PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44

lazar
03-03-08, 01:46
Κατι αλλο.Το ποστ μου δεν εχει τονους....ειναι δυσκολο να διαβαστει;

Μία ερώτηση. Στο μπλογκ σου γιατί είναι τα κείμενα με τόνους;

vessis
03-03-08, 02:39
Η γλώσσες, όπως και η ελληνική, είναι εργαλεία όχι αυτοσκοπός. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να φανατιζόμαστε τόσο.

Η γλώσσα είναι ταυτότητα,ύπαρξη.....identity you now αν κάποιος δεν καταλαβαίνει!;)
Αλλιώς θα είχε επικρατήσει η :dots:Εσπεράντο!

applebite
03-03-08, 04:15
Η γλώσσες, όπως και η ελληνική, είναι εργαλεία όχι αυτοσκοπός. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να φανατιζόμαστε τόσο.


Eδω φανατιζομαστε με τη φετα μωρε, η γλωσσα σε πειραξε? :rofl:
Βασικα ειναι απο τις ωραιες ιδιομορφιες της Ελλαδας, αυτοι που κοπτονται περισσοτερο κ ξεσπαθωνουν σε τετοια θεματα ειναι συνηθως αυτοι που τη χρησιμοποιουν τραγικοτερα. Τους τρωμε που τους τρωμε στη μαπα καθε μερα λοιπον, ας διασκεδαζουμε κ λιγο μαζι τους.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕ, ΟΕΕ ΟΕΕ ΟΕΕ

Μην πιαστει κανας απογονος ενδοξος προγονων απο τα οσα λεω για χρησιμοποιηση της γλωσσας κ ρωτησει που ειναι οι τονοι μου, μετα δε θα φταιω εγω ;)

manoulamou
03-03-08, 11:59
Η γλώσσες, όπως και η ελληνική, είναι εργαλεία όχι αυτοσκοπός.
ελα μου ντεεε!!!:)


Η γλώσσα είναι ταυτότητα,ύπαρξη.....identity you now αν κάποιος δεν καταλαβαίνει!;)
Αλλιώς θα είχε επικρατήσει η :dots:Εσπεράντο!

Μακαρι αλλά πού τετοια τυχη... Εαν η γλωσσα αποτελει μερος της ταυτοτητας
(σημαια, θρησκεια κλπ) μηπως να καναμε κι ενα συλλαλητηριο ν αναγραφεται...:rolleyes:

stelpas
03-03-08, 15:38
Μία ερώτηση. Στο μπλογκ σου γιατί είναι τα κείμενα με τόνους;

Γιατι ειναι copy-paste εκτος απο αυτα που γραφω εγω..... Αλλα που θες να καταληξεις; Αν για αισθητικους λογους προτιμας τους τονους ειναι αλλο ζητημα. Δεν με πειθεις ομως οτι δεν καταλαβαινεις τι γραφω τωρα που το κειμενο δεν εχει τονους.

Μπορει να νομιζουν μερικοι οτι δεχομαστε επιθεση απο....την παγκοσμιοποιηση. Δικαιωμα τους. Ομως δεν πειθουν γιατι δεν εχουν λογικα επιχειρηματα.

lewton
03-03-08, 16:39
Γιατι ειναι copy-paste εκτος απο αυτα που γραφω εγω..... Αλλα που θες να καταληξεις; Αν για αισθητικους λογους προτιμας τους τονους ειναι αλλο ζητημα. Δεν με πειθεις ομως οτι δεν καταλαβαινεις τι γραφω τωρα που το κειμενο δεν εχει τονους.

Μπορει να νομιζουν μερικοι οτι δεχομαστε επιθεση απο....την παγκοσμιοποιηση. Δικαιωμα τους. Ομως δεν πειθουν γιατι δεν εχουν λογικα επιχειρηματα.
Κάτι σου έγραψε ο Aroutis (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1852641&postcount=2097) σχετικά με τους τόνους, αλλά κατά την προσφιλή σου τακτική αγνοείς τα posts στα οποία δε μπορείς να απαντήσεις (ή να καταλάβεις). ;)


Για να στο κάνω πιο λιανά, και το κείμενο «σμηερα σνρεομαι στο irnetent» διαβάζεται. Θέλεις μήπως να αρχίσεις να γράφεις έτσι;

stelpas
03-03-08, 20:18
Κάτι σου έγραψε ο Aroutis σχετικά με τους τόνους, αλλά κατά την προσφιλή σου τακτική αγνοείς τα posts στα οποία δε μπορείς να απαντήσεις (ή να καταλάβεις).

Δεν ειναι τακτικη μου να μην απανταω. Απο που προκυπτει αυτο.....; Στην τελικη αν νομιζω οτι καποιος εχει διαθεση για ειρωνιες και προσβολες απλα..... βαριεμαι να κοκορομαχω.

Ο Ακης Πανου ειχε γραψει ενα τραγουδι παλια για την συνεργασια του με τον Καζαντζιδη. Λεγοταν <<ας τον τρελο στην τρελα του>> θελοντας να δειξει το αγυριστο κεφαλι του ποντιου τραγουδιστη. Στο αφιερωνω.....



Ο λόγος για τον οποίο ο άνθρωπος μπορεί εμφυτα να διαβάσει μια πρόταση ακόμα και αν είναι εντελώς ανορθόγραφη χωρις να προσπαθήσει καν.

Η όραση ειναι απο τα μεγαλύτερα θαυματα.

Για αυτην την απαντηση μου λες; Αν εσενα σε καλυπτει παω πασο. Εμενα οχι.

lazar
03-03-08, 20:45
Γιατι ειναι copy-paste εκτος απο αυτα που γραφω εγω..... Αλλα που θες να καταληξεις; Αν για αισθητικους λογους προτιμας τους τονους ειναι αλλο ζητημα. Δεν με πειθεις ομως οτι δεν καταλαβαινεις τι γραφω τωρα που το κειμενο δεν εχει τονους.

Μπορει να νομιζουν μερικοι οτι δεχομαστε επιθεση απο....την παγκοσμιοποιηση. Δικαιωμα τους. Ομως δεν πειθουν γιατι δεν εχουν λογικα επιχειρηματα.

Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα μόνος σου, πρόσεξέ το αυτό γιατί θα σε οδηγεί σε εσφαλμένους δρομους. Διευκρινιστική ερώτηση ήταν γιατί απόρησα.

........Auto merged post: lazar added 1 Minutes and 11 Seconds later........


σμηερα σνρεομαι στο irnetent

Η πρώτη μου εντύπωση ήταν σήμερα ονειρεύομαι το ιντερνετ

lewton
03-03-08, 23:30
Δεν ειναι τακτικη μου να μην απανταω. Απο που προκυπτει αυτο.....; Στην τελικη αν νομιζω οτι καποιος εχει διαθεση για ειρωνιες και προσβολες απλα..... βαριεμαι να κοκορομαχω.

Ο Ακης Πανου ειχε γραψει ενα τραγουδι παλια για την συνεργασια του με τον Καζαντζιδη. Λεγοταν <<ας τον τρελο στην τρελα του>> θελοντας να δειξει το αγυριστο κεφαλι του ποντιου τραγουδιστη. Στο αφιερωνω.....Α, δηλαδή το συγκεκριμένο post σου μοιάζει για trolling;
Νέος ορισμός του trolling από τον Stelpas: trolling ειναι οτιδήποτε μου πέφτει δύσκολο να απαντήσω.

Από την άλλη μεριά, σε πραγματικά trolling posts δε χάνεις ευκαιρία να απαντήσεις, επειδή εκεί μπορείς να βγεις εύκολα από πάνω.





Για αυτην την απαντηση μου λες; Αν εσενα σε καλυπτει παω πασο. Εμενα οχι.
Δικό σου πρόβλημα, καθώς καλύπτει σχεδόν όλους τους υπόλοιπους.
Όσο και να λυσσάξεις, οι τόνοι θα μείνουν για πολύ καιρό ακόμα στη γλώσσα μας. Περαστικά.

stelpas
04-03-08, 00:31
Δικό σου πρόβλημα, καθώς καλύπτει σχεδόν όλους τους υπόλοιπους.
Όσο και να λυσσάξεις, οι τόνοι θα μείνουν για πολύ καιρό ακόμα στη γλώσσα μας. Περαστικά.

Δεν ηξερα οτι εισαι ο εκπροσωπος ολων των υπολοιπων....Αυτο ειναι το ενα.

Το αλλο....μα,πραγματικα πιστευεις οτι με νοιαζει τοσο να καταργηθουν οι τονοι ωστε να λυσσαξω; Δεν ειμαι 23 lewton,εχω "βαρυνει".....

Απλα μπορω αν θες να βαλουμε ενα στοιχημα πως καποια στιγμη στο μελλον θα καταργηθουν οι τονοι....οπως καταργηθηκαν και οι προηγουμενοι...

Εσυ τοτε ελπιζω να μην συνεχιζεις να γραφεις....γραφικα,οπως ο ggeorgan πχ.

flamelab
04-03-08, 00:34
Απλα μπορω αν θες να βαλουμε ενα στοιχημα πως καποια στιγμη στο μελλον θα καταργηθουν οι τονοι....οπως καταργηθηκαν και οι προηγουμενοι...



Πιστεύεις ότι θα γίνει μονο αυτή η "αμελητέα" απλοποίηση ;

stelpas
04-03-08, 00:41
Πιστεύεις ότι θα γίνει μονο αυτή η "αμελητέα" απλοποίηση ;

Θα γινουν οσες χρειαζονται. Για την ακριβεια οσες "απαιτησει" η εξελιξη.

Για να πω την αληθεια περιμενα <<επιθεση>> για την αποψη μου αυτη αλλα οχι απο εκει που προηλθε. Αυτο με κανει να πιστευω οτι η φοβικοτητα ειναι βαθια ριζωμενη σε αυτο τον τοπο.

flamelab
04-03-08, 00:48
Θα γινουν οσες χρειαζονται. Για την ακριβεια οσες "απαιτησει" η εξελιξη.

Εξελιξη δεν είναι η απλοποιηση και η α-λειτουργικότητα ενός στοιχείου που είναι ήδη απλοποιημένο . Είναι παρα πολύ χρήσιμοι οι τόνοι .


Για να πω την αληθεια περιμενα <<επιθεση>> για την αποψη μου αυτη αλλα οχι απο εκει που προηλθε. Αυτο με κανει να πιστευω οτι η φοβικοτητα ειναι βαθια ριζωμενη σε αυτο τον τοπο.

Nαι , και είναι "προχώ" η εγκατάλειψη των τόνων .

lewton
04-03-08, 01:25
Θα γινουν οσες χρειαζονται. Για την ακριβεια οσες "απαιτησει" η εξελιξη.

Για να πω την αληθεια περιμενα <<επιθεση>> για την αποψη μου αυτη αλλα οχι απο εκει που προηλθε. Αυτο με κανει να πιστευω οτι η φοβικοτητα ειναι βαθια ριζωμενη σε αυτο τον τοπο.
Καλά, δε ντρέπεσαι να με λες φοβικό επειδή έχω αντίθετη άποψη από εσένα; :down:
Δε φτάνει που στα μισά μου posts στα οποία απευθύνομαι σε εσένα δε μου έχεις κάνει την τιμή να απαντήσεις, τώρα με λες και φοβικό.
Αυτή είναι η δημοκρατικότητα σου και ο φιλελευθερισμός σου; Να τα χαίρεσαι.

kyrnikos
04-03-08, 02:04
Μαλακια η άποψη του stelpa . Την περίμενα πιο ... σκληρή !!!

Τι λες τώρα ; Χρειάζονται οι τόνοι ; :p:p:p:p

aroutis
04-03-08, 14:20
Δεν ειναι τακτικη μου να μην απανταω. Απο που προκυπτει αυτο.....; Στην τελικη αν νομιζω οτι καποιος εχει διαθεση για ειρωνιες και προσβολες απλα..... βαριεμαι να κοκορομαχω.
Στο post που αναφέρεται ο Lewton μιλάω καθαρά για patern matching. Σε αυτό ακριβώς αναφέρεται, και παρόλα αυτά εσύ το προσπερνάς και γυρνάς τη συζήτηση αλλού.

Μπορείς φυσικά να διαφωνείς, αλλά αφού σου θέτει κάποιο θέμα, ευγενικό ειναι να απαντάς. Αλλιώς αυτό δειχνει γενικά αδυναμία -κατά τη γνώμη μου.

Οσο για το pattern matching function του εγγεφάλου που συσχετίζεται με την όραση, δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ με την ανάγνωση αλλά ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΑΣΗ γενικά.

Ψάξε γενικά τη νευρολογία, έχει πολλά στο συγκεκριμένο θέμα.

manoulamou
04-03-08, 14:50
Ολα ειναι θεμα συνηθειας και η αναποφευκτη επομενη εξελιξη
θα ειναι η καταργηση ακομη και του ενος μοναδικου τονου!
Η γλωσσα ειναι εργαλειο κι αν δεν μπορει να προσαρμοστει
στις αναγκες μας καποια αλλη θα παρει την θεση της...
Γι αυτο μπορει τωρα να μας ξενιζει ιδιως τους παλιοτερους
το stelpas :p συστημα τιποτε ομως δεν αποκλειει σε 50-100 χρονια
να ειναι η γραφη της καθομιλουμενης τοτε.
Απλα θυμηθειτε ποιοι και γιατι συμμετειχαν στα "Ευαγγελικα (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14262&m=B49&aa=1)"... καποτε (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC);)

EvilHawk
04-03-08, 15:19
Καλά, δε ντρέπεσαι να με λες φοβικό επειδή έχω αντίθετη άποψη από εσένα; :down:

Δεν αναφέρεται σε εσένα, μην εξάπτεσαι! :p:p

lazar
04-03-08, 15:21
Αυτό με το εργαλείο, πώς το εννοείς; Κάτι σαν το κατσαβίδι ας πούμε; Εάν είναι τόσο απλός και επίπεδος ο ορισμός της γλώσσας, τότε να βάλουμε και την (ντ)Εσπεράντο, που ανέφερε και κάποιος παραπάνω πολύ σωστά. Είναι απλούστατη και πολύ ...λογική, όπως ενδιαφέρει κάποιους εδώ μέσα. Για να μην έχει επικρατήσει κάτι άλλο θα συμβαίνει.

Το αν θα καταργηθεί ο τόνος ή η περίπλοκη κατά Στελπα και λοιπούς ορθογραφία δεν ειναι το θέμα μας. Δεν κάνουμε διαγωνισμό προφητειών. Το κρίσιμο και ουσιώδες ερώτημα είναι αν αυτό θα είναι ωφέλιμο για την κοινωνία ή ίσως επιζήμιο. Εκει τσακωνόμαστε μαλλον.

midnightsun
04-03-08, 15:27
Απλα θυμηθειτε ποιοι και γιατι συμμετειχαν στα "Ευαγγελικα (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14262&m=B49&aa=1)"... καποτε (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC);)

Άλλη πονεμένη ιστορία... :(

........Auto merged post: midnightsun added 4 Minutes and 24 Seconds later........


Αυτό με το εργαλείο, πώς το εννοείς; Κάτι σαν το κατσαβίδι ας πούμε; Εάν είναι τόσο απλός και επίπεδος ο ορισμός της γλώσσας, τότε να βάλουμε και την (ντ)Εσπεράντο, που ανέφερε και κάποιος παραπάνω πολύ σωστά. Είναι απλούστατη και πολύ ...λογική, όπως ενδιαφέρει κάποιους εδώ μέσα. Για να μην έχει επικρατήσει κάτι άλλο θα συμβαίνει.

Το αν θα καταργηθεί ο τόνος ή η περίπλοκη κατά Στελπα και λοιπούς ορθογραφία δεν ειναι το θέμα μας. Δεν κάνουμε διαγωνισμό προφητειών. Το κρίσιμο και ουσιώδες ερώτημα είναι αν αυτό θα είναι ωφέλιμο για την κοινωνία ή ίσως επιζήμιο. Εκει τσακωνόμαστε μαλλον.

Την γλώσσα την θέλουμε για να επικοινωνούμε, για αυτό είναι ένα ακόμη εργαλείο, τώρα αν είσαι καλλιτέχνης άλλαξε της τα φώτα σαν τον Παπαδιαμάντη.
Θεωρείς πιο σημαντικό το μέσο δηλαδή την γλώσσα ή το περιεχόμενο ;

manoulamou
04-03-08, 16:01
Αυτό με το εργαλείο, πώς το εννοείς; Κάτι σαν το κατσαβίδι ας πούμε; Εάν είναι τόσο απλός και επίπεδος ο ορισμός της γλώσσας, τότε να βάλουμε και την (ντ)Εσπεράντο, που ανέφερε και κάποιος παραπάνω πολύ σωστά. Είναι απλούστατη και πολύ ...λογική, όπως ενδιαφέρει κάποιους εδώ μέσα. Για να μην έχει επικρατήσει κάτι άλλο θα συμβαίνει.

Το αν θα καταργηθεί ο τόνος ή η περίπλοκη κατά Στελπα και λοιπούς ορθογραφία δεν ειναι το θέμα μας. Δεν κάνουμε διαγωνισμό προφητειών. Το κρίσιμο και ουσιώδες ερώτημα είναι αν αυτό θα είναι ωφέλιμο για την κοινωνία ή ίσως επιζήμιο. Εκει τσακωνόμαστε μαλλον.

Μια χαρα θα ηταν η Εσπεραντο, αλλά επειδη ηταν καθαρα τεχνητο κατασκευασμα
δεν ειχε ιχνος χρηστικοτητας για την πλειοψηφια των λαων/κρατων
και ουδεποτε θα μπορουσε να γινει αποδεκτη απο τους πολιτικους/κυβερνησεις!!!
Οσο για τον διαγωνισμο προφητειων, τον προτιμω απο τον διαγωνισμο καλλους;)
όπου σιγουρα θα ψηφιζα την γλωσσα των ελληνιστικων χρονων
η οποια εαν θυμαστε ηταν προσαρμογη στις αναγκες των "βαρβαρων"...
Ομως ναι η γλωσσα δεν ειναι απλα ενα κατσαβιδι αλλά πρεπει να ειναι μια πληρης εργαλειοθηκη !
Αληθεια τι θα προτιμουσατε εσεις για σπιτι σημερα
τα πανεμορφα μινωϊκα ανακτορα ή το αναψυκτηριο Μαγγινα;

kerkiss
04-03-08, 16:12
Αληθεια τι θα προτιμουσατε εσεις για σπιτι σημερα
τα πανεμορφα μινωϊκα ανακτορα ή το αναψυκτηριο Μαγγινα;
Τα μινωικά ανάκτορα είχαν χτισθεί εκτός σχεδίου με άδεια αναψυκτηρίου γι'αυτό δεν έχουν τρεχούμενο νερό και ρεύμα
Προσωπικά προτιμώ του Μαγγίνα γιατί έχει περισσότερη ανθρωπιά μέσα του
Εξ άλλου είναι γνωστό ότι ο βασιλιάς της Κρήτης έκανε τους ξένους σκλάβους και φαγητό για τον μινώταυρο ενώ ο Μαγγίνας τους φιλοξενούσε

gcf
04-03-08, 16:42
Δεν ξέρω αν η αναφορά συμφωνεί με τους κανόνες του adslgr.com, αν όχι ας αφαιρεθεί το παρόν.

Νομίζω πως εδώ είναι η κατάλληλη θέση για να αναφερθεί η δημιουργία του www.nogreeklish.gr ενός site που προσπαθεί για τον περιορισμό της χρήσης greeklish στο δημόσιο γραπτό λόγο στο διαδίκτυο.
Θα μπορεί κανείς να βρίσκει άρθρα, γραφικά και συζητήσεις για το αντικείμενο του site, καθώς και καταλόγους forum και blogs που ασκούν πολιτική αποφυγής των greeklish.

manoulamou
04-03-08, 17:32
Λειτουργει η δημιουργια λογαριασμου;
Γιατι δεν βλεπω να υπαρχει feedback!:hmm:

kyrnikos
04-03-08, 17:44
Την γλώσσα την θέλουμε για να επικοινωνούμε, για αυτό είναι ένα ακόμη εργαλείο, τώρα αν είσαι καλλιτέχνης άλλαξε της τα φώτα σαν τον Παπαδιαμάντη.
Θεωρείς πιο σημαντικό το μέσο δηλαδή την γλώσσα ή το περιεχόμενο ;

Η πλήρης ισοπέδωση !!!
Τι θα ακούσουμε ακόμα .
Και οι προϊστορικοί στις σπηλιές μια χαρά επικοινωνούσαν με κραυγές και νοήματα .

gcf
04-03-08, 18:02
Λειτουργει η δημιουργια λογαριασμου;
Γιατι δεν βλεπω να υπαρχει feedback!:hmm:
Ο λογαριασμός manoula έχει δημιουργηθεί και περιμένει ενεργοποίηση μέσω του email που έχει σταλεί.

lazar
04-03-08, 19:15
Μια χαρα θα ηταν η Εσπεραντο, αλλά επειδη ηταν καθαρα τεχνητο κατασκευασμα
δεν ειχε ιχνος χρηστικοτητας για την πλειοψηφια των λαων/κρατων
και ουδεποτε θα μπορουσε να γινει αποδεκτη απο τους πολιτικους/κυβερνησεις!!!

Γιατί ομως μανούλα μου, γιατί;

Γιατί δεν είχε χρηστικότητα;

Μην τα προσπερνάς έτσι εύκολα, αυτό έχει σημασία.

midnightsun
04-03-08, 21:49
Η πλήρης ισοπέδωση !!!
Τι θα ακούσουμε ακόμα .
Και οι προϊστορικοί στις σπηλιές μια χαρά επικοινωνούσαν με κραυγές και νοήματα .

Τι διαβάζουμε από εσένα...
Η γλώσσα εξελίσσεται, εάν δεν αλλάζει τότε μάλλον είναι πεθαμένη, όπως γνωστά παραδείγματα.

flamelab
04-03-08, 22:06
Ασχετο , αλλα ρε παιδιά , μιλαμε για την Ελληνική γλώσσα και ο τίτλος είναι ανορθόγραφος !

προβληματισμοί , όχι πρόβληματισμοί . Και Ελληνική γλώσσα , όχι Ελληνική Γλώσσα , δεν γράφουμε στα Γερμανικά ...

Διορθώθηκεεεεεεεεεεε :p

Νικαετός
04-03-08, 22:15
Πώς είπατε?? :whistle:

kyrnikos
04-03-08, 23:06
Τι διαβάζουμε από εσένα...
Η γλώσσα εξελίσσεται, εάν δεν αλλάζει τότε μάλλον είναι πεθαμένη, όπως γνωστά παραδείγματα.


Δηλαδή τι διαβάζεις από εμένα ;

Προφανώς και εξελίσσεται, είναι "ζωντανός οργανισμός " , και στην εξέλιξη της συχνά
απλοποιείται ή γίνεται πιο πολύπλοκη .
Και απλοποίηση δεν σημαίνει έκπτωση .
Αλλά όταν κάποιος γράφει ότι ο Παπαδιαμάντης άλλαξε τα φώτα στη γλώσσα, τότε
δεν ξέρει τι του γίνεται .
Άλλο εξέλιξη και άλλο κακοποίηση . Η εξέλιξη έρχεται μόνη της και με φυσικό τρόπο
και όχι βίαια επειδή κάποιοι την είδαν "προοδευτικοί".
Οταν καθιερώθηκε η δημοτική κάποιοι "προοδευτικοι" είπαν να "μεταφράσουν" σε αυτή
και τα κάλαντα .
Και προέκυψε μεταξύ άλλων και η γελοιότητα : "... σε φάτνη αλογάτων "

midnightsun
04-03-08, 23:14
Δηλαδή τι διαβάζεις από εμένα ;

Προφανώς και εξελίσσεται, είναι "ζωντανός οργανισμός " , και στην εξέλιξη της συχνά
απλοποιείται ή γίνεται πιο πολύπλοκη .
Και απλοποίηση δεν σημαίνει έκπτωση .
Αλλά όταν κάποιος γράφει ότι ο Παπαδιαμάντης άλλαξε τα φώτα στη γλώσσα, τότε
δεν ξέρει τι του γίνεται .

Και κάποιος δεν έχει διαβάσει Παπαδιαμάντη.:whistle:


Άλλο εξέλιξη και άλλο κακοποίηση . Η εξέλιξη έρχεται μόνη της και με φυσικό τρόπο
και όχι βίαια επειδή κάποιοι την είδαν "προοδευτικοί".
Οταν καθιερώθηκε η δημοτική κάποιοι "προοδευτικοι" είπαν να "μεταφράσουν" σε αυτή
και τα κάλαντα .
Και προέκυψε μεταξύ άλλων και η γελοιότητα : "... σε φάτνη αλογάτων "

Ποια κάλαντα ;

kyrnikos
05-03-08, 00:10
Και κάποιος δεν έχει διαβάσει Παπαδιαμάντη.:whistle:


Ποια κάλαντα ;


Τι εννοείς "Και κάποιος δεν έχει διαβάσει Παπαδιαμάντη" ;;;;;;

Αυτό εννοείς απλοποίηση της γλώσσας ;; Να προσπαθεί ο άλλος να μαντέψει τι θες να πεις ;;;


Ο Παπαδιαμάντης έγραφε 100 χρόνια πριν.
Προφανώς δεν χρησιμοποιούμε την ίδια γλώσσα σήμερα .
Αλλά αν δεν μπορείς να τον καταλάβεις είναι γιατί ποτέ δεν έκανες προσπάθεια ή το λεξιλόγιο
σου είναι 1000 λέξεις από τις οποίες οι περισσότερες είναι κάτι σαν lol ,wtf ,wow .

Και τι "ποιά κάλαντα " . Δεν σου θυμίζει κάπως των Χριστουγέννων ; ή δεν τα έχεις ακούσει ποτέ ;

midnightsun
05-03-08, 08:58
Τι εννοείς "Και κάποιος δεν έχει διαβάσει Παπαδιαμάντη" ;;;;;;

Αυτό εννοείς απλοποίηση της γλώσσας ;; Να προσπαθεί ο άλλος να μαντέψει τι θες να πεις ;;;


Ο Παπαδιαμάντης έγραφε 100 χρόνια πριν.
Προφανώς δεν χρησιμοποιούμε την ίδια γλώσσα σήμερα .
Αλλά αν δεν μπορείς να τον καταλάβεις είναι γιατί ποτέ δεν έκανες προσπάθεια ή το λεξιλόγιο
σου είναι 1000 λέξεις από τις οποίες οι περισσότερες είναι κάτι σαν lol ,wtf ,wow .

Και τι "ποιά κάλαντα " . Δεν σου θυμίζει κάπως των Χριστουγέννων ; ή δεν τα έχεις ακούσει ποτέ ;
:rofl:
Προφανώς δεν έχεις διαβάσει Παπαδιαμάντη γιατί αλλιώς θα ήξερες ότι είναι χαρακτηριστική η γλώσσα που χρησιμοποιεί, κανείς άλλος δεν την χρησιμοποίησε.
Τώρα για το φτωχό μου λεξιλόγιο από που το συμπέρανες ήθελα να ήξερα, μάλλον γιατί κάθομαι και ασχολούμαι μαζί σου.

Όταν ρώτησα για τα κάλαντα, ρώτησα γιατί υπάρχουν διάφορα κάλαντα ανάλογα με την περιοχή. :whistle:

manoulamou
05-03-08, 09:49
Μην το ξεστρατισουμε για τον Παπαδιαμαντη αλλά αυτος εγραφε σ ενα δικο του "ιδιωμα"
που ομως ηταν συμβατο με την εποχη του (και ο Ροΐδης ).
Επισης και ο Καζαντζακης ηταν γλωσσοπλαστης...
Τωρα βεβαια υπαρχουν καποιοι που προτεινουν/επεχειρησαν "μεταφραση" των αριστουργηματων
του κοσμοκαλογερου, καθως και αλλων, στην καθομιλουμενη για τους νεωτερους ...
Η μιση ομορφια των κειμενων ετσι θα χαθει/χαθηκε σιγουρα!!!
........Auto merged post: manoulamou added 18 Minutes and 0 Seconds later........

Ο λογαριασμός manoula έχει δημιουργηθεί και περιμένει ενεργοποίηση μέσω του email που έχει σταλεί.
Τον ενεργοποιησα αλλά μηπως θα επρεπε να εβγαζε ενα μηνυμα επιβεβαιωσης ληψης
και οτι θα σταλει μηνυμα με τον κωδικο στο email μας;;;;)

lewton
05-03-08, 11:30
Ασχετο , αλλα ρε παιδιά , μιλαμε για την Ελληνική γλώσσα και ο τίτλος είναι ανορθόγραφος !

προβληματισμοί , όχι πρόβληματισμοί . Και Ελληνική γλώσσα , όχι Ελληνική Γλώσσα , δεν γράφουμε στα Γερμανικά ...

Διορθώθηκεεεεεεεεεεε :p

Επίσης το σωστό είναι «ελληνική», και όχι «Ελληνική».
Τα επίθετα πάνε με μικρό. Με κεφαλαίο θα γραφτεί ο Έλληνας (όπως και ο Βούλγαρος), η Ελλάδα (όπως και η Βουλγαρία), και τα Ελληνικά (όπως τα Βουλγάρικα) αλλά και η Ελληνική αν γραφτεί ως ουσιαστικοποιημένο επίθετο.
Αλλιώς γράφουμε «ελληνική γλώσσα».

ΥΓ. Νομίζω δηλαδή. :oops:

manoulamou
05-03-08, 12:17
Μηπως να σας εβαζα και μερικα πολυ χρησιμα links περι ελληνικης γλωσσας;
http://abnet.agrino.org/htmls/HBmap.html
http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineCombo.htm
και αλλα πολλα:

http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/Glosika/Orthografia.htm
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
http://www.asprilexi.com/lexeis_cat.asp?id=7
http://www.translatum.gr/forum/index.php/topic,2482.0.html
http://www.phys.uoa.gr/~nektar/history/language/lingual_remarks.htm
http://anorthografies.blogspot.com/

stelpas
05-03-08, 14:10
Ασχετο , αλλα ρε παιδιά , μιλαμε για την Ελληνική γλώσσα και ο τίτλος είναι ανορθόγραφος !

προβληματισμοί , όχι πρόβληματισμοί . Και Ελληνική γλώσσα , όχι Ελληνική Γλώσσα , δεν γράφουμε στα Γερμανικά ...
Το λαθος εγινε απο τον ενθουσιασμο και το δεος για την γλωσσα.....:p

........Auto merged post: stelpas added 2 Minutes and 11 Seconds later........


Άλλο εξέλιξη και άλλο κακοποίηση . Η εξέλιξη έρχεται μόνη της και με φυσικό τρόπο
και όχι βίαια επειδή κάποιοι την είδαν "προοδευτικοί".

Ο...φυσικος τροπος και η εξελιξη απο τους προοδευτικους δημιουργείται. Οχι απο παρθενογενεση.

aroutis
05-03-08, 14:33
Ο...φυσικος τροπος και η εξελιξη απο τους προοδευτικους δημιουργείται.H εξέλιξη δημιουργείται από την ανάγκη.

Δεν υπάρχει κάποιος να την καρπώνεται..

kerkiss
05-03-08, 14:49
H εξέλιξη δημιουργείται από την ανάγκη.

Δεν υπάρχει κάποιος να την καρπώνεται..
Ακριβώς
Οι "προοδευτικοί" συντελούν στην θεσμική κατοχύρωσή της σε μια δεδομένη χρονική στιγμή που οι κοινωνικές συνθήκες το επιτρέπουν σε αντίθεση με τους "συντηρητικούς"

(με τους όρους "προοδευτικοί" και "συντηρητικοί" δεν αναφέρομαι σε πολιτικούς διαχωρισμούς τύπου αριστερά-δεξιά)

manoulamou
05-03-08, 14:50
Ο...φυσικος τροπος και η εξελιξη απο τους προοδευτικους δημιουργείται. Οχι απο παρθενογενεσία.

Δυο βασικα λαθη (1) ο προλαλησας μιλα για "προοδευτικους":p
(2) παρθενογενεση ειναι το σωστο, το αλλο θυμιζει (εθνικη) παλιγγενεσια...

Ενα ειναι το λεξικο ή μαλλον 3σε1 (http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineCombo.htm):worthy:




οσο για αριστερα, δεξια, "μεσαιο χωρο" κλπ ασχολιαστο...

stelpas
05-03-08, 14:52
(με τους όρους "προοδευτικοί" και "συντηρητικοί" δεν αναφέρομαι σε πολιτικούς διαχωρισμούς τύπου αριστερά-δεξιά)

....εννοειται

........Auto merged post: stelpas added 1 Minutes and 17 Seconds later........


(2) παρθενογενεση ειναι το σωστο, το αλλο θυμιζει (εθνικη) παλιγγενεσια...

Παρθενογενεση το εγραψα στην αρχη αλλα...εμπιστευτικα τον....firefox.

lewton
05-03-08, 14:55
Stelpa αν θέλεις να προκαλέσεις εξέλιξη προτείνω να αρχίσεις καταργώντας και τα άρθρα πριν τα κύρια ονόματα.
Να καταργήσουμε αυτόν τον αναχρονισμό τέλος πάντων, μόνο εμείς τον κρατάμε.

Έτσι τη φράση «Ο Κώστας που δουλεύει στον ΟΤΕ μου είπε ότι σέρνεται η γραμμή μου στη Σκόπελο επειδή η OTEnet κάνει TS» να την κάνεις «Κωστας που δουλευει σε ΟΤΕ μου ειπε οτι σερνεται η γραμμη μου σε Σκόπελο επειδή ΟTEnet κάνει TS».

stelpas
05-03-08, 14:58
Έτσι τη φράση «Ο Κώστας που δουλεύει στον ΟΤΕ μου είπε ότι σέρνεται η γραμμή μου στη Σκόπελο επειδή η OTEnet κάνει TS» να την κάνεις «Κωστας που δουλευει σε ΟΤΕ μου ειπε οτι σερνεται η γραμμη μου σε Σκόπελο επειδή ΟTEnet κάνει TS».

Μετα λες οτι σε σνομπαρω και δεν σου απανταω.... αφου τα θελει ο κ@λ@ς σου:p

lewton
05-03-08, 15:09
Μετα λες οτι σε σνομπαρω και δεν σου απανταω.... αφου τα θελει ο κ@λ@ς σου:p

Με σνομπάρεις μόνο όταν γράφω σοβαρά.
Στα αστεία είσαι πρώτος να απαντήσεις.

EvilHawk
05-03-08, 15:10
Περίπου 2500 μηνύματα για την ελληνική γλώσσα, σε μία χώρα που το 48% δεν έχει διαβάσει ένα βιβλίο !!!
Αν μη τι άλλο δείχνει ότι υπάρχει πραγματικά υπάρχει ενδιαφέρον και προβληματισμός όπως αναφέρει ο τίτλος του θέματος.

kerkiss
05-03-08, 15:21
Περίπου 2500 μηνύματα για την ελληνική γλώσσα, σε μία χώρα που το 48% δεν έχει διαβάσει ένα βιβλίο !!!
Αν μη τι άλλο δείχνει ότι υπάρχει πραγματικά υπάρχει ενδιαφέρον και προβληματισμός όπως αναφέρει ο τίτλος του θέματος.
Αυτοί παρακολουθούν τις εκπομπές της γλωσσοπλάστριας Ανίτας Πάνια

lazar
05-03-08, 15:55
Δυο βασικα λαθη (1) ο προλαλησας μιλα για "προοδευτικους":p

Μήπως θα ήταν πιο σωστό να έγραφες "ο προγράψας";

Εγώ δεν τους ακούω κι ας έχω κάρτα ήχου και ηχεία στον υπολογιστή.

midnightsun
05-03-08, 16:07
Εγώ προσωπικά δεν ανησυχώ καθόλου για το μέλλον της ελληνικής γλώσσας, αν εξυπηρετεί τους χρήστες της θα εξακολουθήσει να υπάρχει.
Γιατί όταν διαφωνείτε με κάποιον πρέπει να τον προσβάλλετε ;
Το παρατήρησα και με τον stelpa, που πέσανε όλοι πάνω του.

flamelab
06-03-08, 17:50
Επίσης το σωστό είναι «ελληνική», και όχι «Ελληνική».
Τα επίθετα πάνε με μικρό. Με κεφαλαίο θα γραφτεί ο Έλληνας (όπως και ο Βούλγαρος), η Ελλάδα (όπως και η Βουλγαρία), και τα Ελληνικά (όπως τα Βουλγάρικα) αλλά και η Ελληνική αν γραφτεί ως ουσιαστικοποιημένο επίθετο.
Αλλιώς γράφουμε «ελληνική γλώσσα».

ΥΓ. Νομίζω δηλαδή. :oops:

Είναι αρχή πρότασης αρα γι'αυτό είναι εντάξει το κεφαλαίο ;)


Περίπου 2500 μηνύματα για την ελληνική γλώσσα, σε μία χώρα που το 48% δεν έχει διαβάσει ένα βιβλίο !!!
Αν μη τι άλλο δείχνει ότι υπάρχει πραγματικά υπάρχει ενδιαφέρον και προβληματισμός όπως αναφέρει ο τίτλος του θέματος.

Kαλα , μη παρει και όλους η μπαλα ;) , ανήκουμε στο 52 % . Αλλά , όντως αυτό είναι προβληματικό το τεραστιο νούμερο . Δείχνει πολλά .

@ ADSLgr.com All rights reserved.