PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

nnn
27-05-09, 21:45
2-3 μέρες έκανε σε εμένα.

George_Prix
27-05-09, 22:37
2-3 μέρες έκανε σε εμένα.

Thanks. :)

Μολις ειδα αυτο το paipal που εγραψα και με επιασε η ψυχη μου. :(
Και δε με αφηνει να κανω και edit. :cry:

anepro
28-05-09, 10:17
Μου εκανε ενας πωλητης απο το ebay, refund μεσω paypal.

Ποσες μερες κανει να φανει το ποσο στο λογαριασμο μου? :hmm:

Μου ηλθε το email απο το paipal, οποτε θεωρω δεδομενο οτι ολα θα πανε καλα, απλα ειχα την εντυπωση οτι θα επρεπε να φανει αμεσως οτι ελαβα το ποσο.

Ανάλογα την περίπτωση. Σ' εμένα έκανε 6 μέρες. Υπολόγισε 5-6 το αργότερο.

kakostryf
29-05-09, 23:18
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι που μου συμβαίνει τώρα.
Καταρχάς είμαι νέος στο forum και αυτό είναι το πρώτο μου post οπότε αν κάνω κάποιο λάθος συγχωρέστε με...
Που λέτε... Πριν 2 βδομάδες παρήγγειλα από το ebay μια φωτογραφική μηχανή, η οποία όταν έφτασε είχε πρόβλημα με την οθόνη της. Το ανάφερα αυτό στον πωλητή και αυτός με όλη την καλή διάθεση μου είπε να την στείλω πίσω και να μου επιστρέψει τα λεφτά μου πίσω (ο πωλητής βρίσκεται στην Αγγλία). Πάνε όμως τώρα 8-9 εργάσιμες μέρες που την έχω στείλει, και αυτός λέει πως δεν έχει παραλάβει τίποτα, γι΄αυτό και άρχισα να ανησυχώ.
Και θέλω να ρωτήσω... Θα έπρεπε να ενημερώσω το ebay ότι θα την έστελνα πίσω για να είμαι κάπως καλυμμένος;
Και δεύτερο: Αν ο τύπος μου πει ότι δεν παρέλαβε τίποτα ποια θα είναι η επόμενη μου κίνηση;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω απάντησή σας!!

Cacofonix
29-05-09, 23:19
Αν δεν την έστειλες με συστημένο, κλάφτα Χαράλαμπε...

kakostryf
30-05-09, 07:51
Με συστημένο την έστειλα!!

George_Prix
30-05-09, 08:31
Με συστημένο την έστειλα!!

Οποτε κατα πασα πιθανοτητα δε θα εχεις προβλημα.

Ο αγοραστης στο ebay προστατευεται οσο πουθενα αλλου. :)

Και αν εχεις πληρωσει με paypal, βαζουν και απο εκει ενα χερακι σε περιπτωση προβληματος. :whistle:

kakostryf
30-05-09, 21:34
Ωραία ευτυχώς!! Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια.
Βασικά αυτό που με ανησυχούσε ήταν αν έπρεπε να ειδοποιήσω το ebay ότι θα το έστελνα πίσω, αλλά από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται... Σωστά;; :)
Απλά τώρα να ελπίζω να φτάσει πίσω η μηχανή για να επιστρέψει τα λεφτά μου πίσω..

jap
31-05-09, 09:13
Ωραία ευτυχώς!! Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια.
Βασικά αυτό που με ανησυχούσε ήταν αν έπρεπε να ειδοποιήσω το ebay ότι θα το έστελνα πίσω, αλλά από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται... Σωστά;; :)
Απλά τώρα να ελπίζω να φτάσει πίσω η μηχανή για να επιστρέψει τα λεφτά μου πίσω..

Σωστά, αλλά πρόσεχε λίγο και τις προθεσμίες. Αν δεν έχετε βρει άκρη σε 1 μήνα από την αρχική αγορά, βάλε ένα dispute στο paypal και ανάφερε μέσα όλη την πορεία. Η προθεσμία για να ανοίξεις το dispute είναι 40 μέρες από την αγορά. Δεν σου λέω ότι θα πάει κάτι στραβά, απλά να έχεις το μυαλό σου στις προθεσμίες, γιατί μετά δεν θα έχεις δικαίωμα να κάνεις κάτι.

tsigarid
31-05-09, 09:38
Το συστημένο έχει αριθμό δέματος, σωστά; Ψάξε που βρίσκεται λοιπόν, είτε online, είτε στο τοπικό ταχυδρομείο.

RASTAVIPER
01-06-09, 12:09
Συστημένο δεν χάνεται ποτέ.
Βρες tracking number και ψάξτο.

George_Prix
01-06-09, 14:14
Συστημένο δεν χάνεται ποτέ.
Βρες tracking number και ψάξτο.

Εχει ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες να χαθει.
Απλα εχεις ενα αποδεικτικο στα χερια σου οτι το εχεις στειλει. ;)

Cacofonix
01-06-09, 14:32
Συστημένο δεν χάνεται ποτέ.
Βρες tracking number και ψάξτο.
Προχθές είμουν στο ταχυδρομείο, και ήταν μια γιαγιά και φώναζε για το συστημμένο το οποίο χάθηκε. :rofl:

RASTAVIPER
02-06-09, 11:56
Οκ, προφανώς και τα πάντα μπορούν να χαθούν.Όταν έχεις όμως tracking number μπορείς να εντοπίσεις πότε έγινε η απώλεια και έχεις και κάλυψη για επιστροφή χρημάτων.
Πάντως από προσωπική εμπειρία, δεν έχω χάσει ποτέ τόσα χρόνια πακέτο με tracking.

euri
02-06-09, 12:20
Τα συστημένα μια χαρά χάνονται. Απλά, αφενός έχεις τη δυνατότητα να αποδείξεις ότι εσύ έχεις κάνει όλη την προβλεπόμενη διαδικασία και η απώλεια έγινε στο ενδιάμεσο, αφετέρου τα προσέχουν λίγο παραπάνω.

profitis
02-06-09, 14:01
Kαλησπέρα παιδια,

παρηγγειλα το HTC diamond απο το ebay (μάλιστα επι δύο αφου το βρήκαμε στα 240 ευρω με τα μεταφορικα καινούργιο) και ο πωλητής μου το έστειλε με Royal mail. Δυο ερωτησούλες.

1)Μου έστειλε το tracking number(ημερομηνία αποστολής χθες ή σήμερα) αλλα το σύστημα της Royal Μail μου βγάζει οτι δεν ειναι ενημερωμενο το σύστημα και αν εχει σταλει σήμερα θα εμφανιστει το βράδυ. Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, σωστα;
2) Η Royal Mail εδω στην Ελλαδα συνεργάζεται με κάποια εταιρεία courier ή με ΕΛΤΑ; Εδω που μένω δεν υπάρχουν καν νούμερα και τα γραμματα έρχονται στο κουτι του κάθε σπιτιου(ειναι μαζεμενα ανα γειτονια). Λογικα δεν θα μου ερθει ειδοποιητήριο να παω να το παρω ή παιζει να ερθει χύμα στο κύμα το δέμα;

Cacofonix
02-06-09, 14:20
Η Royal Mail συνεργάζεται με τα ΕΛ.ΤΑ. Δυστυχώς με το tracking number της Royal, μπορείς να δεις μόνο ότι έφυγε από UK, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Σε 10 μέρες περίπου θα λάβεις ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για να παραλάβεις τα κινητά.

profitis
02-06-09, 21:34
Η Royal Mail συνεργάζεται με τα ΕΛ.ΤΑ. Δυστυχώς με το tracking number της Royal, μπορείς να δεις μόνο ότι έφυγε από UK, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Σε 10 μέρες περίπου θα λάβεις ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για να παραλάβεις τα κινητά.

Φίλε cacofonix, thanks a lot ! :oneup:

RASTAVIPER
12-06-09, 14:04
Ισως είναι λίγο εκμετάλλευση αυτό που θα ρωτήσω, αλλά ας μου πείτε τι παίζει..

Παράγγειλα στις 20/5 1 τσάντα φορητού Η/Υ.
Περιμένω 1-2 βδομάδες τίποτα.ενημερώνω τον πωλητή και μου λέει ότι θα στείλει και 2η αφού μάλλον χάθηκε η 1η και δεν είχε και tracking να δει τι γίνεται.

Περίμενα λοιπόν τη 2η και σήμερα μου έρχονται 2 ειδοποιητήρια.Μάλλον έσκασαν και οι 2 τσάντες τώρα.Οπότε τι κάνω?Τις παίρνω και τις 2?Παίρνω τη μία και αφήνω την άλλη?Μπορεί αυτός να δει κάπως ότι εγώ πήρα και τις 2 και να γίνει κανένα θέμα στο EBAY??

tsigarid
12-06-09, 17:04
Πήγαινε να παραλάβεις μόνο τη μία, η άλλη (ίσως) θα επιστραφεί αν δεν τη ζητήσει κανείς. Αν θες να είσαι 100% σωστός όμως, πρέπει να του στείλεις τη μία πίσω, ή να την αγοράσεις και αυτή.

Cacofonix
12-06-09, 19:54
Καλύτερα να του στείλεις τη μία πίσω, αφού πρώτα τον ενημερώσεις.

euri
12-06-09, 20:19
Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με κάποιο προϊόν που αγόρασα πριν μερικούς μήνες. Η διαφορά ήταν ότι τα προϊόντα έφτασαν με μια βδομάδα διαφορά. Όταν ήρθε το ειδοποιητήριο για τη 2η παραλαβή, έχοντας ήδη ενημερώσει τον πωλητή, πήγα στο ταχυδρομείο και επιτόπου το έστειλα πίσω (με δικά μου έξοδα, δεν ήταν κάτι εξωφρενικό).

RASTAVIPER
15-06-09, 13:28
Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με κάποιο προϊόν που αγόρασα πριν μερικούς μήνες. Η διαφορά ήταν ότι τα προϊόντα έφτασαν με μια βδομάδα διαφορά. Όταν ήρθε το ειδοποιητήριο για τη 2η παραλαβή, έχοντας ήδη ενημερώσει τον πωλητή, πήγα στο ταχυδρομείο και επιτόπου το έστειλα πίσω (με δικά μου έξοδα, δεν ήταν κάτι εξωφρενικό).
Μισό λεπτό.
Εγώ αναγκαστικά πρέπει να τσεκάρω τι είναι και τα 2 πακέτα.Πες ότι είναι και τα 2 οι τσάντες.Θα πω εγώ τότε, οκ παιδιά δεν την θέλω τη 2η, στείλτε τη πίσω και χρεώστε με?
Σας φαίνεται νορμάλ να χρεωθώ έστω και 1 ευρώ, τη στιγμή που περίμενα 25 μέρες για το πακέτο?

Cacofonix
15-06-09, 13:42
Μισό λεπτό.
Εγώ αναγκαστικά πρέπει να τσεκάρω τι είναι και τα 2 πακέτα.Πες ότι είναι και τα 2 οι τσάντες.Θα πω εγώ τότε, οκ παιδιά δεν την θέλω τη 2η, στείλτε τη πίσω και χρεώστε με?
Σας φαίνεται νορμάλ να χρεωθώ έστω και 1 ευρώ, τη στιγμή που περίμενα 25 μέρες για το πακέτο?
Απλά θα αρνηθείς να την παραλάβεις και θα γυρίσει πίσω στον αποστολέα.

roxy90
16-06-09, 23:26
Γειά σας,
Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα μπορέσω να βάλω το σωστό κόστος για shipping cost σε δέμα (δίσκος Βινυλίου) που πουλάω στο ebay. Με υποχρεώνει να βάλω σαν ανώτερη τιμή (για United States - standard flat rate shipping : 4 $ μόνο!!) κάτι που φυσικά δεν μου καλύπτει το κόστος. Ενώ στην επιλογή για worldwide shipping παίρνει την σωστή τιμή (9$). Τι μπορώ να κάνω για να βάλω την ίδια τιμή και για United States? :hmm:

Cacofonix
17-06-09, 00:04
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, έχουν ορίσει συγκεκριμένη τιμή ανα κατηγορία. Θα σου πρότινα να πουλήσεις τους δίσκους στο αγγλικό ebay, ή να αποκλείσεις τους αμερικάνους.

........Auto merged post: cacofonix πρόσθεσε 11 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εχω ένα θέμα με έναν αγοραστή. Του πούλησα μια κάρτα sim, και χθες έλαβα αρνητική αξιολόγηση, ένα ξερό "not working".
Κοιτάζω τις αξιολογήσεις που έχει βάλει σε άλλους πωλητές, και στο 50% των αξιολογήσεων έβλεπα αρνητικές και ουδέτερες. Ο τύπος με το που παραλαμβάνει ένα αντικείμενο, βάζει αρνητικές!!!

Τι @$#$ θα κάνω; Επικοινώνησα μαζί του, αλλά άφαντος. Ολοι οι πωλητές έχουν το ίδιο παράπονο, ότι δεν επικοινωνούν μαζί του και βάζει αρνητικές.:(

roxy90
17-06-09, 08:20
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, έχουν ορίσει συγκεκριμένη τιμή ανα κατηγορία. Θα σου πρότινα να πουλήσεις τους δίσκους στο αγγλικό ebay, ή να αποκλείσεις τους αμερικάνους.

........Auto merged post: cacofonix πρόσθεσε 11 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εχω ένα θέμα με έναν αγοραστή. Του πούλησα μια κάρτα sim, και χθες έλαβα αρνητική αξιολόγηση, ένα ξερό "not working".
Κοιτάζω τις αξιολογήσεις που έχει βάλει σε άλλους πωλητές, και στο 50% των αξιολογήσεων έβλεπα αρνητικές και ουδέτερες. Ο τύπος με το που παραλαμβάνει ένα αντικείμενο, βάζει αρνητικές!!!

Τι @$#$ θα κάνω; Επικοινώνησα μαζί του, αλλά άφαντος. Ολοι οι πωλητές έχουν το ίδιο παράπονο, ότι δεν επικοινωνούν μαζί του και βάζει αρνητικές.:(

Ευχαριστώ cacofonix για την διευκρίνηση. :hmm: Μου προξενεί όμως μεγάλη εντύπωση το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για το θέμα των ταχυδρομικών εξόδων για United States ιδίως όταν είναι φανερό ότι τα έξοδα αποστολής ορισμένων ειδών είναι πολύ περισσότερο από το ποσό που βάζουν στο ebay.com :down:. Το κακό είναι ότι μέχρι στιγμής οι αγοραστές όλοι (για βινύλιο δίσκους) είναι από U.S και δεν ξέρω τι μπορώ να πετύχω στο ebay.co.uk αλλά θα προσπαθήσω.:oneup:
Εάν κάποιος αλλος φίλος εχει κάποια ιδέα για τα ταχυδρομικά εξοδα και όριο που βάζουν στο ebay.com (για U.S) ας μας πει.

tsigarid
17-06-09, 17:50
Το όριο για US που λες δεν είναι μόνο για μέσα στη χώρα; Από US προς US;

roxy90
19-06-09, 10:01
Το όριο για US που λες δεν είναι μόνο για μέσα στη χώρα; Από US προς US;
Δεν νομίζω γιατί όσο και να προσπάθησα δεν με αφήνει να χρεώσω παραπάνω από 4 $(ενω φαίνομαι ότι είμαι Ελλάδα - δεξιά εκεί που γράφει seller location). Ενώ το κόστος για να φύγει registered φάκελλος με δίσκο για αμερική είναι 9 $. Κανένας άλλος έχει κάποια καλύτερη λύση??????????? :sorry:

euri
19-06-09, 10:56
Μισό λεπτό.
Εγώ αναγκαστικά πρέπει να τσεκάρω τι είναι και τα 2 πακέτα.Πες ότι είναι και τα 2 οι τσάντες.Θα πω εγώ τότε, οκ παιδιά δεν την θέλω τη 2η, στείλτε τη πίσω και χρεώστε με?
Σας φαίνεται νορμάλ να χρεωθώ έστω και 1 ευρώ, τη στιγμή που περίμενα 25 μέρες για το πακέτο?

Εγώ το έκανα αυτό ως ένδειξη σεβασμού προς τον πωλητή, ο οποίος όταν μετά από 10 περίπου μέρες του είπα ότι το πακέτο δεν έχει φτάσει (από Γερμανία), έστειλε ΑΜΕΣΩΣ άλλο, χωρίς καμία χρονοτριβή.

Ξαναλέω ότι τα πακέτα σε μένα ήρθαν με ~10 μέρες διαφορά μεταξύ τους...

Επίσης, η καθυστέρηση δεν είναι απαραίτητο ότι οφείλεται στον πωλητή, αλλά στα ενδιάμεσα ταχυδρομεία. Η ανάγνωση των ημερομηνιών στις σφραγίδες μπορεί να αποκαλύψει αρκετές λεπτομέρειες.

RASTAVIPER
19-06-09, 15:32
Εγώ το έκανα αυτό ως ένδειξη σεβασμού προς τον πωλητή, ο οποίος όταν μετά από 10 περίπου μέρες του είπα ότι το πακέτο δεν έχει φτάσει (από Γερμανία), έστειλε ΑΜΕΣΩΣ άλλο, χωρίς καμία χρονοτριβή.

Ξαναλέω ότι τα πακέτα σε μένα ήρθαν με ~10 μέρες διαφορά μεταξύ τους...

Επίσης, η καθυστέρηση δεν είναι απαραίτητο ότι οφείλεται στον πωλητή, αλλά στα ενδιάμεσα ταχυδρομεία. Η ανάγνωση των ημερομηνιών στις σφραγίδες μπορεί να αποκαλύψει αρκετές λεπτομέρειες.
Πώς γίνεται 2 πακέτα με διαφορά αποστολής 1-2 βδομάδες να φτάσουν μαζί στο ταχυδρομείο, δεν το γνωρίζω.
Πάντως για να είμαι δίκαιος έκανα το εξής:
-Τη 2η τσάντα την άφησα για να γυρίσει πίσω, αφού με την μία κάλυψα την ανάγκη μου
-Στο feedback έβαλα ουδέτερη, αφού ούτε θετική μπορούσα να βάλω με 3 βδομάδες συνολικής καθυστέρησης, αλλά ούτε αρνητική αφού ήταν φιλότιμος.

Πάντως ακόμα και ντόπιοι αγοραστές, παραπονιούνται βλέπω για τον μεγάλο χρόνο αναμονής.Κρίμα που μερικοί πωλητές χαλάνε την εικόνα τους λόγω του χρόνου.

euri
19-06-09, 15:34
Πώς γίνεται 2 πακέτα με διαφορά αποστολής 1-2 βδομάδες να φτάσουν μαζί στο ταχυδρομείο, δεν το γνωρίζω.

Προφανώς στα σημεία συγκέντρωσης και διαλογής περιμένουν να μαζευτεί ένας συγκεκριμένος όγκος αντικειμένων και τα προωθούν μαζικά.

Cacofonix
19-06-09, 15:45
Πάντως ακόμα και ντόπιοι αγοραστές, παραπονιούνται βλέπω για τον μεγάλο χρόνο αναμονής.Κρίμα που μερικοί πωλητές χαλάνε την εικόνα τους λόγω του χρόνου.
Δεν φταίνε πάντα οι πωλητές, αρκετές φορές στέλνουν τα πράγματα on time αλλά καθυστερούν λόγω του κέντρου διανομής. Μου χει τύχει από Hong Kong να παραλάβω δέμα σε 3 εργάσιμες, και να παραλάβω δέμα σε 1,5 μήνα, πάντα από τον ίδιο πωλητή με τον οποίο συνεργάζομαι τακτικά.

RASTAVIPER
29-07-09, 10:55
Τελευταίες 2 βδομάδες, μόλις κλείνω τη σελίδα του EBAY ανοίγει TAB από το πουθενά με κάποιο διαφημιστικό περιεχόμενο.
Το κάνει κάθε φορά που φεύγω από το site.
Τι χοντρό spam είναι αυτό πάλι?

maxorfo
30-07-09, 01:52
Ποιό από τα sites του ebay το κάνει, το Αμερικάνικο;

RASTAVIPER
30-07-09, 12:37
Ποιό από τα sites του ebay το κάνει, το Αμερικάνικο;
Το Αγγλικό (co.uk) και το κάνει και στη δουλειά αλλά και στο σπίτι.
Έψαξα με spybot και δεν βρήκα κάποιο ζουζούνι.
Άρα είναι καθαρά θέμα σελίδας.

Doxaios
30-07-09, 15:36
Σε μένα δεν κάνει κάτι τέτοιο...

RASTAVIPER
30-07-09, 16:15
Λοιπόν μετά από αρκετές δοκιμές και με Mozilla και με IE, κατέληξα ότι γίνεται μόνο όταν κάνεις sign out.
Στον Mozilla βγαίνει το παρακάτω πχ
http://direct.vodafone.co.uk/lp5.html?clickref=ebay_002

ενώ στον ΙΕ το μπλοκάρει το pop up του.

George_Prix
06-08-09, 21:16
Παιδια αν μας στειλει καποιος χρηματα στο λογαριασμο μας στο paypal, μενουν εκει για μια επομενη αγορα μας? :hmm:

Δε μπαινουν κατευθειαν στην καρτα που εχουμε συνδεδεμενη με το paypal? :hmm:

Aν ειδα σωστα για να τα μεταφερουμε στην καρτα ή σε καποιον τραπεζικο λογαριασμο μας, πληρωνουμε 1€ για ποσα μικροτερα των 100€ και για ποσα ανω των 100€ ειναι δωρεαν η μεταφορα? :hmm:

grouchomarx
07-08-09, 10:06
Παιδια αν μας στειλει καποιος χρηματα στο λογαριασμο μας στο paypal, μενουν εκει για μια επομενη αγορα μας? :hmm:
My account -> Withdraw -> ακολουθείς τη διαδικασία. Χρειάζεσαι IBAN number τραπεζικού λογαριασμού, όνομα τράπεζας και τοποθεσία όπως αναγράφονται στο λογαριασμό σου. Πριν κάνεις τη διαδικασία κάνε μια ερώτηση στην τράπεζα αν δέχεται επιστροφές από paypal, γιατί αν για κάποιο λόγο επιστραφούν τα χρήματα έχεις πρόσθετη χρέωση.


Δε μπαινουν κατευθειαν στην καρτα που εχουμε συνδεδεμενη με το paypal? :hmm:
Όχι. Ωραία θα ήταν όμως, ε? :)


Aν ειδα σωστα για να τα μεταφερουμε στην καρτα ή σε καποιον τραπεζικο λογαριασμο μας, πληρωνουμε 1€ για ποσα μικροτερα των 100€ και για ποσα ανω των 100€ ειναι δωρεαν η μεταφορα? :hmm:
Σωστά. Κι αν για κάποιο λόγο επιστραφούν τα χρήματα στον paypal λογαριασμό σου από την τράπεζα, χρεώνεσαι πρόσθετα 3 euro.

........Auto merged post: grouchomarx πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπόν μετά από αρκετές δοκιμές και με Mozilla και με IE, κατέληξα ότι γίνεται μόνο όταν κάνεις sign out.
Στον Mozilla βγαίνει το παρακάτω πχ
http://direct.vodafone.co.uk/lp5.html?clickref=ebay_002

ενώ στον ΙΕ το μπλοκάρει το pop up του.

oύτε σε μένα δεν το βγάζει, πάντως! μήπως να το ξανασκανάρεις;

George_Prix
07-08-09, 10:23
@grouchomarx ευχαριστω για την απαντηση. :)

Δυστυχως καλα ειχα καταλαβει, αλλα καπως πρεπει να πλουτισει ακομα παραπανω και το paypal. :p

RASTAVIPER
07-08-09, 12:35
oύτε σε μένα δεν το βγάζει, πάντως! μήπως να το ξανασκανάρεις;
Βλέπεις αν μπλοκάρει κάποιο pop up αφού κάνεις sign out?

grouchomarx
07-08-09, 22:10
ναι. Δεν μπλοκάρει σίγουρα. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Βέβαια είναι διαφήμιση της vodafone, οπότε δύσκολο να πρόκειται για ζουζούνι.

steli0s
11-08-09, 11:31
Παιδια εγω μια απορια που εχω τις τελευταιες μερες ειναι πως γινεται να πωλουνται στο eBay προγραμματα σε τοσο χαμηλες τιμες οπως το AutoCAD, full και οχι student licence!

Π.χ. http://cgi.ebay.co.uk/AutoCad-2010-Architecture-Software-New-Commercial-Ver_W0QQitemZ120457033846QQcmdZViewItemQQptZUS_Software?hash=item1c0bcc7876&_trksid=p3286.c0.m14

~420€, αντι για 4.000€

Αν αγορασει καποιος ενα τετοιο αντιγραφο για τεχνικο γραφειο στην Ελλαδα, ειναι καλυμενος;
Η πρεπει αναγκαστικα να το αγορασει απο Ελλαδα για ελεγχο πχ της εφοριας;

alekan
11-08-09, 12:06
Δε μπαινουν κατευθειαν στην καρτα που εχουμε συνδεδεμενη με το paypal? :hmm:




Όχι. Ωραία θα ήταν όμως, ε? :)




Σε 3 περιπτωσεις τελευταιως που επρεπε να μου επιστραφουν χρηματα, εγινε αυτοματα αντιλογισμος στην καρτα μου, και δεν μπηκε πιστωση στον paypal λογαριασμο μου.

matd
21-08-09, 19:20
Γεια σας και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν αγοράσεις κάτι απ'το ebay σχετικά φτηνό πχ ένα ρούχο και έρθει μεν αλλά είναι προβληματικό δε, τότε αξίζει τον κόπο να το στείλεις πίσω ιδιαίτερα σε χώρες εκτός ΕΕ? Με άλλα λόγια στοιχίζει πολύ η αποστολή ή χρειάζεται και κάτι ιδιαίτερο για να το στείλεις? Και αν το στείλεις, μετά παίρνεις επιστροφή και τα πρώτα έξοδα αποστολής του προϊόντος ή μόνο την καθαρή αξία του?

George_Prix
21-08-09, 19:59
Γεια σας και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν αγοράσεις κάτι απ'το ebay σχετικά φτηνό πχ ένα ρούχο και έρθει μεν αλλά είναι προβληματικό δε, τότε αξίζει τον κόπο να το στείλεις πίσω ιδιαίτερα σε χώρες εκτός ΕΕ? Με άλλα λόγια στοιχίζει πολύ η αποστολή ή χρειάζεται και κάτι ιδιαίτερο για να το στείλεις? Και αν το στείλεις, μετά παίρνεις επιστροφή και τα πρώτα έξοδα αποστολής του προϊόντος ή μόνο την καθαρή αξία του?

Για το αν σε συμφερει, το βαζεις σε ενα πακετακι αναλογο με αυτο που ηλθε (ή στο ιδιο) και πας στο ταχυδρομειο να το ζυγισουν και να σου πουνε το κοστος. ;)

Απο εκει και περα, στο 99% των περιπτωσεων, τα εξοδα αποστολης βαρυνουν εσενα και οχι τον πωλητη.
Ο πωλητης σου κανει refund την αξια του αντικειμενου.

Elpis
24-08-09, 18:31
Γεια χαρα, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.
Θελω να πουλησω καποια πραγματα στο ebay και να πληρωθω μεσω paypali, γινετε αν δεν εχω συνδεσει καποια καρτα στο paypal να κανω αυτες τις πωλησεις και οταν θελω να παρω τα χρηματα να βαλω καποιον λογαριασμο μου η πρεπει να εχω συνδεσει οπωσδηποτε μια καρτα ωστε να κανω πωλησεις;

Επισης ποσο ειναι το κοστος για πωλησεις μεσω ebay και ποσο το κοστος για πληρωμη μεσω paypal;

Αν χρεαιζετε τελικα καρτα για τις πωλησεις, ποια χρεωστικη να προτιμησω (τραπεζα κυπρου ειναι καλες; μιας και εχω ατμ κατω απο το σπιτι μου)

Ευχαριστω!

djT
24-08-09, 20:52
Γεια χαρα, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.
Θελω να πουλησω καποια πραγματα στο ebay και να πληρωθω μεσω paypali, γινετε αν δεν εχω συνδεσει καποια καρτα στο paypal να κανω αυτες τις πωλησεις και οταν θελω να παρω τα χρηματα να βαλω καποιον λογαριασμο μου η πρεπει να εχω συνδεσει οπωσδηποτε μια καρτα ωστε να κανω πωλησεις;

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει ν έχεις κάρταα συνδεδεμένη για να γραφτείς σε paypal


Επισης ποσο ειναι το κοστος για πωλησεις μεσω ebay και ποσο το κοστος για πληρωμη μεσω paypal;

τα γράφει όλα μέσα στα sites eBay και Paypal

grouchomarx
25-08-09, 11:01
Γεια χαρα, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.
Θελω να πουλησω καποια πραγματα στο ebay και να πληρωθω μεσω paypali, γινετε αν δεν εχω συνδεσει καποια καρτα στο paypal να κανω αυτες τις πωλησεις και οταν θελω να παρω τα χρηματα να βαλω καποιον λογαριασμο μου η πρεπει να εχω συνδεσει οπωσδηποτε μια καρτα ωστε να κανω πωλησεις;
η διαδικασία είναι λίγο πολύπλοκη. Με το λογαριασμό στο Paypal πρέπει να συνδέσεις μια κάρτα (πιστωτική ή προπληρωμένη) ή τραπεζικό λογαριασμό, που δε σου προτείνω λόγω των κρυφών χρεώσεων. Για κάθε αγορά το PP τραβάει λεφτά από την πιστωτική. Όταν πουλάς, τα χρήματα μπαίνουν στον PP λογαριασμό σου και από εκεί μεταφέρονται με μία χρέωση στην κάρτα (1€ για μεταφορά κάτω των 100€, τίποτα για μεταφορά άνω των 100€). Δες κι εδώ: www.toebay.info/paypal-guide


Επισης ποσο ειναι το κοστος για πωλησεις μεσω ebay και ποσο το κοστος για πληρωμη μεσω paypal;
Για πωλήσεις μέσω ebay: Υπάρχουν δύο είδη χρεώσεων: insertion fees (χρεώσεις εισαγωγής) και final value fees (χρεώσεις επί της τελικής τιμής). Για τα πρώτα 5 αντικείμενα στις πρώτες 30 μέρες δεν χρεώνεσαι insertion fees. Mετά το πέμπτο αντικείμενο ή μετά τις 30 μέρες οι insertion fees θα τα βρεις στη σελίδα:
http://pages.ebay.com/help/sell/fees.html#auction
Εκεί θα βρεις και τις final price fees.
Επίσης στο ebay χρεώνεσαι αν θέλεις το προϊόν σου να είναι Buy it Now, αν θα προσθέσεις phοto και διάφορα άλλα (καπιταλισμός γαρ). Και τις χρεώσεις αυτές θα τις βρεις στο παραπάνω link. Αν θέλεις βοήθεια πες...

To paypal επίσης χρεώνει. Τις χρεώσεις μπορείς να τις βρεις στον παραπάνω οδηγό (www.toebay.info/paypal-guide)


Αν χρεαιζετε τελικα καρτα για τις πωλησεις, ποια χρεωστικη να προτιμησω (τραπεζα κυπρου ειναι καλες; μιας και εχω ατμ κατω απο το σπιτι μου)

Ευχαριστω!

Mια χαρά είναι της Κύπρου, όπως και γενικά οι prepaid. Πρόσεξε, αν χρησιμοποιήσεις πιστωτική, να βάλεις χαμηλό όριο, ώστε, αν γίνει στραβή, να τρέχεις στην τράπεζα για μικροποσά

@ ADSLgr.com All rights reserved.