PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

enitron
05-09-09, 08:36
καλησπέρα...καινουρια στο forum αλλά διαβάζω εδώ και μέρες τα μνμ σας και μπορώ να πω οτι με βοήθησε πολύ στα πρώτα βήματά μου στο ebay αλλα μου προέκυψε ενα πρόβλημα και είπα να σας στείλω...
αφου μελέτησα καλά και το έψαξα ,αποφάσισα πως πρέπει να βγάλω μια προ-πληρωμένη κάρτα...έτρεξα εχθές όλο χαρά...την έβγαλα...την έφερα στο σπίτι, εφτιαξα λογαριασμό paypal και μόλις πήγα να κάνω την κάρτα verified μου λέει πως το σύστημα δεν την δέχεται...γιατί?:worthy:
έβαλα σωστ.α τα πάντα...μήπως φταίει που δεν έχουν περάσει ούτε 24 ώρες που την πήρα ???
η μήπως φταίει που δεν έχει δεκάρα μέσα???είπα να μην βάλω λεφτά σε περίπτωση που κάνω καμια πατάτα να μην κλαίω τα λεφτουδάκια μου...
pleaseeeeee δώστε τα φώτα σας...κοντεύω να τρελαθωω:sorry:
τι την θέλω την τεχνολογία???
ευχαριστωωω :p

steli0s
05-09-09, 09:46
καλησπέρα...καινουρια στο forum αλλά διαβάζω εδώ και μέρες τα μνμ σας και μπορώ να πω οτι με βοήθησε πολύ στα πρώτα βήματά μου στο ebay αλλα μου προέκυψε ενα πρόβλημα και είπα να σας στείλω...
αφου μελέτησα καλά και το έψαξα ,αποφάσισα πως πρέπει να βγάλω μια προ-πληρωμένη κάρτα...έτρεξα εχθές όλο χαρά...την έβγαλα...την έφερα στο σπίτι, εφτιαξα λογαριασμό paypal και μόλις πήγα να κάνω την κάρτα verified μου λέει πως το σύστημα δεν την δέχεται...γιατί?:worthy:
έβαλα σωστ.α τα πάντα...μήπως φταίει που δεν έχουν περάσει ούτε 24 ώρες που την πήρα ???
η μήπως φταίει που δεν έχει δεκάρα μέσα???είπα να μην βάλω λεφτά σε περίπτωση που κάνω καμια πατάτα να μην κλαίω τα λεφτουδάκια μου...
pleaseeeeee δώστε τα φώτα σας...κοντεύω να τρελαθωω:sorry:
τι την θέλω την τεχνολογία???
ευχαριστωωω :p

To PayPal όταν ανοίγεις νέο λογαριασμό, απ' ότι θυμάμαι σου κρατάει 1.50 ευρώ κ στα επιστρέφει μόλις γίνει verified ο λογαριασμός.

Άρα πρέπει να βάλεις ένα μικρό ποσό στην κάρτα σου για να ολοκληρωθεί η διαδικασία ;)

Doxaios
05-09-09, 10:05
Ηρέμησε!!! Ποιά κάρτα πήρες; Εννοείται οτι αν δεν έχεις ούτε 1 ευρώ μέσα δεν θα γίνει να δημιουργήσεις και λογαριασμό. Βάλε ένα 50αρικο για την 1η αγορά σου και αφού δείς οτι όλα θα πάνε καλά μετά βάζεις και άλλα ποσά μέσα για το μέλλον.

enitron
05-09-09, 10:38
Ηρέμησε!!! Ποιά κάρτα πήρες; Εννοείται οτι αν δεν έχεις ούτε 1 ευρώ μέσα δεν θα γίνει να δημιουργήσεις και λογαριασμό. Βάλε ένα 50αρικο για την 1η αγορά σου και αφού δείς οτι όλα θα πάνε καλά μετά βάζεις και άλλα ποσά μέσα για το μέλλον.

ευχαριστώ πολυ παιδια για την ανταπόκριση σας...εχω πανικοβληθει ειναι η αληθεια γιατι ειμαι πρωταρα σ'αυτα...πηρα εχθες της eurobank την προπληρωμένη και αφου έκανα λογαριασμό στπ paypal πήγα να κανω verified αλλά δεν μπορουσα...να ρωτήσω κάποια πράγματα?αρχικά, χωρίς verified μπορώ να κάνω αγορές??και δευτερον αφού βάλω τα χρήματα μετά από πόσες μέρες θα μπορώ να κάνω αγορές και ποια είναι η διαδικασία μετά??
αχ ευχαριστώ πάρα πολύ που με βοηθάτε γιατί έχω πελαγώσει...:p:p

ariadgr
05-09-09, 10:52
αρχικά, χωρίς verified μπορώ να κάνω αγορές??

Ναι. Δεν χρειάζεται την κάνεις verified, εκτός και αν δεν σε αφήνει να προχωρήσεις διαφορετικά.

daywalker06
05-09-09, 10:54
Εχω και εγώ τη προπληρωμένη της eurobank, δεν την έκανα verified και μια χαρά αγοράζω. Τα λεφτά ειναι διαθέσιμα άμεσα.

ownagE_
05-09-09, 10:55
αρχικά, χωρίς verified μπορώ να κάνω αγορές?

Ναι, αν και μερικοί (λίγοι ευτυχώς) sellers απαιτούν verified PayPal.


και δευτερον αφού βάλω τα χρήματα μετά από πόσες μέρες θα μπορώ να κάνω αγορές και ποια είναι η διαδικασία μετά?

Ρώτα στην τράπεζα για το χρόνο που χρειάζεται για να "εμφανιστούν" στην κάρτα σου τα χρήματα που κατέθεσες.
Λογικά, την επόμενη εργάσιμη θα είσαι οκ.

Με πρόλαβαν. :p

Doxaios
05-09-09, 10:56
Λοιπόν. Καταρχάς να σε πώ οτι τα περισσότερα έχουν ήδη απαντηθεί σε κάποιες από τις 50 σελίδες του τόπικ. Από οτι θυμάμαι νομίζω οτι θέλει 1-2 μέρες η eurobank για να σου βάλει το ποσό στην κάρτα μπορεί και λιγότερο δεν θυμάμαι ακριβώς. Από εκεί και πέρα verified κάνε δεν έγινε και τίποτα, χρεώνεσαι με 1,5 ευρώ και σου επιστρέφεται με την πρώτη αγορά σου. Για άλλη μία φορά πάντως θα σου προτείνω να έκανες έναν λογαριασμό τραπέζης(απλό λογαριασμό) και να αφήσεις τις προπληρωμένες που το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάνεις λεφτά από τα γεμίσματα...
edit 1 και εμένα με πρόλαβαν
edit 2 γιατί λές οτι ευτυχώς λίγοι θέλουν verified?? Τί το κακό σε αυτό? Ούτε λεφτά χάνεις ούτε τίποτα. Και από την άλλη δεν ξέρουμε κατά πόσο κοιτάνε κάτι τέτοιες λεπτομέριες στο paypal έτσι και γίνει καμιά "στραβή" και κάνεις claim??

daywalker06
05-09-09, 11:06
Οχι το 1,5 ευρώ δεν επιστρέφεται με την πρώτη αγορά, επιστρεφεται αν βαλεις ενα τετραψήφιο αριθμό που εμφανιζεται στην αναλυτική κίνηση της κάρτας σου.
Ενας φιλος που βγάλαμε μαζί κάρτα (προπληρωμένη της eurobank) έκανε verified αλλα τον τετραψήφιο αριθμό δεν μπορεσε να τον βρει στην κατάσταση που του εδωσε η eurobank και τα λεφτά δεν επιστράφηκαν.
Η προπληρωμένες ειναι λίγο ζόρικες με αναλυτικές κινήσεις.

Doxaios
05-09-09, 11:08
Ναι σωστά λές, βάζεις τον τετραψήφιο αριθμό και επιστρέφεται στην πρώτη αγορά σου. Εγώ ένα τηλέφωνο πήρα και σε 2 λεπτά μου τον είχαν πεί πάντως.

odys2008
05-09-09, 11:18
Επίσης τα χρήματα από την προπληρωμένη της eurobank είναι διαθέσιμα από το επόμενο λεπτό της κατάθεσης. Πάντως το να γίνει verified είναι πολύ απλό. Σου χρεώνει 1.5ευρώ και μετά από 3-4 μερες παίρνεις τηλέφωνο το europhone banking και σου τον λένε σε 2 λεπτά.

ownagE_
05-09-09, 11:25
Επίσης τα χρήματα από την προπληρωμένη της eurobank είναι διαθέσιμα από το επόμενο λεπτό της κατάθεσης.

Πολύ καλό αυτό. :oneup:

Στην prepaid της Κύπρου χρειάζονται μερικές ώρες. :p

George_Prix
05-09-09, 11:28
Επίσης τα χρήματα από την προπληρωμένη της eurobank είναι διαθέσιμα από το επόμενο λεπτό της κατάθεσης. Πάντως το να γίνει verified είναι πολύ απλό. Σου χρεώνει 1.5ευρώ και μετά από 3-4 μερες παίρνεις τηλέφωνο το europhone banking και σου τον λένε σε 2 λεπτά.

Ακριβως ετσι. ;)

Οποιος βιαζεται και δε μπορει να περιμενει τον αναλυτικο λογαριασμο, μπορει να μαθει τον 4ψηφιο και τηλεφωνικα μετα απο λιγες μερες. :)

ownagE_
05-09-09, 11:31
Ακριβως ετσι. ;)

Οποιος βιαζεται και δε μπορει να περιμενει τον αναλυτικο λογαριασμο, μπορει να μαθει τον 4ψηφιο και τηλεφωνικα μετα απο λιγες μερες. :)

Ευτυχώς για την prepaid της Κύπρου υπάρχει το www.i-cardonline.gr, όπου βλέπεις διαθέσιμο υπόλοιπο, αναλυτικά τις συναλλαγές κλπ. :oneup:

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (ηλεκτρονικά πάντα) στην Eurobank?

crypter
05-09-09, 11:38
Κατι ασχετο για τις prepaid, γινεται να μεταφερθουν λεφτα σε μια prepaid με καταθεση στον paypal λογαριασμο που αντιστοιχει σε αυτην; Η ο μονος τροπος για να αυξηθουν τα λεφτα μεσα στην καρτα ειναι με καταθεση στην τραπεζα;

ownagE_
05-09-09, 11:58
Κατι ασχετο για τις prepaid, γινεται να μεταφερθουν λεφτα σε μια prepaid με καταθεση στον paypal λογαριασμο που αντιστοιχει σε αυτην; Η ο μονος τροπος για να αυξηθουν τα λεφτα μεσα στην καρτα ειναι με καταθεση στην τραπεζα;

Ναι.
Εμένα μου έχουν κάνει refund 2 φορές απο ebay (μέσω PayPal) και τα χρήματα πέρασαν πίσω στην κάρτα.

Έτσι νομίζω δηλαδή. :hmm:

odys2008
05-09-09, 12:39
Απο ότι θυμάμαι κάποιες διαφήμιζαν ότι παρείχαν και υπηρεσία πίστωσης σε περίπτωση επιστροφής χρημάτων

enitron
05-09-09, 14:21
παιδιά πραγματικά ευχαριστώ πάρα πολυ...με βοηθήσατε πάρα πολυ με κάποιες απορίες που είχα...μπράβο γιατί σε πολλά forum δεν απαντάνε καθόλου...πάντως το θέμα το ebay είναι πολύ μεγάλο και χρειάζεται χρόνια εμπειρίας νομίζω για να μπορέσεις να εξασφαλίστείς λιγάκι...
και πάλι :):p:worthy: ευχαριστώ...

RASTAVIPER
06-09-09, 21:12
Ναι.
Εμένα μου έχουν κάνει refund 2 φορές απο ebay (μέσω PayPal) και τα χρήματα πέρασαν πίσω στην κάρτα.

Έτσι νομίζω δηλαδή. :hmm:
Τα λεφτά αυτά δεν περνάνε πίσω στην κάρτα.
Μένουν μέσα στο Paypal σαν πιστωτικό υπόλοιπο.
Στην επόμενη χρέωση θα μετρήσουν αυτόματα.

George_Prix
06-09-09, 21:25
Ναι.
Εμένα μου έχουν κάνει refund 2 φορές απο ebay (μέσω PayPal) και τα χρήματα πέρασαν πίσω στην κάρτα.

Έτσι νομίζω δηλαδή. :hmm:

Kαι σε εμενα προσφατως κανανε refund και μεινανε μεσα στο paypal... ;)



Τα λεφτά αυτά δεν περνάνε πίσω στην κάρτα.
Μένουν μέσα στο Paypal σαν πιστωτικό υπόλοιπο.
Στην επόμενη χρέωση θα μετρήσουν αυτόματα.

Απο την αλλη και εσυ δικιο εχεις.
Την προηγουμενη εβδομαδα, μου εστειλε PM ενα παλικαρι απο εδω και με ρωτουσε με αγωνια τι εγινε με τα χρηματα του refund που του κανανε και μεχρι να του πω 2-3 πραγματακια που ηξερα για τη διαδικασια, μου ξαναγραψε οτι τελικα του τα βαλανε στην καρτα.

Ειλικρινα δεν ξερω το τι καθοριζει καθε φορα το αν θα μπουνε στην καρτα ή αν θα μεινουνε στο λογαριασμο του paypal. :hmm:
Aν παιζει καποιο ρολο, θα πω οτι εγω δεν εχω συνδεσει καποια πιστωτικη με το paypal αλλα μια cash card (αν τη λενε ετσι :p) αυτη τη Visa Electron που βαζουμε στο ΑΤΜ δηλαδη.

djT
06-09-09, 21:26
Τα λεφτά αυτά δεν περνάνε πίσω στην κάρτα.
Μένουν μέσα στο Paypal σαν πιστωτικό υπόλοιπο.
Στην επόμενη χρέωση θα μετρήσουν αυτόματα.

Ναι έτσι γίνεται,

για να μετρήσουν αυτόματα η επόμενη αγορά πρέπει να έιναι ίση ή μικρότερη από το ποσό που υπάρχει μέσα στονξ λογαριασμό νομίζω.

Έτσι έγινε και σε μένα, δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάπου συμψηφισμός του υπολοίπου συν πληρωμή τα παραπάνω.

steli0s
06-09-09, 21:44
Ευτυχώς για την prepaid της Κύπρου υπάρχει το www.i-cardonline.gr (http://www.i-cardonline.gr), όπου βλέπεις διαθέσιμο υπόλοιπο, αναλυτικά τις συναλλαγές κλπ. :oneup:

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (ηλεκτρονικά πάντα) στην Eurobank?

Μπορεις να δεις τον τετραψηφιο και απο το e-banking της eurobank, απο τις κινησεις της καρτας αλλα και απο ενα ΑΤΜ, αν πας κ ζητησεις τις τελευταιες συναλλαγες, σου τον δειχνει τον τετραψηφιο λιγα λεπτα μετα τη συναλλαγη

Arcade
08-09-09, 14:05
Πωλησεις στο ebay και ειδη λογαριασμων paypal

Γεια χαρα σε ολους, :)
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: εχω κανει ηδη αγορες απο ebay χρησιμοποιωντας paypal personal account, σε περιπτωση ομως που θελω να πουλησω κατι θα πρεπει προφανως να ανοιξω και ενα premier account ετσι ωστε να δεχομαι χρηματα.
Αυτο που θελω να διευκρινισω ειναι αν γινεται να χρησιμοποιω και στο personal και στο premium account την ιδια πιστωτικη καρτα και πως μπορω να ενταξω και τους δυο λογαριασμους στο ebay και να κανονιζω αναλογα με το αν πουλαω ή αν αγοραζω το ποιος λογαριασμος απο τους δυο (personal ή premium) θα χρησιμοποιηται.
Αν καποιος ήδη χρησιμοποιει το ebay για πωλησεις θα μπορουσε να βοηθησει.
Ευχαριστω πολυ. :)

subzer0
12-11-09, 16:48
Την Κυριακή έκανα μια παραγγελία από το Ebay.
Χτες μου έστειλε email ο πωλητής πως στο προϊόν έχει γίνει αποστολή. Είχε και Tracking number.
Τα λεφτά έχουν αφαιρεθεί κανονικά από την κάρτα μου.
Σήμερα όμως μου έσκασε email από το Ebay που έλεγε πως
"Unfortunately, the item is no longer available for purchase. This is disappointing for everyone, but sometimes it's necessary to protect you as a buyer.

There are three main reasons why we remove listings:

-- The listing doesn't follow eBay guidelines.
-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.
-- The listing contains pictures or words in it that may have created copyright or trademark issues.

If the seller is able to fix the problem and relist the item, we hope you'll bid on it again".

Να ανησυχώ?

Cacofonix
12-11-09, 17:19
Τι προϊόν ήταν;

subzer0
12-11-09, 17:23
Τι προϊόν ήταν;

Εσώρουχα γνωστής φίρμας. :whistle:

djT
12-11-09, 17:42
Την Κυριακή έκανα μια παραγγελία από το Ebay.
Χτες μου έστειλε email ο πωλητής πως στο προϊόν έχει γίνει αποστολή. Είχε και Tracking number.
Τα λεφτά έχουν αφαιρεθεί κανονικά από την κάρτα μου.
Σήμερα όμως μου έσκασε email από το Ebay που έλεγε πως
"Unfortunately, the item is no longer available for purchase. This is disappointing for everyone, but sometimes it's necessary to protect you as a buyer.

There are three main reasons why we remove listings:

-- The listing doesn't follow eBay guidelines.
-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.
-- The listing contains pictures or words in it that may have created copyright or trademark issues.

If the seller is able to fix the problem and relist the item, we hope you'll bid on it again".

Να ανησυχώ?

Μάλλον δεν θα πρέπει να ανησυχείς αν σου το έχει στείλει

Πήγαινε στο site της εταιρίας (courier) και δες που βρίσκονται τα εσώρουχα

Τώρα αν τα ανοιξουν στο τελωνείο και αρέσουν τότε τα έχασες :)

Αν δεν υπάρχει tracking number (άν πλήρωσες με Paypal μπορείς να πάς κατ' ευθείαν στο RESOLUTION CENTRE τους λές τι ακριβώς γίνεται για να σου δώσει τα λεφτά πίσω.)

Αυτό βέβαια μπορείς να το κάνεις μέσα σε 45 ημέρες από την αγορά

Εν τω μεταξύ ίσως ο πωλητής να αλλάξει τα χαρακτηριστικά και τις φωτογραφίες ώστε να μην """σοκάρουν""" και να το ξανανεβάσει οπότε θα μπορείς να ξαναγοράζεις

subzer0
12-11-09, 17:49
Μάλλον δεν θα πρέπει να ανησυχείς αν σου το έχει στείλει

Πήγαινε στο site της εταιρίας (courier) και δες που βρίσκονται τα εσώρουχα

Τώρα αν τα ανοιξουν στο τελωνείο και αρέσουν τότε τα έχασες :)

Αν δεν υπάρχει tracking number (άν πλήρωσες με Paypal μπορείς να πάς κατ' ευθείαν στο RESOLUTION CENTRE τους λές τι ακριβώς γίνεται για να σου δώσει τα λεφτά πίσω.)

Αυτό βέβαια μπορείς να το κάνεις μέσα σε 45 ημέρες από την αγορά

Εν τω μεταξύ ίσως ο πωλητής να αλλάξει τα χαρακτηριστικά και τις φωτογραφίες ώστε να μην """σοκάρουν""" και να το ξανανεβάσει οπότε θα μπορείς να ξαναγοράζεις

Στο site της εταιρίας courier το έχει ως " The item was posted on 12-Nov-2009 and is being processed for delivery to the addressee ".
Αυτό μάλλον είναι καλό.
Έχω στείλει και email στον πωλητή για εξηγήσεις. :p
Όπως και να έχει πάντως δεν πιστεύω να είναι δα και τόσο "πονηρές" οι φωτογραφίες από το συγκεκριμένο προϊόν.
Άλλωστε βρωμάει ο τόπος (δηλαδή το Ebay) από δαύτα , χώρια που ο πωλητής συνεχίζει να πουλάει παρόμοια είδη. :whistle:

subzer0
12-11-09, 22:32
Μου απάντησε ο πωλητής στο email που του έστειλα.
Η απάντηση ικανοποίησε εμένα αλλά έκανε μπέρδεψα γενικώς το θέμα για το συγκεκριμένο προϊόν.
"My dear friend, I am very sorry for the inconvenience. Please don't worry, the ebay sent the email to you because my item was remove for ebay, because the ebay website can not selling the xxxxx underwear now, So they removed us item.. I am very regretfully for that, and the item still can selling on Uniter States ebay website..
But my dear friend, The item really was shipped to you, .....
My dear friend, Please don't worry, If you can not get the parcel within 21 business days then you can open the dispute with paypal,
But when you get the parcel please let me know, Is it OK.....
My dear friend, Please understand us and cooperation, I can ensure the item will delivery, Because the item really shipped to you.
I am very sorry for the inconvenience.
Please keep in touch.
yours sincerely".
Από αγγλικά σκίζει ο τύπος. :p
Κατ' αρχήν συνεχίζω να βλέπω παρόμοια προϊόντα αυτής της μάρκας να πωλούνται και από αυτόν και γενικά στο Ebay.co.uk.
Δεύτερον για το Ebay συνεχίζεται η ίδια κατάσταση.
Δεν βλέπω το προϊόν μου στο "My Ebay" και συνεπώς δεν μπορώ να αφήσω feedback ακόμα και αν το παραλάβω.
Τώρα τι γίνεται δεν ξέρω. :hmm:

George_Prix
12-11-09, 22:38
Μου απάντησε ο πωλητής στο email που του έστειλα.
Η απάντηση ικανοποίησε εμένα αλλά έκανε μπέρδεψα γενικώς το θέμα για το συγκεκριμένο προϊόν.
"My dear friend, I am very sorry for the inconvenience. Please don't worry, the ebay sent the email to you because my item was remove for ebay, because the ebay website can not selling the xxxxx underwear now, So they removed us item.. I am very regretfully for that, and the item still can selling on Uniter States ebay website..
But my dear friend, The item really was shipped to you, .....
My dear friend, Please don't worry, If you can not get the parcel within 21 business days then you can open the dispute with paypal,
But when you get the parcel please let me know, Is it OK.....
My dear friend, Please understand us and cooperation, I can ensure the item will delivery, Because the item really shipped to you.
I am very sorry for the inconvenience.
Please keep in touch.
yours sincerely".
Από αγγλικά σκίζει ο τύπος. :p
Κατ' αρχήν συνεχίζω να βλέπω παρόμοια προϊόντα αυτής της μάρκας να πωλούνται και από αυτόν και γενικά στο Ebay.co.uk.
Δεύτερον για το Ebay συνεχίζεται η ίδια κατάσταση.
Δεν βλέπω το προϊόν μου στο "My Ebay" και συνεπώς δεν μπορώ να αφήσω feedback ακόμα και αν το παραλάβω.
Τώρα τι γίνεται δεν ξέρω. :hmm:

Εφοσον συνεχιζει να πωλειται αυτη η μαρκα στο υπολοιπο ebay, μηπως ειχε καμια καταγγελια ο συγκεκριμενος οτι πουλαει μαιμουδες και του το απαγορευσαν? :hmm:

subzer0
12-11-09, 22:41
Εφοσον συνεχιζει να πωλειται αυτη η μαρκα στο υπολοιπο ebay, μηπως ειχε καμια καταγγελια ο συγκεκριμενος οτι πουλαει μαιμουδες και του το απαγορευσαν? :hmm:

Μα και ο ίδιος συνεχίζει να να πουλάει προϊόν της ίδιας μάρκας.
Μυστήρια πράγματα.

qwertyuiop
27-11-09, 13:20
Θα μου μάθετε πώς δουλεύει και πώς και πού στέλνει να πωρωθώ κι εγώ; Έχω δει άφθονες φοβερές προσφορές σε δολάριο, το οποίο λόγω της ισοτιμίας του με το ευρώ είναι πάρα πολύ συμφέρον ως νόμισμα συναλλαγών.

Πχ. φούτερ Adidas που ελλάδα κάνει 80ευρώ, στο ebay το βρήκα 70 δολάρια, δηλαδή λιγότερα από 50 ευρώ.

arial
27-11-09, 13:24
qwertyuiop για αρχη πρεπει να κανεις ενα λογαριασμο στο paypal, και μετα να κανεις bid το τελευταιο λεπτο για να μη σε προλαβει αλλος.

Το μεγαλυτερο bid κερδιζει :)

Ακομα να προσεξεις και τα shipping fees, σε αρκετα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερο το shipping (η αποστολη) απο την κανονικη τιμη του προιοντος.

qwertyuiop
27-11-09, 13:38
Έχω paypal.

Πού μπορώ να δω λεπτομερώς πώς στέλνουν , πού στέλνουν και τις οποιεσδήποτε επιβαρύνσεις; :)

RASTAVIPER
27-11-09, 15:01
Έχω paypal.

Πού μπορώ να δω λεπτομερώς πώς στέλνουν , πού στέλνουν και τις οποιεσδήποτε επιβαρύνσεις; :)
Η σελίδα του κάθε προϊόντος έχει ξεχωριστές πληροφορίες για το πού στέλνετε το κάθε προϊόν.
Δεν στέλνουν όλοι οι πωλητές στα ίδια μέρη.

Οπότε κοιτάς εκεί που λέει για shipping αν έχει Ευρώπη και μετά επιλέγεις GREECE για να δεις τα μεταφορικά για εδώ, καθώς και με ποια εταιρεία στέλνει.

qwertyuiop
27-11-09, 16:36
A, ευχαριστώ. :)


Α ρε ράστα, μας πήραν τα χρόνια, την τελευταία φορά που συνδιαλεχτήκαμε εσύ ήσουν 28 κι εγώ 12.

ipo
29-11-09, 18:51
Στις δημοπρασίες του ebay, υπάρχει ο όρος:


If you’re outbid on an item, wait until the auction has ended before placing a bid on an equivalent item. If the bidder who won the auction doesn’t complete the transaction for any reason, you could become the winning bidder.

Αυτό τι σημαίνει για τις δικές μου υποχρεώσεις ως bidder που δεν κέρδισα; Μέχρι πότε πρέπει να περιμένω, ώστε να μην έχω δέσμευση να πληρώσω το προϊόν αν δεν κερδίσω τη δημοπρασία;

Από τη μία λέει "until the auction has ended", από την άλλη λέει ότι γίνομαι εγώ ο νικητής, αν ο τελικός νικητής δεν ολοκληρώσει τη συναλλαγή για κάποιο λόγο. Αν δηλαδή ο νικητής μετά από μερικές μέρες τελικά δεν πληρώσει, ξαφνικά θα βρεθώ εγώ (ως υποθετικά δεύτερος) να έχω υποχρέωση πληρωμής;

arial
29-11-09, 18:54
ipo μου εχει τυχει να ειμαι ο δευτερος bidder σε μια δημοπρασια, και την αλλη μερα λαμβανω ενα μηνυμα απο τον seller οτι εχω μια δευτερη ευκαιρια, αν θελω να κερδισω το αντικειμενο που θελω στην τιμη που δημοπραττησα.

Αλλα με ρωτησε αν θελω και δεν ειναι υποχρεωτικο να κερδισω το αντικειμενο.

sonic
29-11-09, 18:56
ipo μου εχει τυχει να ειμαι ο δευτερος bidder σε μια δημοπρασια, και την αλλη μερα λαμβανω ενα μηνυμα απο τον seller οτι εχω μια δευτερη ευκαιρια, αν θελω να κερδισω το αντικειμενο που θελω στην τιμη που δημοπραττησα.

Αλλα με ρωτησε αν θελω και δεν ειναι υποχρεωτικο να κερδισω το αντικειμενο.

Μπούρδα είναι αυτό, πόνταρε ο ίδιος ή ο φίλος του για να ανεβάσουν την τιμή. Πες του όχι.

arial
29-11-09, 18:57
sonic πολυ αργα , ειπα ναι :p

sonic
29-11-09, 19:00
Δεν πειράζει, την άλλη φορά... την έχω πάθει και εγώ έτσι, ποντάρουν στο ότι θέλεις το αντικείμενο, αλλά δεν θέλουν να το πουλήσουν φτηνά.

Γιαυτό, μην βάζεις πολύ ψηλό αρχικό bid και μην ποντάρεις συνέχεια.

euri
29-11-09, 19:01
Και πάλι όμως δεν είναι δεσμευτικό. Μόνο αν είσαι ο νικητής της δημοπρασίας υπάρχει η δέσμευση.

arial
29-11-09, 19:01
Δεν βαζω πολυ υψηλο αρχικο bid, βαζω οσο ειναι το bid εκκινησης....

Και πονταρω στα τελευταια 45 δευτερολεπτα, ποτε πιο πριν.

ipo
29-11-09, 19:02
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.


Μπούρδα είναι αυτό, πόνταρε ο ίδιος ή ο φίλος του για να ανεβάσουν την τιμή. Πες του όχι.
Πολύ πιθανό πράγματι σαν πρακτική.

Ακόμα κι κάνουν (προσυνεννοημένη) αμοιβαία ακύρωση, δεν υπάρχει τρόπος να δεις στο προφίλ του πωλητή ότι έχει κάνει τέτοιες κινήσεις στο παρελθόν; Ο αγοραστής μπορεί να είναι φίλος με νέο προφίλ, οπότε να μην τον νοιάζει. Ο πωλητής όμως δε θα έπρεπε να έχει κάποιο κόστος, ώστε να μην κάνει το παραπάνω συνηθισμένη πρακτική;

sonic
29-11-09, 19:04
Ο πωλητής δεν έχει κάποιο κόστος, απλά δεν πουλάει ότι ήταν να πουλήσει, το άλλο μέλος της συναλλαγής δεν έχει επίσης κάποιο κόστος απο την στιγμή που δεν λάβει αρνητικό feedback.

ipo
29-11-09, 19:08
Και πονταρω στα τελευταια 45 δευτερολεπτα, ποτε πιο πριν.
Ποια 45''...; Όλοι οι έμπειροι λένε να ποντάρεις στα τελευταία 10". Παρακολούθησα 2 δημοπρασίες τις τελευταίες μέρες, με καλές τιμές και τα τελευταία 20 δευτερόλεπτα έγινε πανικός. Ένας έχασε τη δημοπρασία για 1€ (αν και δεν ξέρουμε το μέγιστο bid του νικήτη), επειδή έκανε το bid του 20 δευτερόλεπτα πριν και ο νικητής έκανε νέο bid, μετά από 14". Δηλαδή 6" πριν τη λήξη. Πανικός λέμε. :shock:

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο πωλητής δεν έχει κάποιο κόστος, απλά δεν πουλάει ότι ήταν να πουλήσει, το άλλο μέλος της συναλλαγής δεν έχει επίσης κάποιο κόστος απο την στιγμή που δεν λάβει αρνητικό feedback.
Άρα αυτή η πρακτική αύξησης της τιμής με δεύτερο λογαριασμό, μπορεί να γίνεται από όλους τους πωλητές, χωρίς κόστος. :down: Θα έπρεπε το ebay να μπορεί να ελέγξει τέτοιες πονηριές και να τις αναφέρει στο προφίλ του πωλητή. Π.χ. "this seller has done 10 mutual bid cancels the past 6 months". Οπότε μετά επαφίεται στην κρίση του αγοραστή το αν ο πωλητής είναι απλά ευγενικός και βοηθάει κόσμο να ακυρώσει λάθος bid ή είναι πονηρός.

arial
29-11-09, 19:10
ipo επειδη εμενα αργει μερικες φορες ο firefox και χρειαζεται και αν κανεις bid μετα σου λεει να κανεις και confirm του bid, πριν το ειχα στα 20 δευτερολεπτα και τωρα στα 45 , επιστημη το εχω κανει :p

sonic
29-11-09, 19:11
Για τους εξπέρ του είδους υπάρχει το snipe, κάνει αυτόματα bid για εσένα 1" πριν την λήξη, υπάρχει επι πληρωμή, αλλά μπορείς να κάνεις ένα αριθμό bid δωρεάν.

Προσωπικά προτιμώ τα buy now, είναι πιο "τίμια", και ξέρεις τι σου γίνεται.

ipo
29-11-09, 19:12
ipo επειδη εμενα αργει μερικες φορες ο firefox και χρειαζεται και αν κανεις bid μετα σου λεει να κανεις και confirm του bid, πριν το ειχα στα 20 δευτερολεπτα και τωρα στα 45 , επιστημη το εχω κανει :p
Α, δεν είσαι διαβασμένη. :p Εγώ διάβασα μερικά how to πριν ξεκινήσω. Έχεις δύο παράθυρα ανοικτά. Στο ένα έχεις ήδη κάνει το bid και περιμένεις να πατήσεις το confirm και στο άλλο κάνεις refresh τη δημοπρασία μήπως και δεις καμία παράξενη εξέλιξη.

arial
29-11-09, 19:14
Α, δεν είσαι διαβασμένη. :p Εγώ διάβασα μερικά how to πριν ξεκινήσω. Έχεις δύο παράθυρα ανοικτά. Στο ένα έχεις ήδη κάνει το bid και περιμένεις να πατήσεις το confirm και στο άλλο κάνεις refresh τη δημοπρασία μήπως και δεις καμία παράξενη εξέλιξη.

Δεν διαβασα τιποτα εγω, ειμαι πιο πολυ του πρακτικου θεματος :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.