PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44

vasper
22-02-08, 18:33
Προσωπικά θα επιθυμούσα να καταργηθεί από την γλώσσα μας ο φθόγγος ΘΑ για να δω τι θα κάνουν οι πολιτικοί μας :p

:rofl::oneup::oneup: +100

........Auto merged post: vasper added 2 Minutes and 15 Seconds later........


Να μην υποθέτεις τίποτα. Ο γνωστός κινδυνολόγος Βάσπερ ξαναχτυπα. Δεν τολμάει να εκφράσει κάποιος μια γνώμη, να σου και ο Βας να λεει "σε λίγο θα πας πείτε ότι...'

Οχι ρε φίλε, δεν είπε κανείς να καταργηθεί το η ούτε το αι. Νισάφι πια με την καταστροφή που βλέπεις παντου. Φύλλο κουνιέται και φωνάζεις "τυφώνας". Χαλάρωσε.

Το είπε κάποια δικιά μας επίτροπος στις Βρυξέλλες (ξέρετε ποια λέω). Μάλιστα τότε είχε προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα και είχε πει για αντικατάσταση του Ελληνικού αλφαβήτου με το Αγγλικό (τότε να δεις greeklish...). Οπότε μην μου λες κινδυνολογώ. Και υποθετικά εκφράστηκα και έχει συμβεί η πρόταση και υποστηρικτές είχε.. Αν δε σου αρέσει μαζί σου... και εμένα δεν μου άρεσε. Εσύ βλέπεις παντού κινδυνολόγους όπου δεν συμφωνούν με την δική σου απαθή θέση... Νισάφι...

........Auto merged post: vasper added 2 Minutes and 38 Seconds later........


Δεν είναι σνομπισμός να γράφεις με πνεύματα. Είναι φιγούρα. Εκτός και αν είναι φιλόλογος ή αρχαιολόγος και το κάνει για εξάσκηση.

Έτσι έχει μάθει και του αρέσει και καλά κάνει. Και εμένα μου αρέσει να τα βλέπω. Ο πατέρας μου δυσκολεύεται να γράψει χωρίς πνεύματα και περισπωμένες. Μέχρι και εγώ που δεν έχω συνηθίσει.. καμιά φορά μου ξέφευγε μικρός η περισπωμένη (κυρίως λόγω αρχαίων Ελληνικών). "Όταν η λήγουσα είναι μακρά... η παραλήγουσα δεν περισπάτε... "

Και επειδή η γλώσσα είναι πράγματι ζωντανός οργανισμός πρέπει να επιβιώνουν μόνο οι αλλαγές που την πάνε μπροστά... Όχι αυτές που την κάνουν να επιστρέφει στα ουγκ... του 1000000π.Χ. Βέβαια αυτό δεν θα το κρίνω εγώ ή εσείς αλλά κάποιος σχετικός επιστήμονας.

Οβελίξ
22-02-08, 18:59
Το είπε κάποια δικιά μας επίτροπος στις Βρυξέλλες (ξέρετε ποια λέω). Μάλιστα τότε είχε προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα και είχε πει για αντικατάσταση του Ελληνικού αλφαβήτου με το Αγγλικό
Είσαι ή άσχετος ή σκόπιμα ψεύτης. Η πρόταση ήταν για υιοθέτηση της αγγλικής ως δεύτερης επίσημης γλώσσας ώστε κανείς Έλληνας να μην είναι απομονωμένος γλωσσικά στην Ευρώπη.

Αλλα η καραδεξιά προπαγάνδα (ακόμα θυμάμαι τον Αδωνι Γεωργιάδη να ωρύεται στα κανάλια) το μετέφρασε ως "αντι για ελληνικό αλφάβητο, λατινικο" και το αναπαράγεις εσύ εδώ άσχετα αν πρόκειται για μεγαλειώδες ψέμα.

Αλλά θα σου δώσω μια ευκαιρία. Δείξε μου το πρωτότυπο κείμενο της πρότασης (στην ΕΕ τα κρατούν ολα online) ή δημοσίευμα που να αποδίδεται η φράση της σε εισαγωγικά. (δεν θα βρεις. Και αυτό επειδή α) δεν έγινε ποτέ η πρόταση και β) δεν ειπώθηκε ποτέ αυτό που υποστηρίζεις).

Οταν εκτοξεύεις μια κατηγορία καλό είναι να την στηρίζεις με κάτι. Εχεις πει χιλιάδες δεξιές αρλούμπες ως τώρα, δεν φταίω εγω που είμαι δύσπιστος.

edit: όχι, δεν είμαι δύσπιστος. Είμαι βέβαιος οτι Βας λέει ψέματα. Κλεισμένος μέσα στο κουτάκι της δεξιάς προπαγάνδας του δεν βλέπει μπροστά του.

PopManiac
22-02-08, 19:36
Το διαψεύδω και εγώ, τότε δεν ήμουν Βρυξέλλες αλλά γνωρίζω πολύ καλά την υπόθεση.

Αν θέλει ο Βάσπερ ας δώσει συγκεκριμένα στοιχεία για την Ελληνίδα επίτροπο και την πρότασή της.

21century
22-02-08, 20:22
'ΚΑΛΟ το ρεπορτάζ χθες το ρβράδυ για τους 'ξεχασμένους' Έλληνες των Σκοπίων από τον Μάκη που έχουν το θάρρος να διδάσκουν την ελληνική γλώσσα και να ζητούν από την Πολιτεία το αυτονόητο δικαίωμά τους να έχουν την ελληνική ιθαγένεια! Ξεχασμένοι όμως υπάρχουν και σε άλλα μέρη όπως στην Ίμβρο, Τένεδο, στην Πόλη και αλλού και αναρωτιέμαι αν ποτέ Πρωθυπουργός πήγε να τους συναντήσει για να τους τονώσει έστω το ηθικό; Ποτέ και κανένας με μοναδική εξαίρεση τον Οικουμενικό Πατριάρχη που αγκαλιάζει τους απανταχού Έλληνες. '

vasper
22-02-08, 20:40
Είσαι ή άσχετος ή σκόπιμα ψεύτης. Η πρόταση ήταν για υιοθέτηση της αγγλικής ως δεύτερης επίσημης γλώσσας ώστε κανείς Έλληνας να μην είναι απομονωμένος γλωσσικά στην Ευρώπη..

Εγώ να παραδεχτώ ότι είμαι άσχετος και δεν συζητήθηκε η αλλαγή του αλφαβήτου, αλλά μόνο η υιοθέτηση ως δεύτερης επίσημης γλώσσας η Αγγλική από την Διαμαντοπούλου (την οποία αργότερα την πείραξαν οι Λατινικές ονομασίες σε μερικούς δρόμους!!!). Μπορεί πράγματι να είχα ακούσει κάτι που δεν ισχύει. Αντίθετα με κάποιους παντογνώστες εδώ που όταν τους αποδεικνύουν τα λάθη τους το βουλώνουν εγώ δεν έχω τέτοιο κόλλημα.

Για πες μου εσύ όμως τι σημαίνει δεύτερη επίσημη γλώσσα; Αποικία των Άγγλων ή των Αμερικανών είμαστε; Η μήπως αυτό θα βελτίωνε την καλύτερη έτσι και αλλιώς θέση της Ελλάδος σε αριθμό αγγλομαθών; :evil:

Δηλαδή μετά που θα οδηγούμαστε; Στην πλήρη κατάργηση της Ελληνικής; Αφού θα μιλούσαν μωρέ όλοι Αγγλικά τι να την κάνουμε την Ελληνική; Για να τα κάνουμε πιο δύσκολα; Σιγά σιγά... μην μας πάρουνε χαμπάρι.

Άλλο να μην θέλετε να χρησιμοποιήσετε εσείς την μορφή που είχε η γλώσσα πριν από 10,20 ή 100 χρόνια και άλλο να θέλετε να την απαγορεύσετε. Προσωπικά προτιμώ να γνωρίζω και να μπορώ να διαβάζω και την καθαρεύουσα και την Αρχαία Ελληνική. Σαν γενικές γνώσεις δεν είναι καθόλου κακές. Και δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να μου πει ότι δεν πρέπει να ξέρουμε από που ερχόμαστε για να βλέπουμε και που πάμε...

midnightsun
22-02-08, 21:38
vasper και ομοϊδεάτες, και να χτυπιέστε , την μορφή της γλώσσας την διαμορφώνουν αυτοί που την χρησιμοποιούνε και όχι οι διάφοροι "ειδικοί".

sperxios
22-02-08, 21:46
Το βυζαντιο αμα ητανε σκοταδιστικο θα κοιτουσε να κανει κατακτιτικους πολεμους και να απομακρυνοτανε απο τον εξω κοσμο.Ισα ισα επιδιωξε να εχει φιλικες σχεσεις με ολους τους λαους.Τρανταχτο παραδειγμα.Πιοι ειναι οι φωστηρες των Σλαβων και οι δημιουργοι του αλφαβητου τους?Ο Κυριλλος και ο Μεθοδιος,απεσταλμενοι του Βυζαντινου κρατους.

Θεωρώ πολύ ύποπτο τον λόγο που οι "Κύριλος και Μεθόδιος" επελέξανε να δώσουν στους Σλάβους ένα προβληματικό αλφάβητο σε σχέση με τα ελληνικά!

Υποθέτω ότι τότε, που ήταν πολύ σπουδαίο να μιλάς και να γράφεις τα Ελληνικά, με ρατσιτική (και πάντα κοντόφθαλμη ) τακτική επελέξανε να δυσκολέψουν τους "υποδεέστερους" Σλάβους στην εκμάθηση της ελληνικής γραμματείας. Σκέφτηκαν λοιπόν να μπερδέψουν ανεπανόρθωτα τα γράμματα των δύο αλφαβήτων.

Έλα όμως που 1500 χρόνια αργότερα, αυτό μας γύρισε μπούμερανγκ, και πλέον "νομίζουμε" ότι κινδυνεύει η γλώσσα μας....

Αλλά αυτή είναι η μοίρα κάθε σοβινισμού:
Αγωνίζεταται με νύχια και με δόντια να διατηρήσει την καθαρότητά του του και όταν μείνει ανάδελφος φωνάζει <<βοηθήστε με>>.

Και σε άλλη απάντηση τώρα, έχω διαβάσει και συμφωνώ χοντρικά ότι αν <<αν δεν υπήρχαν οι Τούρκοι, τώρα θα μιλάγαμε Φράγκικα!>>

(αλλά δεν λέω ποιος το υποστήριζε για να μην επηρεάσω, πάντως αυτός ο κάποιος πολέμησε στους βαλκανικούς).

vasper
22-02-08, 21:54
Η Ελληνική γλώσσα δεν κινδυνεύει από κανέναν ξένο... από εμάς κινδυνεύει. Να φροντίζουμε να την μαθαίνουμε και όχι να την κατακρεουργούμε. Δεν θα αλλάξει η έννοια του κατ' αρχήν γιατί κάποιοι αγράμματοι δημοσιογράφοι το λένε... κατ' αρχάς (δηλαδή σύμφωνα με τις αρχές).

........Auto merged post: vasper added 1 Minutes and 16 Seconds later........


vasper, και να χτυπιέστε , την μορφή της γλώσσας την διαμορφώνουν αυτοί που την χρησιμοποιούνε και όχι οι διάφοροι "ειδικοί".

Ποιοι είμαστε αυτοί που χτυπιόμαστε, εκτός αν ξαφνικά άρχισες να μου απευθύνεσαι με πληθυντικό ευγενείας; Αλλά όσο και να χτυπιέσαι... το καλυτερότερα δεν είναι λέξη...!!! :rofl:

midnightsun
22-02-08, 22:02
Ποιοι είμαστε αυτοί που χτυπιόμαστε, εκτός αν ξαφνικά άρχισες να μου απευθύνεσαι με πληθυντικό ευγενείας; Αλλά όσο και να χτυπιέσαι... το καλυτερότερα δεν είναι λέξη...!!! :rofl:

Έπρεπε να έβαζα vasper και ομοϊδεάτες, σιγά μην χρησιμοποιούσα και πληθυντικό ευγενείας για εσένα :rofl:, το "καλυτερότερα" που το είδες ;

vasper
22-02-08, 22:17
Έπρεπε να έβαζα vasper και ομοϊδεάτες, σιγά μην χρησιμοποιούσα και πληθυντικό ευγενείας για εσένα :rofl:, το "καλυτερότερα" που το είδες ;

Συγνώμη σε παρεξήγησα... ;) Το καλυτερότερα πέστο ποιητική αδεία. (ξέρεις τι είναι έτσι; δεν χρειάζεται να στο μεταφράσω στα Τρέντυ; ) (κακιούλα το ξέρω...) :p Ομοϊδεάτες ποιους εννοείς; Τους ομιλούντες (κι άλλη δύσκολη λέξη ε; ) (και εδώ κακιούλα :twisted:) την Ελληνική;

midnightsun
22-02-08, 22:22
Ας το vasper, πάλι καλά που υποστηρίζεις τις θέσεις σου με τον τρόπο που ξέρεις καλύτερα.

vasper
22-02-08, 22:23
Το χιούμορ; Μα στο προηγούμενο post το ίδιο δεν έκανες; Πάλι σε παρεξήγησα; Τόσο διαφορά στην γλώσσα έχουμε; Κάτσε να πάρω κάνα λεξικό Μπαμπινιώτη... (πως είπαμε ότι λέμε τους οπαδούς του ΠΑΟΚ; - μη με παρεξηγήσει κανείς... Ο ΠΑΟΚ είναι ομαδάρα ) :rofl: Κουλάρισε μεγάλε... Δεν σε είπαμε και κυφό. :) (α ρε ζώσα Ελληνική γλώσσα πως συνδιάζεις μοντέρνο με αρχαίο...)

WAntilles
22-02-08, 22:43
Μήπως επιτέλους θα πρέπει να πέφτουν καμπάνες στα χουντο-πολυτονικά;

Δεν πάει άλλο πια να παθαίνουμε επιληψία με το ανισοϋψές και το ανισοπαχές των γραμμάτων.

Ελληνικά, ΔΕΝ είναι τα πολυτονικά.

Όσο "ελληνικά" είναι τα greeklish, τόσο "ελληνικά" είναι και τα πολυτονικά.

ΕΛΕΟC πια.

midnightsun
22-02-08, 22:53
@vasper και που το ξέρεις ότι έχεις πλουσιότερο λεξιλόγιο ;

vasper
22-02-08, 22:58
@vasper και που το ξέρεις ότι έχεις πλουσιότερο λεξιλόγιο ;

Προς θεού (σόρρυ wan). Φυσικά και δεν νομίζω κάτι τέτοιο... Θα πρέπει να καθίσουμε να αραδιάσουμε όλες τις λέξεις που ξέρουμε και τις έννοιές τους για να αποφασίσουμε κάτι τέτοιο... Για διαφορά μίλησα.

EvilHawk
22-02-08, 23:10
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το πολυτονικό
Ίσα ίσα που μου αρέσει άσχετα αν το έχω ξεχάσει
Όπως μου αρέσει και η καθαρεύουσα
Εκείνο που ποτε δεν μου άρεσε είναι το πρόσχημα ότι η δημοτική είναι η γλώσσα του λαού και ότι έπρεπε να εξαφανίσει τις άλλες ενώ η αλήθεια ήταν ότι η δημοτική ήταν η γλώσσα των αγράμματων (δεν είναι κατηγορία) με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πλέον λόγια γλώσσα αλλά γλώσσα της πιάτσας σε όλες τις εκφράσεις της ζωής μας
Αυτό είναι φτώχεια

Η γλωσσική φτώχεια των νεοελλήνων, δεν οφείλεται στην ελλιπή γνώση της αρχαίας γλώσσας ή της καθαρεύουσας, αλλά στο ότι για χρόνια, έπρεπε άλλη γλώσσα να μιλάμε και σε άλλη να γράφουμε. Ενίοτε η γλώσσα που γράφαμε άλλαζε μορφή ανάλογα με τις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες (άλλοτε απλή καθαρεύουσα, άλλοτε αρχαΐζουσα, άλλοτε δημοτική) της εποχής.

Είναι προτιμότερο από το να κολακεύουμε τα σοβινιστικά μας ιδεώδη με την ομοιότητα της Νέας Ελληνικά και της γλώσσας των Ομηρικών επών να αναλογιστούμε για πόσους αιώνες ταλαιπωρήθηκε η χώρα μας από το φαινόμενο της «διγλωσσίας».

lazar
23-02-08, 00:39
Είσαι ή άσχετος ή σκόπιμα ψεύτης. Η πρόταση ήταν για υιοθέτηση της αγγλικής ως δεύτερης επίσημης γλώσσας ώστε κανείς Έλληνας να μην είναι απομονωμένος γλωσσικά στην Ευρώπη.

Η σωστή "μπολντοποίηση" (για να μιλάμε ελληνικά) είναι η παρακάτω:

Η πρόταση ήταν για υιοθέτηση της αγγλικής ως δεύτερης επίσημης γλώσσας

Το γιατί ας το αφήσουμε για άλλη κουβέντα ή αλλιώς another time, another place.

........Auto merged post: lazar added 1 Minutes and 59 Seconds later........


Η γλωσσική φτώχεια των νεοελλήνων, δεν οφείλεται στην ελλιπή γνώση της αρχαίας γλώσσας ή της καθαρεύουσας, αλλά στο ότι για χρόνια, έπρεπε άλλη γλώσσα να μιλάμε και σε άλλη να γράφουμε. Ενίοτε η γλώσσα που γράφαμε άλλαζε μορφή ανάλογα με τις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες (άλλοτε απλή καθαρεύουσα, άλλοτε αρχαΐζουσα, άλλοτε δημοτική) της εποχής.


Kαι τώρα που γράφουν και μιλάνε τα ίδια πού οφείλεται;

Οβελίξ
23-02-08, 00:41
Βλέπω ο Τράγκας έχει εκπαιδεύσει κόσμο και κοσμάκη. "Δεν είναι εεετσιιιι....ειναι αλλιωωωωωως. Αλλά αυτό, ας μην του πουουουουμεεεεε τώραααα.....θα πονεεεεσει" :p

Πες ρε λάζαρ. Στο σωστό τόπικ είσαι.

lazar
23-02-08, 00:44
Πολύ βαρέως το παιρνεις ρε φιλάρα οταν διαφωνήσει κανεις μαζί σου. Υπάρχουν και ψυχιατροι για τετοιες παθησεις (ξερω οτι τους εχεις αναφερει κατά καιρους, αρα γνωριζεις από τετοια)

Και για να καταλάβεις δηλ., όταν λες επίσημη δεν έχεις πρώτη ή δεύτερη. Είναι ισοδύναμες.

WAntilles
23-02-08, 00:44
Η γλωσσική φτώχεια των νεοελλήνων, δεν οφείλεται στην ελλιπή γνώση της αρχαίας γλώσσας ή της καθαρεύουσας, αλλά στο ότι για χρόνια, έπρεπε άλλη γλώσσα να μιλάμε και σε άλλη να γράφουμε. Ενίοτε η γλώσσα που γράφαμε άλλαζε μορφή ανάλογα με τις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες (άλλοτε απλή καθαρεύουσα, άλλοτε αρχαΐζουσα, άλλοτε δημοτική) της εποχής.

Είναι προτιμότερο από το να κολακεύουμε τα σοβινιστικά μας ιδεώδη με την ομοιότητα της Νέας Ελληνικά και της γλώσσας των Ομηρικών επών να αναλογιστούμε για πόσους αιώνες ταλαιπωρήθηκε η χώρα μας από το φαινόμενο της «διγλωσσίας».

Έτσι επακριβώς, EvilHawk.

Η πενταγλωσσία και η γλωσσική σύγχιση που αυτή επέφερε, έκανε τους έλληνες να μην γνωρίζουν να μιλούν και να γράφουν σωστά τη γλώσσα τους.

Νικαετός
23-02-08, 00:47
Ερώτηση: Τα τελευταία 27 χρόνια λοιπόν, που μιλάμε και γράφουμε το ίδιο, πώς γίνεται να έχουμε αγράμματους ανθρώπους, που κάτω από νορμάλ συνθήκες θα έπρεπε να είναι ακόμα μαθητές της πρώτης δημοτικού?

(Και το εννοώ).

Οβελίξ
23-02-08, 00:51
Πολύ βαρέως το παιρνεις ρε φιλάρα οταν διαφωνήσει κανεις μαζί σου. Υπάρχουν και ψυχιατροι για τετοιες παθησεις (ξερω οτι τους εχεις αναφερει κατά καιρους, αρα γνωριζεις από τετοια)
.
Οταν διαφωνώ, διαφωνώ με στοιχεία και όχι με την άποψή μου ούτε με ότι μου φάνηκε ή "έχω ακούσει".

Οταν υποστηρίζουμε μια γνώμη στο φόρουμ, οφείλουμε να διαχωρίζουμε τα γεγονότα από την άποψή μας. Άλλο το "εγώ λέω ότι...." και άλλο το "στις 18 Νοεμβρίου 2001 η Άννα Διαμαντοπούλου είπε στην Καθημερινή ότι....".

Εδώ μέσα συνεχώς οι μισοί διαφωνούν με τους άλλους μισούς και κανείς δεν παθαίνει τίποτα και όλοι ειναι αγαπημένοι. Εκτός από μερικούς που επιμένουν να διασπείρουν μπούρδες ως δήθεν γεγονότα (η φράση-μύθος του Κίσινγκερ, το δήθεν γαλλικό βέτο για βρετάνη, τα λατινικά της Διαμαντοπούλου κ.α.).

Στην εποχή του Ιντερνετ πρέπει να είναι πολύ βλάκας όποιος νομίζει ότι μπορεί να λέει οτι θέλει. Σε δέκα δευτερόλεπτα το έχει διασταυρώσει ο άλλος.

lazar
23-02-08, 00:54
Οταν διαφωνώ, διαφωνώ με στοιχεία και όχι με την άποψή μου ούτε με ότι μου φάνηκε ή "έχω ακούσει".

Οταν υποστηρίζουμε μια γνώμη στο φόρουμ, οφείλουμε να διαχωρίζουμε τα γεγονότα από την άποψή μας. Άλλο το "εγώ λέω ότι...." και άλλο το "στις 18 Νοεμβρίου 2001 η Άννα Διαμαντοπούλου είπε στην Καθημερινή ότι....".

Εδώ μέσα συνεχώς οι μισοί διαφωνούν με τους άλλους μισούς και κανείς δεν παθαίνει τίποτα και όλοι ειναι αγαπημένοι. Εκτός από μερικούς που επιμένουν να διασπείρουν μπούρδες ως δήθεν γεγονότα (η φράση-μύθος του Κίσινγκερ, το δήθεν γαλλικό βέτο για βρετάνη, τα λατινικά της Διαμαντοπούλου κ.α.).

Στην εποχή του Ιντερνετ πρέπει να είναι πολύ βλάκας όποιος νομίζει ότι μπορεί να λέει οτι θέλει. Σε δέκα δευτερόλεπτα το έχει διασταυρώσει ο άλλος.

Αυτά που γράφεις ειναι άσχετα. Διαφωνεις οτι ανάμεσα σε δύο επίσημες γλώσσες δεν υπάρχει ...επισημότερη; Σε αυτό τοποθετήσου και άσε τους Τράγκες κατά μερος.

Όπως φαίνεται εσύ τον παρακολουθείς, για να αναφέρεσαι σε αυτόν.

mistral
23-02-08, 01:05
Ερώτηση: Τα τελευταία 27 χρόνια λοιπόν, που μιλάμε και γράφουμε το ίδιο, πώς γίνεται να έχουμε αγράμματους ανθρώπους, που κάτω από νορμάλ συνθήκες θα έπρεπε να είναι ακόμα μαθητές της πρώτης δημοτικού?

(Και το εννοώ).

Έλα μου ντέ !

Απ το 80 που καθιερώθηκε η δημοτική οι τελειόφοιτοι της μέσης εκπαίδευσης - πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων - είναι όλο και περισσότερο γλωσσικά αμόρφωτοι. . Άσε που αν έχεις μια στοιχειώδη γνώση ορθογραφίας και συντακτικού καλύτερα να μην ακούς ούτε ειδήσεις - όπου υποτίθεται κάποιος εκφωνητής ξέρει τουλάχιστον να μιλάει.. Για την δημοτική λέμε όχι για την καθαρεύουσα ή τα αρχαία ελληνικά.. Κάτι δεν πάει καλά σίγουρα με το θέμα της γλώσσας .. πέρα απο πολιτικές ερμηνείες και φιλοσοφικές προσεγγίσεις.. Με αντικειμενικά επιστημονικά κριτήρια υπάρχει θέμα.... κατά γενική ομολογία και όχι "εθνικοφρόνων" ή "ορθόδοξων" επιστημόνων...

Οβελίξ
23-02-08, 01:11
Ναι ναι, είμαι και οπαδός του. :p

Να...τοποθετηθώ? Και μετα μου λες να μην λεω οτι σε εχουν εκπαιδευσει τα παράθυρα. :rolleyes:

Καταρχήν η πρόταση δεν έγινε ποτέ. Απλώς ειπώθηκε σε μια συνέντευξη που κανείς γλωσσομάχος στο θρεντ δεν έκανε τον κόπο να βρει. Πώς να "τοποθετηθεί" κανείς όταν δεν ξέρει ποια είναι η συγκεκρινένη πρόταση, με τι όρους συζητάται, τι σημαίνει πρακτικά και υπό ποιες προϋποθέσεις θα εφαρμοζόταν.

Εδώ μέσα, όπως συμβαίνει συνήθως στην Ελλάδα κανείς δεν "τοποθετείται" επί των γεγονότων ή επί των δηλώσεων. Ολοι τοποθετούνται επί των απόψεων. Βλέπετε, η πραγματικότητα είναι μία ενώ οι απόψεις πολλές.

lazar
23-02-08, 01:18
Ναι ναι, είμαι και οπαδός του. :p

Να...τοποθετηθώ? Και μετα μου λες να μην λεω οτι σε εχουν εκπαιδευσει τα παράθυρα. :rolleyes:

Καταρχήν η πρόταση δεν έγινε ποτέ. Απλώς ειπώθηκε σε μια συνέντευξη που κανείς γλωσσομάχος στο θρεντ δεν έκανε τον κόπο να βρει. Πώς να "τοποθετηθεί" κανείς όταν δεν ξέρει ποια είναι η συγκεκρινένη πρόταση, με τι όρους συζητάται, τι σημαίνει πρακτικά και υπό ποιες προϋποθέσεις θα εφαρμοζόταν.

Εδώ μέσα, όπως συμβαίνει συνήθως στην Ελλάδα κανείς δεν "τοποθετείται" επί των γεγονότων ή επί των δηλώσεων. Ολοι τοποθετούνται επί των απόψεων. Βλέπετε, η πραγματικότητα είναι μία ενώ οι απόψεις πολλές.

Δεν καταλαβαινόμαστε μού φαίνεται.

Η Αννα Διαμαντοπούλου είπε στους δημοσιογράφους ότι θα πρεπει να μπουν τα αγγλικά ως επίσημη γλώσσα παρέα με τα ελληνικά στο Ελληνικό Κράτος. Ηταν τοτε Ευρωπαϊκή Επίτροπος του ΠΑΣΟΚ το οποίο κυβερνούσε. Δεν ήταν η περιπτερού της γειτονιάς σου με άλλα λογια. Ο τότε υπουργός παιδείας Π. Ευθυμίου έκρινε αρνητικά την πρόταση.

Τι σημαινει επίσημη γλώσσα κατανοείς;

Τα παράθυρα αποκλείεται να με εκπαιδεύσουν διότι δεν βλέπω ποτέ τηλεόραση. Αντιθέτως το κάνεις εσύ, γιατί δεν το παραδέχεσαι;

Οβελίξ
23-02-08, 01:26
Λάζαρ, βρες κάτι δικό σου να μου προσάψεις, δεν ειναι ευγενικό να χρησιμοποιείς τα δικά μου :p

Η Διαμαντοπούλου είπε μια φράση που γράφτηκε κάπως. Στη συνέχεια διευκρίνησε τι ακριβώς εννοούσε. Οι περισσότεροι διαφώνησαν, το θέμα έληξε εκεί. Δεν έληξε όμως για μια χουφτα ακροδεξιούς και άλλους τόσους ηλίθιους που οι πρώτοι διέδωσαν και οι δεύτεροι πίστεψαν ότι κάποιος θέλει να μας αλλάξει το αλφάβητο. Αυτό έγινε πριν εξίμιση χρόνια. Δεν καταλαβαίνω γιατί το ξαναφέρνουν στη συζήτηση κάποιοι.

pelasgian
23-02-08, 01:32
Επειδή αυτοί που την δίδαξαν στους νεώτερους, δεν την ήξεραν η ίδιοι;

(Πλάκα κάνω, και σε αντίθεση με αυτό που θα περιμένατε από μία τέτοια δήλωση, θα συνεχίσω να κάνω ακάθεκτος και άλλη πλάκα στη συνέχεια.)

Οι ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ παλιοί εξακολουθούν να μιλούν μία λαλιά πολύ καλύτερη από τη δική μας (ok, αυτό το εννοώ). Επίσης, από διάφορα γραπτά κατά καιρούς, έβγαλα το συμπέρασμα ότι το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό, κατά κύριο λόγο διότι το να μην έχει κάποιος επιδόσεις δεν επηρεάζει την πορεία του προς την αποφοίτηση στο γυμνάσιο και το λύκειο και επειδή το να μην έχει κάποιος διδακτικό ταλέντο δεν επηρεάζει τη πορεία του στην επετηρίδα.

Πέραν αυτών όμως, κυρίως διότι η παιδεία είναι «υποχρεωτικό κοινωνικό αγαθό», άρα, σκαμπάζεις δεν σκαμπάζεις, θα το φας και θα πεις και ένα τραγούδι, έτσι ωραίο δημοτικό, για να εμπεδώνουμε και τις παραδόσεις.

Πραγματικά, θα ήταν καλύτερο αν η υποχρεωτική παιδεία στο γυμνάσιο επανέφερε το «τρεις χρονιές στην ίδια τάξη και cu l8r alig8r» ή αν ακόμα καλύτερα δεν ήταν υποχρεωτική, αντιθέτως τηρούσε πολύ αυστηρές προδιαγραφές εισαγωγής ΑΚΟΜΑ και στο γυμνάσιο και μέσω παραδείγματος έδειχνε το κόστος της μη παιδείας σε αυτούς που τώρα λόγω της υποχρεωτικής κρατικής φύσεως της την σνομπάρουν.

Δεν θέλει πολύ, μία γενιά αμόρφωτων βλακών κάτω από γέφυρες θα έπειθε και τον πιο δύσπιστο για το κόστος της μη παιδεία, αφού την αξία της παιδεία δεν την εκτιμούν αυτή καθεαυτή.

Όμως, να παρατηρήσω ότι πολλοί από τους παλιούς λειτουργού(ν)/σαν με τη νοοτροπία ότι το να ομιλεί κάποιος την Ελληνική είναι αυτοσκοπός, και ότι μαζί με την γνώση της ιστορίας των αρχαίων η(υ)μών προγόνων και με πλήρη απουσία οποιασδήποτε πρακτικής θεώρησης των πρακτικών προβλημάτων των νέων, ότι μπορεί κάποιος να στήσει ένα εκπαιδευτικό μαγαζί.

Κάποιοι φαντάστηκαν ότι νέοι στα 15 τους, με το πουλί τους σε ever-ready κατάσταση θα είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον τι φιλοσοφίες κατέβαζαν οι αρχαίοι σε μία γλώσσα κορακίστικη που προσπαθεί να βάλει στο μυαλό τους «γιατί έτσι» η ασεξουαλική θεούσσα γεροντοκόρη που τα διδάσκει καθ'εντολή του ελληνορθόδοξου υπουργείου παιδείας μας, ΟΤΑΝ οι ίδιοι οι αρχαίοι αυτά τα έκαναν σε συμπόσια με δύο βαρέλια κρασί και εταίρες της σχολής της Κορίνθου και αν προσπαθούσες να τους πεις τα μισά από τα εβραίικα θρησκευτικά που φάγαμε στη μάπα εμείς στο σχολείο, θα είχες φύγει με το σχετικό κάδρο από πίσω.

Μία μόδα που έπεσε, ειλικρινά απορώ αν ποτέ ήταν, όταν οι αξίες του εδώ και τώρα πέρασαν και στην μικρή πλην τίμια ελλάδα, hello, my reality check just ... bounced, οπότε διεπιστώθη εν τη πράξει ότι το ομιλείν την αρχαϊστικήν, μηδένα προ του τέλος κακάριζεν σε τομείς που περιλαμβάνουν να χρησιμοποιούμε το πουλί μας και όχι απλά να το παίζουμε, π.χ. καθαρά τεχνολογικούς, aka make-shitloads-of-money-drink-no-decaf-f...k-you-very-much τομείς, όπου με την υπερβολική λογιότητα κάποιος μπορεί να βρεθεί στο receiving-end μεγάλης παλέτας αυγών εξαιρετικά περασμένης ημερομηνίας.

Γενικώς, το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό, όταν οι απαιτήσεις των ασεξουαλικών σοφών που βγάζουν τα προγράμματα «γενικής παιδείας» είναι πολύ υψηλές για «εκπαίδευση» σε θέματα άνευ πρακτικής σημασίας. Η γενική παιδεία έρχεται, κατά τη ταπεινή μου γνώμη σε μεγαλύτερη ηλικία, όταν τα προς το ζειν έχουν εξασφαλιστεί και όταν οι ορμόνες τις εφηβίας έχουν ημερέψει και όταν πλέον μη μπορώντας να μετρήσουμε το πουλί μας, μετρούμε τις γνώσεις μας σε σοφίες, γνωμικά και απομνημόνευματα ανθρώπων που θα προτιμούσαν να μην τους θυμόμαστε, αν ήξεραν ότι μνημόνευσή τους γινόταν με συνδυασμό στο μυαλό των νεωτέρων αυτών και της φιλολόγου μου στο σχολείο.

Α, επίσης, το σύστημα παιδείας μας είναι επικίνδυνο για τα αγόρια μας. Προϋποθέτει μία στωικότητα που μπορεί να έχουν τα κορίτσια, αλλά για τα αγόρια είναι μία απαράδεκτη υπόθεση που, όπως είπα πιο πριν - το επαναλαμβάνω γιατί μου άρεσε πολύ-, σίγουρα έθεσαν σε εφαρμογή ασεξουαλικές μίσανδρες φεμινίστριες που παριστάνοντας τις φιλολόγους χαίρονται να βασανίζουν νέους.

Οι γυναίκες των εκλεκτών παρευρισκομένων εξαιρούνται, αν έτσι επιθυμούν :lol:, κατά κύριο λόγο αναφέρομαι σε αυτές του υπουργείου.

(Γ...ω το κέρατό τους γ...ω, 20 χρόνια μετά, ΑΚΟΜΑ μου τη σπάνε και να τις θυμάμαι :lol:).

lazar
23-02-08, 01:35
Λάζαρ, βρες κάτι δικό σου να μου προσάψεις, δεν ειναι ευγενικό να χρησιμοποιείς τα δικά μου

Η Διαμαντοπούλου είπε μια φράση που γράφτηκε κάπως. Στη συνέχεια διευκρίνησε τι ακριβώς εννοούσε. Οι περισσότεροι διαφώνησαν, το θέμα έληξε εκεί. Δεν έληξε όμως για μια χουφτα ακροδεξιούς και άλλους τόσους ηλίθιους που οι πρώτοι διέδωσαν και οι δεύτεροι πίστεψαν ότι κάποιος θέλει να μας αλλάξει το αλφάβητο. Αυτό έγινε πριν εξίμιση χρόνια. Δεν καταλαβαίνω γιατί το ξαναφέρνουν στη συζήτηση κάποιοι.



Ρε μπαγάσα εισαι άπαιχτος.. μιλάς και για ευγένεια.

Δεν εχει σημασια τι κανουν κάποιοιι αλλοι. Εκτός και αν τσουβαλιάζεις, αδυνατώντας να διαχωρίσεις και να κρίνεις. Σε ενόχλησε ο τονισμός στο επίσημη αντί του δεύτερη. Σου το εξήγησα και ακόμη να καταλάβεις.

Χαχα, άκου ευγένεια ο Οβελίξ...

Οβελίξ
23-02-08, 01:40
Και στην τελική τι είπε? Να γίνουν τα αγγλικά δεύτερη επίσημη γλώσσα. Από πρώτη που είναι σήμερα. :p

pelasgian
23-02-08, 01:40
Ρε συ Lazar, όταν υψώνεις το τόνο, χάνεις τη πολυτονικότητά σου!
Και δυνατά, και μονότονα;

Πρόβλημα!

:p

lazar
23-02-08, 01:42
Λοιπόν Οβελίξ θα σε βρίσω. Και για να μην κλαιγεσαι οτι σε αντιγράφω, θα σε πω ....

Μαγκουριλο

Από εδώ http://www.slang.gr/

Χαχα... α ρε πελασγέ κι εσύ με τους καυμούς σου βραδυάτικα. Ρε βούλιαξε το καράβι, δεν το κατάλαβες ακομη; Μια παράγραφο τρεις γραμμες δεν μπορούν να αρθρώσοπυν, απόφοιτοι του πολυτεχνειου. Τους ζητάς έκθεση για ένα μηχάνημα και δεν μπορούν αν το κάνουν. Πώς θα δουλέψει το σύστημα;

Οβελίξ
23-02-08, 01:47
BTW, μπορεί να βρει κάποιος πόσες και ποιές επίσημες-ισότιμες γλώσσες έχει η Κύπρος?

no_logo
23-02-08, 01:49
BTW, μπορεί να βρει κάποιος πόσες και ποιές επίσημες-ισότιμες γλώσσες έχει η Κύπρος?

ελληνικά
τούρκικα
αγγλικά

pelasgian
23-02-08, 01:49
Αγγλικά, Ελληνικά, Τούρκικα, Ρώσικα και 25 της ΕΕ;

Οβελίξ
23-02-08, 02:12
Είπα να παίξω και άλλο με τον Βάσπερ και τα copy-paste του από ανύπαρκτα κείμενα σε μπλογκ αλλά στο μεταξύ είδα αυτό και λέω να πάω για ύπνο

http://bp1.blogger.com/_viCMo7gpYzs/R77son0D7TI/AAAAAAAAAxY/uoKbiE48-0E/s400/duty_calls.png

vasper
23-02-08, 03:09
Είπα να παίξω και άλλο με τον Βάσπερ και τα copy-paste του από ανύπαρκτα κείμενα σε μπλογκ αλλά στο μεταξύ είδα αυτό και λέω να πάω για ύπνο

http://bp1.blogger.com/_viCMo7gpYzs/R77son0D7TI/AAAAAAAAAxY/uoKbiE48-0E/s400/duty_calls.png

Καληνύχτα. θα σε τσιγκλίσω και άλλο αύριο.

midnightsun
23-02-08, 04:41
Διαβάστε και κανένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο, βελτιώνει και το λεξιλόγιο. Η εκπαίδευση έχει κατορθώσει να κάνει τον κόσμο να σιχαίνεται το διάβασμα.:down:

Το πολυτονικό και η καθαρεύουσα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για την έλλειψη περιεχομένου στον λόγο.

Το KISS (http://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle) δεν λέει τίποτα στους οπαδούς του πολυτονικού ;

manoulamou
23-02-08, 08:36
Ρε συ Lazar, όταν υψώνεις το τόνο, χάνεις τη πολυτονικότητά σου!
Και δυνατά, και μονότονα; Πρόβλημα! :p
τωόντι:p... οπως θα ελεγε και ο "σιδερενιος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85)" του μονοτονικου (http://www.sarantakos.com/language/bouli76.html)!
http://abnet.agrino.org/htmls/Z/Z007.html

EvilHawk
23-02-08, 09:57
Διαβάστε και κανένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο, βελτιώνει και το λεξιλόγιο. Η εκπαίδευση έχει κατορθώσει να κάνει τον κόσμο να σιχαίνεται το διάβασμα.:down:

Το πολυτονικό και η καθαρεύουσα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για την έλλειψη περιεχομένου στον λόγο.


:oneup::oneup:

Νικαετός
23-02-08, 10:13
Διαβάστε και κανένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο, βελτιώνει και το λεξιλόγιο. Η εκπαίδευση έχει κατορθώσει να κάνει τον κόσμο να σιχαίνεται το διάβασμα.:down:

Το πολυτονικό και η καθαρεύουσα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για την έλλειψη περιεχομένου στον λόγο.

Το KISS (http://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle) δεν λέει τίποτα στους οπαδούς του πολυτονικού ;

To KISS, μας έφτασε εκεί ακριβώς που είμαστε. Το καλό λογοτεχνικό βιβλίο, δεν έχει σχέση με το ΚΙSS. Αντίθετα το ΜΑΧ, η εσπρέσο και άλλα "λογοτεχνικά" έντυπα είναι ακριβώς η επιτομή του.

Δεν είμαι πλέον οπαδός του πολυτονικού, δεν μπορώ όμως από την άλλη να βλέπω μαθητές τρίτης λυκείου να μην μπορούν να γράψουν σωστά το όνομά τους και να σου λένε : Και τι έγινε μωρέ, σιγά.

Να έρχονται οι "σχολικοί σύμβουλοι" και να λένε "μη διορθώνετε περισσότερα από τρία ορθογραφικά λάθη, γιατί δημιουργείτε ψυχολογικό πρόβλημα" στα βλαστάρια μας. Και τι έγινε μωρέ, KISS...

Έ, όχι δεν συμφωνώ. Θα μου πείτε: Και τι έγινε μωρέ, σκασίλα μας. Έτσι ακριβώς. Σκασίλα μας.... Στα πάντα, σε όλα. KISS ωρέ.

aroutis
23-02-08, 10:24
Μην αναζητείτε την αιτία της αμάθειας και της κατάπτωσης του επιπέδου των γνωσεων της νεας γενιάς στο οτι δεν υπάρχει πολυτονικό, ειναι παντελώς λάθος.

Αναζητήστε το στη κατάπτωση του συστήματος αξιών, στα ΧΑΛΙΑ του εκπαιδευτικού συστήματος, στα ΧΑΛΙΑ μιας κοινωνίας που οι γονείς πολλές φορές αδιαφορούν για το τι στο ΔΙΑΟΛΟ κάνουν τα παιδιά τους, σε μια κοινωνία που εν τέλει οι καθηγητές/δάσκαλοι κλπ ενδιαφέρονται ΜΟΝΟ για το τι αρπαχτές θα κάνουν από τα φροντιστήρια.

Λυπάμαι αλλά εγώ και πολυτονικό, αλλά και μονοτονικό έκανα, δε βλέπω να βγήκα ημιμαθής/αμαθής.

Ομως στην εποχή μου οι γονείς μου νοιαζόντουσαν και οι καθηγητές το ίδιο... τουλάχιστον, περισσότερο.

Οσο για το KISS, μη το μπλέκουμε στη συζήτηση, υπό περιπτώσεις ειναι life savour και υπό περιπτώσεις καταστροφέας -στην εκπαίδευση πάντα, δεν ειναι ουτε πανάκεια, αλλά ουτε καταστροφή.

lewton
23-02-08, 10:28
Μην αναζητείτε την αιτία της αμάθειας και της κατάπτωσης του επιπέδου των γνωσεων της νεας γενιάς στο οτι δεν υπάρχει πολυτονικό, ειναι παντελώς λάθος.

Να μην το αναζητούμε όμως και στο ότι υπήρξε κάποτε το πολυτονικό. ;)

Νικαετός
23-02-08, 11:01
Μην αναζητείτε την αιτία της αμάθειας και της κατάπτωσης του επιπέδου των γνωσεων της νεας γενιάς στο οτι δεν υπάρχει πολυτονικό, ειναι παντελώς λάθος.

Αναζητήστε το στη κατάπτωση του συστήματος αξιών, στα ΧΑΛΙΑ του εκπαιδευτικού συστήματος, στα ΧΑΛΙΑ μιας κοινωνίας που οι γονείς πολλές φορές αδιαφορούν για το τι στο ΔΙΑΟΛΟ κάνουν τα παιδιά τους, σε μια κοινωνία που εν τέλει οι καθηγητές/δάσκαλοι κλπ ενδιαφέρονται ΜΟΝΟ για το τι αρπαχτές θα κάνουν από τα φροντιστήρια.

Λυπάμαι αλλά εγώ και πολυτονικό, αλλά και μονοτονικό έκανα, δε βλέπω να βγήκα ημιμαθής/αμαθής.

Ομως στην εποχή μου οι γονείς μου νοιαζόντουσαν και οι καθηγητές το ίδιο... τουλάχιστον, περισσότερο.

Οσο για το KISS, μη το μπλέκουμε στη συζήτηση, υπό περιπτώσεις ειναι life savour και υπό περιπτώσεις καταστροφέας -στην εκπαίδευση πάντα, δεν ειναι ουτε πανάκεια, αλλά ουτε καταστροφή.


Άρη, όλα αυτά τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Έχουμε αναζητήσει αιτίες και λύσεις, χωρίς αποτέλεσμα και μάλιστα στο νήμα αυτό. Επειδή μιλάμε όμως για την ελληνική γλώσσα και όχι για τα ομόλαγα π.χ., να επαναλάβω:

Οι νέοι σήμερα στις παρέες τους, μεταξύ τους μιλάνε μια γλώσσα με 200 άντε 300 το πολύ λέξεων. Έλα μια μέρα στο σχολείο- φροντιστήριο να το διαπιστώσεις μόνος σου. Στη σχολή στο τελικό διαγώνισμα, στο WORD σπουδαστής μου έδωσε το κείμενο σε greeklish. (Και τι έγινε ήταν η απάντησή του). Άλλοι έγραψαν μόνο κεφαλαία. Και τι έγινε, απάντησαν. Ο καθηγητής τι πρέπει να κάνει, για να δείξει ενδιαφέρον όπως λες. Να τους κόψει ή να πει και τι έγινε και αυτός?

Εσύ ισχυρίζεσαι πως το KISS, δεν έχει να κάνει? Μα σαφώς και έχει να κάνει.

Τέλος πάντων, 4,5 χρόνια εδώ στο φόρουμ, το παρακουράσαμε το συγκεκριμένο θέμα. Σε αποτέλεσμα δεν καταλήγουμε, so KISS it goodnight...(Για μένα το λέω) Ο καθένας πράττει κατά συνείδηση.

(Για την ιστορία όλοι οι προηγούμενοι κόπηκαν. Σε εξετάσεις για χρήση H/Y. Για την ελληνική γλώσσα και μόνο. Όπως θα μηδενίζονταν σε κάθε άλλη χώρα στον κόσμο, εκτός ίσως από την δική μας. KISS dear Aroutis, KISS)

no_logo
23-02-08, 11:06
Οι νέοι σήμερα στις παρέες τους, μεταξύ τους μιλάνε μια γλώσσα με 200 άντε 300 το πολύ λέξεων. Έλα μια μέρα στο σχολείο- φροντιστήριο να το διαπιστώσεις μόνος σου. Στη σχολή στο τελικό διαγώνισμα, στο WORD σπουδαστής μου έδωσε το κείμενο σε greeklish. (Και τι έγινε ήταν η απάντησή του). Άλλοι έγραψαν μόνο κεφαλαία. Και τι έγινε, απάντησαν. Ο καθηγητής τι πρέπει να κάνει, για να δείξει ενδιαφέρον όπως λες. Να τους κόψει ή να πει και τι έγινε και αυτός?



μιλάς λες και είσαι 500 ετών
τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιούσαν και οι παππούδες μας όταν μας έβλεπαν να μιλάμε με τις παρέες μας.
Η γλώσσα εξελίσσεται, μπορεί να μας ξενίζουν οι αλλαγές δεν μπορούμε να κάνουμε όμως τίποτα για να τις σταματήσουμε

Νικαετός
23-02-08, 11:19
μιλάς λες και είσαι 500 ετών
τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιούσαν και οι παππούδες μας όταν μας έβλεπαν να μιλάμε με τις παρέες μας.
Η γλώσσα εξελίσσεται, μπορεί να μας ξενίζουν οι αλλαγές δεν μπορούμε να κάνουμε όμως τίποτα για να τις σταματήσουμε

Αν ήμουν 500 ετών ειλικρινά ΔΕΝ θα με ένοιαζε. Με νοιάζει επειδή είμαι υποχρεωμένος να με νοιάζει. Αυτή είναι η δουλειά μου no_logo. Εσύ βλέπεις την γλώσσα να εξελίσσεται, εγώ την βλέπω να χάνεται. Εσύ είσαι νέος και αισιόδοξος. Εγώ δεν είμαι πλέον, ούτε το ένα,ούτε το άλλο. Θα μπορούσα πολύ απλά να πω (μιας και είμαι φυσικός και όχι φιλόλογος) στα ...φρύδια μου. Ε, δεν το λέω, πώς να το κάνουμε. Δεν θεωρώ εξέλιξη της γλώσσας τα 1570 συνθετικά και παράγωγα της λέξης "μαλάκας".

Όσο για τους παππούδες μας, εκείνοι μας έλεγαν να σωπάσουμε όταν ως έφηβοι συζητούσαμε μεγαλόφωνα για το πώς θα διώξουμε την χούντα και αν ο Λένιν ή ο Τρότσκυ είχε δίκιο. ;)

no_logo
23-02-08, 11:26
Όσο για τους παππούδες μας, εκείνοι μας έλεγαν να σωπάσουμε όταν ως έφηβοι συζητούσαμε μεγαλόφωνα για το πώς θα διώξουμε την χούντα και αν ο Λένιν ή ο Τρότσκυ είχε δίκιο. ;)

τέτοια κουβέντιαζες εεε; :hammered:

mistral
23-02-08, 11:44
To κάθε πράγμα κρίνεται απ τα αποτελέσματά του...
Προσωπικά - συμφωνώ με τον Νικαετό - θεωρώ ότι η γλώσσα χάνεται
Και δεν εννοώ η καθαρεύουσα - χάνεται και η δημοτική σαν γλώσσα
Και μαζί της και η μόρφωση των νέων .. και η δυνατότητα έκφρασης
Και ας μην ψάχνουμε παντού να βρούμε πολιτικά αίτια
Δεν είναι προοδευτισμός η έλλειψη παιδείας - κάθε άλλο μάλιστα

lazar
23-02-08, 11:52
Καποιοι λένε πως είναι δύσκολο το πολυτονικό. Εάν το μάθεις από μικρός ως τη γλώσσα σου δεν είναι. Όπως το έμαθε ο 500 ετών Νικαετός.

Εδώ άλλοι μαθαίνουν Κινέζικα από μικροί και δεν καταλαβαίνουν δυσκολία.

21century
23-02-08, 11:55
Συμφωνώ με το Νικαετό στην απάντησή του ' Εσύ βλέπεις την γλώσσα να εξελίσσεται, εγώ την βλέπω να χάνεται....' Ειναι αλήθεια ότι οι νέοι έχουν δική τους γλώσσα όπως και όλοι μας αλλα επειδή αναφέρθηκ το μονοτονικό να πω και κάτι χωρίς να τραβάω την ουρά μου? Πολλές φορές παραλείπω απο βιασύνη τους τόνους οπότε αν χαθεί και αυτό το απλό σύστημα τι θα απομείνει άραγε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.