PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

uncharted
29-11-09, 19:44
Για τους εξπέρ του είδους υπάρχει το snipe, κάνει αυτόματα bid για εσένα 1" πριν την λήξη, υπάρχει επι πληρωμή, αλλά μπορείς να κάνεις ένα αριθμό bid δωρεάν.
ναι, αλλα ποσο ασφαλες ειναι να δωσεις τον κωδικο σου σε τριτο site? :hmm:

ipo
29-11-09, 20:00
Άλλη μία δημοπρασία που είδα τώρα, είχε ένα χτύπημα στα τελευταία 59 δευτερόλεπτα και το τελευταίο στα 7 δευτερόλεπτα. Το εντυπωσιακό είναι ότι δεν υπήρχε κινητικότητα επί δύο μέρες. Τελικά το προϊόν κατέληξε ακριβότερο σε σχέση με κάποια buy now.

Το τελευταίο λεπτό και ειδικότερα τα τελευταία 20 δευτερόλεπτα το refresh δε δουλεύει καλά, οπότε υπάρχει ένα ρίσκο ως προς την επιτυχία του bid σου. Διαφορετικά το πιο καλό είναι να δημοπρατήσεις τα τελευταία 5 δευτερόλεπτα, ώστε να μη δώσεις το περιθώριο σε κανένα να αναθεωρήσει ή να ανεβάσει εσκεμμένα την τιμή. Εννοείται ότι δεν κάνεις αρχική δημοπράτηση, αφού αυτή δείχνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον στη δημοπρασία και αυξάνει την τιμή, είτε εκ του πονηρού, είτε λόγω της ψυχολογίας που δημιουργείται και ο καθένας μεγιστοποιεί τα χρήματα που θέλει να προσφέρει.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 0 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και το auction snipper υπάρχει επί πληρωμή. Εκτός του κόστους κι εγώ θεωρώ επισφαλές το να δώσεις τον κωδικό σου σε τρίτο, εκτός κι αν είναι διεθνώς αναγνωρισμένη υπηρεσία.

arial
29-11-09, 20:05
Yπαρχει και ενα addon για τον firefox, που κανει bids το τελευταιο δευτερολεπτο, αλλα δεν το εχω δοκιμασει, δεν εμπιστευομαι καποιο προγραμμα να κανει bids αντι για εμενα...

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/5571

sonic
29-11-09, 20:15
Το snipe είναι αναγνωρισμένη υπηρεσία, και έχει και κάποια snipes που σου τα δίνει δωρεάν.

Φανερός Πράκτωρ
29-11-09, 20:18
ναι το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό με το προβληματικό refresh τα τελευταία δευτερόλεπτα... Καλά παιδιά, το έχετε μελετήσει το ζήτημα...

ipo
29-11-09, 20:27
ipo μου εχει τυχει να ειμαι ο δευτερος bidder σε μια δημοπρασια, και την αλλη μερα λαμβανω ενα μηνυμα απο τον seller οτι εχω μια δευτερη ευκαιρια, αν θελω να κερδισω το αντικειμενο που θελω στην τιμη που δημοπραττησα.

Αλλα με ρωτησε αν θελω και δεν ειναι υποχρεωτικο να κερδισω το αντικειμενο.
Η τιμή που σου πρότεινε ήταν η ελάχιστη της δημοπράτησής σου ή η μέγιστη;

Δηλαδή αν ο Α έδωσε 10 ευρώ κι εσύ μετά 15. Αυτόματα το ebay έκανε την προσφορά σου 11 ευρώ. Μετά όμως ήρθε ο Β και πρότεινε 16 ευρώ κερδίζοντας τελικά τη δημοπρασία. Όταν λοιπόν ο Β ακύρωσε την προσφορά του και ο πωλητής σου αντιπρότεινε να αγοράσεις εσύ το προϊόν, σου είπε να το πάρεις στα 11€ ή στα 15€;

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Yπαρχει και ενα addon για τον firefox, που κανει bids το τελευταιο δευτερολεπτο, αλλα δεν το εχω δοκιμασει, δεν εμπιστευομαι καποιο προγραμμα να κανει bids αντι για εμενα...
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/5571
Βασικά η υπηρεσία είναι το myibay.com κι απλά έχουν βγάλει κάποιο addon. Είναι δωρεάν αυτή η υπηρεσία;

arial
29-11-09, 20:29
Η τιμή που σου πρότεινε ήταν η ελάχιστη της δημοπράτησής σου ή η μέγιστη.

Δηλαδή αν ο Α έδωσε 10 ευρώ κι εσύ μετά 15. Αυτόματα το ebay έκανε την προσφορά σου 11 ευρώ. Μετά όμως ήρθε ο Β και πρότεινε 16 ευρώ κερδίζοντας τελικά τη δημοπρασία. Όταν λοιπόν ο Β ακύρωσε την προσφορά του και ο πωλητής σου αντιπρότεινε να αγοράσεις εσύ το προϊόν, σου είπε να το πάρεις στα 11€ ή στα 15€;

Εγω πχ εκανα ενα bid στα 10 ευρω, αμεσως μετα εκανε καποιος αλλος, ο Α ας πουμε στα 15 ευρω. Και κερδισε ο Α.

Οταν λοιπον ακυρωσε ο Α, εμενα μου ειπε ο seller, αν θελω να παρω το αντικειμενο στην δευτερη αμεσως τιμη, στην τιμη που δημοπρατησα εγω, στα 10 ευρω. Οχι στην τιμη του Α.

ipo
29-11-09, 20:34
Εγω πχ εκανα ενα bid στα 10 ευρω, αμεσως μετα εκανε καποιος αλλος, ο Α ας πουμε στα 15 ευρω. Και κερδισε ο Α.

Οταν λοιπον ακυρωσε ο Α, εμενα μου ειπε ο seller, αν θελω να παρω το αντικειμενο στην δευτερη αμεσως τιμη, στην τιμη που δημοπρατησα εγω, στα 10 ευρω. Οχι στην τιμη του Α.
Δεν είπα αυτό. Προφανώς όχι στην τιμή του Α.

Το δικό σου bid έχει κάποιο εύρος συνήθως. Δήλωσες 10 ευρώ, αλλά αν το προηγούμενο bid ήταν στα 5 ευρώ, τότε το bid σου γίνεται αυτόματα 6€, με δυνατότητα να ανέβει έως τα 10€, αν κάποιος άλλος σε ανταγωνιστεί.

Πόσο ήταν η αμέσως προηγούμενη προσφορά από τη δική σου; 9€, 7€;

arial
29-11-09, 20:42
Εψαξα να βρω τις αλλες προσφορες , αλλα τελικα δεν μπορουσα. Ισως γιατι τελικα εγινε refund το ποσο, δηλαδη μου στειλε τα λεφτα πισω στο paypal.

ipo
29-11-09, 20:50
Εψαξα να βρω τις αλλες προσφορες , αλλα τελικα δεν μπορουσα. Ισως γιατι τελικα εγινε refund το ποσο, δηλαδη μου στειλε τα λεφτα πισω στο paypal.
Μπορείς να πας στη σελίδα της δημοπρασίας και να δεις τα bids. Και τα αυτόματα. Εκεί θα δεις το αυτόματο bid που έκανε για εσένα το ebay, καθώς και το τελικό σου των 10€.

Το πήρε τελικά ο πρώτος ή ζήτησες εσύ ακύρωση;

Πάντως αν υπήρχε εύρος στην προσφορά σου, δηλαδή η προηγούμενη τιμή ήταν 5€ (->άρα η δική σου αυτομάτως 6€) κι εσύ είχες δώσει μέγιστη τιμή τα 10€, είναι πονηριά το να σου πει να δώσεις τα 10€ κι όχι τα 6€. Δε μου έχει τύχει όμως και δεν ξέρω πώς λειτουργεί.

arial
29-11-09, 21:01
Tι να σου πω, πηγα στην σελιδα, αλλα δεν βρηκα πουθενα τις αλλες προσφορες...

Τωρα για το refund, το εχω εξηγησει και σε αλλο thread, καθυστερησε πολυ, παραπονεθηκα στον πωλητη, αυτος μου προτεινε ή να γινει refund (επιστροφη των χρηματων μου) ή να μου ξαναστειλει αυτα που δημοπραττησα, συγκεκριμενα 2 κρεμες ημερας, και του ζητησα να γινει τελικα refund, και μου ειπε πως υπηρχε καποιο προβλημα με το τελεωνειο και συγνωμη κτλ κτλ :p

Oποτε ο πρωτος λογικα ζητησε ακυρωση και μετα πηγε στον αμεσως επομενο, δλδ εμενα.

Και δεν υπηρχε ευρος στην προσφορα μου, αυτο που δηλωσα αυτη ηταν και η προσφορα μου.

Φοβασαι μηπως εχεις χασει καποιο bid και σου ζητησουν μετα να πληρωσεις σαν δευτερος bidder?

ipo
29-11-09, 21:17
Φοβασαι μηπως εχεις χασει καποιο bid και σου ζητησουν μετα να πληρωσεις σαν δευτερος bidder?
Όχι, απλά προσπαθώ να μάθω πώς δουλεύει το σύστημα της δέσμευσης με τα bid πριν μου χρειαστεί, διότι τα FAQ στο ebay δεν αποσαφηνίζουν την κατάσταση, όπως μπορείς να δεις σε προηγούμενο μήνυμά μου. Αρχικά με κάλυψε βέβαια η απάντηση του euri και η δική σου, αλλά τώρα προσπαθώ να δω κάτι δευτερεύον (μιας και δεν υπάρχει δέσμευση) και συγκεκριμένα ποια θεωρείται η τιμή αντιπρότασης: το μέγιστο bid σου ή το αυτόματο που είναι το ελάχιστο δυνατό για τη δική σου προσφορά.

Κι αυτό διότι ο νικητής κερδίζει με το ελάχιστο τελικό bid του και όχι με το μέγιστο. Επίσης αν ο τελικός νικητής αποσυρθεί, εκείνος είναι υπαίτιος για το γεγονός ότι το bid σου πήρε τη μέγιστη τιμή. Οπότε αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει, τότε το δίκαιο είναι να πάρεις το προϊόν με την ελάχιστη αυτόματη τιμή. Λεπτομέρειες, αλλά μου αρέσει να τις ξέρω.

Πρόσεχε με τα φαρμακευτικά προϊόντα μέσω ebay, διότι κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις. Ακόμα και τα φαρμακεία που έχουν ελέγχους, έχουν πέσει θύματα κάποιες φορές από το διεθνές κύκλωμα απομιμήσεων.

sonic
29-11-09, 21:25
To μέγιστο bid σου, που ξεπέρασε ο νικητής της δημοπρασίας.

ipo
29-11-09, 21:27
To μέγιστο bid σου, που ξεπέρασε ο νικητής της δημοπρασίας.
Αδικία. :down: Άρα επανερχόμαστε στα αρχικά σου λόγια ότι είναι πολύ πιθανό να το έκανε ο πωλητής για να ανεβάσει την τιμή.

sonic
29-11-09, 21:29
Γιαυτό λέω να μην βάζεις μεγάλο αρχικό bid.

ipo
29-11-09, 21:40
Γιαυτό λέω να μην βάζεις μεγάλο αρχικό bid.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να μη βάζεις καθόλου αρχικό bid και να ποντάρεις απευθείας τα τελευταία δευτερόλεπτα; Το προτείνουν αρκετοί αυτό. Έχει νόημα το αρχικό bid;

sonic
29-11-09, 21:44
Παίζει και αυτό, αλλά αν έχεις συγκεκριμένη τιμή στο μυαλό σου δεν χάνεις τίποτα. Βασικά να μην βιάζεσαι στο ebay, και να το "χάσεις" θα το ξαναβρείς. Τίποτα δεν είναι τοοοοσο σπάνιο.

arial
29-11-09, 21:47
Eγω στα τελευταια δευτερολεπτα κανω και το bid εκκινησης :) Γιατι να δηλωσω εξαλλου απο πριν το ενδιαφερον μου?

Larry71
30-11-09, 11:50
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί,αλλά αν χάνετε αγορές από θέμα ταχύτητας,εγώ χρησιμοποιώ ένα addon στο firefox το reload every,το οποίο κάνει ανανέωση σελίδας κάθε πόσα δευτερόλεπτα του ορίζεις εσύ ( μετά από πολλά χαμένα,βρήκα τη λύση!!! ).

ipo
30-11-09, 12:04
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί,αλλά αν χάνετε αγορές από θέμα ταχύτητας,εγώ χρησιμοποιώ ένα addon στο firefox το reload every,το οποίο κάνει ανανέωση σελίδας κάθε πόσα δευτερόλεπτα του ορίζεις εσύ ( μετά από πολλά χαμένα,βρήκα τη λύση!!! ).
Ως προς τι σε βοηθάει αυτό; Στο να αποφασίσεις ποια τιμή θα δώσεις ως μέγιστη;

Larry71
30-11-09, 13:07
Ως προς τι σε βοηθάει αυτό; Στο να αποφασίσεις ποια τιμή θα δώσεις ως μέγιστη;
Όχι...απλά να δεις αν σε έχει ξεπεράσει κάποιος στην τιμή(και υποτίθεται η τιμή είναι ακόμα στο όριο που έχεις θέσει)

arial
30-11-09, 13:08
Mα οταν ειναι να ληξει σε λιγοτερο απο μια ωρα, αμα σε ξεπερασει καποιος στο δειχνει αμεσα...δεν χρειαζεται να κανεις συνεχως refresh

Larry71
30-11-09, 13:19
Mα οταν ειναι να ληξει σε λιγοτερο απο μια ωρα, αμα σε ξεπερασει καποιος στο δειχνει αμεσα...δεν χρειαζεται να κανεις συνεχως refresh

Χμμμ...κάτι χάνω...πού στο δείχνει;Χωρίς refresh;

RASTAVIPER
30-11-09, 14:03
ναι το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό με το προβληματικό refresh τα τελευταία δευτερόλεπτα... Καλά παιδιά, το έχετε μελετήσει το ζήτημα...
Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
Και χτυπάω συχνά στα τελευταία δεύτερα..

ipo
30-11-09, 14:09
Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
Και χτυπάω συχνά στα τελευταία δεύτερα..
Στα πόσα δευτερόλεπτα ακριβώς; :p

arial
30-11-09, 15:05
Χμμμ...κάτι χάνω...πού στο δείχνει;Χωρίς refresh;

Οι δημοπρασιες που ληγουν σε λιγοτερο απο μια ωρα, δειχνει real-time τα ποσα καθως και τα bids που γινονται.

Αυτο εχω διαπιστωσει εγω :)

RASTAVIPER
30-11-09, 18:49
Στα πόσα δευτερόλεπτα ακριβώς; :p
Δεν μπορώ να σου πω...
Επαγγελματικό μυστικό.:p:p

subzer0
03-12-09, 14:43
Για να ολοκληρώσω με την δική μου ιστορία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3152520#post3152520) , σήμερα παρέλαβα το εμπόρευμα (είχε έρθει από τις 24/11 , κοντά 10 εργάσιμες δηλαδή από την ημέρα της παραγγελίας , αλλά δεν μπορούσα να το παραλάβω).

Στις 22 μου είχε έρθει email από το ebay με τα γνωστά "Thank you very much for your purchase...." και "I think the item will arrive
soon...".

Απλά και από το email του ebay που έχει link για το feedback αλλά και από το myebay δεν υπάρχει δυνατότητα να αφήσω feedback για τον πωλητή που στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικός με το θέμα που δημιουργήθηκε.
Του έστειλα πάντως email να τον ευχαριστήσω και να του εξηγήσω την κατάσταση.

Collective_Soul
04-12-09, 06:47
Παιδια παραγγειλα απο ebay uk κατι screen προτεκτορ για το LG (Royal Air Mail)
Θα μου ερθει το κλασικο χαρτακι σπιτι και θα παω να το παρω με ΕΛΤΑ η θα μου ερθει με κουριερ ;;;;;;;;;;;;;;;;

George_Prix
04-12-09, 09:13
Παιδια παραγγειλα απο ebay uk κατι screen προτεκτορ για το LG (Royal Air Mail)
Θα μου ερθει το κλασικο χαρτακι σπιτι και θα παω να το παρω με ΕΛΤΑ η θα μου ερθει με κουριερ ;;;;;;;;;;;;;;;;

99% θα στo φερει κανονικα ο ταχυδρομος. ;)

Collective_Soul
04-12-09, 09:30
George ευχαριστω για την αμεση απαντηση
Μια αλλη απλη ερωτησουλα
Στο ebay στο πεδιο της Διευθυνσης γιατι βγαζει δυο πεδια και οχι μονο ενα
Εγω εβαλα στο πρωτο πεδιο τη διιευθυνση και στο απο κατω πεδιο τον αριθμο
Εκανα σωστα ;;;;

George_Prix
04-12-09, 09:40
George ευχαριστω για την αμεση απαντηση
Μια αλλη απλη ερωτησουλα
Στο ebay στο πεδιο της Διευθυνσης γιατι βγαζει δυο πεδια και οχι μονο ενα
Εγω εβαλα στο πρωτο πεδιο τη διιευθυνση και στο απο κατω πεδιο τον αριθμο
Εκανα σωστα ;;;;

65252

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα...
Αν εννοεις παντως αυτα που βλεπουμε στην παραπανω φωτο, πανω-πανω εχει τη διευθυνση με την οποια γραφτηκες στο site, στη μεση αυτη στην οποια θελεις να σου στελνουν τα πραγματα και κατω δηλωνεις μια που θελεις να σου επιστρεφονται τα πραγματα που θα πουλησεις και πιθανον θα επιστραφουν.

Εγω εχω γραψει ακριβως τα ιδια και στα τρια σημεια.

Collective_Soul
04-12-09, 09:57
Οχι αυτο.
Οταν πας για παραδειγμα να κανεις edit την διευθυνση.
Θα δεις οτι σου βγαζει δυο πεδια για να συμπληρωσεις

George_Prix
04-12-09, 10:04
Οχι αυτο.
Οταν πας για παραδειγμα να κανεις edit την διευθυνση.
Θα δεις οτι σου βγαζει δυο πεδια για να συμπληρωσεις

Aν εννοεις στο Home street address, εγω εβαλα Διευθυνση και αριθμο στο πανω πεδιο και αφησα κενο το κατω.

subzer0
04-12-09, 10:06
99% θα στo φερει κανονικα ο ταχυδρομος. ;)

George αυτό με τον ταχυδρόμο είναι σίγουρο?
Μια περίοδο είχε δημιουργηθεί θέμα με τον ταχυδρόμο της περιοχής μου , ο οποίος μου έφερνε δίσκους που είχα παραγγείλει , χτυπούσε το κουδούνι , δεν με έβρισκε και άφηνε τους δίσκους έξω από την κεντρική είσοδο. Ένας Θεός ξέρει πόσο τυχερός ήμουνα που τους έβρισκα.
Πριν από αυτό το συμβάν είχα συνηθίσει στο γνωστό χαρτάκι που σου άφηνε και πηγαινες την επόμενη να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.
Σε ερώτηση που έκανα μου είπαν πως εξαρτάται από το μέγεθος και από το αν θα σε βρει ο ταχυδρόμος σπιτι και εκεί ήθελα να καταλήξω.

Collective_Soul
04-12-09, 10:19
Aν εννοεις στο Home street address, εγω εβαλα Διευθυνση και αριθμο στο πανω πεδιο και αφησα κενο το κατω.

Αυτο εννοουσα
Λες να το αλλαξω?
Εβαλα τον αριθμο κατω

........Auto merged post: Collective_Soul πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


George αυτό με τον ταχυδρόμο είναι σίγουρο?
Μια περίοδο είχε δημιουργηθεί θέμα με τον ταχυδρόμο της περιοχής μου , ο οποίος μου έφερνε δίσκους που είχα παραγγείλει , χτυπούσε το κουδούνι , δεν με έβρισκε και άφηνε τους δίσκους έξω από την κεντρική είσοδο. Ένας Θεός ξέρει πόσο τυχερός ήμουνα που τους έβρισκα.
Πριν από αυτό το συμβάν είχα συνηθίσει στο γνωστό χαρτάκι που σου άφηνε και πηγαινες την επόμενη να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.
Σε ερώτηση που έκανα μου είπαν πως εξαρτάται από το μέγεθος και από το αν θα σε βρει ο ταχυδρόμος σπιτι και εκεί ήθελα να καταλήξω.

Ελπιζω να αφηνει χαρτακι γιατι αλλιως την εβαψα καθως το κουδουνι της πορτας της πολυκατοικιας δεν δουλευει.

subzer0
04-12-09, 10:31
Ελπιζω να αφηνει χαρτακι γιατι αλλιως την εβαψα καθως το κουδουνι της πορτας της πολυκατοικιας δεν δουλευει.

6 χρόνια τώρα που κάνω παραγγελίες , πάντα περίμενα αυτό το χαρτάκι.
Εκείνη την περίοδο μόνο έτυχε αυτό που περιέγραψα πιο πάνω.
Και ήταν τυχερός ο κύριος που δεν τον πέτυχε η σπιτονοικοκυρά μου. Ακόμα θα έτρεχε. Κάτι τέτοια δεν τα αφήνει αυτή. Εγώ λίγο που ασχολήθηκα και με στελνανε από το ένα γραφείο στο άλλο και από το ένα κατάστημα στο παραπέρα αν και κανονικά θα έπρεπε να το κυνηγίσω το θέμα.

George_Prix
04-12-09, 10:45
Αυτο εννοουσα
Λες να το αλλαξω?
Εβαλα τον αριθμο κατω


Πιστευω οτι καλυτερα ειναι να το αλλαξεις. ;)
Το κατω πεδιο, ειναι μαλλον αν θελεις να βαλεις δευτερη εναλλακτικη διευθυνση.
Εγω τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω. :)

Οσον αφορα τα δεματα, ειμαι λιγο τυχερος μπορω να πω.
Ο ταχυδρομος αρχιζει τη διανομη απο το σπιτι μας.
Οποτε αφου παρκαρει ακριβως απεξω και δε χρειαζεται να το κουβαλαει μαζι του, οτι δεμα και να ειναι το φερνει ο ιδιος και δε μου αφηνει καν ειδοποιητηριο. :oneup:

Αλλα σε τοσο μικρα φακελακια (σαν αυτο που μπαινει μια ζελατινα για κινητο) εχω την εντυπωση οτι ολοι οι ταχυδρομοι τα κουβαλανε μαζι τους σαν κανονικο γραμμα. ;)

Collective_Soul
04-12-09, 11:18
Δεν μπορω να καταλαβω πως αυτη η ζελατινα κανει 8 ευρω ελλαδα και 2 ευρω αγγλια
Τρεχα γυρευε :rofl:

Collective_Soul
06-12-09, 01:43
Παιδια αλλη μια ερωτηση,
πως ξερω αν καποιο αντικειμενο-αγγελια στο ebay εχει επιθυμητη τιμη ή οχι ;;;

George_Prix
06-12-09, 09:22
Παιδια αλλη μια ερωτηση,
πως ξερω αν καποιο αντικειμενο-αγγελια στο ebay εχει επιθυμητη τιμη ή οχι ;;;

Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω τι εννοεις "επιθυνητη τιμη" φιλε μου. :hmm:

slipknot
06-12-09, 11:00
H "επιθυμητή τιμή" είναι κατασκεύασμα των ελληνικών site δημοπρασιών.Στο ebay όπου κλείσει είναι υποχρεομένος να στο στείλει το αντικείμενο

sonic
06-12-09, 12:27
Μπορείς να έχεις ελάχιστη τιμή, reserve, και στο ebay. Δεν εμφανίζεται, αλλά ο πωλητής λέει "no reserve" είναι χωρίς κάτω όριο.

ipo
06-12-09, 12:27
Υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις όπου ο πωλητής μπορεί να δηλώσει επιθυμητή τιμή και στο ebay. Εκεί όμως υπάρχει σήμανση αν δεν έχει επιτευχθεί η επιθυμητή τιμή.


What’s a reserve price?

A reserve price is the lowest price that the seller is willing to accept for the item. If the listing ends without any bids that meet the reserve price, the seller is not required to sell the item.

As a buyer, you are not shown the reserve price. When you bid on an auction-style listing with a reserve price, the label next to the current bid price tells you if the reserve has been met. Once the reserve has been met, the 'reserve not met' label will disappear. Learn more about reserve prices.
http://pages.ebay.co.uk/help/buy/questions/reserve-price.html

Με πρόλαβε ο sonic για λίγα δευτερόλεπτα. :p

Collective_Soul
06-12-09, 21:55
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις

Panmits13
12-12-09, 04:25
Παιδιά καλησπέρα.Καθώς είμαι και γω νέος στο ebay έχω μερικές ερωτησούλες:

1)Για αγορές από Κίνα,Χονγκ Κονγκ,Αγγλία και Αμερική,πληρώνεις τελωνείο?Διάβασα ότι ας πούμε από Αμερική με usps και για μικρό πακέτο πάντα,π.χ σαν κουτί παππουτσιών δεν πληρώνεις.Για τις άλλες τι ισχύει?
2)Με τι τρόπο είναι καλύτερο να τους λες να σου στέλνουν?Ενοώ usps,κλπ.Εξαρτάται από την κάθε χώρα μήπως?Βασικά αναφέρομαι πάλι σε Κίνα,Χονγκ Κονγκ,Αγγλία και Αμερική.Και όταν φτάσει το αντικείμενο Ελλάδα έρχεται ειδοποίηση από ΕΛΤΑ και πηγαίνεις και το παίρνεις,έτσι?δεν σου έρχεται σπίτι ενοώ..
3)Πληρώνοντας με paypal,γιατί λένε ότι είναι ασφαλής η συναλλαγή σου?Δηλαδή δεν μπορεί ο πωλητής παρόλο που δέχεται paypal να είναι ας πούμε απατεώνας?Και αν γίνει η στραβή,τι?σου επιστρέφει τα λεφτά σου το paypal?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

uncharted
12-12-09, 04:32
Παιδιά καλησπέρα.Καθώς είμαι και γω νέος στο ebay έχω μερικές ερωτησούλες:

1)Για αγορές από Κίνα,Χονγκ Κονγκ,Αγγλία και Αμερική,πληρώνεις τελωνείο?Διάβασα ότι ας πούμε από Αμερική με usps και για μικρό πακέτο πάντα,π.χ σαν κουτί παππουτσιών δεν πληρώνεις.Για τις άλλες τι ισχύει?
2)Με τι τρόπο είναι καλύτερο να τους λες να σου στέλνουν?Ενοώ usps,κλπ.Εξαρτάται από την κάθε χώρα μήπως?Βασικά αναφέρομαι πάλι σε Κίνα,Χονγκ Κονγκ,Αγγλία και Αμερική.Και όταν φτάσει το αντικείμενο Ελλάδα έρχεται ειδοποίηση από ΕΛΤΑ και πηγαίνεις και το παίρνεις,έτσι?δεν σου έρχεται σπίτι ενοώ..
3)Πληρώνοντας με paypal,γιατί λένε ότι είναι ασφαλής η συναλλαγή σου?Δηλαδή δεν μπορεί ο πωλητής παρόλο που δέχεται paypal να είναι ας πούμε απατεώνας?Και αν γίνει η στραβή,τι?σου επιστρέφει τα λεφτά σου το paypal?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
1) ολες οσες ανεφερες -πλην αγγλιας- περνανε τελωνειο (για ποσα διαβασε πιο πανω, εχουν αναφερθει)
ναι, συνηθως μικρα δεματα (στο ματι φαινεται μικρης αξιας), με μικρη δηλωμενη αξια και με κρατικο ταχυδρομειο (USPS), περνανε "στο ετσι" χωρις φορους/δασμους
2) το κρατικο ταχυδρομειο της καθε χωρας 'η αλλιως EMS
απο αγγλια οτι θες, και ιδιωτικα κουριερ, δεν περναει τελωνειο
ναι, ειδοποιηση αν ειναι μεγαλουτσικο
3) ακριβως

Panmits13
12-12-09, 04:39
Ευχαριστώ πολύ,να'σαι καλά..

arial
12-12-09, 04:41
Οτι σου ειπε ο roxymoxie εκτος απο μια μικρη επισημανση.

Στα πιο πολλα δεματα που μου εχουν ερθει τα αναφερουν ως gift και με αξια $10 για να μη περασουν τελωνειο.

Γενικως να προσεχεις και ποσα σε χρεωνουν για το shipping, πολλες φορες η αξια του ειναι διπλασια-τριπλασια απο οτι η τιμη του προιοντος.

Και μου εχει γινει ακυρωση της παραγγελιας που ειχα κανει μια φορα, και μου εχει επιστρεψει τα χρηματα μου ο πωλητης στο λογαριασμο μου στο paypal.

Panmits13
12-12-09, 04:52
Βασικά αυτό δεν το βλέπεις από πριν στο ebay?Δηλαδή έχω μπει στο ebay.gr όπου μου βγάζει νομίζω μόνο τα αντικείμενα που μπορούν να έρθουν Ελλάδα και λέει μία τιμή στο αγοράστε τώρα και τα shipping cost στο αποστολή,τα προσθέτεις και βλέπεις πόσα θα πληρώσεις σύνολο,δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον,σωστά?
Και κάτι ακόμα..ας πούμε σε αυτό το link : http://global.ebay.com/search?Query=abercrombie+men+coat&Region=0&ItemTypeFilter=8&SortBy=21&PageNumber=1 λέει χώρα Ηνωμένο Βασίλειο και όταν μπεις λέει τοποθεσία Χονγκ Κονγκ.Τι παίζει?Ρωτάω γιατί μου είπατε ότι το ένα έχει τελωνέιο ενώ το άλλο όχι.
Και φίλε arial όταν λες μπορεί τα shipping να είναι πολύ μεγαλύτερα από την τιμή προιόντος αυτό ενοείς όπως στο link ε,όπου τιμή 2,68 euro και shipping 34,58 euro...εεε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.