PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

aleex
04-11-10, 07:56
Εγώ προτείνω 5.
Έχω ψωνίσει και με πολύ μικρότερα νούμερα πωλητών.Δεν ξεκίνησαν ξέρετε όλοι με 10.000 feedback.
Πρέπει να στηρίζουμε και τους πιο μικρούς, αν βλέπουμε ότι έχουν πολύ καλό ποσοστό.
Ειδικά για τόσο μικρά ποσά χρημάτων.

thx rastaviper, όμως λόγω αφραγκίας αν τελικά πάρω το εν λόγω αντικείμενο, θα το πάρω με την επιλογή 2 λόγω συνδυασμού χαμηλότερης τιμής με υψηλότερο feedback.

Σε πολλά είδη, οι φτηνότερες τιμές τείνουν να είναι από το hong kong συν το ότι μας έγραψε χθες στο online αγορές & εκτελωνισμός, post 2273 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=64014&page=152) ο giwrgosth ότι ειδικά για πράγματα από κίνα, οι τελωνειακοί έλεγχοι τείνουν να είναι πιο χαλαροί

Malamatina
12-11-10, 16:38
Γεια σας παιδιά.Επειδή είμαι νέα στο χώρο των online αγορών μέσω ebay θέλω τη γνώμη σας.Αγόρασα έτσι λοιπόν,για πάρω το κολαι (και μάλλον στάθηκα άτυχη),μια βάση για τον υπολογιστή με ανεμιστήρα(κόστος 12Ε) από κίνα(231.000 πωλήσεις 99.5% Positive feedback) και το παρέλαβα σήμερα μισοσπασμένο και δίχως να λειτουργεί ο ανεμιστήρας μόνο κάτι led φωτάκια.
Τι να κάνω να ειδοποιήσω το πωλητή για refund,και να το επιστρέψω πίσω(αξίζει τ χρήματα και το χρόνο).Άμα του στείλω ένα βιντεάκι ότι δεν λειτουργεί,θα πιάσει ,για να γλυτώσω το κόστος του ταχυδρομείου.Αφού δε λειτουργεί τι θα κάνει θα το επιδιορδώσει?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

giwrgosth
12-11-10, 16:46
Στείλε ένα email στον πωλητή, εξήγησέ του, ευγενικά πάντα, το πρόβλημα και πιστεύω πως κατά 99% θα σου στείλει άλλο.
Το να το στείλεις πίσω είναι μπλέξιμο και δεν αξίζει τον κόπο για το ποσό αυτό.

Mouse Potato
12-11-10, 16:58
Αν το αμφισβητήσει (που δεν νομίζω) μπορείς να του στείλεις και φωτογραφίες του σπασμένου προϊόντος που παρέλαβες.

Malamatina
12-11-10, 17:02
ευχαριστώ παιδιά για τις τόσο άμεσες απαντήσεις σας,βοηθάνε πολύ :)

aleex
13-11-10, 09:35
για πάρω το κολαι
μάλλον στάθηκα άτυχη

(231.000 πωλήσεις 99.5% Positive feedback) και το παρέλαβα σήμερα μισοσπασμένο και δίχως να λειτουργεί ο ανεμιστήρας μόνο κάτι led φωτάκια.

εγώ που δεν έχω πάρει ακόμα το κολάι κ που δεν θέλω να με πιάνουν τα νεύρα μου, μήπως καλά σκέφτομαι τα εξής:

1. δεν πρέπει να παίζει τόσο ρόλο το μεγάλο feedback, ας είναι κ 500 πωλήσεις μόνο γιατί ποιότητα κ ποσότητα συχνά δεν συνάδουν. υπάρχει κ σχετικό αρχαίο ρητό:
ουκ εν τω πολλώ το ευ (αλλά εν το ευ το πολύ)

2. το ποσοστό του positive feedback να μην είναι κάτω από 99.8%

3. όσο είναι δυνατόν να κοιτάει κανείς μόνο top rated sellers κ υπάρχουν τέτοιοι κ με 500 πωλήσεις μόνο

ipo
13-11-10, 14:40
δεν πρέπει να παίζει τόσο ρόλο το μεγάλο feedback, ας είναι κ 500 πωλήσεις μόνο γιατί ποιότητα κ ποσότητα συχνά δεν συνάδουν. υπάρχει κ σχετικό αρχαίο ρητό:
ουκ εν τω πολλώ το ευ (αλλά εν το ευ το πολύ)
500 πωλήσεις είναι καλός αριθμός. Συνήθως κάνω αγορές από άτομα με τουλάχιστον τόσες πωλήσεις και 99,5% feedback ή μερικές χιλιάδες πωλήσεις και 98,5% θετικά σχόλια, διαβάζοντας πάντα τα αρνητικά σχόλια.

Από πωλητή με λιγότερες από 100 πωλήσεις δεν αγοράζω ποτέ. Αν δε βρω το προϊόν που θέλω σε καλό πωλητή μπορεί να αγοράσω από κάποιον με 200 πωλήσεις, τουλάχιστον 99% feedback και διαβάζοντας ένα-ένα τα θετικά και τα αρνητικά σχόλια, βλέποντας και τα προϊόντα που πούλησε.

Υπάρχουν πωλητές που αγοράζουν εκατοντάδες σχόλια, μέσα από το e-bay ή σε συνεργασία με άλλους. Οπότε είναι απαραίτητο να βλέπει κανείς σε τι αφορούσε η συναλλαγή και με τι άτομα έγινε (αν οι αγοραστές είναι άτομα με 500-1000 πωλήσεις, μετράει θετικά).

sonic
13-11-10, 14:48
Sorry αλλά μπορεί να είναι και κάποιος ιδιώτης που θέλει να πουλήσει κάτι μια στις τόσες... εγώ έχω 19 λ.χ., με κάνει κακό;

Έχω βέβαια 100% θετικά σχόλια, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κακό, ανάλογα τι αγοράζεις πάντα βέβαια.

Να σας πω ένα παράδειγμα, ήταν μια αγγελία για Macbook Air, καινούργιο, σε φοβερή τιμή (δεν θυμάμαι), ο πωλητής είχε +200 feedback θετικά πάντα. Αλλά δεν είχε πουλήσει ποτέ τίποτα ηλεκτρονικό, το παρακολούθησα λοιπόν, και μετά από μερικές μέρες τον είχαν μπλοκάρει. Μάλλον κάποιος του είχε πάρει τον λογαριασμό.

Πιστεύω ότι πάνω από όλα πρέπει να βάζεις το "νιο-νιο" σου, και αν κάτι είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό, τότε μάλλον δεν είναι.

Cacofonix
13-11-10, 14:50
Πολύ το ψειρίζετε το θέμα. Από τη στιγμή που σας καλύπτει το ebay και το paypal, δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε.

jap
13-11-10, 14:56
Όλα αυτά παίρνουν πολύ νερό. Έχω κάνει και καταπληκτικές αγορές από πωλητές με λιγότερες από 20 πωλήσεις, αφού αντάλλαξα 2-3 email και βεβαιώθηκα ότι ήταν σοβαροί. Μιλάω για ιδιώτες και είτε για μεταχειρισμένα ηλεκτρονικά είτε για πράγματα δυσεύρετα αλλού. Ένα feedback της τάξης του 98% σημαίνει άλλο πράγμα αν ο πωλητής πουλάει π.χ. καλώδια (δύστροποι πελάτες, που συνήθως βάζουν με ευκολία αρνητική γιατί δεν παρέλαβαν σε 2-3 μέρες!) ή στικάκια usb (fakes που οι περισσότεροι βιάζονται να βαθμολογήσουν θετικά γιατί δεν ξέρουν να τα δοκιμάσουν). Ο κανόνας είναι να μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα και να αφιερώσουμε λίγο χρόνο να διαβάσουμε κάμποσα σχόλια, κυρίως για ομοειδή πράγματα με αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε.

Γενικά, εκπλήσσομαι που εδώ μέσα αρκετοί θεωρούν feedback 96 ή 98% καλά και εμπιστεύονται για τις αγορές τους, ειδικά για πωλητές από Χονγκ Κονγκ, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Θα έλεγα πως σαν γενίκευση πιο μεγάλη αξία έχει το να αποφεύγουμε αγορές από χώρες εκτός ΕΕ παρά να κοιτάμε για ψηλό feedback.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ο cacofonix είναι θετικό παράδειγμα (καλός πωλητής με χαμηλό feedback), αυτό που αναφέρει ο sonic αρνητικό (κακός πωλητής με ψηλό)

ownagE_
13-11-10, 14:58
Πολύ το ψειρίζετε το θέμα. Από τη στιγμή που σας καλύπτει το ebay και το paypal, δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε.

Συμφωνώ.. :oneup:

ipo
13-11-10, 15:22
Πολύ το ψειρίζετε το θέμα. Από τη στιγμή που σας καλύπτει το ebay και το paypal, δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε.
Η δική μου άποψη είναι να ξοδεύουμε λίγο χρόνο για να προάγουμε τις σωστές συναλλαγές και όχι να επαναπαυόμαστε στην ασφάλεια "buyer protection". Διότι όσο περισσότερο αφήνουμε τους απατεώνες να εκμεταλλεύονται την βαρεμάρα μας να ασχοληθούμε με κάτι, τόσο πιο γρήγορα θα επωμιστούμε τις απώλειες κερδών του e-bay, εξαιτίας των συχνών περιπτώσεων απάτης. Εμείς πληρώνουμε την ασφάλιση, έμμεσα.

Όταν αφήνουμε στην τύχη τους κάποια πράγματα, θα τα βρούμε μπροστά μας αργά ή γρήγορα.

Οι απατεώνες στο ebay ζουν και βασιλεύουν επειδή ο κόσμος βαριέται να ασχοληθεί με την εκ των προτέρων αποτίμηση του πωλητή. Μάλιστα, όσο χαμηλότερη η τιμή, τόσο μεγαλύτερο ρίσκο παίρνουν, ενώ θα έπρεπε να πονηρεύονται και να πράττουν αντίθετα. Κλασσική περίπτωση τα USB stick που ανέφερε ο jap. Χαμός έχει γίνει με αυτά, ενώ και στο νήμα είχαμε δει περίπτωση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3276015&postcount=1177) που ο αγοραστής την πάτησε, παρόλο που του φαινόταν πολύ φτηνό.

Malamatina
13-11-10, 16:21
Εγώ νομίζω ότι δεν μπορείς να στηριχθείς καθόλου στα Feedback αφού ούτα καν τα ουδέτερα σχόλια προσμετρώνται σαν αρνητικά όπου άμα τα διαβάσεις μόνο θετικά δν είναι.Θυμίζει λίγο το λευκό ή το άκυρο των εκλογών όπου άλλοι το εκλαμβάνουν ως θετικό και άλλοι ως αδιάφορο.Αν συνυπολογίσουμε και πόσα θετικά σχόλια μπήκαν έτσι για ''κομμάτια να γίνεται'' φανταστείται τι νόημα έχει να τα διαβάζουμε τα feedback.
Εγώ βέβαα έχω ελάχιστη εμπειρία από αγορές αν και στην ''έρευνα αγοράς'' που έκανα παρατήρησα ότι ένα θετκό ή αρνητικό σχόλια έχει την ίδια βαρύνουσα σημασία είτε αγόρασες ένα προιόν 0,5$ είτε 500$.Αυτό δεν είναι δίκαιο διότι όταν πέσει το feedback τους από την πώληση των κυρίως αντικειμένων τους,μετά αρχίζουν και πωλούν αντικείμενα ευτελούς αξίας για να μπορέσουν να ανεβάσουν το ποσοστό τους.Και η ιστορία συνεχίζεται...

jap
13-11-10, 17:12
@malamatina: Άσχετο, avatar γιατί δεν έχεις βάλει; Να φτιάχνει λίγο το κέφι μας...

http://www.malamatina.gr/images/logo4.gif

aleex
14-11-10, 08:06
Θα έλεγα πως σαν γενίκευση πιο μεγάλη αξία έχει το να αποφεύγουμε αγορές από χώρες εκτός ΕΕ παρά να κοιτάμε για ψηλό feedback.

Αυτό τώρα βρε jap ..., σε κάποια πράγματα που έχω κοιτάξει, ΕΕ με Ελλάδα έχουν ούτε 10% διαφορά στις τιμές που 10% παίρνεις πίσω άμα βάλεις την ελληνική απόδειξη στη φορ. δήλωση.

(θυμάσαι που κάτι λέγαμε για ένα φακό κάποιες σελίδες πριν κ είχε 99 ευρώ από ευρώπη κ που τελικά εσύ ο ίδιος τον βρήκες 99 ευρώ στο Δήσιο, ενώ τουλάχιστον από hong kong είχε 76-80 ευρώ με μεταφορικά?) hong kong έχει συχνά ουσιαστική διαφορά σε τιμές κ υπάρχουν κ ένα σωρό top rated sellers από κει ...

jap
14-11-10, 09:49
Είπα, σαν γενίκευση. Απαράβατος κανόνας δεν υπάρχει, κι εγώ έχω κάνει πολλές αγορές από Χονγκ Κονγκ, κι εσύ αν βρεις κάτι σε παρόμοια τιμή σε Ευρώπη θα το αγοράσεις. :)

@malamatina: Με έφτιαξες, στην υγειά μας! :oneup:

aleex
15-11-10, 07:18
Είπα, σαν γενίκευση. Απαράβατος κανόνας δεν υπάρχει, κι εγώ έχω κάνει πολλές αγορές από Χονγκ Κονγκ, κι εσύ αν βρεις κάτι σε παρόμοια τιμή σε Ευρώπη θα το αγοράσεις. :)

οκ, δίκιο έχεις κ δλδ μήπως να επιμένει κανείς πιό πολύ για top rated sellers από hong kong όταν η διαφορά της τιμής με ευρώπη είναι μεγάλη?

RASTAVIPER
28-11-10, 20:13
Μια αφελής ερώτηση.
Αν και γενικά δεν το ρισκάρω με χρήστες με χαμηλό feedback (μονοψήφιο νούμερο) και 100%, ήθελα τη γνώμη σας για το τι μπορεί να πάει στραβά εφόσον το Paypal σε καλύπτει μέχρι κάποιο ποσό.

ipo
28-11-10, 20:37
Μια αφελής ερώτηση.
Αν και γενικά δεν το ρισκάρω με χρήστες με χαμηλό feedback (μονοψήφιο νούμερο) και 100%, ήθελα τη γνώμη σας για το τι μπορεί να πάει στραβά εφόσον το Paypal σε καλύπτει μέχρι κάποιο ποσό.
Έχει αναφερθεί περίπτωση που ο πωλητής εξαπάτησε πολλά άτομα και το PayPal απάντησε:
"Ξεπεράστηκε το όριο αποζημίωσης που αφορά σε θύματα ενός πωλητή."
Οπότε μερικοί δεν αποζημιώθηκαν.

RASTAVIPER
28-11-10, 20:47
Έχει αναφερθεί περίπτωση που ο πωλητής εξαπάτησε πολλά άτομα και το PayPal απάντησε:
"Ξεπεράστηκε το όριο αποζημίωσης που αφορά σε θύματα ενός πωλητή."
Οπότε μερικοί δεν αποζημιώθηκαν.
Καλά κάνεις και 1 check για το αν έχει πολλά πράγματα που πουλάει, οπότε το αντιμετωπίζεις.

ipo
28-11-10, 21:20
Για παράδειγμα, δείτε αυτό το ενδιαφέρον μήνυμα:


Εχω κανει παρα πολλες αγορες μεσω paypal και εχω αναγκαστει να κανω μεχρι σημερα 6-7 disputes
Σε καμια, μα σε καμια ομως δεν γυρισε υπερ μου.
Σε μια εστειλα πισω ενα χαλασμενο προιον και μου απαντησε το paypal οτι δεν εβρισκε το tracking number που τους ειχα δωσει. Ενω εγω το εβρισκα στο china post μια χαρα. Εχασα 120 ευρω
Σε μια αλλη περιπτωση εκανα dispute αλλα μαζι με εμενα ειχαν κανει και αλλοι 100 στον ιδιο πωλητη. Απαντηση απο paypal: Εχετε δικιο δικαιουστε τα χρηματα σας πισω ΑΛΛΑ δεν σας τα δινουμε γιατι ξεπεραστηκε το οριο αποζημιωσεων για αυτον τον πωλητη. Εχασα 80ευρω
Mη σας αναφερω της υπολοιπες γελοιες απαντησεις που μου εδιναν δεν θα ξανααγορασετε με paypal.
Σε ΚΑΜΙΑ απο αυτες δεν δικαιωθηκα αν και ειχα 100% δικιο.
Ακομα και με την visa απευθειας να αγοραζα θα ειχα το δικαιωμα να ζητησω επιστρωφη χρηματων και στο 90 % των περιπτωσεων θα επερνα τα χρηματα μου πισω. Γνωριζω τετοιες υποθεσεις λογο δουλειας.
Μακαρι να μπορουσα να πληρωσω με αλλο τροπο και θα σας ελεγα εγω που θα εγραφα το paypal.

RASTAVIPER
28-11-10, 21:36
Εγώ πάλι έχω 4-5 disputes όπου σε ΟΛΑ δικαιώθηκα.
Βέβαια αφορούσαν μικροποσά, αλλά δεν είχα πρόβλημα.
Ο πωλητής σε κάθε περίπτωση, αναγκάστηκε ή να μου στείλει άλλο (γιατί το αρχικό δεν ήρθε ποτέ ή ήρθε χαλασμένο) ή να μου κάνει επιστροφή χρημάτων.

RyDeR
28-11-10, 22:44
Εγώ πάλι έχω 4-5 disputes όπου σε ΟΛΑ δικαιώθηκα.
Βέβαια αφορούσαν μικροποσά, αλλά δεν είχα πρόβλημα.
Ο πωλητής σε κάθε περίπτωση, αναγκάστηκε ή να μου στείλει άλλο (γιατί το αρχικό δεν ήρθε ποτέ ή ήρθε χαλασμένο) ή να μου κάνει επιστροφή χρημάτων.

Και 'γω δεν έχω παράπονο με το PayPal.

Σε ό,τι μου είχε προκύψει, δικαιώθηκα σε όλα.

ipo
14-12-10, 19:10
Αν και προεορταστική περίοδος, ένα πακετάκι από Hong Kong έφτασε μέσα σε 16 ημέρες. :)

Tolakos
15-12-10, 02:00
στις 18 νοεμβρη εκανα μια παραγγελια κ την ιδια μερα μουστειλε ο τυπος οτι το πακετο εφυγε.ακομα να ρθει κ δεν απανταει στα μαιλ μου.τι μοπρω να κανω?

Mouse Potato
15-12-10, 02:15
Του "άφησες" 1-2 εργάσιμες χρόνο να απαντήσει;

Tolakos
15-12-10, 02:27
Του "άφησες" 1-2 εργάσιμες χρόνο να απαντήσει;

εδω κ μια εβδομαδα του στελνω μαιλ κ τπτ

RASTAVIPER
15-12-10, 13:04
Αν δεν απαντάει προχώρα σε dispute για να τον βάλεις στην διαδικασία θέλει δε θέλει.

jap
15-12-10, 13:14
μετά από τόσες μέρες, άνοιξε ένα dispute έτσι κι αλλιώς να προλάβεις τις προθεσμίες κι αν έρθει το κλείνεις

adok13
17-12-10, 10:29
οποιος μπορει να μου εξηγησει την διαδικασια για το εξης προβλημα παρακαλω.
αγορασα μια οθονη για το nokia5800.η οθονη εφτασε εχθες αλλα δεν δουλευει.
μπηκα στα αρνητικα feedback του πωλητη και εχει 2 αρνητικα για το ιδιο αντικειμενο.
του εστειλα email και του ειπα οτι ειναι χαλασμενη και τον ρωτησα τι μπορουμε να κανουμε πριν του στηλω αρνητικο feedback,και αυτος μου την ειπε οτι αμα θελω ας βαλω αρνητικο feedback και να μην τον απειλω.του ξαναεστηλα και του ειπα ενταξει και να μου πει τι θα γινει και αν θα μου την αντικατασταση.ο τυπος περασε μια μερα και δεν μου απανταει.τι να κανω δεν εχω ιδεα οποτε αν μπορει καποιος αναλυτικα.επιστροφη χρηματων πρεπει να ζητησω και αν ναι απο που;στο ebay η στο paypal;

giwrgosth
17-12-10, 14:59
επιστροφη χρηματων πρεπει να ζητησω και αν ναι απο που;στο ebay η στο paypal;
Άνοιξε dispute στο paypal και στείλτους και τα email που σου λέει να του βάλεις αρνητική και δεν τον νοιάζει.

adok13
17-12-10, 15:11
ok,το εκανα.εχω καμια ελπιδα λες να παρω πισω τα λεφτα;

giwrgosth
17-12-10, 15:16
ok,το εκανα.εχω καμια ελπιδα λες να παρω πισω τα λεφτα;
Αν καταφέρεις να αποδέιξεις πως η οθόνη δεν δουλεύει, πως έχει άλλες 3 αρνητικές για το ίδιο θέμα και πως δεν σου την αλλάζει, οπότε μάλλον γνωρίζει πως οι οθόνη δεν δουλεύει, τότε πες πως έχεις τα λεφτά στην τσέπη σου.
Αλήθεια, τι αξιολόγηση είχε?

adok13
17-12-10, 15:22
ολα μπορω να τα αποδηξω εκτως του οτι δεν δουλευει η οθονη. :-(
αξιολογηση ειχε 99,5% με περιπου 9500 feedback.

giwrgosth
17-12-10, 15:25
Πολύ καλή αξιολόγηση για να είναι απατεώνας :hmm:
Από την άλλη αρνητικές για το ίδο θέμα... Τι να πω?

adok13
17-12-10, 15:29
το θεμα ειναι οτι του εβαλα και αρνητικη και μαλλον δεν επρεπε να την βαλω ακομα.τωρα μπορει να με γραψει και να μην δεχετε οτι η οθονη δεν δουλευει και αντιο.

ipo
17-12-10, 17:29
του εστειλα email και του ειπα οτι ειναι χαλασμενη και τον ρωτησα τι μπορουμε να κανουμε πριν του στηλω αρνητικο feedback,και αυτος μου την ειπε οτι αμα θελω ας βαλω αρνητικο feedback και να μην τον απειλω.
Το να απειλούμε τους πωλητές δεν είναι ό,τι καλύτερο. Πρώτα συζητάμε πρόθυμα και διαλλακτικά και μετά διεκδικούμε τα δικαιώματά μας επικαλούμενοι τα προνόμια του καταναλωτή.

Ο τύπος έχει πολύ καλό feedback (99,5% από 9500 πωλήσεις). Μπορεί και να προσβλήθηκε με την απειλή και να μη θέλει να ασχοληθεί μαζί σου, οπότε ίσως έκαψες ένα χαρτί διαπραγμάτευσης.

Ελαττωματικά προϊόντα υπάρχουν και οι πωλητές δεν είναι πάντοτε σε θέση να το ξέρουν.

adok13
17-12-10, 17:39
το ξερω εκανα μαμακια και τωρα εινα δυσκολα τα πραγματα γιατι του εβαλα και αρνητικη.ειμαι βλεπεις καινουργιος στο ebay.δεν πειραζει εμπειριες,τωρα ξερω πια την διαδικασια.το πιο πιθανο τωρα ειναι να αρνηθει οτι δεν δουλευει και εφοσον δεν μπορω να το αποδειξω αντιο τα λεφτα,ε;:sorry:

giwrgosth
17-12-10, 17:47
Το να απειλούμε τους πωλητές δεν είναι ό,τι καλύτερο. Πρώτα συζητάμε πρόθυμα και διαλλακτικά και μετά διεκδικούμε τα δικαιώματά μας επικαλούμενοι τα προνόμια του καταναλωτή.

Ο τύπος έχει πολύ καλό feedback (99,5% από 9500 πωλήσεις). Μπορεί και να προσβλήθηκε με την απειλή και να μη θέλει να ασχοληθεί μαζί σου, οπότε ίσως έκαψες ένα χαρτί διαπραγμάτευσης.

Ελαττωματικά προϊόντα υπάρχουν και οι πωλητές δεν είναι πάντοτε σε θέση να το ξέρουν.
Σωστά όλα αυτά, αλλά είχε ήδη δύο αρνητικές για το ίδιο προϊόν, οπότε δεν μπορεί να είναι και τόσο τυχαίο.

adok13
17-12-10, 19:20
λοιπον μου απαντησε και μου ειπε οτι ειχε οντος μια παρτιδα απο χαλασμενες lcd αλλα τωρα εχει καινουργιο stock.μου ειπε να του στειλω την lcd για να μου την αλλαξει.τωρα τι κανω;την στελνω συστημενη η απλο δεμα;αν την στειλω απλο δεμα λετε να μου πει μετα οτι δεν την παραλαβε ποτε;να ζητησω refund;

giwrgosth
17-12-10, 20:41
Και στις δύο περιπτώσεις, είτε σου την αλλάξει, είτε σου επιστρέψει τα χρήματα, θα πρέπει να του στείλεις την άλλη πίσω.
Αφού λοιπόν έχει όντως πρόβλημα η οθόνη και σε αυτό δε φταις εσύ, ζήτα του να σου στείλει με paypal τα έξοδα της αποστολής (ρώτα στα ΕΛΤΑ πόσο κοστίζει ένα απλό και ένα συστημένο δέμα και πες του το κόστος) και να σου στείλει μια που να δουλεύει.

adok13
17-12-10, 22:12
τωρα εχω αλλα,μου εβαλε χερι για την αρνητικη.του ειπα εχεις δικιο βιαστηκα αλλα αν μου στειλεισ την αλλη θα την βγαλω,μπορω να το κανω.μου ειπε οτι αν το ηξερε δεν θα μου ελεγε να μου την αλαξει,και στο τελος μου ειπε οτι θα μου την αλαξει μονο αν βγαλω πρωτα την αρνητικη.τι να κανω τωρα ρε παιδια;εγω εστειλα στο ebay και αναφερα αυτα που μου ειπε,και σε αυτον ειπα οτι την αρνητικη θα την βγαλω μονο αν μου στειλει οθονη και δω οτι δουλεευει.το μυνημα που μου εστηλε οτι η οθονη ειναι οντος χαλασμενη το εχω φυλαξει φυσικα και το ειπα και στο θεμα που εχω ανοιξει στο ebay.

giorgos.golf
18-12-10, 16:23
Kαλησπέρα παιδια....
Είμαι νέος στο club κι εγώ και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον τρόπο πληρωμής στο ebay. Έχω λογαριασμό στην πειραιώς, και έχω βγάλει ηλεκτρονική κάρτα. Είναι καλύτερα να πληρώνω με την κάρτα κατευθείαν, ή μέσω PAYPAL....?

Mouse Potato
18-12-10, 16:55
Στο ebay ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν δέχονται paypal και πάρα πολλοί που δέχονται μόνο paypal.

djT
18-12-10, 18:49
Το να απειλούμε τους πωλητές δεν είναι ό,τι καλύτερο. Πρώτα συζητάμε πρόθυμα και διαλλακτικά και μετά διεκδικούμε τα δικαιώματά μας επικαλούμενοι τα προνόμια του καταναλωτή.

Ο τύπος έχει πολύ καλό feedback (99,5% από 9500 πωλήσεις). Μπορεί και να προσβλήθηκε με την απειλή και να μη θέλει να ασχοληθεί μαζί σου, οπότε ίσως έκαψες ένα χαρτί διαπραγμάτευσης.

Ελαττωματικά προϊόντα υπάρχουν και οι πωλητές δεν είναι πάντοτε σε θέση να το ξέρουν.

Συμφωνώ απόλυτα με τον ipo (όπως πάντα άλλωστε)


τωρα εχω αλλα,μου εβαλε χερι για την αρνητικη.του ειπα εχεις δικιο βιαστηκα αλλα αν μου στειλεισ την αλλη θα την βγαλω,μπορω να το κανω.μου ειπε οτι αν το ηξερε δεν θα μου ελεγε να μου την αλαξει,και στο τελος μου ειπε οτι θα μου την αλαξει μονο αν βγαλω πρωτα την αρνητικη.τι να κανω τωρα ρε παιδια;εγω εστειλα στο ebay και αναφερα αυτα που μου ειπε,και σε αυτον ειπα οτι την αρνητικη θα την βγαλω μονο αν μου στειλει οθονη και δω οτι δουλεευει.το μυνημα που μου εστηλε οτι η οθονη ειναι οντος χαλασμενη το εχω φυλαξει φυσικα και το ειπα και στο θεμα που εχω ανοιξει στο ebay.

Αν είναι να την στείλεις πίσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ συστημένο, εκτός αν κρατήσεις τόσο καλό "evidence" με φωτογραφίες ή Video από το ταχυδρομείο που να μπορείς να το αποδείξεις στο ebay ότι την έστηλες πίσω.

Αλλά ύστερα από όλη την επικοινωνία με τον Πωλητή που ανέφερες, μπορείς να ποδείξεις στο ebay ότι σου έστηλε DOA item not as described έτσι κι αλλιώς.

Το θέμα είναι από εδώ και πέρα να τα βρείς με τον πωλητή και να πάρεις πίσω την αρνητική αξιολόγηση δεν χάνεις τα δικαιώματά σου με τίποτα για να διεκδικήσεις τα χρήματα σου πίσω.

Good luck !

adok13
20-12-10, 11:04
παιδια μια τελευταια βοηθεια,αφου πρωτα μουρθe μυνημα απτο ebay οτι θα παρω τα λεφτα μου πισω και οτι ο πωλητης θα ενημερωθει,στο καπακι μου εστειλε ο πωλητης (ευγενεστατος) και μου ειπε να του στελω πισω την οθονη πρωτα και να του βγαλω την αρνητικη και θα μου κανει refund.
εγω θα την βγαλω την αρνητικη γιατι κιεγω βιαστηκα να του βαλω.

θελω να ρωτησω ομος κατι σημαντικο.στο case που χω ανοιξει στο ebay ο πωλητης δεν εγραψε την λυση που μου προτεινε με προσοπικο μυνημα,θα πρεπει να του πω να το γραψει στο case για να ισχυει;
κιεπισης τα λεφτα θα πρεπει αν δεν μου τα εχει βαλει ως τις 16 ιανουαριου που κλεινει το case(που λογικα μπορει να μην εχουν μπει γιατι θαργησουν),εγω θα πρεπει να κανω το case escalate;
η εφοσον εχει δεχτει οτι θα μου βαλει τα λεφτα το case to αφηνω να κλεισει;

del_ahmettt
23-12-10, 12:06
Καλημέρα,

θέλω να αγοράσω 2 είδη μικρής σχετικά αξίας από ενα πωλητή.
Στο ακριβότερο προιόν έχει Postage: US $2.00 και "Each additional item Free"
Στο φτηνότερο Postage US $3.00 και "Each additional item US $2.00"

Τα μεταφορικά θα υπολογιστούν αυτόματα απο το Ebay με βάση το ακριβότερο (δηλ US $2.00 συνολικά) ή θα πρεπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή να τον ρωτήσω:?:

Πάντα το είχα απορία αυτό το θέμα, σόρρυ αν εχει απαντηθεί ξανά.

verbo
24-12-10, 08:42
Καλημέρα,

θέλω να αγοράσω 2 είδη μικρής σχετικά αξίας από ενα πωλητή.
Στο ακριβότερο προιόν έχει Postage: US $2.00 και "Each additional item Free"
Στο φτηνότερο Postage US $3.00 και "Each additional item US $2.00"

Τα μεταφορικά θα υπολογιστούν αυτόματα απο το Ebay με βάση το ακριβότερο (δηλ US $2.00 συνολικά) ή θα πρεπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή να τον ρωτήσω:?:

Πάντα το είχα απορία αυτό το θέμα, σόρρυ αν εχει απαντηθεί ξανά.

Νομίζω ότι το "each additional item" αφορά το ίδιο ακριβώς προϊόν και όχι κάποιο άλλο προϊόν του ιδίου πωλητή.
Ωστόσο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις (για μεγαλύτερη αξιοπιστία) είναι να επικοινωνήσεις απευθείας (μέσω ebay ερωτήματος) με τον πωλητή.

TinTin43
25-12-10, 14:49
Εκανα μια παραγγελια 2 προιοντων απο τον ιδιο seller.
Για καθε ενα απο τα προιοντα το postage ηταν 3.99 αλλα τον ρωτησα για τιμη postage και για τα 2 και μου ειπε 4.99 ομως στο checkout tou ebay και στο λογ/σμο απο paypal
αφαιρεθηκαν 2 χ 3.99.
Τελικα ποσο θα πληρωσω?

RASTAVIPER
25-12-10, 15:43
Εκανα μια παραγγελια 2 προιοντων απο τον ιδιο seller.
Για καθε ενα απο τα προιοντα το postage ηταν 3.99 αλλα τον ρωτησα για τιμη postage και για τα 2 και μου ειπε 4.99 ομως στο checkout tou ebay και στο λογ/σμο απο paypal
αφαιρεθηκαν 2 χ 3.99.
Τελικα ποσο θα πληρωσω?
Δεν πληρώνεις ακόμα τίποτα και ζητάς από τον seller να σου στείλει νέο invoice με τις τιμές που συμφωνήσατε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.