PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

vasim
07-04-09, 13:50
Ξέρει κανένας αν το parcelforce παραδίδει στο σπίτι ή στο ταχυδρομείο;

ariadgr
07-04-09, 13:52
Ξέρει κανένας αν το parcelforce παραδίδει στο σπίτι ή στο ταχυδρομείο;

Η parcelforce είναι courier, άρα στο σπίτι λογικά θα σου έρθει.

maxorfo
07-04-09, 14:27
Parcelforce είναι η υπηρεσία μεγάλων δεμάτων (αποκλειστικά) των Royal Mail.
http://www.royalmailgroup.com/portal/rmg

Στην Αγγλία σου φέρνουν το δέμα στο σπίτι και, αν δεν σε βρουν, αφήνουν κάρτα είτε για να κανονίσεις νέο ραντεβού να σου το φέρουν, είτε να πας να πραλάβεις από τις αποθήκες τους, είτε να πας να το παραλάβεις από το τοπικό υποκατάστημα του ταχυδρομείου.

Για την Ελλάδα δεν ξέρω να σου πω τι γίνεται ακριβώς, το πιό πιθανό είναι να το φέρνουν στο σπίτι.

ESP1982
07-04-09, 15:54
Έχω και εγώ μία απορία για το ebay.

Πρόσφατα πριν από 3-4 εβδομάδες, έκανα μία αγορά η οποία δεν έφτασε (υποθέτω πως χάθηκε). Έστειλα mail στον πωλητή (ο οποίος είδα πως δεν έχει ούτε ένα αρνητικό feedback) και είπε πως θα μου στείλει άλλο όπως και έγινε. Το 2ο πακέτο το έστειλε συστημένο την προηγούμενη Τρίτη μέσω Royal Mail (parcelforce ή κάτι τέτοιο) και μου έστειλε και τον tracking number.

Βλέποντας πως δεν έχει έρθει ακόμη, προσπάθησα να κάνω ένα track στο πακέτο. Από το site της parcelforce δε μου το εντοπίζει γιατί αν κατάλαβα δεν κάνει εντοπισμό δεμάτων που πηγαίνουν εκτός UK. Πήρα τα ΕΛΤΑ και από ό,τι είδαν, δεν έχει μπει ακόμη Ελλάδα και βασικά δεν βλέπουν να έχει φύγει ακόμα από Αγγλία (μήπως δε μπορούν να το δουν μέχρι να φτάσει Ελλάδα; ).

Τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; :hmm: Έχω μέχρι αρχές της άλλης εβδομάδας να κάνω claim τα λεφτά από το paypal.

...όπως το βλέπω, στο τέλος θα κάνω claim και θα μου σκάσουν και τα 2 πακέτα... lol

RASTAVIPER
07-04-09, 17:38
Έχω και εγώ μία απορία για το ebay.

Πρόσφατα πριν από 3-4 εβδομάδες, έκανα μία αγορά η οποία δεν έφτασε (υποθέτω πως χάθηκε). Έστειλα mail στον πωλητή (ο οποίος είδα πως δεν έχει ούτε ένα αρνητικό feedback) και είπε πως θα μου στείλει άλλο όπως και έγινε. Το 2ο πακέτο το έστειλε συστημένο την προηγούμενη Τρίτη μέσω Royal Mail (parcelforce ή κάτι τέτοιο) και μου έστειλε και τον tracking number.

Βλέποντας πως δεν έχει έρθει ακόμη, προσπάθησα να κάνω ένα track στο πακέτο. Από το site της parcelforce δε μου το εντοπίζει γιατί αν κατάλαβα δεν κάνει εντοπισμό δεμάτων που πηγαίνουν εκτός UK. Πήρα τα ΕΛΤΑ και από ό,τι είδαν, δεν έχει μπει ακόμη Ελλάδα και βασικά δεν βλέπουν να έχει φύγει ακόμα από Αγγλία (μήπως δε μπορούν να το δουν μέχρι να φτάσει Ελλάδα; ).

Τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; :hmm: Έχω μέχρι αρχές της άλλης εβδομάδας να κάνω claim τα λεφτά από το paypal.

...όπως το βλέπω, στο τέλος θα κάνω claim και θα μου σκάσουν και τα 2 πακέτα... lol
Προς το παρόν περιμένεις.
Κάνε 1 check κάθε μέρα στο
http://www.elta-courier.gr/trackit/ μήπως και σκάσει μύτη κάποια μέρα,
και αν περάσουν 2 βδομάδες από τότε που λέει ότι το έστειλε, τότε το ψάχνεις μέσω ΕΛΤΑ.
Όσα πακέτα έχουν tracking, δύσκολο να τύχει λαλακία.

Cacofonix
07-04-09, 17:42
Δεν υπάρχει πια tracking στα ΕΛΤΑ, μόνο τηλεφωνικώς γίνεται...

ESP1982
07-04-09, 19:28
Προς το παρόν περιμένεις.
Κάνε 1 check κάθε μέρα στο
http://www.elta-courier.gr/trackit/ μήπως και σκάσει μύτη κάποια μέρα,
και αν περάσουν 2 βδομάδες από τότε που λέει ότι το έστειλε, τότε το ψάχνεις μέσω ΕΛΤΑ.
Όσα πακέτα έχουν tracking, δύσκολο να τύχει λαλακία.

Δηλαδή αν περάσει η διορία που έχω από το paypal για claim των χρημάτων, να το ρισκάρω να περιμένω να φτάσει το πακέτο; :hmm: Αυτό είναι που με καίει περισσότερο ρε γμτ.

Από την άλλη, ο seller μπορώ να πω πως μέχρι στιγμής είναι εξυπηρετικότατος και έχει ρίξει κάποιο τρέξιμο χωρίς να είναι και υποχρεωμένος... αλλά έχω και ένα ψιλοάγχος. Φτου. :p

Cacofonix
07-04-09, 20:05
Φυσικά και θα ανοίξεις claim, και αν έρθουν και τα 2, επέστρεψε το ένα πίσω.

ESP1982
07-04-09, 20:29
Φυσικά και θα ανοίξεις claim, και αν έρθουν και τα 2, επέστρεψε το ένα πίσω.

Αν έρθουν και τα 2, εννοείται πως το 1 θα φύγει πίσω. Το claim όμως, θα μπορέσω να το ακυρώσω στην περίπτωση που φτάσει το πακέτο; Πόσο καιρό παίρνει για να έρθουν πίσω τα χρήματα ώστε να δω τι περιθώριο έχω;

Cacofonix
07-04-09, 20:38
Φυσικά και μπορείς να το ακυρώσεις;

ESP1982
07-04-09, 20:50
Φυσικά και μπορείς να το ακυρώσεις;

Θα υποθέσω πως δεν έκανες ερώτηση. :p :p

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)


Κάτι τελευταίο που έχω απορία για την parcelforce. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή ένα δέμα να το κάνει κάποιος track; Το site τους δέχεται μόνο όσα διακινούνται εσωτερικά (UK) και όχι σε εξωτερικό. Μέσω ΕΛΤΑ το ίδιο από ό,τι μου είπε και η τηλεφωνήτρια... wtf; :hmm:

Cacofonix
07-04-09, 21:11
Κάτι τελευταίο που έχω απορία για την parcelforce. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή ένα δέμα να το κάνει κάποιος track; Το site τους δέχεται μόνο όσα διακινούνται εσωτερικά (UK) και όχι σε εξωτερικό. Μέσω ΕΛΤΑ το ίδιο από ό,τι μου είπε και η τηλεφωνήτρια... wtf; :hmm:
Ούτε με Royal Mail μπορείς να κάνεις trace.:evil:

ESP1982
07-04-09, 21:21
Ούτε με Royal Mail μπορείς να κάνεις trace.:evil:

Κατάλαβα... άρα με το "συστημένο", το μόνο που ξέρουμε είναι αν έχει φύγει και όταν φτάσει (αν φτάσει). :p Ωραία υπηρεσία. :sorry:

del_ahmettt
07-04-09, 21:45
Προς βοήθεια των φίλων που ψωνίζουν απο Η.Β., ένας πίνακας των συνηθεστερων τύπων αποστολών:

ταχυδρομική/υπηρεσία|Tracking εκτός Ελλάδας|Tracking εντός Ελλάδας|Παράδοση από
Royal Mail Signed For|http://postcode.royalmail.com/portal/rm/track?catId=22700601|http://212.205.82.71/trackandtrace (http://212.205.82.71/trackandtrace/)(*)|ΕΛΤΑ
Parcelforce via EMS (tracking No αλφαριθμητικό)|http://www.parcelforce.com/portal/pw/track?catId=7500082|http://www.elta-courier.gr/trackit/|Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ
Parcelforce via GLS network (tracking No αριθμητικό)|http://www.parcelforce.com/portal/pw/track?catId=7500082 ή http://www.gls-group.eu/276-I-PORTAL-WEB/content/GLS/NL99/EN/5004_gls_track_trace.htm|http://www.acscourier.gr/|ACS


(*)Όχι πάντα, αλλα κατα κανόνα εμφανιζονται

RASTAVIPER
08-04-09, 12:03
Δεν υπάρχει πια tracking στα ΕΛΤΑ, μόνο τηλεφωνικώς γίνεται...
Από πότε?
Δηλαδή εννοείς ότι δε δουλεύει το link που έδωσα πιο πάνω?
Και τι την έχουν τη σελίδα τότε?

vasim
08-04-09, 13:48
Πάντως εμένα τελικά το πακέτο το έστειλε με interparcel στο οποίο το tracking δε δουλευει από ότι φαίνεται.

Ο ευγενέστατος υπάλληλος μου απάντησε ότι είναι στο δρόμο και θα κάνει up to 7 days.

Μα είναι δυνατόν να πλήρωσα 75 ευρώ μεταφορικά για να το πάρω σε μια βδομάδα + (αν μιλάει για εργάσιμες);

Cacofonix
08-04-09, 13:55
Από πότε?
Δηλαδή εννοείς ότι δε δουλεύει το link που έδωσα πιο πάνω?
Και τι την έχουν τη σελίδα τότε?
Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο 8001182000.

RASTAVIPER
09-04-09, 11:44
Εχώ ένα θέμα με 1 πακέτο με 2 μπλούζες που δεν ήρθαν ποτέ.
Τις πλήρωσα με paypal και τις πήρα από Ebay Αγγλίας.
Ο πωλητής πολύ αξιόπιστος με 1330 αξιολογήσεις.
Το πακέτο στάλθηκε με απλό ταχυδρομείο πριν 2 βδομάδες και δυστυχώς δεν υπάρχει tracking.
Του έκανα dispute στο Paypal αλλά γενικά φάνηκε λίγο να μην δίνει σημασία.Απαντούσε κάθε 2 μέρες και σπάστηκα και το έκανα CLAIM.
Το Paypal μου έβγαλε 1 μήνυμα ότι υπάρχει tracking μέσω του Paypal.
Αυτό τι σημαίνει?Ότι το έστειλε όντως?Και αυτό εξασφαλίζει ότι έφτασε Ελλάδα και ότι εδώ έγινε η "απώλεια"??
Απλά να ενημερώσω ότι ύστερα από 1 μήνα, το Paypal αποφάσισε υπέρ μου και θα μου δώσουν όλα τα λεφτά πίσω.
Μπράβο στο Paypal που στήριξε τον απλό αγοραστή και όχι τον μεγάλο πωλητή.:oneup:

ESP1982
10-04-09, 16:15
Από τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ εντόπισα το δέμα που περιμένω. WTF??? Χτες έφυγε από Αγγλία και ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ μετά από 2 εβδομάδες. Αν είναι δυνατόν.......... 2 εβδομάδες για να φύγει ένα συστημένο;;; :blink: :blink: Μου είπε ο άνθρωπος πως σε 5 εργάσιμες "λογικά" θα έχει φτάσει.

Δε θα μου προκαλέσει καμία έκπληξη αν σε 1 μήνα μου σκάσει και το πρώτο πακέτο που είχα πάρει. :down: (το οποίο αν έρθει, εννοείται πως θα στείλω πίσω στον seller).

teodgeor
24-04-09, 08:42
Παρήγγειλα κάτι από ebay και αφού το πλήρωσα μου ήρθε μήνυμα αυτόματο από το ebay που έλεγε
eBay Listing Removed
Unfortunately, the item is no longer available for purchase. This is disappointing for everyone, but sometimes it's necessary to protect you as a buyer.
There are three main reasons why we remove listings:
-- The listing doesn't follow eBay guidelines.
-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.
-- The listing contains pictures or words in it that may have created copyright or trademark issues

Τι κάνω τώρα;


Διαβασα το πιο πανω μυνημα και εχω το ιδιο προβλημα. Δεν μου εχει ερθει αυτο που περιμενω και μπηκα χτες στο προϊον και μου βγαζει αυτο:
This listing (110371184920) has been removed, or this item is not available.
•Please check that you've entered the correct item number
•Listings that have ended 90 or more days ago will not be available for viewing.

και απο κατω : eBay Note: This user is no longer registered on eBay.
Ο πωλητης δεν απανταει, και κανω dispute. Δεν μου εχει τυχει ξανα αυτο τι κανω στη συνεχεια πως συνεχιζω?

Κοιταξτε των πωλητη: eBay My World: iplearn( 6726) Περιεργο

ariadgr
24-04-09, 11:28
Δεν μου εχει τυχει ξανα αυτο τι κανω στη συνεχεια πως συνεχιζω?

Επικοινωνείς με το ebay

RASTAVIPER
30-04-09, 16:57
Παιδιά πολύ προσοχή όσον αφορά αγορές για Laptop, ειδικά όταν το ίδιο μοντέλο βγαίνει με 5-6 διαφορετικές cpu, vga, μπαταρίες κλπ.
Ενώ έχω κάνει τρελη συννενόηση με άπειρα μηνύματα για την εγγύηση κλπ και είμαι έτοιμος να σκάσω 400+€, ανακαλύπτω ότι ο τύπος τελικά διαθέτει το laptop με χειρότερη μπαταρία και άρα κανονικά η τιμή θα έπρεπε να -100€, αφού τόσο περίπου κάνει η καλύτερη μπαταρία.
Και ενώ του το είπα πριν αρκετή ώρα, τώρα βλέπω στην περιγραφή να έχει την σωστή μπαταρία.
Παραλίγο να την πατήσω..

Cacofonix
01-05-09, 14:45
Πρόσφατα αγόρασα ένα Samsung D980 από ebay. Στην περιγραφή ο πωλητής έλεγε ότι έχει 12 μηνών εγγύηση. Σε επικοινωνία που είχαμε, είπε ότι η εγγύηση είναι διεθνής. Δυστυχώς, 1 μήνα μετά την αγορά, το κινητό παρουσίασε σφάλμα στη κάμερα (preview error). Επικοινώνησα με τον πωλητή, άνοιξα claim στο paypal, και ορίστε το αποτέλεσμα:

"On 24/3 i bought a Samsung D980. You send me the mobile phone one week later, and it arrived on 10/4. After some days, the camera stopped operating. I contacted with you and you told me to leave the mobile phone to a Sasmung Service Center in my area. That would be free, since I have 12 months warranty, according to what you said me in your email.Yesterday, I went to a Sasmsung Service Center, and they let me know that the warranty is not valid if you have bought the mobile from abroad. Now, you tell me to leave the mobile phone at a Samsung Service Center and fix it with my own cost.I am really sorry, but if I knew that there is no international warranty, I wouldn't buy the mobile phone from you.If you accept to send you the mobile phone to the U.K. it's the worst solution for me, because since the mobile phone is dual, I need two mobile phones for the time you need to repair the phone, and if I consider the 3 weeks it took place to receive a small parcel from U.K. it means that I may need 2 months to receive the phone fixed, plus any extra cost that I knew that I wouldn't pay since you told me that I had a universal warranty. What I am asking for, is you cover the cost of fixing the camera in a service center in Greece, since warranty is not valid, because of your awareness."

Και η απάντηση του πωλητή:
"Hi,We are sorry for the inconvenience caused, a reseller has a duty to accept returns within 7 days of receipt after that it is the manufacturer who takes care of the rest. It is a manufacturers warranty i.e. Samsung not ecell. Otherwise we would offer you 12 months ecell warranty. Since the phone includes 12 month warranty from manufacturer it is then a guarantee that the manufacturer will make any necessary repairs due to defective materials used or improper manufacturing, at no charge to the owner. It is the manufacturer prerogative to decide if they will charge you or not. Please be advise that all the phones we sell are brand new, boxed and guaranteed, with a Customer Care team to help in the event of a problem. The seal on the box is normally broken to apply the network settings, but this does not affect your guarantee. If the damage was deemed by the user the manufacturer will not cover the warranty.Kind Regards"


Επειδή δεν βλέπω να βγάζω άκρη μαζί του, θεωρώ ότι πρέπει να βρω ένα service στο οποίο επί πληρωμής να σου παρέχει 12 μήνες εγγύηση και να ζητήσω αυτό το ποσό ως αποζημίωση. Υπάρχει κάποιο; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

ariadgr
01-05-09, 20:59
Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Να απαντήσεις ότι η απάντησή του ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ στην ερώτησή σου, που έχει να κάνει με τη ΔΙΕΘΝΗ εγγύηση που σου είπε ότι έχει, και δεν έχει.

slipknot
03-05-09, 14:40
Για ένα πακέτο με EMS από Hong Kong πόσα δίνω στον κούριερ που θα μου το φέρει σπίτι;
Παλιότερα είχα δώσει 6 ευρώ,έχει αλλάξει αυτό το ποσό;

Cacofonix
03-05-09, 14:53
Για ένα πακέτο με EMS από Hong Kong πόσα δίνω στον κούριερ που θα μου το φέρει σπίτι;
Παλιότερα είχα δώσει 6 ευρώ,έχει αλλάξει αυτό το ποσό;
Κανονικά δεν πληρώνεις τίποτα, τα έχεις ήδη πληρώσει όταν έκανες τη συναλλαγή.

slipknot
03-05-09, 15:14
Πριν ένα μήνα περίπου πήρα ένα πακέτο από Hong Kong με EMS και έδωσα 6 ευρώ.Ότι παίρνω με Hong Kong post δεν πληρώνω τίποτα παραπάνω.Απλά ρωτάω μήπως άλλαξε αυτό το ποσό και επειδή έχω υπόψιν να φέρω πολλά πακέτα μήπως πληρώσω πολλά στον courier εδώ στην Ελλάδα

vasim
12-05-09, 18:25
Σε περίπτωση που παραγγείλεις κάτι και έρθει σπασμένο και δε δουλευει, τι γίνεται?

Υπάρχει περίπτωση με claim να πάρεις τίποτα πίσω;

Στη δημοπρασία έλεγε ο τύπος ότι αυτο δουλευει καλά.

Cacofonix
12-05-09, 18:42
Σε περίπτωση που παραγγείλεις κάτι και έρθει σπασμένο και δε δουλευει, τι γίνεται?

Υπάρχει περίπτωση με claim να πάρεις τίποτα πίσω;

Στη δημοπρασία έλεγε ο τύπος ότι αυτο δουλευει καλά.
Πρόσφατα αγόρασα ένα κινητό από ebay με paypal, από πωλητή στην Αγγλία. Μετά από 3 εβδομάδες, παρέλαβα το κινητό. 2 εβδομάδες μετά παρουσίασε πρόβλημα στην κάμερα. Επικοινωνώ με τον πωλητή (97.6% feedback), ο οποίος μου είχε πει ότι η εγγύηση είναι διεθνής, και μου είπε να το πάω σε ένα service center. Πηγαίνω από την omnitech, εξουσιοδοτημένο service center, και μου λένε ότι κινητά αγορασμένα από το εξωτερικό δεν τα καλύπτουν. Επικοινωνώ ξανά με τον πωλητή και κάνει τον Κινέζο. Ανοίγω dispute στο paypal, όπου συνεχίζει να κάνει τον Κινέζο. Του λέω ότι το πρόβλημα είναι η διεθνής εγγύηση και ότι δεν δέχονται να το επισκευάσουν και να μου βρει μια λύση στο πρόβλημά μου. Μετά από 3-4 μυνήματα εκατέρωθεν, ο πωλητής μετέτρεψε το dispute σε claim, το οποίο έλεγε ότι αν μέσα σε 10 ημέρες δεν στείλω πίσω το δέμα, θα κλείσει η υπόθεση κατά μου. Δεν παιρνάνε 2-3 μέρες, και μου έρχεται ένα mail από το paypal όπου έλεγε ότι μου πιστώθηκαν όλα τα χρήματα και ότι η υπόθεση έκλεισε υπέρ μου.
και το κινητό στα χέρια μου, με χαλασμένη κάμερα, και όλα τα λεφτά

vasim
12-05-09, 19:30
Πρόσφατα αγόρασα ένα κινητό από ebay με paypal, από πωλητή στην Αγγλία. Μετά από 3 εβδομάδες, παρέλαβα το κινητό. 2 εβδομάδες μετά παρουσίασε πρόβλημα στην κάμερα. Επικοινωνώ με τον πωλητή (97.6% feedback), ο οποίος μου είχε πει ότι η εγγύηση είναι διεθνής, και μου είπε να το πάω σε ένα service center. Πηγαίνω από την omnitech, εξουσιοδοτημένο service center, και μου λένε ότι κινητά αγορασμένα από το εξωτερικό δεν τα καλύπτουν. Επικοινωνώ ξανά με τον πωλητή και κάνει τον Κινέζο. Ανοίγω dispute στο paypal, όπου συνεχίζει να κάνει τον Κινέζο. Του λέω ότι το πρόβλημα είναι η διεθνής εγγύηση και ότι δεν δέχονται να το επισκευάσουν και να μου βρει μια λύση στο πρόβλημά μου. Μετά από 3-4 μυνήματα εκατέρωθεν, ο πωλητής μετέτρεψε το dispute σε claim, το οποίο έλεγε ότι αν μέσα σε 10 ημέρες δεν στείλω πίσω το δέμα, θα κλείσει η υπόθεση κατά μου. Δεν παιρνάνε 2-3 μέρες, και μου έρχεται ένα mail από το paypal όπου έλεγε ότι μου πιστώθηκαν όλα τα χρήματα και ότι η υπόθεση έκλεισε υπέρ μου.
και το κινητό στα χέρια μου, με χαλασμένη κάμερα, και όλα τα λεφτά
Στο συγκεκριμένο θέμα μάλλον ήσουν τυχερός. Και μπράβο γιαυτό. Ελπίζω να μου τύχει και εμένα κάτι τέτοιο αν και κάθε μέρα δεν είναι Κυριακή..

Cacofonix
12-05-09, 22:36
Σε άλλα όμως είμουν πολύ άτυχος...

vasim
13-05-09, 07:55
χαχα Ε τότε άξιζες και εσύ κάτι τις

vasim
13-05-09, 10:44
Τελικά επειδή πολλά χρόνια στην πληροφορική αλλά πολύ νέος στις ηλεκτρονικές δημοπρασίες (πρήζω κόσμο) έκανα το εξής:

Από τη δημοπρασία που κέρδισα το αντικείμενο έλεγε ότι είναι σε καλή κατάσταση και ότι έχει ένα προβληματάκι με το φορτιστή (laptop είναι το οποίο έλεγε ότι πρέπει να κρατάς το καλωδιο πανω για να φορτίσει) ΟΚ μέχρι εκει. Όμως έλεγε ότι είναι σε καλή κατάσταση και δούλευε και σε ερώτηση που του έκανα απάντησε ότι η φωτο (που το έδειχνε να δουλευει) ήταν 5 λεπτά πριν τη δημοπρασία.

Μόλις ήρθε σπίτι, ήρθε σχεδόν διαλυμένο (πίσω μέρος laptop που φευγουν κομμάτια) και δεν ξεκινάει.

Του έστειλα mail με το πρόβλημα και μου απάντησε ότι πρέπει να κουνήσω το φορτιστή. Για το συγκεκριμένο πισι όταν πάει να μπουτάρει κάνει πολλά διαδοχικά μπιπ και μετά κλείνει. Αυτό είναι από motherboard πρόβλημα. Δεν κατάφερε να μπουτάρει ΟΥΤΕ 1 φορά.

Η βλακεία είναι ότι δεν περίμενα την απάντησή του σήμερα και έκανα dispute στο paypal.
Βιάστηκα ε?

RASTAVIPER
13-05-09, 10:46
Στο συγκεκριμένο θέμα μάλλον ήσουν τυχερός. Και μπράβο γιαυτό. Ελπίζω να μου τύχει και εμένα κάτι τέτοιο αν και κάθε μέρα δεν είναι Κυριακή..
Δεν έχει να κάνει με τύχη.
Για να ξεμπέρδεψε τόσο γρήγορα, απλά έπεσε σε φιλότιμο πωλητή που δεν ήθελε να ταλαιπωρεί τον κόσμο.

vasim
13-05-09, 13:57
Τελικά ο τύπος απάντησε στο dispute και μου λέει στείλτο πίσω, αλλά αν δω ότι το έχεις χαρχαλέψει δε θα πάρεις μία.

Κααααααααλά.. τα χάνω τα λεφτάκια μου;

jap
13-05-09, 14:34
Τελικά ο τύπος απάντησε στο dispute και μου λέει στείλτο πίσω, αλλά αν δω ότι το έχεις χαρχαλέψει δε θα πάρεις μία.

Κααααααααλά.. τα χάνω τα λεφτάκια μου;

Ό,τι και να κάνεις, βγάλε φωτό το πίσω μέρος να φαίνεται όσο πιο λεπτομερώς γίνεται η ζημιά. Να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που αρνηθει να επιστρέψει χρήματα. Κατά τη γνώμη μου είναι σαφώς δικό του το φάουλ, αφού σε άφησε να πιστεψεις ότι έχει ένα μικροπροβληματάκι, ενώ έχει μάλλον φάει τούμπα και διαλύθηκε. Εσύ λόγο δεν έχεις να το χάλασες, να σου παίξει θες, άσε που τι να πρόλαβες να του κάνεις.

Cacofonix
13-05-09, 14:49
Δεν έχει να κάνει με τύχη.
Για να ξεμπέρδεψε τόσο γρήγορα, απλά έπεσε σε φιλότιμο πωλητή που δεν ήθελε να ταλαιπωρεί τον κόσμο.
Διαφωνώ. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει πάρα πολλές αρνητικές.

vasim
13-05-09, 15:03
Ό,τι και να κάνεις, βγάλε φωτό το πίσω μέρος να φαίνεται όσο πιο λεπτομερώς γίνεται η ζημιά. Να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που αρνηθει να επιστρέψει χρήματα. Κατά τη γνώμη μου είναι σαφώς δικό του το φάουλ, αφού σε άφησε να πιστεψεις ότι έχει ένα μικροπροβληματάκι, ενώ έχει μάλλον φάει τούμπα και διαλύθηκε. Εσύ λόγο δεν έχεις να το χάλασες, να σου παίξει θες, άσε που τι να πρόλαβες να του κάνεις.

Ακριβώς φίλε μου. Το mail ότι είναι κατεστραμμένο το έστειλα 10 λεπτά αφού το παρέλαβα. Μπορεί να βρεθεί αυτό και φαίνεται από την ώρα παράδοσης στο χαρτί που έχω και από την ώρα που του έστειλα το email μέσω ebay.

Βασικά η όλη συζήτηση γίνεται μέσω paypal οπότε αν δε βρω άκρη τότε κάνω claim?

Cacofonix
13-05-09, 15:06
Ακριβώς.

vasim
13-05-09, 15:11
Και στο claim τί γίνεται;

Cacofonix
13-05-09, 15:16
Στο claim στέλνει ο πωλητής τα στοιχεία που έχει, χωρίς να τα βλέπεις εσύ, και εσύ τα στοιχεία που έχεις, χωρίς να τα βλέπει ο πωλητής. Το paypal δεσμεύει το ποσό από τον πωλητη, και κάποια στιγμή αποφασίζει το paypal. Αν βγει η απόφαση υπέρ σου, πέρνεις τα χρήματα, αλλιώς τα αποδεσμεύει από τον πωλητή.

jap
13-05-09, 15:51
@vasim: Διαβάζοντας όλη την ιστορία σου απο την αρχή, θα έλεγα να ξεκινήσεις το dispute άμεσα και να επικοινωνείτε από εκεί, για να αρχίσουν να τρέχουν οι προθεσμίες.

RASTAVIPER
13-05-09, 16:14
Διαφωνώ. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει πάρα πολλές αρνητικές.
Οκ.Και πάλι δεν έχει να κάνει με τύχη.
Υπάρχει θέμα και όχι τύχη.

vasim
13-05-09, 17:04
Αυτός μου απάντησε στο dispute ότι "χ....κε αν θα πάρει αρνητικές, χ...κε αν θα κάνω claim" γιατί θα προλάβει λέει να κλείσει το λογαριασμό του και έχει πολλούς οπότε δεν τον νοιάζει.

Τι κάνω ρε παιδιά; Δεν είναι κανένα τρομερό ποσό αλλα δε θέλω να μπλέξω την Τράπεζα μου στη μέση

Cacofonix
13-05-09, 17:11
Αυτός μου απάντησε στο dispute ότι "χ....κε αν θα πάρει αρνητικές, χ...κε αν θα κάνω claim" γιατί θα προλάβει λέει να κλείσει το λογαριασμό του και έχει πολλούς οπότε δεν τον νοιάζει.

Τι κάνω ρε παιδιά; Δεν είναι κανένα τρομερό ποσό αλλα δε θέλω να μπλέξω την Τράπεζα μου στη μέση
Δεν εμπλέκεται η τράπεζα, τουλάχιστον στην αρχή.

vasim
13-05-09, 17:13
Με το dispute δεν είναι δεσμευμένα τα λεφτά του. Με το claim είναι; Να κάνω ένα claim τώρα ώστε να δεσμευτεί το ποσο;

Cacofonix
13-05-09, 17:19
Με το dispute δεν είναι δεσμευμένα τα λεφτά του. Με το claim είναι; Να κάνω ένα claim τώρα ώστε να δεσμευτεί το ποσο;
Οχι αμέσως, περίμενε 2-3 μέρες.

vasim
13-05-09, 17:22
Και αν κλείσει το λογαριασμό; Τότε δε μένω ακάλυπτος;

Cacofonix
13-05-09, 17:27
Και αν κλείσει το λογαριασμό; Τότε δε μένω ακάλυπτος;
Δεν το ξέρω αυτό, δε νομίζω όμως. Εμπλέκεται μετά η τράπεζά του.

vasim
13-05-09, 17:49
Σύμφωνα με συμβουλή του paypal που απάντησε σε mail μου μετέτρεψα το dispute σε claim και περιμένω να μου στείλει τη διευθυνσή του για να του στείλω πίσω το laptop.

@ ADSLgr.com All rights reserved.