PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

arial
15-12-09, 17:46
οχι, εμενα δεν μου εχει ερθει τιποτα
επισημο mail απο το ebay σου ηρθε?

Και στο email μου ηρθε ειδοποιηση, αλλα και στα Messages στο ebay στα Εισερχομενα. Απλως κατι υποπτο μου μυριζεται, ή κατι εχει κανει ο συγκεκριμενος seller. Εκτος αν βλεπω παντου συνωμοσιες :p

subzer0
15-12-09, 17:50
Και στο email μου ηρθε ειδοποιηση, αλλα και στα Messages στο ebay στα Εισερχομενα. Απλως κατι υποπτο μου μυριζεται, ή κατι εχει κανει ο συγκεκριμενος seller. Εκτος αν βλεπω παντου συνωμοσιες :p

Ή μπορεί να είσαι καλός πελάτης και να εμπιστεύονται την άποψη σου.

arial
15-12-09, 17:52
Ή μπορεί να είσαι καλός πελάτης και να εμπιστεύονται την άποψη σου.

Eγω περιμενα και στο τελος των ερωτησεων να μου δωσουν και κανα δωρακι, ερχονται και Xmass... αλλα με την ελπιδα εμεινα :(

subzer0
15-12-09, 17:58
Eγω περιμενα και στο τελος των ερωτησεων να μου δωσουν και κανα δωρακι, ερχονται και Xmass... αλλα με την ελπιδα εμεινα :(

Έλεγα μήπως έχεις κάνει πολλές αγορές από το Ebay και για αυτό ρωτάν εσένα , οτι δηλαδή ασχολείσαι.
Πχ. εμένα που δεν μου ήρθε τέτοιο mail , έχω κάνει όλες κι όλες 5-6 αγορές σε διάστημα 3 χρόνων μάλιστα.

George_Prix
15-12-09, 18:11
Σας εχει τυχει να σας σταλει μια ερευνα απο το ebay και να ρωτανε την γνωμη σας για εναν συγκεκριμενο seller?

Ερωτησεις οπως τι γνωμη εχω για αυτον, αν θα τον συστηνα σε φιλο μου, τι θα ελεγα και τετοια.. υποπτα μου φαινονται ολα αυτα :hmm:

Εμενα μου ειχαν στειλει...
Και επειδη βαριομουνα το εσβησα με τη μια. :p
Παντως δε μου ειχε φανει καθολου υποπτο.

RASTAVIPER
15-12-09, 18:42
Ούτε για μένα μου έχουν στείλει ποτέ για τέτοιο πράγμα και έχω κάνει αρκετές αγορές.
Αλλά μου έστειλαν πρόσφατα ένα κουπόνι με έκπτωση 10% μέχρι μέσα Δεκέμβρη για αγορές με Paypal.

Giwrgos_M
15-12-09, 20:13
ξερει κανεις πως λεγονται τα αντρικα κολαν που τα φορας μεσα απο το παντελονι για να μην κρυωνεις?ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι..

jap
15-12-09, 20:34
ξερει κανεις πως λεγονται τα αντρικα κολαν που τα φορας μεσα απο το παντελονι για να μην κρυωνεις?ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι..

thermal underwear, thermal underpants

Giwrgos_M
15-12-09, 21:04
ευχαριστω

arial
15-12-09, 21:04
Ούτε για μένα μου έχουν στείλει ποτέ για τέτοιο πράγμα και έχω κάνει αρκετές αγορές.
Αλλά μου έστειλαν πρόσφατα ένα κουπόνι με έκπτωση 10% μέχρι μέσα Δεκέμβρη για αγορές με Paypal.

Tελικα κοροιδο με επιασαν, και ολοκληρες 3 ερωτησεις απαντησα.. και ουτε καν 10% εκπτωτικο κουπονι δεν μου εδωσαν :evil: :evil: :evil:

ownagE_
16-12-09, 21:47
Tελικα κοροιδο με επιασαν, και ολοκληρες 3 ερωτησεις απαντησα.. και ουτε καν 10% εκπτωτικο κουπονι δεν μου εδωσαν :evil: :evil: :evil:

:rofl:

Χαλάρωσε.. :p

Giwrgos_M
17-12-09, 18:49
καλησπέρα
ειχα αγορασει απο τις 21/11 κατι πενακια για ενα κινιτο και κοντευει σχεδον ενας μηνας και δεν εχουν ερθει ακομα απο κινα..τι να κανω??

ipo
17-12-09, 18:56
...υπομονή.

Κάποιοι πωλητές από Κίνα αναφέρουν ότι τα εμπορεύματα χρειάζονται 6-7 εβδομάδες για να φτάσουν Ευρώπη. Έχεις tracking number;

NiKapa
17-12-09, 19:10
Παιδια τι γινεται ,κυκλους κανει..?
Βγαζει κανεις ακρη ?

George_Prix
17-12-09, 21:36
καλησπέρα
ειχα αγορασει απο τις 21/11 κατι πενακια για ενα κινιτο και κοντευει σχεδον ενας μηνας και δεν εχουν ερθει ακομα απο κινα..τι να κανω??


...υπομονή.

Κάποιοι πωλητές από Κίνα αναφέρουν ότι τα εμπορεύματα χρειάζονται 6-7 εβδομάδες για να φτάσουν Ευρώπη. Έχεις tracking number;

Οπως τα λεει ο ipo. ;)

Εγω περιμενα κατι απο Hong Kong απο 23/11/09 και μου ηλθε σημερα. :p

Και το ακομα χειροτερο ειναι πως ειχα δωσει 177$ σε ενα Κινεζικο site απο τις 22/11/09 και ακομα δεν εχουν ελθει τα πραγματα.
Με ειχε φαει η αγωνια, γιατι δεν αγοραζω ποτε απο sites που ειναι αμφιβολου προελευσεως, αλλα αυτη τη φορα δε μπορουσα να βρω αλλου αυτο που εψαχνα και πηρα το ρισκο.

Βεβαια ο πωλητης εδειχνε σοβαρος και μου ειχε στειλει και tracking number, αλλα αν δε σου ελθει στα χερια σου... :whistle:
Σημερα λοιπον πηρα τηλεφωνο στο ταχυδρομειο να ρωτησω και πρωτη κουβεντα που με ρωτησε ηταν ... "απο Κινα ειναι το δεμα σου?" και μολις απαντησα "Ναι" μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι εχουν τρελες καθυστερησεις. ;)

arial
17-12-09, 21:40
Μην ξεχνατε πως ειναι και περιοδος γιορτων, και ολοι αγοραζουμε απο ebay και απο ιντερνετ :)

ipo
17-12-09, 21:58
Ε μα, τα έχετε ξεκατινιάσει τα ταχυδρομεία εσείς εδώ στο νήμα! :p

treli@ris
18-12-09, 02:19
Εκανα κι εγω την 1η μου παραγγελια απο το ebay Αγγλιας.

Ποτε περιπου να τα περιμενω συμφωνα με αυτο -> Your cars will be posted tomorrow (Friday) Royal Mail International and will require a signature upon delivery. Transit time is usually around 7-10 days.

uncharted
18-12-09, 02:21
Εκανα κι εγω την 1η μου παραγγελια απο το ebay Αγγλιας.

Ποτε περιπου να τα περιμενω συμφωνα με αυτο -> Your cars will be posted tomorrow (Friday) Royal Mail International and will require a signature upon delivery. Transit time is usually around 7-10 days.
7-10 εργασιμες, με τις χριστουγεννιατικες διακοπες υπολογιζε για αρχες γεναρη

arial
18-12-09, 02:23
Ε μα, τα έχετε ξεκατινιάσει τα ταχυδρομεία εσείς εδώ στο νήμα! :p

Για ποιον (ή για ποια καλυτερα :p ) χτυπαει η καμπανα? :p

treli@ris
18-12-09, 02:24
Δε λεει ομως εργασιμες :hmm: Μακαρι να φτασει στην ωρα του !!

kx5
18-12-09, 02:45
Αντιμετωπίζει κανείς προβλήματα με το φόρτωμα εικόνων και γραφικών στον FF 3.5.5?

George_Prix
18-12-09, 08:23
Εκανα κι εγω την 1η μου παραγγελια απο το ebay Αγγλιας.

Ποτε περιπου να τα περιμενω συμφωνα με αυτο -> Your cars will be posted tomorrow (Friday) Royal Mail International and will require a signature upon delivery. Transit time is usually around 7-10 days.

Παντως απο Αγγλια εχω το προσωπικο μου "ρεκορ" ταχυτητας. ;)
Σε 3 μερες το αντικειμενο ηταν στο σπιτι μου !!! :yahoo:

ipo
18-12-09, 11:19
Από Amazon.co.uk μου έχει έρθει προϊόν στην Αθήνα σε μία εβδομάδα. Από Αγγλία προς Ιταλία συνήθως παραλαμβάνω σε 6 μέρες (4 εργάσιμες).

RASTAVIPER
18-12-09, 11:50
Eγώ πάντως ξέρω ότι αν δεν έρθει κάτι που περιμένω από Ηονγ Κονγκ μέσα σε 1 μήνα, το έχω κλάψει..

treli@ris
18-12-09, 13:11
Ρωτησα για την αποστολη. Μου ειπε οτι λογω γιορτων ισως αργησει, οποτε μου εβαλε το περιθωριο των 10 ημερων. Οποτε θα το εχω στα χερια μου στην ωρα του.

3lbereth
18-12-09, 13:37
:hmm: Περιμένω απο ebay Αμέρικα μια παραγγελία 80 $ (μικρό πακέτο).
Ενώ στο shipping details αναφέρει οτι οι διεθνείς αποστολές φεύγουν με USPS, στο e-mail λέει οτι το έστειλαν με Fedex και μου σηκώθηκε η τρίχα! Διάβασα τί παίζει με δασμούς και courier και το τελευταίο που θέλω είναι να σκάσω άλλα 80 για εκτελωνισμό. Αν ήταν έτσι, το αγόραζα και απο εδώ και θα μου έμεναν και ρέστα.
Στα notes που μπορείς να κάνεις κατά την εξόφληση σημείωσα απλώς να σταλεί σαν gift, αλλά θεώρησα περιττό να ζητήσω USPS.
Λέτε να τη γλυτώσω;;;
Mόλις παρέλαβα το πακετάκι μου απο USA. O αποστολέας έβαλε αξία αγοράς 30$ και γλύτωσα.
11/12 παρήγγειλα. 12/12 στάλθηκε. 18/12 παρέλαβα.
Pas mal, pas mal!:clap:

arial
18-12-09, 13:44
Να δω ποτε θα ερθει και το δικο μου πακετο :p

treli@ris
18-12-09, 15:53
Για tracking number στην Royal Mail International πρεπει να ρωτησω τον πωλητη ή εμφανιζεται αυτοματα στο ebay / paypal?

giwrgosth
18-12-09, 16:32
Eγώ πάντως ξέρω ότι αν δεν έρθει κάτι που περιμένω από Ηονγ Κονγκ μέσα σε 1 μήνα, το έχω κλάψει..
Μια από τα ίδια, από Χονγκ Κονγκ περιμένω 40 μέρες. Ευτυχώς το κόστος μικρό, 9$.

jap
18-12-09, 17:17
Μια από τα ίδια, από Χονγκ Κονγκ περιμένω 40 μέρες. Ευτυχώς το κόστος μικρό, 9$.

Κάνε ένα dispute καλού-κακού μην περάσουν οι προθεσμίες και όταν φτάσει το κλείνεις. Εξήγησέ το στον πωλητή γράφοντάς του μέσω ebay.

giwrgosth
18-12-09, 17:32
Κάνε ένα dispute καλού-κακού μην περάσουν οι προθεσμίες και όταν φτάσει το κλείνεις. Εξήγησέ το στον πωλητή γράφοντάς του μέσω ebay.
Λέει ότι το έστειλε και τον πιστεύω, άλλωστε είναι χρήστης με κάτι χιλιάδες θετικές και στο 99,9%. Είπε ότι θα το ψάξει και ο ίδιος, θα δούμε. Μικρό δεματάκι που μπορεί ακόμη και από την πολυκατοικία να το πήρε κάποιος.

uncharted
18-12-09, 17:35
Λέει ότι το έστειλε και τον πιστεύω, άλλωστε είναι χρήστης με κάτι χιλιάδες θετικές και στο 99,9%. Είπε ότι θα το ψάξει και ο ίδιος, θα δούμε. Μικρό δεματάκι που μπορεί ακόμη και από την πολυκατοικία να το πήρε κάποιος.
για δεματακια αφηνει χαρτι ειδοποιησης ο ταχυδρομος

giwrgosth
18-12-09, 17:44
για δεματακια αφηνει χαρτι ειδοποιησης ο ταχυδρομος
Αν είναι μικρό και ελαφρύ το αφήνει και φεύγει, έχω πάρει αρκετά έτσι.

ipo
18-12-09, 17:45
Άφησε αρνητικό feedback στον ταχυδρόμο! :p

Collective_Soul
18-12-09, 17:50
Και αμα το κλεψει καποιος τι γινετε ;;;

jap
18-12-09, 19:19
Λέει ότι το έστειλε και τον πιστεύω, άλλωστε είναι χρήστης με κάτι χιλιάδες θετικές και στο 99,9%. Είπε ότι θα το ψάξει και ο ίδιος, θα δούμε. Μικρό δεματάκι που μπορεί ακόμη και από την πολυκατοικία να το πήρε κάποιος.

Όπως ήδη θα κατάλαβες, δεν αμφιβάλλω. Αλλά αν δεν το έχει στείλει τελικά και περάσει το όριο των 45 ημερών δεν θα έχεις το δικαίωμα να κάνεις τίποτα. Όσο για το ποσό που είναι μικρό, ίσως έτσι σκέφτηκαν και άλλοι και είπαν δε βαριέσαι και την πάτησες κι εσύ. Αν λέω, αν. Αν το έστειλε και το πάρεις στις 50 μέρες, κλείνεις το dispute και όλα καλά. Δεν έχεις λόγο να μην το κάνεις, οι 40 μέρες είναι πολλές ό,τι και να έχει συμβεί, στην καλύτερη περίπτωση σου είπε ότι το έστειλε 10 Νοέμβρη και το έστειλε 10-15 μέρες μετά.

Τα μικρά δεματάκια όντως χάνονται και τα παραδίδουν οι ταχυδρόμοι σε κατώφλια, στην πόρτα του γείτονα, παραπέφτουν, εσύ όμως δεν φταις σε τίποτα.

ipo
18-12-09, 19:24
Τα μικρά δεματάκια όντως χάνονται και τα παραδίδουν οι ταχυδρόμοι σε κατώφλια, στην πόρτα του γείτονα, παραπέφτουν, εσύ όμως δεν φταις σε τίποτα.
Ούτε ο πωλητής φταίει όμως. Πόσο μάλλον αν εμείς οι ίδιοι του ζητάμε απλό ταχυδρομείο και ανασφάλιστο δέμα. Επομένως δεν είναι λογικό να ζητάς από τον πωλητή να επωμιστεί το κόστος της κακής λειτουργίας των ταχυδρομείων.

arial
18-12-09, 19:25
Παντως ενα δεμα που περιμενα καιρο, εστειλα μηνυμα στον πωλητη, και μου ειπε πως χαθηκε στο τελωνειο :(

Μου ειπε βεβαια να μου στειλει παλι το ιδιο , αλλα του ζητησα να μου στειλει τα λεφτα στο paypal.

utp
18-12-09, 23:41
Τα δεματα με το απλο ταχυδρομειο ερχονται συστημενα ή κανονικα?

djT
19-12-09, 00:34
Τα δεματα με το απλο ταχυδρομειο ερχονται συστημενα ή κανονικα?

μα τι ερώτηση είναι αυτή?

αν το στείλει κάποιος συστημένο ΘΑ ΠΑΕΙ συστημένο
(αν όχι πως θα πάει συστημένο?)

αν όχι, τότε κανονικότατα ακολουθόντας τα μονοπάτια των ΕΛΤΑ κλπ

eniac
19-12-09, 00:45
Να κάνω μια ερωτησούλα κ εγώ...
Έχω αγοράσει κάτι το οποίο το πλήρωσα απ' ευθείας μέσω paypal.

Το δεματάκι ήρθε, ενημέρωσα τον πωλητή εδώ και 2 μέρες οτι περιμένω το feedback του, αλλά ακόμα τίποτα..
Δεν μου έχει ξανατύχει μιας και όλοι μου δίνουν απ' ευθείας feedback αμέσως μετά την πληρωμή..

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ή να περιμένω..?

utp
19-12-09, 00:54
μα τι ερώτηση είναι αυτή?

αν το στείλει κάποιος συστημένο ΘΑ ΠΑΕΙ συστημένο
(αν όχι πως θα πάει συστημένο?)

αν όχι, τότε κανονικότατα ακολουθόντας τα μονοπάτια των ΕΛΤΑ κλπ

Αν βρισκεις την ερωτηση χαζη μην απαντας καθολου!

3lbereth
19-12-09, 01:04
Να κάνω μια ερωτησούλα κ εγώ...
Έχω αγοράσει κάτι το οποίο το πλήρωσα απ' ευθείας μέσω paypal.

Το δεματάκι ήρθε, ενημέρωσα τον πωλητή εδώ και 2 μέρες οτι περιμένω το feedback του, αλλά ακόμα τίποτα..
Δεν μου έχει ξανατύχει μιας και όλοι μου δίνουν απ' ευθείας feedback αμέσως μετά την πληρωμή..

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ή να περιμένω..?
Εσύ του άφησες feedback?
Συνήθως, αφήνω πρώτα εγώ και μετά ακολουθεί του πωλητή.
Πάντως είναι και μερικοί που -δυστυχώς- μας αγνοούν ή απλά είναι αμελείς.

eniac
19-12-09, 01:06
Τον ενημέρωσα οτι περιμένω το feedback του πρώτα, για να του αφήσω στη συνέχεια κ εγώ.
Αυτός σαν πωλητής, απο τη στιγμή που πλήρωσα απ΄ευθείας δε βρίσκω το λόγο να καθυστερεί το feedback του προς εμένα..

djT
19-12-09, 05:38
Τον ενημέρωσα οτι περιμένω το feedback του πρώτα, για να του αφήσω στη συνέχεια κ εγώ.
Αυτός σαν πωλητής, απο τη στιγμή που πλήρωσα απ΄ευθείας δε βρίσκω το λόγο να καθυστερεί το feedback του προς εμένα..

Πολοί πωλητές έχουν αυτόματο σύστημα για Feedback
μόλις τους αφήσεις το σύστημα τους σου δίνει και το δικό σου Feedback

Αλλά και έτσι να είναι αφού ενημέρωσες τον πωλητή ότι περιμένεις Feedback θα έπρεπε να σου πεί ότι έχει αυτόματο σύστημα

Βέβαια το σωστό είναι αυτό που λές, [QUOTE=Αυτός σαν πωλητής, απο τη στιγμή που πλήρωσα απ΄ευθείας δε βρίσκω το λόγο να καθυστερεί το feedback του προς εμένα..[/QUOTE]

George_Prix
19-12-09, 09:52
Πολοί πωλητές έχουν αυτόματο σύστημα για Feedback
μόλις τους αφήσεις το σύστημα τους σου δίνει και το δικό σου Feedback

Αλλά και έτσι να είναι αφού ενημέρωσες τον πωλητή ότι περιμένεις Feedback θα έπρεπε να σου πεί ότι έχει αυτόματο σύστημα

Βέβαια το σωστό είναι αυτό που λές,

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο εγκλημα του ebay. :rant:
Eιχα στειλει πολλες φορες email που ελεγα δυο πραγματα και τελικα αλλαξε μονο το ενα.
Πιο συγκεκριμενα τους ελεγα...
1) Να μην παιρνει ο αγοραστης αρνητικο feedback με τιποτα.
2) Το θετικο του να ειναι αυτοματο αμεσως μετα την πληρωμη.

Ευτυχως πλεον ισχυει το 1) αλλα καλα θα ηταν να ισχυσει και το 2) σε καποια φαση.
Ειναι ενας εμμεσος εκβιασμος προς τον αγοραστη, ωστε να βαλει θετικο στον πωλητη.
Γιατι στην ουσια το μονο που πρεπει να κανει ο αγοραστης ωστε να δικαιουται το θετικο, ειναι να πληρωσει.
Δεν υπαρχει λογος να κρεμεται απο τη διαθεση και τη βλακεια του πωλητη για να παρει το feedback που δικαιουται απο την πρωτη στιγμη. :nono:

jap
19-12-09, 10:08
Ούτε ο πωλητής φταίει όμως. Πόσο μάλλον αν εμείς οι ίδιοι του ζητάμε απλό ταχυδρομείο και ανασφάλιστο δέμα. Επομένως δεν είναι λογικό να ζητάς από τον πωλητή να επωμιστεί το κόστος της κακής λειτουργίας των ταχυδρομείων.

Φταίει γιατί είναι χονκονγκέζος, από αυτούς που έχουν 'free shipping', συνήθως σε έναν άθλιο κίτρινο φάκελο χωρίς στοιχεία αποστολέα και δεν δίνει επιλογή να πληρώσεις 2-3 ευρώ παραπάνω για ασφαλισμένο. Πίστεψέ με, τα 9 δολάρια που χρεώνει τον φίλο είναι 2πλάσια-3πλάσια από όσο του κοστίζει, ό,τι πουλάει συν τα μεταφορικά. Δεν ξέρω στην περίπτωση του Γιώργου τι παρήγγειλε, ούτε αν είχε επιλογή για ακριβότερο shipping, αλλά νομίζω μαντεύω την απάντηση για το δεύτερο. Το amazon πώς ξαναστέλνει ό,τι χάνεται; Ένα σωρό άλλοι σοβαροί πωλητές του ebay και άλλα καταστήματα εκτός ebay πώς το κάνουν; Να το κάνουν και οι καταπληκτικοί πωλητές του Χονγκ Κονγκ.

Εντάξει, υπερβολικός είμαι, ούτε μπορούμε να βάζουμε τους πάντες σε ένα τσουβάλι, αλλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να εκπνεύσει η προθεσμία και να μην ανοιχτεί dispute. Αρνητικές κλπ προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ, πάντα τα βρίσκω με τους πωλητές αν υπάρχουν προβλήματα, και η εμπειρία μου λέει ότι με αγορές από Χονγκ Κονγκ οι πιθανότητες προβλημάτων είναι 3πλάσιες σε σύγκριση με πωλητές Αγγλίας-Γερμανίας που προτιμώ.

Και κάτι τελευταίο, σε περίπτωση που χρειάζεται να κάνει επιστροφή ο αγοραστής στον πωλητή, το ebay απαιτεί tracking number, που σημαίνει πολύ ακριβότερη μέθοδο αποστολής από το απλό ταχυδρομείο, στην αρχική αποστολή όμως δεν το απαιτεί, ειδικά οι πωλητές από Χονγκ Κονγκ το εκμεταλλεύονται αυτό.

ipo
19-12-09, 13:43
Αν πράγματι επιθυμείς τη δυνατότητα ασφαλισμένου δέματος ή συστημένου (με δικά σου έξοδα) και δε σου την παρέχει ο πωλητής, τότε πράγματι έχει μεγαλύτερο μέρος ευθύνης. Και πάλι όμως αποδέχτηκες αυτή τη διαδικασία αποστολής, οπότε δε μπορείς να ρίχνεις όλο το φταίξιμο στον πωλητή.

Βέβαια, αν επικοινωνήσεις πρώτα μαζί του και του εξηγήσεις ότι κάνεις dispute για να μην λήξει η προθεσμία υποβολής και ότι προτίθεσαι να το αναιρέσεις, αν όλα πάνε καλά, τότε υπάρχει ας πούμε μία βάση καλής συνεννόησης.


Σχετικά με το feedback: Δεν έχω υπάρξει ποτέ πωλητής στο ebay, αλλά μπορώ να μπω στη θέση του και να μην τα θέλω όλα δικά μου. Στην αρχή σκεφτόμουν όπως τα παιδιά παραπάνω: "Οι υποχρεώσεις μου λήγουν στη γρήγορη πληρωμή του προϊόντος, άρα πρέπει να μου αφήσει άμεσα feedback."

Σκεφτείτε όμως ότι στο ebay ο αγοραστής δε ρισκάρει σχεδόν τίποτα, ενώ ο πωλητής ρισκάρει τόσο το κόστος του προϊόντος, όσο και τα έξοδα αποστολής. Αν το δέμα τελικά δε φτάσει, ο αγοραστής θα κάνει dispute, θα πάρει τα χρήματα πίσω και απλά θα απογοητευτεί που δεν πήρε το προϊόν του. Ο πωλητής όμως έχασε τα πάντα, ενώ φοβάται και τη δυσπιστία του αγοραστή που θα του αφήσει κακό feedback, επειδή θα νομίζει ότι τον εξαπάτησε.

Ύστερα, άλλος αγοραστής διαβάζει "good condition" και ενοχλείται από μία μικρή γρατζουνιά. Μόλις παραλαμβάνει λοιπόν, αφήνει αρνητικό feedback, ενώ δε θα έπρεπε. Καλώς λοιπόν ο πωλητής περιμένει να λήξει αισίως η διαδικασία και να αφήσει για το τέλος το θετικό του feedback.

Προσωπικά πληρώνω άμεσα (συνήθως λιγότερο από 5 λεπτά μετά την αγορά του προϊόντος), ελέγχω/δοκιμάζω το προϊόν με το που φτάνει στα χέρια μου και σε λιγότερο από δύο ώρες έχω αφήσει πολύ καλό και αναλυτικό θετικό feedback (όσο χωράει στους 80 χαρακτήρες, αν και θα ήθελα ακόμα περισσότερο).

Μία φορά μόνο μου έτυχε να μη μου αφήσει feedback ο πωλητής, αφού του άφησα εγώ. Περίμενα 4 μέρες και τελικά του έστειλα μήνυμα για υπενθύμιση. Την επόμενη μέρα μου άφησε κι εκείνος θετικό feedback.

Το ebay έχει σχεδιαστεί υπό το πρίσμα "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" και οι συνθήκες δεν είναι ευνοϊκές για τους πωλητές. Αξιοποιήστε λοιπόν την ευκολία και την ασφάλειά του με σύνεση, αλλά προσπαθήστε να δείξετε κατανόηση στο ρίσκο που παίρνουν οι πωλητές. Εσείς μπορεί να χάσετε χρόνο, αλλά ο πωλητής θα χάσει και χρόνο και χρήμα αν κάτι δεν πάει καλά.

arial
19-12-09, 17:23
Πως μπορεις να κανεις dispute? Υπαρχει καποιο link να διαβασω?

@ ADSLgr.com All rights reserved.