PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

ariadgr
09-11-08, 19:50
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, μιας που δεν εχω και μεγαλη εμπειρία με τις δημοπρασίες του ebay

Εστω ότι παίρνω μερος σε δυο δημοπρασίες από τον ίδιο πωλητή που λήγουν ταυτόχρονα και κοστιζουν Χ και Υ € αντίστοιχα.

Τα εξοδα αποστολής για κάθε αντικείμενο γραφει οτι ειναι ας πούμε 6 €

Αν κερδίσω και τις δυο πρεπει:

α) Να πληρωσω τα εξοδα αποστολής κανονικά και για τίς δύο, δηλαδή Χ+Υ+6€+6€ (και ο πωλητής να τσεπώσει τα 6€)

β) Μήπως πρεπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή πριν ληξουν οι δημοπρασιες να τον ρωτησω για "combined shipping cost" . (Τα αντικειμενα ειναι πολυ μικρα και ελαφρια οποτε δεν τίθεται θεμα αυξησης των εξοδων αποστολής)

Τί συνηθίζεται σε αναλογες περιπτώσεις;

Το β) ;)

del_ahmettt
09-11-08, 20:08
Το β) ;)

Thanks!;)

george.pamak
14-11-08, 17:45
Παιδια θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση.
Αγορασα πριν απο λιγο απο το ebay κατι που κοστιζε 10 ευρω και πληρωσα μεσω paypal.
Στο paypal εχω δωσει τα στοιχεια της χρεωστικης μου απ'οπου θα τραβηχτει το ποσο.
Θελω να ρωτησω λοιπον αν εκτος απο τα 10 ευρω χρεωθω και τιποτα περισσοτερο λογω συναλλαγης με το εξωτερικο.Για παραδειγμα οταν βρισκομουν εξωτερικο και τραβουσα λεφτα απο Ελλαδα με την ιδια καρτα χρεωνομουν ανεξαρτητως του μεγεθους της αναληψης +5 ευρω για καθε αναληψη.Μηπως συμβαινει κατι παρομοιο και εδω?

Dimitris_80
14-11-08, 18:24
Παιδια θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση.
Αγορασα πριν απο λιγο απο το ebay κατι που κοστιζε 10 ευρω και πληρωσα μεσω paypal.
Στο paypal εχω δωσει τα στοιχεια της χρεωστικης μου απ'οπου θα τραβηχτει το ποσο.
Θελω να ρωτησω λοιπον αν εκτος απο τα 10 ευρω χρεωθω και τιποτα περισσοτερο λογω συναλλαγης με το εξωτερικο.Για παραδειγμα οταν βρισκομουν εξωτερικο και τραβουσα λεφτα απο Ελλαδα με την ιδια καρτα χρεωνομουν ανεξαρτητως του μεγεθους της αναληψης +5 ευρω για καθε αναληψη.Μηπως συμβαινει κατι παρομοιο και εδω?
Όχι δε χρεώνεσαι κάτι εξτρά. ;)

SantoPtol
15-11-08, 22:48
Παιδια θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση.
Αγορασα πριν απο λιγο απο το ebay κατι που κοστιζε 10 ευρω και πληρωσα μεσω paypal.
Στο paypal εχω δωσει τα στοιχεια της χρεωστικης μου απ'οπου θα τραβηχτει το ποσο.
Θελω να ρωτησω λοιπον αν εκτος απο τα 10 ευρω χρεωθω και τιποτα περισσοτερο λογω συναλλαγης με το εξωτερικο.Για παραδειγμα οταν βρισκομουν εξωτερικο και τραβουσα λεφτα απο Ελλαδα με την ιδια καρτα χρεωνομουν ανεξαρτητως του μεγεθους της αναληψης +5 ευρω για καθε αναληψη.Μηπως συμβαινει κατι παρομοιο και εδω?

Όταν ψωνίζεις κάτι σε συνάλλαγμα να υπολογίζεις 2,5% χρέωση για την εναλλαγή. Πχ αν κάτι κάνει τώρα 10 δολάρια, εσύ δεν θα χρεωθείς 7.88 ευρώ αλλά 8,07.

Dimitris_80
15-11-08, 22:55
Όταν ψωνίζεις κάτι σε συνάλλαγμα να υπολογίζεις 2,5% χρέωση για την εναλλαγή. Πχ αν κάτι κάνει τώρα 10 δολάρια, εσύ δεν θα χρεωθείς 7.88 ευρώ αλλά 8,07.

Αυτό που λες είναι το κέρδος της τράπεζας/εταιρείας που σου πουλάει το συνάλλαγμα. Άλλη η τιμή αγοράς και άλλη η τιμή πώλησης. Δεν φαίνεται πουθενά αυτό το 2,5% που λες. Συγκρίνοντας την τιμή που αγοράζεις σε δολλάριο πχ. από το Paypal με τις τρέχουσες τιμές από www.xe.com είναι ίδια.

jap
15-11-08, 23:54
Δεν είναι 2,5%, είναι 1,25% ή εκεί κοντά, ανάλογα την τράπεζα και την κάρτα, και χρεώνεται μόνο αν η συναλλαγή γίνει 'εκτός ευρωζώνης', ή ίσως και σε άλλο νόμισμα από το Ευρώ. Δεν μιλάμε για ψαλίδα αγοράς-πώλησης, αλλά για χρέωση που φαίνεται ξεκάθαρα στο λογαριασμό της κάρτας.

george.pamak, αυτό που αναφέρεις ως παράδειγμα είναι άλλη εντελώς χρέωση και αφορά cash advance. Την πληρώνεις και Ελλάδα αν τραβήξεις από την κάρτα, αλλά αν τραβήξεις από το εξωτερικό έχεις αυτήν τη χρέωση (που ποικίλλει σημαντικά από τράπεζα σε τράπεζα) συν το 1,25%.

Dimitris_80
16-11-08, 00:17
Δεν είναι 2,5%, είναι 1,25% ή εκεί κοντά, ανάλογα την τράπεζα και την κάρτα, και χρεώνεται μόνο αν η συναλλαγή γίνει 'εκτός ευρωζώνης', ή ίσως και σε άλλο νόμισμα από το Ευρώ. Δεν μιλάμε για ψαλίδα αγοράς-πώλησης, αλλά για χρέωση που φαίνεται ξεκάθαρα στο λογαριασμό της κάρτας.

george.pamak, αυτό που αναφέρεις ως παράδειγμα είναι άλλη εντελώς χρέωση και αφορά cash advance. Την πληρώνεις και Ελλάδα αν τραβήξεις από την κάρτα, αλλά αν τραβήξεις από το εξωτερικό έχεις αυτήν τη χρέωση (που ποικίλλει σημαντικά από τράπεζα σε τράπεζα) συν το 1,25%.
Έχω αγοράσει μέσω ebay από Χονγκ Κονγκ, από Κίνα, από Αμερική, από Αυστραλία, ΠΟΤΕ δεν μου κράτησαν έξτρα αυτό που λέτε. :confused:

ariadgr
16-11-08, 00:19
Έχω αγοράσει μέσω ebay από Χονγκ Κονγκ, από Κίνα, από Αμερική, από Αυστραλία, ΠΟΤΕ δεν μου κράτησαν έξτρα αυτό που λέτε. :confused:

Εξαρτάται από το αν η πιστωτική σου κάρτα έχει προμήθεια για συναλλαγές σε νόμισμα εκτός του ευρώ.
Αν οι χρεώσεις που αναφέρεις έγιναν στην κάρτα σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, προφανώς η τράπεζά σου δεν χρεώνει τέτοια προμήθεια για τα άλλα νομίσματα.

Dimitris_80
16-11-08, 01:49
Εξαρτάται από το αν η πιστωτική σου κάρτα έχει προμήθεια για συναλλαγές σε νόμισμα εκτός του ευρώ.
Αν οι χρεώσεις που αναφέρεις έγιναν στην κάρτα σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, προφανώς η τράπεζά σου δεν χρεώνει τέτοια προμήθεια για τα άλλα νομίσματα.
Κάρτα wincard Πειραιώς και μια παλιά που έχω University Πειραιώς. Δεν έχει γίνει ποτέ δέσμευση προμήθειας σε αγορές μου.

zeta
16-11-08, 02:52
εγώ πάλι εχω αλφα μπανκ, κάρτες, μια βιζα και μια αμερικαν εξπρες, οταν ψωνιζω με δολάρια, απο αμερική, η βιζα κραταει κατι ψιλά, δεν εχω υπολογισει ποσο ειναι κανα ευρώ περιπου, ενω η αμερικαν εξπρες δεν κραταει τιποτα. και τις δυο τις χρησιμοποιω μεσω paypal.

del_ahmettt
16-11-08, 19:46
εγώ πάλι εχω αλφα μπανκ, κάρτες, μια βιζα και μια αμερικαν εξπρες, οταν ψωνιζω με δολάρια, απο αμερική, η βιζα κραταει κατι ψιλά, δεν εχω υπολογισει ποσο ειναι κανα ευρώ περιπου, ενω η αμερικαν εξπρες δεν κραταει τιποτα. και τις δυο τις χρησιμοποιω μεσω paypal.

Aυτή η προμήθεια, που αναφέρετε και πιο πάνω υπάρχει πράγματι όταν η πληρωμή γίνεται μέσω Paypal;
Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Απο το Paypal δεν αγοράζεις συνάλλαγμα; Το Paypal παίρνει από την τράπεζα σε €, άρα γιατί η προμήθεια;:hmm:

Είναι πολλές φορές που εχω αγοράσει κάτι σε £ αμέσως αφου εχω δεί την επίσημη ισοτιμία στη σελίδα του Paypal (https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_convert-currency-generic) και όμως οταν πάω και κοιταω το υπόλοιπο στην κάρτα, μου βγαίνει ενα μικρό κοστος παραπάνω απ' ότι υπολόγιζα.

Έχω προπληρωμένη Κύπρου, οπότε δεν υπαρχει statement να δω τί ακριβώς γίνεται.:hmm:

zeta
16-11-08, 19:51
όντως απο το Paypal αγοράζεις συνάλλαγμα, άρα δεν θα επρεπε να υπαρχει προμηθεια.
δεν το εχω ψαξει πάντως, αν και θα επρεπε.
επειδή όμως το Paypal ειναι ο πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγών, δε νομίζω ότι έχει και πολύ σημασία
για μένα τουλάχιστον. Αρκεί πληροφοριακά να μάθουμε. Θα δω τι λενε στην ιστοσελίδα τους, κατι θα λένε δεν μπορεί.

ariadgr
16-11-08, 19:51
Aυτή η προμήθεια, που αναφέρετε και πιο πάνω υπάρχει πράγματι όταν η πληρωμή γίνεται μέσω Paypal;
Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Απο το Paypal δεν αγοράζεις συνάλλαγμα; Το Paypal παίρνει από την τράπεζα σε €, άρα γιατί η προμήθεια;:hmm:

Είναι πολλές φορές που εχω αγοράσει κάτι σε £ αμέσως αφου εχω δεί την επίσημη ισοτιμία στη σελίδα του Paypal (https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_convert-currency-generic) και όμως οταν πάω και κοιταω το υπόλοιπο στην κάρτα, μου βγαίνει ενα μικρό κοστος παραπάνω απ' ότι υπολόγιζα.

Έχω προπληρωμένη Κύπρου, οπότε δεν υπαρχει statement να δω τί ακριβώς γίνεται.:hmm:

Αν η μετατροπή συναλλάγματος γίνεται από το paypal, και η χρεώση στην κάρτα είναι σε ευρώ, κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει καμία επιβάρυνση στην κάρτα.

del_ahmettt
16-11-08, 20:01
όντως απο το Paypal αγοράζεις συνάλλαγμα, άρα δεν θα επρεπε να υπαρχει προμηθεια.
δεν το εχω ψαξει πάντως, αν και θα επρεπε.
επειδή όμως το Paypal ειναι ο πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγών, δε νομίζω ότι έχει και πολύ σημασία
για μένα τουλάχιστον. Αρκεί πληροφοριακά να μάθουμε. Θα δω τι λενε στην ιστοσελίδα τους, κατι θα λένε δεν μπορεί.
Ούτε για μένα εχει σημασία, απλώς το ειχα προσέξει από την αρχή αυτό και μιας που το εφερε η συζήτηση, να μας λυθεί η απορία...


Αν η μετατροπή συναλλάγματος γίνεται από το paypal, και η χρεώση στην κάρτα είναι σε ευρώ, κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει καμία επιβάρυνση στην κάρτα.
Παλιοτερα θυμάμαι ότι ειχα διαβασει κάπου που έλεγε ότι μέσα από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου στο Paypal, υπάρχει μια επιλογη για το αν θες να αγοραζεις συναλλαγμα από την τράπεζα σου ή από το Paypal.

Εχω κανενα χρόνο λογαριασμό, αυτή την επιλογή δεν τη βρηκα ποτε, άρα υπέθεσα οτι η μετατροπή γινεται αποκλειστικά βάση Paypal...

maxorfo
16-11-08, 20:35
H επιλογή εμφανίζεται στη σελίδα που πατάς το "pay" για να ολοκληρώσεις την πληρωμή και φυσικά όταν το νόμισμα, στο οποίο αγοράζεις, είναι διαφορετικό από το default που έχεις ορίσει.
Αναφέρεται ως "other conversion options".

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2270995&postcount=18

del_ahmettt
16-11-08, 20:59
H επιλογή εμφανίζεται στη σελίδα που πατάς το "pay" για να ολοκληρώσεις την πληρωμή και φυσικά όταν το νόμισμα, στο οποίο αγοράζεις, είναι διαφορετικό από το default που έχεις ορίσει.
Αναφέρεται ως "other conversion options".

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2270995&postcount=18

Ωραίος!:oneup: Πάει η μια απορία...

ariadgr
16-11-08, 21:18
H επιλογή εμφανίζεται στη σελίδα που πατάς το "pay" για να ολοκληρώσεις την πληρωμή και φυσικά όταν το νόμισμα, στο οποίο αγοράζεις, είναι διαφορετικό από το default που έχεις ορίσει.
Αναφέρεται ως "other conversion options".

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2270995&postcount=18

Όσοι λοιπόν έχετε κάρτες που δεν χρεώνουν προμήθεια σε συναλλαγές εκτός ευρώ (επιβεβαιωμένα Πειραιώς και Εθνική) εξετάστε το ενδεχόμενο να χρησιμοποιείτε την παραπάνω επιλογή για να γίνεται η μετατροπή από την κάρτα σας και όχι από το paypal (αν θεωρείτε ότι η ισοτιμία που δίνει το paypal είναι τσιμπημένη).

maxorfo
17-11-08, 00:44
Με κάρτα της Εθνικής (Visa GO) επιβεβαιώνω κι εγώ ότι δεν χρεώνεται προμήθεια σε συναλλαγές εκτός ευρώ.

SantoPtol
18-11-08, 04:12
Πάντως με την default επιλογή του paypal (να χρησιμοποιείς την ισοτιμία του paypal και όχι της τράπεζας), αυτό το 2,5% υπέρ του paypal στην ισοτιμία του σε σχέση με το www.xe.com υπάρχει και το έχω τσεκάρει πολλές φορές, το γράφει και στους κανονισμούς.

zeta
18-11-08, 04:14
Πάντως με την default επιλογή του paypal (να χρησιμοποιείς την ισοτιμία του paypal και όχι της τράπεζας), αυτό το 2,5% υπέρ του paypal στην ισοτιμία του σε σχέση με το www.xe.com υπάρχει και το έχω τσεκάρει πολλές φορές, το γράφει και στους κανονισμούς.

δηλαδή αν χρησιμοποιήσεις την ισοτιμία της τράπεζας, ειναι σίγουρο ότι έρχεται χαμηλότερα?
οι τράπεζες δεν βγάζουν? και σου δίνει το paypal τη δυνατότητα να μην του δώσεις προμήθεια? λίγο περίεργο μου φαίνεται....
Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, υποθέσεις κάνω, ερωτήσεις για να πάρω απαντήσεις...

george.pamak
19-11-08, 14:09
Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Σκεφτομαι να αγορασω κατι handsfree απ'το ebay αλλα ο πωλητης (http://myworld.ebay.co.uk/v_computers_2008/) γραφει οτι στελνει μονο στην Αγγλια.Του εστειλα λοιπον μηνυμα και τον ρωτησα αν μπορει να το στειλει Ελλαδα και μου ειπε πως με 5 λιρες θα μου το στειλει . Τον ρωτησα αυτες τις 5 λιρες πως και ποτε θα τις πληρωσω και απαντηση δεν πηρα.Τί να κανω? Να αγορασω το handsfree (ειναι Buy it now) και να συζητησω μαζι του αργοτερα για τα μεταφορικα?Σε παρομοιες περιπτωσεις αν σας εχουν τυχει εσεις τί κανατε?

Andrikos
19-11-08, 15:14
Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Σκεφτομαι να αγορασω κατι handsfree απ'το ebay αλλα ο πωλητης (http://myworld.ebay.co.uk/v_computers_2008/) γραφει οτι στελνει μονο στην Αγγλια.Του εστειλα λοιπον μηνυμα και τον ρωτησα αν μπορει να το στειλει Ελλαδα και μου ειπε πως με 5 λιρες θα μου το στειλει . Τον ρωτησα αυτες τις 5 λιρες πως και ποτε θα τις πληρωσω και απαντηση δεν πηρα.Τί να κανω? Να αγορασω το handsfree (ειναι Buy it now) και να συζητησω μαζι του αργοτερα για τα μεταφορικα?Σε παρομοιες περιπτωσεις αν σας εχουν τυχει εσεις τί κανατε?

Οταν το κερδισεις και δεν το εξοφλησεις αμεσως θα σου στειλει invoice με τις 5λιρες οποτε θα ολοκληρωσεις την αγορα με τις 5 λιρες μεσα.
Ειχα κανει κατι παρομοιο στο παρελθον αλλα δεν περιμενα το invoice του και ετσι στην εντολη πληρωμης εβαλα εγω το ποσο που μου ειχε πει και το πληρωσα επιτοπου και τον ενημερωσα οτι ολα οκ (ασχετα που αυτος μου εστειλε αργοτερα το invoice,το χα πληρωσει ηδη)

george.pamak
19-11-08, 15:22
Ευχαριστω πολυ ρε φιλε για την απαντηση σου.Ηδη το αγορασα αλλα δεν πληρωσα οπως μου ειπες.Τωρα δηλαδη περιμενω αυτο το invoice ? Tί ακριβως ειναι αυτο ? Ειναι κατι σαν mail ?

Andrikos
19-11-08, 15:34
Ευχαριστω πολυ ρε φιλε για την απαντηση σου.Ηδη το αγορασα αλλα δεν πληρωσα οπως μου ειπες.Τωρα δηλαδη περιμενω αυτο το invoice ? Tί ακριβως ειναι αυτο ? Ειναι κατι σαν mail ?

Ναι,ειναι μια ηλεκτρονικη φορμα που ερχεται μεσω mail και σε παει βημα βημα να πληρωσεις περιλαμβανοντας ολα τα ποσα.
Στειλτου να σου στειλει το invoice με το ποσο τον 5λιρων στα μεταφορικα για να μην μπερδευτεις.

george.pamak
19-11-08, 15:41
Αυτο το mail ειναι μεσω του site του ebay σωστα ?

zeta
19-11-08, 16:38
ναι, θα πάρεις μειλ που θα λεει οτι ο ταδε σου εχει στειλει invoice.

Andrikos
19-11-08, 16:45
Μην ανυσηχεις.!ειναι μια ebay φορμα και απλα προχωρας την πληρωμη,

george.pamak
19-11-08, 19:24
Μου το εστειλε το invoice αλλα παω να πληρωσω με paypal μεσω ebay και μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει "The seller cannot receive payments through PayPal at this time."
Προσπαθω να τον πληρωσω απ'την σελιδα του paypal (οχι μεσα απ'τη σελιδα του ebay) και σ'ενα σημειο μου ζηταει "*Your Auction ID".Τί ειναι αυτο και που το βρισκω? Ειναι το ιδιο με το "Item number" ?
Μηπως θα ηταν πιο ασφαλες να τον πληρωσω με paypal μεσω της σελιδας του ebay?

Andrikos
20-11-08, 10:02
Μου το εστειλε το invoice αλλα παω να πληρωσω με paypal μεσω ebay και μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει "The seller cannot receive payments through PayPal at this time."
Προσπαθω να τον πληρωσω απ'την σελιδα του paypal (οχι μεσα απ'τη σελιδα του ebay) και σ'ενα σημειο μου ζηταει "*Your Auction ID".Τί ειναι αυτο και που το βρισκω? Ειναι το ιδιο με το "Item number" ?
Μηπως θα ηταν πιο ασφαλες να τον πληρωσω με paypal μεσω της σελιδας του ebay?

To auction ID ειναι γραμμενο στο mail που σου ερχεται οταν το κερδιζεις (αν θυμαμαι καλα).
Μπορεις να το κανεις ειτε με τον τροπο που προσπαθεις ειτε να του στειλεις ενα μηνυμα να σου πει τι παιζει και δεν δεχεται λεφτα (και να δοκιμασεις λιγο αργοτερα καλυτερα απτο ιnvoice.
σσ.Ebay=paypal δεν τιθεται θεμα ασφαλειας.

brainticket
20-11-08, 17:14
Γεια χαρα και απο μενα.Νεο μελος νεες ερωτησεις.

Κατευθειαν στο ζητουμενο.Εχω ξεκινησει να αγοραζω απο ebay εδω και 4 μηνες περιπου κυριως απο Αμερικη και για καποιες αγορες και απο Γερμανια.Απο Αμερικη ηθελε 7-10 μερες για να μου ρθει και απο Γερμανια λιγο παραπανω.Ολα αυτα μεχρι τα τελη του Οκτωβρη.Εκτοτε εχω κανει 4 αγορες οι οποιες μεχρι και σημερα δεν εχουν ερθει.Σε επικοινωνια με τους πωλητες (οπου σχεδον ολοι απαντουσαν αμεσως) μου λενε το ιδιο πραγμα:"Τα τελωνεια στην Ελλαδα και την Ιταλια καθυστερουν πολυ παραπανω απ οτι στις αλλες χωρες".Δεν λεω μπορει και να ισχυει,πως ομως δεν ισχυε στις προηγουμενες αγορες μου?Κατα το διαστημα αυτο εχω κανει μια αγορα απο Γερμανια οπου ηρθε σε 10 μερες πραγμα που ενισχυει την δικαιολογια των πωλητων που ανεφερα πιο πανω.Λοιπον στις αποριες τωρα:

1)Oλες οι αγορες μου ειναι απο πωλητες με 100% feedback εκτος μιας που εχει 99%+.Παιζει να μου εχουν κανει λαδια?
2)Ακυρωνω την αγορα ή απλως περιμενω ποτε θα μου ρθουν τα προιοντα?Αν τις ακυρωσω ειναι σιγουρο πως θα παρω τα λεφτα μου πισω?Με ποιο τροπο?
3)Υπαρχει καποιος τροπος να δω αν στειλει το δεμα και που βρισκετε περα απο το track number?Και αν εχει σταλθει χωρις track number πως μπορω να μαθω που βρισκεται?

Αυτα.Οποιος απαντησει τον ευχαριστω εκ των προτερων.Παντως τεινω προς την αποψη "αγορες ebay μονο απο χωρες εντος της Ε.Ε"...

maxorfo
20-11-08, 18:18
1. Και οι 4; Λίγο απίθανο.

2. Από Αμερική κατά 99% έχεις πληρώσει μέσω PayPal, οπότε, λέγοντας ακύρωση, φαντάζομαι εννοείς ν' ανοίξεις dispute. Για κάθε ενδεχόμενο, μπορείς να το κάνεις, πριν εκπνεύσει η προθεσμία των 40 ημερών.

3. Το κακό με τα tracking number των USPS είναι ότι περιορίζονται μόνο στο να ενημερώσουν αν το πακέτο έφυγε από Αμερική. Πέραν τούτου ουδέν. Τουλάχιστον, όμως, ξέρεις ότι έχει αποσταλεί.
Αν ο πωλητής σου στείλει τον αριθμό κατάθεσης του δέματος, μπορείς να κάνεις μέσω των ΕΛΤΑ αντίστροφη αναζήτηση. Είναι μιά υπηρεσία που ξέρουν λίγοι, ακόμη και υπάλληλοι των ΕΛΤΑ την αγνοούν, ωστόσο υπάρχει. Μόνο που τη μία και μόνη φορά που θέλησα να κάνω χρήση, αναγκάστηκα να φτάσω στον προϊστάμενο, προκειμένου να ξεθάψουν την εγκύκλιο με τη σχετική διαδικασία. Έχε υπόψιν ότι είναι εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία.

Και κάτι για το χρόνο άφιξης. Εξαρτάται από την υπηρεσία που έχει χρησιμοποιήσει ο πωλητής. Με εξαίρεση τους courier, η συντομότερη λύση είναι το priority mail. Επειδή, όμως, στοιχίζει κάτι παραπάνω, πολλοί προτιμούν το απλό air mail ή ακόμη και το sufrace mail - ναι, υπάρχει και τέτοιο. Στην τελευταία περίπτωση, μου έχει τύχει να παραλάβω το είδος μετά από 1,5 - 2 μήνες!
Ρώτησε τους πωλητές με ποιά ακριβώς υπηρεσία σου έχουν στείλει τα πράγματα ή ζήτησέ τους και φωτό από το αποδεικτικό κατάθεσης. Να ξέρεις βέβαια ότι αν έχουν τέτοιο αποδεικτικό, δύσκολα θα σε δικαιώσει το PayPal. Είναι το πρώτο πράγμα που τους ζητάει, για να πεισθεί ότι έκαναν την αποστολή.

RASTAVIPER
20-11-08, 18:31
Εγώ πρόσφατα είχα 1 παρόμοια περίπτωση με κάτι που αγόρασα από Honk Kong.Πολύ μεγάλο feedback ο πωλητής και παρόλαυτα το πράγμα που αγόρασα δεν ήρθε παρόλο που είχαν περάσει 3 βδομάδες.Επειδή έχω πάρει και διάφορα άλλα από Hong kong, συνήθως στις 7 μέρες έρχονται.Έστειλα 2-3 email, είπαν ότι το έστειλαν, αλλά βαρέθηκα να περιμένω και άνοιξα dispute.Την άλλη μερα μου έκανε refund ο πωλητής στο paypal.
Τώρα αυτό έγινε καθαρά από δική του ευγένεια ή το paypal τον κυνήγησε?Και πώς?

brainticket
20-11-08, 19:06
Kαι οι 4 εχουν καθυστερησει.Οι πρωτες 2 αγορες εχουν γινει 22/10 και οι αλλες δυο 4/11.Απο Γερμανια αγορασα 6/11 και μου ηρθε την Τριτη.

Δηλαδη σε περιπτωση που οι πωλητες εχουν στειλει τα δεματα υπαρχει η πιθανοτητα να χαθουν?Δηλαδη αλλη μεθοδο εκτος απο αυτην που ανεφερες δεν υπαρχει για τον εντοπισμο τους?

Θα περιμενω μεχρι και αυριο που κλεινω ακριβως ενα μηνα απο την ημερα αγορας.Αν δεν μου εχει ερθει τιποτα τοτε θα ανοιξω dispute.

Αυτο που κινει την περιεργεια ειναι πως ολες μου οι αγορες απο Αμερικη ειχαν χρονο παραδοσης 10 μερες το πολυ.Πως ετσι ξαφνικα καθυστερουν?Οι πωλητες με feedback 100% εχουν πανω απο 2000 πωλησεις αρα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με αυτους.

maxorfo
20-11-08, 19:30
Το "απίθανο" δεν πήγαινε στο αν υπάρχει καθυστέρηση, αλλά στο να σου έχουν κάνει λαδιά και οι 4 . Αυτό θα ήταν Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ.
Το 4/11 πάντως δεν το θεωρώ μεγάλη καθυστέρηση από Αμερική.
Για το dispute μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένεις 3-4 μέρες ακόμα, να το σιγουρέψεις;
Αν για τα δέματα δεν υπάρχει τίποτε άλλο από την απόδειξη της κατάθεσης, πως αλλοιώς να τα εντοπίσει κανείς; Και εντός Ελλάδος να στείλεις δέμα, αν δεν έιναι ασφαλισμένο, δεν μπορείς να είσαι ήσυχος για τίποτε.

Για το χρόνο από Αμερική επανέρχομαι στις μεγάλες διαφορές που υπάρχουν μεταξύ priority, standard air mail και surface. Ρώτησέ τους με ποιό τρόπο τα έστειλαν.

Άλλη μέθοδος θα ήταν να ξεκινήσει την ίδια διαδικασία, της αναζήτησης δηλαδή, ο πωλητής. Όταν όμως το δέμα δεν έχει σταλεί ασφαλισμένο, οι περισσότεροι βαριούνται ν' ασχοληθούν.

brainticket
20-11-08, 20:13
Αρχικα να πω ενα ευχαριστω maχοfro για τις απαντησεις σου.Τωρα στο θεμα μας.Θεωρω πως δεν μου εχουν κανει λαδια.Κατι αλλο συμβαινει.Υπαρχει μια ανακολουθια στην χρονικη διαρκεια παραλαβης μεταξυ των πρωτων μηνων της ενασχολησης μου με το ebay και του τελευταιου.Αυτο ειναι που με ξαφνιαζει.

Για το dispute δεν εχεις και αδικο.Θα περιμενω μεχρι Δευτερα Τριτη και αν δεν εχει ερθει τοτε θα πραξω αναλογα.

george.pamak
20-11-08, 20:21
Παιδια τελικα στο "*Your Auction ID" βαζουμε το username μας και οχι το item id ή οτιδηποτε αλλο.
Σας ευχαριστω παντως για ολη τη βοηθεια :oneup:

gogos7
20-11-08, 20:28
^^ @ brainticket

βιάζεσαι πολύ. Για Ευρώπη -> έως 2 εβδομάδες. Ασία -> έως 3 εβδομάδες. Αμερική -> έως 4 εβδομάδες.

Σύνηθες χρόνος:
Ευρώπη -> 4-5 εργάσιμες.
Ασία -> 10 εργάσιμες.
Αμερική -> 15 εργάσιμες.

Από Αμερική 7-10 μέρες για παραλαβή, ήσουν τυχερός. Το τελευταίο μου δέμα (από Αγγλία) ήρθε - ανέγγιχτο - σε 30 μέρες.

odys2008
20-11-08, 22:34
Εμένα το τελευταίο δέμα απο αμερική μου ήρθε σε 5 μέρες μαζί με ΣΚ μέσα. Σήμερα το παρέλαβα. Πρέπει να ήταν priority mail

brainticket
21-11-08, 01:08
@gogos7

Βιαζομαι με βαση τις προηγουμενες αγορες μου.Ολες ειχαν χρονο παραδοσης 7-10 μερες(με τα ΣΚ μεσα).Θα περιμενω για κανο 2-3 εργασιμες ακομα και μετα τα γνωστα...

Ειχες ποτε καθυστερηση απο Αμερικη πανω απο μηνα?

RASTAVIPER
21-11-08, 17:03
Εμένα από Αγγλία και από Hong Kong περίπου ίδιο χρόνο κάνουν τα δέματα με απλό ταχυδρομείο.
Περίπου 7-10 ημερολογιακές.

Larry71
22-11-08, 11:16
Να πω κάτι που παρατήρησα στο ebay...

Όταν πας να αγοράσεις κάτι και η τιμή παραμένει χαμηλή γιατί δεν υπάρχει άλλη προσφορά παρά μόνο η δική σου,τότε την τελευταία μέρα συνήθως,εμφανίζεται κάποιος που ανεβάζει πολύ πιο πάνω την τιμή.Συνήθως αυτός ο κάποιος,έχει πολύ μεγάλο αριθμό πωλήσεων στο ενεργητικό του...Τι σημαίνει αυτό;Ότι αυτοί που συνήθως πουλάνε,συνεννοούνται μεταξύ τους ώστε να ανέβει η τιμή και να τσιμπήσει ο υποψήφιος αγοραστής.Με λίγα λόγια,προτιμάνε να πληρώσουν το ποσοστό της αγοραπωλησίας ,παρά να το δώσουν φτηνά.

Μήπως δεν αξίζει να ψάχνεις για ευκαιρίες στο ebay;

gogos7
22-11-08, 17:37
...τότε την τελευταία μέρα συνήθως,εμφανίζεται κάποιος που ανεβάζει πολύ πιο πάνω την τιμή ...Τι σημαίνει αυτό;

1) Αν κάνεις κλικ πάνω στον Bidder, θα πας στο "Bid History: Details" όπου έχει το "Bid activity (%) with this seller" τις τελευταίες 30 μέρες. Αν εκεί λέει π.χ. 1% τότε δεν έχει ξανακάνει bid στον seller. Αν όμως λέει π.χ. 78% ή 86%.... βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα.

2) Το σωστό (:hmm:) είναι να γίνονται bids, όχι την τελευταία ημέρα, ούτε τη τελευταία ώρα, αλλά τα τελευταία λεπτά. Οτιδήποτε άλλο, αυξάνει τη τιμή του προϊόντος. Γι' αυτό και βλέπεις να γίνεται χαμός τις τελευταίες στιγμές.

Larry71
22-11-08, 23:30
2) Το σωστό (:hmm:) είναι να γίνονται bids, όχι την τελευταία ημέρα, ούτε τη τελευταία ώρα, αλλά τα τελευταία λεπτά. Οτιδήποτε άλλο, αυξάνει τη τιμή του προϊόντος. Γι' αυτό και βλέπεις να γίνεται χαμός τις τελευταίες στιγμές.

Δε νομίζω να είναι αυτός ο σκοπός του bid...Σκοπός είναι να πουληθεί κάτι σε τιμή που να συμφέρει τον πωλητή αλλά και να αγοράσει κάτι και κάποιος που πραγματικά το θέλει και πληρώνει και κάτι παραπάνω...το να το πάρεις τελευταίο δευτερόλεπτο πολύ φθηνά και (ίσως) και να μην το χρειάζεσαι δε λέει τίποτα.
Ας πούμε εγώ ψάχνω για ένα athlon xp για κατεβαστήρι...το να μου τον πάρει ένας επαγγελματίας πωλητής φθηνά,τελευταίο sec,για να τον ξαναπουλήσει...:down:

t300
08-12-08, 23:06
Την βοήθειά σας!!!
Αγόρασα κάτι από ebay. Πήγα να το πληρώσω (100 ευρώ) και εκείνη την ώρα έπεσε το internet. Δοκίμασα μετά από ένα λεπτό πάλι αλλά τελικά είχε φύγει και η πρώτη πληρωμή και έτσι έστειλα 2 φορές από 100 ευρώ με πιστωτική.
Τι πρέπει να κάνω τώρα;;

eliaslar
08-12-08, 23:16
πώς πλήρωσες? Φαντάζομαι μέσω Paypal. Και εγώ την είχα πάθει έτσι και πήρα τηλέφωνο αμέσως στην τράπεζα να κοιτάξουν την κίνηση της πιστωτικής.

t300
08-12-08, 23:18
Paypal, ναι. Να τηλ να ακυρώσω την κίνηση; Πως ακριβώς γίνεται;

eliaslar
08-12-08, 23:20
Να τους πεις τί ακριβώς έγινε. Λογικά θα δούνε αμέσως την κίνηση που έγινε και θα σου πούνε ακριβώς τί παίζει.

t300
08-12-08, 23:28
Alpha Bank: "Καλέστε αύριο μετά τις 8.00 γιατί τώρα έχει κλείσει η εξυπηρέτηση πελατών"...
Νιώθεις ασφάλεια με αυτήν την τράπεζα...

Giama
08-12-08, 23:35
Στείλε στον πωλητή και στο Paypal μήνυμα, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.