PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

john_who
12-09-10, 16:27
Δοκίμασε με άλλον browser.

Με τον chrome δουλεύει, αλλά είναι το γ@μώτο!

RASTAVIPER
27-09-10, 12:30
Ρωτάω για μια φίλη από ξένη χώρα που θέλει να πουλήσει στο ΕΒΑΥ κάτι.
Έχει μπει στο ebay.co.uk και ξεκινάει να φτιάχνει την προσφορά για αυτό που θέλει να πουλήσει.
Πώς όμως το αντικείμενο αυτό θα φαίνεται και σε άλλες χώρες?Όπως EBAY γερμανίας, ιταλίας κλπ?

Cacofonix
27-09-10, 16:43
Θα πρέπει να κάνει ξεχωριστή δημοπρασία.

RASTAVIPER
28-09-10, 11:15
Τι εννοείς ξεχωριστή?
Να μπαίνει στο κάθε ebay και να βάζει το ίδιο item?
Αυτό είναι σαν να βάζει διαφορετικές δημοπρασίες και όχι σαν να βάζει 1 αντικείμενο να πουλιέται σε διαφορετικές σελίδες.
Έχει τεράστια διαφορά ξέρεις..

NikoLakis
28-09-10, 12:57
http://pages.ebay.co.uk/help/sell/fees.html

Στο listing upgrade fees έχει : International site visibilty .
Οπότε όταν δημιουργείς τη δημοπρασία πρέπει να το έχει κάπου σαν επιλογή

Ακυρο... Αυτό είναι για να φαίνεται στα Ebay international markets όπως είναι το ebay.gr

partblah1990
28-09-10, 22:32
Γεια σας , θέλω να αγοράσω ένα προϊόν από το ebay.gr και ο αποστολέας του είναι από Αγγλία . Τα μεταφορικά λέει μαζί με δασμούς είναι 10 Ευρώ η ερώτησή μου είναι πως θα το παραλάβω το αντικείμενο αυτό ? θα 'ρθει στο σπίτι μου ή θα πάει στην Αθήνα και μετά θα πρέπει να βάλω κούριερ για να έρθει σπίτι μου ?

Ευχαριστώ

8anos
28-09-10, 22:36
συνήθως στέλνουν στην διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο paypal (εάν πληρώνεις με paypal)

partblah1990
28-09-10, 22:42
ναι με paypal θα πληρώσω ,υπάρχει περίπτωση να πληρώσω δασμούς ?
Μεταφορική εταιρεία θα επιλέξει αυτός ή εγώ?

3lbereth
28-09-10, 23:03
Εφ' όσον το δέμα σου είναι από Ε.Ε. δεν περνάει τελωνείο σε καμία περίπτωση.
Τρόπο αποστολής επιλέγει αυτός. Τί σου γράφει? Royal Mail? International Flat Rate Shipping? Small Parcel?
Αν το πακέτο σου είναι μεγάλης αξίας, μπορείς να συνεννοηθείς να στο στείλει συστημένο με μια μικρή επιβάρυνση. Έτσι μπορείς να το πρακολουθήσεις με το tracking number.

partblah1990
28-09-10, 23:05
το κόστος του είναι 40 Ε .Δε μου γράφει τίποτα για αυτά που αναφέρεις που μπορώ να τα βρω?

3lbereth
28-09-10, 23:27
Πήγαινε εκεί που λέει "Μάθετε περισσότερα για τον πωλητή"
Επέλεξε το "View original listing". Θα σε μεταφέρει στην κανονική σελίδα του προϊόντος. Στο tab "Postage and payments" βάλε χώρα αποστολής την Ελλάδα και μετά get rates.
Εκεί φαίνονται τα έξοδα και ο τρόπος αποστολής.

lak100
30-09-10, 21:10
παιδια εκανα χθες bid σε μια δημοπρασια που ξεκηνουσε απο 15$ εκανα bid 18$ μετα ειδα οτι δεν στελνει Ελλαδα το στελνω e-mail και του λεω να το ακυρωσει γιατι δεν μενω Αμερικη τελικα ημουν ο μονος που εκανα bid μου απανταει και μου λεει δωσε μου 2$ παραπανω στα μεταφορικα και στο στελνω τελικα ενω εκανα bid 18$ το πηρα στα 15$ οσο ηταν η αρχικη τιμη κανονικα δεν επρεπε να το παρω 18$?

ipo
30-09-10, 21:16
...
τελικα ενω εκανα bid 18$ το πηρα στα 15$ οσο ηταν η αρχικη τιμη κανονικα δεν επρεπε να το παρω 18$?
Όχι. Το 18$ που όρισες είναι το μέγιστο bid που θα έδινε αυτόματα το e-bay, αν έκαναν κι άλλοι αρκετά μεγάλα bid.

Π.χ. αν ερχόταν κάποιος και έκανε bid 16$, τότε εσύ θα κέρδιζες με 16,5$.
Αν κάποιος έκανε bid 17$, τότε εσύ θα κέρδιζες με 17,5$.
Αν έκανε bid 19$, τότε θα κέρδιζε εκείνος με 18,5$ (0,5 δολάρια πάνω από το δικό σου μέγιστο bid).

lak100
30-09-10, 21:58
πως μαθαινουμε τα εξοδα τελωνειου και πως τα αποφευγουμε?

ipo
30-09-10, 22:06
πως μαθαινουμε τα εξοδα τελωνειου και πως τα αποφευγουμε?
Διαβάζοντας με προσοχή και υπομονή το νήμα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=64014

Mouse Potato
30-09-10, 22:19
πως μαθαινουμε τα εξοδα τελωνειου και πως τα αποφευγουμε?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1956177&postcount=271

lak100
01-10-10, 00:09
εαν ειναι να περασουν τελωνειο τα πραγματα μου ενημερωνομαι με καποιο τροπο? μεχρι στιγμης δεν εχω χρεωθει κατι παραπανω. παντως απ οτι ξερω οτι σου στελνουν απο χωρες τις Ασιας το δηλωνουν as a gift ωστε να μην περναει τελωνειο

NikoLakis
01-10-10, 17:53
Με κοστος 15$ δε νομίζω πως πρέπει να αγχώνεσαι. Κατά 99% δε θα περάσει τελωνείο. Κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι απο ένα ποσό και κάτω δεν περνάνε τελωνείο (νομίζω 40-50$)

RASTAVIPER
04-10-10, 12:11
Με κοστος 15$ δε νομίζω πως πρέπει να αγχώνεσαι. Κατά 99% δε θα περάσει τελωνείο. Κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι απο ένα ποσό και κάτω δεν περνάνε τελωνείο (νομίζω 40-50$)
Βασικά όλα περνάνε από τελωνείο, απλά τα μικρά ποσά δεν χρεώνονται.

ipo
08-10-10, 20:01
Έψαχνα ένα καλώδιο μεταφοράς δεδομένων από κινητό τηλέφωνο σε υπολογιστή (usb data cable με ειδική τη μία άκρη για συγκεκριμένο μοντέλο κινητού). Σε επιτόπου έρευνα αγοράς που είχα κάνει παλιότερα, το έβρισκα περίπου 40€, οπότε μου φάνηκε πολύ ακριβό για να το αγοράσω. Έριξα μία ματιά στο ebay, όπου το βρήκα 4€ με τα μεταφορικά και το παρήγγειλα. Φαντάζομαι τι περιθώριο κέρδους έχει ο Έλληνας επιχειρηματίας που το πουλάει σε 10πλάσια τιμή...

sdikr
08-10-10, 20:31
Έψαχνα ένα καλώδιο μεταφοράς δεδομένων από κινητό τηλέφωνο σε υπολογιστή (usb data cable με ειδική τη μία άκρη για συγκεκριμένο μοντέλο κινητού). Σε επιτόπου έρευνα αγοράς που είχα κάνει παλιότερα, το έβρισκα περίπου 40€, οπότε μου φάνηκε πολύ ακριβό για να το αγοράσω. Έριξα μία ματιά στο ebay, όπου το βρήκα 4€ με τα μεταφορικά και το παρήγγειλα. Φαντάζομαι τι περιθώριο κέρδους έχει ο Έλληνας επιχειρηματίας που το πουλάει σε 10πλάσια τιμή...


Βάλε σε αυτά, νοίκι, μισθούς, πάγια, φόρους εγγύηση κλπ και θα δεις ότι δεν είναι και τόσο τρελό το πόσο
Ακόμα μήπως τα 40 ήταν για γνήσιο καλώδιο;

Πχ πρόσφατα είχα πάρει μπαταριά για το κινητό με 3 λίρες (ενώ η κανονική κάνει 55 -60)
το απότελεσμα, το κινήτο απλά να κλείνει όποτε θέλει ενώ και καλά έχει φουλ μπαταρία, το ίδιο κατάστημα την είχε την γνήσια την μπαταρία κοντά στα 50 ευρώ

Το να στείλω την μπαταρία πίσω δεν με συμφέρει, θέλει 10 ευρώ

Mouse Potato
08-10-10, 20:39
Προφανώς. Σε κάτι τέτοια το Ebay είναι μανούλα. Μην ξεχνάς όμως ότι τα περισσότερα προϊόντα που πουλάνε εδώ είναι branded, κάτι που αυξάνει κατακόρυφα την τιμή.

πχ. μπορείς είτε να δώσεις 10€-15€ για να πάρεις έναν belkin iphone charger από Ελλάδα είτε να δώσεις $1-$2 να πάρεις έναν noname wall charger απ' το ebay.

Όπως και να 'χει σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται κάποιες απ' τις τιμές εδώ στο Ελλάντα.

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βάλε σε αυτά, νοίκι, μισθούς, πάγια, φόρους εγγύηση κλπ και θα δεις ότι δεν είναι και τόσο τρελό το πόσο
Ακόμα μήπως τα 40 ήταν για γνήσιο καλώδιο;

Πχ πρόσφατα είχα πάρει μπαταριά για το κινητό με 3 λίρες (ενώ η κανονική κάνει 55 -60)
το απότελεσμα, το κινήτο απλά να κλείνει όποτε θέλει ενώ και καλά έχει φουλ μπαταρία, το ίδιο κατάστημα την είχε την γνήσια την μπαταρία κοντά στα 50 ευρώ

Το να στείλω την μπαταρία πίσω δεν με συμφέρει, θέλει 10 ευρώ

Έχει τύχει να πάρω αρκετές μπαταρίες απ' το ebay και το 95% αυτών ήταν ίδιες ή καλύτερες απ' τις γνήσιες.

Μια φορά χρειάστηκε να ζητήσω refund γιατί η μπαταρία ήταν όντως προβληματική...

jap
08-10-10, 20:48
Για μπαταρίες και καλώδια είναι το πρώτο σημείο που κοιτάζω πάντα. sdikr, τι μάρκα κινητό έχεις να σου βρούμε καμιά καλή κινέζικη... :chinese (δεν έχουμε σμάιλι με μαϊμούδες; )

ipo
08-10-10, 20:49
Έχει τύχει να πάρω αρκετές μπαταρίες απ' το ebay και το 95% αυτών ήταν ίδιες ή καλύτερες απ' τις γνήσιες.

Μια φορά χρειάστηκε να ζητήσω refund γιατί η μπαταρία ήταν όντως προβληματική...
Οι μπαταρίες είναι μεγάλο ρίσκο, διότι ακόμα και αυθεντικές να είναι, αν έχουν μείνει πολύ καιρό στην αποθήκη καταστρέφονται. Έχω παραγγείλει αυθεντική μπαταρία Nokia για φίλο, από κατάστημα που έκανε εύκολα επιστροφές και επαναποστολές νέου προϊόντος, διότι υποθέτω ότι ήξερε ότι οι μπαταρίες του ήταν παλιές (αλλά δεν το έλεγε). Αποτέλεσμα: 4 εβδομάδες αναμονής, 3 αποστολές μπαταριών που άδειαζαν με 1 ώρα ομιλίας (αφού είχαν φορτιστεί/ξεφορτιστεί 2-3 φορές ώστε να "στρωθούν") και ο γνωστός μου με σπασμένα τα νεύρα.

Τελικά ούτε τα λεφτά του πίσω δεν ήθελε να ζητήσει. Βαρέθηκε και έδωσε 50% περισσότερα χρήματα για μία no-name μπαταρία από κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών, που αποδείχτηκε καλύτερη από την αυθεντική.

Mouse Potato
08-10-10, 20:53
Αρκετοί sellers το αναφέρουν ότι τσεκάρουν τις μπαταρίες για την καλή τους λειτουργία και πριν την αποστολή τους αλλά και κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Κατά πόσο αληθεύει αυτό δεν το γνωρίζω. Αλλά θα έλεγα πως μερικοί εκεί μέσα σίγουρα τσεκάρουν τις μπαταρίες πριν τις στείλουν...

RASTAVIPER
08-10-10, 23:40
Πάντως και με τις μπαταρίες πάιζουν τρελές κόπιες.
Θυμάμαι μπαταρία από Κίνα, που ήταν ίδια με original Nokia.Ακόμα και το ολόγραμμα είχαν καταφέρει να αντιγράψει!!:p

Cacofonix
14-10-10, 01:00
Τι ώρες λειτουργεί το live chat ;

Cacofonix
16-10-10, 19:33
Καμμιά ιδέα για δημοπρασίες μέχρι 1$; Θέλω να ανεβάσω τα feedbacks μου.

doctor_667
18-10-10, 16:00
Καμμιά ιδέα για δημοπρασίες μέχρι 1$; Θέλω να ανεβάσω τα feedbacks μου.

Εννοείς το feedback σου σαν αγοραστής; Γιατί ακριβώς να το κάνεις αυτό;

Cacofonix
18-10-10, 16:26
Αν διάβασες σε παλιότερα ποστ μου, λόγω κακής συνεννόησης με τον προμηθευτή μου, έφαγα 8 αρνητικά feedback σε διάστημα 1 μήνα. Το αποτέλεσμα ήταν το feedback μου από 98% να πέσει σε 85%.
Έκανα κάποιες αγορές διαφόρων ειδών αξίας μέχρι 0.50$ και κατάφερα να ανεβάσω το feedback στο 90%. Πάλι όμως δεν θεωρούμαι αρκετά αξιόπιστος, αν και κάνω τα αδύνατα δυνατά να εξυπηρετήσω τους πελάτες μου.
Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

MANTHES
18-10-10, 17:20
Καλα σε εκαναν :p

djT
19-10-10, 03:52
Καλα σε εκαναν :p

:clap:clap τυχαίο? δεν νομίζω !

George_Prix
19-10-10, 06:44
Καλα σε εκαναν :p


:clap:clap τυχαίο? δεν νομίζω !

Παιδια ο ανθρωπος μπορει να εκανε καποια λαθακια, αλλα μονο που δειχνει τη διαθεση να τα διορθωσει φαινεται σοβαρος πωλητης.
Εχει αναφερθει πολλες φορες σε πιθανες λυσεις και ειναι διατεθειμενος μεχρι και καποια μικρα ποσα να δωσει για να φτιαξει το προφιλ του...

Ας τον βοηθησει οποιος μπορει με μια καλη ιδεα. ;)

Cacofonix
19-10-10, 12:29
Κάθομαι όλη μέρα και απαντάω emails ρωτώντας αν έχουν λάβει τα προϊόντα και αν όχι να τα ξαναστείλω και αυτοί βάζουν αρνητικές και ουδέτερες. Δουλεύω σε ένα φροντιστήριο για 250€, διαβάζω για το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και προσπαθώ να βγάλω κάτι τις από το ebay και στο τέλος μπαίνω μέσα. Εφτιαξα ένα site για ποδοσφαιρικές εμφανίσεις και μου ζητάνε 300€ το μήνα για να ανέβει στις 5 πρώτες σελίδες του google και δεν μπορώ να τα διαθέσω. Ολα στραβά πηγαίνουν...

Cacofonix
20-10-10, 02:44
Όσοι από σας αγοράζετε και πουλάτε στο eBay, τι πουλάτε και τι αγοράζετε συνήθως;

MANTHES
20-10-10, 03:14
Συνηθως πραγματα που σχετιζονται με υπολογιστη. Χθες παρελαβα θηκη για σκληρο δισκο. Μελανια εκτυπωτων (σκετο μελανι), καλωδια usb, ανταπτορες. Θηκη για σκληρο δισκο xbox, καλωδιο συνδεσης xbox με υπολογιστη. Επισης πολυ χρησιμοι για μενα ειναι οι αναγνωστες καρτων αλλα δεν θα σου δωσουν περιθωρια κερδους οταν πχ εγω πηρα εναν με κανα 2ευρω. Αυτα ειναι μερικα που θυμαμαι αυτη την στιγμη.
Σκεψου και την ιδεα των κινεζικων κινητων

George_Prix
20-10-10, 07:58
Όσοι από σας αγοράζετε και πουλάτε στο eBay, τι πουλάτε και τι αγοράζετε συνήθως;

Φιλε καπου κανεις καποιο λαθος...
Αν δεν εχεις κατι στα χερια σου που να το παιρνεις φθηνοτερα απο τους αλλους και να σου δινει περιθωριο κερδους, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να βγαλεις χρηματα απο το ebay.

Εσυ ακομα και να αγορασεις κατι 1€ και να θελεις να το πουλησεις 2€, δε θα κανεις τιποτα.
Γιατι αυτος που ψαχνει το συγκεκριμενο αντικειμενο στο ebay, θα το παρει απο εκει που το πηρες και εσυ (με 1€) και δε θα κανει μαγκα εσενα που θα το πουλας 2€.

Για αυτο δε βλεπεις πολλους Ελληνες πωλητες, γιατι στη χωρα μας τα παντα ειναι ακριβοτερα και δεν εχουμε να τους πουλησουμε τιποτα ωστε να βγαλουμε κερδος.
Οι περισσοτεροι Ελληνες πουλανε τιποτα μεταχειρισμενα πραγματα, οπου οι τιμες ειναι πεσμενες και απλα θελουν να ξεφορτωθουν το αντικειμενο απο τα χερια τους, χωρις να τους ενδιαφερει να βγαλουν κερδος σε σχεση με την τιμη που το αγορασαν.

Εφοσον δεν εχεις κατι στα χερια σου που να σου κοστιζει πολυ φθηνα, σε συμβουλευω να χρησιμοποιησεις το ebay οπως ολοι μας.
Οποτε θελεις να αγορασεις κατι, κοιτα μπας και μπορεις να το βρεις φθηνοτερα απο οτι στην Eλλαδα και χτυπα το. Αλλιως σε βλεπω να εχεις χασουρα απο την υποθεση ebay... :whistle:

Doxaios
20-10-10, 08:41
Ακριβώς όπως τα λέει ο George.

jap
20-10-10, 08:51
@George_Prix: Κάτι σου διαφεύγει. Κάνω εμπόριο σημαίνει αγοράζω σε μεγάλες ποσότητες, πουλάω κερδίζοντας ένα μικρό ποσοστό στο κομμάτι και παίρνω κάποιο ρίσκο. Το να παίρνω 10 καλώδια από την Κίνα και να τα πουλάω εδώ με τοπικές τιμές όντως δεν λέει.

@Cacofonix: Πράγματα είτε δυσεύρετα είτε πανάκριβα στην Ελλάδα, χωρίς ρίσκο να είναι μαϊμούδες/ελαττωματικά κλπ. Γενικά, πράγματα όχι μεγάλης αξίας (αλλά που αν πάω στο μαγαζάκι της γειτονιάς ή το Πλαίσιο θα μου ζητήσουν 5x φορές όσο θα τα βρω στο ebay). Και βέβαια κάτι που να το κατέχεις και να μπορείς να το υποστηρίξεις. Συγκεκριμένα παραδείγματα σου στέλνω μέσω PM.

George_Prix
20-10-10, 09:13
@George_Prix: Κάτι σου διαφεύγει. Κάνω εμπόριο σημαίνει αγοράζω σε μεγάλες ποσότητες, πουλάω κερδίζοντας ένα μικρό ποσοστό στο κομμάτι και παίρνω κάποιο ρίσκο. Το να παίρνω 10 καλώδια από την Κίνα και να τα πουλάω εδώ με τοπικές τιμές όντως δεν λέει.

Φιλε μου δε νομιζω να μου διαφευγει κατι...
Ξερω καλα τι εστι εμποριο, αλλα ξερω οτι αυτο που θελει να κανει καποιος Ελληνας αγοραζοντας κατι απο το ebay για να το πουλησει με κερδος, μπορουν να το κανουν ακομα καλυτερα οι ιδιοι που του το πουλησαν μεσω ebay.

Οπως ειπα και πριν, το να εχει καποιος στα χερια του ενα φθηνο προιον, σημαινει κερδος.
Αλλα το να προσπαθει να παρει κατι απο ενα site και να το πουλησει ακριβοτερα στο ιδιο site, σημαινει πιθανοτατα χασουρα. ;)

jap
20-10-10, 09:27
Αυτό ακριβώς λέω, εσύ σκέφτεσαι μόνο είδη που θα τα αγοράσει από το ebay, ενώ υπάρχουν και χονδρέμποροι. Όποιος δεν βρέξει τα πόδια δεν μαθαίνει να κολυμπά.

George_Prix
20-10-10, 10:39
Αυτό ακριβώς λέω, εσύ σκέφτεσαι μόνο είδη που θα τα αγοράσει από το ebay, ενώ υπάρχουν και χονδρέμποροι. Όποιος δεν βρέξει τα πόδια δεν μαθαίνει να κολυμπά.

Μα εγω δεν του ειπα "παρατησε το εμποριο". :nono:

Εγω απλα ειπα πρεπει να αλλαξει σκεπτικο αν θελει να ασχοληθει με το εμποριο. ;)

Cacofonix
20-10-10, 13:59
George_Prix, δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου.

George_Prix
20-10-10, 14:38
George_Prix, δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου.
Ρωτησες τι αγοραζουμε και τι πουλαμε συνηθως στο ebay.
Οποτε αν καταλαβα καλα, δεν εχεις ενα φθηνο προιον στα χερια σου που να μπορει να σου αποδιδει σιγουρο κερδος. Απλα ψαχνεις μπας και βρεις εκει μεσα καποια ευκαιρια ωστε να μεταπωλησεις με κερδος.

Κατα την αποψη μου, στην Ελλαδα εχουμε ελαχιστα πραγματα που μπορουμε να πουλησουμε στο ebay φθηνοτερα απο τους ξενους πωλητες.
Επισης, αν παρεις κατι απο το ebay και προσπαθησεις να το πουλησεις στη συνεχεια παλι στο ebay, η λογικη λεει οτι καποιος ενδιαφερομενος θα το αγορασει ακομα φθηνοτερα απο τον πωλητη που το αγορασες και εσυ...

Cacofonix
20-10-10, 14:46
Ρώτησα για να δω τις συνήθειες των Ελλήνων, όχι για να σας φάω τη δουλειά. Πχ εγώ αγοράζω cd για ένα φίλο μου, για μένα διαφορά gadget για το κινητό μου, μπαταρίες για γνωστούς και φίλους. Επίσης αγόρασα από εκεί το laptop μου, 100€ φθηνότερα από Ελλάδα.

George_Prix
20-10-10, 15:08
Ρώτησα για να δω τις συνήθειες των Ελλήνων, όχι για να σας φάω τη δουλειά. Πχ εγώ αγοράζω cd για ένα φίλο μου, για μένα διαφορά gadget για το κινητό μου, μπαταρίες για γνωστούς και φίλους. Επίσης αγόρασα από εκεί το laptop μου, 100€ φθηνότερα από Ελλάδα.

Ποια δουλεια να μας φας ρε ανθρωπε? :hmm:
Ολος ο κοσμος προσπαθει να γλυτωσει κανενα φραγκο απο την τσεπη του και αγοραζει απο το ebay.
Αυτο σου εξηγω ολη μερα. Οτι για εμας τους Ελληνες (το 99% :p) αυτη τη χρησιμοτητα εχει το ebay και οχι να βγαλεις μεροκαματο πουλωντας κατι στους ξενους.

Cacofonix
20-10-10, 15:20
Εγώ δηλαδή πώς πουλάω και βγάζω κατιτις;

George_Prix
20-10-10, 21:02
Εγώ δηλαδή πώς πουλάω και βγάζω κατιτις;

Εγω απο οτι καταλαβα εισαι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.
Ολο κατι ψαχνεις για να φτιαξεις το feedback σου, για το τι μπορεις να πουλησεις και τι μπορεις να αγορασεις...
Ειπες οτι ολη μερα απαντας σε emails (χρονος) οτι πολλες φορες στελνεις δευτερη φορα τα προιοντα (χρημα)...
Αν παρολα αυτα αξιζει η διαδικασια ωστε να εχεις κερδος, συνεχισε και σου ευχομαι καθε επιτυχια.

Απλα κατα την αποψη μου για να εχεις κερδος στο εμποριο πρεπει να συντρεχουν δυο παραμετροι.
1) Να εχεις ενα προιον που μπορει να σου αποδωσει μεγαλο ποσοστο κερδους (που οπως ειπα στην Ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο).
2) Να παιζεις με ελαχιστο ποσοστο κερδους, αλλα να εχεις πολλες εκατονταδες πωλησεις ωστε να υπαρχει κερδος.

Απο εκει και περα, εσυ ξερεις αν ανηκεις σε καποια απο τις παραπανω κατηγοριες και αν αξιζει τον κοπο το τρεξιμο. ;)

Tolakos
21-10-10, 00:32
παιδια ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay.κ μουστειλε email ο πωλητης -
Attention:International Registered Airmail may need you to fetch it from
your local post office.Please pay attention to your mail box,the post
office may leave you a notice.Please call your local post office by
telling them the tracking number to do the tracking around 10 business
days.
δλδ θα μουρθει email απτο ταχυδρομειο μας(Ελλαδα)????
η πρεπει να παρω τηλ εγω αυτους?

treli@ris
21-10-10, 00:40
παιδια ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay.κ μουστειλε email ο πωλητης -
Attention:International Registered Airmail may need you to fetch it from
your local post office.Please pay attention to your mail box,the post
office may leave you a notice.Please call your local post office by
telling them the tracking number to do the tracking around 10 business
days.
δλδ θα μουρθει email απτο ταχυδρομειο μας(Ελλαδα)????
η πρεπει να παρω τηλ εγω αυτους?

Αν ειναι σχετικα μικρο το δεμα, ο ταχυδρομος θα το αφησει εκει που ερχονται συνηθως ολα τα χαρτια αλλιως θα σου αφησει σημειωμα ειτε στο ιδιο σημειο ειτε πανω στο κουδουνι να πας να το παραλαβεις απο το ταχυδρομιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.