PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
19-12-09, 18:48
Πως μπορεις να κανεις dispute? Υπαρχει καποιο link να διαβασω?

Εδώ (http://pages.ebay.co.uk/help/buy/resolving-problems.html) όλες οι λεπτομέρειες. Dispute λέγεται στο paypal, πρόσφατα υιοθέτησε και το ebay τις ίδιες διαδικασίες, αν έχεις κάνει αγορά στο ebay μπαίνεις στη δική του διαδικασία.

arial
19-12-09, 18:59
jap ευχαριστω !

Δυστυχως εχει περασει η ημερομηνια που θα μπορουσα να υποβαλλω το αιτημα μου.

djT
20-12-09, 02:02
Αυτο ειναι το μεγαλυτερο εγκλημα του ebay. :rant:
Eιχα στειλει πολλες φορες email που ελεγα δυο πραγματα και τελικα αλλαξε μονο το ενα.
Πιο συγκεκριμενα τους ελεγα...
1) Να μην παιρνει ο αγοραστης αρνητικο feedback με τιποτα.
2) Το θετικο του να ειναι αυτοματο αμεσως μετα την πληρωμη.

Ευτυχως πλεον ισχυει το 1) αλλα καλα θα ηταν να ισχυσει και το 2) σε καποια φαση.
Ειναι ενας εμμεσος εκβιασμος προς τον αγοραστη, ωστε να βαλει θετικο στον πωλητη.
Γιατι στην ουσια το μονο που πρεπει να κανει ο αγοραστης ωστε να δικαιουται το θετικο, ειναι να πληρωσει.
Δεν υπαρχει λογος να κρεμεται απο τη διαθεση και τη βλακεια του πωλητη για να παρει το feedback που δικαιουται απο την πρωτη στιγμη. :nono:

Συμφωνώ !

utp
21-12-09, 01:59
Ο πωλητης που αγορασα την μπαταρια εχει πολυ καιρο μπει στο λογαριασμο του ebay βλεπω...το προιον μου ειναι μαρκαρισμενο σαν shiped πριν 10 μερες...τι επαθε τωρα αυτος? Εξαφανιστηκε?:hmm:

George_Prix
21-12-09, 07:39
Ο πωλητης που αγορασα την μπαταρια εχει πολυ καιρο μπει στο λογαριασμο του ebay βλεπω...το προιον μου ειναι μαρκαρισμενο σαν shiped πριν 10 μερες...τι επαθε τωρα αυτος? Εξαφανιστηκε?:hmm:

Αν πραγματι προλαβε και εστειλε τη μπαταρια σου, τι ψαχνεις τι κανει απο εκει και μετα........:whistle:

Giwrgos_M
21-12-09, 12:43
καλησπέρα
ειχα αγορασει απο τις 21/11 κατι πενακια για ενα κινιτο και κοντευει σχεδον ενας μηνας και δεν εχουν ερθει ακομα απο κινα..τι να κανω??

ηρθαν σημερα,ακριβως ενα μηνα:p

George_Prix
21-12-09, 13:53
...Και το ακομα χειροτερο ειναι πως ειχα δωσει 177$ σε ενα Κινεζικο site απο τις 22/11/09 και ακομα δεν εχουν ελθει τα πραγματα.
Με ειχε φαει η αγωνια, γιατι δεν αγοραζω ποτε απο sites που ειναι αμφιβολου προελευσεως, αλλα αυτη τη φορα δε μπορουσα να βρω αλλου αυτο που εψαχνα και πηρα το ρισκο.

Βεβαια ο πωλητης εδειχνε σοβαρος και μου ειχε στειλει και tracking number, αλλα αν δε σου ελθει στα χερια σου... :whistle:
Σημερα λοιπον πηρα τηλεφωνο στο ταχυδρομειο να ρωτησω και πρωτη κουβεντα που με ρωτησε ηταν ... "απο Κινα ειναι το δεμα σου?" και μολις απαντησα "Ναι" μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι εχουν τρελες καθυστερησεις. ;)


ηρθαν σημερα,ακριβως ενα μηνα:p

Δε μπορεις να φανταστεις ποσο κουραγιο μου δινεις. :)

Αν τηρειται καποια σχετικη αναλογια στις ημερομηνιες, προσεχως περιμενω και τα δικα μου. :clap:

giwrgosth
21-12-09, 17:48
Λέει ότι το έστειλε και τον πιστεύω, άλλωστε είναι χρήστης με κάτι χιλιάδες θετικές και στο 99,9%. Είπε ότι θα το ψάξει και ο ίδιος, θα δούμε. Μικρό δεματάκι που μπορεί ακόμη και από την πολυκατοικία να το πήρε κάποιος.
Έκανα χθες dispute και σήμερα μου απάντησε πως το δέμα γύρισε πίσω. Σωστή ήταν η διεύθυνση, αλλά ποτέ δεν ήρθε κάτι. Πρώτη φορά γίνετε αυτό.

NiKapa
21-12-09, 17:49
Έκανα χθες dispute και σήμερα μου απάντησε πως το δέμα γύρισε πίσω. Σωστή ήταν η διεύθυνση, αλλά ποτέ δεν ήρθε κάτι. Πρώτη φορά γίνετε αυτό.
Και τωρα?

giwrgosth
21-12-09, 17:52
Και τωρα?
Μου είπε να μου το ξαναστείλει με 3$ ταχυδρομικά, αλλά ήδη έχω πάρει άλλο, ένα MCE τηλεκοντρόλ ήταν συνολικής αξίας 9$ και του είπα να μου επιστρέψει τα χρήματα. Περιμένω απάντηση.

NiKapa
21-12-09, 18:54
Γιωργο ενημερωσε μας να ξερουμε και τι γινεται σε κατι τετοια

minse
22-12-09, 01:36
Δε μπορεις να φανταστεις ποσο κουραγιο μου δινεις. :)

Αν τηρειται καποια σχετικη αναλογια στις ημερομηνιες, προσεχως περιμενω και τα δικα μου. :clap:

Καλησπέρα σε όλους…. Έχω και εγώ κάποιες απορίες, πρόσφατα παράγγειλα κάτι ipods από την Κίνα τα οποία ήρθανε και σε πολύ καλή τιμή και φτάσανε μια χαρά, όμος μετά από αυτά παράγγειλα και ένα hp touchsmart pc ενώ έβλεπα το tracking number του κολλημένο και τον πωλητή εξαφανισμένο κατάλαβα πως είχα μάλλον πέσει θύμα απάτης, ώσπου μία ωραία μέρα βλέπω released from Greek customs έτσι ξαφνικά!!! Προς μεγάλη μου έκπληξη όταν άνοιξα το δέμα μέσα βρήκα 10 chopsticks!!! Οκ έχασα 200 εύρο έπρεπε να το είχα φανταστεί εξαρχής.
Τώρα όμως θέλω να αγοράσω ένα κινητό το htc hd2 συγκεκριμένα και αν και το βρίσκω από αρκετούς πάλι στην καλή τιμή των 200 εύρο έχω αναστολές διότι δεν δίνει κανείς αντικαταβολή.
Έχει παραγγείλει κανείς κινητό από κίνα? Η γενικά από εξωτερικό με western union ή paypal? Πόσο ασφαλής θα είναι να μην πέσω πάλι σε απατεώνα?
Θα εκτιμούσα πολύ την αποπσή σας.
Ευχαριστώ

utp
22-12-09, 02:16
Aπο chinavasion.com εχουν παραγγηλει πολλοι φιλοι μου και εχουν ερθει ολα οπως πρεπει!

Kαλα ο κινεζος που σου στειλε τα chopsticks τι προφιλ ειχε στο ebay(απο e-bay υποθετω τα αγορασες)? Εκει δεν βλεπουμε κατα ποσο ειναι κουκουρουκου ο πωλητης απο τα feedback?

minse
22-12-09, 02:46
Όχι πήγα μέσο ioffer και ήταν καινούργιος δεν είχε feedback .
Επίσης και εγώ δεν έχω ξανακάνει online αγορά. Τώρα όμως διάβαζα κάπου πως το paypal είναι τελικά υποχρεωμένο να σου επιστρέψει πίσω τα λεφτά αρκεί να στείλεις πίσω το προϊών.

utp
22-12-09, 03:04
Και ποσο κοστισαν τελικα τα chopsticks? :p Με paypal ειχες πληρωσει?
Ρε τον κινεζο τι εστειλε...:rofl:

George_Prix
22-12-09, 06:57
.....Τώρα όμως θέλω να αγοράσω ένα κινητό το htc hd2 συγκεκριμένα και αν και το βρίσκω από αρκετούς πάλι στην καλή τιμή των 200 εύρο έχω αναστολές διότι δεν δίνει κανείς αντικαταβολή.
Έχει παραγγείλει κανείς κινητό από κίνα? Η γενικά από εξωτερικό με western union ή paypal? Πόσο ασφαλής θα είναι να μην πέσω πάλι σε απατεώνα?
Θα εκτιμούσα πολύ την αποπσή σας.
Ευχαριστώ

Κοπελια το HTC HD2 στα 200€ ειναι 100% μαιμου.
Παιζουν απομιμησεις σε ολα τα HTC, αλλα σε μερικα που ειχα πετυχει απο καλο πωλητη, το ελεγε ο ιδιος και δε στο πουλουσε για original.

Περιεγραφε μαλιστα και τα χαρακτηριστικα του, οπου αν θυμαμαι καλα ειχε καμερα γυρω στα 2megapixels, χειροτερο επεξεργαστη απο τον κανονικο και σιγουρα χειροτερη ποιοτητα κατασκευης απο το original.

Αν θες να παρεις το HTC σε καλυτερη τιμη απο οτι στα Ελληνικα μαγαζια, ριξε μια ματια στο expansys η στο clove.co.uk απο τα οποια εχουν αγορασει 10αδες ατομα και μεινανε πολυ ευχαριστημενα.

Δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου, γιατι η μονη σιγουρη λυση για μια αγορα, ειναι να το πιασεις στα χερια σου στο μαγαζι, να το πληρωσεις και να φυγεις.
Απλα σου δινω μια εναλλακτικη, αν θελεις να παρεις το σχετικο ρισκο που παντα υπαρχει με τις online αγορες. ;)

RASTAVIPER
22-12-09, 10:48
Κοπελια το HTC HD2 στα 200€ ειναι 100% μαιμου.
Παιζουν απομιμησεις σε ολα τα HTC, αλλα σε μερικα που ειχα πετυχει απο καλο πωλητη, το ελεγε ο ιδιος και δε στο πουλουσε για original.

Περιεγραφε μαλιστα και τα χαρακτηριστικα του, οπου αν θυμαμαι καλα ειχε καμερα γυρω στα 2megapixels, χειροτερο επεξεργαστη απο τον κανονικο και σιγουρα χειροτερη ποιοτητα κατασκευης απο το original.

Αν θες να παρεις το HTC σε καλυτερη τιμη απο οτι στα Ελληνικα μαγαζια, ριξε μια ματια στο expansys η στο clove.co.uk απο τα οποια εχουν αγορασει 10αδες ατομα και μεινανε πολυ ευχαριστημενα.

Δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου, γιατι η μονη σιγουρη λυση για μια αγορα, ειναι να το πιασεις στα χερια σου στο μαγαζι, να το πληρωσεις και να φυγεις.
Απλα σου δινω μια εναλλακτικη, αν θελεις να παρεις το σχετικο ρισκο που παντα υπαρχει με τις online αγορες. ;)
Το expansys είναι απαράδεκτο για μένα για τις τιμές του.
Όσες φορές χρειάστηκα κάτι, οι τιμές του ήταν παραπλήσιες ή πιο πάνω από άλλα μαγαζια.

giwrgosth
22-12-09, 11:05
Γιωργο ενημερωσε μας να ξερουμε και τι γινεται σε κατι τετοια
Μου επέστρεψε τα χρήματα στο paypal.
Τέλος καλό λοιπόν! :oneup:

ownagE_
22-12-09, 13:50
Και ποσο κοστισαν τελικα τα chopsticks? :p Με paypal ειχες πληρωσει?
Ρε τον κινεζο τι εστειλε...:rofl:

Μήπως τα χρησιμοποιούν εκεί αντί για stylus και θα 'ρθει δεύτερο πακέτο με το PC? :hmm: :rofl:

Παίδες, προσέχουμε απο που αγοράζουμε, μόνο με paypal και φυσικά μόνο όταν έχει καλό feedback ο seller ή τουλάχιστον ΌΧΙ απίστευτες διαφορές στις τιμές. ;)

utp
22-12-09, 14:39
Μήπως τα χρησιμοποιούν εκεί αντί για stylus και θα 'ρθει δεύτερο πακέτο με το PC? :hmm: :rofl:

Παίδες, προσέχουμε απο που αγοράζουμε, μόνο με paypal και φυσικά μόνο όταν έχει καλό feedback ο seller ή τουλάχιστον ΌΧΙ απίστευτες διαφορές στις τιμές. ;)

Οταν λες οχι τρελλες διαφορες στην τιμη?
Εχω παραγγηλει 2 μπαταριες για τα κινητα μου, 3 ευρω την μια και 1,5 ευρω την αλλη.Εδω εχουν και οι 2 περιpου 50 ευρω......λες αντι για μπαταριες να μου φερουν 2 chopsticks?:hmm:

ipo
22-12-09, 14:42
...λες αντι για μπαταριες να μου φερουν 2 chopsticks?
...μη σου πω και ένα μόνο. :p

Αν έχεις πληρώσει με PayPal, μη φοβάσαι. Αν κάτι δεν πάει καλά, κάνεις dispute και όλα καλά.

George_Prix
22-12-09, 15:08
Το expansys είναι απαράδεκτο για μένα για τις τιμές του.
Όσες φορές χρειάστηκα κάτι, οι τιμές του ήταν παραπλήσιες ή πιο πάνω από άλλα μαγαζια.

Φιλε το expansys εχει καλες τιμες στα κινητα σε σχεση με τα Ελληνικα καταστηματα.

Και μην ξεχνας κατι...
Οι δυο προτασεις που εκανα, κοιταξα να ειναι απο αξιοπιστα sites πανω απο ολα και δεν τις εκανα με γνωμονα τα 10€ κατω. ;)

utp
22-12-09, 15:19
...μη σου πω και ένα μόνο. :p

Αμα ειναι να παω να αγορασω ρυζι να ψησω οταν ερθουν...:p
Λες να την πατησω με τοσες χιλιαδες θετικα feedback που εχει?

ownagE_
22-12-09, 15:20
Αμα ειναι να παω να αγορασω ρυζι να ψησω οταν ερθουν...:p
Λες να την πατησω με τοσες χιλιαδες θετικα feedback που εχει?

Όχι, αλλά το θέμα είναι.. είναι οι ίδιες ακριβώς ή μας πουλάνε μούφες? :p

utp
22-12-09, 15:27
Όχι, αλλά το θέμα είναι.. είναι οι ίδιες ακριβώς ή μας πουλάνε μούφες? :p

θα δουμε, δεν μπορω να πω τιποτα απο τωρα...πρωτη φορα αγοραζω...
Ενταξει θα πεσω απο τα συννεφα αμα οντως ειναι γνησια με τετοια τιμη!

ipo
22-12-09, 15:37
Όχι, αλλά το θέμα είναι.. είναι οι ίδιες ακριβώς ή μας πουλάνε μούφες? :p
Πώς καταλαβαίνετε τα αυθεντικά chopsticks από τα ψεύτικα; :p

Πέρα από την πλάκα, η δεσποινίδα παραπάνω ανέφερε νέο πωλητή και απ' ό,τι κατάλαβα πληρωμή χωρίς PayPal. Με πωλητή με χιλιάδες θετικά feedback με ποσοστό θετικών άνω του 99% και πληρωμή με PayPal, δεν έχετε να φοβηθείτε σχεδόν τίποτε.

ownagE_
22-12-09, 19:53
Ενταξει θα πεσω απο τα συννεφα αμα οντως ειναι γνησια με τετοια τιμη!

Μπα, δε θα είναι. :p

uncharted
22-12-09, 20:06
Aπο chinavasion.com εχουν παραγγηλει πολλοι φιλοι μου και εχουν ερθει ολα οπως πρεπει!

Kαλα ο κινεζος που σου στειλε τα chopsticks τι προφιλ ειχε στο ebay(απο e-bay υποθετω τα αγορασες)? Εκει δεν βλεπουμε κατα ποσο ειναι κουκουρουκου ο πωλητης απο τα feedback?
επρεπε να του στειλεις mail, να του πεις "που" να "βαλει" τα chopsticks του :twisted:

ipo
22-12-09, 20:11
Με 200€ ο Κινέζος θα έχει αγοράσει σπίτι και θα κάνει βουτιές στην πισίνα τώρα. Αφού λέει ότι ήταν νέος πωλητής, σιγά μην ξανασχοληθεί με το συγκεκριμένο account. Δεν πρόκειται να δει email ή αν δει θα σου στείλει φωτογραφίες που θα τα τρώει στα "μπουζούκια". :p

minse
23-12-09, 12:44
:( Το μόνο σίγουρο είναι αυτο

........Auto merged post: minse πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όχι η πληρωμή έγινε πάντα μέσω paypal, απλά το paypal δεν αναγνωρίζει επιστροφή χρημάτων όταν γίνει αγοροπωλησία εκτός από e-bay. Εγώ απορώ εφόσον αυτοί του έκαναν την κατάθεση δεν γνωρίζουνε ποιος είναι από τον λογαριασμό που του καταθέσανε?

ipo
23-12-09, 13:00
Όχι η πληρωμή έγινε πάντα μέσω paypal, απλά το paypal δεν αναγνωρίζει επιστροφή χρημάτων όταν γίνει αγοροπωλησία εκτός από e-bay. Εγώ απορώ εφόσον αυτοί του έκαναν την κατάθεση δεν γνωρίζουνε ποιος είναι από τον λογαριασμό που του καταθέσανε?
Κανονικά μπορείς να τον εντοπίσεις, αν δεν έχει χρησιμοποιήσει πλαστά στοιχεία για να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό ή να εκδώσει κάρτα. Και πάλι όμως μπορεί να χρησιμοποίησε το balance στο paypal για να κάνει αγορές (έστω και εικονικές), οπότε να μη χρειάστηκε να σηκώσει τα χρήματα.

Προτείνω να αμφισβητήσεις τη χρέωση στην εταιρεία που σου παρείχε την κάρτα με την οποία έκανες τη σύνδεση με το paypal (αν έτσι στέλνεις χρήματα στο paypal). Οι κάρτες (Visa, Mastercard, Amex) παρέχουν προστασία αγορών και μπορείς να αμφισβητήσεις τη χρέωση.

Αν ψάξεις στο internet θα δεις ότι υπάρχει κόσμος που το έκανε αυτό, μόλις έμαθε ότι το PayPal (που έχει αγοραστεί από το ebay) δεν παρέχει προστασία αγορών εκτός ebay.

Με μία γρήγορη ματιά, δεν μπόρεσα να ξαναβρώ πρόσφατες περιπτώσεις για chargeback, στην περίπτωση που αρνείται το PayPal. Ορίστε (http://www.auctionbytes.com/cab/abn/y03/m10/i03/s01) μία παλιά αναφορά.

minse
23-12-09, 13:14
Δυστυχώς η ευτυχώς δεν είχα ξανακάνει αγορές μέσω διαδικτύου και αμφιβάλλω αν θα ξανακάνω!! Η πληρωμή σε αυτόν έγινε μέσω paypal όμως εγώ έκανα κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του paypal δεν χρησιμοποίησα κάποια κάρτα.

ipo
23-12-09, 14:01
Δυστυχώς η ευτυχώς δεν είχα ξανακάνει αγορές μέσω διαδικτύου και αμφιβάλλω αν θα ξανακάνω!! Η πληρωμή σε αυτόν έγινε μέσω paypal όμως εγώ έκανα κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του paypal δεν χρησιμοποίησα κάποια κάρτα.
Πιο πριν είπες (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3222826&postcount=962) ότι είχες αγοράσει νωρίτερα κάποια ipod. Άρα στην πρώτη σου αγορά ήσουν τυχερή.

Απ' ό,τι φαίνεται ακολούθησες τον πιο επισφαλή τρόπο συναλλαγής. Αυτός δεν είναι λόγος να μην ξανακάνεις αγορές online, αλλά μία καλή αφορμή για να διαβάσεις και να μάθεις πώς μπορείς να εξασφαλίσεις τις αγορές σου και να γλιτώσεις χρήματα με τις διαδικτυακές αγορές. :)

Απ' ό,τι λες όμως σε προηγούμενο μήνυμα σκοπεύεις να αγοράσεις κινητό με 200€ με western union. Κι αυτή είναι λανθασμένη επιλογή.

Με έχεις μπερδέψει πάντως. Άλλα λες στο ένα post, άλλα στο άλλο.

Αν διαβάσεις το συγκεκριμένο νήμα, θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά με τη μεγιστοποίηση της ασφάλειας κατά τις αγορές και την ελαχιστοποίηση του κόστους. Καλή ανάγνωση!

minse
23-12-09, 14:21
Η αγορά των ipods με το computer είχανε μια μέρα διαφορά. Απλά τα ipods ήρθανε ενώ το άλλο όχι. Τώρα πράγματι σκέφτομαι να αγοράσω κινητό και συγκεκριμένα το htc hd2 επειδή όμως έχει 700 ευρώ στην ελληνική αγορά μου φαίνετε περίεργο που το δίνουνε ως και 200 από κίνα, και κατά πόσο ασφαλείς θα είναι. Μέσα στο ioffer και στο alibaba δεν δέχεται κανείς COD , θα ψάξω να βρω κάποιο άλλο site που να δέχεται έστω πιστωτική κάρτα.
Ευχαριστώ πάντως για της πληροφορίες σας.

opeth
23-12-09, 16:01
[ασχετος] ψαχνω διάφορα στο ebay.co.uk, υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω μονο τα πραγματα που στελνονται και ελλαδα, χωρις να πρεπει δηλαδη να κλικαρω την προσφορα και να βλεπω το "Post To:" -που συνηθως ειναι μονο UK καιμουσπανετανευραναπουμε- ; [/ασχετος]

giwrgosth
23-12-09, 16:43
global.ebay.com και αν δε σου βάλει σαν αρχική επιλογή την Ελλάδα βάλτη εσύ.

jkoukos
23-12-09, 17:57
Επίσης σε οποιοδήποτε ebay site στο πεδίο "Sort by" βάζοντας "Price + Shipping", σου βγάζει φόρμα στην οποία επιλέγοντας Ελλάδα, όλες οι τιμές στη λίστα θα έχουν και τα έξοδα αποστολής (εφόσον στέλνουν Ελλάδα).

ipo
23-12-09, 18:02
Καλό το φιλτράρισμα για να γλιτώνουμε χρόνο, αλλά κάποιες φορές χάνουμε μερικές καλές ευκαιρίες. Π.χ. αν ο πωλητής είναι από Αγγλία και στέλνει Ιταλία (άρα δεν τίθεται μεγάλο θέμα απόστασης), αλλά όχι Ελλάδα κι εφόσον εμείς είμαστε αξιόπιστοι σαν αγοραστές (καλό feedback), μπορούμε να πείσουμε τον πωλητή να κάνει εξαίρεση για εμάς (πριν παραγγείλουμε το προϊόν εννοείται). Ενδεχομένως θα χρειαστεί να πληρώσουμε τα επιπλέον έξοδα αποστολής, αλλά και πάλι μπορεί να κερδίσουμε. Οπότε ας κάνουμε και μία global γενική ματιά πριν το φιλτράρισμα.

ownagE_
23-12-09, 18:29
[ασχετος] ψαχνω διάφορα στο ebay.co.uk, υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω μονο τα πραγματα που στελνονται και ελλαδα, χωρις να πρεπει δηλαδη να κλικαρω την προσφορα και να βλεπω το "Post To:" -που συνηθως ειναι μονο UK καιμουσπανετανευραναπουμε- ; [/ασχετος]

Advanced search :p

spooksville
23-12-09, 20:23
ποσο μαλλον γιαυτους που με 10 λιρες παραπανω το only uk το κανουν wherever!!!

treli@ris
24-12-09, 18:25
Τι σημαινει το παρακατω?

Your item, posted on 18/12/09 with reference RJ47067****GB has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE.

Φτανει Ελλαδα, εχει φτασει ή ακομα να ξεκινησει?

ownagE_
24-12-09, 19:34
Τι σημαινει το παρακατω?


Φτανει Ελλαδα, εχει φτασει ή ακομα να ξεκινησει?

Τώρα αν κατάλαβα καλά θα φύγει για Ελλάδα.

treli@ris
24-12-09, 19:47
Δηλαδη χρειαστηκαν 6 μερες και δε ξερω ποσο ακομα για να στειλουν ενα δεμα που ζυγιζει λιγοτερο απο 1 κιλο? Φαντασου να αγοραζα κατι μεγαλυτερο, 1 μηνα θα περιμενα μεχρι να φυγει :lol:

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτη η υπηρεσια ειναι τα αντιστοιχα ΕΛΤΑ της Αγγλιας?

giwrgosth
24-12-09, 19:50
Δεν έχει να κάνει με το βάρος κλπ, απλά τις πιο πολλές φορές οι πωλητές περιμένουν να μαζέψουν μερικά δέματα και να τα στείλουν όλα μαζί. Όμως με την πληρωμή ετοιμάζουν το δέμα, οπότε έχουν και τον αριθμό αποστολής με την ημερομηνία και έτσι μπορεί να σου στείλουν σήμερα το tracking number και το δέμα να φύγει μετά από μέρες.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 1 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτη η υπηρεσια ειναι τα αντιστοιχα ΕΛΤΑ της Αγγλιας?
Ποια εταιρεία είναι? Μπορεί να είναι και courier, τα tracking number είναι σχεδόν ίδια.

treli@ris
24-12-09, 19:53
Ποια εταιρεία είναι? Μπορεί να είναι και courier, τα tracking number είναι σχεδόν ίδια.

Ξεχασα να τη γραψω. Ειναι η Royal Mail (http://www.royalmail.com/portal/rm) και σαν υπηρεσια η International Signed For (http://www.royalmail.com/portal/rm/jump2?catId=400033&mediaId=400035&keyname=INTSIGN)

alekan
24-12-09, 19:55
Royal Mail ειναι τα ΕΛΤΑ.International Signed For ειναι το συστημενο.
Δεν ξερω τι συμβαινει με δαυτους στο νησι, εγω εχω αγορασει εδω και 2,5 εβδομαδες 2 δωρακια για τα πιτσιρικια για Χριστουγεννα κι ακομη να φανουν.Πριν μια εβδομαδα ψωνισα ενα αποστασιομετρο με λειζερ απο Χονγκ-Κονγκ και σημερα το ειχα.
Τα δωρακια θα πανε για Πρωτοχρονια πλεον (ευελπιστω)

giwrgosth
24-12-09, 19:57
Τα βρετανικά ταχυδρομεία δεν είναι και τα πιο γρήγορα, για την Ελλάδα έστω. Θέλουν την υπομονή τους!

treli@ris
24-12-09, 20:01
Δωρα ψωνισα κι εγω. Θα περιμενει ο ανηψιος τον Αη-Μπιλ αλλη μια βδομαδα, χαλαλι του :p

subzer0
24-12-09, 22:04
Τα βρετανικά ταχυδρομεία δεν είναι και τα πιο γρήγορα, για την Ελλάδα έστω. Θέλουν την υπομονή τους!

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ πως έχουν γίνει πολύ αργά. Πριν 3-4 χρόνια που ψώνιζα συνεχώς δίσκους από Juno.co.uk κάνανε 3 εργάσιμες για να έρθουν με Royal Mail αλλά τώρα οι χρόνοι τους έχουν πέσει πολύ.

NiKapa
25-12-09, 00:16
H DHL να δειτε..χελωνα..μαλλον πως πεσαμε στην κυκλοφορια των ημερων..

@ ADSLgr.com All rights reserved.