PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

daywalker06
23-02-09, 17:50
Standard Int'l Flat Rate Shipping, σημαίνει ότι σ' όλο τον κόσμο χρεώνει το ίδιο ποσό για μεταφορικά.


η κάρτα θα σου έρθει κατά πάσα πιθανότητα με τα ΕΛΤΑ εκτός αν αναφέρει κάπου στη δημοπρασία για εταιρεία courier. αν δε λέει κάτι τέτοιο τότε ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ

Cacofonix
04-03-09, 21:26
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα...Σύμφωνα με τη νέα τακτική του ebay, οι αγοραστές βαθμολογούν τους πωλητές εκτός από τις αξιολογήσεις, με αστεράκια...Το κάθε αστεράκι έχει βαθμίδα από το 1 έως το 5. Αν ο μ.ο. ενός πωλητή πέσει κάτω από το 4.1, τότε του αφαιρείται το δικαίωμα να πουλήσει.


Και του λόγου το αληθές.
http://img404.imageshack.us/img404/4307/ebayfeedback.png

Ο,τι κι αν έχω πουλήσει, ήταν πέρα για πέρα ανταγωνιστικό, ως προς την τιμή του. 50% κάτω, με δωρεάν έξοδα αποστολής. Και πάντα τα πράγματα φεύγανε μέσα σε 4-5 ημέρες. Μπορείς να μου τεκμηριώσεις από που και ως που είμαι αναξιόπιστος;

Όλα τα email απαντήθηκαν αμέσως, όλα τα προϊόντα ήταν ακριβώς ό,τι έλεγαν οι καταχωρήσεις, στις δημοπρασίες δίνω πάντα ένα χρονικό όριο 2-4 ημερών για την αποστολή, γιατί δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα στο ταχυδρομείο, και στο 80% των καταχωρήσεων εχω δωρεάν έξοδα αποστολής.

Θέλω να πω, ότι με αυτή την τακτική εγώ σαν πωλητής αδικούμαι, και νομίζω ότι στο τεκμηρίωσα λίγο πιο πάνω. Ολα τα αντικείμενα έφυγαν κάτω του κόστους, για να ανέβει το feedback, και το αποτέλεσμα πιο ήταν; Μια τρύπα στο νερό, ήταν!

jap
05-03-09, 08:41
είναι από τις κινήσεις που κάνει σιγά-σιγά το ebay για να μας αποτρέπει να το χρησιμοποιούμε. Το σύστημα αξιολόγησης είναι έτσι κι αλλιώς εντελώς στρεβλό, τα αστεράκια είναι ό,τι πιο υποκειμενικό (ο καθένας βάζει ό,τι του κατέβει), ο συγκεκριμένος όρος είναι αχαρακτήριστος, γιατί δεν βοηθάνε κάποιους τίμιους και μικρούς πωλητές να συνεισφέρουν ανεβάζοντας την ποιότητα.

Ίσως σε βοηθήσει για τις 2 πρώτες κατηγορίες κάποιο δωρεάν software τύπου auctiva, ψάξε το λίγο.

Cacofonix
05-03-09, 12:32
Τι εννοείς jap; Εχω τη μπάρα του auctiva, αυτό λες;

jap
05-03-09, 17:02
Τι εννοείς jap; Εχω τη μπάρα του auctiva, αυτό λες;

Δεν έχω δει τις καταχωρήσεις σου, οπότε ό,τι γράφω είναι υποθετικό ;)

Αν είσαι άπειρος και βάλεις χύμα την περιγραφή του προϊόντος, όσο καλοπροαίρετα και σωστά κι αν είναι αυτά που γράφεις, θα παρουσιαστούν καλύτερα αν χρησιμοποιήσεις τα έτοιμα πεδία ενός εξειδικευμένου προγράμματος. Το Auctiva το αναφέρω ενδεικτικά, γιατί νομίζω πως είναι δωρεάν και καλό, αν και δεν έχω καθόλου εμπειρία ως πωλητής.

Π.χ. αν πουλάς μια μνήμη DDR2 συγκεκριμένου κατασκευαστή, χωρητικότητας, ταχύτητας και timings, αυτά έτσι ξερά αρκούν για να δώσεις μια πλήρη περιγραφή, μαζί με την κατάσταση (καινούργια ή μεταχειρισμένη). Αλλά το ειδικό software ίσως σε προτρέψει να βάλεις φωτογραφίες, ενδεικτικές χρήσεις, συμβατά μοντέλα υπολογιστών, συγκρίσεις με άλλες μνήμες, κλπ. Τώρα, αν και αναφέροντας τα χαρακτηριστικά και μόνο θα έπαιρνες 5άρι στην αξιολόγηση της περιγραφής, αν ο επισκέπτης που σε βαθμολογεί έχει στο μυαλό του παπάδες θα σου βάλει τεσσάρι, χωρίς να σκέφτεται ότι σε αδικεί.

Αυτό εννοώ. Γενικά, όσο πιο αναλυτική και όμορφη μια περιγραφή τόσο πιο εύκολα πουλάς και τσιμπάς και τις καλές βαθμολογίες.

Αν στείλεις με PM κάποιες δημοπρασίες σου θα σου πω και καμιά υποκειμενική γνώμη (αρκεί να καταλαβαίνω τι πουλάς)

Πάντως έχεις όλα τα δίκια να διαμαρτύρεσαι, ποιος κάφρος βαθμολογεί με λιγότερα από 5 αστέρια τα ταχυδρομικά όταν αυτά είναι τσάμπα. Νομίζω πως επειδή έβαλες 'κράχτες' για να ανεβάσεις βαθμολογία έπεσες σε κάφρους και μη σοβαρούς αγοραστές, που απλά σε εκμεταλλεύτηκαν και από αξιολόγηση ό,τι νάναι.

RASTAVIPER
06-03-09, 18:23
Εχώ ένα θέμα με 1 πακέτο με 2 μπλούζες που δεν ήρθαν ποτέ.
Τις πλήρωσα με paypal και τις πήρα από Ebay Αγγλίας.
Ο πωλητής πολύ αξιόπιστος με 1330 αξιολογήσεις.
Το πακέτο στάλθηκε με απλό ταχυδρομείο πριν 2 βδομάδες και δυστυχώς δεν υπάρχει tracking.
Του έκανα dispute στο Paypal αλλά γενικά φάνηκε λίγο να μην δίνει σημασία.Απαντούσε κάθε 2 μέρες και σπάστηκα και το έκανα CLAIM.
Το Paypal μου έβγαλε 1 μήνυμα ότι υπάρχει tracking μέσω του Paypal.
Αυτό τι σημαίνει?Ότι το έστειλε όντως?Και αυτό εξασφαλίζει ότι έφτασε Ελλάδα και ότι εδώ έγινε η "απώλεια"??

del_ahmettt
07-03-09, 00:44
Καταρχάς για να μην υπάρχει tracking το έχει στείλει ώς "Royal Mail Airmail", έτσι;
2 εβδομάδες πάντως δεν ειναι πολύς χρόνος για αυτήν την υπηρεσία και ίσως βιάστηκες να κινήσεις τα νόμιμα...
(Τυπικός χρόνος είναι 3-4μερες για "RM International Signed-For" και 9-10 μέρες για το απλό "RM Airmail")

Τώρα για το tracking μεσω Paypal, που αναφέρεις το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι:
Το Paypal στο UK (και αλλού) προσφέρει στους πωλητές μια υπηρεσία "PayPal Shipping (https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/cps/shipping/Center)" όπου κανονίζει για λογαριασμό του πωλητή όλα τα διαδικαστικά της αποστολής (μεταξύ αλλων το PP αναλαμβάνει να ειδοποιησει και τον αγοραστή για tracking No κτλ).
Τώρα άν αυτή η διαδικασία εξασφαλίζει στον πωλητή και αποδεικτικό αποστολής δεν το γνωρίζω, πιθανόν να ισχύει...

Πέραν των άλλων θα πρότεινα -αν δεν το εχεις κάνει ήδη-να απευθυνθείς στο τοπικό υπ/στημα ΕΛΤΑ και να τους ζητήσεις να κανουν έναν ελεγχο για δεματακι στο ονομά σου.
Πιθανόν να έχει ερθει και απλώς να χαθηκε το ειδοποιητήριο, μην περιμενεις για το β' ειδοποιητηριο γιατί θα το βγαλουν μετα απο δυο και βδομάδες...

ariadgr
07-03-09, 00:55
(Τυπικός χρόνος είναι 3-4μερες για "RM International Signed-For" και 9-10 μέρες για το απλό "RM Airmail")

Το airmail δεν καθυστερεί περισσότερο από το συστημένο:


http://www.royalmail.com/portal/rm/jump1?catId=400023&mediaId=400033

International Signed For -> Delivered in (days): See Airmail

Airmail (http://www.royalmail.com/portal/rm/jump2?catId=400033&mediaId=400036):

Delivery to Europe within three working days
Worldwide delivery within five working days

del_ahmettt
07-03-09, 01:23
Το airmail δεν καθυστερεί περισσότερο από το συστημένο:

Σε μεγάλο αριθμό δεμάτων που έχω λάβει από UK οι χρόνοι που παραλαμβάνω είναι αυτοί που ανέφερα. Ίσως δίνουν διαφορετική προτεραιότητα τα ΕΛΤΑ...:hmm:
Πάντως πάιζει ρόλο και το βάρος γιατί με "Αirmail" έρχονται και τα μεγάλα δέματα, που δεν μπορουν να πανε "Signed For"

RASTAVIPER
07-03-09, 16:13
Καταρχάς για να μην υπάρχει tracking το έχει στείλει ώς "Royal Mail Airmail", έτσι;
2 εβδομάδες πάντως δεν ειναι πολύς χρόνος για αυτήν την υπηρεσία και ίσως βιάστηκες να κινήσεις τα νόμιμα...
(Τυπικός χρόνος είναι 3-4μερες για "RM International Signed-For" και 9-10 μέρες για το απλό "RM Airmail")

Τώρα για το tracking μεσω Paypal, που αναφέρεις το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι:
Το Paypal στο UK (και αλλού) προσφέρει στους πωλητές μια υπηρεσία "PayPal Shipping (https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/cps/shipping/Center)" όπου κανονίζει για λογαριασμό του πωλητή όλα τα διαδικαστικά της αποστολής (μεταξύ αλλων το PP αναλαμβάνει να ειδοποιησει και τον αγοραστή για tracking No κτλ).
Τώρα άν αυτή η διαδικασία εξασφαλίζει στον πωλητή και αποδεικτικό αποστολής δεν το γνωρίζω, πιθανόν να ισχύει...

Πέραν των άλλων θα πρότεινα -αν δεν το εχεις κάνει ήδη-να απευθυνθείς στο τοπικό υπ/στημα ΕΛΤΑ και να τους ζητήσεις να κανουν έναν ελεγχο για δεματακι στο ονομά σου.
Πιθανόν να έχει ερθει και απλώς να χαθηκε το ειδοποιητήριο, μην περιμενεις για το β' ειδοποιητηριο γιατί θα το βγαλουν μετα απο δυο και βδομάδες...

Κανένα πακέτο μου από Αγγλία δεν έχει κάνει πάνω από 10 μέρες.
Οπότε θεωρώ ότι στις 14 είμαστε ήδη εκτός.
Το πακέτο δεν μπορεί να αναζητηθεί από τα ΕΛΤΑ αφού δεν είναι συστημένο.
Πήρα και ρώτησα και μου είπαν ότι δε γίνεται να ψάχνουν τα απλά πακέτα, αφού δεν έχουν κάποιον κωδικό.

Αυτός ο κωδικός που δίνει το PAYPAL "Package Status: Royal Mail tracking # FF000xxxxxxxGB"
μπορεί να βοηθήσει κάπου?
Στα κλασικά tracking πάντως δε δουλεύει.Το δοκίμασα και στη σελίδα του ΕΛΤΑ και στη σελίδα του Airmail..

ariadgr
07-03-09, 17:45
Κανένα πακέτο μου από Αγγλία δεν έχει κάνει πάνω από 10 μέρες.
Οπότε θεωρώ ότι στις 14 είμαστε ήδη εκτός.
Το πακέτο δεν μπορεί να αναζητηθεί από τα ΕΛΤΑ αφού δεν είναι συστημένο.
Πήρα και ρώτησα και μου είπαν ότι δε γίνεται να ψάχνουν τα απλά πακέτα, αφού δεν έχουν κάποιον κωδικό.

Αυτός ο κωδικός που δίνει το PAYPAL "Package Status: Royal Mail tracking # FF000xxxxxxxGB"
μπορεί να βοηθήσει κάπου?
Στα κλασικά tracking πάντως δε δουλεύει.Το δοκίμασα και στη σελίδα του ΕΛΤΑ και στη σελίδα του Airmail..

Αν δεν είναι συστημένο, δεν έχει tracking number.
Αν έχει tracking number, είναι συστημένο.
Αν εδώ (http://www.royalmail.com/portal/rm/personal?pageId=tab_track_rm&catId=500185&mediaId=83900761) δεν βγάζει τίποτα τότε μάλλον το tracking number που σου γράφει το paypal είναι άκυρο.

del_ahmettt
07-03-09, 18:22
Αυτός ο κωδικός που δίνει το PAYPAL "Package Status: Royal Mail tracking # FF000xxxxxxxGB"
μπορεί να βοηθήσει κάπου?
Στα κλασικά tracking πάντως δε δουλεύει.Το δοκίμασα και στη σελίδα του ΕΛΤΑ και στη σελίδα του Airmail..
Aυτό το tracking ειναι κανονικότατο της RM, μόνο που αντιστοιχεί μάλλον σε
Royal Mail Tracked™ (http://postcode.royalmail.com/portal/rm/content2?catId=400145&mediaId=15400472) !
Θα σου δώσω την προσωπική μου εκδοχή για το τί μπορει να έχει συμβει:

Ο πωλητής ζήτησε Paypal Shipping και εκεί επέλεξε την υπηρεσία "Royal Mail Tracked™" (λάθος!- η υπηρεσία αυτή διατίθεται μόνο εντός UK)
Έτσι το σύστημα Royal Mail -Paypal απέδωσε το tracking No στο πακέτο σου και η Royal Mail ανέμενε τον πωλητή να πάει να το παραδώσει σε κάποιο σημείο ή να κανονίσει ο διανομέας να το πάρει από το χώρο του (Electronic Shipping -σύνηθης διαδικασία σε ταχυδρομεια πιο προηγμενα απο τα δικά μας)

Προφανώς αυτό το tracking no ναι μεν εκδόθηκε ηλεκτρονικά, αλλά ποτέ τετοιο πακέτο δε μπήκε στο δίκτυο της RM, γι' αυτό και δεν εμφανιζεται στο site τους.

Όταν διαπιστωθηκε το λάθος του, θα πήγε και το στειλε(?) με (Airmail ή Signed For), αλλά δεν ακυρώσε την shipping label με το ονομά σου στο Paypal (ίσως γιατί παρήλθαν οι 24h προθεσμία και τα ταχυδρομικά δε θα του τα εδινε πισω το Paypal)

Δεν μπορώ να αποκλείσω και ενδεχόμενο δόλο, αλλά
ούτως ή άλλως στο claim πιστεύω οτι θα δικαιωθείς και θα πάρεις τα χρηματά σου πίσω, αφού υπηρεσία traceable μεχρι την πόρτα σου δεν παρεχεται απο την RM στην Ελλάδα, άρα τί να αποδείξει ο πωλητής;....


Υ.Γ. Κανονικα θα σου επρεπε να σου είχει ερθει e-mail απο το PP με το (άκυρο εστω) tracking no οταν αυτός ζητησε Paypal shipping για σενα.

RASTAVIPER
09-03-09, 16:11
Aυτό το tracking ειναι κανονικότατο της RM, μόνο που αντιστοιχεί μάλλον σε
Royal Mail Tracked™ (http://postcode.royalmail.com/portal/rm/content2?catId=400145&mediaId=15400472) !
Θα σου δώσω την προσωπική μου εκδοχή για το τί μπορει να έχει συμβει:

Ο πωλητής ζήτησε Paypal Shipping και εκεί επέλεξε την υπηρεσία "Royal Mail Tracked™" (λάθος!- η υπηρεσία αυτή διατίθεται μόνο εντός UK)
Έτσι το σύστημα Royal Mail -Paypal απέδωσε το tracking No στο πακέτο σου και η Royal Mail ανέμενε τον πωλητή να πάει να το παραδώσει σε κάποιο σημείο ή να κανονίσει ο διανομέας να το πάρει από το χώρο του (Electronic Shipping -σύνηθης διαδικασία σε ταχυδρομεια πιο προηγμενα απο τα δικά μας)

Προφανώς αυτό το tracking no ναι μεν εκδόθηκε ηλεκτρονικά, αλλά ποτέ τετοιο πακέτο δε μπήκε στο δίκτυο της RM, γι' αυτό και δεν εμφανιζεται στο site τους.

Όταν διαπιστωθηκε το λάθος του, θα πήγε και το στειλε(?) με (Airmail ή Signed For), αλλά δεν ακυρώσε την shipping label με το ονομά σου στο Paypal (ίσως γιατί παρήλθαν οι 24h προθεσμία και τα ταχυδρομικά δε θα του τα εδινε πισω το Paypal)

Δεν μπορώ να αποκλείσω και ενδεχόμενο δόλο, αλλά
ούτως ή άλλως στο claim πιστεύω οτι θα δικαιωθείς και θα πάρεις τα χρηματά σου πίσω, αφού υπηρεσία traceable μεχρι την πόρτα σου δεν παρεχεται απο την RM στην Ελλάδα, άρα τί να αποδείξει ο πωλητής;....


Υ.Γ. Κανονικα θα σου επρεπε να σου είχει ερθει e-mail απο το PP με το (άκυρο εστω) tracking no οταν αυτός ζητησε Paypal shipping για σενα.

Αλλά φαίνεται από το PAYPAL ότι το πιστεύουν το θέμα του shipping εκ μέρους του τύπου.
Βγάζει αυτό στο PAYPAL:
"Mar. 6, 2009 PayPal Seller provided proof of shipping"

del_ahmettt
09-03-09, 16:35
Αλλά φαίνεται από το PAYPAL ότι το πιστεύουν το θέμα του shipping εκ μέρους του τύπου.
Βγάζει αυτό στο PAYPAL:
"Mar. 6, 2009 PayPal Seller provided proof of shipping"

Ωραία, άρα ο τύπος το έστειλε το πακέτο.
Επαναλαμβάνω ότι o πωλητής δεν καλύπτεται μόνο με "Proof of Postage"
Χρειάζεται να επιδειξει "Proof of Delivery" (για πάνω από £150.00 GBP και "signature confιrmation")
Bλεπε αν θες στους όρους του Paypal για πωλητές. (https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/ua/policy_spp-outside#spp-policy) παραγ. 11.7

Claim για "Item Not Received" δεν εχεις ζητήσει; Δεν εχεις να ανησυχεις για κάτι, το οτι εχει καταγραφει ενα γεγονος "Seller provided proof of shipping" δεν εχει πιστευω σχεση με την εκβαση του claim.

Ενημερωσε μας για τις εξελιξεις.;)

Cacofonix
09-03-09, 23:11
Αλλαγή email πώς κάνεις; Πηγαίνω account - personal information, αλλάζω το email, μου στέλνει ένα mail στο παλιό, όπου λέει το εξής:


Dear xxxx,
http://pics.ebaystatic.com/aw/pics/s.gif Thank you for submitting your change of email address request. Instructions on completing the change have been sent to your new email address. Once the process is completed, your eBay-related email will no longer be routed to this email address.
If you did not make this change, check with family members and others who may have access to your account first. If you still feel that an unauthorized person has changed your email, get help here:
http://pages.ebay.com/help/confidence/isgw-account-theft-reporting.html
Change of email address request was made from:
IP Address: xxx.xxx.xxx.xxx
ISP Host: 10.11.64.248
Thank you,
eBay


και δεν έρχεται κανένα mail...

ariadgr
09-03-09, 23:40
...και δεν έρχεται κανένα mail...

Στα spam κοίταξες;

Cacofonix
09-03-09, 23:46
Στα spam κοίταξες;
Φυσικά και κοίταξα.

ariadgr
09-03-09, 23:50
Φυσικά και κοίταξα.

Τοτε στειλε mail.

Cacofonix
10-03-09, 00:00
Το έφτιαξα...Πήγα στο support και έβγαλα από κει την άκρη.

t300
01-04-09, 19:57
Παρήγγειλα κάτι από ebay και αφού το πλήρωσα μου ήρθε μήνυμα αυτόματο από το ebay που έλεγε
eBay Listing Removed
Unfortunately, the item is no longer available for purchase. This is disappointing for everyone, but sometimes it's necessary to protect you as a buyer.
There are three main reasons why we remove listings:
-- The listing doesn't follow eBay guidelines.
-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.
-- The listing contains pictures or words in it that may have created copyright or trademark issues

Τι κάνω τώρα;

maxorfo
01-04-09, 20:39
Αν το πλήρωσες μέσω PayPal, ξεκινάς κανονικά διαδικασία dispute -> claim

RASTAVIPER
02-04-09, 17:25
Αν το πλήρωσες μέσω PayPal, ξεκινάς κανονικά διαδικασία dispute -> claim
Ναι και περιμένεις 1 μήνα όπως εγώ..
Προσπάθησε με τον πωλητή αν έχεις τίποτα προσωπικά του email κλπ..

maxorfo
02-04-09, 18:07
Αφού είναι προφανές ότι ο πωλητής είναι απάτη. Αλλοιώς δεν θα του διέγραφε την καταχώρηση το ebay. Μου έχει τύχει πολλές φορές.
Αν υπάρχει περίπτωση να παρει πίσω χρήματα, αυτό θα γίνει μέσω PayPal (ή και ebay, εφ' όσον όμως καλύπτεται από την προστασία του τελευταίου) και με τη διαδικασία που προβλέπουν.
Δεν νομίζω ότι θ' αποφύγει το περίμενε.

Cacofonix
02-04-09, 19:58
Μια φορά είχα φάει αρνητική από ένα πωλητή που πουλούσε hasee laptops. Ο λόγος ήταν το ότι δεν είχα ολοκληρώσει τη συναλλαγή, με την αιτιολογία τα υψηλά τέλη αποστολής ή τέλη τελωνείου, δεν είμαι σίγουρος. Έφαγα unpaid item strike, δέχτηκα απειλητικά μυνήματα, βρισιές, κλπ. Κοιτάζω στο feedback μου, και έπρεπε να έχω 3 αρνητικές, αλλά τελικά έχω δύο. Η μία προφανώς διαγράφηκε γιατί διαγράφηκε ο χρήστης. Μόλις έφτασε τις 200 αξιολογήσεις, σταμάτησε να στέλνει laptops, πήρε τα λεφτά και την έκανε για Μπαχάμες...
Πάντως, από τις άλλες δύο αρνητικές που έχω, κανείς δεν έκανε τον κόπο να ανοίξει claim στο paypal. Δεν είναι ολίγο οξύμορο να λες ότι δεν παρέλαβες και απλά να βάζεις αρνητική και τέλος;

maxorfo
02-04-09, 21:45
Οι άλλες δύο αρνητικές προέρχονται από αγοραστές, αν κατάλαβα καλά. Είναι πολύ πιθανόν - και συμβαίνει συχνά - να βιάστηκαν ν' αναφέρουν ότι δεν παρέλαβαν και μετά την αρνητική να τους πήγαν τα πράγματα, οπότε τι claim να κάνουν. Γι αυτό καλό είναι οι πωλητές να κρατάνε αποδείξεις αποστολής.
Νομίζω ότι θα μπορούσες να ζητήσεις από το ebay τη διαγραφή των αρνητικών.

Hook
03-04-09, 14:25
Να ρωτησω και γω κατι.. Εχω κανει δυο αγορες μικρης αξιας. Τα πραγματα μου ηρθαν κανονικα και εδωσα positive feedback. Απο την μερια τους ομως οι πωλητες δεν μου εχουν κανει feedback σε μενα.. Στον εναν ειχα στειλει και message αλλα δεν μ' απαντησε. Ο αλλος απ' οτι εχω δει μπορει να στελνει κανονικα αλλα feedback εχει να αφησει γενικως απο τελη Φεβρουαριου. Να κανω κατι ή απλα το αφηνω ετσι?

jap
03-04-09, 15:26
Να ρωτησω και γω κατι.. Εχω κανει δυο αγορες μικρης αξιας. Τα πραγματα μου ηρθαν κανονικα και εδωσα positive feedback. Απο την μερια τους ομως οι πωλητες δεν μου εχουν κανει feedback σε μενα.. Στον εναν ειχα στειλει και message αλλα δεν μ' απαντησε. Ο αλλος απ' οτι εχω δει μπορει να στελνει κανονικα αλλα feedback εχει να αφησει γενικως απο τελη Φεβρουαριου. Να κανω κατι ή απλα το αφηνω ετσι?

Ένα ευγενικό email στον καθένα, ότι όλα καλά, σας άφησα και το feedback σας, σειρά σας τώρα. Σε αυτόν που σε έγραψε ξαναγράψε, δεν χάνεις τίποτα. Υπόψη, είναι προαιρετικό.

Hook
03-04-09, 16:07
Nice.. Θα ξαναστειλω τοτε και ελπιζω να φιλοτιμηθουν.. Thanx jap!

Cacofonix
03-04-09, 21:16
Να ρωτησω και γω κατι.. Εχω κανει δυο αγορες μικρης αξιας. Τα πραγματα μου ηρθαν κανονικα και εδωσα positive feedback. Απο την μερια τους ομως οι πωλητες δεν μου εχουν κανει feedback σε μενα.. Στον εναν ειχα στειλει και message αλλα δεν μ' απαντησε. Ο αλλος απ' οτι εχω δει μπορει να στελνει κανονικα αλλα feedback εχει να αφησει γενικως απο τελη Φεβρουαριου. Να κανω κατι ή απλα το αφηνω ετσι?
Έχω στείλει σε έναν καμμιά 10αριά email και με χει γραμμένο κανονικότατα.

George_Prix
03-04-09, 21:31
Αν και δεν ειναι ωραιο να τους εχεις πληρωσει και να μην παιρνεις το positive feedback, σιγουρα τα πραγματα ειναι πλεον πολυ καλυτερα απο παλια.

Παλιοτερα οι πωλητες εκβιαζανε στην ουσια το θετικο feedback απο τον αγοραστη, γιατι σε αντιθετη περιπτωση θα εβαζαν και αυτοι αρνητικο. Ευτυχως που πλεον αλλαξε το συστημα.

Αυτο ηταν μεγαλο λαθος, γιατι στην ουσια ο αγοραστης το μονο που ειχε να κανει για να δικαιουται το positive, ηταν να πληρωσει.

Eλπιζω σε επομενη φαση να παιρνει αυτοματα το θετικο ο καθε αγοραστης, με το που πληρωνει το αντικειμενο. ;)

Cacofonix
03-04-09, 22:33
Eλπιζω σε επομενη φαση να παιρνει αυτοματα το θετικο ο καθε αγοραστης, με το που πληρωνει το αντικειμενο. ;)
Εγώ προσωπικά αυτό κάνω, και τους στέλνω ένα email, μη αυτοματοποιημένο, όταν υπολογίζω ότι έχει φτάσει το αντικείμενο, ρωτώντας εάν παρέλαβαν, και αν ναι, να βάλουν θετική αξιολόγηση.

George_Prix
04-04-09, 00:25
Εγώ προσωπικά αυτό κάνω, και τους στέλνω ένα email, μη αυτοματοποιημένο, όταν υπολογίζω ότι έχει φτάσει το αντικείμενο, ρωτώντας εάν παρέλαβαν, και αν ναι, να βάλουν θετική αξιολόγηση.

Σωστος. :oneup:

Hook
04-04-09, 12:35
Τελικα ο ενας μου εδωσε το feedback μετα απο το message που του εστειλα.. Για τον αλλο δεν το κοβω γιατι εχει περασει και λιγος καιρος.. :P

lsavvaid
05-04-09, 00:49
Παιδιά θέλω να χτυπήσω αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Brother-MFC-8860DN-MFC-8860DNZ_W0QQitemZ220384282920QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_Printers_Printers_JN?hash=item220384282920&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318και θέλω την γνώμη σας σχετικά με τα στατιστικά του πωλητή. Στην Ελλάδα έχει πάνω από 700€.

Δεν είδα να λέει μεταχειρισμένο ή από επισκευή (αν το δει κανείς αυτό ας μου πει). Τι λέτε ?

Είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ αγορά:oops:

George_Prix
05-04-09, 01:04
Παιδιά θέλω να χτυπήσω αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Brother-MFC-8860DN-MFC-8860DNZ_W0QQitemZ220384282920QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_Printers_Printers_JN?hash=item220384282920&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318και θέλω την γνώμη σας σχετικά με τα στατιστικά του πωλητή. Στην Ελλάδα έχει πάνω από 700€.

Δεν είδα να λέει μεταχειρισμένο ή από επισκευή (αν το δει κανείς αυτό ας μου πει). Τι λέτε ?

Είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ αγορά:oops:

Φιλε ο πωλητης ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ. :oneup:

Power seller, με πολλες χιλιαδες κινησεις και με απιστευτα καλο ποσοστο.

Αλλα φυσικα παντα υπαρχει ενα ελαχιστο ρισκο. (στο λεω για να μη σπασει ο διαολος το ποδαρι του και με κυνηγας)
Επισης τσεκαρισε αν παιζει κανενας περιεργος φορος, γιατι τοσο μεγαλα αντικειμενα δεν ειναι σαν κατι μικρα που τα περνανε στο ντουκου απο το τελωνειο. :whistle:

odys2008
05-04-09, 01:05
Είναι από αγγλία όμως κ δεν έχει τελωνίο:oneup:. Επίσης λέει ότι το VAT is included

ariadgr
05-04-09, 01:22
Παιδιά θέλω να χτυπήσω αυτό και θέλω την γνώμη σας σχετικά με τα στατιστικά του πωλητή. Στην Ελλάδα έχει πάνω από 700€.

Στείλε μήνυμα στον πωλητή μέσω του ebay, ζητώντας κόστος αποστολής προς Ελλάδα, και να διευκρινήσει τη μέθοδο (postal service ή courier), καθώς και αν είναι συστημένο και ασφαλισμένο (insured & signed-for/registered delivery).
Το ποσό που βγάζει αν επιλέξεις Ελλάδα (13 λίρες) πρέπει να είναι λάθος (είναι πολύ μικρό για τον όγκο της συσκευής).

lsavvaid
05-04-09, 01:38
Στείλε μήνυμα στον πωλητή μέσω του ebay, ζητώντας κόστος αποστολής προς Ελλάδα, και να διευκρινήσει τη μέθοδο (postal service ή courier), καθώς και αν είναι συστημένο και ασφαλισμένο (insured & signed-for/registered delivery).
Το ποσό που βγάζει αν επιλέξεις Ελλάδα (13 λίρες) πρέπει να είναι λάθος (είναι πολύ μικρό για τον όγκο της συσκευής).

Αυτό με παραξένεψε και μένα σχετικά με το κόστος αποστολής. Κάνοντας μια έρευνα διαπίστωσα ότι σε αυτή την τιμή και φθηνότερα υπάρχει και στα καταστήματα στην αγγλία
http://www.printerland.co.uk/acatalog/Brother_MFC_8860.html?source=webgainsBrotherMFC-8860DN&source=webgains&siteid=47812 και http://www.printerbase.co.uk/acatalog/brother_mfc8860dn.php?source=webgains&siteid=47812

οπότε αλλάζει το πράμα. Μένει να δω αν στέλνουν και Ελλάδα και έτσι γλιτώνω το ρίσκο του πωλητη

Cacofonix
05-04-09, 02:05
Αν σε ενδιαφέρει, το You έχει τον XEROX PHASER 6110 COLOR στα 229€ από 349€.

lsavvaid
05-04-09, 02:21
Αν σε ενδιαφέρει, το You έχει τον XEROX PHASER 6110 COLOR στα 229€ από 349€.

Αν και λίγο εκτός θέματος έχει αγοράσει κανείς από τα δύο παραπάνω καταστήματα που γράφω. Αν μπορώ να αποφύγω το e-bay θα το έκανα σίγουρα προς χάρη ενός καταστήματος


Βασικά προτιμώ τον Brother από τον xerox για την δουλειά που το θέλω

ariadgr
05-04-09, 02:26
Αν και λίγο εκτός θέματος έχει αγοράσει κανείς από τα δύο παραπάνω καταστήματα που γράφω. Αν μπορώ να αποφύγω το e-bay θα το έκανα σίγουρα προς χάρη ενός καταστήματος

Για αρχή στείλε mail σε αυτά τα καταστήματα (και στον ebay seller, για να μπορείς να συγκρίνεις) για το κόστος αποστολής.
Μπορεί κάποια να μην στέλνουν καν, ή να σου πουν τίποτα υπέρογκο, οπότε να μη χρειαστεί να ελέγξεις την αξιοπιστία τους.

vasim
06-04-09, 08:27
Καλημέρα και από μένα.

Κέρδισα χθες μια δημοπρασία (πρώτη φορά, αγορές έχω κάνει από brand new - power sellers.)
Είναι μια κοπέλα (???) (Αγγλία) που πουλούσε ένα λαπτοπ, το οποίο τελικά το κέρδισα. Βασικά έχω τα εξής ερωτήματα:
1. Έχει 103 feedbacks αλλά μόνο ως buyer και 100%
2. Μετά το τέλος της δημοπρασίας της έστειλα μηνύματα (2) για το να μου πεί πόσο θα κοστίσουν τα μεταφορικά στην Ελλάδα ώστε να πληρώσω. Δε μου έχει απαντήσει από χθες το απόγευμα οπότε να φανταστώ ότι δεν έχει δει τα μηνύματα.
3. Υπάρχει περίπτωση να μη θέλει να μου πουλήσει το αντικείμενο; Αν τελικά ισχύει αυτό, τι θα μπορέσω να κάνω που θα έχω χάσει 2 παρόμοια προιόντα σε ίδια τιμή από άλλους;

George_Prix
06-04-09, 08:44
Καλημέρα και από μένα.

Κέρδισα χθες μια δημοπρασία (πρώτη φορά, αγορές έχω κάνει από brand new - power sellers.)
Είναι μια κοπέλα (???) (Αγγλία) που πουλούσε ένα λαπτοπ, το οποίο τελικά το κέρδισα. Βασικά έχω τα εξής ερωτήματα:
1. Έχει 103 feedbacks αλλά μόνο ως buyer και 100%
2. Μετά το τέλος της δημοπρασίας της έστειλα μηνύματα (2) για το να μου πεί πόσο θα κοστίσουν τα μεταφορικά στην Ελλάδα ώστε να πληρώσω. Δε μου έχει απαντήσει από χθες το απόγευμα οπότε να φανταστώ ότι δεν έχει δει τα μηνύματα.
3. Υπάρχει περίπτωση να μη θέλει να μου πουλήσει το αντικείμενο; Αν τελικά ισχύει αυτό, τι θα μπορέσω να κάνω που θα έχω χάσει 2 παρόμοια προιόντα σε ίδια τιμή από άλλους;

1) Παντα προσεχουμε αν τα feedbacks ειναι σαν πωλητης η σαν αγοραστης.
2) Παντα φροντιζουμε να μαθουμε τα μεταφορικα πριν αγορασουμε ενα αντικειμενο.
3) Το αντικειμενο λογικα θελει να το πουλησει. Απλα με τη δημοπρασια, μπορει να το ξεκινησει καποιος ενα αντικειμενο σε αστεια τιμη (πχ 4.99€) με το σκεπτικο οτι θα ανεβει πολυ.... Για καποιο λογο να μην ανεβει καθολου και ο πωλητης να σκεφτει σιγα μην το δωσω 20φορες κατω απο την αξια του γιατι δεν το χτυπησανε πολλα ατομα και εκλεισε τοσο χαμηλα η τιμη. Το αλλο ενδεχομενο ειναι να θελει καποιος να κανει μια αρπαχτη και να βαλει προς πωληση ενα αντικειμενο που ξερει απο την αρχη πως δε θα στειλει ποτε στον αγοραστη.

Sorry αν σε αγχωσα, απλα σου ειπα ακομα και τις ακραιες περιπτωσεις που μπορει να συμβουν.
Ελπιζω στην περιπτωση σου, να πανε ολα καλα. :)

vasim
06-04-09, 08:54
1) Παντα προσεχουμε αν τα feedbacks ειναι σαν πωλητης η σαν αγοραστης.
2) Παντα φροντιζουμε να μαθουμε τα μεταφορικα πριν αγορασουμε ενα αντικειμενο.
3) Το αντικειμενο λογικα θελει να το πουλησει. Απλα με τη δημοπρασια, μπορει να το ξεκινησει καποιος ενα αντικειμενο σε αστεια τιμη (πχ 4.99€) με το σκεπτικο οτι θα ανεβει πολυ.... Για καποιο λογο να μην ανεβει καθολου και ο πωλητης να σκεφτει σιγα μην το δωσω 20φορες κατω απο την αξια του γιατι δεν το χτυπησανε πολλα ατομα και εκλεισε τοσο χαμηλα η τιμη. Το αλλο ενδεχομενο ειναι να θελει καποιος να κανει μια αρπαχτη και να βαλει προς πωληση ενα αντικειμενο που ξερει απο την αρχη πως δε θα στειλει ποτε στον αγοραστη.

Sorry αν σε αγχωσα, απλα σου ειπα ακομα και τις ακραιες περιπτωσεις που μπορει να συμβουν.
Ελπιζω στην περιπτωση σου, να πανε ολα καλα. :)

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω να σου πω στα παραπάνω ότι:

1. Τα μεταφορικά είναι λίγο το κακό γιατί το συγκεκριμένο πισι είναι τόσο φθηνό που και 60 ευρώ να έχουν τα μεταφορικά αξίζει.
2. Το starting bid ήταν στα 150 στερλίνες και η τιμή που το κέρδισα στα 155. με 2 bids. Με παραξενέυει που δεν είχε κίνηση ένα τέτοιο μηχανάκι.που κανονικά κοστίζει πάνω από 800 ευρώ.

Τι λέτε;

George_Prix
06-04-09, 09:15
Καταρχήν σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω να σου πω στα παραπάνω ότι:

1. Τα μεταφορικά είναι λίγο το κακό γιατί το συγκεκριμένο πισι είναι τόσο φθηνό που και 60 ευρώ να έχουν τα μεταφορικά αξίζει.
2. Το starting bid ήταν στα 150 στερλίνες και η τιμή που το κέρδισα στα 155. με 2 bids. Με παραξενέυει που δεν είχε κίνηση ένα τέτοιο μηχανάκι.που κανονικά κοστίζει πάνω από 800 ευρώ.

Τι λέτε;

Φιλε δε νομιζω να μπορει καποιος να σου απαντησει με σιγουρια αν θα πανε ολα καλα.

Απλα οπως εχουμε πει πολλοι εδω μεσα, τηρουμε ορισμενους βασικους κανονες στις αγορες μας, με τους οποιους ελαχιστοποιουμε την περιπτωση να μην παει κατι οπως θα επρεπε.

Καλη τυχη και παλι. :)

vasim
06-04-09, 09:21
Φιλε δε νομιζω να μπορει καποιος να σου απαντησει με σιγουρια αν θα πανε ολα καλα.

Απλα οπως εχουμε πει πολλοι εδω μεσα, τηρουμε ορισμενους βασικους κανονες στις αγορες μας, με τους οποιους ελαχιστοποιουμε την περιπτωση να μην παει κατι οπως θα επρεπε.

Καλη τυχη και παλι. :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και σίγουρα καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί κάποιος να απαντήσει 100%. Όμως από εμπειρία κάποιου που μπορεί να ξέρει...

Θα περιμένω να δώ. Δεν έχω πληρώσει ακόμα μιας και περιμένω να μου στείλει πόσα πρέπει να καταθέσω για μεταφορικά.

Σε περίπτωση που δεν απαντήσει πάμε για άλλα και θα τη μαυρίσω κιόλας...

Πόσες μέρες να περιμένω λέτε για την απάντησή της (μιας και δε μπορώ να πληρώσω αφού δε ξέρω τελικό ποσό μεταφορικών) μέχρι να της βάλω αρνητική ψήφο και δεδομένου ότι δεν απαντάει στα email μου?

Και αν τελικά κάνει κανένα μήνα να απαντήσει (μπορεί να λείπει , να έχει πρόβλημα) και μου ζητάει μετά τα ρέστα ότι τη μαύρισα άδικα;

RASTAVIPER
06-04-09, 13:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και σίγουρα καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί κάποιος να απαντήσει 100%. Όμως από εμπειρία κάποιου που μπορεί να ξέρει...

Θα περιμένω να δώ. Δεν έχω πληρώσει ακόμα μιας και περιμένω να μου στείλει πόσα πρέπει να καταθέσω για μεταφορικά.

Σε περίπτωση που δεν απαντήσει πάμε για άλλα και θα τη μαυρίσω κιόλας...

Πόσες μέρες να περιμένω λέτε για την απάντησή της (μιας και δε μπορώ να πληρώσω αφού δε ξέρω τελικό ποσό μεταφορικών) μέχρι να της βάλω αρνητική ψήφο και δεδομένου ότι δεν απαντάει στα email μου?

Και αν τελικά κάνει κανένα μήνα να απαντήσει (μπορεί να λείπει , να έχει πρόβλημα) και μου ζητάει μετά τα ρέστα ότι τη μαύρισα άδικα;
Καλά χαλάρωσε λίγο με το μαύρισμα.
Δεν δίνεις την αρνητική έτσι για πλάκα.
Αφού δεν στείλεις χρήματα, για ποιο λόγο να την μαυρίσεις αφού δεν έχασες τίποτα?Βάλτης μια ουδέτερη.
Κάτσε να δεις πάντως πως θα πάει.
Εδώ ούτε μεγάλα μαγαζιά δεν απαντάνε σε 1 μέρα και συ αγχώθηκες αμέσως?

vasim
06-04-09, 15:23
Καλά χαλάρωσε λίγο με το μαύρισμα.
Δεν δίνεις την αρνητική έτσι για πλάκα.
Αφού δεν στείλεις χρήματα, για ποιο λόγο να την μαυρίσεις αφού δεν έχασες τίποτα?Βάλτης μια ουδέτερη.
Κάτσε να δεις πάντως πως θα πάει.
Εδώ ούτε μεγάλα μαγαζιά δεν απαντάνε σε 1 μέρα και συ αγχώθηκες αμέσως?

Τελικά πλήρωσα. Έβαλα και ασφάλεια shipping αν αυτό κάτι μπορεί να βοηθήσει.

Δε μου απάντησε στα email, αλλά είδα το invoice που έλεγε 155 λίρες + 63 μεταφορικα + 10 ασφάλεια.

Τα πλήρωσα και η πληρωμή έγινε κανονικά, το είδα στην κίνηση της πιστωτικής μου.


Τώρα θα περιμένω. Λέει οτι τηα το στείλει με parcelforce. Νομίζω ότι δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα....

Giama
06-04-09, 20:03
Δε μου απάντησε στα email, αλλά είδα το invoice που έλεγε 155 λίρες + 63 μεταφορικα + 10 ασφάλεια.


Σου έστειλε απάντηση στέλνοντάς σου το invoice λοιπόν, δεν χρειαζόταν να σου στείλει και σε κείμενο κάτι.
Και αν άργησε να το στείλει και το invoice (ούτε δυο μέρες δεν έκανε, ήταν και Κυριακή κιόλας χθες) ήταν επειδή έπρεπε να ρωτήσει πρώτα πόσο θα κόστιζαν τα μεταφορικά.
Χωρίς λόγο αγχώθηκες δηλαδή, ειδικά αφού δεν είχες προπληρώσει τίποτα.

vasim
06-04-09, 23:33
Σου έστειλε απάντηση στέλνοντάς σου το invoice λοιπόν, δεν χρειαζόταν να σου στείλει και σε κείμενο κάτι.
Και αν άργησε να το στείλει και το invoice (ούτε δυο μέρες δεν έκανε, ήταν και Κυριακή κιόλας χθες) ήταν επειδή έπρεπε να ρωτήσει πρώτα πόσο θα κόστιζαν τα μεταφορικά.
Χωρίς λόγο αγχώθηκες δηλαδή, ειδικά αφού δεν είχες προπληρώσει τίποτα.
ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες.απλως σαν πρωτη φορά που κερδισα δημοπρασια,ειχα θεμα. ευτυχως που με ανεχτηκατε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.