PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταμοιβή από NOVA με δωρεάν αποκωδικοποιητή Novabox HD 831



Σελίδες : [1] 2

ymitrou
06-03-13, 15:43
Μόλις έλαβα ένα μήνυμα από Nova και με ανταμοίβει "για την εμπιστοσύνη μου" όπως γράφει και μου προσφέρει δωρεάν τον αποκωδικοιποιητή Novabox HD 831 αξίας 129€.

Επισκεφτείτε την σελίδα http://www.forthnetgroup.gr/Box.aspx?a_id=5437 ή καλέστε στο 2119552220 για να μάθετε και εσείς αν ισχύει για όλους ή μόνο για αυτούς που λαμβάνουν μήνυμα.

Εγώ το επιβεβαίωσα και όντως ισχύει για μένα.
Θα τους δώσω την κάρτα μου και θα γίνει η παραλαβή.

Serafeim Karakostas
06-03-13, 15:52
Να σημειωθεί ότι η κάρτα που θα πάρεις με το νέο δέκτη θα παίζει αποκλειστικά και μόνο σε αυτόν.

geonet
06-03-13, 15:59
δεν είναι ακριβώς ανταμοιβή... μάλλον τυράκι είναι για να αλλάξεις κάρτα και συνεπώς και αποκωδικοποιητή!
Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις HD κανάλια κράτα ότι έχεις τώρα.
Και όσο για την ανταμοιβή ζήτα μια ωραιότατη μηνιαία έκπτωση!!! (π.χ. 129/12μηνες τουλάχιστον 10 ευρώ το μήνα)

dimos78
06-03-13, 20:34
ακριβως.για να σου φορτωσουν τον αχρηστο 831(που ο δεκτης μια χαρα ειναι,το firmware της νοβα ειναι αχρηστο) που κολαει συνεχως οταν αλλαζεις καναλια,που δε μπορεις να δεις αλλο δορυφορο,που δε μπορεις καν να προσθεσεις καναλια χειροκινητα και το πιο βασικο η καρτα θα πεζει μονο σε αυτον...

sakels
06-03-13, 20:47
γινεται οργανωμενα και μαζικα η ενημερωση για δωρεαν αντικατασταση?

makfil
07-03-13, 08:01
γινεται οργανωμενα και μαζικα η ενημερωση για δωρεαν αντικατασταση?

Προφανώς Όχι, γιατί όπως φαίνεται, η Νόβα σκέφτηκε να μαζέψει τις ελεύθερες κάρτες με τον τρόπο αυτό.

ymitrou
07-03-13, 09:20
Αν έχει εγγύηση το μηχάνημα και δεν με δεσμεύουν για οτιδήποτε άλλο ίσως την κάνω την αλλαγή.

Άλλωστε μετά το καλοκαίρι λήγει η σύμβαση μου με την εταιρεία και το "ψάχνω" αλλιώς το θέμα.

makfil
07-03-13, 10:27
Τι εννοείς "αν έχει εγγύηση το μηχάνημα";
Σύμφωνα με τη Νόβα, εάν πάθει κάτι οποιαδήποτε συσκευή της, τα έξοδα επισκευής ή αντικατάστασης επιβαρύνουν τον συνδρομητή. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, είναι δυνατόν να δεχτεί να επιβαρυνθεί η εταιρεία τα έξοδα αλλά για να το πετύχεις χρειάζεται παζάρι και απειλή διακοπής.

Εκτός από την πρώτη φορά που πλήρωσα την αντικατάσταση δέκτη (πριν από αρκετά χρόνια), τις υπόλοιπες δύο, χρειάστηκε αρκετό παζάρι για να το πετύχω.

ymitrou
07-03-13, 10:29
τόσο καλά?

Δλδ παίρνεις καινούργιο μηχάνημα και δεν παρέχεται εγγύηση?

Θα το δω σήμερα που θα πάω για ανταλλαγή.

jkoukos
07-03-13, 11:51
Εγγύηση παρέχει και ισχύει για έναν μόνο χρόνο, πέραν του οποίου ισχύουν αυτά που έγραψε ο @makfil.

Το link που έδωσες στο 1ο μήνυμα δεν οδηγεί πουθενά, για να ρίξω μια ματιά καθώς έχω και 'γώ "ανύπαντρη" κάρτα.

ymitrou
07-03-13, 15:02
ναι έχεις δίκιο, συγνώμη.

το διόρθωσα, αλλά εκεί βγάζει μόνο τα σημεία αντικατάστασης.

Καλύτερα να γίνει τηλεφωνική επικοινωνία πρώτα με την εταιρεία.

manicx
07-03-13, 15:58
Εμένα μου έστειλε αλλά έχω ήδη τον 831... Κανά άλλο δώρο παίζει ή :hit: ;

haniabal
07-03-13, 18:02
Άποψη μου είναι να κρατήσεις τον αποκωδικοποιητή και για HD κανάλια. Η εμπειρία θα είναι καλύτερη.

kataras
07-03-13, 20:44
η εγγυηση ειναι 2χρονια

alexopth69
07-03-13, 22:13
^^^ σωστά.
Ο δέκτης πάντως κολλάει όντως. Η ποιότητα της εικόνας σε σχέση με τον Crystal Audio επίγειο είναι πολύ χειρότερη (βασικά το upscaling 1080i φαντάζομαι). Το HD είναι ΟΚ.
Αυτό το ότι δεν πιάνει άλλο δορυφόρο ισχύει; Πώς το καταλαβαίνουμε; Εγώ πιάνω πάνω από 400 "κανάλια"....

sakels
07-03-13, 23:08
τα 400 καναλια ειναι απο το hotbird 13. εκει στοχευει το πιατο σου

ymitrou
08-03-13, 08:46
Όντως η εγγύηση είναι για 2 χρόνια.
Έπισης μου είπαν να μην κλείνω ποτέ τον δέκτη για να παίρνει όλες τις αναβαθμίσεις.
Ισχύει?

makfil
08-03-13, 08:59
Όντως η εγγύηση είναι για 2 χρόνια.
Έπισης μου είπαν να μην κλείνω ποτέ τον δέκτη για να παίρνει όλες τις αναβαθμίσεις.
Ισχύει?

Αυτό ίσχυε πριν την αναβάθμιση του ΟΚΤ 2011 επειδή κάθε φορά που τον άνοιγες ξεκινούσε τη σάρωση.
Μετά από εκείνη την αναβάθμιση δεν κάνει σάρωση σε κάθε άνοιγμα.
Επίσης, η δικαιολογία που σου είπαν είναι αστεία γιατί οι αναβαθμίσεις του δέκτη δεν είναι τόσο συχνές ώστε να δικαιολογείται να τον έχεις συνέχεια ανοικτό, γιαυτό το σκοπό.

Τέλος, καλό είναι να βάλεις στις Περιβ. Ρυθμίσεις την Αδρανοποίηση και την Αυτοματη Αναστολή στο ΟΧΙ.

ymitrou
08-03-13, 09:05
Ωραία καλό αυτό.

"Τέλος, καλό είναι να βάλεις στις Περιβ. Ρυθμίσεις την Αδρανοποίηση και την Αυτοματη Αναστολή στο ΟΧΙ. "

για πιο λόγο να το κάνω αυτό?
Παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα?

makfil
08-03-13, 09:32
Για να μην κλείνει ο δέκτης, με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις που έχει, εάν δεν τον αναβαθμίσεις.

ymitrou
08-03-13, 09:43
ok ευχαριστώ

DSLaManiaC
08-03-13, 18:24
Ωραία καλό αυτό.

"Τέλος, καλό είναι να βάλεις στις Περιβ. Ρυθμίσεις την Αδρανοποίηση και την Αυτοματη Αναστολή στο ΟΧΙ. "

για πιο λόγο να το κάνω αυτό?
Παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα?

Γιατί με την αδρανοποίηση ανοιχτή, κολλάει και πρέπει να του βγάλεις το ρεύμα.

(Προσωπική εμπειρία)

ymitrou
11-03-13, 08:54
Γιατί με την αδρανοποίηση ανοιχτή, κολλάει και πρέπει να του βγάλεις το ρεύμα.

(Προσωπική εμπειρία)

Πάντως, ο δέκτης που έχω με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις που είχε η αδρανοποίηση ήταν απενεργοποιημένη.

FSHOPAXD
12-03-13, 10:49
Ο δέκτης είναι πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε παλιότερο. Η προσφορά ισχύει για όλους όσους έχουν παλιότερο αποκωδικοποιητή Panasat κλπ. και η προσφορά είναι δωρεάν. Ολοι πλέον θα έχουν τον ίδιο δέκτη HD831 ή HD865 . Η διαδικασία γίνεται σε όλα τα εξουσιοδοτημένα σημεία αλλαγής εξοπλισμού.

ultraxmode
12-03-13, 13:23
Παιδιά καλησπέρα. Ήρθε και σε μένα αυτό το μήνυμα σήμερα στο κινητό και δεν ήξερα οτι "τρέχει" κάτι τέτοιο απο την Nova. Τελικά αξίζει να αλλάξω τον Panasat? Μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος... Επίσης :

1. Έχω ψάξει και έχω εγκαταστήσει τα Ιταλικά κανάλια Mediaset. Θα μπορώ πάλι να τα βάλω?
2. Έχω το Novasports.. Πρέπει να πληρώνω extra για τα HD κανάλια, ή τα βλέπω κανονικά?
3. Είναι δύσκολη η εγκατάσταση των καναλιών?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

DSLaManiaC
12-03-13, 13:35
2. Έχω το Novasports.. Πρέπει να πληρώνω extra για τα HD κανάλια, ή τα βλέπω κανονικά?


5€ μηνιαίως

ultraxmode
12-03-13, 13:41
5€ μηνιαίως

Δεν χρειάζεται να μου πείτε τίποτα άλλο.. :) Σιγά μην δώσω ΚΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ στην Nova.. ρε ΟΥΣΤ...

PS: Ευχαριστώ φίλε μου, να σαι καλά για την απάντηση.

jonkyr
12-03-13, 14:27
Θα προτεινα σε οποιον εχει "ελευθερη" καρτα και δεν εχει αναγκη τον δεκτη, να μην προχωρησει στην αποκτηση του. Δεν μιλαω για τις ικανοτητες του μηχανηματος, δεν το γνωριζω καν, αλλα για τον εμμεσο τροπο με τον οποιο θελουν να "παντρεψουν" την καρτα με τον δεκτη. Προσωπικα απερριψα την προταση οταν πριν απο λιγες ημερες πηγα να πληρωσω και με ενημερωσαν σχετικα.

DSLaManiaC
12-03-13, 14:28
Όταν δε κάνεις "παπάτζες" με το σύστημα, δε βλέπω γιατί να σε ενοχλεί σαν τελικό καταναλωτή το "πάντρεμα".

ultraxmode
12-03-13, 14:31
Όταν δε κάνεις "παπάτζες" με το σύστημα, δε βλέπω γιατί να σε ενοχλεί σαν τελικό καταναλωτή το "πάντρεμα".


Απο ό,τι καταλαβαίνω, κάποιοι χρησιμοποιούν άλλον αποκωδικοποιητή (καλύτερο της Nova) οπότε μάλλον γιαυτό δεν θέλουν να την παντρέψουν την κάρτα...

DSLaManiaC
12-03-13, 14:32
Απο ό,τι καταλαβαίνω, κάποιοι χρησιμοποιούν άλλον αποκωδικοποιητή (καλύτερο της Nova) οπότε μάλλον γιαυτό δεν θέλουν να την παντρέψουν την κάρτα...

Τι εμποδίζει τη Nova να πει απλώς "αλλαγή σε όλους τους δέκτες (δωρεάν) κι όποιος δεν αλλάξει από 1/6/2013 δεν θα χει σήμα" ?

jkoukos
12-03-13, 15:05
Απο ό,τι καταλαβαίνω, κάποιοι χρησιμοποιούν άλλον αποκωδικοποιητή (καλύτερο της Nova) οπότε μάλλον γιαυτό δεν θέλουν να την παντρέψουν την κάρτα...
... και είναι πιο εύκολο να μεταφέρεις μια κάρτα παρά ολόκληρο δέκτη σε άλλη θέση, είτε δωμάτιο, είτε σπίτι είτε και γεωγραφική περιοχή.

jonkyr
12-03-13, 19:51
Κουτη ερωτηση, αλλα δεν πειραζει: θα απαντησω. Για τον ιδιο λογο που δεν παιρνεις καρτα και κινητο "παντρεμενα" απο την εταιρεια κινητης τηλεφωνιας που χρησιμοποιεις! Θελεις ενα κινητο που να δινει "κατι" που ψαχνεις συγκεκριμενα.

Ουτε καν ξερω πώς γινονται οι "παπατζες", ο πρωτος αποκωδικοποιητης που ειχα πριν απο καμια δωδεκαρια χρονια εκανε κατι "παιχνιδια" αλλα και μονο η σκεψη οτι επρεπε να τον βγαλω απο το σαλονι, να τον παω στο πισι και να κανω "μαϊμουδιες" ηταν too much για εμενα. Κουραζομαι ακομα και τωρα μονο στην ιδεα... Δεν ειναι τυχαιο οτι εγραψα "αν δεν εχει αναγκη τον δεκτη"...

Αλλα επειδη βλεπω οτι κυριαρχει το "αν δεν εισαι μαζι μας, εισαι με τους αλλους", θα εξηγησω τον (προσωπικο) λόγο: Εχω εναν χαζο-αποκωδικοποιητη με δυο card reader, καρτα με ΝΟΒΑ πληρωμενη ανελλιπως απο το 2003/04 (δε θυμαμαι πια) και καρτα Al Jazeera (επι πληρωμη φυσικα) απο το 2009. Παραλληλα ο δεκτης μου εχει RF modulator και μοιραζω το (ιδιο) σημα στα υπολοιπα δωματια. Δεν βλεπω τον λογο να μου "πει" η ΝΟΒΑ ποσα μηχανηματα θα πρεπει να βαλω στο επιπλο του σαλονιου, ενω δεν μπαινω καν στη συγκριση των αποκωδικοποιητων. Επισης, τωρα βλεπω Astra (γιατι ουτε αυτο αξιωθηκα να κανω, να φερω ανθρωπο για να γυρισει την κεραια σε κανενα hellasat ή eurobird, τοσο... "παπατζας" ειμαι), που απ' ο,τι ξερω τα μηχανακια της ΝΟΒΑ δεν το επιτρεπουν. Βασικα δεν επιτρεπουν δευτερο ματι κι εγω θελω το καλοκαιρι να βαλω τριτο...

Ελπιζω να περασα την ανακριση "αγαπητε" DSLaManiaC...

- - - Updated - - -


Τι εμποδίζει τη Nova να πει απλώς "αλλαγή σε όλους τους δέκτες (δωρεάν) κι όποιος δεν αλλάξει από 1/6/2013 δεν θα χει σήμα" ?

Στη δεδομενη χρονικη στιγμη η δραματικη μειωση συνδρομητικης βασης σε μια δυσκολη εποχη για την εταιρεια.


... και είναι πιο εύκολο να μεταφέρεις μια κάρτα παρά ολόκληρο δέκτη σε άλλη θέση, είτε δωμάτιο, είτε σπίτι είτε και γεωγραφική περιοχή.

Κι αυτο, το ξεχασα. Παρ' ο,τι δεν τη μεταφερω ειναι η αληθεια διοτι δεν εχω βαλει καπου αλλου δορυφορικη κεραια, ενω στα υπολοιπα δωματια βλεπω οπως εξηγησα στο προηγουμενο μνμ μου.

DSLaManiaC
13-03-13, 00:34
Καμια ανάκριση.
Εγώ απλώς έχω 1 δέκτη, μια τηλεόραση και απλώς παίζει.

Επίσης, ίσως ήταν λάθος η λεξη παπατζα. Ισως 'πατεντα' θα ήταν πιο σωστη.

Sent from my HTC Desire using Forum Runner

jonkyr
13-03-13, 00:45
ΟΚ, δεκτον. Δεν με ενδιεφερε η "παπατζα", απλα δεν ειναι ωραιο να ειμαστε καχυποπτοι με τα παντα. Οπως καταλαβες, υπαρχουν πολλοι λογοι για να μην ακολουθει κανεις την "πεπατημενη" (και δεν μιλαω μονο για τη ΝΟΒΑ) :) Καλο βραδυ.

lunatic
16-03-13, 02:34
Και μένα με καλέσανε για το "δώρο" μου...
Έχω δέκτη του εμπορίου... Μου είπανε ή θα το πάρω τώρα είτε μετά που θα κλειδώσουν οι κάρτες θα αναγκαστείς να τον πληρώσεις...

ε κάπου εκεί φόρτωσα και ρώτησα πόσο συμβόλαιο έχω ακόμα...
Τα λέμε Νοβα... όταν κάποια στιγμή αποκτήσεις ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ για το οποίο θα αξίζει να πληρώσουμε

Pehlis
18-03-13, 19:13
Όταν δε κάνεις "παπάτζες" με το σύστημα, δε βλέπω γιατί να σε ενοχλεί σαν τελικό καταναλωτή το "πάντρεμα".

Ακριβώς, και επειδή στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί “παπατζήδες” ο μόνος τρόπος να μειώσει το φερόμενο είναι να αναβαθμίσει τον εξοπλισμό τους

FSHOPAXD
19-03-13, 23:59
Εαν δεν έδινε δωρεάν τον εξοπλισμό στους παλιούς θα λέγανε γιατί δεν σκέφτεται εμάς τους παλιότερους...

sakels
20-03-13, 00:17
το θεμα ειναι οτι η πληρη αντικατασταση αργει και κατα συνεοεια αργει και η μεταβαση σε mpeg4 αρα hd νεα καναλια γιοκ..

jonkyr
22-03-13, 02:36
Και μένα με καλέσανε για το "δώρο" μου...
Έχω δέκτη του εμπορίου... Μου είπανε ή θα το πάρω τώρα είτε μετά που θα κλειδώσουν οι κάρτες θα αναγκαστείς να τον πληρώσεις...

ε κάπου εκεί φόρτωσα και ρώτησα πόσο συμβόλαιο έχω ακόμα...
Τα λέμε Νοβα... όταν κάποια στιγμή αποκτήσεις ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ για το οποίο θα αξίζει να πληρώσουμε

Μετα απο διακοπη ρευματος, επικοινωνησα μαζι τους για να μου στειλουν νεο σημα (προσπαθουσα απο το σαιτ, αλλα δεν...). Ανεξαρτητα απο τις βλακειες που ακουσα στο τηλεφωνο, σημασια εχει οτι μου ειπαν κι εμενα να αλλαξω τωρα ή θα πληρωσω μετα. Ειπα στο παληκαρακι οτι δεν θα πληρωσω ουτε μετα διοτι πολυ απλα δεν προκειται να παραμεινω στην εταιρεια. Οποτε, κραταω φιλε μου την τελευταια σειρα απο το παραπανω ποστ :)


Ακριβώς, και επειδή στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί “παπατζήδες” ο μόνος τρόπος να μειώσει το φερόμενο είναι να αναβαθμίσει τον εξοπλισμό τους

Φυσικα, οταν θελει κανεις να συνεχισει την πλυση εγκεφαλου ή να ριξει λασπη, θα κρατησει ο,τι τον συμφερει. Η απαναφορα του quote του DSLaManiaC αρκετες μερες μετα, ενω εχω ηδη αναφερει τι ειδους... "παπατζα" εχω κανει κι ο DSLaManiaC εχει ανακαλεσει εν μερει, μονο σε υποψιες μπορει να με βαλει... :hmm:


Εαν δεν έδινε δωρεάν τον εξοπλισμό στους παλιούς θα λέγανε γιατί δεν σκέφτεται εμάς τους παλιότερους...

Οταν επαιρνε τα 60αρια για συνδρομες, δεν ειδα να σκεφτεται κανεναν παλιο παρα μονο τα ευρω. Οταν εβγαζαν καπνους τα μηχανηματα μετα απο 1.5 χρονο, δεν ειδα καμια διαθεση "ενισχυσης" των παλιων συνδρομητων. Τωρα που την επιασε ο "πονος", εσφιξαν και οι πισινοι.

Η αληθεια ειναι δυστυχως σκληρη, στη ζωη υπαρχει παντα το payback. Αλλες φορες ερχεται αργα, αλλες γρηγορα, ομως δεν χανει ποτε το δρομο του εντελως.

sakels
12-04-13, 22:31
κατι νεο..:
Για κάθε νέα σύνδεση nova full pack

ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση εξοπλισμού Nova
12 μήνες Nova Multiview + Nova HD
3 μήνες Nova Adult pack

Και ακόμα επιλέγοντας ως τρόπο εξόφλησης της συνδρομής την πάγια τραπεζική εντολή ή την πιστωτική κάρτα:

Δωρεάν 12 μήνες Nova HD*
Εξοπλισμό NovaBox HD 831 Δωρεάν
ή
Εξοπλισμό NovaBox HD PVR 865 49€

ΜΑΙΚ
14-04-13, 12:51
κατι νεο..:
Για κάθε νέα σύνδεση nova full pack

ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση εξοπλισμού Nova
12 μήνες Nova Multiview + Nova HD
3 μήνες Nova Adult pack

Και ακόμα επιλέγοντας ως τρόπο εξόφλησης της συνδρομής την πάγια τραπεζική εντολή ή την πιστωτική κάρτα:

Δωρεάν 12 μήνες Nova HD*
Εξοπλισμό NovaBox HD 831 Δωρεάν
ή
Εξοπλισμό NovaBox HD PVR 865 49€

Ο HD 831 και o PVR 865 είναι σε αυτήν την τιμή εαν πληρώνεις με πιστωτική κάρτα.

nikolas80p
15-04-13, 11:11
δεν είναι ακριβώς ανταμοιβή... μάλλον τυράκι είναι για να αλλάξεις κάρτα και συνεπώς και αποκωδικοποιητή!
Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις HD κανάλια κράτα ότι έχεις τώρα.
Και όσο για την ανταμοιβή ζήτα μια ωραιότατη μηνιαία έκπτωση!!! (π.χ. 129/12μηνες τουλάχιστον 10 ευρώ το μήνα)

Σωστός, αλλά και τα HD είναι καλή φάση....

DSLaManiaC
17-04-13, 17:20
Σωστός, αλλά και τα HD είναι καλή φάση....

Το ότι τα χρεώνουν επιπλέον πάλι, καθόλου.

Sent from my Nexus 4 using Forum Runner

sakels
17-04-13, 18:26
Με παγια εντολη τα δινουν δωρεαν πλεον

vanels
17-04-13, 19:33
Καλησπέρα,πάντως σε μένα,δεν το έχουν κάνει,και πληρώνω με κάρτα(πάγια)και ει μαι στο cinema+Hd και πληρώνω κανονικά!

sakels
17-04-13, 19:54
Καλησπέρα,πάντως σε μένα,δεν το έχουν κάνει,και πληρώνω με κάρτα(πάγια)και ει μαι στο cinema+Hd και πληρώνω κανονικά!

ισχυει στα νεα 3play

DSLaManiaC
18-04-13, 00:50
Με παγια εντολη τα δινουν δωρεαν πλεον

Σε όλα τα πακέτα?

Γιατί πληρώνω με πιστωτική, να το ζητήσω :p

ymitrou
18-04-13, 07:22
Με παγια εντολη τα δινουν δωρεαν πλεον

Δεν το ήξερα αυτό.

Παρόλα αυτά η προσφορά τους είναι μηδαμινή σε σχέση με τα λεφτά που ζητούν και τις υπηρεσίες που προσφέρουν με βάση τον σημερινό ανταγωνισμό (βλέπε ΟΤΕ tv)

vanels
18-04-13, 10:35
Έτσι είναι,τώρα τον Ιούνιο τελειώνει η συνδρομή μου άρα θα το κόψω εάν δεν κάνουν αντιπρόταση .... πχ στα ίδια λεφτά να είναι full packet

@ ADSLgr.com All rights reserved.