PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

mikexania
11-02-11, 15:37
Και γιατι δεν απανταει στο μαιλ?

giwrgosth
11-02-11, 15:41
Και γιατι δεν απανταει στο μαιλ?
Σπάνιο πια να σου απαντήσει κάποιος για το αν το έστειλε ή όχι.

jap
11-02-11, 16:02
Και γιατι δεν απανταει στο μαιλ?

O δικός σου είναι στον πάτο. :p

Θα κάνεις αυτό ακριβώς που αναφέρει ο dfourt.

Neskio
15-02-11, 21:23
Eχουμε αναλογο θρεντ ή ειμαι εντελως οφφ τοπικ για να ρωτησω εδω? :p
Αγορασα ενα handsfree απο ενα καταστημα στο ebay, και μου ηρθε λαθος αντικειμενο.
Επικοινωνησα μαζι του, και μου ειπε να το στειλω πισω για refund ή αντικατασταση.
Μαλλον θα ζητησω refund.....

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω στειλει ποτε αντικειμενο καπου στην ζωη μου..... :p

Μπορειτε να μου πειτε τι φακελο χρειαζομαι, πακεταρισμα θα τα στειλω στα σακουλακια που μου ηρθαν και μενα, πως το στελνω, τι γραφω, τι γραμματοσημα? χρειαζομαι, ποσα θα ειναι τα εξοδα, απο που το στελνω κτλ?

ipo
15-02-11, 21:29
Θα το στείλεις στην ίδια συσκευασία με την οποία σου ήρθε. Αν μπορείς κάλυψε τα ονόματα του αποστολέα και του παραλήπτη με τα αντίστροφα. Δηλαδή στη μεγάλη επιφάνεια του πακέτου, πάνω αριστερά θα είσαι εσύ ως αποστολέας και κάτω δεξιά ο παραλήπτης.

Το πας στο ταχυδρομείο και σου λένε εκεί τα υπόλοιπα (γραμματόσημα). Αν ρωτήσεις ευγενικά, θα είναι πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν. Το κόστος μπορείς να το δεις εδώ (http://www.elta.gr/pricelist_epistol_2011.pdf). Εξαρτάται από το βάρος του πακέτου (λογικά το hands free θα είναι κάτω από 50gr).

Αν επιλέξεις συστημένο, θα είσαι βέβαιος για την παραλαβή του αντικειμένου από τον παραλήπτη, αλλά θα πληρώσεις περισσότερα χρήματα.

Αν πράγματι ο πωλητής έχει κάνει λάθος στην αποστολή αντικειμένου, θα πρέπει να διεκδικήσεις να σου πληρώσει τα έξοδα επιστροφής.

Πριν το στείλεις πίσω, τράβα μερικές φωτογραφίες από το αντικείμενο που παρέλαβες. Στο ίδιο πλάνο να είναι η συσκευασία και να φαίνεται ευκρινώς το όνομα του αποστολέα.

Neskio
16-02-11, 19:38
Μαλιστα, μαλιστα, αποριες :hmm:

Ο φακελος που μου το εστειλαν, εχει σκιστει εκει που το ανοιγουμε σε 3 σημεια. Να τα κολλησω με καφε πλατια κολλητικη ταινια? Με ασημι κανει? Μηπως να επερνα καινουριο φακελο απλα? Απο που αγοραζω?

Μετα. Τα ονοματα ειναι πανω σε ενα μικρο τετραγωνο εκτυπωμενο αυτοκολλητακι. Πειραζει αν κρατησω τον φακελο να το βγαλω και να γραψω με μαρκαδορο επανω ή να εβρισκα παλι κανενα κενο αυτοκολλητο να το κολλουσα απο πανω? Εχει σημασια αν ειναι γραμμενες οι διευθυνσεις απευθειας στον φακελο?

Α, επισης στην σελιδα του λεει
1. οτι το κοστος των επιστροφων ειναι θεμα του παραληπτη
2. ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΛΛΑΔΑ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

giwrgosth
16-02-11, 19:43
Βάλτο σε νέο φάκελο, γράψτα όπως θες, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απλά αν το λάθος ήταν δικό του, αν δηλαδή σου έστειλε άλλο αντικείμενο από αυτό που είχε στην περιγραφή, θα πρέπει να σου καλύψει τα έξοδα αποστολής.

nikos2004dj
16-02-11, 22:20
μεχρι τι ποσο και με τι συχνοτητα μπορω να παραγγελνω απο αμερικη χωρις να πληρωσω τελωνειο ; για παραδειγμα τωρα περιμενω να μου ερθουν 2 μπλουζες 30 + 30 δολαρια αξια ,απο διαφορετικους πωλητες ; υπαρχει περιπτωση να ειναι μαζι στο τελωνειο ; και αν χρειαστει τελωνειο ποσο περιπου θα ειναι αυτο ;

ESP1982
17-02-11, 10:33
Μία ερωτησούλα. Περιμένω δεματάκι από Αγγλία και μόλις σήμερα το πέτυχα στο track and trace (http://www.elta-courier.gr/trackit/) του ΕΛΤΑ courier. Μου λέει πως σήμερα πήγε από αεροδρόμιο στο ΚΔ Αθηνών (κέντρο διαλογής λογικά). Από εκεί γνωρετε πάνω-κάτω πόσο κάνει να φτάσει στο σπίτι Αθήνα;


Είμαι και βιαστικός. :p

RASTAVIPER
17-02-11, 12:06
Μία ερωτησούλα. Περιμένω δεματάκι από Αγγλία και μόλις σήμερα το πέτυχα στο track and trace (http://www.elta-courier.gr/trackit/) του ΕΛΤΑ courier. Μου λέει πως σήμερα πήγε από αεροδρόμιο στο ΚΔ Αθηνών (κέντρο διαλογής λογικά). Από εκεί γνωρετε πάνω-κάτω πόσο κάνει να φτάσει στο σπίτι Αθήνα;


Είμαι και βιαστικός. :p
Αν η ενημέρωση είναι σωστή, γιατί καμιά φορά ξεχνάνε να το ενημερώσουν και δείχνει ακόμα αεροδρόμιο, ενώ έχει φύγει για το τοπικό ταχυδρομείο, λογικά σε 2 μέρες το αργότερο θα δεις το σημειωματάκι στο κουτί σου.

thourios
17-02-11, 12:17
Το elta track (http://212.205.82.71/trackandtrace/) τώρα δυό μέρες ενώ προσπαθώ να ανζητήσω δυό δέματα δεν λειτουργεί.

:hmm:

ESP1982
17-02-11, 12:41
Αν η ενημέρωση είναι σωστή, γιατί καμιά φορά ξεχνάνε να το ενημερώσουν και δείχνει ακόμα αεροδρόμιο, ενώ έχει φύγει για το τοπικό ταχυδρομείο, λογικά σε 2 μέρες το αργότερο θα δεις το σημειωματάκι στο κουτί σου.

Τούμπανο. :up:
Αφού είναι ταχυμεταφορές ελτα, δεν το φέρνουν σπίτι;


Το elta track (http://212.205.82.71/trackandtrace/) τώρα δυό μέρες ενώ προσπαθώ να ανζητήσω δυό δέματα δεν λειτουργεί.

:hmm:

2 μέρες τα ίδια έχω πάθει... Δες μήπως στο βγάλει από τις ταχυμεταφορές, αλλιώς πάρε τηλέφωνο στο 8001182000.

Neskio
19-02-11, 00:26
Eρωτηση:
Εκει που εμεις γραφουμε αποστολεας/παραληπτης
οι αγγλοι τι εχουν?
Επισης οταν παρελαβα το πακετακι (φακελος βασικα), μπροστα ειχε μονο την δικη μου διευθυνση.
Μηπως μπροστα να αφησω μονο εκει που θελω να το στειλω, και πισω να γραψω πχ:
"RETURN Enema Adslgrios, Internet 14, Thess, Greece"

Γραμματοσημα απο που αγοραζω?
Το πακετο το ζυγισα 40κατι γραμμαρια.

odys2008
19-02-11, 00:40
Πάνω αριστερά μπαίνει ο παραλήπτης και κάτω δεξιά ο αποστολέας. Γραμματόσημα θα πας στα ελτά σε ένα ταμείο, θα στο ζυγίσουν και θα σου δώσουν γραμματόσημα αφού τους πείς σε ποια χώρα πάει. Τα γραμματόσημα τα κολλάς πάνω δεξιά. Αυτά...

Neskio
19-02-11, 15:23
Ωχ, τα βαλα αναποδα :p
Εννοουσα παντως, ποιοι ειναι οι αγγλικοι οροι. From και to? ή Sender και receiver? ή κατι τετοιο?

ipo
19-02-11, 19:13
Sender και recipient.

Neskio
19-02-11, 19:43
Thanks ;)
FMEnglish, receiver, λες και ειναι κανενας πομποδεκτης :rofl:
Θα το συμπληρωσω σημερα, αντε να δουμε τι καταληξη θα εχουμε.

john_who
19-02-11, 19:56
Γνώμη μου είναι να το στείλεις συστημένο, γιατί αλλιώς θα κάνει πως δεν το παρέλαβε ποτέ...

Neskio
19-02-11, 23:36
Συστημενο θα το στειλω, γιατι και γω θελω να ειμαι σιγουρος.

mikexania
21-02-11, 15:55
Εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο ebay. Μου λεει οτι εχω αφησει θετικο feedback χωρις να εχω αφησει καθολου. τι συμβαινει?

Mouse Potato
21-02-11, 16:00
Στο My eBay τι σου λέει;

ipo
21-02-11, 16:18
Μάλλον έχει αφήσει θετικό feedback προς εσένα ο πωλητής.

mikexania
21-02-11, 22:01
Λεει I need to leave feadback for 2 items. Δηλαδη αφτα που πρεπει να αφησω δεν εχω αλλα

Mouse Potato
21-02-11, 22:07
Άρα δεν έχεις αφήσει feedback.

nikos2004dj
25-02-11, 15:15
αγορασα ενα kingston dt310 256gb (flash disk ) και το πληρωσα μεσω paypal .
εστειλα μηνυμα στον πωλητη την ιδια στιγμη αν μπορει να γραψει στο κουτι ,gift αλλα δεν απαντησε .Την επομενη μερα του εστειλα μηνυμα , οταν θα το στειλει ,να μου στειλει ενα μηνυμα οτι το απεστειλε .Μετα απο δυο μερες μου ερχεται μηνυμα απο το ebay οτι η λιστα αφαιρεθηκε και αν δεν εχω πληρωσει να μην πληρωσω ..Ελα ομως που εγω ειχα ηδη πληρωσει ..Ανοιξα dispute στο paypal το οποιο εκανα και claim αλλα επρεπε να περιμενω πρωτα 8 μερες μηπως απαντησει ο πωλητης συμφωνα με τις οδηγιες του paypal . Τελικα σημερα μου ηρθε το flasaki αλλα ειναι ψευτικο και οχι 256 gb .Ποια διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησω απο εδω και περα .Δεν μου εχει ξανατυχει κατι αναλογο ..

harris2007
25-02-11, 15:39
που στο καλο ειναι η παραγγελια ρε παιδια;γιατι εχει τοσες μερες κολλησει στην αθηνα;εκανε μια εβδομαδα να παει χονγκ κονγκ-αθηνα και εδω και 9 μερες δεν μπορει να κανει αθηνα-θεσσαλονικη;και τι σημαινει το "arrival at inward office of exchange".πρεπει να κανω εγω καποια κινηση οσον αφορα το τελωνειο;

jap
25-02-11, 16:10
που στο καλο ειναι η παραγγελια ρε παιδια;γιατι εχει τοσες μερες κολλησει στην αθηνα;εκανε μια εβδομαδα να παει χονγκ κονγκ-αθηνα και εδω και 9 μερες δεν μπορει να κανει αθηνα-θεσσαλονικη;και τι σημαινει το "arrival at inward office of exchange".πρεπει να κανω εγω καποια κινηση οσον αφορα το τελωνειο;



Αφού ήρθε Ελλάδα, πρέπει να μπεις πλέον στο track and trace των ΕΛΤΑ (http://212.205.82.71/trackandtrace/) με το ίδιο νούμερο.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αγορασα ενα kingston dt310 256gb (flash disk ) και το πληρωσα μεσω paypal .
εστειλα μηνυμα στον πωλητη την ιδια στιγμη αν μπορει να γραψει στο κουτι ,gift αλλα δεν απαντησε .Την επομενη μερα του εστειλα μηνυμα , οταν θα το στειλει ,να μου στειλει ενα μηνυμα οτι το απεστειλε .Μετα απο δυο μερες μου ερχεται μηνυμα απο το ebay οτι η λιστα αφαιρεθηκε και αν δεν εχω πληρωσει να μην πληρωσω ..Ελα ομως που εγω ειχα ηδη πληρωσει ..Ανοιξα dispute στο paypal το οποιο εκανα και claim αλλα επρεπε να περιμενω πρωτα 8 μερες μηπως απαντησει ο πωλητης συμφωνα με τις οδηγιες του paypal . Τελικα σημερα μου ηρθε το flasaki αλλα ειναι ψευτικο και οχι 256 gb .Ποια διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησω απο εδω και περα .Δεν μου εχει ξανατυχει κατι αναλογο ..

Σιγά μην ήταν γνήσιο... Νέο dispute με θέμα ότι παρέλαβες αλλά είναι σημαντικά διαφορετικό από το listing. Το κακό είναι ότι τυπικά θα πρέπει να το επιστρέψεις για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.

ipo
25-02-11, 18:22
Τα USB flash drives είναι κλασσική απάτη στο e-bay κι έχουν γραφτεί αρκετά άρθρα για να ενημερώσουν τους χρήστες για τα επαναπρογραμματισμένα flash drives. Ακόμα κι αν βλέπετε αξιόπιστο πωλητή, πρέπει να διπλοσκέφτεστε πριν αγοράσετε flash drive από αυτόν.

harris2007
25-02-11, 22:54
Αφού ήρθε Ελλάδα, πρέπει να μπεις πλέον στο track and trace των ΕΛΤΑ (http://212.205.82.71/trackandtrace/) με το ίδιο νούμερο.


σευχαριστω για την αμεση απαντηση.επειδη ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω εκτος EU για βοηθησε με λιγο.πρεπει να κανω κατι εγω ή απλα περιμενω γτ εχει περασει μια βδομαδα.

http://i180.photobucket.com/albums/x30/harris_greece/Capture5-2.png

jap
25-02-11, 23:48
Δεν ξέρω τι είναι αυτό το Μ.Δ., μονάδα διανομής; Είσαι στο κέντρο Θεσσαλονίκης; Σε 4-5 εργάσιμες (Τετάρτη απεργούσαν κι αυτοί) θα έπρεπε να το έχεις λάβει. Μήπως είναι ελλιπής η διεύθυνση; Για ρώτα στο ταχυδρομείο σου τι σημαίνει αυτό το 'παραμένοντα', αφού τους δείξεις και το παραπάνω.

dfourt
26-02-11, 01:06
Επίσης μπορείς να καλέσεις στο 8001182000 να τους δώσεις τον κωδικό του δέματος που βάζεις και στο Track&Trace, να σου πουν αυτοί που βρίσκεται το δέμα σου.
Φαντάζομαι θα ξέρουν να ερμηνεύσουν καλύτερα τα στοιχεία του track&trace.

nikos2004dj
26-02-11, 03:57
Σιγά μην ήταν γνήσιο... Νέο dispute με θέμα ότι παρέλαβες αλλά είναι σημαντικά διαφορετικό από το listing. Το κακό είναι ότι τυπικά θα πρέπει να το επιστρέψεις για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.

το απογευμα μου εστειλε μηνυμα το paypal οτι τελικα εκλεισε υπερ μου και θα πρεπει να περιμενω 5 μερες για να μου επιστρεψουν τα λεφτα μου πισω .

και σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να επιστρεψω το flashaki ?

ipo
26-02-11, 04:13
Δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να το επιστρέψεις. Ο πωλητής έχει πάρει τα λεφτά και κάνει διακοπές στο Μπαλί. Του έχουν σβήσει το λογαριασμό, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα είχε ψευδή στοιχεία διεύθυνσης κλπ.

Εσύ δε θα χάσεις άμεσα χρήματα (θα σου επιστραφούν), αλλά χάνουμε όλοι από τέτοιες απάτες επειδή αυξάνεται το κόστος της υπηρεσίας προστασίας αγοραστή του eΒay.

jap
26-02-11, 17:08
Όπως τα λέει ο ipo. Να επισημάνω κι εγώ ότι είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει, το ebay αφήνει διάφορους επιτήδειους να κάνουν ό,τι απάτη θέλουν, αρκεί να εισπράττει προμήθειες. Δεν τους ενδιαφέρει να αισθανόμαστε ασφαλείς, απλά να ελαχιστοποιούν το υπολογισμένο ρίσκο τους. Τι να το κάνει τώρα ο φίλος που τα λεφτά του τα έχει δώσει και θα τα πάρει πίσω μετά από Χ μέρες και φλασάκι δεν έχει στα χέρια του ακόμα, η ζημιά έγινε και τα συναισθήματα ασανσέρ. ΟΚ, να είμαστε προσεκτικοί, αλλά σήμερα είναι το φλασάκι, αύριο τα τσόπστικς, μεθαύριο κάτι διαφορετικό. Δεν είναι δυνατό να είναι ενημερωμένος κανείς για όλες τις δυνατές απάτες, βλέπει καλό feedback, ακούει γενικά (και ειδικά από εδώ μέσα - και δεν είναι ψέμα) ότι το ebay έχει καλές ευκαιρίες, βρίσκει κάτι που τον εξυπηρετεί σε καλή τιμή, δεν είναι δύσκολο να την πατήσει.

ipo
26-02-11, 18:06
αγορασα ενα kingston dt310 256gb (flash disk ) και το πληρωσα μεσω paypal .
...
Ας μας πει ο Νίκος με πόσα χρήματα βρήκε το Kingston 256GByte και νομίζω ότι όλοι θα παραδεχτείτε ότι είναι αδύνατον να το πουλάει κάποιος τόσο φθηνά. Στο skroutz έχει 732€ (http://www.skroutz.gr/s/259271/Kingston-DataTraveler-310-256GB.html). Πάω στοίχημα ότι το βρήκε κάτω από 100€ και το πλήρωσε πιστεύοντας ότι βρήκε κελεπούρι. Σαν αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/256GB-Flash-Memory-Drive-Kingston-DT300-USB-2-0-/260743782920?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3cb58a6208) (μην το πάρετε).

Ευκαιρίες υπάρχουν στο eBay, αλλά κάποιες απάτες είναι εμφανείς.

nikos2004dj
26-02-11, 23:07
Δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να το επιστρέψεις. Ο πωλητής έχει πάρει τα λεφτά και κάνει διακοπές στο Μπαλί. Του έχουν σβήσει το λογαριασμό, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα είχε ψευδή στοιχεία διεύθυνσης κλπ.

Εσύ δε θα χάσεις άμεσα χρήματα (θα σου επιστραφούν), αλλά χάνουμε όλοι από τέτοιες απάτες επειδή αυξάνεται το κόστος της υπηρεσίας προστασίας αγοραστή του eΒay.

αφου θα παρω τα λεφτα μου πισω δεν με πειραζει και τοσο ..απλα μου φαινεται λιγο ανοητο .. Μου ακουγεται απιστευτα ανοητο να αφηνει το ebay επιτηδιους να του τρωνε λεφτα.. Παντος τον χρηστη δεν τον εχουν σβησει ,συνεχιζει να δεχεται αξιολογησεις απο προηγουμενς δημοπρασιες του αλλα δεν εχει προιοντα για πωληση .


Ας μας πει ο Νίκος με πόσα χρήματα βρήκε το Kingston 256GByte και νομίζω ότι όλοι θα παραδεχτείτε ότι είναι αδύνατον να το πουλάει κάποιος τόσο φθηνά. Στο skroutz έχει 732€ (http://www.skroutz.gr/s/259271/Kingston-DataTraveler-310-256GB.html). Πάω στοίχημα ότι το βρήκε κάτω από 100€ και το πλήρωσε πιστεύοντας ότι βρήκε κελεπούρι. Σαν αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/256GB-Flash-Memory-Drive-Kingston-DT300-USB-2-0-/260743782920?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3cb58a6208) (μην το πάρετε).

Ευκαιρίες υπάρχουν στο eBay, αλλά κάποιες απάτες είναι εμφανείς.

ναι ηταν με λιγοτερο απο 100 ευρω ,απλα η σκεψη μου ηταν η εξης :αφου εκει παραγονται λογικο ειναι να ειναι εκει πιο φθηνα η να ειναι κλεμμενα και γι αυτο η τιμη να ειναι τοσο χαμηλη . Η τιμη που το αγορασα ηταν στα 45 ευρω μεσω δημοπρασιας

ipo
26-02-11, 23:28
ναι ηταν με λιγοτερο απο 100 ευρω ,απλα η σκεψη μου ηταν η εξης :αφου εκει παραγονται λογικο ειναι να ειναι εκει πιο φθηνα η να ειναι κλεμμενα και γι αυτο η τιμη να ειναι τοσο χαμηλη . Η τιμη που το αγορασα ηταν στα 45 ευρω μεσω δημοπρασιας
Προσωπικά δε θα επέλεγα προϊόν για το οποία είχα υποψία ότι προέρχεται από κλοπή. Η κλεπταποδοχή αργά ή γρήγορα σου γυρίζει μπούμερανγκ.

Δύσκολα θα βρεις στην αγορά νόμιμο προϊόν με 94% έκπτωση (από 732€ -> 45€).

Το eBay δεν μπορεί να προλάβει τους 1000άδες απατεώνες που υπάρχουν στον κόσμο και δραστηριοποιούνται online. Για λόγους ευχρηστίας αφήνει κάποια παράθυρα ανοικτά για απατεωνιές, ώστε να μην κάνει δύσκολη τη ζωή στους νόμιμους πωλητές, με χρονοβόρες δικλείδες ασφαλείας.

Μέσω τέτοιων απατεώνων και των αντίστοιχων θυμάτων, ανεβαίνει το κόστος λειτουργίας του eBay. Τουλάχιστον στο μέλλον, όταν νιώσεις ότι οι προμήθειες του eBay είναι υψηλές, ίσως θα πρέπει να θυμηθείς ότι αυτό οφείλεται στην προσπάθειά του να καλύψει άτομα που την πάτησαν όπως εσύ στη συγκεκριμένη συναλλαγή.

nikos2004dj
27-02-11, 21:33
Προσωπικά δε θα επέλεγα προϊόν για το οποία είχα υποψία ότι προέρχεται από κλοπή. Η κλεπταποδοχή αργά ή γρήγορα σου γυρίζει μπούμερανγκ.

Δύσκολα θα βρεις στην αγορά νόμιμο προϊόν με 94% έκπτωση (από 732€ -> 45€).

Το eBay δεν μπορεί να προλάβει τους 1000άδες απατεώνες που υπάρχουν στον κόσμο και δραστηριοποιούνται online. Για λόγους ευχρηστίας αφήνει κάποια παράθυρα ανοικτά για απατεωνιές, ώστε να μην κάνει δύσκολη τη ζωή στους νόμιμους πωλητές, με χρονοβόρες δικλείδες ασφαλείας.

Μέσω τέτοιων απατεώνων και των αντίστοιχων θυμάτων, ανεβαίνει το κόστος λειτουργίας του eBay. Τουλάχιστον στο μέλλον, όταν νιώσεις ότι οι προμήθειες του eBay είναι υψηλές, ίσως θα πρέπει να θυμηθείς ότι αυτό οφείλεται στην προσπάθειά του να καλύψει άτομα που την πάτησαν όπως εσύ στη συγκεκριμένη συναλλαγή.

θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα την κλεπταποδοχη εντος χωρας ..Δεν αγοραζω κατι το οποιο ειναι κλεμμενο ...Απλα ειναι λιγο διαφορετικο το εκτος με το εντος...δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω ..

ipo
27-02-11, 21:46
θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα την κλεπταποδοχη εντος χωρας ..Δεν αγοραζω κατι το οποιο ειναι κλεμμενο ...Απλα ειναι λιγο διαφορετικο το εκτος με το εντος...δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω ..
Δηλαδή δε θα σε πείραζε να σου κλέψουν το αυτοκίνητο και να το πουλήσουν για ανταλλακτικά σε διάφορες χώρες της Ευρώπης; Η κλεπταποδοχή εξ ορισμού ενισχύει τα κυκλώματα κλοπής.

No_spoon
28-02-11, 11:36
αγορασα fan controller,ερχεται και ειναι ελαττωματικος,στελνω mail στον πωλητη,μου λεει στειλτον πισω να σου στειλω αλλον,του εξηγω οτι δεν με συμφερει και συμφωνουμε να μου στειλει αλλον χαμηλοτερης αξιας

το ζητημα ειναι οτι δεν εχω λαβει τπτ και ληγει η προθεσμια που μπορω να ανοιξω case

ανοιγω case η μηπως ειναι λιγο καφριλα?

jap
28-02-11, 12:09
ανοιγω case η μηπως ειναι λιγο καφριλα?

Δεν είναι κακό να ανοίξεις case. Γράψε του πωλητή ευγενικά εξηγώντας ότι δεν θέλεις να ρισκάρεις και να χάσεις την προθεσμία και για αυτό το ανοίγεις. Όταν με το καλό παραλάβεις, το κλείνεις και αυτός δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ελπίζω ό,τι ανταλλάξατε να έγινε μέσω ebay messages.

No_spoon
28-02-11, 12:13
Δεν είναι κακό να ανοίξεις case. Γράψε του πωλητή ευγενικά εξηγώντας ότι δεν θέλεις να ρισκάρεις και να χάσεις την προθεσμία και για αυτό το ανοίγεις. Όταν με το καλό παραλάβεις, το κλείνεις και αυτός δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ελπίζω ό,τι ανταλλάξατε να έγινε μέσω ebay messages.

ναι παντα μονο μεσω ebay

ξερεις τι ομως ειχα πεσει σε εναν κοπανο αμερικανο και για παρομοιο λογο μολις ακουσε οτι θα ανοιξω case ενω του ειχα εξηγησει ευγενικα εκανε σαν τρελος και μου ειπε οτι το να ανοιχτει case ειναι πολυ κακο για τους πωλητες,μεχρι που μου εκανε refund χωρις να του το ζητησω αλλα ουτε καν υπαινιχθω

ισχυει η επεσα σε πολυ στοκο?

jap
28-02-11, 12:23
Μάλλον το δεύτερο. Κάτσε και σκέψου, υπάρχει η προθεσμία των 45 ημερών, εσύ έχεις πληρώσει κανονικά, έχουν τελειώσει οι υποχρεώσεις σου. Ο τωρινός πωλητής έστειλε σε πρώτη φάση ελαττωματικό, ΟΚ, ευγενικός και όλα εντάξει και υποσχέθηκε να στείλει το 2ο χωρίς να πάρει πίσω το χαλασμένο, αλλά τι σε εξασφαλίζει ότι δεν θα στη φέρει εκμεταλλευόμενος την προθεσμία; Στο ebay δυστυχώς δεν είναι όλα αγγελικά πλασμένα και απατεώνες υπάρχουν (δες και την παραπάνω συζήτηση στο ίδιο νήμα ;) ). Φυσιολογικό είναι σε κάποιες περιπτώσεις, για τον Α ή Β λόγο, να μην έχει λήξει το θέμα σε 45 μέρες, εσύ τι θα κάνεις; Πάρε κι άλλη γνώμη αν θες, αλλά σε κάθε περίπτωση προσωπικά δεν το θεωρώ υπερβολικό.

No_spoon
28-02-11, 12:31
οκ ευχαριστω,ανοιγω και του εξηγω πολυ ευγενικα τι και πως

nikos2004dj
28-02-11, 12:32
Δηλαδή δε θα σε πείραζε να σου κλέψουν το αυτοκίνητο και να το πουλήσουν για ανταλλακτικά σε διάφορες χώρες της Ευρώπης; Η κλεπταποδοχή εξ ορισμού ενισχύει τα κυκλώματα κλοπής.

επετρεψε μου να σου πω οτι το παραδειγμα το οποιο βαζεις ειναι λιγο αστοχο ,μιας και δεν ειναι ιδια η αξια του προιοντος αλλα ουτε και ιδια γεωγραφικη περιοχη .Με το παραδειγμα που δινεις δεν θα πρεπει να εμπιστευεσαι να αγορασεις τιποτα ,μιας και δεν ειναι στο χερι μας να μπορουμε να ελεγξουμε αν αυτο που αγοραζουμε ειναι κλεμμενο η οχι .Π.χ. τα ανταλακτικα τα μεταχειρισμενα που πωλουνται στο ebay θα μπορουσαν να ειναι κλεμμενα ,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι κιολας .

MANTHES
28-02-11, 14:12
Σημερα μου ηρθε ενα μηνυμα απο το eBay@reply.ebay.co.uk το οποιο περιληπτικα γραφει αυτο:

- you've got a Yellow Star on eBay.co.uk

There's a Yellow Star Certificate waiting for you. Download it and display it proudly. You've earned it!

Επειδη δεν γνωριζω να κανω αυτο που λεει ή ειναι καμια απατη απο αλλου;

No_spoon
28-02-11, 14:14
δειχνει οτι εχεις απο 10 εως 49 θετικα feedback νομιζω

ipo
28-02-11, 21:18
επετρεψε μου να σου πω οτι το παραδειγμα το οποιο βαζεις ειναι λιγο αστοχο ,μιας και δεν ειναι ιδια η αξια του προιοντος αλλα ουτε και ιδια γεωγραφικη περιοχη .Με το παραδειγμα που δινεις δεν θα πρεπει να εμπιστευεσαι να αγορασεις τιποτα ,μιας και δεν ειναι στο χερι μας να μπορουμε να ελεγξουμε αν αυτο που αγοραζουμε ειναι κλεμμενο η οχι .Π.χ. τα ανταλακτικα τα μεταχειρισμενα που πωλουνται στο ebay θα μπορουσαν να ειναι κλεμμενα ,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι κιολας .
Προσωπικά θεωρώ κλεπταποδοχή το να πάρεις πολύ φτηνά flash drive των 730€, πιστεύοντας ότι είναι κλεμμένο (δικά σου λόγια αυτά*). Αν για εσένα αυτό δεν είναι κακό, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ένα προϊόν για το οποίο θα είχα σαφή υποψία ότι προέρχεται από κλοπή, όπως είχες εσύ, δε θα το προτιμούσα, διότι ξέρω ότι ενισχύοντας κυκλώματα κλοπής (όπου και να βρίσκονται αυτά στον κόσμο), ρίχνω κάποιον άλλο. Είναι ζήτημα αρχής.


*
η σκεψη μου ηταν η εξης :αφου εκει παραγονται λογικο ειναι να ειναι εκει πιο φθηνα η να ειναι κλεμμενα και γι αυτο η τιμη να ειναι τοσο χαμηλη . Η τιμη που το αγορασα ηταν στα 45 ευρω μεσω δημοπρασιας


Ακόμα κι αν δε σας νοιάζει να ρίξετε κάποιους άλλους, ενισχύοντας τα κυκλώματα κλοπής, τουλάχιστον σας παρακαλώ σκεφτείτε ότι κάποια στιγμή η αποδοχή των κλοπιμαίων θα γίνει έμμεση αιτία για χτυπήσει η κλοπή και τη δική σας πόρτα. Δύσκολα επιβιώνει η συστηματική κλοπή χωρίς την κλεπταποδοχή.

nikos2004dj
01-03-11, 13:15
Προσωπικά θεωρώ κλεπταποδοχή το να πάρεις πολύ φτηνά flash drive των 730€, πιστεύοντας ότι είναι κλεμμένο (δικά σου λόγια αυτά*). Αν για εσένα αυτό δεν είναι κακό, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ένα προϊόν για το οποίο θα είχα σαφή υποψία ότι προέρχεται από κλοπή, όπως είχες εσύ, δε θα το προτιμούσα, διότι ξέρω ότι ενισχύοντας κυκλώματα κλοπής (όπου και να βρίσκονται αυτά στον κόσμο), ρίχνω κάποιον άλλο. Είναι ζήτημα αρχής.

*

Ακόμα κι αν δε σας νοιάζει να ρίξετε κάποιους άλλους, ενισχύοντας τα κυκλώματα κλοπής, τουλάχιστον σας παρακαλώ σκεφτείτε ότι κάποια στιγμή η αποδοχή των κλοπιμαίων θα γίνει έμμεση αιτία για χτυπήσει η κλοπή και τη δική σας πόρτα. Δύσκολα επιβιώνει η συστηματική κλοπή χωρίς την κλεπταποδοχή.

ναι αλλα μιας και ολα τα προιοντα ηλεκτρονικων παραγονται απο χωρες εκεινης της γεωγραφικης τοποθετησης ,μπορει να υπηρχε αλλη τιμη για εκει και αλλη τιμη για εξαγωγη .Δεν ειχα σαφη υποψια απλα υπεθεσα οτι μπορει να συμβαινει και κατι τετοιο ..Μπορει και να ηταν refurbished ,μπορει και να ηταν β διαλογης μπορει πολλα για να ειναι η τιμη τοσο χαμηλη ..Το κλεμμενο ειναι μια πιθανοτητα απο ολες τις πιθανες περιπτωσεις .Οπως και να χει σιγουρα ειναι θεμα αρχης και δεν την στηριζω εντος χωρας .Παρα ταυτα ομως πρεπει να κοιταμε και την τσεπη μας .Δεν σου εχει τυχει να αγορασεις προιον σε χαμηλη τιμη απο ebay ?Εισαι σιγουρος 100% οτι ,οτι εχεις αγορασει δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να ειναι κλεμμενο ; Δεν μπορεις να γνωριζεις κατι τετοιο ..Υπαρχουν ακομη και σε μερικα μαγαζια προιοντα τα οποια ειναι απο κλεισιμο αλλων κατεστηματων ειτε απο αποθηκες οι οποιες διαρηχθηκαν ..

steithan
01-03-11, 14:01
Εγώ πάντως παιδιά αγοράζω συχνά μέσω ebay, μικροπράματα για αυτοκίνητο συνήθως κυρίως από Αμερική και μόνο απο μεγάλα ονόματα του χώρου ( 99%+ και πολλές αξιολογήσεις ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.