PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

t300
08-12-08, 23:45
Το paypal εκτός από το τηλέφωνο, δεν έχει άλλον τρόπο επικοινωνίας; Δε βλέπω κάτι στη σελίδα του.

Giama
08-12-08, 23:54
Σίγουρα θα έχει, αν δεν βρεις άνοιξε ένα ticket ή όπως αλλιώς τα λένε στο Resolution Center για την συγκεκριμένη (δεύτερη) πληρωμή όπου θα αναφέρεις τι έχει γίνει.
Πιστεύω πάντως ότι ο ίδιος ο πωλητής θα σου κάνει refund τη δεύτερη πληρωμή αμέσως μόλις του το πεις και δεν θα έχεις πρόβλημα. Στείλε δηλαδή αμέσως στον πωλητή τουλάχιστον.

eliaslar
09-12-08, 00:00
αν πας εκεί που λέει contact us θα δεις οτι λέει email us. Πάτα στο link και θα σε βγάλει σε μια σελίδα που θα επιλέξεις τί ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις. Προσωπικά στο πρόβλημα μου απάντησαν σχεδόν μετά απο μισή μέρα.

zeta
09-12-08, 02:38
δεν θα εχεις πρόβλημα με το paypal, αλλά κατευθείαν στον πωλητή να στείλεις email, θα το διορθώσει αυτός. Η θα σου πει να απευθυνθείς στο paypal, αναλόγως.
ειναι εμφανές τι έχει γίνει, δεν θα έχεις πρόβλημα, μην ανησυχείς.

t300
09-12-08, 15:09
Από εχθές δε μου έχει απαντήσει ούτε το ebay ούτε ο πωλητής σε κανένα από τα αρκετά μυνήματά μου.
Η τράπεζα μου λέει να περιμένω ένα μήνα και μετά να κάνω αίτηση άρνησης της διπλοχρέωσης.
Στο paypal ανοίγεις ένα case και εάν σε κάποιο χρονικό διάστημα δεν τα βρει ο πωλητής μαζί σου (μεταξύ μας επικοινωνία) τότε επεμβαίνει το paypal...
Είναι λογικό να μην έχει απαντήσει ακόμα έστω το ebay;

t300
10-12-08, 11:47
Τελικά ο πωλητής έκανε refund τη δεύτερη πληρωμή. Στο paypal όμως φαίνεται ότι το επέστρεψαν στη πιστωτική μου και δεν έμεινε στο balance μου. Πόσο καιρό θα κάνει να φανεί ξανά το ποσό μέσα στην κάρτα; Για την ώρα δεν φαίνεται τίποτα.

Dimitris_80
10-12-08, 11:57
Τελικά ο πωλητής έκανε refund τη δεύτερη πληρωμή. Στο paypal όμως φαίνεται ότι το επέστρεψαν στη πιστωτική μου και δεν έμεινε στο balance μου. Πόσο καιρό θα κάνει να φανεί ξανά το ποσό μέσα στην κάρτα; Για την ώρα δεν φαίνεται τίποτα.
2-3 εργάσιμες. Έτσι γίνεται στο refund πάντα. Στα επιστρέφει άμεσα στην κάρτα και όχι ως balance στον εικονικό λογαριασμό της Paypal. ;)

t300
10-12-08, 12:08
Υπομονή λοιπόν!

eliaslar
10-12-08, 19:07
Σκέφτομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή και επειδή στην Αμερική την βρίσκω πολύ πιο φθηνά απο την Ευρώπη και με πολύ περισσότερα αξεσουάρ, ξέρει κάποιος τί γίνεται με το τελωνείο? Πόσο επιβαρύνεται η τιμή, υπάρχουν καθυστερήσεις στην παράδοση?

Doxaios
11-12-08, 18:50
Για αγορά 50ευρώ από ebay αμερικής θα δώσω τίποτα σε τελωνεία ή οτιδήποτε; Θα έχω το οποιοδήποτε τρέξιμο εκτός από το να το παραλάβω από το ταχυδρομείο;

RyDeR
11-12-08, 18:52
Για αγορά 50ευρώ από ebay αμερικής θα δώσω τίποτα σε τελωνεία ή οτιδήποτε; Θα έχω το οποιοδήποτε τρέξιμο εκτός από το να το παραλάβω από το ταχυδρομείο;

Αν μπορείς, μίλησε με τον πωλητή και πέστου να το δηλώσει σαν δώρο κατά την αποστολή... Ελλατώνει πολύ τις πιθανότητες να περάσει τελωνείο το δέμα. :)

Doxaios
11-12-08, 19:33
Αν μπορείς, μίλησε με τον πωλητή και πέστου να το δηλώσει σαν δώρο κατά την αποστολή... Ελλατώνει πολύ τις πιθανότητες να περάσει τελωνείο το δέμα. :)
Αν τελικά δεν γλυτώσω το τελωνείο τι διαδικασία κάνω;Θεσσαλονίκη μένω.

gravis
12-12-08, 01:19
βασικα απο ποιο local site του Ebay ειναι καλο να αγοραζουμε ?

Dimitris_80
12-12-08, 02:39
βασικα απο ποιο local site του Ebay ειναι καλο να αγοραζουμε ?
Εγώ χρησιμοποιώ το γερμανικό και το αγγλικό. Ε και μετά το .com

Doxaios
12-12-08, 12:07
Αν μπορείς, μίλησε με τον πωλητή και πέστου να το δηλώσει σαν δώρο κατά την αποστολή... Ελλατώνει πολύ τις πιθανότητες να περάσει τελωνείο το δέμα. :)
Μου είπε ο πωλητής οτι θα το δηλώσει σαν μικρής αξίας. Εγώ του είπα για δώρο και του ξαναέστειλα για αυτό.Ξέρει κάποιος τί διαδικασία θα χρειαστεί για τη Θεσσαλονίκη αν τελικά πρέπει να εμπλακεί το τελωνείο.Που πρέπει να πάω τί θα κάνω κτλ.

zeta
12-12-08, 15:14
δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση τελωνείου, αλλά έχω πάρει μέχρι και 300$ δέμα απο Αμερική χωρίς τελωνείο.
ΟΤι εχω πάρει, δεν έχει περάσει από τελωνείο. τύχη?
και δεν εχω πάρει ψιλοπράγματα, έχω πάρει τρίποδα για στυλεό (ειμαι τοπογράφος), σετ απο μινι πρίσμα, τρικόχλια(βάσεις για το ΄΄οργανο) και άλλα τετοια. Δηλαδή εξοπλισμό. Τι να σου πω.

del_ahmettt
09-01-09, 18:08
Θελω να πουλήσω κάτι μικρό <1Kg <70€ εντός Ε.Ε. Ποιoς τρόπος αποστολής θεωρείται καλυτερος;

Αν το στείλω με συστημένο/ασφαλισμένο ΕΛΤΑ είμαι καλυμμένος στο Εbay, αν τύχει καμια στραβή;
Κατι έχω διαβάσει ότι το Εbay αναγνωρίζει μόνο πλήρες on-tracking. Κατα πόσο ισχυει αυτό;

Αν κάποιος εχει πουλήσει στο eBay, θα ηθελα να μου προτείνει τρόπο αποστολής.

RASTAVIPER
06-02-09, 12:48
Λοιπόν 1 ερώτηση για combine bidding.
Είναι ένας χρήστης στο EBAY που δίνει 2 μπλούζες σε 2 διαφορετικά buy now.
Ας πούμε ότι το καθένα κάνει 10 ευρώ και τα μεταφορικά 3.Οπότε σύνολο αν τα πάρω χωριστά έχουμε 10+10+3+3=26 ευρώ.

Τώρα εγώ μίλησα με τον πωλητή και συμφωνήσαμε να μου δώσει συγκεκριμένα χρώματα και μεγέθη από την κάθε μπλούζα και μετά να μου κάνει και καλύτερη τιμή.Μου είπε λοιπόν ότι και τις 2 μπλούζες μου τις δίνει 20 ευρώ κομπλέ μέσω paypal.
Τώρα όμως πώς θα γίνει η δουλειά μέσω EBAY?Πώς θα γίνει να κτυπήσω και τις 2 μπλούζες και να πληρώσω 1 τιμολόγιο και για τα 2?Ή πρέπει αναγκαστικά να πληρώσω 2 διαφορετικά ποσά στο paypal?

Doxaios
06-02-09, 14:34
Θα σου στείλει αυτός νέα απόδειξη που θα έχει τις τιμές που συμφωνήσατε.

odys2008
06-02-09, 17:05
Ακριβώς, θα σου στείλει invoice που θα περιλαμβάνει εκείνα τα πράγματα. Μόλις την πληρώσεις θα φαίνονται πληρωμένα και τα 2 ;). Απλά, θα τα κάνεις buy it now, αλλά δεν θα τα πληρώσεις. Θα περιμένεις το invoice

RASTAVIPER
06-02-09, 17:48
Λοιπόν για να καταλάβω.
1.Χτυπάω και τις 2 αγορές κανονικά.
2.Δεν πληρώνω.
3.Μου στέλνει αυτός 1 τιμολόγιο με 1 ποσό.Ερώτηση:θα αναφέρονται τα πράγματα όπως είναι στο EBAY με τους κωδικούς των δημοπρασιών?
4.Το ότι έχουν πληρωθεί, θα πρέπει να το δηλώσει μετά αυτός στο EBAY?

Αν είναι έτσι εύκολο ρε παιδιά να πληρώνει ο καθένας ό,τι θέλει, τότε πώς μας διασφαλίζει το EBAY ότι κάτι που κάνει μια Α τιμή, αυτή πληρώνεται τελικά?

odys2008
06-02-09, 18:22
Στο invoice φαίνονται κανονικά οι δημοπρασίες που "χτύπησες". Σου στέλνει το invoice και απο κάτω φαίνονται οι δημοπρασίες που έχεις κερδίσει και στις οποίες αναφέρεται το invoice. Μπορείς να το τσεκάρεις άλλωστε.

Πληρώνονται αυτόματα, δηλαδή με το που πληρωθεί το invoice αναφέρονται ως paid τα items των δημοπρασιών που περιλαμβάνει το invoice.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σου. Το ότι στέλνει ένα invoice δεν ακυρώνει το γεγονός ότι μπορείς να τα πληρώσεις ξεχωριστά όπως έκανες μέχρι τώρα. Οπότε παραπάνω χρήματα δεν μπορεί να σου ζητήσει. Τα invoice είναι για διευκόλυνση, όταν παίρνουμε items από τον ίδιο πωλητή και αυτός μας κάνει μία έκπτωση στα μεταφορικά, ή και στην τιμή, ή όταν το shipping δεν είναι σωστό και πρέπει να το αλλάξει(προς ώφελός μας) αφού όμως έχουμε κερδίσει την δημοπρασία

The_StarGazer
06-02-09, 19:13
Ρε παιδια...εχω 2-3 ερωτησεις.

Επειδη ειναι η 1η φορα που θα κανω account για on-line αγορες
και οπως καταλαβαινετε ειμαι καπως ψιλοφοβισμενος και το παω λαου-λαου.


- Εχει καμμια διαφορα να ανοιξω account στο ebay.co.uk απο το σκετο ".com" ???

- Ολα αυτα τα στοιχεια για τηλεφωνα διευθυνσεις κτλ κτλ πραγματικα χρειαζονται στις αγορες ή μπορω να βαλω οτι και στα webmail π.χ. Ονομα: ΑΑΑ Επιθετο: ΒΒΒ κτλ κτλ

- Τελικα ισχυει το οτι εαν δωσω free e-mail (απο Yahoo , Hotmail) το eBay ζηταει και τον αριθμο της καρτας κατα την εγγραφη ?? Μιλαμε παντα για χρεωστικες καρτες.

Doxaios
06-02-09, 19:36
1)Το ίδιο είναι.Μπορείς να μπείς με τον λογαριασμό αυτό σε όλα τα ebay
2)Πρέπει να είναι τα πραγματικά
3)Εγώ yahoo έχω πάντως

jap
06-02-09, 20:34
Αν είναι έτσι εύκολο ρε παιδιά να πληρώνει ο καθένας ό,τι θέλει, τότε πώς μας διασφαλίζει το EBAY ότι κάτι που κάνει μια Α τιμή, αυτή πληρώνεται τελικά?

Ισχύει ό,τι ακριβώς έγραψε ο odys2008. Η πληρωμή είναι ανεξάρτητη, γίνει ή δεν γίνει με paypal. Η δυνατότητα πληρωμής paypal μέσα από το ebay είναι περισσότερο διευκόλυνση για να ανεβάζει το αίσθημα της ασφάλειας. Αν θες να φαίνεται κάπου ότι έχεις πληρώσει, κάνε την πληρωμή και μετά δήλωσέ το από το my ebay.

The_StarGazer
07-02-09, 20:31
1)Το ίδιο είναι.Μπορείς να μπείς με τον λογαριασμό αυτό σε όλα τα ebay
2)Πρέπει να είναι τα πραγματικά
3)Εγώ yahoo έχω πάντως



1. Ωραια. Θενκς...
2. Ναι αλλα πρεπει να ειναι πραγματικα , γιατι χρειαζονται στις αγορες ή απλα ... ετσι πρεπει ??

Doxaios
07-02-09, 20:58
2.Πρέπει να είναι πραγματικά γιατί όταν γίνει η αγορά σου σε αυτά τα στοιχεία θα σου στείλει ο πωλητής.

The_StarGazer
07-02-09, 21:02
Αχα...Καταλαβα. Ελεγα μηπως ηταν απλα για να υπαρχουν οπως στα mail accounts.


Σ' ευχαριστω και παλι. :oneup:

RASTAVIPER
09-02-09, 13:51
Στο invoice φαίνονται κανονικά οι δημοπρασίες που "χτύπησες". Σου στέλνει το invoice και απο κάτω φαίνονται οι δημοπρασίες που έχεις κερδίσει και στις οποίες αναφέρεται το invoice. Μπορείς να το τσεκάρεις άλλωστε.

Πληρώνονται αυτόματα, δηλαδή με το που πληρωθεί το invoice αναφέρονται ως paid τα items των δημοπρασιών που περιλαμβάνει το invoice.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σου. Το ότι στέλνει ένα invoice δεν ακυρώνει το γεγονός ότι μπορείς να τα πληρώσεις ξεχωριστά όπως έκανες μέχρι τώρα. Οπότε παραπάνω χρήματα δεν μπορεί να σου ζητήσει. Τα invoice είναι για διευκόλυνση, όταν παίρνουμε items από τον ίδιο πωλητή και αυτός μας κάνει μία έκπτωση στα μεταφορικά, ή και στην τιμή, ή όταν το shipping δεν είναι σωστό και πρέπει να το αλλάξει(προς ώφελός μας) αφού όμως έχουμε κερδίσει την δημοπρασία
Λοιπόν έχει κολλήσει το πράγμα.Δεν ξέρω αν έκανε λακαμία ο πωλητής ή φταίει το EBAY αλλά το invoice που στέλνει μέσω EBAY βγαίνει λάθος η τιμή.
Αν του δώσω το email για να στείλει invoice μέσω PAYPAL, θα γίνει η δουλειά?Ξέρω ότι έτσι θα στείλει το πόσο που πρέπει, αλλά μετά το invoice αυτό μπορεί να συνδεθεί με το EBAY?Ή θα εκρεμεί μετά και το τιμολόγιο του EBAY, αφού έχω πληρώσει αυτό του PAYPAL?

odys2008
09-02-09, 15:02
Πανω λέει ενα ask seller for a new invoice. Στο πάνω μέρος του invoice το λέει αυτό. θα ακυρωθεί αυτόματα αυτό που σου έστειλε και γράψε του να σου στείλει καινούργιο με το σωστό ποσό στο παράθυρο που θα σου βγάλει. Έκανε βλακεία ο πωλητής. Μην πληρώσεις έξω από το ebay μέσω paypal.

RASTAVIPER
09-02-09, 16:22
Πανω λέει ενα ask seller for a new invoice. Στο πάνω μέρος του invoice το λέει αυτό. θα ακυρωθεί αυτόματα αυτό που σου έστειλε και γράψε του να σου στείλει καινούργιο με το σωστό ποσό στο παράθυρο που θα σου βγάλει. Έκανε βλακεία ο πωλητής. Μην πληρώσεις έξω από το ebay μέσω paypal.
Α μπράβο αυτό πιστεύω θα βοηθήσει.
Εχυαριστώ.

Magnum
10-02-09, 11:37
Έχω αγοράσει κάτι απο Ebay στην Αμερική και ο πωλητής μου το έχει στείλει με Priority Mail International και έχω πάρει και το Tracking Number όπου στο site των USPS μου βγάζει:

Your item was accepted at 9:45 AM on February 4, 2009

όμως εδώ και τόσες μέρες δεν έχει καμμία άλλη ενημέρωση!

Δεν θα έπρεπε να έχει δείξει τόσες μέρες κάποια κίνηση και ότι έχει φύγει απο Αμερική ?

Μήπως να αρχίσω να ανησυχώ ?

Doxaios
10-02-09, 12:16
Όχι συνήθως αυτό μόνο γράφει.Σε 4-5 εργάσιμες θα σου έχει έρθει πιστεύω.

Cacofonix
16-02-09, 14:19
Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα...Είχα βάλει κάτι δημοπρασίες "buy it now" με κάρτες της United Mobile. Κατά λάθος αντί για +44, έστειλα +423, ενώ ο αγοραστής μου το 'χε τονίσει. Του πρότινα να μου στείλει πίσω την κάρτα, να αγοράσει μια δεύτερη, και με το που παραλάβω την πρώτη, να του πιστώσω τα έξοδα αποστολής καθώς και τα έξοδα της πρώτης κάρτας. Αυτός δεν δέχεται, λέει ότι δεν θα δεχτεί την κάρτα καθόλου, την οποία όμως δεν την έστειλα εγώ, αλλά η ίδια η United Mobile, συνεπώς αν επιστραφεί, θα επιστραφεί στην Ελβετία...Η πληρωμή έχει γίνει μέσω paypal. Έχετε να προτίνετε κάτι;

kx5
20-02-09, 02:50
Μια από τις δημοπρασίες που κέρδισα πήρε άσχημη τροπή.

Πριν μέρες κέρδισα ένα αντικείμενο από το Γερμανικό ebay. Στο shipping calculator υπήρχε η Ελλάδα και μου έβγαζε κανονικά το κόστος αποστολής. Μιας και στο παρελθόν είχα ξαναχτυπήσει το ίδιο ακριβώς πράγμα από Γερμανία και η αποστολή έγινε κανονικά στο ίδιο κόστος, θεώρησα πως δε θα υπήρχε πρόβλημα και δεν επικοινώνησα με τον πωλητή για λεπτομέρειες πριν το χτύπημα.

Μόλις την κέρδισα έστειλα μήνυμα στον πωλητή ζητώντας του να μου στείλει τραπεζικό λογαριασμό για την πληρωμή (ο μόνος τρόπος που δεχόταν - ξέρω πως είναι ριψοκίνδυνο αλλά με 100% feedback και 250 αξιολογήσεις το ρίσκαρα). Μια μέρα μετά μου στέλνει απάντηση ότι έγινε λάθος και το ταχυδρομείο του δε μπορεί να στείλει ένα τέτοιο δέμα στην Ελλάδα. Ζήτησε συγνώμη... Στο καπάκι του στέλνω μήνυμα στο οποίο ευγενικά ζητούσα αναλυτική εξήγηση.
Δύο μέρες μετά δεν υπήρχε καμία απόκριση από τον πωλητή. Παράλληλα διαπίστωσα πως είχε αρχίσει καινούρια δημοπρασία με το ίδιο αντικείμενο! Ξανά μήνυμα από εμένα, αυτή τη φορά πιο επιθετικό, ζητούσα εξηγήσεις. Μου απάντησε πως λυπάται πολύ και θα σταματήσει τη νέα δημοπρασία. Με ενημέρωσε πως μπορεί να το στείλει μόνο με courier (UPS) αλλά με αυξημένο κόστος στα μεταφορικά. Δέχτηκα τη νέα συμφωνία και περίμενα μια απάντηση που να περιλαμβάνει τον τραπεζικό λογαριασμό για την πληρωμή. Όσο την είδατε εσείς άλλο τόσο την είδα και εγώ.

5 μέρες μετά του έκανα αρνητική αξιολόγηση. Η ανταπόκρισή του ήρθε μια μέρα μετά, όχι σαν αρνητική αξιολόγηση, αλλά σαν αίτηση ακύρωσης της συναλλαγής από το σύστημα του ebay, με την αιτιολογία ότι "και οι δύο πλευρές διαφώνησαν με τους όρους της συναλλαγής". Δε ξέρω αν είμαι τρελός, αλλά μου φαίνεται πως εγώ δεν διαφώνησα πουθενά. Απλά περίμενα ανταπόκριση. Έτσι στην αυτοματοποιημένη διαδικασία του ebay για αυτό το θέμα επέλεξα decline συνοδευόμενο από ένα οργισμένο μήνυμα στον πωλητή.

Εδώ είναι που χρειάζομαι συμβουλές. Τι θα πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα? Έχω την εντύπωση πως ο πωλητής περιμένει από εμένα να ακυρώσω τη συναλλαγή για να γλυτώσει τα τέλη πληρωμής από το ebay, ώστε μόλις ξεκαθαρίσει αυτό να προχωρήσει σε αρνητική αξιολόγηση.
Αν εγώ κάνω αποδοχή θα θεωρηθώ ουσιαστικά συνυπεύθυνος για την αποτυχημένη συναλλαγή?

Αυτή είναι η ιστορία μέχρι στιγμής. Κανένας έμπειρος να ρίξει καμιά ιδέα?

RASTAVIPER
20-02-09, 11:03
Μια από τις δημοπρασίες που κέρδισα πήρε άσχημη τροπή.

Πριν μέρες κέρδισα ένα αντικείμενο από το Γερμανικό ebay. Στο shipping calculator υπήρχε η Ελλάδα και μου έβγαζε κανονικά το κόστος αποστολής. Μιας και στο παρελθόν είχα ξαναχτυπήσει το ίδιο ακριβώς πράγμα από Γερμανία και η αποστολή έγινε κανονικά στο ίδιο κόστος, θεώρησα πως δε θα υπήρχε πρόβλημα και δεν επικοινώνησα με τον πωλητή για λεπτομέρειες πριν το χτύπημα.

Μόλις την κέρδισα έστειλα μήνυμα στον πωλητή ζητώντας του να μου στείλει τραπεζικό λογαριασμό για την πληρωμή (ο μόνος τρόπος που δεχόταν - ξέρω πως είναι ριψοκίνδυνο αλλά με 100% feedback και 250 αξιολογήσεις το ρίσκαρα). Μια μέρα μετά μου στέλνει απάντηση ότι έγινε λάθος και το ταχυδρομείο του δε μπορεί να στείλει ένα τέτοιο δέμα στην Ελλάδα. Ζήτησε συγνώμη... Στο καπάκι του στέλνω μήνυμα στο οποίο ευγενικά ζητούσα αναλυτική εξήγηση.
Δύο μέρες μετά δεν υπήρχε καμία απόκριση από τον πωλητή. Παράλληλα διαπίστωσα πως είχε αρχίσει καινούρια δημοπρασία με το ίδιο αντικείμενο! Ξανά μήνυμα από εμένα, αυτή τη φορά πιο επιθετικό, ζητούσα εξηγήσεις. Μου απάντησε πως λυπάται πολύ και θα σταματήσει τη νέα δημοπρασία. Με ενημέρωσε πως μπορεί να το στείλει μόνο με courier (UPS) αλλά με αυξημένο κόστος στα μεταφορικά. Δέχτηκα τη νέα συμφωνία και περίμενα μια απάντηση που να περιλαμβάνει τον τραπεζικό λογαριασμό για την πληρωμή. Όσο την είδατε εσείς άλλο τόσο την είδα και εγώ.

5 μέρες μετά του έκανα αρνητική αξιολόγηση. Η ανταπόκρισή του ήρθε μια μέρα μετά, όχι σαν αρνητική αξιολόγηση, αλλά σαν αίτηση ακύρωσης της συναλλαγής από το σύστημα του ebay, με την αιτιολογία ότι "και οι δύο πλευρές διαφώνησαν με τους όρους της συναλλαγής". Δε ξέρω αν είμαι τρελός, αλλά μου φαίνεται πως εγώ δεν διαφώνησα πουθενά. Απλά περίμενα ανταπόκριση. Έτσι στην αυτοματοποιημένη διαδικασία του ebay για αυτό το θέμα επέλεξα decline συνοδευόμενο από ένα οργισμένο μήνυμα στον πωλητή.

Εδώ είναι που χρειάζομαι συμβουλές. Τι θα πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα? Έχω την εντύπωση πως ο πωλητής περιμένει από εμένα να ακυρώσω τη συναλλαγή για να γλυτώσει τα τέλη πληρωμής από το ebay, ώστε μόλις ξεκαθαρίσει αυτό να προχωρήσει σε αρνητική αξιολόγηση.
Αν εγώ κάνω αποδοχή θα θεωρηθώ ουσιαστικά συνυπεύθυνος για την αποτυχημένη συναλλαγή?

Αυτή είναι η ιστορία μέχρι στιγμής. Κανένας έμπειρος να ρίξει καμιά ιδέα?

Καταρχήν ποια αρνητική αξιολόγηση να σου κάνει???
Αφού οι πωλητές ΔΕΝ μπορούν να κάνουν αρνητική!
Το θέμα τώρα είναι ότι αν εσύ εχεις πληρώσει ήδη ή όχι τα χρήματα.
Αν όχι, τι αγχώνεσαι?

del_ahmettt
20-02-09, 12:16
Μια από τις δημοπρασίες που κέρδισα πήρε άσχημη τροπή.

Πριν μέρες κέρδισα ένα αντικείμενο από το Γερμανικό ebay. Στο shipping calculator υπήρχε η Ελλάδα και μου έβγαζε κανονικά το κόστος αποστολής. Μιας και στο παρελθόν είχα ξαναχτυπήσει το ίδιο ακριβώς πράγμα από Γερμανία και η αποστολή έγινε κανονικά στο ίδιο κόστος, θεώρησα πως δε θα υπήρχε πρόβλημα και δεν επικοινώνησα με τον πωλητή για λεπτομέρειες πριν το χτύπημα.


Μήπως εγραφε ότι έστελνε με μια ταχυδρομική ονόματι "Hermes Paket"; Συνηθισμένο λάθος πολλων πωλητών στο ebay.de. Αυτη η εταιρεία δε στέλνει Ελλάδα. Με ειχε προβληματισει παλιοτερα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2515952&postcount=542), αλλά το είδα εγκαιρως και δεν εξεταζω καν αναλογες δημποπρασίες πλέον,

... Δέχτηκα τη νέα συμφωνία και περίμενα μια απάντηση που να περιλαμβάνει τον τραπεζικό λογαριασμό για την πληρωμή. Όσο την είδατε εσείς άλλο τόσο την είδα και εγώ.

Απο τα γραφόμενα σου, συμπεραίνω οτι δεν του έχεις βαλει λεφτά στη τράπεζα, οπότε δεν υπάρχει καν θέμα. (σε αλλη περίπτωση αν έπεφτες σε απατεώνα θα εμπλεκες...)

Εδώ είναι που χρειάζομαι συμβουλές. Τι θα πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα? ...
Απλώς, τίποτα! Το μόνο που εχεις χάσει είναι το χρονό σου, αλλά για αυτό υπάρχει το - feedback και πολυ καλα εκανες και τον "στόλισες"...
Bid the next!;)

Υ.Γ. Εδώ και κανά χρόνο η πολιτική του eBay εχει αλλάξει και ο πωλητής δεν μπορεί να αφήσει negative feedback στον αγοραστή.

Cacofonix
20-02-09, 13:05
Έστελνα κάποτε κάτι router, και είχα στείλει ένα στις ΗΠΑ. Ολα ήταν του κουτιού. Και μια ωραία μέρα, λαμβάνω την εξής αξιολόγηση "No fitting Adapter delivered, product was damaged. No response to e-mails". Μου 'χει κάνει μεγάλη ζημιά αυτή η αξιολόγηση...Η πλάκα είναι ότι πουθενά δεν έλεγα ότι δίνω και αντάπτορα μαζί με το router, όπως και δεν έλαβα ποτέ email...

kx5
20-02-09, 16:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ξέχασα πως οι πωλητές δεν μπορούν να κάνουν αρνητικές πλέον.

Ναι η ταχυδρομική εταιρία είναι η "Hermes Paket". Αλλά εφόσον προσφέρθηκε να το στείλει με UPS έπρεπε να το κάνει.

Μετά την άρνησή μου για ακύρωση της συναλλαγής, σήμερα έστειλε τραπεζικό λογαριασμό για να τον πληρώσω και να μου το στείλει... θα μου το στείλει λέτε? :whistle: ή να την κάνω με ελαφρά?

jap
20-02-09, 17:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ξέχασα πως οι πωλητές δεν μπορούν να κάνουν αρνητικές πλέον.

Ναι η ταχυδρομική εταιρία είναι η "Hermes Paket". Αλλά εφόσον προσφέρθηκε να το στείλει με UPS έπρεπε να το κάνει.

Μετά την άρνησή μου για ακύρωση της συναλλαγής, σήμερα έστειλε τραπεζικό λογαριασμό για να τον πληρώσω και να μου το στείλει... θα μου το στείλει λέτε? :whistle: ή να την κάνω με ελαφρά?

Τώρα διάβασα το θέμα σου. Έπρεπε να επιμείνεις εξαρχής να κόψει το λαιμό του και να στείλει με το αρχικό κόστος. Το ότι κάνατε συμφωνία εκτός ebay να πληρώσεις παραπάνω είναι κακό. Αρκούσε ένα απλό αίτημα στο support και θα του εξηγούσαν ότι δεν είχε επιλογή παρά να το στείλει, έτσι έχω κάνει στο παρελθόν. Δεν ξέρω τώρα μετά τις τωρινές σου ενέργειες τι μπορείς / είναι καλό να κάνεις.

kx5
20-02-09, 19:38
Τώρα διάβασα το θέμα σου. Έπρεπε να επιμείνεις εξαρχής να κόψει το λαιμό του και να στείλει με το αρχικό κόστος. Το ότι κάνατε συμφωνία εκτός ebay να πληρώσεις παραπάνω είναι κακό. Αρκούσε ένα απλό αίτημα στο support και θα του εξηγούσαν ότι δεν είχε επιλογή παρά να το στείλει, έτσι έχω κάνει στο παρελθόν. Δεν ξέρω τώρα μετά τις τωρινές σου ενέργειες τι μπορείς / είναι καλό να κάνεις.
Δε με πείραξε το αυξημένο κόστος αποστολής. οκ έκανε ένα λάθος θα μπορούσε να το παραδεχθεί αμέσως και να με εξυπηρετήσει. Αυτό που με νευριάζει είναι ότι το παίζει τρελός.
Φοβάμαι πως αν του στείλω λεφτά δε θα μου στείλει τίποτα. Η αρνητική από εμένα έχει γίνει και δεν έχει τίποτα άλλο να φοβηθεί.

Cacofonix
20-02-09, 23:24
Οι Γερμανοί γενικά είναι περίεργοι στις συναλλαγές τους. Εγώ προσωπικά έχω σταματήσει να συνεργάζομαι με δαύτους.

jap
21-02-09, 10:54
Οι Γερμανοί γενικά είναι περίεργοι στις συναλλαγές τους. Εγώ προσωπικά έχω σταματήσει να συνεργάζομαι με δαύτους.

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Τους προτιμώ πάντα γιατί:
- Ό,τι παίρνω έχει και το σωστό τροφοδοτικό
- Ειδικά σε αγορές από E-bay, συναλλάσεσαι με Γερμανούς (και μια φορά και με έναν Σέρβο, άψογος κι αυτός) κι όχι με Κινέζους, όπως συμβαίνει συνήθως με e-bay Αγγλίας
- 'Εχουν ευρώ και δεν χρειάζονται μετατροπές
- Τα ανώνυμα προϊόντα που έχουν συνήθως είναι γερμανικά κι όχι κινέζικα, πράγμα που σημαίνει λίγο πιο αξιοπρεπής ποιότητα, ευκολία ανεύρεσης συμβουλών και manual στο internet
- Συνήθως περιμένω ίσως και 1-2 μέρες να απαντήσουν σε ένα email γιατί δεν μιλάνε όλοι αγγλικά, όταν όμως γίνεται επικοινωνία τα αγγλικά τους δεν είναι του στυλ ήξεις αφήξεις λόγω άγνοιάς τους, όσοι μιλάνε αγγλικά τα μιλάνε πολύ καλά και δεν υπάρχουν παρανοήσεις.

Προσωπικές μου εμπειρίες βέβαια, μήπως τα προβλήματα που αντιμετώπισες οφείλονται στο φραγμό της γλώσσας; :)

Doxaios
21-02-09, 12:00
Και πως καταλαβαίνεις τί παίζει στο γερμανικό ebay?Βάση του αγγλικού πάς?Και πως καταλαβαίνεις τί λέει ο πωλητής για το αντικείμενο που πουλάει ακριβώς?Αυτά είναι τα προβλήματα μου κάθε φορά που έχω πάρε δώσε με γερμανικό amazon και ebay...

del_ahmettt
21-02-09, 12:23
Επαυξάνω τα γραφόμενα του φίλου jap και επιχειρώ μια σύγκριση γερμανικής - αγγλικής αγοράς από προσωπική εμπειρία σε πολυάριθμες αγορές (ebay και όχι μόνο)

Γερμανική αγορά:
+ Μεγαλύτερη αγορά και πιο ανταγωνιστική
+ Μεγάλη σημασία στο θέμα «εγγύηση» και aftersales
+ Περισσότερο τυπικοί και πλήρεις στις περιγραφές των προϊόντων
+ Κοινά Standards σε ηλεκτρικά, μηχανολογικά κτλ

- Εχουν «αλλεργία» με το Paypal, (μεγαλύτερο ρίσκο με τις τράπεζες & λεφτά για προμήθειες)
- Αργή παράδοση δεμάτων για αποστολές με το κανονικό ταχυδρομείο
- Εμπόδιο η γλώσσα, αν και είναι υψηλό το ποσοστό αγγλομάθειας



Αγγλική αγορά:
+ Paypal ειναι standard στο eBay τους και σε πολλά οn-line shops
+ Ευνοϊκή ισοτιμία ευρώ-λίρας και χαμηλότερος συντελεστής ΦΠΑ πλέον(15%)
+ Ταχύτατη (3-4 μερες) και φθηνή αποστολή συστημένων μικροδεμάτων.
+ Πλεονέκτημα η γλώσσα σε περίπτωση που χρειαστεί πρόσθετη επικοινωνία με τον πωλητή

- Πολλά ασιατικά προϊόντα no-name από μη Εγγλέζους πωλητές
- Οχι τόσο τυπικοί στις περιγραφές. Θελει προσοχή στις «κινεζιές»...
- Αλλα standards σε ορισμένες κατηγορίες (προσοχή στα τροφοδοτικά)
- Μετατροπή συναλλάγματος: προμήθειες Paypal, Visa κτλ

jap
21-02-09, 19:00
Και πως καταλαβαίνεις τί παίζει στο γερμανικό ebay?Βάση του αγγλικού πάς?Και πως καταλαβαίνεις τί λέει ο πωλητής για το αντικείμενο που πουλάει ακριβώς?Αυτά είναι τα προβλήματα μου κάθε φορά που έχω πάρε δώσε με γερμανικό amazon και ebay...

σε αυτά που λέει ο del_ahmettt να προσθέσω ότι οι Γερμανοί είναι σωβινιστές και δεν τους ενδιαφέρει να καταλάβει καν τι λένε κάποιος που δεν μιλά γερμανικά. Βέβαια, συγχωρούνται γιατί υπάρχουν και οι Γάλλοι... Αλλά κι οι Εγγλέζοι νομίζετε ότι πάνε πίσω; Απλά είναι τυχεροί που όλοι μιλάνε τη γλώσσα τους.

Με άλλα λόγια, Δοξαίε, στο ερώτημά σου, αν δεν καταλαβαίνεις το αφήνεις. Προσωπικά ψωνίζω άφοβα από γερμανικά site στα αγγλικά, όπως shoxx.com, nierle.com, ενώ πολύ συγκεκριμένα πράγματα έχω πάρει, κι από πιο εξειδικευμένα μαγαζιά, όπως kindersitze.de, akkuinternational.de, ενώ έχω πάντα στα υπόψη και το musicstore.de, ακόμα κι ελληνικά μιλάνε. Και λόγω ποικιλίας και τιμών και το shoppingfever.de, αλλά στα γερμανικά μόνο. Στο θέμα μας, καταλαβαίνω αρκετά γερμανικά. Όταν στο ebay κάτι δεν καταλαβαίνω, στέλνω ερώτημα, έτσι έχω και μια πρώτη ιδέα του πόσο εύκολη είναι η επικοινωνία. Πάντως, πολλοί καλοί Γερμανοί πωλητές βάζουν και μια περίληψη με τα βασικά στα αγγλικά, έτσι για να ξέρεις τι περιμένεις.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 5 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επαυξάνω τα γραφόμενα του φίλου jap και επιχειρώ μια σύγκριση γερμανικής - αγγλικής αγοράς από προσωπική εμπειρία σε πολυάριθμες αγορές (ebay και όχι μόνο)

Δύο παρατηρήσεις:



Γερμανική αγορά:
.....
- Εχουν «αλλεργία» με το Paypal, (μεγαλύτερο ρίσκο με τις τράπεζες & λεφτά για προμήθειες)

Με τους νέους όρους του Ebay, το φαινόμενο σιγά-σιγά εκμηδενίζεται.



- Αργή παράδοση δεμάτων για αποστολές με το κανονικό ταχυδρομείο

Ναι αλλά και αρκετοί Γερμανοί στέλνουν με courier με αρκετά χαμηλό κόστος. Από Αγγλία έχουν απόλυτη εμπιστοσύνη στο ταχυδρομείο τους. Οι χρόνοι παράδοσης πάντα είναι λαχείο, κατά κανόνα από Γερμανία ο χρόνος είναι 2-3 μέρες το πολύ παραπάνω με το απλό ταχυδρομείο, έναντι 2-3 μερών σύνολο από Αγγλία. Φωτογραφίες τις παραγγέλνω σαββατοκύριακο και παραδίδονται Τετάρτη-Πέμπτη από Γερμανία, πόσο πιο γρήγορα να έρθουν;

del_ahmettt
21-02-09, 22:38
jap, όντως οι χρεώσεις των courier ειναι πολύ καλές απο Γερμανία (λογικό αφού η Γερμανία ειναι διαμετακομιστικός κόμβος της Ευρώπης), αλλά αφενός για μικροπράγματα είναι ασύμφορη η αποστολή με courier και αφετέρου courier χρησιμοποιούν κυρίως τα μεγάλα μαγαζιά και όχι οι μικροπωλητές του eBay.de
Από την εμπειρία μου οι αποστολές με DHL Paket International αργούν πολύ (9-14 μέρες συνήθως, έχει τύχει και 20) και αυτός ειναι ο τρόπος αποστολής που χρησιμοποιούν οι πωλητές κατά κανόνα στο ebay.de


Τέλος και εγώ θεωρώ πολύ καλή την τακτική του να ρωτάς γενικώς. Μπορείς να συμπεράνεις πολλά για το «ποιόν» ένος πωλητή από μια απάντηση σε συνδυασμό πάντα με τα feedbacks του.
Συχνά μάλιστα ρωτάω κάτι, χωρίς πραγματικά να εχω κάποια απορία, ετσι για να δω το επίπεδο του service...

daywalker06
22-02-09, 12:34
Καλημέρα

Θέλω να αγοράσω μια κάρτα γραφικών (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=ADME:B:EOIBSAA:US:11&Item=150326144869) για λάπτοπ και ειναι η πρώτη φορά που θα κανω αγορά από το ebay.
Εχω 2 αποριες.
Ο πωλητής μου φαίνεται αρκετά αξιόπιστος, εχω λάθος?
Τι σημαίνει " Standard Int'l Flat Rate Shipping " δηλ πως θα στείλει την καρτα?

Οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

Cacofonix
22-02-09, 13:54
Standard Int'l Flat Rate Shipping, σημαίνει ότι σ' όλο τον κόσμο χρεώνει το ίδιο ποσό για μεταφορικά.

geodeath
23-02-09, 04:55
Καλημέρα

Θέλω να αγοράσω μια κάρτα γραφικών (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=ADME:B:EOIBSAA:US:11&Item=150326144869) για λάπτοπ και ειναι η πρώτη φορά που θα κανω αγορά από το ebay.
Εχω 2 αποριες.
Ο πωλητής μου φαίνεται αρκετά αξιόπιστος, εχω λάθος?
Τι σημαίνει " Standard Int'l Flat Rate Shipping " δηλ πως θα στείλει την καρτα?

Οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη :)
η κάρτα θα σου έρθει κατά πάσα πιθανότητα με τα ΕΛΤΑ εκτός αν αναφέρει κάπου στη δημοπρασία για εταιρεία courier. αν δε λέει κάτι τέτοιο τότε ΕΛΤΑ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.