώσσα, παρά φυσιολογική αλλαγή ήταν μετά από καιρούς.

golity
13-08-06, 12:14
Ας είμαστε περήφανοι για τα δικά μας τωρινά επιτεύγματα κι ας αφήσουμε τα μνημόσυνα. Μόνο κακό κάνουν.
Τα οποία είναι; :p

esquellot
13-08-06, 12:18
Μήπως οι συνθήκες είχαν ωριμάσει για να εφαρμοστεί και το πολυτονικό ήταν πια
άχρηστο αφού δεν σηματοδοτούσε τις διαφορές στην προφορά;

τρεις τόνοι οξεία, περισπωμένη, βαρεία δύο πνεύματα ψιλή , δασεία, η υπογεγραμμένη δε νομίζεις ότι ήταν υπερβολή η χρήση τους; ειδικά όταν οι λέξεις είχαν απλοποιηθεί;

ᾗ και ἡ διαφέρουν στην προφορά;


Τα οποία είναι;

Όποια και να είναι αυτά ή έστω και λίγα ο σκοπός είναι να προσπαθούμε για το καλύτερο. Ας φροντίσουμε να κάνουμε κάτι καλό και σπουδαίο σαν νεοέλληνες. Μπορούμε.
Αν μείνουμε απλοί απαριθμητές και στατιστικοί υπενθυμιστές επιτευγμάτων άλλων εποχών τότε κλάψε μας.

YiannisM
13-08-06, 12:31
Μήπως οι συνθήκες είχαν ωριμάσει για να εφαρμοστεί και το πολυτονικό ήταν πια άχρηστο αφού δεν σηματοδοτούσε τις διαφορές στην προφορά;
Δεν ξέρω... Τί να σου πώ;; Ειδικός δεν είμαι.

Πάντως φυσιολογική αλλαγή που με ρώτησες, ΔΕ νομίζω καθόλου ότι ήταν, όπως σου εξήγησα.


Η απλή γνώμη μου πάντως έλεγε τότε ότι "τί καλά που απλοποιείται κι άλλο η ζωή μας", και σήμερα λέει ότι "τί κακά που υπάρχουν ακόμα περισσότερες λέξεις και τύποι στη γλώσσα μας που δε μπορούμε να εξηγησουμε και αξιοποιήσουμε σωστα..."
Γνώμη απλού πολίτη είναι αυτή, όχι ειδικού.


ᾗ και ἡ διαφέρουν στην προφορά;
Στη νεοελληνική οι τόνοι/πνεύματα σηματοδοτούσαν κυρίως την καταγωγή, κι όχι την προφορά...

YiannisM
13-08-06, 12:36
Τα οποία είναι; :p
Η σωστή ερώτηση! :lol:

esquellot
13-08-06, 12:42
τη νεολληνική οι τόνοι/πνεύματα σημαδοτούσαν κυρίως την καταγωγή, κι όχι την προφορά...

Είναι λάθος αυτό που αναφέρεις. Ψάξ' το καλύτερα.
Η καταγωγή και οι συγγένεια των λέξεων δηλώνεται με το θέμα της λέξης και ανάλογα το πρόθεμα ή την κατάληξη διαφοροποιείται και η σημασία των. Καμμία σχέση οι τόνοι και τα πνεύματα.
Δηλαδή η αρχαιοελληνική γραφή που για αιώνες ήταν κεφαλαιογράμματη και δεν είχε τόνους;
Μήπως οι τόνοι και τα πεζά γράμματα που εφαρμόστηκαν αργότερα ´ηταν για να βοηθούν στη γραφή και στην εκμάθηση της γλώσσας;

YiannisM
13-08-06, 12:46
διαφοροποιείται και η σημασία των.
Σε τσάκωσα να λες "η σημασία των" αντί "η σημασία τους"... :lol:



Στο θέμα, εννοούσα ότι επειδή οι τόνοι/πνεύματα κληρονομήθηκαν σηματοδοτούσαν στοιχεία της καταγωγής των τύπων, κι όχι ότι θεσπίστηκαν για να σηματοδοτούν την καταγωγή.

esquellot
13-08-06, 12:57
Σε τσάκωσα να λες "η σημασία των" αντί "η σημασία τους"... :lol:

Στο θέμα, εννοούσα ότι επειδή οι τόνοι/πνεύματα κληρονομήθηκαν σηματοδοτούσαν στοιχεία της καταγωγής των τύπων, κι όχι ότι θεσπίστηκαν για να σηματοδοτούν την καταγωγή.

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα όπου να φαίνεται ότι ο τόνος και το πνεύμα μιας λέξης υποδηλώνουν την καταγωγή της από αλλη και ποια είναι αυτή;
Μήπως ονομάζεις καταγωγή τη μορφολογική απεικόνιση των τονικών σημείων που βοηθούν στην γρήγορη γραμματική αναγνώριση του λεκτικού τύπου;

YiannisM
13-08-06, 13:01
Μήπως οι συνθήκες είχαν ωριμάσει για να εφαρμοστεί και το πολυτονικό ήταν πια
άχρηστο αφού δεν σηματοδοτούσε τις διαφορές στην προφορά;

τρεις τόνοι οξεία, περισπωμένη, βαρεία δύο πνεύματα ψιλή , δασεία, η υπογεγραμμένη δε νομίζεις ότι ήταν υπερβολή η χρήση τους; ειδικά όταν οι λέξεις είχαν απλοποιηθεί;

ᾗ και ἡ διαφέρουν στην προφορά;
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε τη γλώσσα; Διότι η προηγούμενη αλλαγή (πριν το μονοτονικό) ήταν αυτή των Δημοτικιστών...

Να πούμε ότι κάθε 50 χρόνια θα πρέπει να έρχεται μια κυβέρνηση και να απλοποιεί περαιτέρω τη γλώσσα;;


Και βάσει ποιού μηχανισμού θα αλλάζει κάθε 50 (ή όσα) χρόνια;;

YiannisM
13-08-06, 13:07
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα όπου να φαίνεται ότι ο τόνος και το πνεύμα μιας λέξης υποδηλώνουν την καταγωγή της από αλλη και ποια είναι αυτή;
Μήπως ονομάζεις καταγωγή τη μορφολογική απεικόνιση των τονικών σημείων που βοηθούν στην γρήγορη γραμματική αναγνώριση του λεκτικού τύπου;
Δε θυμάμαι και πολλά τώρα αλλά ας πούμε η περισπωμένη στα μακρά κάτι σήμαινε.
Επίσης διάφοροι γραμματικοί τύποι που εξαφανίστηκαν (ίσως και από πιο παλιά)...

WAntilles
13-08-06, 13:10
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε τη γλώσσα; Διότι η προηγούμενη αλλαγή (πριν το μονοτονικό) ήταν αυτή των Δημοτικιστών.

Ευτυχώς διότι η προηγούμενη αλλαγή ήταν στους... ελληνιστικούς χρόνους.

esquellot
13-08-06, 13:11
Θ α σε λυπήσω αλλά έχεις λάθος. Οι Δημοτικιστές δεν άλλαξαν τη γλώσσα αλλά εφάρμοζαν αυτή την απλή δημοτική που μιλούσε ο ελληνικός λαός σε αντιδιαστολή με το έκτρωμα της καθαρεύουσας που ήταν τεχνητή και κατασκευασμένη.
Ο λαός έλεγε ραδίκι κι ο δάσκαλος δίδασκε στο παιδάκι του δημοτικού τον θρίδακα. Δε θα αναφέρω άλλα παραδείγματα για μα νην κουράσω.

Η γλώσσα αλλάζει από μόνη της καθώς περνά ο χρόνος. Οι αλλαγές στην κοινωνία στον πολιτισμό, στην οικονομία σαφώς και έχουν αντίκτυπο και στη γλώσσα.

Δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να υπάρχει κυβερνητική παρέμβαση για αλλαγή παρα μόνο για την επικύρωση των προτάσεων των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας που εισηγούνται πιθανές αλλαγές την κατοχύρωση αυτών με νόμο και έπειτα τον καταρτισμό των προγραμμάτων διδασκαλίας σύμφωνα με τον προαναφερθέντα νόμο.

YiannisM
13-08-06, 13:13
Πιο πριν, ισως και ποτέ...

Άρα λοιπόν, κάθε πότε είναι λογικό να αλλάζει επίσημα, και βάσει ποιου μηχανισμού να πιστοποιούνται οι αλλαγές;

Patentman
13-08-06, 13:19
Ηδη εχει τοσο πλουσιο λεξιλογιο και βασεις απο τις οποιες μπορουν να δημιοργηθουν και να βγουν νεες συνθετες, ετσι δεν μπορει να πει κανεις οτι η απλοποιηση θα φερει τον μαρασμο, απλα ο κορεσμος φερνει το ξεσκαρταρισμα.
Αληθεια ποσες λεξεις χρησιμοποιουμε;
Οι οροι γιατι εχουν ελληνικη ή λατινικη προελευση; Γιατι ειμαστε τοσο μπροστα σε εννοιες οσο κανεις αλλος.

Το να απλοποιηθει η γραφη δεν σημαινει οτι αφηνουμε πισω την σημασιολογια, απλα αφηνουμε τους ασχετους και ασκοπους στην χρηση κανονες που μονο κακο θα επεφεραν οσο περνανε τα χρονια. Οταν μπορεις να εχεις κατι καλο και παραλληλα απλο αντι για πολυπλοκο-συνθετο αυτο ειναι ευλογια.

YiannisM
13-08-06, 13:30
Θ α σε λυπήσω αλλά έχεις λάθος. Οι Δημοτικιστές δεν άλλαξαν τη γλώσσα αλλά εφάρμοζαν αυτή την απλή δημοτική που μιλούσε ο ελληνικός λαός σε αντιδιαστολή με το έκτρωμα της καθαρεύουσας που ήταν τεχνητή και κατασκευασμένη.
Ο λαός έλεγε ραδίκι κι ο δάσκαλος δίδασκε στο παιδάκι του δημοτικού τον θρίδακα. Δε θα αναφέρω άλλα παραδείγματα για μα νην κουράσω.
Δε με λυπείς καθόλου, διότι συμφωνούμε επί της ουσίας για τους Δημοτικιστές.

esquellot
13-08-06, 14:42
Άρα λοιπόν, κάθε πότε είναι λογικό να αλλάζει επίσημα, και βάσει ποιου μηχανισμού να πιστοποιούνται οι αλλαγές;

Πάντως όχι αυτού που αύξησε κατά μία τις ωρες διδασκαλίας της αρχαίας ελληνικής γλώσσας στα Γυμνασια και Λύκεια σε βάρος των ξένων γλωσσών. ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!:evil:

FABARMBOY
13-08-06, 14:49
Συμπατριωτες Ελληνες η μοναδικη γλωσσα που θα επικρατησει στο τελος θα ειναι τα Ελληνικα!
Ειμαστε απογονοι των Λ οσο και να προσπαθουν να μας μιγεψουν θα αποτυχουν!

YiannisM
13-08-06, 16:16
Καλά,
το τοπικ πάντως είναι φοβερό από την αρχή του!! :lol:
Κάθησα και διάβασα κάμποσες σελίδες, αλλά που χρόνος τώρα για να διαβάσει κάποιος εκατόνδέκατόσες σελίδες!!!

Απ΄ότι κατάλαβα πάντως, από την εποχή του euro-2004 το συζητάτε... :)

Patentman
13-08-06, 19:57
Καλά,
το τοπικ πάντως είναι φοβερό από την αρχή του!! :lol:
Κάθησα και διάβασα κάμποσες σελίδες, αλλά που χρόνος τώρα για να διαβάσει κάποιος εκατόνδέκατόσες σελίδες!!!

Απ΄ότι κατάλαβα πάντως, από την εποχή του euro-2004 το συζητάτε... :)
Τι πιο ωραιο απο το να αναιρουντα τα επιχειρηματα της μιας πλευρας, να παιρνουν θαρος να ξαναγραφουν και να γινεται το ιδιο. Φαυλος κυκλος, το ενα φερνει το αλλο, ασπρο-μαυρο.
Τωρα ποιας πλευρας αναιρουνται...πρεπει να το διαβασεις ολο για να βγαλεις δικο σου συμπερασμα.
Δινει αλλη οψη στο θεμα, μια μονιμη διαφωνια που καθε φορα εχει και αλλο δειγμα να δωσει, ας βασιζεται πανω σε χιλιοειπωμενα.
Συντηρει τις αποψεις και δειχνει την ισχυρη παρουσια και των δυο (και τριων ή περισσοτερων θα ελεγα).
Οι πολυπλευρες αποψεις δειχνουν επισης υγεια, εναν κοσμο που νοιαζεται.

YiannisM
14-08-06, 02:36
Οι πολυπλευρες αποψεις δειχνουν επισης υγεια, εναν κοσμο που νοιαζεται.
:oneup:

lazar
16-10-06, 07:44
Καιρό έχουμε να γράψουμε εδώ μέσα.

Να επισημάνω ότι στα αποτελέσματα των εκλογών του ΥΠΕΣ στο Internet, οι υποψήφιοι γράφονται χωρίς τόνους. Εμπρός, στο δρόμο που χάραξε ...

Pure atonic λοιπόν... το new trend.

http://www.kalpes.gr/info/results.asp

Προσοχή, η επιλογή ενός αποτελέσματος οδηγεί σε άλλον σέρβερ (ή, πιο σωστά, διακομιστή = αυτά μας μάραναν)
http://194.176.113.1/nomarxia.aspx?id=1

Καλημέρα σε όλους και όλες.

golity
16-10-06, 08:03
Καιρό έχουμε να γράψουμε εδώ μέσα.

Να επισημάνω ότι στα αποτελέσματα των εκλογών του ΥΠΕΣ στο Internet, οι υποψήφιοι γράφονται χωρίς τόνους. Εμπρός, στο δρόμο που χάραξε ...

Pure atonic λοιπόν... το new trend.

http://www.kalpes.gr/info/results.asp

Προσοχή, η επιλογή ενός αποτελέσματος οδηγεί σε άλλον σέρβερ (ή, πιο σωστά, διακομιστή = αυτά μας μάραναν)
http://194.176.113.1/nomarxia.aspx?id=1

Καλημέρα σε όλους και όλες.
Αν δείτε π.χ στο νομό Θεσπρωτίας http://ekloges.ypes.gr/nomarxia.aspx?id=20 ή το νομό Αιτωλοακαρνανίας http://ekloges.ypes.gr/nomarxia.aspx?id=2 ή το νομό Κορινθίας http://ekloges.ypes.gr/nomarxia.aspx?id=30 έχει τόνους στους παραπάνω νομούς, άλλα τα αποτελέσματα του 2002 όχι, άρα κλείνω στο ότι είναι άσχετοι οι χειριστές και ότι δεν έχει δοθεί μια αυστηρή γραμμή από την εταιρία πληροφορικής για το πως θα περνάνε τα δεδομένα :down:

Αντίστοιχα παραδείγματα θα βρείτε και σε πάρα πολλούς δήμους.

Καλημέρα

aiasmer
17-10-06, 20:44
Από το ...πρωτοσέλιδο τίτλο τοῦ in.gr απόψε 20:30


Σε ναυάγιο κατέληξε η συνάντηση της Μ.Γιαννάκου με τους εκπροσώπους των δασκάλων και των καθηγητών, καθώς η υπουργός απέκλεισε άλλες παροχές πέραν του επιδόματος των 105 ευρώ. ΟΛΜΕ και ΔΟΕ εισηγούνται συνέχιση των κοινιτοποιήσεων*, ενώ πρωτοβουλία για την Παιδεία θα αναλάβει το ΠΑΣΟΚ.

Γιὰ τὴν ἔρημη τὴν ὀρθογραφία ποιὸς θὰ ἀναλάβη πρωτοβουλία; ....:mad: Ὅλο & πιό συχνὰ βλέπει κανείς ἀκόμη καὶ σὲ πρωτοσέλιδα "σοβαρῶν" ὑποτίθεται ἐφημερίδων, ἐκδόσεων, κλπ ἀπίθανα ὀρθογραφικὰ λάθη ποὺ δέν θἄκανε οὔτε ὁ μέσος μαθητὴς τοῦ Γυμνασίου πρὶν 20 χρόνια. Ἄν δὲν ἦταν ὁ αὐτόματος ὀρθογράφος τοῦ Word πού συμμαζεύει (κουκουλώνει) τὴν κατἀσταση, θὰ τἄχαμε χάσει τὰ ματάκια μας...

* ὀρθὸ: κινητοποιήσεων (ἀπὸ τὸ κινῶ, κίνηση)

Cafeeine
18-10-06, 11:34
Αλήθεια, έχοντας υπόψη οτι υπάρχει ο αυτόματος ορθογράφος, αυτό πως ξέφυγε;

manoulamou
18-10-06, 11:58
Αλήθεια, έχοντας υπόψη οτι υπάρχει ο αυτόματος ορθογράφος, αυτό πως ξέφυγε;
Να ηταν αυτο το μοναδικο που εχει μπει στον αυτοματο
και προχωραει (?) σ αυτη τη χωρα:mad:...
Παντως επειδη οι περισσοτεροι ηγετες μας εχουν γεννηθει, μεγαλωσει και σπουδασει στην Ελλαδα,
δεν ειναι να απορεις το ποσο καλα ξερουν να χειριζονται την γλωσσα:whistle:

lazar
24-10-06, 12:24
Από το ...πρωτοσέλιδο τίτλο τοῦ in.gr απόψε 20:30



Γιὰ τὴν ἔρημη τὴν ὀρθογραφία ποιὸς θὰ ἀναλάβη πρωτοβουλία; ....:mad: Ὅλο & πιό συχνὰ βλέπει κανείς ἀκόμη καὶ σὲ πρωτοσέλιδα "σοβαρῶν" ὑποτίθεται ἐφημερίδων, ἐκδόσεων, κλπ ἀπίθανα ὀρθογραφικὰ λάθη ποὺ δέν θἄκανε οὔτε ὁ μέσος μαθητὴς τοῦ Γυμνασίου πρὶν 20 χρόνια. Ἄν δὲν ἦταν ὁ αὐτόματος ὀρθογράφος τοῦ Word πού συμμαζεύει (κουκουλώνει) τὴν κατἀσταση, θὰ τἄχαμε χάσει τὰ ματάκια μας...

* ὀρθὸ: κινητοποιήσεων (ἀπὸ τὸ κινῶ, κίνηση)

Το παιχνίδι έχει χαθεί. Οι τελειόφοιτοι της Φιλοσοφικής γράφουν ότι βρίσκονται "επί πτυχίο", με όμικρον.
Δεν τολμώ να φανταστώ τι θα μαθαίνουν οι μαθητές τους. Όσο παιρνούν τα χρόνια, νεώτερες γενιές βγαίνουν στην παραγωγή και το κακό με την γλώσσα μεγαλώνει.

yiapap
25-10-06, 11:14
Γιὰ τὴν ἔρημη τὴν ὀρθογραφία ποιὸς θὰ ἀναλάβη πρωτοβουλία; ....:mad: Θα αναλάβει
(let the flames begin :twisted: )

esquellot
25-10-06, 11:26
Θα αναλάβει
(let the flames begin :twisted: )

Να ήταν μόνο αυτό το λάθος καλά θα ήταν.



ὀρθὸ: κινητοποιήσεων (ἀπὸ τὸ κινῶ, κίνηση)

Η βαρεία στη λέξη ορθό ειναι λάθος τονισμού.
Κανόνας: Η βαρεία σημειώνεται στη θέση της οξείας μόνο στη λήγουσα όταν δεν ακολουθεί στίξη ή λέξη εγκλιτική.

Οπότε πριν από τις δύο τελείες που είναι σημείο στίξης δεν μπαίνει βαρεία.

yiapap
25-10-06, 13:06
λολ... τώρα πρόσεξα τις βαρείες :oops:

<edit>
όχι ότι και να τις πρόσεχα νωρίτερα θα ανακάλυπτα το παραπάνω...

esquellot
25-10-06, 13:14
λολ... τώρα πρόσεξα τις βαρείες :oops:

<edit>
όχι ότι και να τις πρόσεχα νωρίτερα θα ανακάλυπτα το παραπάνω...\

Μάλλον το παλικάρι χρησιμοποιεί αυτόματο πολυτονιστή κι αυτός θα έχει κάποιο bug. Έχω ξανασυναντήσει παρόμοιο φαινόμενο και καθόμουν και διόρθωνα μόνος μου τις βαρείες σε πολυτονικό κείμενο 200 σελίδων. Υπήρχαν πολύ περισσότερες βαρείες από το κανονικό.
Είναι όντως πολύ χρονοβόρο κι επίπονο να βάζεις και τις βαρείες και να θυμάσαι και τον κανόνα αυτό όταν γράφεις πολυτονικά. Ευτυχώς που καταργήθηκαν.:)

lazar
06-11-06, 17:56
Προς ειδήμονες και μη:

ποιός είναι ο πληθυντικός της λέξεως η τίγρη;

apok
06-11-06, 17:58
οι τιγρεις δεν ειναι?

zachos
06-11-06, 18:33
- Ότι η Ελλάδα φλέρταρε με το φασισμό κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου!

- Ότι η Βυζαντινή περίοδος ήταν δήθεν περίοδος υποχώρησης του ελληνικού πολιτισμού ενώ είναι γνωστά τα πολιτιστικά επιτεύγματα του ελληνισμού κατά την περίοδο αυτή.

Σε αυτα τα δυο σημεια συμφωνω μετο αρχικο κειμενο.
Μαλλον λιγο πριν απ`τον Β`ΠΠ ειχαμε φασιστικη δικτατορια που αναμασουσε τις ναζιστικες τακτικες, αλλο αν μετα δεν τα βρηκανε.
Επισης ειναι γνωστο ο,τι οι βυζαντινοι ηταν υποικοοι ολης της τοτε αυτοκρατοριας, δεν ειχαν δηλαδη ολοι τους ελληνικη καταγωγη, οπως επισης ειναι γνωστο οτι εξαπολυσαν τρομερο πολεμο εναντιον των ελληνων που θεωρουσαν ειδωλολατρες, καταστρεφοντας ο,τι ελληνικο εβρισκαν μπροστα τους και σκοτωνοντας τους κατοικους της τοτε Ελλαδας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.