PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

djuan1988
21-10-10, 00:40
Όχι email! Μιλάει για το γραμματοκιβώτιο στην είσοδο του σπιτιού σου, όπου ο ταχυδρόμος θα αφήσει ένα σημείωμα και μετά εσύ θα πρέπει να πας να παραλάβεις το δέμα από το ταχυδρομείο.

EDIT: @treli@ris Δε νομίζω να το αφήσει έτσι, γιατί λέει αποστολή με International Registered Airmail.

Tolakos
21-10-10, 00:42
χαχαχα ναι ρε mail box το μπερδεψα με το email.:oops:

treli@ris
21-10-10, 00:50
EDIT: @treli@ris Δε νομίζω να το αφήσει έτσι, γιατί λέει αποστολή με International Registered Airmail.

Αν σταλθηκε με USPS η υπηρεσια "Signature Confirmation" της κυριας υπηρεσιας "Registered Mail" χρεωνεται εξτρα, οποτε τις περισσοτερες φορες δεν περιλαμβανεται. Αν σταλθηκε με EMS ειναι σιγουρο οτι θα χρειαστει επιβεβαιωση παραλαβης. Μου εχει συμβει γι' αυτο το επισημαινω.

Cacofonix
21-10-10, 01:13
Εγω απο οτι καταλαβα εισαι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.
Ολο κατι ψαχνεις για να φτιαξεις το feedback σου, για το τι μπορεις να πουλησεις και τι μπορεις να αγορασεις...
Ειπες οτι ολη μερα απαντας σε emails (χρονος) οτι πολλες φορες στελνεις δευτερη φορα τα προιοντα (χρημα)...
Αν παρολα αυτα αξιζει η διαδικασια ωστε να εχεις κερδος, συνεχισε και σου ευχομαι καθε επιτυχια.

Απλα κατα την αποψη μου για να εχεις κερδος στο εμποριο πρεπει να συντρεχουν δυο παραμετροι.
1) Να εχεις ενα προιον που μπορει να σου αποδωσει μεγαλο ποσοστο κερδους (που οπως ειπα στην Ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο).
2) Να παιζεις με ελαχιστο ποσοστο κερδους, αλλα να εχεις πολλες εκατονταδες πωλησεις ωστε να υπαρχει κερδος.

Απο εκει και περα, εσυ ξερεις αν ανηκεις σε καποια απο τις παραπανω κατηγοριες και αν αξιζει τον κοπο το τρεξιμο. ;)
Φίλε μου, έκανα κάποια λάθος συνεννόηση με τον προμηθευτή μου, και έγινε ένα μπάχαλο, με αποτέλεσμα από 98% feedback να πέσει στο 85%. Οσα email και να έστελνα, όσο και να ενδιαφερόμουν για τους πελάτες τα κακά feedback δεν τα γλύτωσα. Και τώρα ψάχνω τρόπους να το ανεβάσω.

djuan1988
21-10-10, 01:17
Κοίτα και το 98% δεν είναι και πάρα πολύ καλό ποσοστό. Εγώ τουλάχιστον δε θα αγόραζα. Φιλικά μιλώντας πάντα και χωρίς να έχω κάτι μαζί σου.

Cacofonix
21-10-10, 01:28
Σιγά - σιγά. Εχω 15 αρνητικές και 108 θετικές αυτό το χρόνο. Θέλει δουλειά, το ξέρω.

arial
25-10-10, 14:38
Πηγα να δω στο ebay, κατι που αγορασα και μου εβγαλε το εξης μηνυμα :


Unfortunately, access to this particular item has been blocked due to legal restrictions in some countries. We are blocking your viewing in an effort to prevent restricted items from being displayed. Regrettably, in some cases, we may prevent users from accessing items that are not within the scope of said restrictions because of limitations of existing technology. Please accept our apologies for any inconvenience this may cause, and we hope you may find other items of interest on eBay.

Το εχει ξαναδει κανεις?

RASTAVIPER
25-10-10, 15:40
Πηγα να δω στο ebay, κατι που αγορασα και μου εβγαλε το εξης μηνυμα :



Το εχει ξαναδει κανεις?

Έχω λάβει παρόμοιο μήνυμα σε email για μπλοκαρισμένο αντικέιμενο από hackemeno account.

arial
25-10-10, 15:43
χακεμενο ακουντ? O λογαριασμος του πωλητη εννοεις?

Tolakos
26-10-10, 20:08
Αν ειναι σχετικα μικρο το δεμα, ο ταχυδρομος θα το αφησει εκει που ερχονται συνηθως ολα τα χαρτια αλλιως θα σου αφησει σημειωμα ειτε στο ιδιο σημειο ειτε πανω στο κουδουνι να πας να το παραλαβεις απο το ταχυδρομιο.

ειχες δικαιο,μια θηκη κ ζελατινες για wildfire ηρθαν στο γραμματοκιβωτιο μετα απο 4 εργ.μερες.τωρα περιμενω μια μπαταρια για laptop.ε μαλλον θα ερθει ειδοποιηση για να παω να το παρω απο ταχυδρομιο ετσι?

RASTAVIPER
27-10-10, 11:30
χακεμενο ακουντ? O λογαριασμος του πωλητη εννοεις?
Ναι μου ήρθε email από ΕΒΑΥ ότι το συγκεκριμένο account πωλητή ανήκε σε κάποιον άλλο, αλλά χακαρίστηκε και έγιναν μετά κάποιες συναλλαγές που έπρεπε να ακυρωθούν.
Εγώ πάντως την γλύτωσα. :)

ipo
01-11-10, 15:32
Σήμερα μου ήρθαν δύο πακέτα από Αγγλία, από ανεξάρτητους πωλητές. Το μεγαλύτερο έκανε μόλις 5 εργάσιμες να έρθει, αφού το παρήγγειλα μεσημέρι και ο πωλητής έσπευσε μετά από λίγο να το στείλει αεροπορικώς. Πρώτη φορά παραλαμβάνω σε 4,5 εργάσιμες από Αγγλία.

Το δεύτερο πακέτο αποτελεί πάλι εξαίρεση, για την καθυστέρησή του. Έφτασε μετά από 23 μέρες. Είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή, ο οποίος μου πρότεινε, αν θέλω, να ζητήσω το πακέτο στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, πράγμα το οποίο θα έκανα σήμερα, αλλά τελικά το έφερε ο ταχυδρόμος. Ο πωλητής ήταν γρήγορος στην επικοινωνία μαζί μου, αλλά για πρώτη φορά σκέφτομαι ότι ίσως δεν αξίζει καλό feedback.

Το πακέτο ήταν ξαναχρησιμοποιημένο (δύο αυτοκόλλητα παραλήπτη το ένα πάνω στο άλλο, από άλλο πελάτη) και κλεισμένο με μονωτική ταινία. Το πιο πιθανό είναι να του είχε μείνει ο φάκελος από επιστροφή προϊόντος ή λανθασμένη αποστολή και να τον ξαναχρησιμοποίησε. Το προϊόν ήταν όμως σφραγισμένο στο σακουλάκι του. Το άνοιξαν στα ΕΛΤΑ για να δουν τι έχει μέσα και όταν είδα ότι είχε μόνο ένα καλώδιο τον έκλεισαν με μονωτική ταινία; Γιατί έκανε 23 μέρες να έρθει;

Τι feedback θα αφήνατε εσείς; Σκέφτομαι να δώσω θετικό, αλλά στα σχόλια να αναφέρω ότι καθυστέρησε αδικαιολόγητα η αποστολή κι ας έλεγε ο πωλητής ότι το έστειλε την επόμενη εργάσιμη.

jap
01-11-10, 15:52
Θετική. Εκτός και μπορείς να τεκμηριώσεις ότι όντως καθυστέρησε ο πωλητής να το στείλει. Ο ξαναχρησιμοποιημένος φάκελος δεν λέει κάτι, εφόσον δεν ήταν πιο επικίνδυνο να σκιστεί, να καταστραφεί το περιεχόμενο. Κατά πάσα πιθανότητα κάπου σκάλωσε στο ταχυδρομείο. Μιλάμε για καλώδιο, είναι από τα πιο φτηνά πράγματα που δεν έχουν πρόβλημα κόστους ή χώρου να στοκάρουν, γιατί να σου πει ψέματα; Γνώμη μου βέβαια, εσύ θα αποφασίσεις.

ipo
01-11-10, 16:57
Θετική. Εκτός και μπορείς να τεκμηριώσεις ότι όντως καθυστέρησε ο πωλητής να το στείλει. Ο ξαναχρησιμοποιημένος φάκελος δεν λέει κάτι, εφόσον δεν ήταν πιο επικίνδυνο να σκιστεί, να καταστραφεί το περιεχόμενο. Κατά πάσα πιθανότητα κάπου σκάλωσε στο ταχυδρομείο. Μιλάμε για καλώδιο, είναι από τα πιο φτηνά πράγματα που δεν έχουν πρόβλημα κόστους ή χώρου να στοκάρουν, γιατί να σου πει ψέματα; Γνώμη μου βέβαια, εσύ θα αποφασίσεις.
Δηλαδή λες να μη βάλω καν στα σχόλια της θετικής αξιολόγησης το γεγονός της καθυστέρησης; Δυστυχώς στο φάκελο πάνω δε φαίνεται ημερομηνία ταχυδρομείου, ώστε να καταλάβω αν φταίει ο πωλητής ή το ταχυδρομείο.

Το διπλοσκέφτομαι γιατί από τη μία θεωρώ μεγάλη την καθυστέρηση (σχεδόν 3πλάσιος χρόνος από τον αναμενόμενο), από την άλλη η δύναμη της αξιολόγησης επιφέρει ευθύνη και δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση, αν θέλουμε να είμαστε σωστοί στις συναλλαγές μας.

Cacofonix
01-11-10, 17:12
Θετικό με 3 ή 4 αστεράκια.

ipo
01-11-10, 17:15
Θετικό με 3 ή 4 αστεράκια.
Η δική σου άποψη έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, επειδή βλέπεις καλύτερα την πλευρά του πωλητή. :)

Cacofonix
01-11-10, 17:17
4 καλύτερα γιατί μπορεί να μην ευθύνεται απόλυτα αυτός.

3lbereth
01-11-10, 17:56
Oι Άγγλοι έχουν τη συνήθεια να ανακυκλώνουν τα ταχυδρομικά κουτιά και φακέλους (αυτούς με τα bubbles). Έχω τακτική επικοινωνία με Άγγλους φίλους και ακόμα και τα δώρα που μου στέλνουν είναι πακεταρισμένα σε κουτί απο 2ο χέρι. Δεν ξέρω αν το κάνουν γιατί είναι οικολόγοι ή απλά τσίπηδες! :p

Σε παρόμοια περίπτωση, μια παραγγελία έκανε σχεδόν μήνα να φτάσει. Ο πωλητής είχε στείλει mail οτι το ταχυδρόμησε 22/8, αλλά όταν παρέλαβα είδα οτι είχε σφραγίδα 29/8. Άφησα μεν θετικό feedback, αλλά στα σχόλια έγραψα οτι άργησε να το στείλει. Στο δε Dispatch time έβαλα 2 αστεράκια (αφενός γιατί έλεγε οτι στέλνει εντός 5 ημερών, αφετέρου γιατί έδωσε ψευδή ημερομηνία αποστολής και όταν τον ρώτησα έκανε το παγώνι).

ipo
01-11-10, 18:17
Ο πωλητής έχει πάνω από 100.000 πωλήσεις και 99,5% θετικό feedback, αλλά βλέπω ότι τον τελευταίο μήνα έπεσε στο 98%, με κάμποσους να διαμαρτύρονται για καθυστέρηση στην παράδοση και κακή επικοινωνία (εγώ είχα άμεση απάντηση πάντως). Άλλοι πάλι που δίνουν θετικά σχόλια, μιλάνε για πολύ γρήγορη αποστολή. Φαντάζομαι ότι με μερικές χιλιάδες πωλήσεις το μήνα, όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά με την αποθήκη ή το ταχυδρομείο.

Θετικό feedback θα πάρει, αλλά με αναφορά στην καθυστέρηση των 3+ εβδομάδων. Ίσως δικαιολογείται εν μέρει, επειδή επιλέγει τη φτηνότερη υπηρεσία παράδοσης πακέτων (1£ μόνο για αποστολή στην Ελλάδα), ώστε να μην ανεβαίνει το κόστος των προϊόντων χαμηλής αξίας που πουλάει.

jap
01-11-10, 18:46
@ipo: Το νόημα του feedback είναι να βγάλεις προς τα έξω ό,τι σε ταλανίζει ή ό,τι σε ευχαριστεί. Γράφοντας ότι καθυστέρησε να έρθει (όχι να το στείλει) στα σχόλια και εσύ θα έχεις την ικανοποίηση ότι έκανες το καθήκον σου και ο πωλητής δεν θα έχει πρόβλημα, μόνο λίγοι μαζοχιστές διαβάζουν τα σχόλια (συμπεριλαμβάνομαι σε αυτούς), αλλά αν μιλάμε για 100.000 πωλήσεις λίγοι θα ασχοληθούν.

NiKapa
02-11-10, 02:31
100χιλ πωλησεις ουαου .:worthy:
:hmm:..ουτε η Μ$ να ηταν ..

ipo
02-11-10, 02:36
100χιλ πωλησεις ουαου .:worthy:
:hmm:..ουτε η Μ$ να ηταν ..
Π.χ. αυτός (http://myworld.ebay.co.uk/caseandpouch/).

Και με 300.000 πωλήσεις βρίσκεις sellers.

NiKapa
02-11-10, 02:38
Π.χ. αυτός (http://myworld.ebay.co.uk/caseandpouch/).

Και με 300.000 πωλήσεις βρίσκεις sellers.
Αν ειναι δυνατον..ολοκληρη φαμπρικα :worthy:

ipo
02-11-10, 02:42
Αν ειναι δυνατον..ολοκληρη φαμπρικα :worthy:
Να κι ένας με 1,55 εκατομμύρια πωλήσεις (http://myworld.ebay.com/buy). Πρόσεχε μην πάθει τίποτε η μέση σου από τις μετάνοιες. :p

Πρόκειται για μεγάλη επιχείρηση με παρουσία στο ebay (αποκλειστική ή μη).

arial
02-11-10, 02:43
Αντι να εχεις ενα μαγαζι , να πληρωνεις και νοικια, ανοιγεις ενα καταστημα στο ebay πλεον :p

NiKapa
02-11-10, 02:46
Να κι ένας με 1,55 εκατομμύρια πωλήσεις (http://myworld.ebay.com/buy). Πρόσεχε μην πάθει τίποτε η μέση σου από τις μετάνοιες. :p

Πρόκειται για μεγάλες επιχειρήσεις με παρουσία στο ebay (αποκλειστική ή μη).

:p..αυτα βλεπει ο κοκοφοινικας και τα παιρνει στη κρανα..
Αν μη τι αλλο..:respekt:

cheese
02-11-10, 10:53
Αντι να εχεις ενα μαγαζι , να πληρωνεις και νοικια, ανοιγεις ενα καταστημα στο ebay πλεον :p

δεν συμφέρει! Για έναν που έχει ήδη μαγαζί και έχει φτιάξει και την πελατεία του και έχει έναν καθημερινό μεγάλο αριθμό πωλήσεων αυτό είναι δυνατόν να λειτουργήσει, για πρωτάρη σε καμία περίπτωση, δεν συμφέρει, σε γδέρνουν τα κόμιστρα ebay και paypal!:whistle:

Cacofonix
02-11-10, 12:04
:p..αυτα βλεπει ο κοκοφοινικας και τα παιρνει στη κρανα..
Αν μη τι αλλο..:respekt:

:whistle:

RyDeR
02-11-10, 18:33
Να ρωτήσω κάτι.

Παράγγειλα κάτι το Σάββατο το οποίο κόστιζε 40λίρες, και είχε 9 λίρες μεταφορικά για Ελλάδα(=49 σύνολο). Το πληρώνω με την μία.

Χθές (Δευτέρα) το πρωί μου έρχεται mail "your item has been shipped". Ωραία λέω, μια χαρά.
Ε το απόγευμα έρχεται mail που περιείχε το παρακάτω:

Hello and thank you for your order, we are very happy you have decided to
shop with us. However checking the shipping tariffs (XXXXXXXX)
we would required a further £6.01 to ship to cover the costs to ship to
your location, we do ask in the ?seller?s payment instructions? to e-mail
in advance so we can update this for you as they do vary but if you have
not done so it is not a problem. If you are happy to make this payment so
we can sent the order please do so to the following address via PayPal: XXXXXX
and reply to this e-mail with the transaction number and I will make sure
the order leave us as soon as possible. Many thanks for your help.

Βλέποντας στα shipping tarriffs όντως για ελλάδα είχε 15λίρες shipping.

Εγώ τώρα τι κάνω; Δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσω ούτε μισή λίρα. Υποχρεούμαι να βλέπω κάθε φορά όλη την σελίδα και να διαβάζω πως και τι; Αφού το listing έλεγε 9 λίρες shipping, εμένα με ενδιαφέρει τίποτ'άλλο;

Τους απάντησα επι τόπου οτι δεν δίνω δεκάρα και δεν με νοιάζει, ακόμα περιμένω mail...

ipo
02-11-10, 18:39
Για δώσε link για το προϊόν να δούμε. Παράξενο μου φαίνεται αυτό που λες. Συνήθως στο check-out με PayPal συμπεριλαμβάνεται το πλήρες ποσό, αφού έχουν υπολογιστεί τα τέλη ταχυδρόμησης με βάση τη διεύθυνση του αγοραστή.

Απαράδεκτο πάντως να δηλώνουν το αντικείμενο σαν απεσταλμένο, ενώ το έχουν ακόμα στα χέρια τους.

RyDeR
02-11-10, 18:43
Για δώσε link για το προϊόν να δούμε.


Link δεν δίνω γα προσωπικούς μου λόγους (μας διαβάζουν :whistle: ).



Παράξενο μου φαίνεται αυτό που λες. Συνήθως στο check-out με PayPal συμπεριλαμβάνεται το πλήρες ποσό, αφού έχουν υπολογιστεί τα τέλη ταχυδρόμησης με βάση τη διεύθυνση του αγοραστή.

Αυτό ακριβώς, απλά στην σελίδα τους γράφουν 15 λίρες.

Το ίδιο προϊον πάλι μου γράφει για Ελλάδα 9λίρες shipping, ακόμα και απο άλλα listings του ίδιου.



Απαράδεκτο πάντως να δηλώνουν το αντικείμενο σαν απεσταλμένο, ενώ το έχουν ακόμα στα χέρια τους.

Μπορεί πάλι να έκανα εγώ λάθος, να είδα λάθος mail γιατί παράγγειλα και κάτι άλλα για ένα φίλο.

jap
02-11-10, 18:45
Τα 49 που πλήρωσες. Αν σου πει μα μου άνοιξε απευθείας support issue να του εξηγήσουν το παραμύθι από το ebay. Μου είχε τύχει και μένα. Είναι υποχρέωσή του να σου στείλει σε όσο είχε βάλει στην καταχώρηση, αν γράφει κάτι διαφορετικό στο κείμενο του listing δεν σε ενδιαφέρει.

RyDeR
02-11-10, 18:46
Τα 49 που πλήρωσες. Αν σου πει μα μου άνοιξε απευθείας support issue να του εξηγήσουν το παραμύθι από το ebay. Μου είχε τύχει και μένα. Είναι υποχρέωσή του να σου στείλει σε όσο είχε βάλει στην καταχώρηση, αν γράφει κάτι διαφορετικό στο κείμενο του listing δεν σε ενδιαφέρει.

Ακριβώς αυτό πιστεύω και 'γω. Μπορεί να τα άλλαξαν αφού παράγγειλα, εγώ τι φταίω;

ipo
02-11-10, 19:12
Εγώ θα έκανα και μία αναφορά στο ebay το μήνυμα που σου έστειλε.

Αν κάνεις συμφωνία εκτός ebay, δεν ισχύει το buyer protection του PayPal.

Magnum
02-11-10, 19:43
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ...

Έκανα μια αγορά στις 9/10 μία ηλεκτρονική πλακέτα USB που είχα παλιότερα ξανα αγοράσει. Μου έφτασε την προηγούμενη εβδομάδα και το ΣΚ που την δοκίμασα την βρήκα ελαττωματική, επικοινώνησα με την πωλητή με Email μέσω Ebay και αμέσως μου είπε ότι θα μου στείλει καινούργια.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να είμαι κατοχυρωμένος ότι δεν θα γίνει καμία στραβή και δεν το στείλει και περάσει το χρονικό διάστημα των (νομίζω) 40 ημερών από την αρχική αγορά που μπορώ αν δεν κάνω λάθος μπορώ να αμφισβητήσω την αγορά ?

Θα πρέπει να μου στείλει πάλι κάποιο νέο Tracking Number μέσω του Paypal όπως με την αρχική αγορά ?

jap
02-11-10, 22:54
Λίγο πριν τις 40 μέρες, αν δεν έχεις παραλάβει την αντικατάσταση, ανοίγεις ένα dispute ότι δεν έχεις παραλάβει και εξηγείς του πωλητή ευγενικά ότι το κάνεις για να είσαι κατοχυρωμένος. Όταν φτάσει η πλακετούλα και την τεστάρεις κλείνεις το dispute, του βάζεις και τη θετική και όλα καλά.

djT
03-11-10, 04:31
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ...

Έκανα μια αγορά στις 9/10 μία ηλεκτρονική πλακέτα USB που είχα παλιότερα ξανα αγοράσει. Μου έφτασε την προηγούμενη εβδομάδα και το ΣΚ που την δοκίμασα την βρήκα ελαττωματική, επικοινώνησα με την πωλητή με Email μέσω Ebay και αμέσως μου είπε ότι θα μου στείλει καινούργια.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να είμαι κατοχυρωμένος ότι δεν θα γίνει καμία στραβή και δεν το στείλει και περάσει το χρονικό διάστημα των (νομίζω) 40 ημερών από την αρχική αγορά που μπορώ αν δεν κάνω λάθος μπορώ να αμφισβητήσω την αγορά ?

Θα πρέπει να μου στείλει πάλι κάποιο νέο Tracking Number μέσω του Paypal όπως με την αρχική αγορά ?

Πολύ σωστά,
αν πάλι δείς στις 40 μέρες δεν το έχεις λάβει τότε ανοίγεις dispute

RASTAVIPER
03-11-10, 12:16
Πάντως σχετικά με την διαφορετική τιμή στο shipping.
Εμένα μου έχει τύχει το ανάποδο.Να κάνω παράπονα για τα μεταφορικά μετά την αγορά, και ο πωλητής μου έκοψε και 2 λίρες!! :) :)
Φοβερός ο τύπος που αν και δεν είχε καμιά υποχρέωση, δέχτηκε να βοηθήσει.

aleex
03-11-10, 12:33
ως άσχετος, ακόμα δεν έχω κάνει καμμία αγορά από ebay, να ρωτήσω τα εξής:

ψάχνω ένα συγκεκριμένο φακό κεφαλής. να προτιμήσω να τον πάρω από που (πληρωμή παντού με paypal, buy it now items)?

1. 80.56 ευρώ συμπεριλαμβάνει $7 Standard Int'l Shipping, item location hong kong, top-rated seller όμως feedback μόνο 450 (99.8%), 7 day money back, buyer pays return shipping


2. 76.72 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά Standard Int'l, feedback 88304 (99.5%), item location hong kong, 7 day money back, buyer pays return shipping


3. 106.48 ευρώ από αγγλία συμπεριλαμβάνει gbp 8.95 Royal Mail International Signed-for, feedback 8847 (99.8%), Returns accepted


4. 108.98 ευρώ από γερμανία, συμπεριλαμβάνει 8.99 ευρώ DHL Päckchen International, feedback 6601 (99.9%), returns accepted


5. 98.49 ευρώ από γερμανία, συμπεριλαμβανει 9 ευρώ Standard Int'l Shipping, feedback 3625 (99.6), Returns accepted

συμπεραίνω ότι:

το ποσό είναι αρκετά μικρό κ μάλλον δεν θα φάει το πακέτο τελωνειακή σφαλιάρα, οπότε αξίζει το κόπο να το πάρω εκτός ΕΕ κ

μάλλον προτιμώ το "2." για το μεγάλο feedback, αν κ υποτίθεται ότι οι top-rated sellers είναι πάντα προτιμητέοι αλλά με το feedback μόνο 450?

από την άλλη να δώσω 106.48 ευρώ για να είναι συστημένο? μάλλον δεν αξίζει το κόπο, το DHL Päckchen International είναι συστημένο?

το "5." φτηνότερο εντός ΕΕ, αλλά με χαμηλό feedback.

βάσει των παραπάνω θα πρέπει να προτιμήσω το "2." λόγω του πολύ υψηλού feedback, κ ελάχιστου ρίσκου τελωνείου λόγω μικρής αξίας, μικρό βάρος, μικρό πακέτο?:hmm:

Cacofonix
03-11-10, 12:36
Τι βάρος έχει;

giwrgosth
03-11-10, 12:42
Το 2 και από μένα.
Το θεωρώ απίθανο να περάσει τελωνείο.

aleex
03-11-10, 12:46
Τι βάρος έχει;

260 γραμμάρια

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το 2 και από μένα.
Το θεωρώ απίθανο να περάσει τελωνείο.

thx κ πάλι giwrgosth :p

jap
03-11-10, 12:59
2 παρατηρήσεις:
- Αν το βιάζεσαι προτίμησε Ευρώπη κι όχι Χονγκ Κονγκ
- Οκ, ο 5 έχει χαμηλό feedback (συμφωνώ) αλλά σε τόσο μεγάλο όγκο συναλλαγών είναι φυσιολογικό. Τι μπορεί να πάει στραβά στη συγκεκριμένη αγορά; Προσωπικά θα τον προτιμούσα και δεν θα με πείραζε το 99,5 (αφού πρώτα δω αν υπάρχει και πόσο έχει σε κατάστημα στην Ελλάδα, φαντάζομαι ο Δημητριάδης δεν έχει τον συγκεκριμένο; ).

aleex
03-11-10, 13:11
- Οκ, ο 5 έχει χαμηλό feedback (συμφωνώ) αλλά σε τόσο μεγάλο όγκο συναλλαγών είναι φυσιολογικό.

απότι κατάλαβα το feedback 3625 του "5." που είναι κ το μικρότερο απ όλες τις επιλογές μας λέει ότι είναι κ το μικρότερο μαγαζί??



(αφού πρώτα δω αν υπάρχει και πόσο έχει σε κατάστημα στην Ελλάδα, φαντάζομαι ο Δημητριάδης δεν έχει τον συγκεκριμένο; ).

πρόκειται για νέο μοντέλο fenix hp20 (http://www.fenixlight.com/viewproduct.asp?id=128) με τη μπαταριοθήκη να μπαίνει στη ζώνη για να γλυτώνουμε βάρος από το κεφάλι. ελλάδα μάλλον δεν υπάρχει πουθενά

jap
03-11-10, 13:32
απότι κατάλαβα το feedback 3625 του "5." που είναι κ το μικρότερο απ όλες τις επιλογές μας λέει ότι είναι κ το μικρότερο μαγαζί??


Μικρότερο από τα άλλα, αλλά και πάλι μεγάλος όγκος. Προσωπικά, δεν θα με πείραζε το ποσοστό για το συγκεκριμένο είδος.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πρόκειται για νέο μοντέλο fenix hp20 (http://www.fenixlight.com/viewproduct.asp?id=128) με τη μπαταριοθήκη να μπαίνει στη ζώνη για να γλυτώνουμε βάρος από το κεφάλι. ελλάδα μάλλον δεν υπάρχει πουθενά[/OFFTOPIC]

Τον αναφέρει ο Δήσιος στο site του (batteries.gr), στα 100 ευρώ.

aleex
03-11-10, 13:44
Μικρότερο από τα άλλα, αλλά και πάλι μεγάλος όγκος. Προσωπικά, δεν θα με πείραζε το ποσοστό για το συγκεκριμένο είδος.

μάλιστα ... good to know .... ως ψαρωμένος :p



Τον αναφέρει ο Δήσιος στο site του (batteries.gr), στα 100 ευρώ.

τι λες βρε jap :p, απίστευτο κ το βρήκες κιόλας αμέσως :p. Πάντως η διαφορά στην τιμή από την επιλογή "2." hong kong με το υψηλότερο feedback 88304 είναι σχεδόν 25% (76 με 100 ευρώ). το δωρεάν Standard Int'l shipping που προσφέρει η εν λόγω επιλογή έχει tracking νούμερο συνήθως?

Αν είμασταν 2 χρόνια πριν θα το έπαιρνα κατευθείαν από το Δήσιο, αλλά τώρα που δεν υπάρχει μια ας περιμένω κ ένα μήνα από hong kong ... :(

cheese
03-11-10, 13:45
Δεν ξέρω τι γίνεται από ευρώπη μεριά, αλλά επειδή και εγώ έχω στείλει πολλά πακέτα ευρώπη παλαιότερα από χόνγκ κόνγκ (είμαι μόνιμος κάτοικος), το ταχυδρομείο είναι το κρατικό ταχυδρομείο Hong Kong Post (http://www.hongkongpost.com/) και άμα ο πωλητής σου δώσει το mail tracking number μπορείς να παρακολουθείς την πορεία της αποστολής. Εχω στείλει πακέτα γαλλία, αγγλία, ελλάδα και ιταλία. Για την Ελλάδα ειδικά, τα πακέτα (έχω στείλει δύο ή τρία στην Ελλάδα) έφτασαν εντός τριών ημερών, παρακολουθώντας την πορεία μέσω του side η καθυστέρηση λόγο τελωνείου στην Ελλάδα ήταν πέντε μέρες, με αποτέλεσμα ο παραλήπτης να παραλάβει το πακέτο μετά από 8 ημέρες.
Το ταχυδρομείο του hong kong είναι έμπιστο και φημισμένο για την καλή εξυπηρέτησή το εμπιστεύονται και μεγάλες εταιρείες για τις αποστολές αγορών μέσω internet.
Μπορείς με μιά πολύ μιρκή επιβάρυνση να ζητήσεις από τον πωλητή να πληρώσει και insurence για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος. Παλαιότερα όταν πουλούσα μέσω eBay πολλές φορές και για περίεργους προορισμούς πλήρωνα insurence αυτόβουλα, στις περιπτώσεις που είχα υποψίες πως θα μπορούσε να υπάρξει καθυστέρηση.

RASTAVIPER
03-11-10, 13:49
Εγώ προτείνω 5.
Έχω ψωνίσει και με πολύ μικρότερα νούμερα πωλητών.Δεν ξεκίνησαν ξέρετε όλοι με 10.000 feedback.
Πρέπει να στηρίζουμε και τους πιο μικρούς, αν βλέπουμε ότι έχουν πολύ καλό ποσοστό.
Ειδικά για τόσο μικρά ποσά χρημάτων.

aleex
03-11-10, 13:51
Παλαιότερα όταν πουλούσα μέσω eBay πολλές φορές και για περίεργους προορισμούς πλήρωνα insurence αυτόβουλα, στις περιπτώσεις που είχα υποψίες πως θα μπορούσε να υπάρξει καθυστέρηση.

σε περίπτωση που ο πωλητής λέει δωρεάν μεταφορικά κ το πακέτο κάνει 76 ευρώ, ενώ ελλάδα κάνει 100 ευρώ το προϊόν, θα άξιζε κάτι τέτοιο το κόπο κ πόση θα ήταν θεωρητικά η επιβάρυνση?

μπράβο βρε cheese που είσαι μόνιμος κάτοικος hong kong, εσύ τη γλύτωσες τη πτώχευση :p

cheese
03-11-10, 14:09
πόση θα ήταν θεωρητικά η επιβάρυνση?

η επιβάρυνση είναι 2 με 5% (δεν θυμάμαι ακριβώς) της δηλωμένης αξίας του εμπορεύματος που στέλνεις. Το ποσό δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο αλλά αποζημιώνεσαι στην περίπτωση απώλειας ή ζημίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.