PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

ibok
21-06-04, 10:37
Πές τα lazar ΠΕΣΤΑ!!!!!!!
Αλλά δυστυχώς " Φωνή βοώντος εν τη ερήμω" μαμώ της γης τον άξονα!!!!!! :evil: :evil: :evil:
Υ.Γ. Επειδή (κακώς μεν δεν ειχα διαβάσει πιο πίσω )ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΚΑΙ ΕΣΥ WAntilles αλλά και όλοι οι υπόλοιποι που τα είπαν αλλά και τα έγραψαν.
Βαρεθήκαμε να λέμε ακόμα τα ίδια λαι τα ίδια.
ΟΥΣΤ Κύριοι Μεγαλοσχήμονες καρεκλάτοι και πολυθρονάτοι!!!!
Εσείς στα παιδιά σας τι μαθαίνετε ΜΩΡΕΕΕΕΕ!!!!!!

runnerma
21-06-04, 10:39
Όποιος θυμηθεί και άλλους κανόνες ας τους συμπληρώσει εδώ μήπως και μάθουν κάποιοι 5 πράγματα.



Όντως εγώ προσωπικά έμαθα κάποια "πράγματα" σε αυτό το thread ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ 100% με τον WAntilles. Απλά χαίρομαι που είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ όπου και αντλώ πληροφορίες καθημερινά.

lazar
21-06-04, 10:41
Περίμενες ποτέ Δεξιά κυβέρνηση να κάνει βήματα προόδου;

Εκεί μέσα όλοι ακόμα μιλάνε στο στιλ "η κυβέρνησις", "της κυβερνήσεως", "και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε" κλπ.


Επίπεδη πολιτική (δήθεν) ανάλυση. Δεξιά και αριστερά. Να λοιπόν που τη ζημιά ΔΕΝ την έκανε η Δεξιά. Για σένα ήταν πρόοδος αυτό;

Αλλού βέβαια έγινε χειρότερη ζημιά. Δες τι τραβάνε σε άλλες χώρες σήμερα; Αλλά όταν τα λες αυτά θεωρείσαι αυτόματα δεξιός. Επίπεδη πολιτική (δήθεν) ανάλυση, ξαναλέω.

Όχι θα λέω "εκτίθομαι" αντί για "εκτίθεμαι" που είναι το σωστό και το ακούω μονίμως λάθος από νέα παιδιά. Άσε καλύτερα! Αληθεύει ότι η γραμματική στα σχολεία δεν περιέχει ρήματα σε -εμαι; Κανένας μαθητής εδώ μέσα να μας πει;

WAntilles
21-06-04, 10:44
Όποιος θυμηθεί και άλλους κανόνες ας τους συμπληρώσει εδώ μήπως και μάθουν κάποιοι 5 πράγματα.



Όντως εγώ προσωπικά έμαθα κάποια "πράγματα" σε αυτό το thread ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ 100% με τον WAntilles. Απλά χαίρομαι που είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ όπου και αντλώ πληροφορίες καθημερινά.

Με τους κανόνες ή με τα υπόλοιπα έχεις κάποιες διαφωνίες;

WAntilles
21-06-04, 10:45
Χαίρομαι που σταματήσατε να λέτε ότι φταίει το μονοτονικό.


Πού το είδες αυτό;; Δεν την γλυτώνεις! :)

Τί εννοείς από τα παρακάτω:

α. Ακόμα επιμένουμε ότι φταίει το μονοτονικό.

β. Άτοπο γιατί εξαρχής ποτέ δεν είπαμε ότι φταίει το μονοτονικό.

xxxxx
21-06-04, 10:50
Wantilles,

Κανεις λάθη, πολλά πολλά λάθη. Μου θυμίζεις
κάτι ορθολογιστές που καταλήγουν πάντα σε αδιέξοδο
και επειδή προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα πάντα
με τρόπο εκκεντρικό, τα βάζουν με όλους. Έχεις
φτάσει σε σημείο να λες πράγματα που θεωρώ ότι
ούτε εσύ δεν τα πιστεύεις.

Το παράδειγμα με τη λέξη "μοιραία" του
ggeorgan όντως είναι πολύ καλό.
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;

Η λέξη κομψός περικλείει ΟΛΑ αυτά που είπες.
Κάτι το κομψό είναι κάτι το οποίο έχει
ευγένεια, ομορφιά, "φινέτσα", ακρίβεια.
Όταν λέμε κομψό ντύσιμο εννοούμε ντύσιμο
ωραίο, "φινετσάτο", ακριβές, ισορροπημένο.
Πρόσεξε δεν χρησιμοποιώ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
ερμηνείς για τη μετάφραση της λέξης elegant.
Απλά, όλες αυτές οι έννοιες ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ
στη λέξη κομψός.

Αυτό που λέει η maria για το "πρασινίζω" και
φοβάμαι είναι σωστό. Κάνεις συνέχεις το
δικηγόρο του διαβόλου και δεν θέλεις να δεχθείς
την αλήθεια για την πλούσια ελληνική γλώσσα.

ΦΙΛΑΡΑ να σου πω κάτι, άμα το' χεις βάλει στο
μυαλό σου να διαφωνείς με όλους και να είσαι
κατά της Ελλάδας, δεν υπάρχει περίπτωση να
καταλήξουμε κάτι. ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ όμως όυτε
για δευτερόλεπτο ότι αυτές οι "απόψεις" σε
κάνουν προοδευτικό. (Γιατί το έχω ακούσει κι αυτό:
όποιος ασχολείται με το παρλεθόν και με την ιστορία
είναι συντηρητικός κλπ.).

Για παράδειγμα, (για να σου δείξω πόσο παράλογος
είσαι), έβγαλες το συμπέρασμα ότι τα αγγλικά μου
είναι "black midnight" επειδή μετέφρασα ΣΩΣΤΑ τη
λέξη elegant, αλλά όχι αρκετά σωστά για ΣΕΝΑ.
Μου φαίνεται ότι υπάρχει έλλειμμα ορθολογισμού
στα λεγόμενά σου.

Όσο για λέξεις των υπολογιστών, έχεις πέσει
σε μεγάλο παραλογισμό. Τι έχεις να πεις για τη
λέξη

Pentium

για παράδειγμα; Μήπως (λέμε τώρα) ΜΗΠΩΣ έχει
καμία σχέση με το 5 ? Είναι λέξη των υπολογιστών έτσι;

(Η λέξη monitor για όσους δεν το ξέρουν προέρχεται
από το ορέω-ορω~).

WAntilles
21-06-04, 10:51
Περίμενες ποτέ Δεξιά κυβέρνηση να κάνει βήματα προόδου;

Εκεί μέσα όλοι ακόμα μιλάνε στο στιλ "η κυβέρνησις", "της κυβερνήσεως", "και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε" κλπ.


Επίπεδη πολιτική (δήθεν) ανάλυση. Δεξιά και αριστερά. Να λοιπόν που τη ζημιά ΔΕΝ την έκανε η Δεξιά. Για σένα ήταν πρόοδος αυτό;

Σαφέστατα.

Τεράστια.

Ξαναδιάβασε αυτό που λέω δις στο εκτενές προηγούμενό μου post.

Ότι με το μονοτονικό, σε ό,τι έχει να κάνει με τη στίξη, η γλώσσα πλέον γράφεται ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. Αντιστοιχία ένα-προς-ένα και επί, αμφιμονοσήμαντη.

Αυτό δεν είναι επιτυχία;

Πολύ μεγαλύτερη consistency προφορικού και γραπτού λόγου;


Όχι θα λέω "εκτίθομαι" αντί για "εκτίθεμαι" που είναι το σωστό και το ακούω μονίμως λάθος από νέα παιδιά. Άσε καλύτερα! Αληθεύει ότι η γραμματική στα σχολεία δεν περιέχει ρήματα σε -εμαι; Κανένας μαθητής εδώ μέσα να μας πει;

Σαφώς και υπάρχουν ρήματα σε -εμαι κανονικότατα.

π.χ. το τίθεμαι που είπες με όλα τα παράγωγά του (εκτίθεμαι, προτίθεμαι κλπ.)

Άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα (όχι ότι είναι και πάρα πολλά δηλαδή).

Επίσης με τα συνηρημένα δεν τα πάνε καθόλου καλά οι περισσότεροι σήμερα.

runnerma
21-06-04, 10:53
Όποιος θυμηθεί και άλλους κανόνες ας τους συμπληρώσει εδώ μήπως και μάθουν κάποιοι 5 πράγματα.



Όντως εγώ προσωπικά έμαθα κάποια "πράγματα" σε αυτό το thread ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ 100% με τον WAntilles. Απλά χαίρομαι που είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ όπου και αντλώ πληροφορίες καθημερινά.

Με τους κανόνες ή με τα υπόλοιπα έχεις κάποιες διαφωνίες;

Με μερικά από τα υπόλοιπα.
Κατ'αρχάς στο ότι το μονοτονικό σύστημα είναι για να απλουστευεί και να κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη συμφωνώ απόλυτα. Αν έπρεπε να βάζω δασείες περισπωμένες κτλ θα "έμπλεκα τα μπούτια μου". Αυτό γιατί δεν ξέρω κανόνες Γραμματικής. Τώρα με το μονοτονικό νομίζω ότι τα καταφέρνω αρκετά καλά.
Αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνώ στο ότι η Ελληνική δεν είναι μία από τις πλουσιότερες γλώσσες στον κόσμο. Η Ελληνική είναι κοινά αποδεκτό ότι έχει ένα από τα πιο πλούσια λεξιλόγια στον κόσμο.

lazar
21-06-04, 10:54
Χαίρομαι που σταματήσατε να λέτε ότι φταίει το μονοτονικό.


Πού το είδες αυτό;; Δεν την γλυτώνεις! :)

Τί εννοείς από τα παρακάτω:

α. Ακόμα επιμένουμε ότι φταίει το μονοτονικό.

β. Άτοπο γιατί εξαρχής ποτέ δεν είπαμε ότι φταίει το μονοτονικό.

Δεν σου απαντήθηκε με τα μοιραία και μοιραία; Με τα εφ'όσον και τα υπόλοιπα; Δεν καταλαβαίνω με τι επιχειρήματα επιμένεις; Εάν λες "εν τάξει, για μένα δεν έχουν και τόση σημασία" επιβεβαιώνεις αυτό που ισχυρίζονται οι υπόλοιποι. Επίσης, πρόβλημα στην κατανόηση και συνεπώς στη μάθηση της γλώσσας σε παιδιά δημιουργεί το μονοτονικό. Αυτό το βλέπουμε στα παιδιά μας, των φίλων μας σε ανθρώπους από 20 μέχρι 30 (χοντρικά πάντα).

Durdyn
21-06-04, 10:59
2. Περί elegant:

Κομψός είναι μία/μέρος από την σημασία της.

Η λέξη elegant περιλαμβάνει όλα τα παρακάτω:

- κομψότητα
- αρμονία
- απόλυτο έλεγχο
- ακρίβεια (precision)

π.χ.

The dancer executed an elegant move. It was flawless.

Εδώ έχει το νόημα της ακρίβειας, του απόλυτου ελέγχου του σώματος.

Συμπέρασμα:

Τα αγγλικά σου -> black midnight



Οι έννοιες που αποδίδεις στο elegant είναι δικές σου.
Είναι καθαρά υποκειμενικές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Το ότι η κίνηση που φαντάζεσαι μπορεί να ήταν όλα αυτά που λες εσύ, δεν σημαίνει ότι αυτά περιλαμβάνονται όλα στη λέξη elegant.

Καλά. Άντε μάθε αγγλικά και ξαναπέρνα αύριο με τον κηδεμόνα σου.


Αγγλικά ξέρω πολύ καλύτερα από σένα.
Το υφάκι του ξερόλα σε κανένα ανιψάκι σου, όχι σε μένα.
Άντε μάθε τρόπους επιτέλους γιατί τελικά το μεγαλύτερο φασισταριό είσαι εσύ εδώ μέσα.

lazar
21-06-04, 10:59
Όποιος θυμηθεί και άλλους κανόνες ας τους συμπληρώσει εδώ μήπως και μάθουν κάποιοι 5 πράγματα.



Όντως εγώ προσωπικά έμαθα κάποια "πράγματα" σε αυτό το thread ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ 100% με τον WAntilles. Απλά χαίρομαι που είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ όπου και αντλώ πληροφορίες καθημερινά.

Με τους κανόνες ή με τα υπόλοιπα έχεις κάποιες διαφωνίες;

Με μερικά από τα υπόλοιπα.
Κατ'αρχάς στο ότι το μονοτονικό σύστημα είναι για να απλουστευεί και να κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη συμφωνώ απόλυτα. Αν έπρεπε να βάζω δασείες περισπωμένες κτλ θα "έμπλεκα τα μπούτια μου". Αυτό γιατί δεν ξέρω κανόνες Γραμματικής. Τώρα με το μονοτονικό νομίζω ότι τα καταφέρνω αρκετά καλά.
Αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνώ στο ότι η Ελληνική δεν είναι μία από τις πλουσιότερες γλώσσες στον κόσμο. Η Ελληνική είναι κοινά αποδεκτό ότι έχει ένα από τα πιο πλούσια λεξιλόγια στον κόσμο.

Κάνεις μία υπόθεση, ενώ βρίσκεσαι σε άλλη θέση. Επειδή έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, αλλά και την άλλη σήμερα πια, επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν θα έμπλεκες τίποτα. Αντίθετα θα σου ήταν απλό και εύκολο, γιατί θα είχε λογική συνέχεια και συνέπεια η ορθογραφία. Ενώ τώρα, πολλές φορές δεν έχει και πρέπει να αποστηθίσεις κάτι. Αυτό στη γλώσσα δεν έχει πολύ νόημα, μοιάζει περισσότερο με τα αγγλικά, όπου πολλά υπάρχουν αυθαίρετα (με την έννοια του αυθαιρέτως)

runnerma
21-06-04, 11:00
Όσο για λέξεις των υπολογιστών, έχεις πέσει
σε μεγάλο παραλογισμό. Τι έχεις να πεις για τη
λέξη

Pentium

για παράδειγμα; Μήπως (λέμε τώρα) ΜΗΠΩΣ έχει
καμία σχέση με το 5 ? Είναι λέξη των υπολογιστών έτσι;

(Η λέξη monitor για όσους δεν το ξέρουν προέρχεται
από το ορέω-ορω~).

Μια λέξη δεν είναι ο κανόνας, είναι η εξαίρεση.
Κανένας δεν αμφισβητεί το ότι στα μαθηματικά, ιατρική κλπ οι αγγλικοί όροι προέρχονται από τα Ελληνικά. Όχι όμως και στους όρους των Η/Υ.

lazar
21-06-04, 11:01
WAntilles επειδή με εκνεύρισες με την εμμονή σου στο "αφού δεν ακούγεται" σου θέτω το ερώτημα: γιατί να μην καταργήσουμε και τους διφθόγγους; Αφού ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ; Σκέψου λίγο, κατάλαβε τι λες και μην επιμένεις άσκοπα (δηλ. ασκόπως)

teacake
21-06-04, 11:03
Καλά βρε WAntilles, οι κινέζοι που έχουν χιλιάδες ιδεογράμματα πως γράφουν; Το πρόβλημα είναι δηλαδή ότι βαριόμαστε να πληκτρολογούμε; Η ουσία νομίζω του προβλήματος είναι ότι η πληροφορική άργισε τραγικά να εισαχθεί στην ελλάδα, και όταν αυτό έγινε ο καθένας έκανε τα δικά του. Γιατί έχουμε τόσες κωδικοσελίδες; Γιατί τα ελληνικά του Mac δεν έχουν καμμία σχέση με τα υπόλοιπα; Και άλλα τέτοια πολλά...

WAntilles
21-06-04, 11:07
Wantilles,

Κανεις λάθη, πολλά πολλά λάθη. Μου θυμίζεις
κάτι ορθολογιστές που καταλήγουν πάντα σε αδιέξοδο
και επειδή προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα πάντα
με τρόπο εκκεντρικό, τα βάζουν με όλους. Έχεις
φτάσει σε σημείο να λες πράγματα που θεωρώ ότι
ούτε εσύ δεν τα πιστεύεις.

Εσύ είσαι από αυτούς που όταν δεν έχουν επιχειρήματα να αντικρούσουν τον συνομιλητή τους, καταφεύγουν (και υπεκφεύγουν) στο να αρχίσουν τους διάφορους χαρακτηρισμούς.

Λές ότι κάνω λάθη, πάρα πολλά λάθη.

Πού ακριβώς και γιατί;

Ποιό είναι το σωστό; Συγκεκριμένα κατά περίπτωση.

Επιχειρήματα κύριοι.


Το παράδειγμα με τη λέξη "μοιραία" του
ggeorgan όντως είναι πολύ καλό.
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;

Είναι όντως εξαιρετικό παράδειγμα. Αλλά η σύγχυση θα είχε αποφευχθεί, εάν είχε γράψει ο Νιόνιος "μοιραίως" αντί "μοιραία". Διότι και με πολυτονικό, πάλι με το "μοιραία" με περισπωμένη, στον προφορικό λόγο παραμένει η σύγχυση (όταν θα το ακούσεις το τραγούδι). Ενώ με τη λύση που προτείνω, δεν υπάρχει πουθενά σύγχυση.

Ολαρία-Ολαρά, χιόνι πέφτει από ψηλά,
χιόνι πέφτει και σκεπάζει την αυλή μας,
το μυαλό μου φτερουγίζει μακριά...

Γειά σου ρε Νιόνιο. :D


Η λέξη κομψός περικλείει ΟΛΑ αυτά που είπες.
Κάτι το κομψό είναι κάτι το οποίο έχει
ευγένεια, ομορφιά, "φινέτσα", ακρίβεια.
Όταν λέμε κομψό ντύσιμο εννοούμε ντύσιμο
ωραίο, "φινετσάτο", ακριβές, ισορροπημένο.
Πρόσεξε δεν χρησιμοποιώ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
ερμηνείς για τη μετάφραση της λέξης elegant.
Απλά, όλες αυτές οι έννοιες ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ
στη λέξη κομψός.

Η γνώμη μου είναι πως δεν περιλαμβάνονται. Εάν περιλαμβανόντουσαν, δεν θα υπήρχαν όλες οι άλλες λέξεις που αράδιασες.


Αυτό που λέει η maria για το "πρασινίζω" και
φοβάμαι είναι σωστό. Κάνεις συνέχεις το
δικηγόρο του διαβόλου και δεν θέλεις να δεχθείς
την αλήθεια για την πλούσια ελληνική γλώσσα.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με καμμία γλώσσα.

Εσείς πετάτε στα σύννεφα και θα πρέπει να προσγειωθείτε λίγο.


ΦΙΛΑΡΑ να σου πω κάτι, άμα το' χεις βάλει στο
μυαλό σου να διαφωνείς με όλους και να είσαι
κατά της Ελλάδας, δεν υπάρχει περίπτωση να
καταλήξουμε κάτι. ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ όμως όυτε
για δευτερόλεπτο ότι αυτές οι "απόψεις" σε
κάνουν προοδευτικό. (Γιατί το έχω ακούσει κι αυτό:
όποιος ασχολείται με το παρλεθόν και με την ιστορία
είναι συντηρητικός κλπ.

Είδες;

Δεν κοιτάς κατά πόσο στέκουν αυτά που λέω, αλλά μόνο εάν στρέφονται κατά της ελλάδας ή όχι.


Για παράδειγμα, (για να σου δείξω πόσο παράλογος
είσαι), έβγαλες το συμπέρασμα ότι τα αγγλικά μου
είναι "black midnight" επειδή μετέφρασα ΣΩΣΤΑ τη
λέξη elegant, αλλά όχι αρκετά σωστά για ΣΕΝΑ.
Μου φαίνεται ότι υπάρχει έλλειμμα ορθολογισμού
στα λεγόμενά σου.

Δεν ζήτησα μετάφραση.

Απόδοση ζήτησα.

Μεταφράσεις κάνει το RAM.


Όσο για λέξεις των υπολογιστών, έχεις πέσει
σε μεγάλο παραλογισμό. Τι έχεις να πεις για τη
λέξη

Pentium

για παράδειγμα; Μήπως (λέμε τώρα) ΜΗΠΩΣ έχει
καμία σχέση με το 5 ? Είναι λέξη των υπολογιστών έτσι;

Δεν είναι ΟΡΟΣ των υπολογιστών.

Είναι όνομα (trademark) εμπορικού προϊόντος.

Εγώ ζήτησα όρο. Ακόμα περιμένω, και όπως φαίνεται θα περιμένω πολύ ακόμα.


(Η λέξη monitor για όσους δεν το ξέρουν προέρχεται
από το ορέω-ορω~).

Για εξήγησε πώς βγαίνει γιατί αυτό με ενδιαφέρει. Προφανώς το (or) είναι από το (ορ)έω.


Μήπως όμως είναι λατινογενής λέξη;

Ρωτώ γιατί θέλω να μάθω.

runnerma
21-06-04, 11:11
Κάνεις μία υπόθεση, ενώ βρίσκεσαι σε άλλη θέση. Επειδή έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, αλλά και την άλλη σήμερα πια, επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν θα έμπλεκες τίποτα. Αντίθετα θα σου ήταν απλό και εύκολο, γιατί θα είχε λογική συνέχεια και συνέπεια η ορθογραφία. Ενώ τώρα, πολλές φορές δεν έχει και πρέπει να αποστηθίσεις κάτι. Αυτό στη γλώσσα δεν έχει πολύ νόημα, μοιάζει περισσότερο με τα αγγλικά, όπου πολλά υπάρχουν αυθαίρετα (με την έννοια του αυθαιρέτως)

Πίστεψέμε (<==είναι σωστό?? για να μαθαίνουμε κιόλας!) είμαι 32 ετών και πότε δεν διάβασα γραμματική. ΔΕΝ ξέρω ούτε έναν κανόνα.


WAntilles επειδή με εκνεύρισες με την εμμονή σου στο ἁφού δεν ακούγεται"σου θέτω το ερώτημα: γιατί να μην καταργήσουμε και τους διφθόγγους; Αφού ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ; Σκέψου λίγο, κατάλαβε τι λες και μην επιμένεις άσκοπα (δηλ. ασκόπως)

Wantilles συμφωνώ με τον lazar, ενώ είσαι γνώστης μερικές φορές υποστηρίζεις κάτι που κι εσύ δεν το πιστεύεις απλά και μόνο για να ξεχωρίζεις. Βάλε λίγο νερό στο κρασάκι σου βρε παιδάκι μου.
:wink:

lazar
21-06-04, 11:13
Μην λέτε άστοχα πράγματα. Κανείς δεν στρέφεται εναντίον της Ελλάδος(-ας), πόσο μάλλον ο WAntilles. Δεν ισχύει αυτό, ηρεμήστε.

ReDeeMeR
21-06-04, 11:13
Το πολυτονικό συστημά άρχισε να χρησιμοποιείται όταν η ελληνική έγινε ευρέως χρησιμοποιούμενη γλώσσα στην λεκάνη της μεσογείου απο ανθρώπους που είχαν την ελληνική ως μητρική τους γλώσσα για να τους βοηθήσει να έχουνε καλη προφορά

WAntilles
21-06-04, 11:18
WAntilles επειδή με εκνεύρισες με την εμμονή σου στο "αφού δεν ακούγεται" σου θέτω το ερώτημα: γιατί να μην καταργήσουμε και τους διφθόγγους; Αφού ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ; Σκέψου λίγο, κατάλαβε τι λες και μην επιμένεις άσκοπα (δηλ. ασκόπως)

Είπα και ξαναείπα.

Γιατί προσδίδουν επιπλέον ετυμολογική και συνεπώς και εννοιολογική (σημασιολογική-νοηματική) πληροφορία. Ψιλές-δασείες και περισπωμένες δεν κάνουν κάτι τέτοιο.

lazar
21-06-04, 11:20
Και αυτό για να κλείσω τον πρωϊνό κύκλο (sic) να κάνουμε και καμμιά δουλειά. Συζητάμε τη στιγμή που οι φιλόλογοι έχουν πάρει είδηση ότι για την ανορθογραφία των μαθητών (και των φοιτητών παρακαλώ!!!) φταίει το μονοτονικό σύστημα. Μπαμπινιώτης και υπόλοιποι δεν θα μπορούσαν να κάνουν τέτοιες δηλώσεις από τη θέση που βρίσκονται. Καταλαβαίνετε, φαντάζομαι, τι έχει να γίνει αν βγει ο Πρύτανης και πει τέτοια πράγματα, τα παίξουν κανάλια, τα γράψουν εφημερίδες κλπ.

Το χειρότερο πάντως είναι ότι όλα αυτά συσχετίζονται, άστοχα και επίτηδες λανθασμένα, με πολιτικές (δήθεν, το ξαναλέω) θέσεις. Εάν γράψω "της αναλύσεως" πολλοί σήμερα συνειρμικά σκέφτονται "α! είναι χουντικός, βασιλόφρων". Καμμία σχέση το ένα με το άλλο. Ξέρω χουντικούς εντελώς αμόρφωτους. Αριστερούς μορφωμένους και άλλους που δεν είναι. Επειδή όμως έμαθα αυτά τα ελληνικά που έμαθα, νοσταλγώ τον εκφραστικό πλούτο που είχα (το μονοτονικό είναι ένα μόνο μέρος) και αρκετές φορές έρχομαι σε αδιέξοδο στο γραπτό λόγο κυρίως.

Τέλος σκεφτείτε πόσο σας απεμάκρυνε αυτή η διαδασκαλία της γλώσσας από τα αρχαία. Χωρίς να έχω πάρει θεωρητική κατεύθυνση στο σχολείο (το κλασσικό όπως λέγαμε τότε), είμαι σε θέση να καταλαβαίνω αρκετά πράγματα από αρχαία κείμενα σήμερα. Ούτε πνεύματα, ούτε κλίσεις ουσιαστικών με ξενίζουν. Βέβαια, έκανα μία ώρα αρχαία κάθε ημέρα. Και έβριζα τότε. Σήμερα βρίζω γιατί δεν έκανα λατινικά!

WAntilles
21-06-04, 11:20
Μην λέτε άστοχα πράγματα. Κανείς δεν στρέφεται εναντίον της Ελλάδος(-ας), πόσο μάλλον ο WAntilles. Δεν ισχύει αυτό, ηρεμήστε.

Ευχαριστώ lazar.

teacake
21-06-04, 11:23
Τρεις όροι με μάλλον ελληνική προέλευση:
cybernetics
daemon
epoch

maria
21-06-04, 11:28
Η λέξη κομψός περικλείει ΟΛΑ αυτά που είπες.
Κάτι το κομψό είναι κάτι το οποίο έχει
ευγένεια, ομορφιά, "φινέτσα", ακρίβεια.
Όταν λέμε κομψό ντύσιμο εννοούμε ντύσιμο
ωραίο, "φινετσάτο", ακριβές, ισορροπημένο.
Πρόσεξε δεν χρησιμοποιώ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
ερμηνείς για τη μετάφραση της λέξης elegant.
Απλά, όλες αυτές οι έννοιες ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ
στη λέξη κομψός.

Η γνώμη μου είναι πως δεν περιλαμβάνονται. Εάν περιλαμβανόντουσαν, δεν θα υπήρχαν όλες οι άλλες λέξεις που αράδιασες.



Καλα θα μας τρελανεις..Πριν λιγο δεν ειπες πως πιστευεις οτι η λεξη περιλαμβανει την εννοια ακριβες με τον χορευτη, ακριβης κινηση? Και τωρα μας λες οτι δεν περιλαμβανονται?

Και σε οτι αφορα το μεγαλειο της αγγλικης:
http://www.theatlantic.com/issues/2000/11/wallraff.htm
Δε μαθαινετε καλυτερα κινεζικα?

WAntilles
21-06-04, 11:32
Και αυτό για να κλείσω τον πρωϊνό κύκλο (sic) να κάνουμε και καμμιά δουλειά. Συζητάμε τη στιγμή που οι φιλόλογοι έχουν πάρει είδηση ότι για την ανορθογραφία των μαθητών (και των φοιτητών παρακαλώ!!!) φταίει το μονοτονικό σύστημα. Μπαμπινιώτης και υπόλοιποι δεν θα μπορούσαν να κάνουν τέτοιες δηλώσεις από τη θέση που βρίσκονται. Καταλαβαίνετε, φαντάζομαι, τι έχει να γίνει αν βγει ο Πρύτανης και πει τέτοια πράγματα, τα παίξουν κανάλια, τα γράψουν εφημερίδες κλπ.

Και 45 πνεύματα και 62 δασείες να μπούνε ξανά πίσω (το τονίζω το πίσω - είναι κίνηση προς τα πίσω και όχι προς τα εμπρός) εάν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να μάθει σωστά τη γλώσσα του, δεν θα τη μάθει.

Είναι θέμα αδιαφορίας, όχι μονοτονικού.


Το χειρότερο πάντως είναι ότι όλα αυτά συσχετίζονται, άστοχα και επίτηδες λανθασμένα, με πολιτικές (δήθεν, το ξαναλέω) θέσεις. Εάν γράψω "της αναλύσεως" πολλοί σήμερα συνειρμικά σκέφτονται "α! είναι χουντικός, βασιλόφρων". Καμμία σχέση το ένα με το άλλο. Ξέρω χουντικούς εντελώς αμόρφωτους. Αριστερούς μορφωμένους και άλλους που δεν είναι. Επειδή όμως έμαθα αυτά τα ελληνικά που έμαθα, νοσταλγώ τον εκφραστικό πλούτο που είχα (το μονοτονικό είναι ένα μόνο μέρος) και αρκετές φορές έρχομαι σε αδιέξοδο στο γραπτό λόγο κυρίως.

Η δημοτική λέει ρητά ότι όλα τα θηλυκά σε -η έχουν γενική σε -ης και όχι -ήσεως ή -έσεως.

Να πεις να μην υπήρχε δόκιμος και επίσημος τύπος στη δημοτική το καταλαβαίνω. Αλλά δεν ισχύει αυτό.

Χρησιμοποιώντας -ήσεως ή -έσεως, εσύ, και ο οποιοσδήποτε, μου θυμίζει στρατιωτικούς και παραπέρα.

Άσε που τα -ήσεως ή -έσεως έχουν και μία παραπάνω συλλαβή.

Γενική σε -ήσεως ή -έσεως έχουν ΜΟΝΟ τα θηλυκά σε -ις (θέσις, κυβέρνησις κλπ.) που τέτοια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στη δημοτική.


Τέλος σκεφτείτε πόσο σας απεμάκρυνε αυτή η διαδασκαλία της γλώσσας από τα αρχαία. Χωρίς να έχω πάρει θεωρητική κατεύθυνση στο σχολείο (το κλασσικό όπως λέγαμε τότε), είμαι σε θέση να καταλαβαίνω αρκετά πράγματα από αρχαία κείμενα σήμερα. Ούτε πνεύματα, ούτε κλίσεις ουσιαστικών με ξενίζουν. Βέβαια, έκανα μία ώρα αρχαία κάθε ημέρα. Και έβριζα τότε. Σήμερα βρίζω γιατί δεν έκανα λατινικά!

Το ότι μας απομάκρυνε δεν παίζει κανένα ρόλο. Αρχαία μαθαίνουμε όχι ως αυτοσκοπό, τα αρχαία για τα αρχαία. Αρχαία μαθαίνουμε μόνο και μόνο για να κατανοήσουμε καλύτερα τα νέα ελληνικά. Άλλωστε το έχω ξαναπεί. Τα αρχαία σήμερα είναι νεκρή (extinct) γλώσσα.

Ούτε και εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα να κατανοήσω αρχαία κείμενα σήμερα.

Και είμαι του μονοτονικού lazar, και όχι κλασικής-θεωρητικής παιδείας.

Όπως είπα και πρωτύτερα, καταρχήν είναι θέμα ενδιαφέροντος-αδιαφορίας.

lazar
21-06-04, 11:34
WAntilles επειδή με εκνεύρισες με την εμμονή σου στο "αφού δεν ακούγεται" σου θέτω το ερώτημα: γιατί να μην καταργήσουμε και τους διφθόγγους; Αφού ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ; Σκέψου λίγο, κατάλαβε τι λες και μην επιμένεις άσκοπα (δηλ. ασκόπως)

Είπα και ξαναείπα.

Γιατί προσδίδουν επιπλέον ετυμολογική και συνεπώς και εννοιολογική (σημασιολογική-νοηματική) πληροφορία. Ψιλές-δασείες και περισπωμένες δεν κάνουν κάτι τέτοιο.

Μα είναι λάθος αυτό που λες. Πώς θα εξηγήσεις σε μαθητή τι είναι το αφ' υψηλού; Ή το εφ' όπλου λόγχη που είναι γνωστή έκφραση σε όλους. Τι θα του πεις ότι είναι το εφ'; Θα το πεις εφόπλου; Ακόμα χειρότερα!

Πώς θα εξηγήσεις το αφυδάτωση; Από που προέρχεται η λέξη; Και όλα τα συναφή! Ξέρεις πόσα υπάρχουν; Πάρα-πάρα-πάρα πολλά. Έχουμε έλλειμμα στη γλώσσα έτσι που τα καταφέραμε.

Στο σχολείο όταν πήγαινα μας εξηγούσαν τι είναι η υπογεγραμμένη και ποτέ δεν το καταλαβαίναμε πλήρως, γιατί έλλειπε η καθημερινή πρακτική της. Καταλαβαίνεις ότι το ίδιο ισχύει για τα πνεύματα και την περισπωμενη στους σημερινούς μαθητές. Ακόμη κι εγώ τα έχω αφήσει και τα έχω ξεχάσει αρκετά, δυστυχώς.

WAntilles
21-06-04, 11:36
Η λέξη κομψός περικλείει ΟΛΑ αυτά που είπες.
Κάτι το κομψό είναι κάτι το οποίο έχει
ευγένεια, ομορφιά, "φινέτσα", ακρίβεια.
Όταν λέμε κομψό ντύσιμο εννοούμε ντύσιμο
ωραίο, "φινετσάτο", ακριβές, ισορροπημένο.
Πρόσεξε δεν χρησιμοποιώ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
ερμηνείς για τη μετάφραση της λέξης elegant.
Απλά, όλες αυτές οι έννοιες ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ
στη λέξη κομψός.

Η γνώμη μου είναι πως δεν περιλαμβάνονται. Εάν περιλαμβανόντουσαν, δεν θα υπήρχαν όλες οι άλλες λέξεις που αράδιασες.



Καλα θα μας τρελανεις..Πριν λιγο δεν ειπες πως πιστευεις οτι η λεξη περιλαμβανει την εννοια ακριβες με τον χορευτη, ακριβης κινηση? Και τωρα μας λες οτι δεν περιλαμβανονται?

Και σε οτι αφορα το μεγαλειο της αγγλικης:
http://www.theatlantic.com/issues/2000/11/wallraff.htm
Δε μαθαινετε καλυτερα κινεζικα?

Εννοούσα περιλαμβάνονται στα αγγλικά αλλά όχι στα ελληνικά.

Εσείς δε λέτε, ότι για κάθε μία π.χ. αγγλική λέξη, υπάρχουν 3-4 ελληνικές;

Τώρα που δεν σας συμφέρει το παίρνετε πίσω;

lazar
21-06-04, 11:36
Η δημοτική λέει ρητά ότι όλα τα θηλυκά σε -η έχουν γενική σε -ης και όχι -ήσεως ή -έσεως.


Τι θα πει αυτό; Τι είναι η δημοτική; Κάποιο πρόσωπο που λέει "έτσι κι έτσι έχουν τα πράγματα";

Εάν η απάντηση είναι "δημοτική είναι η γλώσσα που μιλάει ο λαός" θα πρέπει να ρωτήσουμε "τι μόρφωση πήρε ο λαός;"

lazar
21-06-04, 11:40
Γενική σε -ήσεως ή -έσεως έχουν ΜΟΝΟ τα θηλυκά σε -ις (θέσις, κυβέρνησις κλπ.) που τέτοια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στη δημοτική.


Το ίδιο ερώτημα με παραπάνω.

WAntilles
21-06-04, 11:40
Τρεις όροι με μάλλον ελληνική προέλευση:
cybernetics
daemon
epoch

epoch

εποχή

Ναί έχει ελληνική προέλευση αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με τους υπλογιστές.

cybernetics

Έχει ελληνική προέλευση αλλά μόνο λεκτική. Εννοιολογικά είναι τελείως άσχετη. Και απορώ με αυτούς πραγματικά που την επέλεξαν.

Η λέξη κυβερνητική, για να σας προλάβω, δεν υπάρχει στα ελληνικά. Προήλθε από απόδοση του cybernetics.

Η ελληνική λέξη απ' όπου βγήκε το cybernetics είναι η κυβέρνηση η οποία όμως εννοιολογικά είναι τελείως άσχετη.

runnerma
21-06-04, 11:42
Πίστεψέμε (<==είναι σωστό?? για να μαθαίνουμε κιόλας!)

κανένας????

WAntilles
21-06-04, 11:43
Η δημοτική λέει ρητά ότι όλα τα θηλυκά σε -η έχουν γενική σε -ης και όχι -ήσεως ή -έσεως.


Τι θα πει αυτό; Τι είναι η δημοτική; Κάποιο πρόσωπο που λέει "έτσι κι έτσι έχουν τα πράγματα";

Εάν η απάντηση είναι "δημοτική είναι η γλώσσα που μιλάει ο λαός" θα πρέπει να ρωτήσουμε "τι μόρφωση πήρε ο λαός;"

Δημοτική είναι η επίσημα διδασκόμενη στην εκπαίδευση γλώσσα που είναι ταυτόχρονα και η επίσημη γλώσσα της ελληνικής πολιτείας.

Και τα 2 προαναφερόμενα είναι η γραμματική του Τριανταφυλλίδη.

maria
21-06-04, 11:44
Νομιζα οτι μιλουσες για τα αγγλικα. Μ'αρεσει παντως ο τροπος που επιχειρεις να γυρισεις την κουβεντα: εγω δεν ειπα οτι οι εννοιες συμπεριλαμβανονται...Μη βαζεις λογια στο στομα μου...

teacake
21-06-04, 11:44
epoch => κάνε search unix epoch
cybernetics => κάνε search για Wiener. Ο Wiener ασχολήθηκε και με τα συστήματα αυτομάτου ελέγχου (έλεγχος - κυβερνώ) Εννοιολογικά δεν είναι καθόλου άσχετη...

lazar
21-06-04, 11:46
WAntilles: θέλω από εσένα

1) ετυμολογική ερμηνεία των: αφυδάτωση και απέφυγα

2) αγγλική λέξη για τους Η/Υ (γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει τι εννοείς)

Θα απαντήω το μεσημέρι, γιατι θα λείψω.

WAntilles
21-06-04, 11:47
Πίστεψέμε (<==είναι σωστό?? για να μαθαίνουμε κιόλας!)

κανένας????

Βεβαίως και μπράβο που μου το θύμισες.

Επειδή τονίζεται στην προπαραλήγουσα καί ταυτόχρονα είναι και προστακτική, θα τονιστεί και 2η φορά στη λήγουσα ειδικά σε αυτή την περίπτωση που δεν έχει "πλήρη" την αντωνυμία.

Διότι ουσιαστικά προέρχεται από το

"πίστεψε εμένα" -> "πίστεψε 'μένα" -> "πίστεψέ με"

Ο τόνος του "εμένα" είναι που υπάρχει στην τελευταία συλλαβή.

Όποιος γνωρίζει καλύτερα τα θέματα της γλώσσας από μένα, ας διατυπώσει, τον παρακαλώ σαφέστερα και ορθότερα αυτόν τον κανόνα.

Έτσι π.χ.

"Πίστεψέ με" -> σωστό γιατί είναι προστακτική

"Το παιδί πίστεψε ότι..." -> σωστό γιατί είναι απλός αόριστος

Αλλά:

"Πίστεψε με" -> ΛΑΘΟΣ γιατί είναι προστακτική και πρέπει να τονιστεί 2η φορά.

Αλλά όπως είπα και παραπάνω:

"Πίστεψε εμένα" είναι σωστό.

runnerma
21-06-04, 11:54
Ευχαριστώ αλλά ρωτούσα για το "με" αν πρέπει να είναι κολλημένο με την πρώτη λέξη.
Από το παράδειγμα σου κατάλαβα ότι πρέπει να έχει κενό. Δεν ξέρω γιατί αλλά με "ξενίζει" λίγο. Ίσως γιατί όπως είπα ορθογραφία γνωρίζω μόνο οπτικά, και δεν το συνάντησα αρκετά για να το εμπεδώσω. Ήταν κάτι που πάντα προβληματιζόμουν όταν έπρεπε να το γράψω, αλλά τώρα ξέρω. :wink:

ggeorgan
21-06-04, 11:55
WAntilles,
Αυτό που συνιστάς στον Νιόνιο, να αλλάξει την φράση του, μού θυμίζει πολύ τις έμμετρες παρατηρήσεις του προοδευτικού αγωνιστή, αλλά καθόλου καλού ποιητή, Αλεξάνδρου Σούτσου :
«Ο Κάλβος και ο Σολωμός, δημιουργοί μεγάλοι,
μεγάλως παρημέλησαν της γλώσσης μας τα κάλλη.
Ιδέαι, όμως, πλούσιαι, πτωχώς ενδεδυμέναι
δεν είναι δι' αιώνιον ζωήν προωρισμέναι.»
Δηλαδή, όπως γράφει ο Φώτης Κόντογλου (τα έργα του οποίου θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις πολλά, WAntilles, και θα απολαύσεις και δημοτική ασύγκριτα καλή), ο Σούτσος λέει να κατεβάζουν ο Σολωμός και ο Κάλβος ιδέες και να τις πιάνει να τις επενδύει με πλουμίδια ο Σούτσος ! Ο στίχος του Νιόνιου θα χάλαγε με την αλλαγή που προτείνεις αφού το «α» στο επίρρημα «μοιραία» είναι βραχύ και το «ως» στο επίρρημα «μοιραίως» είναι μακρό. Βλέπεις και μόνος σου ότι, μοιραίως, η προσωδία ζει. Δεν μπορεί ειδικά το 1981 μ.Χ. να είδαν οι φιλόλογοι κάτι που δεν έβλεπαν από το 430 π.Χ. Όταν ο Θουκυδίδης γράφει για τον χρησμό ότι θα έρθει Δωρικός πόλεμος και μαζί του λοιμός (μολυσματική νόσος) και κοροϊδεύει όσους πιστεύουν τους χρησμούς, αφού σε επόμενο πόλεμο θα μιλούν για λιμό (πείνα), μας λέει ότι η εκφορά της γλώσσας δεν ήταν τόσο διαφορετική τότε. Τι μας έπιασε, λοιπόν, να την βελτιώσουμε την γλώσσα και γιατί είμαστε εμείς ειδικά προικισμένοι γι' αυτό ; Στις θετικές επιστήμες μαζεύουν νέα πειραματικά δεδομένα. Στην γλώσσα, μήπως βγήκε καμμιά μαγνητοταινία από την εποχή του Ομήρου ή, έστω, βρέθηκε ένα νέο κείμενο αποκαλυπτικό για τις απορίες μας ; Τίποτα απ' όλ' αυτά. Μόνον πολιτική και πάλι πολιτική. Αντίστοιχα μαρτύρια με την Ελληνική έχουν πάθει για τους ιδίους ακριβώς λόγους πλήθος γλώσσες, «κατά το ανθρώπειον αυτών και παραπλησίως έσονται». Και οι Έλληνες άνθρωποι είναι, κι ας έλεγε ο καθαρευουσιάνος, αλλά υπέρμαχος της δημοτικής, προοδευτικός Εμμανουήλ Ροΐδης για τον Λόρδο Βύρωνα (ή μήπως προτιμάς Μπάιρον ;) ότι έγινε «μισάνθρωπος και φιλέλλην» !

WAntilles
21-06-04, 11:58
epoch => κάνε search unix epoch
cybernetics => κάνε search για Wiener. Ο Wiener ασχολήθηκε και με τα συστήματα αυτομάτου ελέγχου (έλεγχος - κυβερνώ) Εννοιολογικά δεν είναι καθόλου άσχετη...

Unix epoch

Θα μπορούσαν κάλλιστα να το είχαν πει και Unix era.

Απλά ήθελαν να επιδειχθούν δήθεν ως μορφωμένοι, κατέχοντες ελληνική κλασική παιδεία.

ggeorgan
21-06-04, 12:08
Ενώ, αν έλεγαν era, θα έδειχναν ότι είχαν λατινική κλασσική παιδεία.
Παρεμπιπτόντως, γιατί «Ελληνική» με δύο λάμδα και όχι με ένα, ενώ «κλασσική» με ένα σίγμα μόνον ;
Η αλλαγή φύλου διαφέρει από την αλλαγή φύλλου, έτσι δεν είναι ;

xxxxx
21-06-04, 12:13
Άρα σύμφωνα με τον Wantilles,

1. Η λέξη Pentium δεν έχει σχέση με τους υπολογιστές,

2. Η λέξη cybernetics δεν έχει προέλθει από το ελληνικό "κυβερνω~"

3. Όποιος χρησιμοποιεί τα αρχαία ελληνικά το κάνει από ΚΟΜΠΛΕΞ
για να φανεί δήθεν μορφωμένος

Μερικές λεξούλες ακόμα:
Database (δίδω + βάση, "δοτός") έχει σχέση με τους υπολογιστές;
Cyrix (από το κήρυκας) έχει σχέση με τους υπολογιστές;
trojan (από το Τροία) έχει σχέση με τους υπολογιστές;
heuristic analysis (από το ευρίσκω + αναλύω) έχει σχέση με τους υπολογιστές;

WANTILLES, νομίζω ότι η συζήτηση δεν εκτυλίσσεται προς όφελός σου.

WAntilles
21-06-04, 12:14
WAntilles: θέλω από εσένα

2) αγγλική λέξη για τους Η/Υ (γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει τι εννοείς)

Θα απαντήω το μεσημέρι, γιατι θα λείψω.

π.χ. όλες οι παρακάτω λέξεις εφευρέθηκαν-συντέθηκαν ειδικά για την επιστήμη των υπολογιστών. Δεν υπήρχαν πιο πριν.

- bit
- byte
- chip
- chipset
- northbridge
- southbridge
- codec
- modem

ΚΑΜΜΙΑ από αυτές με ελληνική ρίζα.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ το codec δεν είναι από το code που έχει ελληνική ρίζα, αλλά από το compress.

δεν χρησιμοποιώ εν γνώσει μου τις compile (υπάρχει και το compile the data -> συγκεντρώνω στοιχεία), και pipeline (επίσης αγωγός πετρελαίου).

zouzouni
21-06-04, 12:16
......

Ξαναδιάβασε αυτό που λέω δις στο εκτενές προηγούμενό μου post.

Ότι με το μονοτονικό, σε ό,τι έχει να κάνει με τη στίξη, η γλώσσα πλέον γράφεται ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. Αντιστοιχία ένα-προς-ένα και επί, αμφιμονοσήμαντη.

Αυτό δεν είναι επιτυχία;

Πολύ μεγαλύτερη consistency προφορικού και γραπτού λόγου;.......

Μεγάλη επιτυχία! Bέεεβαιααααα!

Το ΑΥΓΟ, τα παιδιά το γράφουν πλέον ΑΒΓΟ !!! γιατί απλά έτσι προφέρεται!
Κι άμα πάει ο γονιός να διαμαρτυρηθεί, για αυτή την λανθασμένη διδασκαλία, η απάντηση είναι "Αυτή είναι η εντολή από το Υπουργείο, αυτό διδάσκουμε!" :shock:


Ακόμη δεν έχεις σχολιάσει τα όσα σου έγραψα στις σελίδες 20 & 21!

Όσο για τα Αγγλικά, δυστυχώς ήταν ατυχέστατα τα όσα έγραψες για το elegant.

WAntilles
21-06-04, 12:17
Άρα σύμφωνα με τον Wantilles,

1. Η λέξη Pentium δεν έχει σχέση με τους υπολογιστές,

2. Η λέξη cybernetics δεν έχει προέλθει από το ελληνικό "κυβερνω~"

3. Όποιος χρησιμοποιεί τα αρχαία ελληνικά το κάνει από ΚΟΜΠΛΕΞ
για να φανεί δήθεν μορφωμένος

Μερικές λεξούλες ακόμα:
Database (δίδω + βάση, "δοτός") έχει σχέση με τους υπολογιστές;
Cyrix (από το κήρυκας) έχει σχέση με τους υπολογιστές;
trojan (από το Τροία) έχει σχέση με τους υπολογιστές;
heuristic analysis (από το ευρίσκω + αναλύω) έχει σχέση με τους υπολογιστές;

WANTILLES, νομίζω ότι η συζήτηση δεν εκτυλίσσεται προς όφελός σου.

Είπαμε Pentium και Cyrix είναι κύρια ονόματα. Δεν είναι όροι. Δεν είναι αποδεκτά.

Databases υπήρχαν και πριν τους υπολογιστές. Πώς κρατούσαμε παλιά ληξιαρχεία, υποθηκοφυλάκεια, συμβολαιογραφεία κλπ.

Δέχομαι το trojan και το heuristic.

ggeorgan
21-06-04, 12:19
Ενδιαφέρον έχει και ο «Διάλογος» του Σολομού, εκεί που εξηγεί γιατί ο Δάντης δεν θα μπορούσε ν' αρχίσει με κανένα άλλο τρόπο την «Θεία Κωμωδία», ότι η κάθε λέξη έχει το ακριβές βάρος της και κάθε αλλαγή, οσονδήποτε μικρή, θα χάλαγε το ποίημα. Και η επιμονή του Σεφέρη να διατηρήσει μια τελεία κι ας τον παίδευε ο Έντμουντ Κήλυ όλη μέρα, και στο τέλος και η γυναίκα του, Μαρώ Σεφέρη, «να την βγάλει την τελεία για να ησυχάσει το παιδί» (ο Κήλυ). Αλλοίμονο, αν οι υπέρμαχοι της απλοποιήσεως καταφύγουν σε τέτοια παρακάλια, αντί να παραδεχθούν αντρίκια ότι ήθελαν απλοποίηση και τους βγήκε υπεραπλούστευση.

WAntilles
21-06-04, 12:21
Παρεμπιπτόντως, γιατί «Ελληνική» με δύο λάμδα και όχι με ένα, ενώ «κλασσική» με ένα σίγμα μόνον ;

Δεν ξέρω πραγματικά ποιό είναι το σωστό. Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει. Υπάρχει μία άποψη που λέει ότι έναν από τους 2 τύπος (1 ή 2 σ) χρησιμοποιούμε για το επίθετο κλασικός γενικότερα, και τον άλλο όταν αναφερόμαστε ρητά και μόνο στην κλασική ελλάδα.

Αλλά δεν γνωρίζω:

1. Εάν είναι ορθή αυτή η άποψη

2. Εάν όντως είναι ορθή, ποιό είναι ποιό.


Η αλλαγή φύλου διαφέρει από την αλλαγή φύλλου, έτσι δεν είναι ;

Σαφώς.

Φύλο -> gender, sex

Φύλα -> tribes

Φύλλο -> leaf, sheet

WAntilles
21-06-04, 12:25
......

Ξαναδιάβασε αυτό που λέω δις στο εκτενές προηγούμενό μου post.

Ότι με το μονοτονικό, σε ό,τι έχει να κάνει με τη στίξη, η γλώσσα πλέον γράφεται ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. Αντιστοιχία ένα-προς-ένα και επί, αμφιμονοσήμαντη.

Αυτό δεν είναι επιτυχία;

Πολύ μεγαλύτερη consistency προφορικού και γραπτού λόγου;.......

Μεγάλη επιτυχία! Bέεεβαιααααα!

Το ΑΥΓΟ, τα παιδιά το γράφουν πλέον ΑΒΓΟ !!! γιατί απλά έτσι προφέρεται!
Κι άμα πάει ο γονιός να διαμαρτυρηθεί, για αυτή την λανθασμένη διδασκαλία, η απάντηση είναι "Αυτή είναι η εντολή από το Υπουργείο, αυτό διδάσκουμε!" :shock:


Ακόμη δεν έχεις σχολιάσει τα όσα σου έγραψα στις σελίδες 20 & 21!

Όσο για τα Αγγλικά, δυστυχώς ήταν ατυχέστατα τα όσα έγραψες για το elegant.

Πρόσεξε, ακριβώς για να μην πείτε αυτό το επιχείρημα, το τόνισα παραπάνω ρητά.

Λέω ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΙΞΗ. ΟΧΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ.

Το αυγό εγώ προσωπικά το γράφω αυγό και όχι αβγό.

Για πές τη γνώμη σου για το elegant.

Έχει μόνο την έννοια κομψός, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ; ΑΛΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ;

teacake
21-06-04, 12:26
codec = coder - decoder. Δεν είναι απαραίτητο ότι το codec υλοποιεί συμπίεση. Γενικώς υλοποιεί μετασχηματισμό δεδομένων.

WAntilles
21-06-04, 12:28
codec = coder - decoder. Δεν είναι απαραίτητο ότι το codec υλοποιεί συμπίεση. Γενικώς υλοποιεί μετασχηματισμό δεδομένων.

Μα δε βγαίνει από εκεί.

Βγαίνει από το

(co)mpressor - (dec)ompressor

teacake
21-06-04, 12:34
WAntilles μην επιμένεις. Κάνε ένα search στο Google αν δε με πιστεύεις. Ένα codec δεν είναι απαραίτητο να κάνει συμπίεση, στο ξαναλέω. Μπορεί να κάνει πχ μετατροπή από RGB σε YUV.

WAntilles
21-06-04, 12:43
Για τον φανατισμο που δημιουργησε ο Χριστιανισμος,οντως,υπηρχε (πολυ πιο εντονος απο οτι στο Βυζαντιο) στην Καθολικη Εκκλησια.

Μέγας μύθος.

Το Βυζάντιο ήταν απ' άκρη σ' άκρη και από την βάση της κοινωνικής πυραμίδας μέχρι και τον Αυτοκράτορα στην κορυφή, ένα πλήρως Θεοκρατικό και σκοταδιστικό κράτος, όπως ήταν οι Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν πριν τους βομβαρδισμούς, όπως είναι οι Χομεϊνί σήμερα στο Ιράν.


Wantilles,

Kανεις μεγαλο λαθος....Στο βυζαντιο δημιουργηθηκε πολιτισμος και μαλιστα πολυ αξιολογος.Ειχε ως βαση τον χριστιανισμο .Δηλαδη η Αγια Σοφια,τα ψηφιδωτα,οι εικονες και ολοι αυτοι οι περιφημοι ναοι δεν ειναι πολιτισμος?


Όχι δεν είναι πολιτισμός.

Το έχω ξαναπεί εδώ, και θα το πω άλλη μια φορά.

Πολιτισμός με μονόφθαλμη έκφραση και με όλα του τα έργα να έχουν ένα και μοναδικό θέμα (χριστός) όποιο και να είναι αυτό, και σε όλες τις εκφράσεις του (μουσική, ζωγραφική κλπ.) δεν είναι πολιτισμός.



WAntilles
Για την ώρα θα επικεντρωθώ στο προαναφερθέν επιχείρημά σου, σχετικά με το τι δεν είναι πολιτισμός.
Σύμφωνα μ'αυτό τότε κανένας λαός στον πλανήτη δεν έχει δημιουργήσει πολιτισμό, μιας κι για όλους τους λαούς οι καλύτερες δημιουργίες τους σε όλους τους τομείς (αρχιτεκτονική, γλυπτική, ζωγραφική, μουσική, ποίηση, κλπ) ήταν φόρος τιμής στους θεούς που πίστευαν! Υπάρχει παράδειγμα σε κάποιο σημείο του πλανήτη που τα ωραιότερα δημιουργήματα των ανθρώπων* να μην είναι εμπνευσμένα κι αφιερωμένα στις θεότητες που πίστευαν, κι όλα τα υπόλοιπα δημιουργήματα να περιστρέφονται κι να σχετίζονται μ'αυτά?

(Κι μια κι ανέφερες πιο πριν τον Da Vinci, τα ωραιότερα έργα του τι θέματα είχαν?
Θρησκευτικά & μυθολογικά. Άρα σύμφωνα με το επιχείρημά σου, ούτε ο Da Vinci δημιούργησε πολιτισμό!)

*από την αρχαιότητα μέχρι κι την εποχή του διαφωτισμού κι πιο μετά ακόμη, ανάλογα πάντα την περιοχή του πλανήτη

Κακώς (παράλειψή μου) που το επιχείρημα αυτό δεν το συνδύασα με ένα 2ο με το οποίο πάνε χέρι-χέρι.

Ακόμα και με ίδια θεματολογία, που δεν ισχύει, γιατί όλοι οι της Αναγέννησης είχαν τουλάχιστο 2 βασικά θέματα (θρησκευτικού περιεχομένου και ελληνική μυθολογία - το 1 δεν συνιστά ποικιλία θεματική - τα 2 συνιστούν), είχαν τουλάχιστο διαφορετικό στιλ (τεχνοτροπία) (και όχι στυλ). Άλλη τεχνοτροπία ο Da Vinci, άλλη ο Michelangelo κλπ.

Στο Βυζάντιο και οπουδήποτε αλλού γίνονται αγιογραφίες, μια ζωή, εις τους αιώνας των αιώνων, τα ίδια και τα ίδια:

- έλλειψη προοπτικής (perspective)
- έλλειψη κλίμακας (scale)
- φιγούρες σκελετωμένες, μή ρεαλιστικές
- φωτοστέφανα πανού
- επιγραφές standard (ο Ων, IC-XC, Ιχθύς κλπ.)

Τόσο standard που μπορώ να σου φτιάξω πρόγραμμα στο οποίο να εισάγω 3-4 παραλλαγές από κάθε στοιχείο, και αναμιγνύοντας τους συνδυασμούς να φτιάχνω αγιογραφίες.

Πραγματικά φοβερή πρωτοτυπία και δημιουργία οι αγιογραφίες.

Α και μην τολμήσουμε και αλλάξουμε κάποιο από τα παραπάνω στοιχεία, γιατί θα ρίξει ο Θεός κεραυνό να μας κάψει.

Έτσι θα τις κάνουμε τις αγιογραφίες μέχρι να σβήσει ο Ήλιος σαν άστρο.

Αυτό είναι πολιτισμός;

@ ADSLgr.com All rights reserved.