PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

arial
14-01-10, 17:21
Χειμωνιάτικα; :rofl:

Ε αφου τωρα μου ρθε ... τι ψαχνει κανεις οταν βαριεται :whistle: :p

odys2008
16-01-10, 22:41
Καλησπέρα παιδιά,
θέλω λοιπόν να πάρω ένα αντικείμενο που κοστίζει 250Ε. Ο πωλητής έχει 3300 πωλήσεις με 100% feedback και οι πωλήσεις είναι παρομοίων αντικειμένων. Αναφέρει δε ότι για αγορές με διεθνές αφμ και εταιρίες αφαιρεί 15% της τιμής που είναι ο VAT. Αγοράζω το προιόν και αφού του στέλνω τα στοιχεία μου απαντάει (πολύ γρήγορη απάντηση σε 5 λεπτά) ότι θα μου στείλει invoice μέσω paypal στο email μου ,πράγμα που κάνει, γιατί λέει ότι δεν μπορεί να αφαιρέσει σωστά το ποσό (15% της αξίας) από το invoice του ebay.

Και ερωτώ: να τον πληρώσω έτσι? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αποζημίωση αν κάτι πάει στραβά? Το invoice του paypal αναφέρει ότι πρόκειτε για αυτό το προιόν, χωρίς να αναφέρει τον αριθμό της δημοπρασίας στο ebay. Μετά πως θα φανεί στο ebay ότι εγώ τον πλήρωσα?

treli@ris
16-01-10, 22:47
Λογικα στο ebay θα αναφερει οτι τον πληρωσες αλλα στην κανονικη τιμη. Επειτα σε σενα θα αφαιρεσει το VAT μεσω 2ης συναλλαγης.

Δηλαδη πληρωνεις 250€ και μετα αυτος σου βαζει το 15% πισω. Καπως ετσι το βλεπω.

btw, εχει κατι καλο ο συγκεκριμενος; :p

odys2008
16-01-10, 22:51
barcode scanners :p

Όχι θα του πληρώσω το ποσό 200Ε κατευθείαν μέσω της δεύτερης συναλλαγής από το invoice που μου έστειλε μέσω paypal.Και αυτός λογικά θα αναφέρει στο ebay ότι τον πλήρωσα κανονικά. Νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα:hmm:

ipo
16-01-10, 23:27
Όχι θα του πληρώσω το ποσό 200Ε κατευθείαν μέσω της δεύτερης συναλλαγής από το invoice που μου έστειλε μέσω paypal.Και αυτός λογικά θα αναφέρει στο ebay ότι τον πλήρωσα κανονικά. Νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα:hmm:
Αυτό που περιγράφεις είναι η αισιόδοξη περίπτωση. Η απαισιόδοξη λέει ότι παίρνει τα 200€ και δε σου στέλνει τίποτα, ενώ στο ebay δε φαίνεται η συναλλαγή. Κατόπιν ζητάς τα χρήματά σου πίσω από το paypal, αλλά το τελευταίο δε σου τα δίνει, διότι ως γνωστόν δεν ασφαλίζει πληρωμές εκτός ebay. Άρα η όλη διαδικασία δεν είναι ασφαλής.

ΑΛΛΑ, λόγω των 3300 πωλήσεων και του 100% feedback, πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα κι ας ακολουθήσεις την επισφαλή διαδικασία. Κατά 99% όλα θα πάνε καλά. Προσωπικά θα έπαιρνα το ελάχιστο ρίσκο, προκειμένου να κερδίσω το 15%.

jap
17-01-10, 01:47
Ισχύουν αυτά που γράφει ο ipo (δεν σε εξασφαλίζει το paypal πια για αγορές εκτός ebay, αλλά και μάλλον έχεις πέσει σε αξιόπιστο πωλητή). Αλλά υπάρχει και καλύτερη εναλλακτική, αν και από ό,τι κατάλαβα τα έχεις ήδη κανονίσει. Πληρώνεις κανονικά το full ποσό, απλά θα καθυστερήσεις να 'πάρεις πίσω' το φπα, αφού θα συμψηφιστεί με αυτά που εισπράττεις στην επόμενη δήλωσή σου. Έτσι δεν διακινδυνεύεις τίποτα. Εννοείται ότι θα περάσεις το τιμολόγιο κανονικά ως δαπάνη. Αν δεν είσαι πιστωτικός είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.

odys2008
17-01-10, 20:46
Αυτό μάλλον θα κάνω, ευχαριστώ πολύ παιδιά!

slipknot
17-01-10, 22:33
Αυτό που περιγράφεις είναι η αισιόδοξη περίπτωση. Η απαισιόδοξη λέει ότι παίρνει τα 200€ και δε σου στέλνει τίποτα, ενώ στο ebay δε φαίνεται η συναλλαγή. Κατόπιν ζητάς τα χρήματά σου πίσω από το paypal, αλλά το τελευταίο δε σου τα δίνει, διότι ως γνωστόν δεν ασφαλίζει πληρωμές εκτός ebay. Άρα η όλη διαδικασία δεν είναι ασφαλής.

Σύμφωνα με αυτό όλες οι αγορές που κάνουμε από ηλεκτρονικά καταστήματα μέσω paypal δεν θα καλύπτονταν σε περίπτωση αντιδικίας.Κάτι τέτοιο δεν ισχύει,μια χαρά σε καλύπτει το paypal σε όλες τις περιπτώσεις

ipo
17-01-10, 22:43
Σύμφωνα με αυτό όλες οι αγορές που κάνουμε από ηλεκτρονικά καταστήματα μέσω paypal δεν θα καλύπτονταν σε περίπτωση αντιδικίας.Κάτι τέτοιο δεν ισχύει,μια χαρά σε καλύπτει το paypal σε όλες τις περιπτώσεις
Μπορείς να διαβάσεις τους όρους χρήσης του paypal (https://cms.paypal.com/gr/cgi-bin/?&cmd=_render-content&content_ID=ua/UserAgreement_full&locale.x=en_US#13.%20Disputes%20between%20Buyers%20and%20Sellers%20-%20Buyer%20Protection%20Programmes), αν θέλεις να πειστείς. Αν δε θέλεις να πειστείς δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις να διεκδικήσεις τα χρήματά σου πίσω, από αγορά εκτός ebay και τότε να ανακαλύψεις πολλά δύσπιστα άτομα που παραπονιούνται online, επειδή δεν τους καλύπτει η εγγύηση αγορών του paypal.




13. Disputes between Buyers and Sellers - Buyer Protection Programmes

13.1 How am I protected if I have a problem with a purchase?

PayPal has 2 programmes to help protect you:

1. PayPal Buyer Protection (for eligible items purchased via your PayPal Account and either: (i) made on eBay; or (ii) funded by PayPal Credit and purchased on or off eBay). For the avoidance of doubt, PayPal Credit does not include any credit card other than the PayPal Mastercard.
2. PayPal Buyer Complaint Policy (for all other items purchased using PayPal on or off eBay). (together, referred to as “PayPal’s protection for buyers”).

Please note that PayPal’s protection for buyers only applies if you use your PayPal Account to make a purchase.

Αν διαβάσετε περαιτέρω, θα δείτε ότι η δεύτερη περίπτωση δεν είναι shopping protection, αφού το paypal δεν εγγύαται chargeback. Επομένως εγγύηση επιστροφής χρημάτων με dispute, είτε μέσω ebay, είτε μέσω paypal's mastercard.

slipknot
17-01-10, 22:47
Μπορείς να διαβάσεις τους όρους χρήσης του paypal, αν θέλεις να πειστείς. Αν δε θέλεις να πειστείς δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις να διεκδικήσεις τα χρήματά σου πίσω, από αγορά εκτός ebay και τότε να ανακαλύψεις πολλά δύσπιστα άτομα που παραπονιούνται online, επειδή δεν τους καλύπτει η εγγύηση αγορών του paypal.

Με υποθέσεις δε στηρίζεις άποψη.

Μα από εμπειρία το λέω.Δεν αμφισβητώ αυτό που λές για τους όρους χρήσης πάντως.Αλλά από καταστήματα όπως το fragrancex για παράδειγμα μου έχουν επιστραφεί χρήματα από το paypal.Αν θές μπορώ να κοιτάξω όλο το αρχείο των επιστροφών που έχω καθώς πολύ σπάνια αγοράζω μέσω ebay,σχεδόν όλες τις συναλλαγές τις κάνω εκτος

ipo
17-01-10, 23:13
Η συζήτηση ξεκίνησε για την ασφάλεια που παρέχει το paypal σε περίπτωση που ο πωλητής είναι απατεώνας και η αγορά γίνει εκτός ebay. Αν λοιπόν φροντίσει να αφήσει μηδενικό υπόλοιπο στο paypal account του, τότε έχεις χάσει τα χρήματά σου.

Αν είναι χαζός και αφήσει χρήματα στο paypal balance ή τίμιος και δεχθεί το dispute, δε θα έχει πρόβλημα. Αλλά τότε δε μιλάμε για ασφάλεια αγορών, απλά για έναν διαμεσολαβητή στην επιστροφή χρημάτων.

Ξαναλέω, ασφάλεια αγορών εκτός ebay και εκτός paypal's mastercard, δεν παρέχεται από το paypal. Απλά γίνεται blacklisted ο πωλητής (είναι ένας μοχλός πίεσης) και αφαιρείται το υπόλοιπό του από το balance. Αυτά όμως δεν απασχολούν έναν απατεώνα που γίνεται καπνός και ανοίγει νέο account.

jap
18-01-10, 00:23
@slipknot: Έχεις δίκιο αλλά έχουν αλλάξει οι όροι κάποιους μήνες τώρα. Πλέον το paypal σου παρέχει τη δυνατότητα να ανοίξεις ένα case, αλλά είναι απλά διαμαρτυρία και δεν σου εγγυώνται τίποτα, ακόμα κι αν αποδεδειγμένα έχει κάνει απατεωνιά ο άλλος. Κάλυψη υπάρχει μόνο για αγορές ebay. Για υπηρεσίες και άλλου είδους συναλλαγές ποτέ δεν υπήρχε κάλυψη έτσι κι αλλιώς.

ipo
18-01-10, 01:05
@slipknot: Έχεις δίκιο αλλά έχουν αλλάξει οι όροι κάποιους μήνες τώρα. Πλέον το paypal σου παρέχει τη δυνατότητα να ανοίξεις ένα case, αλλά είναι απλά διαμαρτυρία και δεν σου εγγυώνται τίποτα, ακόμα κι αν αποδεδειγμένα έχει κάνει απατεωνιά ο άλλος. Κάλυψη υπάρχει μόνο για αγορές ebay. Για υπηρεσίες και άλλου είδους συναλλαγές ποτέ δεν υπήρχε κάλυψη έτσι κι αλλιώς.
Από το 2008 τουλάχιστον έχουν αλλάξει οι όροι στο PayPal και δε σε καλύπτει για αγορές εκτός ebay. Δε θυμάμαι αν είχε γίνει ακόμα πιο παλιά αυτή η αλλαγή. Η πρόσφατη αλλαγή πριν από μερικούς μήνες ήταν το Νοέμβριο, αλλά προς την αντίθετη κατεύθυνση. Άρχισε να παρέχει προστασία αγορών με τη δική του mastercard. Οπότε, αν θέλεις προστασία αγορών, είτε επιλέγεις ebay, είτε off ebay με paypal's mastercard.

Υπάρχουν κι άλλες πιστωτικές κάρτες που παρέχουν προστασία αγορών, αλλά κυρίως στις ΗΠΑ. Στην Ελλάδα μόνο για αγορές εσωτερικού έχω βρει. Στις ΗΠΑ με πιστωτική κάρτα ψωνίζεις ό,τι θέλεις και το αμφισβητείς αν θέλεις, παίρνοντας άμεσα τα χρήματά σου πίσω. Απλά πατάς dispute στο ebanking, ακυρώνεται η χρέωση της κάρτας σου και καθαρίζει μετά η τράπεζα. Πολλά χρόνια μπροστά από εμάς...

jap
18-01-10, 10:42
@ipo: Βλέπω ότι έχεις δίκιο. Οι εκτός ebay αγορές έπαψαν να καλύπτονται από 30/9/08, έκτοτε έχουν γίνει πολλές άλλες σχετικές αλλαγές (π.χ. η κοπελιά με τα τσόπστικς πρέπει να αποδείξει ότι τα επέστρεψε και να πληρώσει για συστημένο για να πάρει τα λεφτά της πίσω, δεν αρκεί να διαμαρτυρηθούν 10 χρήστες για να αποδειχτεί ότι ο τύπος ήταν απατεώνας). Αυτά γίνονται όταν στην πράξη δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

ipo
18-01-10, 11:18
Αυτά γίνονται όταν στην πράξη δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Έλλειψη ανταγωνισμού σε συνδυασμό με abuse και ελλειπή, έως ανύπαρκτη, ταυτοποίηση του χρήστη. Σε κάθε είδους ασφάλιση, υπάρχουν κάποιοι χρήστες που κάνουν abuse ή είναι απλά άτυχοι ή απρόσεκτοι. Τους στηρίζουν οι πολλοί τυχεροί. Αν ο ισολογισμός από αυτή την ισορροπία, αρχίσει και βγαίνει παθητικός, τότε δεν μπορεί να επιζήσει για πολύ.

Εκτός από την απουσία ανταγωνιστικών υπηρεσιών, που εύστοχα ανέφερες, από τη στιγμή που το paypal έχει πλέον δική του πιστωτική κάρτα, δεν το συμφέρει να παρέχει ασφάλεια και να στηρίζει τις κάρτες των άλλων τραπεζών. Δηλαδή από τη μία δεν έχει ανταγωνισμό στις online πληρωμές, από την άλλη έχει ανταγωνισμό στις πιστωτικές κάρτες. Επόμενο είναι να κινηθεί προς την κατεύθυνση που θα κάνει τις κάρτες άλλων τραπεζών λιγότερο συμφέρουσες, σε σχέση με τη δική του. Έτσι κι αλλιώς από το 2002 (νομίζω) ανήκει στο ebay, οπότε αυτό προωθεί κι εκεί δίνει την ασφάλεια αγορών. Αντιμετωπίζεται περισσότερο ως εργαλείο του ebay και λιγότερο ως αυτόνομη υπηρεσία ασφαλών πληρωμών.

Ήδη έχει "τσακωθεί" με την American Express και ρίχνει σε αυτή όλες τις περιπτώσεις προβλημάτων συναλλαγών. Δεν ξέρω ποιος από τους δύο φταίει, αλλά αυτή η κίνηση δείχνει ότι πλέον δε σκύβει το κεφάλι απέναντι στις μεγάλες εταιρείες καρτών.

jap
18-01-10, 11:50
Το πρώτο δεν μας αφορά ακόμα, αφού τη συγκεκριμένη κάρτα μπορούν να βγάλουν μόνο οι Αμερικάνοι (και οι Εγγλέζοι μπορούν, αλλά νομίζω όχι με αυτή την προστασία), αν και την κάρτα την εκδίδει άλλη εταιρεία. Βέβαια οι Αμερικάνοι είναι μεγάλο ποσοστό της πελατειακής τους βάσης.
Για την AmEx έχεις κάποιο link για αυτά που αναφέρεις (πέρα από αυτά που έχουν συζητηθεί στο adslgr περί στοιχείων κλπ);

ipo
18-01-10, 11:55
Για την AmEx έχεις κάποιο link για αυτά που αναφέρεις (πέρα από αυτά που έχουν συζητηθεί στο adslgr περί στοιχείων κλπ);
Στο σημείο που λέμε περί verification, μπορείς να βρεις μερικά link που είχα παραθέσει τότε. Επίσης με googling ακόμα περισσότερα. Έχω βρει πολύ κόσμο να παραπονιέται για τη σχέση PayPal AmEx, με την AmEx να σφυρίζει αδιάφορα και το PayPal να αποδίδει ευθύνες στην AmEx. Δεν έχω κάτι πρόχειρο αυτή τη στιγμή και ξέρω ότι αν ψάξεις θα βρεις περισσότερα από εμένα. :)

trd64
18-01-10, 14:23
H paypal σε καλύπτει με έμμεσο τρόπο και εκτός ebay (έχω πάρει χρήματα 2 φορές). Ο λόγος είναι απλός. Αν υπάρξει πρόβλημα ο άλλος δεν θα μπορεί να πουλήσει από ebay στον αιώνα τον άπαντα (νομίζω ότι ανταλλάσσουν πληροφορίες αυτής της μορφής και με άλλες εταιρίες πχ moneybookers).

Αν ο πωλητής είναι verified τα πράγματα είναι πιο απλά.

Αυτό με το ebay το πρόσθεσαν μετά την εξαγορά.

ipo
18-01-10, 14:34
H paypal σε καλύπτει με έμμεσο τρόπο και εκτός ebay (έχω πάρει χρήματα 2 φορές). Ο λόγος είναι απλός. Αν υπάρξει πρόβλημα ο άλλος δεν θα μπορεί να πουλήσει από ebay στον αιώνα τον άπαντα (νομίζω ότι ανταλλάσσουν πληροφορίες αυτής της μορφής και με άλλες εταιρίες πχ moneybookers).
Το ανέφερα και σε χτεσινό μήνυμα ("blacklisted"). Αυτό ισχύει αν ο πωλητής χρησιμοποιεί το ίδιο account εντός και εκτός ebay, οπότε όπως είπες διακυβεύει τη φήμη του.

Επίσης μία εξασφάλιση που παρέχει το paypal, είναι η απόκρυψη των στοιχείων της πιστωτικής κάρτας σου.

Όλα τα παραπάνω έχουν αξία, αλλά δε συγκρίνεται με την ασφάλεια αγορών και την επιστροφή χρημάτων με το dispute, στην περίπτωση που ο πωλητής είναι απατεώνας. Απλά αποτελούν ένα μοχλό πίεσης προς τον πωλητή που έχει ήδη κάποια φήμη και δε θέλει να τη χαλάσει. Οι περισσότεροι όμως την πατάνε με άγνωστους πωλητές που δεν έχουν να χάσουν τίποτα με το να κλείσουν το account στο paypal.

odys2008
18-01-10, 18:02
Πάντως για την ιστορία παιδιά, και κατοπιν συνενόησης με τον πωλητή του έστειλα όλο το ποσό μέσω της φόρμας του ebay και μετά μου έκανε αυτός partial refund το ποσό του ΦΠΑ.

thx για την βοήθεια

ipo
18-01-10, 18:11
Πάντως για την ιστορία παιδιά, και κατοπιν συνενόησης με τον πωλητή του έστειλα όλο το ποσό μέσω της φόρμας του ebay και μετά μου έκανε αυτός partial refund το ποσό του ΦΠΑ.

thx για την βοήθεια
Μου πέρασε από το μυαλό, αλλά δεν περίμενα να δεχτεί, επειδή θα χρεωνόταν την προμήθεια του ebay για το συνολικό ποσό. Εξαιρετικός!

Φρόντισε να αφήσεις πολύ καλό feedback.

treli@ris
18-01-10, 18:11
Φαινοτανε ως η πιο λογικη κινηση :oneup:

Καποιοι τα ελεγαν 2 μερες πριν :whistle: :p :lol:

ipo
18-01-10, 18:20
Φαινοτανε ως η πιο λογικη κινηση :oneup:

Καποιοι τα ελεγαν 2 μερες πριν :whistle: :p :lol:
Εδώ οφείλω να σε παραδεχτώ (τελικά δική σου ήταν η σκέψη και νόμιζα ότι απλά μου είχε περάσει από το μυαλό. :p)

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3267040&postcount=1153

Λογικα στο ebay θα αναφερει οτι τον πληρωσες αλλα στην κανονικη τιμη. Επειτα σε σενα θα αφαιρεσει το VAT μεσω 2ης συναλλαγης.

Δηλαδη πληρωνεις 250€ και μετα αυτος σου βαζει το 15% πισω. Καπως ετσι το βλεπω.
Ο πιο απλός τρόπος, αλλά και με το λιγότερο ρίσκο, αφού η αρχική συναλλαγή θα ήταν μέσω ebay, οπότε επιδεχόταν αμφισβήτησης, αν η επιπλέον συμφωνία επιστροφής του φόρου δεν πετύχαινε.
:oneup:

odys2008
18-01-10, 19:04
Φαίνεται ως τώρα εξαιρετικός, και με τόσες πωλήσεις είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις 100% το feedback

utp
18-01-10, 22:37
Κατι που πληρωσα τωρα μεσω paypal το εκανε μεσω μιας σελιδας auctiva λεγοταν.Ηταν διαφορετικη η διαδικασια απο αλλες φορες. Δεν το εχω ξαναδει αυτο...τι ειναι? Αλλαξε κατι?

treli@ris
18-01-10, 22:44
Λογισμικο για πωλησεις/δημοπρασιες μεσω του eBay

http://en.wikipedia.org/wiki/Auctiva
http://www.auctiva.com/

arial
21-01-10, 02:35
Χτες εψαχνα ενα usb φλασακι και βρηκα αυτο εδω...

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260539807003&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Αλλα μου φαινετε πολυ φτηνο, $28 για 128 gb... τι λετε και εσεις?

Να πω οτι το αγορασα και σημερα μαρκαριστηκε σαν dispatched.

odys2008
21-01-10, 02:51
Κλασική απάτη με τα flashakia από το ebay. (http://reviews.ebay.com/BEWARE-of-FAKE-1GB-2GB-4GB-8GB-USB-Flash-Drives-on-eBay_W0QQugidZ10000000001236200?ssPageName=BUYGD:CAT:-1:SEARCH:3)

Ελπίζω να μην είναι αλλά με 94,5% αξιολόγηση και τέτοια τιμή 99.9% είναι μούφα

arial
21-01-10, 02:52
Φτου ! Τωρα το αγορασα.. αλλα ενταξει $28 ειναι μονο... εχω και μια προσμονη τι θα μου στειλει ο Κινεζος :p

Collective_Soul
21-01-10, 03:02
Kατα πασα πιθανοτητα ειναι απατη

3lbereth
21-01-10, 03:32
Φτου ! Τωρα το αγορασα.. αλλα ενταξει $28 ειναι μονο... εχω και μια προσμονη τι θα μου στειλει ο Κινεζος :p
Εμ, εκεί ποντάρουν τα Κινεζόνια - σου λέει "σιγά να μην ασχοληθεί ο Δυτικός για 30 ευρώ". Μόνο που αυτός με τόσα, ζει την οικογένειά του για 1 μήνα. Βάλε οτι θα έχει βρει και καμιά εκατοστή θύματα ακόμα, σε λίγο θα μετακομίσει στην Απαγορευμένη Πόλη! :rolleyes:

arial
21-01-10, 03:39
Ελπιζω να μου στειλει και τιποτα chopsticks να τα εχω να τον θυμαμαι :p

ipo
21-01-10, 11:33
Μάλλον απάτη. Αφαιρέθηκε το item:

This listing (260539807003) has been removed, or this item is not available.

Καλά κι εσύ πρώτα αγοράζεις και μετά ρωτάς; Μάλλον θα σου στείλει flashάκι, αλλά θα είναι 1GByte reprogrammed να δείχνει 128 GByte χωρητικότητα.

treli@ris
21-01-10, 15:30
Ξέρει κάποιος τι σόι tracking number είναι αυτό -> 5VU39861AP1410346

Κάτι για Airmail post ανέφερε στην περιγραφή το κινεζάκι

arial
21-01-10, 15:48
ipo ελα ντε, αλλα μολις το ειδα δεν μπορουσα να κρατηθω και το αγορασα :cry:

subzer0
22-01-10, 17:06
Μάλλον απάτη. Αφαιρέθηκε το item:


Καλά κι εσύ πρώτα αγοράζεις και μετά ρωτάς; Μάλλον θα σου στείλει flashάκι, αλλά θα είναι 1GByte reprogrammed να δείχνει 128 GByte χωρητικότητα.

Πάντως σε μένα 2 φορές που μου ήρθε αυτό το μήνυμα (οτι το προϊόν αφαιρέθηκε) μου ήρθε κανονικά , αν και ήταν άσχετο με φλασάκι βέβαια.
Μπορεί να είναι όντως απάτη δεν ξέρω , αλλά επειδή είδα αυτό το μήνυμα που γράφεις το λέω.

arial
22-01-10, 17:14
Σε εμενα παντως πριν αφαιρεθει το προιον ,ειχε μαρκαριστει σαν dispatched , τωρα τι θα ερθει... θα σας πω σε κανα μηνα :p

Torrentoo
22-01-10, 21:39
Φίλε κάνε Paypal dispute από τώρα.. αν είναι ψεύτικο το tracking θα πάρεις τα λεφτά σου σίγουρα...

treli@ris
27-01-10, 03:11
Νεα υπηρεσια απο το eBay -> Ασφάλεια Συναλλαγών (http://pages.ebay.com/coverage/index.html) :oneup:

ipo
27-01-10, 11:34
Νεα υπηρεσια απο το eBay -> Ασφάλεια Συναλλαγών (http://pages.ebay.com/coverage/index.html) :oneup:
Από το Νοέμβριο υπάρχει αυτό. Πιστεύω ότι είναι καλό είναι να μελετηθούν οι όροι, διότι έχει αρκετές προϋποθέσεις και εξαιρέσεις.

Αν κοιτάξεις στο νήμα, θα δεις ότι κάποιος χρησιμοποίησε ήδη την υπηρεσία ταυτόχρονα με το dispute στο paypal και του ακυρώθηκαν και τα δύο dispute. Μία από τις προϋποθέσεις είναι να μην κάνεις ταυτόχρονα αμφισβήτηση στην υπηρεσία πληρωμής (paypal, τράπεζα της κάρτας σου).

treli@ris
27-01-10, 14:03
Απο το Νοεμβριο ??!! Μαλιστα, δεν το ηξερα. Απλα για καποιο λογο χτες μου εμφανιστηκε

RASTAVIPER
27-01-10, 14:16
Εγώ πάλι πρόσεξα ότι βγαίνει μόνο για το ebay.com και όχι για το ebay.co.uk που κάνω το 99% των αγορών μου.Επίσης γράφει, "Also, items must be purchased on the U.S. eBay.com website to qualify for eBay Buyer Protection coverage, and are covered for 45 days from the date of payment."

Άρα δεν απασχολεί πολύ κόσμο το συγκεκριμένο και συνεχίζει να ισχύει ό,τι ίσχυε τόσο καιρό για τα ευρωπαϊκά sites του EBAY.

jkoukos
27-01-10, 14:27
Δεν σ' εμποδίζει κανείς να κάνεις τις αγορές σου μέσω του .com, αφού με τον ίδιο κωδικό μπορείς να μπεις σε όλα τα website του ebay.

treli@ris
27-01-10, 14:34
Ναι, αυτο το προσεξα κι εγω. Ισχυει μονο για το .com. Επισης, οπως γραφει, πρεπει να εχεις κανει εστω μια αγορα απο το .com για να σου ενεργοποιηθει η ασφαλεια.


Επι του θεματος, σχετικα με μια παραγγελια απο τη Σιγκαπουρη με απλο κινεζικο Airmail un-registered χωρις tracking number!

Αγορασα κατι στις 15/1. Στις 16/1 με ενημερωνει ο πωλητης οπως και το eBay οτι ο λογαριασμος του θα κλεισει λογω οτι του εκλεψαν τα στοιχεια. Την ιδια μερα μου στελνει απο το δευτερο username του αν θελω να συνεχιστει η παραγγελια ή να μου επιστρεψει τα χρηματα. Του λεω ΟΚ συνεχισε την. Στις 17/1 μου λεει οτι το προιον το εχει στειλει. Σημερα 27/1 μου στελνει το eBay μηνυμα οτι και το δευτερο username που εχει ο συγκεκριμενος εχει κλαπει και θα κλεισει ο λογαριασμος. Λεω εδω, την πατησα καθως δεν μπορω να επικοινωνησω!! Σημερα 27/1 μου χτυπαει ο διαχειριστης και μου δινει το δεμα που ειχα παραγγειλει :respekt:

Κατα τη γνωμη μου, ο συγκεκριμενος αξιζει πολλα μπραβο. Μεσα σε 10 μερες επαθε οτι επαθε αλλα το δεμα παρολα αυτα ηρθε πολυ πριν την ωρα του μαρκαρισμενο ως δωρο χωρις καν να το ζητησω. Και απο επικοινωνια μεσω email αψογος :oneup:

ipo
27-01-10, 14:42
Εγώ πάλι πρόσεξα ότι βγαίνει μόνο για το ebay.com και όχι για το ebay.co.uk που κάνω το 99% των αγορών μου.Επίσης γράφει, "Also, items must be purchased on the U.S. eBay.com website to qualify for eBay Buyer Protection coverage, and are covered for 45 days from the date of payment."

Άρα δεν απασχολεί πολύ κόσμο το συγκεκριμένο και συνεχίζει να ισχύει ό,τι ίσχυε τόσο καιρό για τα ευρωπαϊκά sites του EBAY.
Αν διαβάσετε τους όρους (http://pages.ebay.com/help/policies/buyer-protection.html) προσεκτικά, θα δεις ότι σε παραπέμπουν στο τοπικό ebay, διότι πράγματι το link που έδωσε ο γεωφακ είναι για το .com.


Buyers who file a case through eBay Buyer Protection, but who did not purchase an item on the US eBay.com site, will be redirected to the existing resolution process for the site they used, if any.
Υπάρχει λοιπόν; Υπάρχει!

Αν λοιπόν κάνουμε ό,τι μας λένε οι όροι και πάμε στο τοπικό ebay, δηλαδή το ebay.co.uk που ενδιαφέρει εσένα και τον "πολύ κόσμο" που λες, θα δεις ότι κι εκεί ισχύει παρεμφερής buyer protection (http://pages.ebay.co.uk/help/policies/buyer-protection.html). Μπορείτε να διαβάσετε τους όρους στο ebay.co.uk για να διαπιστώσετε όσα σας γράφω.


Δεν σ' εμποδίζει κανείς να κάνεις τις αγορές σου μέσω του .com, αφού με τον ίδιο κωδικό μπορείς να μπεις σε όλα τα website του ebay.
Το γεγονός ότι χρησιμοποιείς τον ίδιο κωδικό, δε συνεπάγεται τους ίδιους όρους για κάθε τοπικό διαδικτυακό μαγαζί ebay.

RASTAVIPER
27-01-10, 15:22
Και γιατί στο ebay.co.uk δεν βγαίνει έτσι με μεγάλα γράμματα η ίδια ανακοίνωση?
Γιατί προφανώς δεν ισχύει ακριβώς το ίδιο αλλά κάτι διαφορετικό.

jkoukos αυτό που λες δεν έχει σχέση με αυτό που αναφέρω.

ipo
27-01-10, 15:29
Και γιατί στο ebay.co.uk δεν βγαίνει έτσι με μεγάλα γράμματα η ίδια ανακοίνωση?
Γιατί προφανώς δεν ισχύει ακριβώς το ίδιο αλλά κάτι διαφορετικό.
Προτιμάς να βγάζεις συμπεράσματα από υποθέσεις (με βάση την απουσία διαφήμισης), από το να διαβάσεις τους όρους και να μάθεις μερικά πράγματα; Μέχρι και link (http://pages.ebay.co.uk/help/policies/buyer-protection.html) σου έδωσα για τους όρους που δε διάβασες πριν αποφανθείς.

Αν μπορείς να τεκμηριώσεις τη θέση σου με κάποιο link, παρακαλώ κάνε το. Αλλά το να αντιπαραθέτεις "προφανείς" υποθέσεις, όταν εγώ σε παραπέμπω στις επίσημες γραπτές πληροφορίες της ebay.co.uk, δε νομίζω ότι έχει κάποιο αποτέλεσμα.

jkoukos
27-01-10, 15:52
Το γεγονός ότι χρησιμοποιείς τον ίδιο κωδικό, δε συνεπάγεται τους ίδιους όρους για κάθε τοπικό διαδικτυακό μαγαζί ebay.
Ίσως δεν έγινα κατανοητός, δεν έγραψα ότι ισχύουν οι ίδιοι όροι (για το οποίο συμφωνώ), αλλά για την αγορά του προϊόντος από άλλο site.


jkoukos αυτό που λες δεν έχει σχέση με αυτό που αναφέρω.
Νομίζω ότι έχει, δες παρακάτω.

Προς όλους, συγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά λύστε μου μία απορία:
Ας υποθέσουμε ότι παρακολουθώ κάποιo αντικείμενο μέσω του .co.uk (στο οποίο έκανα την πρώτη μου εγγραφή στο ebay). Με εμποδίζει κανείς την τελική αγορά να την κάνω μέσω του .com; Γιατί έχω κάνει ήδη 3-4 αγορές με αυτό τον τρόπο.
Σε αυτή την περίπτωση ποιοί όροι ισχύουν; Του site που χρησιμοποίησα για την αγορά ή του αντίστοιχου της αρχικής εγγραφής στο ebay;

ipo
27-01-10, 16:23
Ίσως δεν έγινα κατανοητός, δεν έγραψα ότι ισχύουν οι ίδιοι όροι (για το οποίο συμφωνώ), αλλά για την αγορά του προϊόντος από άλλο site.
Έχεις δίκιο. Τώρα κατάλαβα τι λες κι ας το είχες πει ξεκάθαρα στην αρχή.

Σχετικά με την ερώτηση που κάνεις, δεν ξέρω τι ισχύει και είναι και δική μου απορία.

gravias14
28-01-10, 13:59
Για χαρα παιδια!!!
Ειμαι ετοιμος να κανω την πρωτη μου αγορα απο το ebay και το προβλημα ειναι οτι δεν εχω σταθερο τοπο διαμονης.. μπορω να πω στον πωλητη να μου το στειλει σε καποιο courier της περιοχης μου και στην συνεχεια να παω να το παραλαβω απο εκει??

@ ADSLgr.com All rights reserved.