PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

arial
12-12-09, 04:56
Ναι κατι τετοιο εννοω, ειχα βρει καποτε κατι παπουτσια εκαναν γυρω στα $15 και το shipping εφτανε στα $45.

Εγω προτιμω να ψωνιζω με Free Shipping, ή εκτος αν δεν βρω αυτο που θελω, με χαμηλη χρεωση για shipping.

uncharted
12-12-09, 04:59
http://global.ebay.com/search?Query=abercrombie+men+coat&Region=0&ItemTypeFilter=8&SortBy=21&PageNumber=1 λέει χώρα Ηνωμένο Βασίλειο και όταν μπεις λέει τοποθεσία Χονγκ Κονγκ.Τι παίζει?
σημασια εχει απο που γινεται ship το προιον :)
τα sites ειναι παγκοσμια, μην σε μπερδευει

djT
12-12-09, 15:38
σημασια εχει απο που γινεται ship το προιον :)
τα sites ειναι παγκοσμια, μην σε μπερδευει

Πάρα πολύ σωστά !

Χρειάζεται προσοχή, διότι ο πωλητής μπορεί να είναι Ε.Ε. αλλά τα δέματα να στέλνονται από HK, CHINA κλπ οπότε έχει τελωνείο

ipo
12-12-09, 15:41
Παρατήρησα ότι όταν μπαίνω στο ebay.co.uk μου, ακόμα κι αν επιλέξω να δίνει αποτελέσματα από χώρες της ΕΕ ή και παγκόσμια, δε μου δίνει τη Γερμανία, την Αυστρία και πιθανώς άλλες χώρες. Τα προϊόντα τους τα δείχνει μόνο αν κάνω search από το ebay.de. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να μπορώ να κάνω browsing των αποτελεσμάτων όλων των χωρών, ακόμα κι αν δε στέλνουν Ελλάδα;

Panmits13
12-12-09, 16:32
Πάρα πολύ σωστά !

Χρειάζεται προσοχή, διότι ο πωλητής μπορεί να είναι Ε.Ε. αλλά τα δέματα να στέλνονται από HK, CHINA κλπ οπότε έχει τελωνείο

Δηλαδή παρολο που του λέω να μου βγάζει αντικείμενα από Ευρωπαική Ένωση,αυτό μου βγάζει και διάφορα άλλα.Εγώ τώρα πρεπει να βλέπω εκεί που λέει τοποθεσία,από εκεί θα γίνει το shipping του αντικειμένου,σωστά?

giwrgosth
12-12-09, 16:35
Παρατήρησα ότι όταν μπαίνω στο ebay.co.uk μου, ακόμα κι αν επιλέξω να δίνει αποτελέσματα από χώρες της ΕΕ ή και παγκόσμια, δε μου δίνει τη Γερμανία, την Αυστρία και πιθανώς άλλες χώρες. Τα προϊόντα τους τα δείχνει μόνο αν κάνω search από το ebay.de. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να μπορώ να κάνω browsing των αποτελεσμάτων όλων των χωρών, ακόμα κι αν δε στέλνουν Ελλάδα;
Γιατί δε δοκιμάζεις στο global.ebay.com?


Δηλαδή παρολο που του λέω να μου βγάζει αντικείμενα από Ευρωπαική Ένωση,αυτό μου βγάζει και διάφορα άλλα.Εγώ τώρα πρεπει να βλέπω εκεί που λέει τοποθεσία,από εκεί θα γίνει το shipping του αντικειμένου,σωστά?
Στη σελίδα του πωλητή προϊόντος λέει τη χώρα αποστολής, οπότε ότι δεις εκεί ισχύει.

NiKapa
13-12-09, 15:44
Παιδια 2 ερωτησουλες μια και δεν εχω ξανα ψωνισει απο το e-bay..

Eκανα μια προσφορα για κατι φωτογραφικα ειδη απο το γερμανικο e-bay ,η προσφορα ειναι η μεγαλυτερη προς το παρον..αν την αποδεχθει μετα πως γινεται? :oops: μου στελνει μειλ ο πωλητης με τις paypal λεπτομερειες κι εγω του δινω την διευθυνση μου κτλ?
Επισης ο πωλητης στελνει Ελλαδα με Hermes Paket International ,ξερει καποιος ποιος τους αντιπροσωπευει εδω?

giwrgosth
13-12-09, 16:01
Τίποτα δεν κάνεις, θα σου έρθει email ότι κέρδισες, θα πληρώσεις με paypal πηγαίνοντας από το link στη σελίδα σου με τις κερδισμένες δημοπρασίες και τέλος! Καμία επαφή με τον πωλητή, πέρα από κάποια ερώτηση ίσως.
Υποτίθετε ότι στο paypal έχεις δηλώσει την πραγματική σου διεύθυνση! Το ίδιο και στο ebay, γιατί πολλές φορές ακόμη και να πεις στον πωλητή να σου το στείλει σε άλλη αυτός θα το στείλει σε αυτή που έχεις δηλώσει! Το κάνει για την ασφάλειά του, μην του πεις αύριο ότι εσύ δεν αγόρασες τίποτα και κάποιος σε χάκεψε!
Την εταιρεία που λες πρώτη φορά την ακούω.

NiKapa
13-12-09, 16:04
Ευχαριστω Γιωργο καταλαβα..
Προφανως αυτη η εταιρεια θα ειναι καμια γερμανικη κουριερ γιατι την ειδα και σ' αλλους γερμανους πωλητες

,αν ξερει καποιος κατι παραπανω

George_Prix
13-12-09, 16:05
Παιδια 2 ερωτησουλες μια και δεν εχω ξανα ψωνισει απο το e-bay..

Eκανα μια προσφορα για κατι φωτογραφικα ειδη απο το γερμανικο e-bay ,η προσφορα ειναι η μεγαλυτερη προς το παρον..αν την αποδεχθει μετα πως γινεται? :oops: μου στελνει μειλ ο πωλητης με τις paypal λεπτομερειες κι εγω του δινω την διευθυνση μου κτλ?
Επισης ο πωλητης στελνει Ελλαδα με Hermes Paket International ,ξερει καποιος ποιος τους αντιπροσωπευει εδω?

Βασικα δεν υπαρχει θεμα να αποδεχτει την προσφορα σου ή οχι.
Αν παραμεινει η υψηλοτερη απλα παιρνεις το αντικειμενο.

Απο εκει και περα, οσον αφορα τη διευθυνση, δεν ειναι αναγκη να του πεις κατι ιδιαιτερο.
Στο λογαριασμο σου στο ebay, ηδη εχεις δηλωσει διευθυνση στην οποια θελεις να σου αποστελονται τα αντικειμενα. Απλα μερικοι πωλητες, θελουν να εχεις δηλωσει την ιδια διευθυνση στο ebay και στο paypal αν δεν κανω λαθος.

Οσον αφορα την πληρωμη, το πιθανοτερο ειναι μετα τη ληξη του πλειστηριασμου να σου στειλει ο πωλητης ενα invoice για να πληρωσεις μεσω paypal. Αλλιως μπαινεις στη σελιδα του αντικειμενου, πατας pay now επιλεγεις paypal, κανεις login και ακολουθεις τις οδηγιες.

Tελος για τη μεταφορα, δεν την ξερω καν τη συγκεκριμενη εταιρια, γιατι σε καθε χωρα εχουν διαφορετικες ονομασιες. Απλα εμπειρικα θα σου πω, οτι εχω αγορασει πολλες δεκαδες πραγματα και σχεδον ολα μου ηλθαν με τα Ελληνικα ταχυδρομεια εκτος απο μερικα απλα ηλθαν παλι με το ταχυδρομειο, αλλα με την υπηρεσια πορτα-πορτα.
Ολα αυτα με δεδομενο οτι παντα επιλεγω την πιο φθηνη λυση στα μεταφορικα και δεν κοιταζω καν τις επιλογες με courier και super express. ;)

giwrgosth
13-12-09, 16:11
Έχει online tracking, οπότε όταν φτάσει εδώ θα δεις που πήγε. Μπορεί να είναι ΕΛΤΑ, αλλά λογικά κάποια courier θα την αντιπροσωπεύει.

NiKapa
13-12-09, 16:23
Σας ευχαριστω Γιωργηδες :)

3lbereth
13-12-09, 16:34
:hmm: Περιμένω απο ebay Αμέρικα μια παραγγελία 80 $ (μικρό πακέτο).
Ενώ στο shipping details αναφέρει οτι οι διεθνείς αποστολές φεύγουν με USPS, στο e-mail λέει οτι το έστειλαν με Fedex και μου σηκώθηκε η τρίχα! Διάβασα τί παίζει με δασμούς και courier και το τελευταίο που θέλω είναι να σκάσω άλλα 80 για εκτελωνισμό. Αν ήταν έτσι, το αγόραζα και απο εδώ και θα μου έμεναν και ρέστα.
Στα notes που μπορείς να κάνεις κατά την εξόφληση σημείωσα απλώς να σταλεί σαν gift, αλλά θεώρησα περιττό να ζητήσω USPS.
Λέτε να τη γλυτώσω;;;

giwrgosth
13-12-09, 16:46
Λέτε να τη γλυτώσω;;;
Έμπλεξες με τη χειρότερη εταιρεία που υπάρχει στην Ελλάδα! :down:
Σε σώζει το ότι το πακέτο είναι μικρό και καμιά φορά θεωρούν πως αυτά δεν έχουν κάτι ακριβό και τα περνούν έτσι, γιατί στο τελωνείο γίνετε ένας χαμούλης και δεν μπορούν να τα περάσουν όλα.

NiKapa
13-12-09, 17:39
Παιδια τι γινεται..? καποιος εκανε καλυτερη προσφορα και σε καθε + που κανω αυτος ειναι 1 ευρω μπροστα...
Τι συμβαινει?

qwertyuiop
13-12-09, 18:27
Έχει βάλει πρόγραμμα.

NiKapa
13-12-09, 18:37
Έχει βάλει πρόγραμμα.

Καλα εγω ο ασχετος μ'αυτα παω να συναγωνιστω τις μαφιες του νετ..
Τεσπα ..εκανα τωρα +15 ευρω και τον αφησα πισω..:rofl:
Εχει πλακα..

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 3 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο ομως επιτρεπεται? δηλ μπορω να κανω κατι εκτος απο μεγαλυτερες προσφορες ?

qwertyuiop
13-12-09, 18:46
Nαι νομίζω είναι επιτρεπτό, αφού δεν κλέβει κάτι.

3lbereth
13-12-09, 18:49
Στο ebay υπάρχει το automatic bidding.
Εσύ βάζεις το μεγαλύτερο ποσό που προτίθεσαι να δώσεις και αφήνεις το site να κάνει τις προσφορές εκμέρους σου, ανάλογα με το πόσο ποντάρουν οι άλλοι. Αν φτάσει το max που δήλωσες, σε ρωτάει αν θες να αυξήσεις το ποσό.


How automatic bidding works

When you place a bid, you enter the maximum amount you're willing to pay for the item. The seller and other bidders don’t know your maximum bid.

We’ll place bids on your behalf using the automatic bid increment amount, which is based on the current high bid. We'll bid only as much as necessary to make sure that you remain the high bidder, or to meet the reserve price, up to your maximum amount.

If another bidder places the same maximum bid or higher, we’ll notify you so you can place another bid. Your maximum bid is kept confidential until it is exceeded by another bidder.

Example

1. The current bid for an item is £10.00. Neil is the high bidder, and has placed a maximum bid of £12.00 on the item. His maximum bid is kept confidential from other members.
2. Loraine views the item and places a maximum bid of £15.00. Loraine becomes the high bidder.
3. Neil’s bid is incremented to his maximum of £12.00. Loraine's bid is now £12.50.
4. We send Neil an email that he has been outbid. If he doesn’t raise his maximum bid, Loraine wins the item

NiKapa
13-12-09, 19:01
Ευχαριστω παιδια, παντα κατι νεο υπαρχει για να μαθει κανεις..
Οποτε αν ο ανταγωνιστης το παει στο +1ευρω θα υπαρχει παντα καλυτερη δικη μου προσφορα μεχρι το οριο που εθεσα..
Οκ

uncharted
13-12-09, 21:02
Καλα εγω ο ασχετος μ'αυτα παω να συναγωνιστω τις μαφιες του νετ..
Τεσπα ..εκανα τωρα +15 ευρω και τον αφησα πισω..:rofl:
Εχει πλακα..

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 3 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο ομως επιτρεπεται? δηλ μπορω να κανω κατι εκτος απο μεγαλυτερες προσφορες ?
auction sniping

George_Prix
13-12-09, 21:31
Παιδια τι γινεται..? καποιος εκανε καλυτερη προσφορα και σε καθε + που κανω αυτος ειναι 1 ευρω μπροστα...
Τι συμβαινει?

Φιλε κοιτα πως δουλευει το κολπο...

Η τρεχουσα τιμη ενος αντικειμενου ειναι 10€ και εχει σαν ελαχιστο βημα ανοδου το 1€.
Μπαινει καποιος και κανει μια προσφορα 50€ και ταυτοχρονα η τρεχουσα τιμη πηγαινει στα 11€, δηλαδη ανεβαινει 1€ οσο ειναι το επομενο "σκαλοπατακι" συμφωνα με την ελαχιστη ανοδο κατα χτυπημα.
Εσυ τωρα, αν χτυπησεις 12€ αυτοματα θα γραψει οτι καποιος αλλος προσφερει 1€ παραπανω (δηλαδη 13€) , εφοσον ο αλλος που ειπαμε εχει βαλει ηδη προσφορα στα 50€.

Αν εσυ βαλεις 51€, θα δειξει οτι εσυ εχεις την τρεχουσα καλυτερη προσφορα με 51€.
Αν εσυ βαλεις 60€, θα δειξει παλι 51€.
Με λιγα λογια δε δειχνει τη μεγιστη προσφορα καποιου, αλλα απλα την τιμη η οποια ειναι αρκετη ωστε να κερδισει το αντικειμενο αν καποιος αλλος δεν την ξεπερασει.

Προσωπικα, στη θεση σου δε θα χτυπουσα ξανα και ξανα το αντικειμενο.
Θα σκεφτομουνα μεχρι ποσα δινω για το συγκεκριμενο και θα το χτυπουσα 15" πριν ληξει ωστε να μην προλαβει καποιος να απαντησει.

Εγω εχω κερδισει 10αδες αντικειμενα με πλειστηριασμο, αλλα παντα κανω ενα και μονο ενα χτυπημα στα τελευταια δευτερολεπτα. Ακομα και να μην εχει χτυπησει κανενας αλλος το αντικειμενο, περιμενω μεχρι την τελευταια στιγμη και το χτυπαω σε καποια τιμη που ειμαι διατεθειμενος να δωσω.
Αν δεν υπαρχει αλλος ενδιαφερομενος, το παιρνω στην τιμη εκκινησης του πλειστηριασμου. Δηλαδη αν καποιος ξεκιναει ενα αντικειμενο με 0,99€ και εγω σκεφτω οτι για το συγκεκριμενο δινω μεχρι 3€, προσφερω 3€.
Αν δε χτυπησει αλλος, το παιρνω τελικα με 0.99€.
Αν για παραδειγμα καποιος αλλος εχει προσφερει 1.20€ και το ελαχιστο βημα ανοδου του αντικειμενου ειναι 0.50€ θα το παρω εγω με 1.70€ εφοσον το χτυπημα μου ηταν μεγαλυτερο (3€).

Sorry για τα πολλα λογια.
Σιγουρα μερικοι θα λενε "ε, κατι μας ειπες τωρα... τα ξερουμε αυτα...." :p
Αλλα πιστευω οτι καμποσοι ακομα δεν ξερουν πως παιζει το κολπο. ;)

3lbereth
13-12-09, 22:39
Η τρεχουσα τιμη ενος αντικειμενου ειναι 10€ και εχει σαν ελαχιστο βημα ανοδου το 1€.
Μπαινει καποιος και κανει μια προσφορα 50€ και ταυτοχρονα η τρεχουσα τιμη πηγαινει στα 11€, δηλαδη ανεβαινει 1€ οσο ειναι το επομενο "σκαλοπατακι" συμφωνα με την ελαχιστη ανοδο κατα χτυπημα.
Εσυ τωρα, αν χτυπησεις 12€ αυτοματα θα γραψει οτι καποιος αλλος προσφερει 1€ παραπανω (δηλαδη 13€) , εφοσον ο αλλος που ειπαμε εχει βαλει ηδη προσφορα στα 50€.

Aς υποθέσουμε οτι εγώ δεν πλειοδοτώ πάνω απο τα 12 ευρώ. Ο πρώτος bidder θα το αγοράσει 13 ευρώ ή 50?

uncharted
13-12-09, 22:42
Aς υποθέσουμε οτι εγώ δεν πλειοδοτώ πάνω απο τα 12 ευρώ. Ο πρώτος bidder θα το αγοράσει 13 ευρώ ή 50?
13, εφοσον δεν πλειοδοτησει κανεις αλλος

George_Prix
13-12-09, 22:45
Aς υποθέσουμε οτι εγώ δεν πλειοδοτώ πάνω απο τα 12 ευρώ. Ο πρώτος bidder θα το αγοράσει 13 ευρώ ή 50?

13€.
Παντα ο υψηλοτερος πλειοδοτης, πληρωνει τοσο οσο ειναι αρκετο ωστε να κερδισει το ανικειμενο χωρις να φαινεται η μεγιστη τιμη που ειναι διατεθειμενος να πληρωσει.
Και πληρωνει τοσο παραπανω απο τον προηγουμενο πλειοδοτη, οσο ειναι το ελαχιστο βημα ανοδου του πλειστηριασμού.

NiKapa
13-12-09, 23:33
Σας ευχαριστω ολους παιδια & το φορουμ βεβαιως..
Κερδισα την δημοπρασια τελικα..κοστισε λιιγο παραπανω αλλα ειχε σασπενς κι εγινε θριλερ στο τελος..
:oneup:

ipo
14-12-09, 00:41
Σας ευχαριστω ολους παιδια & το φορουμ βεβαιως..
Κερδισα την δημοπρασια τελικα..κοστισε λιιγο παραπανω αλλα ειχε σασπενς κι εγινε θριλερ στο τελος..
:oneup:
Με γεια!

Είναι αρκετά πιθανό να είχες γλιτώσει αρκετά χρήματα, αν είχες κάνει ένα και μοναδικό bid τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα. Αν διαβάσεις το νήμα, θα δεις ότι αναλύονται οι σχετικοί λόγοι για τους οποίους είναι λάθος να πλειοδοτήσεις νωρίτερα και περισσότερες από μία φορές.

NiKapa
14-12-09, 15:21
Με γεια!

Είναι αρκετά πιθανό να είχες γλιτώσει αρκετά χρήματα, αν είχες κάνει ένα και μοναδικό bid τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα. Αν διαβάσεις το νήμα, θα δεις ότι αναλύονται οι σχετικοί λόγοι για τους οποίους είναι λάθος να πλειοδοτήσεις νωρίτερα και περισσότερες από μία φορές.

Σ'ευχαριστω ,εχεις δικιο αλλα το καταλαβα εκ των υστερων..πρωταρης βλεπεις..

George_Prix
14-12-09, 15:25
Σ'ευχαριστω ,εχεις δικιο αλλα το καταλαβα εκ των υστερων..πρωταρης βλεπεις..

Μια χαρα εισαι φιλε. :)

Σε πρωτη φαση το οτι πηρες τον πλειστηριασμο ηταν αρκετο. :oneup:

Σιγα σιγα, θα μαθεις πως να γλυτωνεις και κανενα ψιλο με υπομονη και σωστη στρατηγικη. ;)

NiKapa
14-12-09, 16:37
Μια χαρα εισαι φιλε. :)

Σε πρωτη φαση το οτι πηρες τον πλειστηριασμο ηταν αρκετο. :oneup:

Σιγα σιγα, θα μαθεις πως να γλυτωνεις και κανενα ψιλο με υπομονη και σωστη στρατηγικη. ;)

Σ'ευχαριστω και για τα πολυ ενδιαφεροντα που εγραψες παραπανω σχετικα με την πλειοδοσια !
Βασικα χτες τα πραγματα ,ενας φακος φωτ.μηχανης και ο ανταπτορας της ,τα χρειαζομουν παρα πολυ και τα 2 και δυστυχως δεν υπηρχε αλλος τροπος να τα προμηθευτω παρα μονο απο'κει ειτε απο την αντιπροσωπεια πληρωνοντας τα 2πλασια μια και το μοντελο της μηχανης ειναι 4ετιας+ .
http://www.sony.gr/product/dsc-other-series/dsc-r1#pageType=Accessories

Επισης ο ανταγωνιστης μαλλον τα χρειαζοταν εξ'ισου αφου πιεζε συνεχως κι αυτος με νεα bid's ,στο τελος τον αφησα και 2' πριν την ληξη επιτεθηκα:worthy: ξανα με αισιο τελος..
Την επομενη φορα θα το παιζω αδιαφορος :whistle: ως το τελος..

ipo
14-12-09, 17:04
Άρα βγήκες κερδισμένος αφού πλήρωσες τα μισά χρήματα σε σχέση με την αντιπροσωπεία, ενώ δεν είχες τρίτη εναλλακτική. :oneup: Σε αυτές τις περιπτώσεις απλά κοιτάς να αποφασίσεις από την αρχή πόσα σε συμφέρει να δώσεις το μέγιστο (κι ας είναι πολύ περισσότερα από το τρέχον ορατό bid), ώστε να μην πέσεις στη λούμπα "θα του το πάρω του άλλου" και τελικά κάνεις ασύμφορη αγορά.

Έτσι και οι άλλοι μπορεί να προσφέρουν λιγότερα, αφού δεν ξέρουν τις προθέσεις σου, ενώ γλιτώνεις την περίπτωση να ανεβάζει κάποιος επίτηδες την τιμή τα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, ώστε να μεγιστοποιήσει το bid σου. Αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες που συζητάμε περιπτώσεις, θα δεις ότι ακόμα και 20" δευτερόλεπτα πριν να δημοπρατήσεις, ενδέχεται να βγει εις βάρος της τελικής τιμής.

Βλέπεις λοιπόν ένα φακό με 10€ τρέχουσα τιμή και ξέρεις ότι η αντιπροσωπεία τον έχει 100€. Σκέφτεσαι ότι σε ενδιαφέρει να τον πάρεις μέχρι 60€. Δεν κάνεις καμία αρχική προσφορά και 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος κάνεις τα 60€. Είτε λοιπόν τον παίρνεις 11€, είτε σε κάποια από τις ενδιάμεσες τιμές, είτε στον τρώει με 61€ κάποιος άλλος που τον κοστολόγησε πάνω από 60€. Πλέον όμως δε σε νοιάζει, διότι εσύ έχεις αποφασίσει να μην πληρώσεις περισσότερο.

Διαφορετικά μπαίνεις σε κατάσταση τζόγου, σκέφτεσαι ότι ο άλλος θα έχει δηλώσει το πολύ 65€. Βάζεις bid 70€, ο άλλος το βλέπει και βάζει 72€ και τελικά παίρνεις το φακό με 90€, δώρον άδωρον, χωρίς μάλιστα να ξέρεις αν ο άλλος τον ήθελε πραγματικά ή έκανε πονηριά για να ανεβάσει την τιμή.

3lbereth
14-12-09, 17:14
Πώς παρακολουθείς τον εναπομείναντα χρόνο για να κάνεις το τελευταίο (και θανατηφόρο :p ) bidding?
Με συνεχή refresh? Γιατι αν κάνει 2-3 δευτερόλεπτα να φορτώσει η σελίδα, πάει, πέταξε το π'λι!

Όπως κατάλαβες, μέχρι στιγμής προτιμάω τη σιγουριά του Buy Now!

NiKapa
14-12-09, 17:17
Οπως τα λες ipo ,εγω καποια στιγμη το πηρα πατριωτικα ..
Τελος παντων ,τωρα εμαθα πλεον,μακαρι να ειναι τα πραγματα σωστα/χρηστα και να ερθουν ασφαλως και την επομενη φορα θα ξερω..:oneup:

arial
14-12-09, 17:19
Πώς παρακολουθείς τον εναπομείναντα χρόνο για να κάνεις το τελευταίο (και θανατηφόρο :p ) bidding?
Με συνεχή refresh? Γιατι αν κάνει 2-3 δευτερόλεπτα να φορτώσει η σελίδα, πάει, πέταξε το π'λι!

Όπως κατάλαβες, μέχρι στιγμής προτιμάω τη σιγουριά του Buy Now!

Οταν καποιο αντικειμενο εχει 1 ωρα για να ληξει η δημοπρασια, ο χρονος καθως και τα bids ανανεωνονται σε real-time χρονο, χωρις να χρειαζεται να κανεις συνεχως refresh.

Τα Buy Now δεν τα προτιμω, γιατι εχουν μεχρι και διπλασια τιμη απο οτι στις δημοπρασιες.

Cacofonix
14-12-09, 17:20
Πώς παρακολουθείς τον εναπομείναντα χρόνο για να κάνεις το τελευταίο (και θανατηφόρο :p ) bidding?
Με συνεχή refresh? Γιατι αν κάνει 2-3 δευτερόλεπτα να φορτώσει η σελίδα, πάει, πέταξε το π'λι!

Όπως κατάλαβες, μέχρι στιγμής προτιμάω τη σιγουριά του Buy Now!
Με auction snipper.

ipo
14-12-09, 17:25
Πώς παρακολουθείς τον εναπομείναντα χρόνο για να κάνεις το τελευταίο (και θανατηφόρο :p ) bidding?
Στη σελίδα του προϊόντος (όχι των bid νομίζω), τα τελευταία λεπτά μπορείς να δεις το χρόνο και την τιμή να ανανεώνονται αυτόματα. Όπως λοιπόν έχω γράψει και σε παλαιότερο μήνυμα (δεν είναι δική μου ιδέα), έχεις ένα tab ανοικτό στη σελίδα του προϊόντος και ένα στο οποίο έχεις καταχωρίσει το bid (πρώτο βήμα), αλλά δεν έχεις πατήσει ακόμα το τελικό OK (κουμπί "confirm"). Μόλις λοιπόν δεις το χρόνο στα 10", κάνεις click στο "confirm" και βουαλά! Είτε κέρδισες, είτε έχασες για 1€ (αλλά δεν ξέρεις αν είναι και 50€, αφού δεν ξέρεις το μέγιστο bid του άλλου).

Αλλά δε σε νοιάζει, διότι είναι πιο ακριβό από όσο προτίθεσαι να πληρώσεις. Δεν είναι τζόγος, αλλά αγορά. Αν το δεις σαν τζόγο, θα χάσεις λεφτά.

3lbereth
14-12-09, 17:32
Με auction snipper.
Κι αν έχουμε και οι δύο AS προβλέπεται σφαγή!!! :p
Το snipper προτείνει lead time 5'', οπότε αν ο άλλος το χρησιμοποιεί, είναι δεδομένο οτι θα το πάρει αυτός - εκτός αν είναι πιό γρήγορο το ebay.
:hmm:Μπερδεμένα πράγματα...

arial
14-12-09, 17:43
Εγω δεν χρησιμοποιω τετοια προγραμματα, χανει ολη την χαρα του μετα το bid :p

ipo
14-12-09, 17:52
Κι αν έχουμε και οι δύο AS προβλέπεται σφαγή!!! :p
Το snipper προτείνει lead time 5'', οπότε αν ο άλλος το χρησιμοποιεί, είναι δεδομένο οτι θα το πάρει αυτός - εκτός αν είναι πιό γρήγορο το ebay.
:hmm:Μπερδεμένα πράγματα...
Μα και το auction snipper δεν επιτρέπει στο χρήστη να σκεφτεί τι θέλει να κάνει με την προσφορά του. Το ρυθμίζει από πριν στο επιθυμητό όριο και απλά κοιμάται ή εργάζεται, αντί να είναι στημένος με τον browser ανοικτό. Δεν του δίνει δηλαδή άλλο πλεονέκτημα, ούτε προλαβαίνει να δει την τιμή σου (και να αναθεωρήσει τη δική του), αν εσύ κάνεις bid τα τελευταία 10". Γι' αυτό λέμε 10" και όχι 20".

Κι αν αναθεωρήσει, πρόβλημά του. Εκείνος μπαίνει στη λογική του τζόγου και χάνει τελικά χρήματα. Τίποτα δεν είναι δυσεύρετο στο ebay. Σε μερικές μέρες ή εβδομάδες κάποιος θα πουλάει το αντίστοιχο. Αν είναι μοναδική αντίκα, τότε δώσε 10.000€ και μη στενοχωρηθείς αν το πάρει ο άλλος για 10.001€.

uncharted
14-12-09, 20:52
Τα Buy Now δεν τα προτιμω, γιατι εχουν μεχρι και διπλασια τιμη απο οτι στις δημοπρασιες.
σχετικο ειναι αυτο, υπαρχουν δημοπρασιες που καταληγουν σε τιμες buy it now, αντε λιγο πιο κατω

συνυπολογιζεις λοιπον την διαφορα που θα προκυψει (εμπειρικα απο αλλες δημοπρασιες), καθως και τον χρονο αναμονης για να τελειωσει η δημοπρασια

qwertyuiop
14-12-09, 21:24
Γίνεται να κάνεις bid κι αν δε γουστάρεις τελικά να μην πάρεις το προϊόν και να το πάρει ο επόμενος;

arial
14-12-09, 21:25
Γίνεται να κάνεις bid κι αν δε γουστάρεις τελικά να μην πάρεις το προϊόν και να το πάρει ο επόμενος;

Μπορεις να κανεις retract το bid που εκανες. Το εχω κανει αυτο αλλα πριν κλεισει η δημοπρασια.

uncharted
14-12-09, 21:28
Μπορεις να κανεις retract το bid που εκανες. Το εχω κανει αυτο αλλα πριν κλεισει η δημοπρασια.
ναι, αλλα ετσι δεν χανεις σε αξιοπιστια? :hmm:

ασε που ο αμεσως επομενος δεν εχει δεσμευση/υποχρεωση να το παρει, αν δεν κανω λαθος...

arial
14-12-09, 21:30
Οχι σιγα την αξιοπιστια.. εχω το δικαιωμα να αλλαξω γνωμη. Εξαλλου το λεει και η πολιτικη του ebay.

Και λεω για πριν κλεισει η δημοπρασια. Αμα κλεισει η δημοπρασια και αλλαξεις γνωμη, πρεπει να επικοινωνησεις με τον seller και εξαρταται απο αυτον τι θα αποφασισει.

uncharted
14-12-09, 21:38
Οχι σιγα την αξιοπιστια.. εχω το δικαιωμα να αλλαξω γνωμη. Εξαλλου το λεει και η πολιτικη του ebay.
σαφως, αλλα καταγραφονται και τα retracts στα στατιστικα

http://pages.ebay.com/help/buy/bid-retract.html

αν εχεις πολλα retracts, εχει και ο αλλος συναλλασσομενος το δικαιωμα να σε θεωρησει αναξιοπιστο...

arial
14-12-09, 21:39
Εγω νομιζα πως μετραει πιο πολυ το feedback που εχεις, και μεχρι τωρα θετικο ειναι το δικο μου feedback.

uncharted
14-12-09, 21:44
Εγω νομιζα πως μετραει πιο πολυ το feedback που εχεις, και μεχρι τωρα θετικο ειναι το δικο μου feedback.
ολα μετρανε σαν συνολο
αν εκανες λαθος και εβαλες κανα υπερογκο ποσο, ενω εχεις μονο θετικες αξιολογησεις, ε εκει δεν εγινε και τιποτα
απλα το λεω γιατι μερικοι (δεν εννοω εσενα) κανουν καταχρηση αυτου του feature (ειδικα στο emarket το εχω παρατηρησει) και "κρεμανε" τον πωλητη στο τελος...

3lbereth
15-12-09, 01:28
Τα πολλά retracts ίσως θεωρηθούν ύποπτα.
Αφ'ενός πλήττουν την αξιοπιστία σου και αφ'ετέρου πολλοί πιστεύουν οτι είναι ένδειξη οτι τα έχεις κάνει πλακάκια με τον πωλητή για να ανέβουν τα bids.

Όσο για το buy now, πολλές φορές βγαίνει φτηνότερο. DVD με 6 λίρες bids (και 2 μέρες υπόλοιπο) είχε υπερδιπλάσιο κόστος αποστολής από την απλή αγορά που έκανε 10. Και τα δύο με Royal Mail. Και τα δύο απο ιδιώτη. Τελικά έκλεισε στις 12 λίρες :p. Λυπάμαι το φουκαρά που το κέρδισε.
Είδα προϊόν σε auction που ζήταγε 30 δολλάρια αποστολή με USPS ενώ όλοι οι άλλοι τη χρέωναν 16.

Αυτό που βλέπω και πικραίνομαι, είναι οτι τα προϊόντα απο Αμερική είναι ασύγκριτα φτηνότερα απο τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά, ιδίως τώρα που το δολλάριο είναι στα κάτω του. Θέλω να δώσω μια γερή παραγγελία, αλλά φοβάμαι το τελωνείο. Η αδελφή μου αγόρασε ρούχα 200 δολλαρίων και της ζήτησαν άλλα 200 ευρώ για εκτελωνισμό (160 αν τον έκανε μόνη της). Με Fedex, φυσικά!

arial
15-12-09, 17:36
Σας εχει τυχει να σας σταλει μια ερευνα απο το ebay και να ρωτανε την γνωμη σας για εναν συγκεκριμενο seller?

Ερωτησεις οπως τι γνωμη εχω για αυτον, αν θα τον συστηνα σε φιλο μου, τι θα ελεγα και τετοια.. υποπτα μου φαινονται ολα αυτα :hmm:

uncharted
15-12-09, 17:44
Σας εχει τυχει να σας σταλει μια ερευνα απο το ebay και να ρωτανε την γνωμη σας για εναν συγκεκριμενο seller?

Ερωτησεις οπως τι γνωμη εχω για αυτον, αν θα τον συστηνα σε φιλο μου, τι θα ελεγα και τετοια.. υποπτα μου φαινονται ολα αυτα :hmm:
οχι, εμενα δεν μου εχει ερθει τιποτα
επισημο mail απο το ebay σου ηρθε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.