PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli Pirelli Access Produts και εξοπλισμός video;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

adynaton
24-01-07, 18:45
http://www.pirellibroadband.com/web/products-solutions/access-products/default.page

:hmm:

No-Name
24-01-07, 18:49
Η ΟΝ παρέχει τον P10 μαζί με 2 PLC ώστε να γίνεται εύκολα η σύνδεση αποκωδικοποιητή και ρούτερ

lewton
24-01-07, 19:13
Η ΟΝ παρέχει τον P10 μαζί με 2 PLC ώστε να γίνεται εύκολα η σύνδεση αποκωδικοποιητή και ρούτερ
Δηλαδή αυτόν (http://www.pirellibroadband.com/en_IT/browser/attachments/pdf/Pirelli_Broadband_Solutions_Wireless_Router.pdf);

No-Name
24-01-07, 19:21
Συγνώμη αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτός...
Μεταφέρω ότι μπόρεσα να μάθω από το cc

lewton
24-01-07, 19:25
Όποιος και να ναι δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει ότι όποιος βάλει ΟΝ παίρνει το ρίσκο να αφήσει το δοκιμασμένο του router για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ ξανά στην Ελλάδα, και του οποίου η ονομασία παραπέμπει σε δεύτερης κατηγορίας αγώνες αυτοκινήτου.

sdikr
24-01-07, 19:28
Όποιος και να ναι δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει ότι όποιος βάλει ΟΝ παίρνει το ρίσκο να αφήσει το δοκιμασμένο του router για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ ξανά στην Ελλάδα, και του οποίου η ονομασία παραπέμπει σε δεύτερης κατηγορίας αγώνες αυτοκινήτου.

Και κάτσε καλά ημερολογία :p

υπάρχει και η λύση του ethernet router, στο εξωτερικό λογο cable τα δουλεύουν πόλυ

Spanos
24-01-07, 19:32
Η Pirelli έχει το 18% της Telecom Italia για όσους δεν το γνωρίζουν. Τώρα πώς γίνεται τραμπακόλι μεταξύ fastweb/telecom italia μέσο pirelli τρέχα γύρευε...:whistle:

panther21
24-01-07, 19:40
Όποιος και να ναι δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει ότι όποιος βάλει ΟΝ παίρνει το ρίσκο να αφήσει το δοκιμασμένο του router για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ ξανά στην Ελλάδα, και του οποίου η ονομασία παραπέμπει σε δεύτερης κατηγορίας αγώνες αυτοκινήτου.

Oτι ακριβως τραβαμε εμεις με το vood δηλαδη...

Tem
25-01-07, 01:06
Όποιος και να ναι δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει ότι όποιος βάλει ΟΝ παίρνει το ρίσκο να αφήσει το δοκιμασμένο του router για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ ξανά στην Ελλάδα, και του οποίου η ονομασία παραπέμπει σε δεύτερης κατηγορίας αγώνες αυτοκινήτου.
Η PIRELLI όμως είναι απο τις καλύτερες κατασκευάστριες ελαστικών :hmm:
εσυ γιατί λές ότι παραπέμπει σε δεύτερης κατηγορίας αγώνες αυτοκινήτου ?

No-Name
25-01-07, 01:07
Και κάτσε καλά ημερολογία :p

υπάρχει και η λύση του ethernet router, στο εξωτερικό λογο cable τα δουλεύουν πόλυ

Αν εγώ δεν θέλω tv (λέμε τώρα)το wag200g δεν θα συγχρονίσει κανονικά με τη γραμμή?Με PPPoE δεν θα πάιζει και η ΟΝ?

sdikr
25-01-07, 01:12
Αν εγώ δεν θέλω tv (λέμε τώρα)το wag200g δεν θα συγχρονίσει κανονικά με τη γραμμή?Με PPPoE δεν θα πάιζει και η ΟΝ?

Λογικά πάντα δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός απο την στίγμη που ζητάς υποστήριξη

No-Name
25-01-07, 01:13
Λογικά πάντα δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός απο την στίγμη που ζητάς υποστήριξη
Καλά αυτό γίνεται και τώρα...βλέπε ΟΤΕνετ,HOL κτλ που αν δεν έχεις εξοπλισμό από αυτούς είσαι στο έλεος.

Thnx για την απάντηση ;)

Crosstalk
25-01-07, 01:18
Η PIRELLI όμως είναι απο τις καλύτερες κατασκευάστριες ελαστικών :hmm:
εσυ γιατί λές ότι παραπέμπει σε δεύτερης κατηγορίας αγώνες αυτοκινήτου ?

Και Μασιμο Μορατι ιδιοκτητη νομιζω --> εχει και την Ιντερ

Tem
25-01-07, 13:06
Και Μασιμο Μορατι ιδιοκτητη νομιζω --> εχει και την Ιντερ
επομένως μπορεί να είναι καλά ;)

whitecat
25-01-07, 14:38
κανα review απο ιταλο χρήστη στα αγγλικα έχει εντωπίσει κανείς ???

Xouzouris
25-01-07, 16:58
Εγω εχω να σας πω οτι αν εχουν εστω και την πιο μικρη σχεση με κατι Discus που εδινε η Telecom, μακρια κι αγαπημενοι καθως επροκειτο για απιστευτα φτηνιαρικη υλοποιηση της συμφορας.

No-Name
25-01-07, 17:00
Δηλαδή που ακριβώς εμφανίζονται προβλήματα με το εν λόγω hardware?

Xouzouris
25-01-07, 18:20
Eσβηναν οποτε ηθελαν, αναβαν οποτε ηθελαν. Οι αποσυνδεσεις πηγαιναν συννεφο, και οταν αυτο συνεβαινε δεν ξαναπαιρνε μπρος παρα μονο μετα απο restart. Περασαν τρια απο τα χερια μου και ηταν ολα για τον λουτσο.

Φυσικα, δεν ηταν προβλημα γραμμης καθως η ιδια γραμμη με αλλο, απλο USB modem (IPM Datacom Dataway USB) επαιζε κανονικα.

Ξαναλεω ομως οτι καθε αλλο παρα πιθανο ειναι να προκειται για ιδιο/παρομοιο hardware, απλα το ανεφερα καθως αν δεν ηταν θεμα μοντελου (δεν ειχα αλλο πραγμα της Pirelli απο τοτε, ουτε καν λαστιχα στο αυτοκινητο :p), αλλα γενικοτερης ποιοτητας της Pirelli, τα βλεπω σκουρα τα πραγματα.

spsomas
25-01-07, 19:06
Μάλλον είναι τα discus είναι και πιθανόν αυτό http://www.pirellibroadband.com/en_IT/browser/attachments/pdf/Pirelli_Broadband_Solutions_Wireless_Router.pdf. Χουζούρις για δες αν είναι αυτό αλλιώς θα βάλω το crypto f200 που έχω από την forthnet με την οποία δεν βλέπω προκοπή. Βέβαια μπορεί να έχει διορθωθεί η κατάσταση. Μακάρι:hmm:

Xouzouris
25-01-07, 20:35
Δεν ειναι αυτο, αυτα που λεω εγω δεν ειχαν wireless και κυκλοφορουσαν πριν καμια διετια. Δυστυχως τo εχω δωσει πισω οταν εφυγα για Full LLU Infostrada και δεν θυμαμαι μοντελο κλπ. Δεν πιστευω να υπαρχουν ακομα, σιγα μην δεν εχουν βγαλει αλλο μοντελο. Απλα, ελπιζω να εχουν βελτιωσει και την ποιοτητα τους.

Nemessis
25-01-07, 20:45
Καλησπέρα κ απο εμένα. Τελικά αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι ποια είναι η διαφορά του Pirelli από τα άλλα modem/router? Έχω ένα FritzBox 7170, σημαίνει πώς με αυτό δεν θα παίξει στην γραμμή της ΟΝ? (υποστηρίζει DSL και ADSL2+) Από την ΟΝ δεν μου έχουν ξεκαθαρίσει τελικά τη πρέπει να υποστηρίζει το Router/Modem ώστε να λειτουργεί.

akrato
25-01-07, 21:11
Tv box ξέρετε ποιό δίνουν;

Γιατί αν δίνουν το Discus TM Multimedia Hybrid-STB είναι φοβερό μηχάνημα!

http://www.pirellibroadband.com/en_IT/browser/attachments/pdf/Pirelli_Broadband_Solutions_HY_STB.pdf


Δέχεται εξωτερικό σκληρό δίσκο για να γράφεις όποιο πρόγραμμα θέλεις, έχει hdmi και είναι και high-definition με υποστήριξη h.264!!!

Δεν βλέπω άλλο tv-box στο site τους οπότε μάλλον αυτό θα δίνουν... εκτός και αν έχουν στοκάρει τίποτα παλιότερης (sdtv) τεχνολογίας...

vfragos
26-01-07, 10:52
Λοιπόν μήλισα πριν λίγο με τεχνικό τους (πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί).

Η ip που θα παίρνουμε θα είνα dynamic, σε ερώτηση μου εάν τα p2p προγράμματα θα δουλεύουν κανονικά, μου είπε ναι.
Το μόντεμ είναι το Pirelli P10 όπως έχει αναφερθεί και πρίν, για τον αποκωδικοποιητη μου είπαν ότι θα είναι sagem αλλά δεν ήξερε το μοντέλο. Εντύπωση μου έκανε ότι προσφέρθηκε μόνος του να με ενημερώσει τηλεφωνικά μόλις το μάθει.

adynaton
26-01-07, 10:53
Εμένα τεχνικός της ON μου είπε ότι ο αποκωδικοποιητής θα έχει και HDMI έξοδο.:)

vfragos
26-01-07, 11:02
Εμένα τεχνικός της ON μου είπε ότι ο αποκωδικοποιητής θα έχει και HDMI έξοδο.:)
Ελπίζω να έχει και component, σου είπε αν έχει ;

adynaton
26-01-07, 11:30
:rolleyes:

Να σου πω δεν το έδεσα και κόμπο αυτό που μου είπε.:)

Έχοντας καεί στο χυλό φυσάω και το γιαούρτι....

adreas195
26-01-07, 11:54
Ελπίζω να έχει και component, σου είπε αν έχει ;

μου είπαν έχει και component και d.digital ήχο αλλά δεν έχει έξοδο lnb για πιατο...

adynaton
26-01-07, 12:30
:rolleyes:

IPTV box σου δίνουν. Τι την θες την είσοδο LNB?:whistle:

vfragos
26-01-07, 13:06
:rolleyes:

IPTV box σου δίνουν. Τι την θες την είσοδο LNB?:whistle:

Σωστός ! :)

akrato
26-01-07, 14:35
Aν είναι sagem με έξοδο hdmi τότε είναι το SAGEM ITAD80 HD το οποίο είναι high-definition h.264 και το δίνουν στην Γαλλία. Μάλιστα η sagem μέσα στον Δεκέμβριο ανακοίνωσε ότι έχει ήδη κατασκευάσει 1.000.000 mpeg4 αποκωδικοποιητές μέσα σε 1 χρόνο!

Πολύ αξιόπιστο μηχάνημα όπως λένε οι Γάλλοι...

akrato
26-01-07, 14:38
http://www.digitalfernsehen.de/news/img/712175_934327b14f.gif

vfragos
26-01-07, 14:44
http://www.digitalfernsehen.de/news/img/712175_934327b14f.gif

Ωραίος δείχνει...
akrato, thanks for the info ! :oneup:

adreas195
26-01-07, 14:51
http://www.digitalfernsehen.de/news/img/712175_934327b14f.gif

Thank you akrato,
μηπως ξέρεις που εχει και τα χαρακτηριστικά για αυτό το sagem ψάχνω στα site της sagem και δεν βλέπω κάτι:cool:

akrato
26-01-07, 15:39
Δεν υπάρχει στο site της sagem.

To sagem ITAD80 διαθέτει το STB7100 chip της STMicroelectronics με τα εξής χαρακτηριστικά:

STB7100 decoder, including a SH4 and two media processors, for H.264 (AVC) high profile at level 4, VC-1, WMV9, or dual streams of MPEG-2 all at HDTV resolution with supporting features for set-top boxes, DVD audio, and DVD security. With DVI and HDMI outputs and a serial ATA HDD interface. Manufactured in ST's 90nm fab process technology and based around a 300 MHz ST40 SuperH architecture 32-bit RISC host CPU.

Η STMicroelectronics είναι μία τεράστια και πολύ αξιόπιστη εταιρεία παραγωγής διαφόρων chip video ακόμα και chip για hd-dvd και blu-ray.

Επισυνάπτω το pdf με τα χαρακτηριστικά του chip ανάλογα που χρησιμοποιείται (καλωδιακή τηλεόραση, δορυφορική, επίγεια ψηφιακή κλπ). Δείτε το figure 4 στην σελίδα 4 του pdf για την λειτουργία του ως IP-TV set-top box with HDD.

adreas195
26-01-07, 15:49
Δεν υπάρχει στο site της sagem.

To sagem ITAD80 διαθέτει το STB7100 chip της STMicroelectronics με τα εξής χαρακτηριστικά:

STB7100 decoder, including a SH4 and two media processors, for H.264 (AVC) high profile at level 4, VC-1, WMV9, or dual streams of MPEG-2 all at HDTV resolution with supporting features for set-top boxes, DVD audio, and DVD security. With DVI and HDMI outputs and a serial ATA HDD interface. Manufactured in ST's 90nm fab process technology and based around a 300 MHz ST40 SuperH architecture 32-bit RISC host CPU.

Η STMicroelectronics είναι μία τεράστια και πολύ αξιόπιστη εταιρεία παραγωγής διαφόρων chip video ακόμα και chip για hd-dvd και blu-ray.

Επισυνάπτω το pdf με τα χαρακτηριστικά του chip ανάλογα που χρησιμοποιείται (καλωδιακή τηλεόραση, δορυφορική, επίγεια ψηφιακή κλπ). Δείτε το figure 4 στην σελίδα 4 του pdf για την λειτουργία του ως IP-TV set-top box with HDD.

:oneup: Ευχαριστώ φιλε akrato:clap:

akrato
26-01-07, 15:53
Εδώ θα δείτε πως λειτουργεί το chip και κατά συνέπεια και ο δέκτης.

vfragos
26-01-07, 15:59
Δηλαδή άν κατάλαβα καλά ο συγκεκριμένος δέκτης έχει σκληρό δίσκο ή θα υποστηρίζει εξωτερικό usb 2.0 ;

adreas195
26-01-07, 16:04
δεν έχει ενσωματομένο σκληρό αλλα υποστηρίζεται εξωτερικός με σύνδεση usb απ ότι φαίνεται κ στο σχημα

adreas195
26-01-07, 16:11
http://91.132.4.132:8080/on/television/index.jsp
το καλο είναι οτι έχει hdmi:)

afterglow
26-01-07, 17:27
ο αποκωδικοποιητης ειναι sagem αλλα μακαρι να ειανι ο συγεκριμενος που εδειξε ο akrato.παντως εχει εξοδο RF (κειραιας),HDMI και SCART.οποτε μπορεις να βαλεις πανω 3 ΤV αλλα ολες 8α βλεπουν το ιδιο καναλι (οπως και με NOVA) προφανως αν θελεις παραπανω θα σου πουν να παρεις και δευτερο πακετο ολα σε ενα....μλκιες..
παρεπιπτοντως ενω ειχανε πει οτι θα δινουν PLC πλεον δεν ισχυει αυτο...μαλλον θα τους βγαλαν προβληματα και τα κοψανε.

vfragos
26-01-07, 17:31
ο αποκωδικοποιητης ειναι sagem αλλα μακαρι να ειανι ο συγεκριμενος που εδειξε ο akrato.παντως εχει εξοδο RF (κειραιας),HDMI και SCART.οποτε μπορεις να βαλεις πανω 3 ΤV αλλα ολες 8α βλεπουν το ιδιο καναλι (οπως και με NOVA) προφανως αν θελεις παραπανω θα σου πουν να παρεις και δευτερο πακετο ολα σε ενα....μλκιες..
παρεπιπτοντως ενω ειχανε πει οτι θα δινουν PLC πλεον δεν ισχυει αυτο...μαλλον θα τους βγαλαν προβληματα και τα κοψανε.
Μην μου πείς ότι δεν έχει component ; :hmm: :(

afterglow
26-01-07, 17:42
νομιζω εχει και component (τα RCA δεν ειναι το component) αλλα το λεω με επιφυλαξη.

No-Name
26-01-07, 17:45
Επειδή είμαι άχετος να κάνω μια ερώτηση ποια διαφορά HDMI σε σχέση με ένα SCART?
Ρωτώ διότι η TV μου(KDL-46X2000)εχει υποδοχή HDMI, θα καταλάβω διαφορά σε ήχο και εικόνα

afterglow
26-01-07, 17:54
το HDMI ειναι για την καλητερη μεταφορα HD (high definition) σηματος το οποιο ουτως ι αλλως ακομα δεν υφισταται στην ελλαδα γιατι κανεις δεν εκπεμπει σε HD ακομα και ουτε και ι ΟΝ βεβαια κανει λογο για κατι τετοιο προς το παρον.παντως σιγουρα ειανι το ανωτερο σε θεμα ποιοτητας οσον αναφορα τους τροπους συνδεσης με τηλεοραση οποτε ναι θα μπορουσες να την συνδεσεις ετσι.

No-Name
26-01-07, 17:55
Σε ευχαριστώ για την απάντηση γίλε μου.
Αναμένουμε λοιπόν...

akrato
26-01-07, 20:57
Από το παραπάνω σχήμα καταλαβαίνουμε τα εξής:

1. Οι έξοδοι προς την τηλεόραση είναι 3:

α. scart το κλασσικό που όμως δίνει rgb δηλ. την καλύτερη ποιότητα που μπορεί να δώσει το scart.
β. ΥPbPr. Αυτό είναι component. Προσοχή εδώ. Χρειάζεται ειδικό καλώδιο component (καμμία σχέση με rca) τα οποιία είναι απλά 3 καλώδια ένα πράσινο ένα κόκκινο και ένα μπλέ.
γ. hdmi. To νέο πρότυπο σύνδεσης της High Definition τηλεόρασης. Κάτι σαν το scart αλλά σε high-definition.

2. Συνήθως αυτά τα chip κάνουν και upscale το σήμα σε 1080i/720p.

3. Το πιο πιθανό είναι το σήμα που θα χρησιμοποιεί η οn θα είναι σε mpeg4 μιας και χρειάζεται λιγότερο bandwith από το mpeg2.

4. Η ύπαρξη εξωτερικού σκληρού δίσκου είναι κάτι πολύ θετικό αρκεί να μην έχουν κλειδώσει την δυνατότητα να γράφεις σ' αυτόν ή ακόμα χειρότερα να μην μπορείς να παίξεις αρχεία βίντεο από αυτόν...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΕΚΤΗΣ.

No-Name
26-01-07, 21:05
Αυτό το πράμα πώς συνδεεται με το ρούτερ?

akrato
26-01-07, 21:44
Αυτό το πράμα πώς συνδεεται με το ρούτερ?

Πολύ καλή ερώτηση...

Στο σχεδιάγραμμα βλέπω μόνο ethernet...

No-Name
26-01-07, 22:28
Εγώ που δεν βλέπω καν την ethernet?

akrato
26-01-07, 22:39
Στο σχεδιάγραμμα έχει αριστερά - αριστερά ethernet RJ45

@ ADSLgr.com All rights reserved.