PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

marioscs
28-01-10, 14:08
Για χαρα παιδια!!!
Ειμαι ετοιμος να κανω την πρωτη μου αγορα απο το ebay και το προβλημα ειναι οτι δεν εχω σταθερο τοπο διαμονης.. μπορω να πω στον πωλητη να μου το στειλει σε καποιο courier της περιοχης μου και στην συνεχεια να παω να το παραλαβω απο εκει??

λίγο χλωμό αυτό...

Απ ' ότι ξέρω, κάποιοι θέλουν να είναι verified by paypal η διεύθυνση σου.

Δεν έχεις κάποιο φίλο / γνωστό που μπορείς να βάλεις τη δικιά του διεύθυνση;

jkoukos
28-01-10, 14:20
Κανονικά χρησιμοποιήται η διεύθυνση που στέλνεται ο λογαριασμός της κάρτα σου. Κατά περίπτωση όμως μπορείς να βάλεις νέα διεύθυνση τη στιγμή που επιλέγεις να γίνει η πληρωμή, αν το δέχεται ο πωλητής που μπορεί να θέλει μόνο επιβεβαιωμένες διευθύνσεις.
Πληροφορίες εδώ. (http://pages.ebay.com/help/pay/shipping-for-buyers.html#before)

gravias14
28-01-10, 14:21
Μπορω να βρω ναι.. θα πρεπει να αλλαξω την διευθυνση μου στα paypal μονο?

treli@ris
28-01-10, 14:48
Η δικια μου διευθυνση ενω φαινεται Verified στη σελιδα του PayPal, οταν κανω καποια αγορα και με στελνει να πληρωσω, το eBay την βλεπει σαν Unverified. Βεβαια, ποτε δεν ειχα προβλημα. Ολα ερχονται κανονικα.

DSLaManiaC
28-01-10, 16:32
Η δικια μου διευθυνση ενω φαινεται Verified στη σελιδα του PayPal, οταν κανω καποια αγορα και με στελνει να πληρωσω, το eBay την βλεπει σαν Unverified. Βεβαια, ποτε δεν ειχα προβλημα. Ολα ερχονται κανονικα.

Άλλο πράγμα το verified address κι άλλο το verified paypal account.

Verified address μόνο στις ΗΠΑ κατά κύριο λόγο.

treli@ris
28-01-10, 16:47
Δεν το ηξερα αυτο :oneup:

Link
04-02-10, 12:44
Χμμ ίσως είμαι λίγο off-topic αλλά ας το ρωτήσω.
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180454630493&ssPageName=ADME:L:OU:US:1123
Αυτό εδώ σας φαίνεται γιa hoax? 20$ ένας φορτιστής original? Kαι με δωρεαν μεταφορικά;Στα reviews πάντως έχει πάρα πολύ καλές βαθμολογιες.Ο ενδυασμός μου είναι μήπως δεν είναι όντως original.Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταλάβω;Kάποιος που να έχει περισσότερη εμπειρία από μένα στο ebay;

jkoukos
04-02-10, 13:14
Οι αυθεντικοί πωλούνται γύρω στα 40-50$, αλλά και αυτοί στη Κίνα κατασκευάζονται (όπως γράφει στη ταμπέλα και ο δικός μου της HP).
Μια χαρά είναι, αρκεί να κάνει για το δικό σου laptop (π.χ. το αντίστοιχο δικό μου είναι το μοντέλο PA-1650-02H (http://cgi.ebay.com/65W-AC-Adapter-Charger-For-HP-Compaq-Presario-F500-F700_W0QQitemZ270505418860QQcmdZViewItemQQptZAU_Laptop_Accessories?hash=item3efb61206c)).

Link
04-02-10, 14:01
Ναι το ξερω οτι και οι αυθεντικοι στην Κινα κατασκευαζονται απλως ο συγκεκριμενος πωλητης λεει οτι ειναι original, οχι απλα ενας φορτιστης που κανει για αυτα τα μοντελα. Και διερωτομαι τωρα εγω. Γινεται; Ή άμα του δώσω μπανάνα θα αρχίσει να χοροπηδάει;

Εdit:Με λιγο ψαξιμο εβγαλα το συμπερασμα οτι προκειται για OEM (http://compreviews.about.com/od/general/a/OEM.htm).Αν προκειται για κατι τετοιο παντως μου φαινεται πολυ καλή περιπτωση.

arial
09-02-10, 17:41
Μου ηρθε σημερα μια ειδοποιηση για συστημενο, και εχω την υποψια πως θα ειναι το κινεζικο φλασακι που παραγγειλα.. αυριο που θα παω στο βιβλιοπωλειο θα σας πω τι ειναι τελικα :rofl:

RASTAVIPER
09-02-10, 18:12
Κινέζικο + φλασάκι???
Σούπερ

arial
09-02-10, 18:14
Κινέζικο + φλασάκι???
Σούπερ

Χαχαχα ειμαι περιεργη να δω τι θα ειναι :p

treli@ris
09-02-10, 18:23
Μπορει να ηρθε ολοκληρος ο Κινεζος σε φλασακι. Τοσα GB πηρες :lol:

George_Prix
10-02-10, 14:43
Τελικα το εφαγα το πακετο με το δεμα που περιμενα...
Μετα απο σχεδον 2 μηνες αναμονης και εφου εδω και 8 μερες μου ελεγε οτι το δεμα ειναι στην Ελλαδα, πηρα τηλεφωνο στις ταχυμεταφορες.

Μου ειπανε οτι το δεμα ειχε μεσα προϊόν απομιμηση (γεγονος :p) και το επεστρεψαν στην Κινα. :rant:

Που ζουμε ρε γμτ μου και ανοιγουν τα δεματα. :down::down::down:
Για αυτο λογικα επαιζαν απιστευτες καθυστερησεις απο Κινα. Γιατι ειχαν ξεσκιστει να ανοιγουν δεματα. :rant:

Τωρα καλα ξεμπερδεματα με τον Κινεζο και το paypal. :whistle:



Τελικα ειχα Happy End με το ζητημα μου. :)

Το δεμα επιστραφηκε στην Κινα, ο τυπος το ξαναστειλε και αυτη τη φορα ημουνα τυχερος.

Τα ρουφιανοελληνικα ταχυδρομεια δεν ανοιξαν το δεμα ωστε να δουνε τι μαιμου προιοντα ειχε μεσα και το παρελαβα κανονικα αυτη τη φορα. :p

Andree
11-02-10, 23:35
Καλήμερα σε όλους εδώ.
Η ερώτηση μου είναι η εξής, έχω λογαριασμό στο Ebay όπως και στο paypal για αγορές, αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θέλω να πουλήσω κάτι.
Έψαξα στο ebay ποια είναι η διαδικασία να μπορώ να βάλω κάτι για πούλημα αλλά δεν το έβρισκα. Μπορείτε να με βοηθήσετε το πως να το βάλω..?

ipo
11-02-10, 23:58
Έψαξα στο ebay ποια είναι η διαδικασία να μπορώ να βάλω κάτι για πούλημα αλλά δεν το έβρισκα. Μπορείτε να με βοηθήσετε το πως να το βάλω..?
Ορίστε η διαδικασία που ψάχνεις από τη βοήθεια του ebay:
http://pages.ebay.co.uk/help/sell/selling-basics.html

shadow_1986
13-02-10, 02:29
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τις απορίες που έχω στο λίνκ;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3320118&postcount=10

Ευχαριστώ!:)

Andree
13-02-10, 17:56
Σε ευχαριστώ ipo... :)

JERY
16-02-10, 12:43
η καρτες visa σε καλυπτουν για εκτος ελλαδας αγορες?

Mouse Potato
16-02-10, 14:08
η καρτες visa σε καλυπτουν για εκτος ελλαδας αγορες?

Όπως;

Ναι δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις προβλήματα

JERY
16-02-10, 16:23
σε περιπτωση που δεν σου στειλουν το προιον αν μπορεις να κανεις αρνηση πληρωμης ωστε να παρεις τα χρηματα σου

RASTAVIPER
16-02-10, 18:52
η καρτες visa σε καλυπτουν για εκτος ελλαδας αγορες?
Όλες οι VISA παίζουν μπάλα στο εξωτερικό.

djuan1988
18-02-10, 19:31
Καλησπέρα,

μου έστειλαν από UK ένα πακετάκι αξίας ~50€ στις 1 Φεβρουαρίου. Ακόμη δεν έχει έρθει. Τα ελληνικά ταχυδρομεία δεν ξέρουν τίποτα καθώς δεν υπάρχει tracking number.

Μίλησα με τον πωλητή (top rated seller) και μου είπε ότι πρέπει να περάσουν 25 ημέρες για να θεωρηθεί χαμένο από τη Royal Mail και να του στείλω τότε για να δούμε τι θα γίνει.

Πως μπορώ να αποδείξω ότι δεν το έχω παραλάβει ώστε να μου το ξαναστείλει;

Cacofonix
18-02-10, 20:07
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει tracking number, ανοίγεις dispute και στο ξαναστέλνει.

3lbereth
18-02-10, 23:36
Δεν συνηθίζεται το dispute πριν περάσει ένα εικοσαήμερο απο την ημερομηνία αποστολής.
Πχ, το Play που τα στέλνει απλό ταχυδρομείο, λέει να προχωρήσεις σε ενέργειες μετά απο αυτό το διάστημα. Τότε, το αναζητούν (δεν ξέρω πώς - αφού δεν έχει tracking number) και μετά στο ξαναστέλνουν ή σου επιστρέφουν το ποσό.
Αν ταχυδρομήθηκε 1/2 περίμενε λίγο και απο Δευτέρα κάνε dispute. Στις γιορτές περίμενα κι εγώ πακέτο απο Αγγλία και ήρθε ακριβώς στις 21 ημέρες.
Υπάρχει περίπτωση να στο βούτηξε κανένας γείτονας? Αν σε γνωρίζει ο ταχυδρόμος, γιατί δε δοκιμάζεις να τον ρωτήσεις αν θυμάται να σου άφησε πακέτο? Μου έτυχε περίπτωση παραγγελίας που βλακωδώς έδωσα σαν τόπο αποστολής το σπίτι μου, ενώ λείπω όλη μέρα στο γραφείο. Ο ταχυδρόμος το είχε πετάξει στον κήπο και ευτυχώς πρόλαβε και το μάζεψε ο διαχειριστής. Απο τότε δηλώνω μόνο τη διεύθυνση εργασίας μου.

djuan1988
19-02-10, 02:11
Μου είπε να περάσουν 25 ημέρες και μετά θα είναι κάτι παραπάνω από χαρούμενος να μου το στείλει ξανά...

Πήρα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο αρκετές φορές και μου είπαν ότι δεν έχουν τίποτα. Τον ταχυδρόμο δεν τον ξέρω προσωπικά. Ξέρει κανείς αν υπάρχει μητρώο στο ταχυδρομείο ώστε να μπορέσω να δω αν έχει έρθει και μου το έχει βουτήξει κανείς;

djT
19-02-10, 07:06
Μου είπε να περάσουν 25 ημέρες και μετά θα είναι κάτι παραπάνω από χαρούμενος να μου το στείλει ξανά...

Πήρα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο αρκετές φορές και μου είπαν ότι δεν έχουν τίποτα. Τον ταχυδρόμο δεν τον ξέρω προσωπικά. Ξέρει κανείς αν υπάρχει μητρώο στο ταχυδρομείο ώστε να μπορέσω να δω αν έχει έρθει και μου το έχει βουτήξει κανείς;

Μητρώο δίχως Tracking number δυστυχώς δεν υπάρχει

RyDeR
20-02-10, 10:44
Χαιρετώ!

Έχω "κερδίσει" ενα laptop εδώ και 2 μέρες σε δημοπρασία του eBay, πόσες μέρες έχω να το πληρώσω;

Το καθυστερώ για να προλάβω να είμαι σε άλλο μέρος και να μου έρθει εκεί... Μου είπε θα το στείλει με ParcelForce (48 ώρες θεωρητικά - αναλαμβάνει η ACS Ελλάδα οπότε θα έρθει γρήγορα) και δεν μπορώ ούτε απο το τρόπο αποστολής να το "σώσω".

cheese
20-02-10, 11:34
Χαιρετώ!

Έχω "κερδίσει" ενα laptop εδώ και 2 μέρες σε δημοπρασία του eBay, πόσες μέρες έχω να το πληρώσω;

Το καθυστερώ για να προλάβω να είμαι σε άλλο μέρος και να μου έρθει εκεί... Μου είπε θα το στείλει με ParcelForce (48 ώρες θεωρητικά - αναλαμβάνει η ACS Ελλάδα οπότε θα έρθει γρήγορα) και δεν μπορώ ούτε απο το τρόπο αποστολής να το "σώσω".

συνήθως ο κάθε πωλητής αναφέρει στους όρους πωλήσεων τις μέρες εντός των οποίων πρέπει να πληρωθεί το ποσό. Αλλα εφόσον έχει έτσι η κατάσταση στείλε του ένα e-mail εξηγώντας του οτι πρέπει να καθυστερήσεις λίγο την πληρωμή, ή αν το θεωρείς σωστό μπορείς να του στείλεις τα χρήματα και να του ζητήσεις να μην το στείλει άμεσα αλλά να περιμένει έως ότου τον ενημερώσεις εσύ!

Collective_Soul
20-02-10, 13:20
Nομιζω εντος 3 ημερων πρεπει να γινει η πληρωμη.

Giama
20-02-10, 16:58
Χαιρετώ!

Έχω "κερδίσει" ενα laptop εδώ και 2 μέρες σε δημοπρασία του eBay, πόσες μέρες έχω να το πληρώσω;

Το καθυστερώ για να προλάβω να είμαι σε άλλο μέρος και να μου έρθει εκεί... Μου είπε θα το στείλει με ParcelForce (48 ώρες θεωρητικά - αναλαμβάνει η ACS Ελλάδα οπότε θα έρθει γρήγορα) και δεν μπορώ ούτε απο το τρόπο αποστολής να το "σώσω".

Ο κάθε πωλητής έχει τη δική του πολιτική σχετικά με το πόσες μέρες περιθώριο αφήνει για να πληρωθεί. Έλεγξε τη σελίδα της δημοπρασίας που κέρδισες και κάπου στις λεπτομέρειες θα το γράφει. Αλλιώς επικοινώνησε μαζί του.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί του και να του πεις πώς ακριβώς έχει η κατάσταση. Το πιθανότερο είναι να σου ζητήσει να το πληρώσεις τώρα, ώστε να είναι καλυμμένος ότι δεν θα εξαφανιστείς και στο κρατάει τζάμπα, και να περιμένει ειδοποίησή σου για να το στείλει.
Ό,τι κι αν έχεις σκοπό να κάνεις επικοινώνησε μαζί του να τον ενημερώσεις πάντως.

sonic
20-02-10, 20:59
Χαιρετώ!

Έχω "κερδίσει" ενα laptop εδώ και 2 μέρες σε δημοπρασία του eBay, πόσες μέρες έχω να το πληρώσω;

Το καθυστερώ για να προλάβω να είμαι σε άλλο μέρος και να μου έρθει εκεί... Μου είπε θα το στείλει με ParcelForce (48 ώρες θεωρητικά - αναλαμβάνει η ACS Ελλάδα οπότε θα έρθει γρήγορα) και δεν μπορώ ούτε απο το τρόπο αποστολής να το "σώσω".

Πλήρωσε τον και πέστου να το στείλει όταν θέλεις εκεί που θέλεις, ελπίζω να έχεις επικοινωνήσει μαζί του.

RyDeR
20-02-10, 21:09
Του έστειλα mail χθές και ακόμα περιμένω... απλά νόμιζα οτι ισχύει κάτι standard στο eBay.

ipo
20-02-10, 21:14
Επαυξάνω με τη σειρά μου. Η σημαντικότερη υποχρέωση που έχουμε σαν αγοραστές είναι να πληρώνουμε άμεσα. Αυτό κρίνει και το feedback που θα πάρουμε.

Η καθυστέρηση δύο ημερών για την πληρωμή, ήδη σε έχει εκθέσει σαν αγοραστή. Σε αυτό συμβάλει και το γεγονός της καθυστερημένης επικοινωνίας μαζί του.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Του έστειλα mail χθές και ακόμα περιμένω... απλά νόμιζα οτι ισχύει κάτι standard στο eBay.
Εσύ δε θα ενοχλούσουν αν είχες πληρώσει το προϊόν και μετά από δύο ημέρες ο πωλητής ούτε είχε επικοινωνήσει μαζί σου, ούτε το είχε στείλει;

RyDeR
20-02-10, 23:12
Επαυξάνω με τη σειρά μου. Η σημαντικότερη υποχρέωση που έχουμε σαν αγοραστές είναι να πληρώνουμε άμεσα. Αυτό κρίνει και το feedback που θα πάρουμε.

Η καθυστέρηση δύο ημερών για την πληρωμή, ήδη σε έχει εκθέσει σαν αγοραστή. Σε αυτό συμβάλει και το γεγονός της καθυστερημένης επικοινωνίας μαζί του.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εσύ δε θα ενοχλούσουν αν είχες πληρώσει το προϊόν και μετά από δύο ημέρες ο πωλητής ούτε είχε επικοινωνήσει μαζί σου, ούτε το είχε στείλει;

Εννοείται, έχεις απόλυτο δίκιο ο,τι και να πείς.

Είπα να το στείλω σε φίλο στην Καβάλα άλλα έχω ορίσει όριο στην κάρτα κάτω απο το ποσό και πρέπει να περιμένω μέχρι την επόμενη εργάσιμη για να αλλαχθεί... :(

ipo
20-02-10, 23:31
Συμβαίνουν αυτά, δεν πειράζει. Απλά φρόντισε να ενημερώσεις των πωλητή για να μη νομίζει ότι τον κοροϊδεύεις.

SALONIKAG
20-02-10, 23:55
Όταν ένα ταχυδρομικο αντικείμενο στελνεται "απλό",δεν ξέρεις αν έχει φθασει στον προορισμό του..Μπορεί να χαθεί,να το κλεψει ο γείτονας κλπ...
Αντίθετα τα συστημένα ,registered/recorded/signed-for,έχουν ειδική διαχείρηση και παραδίδονται στον παραλήπτη αφού υπογραψει...Αυτά έχουν το trucking number και μπορείς να δεις σε ποια κατασταση είναι από την ιστοσελίδα των ταχυδρομείων..Επίσης αν δεν το παραλάβεις ο αποστολεας κάνει αίτηση αναζήτησης στο ταχυδρόμειο και σε περίπτωση που έχει χαθεί,παίρνει αποζημίωση...

alxandros
23-02-10, 14:24
Μόλις έλαβα ένα μαιλ με θέμα: Συναρπαστικά νέα: το eBay είναι τώρα διαθέσιμο στα Ελληνικά!‏

http://www.eim.ebay.gr/

http://www2.ebay.com/aw/uk/201002.shtml#2010-02-12100931

treli@ris
23-02-10, 14:26
Υπαρχει καιρο τωρα στα Ελληνικα το eBay.

alekan
23-02-10, 14:29
Υπαρχει καιρο τωρα στα Ελληνικα το eBay.
Ναι, ναι, το global με τις τραγελαφικες μεταφρασεις.
Αυτο ειναι διαφορετικο


Και δεν το βλεπω να δουλευει σωστα ακομη.
Καποιες αναζητησεις που εκανα βγαζουν 0 εις το πηλικον

Mouse Potato
23-02-10, 14:38
Ναι, ναι, το global με τις τραγελαφικες μεταφρασεις.
Αυτο ειναι διαφορετικο


Και δεν το βλεπω να δουλευει σωστα ακομη.
Καποιες αναζητησεις που εκανα βγαζουν 0 εις το πηλικον

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα λειτουργίας. Απλά ψάχνει Έλληνες πωλητές

Τρέχα γύρευε

kostas007
23-02-10, 16:23
περα απο πιστωτικες καρτες
μεταφορα στο paypal account μου γινεται να κανω μεσω web banking της εθνικης η τσαμπα χαιρομαι?

mix21
23-02-10, 16:45
γίνεται

giwrgosth
23-02-10, 16:51
Και δεν το βλεπω να δουλευει σωστα ακομη.
Καποιες αναζητησεις που εκανα βγαζουν 0 εις το πηλικον
Όντως ένα μαύρο χάλι! Ελπίζω να βελτιωθεί. Σε σχέση με το global που έκανα κάτι αναζητήσεις χθες, αυτό δε βρήκε τίποτα!

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα λειτουργίας. Απλά ψάχνει Έλληνες πωλητές
Δηλαδή το global έψαχνε στην Ευρώπη και στον κόσμο και αυτό μόνο στην Ελλάδα? Τότε γιατί έχει την επιλογή "Ευρώπη"? :hmm:

RASTAVIPER
23-02-10, 18:00
Πώς γίνεται κάτι που δεν εμφανίζεται στο Ebay global, να βγαίνει στο ebay.co.uk?
Την στιγμή που έχεις επιλέξει να βλέπεις αποτελέσματα από όλη την Ευρώπη.

Γενικά το βρίσκω πολύ αναξιόπιστο.

alekan
23-02-10, 19:14
Το "νεο" site, απ'ο,τι καταλαβα, σου δινει τη δυνατοτητα να ψαχνεις αναμεσα σε πραγματα που ειναι διαθεσιμα για αποστολη στης Ελλαδα. Απο Ευρωπη, Αμερικη κλπ.
Απλα ακομη δεν λειτουργει σωστα.
Οπως και να χει, δεν αφηνω τα .co.uk και .com ακομη, για πολλους λογους.

Cacofonix
25-02-10, 16:19
Εφαγα 10 αρνητικές σε ένα μήνα και από κει που είχα 99% τώρα έχω 95.5%. Τι μπορώ να κάνω;

giwrgosth
25-02-10, 16:25
Εφαγα 10 αρνητικές σε ένα μήνα και από κει που είχα 99% τώρα έχω 95.5%. Τι μπορώ να κάνω;
Να είσαι πιο συνεπής με τους αγοραστές ή τους πωλητές, τι άλλο να κάνεις?

ipo
25-02-10, 16:25
Εφαγα 10 αρνητικές σε ένα μήνα και από κει που είχα 99% τώρα έχω 95.5%. Τι μπορώ να κάνω;
Να προσπαθήσεις να γίνεις πιο επικοινωνιακός και ταχύτερος στις συναλλαγές σου. Σαν πωλητής πήρες την αρνητική αξιολόγηση ή σαν αγοραστής;

Αν θέλεις πες μας και τα παράπονα που έκαναν για εσένα (όχι την οπτική σου γωνία) για να σου πούμε αν ήσουν άτυχος ή αν δεν ακολούθησες καλή τακτική.

Cacofonix
25-02-10, 16:30
Είχα ένα πρόβλημα και δεν κατάφερα να στείλω το προϊόν. Πάντα τα στελνα την επόμενη μέρα αλλά εκεινη την περίοδο είχα κάποια προβλήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.