PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

giwrgosth
10-01-10, 17:36
Οχι, εξαλλου λιγα ειναι τα συστημενα που μου εχουν ερθει.
Δηλαδή για να καταλάβω, περιμένεις ένα συστημένο και ψάχνεις στα καταστήματα της γειτονιάς σου να το βρεις?

subzer0
10-01-10, 17:37
Το συστημένο για να το παραλάβεις θα πρέπει να υπογράψεις, άρα ή θα σου το φέρει ο ταχυδρόμος αν είναι μικρό, ή θα σου φέρει απλά ειδοποίηση. Ειδοποίηση θα σου αφήσει και στην πρώτη περίπτωση αν δε σε βρει.

Το ίδιο λέμε.
Απλά την ερώτηση στο ταχυδρομείο την έκανα για τον λόγο που έγραψε ο DSLaManiaC πιο πάνω :

Δε θα στο αφήσουν χύμα σε καμμία περίπτωση.

Εγώ τα έβρισκα χύμα , και μερικές φορές ακόμα και έξω από την κεντρική πόρτα.
Είχε δημιουργηθεί θέμα με το ταχυδρόμο τότε , το είχα γράψει και στο παρελθόν.

Αλλά αυτό της Arial με το βιβλιοπωλείο πρώτη φορά το ακούω.

arial
10-01-10, 17:37
Απαντησα πιο πανω :p

giwrgosth
10-01-10, 17:37
Στο ειδοποιητηριο που μου ειχε ερθει εγραφε διαφορετικη διευθυνση απο αυτη του ταχυδρομειου της περιοχης μου.
Διαφορετική από που? Από το σπίτι σου?

arial
10-01-10, 17:39
Διαφορετική από που? Από το σπίτι σου?

Αλλη διευθυνση εχει το ταχυδρομειο που παω και παραλαμβανω τα δεματα που μου ερχονται. Και αλλη εχει το βιβλιοπωλειο που μου στελνονται τα συστημενα.

Και στο ειδοποιητηριο που μου φερνει ο ταχυδρομος γραφει καθε φορα απο που μπορω να παραλαβω τα δεματα.

giwrgosth
10-01-10, 17:40
Αλλη διευθυνση εχει το ταχυδρομειο που παω και παραλαμβανω τα δεματα που μου ερχονται. Και αλλη εχει το βιβλιοπωλειο που μου στελνονται τα συστημενα.

Και στο ειδοποιητηριο που μου φερνει ο ταχυδρομος γραφει καθε φορα απο που μπορω να παραλαβω τα δεματα.
Το βιβλιοπωλείο έχει κάποια συνεργασία με τα ΕΛΤΑ ίσως?

arial
10-01-10, 17:41
Το βιβλιοπωλείο έχει κάποια συνεργασία με τα ΕΛΤΑ ίσως?

Για να πανε εκει τα συστημενα μαλλον, δεν γνωριζω και να σου πω.

ipo
10-01-10, 18:29
Υπάρχουν βιβλιοπωλεία που έχουν υποκατάστημα ΕΛΤΑ μέσα.

treli@ris
11-01-10, 15:08
Μια γνωμη γι' αυτο; Υπαρχει περιπτωση να φτασει πριν τις 20/1 που το χρειαζομαι;


Class: First-Class Mail International
Service(s): International Letter
Status: Electronic Shipping Info Received

The U.S. Postal Service was electronically notified by the shipper on January 5, 2010 to expect your package for mailing.

ipo
11-01-10, 15:22
Geofak, μου φαίνεται τις έχεις ξεκατινιάσει τις διεθνείς αγορές. Και έχεις και αγωνία! :p

iVTec
11-01-10, 16:11
Μια γνωμη γι' αυτο; Υπαρχει περιπτωση να φτασει πριν τις 20/1 που το χρειαζομαι;


Class: First-Class Mail International
Service(s): International Letter
Status: Electronic Shipping Info Received

The U.S. Postal Service was electronically notified by the shipper on January 5, 2010 to expect your package for mailing.

Ναι.

Ας μοιραστώ κι εγώ μιά πρόσφατη εμπειρία μου απ΄το e-bay...Ένα έχω να πω (αν και δε θα είναι η πρώτη φορά πού το ακούτε):

Σεμνά παρακαλώ.

Eίχα παραγγείλει 26/11 κάτι απο Αμερική (συγκεκριμένα 2 γρανάζια εκκεντροφόρων)...μου εστάλησαν 28/11, σύμφωνα με USPS, έφτασαν στην Αθήνα 7/12 (!) και εγώ τα πήρα ΣΗΜΕΡΑ, πολύ απλά διότι ποτέ μου δε βρήκα ειδοποιητήριο στο γραμματοκιβώτιο...Και ας λένε ότι μου έστειλαν αυτοί δύο...

Να ξέρετε, όταν σας στέλνουν κάτι με USPS σαν ΑΠΛΟ ΔΕΜΑ (το tracking number αρχίζει από L σε μένα), τότε το tracking number ισχύει μέχρι τα αμερικάνικα σύνορα. Από εκεί και πέρα δεν ισχύει και δεν ενημερώνεται, οπότε περίπου τις μέρες πού περιμένετε να έρθει, καθημερινές επισκέψεις στα ΕΛ.ΤΑ της περιοχής σας για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Το δέμα ήρθε σαν gift με αξία $5 (χωρίς να πω εγώ τίποτα στον πωλητή), δεν πέρασε τελωνείο και είχε μικρές διαστάσεις...Δύο φωτογραφίες:

http://i102.photobucket.com/albums/m106/i-VTech/camgears.jpg
http://i102.photobucket.com/albums/m106/i-VTech/camgears2.jpg

Πωλητής ήταν ο autodynamics (http://myworld.ebay.com/ebaymotors/autodinamics/) και ήταν εξαιρετικός σε όλους τους τομείς.

treli@ris
11-01-10, 16:15
Geofak, μου φαίνεται τις έχεις ξεκατινιάσει τις διεθνείς αγορές. Και έχεις και αγωνία! :p

Καλα εννοειτε. Και περιμενω κι αλλα 3 δεματα απο Ιαπωνια :p


Ναι.

Ας μοιραστώ κι εγώ μιά πρόσφατη εμπειρία μου απ΄το e-bay...Ένα έχω να πω (αν και δε θα είναι η πρώτη φορά πού το ακούτε):

Eίχα παραγγείλει 26/11 κάτι απο Αμερική (συγκεκριμένα 2 γρανάζια εκκεντροφόρων)...μου εστάλησαν 28/11, σύμφωνα με USPS, έφτασαν στην Αθήνα 7/12 (!) και εγώ τα πήρα ΣΗΜΕΡΑ, πολύ απλά διότι ποτέ μου δε βρήκα ειδοποιητήριο στο γραμματοκιβώτιο...Και ας λένε ότι μου έστειλαν αυτοί δύο...

Να ξέρετε, όταν σας στέλνουν κάτι με USPS σαν ΑΠΛΟ ΔΕΜΑ (το tracking number αρχίζει από L σε μένα), τότε το tracking number ισχύει μέχρι τα αμερικάνικα σύνορα. Από εκεί και πέρα δεν ισχύει και δεν ενημερώνεται, οπότε περίπου τις μέρες πού περιμένετε να έρθει, καθημερινές επισκέψεις στα ΕΛ.ΤΑ της περιοχής σας για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Το δέμα ήρθε σαν gift με αξία $5 (χωρίς να πω εγώ τίποτα στον πωλητή), δεν πέρασε τελωνείο και είχε μικρές διαστάσεις...Δύο φωτογραφίες:

http://i102.photobucket.com/albums/m106/i-VTech/camgears.jpg
http://i102.photobucket.com/albums/m106/i-VTech/camgears2.jpg

Πωλητής ήταν ο autodynamics (http://myworld.ebay.com/ebaymotors/autodinamics/) και ήταν εξαιρετικός σε όλους τους τομείς.

Και μενα απο L αρχιζει. Οποτε, να πεταχτω στα ΕΛΤΑ της περιοχης;

iVTec
11-01-10, 17:23
Καλα εννοειτε. Και περιμενω κι αλλα 3 δεματα απο Ιαπωνια :p



Και μενα απο L αρχιζει. Οποτε, να πεταχτω στα ΕΛΤΑ της περιοχης;

Αν έφυγε 5 του μηνός λογικά δε θα έχει φτάσει ακόμα...Αλλά θα πρέπει να το έχεις πριν τις 20 του μηνός, από τα τέλη της βδομάδας (αν δε σου έχει έρθει ειδοποιητήριο) ξεκίνα επισκέψεις :P

ionikos3
11-01-10, 21:53
Ναι.

Ας μοιραστώ κι εγώ μιά πρόσφατη εμπειρία μου απ΄το e-bay...Ένα έχω να πω (αν και δε θα είναι η πρώτη φορά πού το ακούτε):

Σεμνά παρακαλώ.

Eίχα παραγγείλει 26/11 κάτι απο Αμερική (συγκεκριμένα 2 γρανάζια εκκεντροφόρων)...μου εστάλησαν 28/11, σύμφωνα με USPS, έφτασαν στην Αθήνα 7/12 (!) και εγώ τα πήρα ΣΗΜΕΡΑ, πολύ απλά διότι ποτέ μου δε βρήκα ειδοποιητήριο στο γραμματοκιβώτιο...Και ας λένε ότι μου έστειλαν αυτοί δύο...

Να ξέρετε, όταν σας στέλνουν κάτι με USPS σαν ΑΠΛΟ ΔΕΜΑ (το tracking number αρχίζει από L σε μένα), τότε το tracking number ισχύει μέχρι τα αμερικάνικα σύνορα. Από εκεί και πέρα δεν ισχύει και δεν ενημερώνεται, οπότε περίπου τις μέρες πού περιμένετε να έρθει, καθημερινές επισκέψεις στα ΕΛ.ΤΑ της περιοχής σας για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Το δέμα ήρθε σαν gift με αξία $5 (χωρίς να πω εγώ τίποτα στον πωλητή), δεν πέρασε τελωνείο και είχε μικρές διαστάσεις...Δύο φωτογραφίες:

http://i102.photobucket.com/albums/m106/i-VTech/camgears.jpg
http://i102.photobucket.com/albums/m106/i-VTech/camgears2.jpg

Πωλητής ήταν ο autodynamics (http://myworld.ebay.com/ebaymotors/autodinamics/) και ήταν εξαιρετικός σε όλους τους τομείς.

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή περιμένω ένα μικρό δέμα από Αμερική, 14-12-2009 αποστολή από Αμερική που βλέπεις αν έχει έρθει στην Ελλάδα.
Από USPS στο track & confirm βλέπω αυτό

Label/Receipt Number: LC88 4555 750U S
Class: First-Class Mail International
Service(s): International Letter
Status: Acceptance

Your item was accepted at 12:54 PM on December 14, 2009 in BARBERTON, OH 44203. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

iVTec
12-01-10, 05:00
Νομίζω πρέπει να αλλάξει το status από "acceptance" πρώτα και να σου λέει κάτι σαν "informed to wait for delivery" αν δε κάνω λάθος, δυστυχώς έχω σβήσει τα mails μου εκείνα...Ρώτα και στα τοπικά ΕΛΤΑ σου, μη σε πάρω στο λαιμό μου...

DSLaManiaC
12-01-10, 09:56
Νομίζω πρέπει να αλλάξει το status από "acceptance" πρώτα και να σου λέει κάτι σαν "informed to wait for delivery" αν δε κάνω λάθος, δυστυχώς έχω σβήσει τα mails μου εκείνα...Ρώτα και στα τοπικά ΕΛΤΑ σου, μη σε πάρω στο λαιμό μου...

Acceptance σημαίνει ότι έχουν πάρει το δέμα του απ τον πωλητή.

ionikos3
12-01-10, 14:03
Τελικά σήμερα στο γραμματοκιβώτιο βρήκα το δέμα.

NiKapa
12-01-10, 14:41
Τελικά σήμερα στο γραμματοκιβώτιο βρήκα το δέμα.
Μεγεια λοιπον..πανω που αγχωθηκες τυχερε..:)

George_Prix
12-01-10, 15:00
Τελικα το εφαγα το πακετο με το δεμα που περιμενα...
Μετα απο σχεδον 2 μηνες αναμονης και εφου εδω και 8 μερες μου ελεγε οτι το δεμα ειναι στην Ελλαδα, πηρα τηλεφωνο στις ταχυμεταφορες.

Μου ειπανε οτι το δεμα ειχε μεσα προϊόν απομιμηση (γεγονος :p) και το επεστρεψαν στην Κινα. :rant:

Που ζουμε ρε γμτ μου και ανοιγουν τα δεματα. :down::down::down:
Για αυτο λογικα επαιζαν απιστευτες καθυστερησεις απο Κινα. Γιατι ειχαν ξεσκιστει να ανοιγουν δεματα. :rant:

Τωρα καλα ξεμπερδεματα με τον Κινεζο και το paypal. :whistle:

giwrgosth
12-01-10, 15:02
Μου ειπανε οτι το δεμα ειχε μεσα προϊόν απομιμηση (γεγονος :p) και το επεστρεψαν στην Κινα. :rant:
Μπορούν να το κάνουν αυτό? Έχουμε τρελαθεί? Γράφει κάπου ότι δεν μπορώ να στείλω μαϊμού ταχυδρομικά?

treli@ris
12-01-10, 15:04
Τωρα καλα ξεμπερδεματα με τον Κινεζο και το paypal. :whistle:

Θα σου κανει τον Κινεζο και δε θα σε πληρωνει :p

George_Prix
12-01-10, 15:13
Μπορούν να το κάνουν αυτό? Έχουμε τρελαθεί? Γράφει κάπου ότι δεν μπορώ να στείλω μαϊμού ταχυδρομικά?

Και ομως φιλε. :down:

Και εγω χαλαστηκα εντελως, αλλα η κοπελα δε μου αφησε καποιο περιθωριο οτι μπορει να συνεβηκε κατι αλλο.

Της ειπα tracking number και μου ειπε... "ανοιξανε στο τελωνιο το δεμα σας και το επιστρεψανε στην Κινα γιατι ειχε μεσα προιον απομιμηση (μαιμου :p)"

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα σου κανει τον Κινεζο και δε θα σε πληρωνει :p

Μολις του μιλησα στο Messenger και μου ειπε οτι οταν το λαβουν θα μου απαντησουν.
Θελω να πιστευω οτι κατι μπορει να γινει.
Μιλησαμε πολλες φορες σε ολη αυτη την καθυστερηση και εδειχνε σοβαρος πωλητης.

Επισης πριν το στειλει με παρακαλεσε 2-3 φορες να μη γραψω κανενα σχολιο στην αποστολη των χρηματων μεσω paypal που να λεει τη μαρκα του αντικειμενου, για να μην του μπλοκαρουν το paypal για τον ιδιο λογο.

Αυτο δειχνει οτι τρεμει το paypal και ειναι στα υπερ μου.

Στο ταχυδρομειο η κοπελα που ηταν ευγενεστατη και ενημερωμενη, με ρωτησε αν το πληρωσα μεσω paypal και μου ειπε να κανω dispute.

Eγω ειπα στον Κινεζο τι μου προτειναν απο το ταχυδρομειο για να εχει το νου του, αλλα του τονισα οτι δεν κανω τιποτα ακομα μεχρι να μου δωσει αυτος μια λυση. :whistle:

Ε, στο φιναλε δε θα σκασω κιολας. :p

giwrgosth
12-01-10, 15:16
Τι να πω, το ακούω πρώτη φορά!
Και καλά να μιλάμε για εμπορική αποστολή, αλλά για απλό δέμα? Δηλαδή αν έχω φίλο κινέζο και θέλει να μου στείλει κάτι σαν δώρο και είναι μαϊμού θα το γυρίσουν πίσω? Δε βρίσκω λογική σε αυτό.
Πάντως τα χρήματα θα τα πάρεις, αφού θα του γυρίσει και το δέμα δεν έχει λόγο να μην το κάνει.

ipo
12-01-10, 15:17
Μπορούν να το κάνουν αυτό? Έχουμε τρελαθεί? Γράφει κάπου ότι δεν μπορώ να στείλω μαϊμού ταχυδρομικά?
Κι εγώ αυτό αναρωτήθηκα. Ίσως έχει να κάνει με την απαγόρευση εισαγωγής προϊόντων που φέρουν brandname, ενώ είναι απομιμήσεις.

ionikos3
12-01-10, 15:18
Μεγεια λοιπον..πανω που αγχωθηκες τυχερε..:)
Το πιο λογικό σενάριο είναι ότι πέσαμε πάνω στις αργίες και την κίνηση λόγω Χριστουγέννων.
Εξάλλου ο τύπος είχε 100% feedback.
Το μόνο άγχος που είχα από την στιγμή που είχε φύγει ήταν μήπως χαθεί στην Ελλάδα.

George_Prix
12-01-10, 15:21
Κι εγώ αυτό αναρωτήθηκα. Ίσως έχει να κάνει με την απαγόρευση εισαγωγής προϊόντων που φέρουν brandname, ενώ είναι απομιμήσεις.

Καπως ετσι.

Εχουν σφιξει πολυ τα πραγματα με τις μαιμουδες.

Για αυτο και ο Κινεζος μου τονιζε συνεχεια μη γραψω κανενα σχολιο που να φαινεται η μαρκα στο paypal. ;)

Aπο την αλλη τωρα που μιλησαμε μου ειπε οτι πρωτη φορα του τυχαινει αυτο... :hmm:

Ή μου λεει ψεμματα για να μη φανει οτι παιζει θεμα με τις αποστολες απο Κινα ή ειμαι πραγματικα ΤΟΣΟ καντεμης.
Παντως με δεδομενο οτι το εστειλε γυρω στις 20-22 Νοεμβριου απο Κινα και στην Ελλαδα φανηκε το δεμα στις αρχες Ιανουαριου, μας δειχνει οτι μπορει να δουλευανε υπερωριες στο τελωνιο και να ανοιγανε μερα-νυχτα δεματα.

Δεν εξηγειται αλλιως.

ipo
12-01-10, 15:26
Τι είχες παραγγείλει; Χιμπατζή; :p

George_Prix
12-01-10, 15:31
Τι είχες παραγγείλει; Χιμπατζή; :p

Χιμπατζη-δες.

Τι να το κανεις που τα original εκαναν κατι χιλιαρικα και αυτα ηταν οι καλυτερες απομιμησεις που βρηκα μετα απο πολυ ψαξιμο... :whistle:

subzer0
12-01-10, 16:15
Sorry ρε παιδιά αλλά και αν εγώ εις γνώση μου ψωνίζω μαϊμούδες?
Αν γνωρίζω οτι είναι μαϊμούδες?
Αν κάνω συλλογή από μαϊμούδες?

ipo
12-01-10, 16:22
Sorry ρε παιδιά αλλά και αν εγώ εις γνώση μου ψωνίζω μαϊμούδες?
Αν γνωρίζω οτι είναι μαϊμούδες?
Αν κάνω συλλογή από μαϊμούδες?
Οι μαϊμούδες, εφόσον φέρουν λογότυπο ή εταιρικό όνομο ή οποιοδήποτε άλλο κατοχυρωμένο εικαστικό ή λειτουργικό σημείο είναι παράνομες. Η διακίνηση απαγορευμένων ειδών είναι επίσης παράνομη.

Φυσικά υπάρχουν τα νόμιμα αντίγραφα προϊόντων. Αυτά μπορείς να τα έχεις.

George_Prix
12-01-10, 16:24
Sorry ρε παιδιά αλλά και αν εγώ εις γνώση μου ψωνίζω μαϊμούδες?
Αν γνωρίζω οτι είναι μαϊμούδες?
Αν κάνω συλλογή από μαϊμούδες?

Φιλε και εγω εν γνωση μου ψωνισα μαιμου.

Αλλα η original εταιρια δεν παυει να χανει κερδη και προσπαθει να διαφυλαξει τα συμφεροντα της.

Διαβαζα προσφατα, οτι ακομα και στην αυτοκινητοβιομηχανια εχει αρχισει και ακμαζει το φαινομενο της απομιμησης.
Οι Κινεζοι κυριως, βγαζουν αυτοκινητα ομοια με γνωστα και επιτυχημενα μοντελα, αλλα φυσικα πολυ φθηνοτερα.
Σε πολλες χωρες οπως η Γερμανια, απαγορευτηκε η κυκλοφορια τετοιων οχηματων. :whistle:

subzer0
12-01-10, 16:32
Οι μαϊμούδες, εφόσον φέρουν λογότυπο ή εταιρικό όνομο ή οποιοδήποτε άλλο κατοχυρωμένο εικαστικό ή λειτουργικό σημείο είναι παράνομες. Η διακίνηση απαγορευμένων ειδών είναι επίσης παράνομη.

Φυσικά υπάρχουν τα νόμιμα αντίγραφα προϊόντων. Αυτά μπορείς να τα έχεις.

Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα.
Υπάρχει νόμιμο αντίγραφο προϊόντος με λογότυπο της εταιρίας πάνω?
Πχ. τότε που ήταν στα φόρτε του το Βουλγαρικό Σαντάνσκι στα σύνορα στον Προμαχώνα και πουλούσαν μαϊμούδες με το κανονικό όνομα της φίρμας πάνω , ήτανε νόμιμο?


Φιλε και εγω εν γνωση μου ψωνισα μαιμου.

Αλλα η original εταιρια δεν παυει να χανει κερδη και προσπαθει να διαφυλαξει τα συμφεροντα της.

Διαβαζα προσφατα, οτι ακομα και στην αυτοκινητοβιομηχανια εχει αρχισει και ακμαζει το φαινομενο της απομιμησης.
Οι Κινεζοι κυριως, βγαζουν αυτοκινητα ομοια με γνωστα και επιτυχημενα μοντελα, αλλα φυσικα πολυ φθηνοτερα.
Σε πολλες χωρες οπως η Γερμανια, απαγορευτηκε η κυκλοφορια τετοιων οχηματων. :whistle:

Και κατά πόσο είναι νόμιμο να ανοίγονται δέματα , χωρίς της παρουσία σου?
Υπάρχει κάποιος νόμος που προστατεύει τον καταναλωτή σε αυτά τα θέματα?

Αυτό με τα αμάξια το έχω ακούσει κι εγώ.
Συν οτι τα θάβανε και στα crash test και τέτοια αλλά επειδή δεν ασχολούμαι με το είδος δεν ξέρω και κατά πόσο ήταν αλήθεια (που κατά πάσα πιθανότητα θα ήταν).

ipo
12-01-10, 16:36
Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα.
Υπάρχει νόμιμο αντίγραφο προϊόντος με λογότυπο της εταιρίας πάνω?
Υπάρχει νόμιμο αντίγραφο, χωρίς λογότυπο και γενικότερα εμπορικά κατοχυρωμένα εικαστικά ή λειτουργικά στοιχεία.

3lbereth
12-01-10, 16:50
Η Louis Vuitton έκανε μήνυση στο ebay ζητώντας κάτι -μύρια αποζημίωσης γιατι επέτρεπε να πωλούνται μέσω του site απομιμήσεις της φίρμας. Kαταδικάστηκε κι όλας.

Το EBay Inc, η μεγαλύτερη εταιρεία διαδυκτιακών δημοπρασιών στον κόσμο, διατάχθηκε από Γαλλικό δικαστήριο να πληρώσει το αστρονομικό ποσό των 63 εκατομμυρίων δολλαρίων στον οίκο LVMH τον μεγαλύτερο κατασκευαστή προϊόντων πολυτελείας του κόσμου.

Σε μήνυση που έκανε, η LVMH υποστηρίζει ότι το EBay δεν πήρε κατάλληλα μέτρα έτσι ώστε να πατάξει την πώληση πλαστών προϊόντων πολυτελείας στην ιστοσελίδα της.

Καθώς στην LVMH (πλήρες όνομα Moet Hennessy Louis Vuitton) ανήκουν τρανταχτά ονόματα της διεθνούς μόδας όπως Fendi, Pucci, Givenchy, Kenzo, Dior, Marc Jacobs και Sephora, για να ονομάσουμε ορισμένα, ήταν φυσικά αδύνατο να μην επηρρεαστεί από πωλήσεις πλαστών προϊόντων. Η LVMH υποστηρίζει ότι μετά από δική του έρευνα, ανακάλυψε πως το 2006, το 90% των αρωμάτων, ρολογιών και τσαντών μάρκας Louis Vuitton και Dior που πουλήθηκαν μέσω EBay, ήταν πλαστά. Σε μια άλλη μήνυση που έκανε κυρίως το πασίγνωστο κοσμηματοπωλείο Tiffany & Co, αναφέρεται ότι οι διαδυκτιακές πωλήσεις πλαστών προϊόντων επιφέρουν ζημιές της τάξης των 30 δισ. δολλαρίων το χρόνο στους κατασκευαστές των αληθινών.

Το EBay ανακοίνωσε ότι θα κάνει έφεση (φυσικά) οπότε μάλλον η υπόθεση θα τραβήξει ίσως και χρόνια.

Tο δε Κινεζόνι τρέμει μη γίνει black listed - γιατί είναι-πολλά-τα-λεφτά-Άρη!

treli@ris
12-01-10, 16:53
Υπαρχουν νομιμα replica καταστηματα στο Internet. Ενδεικτικα: ireplicastore.com ;)

Cacofonix
12-01-10, 16:55
Υπαρχουν νομιμα replica καταστηματα στο Internet. Ενδεικτικα: ireplicastore.com ;)
Στην Ελλάδα είναι νόμιμο κάτι τέτοιο με την υπάρχουσα νομοθεσία;

George_Prix
12-01-10, 16:56
Υπαρχουν νομιμα replica καταστηματα στο Internet. Ενδεικτικα: ireplicastore.com ;)

Απο που προκυπτει η νομιμοτητα τους? :hmm:
Απο το οτι εβαλε τη λεξη replica στη διευθυνση του site? :hmm:

Γιατι και ο Κινεζος που αγορασα εγω, δε με εξαπατησε πουλωντας μου για original. :nono:
Σαν high quality replica ανεφερε τα αντικειμενα του. ;)

treli@ris
12-01-10, 17:02
Στην Ελλάδα είναι νόμιμο κάτι τέτοιο με την υπάρχουσα νομοθεσία;

Εννοεις να στελνει εδω ή να ανοιξει κατι παρομοιο και στην Ελλαδα; Για το 1ο ξερω οτι στελνει, για το 2ο δεν εχω γνωση.


Απο που προκυπτει η νομιμοτητα τους? :hmm:
Απο το οτι εβαλε τη λεξη replica στη διευθυνση του site? :hmm:

Γιατι και ο Κινεζος που αγορασα εγω, δε με εξαπατησε πουλωντας μου για original. :nono:
Σαν high quality replica ανεφερε τα αντικειμενα του. ;)

Αμερικανικη νομοθεσια ισως. Οποτε μπορει να ειναι νομιμο. Για τον κινεζο δε γνωριζω τι ισχυει.

subzer0
12-01-10, 21:29
BTW το δικό μου ειδοποιητήριο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3253926#post3253926) , ήταν υπενθύμιση για αυτό που παρέλαβα στις 30/12.

Τώρα πως εξηγείται να μου έρθει ειδοποιητήριο , το οποίο όμως δεν γράφει οτι είναι υπενθύμιση πάνω που κανονικά θα έπρεπε ή τουλάχιστον έτσι γινόταν παλαιότερα , και να μου έρθει αφού παρέλαβα το προϊόν , δεν μπορώ να το καταλάβω. :hmm:

Ίσως λόγω γιορτών.

treli@ris
14-01-10, 12:39
Σε συνεχεια αυτου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3251263&postcount=1080), ολα καλα, ηρθε το δεμα στο κεντρο διανομης Αθηνων.

Αλλα εδω και 2 μερες, ουτε καποιος χτυπησε κουδουνι, ουτε ειδοποιητηριο αφησανε ουτε τιποτα. Παω χτες να ρωτησω με τον κωδικο, βλεπει η κοπελα τα ιδια που βλεπω κι εγω στο συστημα και μου απανταει θα ειδοποιηθεις. Καλαααα λεω και την κανω.

Παιρνω σημερα τηλεφωνο, αφου εξηγω οτι δεν εχω καμια ενημερωση και τι ακουω, ημαρτον!!!
"Ο διανομεας που ειναι υπευθυνος για το δεμα μου και την περιοχη μου, του ηρθε διακοπη συμβασης. Τα δεματα θα στελνοντουσαν αν βρισκαμε καποιον αλλον. Περαστε αυριο με την ταυτοτητα σας να το παραλαβετε διοτι σημερα γινεται ενας χαμος"

Και καλα εγω που μενω ενα 5λεπτο διπλα. Αν ο αλλος πρεπει να φαει μια μερα ολοκληρη για να παρει κατι που πρεπει να ερθει στην πορτα του;; Ελλαδαρα αθανατη, γι' αυτο σε γουσταρω :p

ipo
14-01-10, 12:51
Ένα φθινόπωρο είχε κοπεί σε μεγάλο μέρος της περιοχής το τηλέφωνο και σε μερικούς το ρεύμα, επειδή δεν πλήρωσαν τους λογαριασμούς του καλοκαιριού. Μιλάμε για πάνω από 500 σπίτια. Δεν είχαν έρθει ποτέ οι λογαριασμοί και γενικότερα η αλληλογραφία του καλοκαιριού, επειδή ο ταχυδρόμος ήταν συμβασιούχος και προτίμησε να πετάξει τα γράμματα και να πάει διακοπές, αντί να τα διανείμει. Αυτή ήταν η απάντηση του ταχυδρομείου στα παράπονά μας.

jap
14-01-10, 13:59
Όλα αυτά μέχρι με τον ένα ή άλλο τρόπο να υπάρξουν κι άλλοι πάροχοι "καθολικής υπηρεσίας". Τότε να δείτε φυγή στους εναλλακτικούς. (Αν φύγω και πάω στην XXX-Post, θα μπορώ να κρατήσω τον αριθμό της θυρίδας που έχω; ) Πλάκα κάνω, αλλά σε 5-6 χρόνια θα το συζητάμε κι αυτό, θα έχουμε εναλλακτικές εταιρείες της ΔΕΗ και των ΕΛΤΑ. Φοβάμαι όμως ότι οι ταχυδρόμοι είναι το last mile, σαν το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ.

treli@ris
14-01-10, 14:30
Class: First-Class Mail International
Service(s): International Letter
Status: Acceptance

Your item was accepted at 4:56 PM on January 12, 2010 in NEW YORK, NY 10040. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

Αυτο σημαινει οτι στις 12/1 δεχτηκαν το πακετο και εφυγε απο Ν.Υορκη, σωστα;

ipo
14-01-10, 14:41
Αυτο σημαινει οτι στις 12/1 δεχτηκαν το πακετο και εφυγε απο Ν.Υορκη, σωστα;
Πόσες παραγγελίες έχεις κάνει; Έστησες μαγαζί; :p

ownagE_
14-01-10, 14:41
Αυτο σημαινει οτι στις 12/1 δεχτηκαν το πακετο και εφυγε απο Ν.Υορκη, σωστα;

Το δέχτηκαν, ναι.
Έφυγε.. όχι. :p

treli@ris
14-01-10, 14:44
Πόσες παραγγελίες έχεις κάνει; Έστησες μαγαζί; :p

Μπα, ακομη. Περιμενω 4, 5, 6... 10 πραγματα ακομη και μετα :lol:


Το δέχτηκαν, ναι.
Έφυγε.. όχι. :p

Φτουυυυ, παλι θα περιμενω :p

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πολυ κολλητικο αυτο το ebay :lol:

ipo
14-01-10, 14:50
Τουλάχιστον με τόσες υπερατλαντικές εμπειρίες, δώσε και σε εμάς κανένα hint να μαθαίνουμε πώς να κινούμαστε. Μοιράσου τη γνώση. :)

treli@ris
14-01-10, 14:59
Το μονο που μπορω να πω, αφου δεν το κατεχω καιρο το αθλημα, ειναι να ρωτατε πριν αγορασετε ακομα κι αν αυτο που αγοραζετε κανει 1€

Στην πλειοψηφια, εχω τυχει σε αριστους πωλητες. Εχω δεχτει απαντηση ακομα και στιγμιαια. Ε, σε αυτον δινεις παραπανω εμπιστοσυνη.

arial
14-01-10, 15:57
Πολυ κολλητικο αυτο το ebay :lol:

Ασε ειναι πολυ κολλητικο το ebay... και ολο και κατι θα δω και θα θελω.. εγω τωρα εχω κολλησει να παρω εναν ηλιακο φορτιστη για το κινητο μου :p

Cacofonix
14-01-10, 17:18
Ασε ειναι πολυ κολλητικο το ebay... και ολο και κατι θα δω και θα θελω.. εγω τωρα εχω κολλησει να παρω εναν ηλιακο φορτιστη για το κινητο μου :p
Χειμωνιάτικα; :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.