PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44

lazar
23-02-08, 11:56
Ρε συ Lazar, όταν υψώνεις το τόνο, χάνεις τη πολυτονικότητά σου!
Και δυνατά, και μονότονα;

Πρόβλημα!

:p

Δεν αντελήφθην το πνεύμα σας, αγαπητέ.

Στα σοβαρά πάντως, εγώ δεν είμαι υπέρ του πολυτονικού, αλλά υπέρ των αγγλικών, ως μοναδικής επισήμου γλώσσης. Αλήθεια! Έχω επιχειρήματα γι' αυτό.

opener
23-02-08, 12:04
Φιλε no_logo ουτε και εγω νομιζω οτι ειναι εξελιξη, συμφωνω και εγω με τον Νικαετο, ισως γιατι εχουμε την ιδια ηλικια.

manoulamou
23-02-08, 12:10
Μια γλωσσα χανεται οταν παυει να εκπληρωνει τον βασικο της σκοπο,
δηλαδη να εξυπηρετει τις αναγκες επικοινωνιας ενος λαου,
γι αυτο συνεχως πρεπει να εξελισσεται και να προσαρμοζεται...
Ο Μπαμινιωτης ειχε πει καποτε πως ανησυχει περισσοτερο για την χρηση ξενων επιφωνηματων
οπως ουπς ιχααα ωγεα κλπ καθοτι αφορουν την αυτοματη εκοφρα του λογου
παρα για την λεξιπενια των νεων!!!

lazar
23-02-08, 12:14
Μια γλωσσα χανεται οταν παυει να εκπληρωνει τον βασικο της σκοπο,
δηλαδη να εξυπηρετει τις αναγκες επικοινωνιας ενος λαου,
γι αυτο συνεχως πρεπει να εξελισσεται και να προσαρμοζεται...


Αυτό το λες έχοντας υπ' όψιν σου κάποια γλώσσα που χάθηκε λόγω της αιτίας που ανέφερες;

........Auto merged post: lazar added 0 Minutes and 30 Seconds later........


Φιλε no_logo ουτε και εγω νομιζω οτι ειναι εξελιξη, συμφωνω και εγω με τον Νικαετο, ισως γιατι εχουμε την ιδια ηλικια.

Κι εσύ Μαθουσάλας;

opener
23-02-08, 12:40
.. Κι εσύ Μαθουσάλας;

Ναι, ναι :oops:
Ασε και το αλλο, εγω στο χειρογραφο τα πνευματα (τα πνευματα λεω, οχι τα .. οινοπνευματα) γραφονται απο μονα τους και να θελω δεν μπορω να γραψω μονοτονικα, μην κοιτας εδω που γραφω ατονικα.

aroutis
23-02-08, 13:58
Άρη, όλα αυτά τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Έχουμε αναζητήσει αιτίες και λύσεις, χωρίς αποτέλεσμα και μάλιστα στο νήμα αυτό. Επειδή μιλάμε όμως για την ελληνική γλώσσα και όχι για τα ομόλαγα π.χ., να επαναλάβω:

Οι νέοι σήμερα στις παρέες τους, μεταξύ τους μιλάνε μια γλώσσα με 200 άντε 300 το πολύ λέξεων. Έλα μια μέρα στο σχολείο- φροντιστήριο να το διαπιστώσεις μόνος σου. Στη σχολή στο τελικό διαγώνισμα, στο WORD σπουδαστής μου έδωσε το κείμενο σε greeklish. (Και τι έγινε ήταν η απάντησή του). Άλλοι έγραψαν μόνο κεφαλαία. Και τι έγινε, απάντησαν. Ο καθηγητής τι πρέπει να κάνει, για να δείξει ενδιαφέρον όπως λες. Να τους κόψει ή να πει και τι έγινε και αυτός?

Εσύ ισχυρίζεσαι πως το KISS, δεν έχει να κάνει? Μα σαφώς και έχει να κάνει.

Τέλος πάντων, 4,5 χρόνια εδώ στο φόρουμ, το παρακουράσαμε το συγκεκριμένο θέμα. Σε αποτέλεσμα δεν καταλήγουμε, so KISS it goodnight...(Για μένα το λέω) Ο καθένας πράττει κατά συνείδηση.

(Για την ιστορία όλοι οι προηγούμενοι κόπηκαν. Σε εξετάσεις για χρήση H/Y. Για την ελληνική γλώσσα και μόνο. Όπως θα μηδενίζονταν σε κάθε άλλη χώρα στον κόσμο, εκτός ίσως από την δική μας. KISS dear Aroutis, KISS)Νίκο, αν θες να ξέρεις την άποψη μου που ίσως να ενοχλήσει μερικούς, ας την πω.

Το πράγμα έχει σαπίσει από πάρα πολύ νωρίς. Για να φτάσει ένα παιδί να κάνει αυτό που εσύ περιγράφεις, σημαίνει οτι ::
α. κάποιος δεν του έμαθε ποτέ οτι αυτό δεν αποτελεί συμπεριφορά που επιτρέπεται
β. οτι δεν αποτελεί ορθό τρόπο σκέψης
γ. στη τελική (και θα το γυρνάω συνέχεια εκει) υπάρχει τεράστιο πρόβλημα παιδαγώγησης, που φυσικά διαμοιράζεται στο σπίτι και το σχολείο.

Οτι σε σένα εφτασε παιδί να δώσει εξετάσεις σε greekglish δεν αμφιβάλλω καθόλου οπως ειμαι και σίγουρος οτι δεν αμφιβάλλεις καθόλου οτι δεν υπήρχε περίπτωση άτομο της δικής μου γενιάς να κάνει κάτι τέτοιο. Εκεί είναι που πρέπει να αναζητήσεις τα αίτια. ΓΙΑΤΙ; Μπας και δεν ήξερα greekglish μήπως ; Μα συγνώμη, το fiddo στα bbs μπας και έγραφα ελληνικά ;(guess again), οχι, απλά, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να διανοηθώ οτι δεν θα γράψω ελληνικά.

Το kiss που περιγράφεις ξεκινά από το σπίτι, το συνεχίζουν στο σχολείο και τελικά το παιδί το χρησιμοποιεί. Δεν έχει να κάνει με το πολυτονικό -που συζητάγαμε- αλλά εχει φυσικά να κάνει με τη μαμα/μπαμπά που κάνουν τη καριέρα και δεν μπορούν να κοιτάνε για πολλή ώρα τον κανακάρη τι φοράει ή πως μιλά, ή αν η κοπέλλα φορά super mini και make up από τα 14.

Και φυσικά έχει να κάνει με το ΑΝ μαθαίνουν τίποτα και το πως οι καθηγητές ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ τα παιδιά ως ΜΑΘΗΤΕΣ ή κομμάτια κρέατα και income sources.

Ναι, εκει το KISS έχει και παραέχει παρεισφρύσει στη κοινωνία.

Ολα αυτά ομως ελάχιστα έχουν να κάνουν με το πολυτονικό, με τη σαπίλα της κοινωνίας έχουν να κάνουν ομως πολλά....:down:

pelasgian
23-02-08, 14:09
μιλάς λες και είσαι 500 ετών
τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιούσαν και οι παππούδες μας όταν μας έβλεπαν να μιλάμε με τις παρέες μας.
Η γλώσσα εξελίσσεται, μπορεί να μας ξενίζουν οι αλλαγές δεν μπορούμε να κάνουμε όμως τίποτα για να τις σταματήσουμε

Φυσικά και μπορούμε!
Να τους κόβουμε μέχρι να ματώσουν.
Και αφού ματώσουν, να τους κόψουμε κιάλλο.

Στα σχολεία δεν μένουν αρκετοί στην ίδια τάξη για να σφίξουν λίγο οι κ...οι.
Άμα βγει ο άλλος 18 από το γυμνάσιο, ε, θα έχει μάθει να γράφει και οι υπόλοιποι ότι τα αυγά δεν τ'αλλωνίζουν.

Έτσι, ώστε να μην βλεπουμε σκατογράμματα, σύνταξη και γραμματική (πρόσφατου) μετανάστη στην Ελλάδα σε πανεπιστημιακό ίδρυμα. Πραγματικά νομίζω ότι μερικά γραπτά πανεπιστημίου θα έπρεπε να πηγαίναν στο υπουργείο με σημείωμα «άντε και γ...σου και συ και οι ηλίθιοι που βάζεις στα σχολεία».

midnightsun
23-02-08, 14:19
To KISS, μας έφτασε εκεί ακριβώς που είμαστε. Το καλό λογοτεχνικό βιβλίο, δεν έχει σχέση με το ΚΙSS. Αντίθετα το ΜΑΧ, η εσπρέσο και άλλα "λογοτεχνικά" έντυπα είναι ακριβώς η επιτομή του.

Δεν είμαι πλέον οπαδός του πολυτονικού, δεν μπορώ όμως από την άλλη να βλέπω μαθητές τρίτης λυκείου να μην μπορούν να γράψουν σωστά το όνομά τους και να σου λένε : Και τι έγινε μωρέ, σιγά.

Να έρχονται οι "σχολικοί σύμβουλοι" και να λένε "μη διορθώνετε περισσότερα από τρία ορθογραφικά λάθη, γιατί δημιουργείτε ψυχολογικό πρόβλημα" στα βλαστάρια μας. Και τι έγινε μωρέ, KISS...

Έ, όχι δεν συμφωνώ. Θα μου πείτε: Και τι έγινε μωρέ, σκασίλα μας. Έτσι ακριβώς. Σκασίλα μας.... Στα πάντα, σε όλα. KISS ωρέ.

Μην μπερδεύεις το απλό με το απλοϊκό.

........Auto merged post: midnightsun added 6 Minutes and 12 Seconds later........


Φυσικά και μπορούμε!
Να τους κόβουμε μέχρι να ματώσουν.
Και αφού ματώσουν, να τους κόψουμε κιάλλο.

Στα σχολεία δεν μένουν αρκετοί στην ίδια τάξη για να σφίξουν λίγο οι κ...οι.
Άμα βγει ο άλλος 18 από το γυμνάσιο, ε, θα έχει μάθει να γράφει και οι υπόλοιποι ότι τα αυγά δεν τ'αλλωνίζουν.

Έτσι, ώστε να μην βλεπουμε σκατογράμματα, σύνταξη και γραμματική (πρόσφατου) μετανάστη στην Ελλάδα σε πανεπιστημιακό ίδρυμα. Πραγματικά νομίζω ότι μερικά γραπτά πανεπιστημίου θα έπρεπε να πηγαίναν στο υπουργείο με σημείωμα «άντε και γ...σου και συ και οι ηλίθιοι που βάζεις στα σχολεία».

Ίσως να έπρεπε και το εκπαιδευτικό προσωπικό να καθαρίσει από τους σαδιστές.

vasper
23-02-08, 14:19
Φυσικά και μπορούμε!
Να τους κόβουμε μέχρι να ματώσουν.
Και αφού ματώσουν, να τους κόψουμε κιάλλο.

Στα σχολεία δεν μένουν αρκετοί στην ίδια τάξη για να σφίξουν λίγο οι κ...οι.
Άμα βγει ο άλλος 18 από το γυμνάσιο, ε, θα έχει μάθει να γράφει και οι υπόλοιποι ότι τα αυγά δεν τ'αλλωνίζουν.

Έτσι, ώστε να μην βλεπουμε σκατογράμματα, σύνταξη και γραμματική (πρόσφατου) μετανάστη στην Ελλάδα σε πανεπιστημιακό ίδρυμα. Πραγματικά νομίζω ότι μερικά γραπτά πανεπιστημίου θα έπρεπε να πηγαίναν στο υπουργείο με σημείωμα «άντε και γ...σου και συ και οι ηλίθιοι που βάζεις στα σχολεία».

:oneup:

Φαντάζομαι τι γραπτά χρειάστηκε να διορθώσεις... :p

Το έχουμε ρίξει πολύ στο "έλα μωρέ, νέοι είναι, θα μάθουν". Μα αν δεν μάθουν τώρα πότε θα μάθουν; Στα 50 τους; Τότε δεν θα υπάρχει κάποιος να τους διδάξει. Η γλώσσα χάνεται από αδιαφορία όχι γιατί αλλάζει..

Απορώ μάλιστα με μερικούς που θεωρούν ότι οι μορφωμένοι δεν έχουν δικαίωμα να διαμορφώσουν την γλώσσα αλλά μόνο αυτοί που την πάνε πίσω... Ρε με το ζόρι... Κόψε τους μέχρι να μάθουν... Σε λίγο θα είναι "δικαίωμα" να λένε ένα και ένα ίσον έντεκα...

Βγαίνουν στουρνάρια από το Πανεπιστήμιο και ζητάνε και να τους έχουν και την δουλειά έτοιμη... ενώ δεν ξέρουν που τους παν τα τέσσερα (επ' ευκαιρίας, ο Μάκης ξέρει που του παν τα πέντε. Τα τέσσερα είναι για ερασιτέχνες).

mistral
23-02-08, 14:47
Πραγματικά νομίζω ότι μερικά γραπτά πανεπιστημίου θα έπρεπε να πηγαίναν στο υπουργείο με σημείωμα «άντε και γ...σου και συ και οι ηλίθιοι που βάζεις στα σχολεία».

Aκριβώς έτσι ! Αλλά ποιός ;

Άσε που και οι καθηγητές δεν τολμάνε κάν να κόψουν μερικούς.. για ευνόητους λόγους..

midnightsun
23-02-08, 14:56
Πολλοί οπαδοί του : "Νόμος είναι το δίκιο του καθηγητή" είναι μαζεμένοι εδώ μέσα, θα έλεγα τίποτα και για τους καθηγητές πανεπιστημίου, αλλά είναι τελείως άσχετο με το θέμα.

mistral
23-02-08, 15:05
Kαι εγώ θα έλεγα πολλά για πολλούς - όχι για όλους - σημερινούς καθηγητές πανεπιστημίου... αλλά ...

opener
23-02-08, 15:09
...
Και φυσικά έχει να κάνει με το ΑΝ μαθαίνουν τίποτα και το πως οι καθηγητές ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ τα παιδιά ως ΜΑΘΗΤΕΣ ή κομμάτια κρέατα και income sources....

Και τα υπολοιπα που εγραψες σωστα ειναι, αλλα για εμενα ολη η ουσια ειναι στο παραπανω, μονο που εγω θα εγραφα και τους υπολοιπους αρχιζοντας απο τον νηπιαγωγο, τον δασκαλο κλπ.

vasper
23-02-08, 15:27
Πολλοί οπαδοί του : "Νόμος είναι το δίκιο του καθηγητή" είναι μαζεμένοι εδώ μέσα, θα έλεγα τίποτα και για τους καθηγητές πανεπιστημίου, αλλά είναι τελείως άσχετο με το θέμα.

Γιατί καλέ; Μια χαρά χρησιμοποιούν την γλώσσα του... λαϊκισμού και του κομματισμού. Δεν βλέπεις πως δεν θέλουν οι οργανωμένοι και συνδικαλισμένοι βολεμένοι την αλλαγή του νόμου για τα ΑΕΙ και την έρευνα γιατί θα χάσουν την βολή τους και θα πρέπει να βάλουν τον πισινό τους κάτω να δουλέψουν; Σε αυτούς υποθέτω αναφέρεσαι...

aroutis
23-02-08, 18:12
Και τα υπολοιπα που εγραψες σωστα ειναι, αλλα για εμενα ολη η ουσια ειναι στο παραπανω, μονο που εγω θα εγραφα και τους υπολοιπους αρχιζοντας απο τον νηπιαγωγο, τον δασκαλο κλπ.
Εννοείται. Οπως (νομίζω) είπα,αν δεν ειπα παράληψή μου, το πρόβλημα ξεκινά από τα ΜΙΚΡΑ χρόνια.

Ειλικρινά ειναι μια φάμπρικα που σκοπό εχει τη κερδοσκοπία.

Και στο τέλος φταινε τα παιδιά. Δεν βλέπουμε λέω γω τα μουτρα μας πως καταντήσαμε τη κοινωνία..

Νικαετός
23-02-08, 18:18
Εννοείται. Οπως (νομίζω) είπα,αν δεν ειπα παράληψή μου, το πρόβλημα ξεκινά από τα ΜΙΚΡΑ χρόνια.

Ειλικρινά ειναι μια φάμπρικα που σκοπό εχει τη κερδοσκοπία.

Και στο τέλος φταινε τα παιδιά. Δεν βλέπουμε λέω γω τα μουτρα μας πως καταντήσαμε τη κοινωνία..


Άρη, στην πρώτη δημοτικού (πιστεύω), δεν υπάρχουν φροντιστήρια. Από εκεί ξεκινούν τα προβλήματα. Δυστυχώς εκεί τα χέρια των δασκάλων (χωρίς να θέλω να τους δικαιολογήσω) είναι κυριολεκτικά ΔΕΜΕΝΑ. Είναι νόμος, να μην μένουν τα παιδιά στην ίδια τάξη, παρά μόνο με ΣΥΜΦΩΝΗ γνώμη των γονιών. Με το κόλπο όμως της δυσλεξίας, απλά δεν επαναλαμβάνει ΚΑΝΕΝΑ παιδί την ίδια τάξη. Και φυσικά ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

aroutis
23-02-08, 18:45
Κοιτα, προσωπικά οντας εχοντας υποφέρει από δυσλεξία (και έχοντας δει τι δημιουργεί και στον περίγυρο οταν εισαι μικρος, δηλ. τι σημαίνει το να έχεις δυσλεξία στο δημοτικό και να πρέπει να σε διαβάσει η μάνα σου μετά τη δουλειά της), καταλαβαίνεις οτι έχω μια σχετική ευαισθησία στο θέμα.

Από την άλλη φυσικά καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες. Ολα όμως , δεν ειναι θέμα πλαισίου;
Δηλ. αν λες οτι έχει δυσλεξία το παιδί σου, καλό ειναι να μπορείς να φέρεις τα χαρτιά που το αποδυκνείουν. Γενικά πάσχουμε σαν κράτος. Δεν εχουμε διαδικασίες, δεν έχουμε ελεγκτίκούς μηχ/σμούς (πχ να ελέγχουν αυτούς που βγάζουν τα χαρτιά), ολα ειναι για το θεαθήναι..

Ναι το ξέρω, και σκληρός ειμαι, και απαισιόδοξος.

Πες μου ένα λόγο να ΜΗΝ είμαι...

lazar
23-02-08, 20:21
Άρη, στην πρώτη δημοτικού (πιστεύω), δεν υπάρχουν φροντιστήρια. Από εκεί ξεκινούν τα προβλήματα. Δυστυχώς εκεί τα χέρια των δασκάλων (χωρίς να θέλω να τους δικαιολογήσω) είναι κυριολεκτικά ΔΕΜΕΝΑ. Είναι νόμος, να μην μένουν τα παιδιά στην ίδια τάξη, παρά μόνο με ΣΥΜΦΩΝΗ γνώμη των γονιών. Με το κόλπο όμως της δυσλεξίας, απλά δεν επαναλαμβάνει ΚΑΝΕΝΑ παιδί την ίδια τάξη. Και φυσικά ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Προσωπική άποψη, αυτό δεν ειναι απαραίτητα κακό. Δεν ειναι ο βούρδουλας που λειπει.

Νικαετός
23-02-08, 20:26
Ποιος σου είπε πως μιλώ για βούρδουλα ? Για αδιαφορία μιλώ Τάσο, για αδιαφορία.

lewton
23-02-08, 20:51
Αν ο γονέας επιθυμεί να μην κοπεί το παιδί του επειδή έχει δυσλεξία, θα πρέπει να προσκομίζει και κάποια απόδειξη ότι το παιδί του ακολουθεί θεραπεία κατά της δυσλεξίας.

Τότε ναι, το παιδί να προβιβαστεί.

Νικαετός
23-02-08, 20:56
Ναι, αλλά γνωρίζεις πώς παίρνουμε το χαρτί της δυσλεξίας? Πολύ πολύ απλά και εύκολα. Η αδιαφορία στην οποία αναφέρθηκα προηγουμένως, είναι ότι ο γονιός προτιμά να λαδώσει για να πάρει το χαρτί, παρά να ασχοληθεί με το βλαστάρι του και να κάνει μαζί του, την δουλειά που χρειάζεται στο σπίτι (μιας και δεν υπάρχουν ειδικά σχολεία παντού), για να μάθει το παιδί τα απαραίτητα.

Δεν είναι αυτό το μόνο πρόβλημα, αλλά είναι ένα από αυτά.

lazar
23-02-08, 21:54
Ποιος σου είπε πως μιλώ για βούρδουλα ? Για αδιαφορία μιλώ Τάσο, για αδιαφορία.

Το να μεινει το παιδι στην ιδια τάξη ειναι τιμωριά. Αυτό εννοώ βούρδουλα. Τεσπα, γνωρίζεις τις απόψεις μου και δεν διαφωνούμε είναι η αλήθεια.

opener
23-02-08, 22:45
Άρη, στην πρώτη δημοτικού (πιστεύω), δεν υπάρχουν φροντιστήρια. Από εκεί ξεκινούν τα προβλήματα. Δυστυχώς εκεί τα χέρια των δασκάλων (χωρίς να θέλω να τους δικαιολογήσω) είναι κυριολεκτικά ΔΕΜΕΝΑ. Είναι νόμος, να μην μένουν τα παιδιά στην ίδια τάξη, παρά μόνο με ΣΥΜΦΩΝΗ γνώμη των γονιών. Με το κόλπο όμως της δυσλεξίας, απλά δεν επαναλαμβάνει ΚΑΝΕΝΑ παιδί την ίδια τάξη. Και φυσικά ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Ωρε (δεν πιστευω να παρεις το ωρε για βρισια, ετσι?) Νικαετε να σε ρωτησω κατι για την δυσλεξια:
Την εποχη μας νομιζω οτι δεν υπηρχαν τοσα δυσλεξικα παιδια, τωρα ομως επειδη προσφατα ασχοληθηκα με αυτο το θεμα ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι σε ποσοστο 20%, τι στο καλο γινεται μπορεις να μου πεις?
Η μηπως αφου εχουμε τωρα πολλους λογοθεραπευτες και πρεπει να εργαστουν γι αυτον τον λογο τωρα "πρεπει" να εχουμε και πολλα δυσλεξικα παιδια?
Σημειωτεον οτι ο γιατρος (που του εθεσα την ιδια ερωτηση) μου απαντησε οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα.

midnightsun
23-02-08, 23:15
Ωρε (δεν πιστευω να παρεις το ωρε για βρισια, ετσι?) Νικαετε να σε ρωτησω κατι για την δυσλεξια:
Την εποχη μας νομιζω οτι δεν υπηρχαν τοσα δυσλεξικα παιδια, τωρα ομως επειδη προσφατα ασχοληθηκα με αυτο το θεμα ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι σε ποσοστο 20%, τι στο καλο γινεται μπορεις να μου πεις?
Η μηπως αφου εχουμε τωρα πολλους λογοθεραπευτες και πρεπει να εργαστουν γι αυτον τον λογο τωρα "πρεπει" να εχουμε και πολλα δυσλεξικα παιδια?
Σημειωτεον οτι ο γιατρος (που του εθεσα την ιδια ερωτηση) μου απαντησε οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα.

Ίσως παλιότερα η διάγνωση να ήταν απλά ότι είναι ντουβάρι. Μια ιδέα.

Νικαετός
23-02-08, 23:25
Ωρε (δεν πιστευω να παρεις το ωρε για βρισια, ετσι?) Νικαετε να σε ρωτησω κατι για την δυσλεξια:
Την εποχη μας νομιζω οτι δεν υπηρχαν τοσα δυσλεξικα παιδια, τωρα ομως επειδη προσφατα ασχοληθηκα με αυτο το θεμα ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι σε ποσοστο 20%, τι στο καλο γινεται μπορεις να μου πεις?
Η μηπως αφου εχουμε τωρα πολλους λογοθεραπευτες και πρεπει να εργαστουν γι αυτον τον λογο τωρα "πρεπει" να εχουμε και πολλα δυσλεξικα παιδια?
Σημειωτεον οτι ο γιατρος (που του εθεσα την ιδια ερωτηση) μου απαντησε οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα.

Υπάρχουν πολλές μορφές δυσλεξίας. Ίσως το ποσοστό να είναι αληθινό. Δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι πως οι σοβαρές περιπτώσεις, είναι σίγουρα πολύ πολύ λιγότερες. Ίσως όχι πάνω από 2-3 %. Δεν μπορώ να το γνωρίζω όμως γιατί το δικό μου αντικείμενο είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις (άρα 17+ έφηβοι) και ενήλικες.

Να σου αναφέρω ένα παράδειγμα. Στο ΙΙΕΚ σε σύνολο 230 δικών μου μαθητών, 2 είχαν χαρτί για δυσλεξία- προφορική εξέταση. Φέτος. Πέρυσι κανείς και πρόπερσι άλλοι 2. Μπορεί σε κάποια χρονιά να τύχει να είναι 5 π.χ. το σίγουρο είναι πως ΔΕΝ είναι 20%, οι "βαριές" περιπτώσεις.

opener
23-02-08, 23:55
Υπάρχουν πολλές μορφές δυσλεξίας. Ίσως το ποσοστό να είναι αληθινό. Δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι πως οι σοβαρές περιπτώσεις, είναι σίγουρα πολύ πολύ λιγότερες. Ίσως όχι πάνω από 2-3 %. Δεν μπορώ να το γνωρίζω όμως γιατί το δικό μου αντικείμενο είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις (άρα 17+ έφηβοι) και ενήλικες.

Να σου αναφέρω ένα παράδειγμα. Στο ΙΙΕΚ σε σύνολο 230 δικών μου μαθητών, 2 είχαν χαρτί για δυσλεξία- προφορική εξέταση. Φέτος. Πέρυσι κανείς και πρόπερσι άλλοι 2. Μπορεί σε κάποια χρονιά να τύχει να είναι 5 π.χ. το σίγουρο είναι πως ΔΕΝ είναι 20%, οι "βαριές" περιπτώσεις.


Εκτος του γιατρου, τα σχολια του λογοθεραπευτη ηταν "Ξερεις, δεν θα το ελεγα σε καμμια περιπτωση δυσλεξια (γνωριζει καλα οτι υπαρχουν τεστ για την δυσλεξια), αλλα υπαρχουν μικροπροβληματα οπως .... κλπ,κλπ και καλο θα ηταν να παρακολουθουσε μια σειρα μαθηματων τωρα για να προλαβουμε προβληματα που μπορει (υποθετικα) να παρουσιαστουν στο μελλον ..κλπ "

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Νικαετός
24-02-08, 00:07
Φέτος έχω ένα ιδιαίτερο με μια μαθήτρια πρώτης γυμνασίου. ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ παιδί με πολύ έντονο πρόβλημα όμως. Αν διαβάσει ένα πρόβλημα δεν μπορεί με τίποτα να το καταλάβει. Πρέπει να της το πεις προφορικά. Σε χρόνο dt το έχει λύσει ή έχει ιδέες για το πως θα το λύσει.

Ειλικρινά έχω μείνει κατάπληκτος από το μυαλό αυτού του παιδιού.

Όμως οι γονείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ενδιαφέρονται. (Όχι γιατί πληρώνουν εμένα για ιδιαίτερο - είναι καλοί φίλοι και δεν παίρνω χρήματα), αλλά η μητέρα πηγαίνει σε σεμινάρια, και φέρνει σπίτι ειδικό και το παιδί έχει μια σημαντική βελτίωση από την αρχή της χρονιάς. Αλλά βλέπεις τους γονείς και νοιάζονται. (Φυσικά και αυτό είναι ένα σημαντικό ζήτημα, έχουν τα χρήματα να το κάνουν). Αλλά βλέπεις τη μάνα. Θα διαβάσει ΟΛΑ τα μαθήματα στο παιδί, θα σιγουρευτεί ότι γνωρίζει και θα πάει διαβασμένο. Έχει ζητήσει επίσης (παρόλο που το παιδί έχει διαπιστωμένο έντονο πρόβλημα, να εξετάζεται γραπτά, και μόνο σε περίπτωση που υπάρχει φόβος βαθμολογίας κάτω από τη βάση, να το εξετάζουν προφορικά).

Η αλήθεια είναι πως το σύστημα της εκπαίδευσης ΔΕΝ προσφέρει καμία απολύτως βοήθεια σε αυτά τα παιδιά.

Όμως δεν είναι ούτε το μόνο πρόβλημα, ούτε και το σημαντικότερο.

WAntilles
24-02-08, 13:05
Εγώ πάντως θα επαναλάβω ό,τι είχε πει και παλιότερα σε αντίστοιχη συζήτηση.

Δυσλεξία δεν υπάρχει - ή αυτό που ονομάζουν δυσλεξία θα πρέπει να του δώσουν ένα τελείως διαφορετικό όνομα γιατί το παρόν είναι τελείως λανθασμένο.

Π.χ. βλέπουμε την περίπτωση του παραπάνω παιδιού.

Προφορικά καταλαβαίνει.

Άρα δεν έχει πρόβλημα να κάνει το βήμα από το γλωσσικό σύμβολο (λέξεις) στο νοητικό (νοήματα και έννοιες).

Άρα ποιό είναι το πρόβλημά του;

Να αναγνωρίζει το λόγο στη γραπτή μορφή του;

Δηλαδή πρόβλημα pattern recognition;

Μα τότε θα είχε πρόβλημα πιθανόν και σε άλλα πράγματα π.χ. να μην αναγνωρίζει οικεία πρόσωπα (π.χ. τη μάνα του, τον πατέρα του) ή και απλά γεωμετρικά σύμβολα (π.χ. σε έναν ανελκυστήρα με ξεχωριστά κουμπιά κλήσης για κατιούσα και ανιούσα πορεία δεν θα μπορούσε να τα αναγνωρίσει).

Ας μας πουν τέλος πάντων τί στο καλό είναι αυτή η "δυσλεξία" γιατί τόσα χρόνια έχω την εντύπωση ότι παίζουν με τη νοημοσύνη μας.

Νικαετός
24-02-08, 13:11
Εγώ πάντως θα επαναλάβω ό,τι είχε πει και παλιότερα σε αντίστοιχη συζήτηση.

Δυσλεξία δεν υπάρχει - ή αυτό που ονομάζουν δυσλεξία θα πρέπει να του δώσουν ένα τελείως διαφορετικό όνομα γιατί το παρόν είναι τελείως λανθασμένο.

Π.χ. βλέπουμε την περίπτωση του παραπάνω παιδιού.

Προφορικά καταλαβαίνει.

Άρα δεν έχει πρόβλημα να κάνει το βήμα από το γλωσσικό σύμβολο (λέξεις) στο νοητικό (νοήματα και έννοιες).

Άρα ποιό είναι το πρόβλημά του;

Να αναγνωρίζει το λόγο στη γραπτή μορφή του;

Δηλαδή πρόβλημα pattern recognition;

Μα τότε θα είχε πρόβλημα πιθανόν και σε άλλα πράγματα π.χ. να μην αναγνωρίζει οικεία πρόσωπα (π.χ. τη μάνα του, τον πατέρα του) ή και απλά γεωμετρικά σύμβολα (π.χ. σε έναν ανελκυστήρα με ξεχωριστά κουμπιά κλήσης για κατιούσα και ανιούσα πορεία δεν θα μπορούσε να τα αναγνωρίσει).

Ας μας πουν τέλος πάντων τί στο καλό είναι αυτή η "δυσλεξία" γιατί τόσα χρόνια έχω την εντύπωση ότι παίζουν με τη νοημοσύνη μας.

WAn και εγώ έτσι πίστευα. Λοιπόν το παιδί ενώ μιλάει άψογα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.

Γράφει την ΙΔΙΑ λέξη 5 φορές με 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ορθογραφίες, ΟΛΕΣ λάθος.

Πράξεις αριθμητικές με το μυαλό πολύ εύκολα.

(Παραδόξως στο MSN με greeklish, συνεννοείται άψογα με την κόρη μου...)

Δεν ξέρω πώς να τα δικαιολογήσω-εξηγήσω. Έκθεση? Προφορικά υπέροχη σε ιδέες. Στο χαρτί 8 σειρές με το ζόρι. (Σε μία ώρα). Και δεν είναι δημοτικό, είναι Α'γυμνασίου.

Δεν ξέρω. Απλά.

lewton
24-02-08, 14:02
WAn και εγώ έτσι πίστευα. Λοιπόν το παιδί ενώ μιλάει άψογα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.

Γράφει την ΙΔΙΑ λέξη 5 φορές με 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ορθογραφίες, ΟΛΕΣ λάθος.

Πράξεις αριθμητικές με το μυαλό πολύ εύκολα.

(Παραδόξως στο MSN με greeklish, συνεννοείται άψογα με την κόρη μου...)

Δεν ξέρω πώς να τα δικαιολογήσω-εξηγήσω. Έκθεση? Προφορικά υπέροχη σε ιδέες. Στο χαρτί 8 σειρές με το ζόρι. (Σε μία ώρα). Και δεν είναι δημοτικό, είναι Α'γυμνασίου.

Δεν ξέρω. Απλά.
Αυτό είναι δυσλεξία, και μάλιστα βαριάς μορφής.
Το συγκεκριμένο παιδί έχει τεράστιο πρόβλημα στο γραπτό λόγο, αλλά δεν είναι στουρνάρι. Με σωστή θεραπεία λογικά κάποια στιγμή θα το ξεπεράσει, έστω εν μέρει.

Αντίθετα φαίνεται πότε το παιδί απλά είναι στουρνάρι και χρησιμοποιείται η δυσλεξία ως δικαιολογία από τους αδιάφορους γονείς του. Δυστυχώς αυτές οι περιπτώσεις είναι χαμένες από χέρι.

aroutis
24-02-08, 14:04
Μη μηδενίζετε (αυτό πάει σε αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει δυσλεξία).

Δυσλεξία ειναι ένα συνολο πραγμάτων, δεν ειναι κάτι συγκεκριμένο. Ειναι -προσωπικά πιστευω- ένα βραχυκύκλωμα που έχει να κάνει στο διάβασμα , αλλά και στο γράψιμο.

Μικρός απλά δυσκολευόμουν ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΑ στο γράψιμο. Επίσης, ειχα (οπως και ο Νικος περιέγραψε) πρόβλημα στο διάβασμα. Ομως σε υπολογισμούς για παράδειγμα δεν είχα πρόβλημα. Για αυτό στην αρχή κανείς δε καταλάβαινε.

Μετά είχα άλλα προβλήματα. Αντιμεταθέσεις μέσα σε φράσεις. Μεταφράσεις αριθμών έναντι γραμμάτων (πχ. 5 αντί για π, 3 αντί για ε κλπ κλπ κλπ).

Η λίστα μπορεί να συνεχιστεί αρκετά , απλά θα αναφέρω οτι ΑΚΟΜΑ υποφέρω από μερικα από αυτά, απλά εκδηλώνονται μόνο οταν ειμαι ιδιαίτερα πνευματικά κουρασμένος.

lazar
24-02-08, 14:22
WAn και εγώ έτσι πίστευα. Λοιπόν το παιδί ενώ μιλάει άψογα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.

Γράφει την ΙΔΙΑ λέξη 5 φορές με 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ορθογραφίες, ΟΛΕΣ λάθος.

Πράξεις αριθμητικές με το μυαλό πολύ εύκολα.

(Παραδόξως στο MSN με greeklish, συνεννοείται άψογα με την κόρη μου...)

Δεν ξέρω πώς να τα δικαιολογήσω-εξηγήσω. Έκθεση? Προφορικά υπέροχη σε ιδέες. Στο χαρτί 8 σειρές με το ζόρι. (Σε μία ώρα). Και δεν είναι δημοτικό, είναι Α'γυμνασίου.

Δεν ξέρω. Απλά.

too short message but meaningful

21century
25-02-08, 11:02
Αν θέλουμε να προστατέψουμε την γλώσσα μας ας ανοίξουμε ένα λεξικό, ας διαβάσουμ συγγράμμματα κια θέματα απο πανεπιστήμια που υπάρχουν στο διαδίκτυο και ήρθε ο καιρός να γράφουμε έστω απλά και σωστά ελληνικά. Εδω που τα λέμε στο εξωτερικό δίνουν περισσότερη βάση εκεί που διδάσκονται αρχαία ελληνικά..

manoulamou
25-02-08, 12:58
Οπως αναφερθηκε κατι σελιδες πριν
περαν των αρχαιων ελληνικων που δημιουργουν τη βαση πανω στην οποια παταει
μια καλη γνωση της συγχρονης καθομιλουμενης στα πώς και τα γιατι της
πιστευω πως το καλυτερο ειναι η τακτικη αναγνωση
εγκριτων νεοελληνικων κειμενων ειτε δοκιμιων ειτε λογοτεχνικων!

ggeorgan
27-02-08, 01:51
Τό καταχθόνιο μυστικό μου :
Ἄρχισα τώρα τελευταῖα νὰ γράφω μονοτονικὰ γιατί μόνον τώρα τελευταῖα βρήκα τρόπο νὰ τὰ γράφω στὸ Debian, τό ὁποῖο χρησιμοποιῶ.

ΥΓ Ἀνεβάζω καί τὶς ὁδηγίες σὲ pdf ἀφοῦ δὲν εἶμαι βέβαιος ὅτι ἀνεβαίνουν σὲ odt.

pelasgian
27-02-08, 03:09
Α, να σας πω για τη δυσλεξία λίγο. Και εγώ είχα ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα δυσλεξίας. Χωρίς λεξικό δεν αφήνω ούτε post it στο ψυγείο. Όμως το ξεπέρασα. Πώς; Με ΧΑΡΑΚΑ (βάζω χάρακα κάτω από τη γραμμή που διαβάζω) και με ΠΟΛΥ αντιγραφή. Μιλάμε ως παιδί έχω αντιγράψει ολόκληρους τηλεφωνικούς καταλόγους.

Ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες για μένα ακόμα και τώρα.

3.ε + 3.ξ - ξ.ε + 3 = 333.ξ, χωρίστε τις μεταβλητές. «Γεια σας!».

Όμως η δυσλεξία δεν είναι το τέρμα του δρόμου αν δεν θέλεις να δεις ένα τέρμα για «άλλους λόγους».

Πάντως, για τα σκατογράμματα που κάνουν τα παιδιά φταίνει οι δάσκαλοί τους στο σχολείο. Τα λατινικά που μου τα έμαθε δασκάλα γερμανικών την ίδια εποχή που πήγαινα νήπιο, είναι τάξεις μεγέθους καλύτερα από τα ελληνικά μου. Μάλιστα, στο σχολείο μου τα ξεμάθαν και έκατσα μόνος μου (λόγω του διπλανού μου που έγραφε καλλιγραφικά) και τα ξαναέμαθα στο ... ΛΥΚΕΙΟ.

Πόσο θα ήθελα να είχα κάποια δασκάλα που θα μάθαινε να γράφω ωραία και στρωτά.

Α, και το τυφλό σύστημα γραφομηχανής. Και αυτό μόνος μου το έμαθα με βιβλίο!

Στο σχολείο; Ό,τι παπαριά θέλεις έκαναν ΕΚΤΟΣ από το να μάθουν τα παιδιά να γράφουν ωραία με στυλό και γρήγορα με υπολογιστή ή να είναι «μερακλίδες» στο γράψιμό τους και όχι αγκαούγκαλοι και βιαστικοί που γράφουν κάτι γράμματα σα ... πατημένους κοριούς!

Δηλαδή, αν γ...ν όπως γράφουν, έχουν σοβαρό πρόβλημα!

lazar
28-02-08, 02:06
Γράφεις ακόμη με το χέρι; Εχω χρονια να το κάνω και όποτε αναγκάζομαι στη δεύτερη γραμμή πιάνεται το χέρι μου.

aroutis
28-02-08, 10:29
Γράφεις ακόμη με το χέρι; Εχω χρονια να το κάνω και όποτε αναγκάζομαι στη δεύτερη γραμμή πιάνεται το χέρι μου.
Εγώ απλά το αποφεύγω. PC is your friend. Backspace is your friend. Printer is your friend.

Pen is your friend for signing checks and ONLY.

Από κει και πέρα, το τυφλό σύστημα το έμαθα hands on..

manoulamou
28-02-08, 16:41
Γράφεις ακόμη με το χέρι; Εχω χρονια να το κάνω και όποτε αναγκάζομαι στη δεύτερη γραμμή πιάνεται το χέρι μου.
Τωρα πια μονο υπευθυνες δηλωσεις με το χερι και αν...
:rolleyes:

stelpas
28-02-08, 20:56
Λισι και Λυση.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πια ειναι η ουσιαστικη διαφορα αυτων των δυο λεξεων;

Δεν ξερω ποσο εξυπνο ειναι να θεωρουμε την γλωσσα μας σαν ενα απο τα ατου μας.Ειναι πολυπλοκη και ειδικα η ορθογραφια της ανουσια.Με αποτελεσμα να την μιλουν λιγοι....Σε αντιθεση με τα αγγλικα που ειναι απειρως πιο απλα και μπορεις μια χαρα να δωσεις το νοημα της σκεψης σου.

EvilHawk
28-02-08, 20:58
Θα αστειεύεσαι φυσικά ...

flamelab
28-02-08, 21:01
Λισι και Λυση.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πια ειναι η ουσιαστικη διαφορα αυτων των δυο λεξεων;

Η πρωτη είναι ένα μαύρο χαλι και η δεύτερη μία μορφή της που παλαιότερα είχε και προφορά . Ωραιότατη .


Δεν ξερω ποσο εξυπνο ειναι να θεωρουμε την γλωσσα μας σαν ενα απο τα ατου μας.Ειναι πολυπλοκη και ειδικα η ορθογραφια της ανουσια.Με αποτελεσμα να την μιλουν λιγοι....Σε αντιθεση με τα αγγλικα που ειναι απειρως πιο απλα και μπορεις μια χαρα να δωσεις το νοημα της σκεψης σου.

Γι'αυτό και στην Γαλλία μαθαίνουν Ελληνικά , γιατί είναι ανούσια και πιο δύσκολα .

Μαθαίνουν το penser comme un grec ("σκέψου σαν ελληνας") που είναι ότι πιο άχρηστο .*

Stelpas , ελπιζω να κανεις πλάκα .

*σαφως και ειρωνεύομαι .

manoulamou
28-02-08, 21:10
Λισι και Λυση.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πια ειναι η ουσιαστικη διαφορα αυτων των δυο λεξεων;

Δεν ξερω ποσο εξυπνο ειναι να θεωρουμε την γλωσσα μας σαν ενα απο τα ατου μας.Ειναι πολυπλοκη και ειδικα η ορθογραφια της ανουσια.Με αποτελεσμα να την μιλουν λιγοι....Σε αντιθεση με τα αγγλικα που ειναι απειρως πιο απλα και μπορεις μια χαρα να δωσεις το νοημα της σκεψης σου.

Καθε χωρα εχει το κλιμα την μαγειρικη και την γλωσσα που της ταιριαζει
για μια δεδομενη εποχη!
Μ αρεσει πολυ η ποικιλια με την οποια γραφουμε, μπορει σε 50 ή 200 χρονια να ειναι αχρηστη
αλλά τωρα μαλλον ειναι πολυ προωρη περαιτερω απλοποιηση που μονο παρανοησεις θα δημιουργουσε
ιδιως σε γενιες που μεγαλωσαν με δημοτικη πολυτονικη ή ακομη χειροτερα καθαρευουσα...

kerkiss
28-02-08, 21:24
Γι'αυτό και στην Γαλλία μαθαίνουν Ελληνικά , γιατί είναι ανούσια και πιο δύσκολα .

Μαθαίνουν το penser comme un grec ("σκέψου σαν ελληνας") που είναι ότι πιο άχρηστο .*

*σαφως και ειρωνεύομαι .
Μην τρελαθούμε κιόλας ότι στην Γαλλία μαθαίνουν ελληνικά
Μόλις αρχίζουν να μαθαίνουν αγγλικά και αυτό είναι σπουδαίο κατόρθωμα
Όσο για το penser comme un grec αναφέρονται στην αρχαία ελληνική σκέψη και όχι στην νεοελληνική ανυπαρξία στοιχειώδους σκέψης

flamelab
28-02-08, 21:26
Μην τρελαθούμε κιόλας ότι στην Γαλλία μαθαίνουν ελληνικά
Μόλις αρχίζουν να μαθαίνουν αγγλικά και αυτό είναι σπουδαίο κατόρθωμα
Όσο για το penser comme un grec αναφέρονται στην αρχαία ελληνική σκέψη και όχι στην νεοελληνική ανυπαρξία στοιχειώδους σκέψης

Nεολληνική ανυπαρξία στοιχειώδους σκεψης εννοείς --> όσοι πιστεύουν ότι η ορθογραφία πρεπει να απλοποιηθεί και να μείνουν μονο το ιωτα και το όμικρον .

Οταν απλοποιείς μια γλωσσα , απλοποιείς και την σκεψη . Απλό είναι .

ggeorgan
28-02-08, 21:42
Λισι και Λυση.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πια ειναι η ουσιαστικη διαφορα αυτων των δυο λεξεων;

Δεν ξερω ποσο εξυπνο ειναι να θεωρουμε την γλωσσα μας σαν ενα απο τα ατου μας.Ειναι πολυπλοκη και ειδικα η ορθογραφια της ανουσια.Με αποτελεσμα να την μιλουν λιγοι....Σε αντιθεση με τα αγγλικα που ειναι απειρως πιο απλα και μπορεις μια χαρα να δωσεις το νοημα της σκεψης σου.

Ἐγὼ πάλι δὲν καταλαβαίνω τήν ἀγγλικὴ ὀρθογραφία: enough καί ὄχι inaf, dough και ὄχι dow κ.ο.κ. Μερικοὶ παθολογικῶς ἀντιάγγλοι, ὅπως ὁ Ἰρλανδὸς συγγραφέας George Bernard Shaw, ἔχουν γράψει πολλά γιὰ τὰ παράδοξα τῆς ἀγγλικῆς ὀρθογραφίας. Ἒ, λοιπὸν , τώρα περνᾶ ἡ Ἑλληνικὴ γλῶσσα καὶ ὁ πολιτισμὸς αὐτὴν τὴν μόδα. Μοναχὰ ποὺ δὲν εἴσαστε ὅλοι ἐσεῖς οἱ μοντέρνοι (τῆς μόδας πρὸ 100 καί βάλε ἑτῶν) στό ἐπὶπεδο τοῦ Shaw.
Ἴσως Κάτι σημαίνει τὸ γεγονὸς ὄτι οἱ ἀγγλόφωνοι, ὅταν δυσκολεύονται νὰ βροῦν τὴν κατάλληλη λέξη, λένε καμμιὰ φορὰ «The Greeks have a word for it».

Τώρα, ἐπειδή ρώτησες, δὲν θεωρῶ ὅτι τὴν γλῶσσα τὴν ἔχουμε μαζὶ, ὁπὸτε δὲν μπορεῖ νὰ γίνει λόγος γιὰ γλῶσσα «μας». Ἡ γλῶσσα εἶναι ἡ σκέψη καὶ δὲν ἔχει ἀκόμα βρεθεῖ lossless τρὸπος νὰ μεταβιβάζεται ἠ σκέψη ἀπὸ τὸν ἓνα στὸν ἄλλο. Ἄλλος θεωρεῖ τὴν γλῶσσά του πλεονέκτημα, ἄλλος ὄχι. Κάλλιστα μπορεῖ καὶ οἱ δύο νὰ ἔχουν δίκιο ...

........Auto merged post: ggeorgan added 8 Minutes and 36 Seconds later........

ΥΓ Ὀ τὶμιος πλὴν πτωχὸς γυμνασιάρχης Τιμολέων Ἀδάμας στὸν προκομμένο καί πλούσιο ἀδελφό του Προκόπη Ἀδάμα ποὺ πρασαγόρευσε τήν ἀδελφή τους μὲ τὴν φράση «Τρανταφυλλιά μας»:
Ἄσε τὰ «μᾶς»! Ἔσὺ δὲν τῆς ἔφαγες τὴν προῖκα;
Ἡ σκηνή ἀπὸ τὴν ταινία «Ἔξω οἱ κλέφτες»

midnightsun
28-02-08, 22:27
Nεολληνική ανυπαρξία στοιχειώδους σκεψης εννοείς --> όσοι πιστεύουν ότι η ορθογραφία πρεπει να απλοποιηθεί και να μείνουν μονο το ιωτα και το όμικρον .

Οταν απλοποιείς μια γλωσσα , απλοποιείς και την σκεψη . Απλό είναι .

Και η σκέψη σου είναι περιορισμένη λόγω των ελληνικών. ;)

flamelab
28-02-08, 22:29
Και η σκέψη σου είναι περιορισμένη λόγω των ελληνικών. ;)

Τι εννοείς ? Οτι τα ελληνικά περιορίζουν την σκέψη ?

midnightsun
28-02-08, 22:31
Τι εννοείς ? Οτι τα ελληνικά περιορίζουν την σκέψη ?

Φυσικά όλες το κάνουν. Πόσες λέξεις έχεις για το χιόνι ; Οι Εσκιμώοι παραπάνω από δέκα αναλόγα την κατάστασή του.

esquellot
28-02-08, 23:48
Φυσικά όλες το κάνουν. Πόσες λέξεις έχεις για το χιόνι ; Οι Εσκιμώοι παραπάνω από δέκα αναλόγα την κατάστασή του.


Τέτοιοι παραλληλισμοί και συγκρίσεις με βάση το παράδειγμα που παραθέτεις είναι άστοχοι.
Η κάθε γλώσσα και διάλεκτος εξυπηρετεί τις επικοινωνιακές ανάγκες ομάδας ανθρώπων και δεν πρέπει να την θεωρούμε ξεκομμένη από το γεωγραφικό χώρο και το κοινωνικοπολιτικό status.

@ ADSLgr.com All rights reserved.