PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

lazar
20-06-04, 18:59
Αυτό που δεν ξέρω αν γνωρίζει ο lazar είναι το πόσο πολύ είναι επηρρεασμένη η Γερμανική γλώσσα από την Ελληνική, κι γιατί συμβαίνει αυτό.

Ασφαλώς στο πρώτο! Αλλά το γιατί δεν το ήξερα. Από αυτά πάντως που έχω διαβάσει σε γερμανικά κείμενα, διαπιστώνω όχι μόνο τη συγγένεια, αλλά και την συνέχεια που έχουν στη φιλοσοφία τους. Το σημαντικότερο στην κουβέντα μας είναι ότι ο μέσος γερμανός μπορεί να καταλάβει κείμενα του Έγελου, άσχετα εάν συλλαμβάνει ή όχι το φιλοσοφικό νόημα. Γλωσσικά δεν έχει πρόβλημα.

lazar
20-06-04, 19:06
Γι'αυτό έχουν ειδικά κι συγκεκριμμένα προγράμματα για την απόλυτη καταγραφή της Ελληνικής γλώσσας (παρόμοια μ'αυτά που έχουν αναφερθεί σε σχετικά links από τον lazar νομίζω), κι για την ακρίβεια, πρώτα στην Ιαπωνία ξεκίνησαν τέτοια προγράμματα εδώ κι 15 χρόνια τουλάχιστον.


Όχι zouzouni, δεν έδωσα τέτοια links. Επειδή έχω ασχοληθεί στο παρελθόν πολύ λίγο με γιαπωνέζικα, να σας πω ότι δεν συγκρίνονται με οποιαδήποτε ευρωπαϊκή γλώσσα. Κυρίως δε τα κινεζικά, απ'όπου προέρχονται και τα Κάντζι. Πρόκειται για εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, λειτουργεί με έννοιες, παραστάσεις και όχι με αλφάβητο. Είμαι δε σίγουρος ότι εάν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά με αυτές τις γλώσσες αποκτά και μίαν άλλην πλευρά στον τρόπο με τον οποίο σκέπτεται. Πολύ μεγάλο κέρδος.

zouzouni
20-06-04, 19:13
lazar Συγνώμη, λάθος λοιπόν θυμόμουν το ποιός έδωσε τα links για τα συγκεκριμμένα προγράμματα. :oops:
Ποιός τα είχε δώσει? :roll: (για να μην ξαναψάχνω τόσες σελίδες)

HellV1L
20-06-04, 19:42
Jsone:

4)Ανμφισβήτητα οι Ελληνες έχουν αναμειχθεί γενετικά με αλλους λαούς , οπως και η υπόλοιπη ανθρωπότητα.Δεν υπάρχει λαός που να εχει παραμείνει στασιμος γενετικά.Με αυτή τη λογική κανείς δεν είναι απόγονος αυτών των ανθρώπων που ζούσαν στην χώρα που ζεί πριν απο 500 χρόνια.Αλλωστε η γενετική στασιμότητα οδηγεί στον εκφυλισμό.Ενας λαός που δέν επικοινωνεί με τον υπόλοιπο κόσμο με την πάροδο του χρόνου θα αποκτήσει πολύ χαμηλής ποιοτητας γενετικό υλικό.Αυτό εχει συμβεί και σε πολλές βασιλικές οικογένειες οι οποίες
πάντα παντρευαν τα μέλη τους μεταξύ τους (γαλαζοαίματοι και λοιπές μαλακίες).Κατέληξαν να έχουν απόγονους με σοβαρές γενετικές ανομαλίες και αρρώστειες.Αυτό που κάνει ένα λαό απόγονο ενός αλλου είναι η πολιτιστική του συνάφεια και όχι η γενετική.


Νομίζω έχεις πάθει εγκεφαλική παράκρουση...
Όταν κάποιο έθνος κρατά τη γενετική του ταυτότητα δεν σημαίνει στασιμότητα και ούτε υπάρχει κίνδυνος για γενετικές ανωμαλίες και όλους τους άλλους παραλογισμούς που αναφέρεις...
Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...
Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.
Αν δεν θέλεις να το πιστέψεις μην το πιστεύεις.
Μήπως είσαι εσύ προϊόν κάποιας διασταύρωσης φυλών και γιαυτο τούτο το μένος???


Οι ιδέες σου μου θυμίζουν επίσης τις ιδέες κάποιων διεθνιστούλιδων φραγκολεβαντίνων που υποστηρίζουν την ιδέα και την υλοποίηση του πολυπολιτισμού και της κατάλυσης και καταστροφής των εθνών.........

maria
20-06-04, 20:11
@wantilles, μου ζητας αποδειξεις ενω εσυ ο ιδιος καταφευγεις σε μια απαντηση του τυπου "το κρυφο σχολειο δεν υπηρξε ποτε, γιατι ετσι λεω εγω".Ατυχες το παραδειγμα της εμπνευσης του πινακα εκ μερους μου...Σου λεω οτι η τοπικες κοινωνιες εκαναν το κρυφο σχολειο, και διαχωριζω την εκκλησια απο την Εκκλησια ΑΕ και μου επιστρεφεις το ιδιο επιχειρημα...Για τις πτυχες των λεξεων, νομιζω οτι εχεις παρανοησει τι δινει αξια σε μια γλωσσα.Δεν ειναι η δυνατοτητα της να χρησιμοποιεις λιγες λεξεις ωστε να ειναι πιο ευκολη, αλλα οσο πιο πολλες γινεται ωστε να αποδιδεις επακριβως το νοημα των λεγομενων σου.Μπορει η λεξη elegant να δινει με μια πρωτη ματια μονο την λεξη κομψος, αλλα με μια δευτερη ματια εχεις και το καλοντυμενος.Επισης δειγμα μιας πλουσιας γλωσσας ειναι η ικανοτητα της να αναπαραγεται για να καλυψει τις αναγκες της εποχης με τρανταχτοτερο παραδειγμα το προθεμα τηλε-.

lazar
20-06-04, 20:31
maria, που το διάβασες αυτό για το κρυφό σχολειό;

lazar
20-06-04, 20:33
Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.


Οι ξένοι ερευνητές ποιοί είναι;

WAntilles
20-06-04, 20:38
@wantilles, μου ζητας αποδειξεις ενω εσυ ο ιδιος καταφευγεις σε μια απαντηση του τυπου "το κρυφο σχολειο δεν υπηρξε ποτε, γιατι ετσι λεω εγω".Ατυχες το παραδειγμα της εμπνευσης του πινακα εκ μερους μου...Σου λεω οτι η τοπικες κοινωνιες εκαναν το κρυφο σχολειο, και διαχωριζω την εκκλησια απο την Εκκλησια ΑΕ και μου επιστρεφεις το ιδιο επιχειρημα...Για τις πτυχες των λεξεων, νομιζω οτι εχεις παρανοησει τι δινει αξια σε μια γλωσσα.Δεν ειναι η δυνατοτητα της να χρησιμοποιεις λιγες λεξεις ωστε να ειναι πιο ευκολη, αλλα οσο πιο πολλες γινεται ωστε να αποδιδεις επακριβως το νοημα των λεγομενων σου.Μπορει η λεξη elegant να δινει με μια πρωτη ματια μονο την λεξη κομψος, αλλα με μια δευτερη ματια εχεις και το καλοντυμενος.Επισης δειγμα μιας πλουσιας γλωσσας ειναι η ικανοτητα της να αναπαραγεται για να καλυψει τις αναγκες της εποχης με τρανταχτοτερο παραδειγμα το προθεμα τηλε-.

Έτσι με καλύπτεις πλήρως.

Οι πιο μορφωμένοι λοιπόν (που πολλές φορές τύχαινε να είναι παπάδες) κάθε τοπικής κοινωνίας (και όχι Εκκλησίας) φρόντισαν για αυτό.

Τα παραπάνω μου είναι πολύ πιο εύκολο να τα αποδεκτώ.

Αλλά να μη λέμε ότι η Εκκλησία και το Φανάρι ήθελαν την Επανάσταση.

Αυτό είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΨΕΜΑ.

Όσο για την βιβλιογραφία που λέω, ένα συγκεκριμένο βιβλίο έχω στο νου μου που κυκλοφόρησε μάλιστα σχετικά πρόσφατα. Θα το ψάξω και θα σας πω.

ΥΓ: Ο WAntilles ποτέ δεν λέει "έτσι είναι επειδή το λέω εγώ". Παραθέτει επιχειρήματα, κυρίες και κύριοι.

lazar
20-06-04, 20:38
Δώσε μου 1-2 παραδείγματα με ζεύγη λέξεων που στη γραφή τους να διαφέρουν ΜΟΝΟ σε μία περισπωμένη ή ΜΟΝΟ σε μία ψιλή/δασεία.

Δεν το κατάλαβα



ΥΓ: Για τα κυπριακά, έκανα πλάκα για το τελικό (ν) αλλά δεν τό 'πιασες.

ούφ! ηρέμησα :)


Πάντως, να δεις που με αφορμή την ανορθογραφία των νεοελλήνων, θα έρθει και η ώρα της κατάργησης των διφθόγγων. Θα πουν: αφού τα γράφουν λάθος, έχει χαθεί το νόημα και η χρησιμότητα τους, δεν τα καταργούμε κιόλας; Αντί να σκεφτούν: μήπως πρέπει να μορφώνουμε καλύτερα τους έλληνες;

WAntilles
20-06-04, 20:43
Δώσε μου 1-2 παραδείγματα με ζεύγη λέξεων που στη γραφή τους να διαφέρουν ΜΟΝΟ σε μία περισπωμένη ή ΜΟΝΟ σε μία ψιλή/δασεία.

Δεν το κατάλαβα


Εννοώ, για να μου αποδείξεις ότι βοηθούν στην εύρεση της ετυμολογίας μιας λέξης και άρα και στην κατανόησή της, τα πνεύματα και η περισπωμένη, δώσε ένα παράδειγμα με ένα τουλάχιστο ζεύγος λέξεων που να γράφονται με τον ίδιο τρόπο σε μονοτονικό, αλλά διαφορετικό σε πολυτονικό.

Δηλαδή η μόνη ειδοποιός διαφορά τους να φαίνεται μόνο σε πολυτονική γραφή, της οποίας η κατάργηση, στην περίπτωση αυτών των 2 λέξεων επιφέρει να νοηματική σύγχυση μεταξύ τους.


Πάντως, να δεις που με αφορμή την ανορθογραφία των νεοελλήνων, θα έρθει και η ώρα της κατάργησης των διφθόγγων. Θα πουν: αφού τα γράφουν λάθος, έχει χαθεί το νόημα και η χρησιμότητα τους, δεν τα καταργούμε κιόλας; Αντί να σκεφτούν: μήπως πρέπει να μορφώνουμε καλύτερα τους έλληνες;

Χριστός και Παναγία !!!

Χωρίς ορθογραφία ή/και οξείες χαθήκαμε:

λιτός - λυτός

κριτικός - κρητικός

κλίση - κλήση

παίρνω - περνώ

και μυριάδες άλλα ζεύγη λέξεων.

Η ορθογραφία και οι δίφθογγοι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στοιχεία.

Εάν αυτά εκλείψουν -> ΧΑΘΗΚΑΜΕ -> ΝΟΗΜΑΤΙΚΟ ΧΑΟΣ

ΥΓ: Τα 3 πρώτα μάλιστα τα έχω συναντήσει κατά κόρον γραμμένα λάθος εδώ στο φόρουμ, στις δε 2 πρώτες περιπτώσεις έκανα και χιούμορ/πνεύμα αμέσως μετά.

maria
20-06-04, 20:44
Μα εγω δε μιλησα ποτε για επανασταση!Μιλησα για το πεισμα ενος λαου να διατηρησει τη γλωσσα του!lazar, ποιο αυτο?

odd
20-06-04, 20:51
Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...

Μπράβο! Να πα να πάρεις και την Άγια Σοφιά. Βλέπω ότι η γκεμπελική θεωρία έχει ακόμα υποστηρικτές. Ά ρε Δαρβίνε σε αμφισβητούν ακόμα και το 2004!!!

υγ. Ο πατέρας μου προέρχεται από βλάχικα φύλα και η μάνα μου από αρβανίτικα. Αυτό βέβαια με κάνει ελληναρά 100%, άμεσο απόγονο του Μεγαλέξαντρου!

Δύο (κατά τη γνώμη μου) καλά κείμενα για τον ναζισμό και την αρχαία Ελλάδα

http://www.anatolikos.com/arxea/kentriki.htm
http://www.anatolikos.com/ethnikos/fasismos71.htm

WAntilles
20-06-04, 21:04
Νομίζω έχεις πάθει εγκεφαλική παράκρουση...

Εσύ την έχεις πάθει και εξηγώ γιατί.


Όταν κάποιο έθνος κρατά τη γενετική του ταυτότητα δεν σημαίνει στασιμότητα και ούτε υπάρχει κίνδυνος για γενετικές ανωμαλίες και όλους τους άλλους παραλογισμούς που αναφέρεις...

Όσο πιο ποικιλόμορφο (variable) και τυχαίο (random) είναι το gene reservoire από το οποίο αντλούμε γονίδια για την διασταύρωση 2 ατόμων του ίδιου είδους (species) τόσο μικρότερη η πιθανότητα στους απογόνους για εμφάνιση ελλαττωμάτων (defects), ανεπαρκειών (deficiencies) και ασθενειών.

Δεν έχω σπουδάσει ούτε ιατρική, ούτε βιολογία ή κάτι άλλο το συγγενές.

Απλή λογική και νόμοι του Mendel που διδαχτήκαμε στη Β' Λυκείου. Δηλαδή γενική παιδεία που οφείλουμε να την έχουμε όλοι μας.


Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...
Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.
Αν δεν θέλεις να το πιστέψεις μην το πιστεύεις.
Μήπως είσαι εσύ προϊόν κάποιας διασταύρωσης φυλών και γιαυτο τούτο το μένος???


Οι ιδέες σου μου θυμίζουν επίσης τις ιδέες κάποιων διεθνιστούλιδων φραγκολεβαντίνων που υποστηρίζουν την

Οι ιδέες σου και εμένα μου θυμίζουν Γκέμπελς (με 5 umlaut), Αρεία φυλή, και όλα όσα αυτά επέφεραν μετά.


ιδέα και την υλοποίηση του πολυπολιτισμού και της κατάλυσης και καταστροφής των εθνών.........

Η πολυπολιτισμική (multicultural) φύση του πλανήτη και των λαών του, είναι ανεκτίμητος θησαυρός και όλοι οι λαοί έχουν να κερδίσουν από αυτό.

Συνεργασία των λαών για την από κοινού αντιμετώπιση των μεγάλων προβλημάτων του πλανήτη, ούτε απαιτεί ούτε συνεπάγεται εξαφάνιση πολιτισμών ή γλωσσών.

lazar
20-06-04, 21:11
Μα εγω δε μιλησα ποτε για επανασταση!Μιλησα για το πεισμα ενος λαου να διατηρησει τη γλωσσα του!lazar, ποιο αυτο?

Ορίστε; :?: :?:

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.

Σε ρώτησα που γνωρίζεις για το κρυφό σχολειό. Τι ήταν, πότε λειτούργησε κλπ. Από που έχεις τις πληροφορίες αυτές;

lazar
20-06-04, 21:13
Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...
Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.
Αν δεν θέλεις να το πιστέψεις μην το πιστεύεις.
Μήπως είσαι εσύ προϊόν κάποιας διασταύρωσης φυλών και γιαυτο τούτο το μένος???

βρε LewnDoS και έτσι να είναι, τι αποδεικνύεις με αυτό; Γιατί έχει για εσένα τόσο μεγάλη σημασία;

maria
20-06-04, 21:15
Ειπαμε με την ιστορια δεν τα παω πολυ καλα, αλλα κατι θυμαμαι απ'το σχολειο...Αν πιστευετε οτι ειναι μυθος δεν εχω την προθεση (ή τις γνωσεις) να σας αμφισβητησω απλα δεν πειθομαι.. :oops:

lazar
20-06-04, 21:17
Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...

Μπράβο! Να πα να πάρεις και την Άγια Σοφιά. Βλέπω ότι η γκεμπελική θεωρία έχει ακόμα υποστηρικτές. Ά ρε Δαρβίνε σε αμφισβητούν ακόμα και το 2004!!!

υγ. Ο πατέρας μου προέρχεται από βλάχικα φύλα και η μάνα μου από αρβανίτικα. Αυτό βέβαια με κάνει ελληναρά 100%, άμεσο απόγονο του Μεγαλέξαντρου!

Δύο (κατά τη γνώμη μου) καλά κείμενα για τον ναζισμό και την αρχαία Ελλάδα

http://www.anatolikos.com/arxea/kentriki.htm
http://www.anatolikos.com/ethnikos/fasismos71.htm

Θα γνωρίζεις φαντάζομαι ότι οι φασισμοί ακολουθούν σοσιαλιστικά καθεστώτα. Άσε που πολλές φορές είναι και οι ίδιοι. :wink:

lazar
20-06-04, 21:19
Ειπαμε με την ιστορια δεν τα παω πολυ καλα, αλλα κατι θυμαμαι απ'το σχολειο...Αν πιστευετε οτι ειναι μυθος δεν εχω την προθεση (ή τις γνωσεις) να σας αμφισβητησω απλα δεν πειθομαι.. :oops:

Έχεις λοιπόν τόσο ανάγκη την πίστη σε αυτό;

maria
20-06-04, 21:23
Οχι δεν το εχω και αναγκη!Εννοω οτι δεν εχω πεισθει ακομα.Αλλα ακομα και να πεισθω οτι ειναι μυθος, οπως ειπα παραπανω με συγκινει ο συμβολισμος του.

zouzouni
20-06-04, 21:24
Τώρα εγώ γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι το κρυφό σχολειό υπήρχε στην πρώτη περίοδο της Τουρκοκρατίας, όταν υπήρχαν προσπάθειες εξισλαμισμού των Ελληνικών πληθυσμών? Παράλληλα με το παιδομάζωμα? Κι ότι γίνονται τέτοιες αναφορές από ξένους περιηγητές σ'αυτό? Κι γιατί νομίζω ότι κάνει αναφορά σ'αυτό ο Βελεστινλής? :roll: Τα'χω μπλέξει? Αν ξέρει κάποιος κι μπορεί να βοηθήσει, θα του είμαι ευγνώμων, γιατί τώρα πραγματικά έχω μπερδευτεί!


ΥΓ : WAntilles, ακόμη περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τα σχόλιά σου, στα όσα σου έχω αντιτάξει σε προηγούμενες σελίδες.

lazar
20-06-04, 21:29
Υπάρχουν πάντως ιστορικά βιβλία που λένε ότι πρόκειται για μύθο, όπως επίσης αναφέρουν ότι ο Π.Π.Γερμανός βρισκόταν κατά την έναρξη της επανάστασης στα Επτάνησα και όχι βέβαια στην Πελοπόννησο.

Δεν έχει νόημα όμως να λέμε το λέει ο τάδε ή ο δείνα, γιατί όταν κάποιος θέλει να πιστεύει σε κάτι μπορεί να απαντήσει "δεν το δέχομαι, λέει ψέμματα" κλπ. Κι εδώ που τα λέμε τα βιβλία της ιστορίας είναι όλα και πάντα υπό αμφισβήτηση.

maria
20-06-04, 21:32
οκ, αν διαβασω κανενα θα σου πω! :) Και καθοτι η συζητηση ειναι στο thread για το euro2004 σας αφηνω, παω να δω τον αγωνα! :mrgreen:

HellV1L
20-06-04, 21:34
Ρε παιδιά τόσο κακό είναι καποιος να ξέρει ,να πιστεύει και να γουστάρει που είναι 1000% Έλληνας????
Και δεν το λέω μόνο για μένα αλλά για όλο τον Ελληνικό λαό.
Όσο για την γκεμπελική ταμπελίτσα είναι ‘σλόγκαν’ των διεθνιστουλιδων... μην είστε και εσείς.

HellV1L
20-06-04, 21:44
Είμαι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ και το ίδιο πιστεύω ότι είναι και η συντριπτική πλειοψηφία του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ... ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΤΟΥ ...

να δω τώρα τι επίθετα θα μου προσάψουν κάποιοι
... :?

xxxxx
20-06-04, 21:54
WANTILLES,

Θες παράδειγμα ε;

ΟΡΙΣΤΕ:
ώμος (το σημείο συμβολής του άνω άκρου με τον θώρακα)
όμως ("Όμως", γιατί πήγε και έκανε αυτο;....)
ωμός (όχι καλοψημένος)

Η μετάφραση της λέξης elegant είναι κομψός


Σ' ακούω.

lazar
20-06-04, 21:59
Είμαι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ και το ίδιο πιστεύω ότι είναι και η συντριπτική πλειοψηφία του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ... ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΤΟΥ ...

να δω τώρα τι επίθετα θα μου προσάψουν κάποιοι
... :?

και λοιπόν; που καταλήγεις;

xxxxx
20-06-04, 22:02
Ή οι λέξεις:

ποιώ (το ρήμα)
πιό (π.χ. πιο πολύ)
ποίο (οποιος-οποια-οποιο)

xxxxx
20-06-04, 22:10
Λέξεις της επιστήμης των υπολογιστών που ΕΚΛΑΠΗΣΑΝ από τα ελληνικά:

disk
monitor
programming
compact
close
code
cryptography
graphics

Πόσες θες ακόμη να σου πω;

xp1988
20-06-04, 22:34
Ποπο, απο τοτε που εγραψα το αρχικο μου μύνημα εχετε απαντήσει τοσοι πολλοι? Τες παν, ήθελα μόνο να σας πω οτι δεν έχω τίποτα εναντίον της ελλαδας ή των ελλήνων. Δεν ξερω για σας αλλά εγώ παντως εμαθα μερικά πραγματα διαβάζοντας ολα οσα γράψατε. Επίσης ηθελα να ρωτήσω κατι αλλο... γιατι σας πειράξε τόσο πολύ οταν είπα οτι εχετε ανακατευτεί με τους τούρκους? Δεν υπάρχει τιποτα κακο. Εγω οπως ειπα και νωριτερα είμαι αγγλο-ιταλος και αισθανομαι περηφανος που εχω αιμα αγγλιας και ιταλιας μεσα μου. Η μητερα μου ειναι απ'την σικελία αρα μπορει και να εχω ελληνικες ριζες. Μακάρι να τις εχω. Οσες περισσοτερες τοσο το καλυτερο! Είναι γνωστο οτι οσο πιο διαφορετικοι ειναι οι γονεις τοσο πιο ομορφα και εξυπνα βγαινουν τα παιδια, ή δεν είναι ετσι?

lazar
20-06-04, 22:49
Είναι γνωστο οτι οσο πιο διαφορετικοι ειναι οι γονεις τοσο πιο ομορφα και εξυπνα βγαινουν τα παιδια, ή δεν είναι ετσι?


Μπα, σίγουρα όχι. Παράδειγμα εσύ :)

Αστειεύομαι φυσικά. Πώς μιλάς όμως τόσο καλά ελληνικά; Και γράφεις ολόσωστα. Εγώ ακόμη πιστεύω ότι είσαι έλληνας :mrgreen:

Papous
20-06-04, 23:12
Μερικά γεγονότα είναι εύκολο να γενικευτούν. Η υπόθεση με το τρόπο που προβάλλεται είναι μύθος. Κρυφό σχολειό υπήρχε σε κάποιες περιόδους αλλά σε καμία περίπτωση ως “επίσημη” πολιτική της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Επειδή είχαν φροντίσει να κερδίσουν κάποια (αρκετά…) δικαιώματα, οι παπάδες ήταν από τους λίγους που ήξεραν γραφή-ανάγνωση και πολλές φορές ήταν και δάσκαλοι μιας περιοχής. Αυτό δεν το έκαναν κρυφά!Βολεύει τον κάθε οργανισμό να προβάλει τον ρόλο του σε μια κερδισμένη μάχη. Αυτό έκανε και η Εκκλησία.


Αλλά όταν μιλάμε για το παπαδαριό ας καταλάβουμε ότι υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις ανάλογα με το επίπεδο του ατόμου. Στο Α. Όρος μπορεί να βρει κανείς μοναχούς που να αναλύουν τη σατανική φύση των γυναικών (!) και παραδίπλα άλλους να σου λένε για το Ιερό της Αρτέμιδος που πάνω της χτίστηκε η μονή.

Για εμένα αυτή η περίοδος παπαδο-εκπαίδευσης ευθύνεται για τη ξαφνική “ανακάλυψη” του αρχαίου πνεύματος από εμάς που μας κάνει μερικές φορές να φερόμαστε σαν “νεοφώτιστοι”. Όλοι οι παλιοί πολιτισμοί έχουν να επιδείξουν παρά πολλά επιτεύγματα. Οι Αιγύπτιοι, οι Μάγιας, οι Ατζέκοι, οι Κινέζοι και τόσοι άλλοι έβαλαν το λιθαράκι τους και άλλο τόσο και εμείς. Ούτε μπορούμε να ακυρώσουμε τα επιτεύγματα των προγόνων, ούτε να αρχίσουμε να αναζητούμε τη δικιά μας Thule. Δεν είναι ακίνδυνο.
Αν, όταν έγραφε την “Επερχόμενη Φυλή, Sir Lytton ήξερε τι επιρροή θα είχε το βιβλίο του σε ένα τύπο με αστείο μουστάκι και τι αίμα θα χύνονταν, θα πετούσε τα χειρόγραφα στη φωτιά.

Papous
20-06-04, 23:35
2-1 :(
Αλλά ήμαστε μέσα!:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

lazar
20-06-04, 23:46
2-1 :(
Αλλά ήμαστε μέσα!:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

παππού! είσαι off-topic
:lol: :lol:

zouzouni
21-06-04, 00:05
.. Επίσης ηθελα να ρωτήσω κατι αλλο... γιατι σας πειράξε τόσο πολύ οταν είπα οτι εχετε ανακατευτεί με τους τούρκους? Δεν υπάρχει τιποτα κακο....


Για τον ίδιο λόγο που πειράζει έναν Σκωτσέζο ή έναν Ιρλανδό όταν του λένε ότι έχει ανακατευτεί με Άγγλους! :wink:

Cafeeine
21-06-04, 00:06
να σου πω, δεν μου φαινεται και πολύ off topic. Το αρχικό θέμα είχε να κάνει με το euro 2004 :D

zouzouni
21-06-04, 00:08
Τελικά είμαστε ο λαός των αντιφάσεων....γιορτάζουμε μια ήττα! :wink: :D

WAntilles
21-06-04, 00:59
WANTILLES,

Θες παράδειγμα ε;

ΟΡΙΣΤΕ:
ώμος (το σημείο συμβολής του άνω άκρου με τον θώρακα)
όμως ("Όμως", γιατί πήγε και έκανε αυτο;....)
ωμός (όχι καλοψημένος)

Η μετάφραση της λέξης elegant είναι κομψός


Σ' ακούω.

1. Για αυτήν την 3άδα λέξεων, και τις άλλες που γράφεις παρακάτω, υπεραρκεί το μονοτονικό σύστημα για να είναι αμφιμονοσήμαντες.

Εγώ ακόμα περιμένω παράδειγμα όπου έστω 2 λέξεις ακόμα και στο μονοτονικό θα είναι απαράλλαχτες, και θα διαφέρουν μόνο σε μία ψιλή/δασεία ή περισπωμένη.

Ακόμα όλοι εσείς οι υπέρμαχοι του πολυτονικού δεν μου έχετε δώσει τέτοιο παράδειγμα.

2. Περί elegant:

Κομψός είναι μία/μέρος από την σημασία της.

Η λέξη elegant περιλαμβάνει όλα τα παρακάτω:

- κομψότητα
- αρμονία
- απόλυτο έλεγχο
- ακρίβεια (precision)

π.χ.

The dancer executed an elegant move. It was flawless.

Εδώ έχει το νόημα της ακρίβειας, του απόλυτου ελέγχου του σώματος.

Συμπέρασμα:

Τα αγγλικά σου -> black midnight


Λέξεις της επιστήμης των υπολογιστών που ΕΚΛΑΠΗΣΑΝ από τα ελληνικά:

disk
monitor
programming
compact
close
code
cryptography
graphics

Πόσες θες ακόμη να σου πω;

Επειδή χαζοί σίγουρα δεν είστε, θα θεωρήσω ότι το κάνετε επίτηδες.

Θέλω λέξεις που να χρησιμοποιούνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην επιστήμη των υπολογιστών. Λέξεις που να μην υπήρχαν, και να εφευρέθηκαν/συντέθηκαν ειδικά για να εκφράσουν όρο στην επιστήμη των υπολογιστών.

Εξηγώ μία-μία γιατί οι παρακάτω λέξεις δεν εφευρέθηκαν για την επιστήμη των υπολογιστών:

disk:
γεωμετρικό στερεό, κύλινδρος με πολλή μικρό ύψος σε σχέση με την ακτίνα του.

Τον έριχναν και οι αρχαίοι έλληνες στους ολυμπιακούς αγώνες πολύ πριν υπάρξουν υπολογιστές.

programming:
Προγραμματίζεις να πας ένα ταξίδι.

cryptography:
Άσχετο με υπολογιστές.

Και οι φρυκτωρίες από τα πανάρχαια χρόνια ήταν μία μορφή κρυπτογραφίας.

close:
Δηλαδή οι θύρες στα αρχαία σπίτια μόνο άνοιγαν; Δεν έκλειναν κιόλας; Την έννοια close την μάθαμε με τους υπολογιστές;

code:
Υπάρχει του Χαμουραμπί πολύ πριν εφευρεθούν οι υπολογιστές.

Για τα monitor & compact δεν μπορώ να καταλάβω την ελληνική τους προέλευση.

Το δε monitor δεν είναι αποκλειστικό στους υπολογιστές, μην ξεχνάς ότι είναι και ρήμα (εποπτεύω).

Το δε compact, επίσης δεν είναι αποκλειστικό στους υπολογιστές (π.χ. compact λεξικό τσέπης), άσε δε που η απόδοση της λέξης στα ελληνικά είναι τρομερά δύσκολη αν όχι αδύνατη (και μην ακούσω εδώ τον ηλιθιότατο όρο του RAM).

WAntilles
21-06-04, 01:02
Zouzouni, θύμισέ μου, για ποιό ακριβώς ερώτημα σου οφείλω ένα σχόλιο;

Durdyn
21-06-04, 02:20
2. Περί elegant:

Κομψός είναι μία/μέρος από την σημασία της.

Η λέξη elegant περιλαμβάνει όλα τα παρακάτω:

- κομψότητα
- αρμονία
- απόλυτο έλεγχο
- ακρίβεια (precision)

π.χ.

The dancer executed an elegant move. It was flawless.

Εδώ έχει το νόημα της ακρίβειας, του απόλυτου ελέγχου του σώματος.

Συμπέρασμα:

Τα αγγλικά σου -> black midnight



Οι έννοιες που αποδίδεις στο elegant είναι δικές σου.
Είναι καθαρά υποκειμενικές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Το ότι η κίνηση που φαντάζεσαι μπορεί να ήταν όλα αυτά που λες εσύ, δεν σημαίνει ότι αυτά περιλαμβάνονται όλα στη λέξη elegant.

zouzouni
21-06-04, 02:25
WAntilles, για να μην παραθέτω τα 2 κατεβατά, αν έχεις την καλοσύνη, κοίταξε τα όσα σου είχα σχολιάσει στις σελίδες 20 & 21.

epslus
21-06-04, 06:19
Λέξεις της επιστήμης των υπολογιστών που ΕΚΛΑΠΗΣΑΝ από τα ελληνικά:

οι λέξεις που χρησιμοποιούνται σε μια γλώσσα είναι κατοχυρωμένες σε κάποιον?
Αποτελούν ιδιοκτησία κάποιου ? Είναι κάποια πατέντα? Νομίζω πως όχι.

Με την ίδια λογική εγώ είμαι ‘κλέφτης’ εφόσων:

Χρησιμοποιώ PC (Αμερική)
Χρησιμοποιώ χαρτονομίσματα (Κίνα)
Η αγαπημένη μου στάση στο sex είναι από το kama sutra (Ινδία)
Και πάει λέγοντας...

ggeorgan
21-06-04, 07:50
Wantilles
Το παράδειγμα που ζήτησες σου το έχει δώσει ο Σαββόπουλος, αλλά, φαίνεται, δεν το πιάνεις :
«Στην πόρτα πρόβαλε μοιραία ( με οξεία, επίθετο : ο μοιραίος, η μοιραία, το μοιραίον) η Ασπασία.»
Επίσης :
«Στην πόρτα πρόβαλε μοιραία ( με περισπωμένη, επίρρημα : μοιραίως) η Ασπασία.»
Το ότι δεν το έπιασες ούτε την πρώτη, ούτε την δεύτερη φορά, αλλά μάλιστα ζητάς επανειλημμένως παράδειγμα, δείχνει κάτι για την ζημιά που έκανε σ΄εσένα, έναν καλό μαθητή, το σχολείο.
Το μονοτονικό, για όσους δεν θυμόύνται, προωθήθηκε από τους εκδότες Ελένη Βλάχου και Χρήστο Λαμπράκη για να βάλουν στις εφημερίδες τους την φωτοσύνθεση και να διώξουν τους ενοχλητικά γι' αυτούς συνδικαλισμένους τυπογράφους. Και ο μακαρίτης Ανδρέας Παπανδρέου το δέχθηκε με βαριά καρδιά γιατί τότε, συγκυριακά, είχε ανάγκη να πει ότι έκανε μια ριζική αλλαγή. Οι διαβεβαιώσεις των Μπαμπινιώτηδων και άλλων υπερμάχων αυτής της αλλαγής ότι είναι αμετάκλητη, δείχνουν περισσότερο την απελπισία τους ως δασκάλων όταν τους ρωτούν οι γονείς γιατί δεν μπορούν πια να διδάξουν στα παιδιά αυτά που οι γονείς έμαθαν με υποδεκαπλάσιο κόστος.
Να μην θυμίσω ότι οι κανόνες τονισμού του μονοτονικού είναι εξ ίσου πολύπλοκοι με του πολυτονικού. Lots of "if's" and "but's" που λένε. Η πικρή πραγματικότητα είναι ότι η γλωσσική μας εκπαίδευση έχει αποτύχει ευρύτερα και ότι το μονοτονικό (που στα γραπτά των παιδιών έχει γίνει de facto ατονικό ήδη) είναι σύμπτωμα και όχι αιτία αυτής της αποτυχίας. Μας χρειάζεται, φαίνεται, νέος Κοραής (με όλα του τα λάθη) και οι άθεοι (Θεόκλητος Φαρμακίδης) ή κι αφορισμένοι (Θεόφιλος Καΐρης) παπάδες που τον ακολούθησαν να καταγγείλουν την χρησιμοθηρική γνώση (τί μου χρειάζεται η ορθογραφία, όταν η στέρνα μου είναι γεμάτοι λίρες ; έλεγαν οι πρόκριτοι της Ύδρας και λένε οι δικοί μας έφηβοι) για να ανακάμψει η Ελληνική παιδεία (=κουλτούρα, πολιτισμός). Έχει συμβεί στο παρελθόν τέτοια ανάκμψη, οπότε κάτι μπορεί να γίνει στο μέλλον, ιδίως από τις χιλιάδες των Νέων Νεοελλήνων, παιδιών των μεταναστών στην Ελλάδα.

WAntilles
21-06-04, 09:30
2. Περί elegant:

Κομψός είναι μία/μέρος από την σημασία της.

Η λέξη elegant περιλαμβάνει όλα τα παρακάτω:

- κομψότητα
- αρμονία
- απόλυτο έλεγχο
- ακρίβεια (precision)

π.χ.

The dancer executed an elegant move. It was flawless.

Εδώ έχει το νόημα της ακρίβειας, του απόλυτου ελέγχου του σώματος.

Συμπέρασμα:

Τα αγγλικά σου -> black midnight



Οι έννοιες που αποδίδεις στο elegant είναι δικές σου.
Είναι καθαρά υποκειμενικές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Το ότι η κίνηση που φαντάζεσαι μπορεί να ήταν όλα αυτά που λες εσύ, δεν σημαίνει ότι αυτά περιλαμβάνονται όλα στη λέξη elegant.

Καλά. Άντε μάθε αγγλικά και ξαναπέρνα αύριο με τον κηδεμόνα σου.

maria
21-06-04, 10:16
WAntilles, παραφερεσαι και το ξερεις!
Η χρηση της λεξης στην προταση που εγραψες εχει καθαρα την εννοια της κομψης κινησης.Ουτε αρμονιας, ουτε ακριβειας ουτε ελεγχου.Το οτι η επιλογη αυτης της λεξης σε αυτην την προταση δινει κι αλλα συμπερασματα ειναι τυχαιο.
Ειναι σαν να λες οτι το πρασινιζω σημαινει αυτοματα και φοβαμαι!
Παραδειγμα:
Εκεινη τη στιγμη η Μαρια αρχισε να πρασινιζει!
Πιθανες επομενες προτασεις:
Απο το φοβο της, Απ΄το κακο της....

WAntilles
21-06-04, 10:17
Wantilles
Το παράδειγμα που ζήτησες σου το έχει δώσει ο Σαββόπουλος, αλλά, φαίνεται, δεν το πιάνεις :
«Στην πόρτα πρόβαλε μοιραία ( με οξεία, επίθετο : ο μοιραίος, η μοιραία, το μοιραίον) η Ασπασία.»
Επίσης :
«Στην πόρτα πρόβαλε μοιραία ( με περισπωμένη, επίρρημα : μοιραίως) η Ασπασία.»
Το ότι δεν το έπιασες ούτε την πρώτη, ούτε την δεύτερη φορά, αλλά μάλιστα ζητάς επανειλημμένως παράδειγμα, δείχνει κάτι για την ζημιά που έκανε σ΄εσένα, έναν καλό μαθητή, το σχολείο.

Δηλαδή κακώς έμαθα σωστά ελληνικά στο σχολείο; :D

Εντάξει, τώρα τό 'πιασα το παράδειγμα.



Να μην θυμίσω ότι οι κανόνες τονισμού του μονοτονικού είναι εξ ίσου πολύπλοκοι με του πολυτονικού. Lots of "if's" and "but's" που λένε.


Εδώ πραγματικά είδες το δέντρο και έχασες το δάσος. Μην ξεχνάς ότι και αρχαία (πραγματικά) έχουμε διδαχθεί στο σχολείο όπου εκεί μάθαμε το πολυτονικό.

Όλοι δε, μα όλοι, οι κανόνες τονισμού του μονοτονικού, ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ εάν ακούσεις αυτόν που μιλά.

Πάμε έναν-έναν να τους δούμε:

1. Εάν υπάρχει μονοσύλλαβη λέξη πριν από τονιζόμενη συλλαβή που παθαίνει έκθλιψη, αφαίρεση ή αποκοπή (μή με ρωτάτε ποιά είναι ποιά γιατί δεν τα θυμάμαι) τονίζεται.

π.χ. "Τό 'πιασες το υπονοούμενο;"

"Παιάνες μου." (άσχετο αυτό για ολίγον χιούμορ).

2. Ερωτηματικά τονίζονται, ακόμα και σε πλάγιο λόγο (όπου κάποιοι μπορεί να πουν ότι η ερωτηματική φύση έχει πλέον εκλείψει) για να μην συγχέονται με ειδικές προτάσεις.

π.χ. "Μου διεμήνυσε πώς θα πάει εκεί."

σημαίνει με πληροφόρησε ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ θα πάει εκεί.

Εάν δεν τονιστεί, είναι ειδική πρόταση (ότι):

"Μου διεμήνυσε πως θα πάει εκεί."

σημαίνει μου δήλωσε ότι θα μεταβεί κάπου.

Εννοείται kadronarxis :D (και υπόλοιποι βόρειοι) όχι:

"Με διεμήνυσε..."

Γιατί αυτό σημαίνει ότι με σφράγισε (εμένα προσωπικά) ερμητικά μέσα σε ένα φάκελο και με εκσφενδόνισε προς το κουτί των ΕΛΤΑ. :D

2. Μονοσύλλαβες προστακτικές, τονίζονται.

π.χ. "Δές το γελοίον του πράγματος."

3. Αντωνυμίες μονοσύλλαβες τονίζονται όταν δεν είναι κτητικές.

π.χ. "Το παιδί, μού είπε..."

Εδώ το παιδί δεν είναι δικό μου αλλά είπε κάτι σε μένα.

π.χ. "Το παιδί μου, είπε..."

Εδώ το δικό μου παιδί είπε κάτι χωρίς να έχει η ρήση του συγκεκριμένο αποδέκτη.

Φυσικά μπορούν και να συνυπάρξουν αρμονικότατα:

"Το παιδί μου, μού είπε..."

4. Λέξη τονιζόμενη στην προπαραλήγουσα, όταν ακολουθείται από κτητική αντωνυμία, τονίζεται και δεύτερη φορά στη λήγουσα.

π.χ. "Η κατάστασή της δεν εμπνέει καμμιά ανησυχία."

Όποιος θυμηθεί και άλλους κανόνες ας τους συμπληρώσει εδώ μήπως και μάθουν κάποιοι 5 πράγματα.

Και ξανατονίζω.

ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ, ΕΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΛΙΓΟ, ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ.

Ενώ όπως έχω τονίσει πολλάκις, ούτε δασείες ακούγονται σήμερα, ούτε περισπωμένες.

Συγκρίνετε τώρα αυτά τα 4, με τους 12 και παραπάνω κανόνες τονισμού στο πολυτονικό, εκ των οποίων, ξανά λέω, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ από αυτούς.

Καλά για ορθογραφία δεν το συζητάμε. Βλέπετε καθημερινά πώς είναι η κατάστασή της. Φανταστείτε να είχαμε και δασείες-περισπωμένες.


Το μονοτονικό, για όσους δεν θυμόύνται, προωθήθηκε από τους εκδότες Ελένη Βλάχου και Χρήστο Λαμπράκη για να βάλουν στις εφημερίδες τους την φωτοσύνθεση και να διώξουν τους ενοχλητικά γι' αυτούς συνδικαλισμένους τυπογράφους.

Για τα πρακτικά θέματα, ύψιλον και γιώτα αυτή τη στιγμή (λόγω διαλυτικών) έχουμε 8 (για έκαστο) δυνατούς συνδυασμούς στο πληκτρολόγιο. Εάν έμπαιναν μέσα στο παιχνίδι, ψιλές δασείες και περισπωμένες, θα είχαμε 5 δυνατά bits on ή off, άρα 2^5 συνδυασμούς, επί 2 για πεζά κεφαλαία, βγάζουμε 64. Και πριν πέσετε να με φάτε, ξέρω ότι από αυτούς πρέπει να αφαιρέσουμε εκείνους όπου συνυπάρχουν ψιλή-δασεία και οξεία-περισπωμένη γιατί θα είναι ή το ένα, ή το άλλο. Αυτοί οι μή επιτρεπτοί συνδυασμοί είναι μεν αρκετοί, αλλά πόσο νομίζετε θα τους ρίξουν τους συνδυασμούς από 64; 30 άντε 24. Πιο κάτω αποκλείεται. Τώρα έχουμε 8. Φανταστείτε τί πανικός θα γινόταν με 24. Θα χρειαζόμασταν 15 shift στο πληκτρολόγιο κι άλλα τόσα alt για να βγουν όλα αυτά.

Στο Linux δε, θα μας είχε βγει το λάδι για να δουλέψουν όλα αυτά.


Η πικρή πραγματικότητα είναι ότι η γλωσσική μας εκπαίδευση έχει αποτύχει ευρύτερα και ότι το μονοτονικό (που στα γραπτά των παιδιών έχει γίνει de facto ατονικό ήδη) είναι σύμπτωμα και όχι αιτία αυτής της αποτυχίας.

Χαίρομαι που σταματήσατε να λέτε ότι φταίει το μονοτονικό.

lazar
21-06-04, 10:23
Πέρα από την πληρέστατη απάντηση του ggeorgan, παρατήρησε πόσα ορθογραφικά λάθη γίνονται στις φράσεις που λέγαμε πριν "εφ'όσον" και τις άλλες. Αυτό έχει να κάνει με το ότι οι νεώτεροι έλληνες που τα έμαθαν ...μισά, δεν είναι σε θέση να ξέρουν την προέλευση της λέξεως ή της φράσεως (αλήθεια, γιατί το φράσης είναι καλύτερο; είναι πιο εύκολο και πιο απλό; - anyway ).

Εάν δε αναλογιστείς ότι η εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας ακονίζει τη φαντασία και την συνδυαστική ικανότητα του ανθρωπίνου μυαλού, σκέψου τι γενικότερη ζημιά έχει γίνει.

Πάντως έχω να παρατηρήσω ότι στην εποχή του internet και της τεχνολογίας των υπολογιστών δύσκολα θα άντεχε η ελληνική γλώσσα στη μορφή που είχε. Και όπως είπα και παραπάνω κάποια μέρα όλοι θα μιλούν μόνον αγγλικά απ'ότι φαίνεται.

Η σειρά: μονοτονικό (ατονικό) -> κατάργηση διφθόγγων -> κατάργηση ελληνικών γραμμάτων (επιβολή greeklish που τα ξέρουμε ήδη) -> english. (σενάριο τρόμου, χε χε)

Αλήθεια wan με το elegant τι προσπαθείς να αποδείξεις; Ότι οι αγγλικές λέξεις έχουν πλούσιο νόημα; Δεν σε καταλαβαίνω! Πολλές λέξεις σε όλες τις γλώσσες αλλάζουν ερμηνεία ανάλογα με τα συμφραζόμενα. Αυτό μάλιστα δεν δείχνει γλωσσικό πλούτο, αλλά το αντίθετο, διότι χρησιμοποιείται η ίδια λέξη επειδή δεν υπάρχει άλλη πιό κατάλληλη.

Όσο για τις λέξεις στους υπολογιστές, δώσε ένα παράδειγμα του τι εννοείς. Δεν πιστεύω να εννοείς hardware, cpu, δηλ. λέξεις που χρησιμοποιούνται και αλλού και σημαίνουν ούτως ή άλλως διαφορετικά πράγματα.

lazar
21-06-04, 10:29
Το μονοτονικό, για όσους δεν θυμόύνται, προωθήθηκε από τους εκδότες Ελένη Βλάχου και Χρήστο Λαμπράκη για να βάλουν στις εφημερίδες τους την φωτοσύνθεση και να διώξουν τους ενοχλητικά γι' αυτούς συνδικαλισμένους τυπογράφους. Και ο μακαρίτης Ανδρέας Παπανδρέου το δέχθηκε με βαριά καρδιά γιατί τότε, συγκυριακά, είχε ανάγκη να πει ότι έκανε μια ριζική αλλαγή. Οι διαβεβαιώσεις των Μπαμπινιώτηδων και άλλων υπερμάχων αυτής της αλλαγής ότι είναι αμετάκλητη, δείχνουν περισσότερο την απελπισία τους ως δασκάλων όταν τους ρωτούν οι γονείς γιατί δεν μπορούν πια να διδάξουν στα παιδιά αυτά που οι γονείς έμαθαν με υποδεκαπλάσιο κόστος.


εγώ γιατί θυμάμαι ότι άλλαξε επί Ράλλη; Λάθος θυμάμαι;

lazar
21-06-04, 10:34
Συγκρίνετε τώρα αυτά τα 4, με τους 12 και παραπάνω κανόνες τονισμού στο πολυτονικό, εκ των οποίων, ξανά λέω, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ από αυτούς.


Θα αρκεστώ σε αυτό, από το μάθημα ...γραμματικής που παρέθεσες. Ο γραπτός λόγος πρέπει να είναι διαφορετικός από τον προφορικό. Μην έχεις ως επιχειρήματα "δεν ακούγεται" γιατί έτσι φτάσαμε σε γραπτά του στυλ "σουπω, μεγάλε" κλπ. Ο γραπτός λόγος μπορεί να έχει πλούτο που δεν τον έχει ο προφορικός. Και πρέπει να έχει κατά την άποψη μου.

WAntilles
21-06-04, 10:35
Το μονοτονικό, για όσους δεν θυμόύνται, προωθήθηκε από τους εκδότες Ελένη Βλάχου και Χρήστο Λαμπράκη για να βάλουν στις εφημερίδες τους την φωτοσύνθεση και να διώξουν τους ενοχλητικά γι' αυτούς συνδικαλισμένους τυπογράφους. Και ο μακαρίτης Ανδρέας Παπανδρέου το δέχθηκε με βαριά καρδιά γιατί τότε, συγκυριακά, είχε ανάγκη να πει ότι έκανε μια ριζική αλλαγή. Οι διαβεβαιώσεις των Μπαμπινιώτηδων και άλλων υπερμάχων αυτής της αλλαγής ότι είναι αμετάκλητη, δείχνουν περισσότερο την απελπισία τους ως δασκάλων όταν τους ρωτούν οι γονείς γιατί δεν μπορούν πια να διδάξουν στα παιδιά αυτά που οι γονείς έμαθαν με υποδεκαπλάσιο κόστος.


εγώ γιατί θυμάμαι ότι άλλαξε επί Ράλλη; Λάθος θυμάμαι;

Φεβρουάριο (ή Μάρτιο) 1982 θεσπίστηκε.

Δηλαδή μετά την πτώση της Δεξιάς.

Περίμενες ποτέ Δεξιά κυβέρνηση να κάνει βήματα προόδου;

Εκεί μέσα όλοι ακόμα μιλάνε στο στιλ "η κυβέρνησις", "της κυβερνήσεως", "και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε" κλπ.

lazar
21-06-04, 10:35
Χαίρομαι που σταματήσατε να λέτε ότι φταίει το μονοτονικό.


Πού το είδες αυτό;; Δεν την γλυτώνεις! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.