PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοσεις χωρις πιστωτικη



alive
13-04-13, 10:01
Yπαρχει αλλο καταστημα ηλεκτρονικων,εκτος απο Κωτσοβολο,που δεχεται αγορες με δοσεις χωρις πιστωτικη καρτα?
Ευχαριστω.

chralexo
13-04-13, 11:12
Μου φαίνεται η ηλεκτρονική...

narsis
13-04-13, 11:35
Οι δόσεις χωρίς πιστωτική που δέχεται ο Κωτσόβολος και η Ηλεκτρονική είναι ουσιαστικά τραπεζικό δάνειο. Δηλαδή τα καταστήματα Κωτσόβολος έχουν μια συμφωνία με μια ή περισσότερες τράπεζες, παίρνουν τα οικονομικά σου στοιχεία, τα εισάγουν μέσω υπολογιστή, τα επεξεργάζεται η τράπεζα που συνεργάζονται και σου εγκρίνει (ή όχι) καταναλωτικό δάνειο. Εάν εγκριθεί υπογράφεις κανονική σύμβαση δανείου, ο Κωτσόβολος παίρνει τα χρήματα του δανείου (δηλαδή ουσιαστικά εσύ πληρώνεις μετρητά) και μετά εσύ χρωστάς ένα δάνειο με συγκεκριμένες δόσεις στην τράπεζα που χορήγησε το δάνειο.
Οπότε εάν εσύ θέλεις, λέγοντας χωρίς πιστωτική, να αποφύγεις τις τράπεζες, δεν είναι αυτός ο δρόμος. Ως πελάτη σε συμφέρει περισσότερο να βάλεις κάτι με δόσεις σε πιστωτική, γιατί αν όντως πληρώνεις τις δόσεις δεν χρεώνεσαι με τόκους, εάν πας με τις δόσεις μέσω δανείου από Κωτσόβολο ή Ηλεκτρονική, πληρώνοντας κανονικά τις δόσεις, πληρώνεις και τους τόκους αυτού του δανείου.

chralexo
13-04-13, 11:46
Οι δόσεις χωρίς πιστωτική που δέχεται ο Κωτσόβολος και η Ηλεκτρονική είναι ουσιαστικά τραπεζικό δάνειο. Δηλαδή τα καταστήματα Κωτσόβολος έχουν μια συμφωνία με μια ή περισσότερες τράπεζες, παίρνουν τα οικονομικά σου στοιχεία, τα εισάγουν μέσω υπολογιστή, τα επεξεργάζεται η τράπεζα που συνεργάζονται και σου εγκρίνει (ή όχι) καταναλωτικό δάνειο. Εάν εγκριθεί υπογράφεις κανονική σύμβαση δανείου, ο Κωτσόβολος παίρνει τα χρήματα του δανείου (δηλαδή ουσιαστικά εσύ πληρώνεις μετρητά) και μετά εσύ χρωστάς ένα δάνειο με συγκεκριμένες δόσεις στην τράπεζα που χορήγησε το δάνειο.
Οπότε εάν εσύ θέλεις, λέγοντας χωρίς πιστωτική, να αποφύγεις τις τράπεζες, δεν είναι αυτός ο δρόμος. Ως πελάτη σε συμφέρει περισσότερο να βάλεις κάτι με δόσεις σε πιστωτική, γιατί αν όντως πληρώνεις τις δόσεις δεν χρεώνεσαι με τόκους, εάν πας με τις δόσεις μέσω δανείου από Κωτσόβολο ή Ηλεκτρονική, πληρώνοντας κανονικά τις δόσεις, πληρώνεις και τους τόκους αυτού του δανείου.
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω, αλλά πάλι όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις την δόση της πιστωτικής υπάρχει επιτόκιο μεγαλύτερο από του καταναλωτικού δανείου. Οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Κάνεις δεν δίνει με δόσεις χωρίς να πληρώσεις στο τέλος παραπάνω είτε σε κατάστημα είτε σε τράπεζα

narsis
13-04-13, 11:55
Εάν στην πιστωτική κάρτα πληρώνεις ΟΛΗ την οφειλή και όχι την ελάχιστη καταβολή, τότε ΔΕΝ χρεώνεσαι με κανένα τόκο. Π.χ. έχω μια πιστωτική κάρτα με 0 υπόλοιπο (δεν την έχω χρεώσει). Πηγαίνω στον Κωτσόβολο ή στην ηλεκτρονική και αγοράζω μια τηλεόραση 700 ευρώ. Τη βάζω σε 10 άτοκες δόσεις στην πιστωτική κάρτα. Τότε στον επόμενο λογαριασμό της κάρτας θα έχω χρεωθεί 700/10 = 70 ευρώ. Εάν τα δώσω όλα (και όχι π.χ. τα 25 ή 30 που θα είναι η ελάχιστη καταβολή) τότε δεν πληρώνω τόκο και κάθε μήνα αυτό θα επαναλαμβάνεται μέχρι να πληρώσω 70 * 10 = 700 ευρώ. Επαναλαμβάνω αρκεί να πληρώνω όλο το ποσό και όχι την ελάχιστη καταβολή.
Εάν ζητήσω δόσεις χωρίς πιστωτική, θα μου ζητήσουν Ε1, εκκαθαριστικά σημειώματα και ότι άλλο ζητάνε για δάνεια, θα εγκριθεί το δάνειο (πλέον δύσκολα αλλά λέμε), θα πάρει ο Κωτσόβολος ή η Ηλεκτρονική τα 700 ευρώ της και εγώ θα πληρώνω π.χ. 36€ επί 24 μήνες δλδ 864 ευρώ συνολικά διότι το καταναλωτικό δάνειο έχει φυσικά κάποιο τόκο (συνήθως πρέπει να είναι 10-12% ίσως και παραπάνω πλέον με την κρίση).

3lbereth
13-04-13, 12:32
Well said! Οτιδήποτε και να αγοράσεις από οπουδήποτε, η οφειλή σου είναι προς την τράπεζα διαφορετικά το κατάστημα δεν εξασφαλίζει οτι θα πάρει τα χρήματά σου.
Κι αυτό που συμφέρει είναι η πιστωτική και όχι κάποιο καταναλωτικό δάνειο. Επιπλέον, λόγω κρίσης, έχουν σφίξει πολύ τα πράγματα στην αγορά και τα καταστήματα λευκών συσκευών ιδίως στα ακριβά τους προϊόντα κάνουν πολλές άτοκες δόσεις.

alive
14-04-13, 07:41
Δεν εχω πιστωτικη ουτε θελω να παρω.
Τελικα υπαρχουν αλλα καταστηματα εκτος απο Ηλεκτονικη και Κοτσοβολο?
Για tablet ενδιαφερομαι.

narsis
15-04-13, 16:41
Γενικά αν το σκεφτείς από την πλευρά του εμπόρου, θα καταλάβεις γιατί δεν είναι πολύ εύκολο (αν είναι δηλαδή έστω και απείρως δύσκολο και όχι αδύνατο), να βρεις κατάστημα που να δεχτεί δόσεις σε tablet (και γενικά εμπόρευμα σχετικά ακριβό και μη εύκολα επιστρέψιμο όπως είναι τα ηλεκτρονικά). Εάν δεν θέλεις αυτά τα δάνεια (δόσεις) που δίνει ο Κωτσόβολος μέσω τράπεζας (και άρα ο Κωτσόβολος πληρώνεται μετρητοίς ουσιαστικά) ή δόσεις με πιστωτική (όπου είτε ξέρει ότι θα πάρει τα λεφτά από την τράπεζα πληρώσεις δεν πληρώσεις την κάρτα σου, είτε πιο σύνηθες προεξοφλεί τις δόσεις στην τράπεζα οπότε και πάλι πληρώνεται μετρητοίς), τότε πώς μπορεί εσένα να σε "δέσει" ότι θα πληρώσεις; Δεν μπορεί. Τα καταστήματα-αλυσίδες (Κωτσόβολος, Ηλεκτρονική κτλ.) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν ανοιχτή πίστωση (να σου πουλάνε δλδ. καλή τη πίστη ότι θα πληρώσεις).
Τώρα σε κανένα πιο συνοικιακό μαγαζί, κάποιο με το οποίο μιλάς με το "αφεντικό" απευθείας, ίσως και να κάνουν ακόμα, με συναλλαγματικές ή με επιταγές, γιατί τελείως ανοιχτή πίστωση δεν νομίζω να κάνει κανείς πια, αλλά και αυτό το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο γιατί απλά την αξιολόγηση των πελατών πρέπει να την κάνει το κατάστημα ηλεκτρικών (να σε κόψει δηλαδή αν εσύ είσαι φερέγγυος), όπως επίσης και αναλαμβάνει το ρίσκο να μην πληρώσεις και να τον φεσώσεις. Οπότε τα καταστήματα ηλεκτρικών προτιμούν (έναντι κάποιας αμοιβής φυσικά) να δίνουν αυτή τη δουλειά στις τράπεζες και αυτοί απλώς να εισπράττουν.

giorgiog13
13-08-13, 18:44
Υπαρχει καποια πιστωτικη που να μην εχει ετησια συνδρομη ετσι ωστε αν αγορασω κατι με δοσεις και τις εξοφλω κανονικα και στην ωρα μου να μην χρεωθω τιποτα παραπανω;

no_logo
13-08-13, 19:04
κατά περιόδους όλες οι τράπεζες δίνουν πιστωτικές χωρίς συνδρομή για λόγους προώθησης
Να έχεις τα μάτια σου ανοικτά με το που θα ακούσεις μια τέτοια διαφήμιση να την τσιμπήσεις
Αν και 20 με 25 ευρώ το χρόνο δεν είναι και κάτι δραματικό πάντως

DJG
13-08-13, 19:31
Υπαρχει καποια πιστωτικη που να μην εχει ετησια συνδρομη ετσι ωστε αν αγορασω κατι με δοσεις και τις εξοφλω κανονικα και στην ωρα μου να μην χρεωθω τιποτα παραπανω;

πόσο χρονών είσαι; Αμα είσαι από 18-28 και δεν χρωστάς αλλού (δεν εισαι στο τειρεσια) πηγαινε στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο ανοιξε ενα λογαριασμο 18plus και ζητα την πιστωτική που δίνουν χωρίς οικονομικά στοιχεία, δηλαδή χωρίς εκκαθαριστικό. Βεβαια έχει οριο 300 ευρώ, δεν σου δινει παραπανω γιατι δεν εδωσες εκκαθαριστικό, αλλά έτσι εγώ πήρα το smartphone που ήθελα. Δεν εχει συνδρομή, και δεχεται δόσεις.

hedgehog
13-08-13, 19:57
Επίσης, αν τηρείς σε κάποια τράπεζα λογαριασμό μισθοδοσίας, κάνε μία ερώτηση εκεί.

Κάποιες τράπεζες σε τέτοιες περιπτώσεις παρέχουν μία ή και περισσότερες πιστωτικές χωρίς συνδρομή.

anonymos1982
15-08-13, 02:40
Επίσης, αν τηρείς σε κάποια τράπεζα λογαριασμό μισθοδοσίας, κάνε μία ερώτηση εκεί.

Κάποιες τράπεζες σε τέτοιες περιπτώσεις παρέχουν μία ή και περισσότερες πιστωτικές χωρίς συνδρομή.

Το ζήτημα δυστυχώς δεν είναι αν έχουν συνδρομή ή όχι αλλά αν του την εγκρίνουν ή όχι...
Υπάρχουν γενικώς στις περισσότερες τράπεζες κάρτες χωρίς συνδρομή για πάντα για τον πρώτο χρόνο, για όσο είσαι ενήμερος, αν την βγάλεις για να πληρώνεις κάποιο λογαριασμό ή σε κάποιο κατάστημα κλπ
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.moneyonline.gr/site/CreditCard/Search

giorgiog13
24-09-13, 12:38
Θελω να παρω υπολογιστη γυρω στα 600€ αλλα θελω να τον πληρωσω με δοσεις...δεν θελω να σκασω επι τοπου 600 γιατι θα ξεμεινω. Παρ'οτι διατηρω λογαριασμο μισθοδοσιας στην Alpha δε μπορω να βγαλω γιατι ξεκινησα το 2013 την δουλεια οποτε στο εκκαθαριστικο δεν φαινονται εσοδα. Και ενω τους ειπα οτι μπορουν να ελεγξουν το λογαριασμο αλλα και οτι μπορω να φερω βεβαιωση αποδοχων δεν γινοταν. Αυτο με το ταχυδρομικο ταμιευτηριο θα ηταν καλη ιδεα αλλα στην προκειμενη τα 300 δεν φτανουν.

Γενικα αυτο που με ενδιεφερε ηταν η Bonus της Alpha για να πληρωνουμε γενικα τις υποχρεωσεις μας σαν οικογενεια απο εκει ετσι ωστε να εχουμε και καποιο οφελος.

anonymos1982
24-09-13, 16:29
Γενικα αυτο που με ενδιεφερε ηταν η Bonus της Alpha για να πληρωνουμε γενικα τις υποχρεωσεις μας σαν οικογενεια απο εκει ετσι ωστε να εχουμε και καποιο οφελος.

Καλά μην νομίζεις ότι το "μπόνους" που σου προσφέρει είναι και κάτι τρομερό. Στην καλύτερη η αξία αυτών που θα σου δίνει να είναι 1-2% αυτών που έχεις αγοράσει και αν έχει και συνδρομή μπορεί να βγαίνεις και χαμένος...

sdikr
24-09-13, 16:32
Καλά μην νομίζεις ότι το "μπόνους" που σου προσφέρει είναι και κάτι τρομερό. Στην καλύτερη η αξία αυτών που θα σου δίνει να είναι 1-2% αυτών που έχεις αγοράσει και αν έχει και συνδρομή μπορεί να βγαίνεις και χαμένος...

Πέρυσι είχε μια καλή προσφορά στα αβ, έκπτωση 20% με εξαργύρωση πόντων θα έλεγα οτι μου ήρθε πολύ καλά, παραπάνω δηλαδή απο άπλα 1 με 2%, συνδρομή δεν έχει (η Bonus visa)

- - - Updated - - -


Θελω να παρω υπολογιστη γυρω στα 600€ αλλα θελω να τον πληρωσω με δοσεις...δεν θελω να σκασω επι τοπου 600 γιατι θα ξεμεινω. Παρ'οτι διατηρω λογαριασμο μισθοδοσιας στην Alpha δε μπορω να βγαλω γιατι ξεκινησα το 2013 την δουλεια οποτε στο εκκαθαριστικο δεν φαινονται εσοδα. Και ενω τους ειπα οτι μπορουν να ελεγξουν το λογαριασμο αλλα και οτι μπορω να φερω βεβαιωση αποδοχων δεν γινοταν. Αυτο με το ταχυδρομικο ταμιευτηριο θα ηταν καλη ιδεα αλλα στην προκειμενη τα 300 δεν φτανουν.

Γενικα αυτο που με ενδιεφερε ηταν η Bonus της Alpha για να πληρωνουμε γενικα τις υποχρεωσεις μας σαν οικογενεια απο εκει ετσι ωστε να εχουμε και καποιο οφελος.

Μπορείς να πάρεις την enter american express bonus (είναι χρεωστική)

hedgehog
24-09-13, 16:40
Ας πάρουμε το παράδειγμα της BP που τρέχει ακόμη το 23%.

Για να σου κάνει το 23% σε συναλλαγή των 60 € (~14 €) ήθελε αν θυμάμαι καλά 3000 πόντους, άρα (χωρίς extra πόντους από συνεργαζόμενες επιχειρήσεις κλπ) αγορές 3000 €.

αρκετά κάτω από το 1% του "τζίρου" της κάρτας είναι η έκπτωση...
αυτό βέβαια δεν την κάνει αμελητέα, αλλά προσωπικά δεν θα έπαιρνα σε καμία περίπτωση κάρτα με συνδρομή (όπως την χρεωστική American Express) μόνο και μόνο για να μπορώ να παίξω με τους πόντους.

anonymos1982
24-09-13, 17:15
Πέρυσι είχε μια καλή προσφορά στα αβ, έκπτωση 20% με εξαργύρωση πόντων θα έλεγα οτι μου ήρθε πολύ καλά, παραπάνω δηλαδή απο άπλα 1 με 2%, συνδρομή δεν έχει (η Bonus visa)

- - - Updated - - -



Μπορείς να πάρεις την enter american express bonus (είναι χρεωστική)

Η έκπτωση δεν είναι "πολύ πάνω από το 1-2% γιατί για να την πάρεις έπρεπε να ξοδέψεις πόντους που είχες μαζέψει μετά από πολλές αγορές.. και συνεπώς πολλά ευρώ.

Η χρεωστική δυστυχώς δεν τον εξυπηρετεί αν θέλει να βάλει δόσεις αφού καμιά χρεωστική δεν δέχεται δόσεις.

Η American Express έχει δυστυχώς συνδρομή.

sdikr
24-09-13, 17:18
Η έκπτωση δεν είναι "πολύ πάνω από το 1-2% γιατί για να την πάρεις έπρεπε να ξοδέψεις πόντους που είχες μαζέψει μετά από πολλές αγορές.. και συνεπώς πολλά ευρώ.

Η χρεωστική δυστυχώς δεν τον εξυπηρετεί αν θέλει να βάλει δόσεις αφού καμιά χρεωστική δεν δέχεται δόσεις.

Η American Express έχει δυστυχώς συνδρομή.

Ναι, αλλά τις αγορές θα τις κάνω, οπότε αντί για μετρητά κάνω χρήση της κάρτας, τέλος του μήνα όλο το πόσο (αν και τώρα τελευταία είχα θέμα όποτε πληρώνω τόκους), δεν είναι πρόβλημα το να μαζέψεις τους πόντους.
Ναι σίγουρα η bonus χρεωστική έχει και συνδρομή, απλά ζητούσε τρόπο να ξοδεύει αλλά και να μαζεύει πόντους , οπότε τα βάζει κάτω τα υπολογίζει και αποφασίζει

Giannaras st
01-10-13, 19:30
Εγώ νομίζω έχω μια δυσκολότερη απορία . Θέλω να αγοράσω έναν υπέρ υπολογιστή για games και το κόστος του φτάνει τα 6000ευρω . Έχω σταθερό εισόδημα 9300ευρω ετησίως . Δεν έχω τίποτα στο όνομα μου. Ούτε χρωστάω κατι.αλλα ούτε πιστωτική έχω. Υπάρχει τρόπος να κάνω μια τέτοια αγορά ?

stelios4711
01-10-13, 19:42
Εγώ νομίζω έχω μια δυσκολότερη απορία . Θέλω να αγοράσω έναν υπέρ υπολογιστή για games και το κόστος του φτάνει τα 6000ευρω . Έχω σταθερό εισόδημα 9300ευρω ετησίως . Δεν έχω τίποτα στο όνομα μου. Ούτε χρωστάω κατι.αλλα ούτε πιστωτική έχω. Υπάρχει τρόπος να κάνω μια τέτοια αγορά ?

Δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτηση σου αλλά μου έκανε εντύπωση το κόστος αγοράς του υπολογιστή
Μήπως υπερβάλλεις πολύ στις επιλογές σου ;
Με το ένα τρίτο από αυτά τα λεφτά παίρνεις πάλι υπερυπολογιστή και τότε ενδεχομένως να μην χρειάζεσαι πιστωτική
Αν θέλεις μοιράσου μαζί μας το τι ακριβώς θέλεις να αγοράσεις μήπως σε βοηθήσουμε να μη ξοδέψεις άδικα τόσα λεφτά

Giannaras st
01-10-13, 20:35
Το κόστος αυτό μπορεί και να ξεπεραστει... Φαντασου 3 οθόνες και τουλάχιστον 2 κάρτες γραφικών αν όχι 3... Με 32gb ram ... Επεξεργαστή extreme ... Μόνο το τροφοδοτικο για όλα αυτά αξίζει μια περιουσία ... Για κάτι τέτοιο ενδιαφέρομαι και τίποτα λιγότερο .

cranky
01-10-13, 20:39
Αν θέλεις μοιράσου μαζί μας το τι ακριβώς θέλεις να αγοράσεις μήπως σε βοηθήσουμε να μη ξοδέψεις άδικα τόσα λεφτά
Καλύτερα να ανοίξει θέμα στην ανάλογη ενότητα, γιατί εδώ θα γίνει μπάχαλο.

Giannaras st
01-10-13, 21:08
Συνέχεια στο επόμενο άρθρο παιδιά :clap:

FarmaS
31-12-13, 00:01
ποιο ειναι το ελαχιστο εισοδημα π πρεπει να εχεις δηλωση για να δεχτει ο Κωτσοβολος αγορα με δοσεις ? επειδη θελω να παρω μια οθονη γυρω στα 200ευρω
ευχαριστω

Yabba
19-01-14, 10:56
Το ίδιο πάνω κάτω πρόβλημα έχω κι εγώ.
Με μηδενικό εισόδημα στο εκκαθαριστικό, δεν μου βγάζει καμμιά τράπεζα πιστωτική κάρτα.
Πως στο καλό θα αγοράσω κάτι με άτοκες δόσεις;

no_logo
19-01-14, 11:54
τρελός είναι κανείς να σου χορηγήσει δάνειο ή πιστωτική χωρίς εισόδημα;
Αυτά παλιά
Πλέον ακόμα και με εισόδημα να υπάρχει οι τράπεζες έχουν κλείσει τις κάνουλες

Yabba
19-01-14, 12:02
Το να αγοράσεις κάτι που κοστίζει 300 - 400 ευρώ με δόσεις δεν νομίζω οτι είναι τόσο επισφαλές για οποιαδήποτε τράπεζα.
Τες παν...

29gk
19-01-14, 12:30
Υπαρχουν ακομα αρκετοι που ονειρευονται αλλα και αλλοι που δεν καταλαβαν οτι πλεον χωρις λεφτα στην τσεπη δεν κινειται φυλλο. Κυριολεκτικα ομως.



18.1.14
Στον Τειρεσία για καθυστέρηση δόσης πάνω από 20 ευρώ!...

Αν νομίζατε ότι στην λίστα του Τειρεσία μπαίνουν μόνο όσοι έχουν "κοκκινίσει" είστε βαθιά γελασμένοι. Δυστυχώς μπαίνουν όλοι όσοι έχουν δανειοδοτηθεί και έχουν καθυστερήσει να καταβάλλουν δόσεις που ξεπερνούν το απίστευτο ποσό των....20 ευρώ!!

Και αυτό γιατί πέραν της "μαύρης" λίστας, δηλαδή του Συστήματος Οικονομικής Συμπεριφοράς Αθέτησης Υποχρεώσεων (ΣΑΥ) που καταχωρούνται δεδομένα που αφορούν εκτός των άλλων σε καταγγελίες συμβάσεων καρτών, καταγγελίες συμβάσεων χορηγήσεων καταναλωτικής στεγαστικής και επιχειρηματικής πίστης, υπάρχει και το Σύστημα Συγκέντρωσης Χορηγήσεων (Σ.Σ.Χ.) στο οποίο καταχωρούνται δεδομένα που αφορούν σε ενήμερες οφειλές και οφειλές σε καθυστέρηση προερχόμενες από πάσης φύσεως χορηγήσεις προς ιδιώτες και επιχειρήσεις.

Δυστυχώς αυτό δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι με αποτέλεσμα να βρίσκονται προ εκπλήξεως όταν οι τράπεζες απορρίπτουν αιτήματα τους για έκδοση πιστωτικών καρτών, καταναλωτικών ή άλλων δανείων.

Το παράδειγμα που ακολουθεί και αποδεικνύεται από το έγγραφο, είναι χαρακτηριστικό. Δανειολήπτης, του οποίου συγκεκριμένη τράπεζα του έκανε προσφορά για έκδοση πιστωτικής κάρτας (για άτοκη εξόφληση των τελών κυκλοφορίας του αυτοκινήτου του), την οποία και αποδέχτηκε, μετά από έλεγχο δεδομένων στο Σ.Σ.Χ, δεν του χορηγήθηκε τελικά.

Η τράπεζα του απάντησε με SMS, ότι: "Σας ενημερώνουμε ότι λόγω ευρημάτων στη βάση δεδομένων της Τειρεσίας Α.Ε. δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε στο αίτημα σας". Όταν "αγανακτισμένος" πέρασε εσπευσμένα και έντρομος από την Μασσαλίας 1, που εδρεύει η Τειρεσίας, έκπληκτος ενημερώθηκε ότι επειδή είχε καθυστερήσει να πληρώσει δύο δόσεις των 23 ευρώ, επί συνολικού ποσού 499 ευρώ που είχε δανειστεί μέσω καταναλωτικού δανείου από άλλη τράπεζα, εμφανίζεται στο σύστημα του Τειρεσία. Αυτός ήταν και ο μοναδικός δανεισμός που είχε λάβει εκείνη την περίοδο...
fpress.gr

jimakos81
05-11-16, 19:45
Και για να πάρεις δάνειο μέσω Κωτσόβολου χρειάζεται ένας δεύτερος ως εγγυητής οπωσδήποτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.