PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

DSLaManiaC
10-05-10, 18:13
Ρε παιδιά , έκανα μια λάθος παραγγελία και την πλήρωσα κιόλας , πώς την ακυρώνω τώρα; :mad:

Δεν γίνεται από σένα.

Μόνο ο πωλητής αφού το ζητήσεις και δεχτεί μπορεί να κάνει issue ένα cancel request για τη συναλλαγή το οποίο εσύ θα δεχθείς και θα πάρεις refund.

Πάντα εφόσον δεχτεί ο πωλητής.

qwertyuiop
10-05-10, 18:59
Α οκ, ευχαριστώ.

Την έκατσα. :p

djT
12-05-10, 21:46
Α οκ, ευχαριστώ.

Την έκατσα. :p

Καλησπέρα,
μα πώς γίνεται να μετανοιώνεις "αμέσως" για μία αγορά που μόλις έκανες?

με κλειστά τα μάτια την έκανες?

marioscs
13-05-10, 03:07
Καλησπέρα,
μα πώς γίνεται να μετανοιώνεις "αμέσως" για μία αγορά που μόλις έκανες?

με κλειστά τα μάτια την έκανες?

Δεν είπε ότι μετάνιωσε. Είπε ότι έκανε λάθος..

djT
13-05-10, 11:41
ok
sorry

amoyda
13-05-10, 11:56
πρωτη και μικρου ποσου παραγγελια απο e-bay
A/10+ V/10+

:oneup:

kostas007
13-05-10, 13:10
av? audio video?:hmm:

amoyda
13-05-10, 13:51
av? audio video?:hmm:

κατα τα προτυπα των σουηδικων καραβιων εγινε η αξιολογηση της συναλλαγης:p

RASTAVIPER
14-05-10, 14:27
Αντί για τα 5/5 αστεράκια, αλλάξαμε το σύστημα??:p:p
Και δε μου λες φιλαράκι?Σε ποιότητα σαν R5 το προϊόν??:respekt:

amoyda
14-05-10, 22:46
Σε ποιότητα σαν R5 το προϊόν??:respekt:

βαρυ...μα πολυ βαρυ matroska που το media ifno του kmplayer δεν μπορει να μετησει το Bitrate του.:p
αψογος ο πωλητης και στο προιον που εστειλε,απλα :respekt:
θα ξανα προτιμηθει σιγουρα.

aris829
17-05-10, 18:23
Φίλε
έχω το εξής πρόβλημα τι πρέπει να κάνω

Έχω αφήσει NEUTRAL FEEDBACK σε κάποιο πολίτη, o οποίος μου ζητά να αλλάξω το FEEDBACK σε POSITIVE .Λέγει ότι κινδυνεύει να χάσει το προνόμιο να πουλά (πάνω από 5% NEUTRAL FEEDBACK χάνει κάποιος το προνόμιο )

Πως μπορώ να αλλάξω το NEUTRAL FEEDBACK σε POSITIVE

Το eBay θα το δεχτεί , εγώ θα έχω κανένα πρόβλημα σαν αγαστής ,

Ευχαριστώ

Mouse Potato
17-05-10, 19:00
http://pages.ebay.com/help/feedback/questions/remove.html

aris829
19-05-10, 17:07
ευχαριστώ να σε καλά

s3nsit
20-05-10, 21:52
Λοιπον ηρθε η ωρα για μενα να κανω την 1η μου αγορα απο ebay...αναγκαζομαι δλδ
εχω ενα acer 5021 και χαλασε το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη.
βρηκα τον αυθεντικο του (τον εχω βγαλει τον ανεμιστηρα και ξερω τη μαρκα)
http://cgi.ebay.com/Acer-Aspire-3020-5020-TravelMate-4400-fan-B0506PGV1-8A-/230427669586?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35a68f3452
ομως κανει 13 δολλαρια και αλλα τοσα μεταφορικα και ειναι και μεταχειρισμενος

βρηκα ομως και ιμιτασιον απο κινα με 11 δολλαρια και δωρεαν μεταφορικα και καινουργιο...
http://cgi.ebay.com/Acer-Aspire-3020-5020-TravelMate4400-CPU-fan-ONE-OUTLET-/180504055208?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a06e14da8

εψαξα τον ιμιτασιον και ειδα οτι υπαρχει και σε αλλα καταστηματα και ειναι σιγουρα χωρις ψυκτρες brushless οπως δλδ καθε ανεμιστηρας υπολογιστη
τι να προτιμησω???

εχω paypal λογαριασμο και ειναι verified.
χοντρικα πως θα γινει η αγορα εκ μερους μου? με το θεμα του τελωνειου δε θα υπαρξει προβλημα προφανως ε?

kostas007
20-05-10, 23:03
εγω θα επαιρνα το κινεζικο...

DSLaManiaC
21-05-10, 13:43
Για 2 δολάρια διαφορά θα προτιμούσα τον original άσε που αυτός που τον πουλάει δίχνει και πιο αξιόπιστος πωλητής.

MANTHES
21-05-10, 16:27
Πριν απο λιγο εκανα την πρωτη μου αγορα αλλα εχω μια απορια. Οταν αγοραζεις ενα αντικειμενο δεν γινεται αυτοματα και η πληρωμη; Πρεπει εγω να κανω την ενεργεια για να πληρωθει;
Και κατι ακομα. Επειδη το υπολοιπο στην προπληρωμενη καρτα μου δεν φταινει για την αγορα του αν παω να την φορτισω θα ειναι την ιδια στιγμη τα χρηματα διαθεσιμα στo paypal ή πρεπει να περιμενω να ανοιξουν οι τραπεζες και μετα;

treli@ris
21-05-10, 16:32
Η πληρωμη δε γινεται αυτοματα.

Τα χρηματα θα ειναι αμεσα διαθεσιμα στο PayPal απο τη στιγμη που παιρνανε στο λογαριασμο της καρτας που εχεις δηλωσει.

MANTHES
21-05-10, 16:38
Αυτο το δευτερο πως το εννοεις; Εγω θα παω σε λιγο να τα περασω στην καρτα μεσω του ΑΤΜ. Αυτα ομως θα υπαρχουν αμεσως διαθεσιμα για αγορες ή θα πρεπει να ανοιξουν πρωτα οι τραπεζες για να περαστουν στο συστημα τους;

Mouse Potato
21-05-10, 16:44
Αυτο το δευτερο πως το εννοεις; Εγω θα παω σε λιγο να τα περασω στην καρτα μεσω του ΑΤΜ. Αυτα ομως θα υπαρχουν αμεσως διαθεσιμα για αγορες ή θα πρεπει να ανοιξουν πρωτα οι τραπεζες για να περαστουν στο συστημα τους;

Αν το ΑΤΜ και η τράπεζά σου υποστηρίζουν online κατάθεση τότε τα λεφτά θα είναι άμεσα διαθέσιμα

treli@ris
21-05-10, 16:45
Ακριβως πως δουλευει η τραπεζα σου και η προπληρωμενη δε γνωριζω.

Πχ. στην Πειραιως αν βαλω χρηματα στη χρεωστικη αυτα μπαινουν στο λογαριασμο σε 24 ωρες. Απο τοτε και μετα ειναι διαθεσιμα.

Παντως, δεν εχει σχεση αν ειναι ανοιχτη η τραπεζα ή αν μεσολαβει Σ/Κ

MANTHES
21-05-10, 16:48
Να υποθεσω πως εσυ το κανεις μεσω web banking; Εκεινο ισως να λειτουργει συνεχως.
Παντως ετσι και αλλιως ευχαριστω για τις απαντησεις

Mouse Potato
21-05-10, 16:59
Ακριβως πως δουλευει η τραπεζα σου και η προπληρωμενη δε γνωριζω.

Πχ. στην Πειραιως αν βαλω χρηματα στη χρεωστικη αυτα μπαινουν στο λογαριασμο σε 24 ωρες. Απο τοτε και μετα ειναι διαθεσιμα.

Παντως, δεν εχει σχεση αν ειναι ανοιχτη η τραπεζα ή αν μεσολαβει Σ/Κ

:o πως και δεν πας σε κάποιο ΑΤΜ που να υποστηρίζει online κατάθεση;


Να υποθεσω πως εσυ το κανεις μεσω web banking; Εκεινο ισως να λειτουργει συνεχως.
Παντως ετσι και αλλιως ευχαριστω για τις απαντησεις

3 είναι αυτά που μπορείς να κάνεις:

1) Να φορτίζεις την προπληρωμένη μέσω άλλου λογαριασμού (webanking -> άμεσο)
2) Να την φορτίζεις μέσω ΑΤΜ
3) Να την φορτίζεις μέσω καταστήματος

MANTHES
21-05-10, 17:04
Μεσω ΑΤΜ την φορτιζω αλλα η απορια μου ειχε να κανει με το αν θα ειναι διαθεσιμα τα χρηματα για το paypal αμεσα ή θα πρεπει να περιμενω να ερθει η τριτη και μετα

jap
21-05-10, 17:32
1) Να φορτίζεις την προπληρωμένη μέσω άλλου λογαριασμού (webanking -> άμεσο)
2) Να την φορτίζεις μέσω ΑΤΜ
3) Να την φορτίζεις μέσω καταστήματος

στο 2 υπάρχουν υποπεριπτώσεις: α. Μέσω ATM σε φάκελο ή β. Μέσω ATM με αυτόματη καταμέτρηση απευθείας μετρητών. Μόνο η Εθνική ξέρω να έχει τη δυνατότητα β σε ορισμένα μόνο ATM, στην περίπτωση α. πρέπει να περιμένεις την επόμενη εργάσιμη έτσι κι αλλιώς, στη β. έχει να κάνει με την πολιτική κάθε τράπεζας.

Mouse Potato
21-05-10, 17:36
Εθνική και Πειραιώς έχουν σίγουρα online καταθετήριο

MANTHES
21-05-10, 18:09
Στην δικη μου περιπτωση μεταφερω λεφτα απο την καρτα που εχω τον λογαριασμο ταμιευτηριου στην προπληρωμενη καρτα

jap
21-05-10, 21:34
Στην δικη μου περιπτωση μεταφερω λεφτα απο την καρτα που εχω τον λογαριασμο ταμιευτηριου στην προπληρωμενη καρτα

Τότε είναι θέμα πολιτικής της τράπεζας. Eurobank αμέσως, Πειραιώς την επόμενη εργάσιμη, Alpha ανάλογα με τα κέφια, Εθνική δεν ξέρω και δεν θέλω να ξέρω.

MANTHES
22-05-10, 00:00
Μολις μετεφερα τα λεφτα μεσω ΑΤΜ εμφανιστηκαν αμεσως στην prepaid αλλα δεν μπορω να ξερω αν ειναι και πραγματικα διαθεσιμα. Λογικα παντως αφου εμφανιστηκαν θα μπορω να τα χρησιμοποιησω μεσα σε 24 ωρες

Aπο αυτα που εχω διαβασει αν παρεις κατι εκτος ΕΕ και ειναι εως 40 ευρω κατα 99% δεν υπαρχει κινδυνος. Σε αυτα τα 40 ευρω ειναι μεσα και τα εξοδα αποστολης ή η καθαρη αξια του προιοντος; Εχω παραγγελει κατι που κοστιζει 35 ευρω και με τα εξοδα αποστολης παει στα 50.

amartolosgr
25-05-10, 02:00
παιδια μια βοηθεια οποιος γνωριζει

θελω να στειλω ενα λουρακι καουτσουκ ρολογιου σε Αμερικη αξιας 100ευρω.Θα σταλει ως γραμμα γιατι θα ζυγιζει ουτε 100 γραμμαρια.

θα το στειλω με ελτα συστημενο και express

αποριες

1A)Αν δηλωσω αξια υπαρχει περιπτωση το παλικαρι στην αλλη πλευρα του ατλαντικου να πληρωσει τελωνειο??
1B)Αν δηλωσω αξια πρεπει να συνοδευεται και με αποδειξη??
2)Διαβασα οτι οι επιστολες ετσι κι αλλιως δεν περνανε τελωνειο , ισχυει??

3)Στην Eλλαδα τις αποστολες απο Αμερικη με usps τις αναλαμβανουνε τα elta, το αντιθετο ισχυει??Δηλαδη αν στειλω με elta αμερικη θα αναλαβει η usps??

Την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα δεμα-γραμμα μαλλον(50 γραμμαριων) απο Αμερικη ,εμπορικης επιχειρηση δηλωμενης αξιας 50$ που σταλθηκε με usps μου το φερανε στην δουλεια και δεν πληρωσα τιποτα .Τυχαιο ηταν??δεν επρεπε να πληρωσω 3 ευρω??



Τι λυση μου προτεινεται???Σε καμια περιπτωση δεν θελω το αμερικαν boy να πληρωσει τζαμπα λεφτα

doctor_667
25-05-10, 03:08
Λογικά μπορείς να το δηλώσεις και σαν δώρο για να μη το ανοίξουν σίγουρα οι της USPS και σε κάθε περίπτωση βάλε χαμηλότερη αξία για να είσαι σίγουρος για το τελωνείο. Βέβαια σε περίπτωση που χαθεί, θα πάρεις λιγότερα λεφτά πίσω.
Τώρα όλα αυτά στα λέω με βάση την εμπειρία μου με το εδώ τελωνείο και ΕΛΤΑ, οπότε εκεί μπορεί να θεωρείται μικρή αξία για να περάσει τελωνείο, μπορεί και να περνάνε τα πάντα.

amartolosgr
26-05-10, 00:02
Δεν μπορω να καταλαβω τι περιμενουνε και δεν ιδιωτικοποιουνε τα ελτα να τελειωνουνε, πηγα σημερα να στειλω το δεμα και παλι ευτράπελα , για Αμερικη συστημενο και express και με δηλωμενη αξια το συστημα δεχονταν μονο συστημενο...α για αμερικη δεν γινεται ασφαλισμενο, για Γαλλια την αλλη φορα με ενα δεμα ο καθενας ελεγε το μακρυ και το κοντο του α αυτο γινειται α αυτο δεν γινεται.....τα ελτα καθε μηνα μπαινουμε μεσα ταΐζοντας τους χαραμοφαιδες και αφηνουνε την acs την γενικη ταχυδρομικη και τα υπολοιπα courrier να κανουνε παρτυ και να παρουσιαζουνε κερδη εκατ ευρω καθε χρονο...

kostas007
26-05-10, 01:47
και αμα το κανουν ιδιωτικο τι θα αλλαξει?
αφου θες ιδιωτικες μεταφορες γιατι δεν εστελνες με κουριερ?

amartolosgr
26-05-10, 16:01
και αμα το κανουν ιδιωτικο τι θα αλλαξει?
αφου θες ιδιωτικες μεταφορες γιατι δεν εστελνες με κουριερ?


να στειλω αντικειμενο αξιας 100 ευρω με ιδιωτικο courier?που κοστιζει 50 ευρω??εδωσα 70 ευρω στα elta courrier αλλα για αντικειμενο 1450 ευρω.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

kostas007
26-05-10, 16:29
τι σε κανει να πιστευεις οτι αν ιδιωτικοποιηθουν τα ελτα θα εχουν τις ιδιες τιμες?

djT
26-05-10, 21:00
Δεν μπορω να καταλαβω τι περιμενουνε και δεν ιδιωτικοποιουνε τα ελτα να τελειωνουνε, πηγα σημερα να στειλω το δεμα και παλι ευτράπελα , για Αμερικη συστημενο και express και με δηλωμενη αξια το συστημα δεχονταν μονο συστημενο...α για αμερικη δεν γινεται ασφαλισμενο, για Γαλλια την αλλη φορα με ενα δεμα ο καθενας ελεγε το μακρυ και το κοντο του α αυτο γινειται α αυτο δεν γινεται.....τα ελτα καθε μηνα μπαινουμε μεσα ταΐζοντας τους χαραμοφαιδες και αφηνουνε την acs την γενικη ταχυδρομικη και τα υπολοιπα courrier να κανουνε παρτυ και να παρουσιαζουνε κερδη εκατ ευρω καθε χρονο...

Καλησπέρα,
δεν γίνονται και συστημένο και express
Αν στο έχουν κάνει στο παρελθόν ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΑ

διότι όταν είναι συστημένο (άσχετα και αν είναι express) θα πάρει τον δρόμο του σταθμό σταθμό και πάλι θα φτάσει στον ίδιο χρόνο.

Συμφωνώ και με τους υπόλοιπους ότι αν ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ θα κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές (βλ. διόδια κλπ κλπ)

Μόνο με DHL κλπ κλπ έχεις express συστημένο διότι εκεί λειτουργούν διαφορετικά

johnson
27-05-10, 00:18
Λοιπόν παιδιά. Ετοιμάζομαι να στείλω πίσω στην Αγγλία ένα item και να πάρω refund.
Αυτό συμφωνήθηκε έπειτα από επικοινωνία με τον seller.
Δεδομένου του ότι όλα συμφωνήθηκαν μεταξύ μας μέσω mail και τα ebay/paypal δεν έχουν ενημερωθεί,
μήπως για αυτή τη διαδικασία χρειάζεται να κάνω dispute/claim ώστε να γνωστοποιήσω στο ebay/paypal το πως έχει η κατάσταση;

Μην τυχόν το στείλω πίσω και μετά δεν δω ποτέ το refund (και ίσως έχει περάσει και η προθεσμία που αφήνω feedback στον seller).

Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία, καλό θα είναι να με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

MANTHES
27-05-10, 19:19
Οταν αγοραζεις ενα προιον δεν πρεπει ο πωλητης να αφησει feedback; Απο την στιγμη που ο ιδιος δεν το εκανε ειμαι υποχρεωμενος να του αφησω εγω;

johnson
27-05-10, 20:05
Οταν αγοραζεις ενα προιον δεν πρεπει ο πωλητης να αφησει feedback; Απο την στιγμη που ο ιδιος δεν το εκανε ειμαι υποχρεωμενος να του αφησω εγω;

Είναι φορές που αφήνουν αφού αφήσεις εσύ. Στη θέση σου θα άφηνα και θα περίμενα να πράξει το αντίστοιχο ο seller.
Αν περάσουν μέρες το πολύ πολύ του στέλνεις ένα msg και όλα ok.

MANTHES
27-05-10, 20:12
Το λογικο ομως δεν θα ηταν να το κανει πρωτα αυτος αφου πληρωθηκε αμεσως; Εκανα 3 αγορες απο διαφορετικα ατομα και οι 2 απο αυτους εστειλαν αμεσως. Αυτος μαλιστα που δεν αφησε εχει ποσοστο 100%.
Βασικα ρωταω γιατι ειμαι καινουριος (ουσιαστικα 6 ημερων) και θελω να ξερω πως λειτουργει το συστημα χωρις να κανω καμια βλακεια

jap
27-05-10, 20:37
το feedback είναι προαιρετικό. Οι πιο σωστοί πωλητές αφήνουν αμέσως μόλις κάνεις την πληρωμή, εδώ τελειώνει και η υποχρέωσή σου. Άλλοι περιμένουν να αφήσεις εσύ πρώτα, για να σε αποτρέψουν να αφήσεις αρνητικό. Πολλές φορές (κυρίως για πωλητές με μεγάλο όγκο συναλλαγών) αυτό γίνεται αυτόματα, από το software που διαχειρίζεται τις καταχωρήσεις τους, άλλα το αφήνουν με την πληρωμή, άλλα αφού αφήσεις εσύ. Ως αγοραστής όμως δεν υπάρχει (πλέον) περίπτωση να πάρεις αρνητικό. Αφού πάρεις το αντικείμενο και διαπιστώσεις ότι όλα καλά, άσε το feedback και αν δεν σου έχει αφήσει κι ο πωλητής μετά από 1-2 μέρες υπενθύμισέ του το.

JERY
27-05-10, 21:12
Μην λετε για τα ελτα, εχω στειλει επιστολη-δεμα στη γερμανια , ειναι στη γερμανια απο τη παρακσευη
και η τυχη του αγνοείται, δεν μπορω να το κανω track.... στα ελτα μου ειπαν οτι τα γερμανικα ταχυδρομια ειναι μπαχαλο και οτι μπορει να κανει και 20 μερες να παραδοθει.
Αυριο θα παρω στα γερμανικα ταχυδρομια τηλ, ελπιζω να συνενοηθω στα αγγλικα:sorry:
(το δεμα ηταν συστημενο express, το εστειλα τεταρτη, πεμπτη απεργια, παρασκευη ηταν γερμανια με airmail)
Οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι μια καρτα γραφικων που εχω στειλει για επισκευη σε ebay καταστημα και ο ανθρωπος περιμενει το laptop του.

MANTHES
28-05-10, 01:39
Εχω μια ακομα απορια που αφορα την συνδεση της paypal με το ebay. Προκειμενου να αγορασω καποιοι πωλητες ζητουσαν να εχει γινει η συνδεση αυτη αλλιως δεν το επετρεπαν. Τελικα το εκανα αλλα οπως ειδα δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω τον λογαριασμο του paypal σε αλλα site. Μπηκα στην διαδικασια να την ''αποσυνδεσω'' και μετα ηταν ολα ενταξει και εκανα μια αγορα απο αλλου.
Οταν ειναι συνδεδεμενη τελικα ο λογαριασμος ισχυει μονο για το ebay ή μπορει να ηταν τυχαιο και απλα να υπηρξε καποιο προβλημα της στιγμης;

doctor_667
28-05-10, 02:11
Εχω μια ακομα απορια που αφορα την συνδεση της paypal με το ebay. Προκειμενου να αγορασω καποιοι πωλητες ζητουσαν να εχει γινει η συνδεση αυτη αλλιως δεν το επετρεπαν. Τελικα το εκανα αλλα οπως ειδα δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω τον λογαριασμο του paypal σε αλλα site. Μπηκα στην διαδικασια να την ''αποσυνδεσω'' και μετα ηταν ολα ενταξει και εκανα μια αγορα απο αλλου.
Οταν ειναι συνδεδεμενη τελικα ο λογαριασμος ισχυει μονο για το ebay ή μπορει να ηταν τυχαιο και απλα να υπηρξε καποιο προβλημα της στιγμης;

Τι ακριβώς εννοείς σύνδεση; Που βρίσκεται αυτή η επιλογή;

MANTHES
28-05-10, 02:40
πανε στον λογαριασμο σου και απο εκει πατα στο paypal account. Θα σου εμφανισει αυτη την επιλογη να κανεις την συνδεση

Already have a PayPal account?
Link your existing PayPal account to save time when you buy and sell items. To make things even easier, linking your PayPal account adds your PayPal addresses to your eBay address book

Μπαινω μεσω του αμερικανικου σαιτ γιατι το δικο μας ειναι πολυ λιτο και νομιζω οτι δεν το εμφανιζει (δεν ειμαι σιγουρος)

doctor_667
28-05-10, 02:50
Απ' ότι είδα είναι συνδεδεμένοι οι λογαριασμοί μου. Αλλά δεν είχα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσω αλλού. Όχι ότι έχει τύχει πολλές φορές και σίγουρα όχι πρόσφατα.

RASTAVIPER
28-05-10, 10:15
το feedback είναι προαιρετικό. Οι πιο σωστοί πωλητές αφήνουν αμέσως μόλις κάνεις την πληρωμή, εδώ τελειώνει και η υποχρέωσή σου. Άλλοι περιμένουν να αφήσεις εσύ πρώτα, για να σε αποτρέψουν να αφήσεις αρνητικό. Πολλές φορές (κυρίως για πωλητές με μεγάλο όγκο συναλλαγών) αυτό γίνεται αυτόματα, από το software που διαχειρίζεται τις καταχωρήσεις τους, άλλα το αφήνουν με την πληρωμή, άλλα αφού αφήσεις εσύ. Ως αγοραστής όμως δεν υπάρχει (πλέον) περίπτωση να πάρεις αρνητικό. Αφού πάρεις το αντικείμενο και διαπιστώσεις ότι όλα καλά, άσε το feedback και αν δεν σου έχει αφήσει κι ο πωλητής μετά από 1-2 μέρες υπενθύμισέ του το.
Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά δεν δέχομαι όταν είμαι με 100+ συναλλαγές να μου φέρονται με τέτοιο εκβιαστικό τρόπο κάποιοι πωλητές.
Τι θα πει να βάζει πρώτα feedback ο αγοραστής?Πήρες τα λεφτουδάκια σου από εμένα?Τι άλλο θες?
Για αυτό και εγώ τους "τιμωρώ" με τον τρόπο μου.Τους βάζω την θετική, αλλά όλα τα αστεράκια είναι στο 3 και όχι στο 5.

ipo
28-05-10, 10:37
Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά δεν δέχομαι όταν είμαι με 100+ συναλλαγές να μου φέρονται με τέτοιο εκβιαστικό τρόπο κάποιοι πωλητές.
Τι θα πει να βάζει πρώτα feedback ο αγοραστής?Πήρες τα λεφτουδάκια σου από εμένα?Τι άλλο θες?
Για αυτό και εγώ τους "τιμωρώ" με τον τρόπο μου.Τους βάζω την θετική, αλλά όλα τα αστεράκια είναι στο 3 και όχι στο 5.
Κι εμένα με είχε πειράξει στην αρχή που δε μου δίνουν άμεσα θετκό feedback, αφού εξοφλώ μέσα σε λίγα λεπτά από την αγορά. Μετά όμως αποδέχτηκα τα ήθη, ειδικά όταν συνειδητοποίησα ότι ο πωλητής παίρνει πολύ μεγαλύτερο ρίσκο από τον αγοραστή σε μία συναλλαγή στο ebay-paypal.

Πιστεύω ότι δε βοηθάς πολύ στην αλλαγή της κατάστασης με "τον τρόπο σου", διότι ο άλλος δεν καταλαβαίνει γιατί δεν έβαλες άριστη αξιολόγηση. Σε συνδυασμό με ένα μήνυμα που θα εξηγείς, πιστεύω ότι θα πετύχαινες καλύτερα το στόχο σου.

jap
28-05-10, 10:42
@RASTAVIPER: Δεν έχεις άδικο. Εγώ πρόσφατα έχω μειώσει σημαντικά τις αγορές στο ebay για διάφορους λόγους, κυρίως γιατί έχουν αυξηθεί οι απατεώνες που χειρίζονται το σύστημα. Παρόλη τη σχετική εμπειρία, την πάτησα 2 φορές πρόσφατα, τουλάχιστον πήρα τα λεφτά πίσω στο ακέραιο. Το ebay κάνει βήματα αλλά κριτήριο είναι να αυξήσουν τα έσοδά τους, όχι να περιορίσουν διάφορους επιτήδειους (και δεν αναφέρομαι μόνο σε απατεώνες).

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα αστεράκια δεν τα βλέπει ο πωλητής, μόνο συνολικά για όλα τα feedback του.

qwertyuiop
29-05-10, 19:07
Για να πουλήσω πράγματα το μόνο που χρειάζεται είναι ένα IBAN λογαριασμού που θα μπορούν να καταθέσουν μέσω paypal οι αγοραστές; :hmm:

Ή μπορώ με κάποιο τρόπο να παίρνω μέσω paypal κατι, να πηγαίνω στην τράπεζα και να παίρνω τα χρήματα;:p

Απαιτείται κάτι άλλο για να μπορέσω να πουλήσω κάτι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.