PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

nnn
25-02-07, 14:19
αφότου λαμβάνετε το και που εξετάζετε άρθρο
Εννοεί να τον αξιολογήσεις αφού το παραλάβεις και δεις ό,τι λειτουργεί σωστά.
Έχει πλάκα το Systran.:rofl:

johnkall69
25-02-07, 14:33
Thanks! Πλάκα έχει αλλά όχι πάντα :p

astral
09-03-07, 16:15
Αν εχει καποιος εχει λογαριασμο πωλητη στο ebay και πουλαει αντικειμενα θελω να μαθω λεπτομερειες οπως πως στελνεις (μεταφορικες κτλ) στο εξωτερικο, καθως και εντυπωσεις.
Ευχαριστω

megapixel
21-03-07, 10:56
Παιδια ξερετε τι διευθυνση εμαιλ πρεπει να χω ωστε να μη μου ζητησει καρτα κατα την εγγραφη?
Ευχαριστω προκαταβολικά

manoulamou
21-03-07, 11:09
Θελουν διαφορετικη εαν εισαι ηδη blocked (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=77355&page=2);:hmm:

megapixel
21-03-07, 11:18
Θελουν διαφορετικη εαν εισαι ηδη blocked;: Ti ενοεις? Εγω ξερω οτι υπαρχουν μερικα μαιλ οπως πχ οτενετ που αμα γραφτεις με αυτα δε σου ζηταει καρτα.

zeibekis
21-04-07, 10:08
Έχω παραγγείλει από Αμερική 1 ζευγάρι ram 2 GB. Ο χρήστης το έστειλε 2/4/07 και μέχρι τώρα δεν έχει έρθει.

1) Πόσο καιρό μπορεί να κάνει
2) Υπάρχει περίπτωση να καταλήξη στο τελωνείο και αν ναι
3) Σε ποιο τελωνείο (Αθήνα - Θεσσαλονίκη) ( Αεροδρόμιο - Λιμανι);
4) Τι χρειάζεται για να το πάρω από το τελωνείο ή μήπως έρχεται αυτόματα

Ο αποστελέας μου το έστειλε με USPS

Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει :(

Burning Skies
21-04-07, 11:42
Έχω παραγγείλει από Αμερική 1 ζευγάρι ram 2 GB. Ο χρήστης το έστειλε 2/4/07 και μέχρι τώρα δεν έχει έρθει.

1) Πόσο καιρό μπορεί να κάνει
2) Υπάρχει περίπτωση να καταλήξη στο τελωνείο και αν ναι
3) Σε ποιο τελωνείο (Αθήνα - Θεσσαλονίκη) ( Αεροδρόμιο - Λιμανι);
4) Τι χρειάζεται για να το πάρω από το τελωνείο ή μήπως έρχεται αυτόματα

Ο αποστελέας μου το έστειλε με USPS

Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει

Από Αμερική υπολόγιζε 3-4 βδομάδες αν δεν μπλέξεις με τελωνείο. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αφού στο στείλαν με USPS. Το τελωνείο σταματάει τα πάντα που έρχονταi με courier (πχ Fedex) και από USPS (που είναι το συμβατικό ταχυδρομείο) συνήθως μπλοκάρει μόνο μεγάλα πακέτα. Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω για όλες της χώρες εκτός ΕΕ. Έχω παραγγείλει ολόκληρη κάρτα γραφικών από Αμέρικα και μου ήρθε κανονικότατα. Μια φορά μόνο την είχα πατήσει με τελωνείο επειδή παρήγγειλα 4 ζευγάρια παπούτσια μαζί. Τότε είχαν κολλήσει στο τελωνείο για 2-3 μήνες και στο τέλος μου φτάσαν με +20ευρώ έξοδα εκτελωνισμού για το κάθε ζευγάρι... Αν κολλήσει στο τελωνείο κολλάει Αθήνα αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο. Πάντως απ'ότι ξέρω από την δική μου εμπειρία σου έρχονται αυτόματα κάποια στιγμή μαζί με την ταρίφα για τον εκτελωνισμό...

Επαναλαμβάνω ότι 95% δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο μέλλον πάντως για να μην αγχώνεσαι για το 5% προτίμα τις αγορές από ΕΕ .

Φιλικά...

zeibekis
22-04-07, 09:27
Από Αμερική υπολόγιζε 3-4 βδομάδες αν δεν μπλέξεις με τελωνείο. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αφού στο στείλαν με USPS. Το τελωνείο σταματάει τα πάντα που έρχονταi με courier (πχ Fedex) και από USPS (που είναι το συμβατικό ταχυδρομείο) συνήθως μπλοκάρει μόνο μεγάλα πακέτα. Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω για όλες της χώρες εκτός ΕΕ. Έχω παραγγείλει ολόκληρη κάρτα γραφικών από Αμέρικα και μου ήρθε κανονικότατα. Μια φορά μόνο την είχα πατήσει με τελωνείο επειδή παρήγγειλα 4 ζευγάρια παπούτσια μαζί. Τότε είχαν κολλήσει στο τελωνείο για 2-3 μήνες και στο τέλος μου φτάσαν με +20ευρώ έξοδα εκτελωνισμού για το κάθε ζευγάρι... Αν κολλήσει στο τελωνείο κολλάει Αθήνα αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο. Πάντως απ'ότι ξέρω από την δική μου εμπειρία σου έρχονται αυτόματα κάποια στιγμή μαζί με την ταρίφα για τον εκτελωνισμό...

Επαναλαμβάνω ότι 95% δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο μέλλον πάντως για να μην αγχώνεσαι για το 5% προτίμα τις αγορές από ΕΕ .

Φιλικά...

Σε ευχαριστώ, ελπίζω να φτάσει και εμένα. Κανέις που να είχε αρνητική εμπειρία;

gallahant
22-04-07, 10:50
Ενας user απο Αμερικα μου ειπε οτι αυτα που πουλαει τα στελνει ως gift για να μην υπαρχει προβλημα στο τελωνειο. Οντως περνανε ετσι?

Επισης οπως ειπε και καποιος αλλος πιο πριν, καλο ειναι να επικοινωνουμε με τον πωλητη για να ρωτησουμε εαν στελνει Ελλαδα. Εγω εστειλα μαιλ σε 2 πωλητες που εγραφαν οτι στελνουν μονο Αμερικη-Καναδα και μου ειπαν οτι ευχαριστως θα εστελναν και Ελλαδα.

nnn
22-04-07, 12:23
Όταν έρχεται κάτι σαν gift δεν περνάει από τελωνείο αλλά δεν μπορεί να ασφαλιστεί.

gallahant
22-04-07, 12:53
Χμ, οποτε υπαρχει ενα ρισκο..

Soundgarden
25-04-07, 01:58
Έχω κάνει 2 αγορές απο Αμερική και 1 απο Καναδά τον τελευταίο μήνα.

Απο Αμερική που ήρθαν με USPS κάνανε μια βδομάδα.
Δεν έγραφε gift το πακέτο απλά ο πωλητής είχε αναγράψει χαμηλότερη τιμή απο την πραγματική......στο τελωνείο σταματάνε τα δέματα που έχουν αξία πάνω απο 50-100 δολλάρια.

johnkall69
25-04-07, 08:20
Σύμφωνα με τον νόμο ότι έχει αξία κάτω των 45ευρώ και είναι δώρο δεν χρεώνεται τελωνείο.
Για καλό και για κακό εγώ τους λέω να βάζουνε αξία 20$ και άν φαίνεται μεγαλύτερη η αξία του άν ανοιχτεί ή απο το μέγεθος μπορεί να γράψει ο πωλητής "used" δηλαδή οτι είναι μεταχειρισμένο..

t300
04-08-07, 17:58
Βρήκα κάτι στο ebay.it αλλά δε μπορώ να εγγραφώ (δε γνωρίζω και Ιταλικά). Από τα λίγα που κατάλαβα πρέπει να μένω Ιταλία για να αγοράσω από το ebay.it. Υπάρχει άλλη δυνατότητα;

k_koulos
04-08-07, 22:00
αν δεν άλλαξε κάτι τα ebay.χώρα δεν έχουν περιορισμό κατικίας, αλλά έχουν μερικοί πωλητές στις δημοπρασίες τους.

αν έχει στείλε e-mail επικοινωνίας στον πωλητή να σου πει αν στέλνει εξωτερικό!

RASTAVIPER
06-08-07, 12:05
Βρήκα κάτι στο ebay.it αλλά δε μπορώ να εγγραφώ (δε γνωρίζω και Ιταλικά). Από τα λίγα που κατάλαβα πρέπει να μένω Ιταλία για να αγοράσω από το ebay.it. Υπάρχει άλλη δυνατότητα;

Εγώ πάντως που ήθελα 1 κάρτα γραφικών από Ebay γερμανίας μπήκα κανονικά με το κλασικό account και χτύπησα και δημοπρασία που ήταν ανοιχτή για Ευρώπη.

e_akis
27-10-07, 22:29
ρε παιδια εξηγηστε μου αυτο και βοηθηστε με.
Σε μια δημοπρασια (ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΡΙΟ) κανω bid και ενω ανεβαζω και κανω confirm στο καπακι εχεις ΕΝΑΣ συγκεγκριμενος μεγαλυτερη προσφορα απο 'τι εγω κατα ενα ευρω. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν λαθος, αλλα μετα που εκανα 3-4 προσφορες συνεχομενες καταλαβα οτι κατι δε παει καλα. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα?Να γινεται δλδ αυτοματα μεγαλυτερη προσφορα απο καποιον με το που κανεις εσυ? Μιλαμε ομως για αμεσως ε? με το που παταω confirm αμεσως γινομαι Outbid απο αυτον.
τι παιζει?
οσο γρηγοροτερα plz help

ariadgr
27-10-07, 22:34
ρε παιδια εξηγηστε μου αυτο και βοηθηστε με.
Σε μια δημοπρασια (ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΡΙΟ) κανω bid και ενω ανεβαζω και κανω confirm στο καπακι εχεις ΕΝΑΣ συγκεγκριμενος μεγαλυτερη προσφορα απο 'τι εγω κατα ενα ευρω. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν λαθος, αλλα μετα που εκανα 3-4 προσφορες συνεχομενες καταλαβα οτι κατι δε παει καλα. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα?Να γινεται δλδ αυτοματα μεγαλυτερη προσφορα απο καποιον με το που κανεις εσυ? Μιλαμε ομως για αμεσως ε? με το που παταω confirm αμεσως γινομαι Outbid απο αυτον.
τι παιζει?
οσο γρηγοροτερα plz help

Ο άλλος έχει βάλει μεγαλύτερο maximum amount (δηλαδή προτίθεται να δώσει περισσότερα από σένα) και το σύστημα αυτόματα κάνει bid γι' αυτόν σιγα-σιγά μέχρι το μέγιστο ποσό που έχει ορίσει.

http://pages.ebay.co.uk/help/buy/proxy-bidding.html


Here's how bidding on eBay works:

When you place a bid, you enter the maximum amount you're willing to pay for the item. The seller and other bidders won't know your maximum bid amount.
eBay places bids on your behalf starting with the next bid increment (http://pages.ebay.co.uk/help/buy/bid-increments.html) for the auction. We'll bid as much as necessary to make sure that you remain the high bidder (or to meet the reserve price). We'll keep bidding for you until bidding reaches your maximum amount.
If another bidder has placed the same bid before you or a higher maximum bid, we'll let you know that you've been outbid so that you can place another bid if you want. However, if no other bidder has a higher maximum bid at the end of the auction, you win the item even if your bid doesn't go as high as your maximum bid. You could pay significantly less than your maximum price. This means you don't have to keep coming back to re-bid every time another bid is placed

k_koulos
27-10-07, 22:38
οπότε η δοκιμάζεις με κάποιο μεγάλο ποσό τώρα, ή καλύτερα λίγο πριν κλείσει [και σταματάς τώρα για να δείξεις και καλά οτι δεν ενδιαφέρεσαι πια και να τον αποκοιμίσεις!]

kennyyy
28-10-07, 00:58
afaik όταν κάνεις bids στο τέλος της δημοπρασίας, η δημοπρασία παρατείνεται ακριβώς για αυτό το λόγο...

del_ahmettt
04-01-08, 02:15
Θελω να αγορασω κατι (Buy Now) από το ebay.

Στο ebay.com και στο ebay.co.uk εχει μια επιλογή για checkout ως Guest (δλδ δοκιμαστική χρήση για 1-2 αγορές)

Για μας απο Ελλάδα, υπάρχει η δυνατότητα για Guest, ή θελει register οπωσδήποτε;

RASTAVIPER
04-01-08, 14:37
Θελω να αγορασω κατι (Buy Now) από το ebay.

Στο ebay.com και στο ebay.co.uk εχει μια επιλογή για checkout ως Guest (δλδ δοκιμαστική χρήση για 1-2 αγορές)

Για μας απο Ελλάδα, υπάρχει η δυνατότητα για Guest, ή θελει register οπωσδήποτε;

΄Ποια η χρήση του guest για δοκιμαστικλη αγορά?
Δηλαδή ο πωλητής που ξέρει αν θα πάρει τα χρήματά του αν τα δώσει σε κάποιον που δεν έχει γραφτεί κανονικά.

Και εσύ αν ενδιαφέρεσαι, γιατί δε γράφεσαι ώστε να είσαι τυπικός σε όλα?

del_ahmettt
04-01-08, 16:13
΄Ποια η χρήση του guest για δοκιμαστικλη αγορά?
Δηλαδή ο πωλητής που ξέρει αν θα πάρει τα χρήματά του αν τα δώσει σε κάποιον που δεν έχει γραφτεί κανονικά. Αφού θα εχει ήδη πληρωθεί μέσω Paypal...

Βλ. παρακάτω:
http://pages.ebay.co.uk/help/buy/buying-as-guest.html
http://forums.ebay.com/db2/thread.jspa?threadID=1000592798&tstart=0&mod=1198074182071


Και εσύ αν ενδιαφέρεσαι, γιατί δε γράφεσαι ώστε να είσαι τυπικός σε όλα?

Θα γραφτώ, απλώς εχω βαρεθεί να κανω register παντού χωρις να χρησιμοποιω τελικα τις υπηρεσίες και να εχω να θυμαμαι ενα κατεβατό από passwords.

Απ' οτι καταλαβα τελικά αυτη η δυνατοτητα δεν ειναι (ακόμα) διαθεσιμη σε ολες τις χωρες.

21century
09-01-08, 11:34
Οχι ακόμα αλλά καλύτερα να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα που θα θυμάται τους κωδικους σου..

raspoutiv
09-01-08, 19:49
θέλοντας να πάρω ένα mp3 player είπα μετά το scroutz να κοιτάξω και τα ebay και amazon.

έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! το ebay έχει γεμίσει προφανώς από απατεώνες που χρεώνουν μεταφορικά αντί για προϊόν. σίγουρα όμως υπάρχουν και συσκευές αξιόλογες. ξέρει κανείς πως να τις ξεχωρίζει;

(επίσης μπορέι κανείς να μου πει γιατί όλοι τρελαίνονται για ipod τη στιγμή που με μισά λεφτά μπορεί να βρει κανείς συσκευές ίδιου design και με περισσότερες δυνατότητες; - τόσο σαβούρα είναι όλα τα άλλα; )

θα εκτιμήσω πολύ κάθε γνώμη που θα με βοηθήσει να ξεδιαλύνω αυτό το χάος του μυαλού μου

manoulamou
09-01-08, 21:34
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1701757&postcount=6
;)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=134166 (http://www.dpgr.gr/index.php?page=ebay)

RASTAVIPER
10-01-08, 17:54
θέλοντας να πάρω ένα mp3 player είπα μετά το scroutz να κοιτάξω και τα ebay και amazon.

έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! το ebay έχει γεμίσει προφανώς από απατεώνες που χρεώνουν μεταφορικά αντί για προϊόν. σίγουρα όμως υπάρχουν και συσκευές αξιόλογες. ξέρει κανείς πως να τις ξεχωρίζει;

(επίσης μπορέι κανείς να μου πει γιατί όλοι τρελαίνονται για ipod τη στιγμή που με μισά λεφτά μπορεί να βρει κανείς συσκευές ίδιου design και με περισσότερες δυνατότητες; - τόσο σαβούρα είναι όλα τα άλλα; )

θα εκτιμήσω πολύ κάθε γνώμη που θα με βοηθήσει να ξεδιαλύνω αυτό το χάος του μυαλού μου

Όταν η σιλικονάτη θήκη για το Ν95 κοστίζει καθαρά 0,01 λίρες και ζητάει μεταφορικά στις 2,95 λίρες, δηλαδή σύνολο στα 4,5€ τη στιγμή που άλλες πλαστικές θήκες τις χρεώνουν εδώ στα 9€, είναι απατεωνιά?
Πρέπει να το ψάξεις πολύ ακόμα μου φαίνεται το θέμα.

Kiriakos_4
20-01-08, 16:01
Είδα ότι μέσω ebaY πολλά καταστήματα στέλνουν τα προϊοντα τους σε όλο τον κόσμο και τα Shipping costs είναι πολύ μικρά. Ακόμα και σε κάποια προϊόντα (για παράδειγμα κάποιοι επεξργαστές που βλέπω) που λέε ότι είναι "Brand new" το κόστος τους + τα μεταφορικά είναι μικρότερο απο ότι είναι η τιμή του επεξεργαστή στην Ελλάδα. Μήπως μετά χρεώνουν τρελά εδώ στην Ελλάδα στο τελωνείο; Μήπως κάποιος έχει αγοράσει απο ebaY επεξεργαστή, ram ή κάτι τέτοιο και ξέρει τι παίζεται;

k_koulos
20-01-08, 16:03
dlt me;)

Kiriakos_4
20-01-08, 16:10
ok ευχαριστώ!

k_koulos
20-01-08, 16:12
dlt me2;)

raspoutiv
19-03-08, 23:03
έχω παραγγείλει ένα αντικείμενο και ζήτησα να γίνει συστημένη αποστολή. ο πωλητής μου ζήτησε επιπλέον 20$ αλλά όταν είδα το μήνυμα είχε ήδη αποστείλει όπως είπε
περίπου 7μέρες μετά μου στέλνει ένα μήνυμα, πως αν ακόμα θέλω να μου έρθει συστημένα να του στείλω τα 20$

είναι δυνατόν;;;!!!

ariadgr
20-03-08, 03:09
έχω παραγγείλει ένα αντικείμενο και ζήτησα να γίνει συστημένη αποστολή. ο πωλητής μου ζήτησε επιπλέον 20$ αλλά όταν είδα το μήνυμα είχε ήδη αποστείλει όπως είπε
περίπου 7μέρες μετά μου στέλνει ένα μήνυμα, πως αν ακόμα θέλω να μου έρθει συστημένα να του στείλω τα 20$

είναι δυνατόν;;;!!!

Αν έχει ήδη αποσταλεί φυσικά δεν είναι δυνατόν.
Άρα ή δεν το έχει στείλει και σε κοροϊδεύει, ή το έχει στείλει και σε κοροϊδεύει. :whistle:

raspoutiv
20-03-08, 14:45
Αν έχει ήδη αποσταλεί φυσικά δεν είναι δυνατόν.
Άρα ή δεν το έχει στείλει και σε κοροϊδεύει, ή το έχει στείλει και σε κοροϊδεύει. :whistle:

φυσικά κι ήταν παράλογο. μου απάντησε πως δεν το είχε στείλει επειδή του είχα πει αρχικά για συστημένη αποστολή. βέβαια μετά δεν καταλαβαίνω το λόγο που μου έστειλε το μήνυμα πως έγινε η αποστολή. βρώμα η δουλειά. οι μέρες όμως περνάνε κι εγώ πάνω στο μήνα θα κάνω dispute, ανεξαρτήτως του τι έγινε.

ξέρετε πως μπορώ από USPS να ελέγξω την πραγματική αποστολή και πορεία του δέματος;
παίρνω ένα μήνυμα πως ειδοποιήθηκαν τα USPS για αποστολή ηλεκτρονικά αλλά τίποτα άλλο. δε μπορεί αυτό να θεωρείται πιστοποίηση αποστολής βέβαια;
για ενημέρωση μέσω email δεν αναγνωρίζει τη διεύθυνσή μου για πληροφορίες. αν έδινα το email επικοινωνίας του πωλητή;

manoulamou
20-03-08, 15:18
Μαλλον πρεπει να κανεις τον Κινεζο
και ν αρχισεις να ψαχνεις εναλλακτικες
και οχι κοροϊδιες περαν των συνορων...
:whistle:

raspoutiv
20-03-08, 21:19
Μαλλον πρεπει να κανεις τον Κινεζο
και ν αρχισεις να ψαχνεις εναλλακτικες
και οχι κοροϊδιες περαν των συνορων...
:whistle:

άσε να μαντέψω... έχεις μαγαζί με ηλεκτρονικά; :p

αν και πλάκα πλάκα θα ναι η 2η αποτυχημένη απόπειρα αγοράς ηλεκτρονικών από ΗΠΑ με 100% αποτυχία! φτου φτου

vikhr
22-03-08, 10:53
Τι παράγγειλες, γιατί για μικρά αντικείμενα η αποστολή είναι 14 δολλάρια συνολικά από ΗΠΑ

raspoutiv
23-03-08, 14:01
Τι παράγγειλες, γιατί για μικρά αντικείμενα η αποστολή είναι 14 δολλάρια συνολικά από ΗΠΑ

mp3player παρείγγειλα. το ίδιο με αυτό που δεν παρέλαβα ποτέ από τον προηγούμενο πωλητή.
τα ταχυδρομικά είναι 15$ πράγματι, σε αντίθεση με τον προηγούμενο που χρέωσε 25$ κι ακόμα περιμένω να τα πάρω πίσω από το PayPal, όπως και όλο το ποσό που πλήρωσα.

μήπως γνωρίζεις από tracking system των USPS; λειτουργεί; δίνει την πορεία του προϊόντος;

sante1769
23-03-08, 15:26
Ρε παιδιά...κάνετε λίγη υπομονή...το ebay μια χαρά δουλεύει...θέλει να περιμένετε λίγο...
Πολλές φορές φταίνε τα ΕΛΤΑ και όχι ο πωλητής...

raspoutiv
23-03-08, 17:03
Ρε παιδιά...κάνετε λίγη υπομονή...το ebay μια χαρά δουλεύει...θέλει να περιμένετε λίγο...
Πολλές φορές φταίνε τα ΕΛΤΑ και όχι ο πωλητής...

Δεν είναι θέμα υπομονής sante.
Στη δική μου περίπτωση περίμενα υπερβολικά πολύ την προηγούμενη φορά και δεν ζόρισα τον πωλητή καθόλου, με αποτέλεσμα να με γράψει. Τα προηγούμενα πακέτα που μου "έστειλε" δε βγήκανε από τη χώρα του (ΗΠΑ), και γι αυτό δε φταίνε τα ΕΛΤΑ.
Βέβαια στα ΕΛΤΑ, μερικοί ανίδεοι υπάλληλοι, ρίχνανε το μπαλάκι από την Πάτρα στο Τελωνείο κι από το Τελωνείο στην Πάτρα αλλά κανένας δεν κοίταξε πραγματικά αν το πακέτο είχε παραλειφθεί στην Ελλάδα.
Τι να περιμένω από αυτούς όμως τη στιγμή που η υπάλληλος με ρώταγε που είναι το Α στο πληκτρολόγιο;!!! Μόνο ανυπόστατες δικαιολογίες.

Το ebay και φυσικά λειτουργεί, και πολύ επαγγελματικά μάλιστα, ώστε να συνεχίσει να το εμπιστεύεται ο κόσμος. Φυσικά όμως και είναι γεμάτο από κομπιναδόρους, όπως και στα πραγματικά μαγαζιά. Όπως κοιτάς αν σου βαλαν στη σακούλα αυτό που ήθελες, όπως μετράς τα ρέστα, όπως κοιτάς την τιμή και συγκρίνεις, το ίδιο πρέπει να προσέχεις κι εδώ.

Εδώ υπάρχει ο ρόλος του ταχυδρομείου ως μεσάζοντα, και θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο σε τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτή που μου έτυχε πριν. Αυτό είναι όλο το θέμα και γι αυτό και ρωτάω αν κάποιος ξέρει καλύτερα πως λειτουργεί το σύστημα των ταχυδρομείων και πως να αντιδρούμε σωστά.

Ο εφησυχασμός δε θα σε προστατεύσει ούτε στις διαδικτυακές αγορές ούτε και στις πραγματικές

vikhr
23-03-08, 17:47
μήπως γνωρίζεις από tracking system των USPS; λειτουργεί; δίνει την πορεία του προϊόντος;

Την πορεία δεν ξέρω αν την δείχνει, αλλά σίγουρα μπορείς να δεις πότε στάλθηκε.

Παλαιότερα το είχα τσεκάρει και λειτουργούσε. Δες εδώ http://www.usps.com/shipping/trackandconfirm.htm?from=home&page=0035trackandconfirm

Kurozuka
23-03-08, 17:57
Εγω παντως που εχω παραγγειλει πολλες φορες απο Ηπα-Κινα-Ταιβαν κτλ δεν ειχα προβλημα.Για αυτο ειναι βασικο να βλεπεις το feeding και στις ποσες συναλλαγες εχει κανει για να κρινεις αναλογα.

sante1769
23-03-08, 18:53
1.ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ από πωλητή που δεν έχει την ένδειξη power seller.
2.Προτιμήστε πωλητές με μεγάλο αριθμό συναλλαγών και ελάχιστο αριθμό αρνητικών feedback.
3.Αποφεύγετε τις δημοπρασίες που τα bids γίνονται από σχιστομάτηδες και στο ιστορικό ΔΕΝ φαίνεται το username του bidder.
4.Τέλος,προτιμάμε αγορές με το φθηνότερο νόμισμα.


Αυτά γενικά,με τον καιρό μαθαίνεις από που αγοράζεις...όπως και σε κάθε πράγμα στη ζωή άμα δεν την πάθεις δε θα μάθεις...;)

Καλή τύχη με το item...

raspoutiv
23-03-08, 19:17
1.ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ από πωλητή που δεν έχει την ένδειξη power seller.
2.Προτιμήστε πωλητές με μεγάλο αριθμό συναλλαγών και ελάχιστο αριθμό αρνητικών feedback.
3.Αποφεύγετε τις δημοπρασίες που τα bids γίνονται από σχιστομάτηδες και στο ιστορικό ΔΕΝ φαίνεται το username του bidder.
4.Τέλος,προτιμάμε αγορές με το φθηνότερο νόμισμα.


Αυτά γενικά,με τον καιρό μαθαίνεις από που αγοράζεις...όπως και σε κάθε πράγμα στη ζωή άμα δεν την πάθεις δε θα μάθεις...;)

Καλή τύχη με το item...


έλα που συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες οι στραβές...
ο πωλητής που είχα αγοράσει πριν ήταν Power Seller με 4500 πωλήσεις και 99,6% θετικό feedback.
παρόλα αυτά δεν παρέλαβα τίποτα χωρίς να ξέρω με ποιανού ευθύνη.
ίσως επειδή έγραφε στο πακέτο 5$ lego, gift και δεν ήταν; είχα ζητήσει να αναγράφεται αξία όχι μεγαλύτερη των 30$ ή gift κι αυτός το παράκανε. μπορεί να είναι και κάτι άλλο βέβαια.

πάντως με το νέο πωλητή, 99,8% και 50000 πωλήσεις, φυσικά PowerSeller φαίνεται πως το πρόβλημα λύθηκε. ;)

εύχομαι η προσωπική μου εμπειρία να βοήθησε κάποιους άλλους

vikhr
24-03-08, 15:44
1.ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ από πωλητή που δεν έχει την ένδειξη power seller.

Καλά κρασιά....

Προσωπικά θα έφτανα στο σημείο να πω το αντίθετο.

Επειδή οι powersellers προσφέρουν μεγάλα έσοδα στο eBay, ακόμη και αν σε κλέψουν ΔΕΝ πρόκειται να πάρει το μέρος σου το eBay.

sante1769
24-03-08, 22:10
Καλά κρασιά....

Προσωπικά θα έφτανα στο σημείο να πω το αντίθετο.

Επειδή οι powersellers προσφέρουν μεγάλα έσοδα στο eBay, ακόμη και αν σε κλέψουν ΔΕΝ πρόκειται να πάρει το μέρος σου το eBay.

Σου έχει τύχει εσένα;;;
Αν είναι έτσι τότε πως τόσοι άνθρωποι τους εμπιστεύτηκαν;;;

raspoutiv
24-03-08, 23:26
αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως στο claim που έκανα κόντρα σε ένα powerseller έχει περάσει κοντά ένας μήνας κι ακόμα απόφαση δεν έχει βγει.

ελπίζω τελικά να με αποζημιώσει το PayPal, παρά τη συκοφαντική και αιχμηρότατη στάση του πωλητή.

raspoutiv
26-03-08, 02:19
λοιπόν, έπειτα από 1,5 μήνα αναμονή για προϊόν που δεν έφτασε ποτέ...
ύστερα από 1 μήνα περίπου αναμονή για claim κόντρα σε έγκυρο power seller...

το PayPal με δικαίωσε και με αποζημιώνει με το ποσό. βέβαια στο ενδιάμεσο έχει πέσει κάπως το δολάριο αλλά χαλάλι :p

μέχρι στιγμής τόσο το ebay όσο και το PayPal κυρίως, με έχουν αφήσει πλήρως ευχαριστημένο και μου δίνουν την πεποίθηση της ασφάλειας στις συναλλαγές. σε 2 στραβές περιπτώσεις αποζημιώθηκα κι αυτό μου αρκεί για να τους εμπιστεύομαι.

βέβαια όλα τα μέτρα ασφαλείας που λέμε, για σωστές αγορές κι αποφυγή επιτηδείων είναι σωστά και πρέπει να τα ακολουθούμε για την ψυχική μας υγεία και για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας.

παρόλα αυτά έχω τη βεβαιότητα ότι δε μπορεί να πέσουμε εύκολα θύματα όταν διαπραγματευόμαστε μέσω αυτών των 2 εταιρειών

RASTAVIPER
26-03-08, 14:05
Kαι εγώ που κοντεύω τις 20 συνναλαγές στο EBAY ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ανεξάρτητα από POWER SELLER.
Για μένα γνώμονας είναι μόνο το feedback, τίποτα άλλο.
Στραβή μπορεί να τύχει παντού (με ταχυδρομεία κλπ) αλλά επειδή το 80% των πραγμάτων που έχω αγοράσει είναι από Hong Kong και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάτι από εκεί (τουλάχιστον για μικρά αντικείμενα,γιατί με μεγάλα είναι άλλη ιστορία) εγώ δείχνω περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτούς τους σχιστομάτες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.