PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

mellodos
26-03-08, 15:31
Να και ο δικός μου Γολγοθάς : Τον Γενάρη κερδίζω στο e-bay σε δημοπρασία μια οθόνη 24" 398 euro με τα μεταφορικά.Πωλητής το pixmania 99,6% feedback ,συναλλαγή μέσω paypal ,οπότε όλα φάνταζαν καλά.Την οθόνη την παραλαμβάνω μετά απο 10 μέρες με σπασμένο το panel δηλαδή παντελώς άχρηστη.Τους στέλνω 3 e-mail και το έπαιζαν κινέζοι.Ανοίγω claim στο paypal και αρχικά μου ζητήθηκε να επιστρέψω το προϊόν πίσω.Το στέλνω λοιπόν δηστυχώς με δικά μου έξοδα αποστολής όπως ορίζει το paypal (90euro) ,δίνω tracking number και στέλνω με fax την απόδειξη αποστολής όπως προβλέπεται.Πριν απο 10 μέρες το Paypal έβγαλέ απόφαση να μου γίνει refund αλλά ο seller έκανε apeal (έφεση) στην απόφαση και η υπόθεση ξαναάνοιξε. Όσο σκέφτομαι ότι υπάρχει περίπτωση να χάσω 500αρικο + το τρέξιμο που έχω κάνει , τρελένομαι.

sante1769
26-03-08, 15:49
Ναι...τέτοια αντικείμενα και ΚΥΡΙΩΣ LAPTOP ποτέ από ebay...:nono:

vikhr
27-03-08, 11:13
Σου έχει τύχει εσένα;;;
Αν είναι έτσι τότε πως τόσοι άνθρωποι τους εμπιστεύτηκαν;;;

Μου έχει τύχει και θα εξηγήσω παρακάτω. Ακριβώς το γεγονός ότι έχουν χιλιάδες θετικές αξιολογήσεις, τους δίνει τη δυνατότητα να κλέψουν και μερικούς. Δεν λέω ότι οι πρέπει να αποφεύγουμε τους power sellers, αυτό που λέω είναι ότι έτσι και μπλέξεις με τέτοιους δύσκολα ξεμπλέκεις

Προσωπικά είχα κάνει παραγγελία ύψους 700 ευρώ από power seller με εξαιρετικά θετικό feedback. Την πρώτη φορά καθυστέρηση 1,5 μήνα αλλά ήρθε. Την δεύτερη φορά κάνω παραγγελία 400+ ευρώ και γίνεται το ίδιο. Άρχισα να ανησυχώ, αλλά τουλάχιστον έπαιρνα αυτά που πλήρωσα. Την τρίτη παραγγέλνω κοντά 600 ευρώ και μετά από 1,5 μήνα τίποτα. Βάζω claim, dispute και τα σχετικά.

Περνά ο καιρός και δεν μου απαντά καθόλου. Το paypal βγάζει υπέρ μου την έκβαση και υποτίθεται παίρνω τα χρήματα από τον λογαριασμό του. Εν τω μεταξύ αυτός τον έχει αδειάσει και παίρνω 4 ευρώ και κάτι ψιλά. Τηλεφωνώ στο paypal Αμερικής, δεν βγαίνει καμία άκρη. Είμαστε ήδη στους 3-4 μήνες. Βασικά σου λένε χέστηκα, αλλά με ευγένεια. Στο ebay αυτός συνεχίζει να βάζει δημοπρασίες με τον σωρό.

Για να μην μακρυγορώ, τελικά τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω ότι έρχομαι Γερμανία να τον απαυτώσω (βρήκα ακριβή διεύθυνση οικίας). Εκεί μάλλον ψάρωσε γιατί τον πήρα σπίτι και ακουγόταν και η γυναίκα με το παιδί του παραμέσα και τελικά παρέλαβα. Από τότε έχει αφαιρέσει τα στοιχεία του από εκεί που τον βρήκα.

RASTAVIPER
27-03-08, 16:08
Μου έχει τύχει και θα εξηγήσω παρακάτω. Ακριβώς το γεγονός ότι έχουν χιλιάδες θετικές αξιολογήσεις, τους δίνει τη δυνατότητα να κλέψουν και μερικούς. Δεν λέω ότι οι πρέπει να αποφεύγουμε τους power sellers, αυτό που λέω είναι ότι έτσι και μπλέξεις με τέτοιους δύσκολα ξεμπλέκεις

Προσωπικά είχα κάνει παραγγελία ύψους 700 ευρώ από power seller με εξαιρετικά θετικό feedback. Την πρώτη φορά καθυστέρηση 1,5 μήνα αλλά ήρθε. Την δεύτερη φορά κάνω παραγγελία 400+ ευρώ και γίνεται το ίδιο. Άρχισα να ανησυχώ, αλλά τουλάχιστον έπαιρνα αυτά που πλήρωσα. Την τρίτη παραγγέλνω κοντά 600 ευρώ και μετά από 1,5 μήνα τίποτα. Βάζω claim, dispute και τα σχετικά.

Περνά ο καιρός και δεν μου απαντά καθόλου. Το paypal βγάζει υπέρ μου την έκβαση και υποτίθεται παίρνω τα χρήματα από τον λογαριασμό του. Εν τω μεταξύ αυτός τον έχει αδειάσει και παίρνω 4 ευρώ και κάτι ψιλά. Τηλεφωνώ στο paypal Αμερικής, δεν βγαίνει καμία άκρη. Είμαστε ήδη στους 3-4 μήνες. Βασικά σου λένε χέστηκα, αλλά με ευγένεια. Στο ebay αυτός συνεχίζει να βάζει δημοπρασίες με τον σωρό.

Για να μην μακρυγορώ, τελικά τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω ότι έρχομαι Γερμανία να τον απαυτώσω (βρήκα ακριβή διεύθυνση οικίας). Εκεί μάλλον ψάρωσε γιατί τον πήρα σπίτι και ακουγόταν και η γυναίκα με το παιδί του παραμέσα και τελικά παρέλαβα. Από τότε έχει αφαιρέσει τα στοιχεία του από εκεί που τον βρήκα.

Πες μα τι μαγικό έκανες και τον βρήκες!!:):)

raspoutiv
30-03-08, 14:18
Μου έχει τύχει και θα εξηγήσω παρακάτω. .........................................Από τότε έχει αφαιρέσει τα στοιχεία του από εκεί που τον βρήκα.

:rofl:

vikhr
31-03-08, 15:50
Πες μα τι μαγικό έκανες και τον βρήκες!!:):)

Κανένα μαγικό. Αναζήτησα το όνομά του στο Google και βρήκα ένα website που είχε τα στοιχεία του (μέγα λάθος) :p

raspoutiv
31-03-08, 16:05
Κανένα μαγικό. Αναζήτησα το όνομά του στο Google και βρήκα ένα website που είχε τα στοιχεία του (μέγα λάθος) :p

μπορείς να βρεις τα στοιχεία του από το ίδιο το ebay. δε θυμάμαι ακριβώς τη διαδικασία αλλά αν ψάξεις λίγο θα το βρεις. μπορείς ακόμα να ρωτήσεις στο ebay να σου πουν πως γίνεται. εγώ βρήκα τα στοιχεία ενός πωλητή αλλά το κανα προληπτικά μετά από όσα μου συνέβησαν.

πάντως το προϊόν έφυγε την επόμενη μέρα από όταν το είδα :)
σήμερα μόλις το παρέλαβα!!!

SAPACO
31-03-08, 16:35
Συγνώμη αλλά αγορασα κάτι απο Ebay Αμερικής και ο τύπος το έστειλε με USPS. Μπαίνω στην σελίδα που με έστειλε για να το τσεκάρω και λέει οτι εφτασε Ελλάδα στις 27 του μηνός. Μπαινω και στα ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές και λέει οτι την επόμενη είναι στο ΚΔ Ρούφ. Λέω οκ αλλά σήμερα παίρνω τηλ. τα ΕΛΤΑ και τους λέω ρε παιδία τι γίνεται με το δέμα? Και η κορυφαία απάντηση. Ερχεται. Λέω τι έρχεται. Μού λεει έρχεται. Φυσικά λέω ευχαριστώ και το έκλεισα χαζός. Την αλλη φορά που ειχα παραγγείλει με το που εφτασε αθηνα μετα απο δύο μέρες ηταν σπίτι.Πιο πολλές μέρες κάνει να έρθει απο την Αθήνα σπίτι μου παρά απο Αμερική? Ημαρτον

sante1769
31-03-08, 16:41
Συγνώμη αλλά αγορασα κάτι απο Ebay Αμερικής και ο τύπος το έστειλε με USPS. Μπαίνω στην σελίδα που με έστειλε για να το τσεκάρω και λέει οτι εφτασε Ελλάδα στις 27 του μηνός. Μπαινω και στα ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές και λέει οτι την επόμενη είναι στο ΚΔ Ρούφ. Λέω οκ αλλά σήμερα παίρνω τηλ. τα ΕΛΤΑ και τους λέω ρε παιδία τι γίνεται με το δέμα? Και η κορυφαία απάντηση. Ερχεται. Λέω τι έρχεται. Μού λεει έρχεται. Φυσικά λέω ευχαριστώ και το έκλεισα χαζός. Την αλλη φορά που ειχα παραγγείλει με το που εφτασε αθηνα μετα απο δύο μέρες ηταν σπίτι.Πιο πολλές μέρες κάνει να έρθει απο την Αθήνα σπίτι μου παρά απο Αμερική? Ημαρτον

:whistle:

raspoutiv
01-04-08, 00:35
Συγνώμη αλλά αγορασα κάτι απο Ebay......ι.Πιο πολλές μέρες κάνει να έρθει απο την Αθήνα σπίτι μου παρά απο Αμερική? Ημαρτον

μην το πολυσκαλίζεις. και τα ΕΛΤΑ εντάσσονται στις δημόσιες υπηρεσίες ξέρεις.
αν δε σου ρθει ειδοποιητήριο μη μπεις καν στον κόπο να πας από κει να το πάρεις πάντως, στο λέω από πείρα

SAPACO
03-04-08, 11:49
Ρε παιδιά ημαρτον. Ηρθε σήμερα ειδοποιητήριο να πάρω το δέμα απο το τοπικό ταχυδρομείο. Παώ εκει ερχεται η σειρά μου και μου ερχεται κεραμιδα. Το ειδοποιητήριο πάνω γράφει το user name που έχω στο ebay και η ταυτότητα μου το κανονικό όνομα. Αποτέλεσμα δεν μου το δίνουν γιατι δεν συμπίπτουν τα ονόματα. Ξέρεις κανείς τι πρέπει να γίνει?


Ευχαριστώ.

SAPACO
03-04-08, 18:27
Κανείς?

k_koulos
03-04-08, 20:35
λογικά τίποτα, αλλιώς μια εκτύπωση της σελίδας του ebay με τα στοιχεία σου [αν υπάρχει] που να γράφει στην ίδια σελίδα το κανονικό όνομα σου και το username και επίσκεψη στον διευθυντή του υποκαταστήματος οπου αναλύεις το ζήτημα σου, του λές να του κάνεις και μια υπεύθυνη δήλωση οτι είσαι ο ίδιος με το username και παρακαλας να πέσεις σε λογικό άνθρωπο.

δεν κατάλαβα βέβαια πως γίνεται οταν έδωσες τα στοιχεία σου στον αποστολέα να του έδωσες το όνομα λάθος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τα μηχανήματα του διαβόλου [να το επικαλεστείς και αυτό αν ο διευθυντής είναι μιας κάποιας ηλικίας;)]

SAPACO
03-04-08, 20:40
Δεν έδωσα τα στοιχεια μου στον αποστολέα. Η πληρωμή έγινε μέσω paypal και εκεί τα στοιχεία μου είναι σωστά. Στο Ebay όμως είχα το ίδιο όνομα σαν username και παραλήπτη με τη σωστή διεύθυνση.

k_koulos
03-04-08, 21:56
I see

κανονικά επειδή φταις εσύ για τα λάθος στοιχεία σου, έπρεπε να δώσεις στον αποστολέα τα σωστά όταν έκανες την πληρωμή, αλλά ας δούμε το παρόν!

δοκίμασε με εκτυπώσεις απο τις σελίδες του ebay - paypal - φωτοτυπία ταυτότητας και μια υπεύθυνη δήλωση ταυτοπροσωπίας [όχι οτι ισχύει αλλά για να έχεις περισσότερα χαρτιά] και μια εκτύπωση του τι περιέχει το πακέτο, να πας να μιλήσεις με τον υπεύθυνο/διευθυντή/αρμόδιο δεμάτων του ταχυδρομείου που σε ενδιαφέρει.

εκεί με λίγο ψηστίρι, τα έγραφα που σου είπα , και μια προτροπή να ανοίξετε το δέμα να δει οτι έχει μέσα αυτά που περιγράφει το χαρτί σου, λογικά δεν θα αντέξει και θα στο δώσει!

επίσης αν πας φρόντισε να είσαι ευγενικός αλλά και απαιτητικός, και αν δεις οτι στραβώνει η υπόθεση ζήτησε τους να σου δώσουν το έντυπο υποβολής παραπόνων/καταγγελίας να συμπληρώσεις και ρώτα τους τάχα ανήξερος, αν η αρμόδια αρχή για τέτοια θέματα είναι η ΕΕΤΤ, και αν υπάρχει χρονικό όριο για την υποβολή της καταγγελίας.

λογικά για να σε ξεφορτωθεί, και με το δεδομένο οτι δεν θα χάσεις την ψυχραιμία σου σε οτι και αν σου πει, θα βαρεθεί και θα δώσει έγκριση για να στο δώσουν!

SAPACO
03-04-08, 22:34
Ok συμφωνώ οτι ευθύνομαι για τα στοιχεία στο ebay. Αυτός όμως δεν πληρώνεται μέσω paypal? Τα στοιχεία του ανθρώπου που κάνει την πληρωμή δεν φαινονται?Τρέλο μπλέξιμο. Το θέμα είναι γιατί δεν ήρθε σπίτι και πήγε ταχυδρομείο. Ολα θα ήταν μια χαρά. Τι να πώ.

raspoutiv
04-04-08, 00:53
Ok συμφωνώ οτι ευθύνομαι για τα στοιχεία στο ebay. Αυτός όμως δεν πληρώνεται μέσω paypal? Τα στοιχεία του ανθρώπου που κάνει την πληρωμή δεν φαινονται?Τρέλο μπλέξιμο. Το θέμα είναι γιατί δεν ήρθε σπίτι και πήγε ταχυδρομείο. Ολα θα ήταν μια χαρά. Τι να πώ.


1ον κανόνισε στο ebay και στο PayPal να έχεις τα ίδια στοιχεία, της ταυτότητάς σου
δεν είναι email που βάζεις όνομα Πασχάλης Τερζής

2ον ζήτα από τον πωλητή να σου στείλει άλλο ένα χαρτί με τα κανονικά σου στοιχεία αυτή τη φορά, αλλά και με τα στοιχεία που έχει το πακέτο

3ον άκου τις συμβουλές του k_koulos, ήταν εξαιρετικές.

και προπάντων, μην το κουνήσεις απ' τα ΕΛΤΑ αν δεν το πάρεις.
ευγενικά μεν αλλά να μείνεις εκεί και να απασχολείς συνέχεια τον υπάλληλο μέχρι να βαρεθεί. το πολύ πολύ φέρε και κανά 2 φίλους σου να κάνουν πως περιμένουν και να φωνάζουν υπέρ σου

SAPACO
04-04-08, 09:28
Τα στοιχεια στο Ebay διορθώθηκαν. Τώρα εχω εκτυπώσει τα στοιχεια απο Ebay που δείχνουν οτι το username αντιστοιχει στο όνομα μου, την πληρωμή απο paypal στο συγκεκριμενο ηλεκτρονικό κατάστημα, περιγραφή του προιόντος που πλήρωσα, αντιστοιχία του mail στο paypal με το πραγματικό μου όνομα. Ελπίζω απο Δευτέρα να πέσω σε κανένα άτομο που καταλαβαίνει το λάθος και να με βοηθήσει. Τι να πώ. Ευχαριστώ πάντως όσους με βοήθησαν και αποτελέσματα απο Δευτέρα.


Ευχαριστώ

xarists000
04-04-08, 12:18
Παιδια στην περιπτωση που καποιος εχει κερδισει τη δημοπρασια 1 αντικειμενου και αρνειται να με πληρωσει τι μπορω να κανω?επιβαρυνεται με κανενα ποσο αυτος?

raspoutiv
04-04-08, 14:39
Παιδια στην περιπτωση που καποιος εχει κερδισει τη δημοπρασια 1 αντικειμενου και αρνειται να με πληρωσει τι μπορω να κανω?επιβαρυνεται με κανενα ποσο αυτος?

report item not payed
leave negative feedback

βρίστονα κιόλας

SAPACO
07-04-08, 09:46
Τα στοιχεια στο Ebay διορθώθηκαν. Τώρα εχω εκτυπώσει τα στοιχεια απο Ebay που δείχνουν οτι το username αντιστοιχει στο όνομα μου, την πληρωμή απο paypal στο συγκεκριμενο ηλεκτρονικό κατάστημα, περιγραφή του προιόντος που πλήρωσα, αντιστοιχία του mail στο paypal με το πραγματικό μου όνομα. Ελπίζω απο Δευτέρα να πέσω σε κανένα άτομο που καταλαβαίνει το λάθος και να με βοηθήσει. Τι να πώ. Ευχαριστώ πάντως όσους με βοήθησαν και αποτελέσματα απο Δευτέρα.


Ευχαριστώ


Δυστηχώς ο υπάλληλος με έγραψε κανονικά. Οτι και να του έδειξα όπως και να του μίλησα με εγραψε κανονικά να μην πω που. Του ζήτησα να ανοίξουμε το δέμα να του πιστοποιήσω το τι περιέχει και αρνήθηκε. Δυστηχώς κάποια στιγμή έχασα την ψυχραιμία μου και του την είπα. Αποτέλεσμα μήδεν στο πηλίκον. Πρέπει να στείλει ο φίλος εξ Αμερικής μεσω USPS διορθωμένα να στοιχεία αποστολής οπότε να μου στείλουν καινούριο ειδοποιητήριο για να το παραλάβω. Τόσο κοντά και τόσο μακριά αυτο το δέμα. Ημαρτον...

ariadgr
07-04-08, 13:08
Δυστηχώς ο υπάλληλος με έγραψε κανονικά. Οτι και να του έδειξα όπως και να του μίλησα με εγραψε κανονικά να μην πω που. Του ζήτησα να ανοίξουμε το δέμα να του πιστοποιήσω το τι περιέχει και αρνήθηκε. Δυστηχώς κάποια στιγμή έχασα την ψυχραιμία μου και του την είπα. Αποτέλεσμα μήδεν στο πηλίκον. Πρέπει να στείλει ο φίλος εξ Αμερικής μεσω USPS διορθωμένα να στοιχεία αποστολής οπότε να μου στείλουν καινούριο ειδοποιητήριο για να το παραλάβω. Τόσο κοντά και τόσο μακριά αυτο το δέμα. Ημαρτον...

Πάρε 800-11-82000 (εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ) περιέγραψε το πρόβλημά σου και ζήτα να σου βρουν λύση.

k_koulos
07-04-08, 14:05
ποιός υπάλληλος; έχει όνομα; έχει διευθηντή; ποιός σου είπε να μιλήσεις με τον υπάλληλο; σου είπα στον αρμόδιο, με ψυχραιμία, και με σαφείς ερωτήσεις!

τις λέξεις "έντυπο παραπόνων" - "καταγγελία" - "ΕΕΤΤ" τις χρησιμοποίησες;

[για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να μου πεις το όνομα του υπαλλήλου, δεν είναι εκεί το θέμα μας άλλωστε , προς το παρόν]

ακόμα δες εδώ (http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=461&id=&tid=461#1) και εδώ (http://www.khatzidakis.gr/default.asp?V_DOC_ID=828), στο πρώτο οδηγίες με πράγματα που αν αναφέρεις σε μια κουβέντα με ταχυδρομικό υπάλληλο θα σε πάρει πιο σοβαρά, και στο δεύτερο το πρωσοπικό site του αρμόδιου υπουργού όπου μπορείς να βρείς τα στοιχεία του και να επικοινωνήσεις αν πιστεύεις οτι σου συμπεριφέρονται παράλογα.

SAPACO
07-04-08, 16:11
Την ώρα που πήγα γιατί εργάζομαι ο διευθυντής έλειπε. Μίλησα με μία υπάλληλο η οποία μετά απο κάμποση ώρα που την "έπρηξα" με 'εστειλε σε μία άλλη και καλά παλαιότερη η όποια στην αρχή φάνηκε να αντιλαμβάνεται το πράβλημα. Στην ουσία όμως μου είπε τα ίδια πράγματα. Ετσι αποφάσισα να αναζητήσω τον διευθυντή του καταστήματος που με λύπη ενημερώθηκα οτι δεν είχε έρθει ακόμα. μετά απο μισή ώρα περίπου που είπα και είπα τα ίδια πράγματα απογοητευτηκα και τους απείλησα οτι θα κάνω καταγγελια. Εκει ήταν που ουσιαστικά με εγραψαν λέγοντας μου οτι εφόσον η αποστολή έχει αλλο όνομα απο αυτό του παραλήπτη δεν μπορώ να την παραλάβω. Τα πήρα στο κρανείο και τους τα έχωσα με χαλαρό για μένα τρόπο.
Αποτέλεσμα θα πρέπει ο πωλητής να ξανακάνει την αποστολή απο τα USPS και να τους λέει οτι η αποστολή με τον τάδε αριθμό θα έχει παραληπτη τον τάδε(σωστο ονομα πλεον) που διαμένει εκεί. Εξάλλου μου είπαν οτι δεν έσω πρόβλημα γιατι το δέμα μένει εκέι εως 1 μήνα.

Εις υγείαν.

SAPACO
10-04-08, 15:54
Επιτέλους σήμερα πήρα το δέμα. Βρήκα τον διευθυντή ο οποίος κατάλαβε το πρόβλημα και μου το έδωσαν. Ενα σας λέω μην μπλέξετε με ΕΛΤΑ σε περίπτωση λάθους. Ποτέ ξανά...

manoulamou
10-04-08, 15:58
Δηλαδη τα αλλα courrier στο παραδιδουν χωρις να ελεγξουν
το ονομα του παραληπτη;:hmm:

k_koulos
10-04-08, 19:30
Επιτέλους σήμερα πήρα το δέμα. Βρήκα τον διευθυντή ο οποίος κατάλαβε το πρόβλημα και μου το έδωσαν. Ενα σας λέω μην μπλέξετε με ΕΛΤΑ σε περίπτωση λάθους. Ποτέ ξανά...

ωραίος ο διευθυντής! έκατσε να ασχοληθεί και όχι κολλημένος στους τύπους!

αν τα ΕΛΤΑ δεν ήταν τόσο χάλια, θα σου έλεγα να κάνεις και μια αναφορά παραπόνων, αλλά είμαι επιφυλακτικός γιατι στο τέλος βλέπω να μπλέκει ο διευθυντής που σε εξυπηρέτησε αντί για τον κολλημένο τον υπάλληλο!

SAPACO
10-04-08, 20:22
Δηλαδη τα αλλα courrier στο παραδιδουν χωρις να ελεγξουν
το ονομα του παραληπτη;

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Υπάρχει ιστορικό. Δες αν θες τα προηγούμενα post και θα καταλάβεις. Ευτυχώς πάντως που υπάρχουν και άνθρωποι που δεν είναι και τόσο γραφειοκράτες και ξέρουν να ελίσσονται.


ωραίος ο διευθυντής! έκατσε να ασχοληθεί και όχι κολλημένος στους τύπους!

αν τα ΕΛΤΑ δεν ήταν τόσο χάλια, θα σου έλεγα να κάνεις και μια αναφορά παραπόνων, αλλά είμαι επιφυλακτικός γιατι στο τέλος βλέπω να μπλέκει ο διευθυντής που σε εξυπηρέτησε αντί για τον κολλημένο τον υπάλληλο!

Δεν πρόκειται να το κάνω απλά και μόνο για να μην φέρω τον συγκεκριμένο άνθρωπο σε δυσχερή θέση. Μου έκανε εξυπηρέτηση και έδειξε κατανόηση στο πρόβλημα μου. Μακάρι να υπήρχαν πολλοί τέτοιοι στο δημόσιο. Τέλος καλό όλα καλά.

xarists000
11-04-08, 08:50
παιδια εχω 1 προβλημα εχω αγορασει 1 κινητο μεσω ebay.Πληρωνω κανονικα με την πιστωτικη μεσω paypal.Tο αντικειμενο εχει paypal protection ενα σεβαστο ποσο.Οταν πληρωσα τα εξοδα αποστολης απο αγγλια ηταν 17 λιρες.Τωρα ο πωλητης μου ζηταει 40 λιρες για να το στειλει ελλαδα γιατι υποστηριζει οτι η royal mail δεν δεχεται πλεον να στειλει κινητα στο εξωτερικο ασφαλισμενα εκτοσ και αν πληρωσεις 40 λιρες τι να κανω?παραθετω το email του πωλητη.Καποιος να βοηθησει
This is true you did make the payment on Monday, but i cannot send this via the Royal Mail (UK Postal Service) as they will no longer insure mobiles unless i pay 40GBP so i am having to look at alternatives to send this to you. Your Item will be sent today but as yet i am unsure of the Postal Service i will use.
Regards
Ali

jap
11-04-08, 09:34
παιδια εχω 1 προβλημα εχω αγορασει 1 κινητο μεσω ebay.Πληρωνω κανονικα με την πιστωτικη μεσω paypal.Tο αντικειμενο εχει paypal protection ενα σεβαστο ποσο.Οταν πληρωσα τα εξοδα αποστολης απο αγγλια ηταν 17 λιρες.Τωρα ο πωλητης μου ζηταει 40 λιρες για να το στειλει ελλαδα γιατι υποστηριζει οτι η royal mail δεν δεχεται πλεον να στειλει κινητα στο εξωτερικο ασφαλισμενα εκτοσ και αν πληρωσεις 40 λιρες τι να κανω?παραθετω το email του πωλητη.Καποιος να βοηθησει
This is true you did make the payment on Monday, but i cannot send this via the Royal Mail (UK Postal Service) as they will no longer insure mobiles unless i pay 40GBP so i am having to look at alternatives to send this to you. Your Item will be sent today but as yet i am unsure of the Postal Service i will use.
Regards
Ali

Είχα περίπου το ίδιο πρόβλημα, ανέφερα παράπονο στο ebay και την επόμενη μέρα το έστειλαν με τα αρχικά ταχυδρομικά. Αν θες, ανάφερέ στον πωλητή ότι σε ενημέρωσαν από ebay ότι "As our eBay policy states, as soon as a buyer wins an item, by being the highest bidder in an auction or using Buy It Now, the buyer and seller enter into a contract. The seller must sell the goods and the buyer must pay for them. The seller may not refuse to accept payment or ask for any additional amount other than what is stated on the listing." Τόνισέ του ότι είναι υποχρεωμένος να το στείλει insured, όπως σου υποσχέθηκε. Ό,τι του γράψεις, στείλε το μέσα από το Ebay, όχι με απλό email. Αν σου απαντά με απλό email, φύλαξε τα μηνύματα, ίσως χρειαστεί να τα προωθήσεις στο customer suppport του ebay μαζί με τα headers. Μην ανησυχείς, θα λυθεί το πρόβλημα.

xarists000
11-04-08, 10:24
ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.Ομως σε περιπτωση που μου καθυστερει την αποστολη ποσο χρονο θα πρεπει να περιμενω μεχρι να τον καταγγειλω στο ebay και να ζητησω τα λεφτα μου?

jap
11-04-08, 11:48
ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.Ομως σε περιπτωση που μου καθυστερει την αποστολη ποσο χρονο θα πρεπει να περιμενω μεχρι να τον καταγγειλω στο ebay και να ζητησω τα λεφτα μου?

Λογικά πρέπει να κάνει αποστολή σε 1-2 μέρες από την τακτοποίηση του οικονομικού. Αν έχει διαφορετική πολιτική, πρέπει να το αναφέρει στο listing. Πολλοί γράφουν 5-7 εργάσιμες μέρες, άλλοι γράφουν στέλνω κάθε Τρίτη και Πέμπτη κλπ. Επίσης, άλλοι σε ειδοποιούν όταν στείλουν, άλλοι όχι.

Επίσης, σημαντικό είναι το πώς έκανες την πληρωμή. Αφού πλήρωσες μέσω Paypal είναι το καλύτερο, δεν μπορεί να αμφισβητήσει την πληρωμή και σε περίπτωση μη αποστολής/μη παραλαβής κάνεις και εκεί καταγγελία - κι αυτό μου έχει τύχει και επέστρεψαν αμέσως τα χρήματα σε 2 περιπτώσεις αλλά εκτός ebay. Από όσα λες όμως κατάλαβα ότι σε έχει ενημερώσει πως έλαβε ήδη τα χρήματα.

Και για το ebay και για το paypal υπάρχουν προθεσμίες για να υποβάλεις καταγγελία, θα έλεγα γενικά αν σε 1 εβδομάδα δεν σε ενημερώσει ότι έχει στείλει και αν μετά από εύλογο διάστημα δεν παραλάβεις, κάνε καταγγελία, δεν χάνεις τίποτα κι αν τελικά παραλάβεις το εξηγείς και την αποσύρεις. Εύλογο διάστημα από Αγγλία, όταν δεν έχουν απεργίες τα εκεί ταχυδρομεία, είναι 2-3 εργάσιμες, άντε μια εβδομάδα.

Κι αν θες τη γνώμη μου, αν όλα πάνε τελικα καλά, δίνεις καλό feedback, αν ο άλλος δεν είναι απατεώνας, δεν το κάνει επίτηδες. Συνήθως δεν έχουν μεγάλη εμπειρία στο να στέλνουν στο εξωτερικό. Θα έλεγα πως μάλλον τον συμφέρει να το στείλει με courier, πιο λίγα θα πληρώσει και πιο γρήγορα θα το πάρεις.

raspoutiv
11-04-08, 17:49
ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.Ομως σε περιπτωση που μου καθυστερει την αποστολη ποσο χρονο θα πρεπει να περιμενω μεχρι να τον καταγγειλω στο ebay και να ζητησω τα λεφτα μου?

μη βιάζεσαι, μην αγχώνεσαι και μην κάνεις παρορμητικές κινήσεις

έχετε κάνει μια συμφωνία με τον πωλητή. αν ζητήσει κι άλλα λεφτά τον καταγγέλλεις στο ebay και δε δίνεις φράγκο. αν δε στο στείλει τελικά του αφήνεις αρνητικό feedback και παίρνεις πίσω τα λεφτά σου.

η αποστολή από Αγγλία μπορεί να πάρει από 2-3 μέρες ως 1-2 βδομάδες.
1. τώρα ρώτα για το πότε και πως στο έστειλε ή πως σκοπεύει να το αποστείλει.
2.μετά από μια βδομάδα αν δεν το έχεις πάρει ξαναρώτα τον να δει τι έγινε.
3. στις 3 βδομάδες αν δεν έχεις λάβει κάνεις dispute στο ebay ή PayPal και περιμένεις την απάντησή του.
4. αν και πάλι δε δεις φως, 7-10 μέρες μετά κάνεις claim ζητώντας πίσω τα λεφτά σου.
εκεί τελειώνει

δε σημαίνει ότι θα τα περάσεις όλα αυτά. μπορεί ο άνθρωπος λέει αλήθεια και να μπαίνει και μέσα τώρα. ας κοιτάξει και με κούριερ αν τον συμφέρει αλλά μόνο ασφαλισμένο - ως γνωστόν οι κουριεράδες συναγωνίζονται τους ταξιτζήδες σε εντιμότητα :p (να χαρείτε μην προσβληθεί κανείς από αυτό το σχόλιο)

RyDeR
18-04-08, 09:37
Παίδες σκέφτεται ένας φίλος να αγοράσει ένα τέτοιο (http://cgi.ebay.co.uk/USB-2GB-Flash-1-8-TFT-3rd-Gen-MP3-MP4-Player-Silver_W0QQitemZ350049019712QQihZ022QQcategoryZ73839QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem), λέτε να πληρώσει τελωνείο; Αν ναι, τι θα δώσει περίπου; :hmm:

jap
18-04-08, 10:55
Παίδες σκέφτεται ένας φίλος να αγοράσει ένα τέτοιο (http://cgi.ebay.co.uk/USB-2GB-Flash-1-8-TFT-3rd-Gen-MP3-MP4-Player-Silver_W0QQitemZ350049019712QQihZ022QQcategoryZ73839QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem), λέτε να πληρώσει τελωνείο; Αν ναι, τι θα δώσει περίπου; :hmm:

Πιο πολύ θα ανησυχούσα αν έρθει σπασμένο ή πολύ καθυστερημένο. Από Χονγκ Κονγκ ειδικά, αγόρασα μία μόνο φορά, σύνολο με ταχυδρομικά περίπου 10 ευρώ φορτιστή αυτοκινήτου, ακουστικά και καλώδιο USB με software για ένα κινητό, ήρθαν μετά από 1 εβδομάδα σε απλό φάκελο που επειδή ήταν και χοντρός ο ταχυδρόμος τον είχε αφήσει απέξω από την πόρτα, στα σκαλιά. Αν ο πωλητής δηλώσει τη σωστή αξία κι ότι είναι δώρο δεν έχεις πρόβλημα, αλλά με το τελωνείο ποτέ δεν ξέρεις.

Πάντως να ξέρεις πως από ποιότητα ό,τι παίρνεις πληρώνεις, αν δώσει ο φίλος σου λίγα παραπάνω θα βρει από Αγγλία ή Γερμανία αντίστοιχο player. Επίσης, επειδή ο συγκεκριμένος πωλητής δεν έχει άριστο σκορ, δείτε λίγο τις λεπτομέρειες στο feedback, ποιοι τον βαθμολογούν αρνητικά και γιατί; Να μαντέψω για καθυστερήσεις;

manoulamou
18-04-08, 11:02
:hmm:Αραγε αξιζει ολος αυτος ο κοπος, ο χρονος και η αγωνια
για ν αποκτησεις κατι που δεν κυκλοφορει εδω ή συνολικα ισως εχει καλυτερη τιμη;:hmm:

RyDeR
18-04-08, 11:04
Πιο πολύ θα ανησυχούσα αν έρθει σπασμένο ή πολύ καθυστερημένο. Από Χονγκ Κονγκ ειδικά, αγόρασα μία μόνο φορά, σύνολο με ταχυδρομικά περίπου 10 ευρώ φορτιστή αυτοκινήτου, ακουστικά και καλώδιο USB με software για ένα κινητό, ήρθαν μετά από 1 εβδομάδα σε απλό φάκελο που επειδή ήταν και χοντρός ο ταχυδρόμος τον είχε αφήσει απέξω από την πόρτα, στα σκαλιά. Αν ο πωλητής δηλώσει τη σωστή αξία κι ότι είναι δώρο δεν έχεις πρόβλημα, αλλά με το τελωνείο ποτέ δεν ξέρεις.

Πάντως να ξέρεις πως από ποιότητα ό,τι παίρνεις πληρώνεις, αν δώσει ο φίλος σου λίγα παραπάνω θα βρει από Αγγλία ή Γερμανία αντίστοιχο player. Επίσης, επειδή ο συγκεκριμένος πωλητής δεν έχει άριστο σκορ, δείτε λίγο τις λεπτομέρειες στο feedback, ποιοι τον βαθμολογούν αρνητικά και γιατί; Να μαντέψω για καθυστερήσεις;

Τελικά παράγγειλα αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=250237153356&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=015), απο UK seller.

Για να δούμε. :)

Soundgarden
19-04-08, 01:46
:hmm:Αραγε αξιζει ολος αυτος ο κοπος, ο χρονος και η αγωνια
για ν αποκτησεις κατι που δεν κυκλοφορει εδω ή συνολικα ισως εχει καλυτερη τιμη;:hmm:


Όταν η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη ή το προϊόν δυσεύρετο και βέβαια αξίζει....ειδικά με την κατρακύλα που έχει πάρει το δολάριο έναντι του ευρώ τα τελευταία χρόνια.;)

π.χ - βρίσκω cd - δίσκους (βινυλίου) από Αμερική ,που στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να βρω....ειδικά αν έχει σταματήσει η κυκλοφορία τους και κυκλοφορούν μόνο μεταχειρισμένοι.

Πρέπει όμως να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες και να προσέχεις από που και ποιόν αγοράζεις.
Δε νομίζω δηλαδή ότι η όλη διαδικασία προϋποθέτει την ύπαρξη αγωνίας και κόπου.

Κάποια στιγμή μπορεί να χαθεί και κάτι.....ένα δέμα έχω χάσει από τα 30-40 συνολικά και ήταν μικρής αξίας (10-15 δολάρια...μεταχειρισμένο cd).
Ο πωλητής είχε καλό feedback...προσπαθήσαμε να βρούμε λύση μέσω ταχυδρομείων...μετά μεταξύ μας...και τελικά αφού προώθησα το θέμα στο resolution center του paypal με πλήρωσε.
Αν τώρα το παρακάνω με τα βινύλια....ε,κάποια στιγμή κάποιο θα έρθει σπασμένο αφού οι μεταφορικές εταιρείες δεν είναι το ίδιο προσεκτικές.



Όσο για το θέμα που αναφέρθηκε πριν (για το πακέτο που δεν μπορούσε να παραλάβει ο SAPACO) είναι να μη σου τύχει.
Παρέλαβα πρόσφατα δέμα από το ταχυδρομείο και δεν ζήτησαν καν ταυτότητα.:whistle:
Είδε τον κωδικό στο χαρτί (που θα μπορούσα να το είχα «βουτήξει» από την πολυκατοικία) και μου το έδωσε.
Μάλιστα ρώτησα την τύπισσα «ταυτότητα δεν θέλετε να δείτε?»....«δε χρειάζεται μου λέει»:whistle:...λες και με ήξερε και από χθες.

jap
19-04-08, 10:06
Σε αυτά που λέει ο Soundgarden συμφωνώ απόλυτα. Έχω κι εγώ γλυτώσει πολύ χρήμα παραγγέλνοντας διάφορα από το εξωτερικό γενικότερα κι όχι μόνο από το ebay, για να μην αναφέρω και τον κόπο, όσο και πράγματα που είναι αδύνατο να παραγγείλεις από Ελλάδα. Ναι, το σωστό ψάξιμο είναι απαραίτητο.

Όσο για τα ταχυδρομεία, έχει να κάνει με το είδος του δέματος και από πού έρχεται, σε μερικά χρειάζεται ταυτότητα, σε άλλα όχι, στα ταχυδρομεία ειδικά είναι τυπικότατοι σε σύγκριση με κάποια courier.

teorid
23-04-08, 15:09
Εχω δυο αποριες σας παρακαλω αν μπορειτε να με διαφωτισετε.

1. Εχω παραγγειλει ενα controller απο το γερμανικο ebay. To εστειλαν την Δευτερα 14/4, ακομα δεν το εχω λαβει. Μου ειπαν απο ελτα(προφανως ο πωλητης δεν το εστειλε αεροπορικως) οτι μπορει να κανει μεχρι 20 μερες. Το δεμα ερχεται απο Γερμανια, ειναι δυνατον να κανει 20 μερες να ερθει απο Γερμανια?

2. Ειχα κανει προσφορα πριν λιγες μερες σε μια δημοπρασια, και μολις εκανα την προσφορα μου, κατευθειαν μου βγαζει μηνυμα οτι καποιος αλλος εχει κανει μεγαλυτερη προσφορα. Το εκανα αλλες 2 φορες στη ιδια δημοπρασια και ξανα τα ιδια, και επειδη σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι καμια μπινια του πωλητη, το αφησα. Τελικα δεν ξαναεκανα προσφορα και μολις εληξε η δημοπρασια ελαβα μηνυμα οτι εχω δευτερη ευκαιρια("second chance offer"). Γνωριζω οτι ενας χρηστης μπορει να ορισει ενα μεγιστο ποσο που θελει για να χτυπησει την δημοπρασια και το συστημα αυτοματα κανει προσφορα με τα λιγοτερα δυνατα χρηματα. Αλλα αυτη η συγκεκριμενη περιπτωση μου φαινεται περιεργη. Αυτος ο πωλητης ξαναεβαλε την ιδια δημοπρασια, εκανα σημερα μια προσφορα και παλι γινεται το ιδιο. Ξερει κανεις τι παιζει?

Soundgarden
24-04-08, 01:06
Για το πότε θα έρθει ένα δέμα πολλά παίζουν ρόλο.
Πρώτο και κύριο με ποια υπηρεσία σου έστειλε ο πωλητής το αντικείμενο....μπορεί να επέλεξε την φτηνότερη...και πιο αργή στην παράδοση....μετά στα ΕΛΤΑ,μπορεί να καθυστερήσει για 1002 λόγους.
π.χ είχε έρθει δέμα μου από Ιαπωνία με EMS (είχε πάνω γραμμένο το κινητό μου) και επειδή δεν βρήκε την διεύθυνση του σπιτιού μου (έλεος:p) ο υπάλληλος,το αφήσανε για την επόμενη.
Την επόμενη το μεσημέρι (αφού προσπάθησε και δεν την ξαναβρήκε!!) σκέφτηκαν να με πάρουν τηλέφωνο.
Για να μην περιμένω άλλη μια μέρα πήγα και το πήρα μόνος μου.
2-3 μέρες για το τίποτα δηλαδή.


Για το αυτόματο bidding το είδες και μόνος σου πως λειτουργεί.
Ο αγοραστής που το είχε ενεργοποιημένο και πάντα είχε μεγαλύτερο ποσό στη δημοπρασία το κέρδισε τελικά? (φαίνεται αυτό στη λίστα με τους bidders) ή η ανώτερη τιμή ήταν από άλλον?
Η δεύτερη ευκαιρία δίνεται από τον πωλητή αν δεν πιάσει την επιθυμητή τιμή ή αν ο νικητής δεν πληρώσει.
Αν είχε σκοπό να το πουλήσει 40 € και αυτός που σου «έκλεβε»:p τη σειρά έκανε μέγιστη προσφορά 25 ευρώ πολύ απλά δεν το πούλησε.
Μετά το μετάνιωσε και προσπάθησε να το δώσει στον ίδιο και μπορεί να μην δέχτηκε.....μετά έχει το δικαίωμα να ρωτήσει όλους τους υπόλοιπους αν το θέλουν κ.λ.π

Ε,αποφάσισε μάλλον να ξαναβάλει τη δημοπρασία.
Υποθέτω πάντα....μπορεί να υπάρχει και «απατεωνιά» στη μέση.

Σημαντικό όμως που το ψάχνεις αρκετά γιατί έτσι έχεις λίγες πιθανότητες να την πατήσεις.:oneup:

RASTAVIPER
24-04-08, 16:30
Παιδιά έχουν καταντήσει ξεφτίλα οι τιμές του EBAY.
Γλυτώνουμε τρελά λεφτά ειδικά ό,τι έρχεται από HONG KONG.
Τώρα πχ περιμένω μπαταρίες επαναφορτιζόμενες, που μου πήγαν 6,5€ (μεταφορικά μέσα), τη στιγμή που εδώ μου ζητάνε 4,5 € για τις κλασικές μπαταρίες που σε λίγο καιρό θα θέλουν πέταμα.
Ακόμα και τα πιο απλά πράγματα, συμφέρει να αγοράσεις από εκεί..Αν δε με ένοιαζε η εγγύηση σε κάποια πράγματα, θα έκανα όλα τα ψώνια από εκεί..

teorid
24-04-08, 16:33
Se eyxaristw gia tin apantisi sou.

Vasika twra gia to dema apo germania kali anastasi :worthy::worthy:
Apla mou fanike periergo giati plirwsa 15 euro gia metaforika(mikro kai elafry dema) kai to esteile me dhl. Alla h dhl stin germania shmainei deutsche post(germaniko taxydromeio) ara mallon tha erthei me aplo taxydromeio, tha deiksei. Alla 20 meres apo germania mou fainetai para poly. En tw metaxy ena allo dema pou to steilan argotera apo ti apo ayto pou perimenw to exw paralavei. Vevaia ekeino to steilan san gramma opote isxyoun diaforetika pragmata.


Nai aytos pou exei automato bidding tin kerdise tin dimoprasia. Episis ena akomi periergo einai oti to idio antikeimeno yphrxe se alli dhmoprasia-pwlisi (allos pwlitis) me amesi agora(xereis "buy now") me ena x poso. En tw metaxi egw stin alli aggelia pou evaza prosfores, h megaliteri prosfora pou eixa valei htan parapanw apo to x poso pou agorazes se alli dhmoprasia to idio antikeimeno :hmm::hmm:
Mou fainetai san synneonisi pwliti kai tou xristi, h mporei kai o logariasmos aytou tou xristi na anikei ston pwliti:whistle:
Akomi pio periergo einai oti twra pou xanaanoixe tin idia dhmoprasia aytos o xristis pou kanei automatic bidding einai o idios me tin prohgoumenh fora

Exeis omws 300+ thetiko feedback(99%), den xerw poly ypopta pragmata.

p.s. Sorry gia ta greeklish postarw mesw wap :sorry:

RyDeR
24-04-08, 22:23
Παίδες η μάνα μου θέλει να παραγγείλει αυτό (http://cgi.ebay.com/JADORE-by-Christian-Dior-3-4-oz-edp-Perfume-SEALED_W0QQitemZ120249661684QQihZ002QQcategoryZ29597QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) το άρωμα. Επειδή είναι απο US, θα πληρώσει τελωνείο;

ariadgr
24-04-08, 22:29
Παίδες η μάνα μου θέλει να παραγγείλει αυτό (http://cgi.ebay.com/JADORE-by-Christian-Dior-3-4-oz-edp-Perfume-SEALED_W0QQitemZ120249661684QQihZ002QQcategoryZ29597QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) το άρωμα. Επειδή είναι απο US, θα πληρώσει τελωνείο;

Εαν το ανοίξουν στο τελωνείο και έχει μέσα την απόδειξη, ναι.
Αν δεν το ανοίξουν, προφανώς όχι.
Με απλό ταχυδρομείο πάντως το στέλνουν οπότε είναι πολύ πιθανό να μην περάσει τελωνείο.

RyDeR
24-04-08, 22:31
Εαν το ανοίξουν στο τελωνείο και έχει μέσα την απόδειξη, ναι.
Αν δεν το ανοίξουν, προφανώς όχι.
Με απλό ταχυδρομείο πάντως το στέλνουν οπότε είναι πολύ πιθανό να μην περάσει τελωνείο.

Αν απλά το ανοίξουν και δεν υπάρχει απόδειξη (θα το ζητήσω απο τον πωλητή);

Και αν είναι να πληρώσω, για πόσο μεγάλο ποσό μιλάμε; :hmm:

erefer
26-04-08, 01:25
Γειά σε όλους και καλό Πάσχα!Θέλω να κάνω μία ερώτηση μήπως και με διαφωτίσει κάποιος:)Εχω την prepaid card της Κύπρου.Εχω κάνει πολλές αγορές και είμαι γενικά ευχαριστημένος.Θέλω να πουλήσω κάτι στο ebay και παρατήρησα οτι στο Paypal αν θέλω να κάνω μεταφορά(withdraw) τα χρήματα που έχω εκεί,στην κάρτα μου,δεν γίνεται καθώς δεν έχει επιλογή για prepaid:down:Το κουλό είναι οτι βρήκα πως με χώρα την Κύπρο έχουν επιλογή για prepaid card:hmm:.Αυτά τα είδα σε μια υποενότητα του Paypal σχετικά με τις διευκολύνσεις που δίνει σε κάθε χώρα.Εχει κάποιος prepaid της Κύπρου και έχει μεταφέρει τα χρήματα απ'το Paypal στην κάρτα του???Μου την έχει δώσει στα νεύρα το όλο θέμα:angryr:

RyDeR
26-04-08, 09:12
Είμαι περίεργος για το eBay, βλέπω όταν όλοι οι άλλοι έχουν ~ 60-70$ την J'adore... βλέπω ακόμη έναν που την έχει 50.

Εκεί που είμαι καχύπτος είναι στην γνησιότητα του αρώματος. Στο listing που είπα παραπάνω (http://cgi.ebay.com/WOMENS-JADORE-100ML-EDP-3-4-SEALED-NEW-IN-BOX_W0QQitemZ150239119731QQihZ005QQcategoryZ29597QQtcZphotoQQcmdZViewItem) δεν άναφέρει τίποτα για γνησιότητα (μόνο για γνήσιο κουτί). Αντίθετα με άλλα listings (http://cgi.ebay.com/ORIGINAL-MENS-PI-COLOGNE-3-3-EDT-SEALED-NEW-IN-BOX_W0QQitemZ150239118791QQihZ005QQcategoryZ36376QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262) του ίδιου πωλητή, που αναφέρει ρητά το "Original" και στον τίτλο.

Να είναι μούφα; Ο πωλητής έχει πολύ καλό feedback. :hmm:

nmavro73
26-04-08, 10:21
Μπορεί να στέλνουν κάποια πράγματα σαν δώρα για να μην πληρώσεις τελωνείο.Επίσης 14/4 ήταν η Δευτέρα πριν τη μεγάλη βδομάδα.Γίνετια χαμός αυτή την εποχή λόγω πάσχα και ακόμη και τα courier δεν αναλαμβάνουν να το παραδόσουν σε στάνταρ ώρες το δέμα(δεν κάνουν πρωϊνές πχ)

ariadgr
26-04-08, 13:37
Είμαι περίεργος για το eBay, βλέπω όταν όλοι οι άλλοι έχουν ~ 60-70$ την J'adore... βλέπω ακόμη έναν που την έχει 50.

Εκεί που είμαι καχύπτος είναι στην γνησιότητα του αρώματος. Στο listing που είπα παραπάνω (http://cgi.ebay.com/WOMENS-JADORE-100ML-EDP-3-4-SEALED-NEW-IN-BOX_W0QQitemZ150239119731QQihZ005QQcategoryZ29597QQtcZphotoQQcmdZViewItem) δεν άναφέρει τίποτα για γνησιότητα (μόνο για γνήσιο κουτί). Αντίθετα με άλλα listings (http://cgi.ebay.com/ORIGINAL-MENS-PI-COLOGNE-3-3-EDT-SEALED-NEW-IN-BOX_W0QQitemZ150239118791QQihZ005QQcategoryZ36376QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262) του ίδιου πωλητή, που αναφέρει ρητά το "Original" και στον τίτλο.

Να είναι μούφα; Ο πωλητής έχει πολύ καλό feedback. :hmm:

Εαν δεν σου είναι σαφες αν η γνησιότητα αναφέρεται στο κουτί ή στο περιεχόμενο, στέλνεις ένα μήνυμα στον πωλητή μέσω ebay και του ζητάς να σου επιβεβαιώσει ρητά αν το περιεχόμενο είναι γνήσιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.